TIRANE - Dështon sërish konsensusi për miratimi ne 3 ligjeve në Kuvendin e Shqipërisë. Tre ligjet, për Gjykatën e Lartë, për nëpunësin civil dhe rregullorja e parlamentit, janë pjesë e axhendës së Kuvendit, që nga muaji nëntor i vitit të kaluar, ndërkohë që ligjvënësit e majtë nuk ishin të pranishëm gjatë momentit të votimit të sotëm. 

Edhe sot në rend të ditës jishin  3 ligjet e integrimit, për të cilat kryeparlamentarja Topalli i bëri thirrje kreut të PS-së Edi Rama të lejojë deputetët e majtë të kryejnë detyrën e tyre dhe t'i votojnë.

 

3 LIGJET PEZULL, BERISHA SULMON RAMËN DHE METËN 
Ora 13:48
 Kryeministri vendit Sali Berisha sulmoi kreun e PS-së Edi Rama dhe të LSI-së Ilir Meta, për ‘pazare politike’ që po mbajnë peng statusin e vendit kandidat. 

“Gjer ditën e aleancës së tij, Pandeli i ke bërë cilësimin më gjenial të 1 prill. Gjer ditën e 1 Prillit ftonte zotin Rama të votonte ligjet, sot fton zotin Berisha, pavarësisht se ky grup parlamentar kishte zotuar ti votonte. Ne i kërkuam të mos i shndërronte ligjet në pazar për lista të zeza në kurriz të mbështetësve të tij. Të vij këtu sepse kjo botë nuk mund të konceptohet thjesht si pazare. Tani është bërë lista e zezë, se cilët pranohen dhe cilët nuk pranohen nga LSI. Kjo është e vërteta, Nasip të them të vërtetë,. Nuk është këtu po dëgjon. Listën e zezë ia ka dorëzuar zoti Rama, ndaj dhe sot u shty votimi si pazar me listën e zezë. Ne në cdo kohë i votojmë përgjegjësia bie mbi ata që mori peng statusin e vendit kandidat për këtë vend. Bie mbi njeriun që i privoi shqiptarëve qindra milion euro investime, të bizneseve të vendeve anëtarë të BE”, theksoi Berisha. 

 

TOPALLI: RAMA LEJO DEPUTETËT E PS TË VOTOJNË 3 LIGJET 
ORA 13:00-
 Ndërsa Kuvendi i ka ndërprerë punimet për rreth 30 minuta, kryeparlamentarja Topalli jashtë ambienteve të Kuvendit i ka bërë thirrje kryesocialistit Rama të lejojë deputetët e PS që të votojnë sot 3 ligjet, që sipas Topallit mbajnë peng statusin kandidat të vendit. 

“Prej gati një viti 3 ligjet janë në axhendën e Parlamentit, por janë bllokuar për më shumë se 200 ditë nga PS duke bërë të mundur bllokimin e statusit të vendit kandidat në BE. Sot jam këtu për t’i bërë ftesë zotit Rama, ato janë edhe sot në rendin e ditës, e ftoj zotin Rama të lejë deputetët e tij t’i bashkohen mazhorancës dhe të votojmë. Sot kanë një mundësi që të votojnë 3 ligjet për integrimin e vendit”, tha Topalli. 

Sipas kryeparlamentares, miratimin e 3 ligjeve e presin “shqiptarët, Brukseli e kërkon jo Jozefina”. 

Topalli bëri me dije se mazhoranca nëse ka konsensusin e opozitës të votojë tre ligjet ashtu siç janë në rend të ditës. 

 

NIS KUVENDI, NE REND TE DITES TRE LIGJET
ORA 12:30- Kuvendi u mblodh sot në seancë plenare, e cila mund të jetë edhe e fundit për këtë legjislaturë. Në rend të ditës sot janë vendosur sërish 3 ligjet, ku pritet të diskutohet miratimi ose jo i tyre, që është edhe kusht për marrjen e statusit të vendit kandidat. Seanca nisi rreth orës 12:30, ndërsa nuk pati diskutime për pr/ligjet në rend të ditës.

Pas 30 minutash ndërprerje Kuvendi do të mblidhet sërish për të kaluar në votim.

Edhe pse politika ka dhënë sinjale për një dakordësi përsa i përket votimit të 3 ligjeve, pritet që seanca e sotme të vulosë gjithçka. 

Tre ligjet, për Gjykatën e Lartë, për nëpunësin civil dhe rregullorja e parlamentit, kanë qënë pjesë e axhendës së Kuvendit, që nga muaji nëntor i vitit të kaluar. Pak ditë më parë, kreu i LSI-së, Ilir Meta i bëri thirrje klasës politike që të miratojnë para mbylljes së kësaj legjislature, tre ligjet e rëndësishme për procesin integrues të vendit.

(m.a/BalkanWeb)

274 Komente

nuk i voton Rama jo! Se po i votoi tani del hapur qe bllokimi ka qene kot, pa asnje arsye.

Duhet ti qendroi deri ne fund marrezise se tij

Nuk i voton Rama se do ta kemi me te lehte tju futim ruspen pas 23 qershoritsmiley

Nuk u miratuan. PD refuzoi propozimin qe te futeshin ne fuqi ne Shtator.

Mendojne te bejne te njejtin bllokim si PS. Shkurt hajvane. Berisha nxorri vjehren e atij kengetarit qe eshte ne ambasaden tone ne Paris per ta kundershtuar, ate te leshit, Jozefinen.

Ka tjeter zhvillim mbasdite.

Rama ka 2 vjet qe ve kushte dhe vonon çeshtjen e integrimit. E beri te mundu qe vjet statusi te mos merrej. Tani kushte te tjera nga nje njeri i papergjegjshme si ky, i cili vuri Fierin perpara Shqiperise, jane fyrje ndaj inteligjences (Vini re : Serbia hoqi dore nga Kosova per Statusin Kandidat ne BE).

Eshte fatkeqesi per Shqiperine qe ka pasur nje opozite kaq antishqiptare

Zonja Lefti, fjala eshte per propozimin e Metes te para disa diteve qe Berisha tha qe do i votojme. Ndersa sot Zhozefina tha nuk i votojme.

Pra, sot doli pozita kaq antishqiptare.

fajin e ka Fieri me duket  smiley

Te miratohen tani dhe ne Shtator te futen ne fuqi . hajde Pallosh hajde

Kot lodheni jo 3 ligjet, jo listat, jo KQZ. Eshte vendos ne Washington, nga shkumbini e larte i bashkohet Kosoves, nga shkumbini e poshte, vetadministrim por ne rang nderkombetare perfaqesuar nga Greqia! 

S'behet ajo pune Rono , ka ngec sharra ne gozhde pikerisht nga Shkumbini e poshte

Eshte vendos ne Washington thashe, jo ne Ottawa!!!

Dhe kur vendos Washingtoni, nuk ka gozhde qe nuk sharrohet!!!

Thellohu!!!

Dewalt... vetem se icik shtrenjt...

Eh mire, mire...kujt i thu!

Pordhi shqiperia dmth.. Po isaf thuaj vajti 100 vjetsmiley

Gjergjo, ti ku ndodesh siper apo poshte Shkumbinit? 

