67 Komente

Na ishte njehere 1 Maji...sindikatat kane vdekur.punetoret jane bere mikroborgjeze.

ky komenti tend esht per CNN vllai smiley

poshte kapitalistet!

ore dini gje... ka organizuar Alidea ndonje protest sot?smiley

 

 

1 Maji i par pa sh. Çavez

du ju uont ë qavez dej sër ?

Po c'1 Maj more , Europa eshte ne krize ekonomike me gjthe Shqiperi . Sot duhet te protestoni . Alidea ??

Alidea ne piknik tu ngrene sufllaqe smiley

punetori: "pse, ashtu perdoret cekici more karafil.....smiley

e kujt eshte kjo makina shoko smiley

Kjo eshte si ajo historia me mbretin qe do ti bente dhurate nje sasi toke nje personi.Mbreti  i tha: sasia e tokes se premtuar do jete ajo qe do lakosh  duke ecur, me kushtin qe ketu te kthehesh para perendimit te diellit.Dhe eci robi gjithe diten, ec  dhe ec, dhe pak dhe pak, he se horizonti duket, dielli ende s'ka perendu, dhe pak dhe do arrij...dhe ra top ne vend, pa mbritur tek Mbreti qe e priste me tapine ne dore. Tani i kujt ishte faji, i oreksit te tij apo i horizontit qe e mashtronte?

Keto protesta me 1 Maj me duken si ato protestat lakuriq te atyre feministeve. Protestoni kur keni probleme, jo me 1 maj sepse ashtu eshte moda.

pse ca te keqe kane protestat feministe ? smiley

protestat feministe s'kane asgje te keqe, por protestat ne favor te feminizmit duke dale topless s'me duket ide gjeniale, te them te drejten smiley

Akoma feste eshte  1 maji? Feste kamunistash smiley

Borgjeze smiley

Pse nuk e festojne / protestojne 1 majin socialestet te ne. Kaq rose e fiori u duket gjendja e klases punetore?

Ku iku?

Ai Kreshniku,

Pse nuk e mbajti fjalën,

Me 1 MAJ.

Do të arrestonte Salën,

Një milion Kuq e zi,

Ku shkuan e vanëë....

Mato,  keta  kishin nxjerr edhe nje sllogan bile...

 

o Sali o legen,

prit Kreshnikun se po vjen..

Mire kreshniku qe eshte nje legend in his own mind po keta qe e marrin ate  seriozisht ku i kane syte apo mendjen.

Gezuar 1 majin. Respekt punetoreve, respekt betejave sindikaliste dhe levizjeve civile per te drejtat e punetoreve.

Shqiperia nuk ka puntore, nuk ka fabrika uzina dhe nuk ka si protestoj per 1 Majin, ka zanatcinje, dyqanxhij,  smiley puntoret shqiptare nuk kontrollojne asgje sindikatat nuk funksionojne sic duhet nuk paguajne taksa nuk kane marveshje te rregullta me krytearin e Sindikatave nuk kane kontrate me ate smiley Ka dy kryetare sindikatash nje me qeverinesmileypoziten dhe nje me opozitensmiley dhe keta jane qysh kur smbahen mend,   kur jane vene. shoqeria shqiptare eshte akoma ne mardhenie te prapambetura agraro- kulture .une nuk e kuptoj se cfare sitemi shoqeror ka Shqiperia Nuk behet fjale per kapitalizem, se nuk eshte fare fare ,Ska kapital unik. Rrumpall hesapi! As mish as peshk! As puntore te bashkuar as fermer te bashkuar! Te hallakat komplet, ne duart e Kryetareve te partive! Ata jane feudalet me te medhenje qe ka shoqeria shqiptare ! smiley

Shqiperia nuk ka puntore, nuk ka fabrika uzina

E ke gabim.