Poshte poshtesmiley

Gjergjo qeke ne rregull...sa me poshte aq me mire!!!

Roni, do ti cpallim lufte Uashongetonit....!
Dhe do ta musim.

Po ku mbahet dot me buke tere ajo Amerike?

Amerikes mire i behet, opo s'ka nevoje per ca diete. Ne thuaj qe na presin duart, ca pjatash do lajme.

Gjembe, lanete je degjove? Lushnje...1920....

Me nje fjale, une te shkoj e te blej ndonje apartament andej nga Peqini Rono? Ma konfirmo qe ta blej pa u rritur cmimet.

Vetem stadiumit rriji larg.

Me termen, ca mennoni ju do boje vaki po e mur prap Sala?

jo ca keni qejf, po realisht, ca mund te boje vaki 

une personalisht, mendoj qe do kete nja nji vit rremuja dhe pastaj zgjedhje prap. 

Qejf?

qejf, me thone te drejten, keto dy-tre vjetet e fundit, kam reforme te thelle administrative me theks ke decentralizimi ekstrem administrativ. Cdo qark me parlamentin e vet lokal.

kjo, pavarsisht se kush fiton. 

Pse sthu o mrroklle dashke me na kthy mrapsh 2500 vjet, ne kohen e qytet-shteteve!

Yep!

ose me mire me thone Provincat e Bashkume si Hollanda ose zvicrra.

Nji formule te re menoj, s'o keq me e konsideru. 

Seriozisht. 

Domethene, Back to the future.

Po buxhetin si do e ndajme? Vetadministrim? 

Si t'a mendojne provincat hipotetike t'a ndajne. 

Dialogu, mendoj une, ka rendesi te nise, ne kete pike te historise sone si komb, dhe si shtet. 

Nji formule te re!

brsoj se bime dakort qe e vjetra nuk po punon. Ka njeqind vjet qe individe te vecante , "single handedly" e marrin ne qafe ate popull. 

T'a ulim them une efektin e demit ketej e tutje. 

Mbase, qofte edhe fillimi i dialogut mund te kete nje fare efekti reflektues nder njerez.

Kam pershtypjen se nuk ka nge dhe as deshire te merret mo njeri me ne shqipot. 

kshu po... Mos te prishet seria A.. te tjerat pastaj...

Mrrokkle, edhe propozimi jot ka qene ne tavoline por eshte kundershtu fuqishem nga Greqia me arsyetimin se do te ishte nje precedent i keq per vendet e tjera te rrajonit te cilat po kalojne kriza te medha dhe ku ndarja rrajonale po behet dita dites me terheqese per disa rrajone. Ndarja ne Shkumbin eshte pranuar si me e pershtatshmja pasi (i) forcon pozitat e Kosoves vis-a-vis Serbise dhe (ii) garanton integrimin e Shqiperise se Jugut ne BE. 

Kuazimodo, Peqini do te jete zone kufitare. Une te kisha sygjeru ti rrish larg zonave kufitare. Po te isha ne vendin tend do te blija shpi o ne Berat o ne Vlore. Berati eshte vendosur te jete qender administrative kurse Vlora do te jete qender e fuqishme ekonomike. 

Kaq per sot, nuk tregoj dot me shume!!!

A ka rene dakord FIFA me kete ndarje?

Kur do te ndodhe ku copetim hipotetik Ron, para apo pas humbjes se zgjedhjeve nga PS-ja? Dhe a do ndodh ky "copetim", sepse amerikanet do trishtohen aq shume, qe skuadra e (ç)rilindjes do humbe dhe ka rene dakort bashke me ju qe e doni Shqiperine katrahure, per ta bere te tille?

Well, noshta s'duhet me i vone fort menn Greqise at'here. 

P.s.

une po folsha seriozisht

 

Po ca thu mer Bame...gjonat jan kopsit qe ne 2008, me shpalljen e pavarsise se Kosoves. Ironikisht pavarsie e Kosoves shkonte dore me dore me ndarjen e Shqiperise...po kush e dite athere!!!

Maksmeto, di ndonje periudhe ti qe Shqiperia mos te ket qene "katrahure"? 

Me ket zgjidhje bine te gjithe rehat dhe vendoset nje balance dhe status quo e qendrueshme ne Ballkanin Perendimore.

Mrroklle, seriozisht e kam dhe une. Pse kujto ti nuk po e ve njeri ujtin ne zjarr nga nderkombetaret per zgjedhjet e Qershorit? E dine te gjithe qe keto zgjedhje nuk kane rendesi pasi brenda vitit cdo gje ndryshon. Po Shqiperia pse mendon se u fut ne NATO? 

Dy gjera i vune vulen Shqiperise, pavarsia e Kosoves dhe largimi i CEZ. Implikimet e te pares pak a shume ti shpjegova, e dyta i vuri kapak punes pasi tregoi qartazi se ekonomia e Shqiperise me kete "set-up" qe eshte, eshte e pamundur te funksionoj ne afate afatgjate. (besoj e ke parasysh ate harten energjitike ku jugu subvencionin veriun). 

 

Noshta. Po mu m'duket e teprume kjo analiza jote. 

Qe jugu (plus tirona) mban veriun me buke kjo dihet, sic edhe dihet qe veriu i cape buke han, nuk kushton shume.

nejse, me behet qejfi qe bikemi dakort qe formula egzistuse nuk punon. Qe ku u bome dy.

Mrroklle me vje keq...jemi me shume se dy. Eshte nje komunitet i tere nderkombetare. 

Edhe dy veta komunitet jane. 

 

Në drejtim të bashkimit me Kosovën:

  • 65.5 përqind janë pro.
  • 29.1 përqind janë kundër.
  • 5.6 përqind thonë nuk e di.

Eh mer I pakapshem si nuk me kuptove nji here!!!

Po pse mer ti kujto se bashkimi i Gjermanive u bo se e tha sondazhi? Po shperbejra e Jugosllavise kujto se u bo se doli sondazhi me minus?

 

 

Po po e ka vendosur Washingtoni qe do coptohet Shqiperia me Shkumbinin si vije ndarese.

Federalizem pra

federalizem do kete midis shqiperise se veriut dhe kosoves! 

"Qe jugu (plus tirona) mban veriun me buke kjo dihet, sic edhe dihet qe veriu i cape buke han, nuk kushton shume".

Ku i gjeni keto perralla more "shoke". Shiko se nga cila zone behen eksportet (pervec kepuceve dhe brekeve edhe pse ne ato manifaktura punojne shume banore nga zonat e veriut) e Shqiperise.

1. Mineralet te gjitha nga zona veriore

2. Elektriciteti nga veriu i Shqiperise

3. Durresi mbahet nga zona lindore e veriut te Shqiperise

4. Gjysma mos me shume e bizneseve ne Tirane kane pronare banore me prejardhje nga zona veriore e Shqiperise.

5. 70 % te tokave ne Tirane dhe zonen bregdetare zoterohen faktikisht nga banore te ardhur nga zonat veriore ( kjo eshte per qare dhe qeshur njekohesisht. jam totalisht qe prona ti kthehet pronarit te ligjshem).

Ke po mbani me buke ju te vetequajturit "rrace superiore"???!!!

Turp te mburresh me veprat e komunisteve...

ahahahha

seshte ceshtje mburrjeje, por kur lexon gjera te tilla se ne ju mbajme me buke, ne ju hapem syte, ne kemi ne dore parajsen dhe ferrin, ne jemi edhe moda, me vjen te mendoj se ku jetojne keta njerez?!

Eshte e vjeter shprehja se po e pate per shume kohe dicka qe ste perket, atehere te duket se eshte e jotja dhe po i erdhi rradha dikutj tjeter ta udheheqe per nje kohe te caktuar, sikur ta kane marre te drejten qe ja u ka dhene zoti me tapi. allah allah

bismilah vlla bismilah...

Enveri e ka fajin ske c'i ben.

Maksmeto, di ndonje periudhe ti qe Shqiperia mos te ket qene "katrahure"?

Une po besoja, qe ti beje shaka, por mesa duket ti i perket atyre, qe thone me mire me grekun se sa me 'maloket'. Po meqe kjo gje qenka diskutuar ne Uashington dhe ti si i brendshem qe je, do na thuash si i behet qe Greqia eshte katrahure per vete, apo do ta mbaje Toskeria me buke?

Makso mos e personalizo...po te them se si do te behet...pastaj, se si do te doja une apo ti te behej eshte ceshtje tjeter!

Vallai, vec nese e ka vendos Joe Biden ne kok te vet, se Obama s'dite gjo.

Jo Ron, une nuk kam deshire ta personalizoj, por ne te dy e dime shume mire, se sa e pamundur eshte qe Uashingtoni te jete planifikuesi, i copetimit te nje shteti te NATO-s, keshtu befas, per tja bashkengjitur nje pjese te tij, nje shteti ne pozite ekonomike dhe me kohezion social deri ne kufijte e shperberjes si Greqia.

Dhe mos harro Turqine qe ka bere goxha shtanga.

Makso ca te thote vllai jot, edhe mu mire nuk me vje por...ka kohe qe eshte vendos ky muhabet.

Futja ne NATO e Shqiperise ka lidhje me menaxhimin sa me te mire te shperberjes. Gabimi qe u be me Jugosllavine nuk mund te perseritet ne Shqiperi: Ne terren ne Jugosllavi u vendosen eunuket e helmetave te blujta te OKB, duke e futur Shqiperine ne NATO i hapet rruge vendosjes se trupa te NATO ne terren nese shperberja behet e dhunshme. Gjithashtu duke fut shqiperine ne NATO pas bashkimit te Shqiperise se Veriut me Kosoven, Kosova futet automatikisht ne NATO. Jan vra dy zogj me gurin e NATO makso.

Shqiperia e jugut nuk do ti bashkohet Greqise ajo thjesht do te prezantohet ne rang nderkombetare nga Greqia. Ne fakt statusi i shqiperise se jugut nuk dihet akoma plotesisht se si do te jete.  

  

Dhe ti i di keto nga nga se?

Ron, edhe ti vete e di qe cdo formule per te shperbere shqiptaret, qofte dhe nen mbikqyrjen e NATO-s eshte e jashtezakonisht e rrezikshme. "Maloket" e Ilirise dhe "maloket" e Epirit , e kane kuptuar shume mire se prosperiteti ekonomik nuk arrihet vetem duke qendruar nen 'ombrellen' e aleateve te medhenj, por dhe duke faktorizuar veten gjeografikisht dhe ekonomikisht dhe kjo arrihet vetem nga bashkimi i ketyre dy njesive shqiptare dhe jo nga ndarja e tyre. Une te siguroj nderkohe, qe nese dicka behet pa miratimin e shqiptareve, ndarja do te behet e dhunshme qofte dhe sikur mbeshtesit(shqipfoles) e partise te krijuar nga Dushan Mugosha, te jene pro ketij copetimi.

Kur s'e shperbeu dot greku Shqiperine me 97ten, s'e ben dot me, sidomos kur sot qe i ka breket neper kembe. Bile dhe me 97ten doli xhaxhi Clinton e tha qe garantojme integritetin e Shqiperise.

Ju lutem, mjaft me keto muhabete se vertet do na e neverisni peshkun.

Kur paska thene Klintoni qe garantojme integritetin e Shqiperise? 

Ti e do me oren lokale?

Do kete qene nen influencen e Monikes kur e ka thene.

Dmth t'i veme emrin e saj ndonje rruge, nuk jam kondra. Prit njecik, qe mos ndajme dekorata kot, Monikes i takon ndonje rruge ne Kosove mbase. Per ne, duhet gerrmuar me shume. 

Do kete mbetur ndonje rruge bosh ne Kamez besoj.

Jo ska rendesi ora. Mjafton ta di qe ne fakt epaska thene Klinton nje gje te till me gojen e tij, do te ishte vertet interesante, sepse nuk ka pasur te pakten publikisht asnje arsye klinton per ta thene, vetem nqs ti je ne dijeni te ndonje bisede private apo deklarate te fshehte.

E tha publikisht, per arsyet qe dihen. Kjo seriozisht. Bile atehere filluan te kthjellohen ca koka dhe ne Shqiperi.

Por nuk ngurroi te ma pohonte dhe mua kur po pinim bashke. smiley

Po me sa duket Clinton tani eshte ne pension e s'e pj... me njeri. Do fillu pija me Obamen.

Do fillu pija me Obamen.

Ai eshte birre-pires - prandaj nuk e ka mire me liriken smiley

O Makso nuk e di a e ke vone re por me perpara kam qene shume aktiv ne kete blog. Ka te pakten 1 muaj qe shkruaj shume rrale. Pse? Sepse nuk ja vlen me te flasesh per Shqiperine...per shqiptaret flasim sa te duash dhe te siguroj qe do te jene faktor i forte ne Ballkan, por Republika e Shqiperise ka marr fund! Mbas ketyre zgjedhjeve do te qartesohet per te gjithe kjo qe po them!!! 

Verte Roni edhe une po thosha nga ka perfunduar Roni smiley

Ron, shpresoj qe te mos jesh Kasander dhe gjithashtu deshiroj te jesh gabim ne profecine tende. Fakti qe ne te dy e shume te tjere jetojne ne Perendim, nuk duhet te na beje ne te mos e çajme bythen, per ate qe ti jo me pak perbuzje e quan Rep. e Shqiperise. Ndoshta ti ke arsye te mendosh qe ky copetim do ndodh menjehere pas zgjedhjeve, por vetem fakti qe ti predikon nje kohe te tille, per te "shqyer' me dysh shqiptaret, pikerisht ne ato zona ku ndahet mbeshtetja partiake respektive e dy partive te medha, me ben te mendoj, qe kjo eshte thjeshte nje deshira jote. E kuptoj pakenaqesine tende Ron, po, "maloket" do vendosin dhe kesaj rradhe se kush do jete i pari shtetar, por mos harro, dhe "maloket" jane shqiptare, bile shqiptare te mire.

O makso e ke vene re qe ne te gjitha komentet e mia une kurre nuk e kam perdorur fjalen "malok"? Ti nga ana tjeter e hedh ne cdo koment...sikur deshiron ta vesh patjeter ne gojen time. 