Per minierat e Bulqizes e ke fjalen ti, apo per industrine turizmit, agrikultures, ambientit transportit aviacionit shqiptar ?!!!  Ata jane te gjithe argate te qeverise! smiley  Une kisha fjalen per puntore me sindikata te organizuar te unifikuar, qe luftojne kunder skllaverimit, diskriminimit, qe luftojne per te drejtat e veta, per oret e punes, per ditet e pushimit, per paga ect...qe jane ne opozite gjithmone per te drejtat e veta, dhe jo bisht i partive politike! 

Sot djema dhe vajza, pashe ne qender me qindra-mijra njerez ne manifestimin qe kishte organizuar AKZ. Nuk e prisja qe te kishte aq shume njerez. 

ahhhh, qenke ne tirane smiley

Gojet e liga thone vetem 500 vetasmiley

Ke marrë pjesë në manifestime të tilla?

look what one of the comments says as he wached the video.

This will likely come as a surprise to you, but I am from the United States. Was born and raised here, and have lived in Boston all my life.

And just to let you know (because I am often asked), I am not Albanian at all.

I am a American Marxist-Leninist who knows how revisionism detroyed the socialist nations, and I study the PSR Albania under comrade Enver Hoxha and full well understand that more advanced socialism was reached in Albania than in the Soviet Union after Stalin

Keto manifestimet ishin pergjithesisht per Tiranasit.

Se mos vetem ky Bostan-jani. Ne na kishin zili te tere. Vinin grupet nga te tere anet e botes, sidomos te rinjte 15 vjecare me jeans te grisura qe benin pushimet falas ne Durres e vende te tjera - por qe s'kishin lexuar asnje "veper" te shokut Enver (deshmi personale). Me kujtohen disa xhirime nga njefare kongresi nderkombetar M-L diku (jo ne shqiperi), ishin disa afrikanas duke kenduar kenge per Enver Hoxhen "Enver Hoxha, Albania socialista". Ehhh cfare kohesh...smiley

Mbaj mend pregatitjet e datës 1-5 Maj. Mobilizim, pastrim, dhe një përpikmëri për këto ditë, biles sikur ishte më e fortë se festat e 28-29 Nëntorit. Kohë të arta...

Kohë të arta...

smiley

Të betohem. Ja ti e lexove dhe vetë sa zili na kishte ai nga Boston...

Tani ka zili ata te korese veriut , i shkreti mbeti ne Boston.

Eh pra, për t'i qarë hallin. 

Si eshte ajo shprehja "qejfi m'a ka por b... s'ma mba"

Haha tamam.

ja une psh, kam qejf ato paradat e Rio`s ky ka keto, qejfe qejfe kjo dynja.

Ky qenka si ai miku im italian, qe tregova mbreme.

Po keshtu adhurues "komunizmi" ne distance, per sport, pse mos te jene keta. Dhe zakonisht per vehte s'i lene gje pa shijuar atij qeni te kapitalizmis.

 

Si tha ai, kshu në distanë të puth qindra herë. Kshu dhe puna e ktyre që ju qan xhani e zemra për i çik N'ever!

Ai i shkreti mbase e ka me gjithe mend. smiley

Po keta te tjeret, i mban Interneti i shkrete te gjithe, nuk lodhet. Ca elektrone me shume vijne verdalle. smiley

ahem, ahem smiley

Per 1 Maj do vishnim fustan corape sandale dhe fjongo te reja per bishtalecat dhe nje foto ke busti Kristoforidhit  kur binte shi na kushtonte icik ma shtrenjt se dilshim me korrent smiley

heh mos harroj dhe zupat ne turizem smiley

Na ilustro me foto Elba smiley

p.s. sheqer, sheqer

per zotin mos m'detyro se vallaj smiley  ta sjell ktu

betohu për budën dhe sille smiley

e madhe je hahah. me fjongo tamam smiley

ahhaahha

me balluke ka qënë moda dhe me bishtaleca smiley

Nice.

po smiley  aman moj e kam pas mamin nikoqire mi hekuroste fjongot e mi nderronte perdite , une mbaja dy gishtat e duarve paralel ajo i lidhte , i vinte dhe llastikun dhe me rregullonte , kurse une qaja se me dhimbte koka kur me krihte smiley

gez

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).