O Makso...harroje Republiken e Shqiperise!

Makso, po i pergjigjesh seriozisht ti mo? smiley 

Dmth me rregull treshi i bi qe po fitoi PS kapim dhe Camerine.

Nuk dalin,

Bllokmenet,

Nga bunkeri,

Akoma,

Endrojnë,

Në ëndër,

Ju del ENVERI.

Rrespekti tregohet gjithmone ne fund...BRRAVO!!!!

qeshtje subkoshience smiley

Melhem! 

Grushtin te temthi pasi e shkruan, thua? 

deri n'gjysem te rruges pa frike... mandej befas i bi nder mend kauza moderne, dhe krahu leshohet i keputur smiley

Keq,

E ka,

Ilir Meta,

Stomaku,

Do ti plasë,

Duke ngënë,

Pështymat e veta,

Ka pështyrë,

Katër vjet me radhë,

Ska lënë gjë pa sharë...

A ja nxë stomaku vallë?

Si gjysem peme vitiriu e paske bo!!!

kam marre nje vendim: deri me 23-24 Qershor nuk do ti qasem PPU-se. Jo per gjo por ne periudha elektrizuese jane ne pergjithesi budallenjt qe kerkojne te shfaqin talentin e tyre qofte ne poezi, oratori, seksollogji etj. etj dhe une nuk kam ndermend te beje lojen e tyre. Hajde pra shnet goca e cuna, mire u takofshim kur saliu te na kete lene. 

Mirupafshin ne Shqiperine e lire...

*grushtin tek balli

Mo na ngaterro me Xha-jen me siper; ne jemi brez tjeter... ngreme 2 gishta lart..

Bame, se nuk te kam pyt...ti ku je me prona poshte apo siper Shkumbinit???

Nga malet ne det Rono... nga malet ne det...

Te miat i kam ne Tirane, po ato edhe i jap, se te miat i kam, nuk mi ka len njeri e nuk i jap kujt llogari... Te gjakut pastaj ne jug, e ato si jap dot, se i kam me amanet... e di ti mo...

Bame, ato qe ke ne Tirane shpresoj qe ti kesh ne jug te asaj qe do te quhet vija e gjelbert.

ta bejne cik skic ate vijen, te marri shaleve te Tiranes, Lanes dmth... hudhju ndonje llaf...

Bame, nese i ke ne jug te Lanes, je ne rregull miku im!!!

Por une te kisha sugjeru ti shesesh. pasi do tu bjeri shume vlera!

Do ta fal Rono, le te perdoret si baze... do ta marrim prape ate c'eshte e jona...

Mu m'kujtohet atehere qe Nano tha: Postbllokun do e vejme ne Lezhe. smiley

PF mbas 8 vitesh qeverisje te PD postblloku eshte shty ne Elbasan. Nano e pati rastin ta vete ne Lezhe por u tregu naiv!

E m'qafsh! Paska punu fort lobi i Kavajes e?

Nejse, une i shita pronat e Tiranes. Vetem nje cope toke kam lone, ne kodren mbi Jal. Shpresa vdes e funit, tha.

smiley Do dorzohet Peqini thua? 

Kush e q* Peqinin mer burre!

U zemrua,

Shoku Timi,

I erdhi keq,

Për Ilirin?

Ishte vetëm shaka...

Po fut pak rime mor plak.

Rimen e kan perdor komunistet...prandaj xhaelga nuk e perdor!!!

Te pakten te perdori trurin! Apo edhe ate e kane perdor komunistet?

I suksesshem operacioni zjarri i xhaegles... Me shume heret se vone, do tju identifikoje te gjith ju komunistet...

Po ne t'identifikumi jemi. Dhe Te Kapshem. smiley

O Pateko, kush e zuni me goje Ramen mer burr???

Si te fitoje si mos te fitoj Rama ky muhabet eshte mbyll!!!

Ej me qafsh ca je tu fol keto budalliqe or burre? Ca ke, sje ne terezi me shendet? Ka i merr keto informacjone Kac Myftariste?

ca te thot vllai jot...muhabeti mbyllet ne 6 mujorin e pare te 2014. 

mos prit t'kuptohesh. 

nga masa, them.

Probelmi se eshte se masa kujton se shperberja e shqiperise eshte pune e Grekut. Kush e pjerdh grekun mor vlla, ky muhabet eshte nda qe ne 91. Por u desh sqaru njehere Jugosllavia, pastaj Kosova. 

Ehhh ...cdo te thote te jesh insider ke Ylli me pese cepa....smiley

Ehhh me mire ndoshta se me pas inside yllin me nje cep smiley

Duket me teper si insider ke Bilderberg Group!

asgje nuk eshte rastesore.

shperndahet info vetem per ceshtje te vendisura te pakten 15 vjet me pare dhe qe nuk quhen te klasifikuara. Per keto koha e heshtjes shkon 50 vjet.

Keshtu s'e kuptuam as Ravin ne fillim smiley

Akoma pendohem per ate gabim 

Rono ne fakt po fitoi Rama ajo nuk ndodh. Ka per te ndodh po vodhi prap votat Saliu. Ose mund te ndodh dicka tjeter, qe s'ta them dot.... 

sa inot ju kom kur beni kshu...

Bama ne fakt ate..... Edhe une e kam inat dhe nuk para e bej shpesh.

Si britanik ta kisha.. smiley Ka lezet Roni, amerikonce, drejt e ne thela...

Do mberrijne me ne fund ne Tirane Vlonjatet qe u nisen me 22 Janar te vitit te kaluar?

Kesaj rradhe krahe per krahe me trupat amerikane smiley

Vlonjatet I ndane hesapet ne 97n. S'kan c'bejne vlonjatet nqs e duan serbovicin te tjeret. Vlonjatet u tradhetuan. Ketej e tutje ama vlonjatet per ju nuk derdhin me gjak. Gjakun lab per shqiperine e bene lanet ata qe skan as bese as atdhe e as zot!!! 

Rama nuk ka kurrfare lidhje ne ket muhabet. Shqiperia keshtu si eshte sot sjell vetem destabilitet ne rrajon. 

Nuk ka Rama por ka Saliu. 

O File, 

Pse te shuan?!! Ju thafte tastiera kujt shkrepi mbi Filen!!!!

Kush ma fshiu mesazhin mo? Rrini mo urte se po diskutojme si do ta ndajme Shqypnine. 

Nuk e duam qyl File, nuk na ngjit ashu.. e duam ta rrembejme, si dashin me kembore...

Mo po po u nda Shqiperia ne shkumbin si do i behet halli ketyre pashaportironceve me orgjine toske se une si nenshkumbins qe jam nuk pranoj qe te riatdhesohen.

Mrroklla

Ajo qe thu ti eshte pak a shume tablloja e status quo-se sot, nuk ka si te behet decentralizim me I madh pushteti se sa egziston ne Shqiperi. Problemi eshte politik, sepse ligjin e ben partia dhe kryetari I partise, dhe ky problem ka vetem zgjidhje politike, pak a shume si ne Spanje, ku krahina te vecanta te kene autonomi politike nga RSH-ja. Une e kam thene edhe tek tema tjeter, nje grup I vecante shpellaresh mund te mbajn peng zhvillimin e gjith kombit per hir te bajraktarit. E duan mbi qaf? Ne qaf e pacin ata dhe femijet e tyre!! Ama fajin kryesor per kete dem te pariparueshem historik per kombin shqiptar nuk do ta kene injorantet primitiv qe aq diten aq bene, por ata qe e diten e s'ben gje ta ndalin.

 

Roni, besoj arsyetimi jot eshte thjeshte konkluzion llogjik I pabazuar ne ndonje deklarate, dokument apo vijimsi aktiviteti te nderkombetareve apo NATOS ne ate drejtim. Une mendoj se eshte thjeshte nje nga opsionet. Vendet e medha kan hequr dore nga ajo lloj politike me kohe, ku vendsonin mbi ecurine politike te vendeve te ndryshme por perpilojne strategji te tilla qe cdo skenar I mundshem te maksimizohet ne sherbim te interesave te tyre. 

Spanja eshte shembull i mire. 

Nejse, mu me intereson dialogu, se pastaj do gjendet nje formule e re.

Dua qe te filloje te flitet per decentralizim POLITIK. 

Qe ajo venedikasja te beje dem vetem ne venedik, dhe jo me poshte. Atje ku e duan ta mbajne.&nbspsmiley

Parti rajonale per halle rajonale. Ne mexhlise rajonale

Mexhlisi i madh pastaj te rrije te jape shfaqje ne tvsh dhe te kete hyqem vetem per gjera minimale.

 

Edhe une per ate zgjidhje jam. Ne te dy si shkodran te vjeter qe ja duam te miren shkodres te kemi kryesine tone qe te an I zgjidhi hallet.... Se sna lan kta komunistat me bo hajer. Madje edhe mren skodres ta ndajme ne dy zona influenece, republiken katalike te shkodres ( qe ja marrsha te ligat) dhe emiratet e bashkueme te ktyne muslimanave. Ene kush del kunder jozefinit me ipushkatu se shkodra asht qytet I qytetnuem qe e do Demokracine e I urren komunistat qe I dalin kundra jozefinit.

Po ne ortodokset e Shkodres ku na late?

Nen hyqymetin e jozefin topallit si te kshten mendoj, por nejse shkodra si qytet I qytetnuem, ne fakt sipas disa mendjeve te ndritura ne emisionin klan, I vetmi Popull ne shqiperi qe e don lirine, sepse vetem ne shkoder jan tregu barcaleta gjat kohes te komunizmit, ne fjalet e blendi fevziut "po gjirokastra pse s'ka humor hihihihihihi (si skuth!) "  do e gjej edhe per ju nje zgjidhje te lire dhe me humor shkodran qe te dhiten gazit te gjith ne republikat me demokraci shkodrane...

do mbyllin nje sy naten, qe te rreshqisni ne MZ... ndryshe...

Degjoni te nderuar peshq.. Reflektoni cfare thote Roni.. pavarisht se mund ti kete shaka apo te verteta.. Por po ju ndihmon te vini pak trurin ne pune.. Po ju tru peshq jeni smiley

Gjergjo,

Kam pas nje kushurirn tim qe ne vitet 80 bente pjese ne grupin e alpinistave. Kur ngjiteshim ne Gramoz, thoshte, vjen nje pike qe shikon detin. Ata qe e hipnin per here te pare Gramozin nuk e dinin ke te gje dhe kur ky ngjitej ne ate pike dhe u therriste ketyre qe ishin me poshte, hajdeni, hajdeni te shihni detin, ata shihnin njeri tjetrin dhe mendonin ca thot ky gomar?

Pas 23 qershorit do ta shihni dhe ju detin

 

Deti nga Gramozi ?smiley

E ke ngjit ndonjehere Gramozin?

Jo asnjehere.. po mendoj se mund te shihet Liqeni i Kosturit.. Po deti?? nuk besojsmiley

Ne Qafen e Kazanit ka dy struktura gjysemsferike, per te cilat u tha sikur ishin pajisje kuzhinash fushore. 

So much for Gramoz.

PS. Cudi se sa here gjysem sferat vezullonin pa shkak (gjoja hena), gjthnje ne fshatin e quajtur Starje lehnin dy qen me shenja te cuditshme ne trup. Gjoja nga luftrat me ujqit. Nejse.

Roni ti si i pashaportizuar ne Tirane si do ja besh se nuk pranohesh me posht Shkumbinit?

Roni

Na shpjego pak perse mbas 23 qershorit? Sepse sikur JE kontradiktor ne ato qe thua. 

te veshtira per t'u kuptuar; te detyrueshme per t'u pranuar.

duhet stomak i forte ama...

Jo jo ske c'i kupton kontraditave. Per te tjerat pastaj I kam thene edhe vet, madje jo me shume se disa dite me pare ne kete blog dhe ne biseda me te aferm. Skenari me I mundshem eshte ai qe kam dhene dhe ai qe s'kam dhene une me siper. Skenari I Ronit nuk eshte asgje me shume se nje opsion. E kam shpjeguar me larte nuk eshte ai opus moderandi I fuqive te medha sot por shfrytezimi I cfaredo situate ne sherbim te interesave te tyre.

ka nje lufte te nenshedhme mes instituteve qe perpilojne strategjite afatgjata ne zonen qe quhet Belt 2. per influence ne Kapitol. Mund te jete rezultat i kesaj qe skenari i Ronit duket si nje opsion nder shume. Por ka disa kohe qe nuk eshte me i tille - ujdia u kopsit me ne fund ne kupole. 

Emigrant, une besoj se nuk perpilohen strategji por studiohet terreni. Ketu ndryshojme bashke. Shqiptaret kan qene historikisht te paparashikueshem. Si tha skenderbeu, ' une mendoj se nje Popull e zgjedh vet fatin e tij' dhe perandoria pastaj ta ve festen sipas kokes.

Skenari I Ronit nuk eshte asgje me shume se nje opsion.

Ok...e leme athere!

E lem por je kontradiktor ne ato qe thua.

gjasa e mosbesimit eshte parashiku te jete njesi probabilitare nga 0.72 ne 0.79. nje koeficient pabesueshmerisht i larte, i cili kompensohet vetem nga vibranca e lindur e popullates. kshu u justifiku ne raport atehere.

E Mir ne rregull emigrant, u kuptuam, vari lesht dmth...

Emigrant kam pershtypjen qe ky 1oora hy diku tek 0.80 por eshte parashiku qe me shume pak pune bindese mund ta kalibrojme 1oora-n per 0.73 smiley

Rono, po Pjeri eshte ne dijeni te skenarit tend?  apo Pjeri eshte ideatori...

Tani po dalin pak nga pak planet e partise se re...

Belul, prandaj Pjeri eshte treguar i rezuervuar sa i perket posteve strategjike dhe ka vendosur te te punesoje ne IT. Po pse o Belul rastesi eshte qe ky rrallim i postimeve te Ronit te koincidoje ne nje rrallim te postimeve te Pjerit? Megjithate mos u merzit se aftesite e tua si kompjuterist nuk i mohon njeri.

po jo mo Deion,  nuk merzitem une...

vec me duket disi e cuditshme qe ti si ''njeri'' i Mosadit dhe Gjergji si analist i sprovuar,   jeni larg insinuatave qe sugjeron Roni..

 

 

p.s  pa lidhje me temen, por nje lajm qe  sapo e degjova e me beri pershtypje.. paska vdekur Xhulio Andreoti....  paska marre pjese ne 33 qeveri ne Itali.. ne fakt une kete e mbaj mend qe i vogel fare...

Belul, te siguroj qe mosadi ka kohe qe e vezhgon trekendeshin PTH, Ron, Damask. Si dhe tentativat e ktyre te fundit per te justifikuar ndarjen e Sirise duke perdorur precedentin e "Shkumbinit". Gojet e liga thone qe e vetmja pengese jane Prrenjasit dhe fanatizmi i tyre per te qene terma dhe jo terpo!!!

O Belul, o kujtese e misheruar, e di si thoshte Benini:

Kur shoh Andreotin, shtangem. Kam perballe nje bashkekohes te Dante Aligierit.

po mire paska thene Kaviro..    une Xhulion (ndejse paste se u be per rahmet)  e mbaj mend  gjithmone si nje plak  i krrusur 80 vjecar qe mbante  te mbeshtjella ne krah ca dosje  e shikonte majtas djathtas, dinakerisht, me bisht te syrit..smiley

sikur te mos i kish prishur pune ai Di Pietroja ne fillim vitet 90-te,  padiskutim qe ky do ishte akoma ne politike deri me...........sot..smiley

Ky Xhulio, ishte geg a toske dhe per me teper, ku ishte dhender?

Te filmi "Oktapodi" e quanin Tano Caridi.

jo, nuk e besoj...  ''Oktapodi''  eshte bere dhe jepej kur Xhulio ishte minister ose  kryeminister, pra politikan  dhe njeri i fuqishemm.. nderkaq, Tano Caridi, ishte kryemafjoz... por  profesionin e kishte avokat..smiley

thone qe Xhulio ishte nga Peskara, Tropizma..

Xhulio, si emer katolik ky. Duhet pare andej nga Shkodra.

I yni nuk eshte se ndryshe  do quhej Bejkush dhe gruan do ia quanin Shero.

Po keto info Roni mund te na thuash nga i ke mare ?? 

O Gjergji o naiv i perjetshem smiley

 

P.S Rono, bagetia socialiste i ha me shume diversjonet e tua. Si ka mundesi? Keshtu i besoni dhe Rames ju....derrce smiley Nuk e shmang dot vemendjen nga listat o Roniiiiiiiiiiiii smiley

File, 

Do ket ndonje pergjigje zyrtare per kete? .... ose gjys zyrtare te pakten? 

nuk do perdoret asnje avantazh i krijum prej dijes ndaj atyre qe nuk dine.

Po me mire pa dije se dije e gabume.

Mire do ish qe keta te trupes diplomatike te fillonin te komunikonin qe tani me Thacin...

Sikur te ishte Ismail Qemali gjallle do thoshte:

Shqiptare, une ju pata mbushur mendjen te gjitheve juve qe Shqiperia do te behej. Zemra dhe bindjet e mia e thone qe kjo eshte akoma e vertete. Por faktet dhe provat tregojne te kunderten.

 

shit! i paska "infektu" Pjeri, qenkan bo illuminati t'gjith

Mire e ke. Kete muhabet e nda Pjeri. Le te bejme peticion per te marre mendimin e Pjerit.

Me e bukra eshte se Shqiptaret e hengren karremin e NATO si fakt garantues per Republiken e Shqiperise. O Pateko do te ta them se si do te quhet misioni paqeruajtes i NATO ne Ex Republic of Albania???

Bej shaka se nuk e di!

Me qafsh....kur te erdhi sinjali qe nuk i fitoni zgjedhjet? Se ato 2 javet e para kur u poqet me Liken nuk mbaheshe nga gezimi smiley

O Pateko ndigjo vllain tat...une kam hik nga shqiperia ne 1999, nuk me rruhet as per Liken as per ramen e as per Berishen. Edhe nese shkembejme debate politike bashke ta dish qe jane per gallate. 

Ore ti kujton se nese projekti per Republiken e Shqiperise si antare e BE do te qe serioz ti mendon qe BE do ta kish refuzuar 3 here? O Patek, hapi syte o burr!!!

Rono...Brixhilda Kokedhima deputete smiley Futi i telefon Rames e thuji qe ka ik per lesh

ca te thoth vllai jot mer Patek...ty ti ka zene syte Rama!

nuk ke faj. s'ke se si.

e verteta eshte atje.

Gruaja e 2K-se ? Apo dashnorja ...

E shiti PS-ne Rama! po s'na e degjojne llafin keta jo !! vetem te heqim saliun thone, pa te tjerat rregullohen ! po po

aty mbahuni smiley

Brixhilda eshte nje nga grate biznesmene me te afta ne ate vend. E di, mer e di, do thuash jo Kocoja, jo parja etj. Thjesht po them se nuk duhet pargjyku njeriu menjehere. Give women a chance! 

Magus. Mos me i pagu punetoreve 7 muj rrogat (me shprese se do fitosh zgjedhjet ene do zhvasesh buxhetin) te duket aftesi ty? Rri e burr mos na hap barkun se i njof keto me mire se ju une se i kam ketu.

23 - 6 - 2013!

2 x 3 = 6

6

2 + 0 + 1 = 3

6 6 6!

me cop se kaq as kirkizeve s'ju eshte thene.

 

Pse s'thu u dashke lujt fort ne Stock ate dite.

eshte dita kur per nji fitues do kete 666,666 humbes. Norma eshte 1:4. Llogarite vet dmth.

6 6 6

Number of the beast! smiley

Direkt n'metal dhe ti, o gjembo... S'i le emigrantit nje shanc to explain himself smiley

"... pleased to meet you/hope you guessed my name"

(hint: Jackie Chan) smiley

Roni, what have you been smoking???? smiley

Me cpo kuptoj une, Roni paska konfiguru Satelitin e Pjerit dhe kane filluar nje goditje masive ne toke me rreze lazer. I pari qe u godit ne tacke te kokes nga rrezja ishte 1oora dhe me shume gjasa sbehet mo smiley

 

P.S I dyti qe e hengri goditjen e rreze lazerit eshte shqiptari i vjeter. As ky sbehet mo. Priten goditje te tjera smiley

P.S 2. I treti qe hengri goditjen eshte Gjergji. Ne fillim u mbrojt nga rrezja duke vene valixhen ne koke por derrasa e valixhes nuk i rezistoi rreze lazerit dhe ra deshmor edhe ky smiley

PP ato qe thote Roni mund te jene shkara/provokime ..po nje baze llogjike e kane, dhe ben mire qe Shqiptaret te reflektojne..

1oora eshte nga te paktet qe ka mendjen e tij e smerr drite as nga roni, as nga satelitet e as nga pjeri, prandaj ke gabuar adrese. Une them ckam per te thene pa ndonje kokoleps siperkunder shume qe sillen verdalle.

ore qe esat toptani do duket patriot ne krahasim me berishen,kjo ka vite qe duket per ata qe duan te shikojne. ai po punon hapur per ndarjen e shqiperise. pse, urdheri i berishes per te prishur gjuhen kombetare dhe per te krijuar gjuhet krahinore si baze per principatat e ardhshme duket pa lidhje me kete proces?

me ka rene rasti te shikojne shtypin grek jo masiv ne fillim te viteve 90'  harta me projekte greke se si mund te copetohej shqiperia ne shkumbin.   por qe ta benin shqiptaret kete pune per llogari te grekut nuk ma kish marre mendja. njeriu me i pershtatshem per ta bere kete ishte nje dhender serbie .

kam thene shume here se shqiperia rrezikon nje libanizim ne se per hir te tifozllekut partiak apo krahinor vazhdojne te mbeshteten salinjte

Athere si e shpjegon ti qe gjysma(andej lart 90 %) lejne koken per te? 

Formula them une, nuk punon.

Propozoj emrin Shtetet e Shperbera te Shqiperise.

12 qarqe, 12 Republika ku cdo rreth eshte venom me vete. Perfaqesia diplomatike e perbashket, punet e brendshme te ndara. Konkurenca mes venome do jete shume efektive ne rritjen e performances se ekonomise shqiptare. Dhe e mira tjeter nuk do kete me justifikime "na e kane fajin leberit" apo "s'behet me maloket". 

I vetmi problem eshte se c'do behet me krahinat qe nuk perputhen me ndarjet administrative aktuale?

Pershembull si do veprohet ne rastin e Laberise? Do ndahet pjese-pjese sic eshte sot apo do jete nje hapesire unike?

Rasti i njejte me Mirditen. Do kete kufijte aktuale apo ne kufijte tradicionale?

Gjithashtu Myzeqeja.

p.s Duhet vene nje Veto qe Laberia asnjehere te mos tentoje te ushtroje "protektorat" ne Myzeqe!

ShShSh... sikur s'shkon...  po ShiSH-qebapit si do ti themi pastaj?

 

nejse, per himn te Federates se re, une propozoj kete kenge...

Ne fakt federalizmi me 5 milion gje njerez na rri shume mire. Kthehemi ne origjine. Bajraktar per cdo vilajet, rendesi ta kemi mire me fqinjet.

Konkurence e lire, pa asnje kufizim klanor krahinor.

Po tamam, ne me pashaporta te huja vendosim se ku mund te duam ti bejme pushimet. turizem kulturor, shpirteror, farefisnor, qejfor etj.... kush ka me pak taksa dhe me shume qejf. jo per gje, po ngelem duke na numeru per numer turistash ne rritje ne rang shteteror. do kete roaming po skemi ca te bejme.

Jo jo! 

Bajraktar aty ku duan bajraktar, merr vesh, dhe jo bajraktar aty ku nuk duan bajraktar. 

Nuk eshte ceshtje federalizmi. Decentralizim. Rajonalizim.

Prape do keshe presidnet, kryeminister etj, por me tager shume me te limitizuar se sot. 

Qarqet egzistuese jane nje fillim i mire them une. 

Mrroklla lere se e ke kuptu drejte!!! Pike muhabeti. Ne emer te krahinarizmit tropojano-kuksian dhe qytetarizmit me humor te holl shkodran ska pse ta mbaj mbi shpine nje bajraktar Tirana dhe restua e Shqiperise. Ta mbajne vete ata qe e mbajne aty vetem per arsye krahinore, apo ideologjike parimore si ne rastin e republikes katalike te shkodres. Po te jete per kaprico krahinore ska pse te duroj Tirana pordhet e tropojes apo anasjelltas. Kur ti mendon vetem per interest tat ne kurriz te te gjith shqiperise atehere sejcili ne te veten!!!!

smiley me kusht qe mos na behet si zogu me ju ngrit mendja me pushtu pjeset e tjera ne emer te bashkimit. garantoj, se si skenar nqs do ndodhte do mbushej jugu sic eshte greqia sot me refugjate. ishalla nuk ju shko mendja me ble toka me shumice ne jug para se te behet ndarja faktike.

Zogun e vone skraparllijte mbret!! Ne Laberi se ka pjerdh njeri, as zogun as zockun sali sot.

 

p.s Duhet vene nje Veto qe Laberia asnjehere te mos tentoje te ushtroje "protektorat" ne Myzeqe!

 I kemi marre masat moj shoqe. I kemi parashikuar te tera. Pse si kujton ti, se po behet "te dale ku te dale"? 

 

pse ca e ka gjet keq myzeqene nga laberia?

Asgje. Niperit e Laberise jane rritur tashme ne Myzeqe

E pat cfar beri lushnja per Vloren? Kerciti preshi si ne 12 te nates.. Midis laberise dhe myzeqese ka vetem dashuri te sinqerte te ndersjellte.

me kusht qe mos na behet si zogu me ju ngrit mendja me pushtu pjeset e tjera ne emer te bashkimit.

smiley  Sikur e beri Skenderbeu kete gje.

skendon e cmitizuam njehere, kam hallin mos cmitizojme aktualin.

Sinqerisht nuk e di kete faktin qe Zogu paska pushtuar pjeset e tjera ne emer te bashkimit.

Ore po peshkun si do ta ndajme? smiley

Ca nga koka, ca nga halat, ca nga bishti, ca nga sytë. Ka marrë shumë keq ky muhabet...

Po mos u merakos. Nuk fiton dot e keqja ndaj te mires. Maksimumi e keqja do thyeje enen e vet. Shqiptaret mund te kene shume te meta, por po erdhi puna per flamur, aq me shume mendafshi, dine si ta mbrojne. smiley

Ashtu qoftë. Thjesht m'u përzie nga kjo lloj shakaje pa kripë. Përvete më bezdis, të tjerët gajasen. Shakatë ndonjehëre bëhen realitet sepse fundja rrënjën e kanë diku në anën e errët të trurit. 

 Edhe mua me eshte perziere sa s'ka, por ja ka ca qe u lezetohet. Po nuk thone kot ne atdhe se emigrantet kane rrjedh. Mesa duket per keta e paskan fjalen. Leri te cfryhen, se eshte dhe si forme terapie. Bile me mire t'i provojne keto "shaka" ne Shqiperi, se mund te fitojne dhe ndonje masazh gratis. Pastaj rruga me e mire per ta diskretituar nje ide eshte ta besh qesharake. smiley

Qesh e ngjesh ë. smiley

Ca t'i besh i ka ca side effects free will. Bejne pjese ne detyrat qe na ka vene per t'i rregulluar. Dhe e qeshura eshte nje nga ilacet. Eshte dhe nje tjeter akoma me i fuqishem. smiley

Kshu m'u komunikua dje nje mesim qe duhet t'i marrim gjerat me te qeshur. Ai vete qesh, dhe sugjeron te qeshim se na ndihmon tek shendeti e tek KM smiley

Keto ide idiote ketu duhen bere qesharake, se e meritojne.

Them qe jo cdo gje duhet marre me te qeshur. Po nuk do ishte pak qe ne fund te te bejne te qeshur.smiley

Unë verdiktin tim e thashë që në fillim që sesi tingëllojnë për mua.  Sdq, e qeshura me kripë dhe kripa me të qeshur smiley

Te erdhi dita o Rrepublike e Lazaratit...

Jo Lazarati duhet te jete zona franka.

Une pergjigjem per pjesen time, Zona e Pare Operative. Ne e quajme Peshku i Kuq

Admini ine duhet te quhet Illi dhe duhet te vije nga familje me jo me pak se 5 Deshmore ne familje.

quhen deshmoret balliste? 

o Kavir,  po deshmoret e luftes se Vlores kundra talanit,  quhen?

Sipas vendit edhe kuvendi.

Psh Dukati apo Lazarati do kene heronj ballistet. Kuci apo Golëmi psh do kete heronj partizanet.

Fshati im me siguri do i kete te dyja palet heronj se pas lufte partizanet bene krushqira me ballistat. Dmth u dalin kusherinj te dyja palet.

Kurse Gjormi psh mund te kete heronj talanet e '20 dhe talanet e '43.

Djema, ne baze te intelit "tone", skenari i Ronit (nje agjent i njohur i famekeqes Treadstone Project), dhe PTH (njeri i afert me Asadin) do te ndaje Shqiperine per te justifikuar ndarjen e Sirise. Projekti ka marre bekimin e USAs dhe disa peco groseve ne vendet e uleta.

Jo une degjova se kete e ka vene kusht ai Kim Xhun Xhuni i Korese se Veriut. O ndani Shqiperine ka thene, o hua hapem koken me gure. S'e ca inati ka, nje zot e di.

o hua hapem koken me gurje

fyp

O Roni, 

Keni menduar per Shkodren komuniste? Qysh do behet lidhja, me traget apo me linje ajrore?

me tren! Si Olimbia neper Adriatik. 

 

Do e hedhim ne ere si kullen e Oso Kukes. Me mire pa Shkoderloce se me Shkoderkuqe.

Je demokrat ne shpirt ti Kavit; por ATA nuk do te lejojne te kalosh Murin e Madh Lanez... Shih Dajt me si e plas me zemer...

Dale mo te urruar, se sapo berra pasaporrten e rre ketu ne ambasada ne Nev Jork... Vate 1000 dollare hesapi... Dale mo, c'beni keshtu? Te benet pasaporta nga e para per ne te rrepublikes se laberise mo?

Po ti nga Cali paske shkuar? se $250 me duket se eshte smiley

Kur u nda Partia Komuniste e Rusise, u be nje siglim i tille:

PK(b) dmth (b) per Bolshevike

PK(m) per Mensheviket,

Pasaportes thjesht do i shtohet nje sigel psh L per Laberia. Apo M-Mirdita, apo Sh-Shkoder. Sipas venomit.

Po ja moj bije e Gjembit, se jemi shperrndarre keqas neper Ameriqi... Se nuk jemi te terre ne bith te Nju England-it de... E kane ndarre shqipot diasporren pjese-pjese shume perrparra se te ndajne vatane smiley

E de Kavir, shpirrt i vellait, he na e ckoqit njecicke. Te mesojme pakez dhe ne fukarrenjte na Kominterni. smiley

oohh, nje dill i modh sot ne londer. na plasi trapi per 3 ligjet smiley

Ndryshe nga c'mund te duket ne PPU, nuk i ka ardhur ndonjehere e keqja Shqiperise nga cunat lind e rrit ne Tirane qe luajne shpiash. Amanet 3 ligjet dhe 5 vreshtat.

Po pra, se te lindur e te rritur ne Tirane te imunizon nga keqberja ndaj Shqiperise.

Ju tironsit jeni te urte me demek eee?

p.s Se e paskan thene para meje. Po nejse edhe une ashtu mendoj.

Po jo mo c'ne ne mo Kavir per me teper qe ne nuk jemi as cuna. Une po njoftoja gocat qe te mos tremben nga premtimet e tymit e flakes se ju thjesht po luani me perfytyrimet e nje Shqiperie imagjinare. Te kishit thene Tirana Republike hajt mo se ju kisha marre seriozisht.

Ja, e shikon qe Lirika me siper ishte bere merak?

Sa ma kupton merakun ti mua? smiley

Ne fillim disa tremben, disa do na shajne, disa do na tallin, disa do na injorojne.

Ne fund te gjithe do na "imitojne".

E hodhe gurin ti Kavir smiley

Më mirë një me culë dyjare. Dua prapë smiley

Ajo varke lundron vetem kur lumi ka prurje.

Si tha ai, I rap too, I rap everything in bacon....

haha paskan qene fiks trembedhjete malet per te mbyllur kaseten part a, nis me 13, mbyll me 13.

ou bame, ajo trembedhjete male me kembe shume e bukur, rrofsh. zoti ju shtofte humorin po bejeni te mire, se kur behet i vaket vetem tradheton gjysmedeshirat dhe gjysmedeshirat jane krijesa pervese. une po dal se me gjithe keto luhatje muzikore do me plasin veshet e meseve.

ca do bejme, perpiqemi me cna ka dhene perendia...

Juve e coni muhabetin me ngjyra te forta me federalizem, kufinj, pashapirta hymne etj.

une po flas per dicka me te rendomte. Fuqizim politik i qarqeve egzistuese dhe pranim i diferencave si kulturore ashtu edhe ne qasjen ndaj shtetit dhe institucioneve te tjera publike dhe civile.

kaq. 

A ja vlen te flitet si ide, ftohte?

une mendoj se po. Numrat me japin te drejte, mendoj.

Ide e mire. Si ne 1997 ku qytetet e jugut lulezuan si republika te pavarura e te mire-organizuara.

Po shqip di me lexu ti? 

Kush po flet per qytetet ketu?

a lexon ti ca po them une apo ca?

Mire qarqe.

jo keq Mujo, cik me mire se ato te veriut, bile ja te themi aty aty mos me te njel hatri ty...

Une jame nga Gjirokasta keshtu qe hatri nuk me mbetet.

Une ka kohe qe e kam thene: dy dhoma parlamenti. Njera e larte, senati me 12 te zgjedhur direkt nga qarqet dhe dhoma e ulet me funksion si parlamenti i sotem. 

 

nuk eshte se nuk e dine kete gje. nuk dune ta bejne dhe pike. kane nja 15 vjet qe bejne strategji decentralizimi, me ekspertizen me te mire. nuk dune. po nuk u zgjidh puna tokes, jo me 7501, nuk bo vaki me dash decentralizim. dun vota, thjesht. kush i plas amon me u mor me fakir fukarane. e boni Ruli strategjine kur ishte MoE, as edhe njo gjo te vogel nuk kane bo. ene iku me bisht ne shale ke bujqesia, qe prape nuk e nxori qimen nga qulli. po flas ne rol teknicieni, se keto te tjeret jane tralala zura nje gale.

nuk bene dot as Kakomene, si edhe CEZ-in e perzune me borxhe myt.

Ky propozimi i LSI  i votimit te tre ligjeve tani dhe hyrja ne fuqi ne shtator, eshte trapllek 24 karatsh. Ligji hyn ne fuqi atehere kur botohet ne Fletoren Zyrtare.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).