127 Komente

brrrrr, ngrime! smiley

Au sa bukur!

Eh natyra eshte si ajo vajza ideale e bukur inteligjente dhe e pasur , dhe per ta shijuar ate duhesh te dashurohesh 3 here smiley

Fascinating! thanks Blendi

Qenkemi binjake prasmiley
Une e natyra dmth

you definitely are , trust me smiley

jo, jo, keto jane diskriminime te panatyrshme per ne te shemtuarit, edhe neve natyra na ka krijuar moj Elba. smiley

Perkundrazi(me meshim mbi a) jemi te gjithe te bukur mendoj une personalisht,simotrat e sivllezerit e ndergjegjshem e gjuheshpate te natyres.

smiley 

E dashur , nuk ka femer te shemtuar smiley

E ke 'me çi permban' apo vene vene?

...ka ka, kur jane meshkujt e papire smiley smiley

smiley

e ka fajin shkuma e sapunit se ka perqindje te larte kunder utopise smiley

"Pritna itali" me duket se tha ai turku buze Durresit ke "skender beu"...

Eh sa vaj kena me te qit o Gronland...

Murin e madh grokinez po e ndertokan nga e para, me duket. 

Ej,po kur ke pune qe te rrihet ne pellg cfare eshte?

Groenlanda te na marre te keqen. Te gjen babai tyja nje nuse qe te beje dy norma.

 

smiley

Mrekulli ! Flm!

bukur per t'u vizituar, por s'di si jetojne robt atje

Po i shoh pamjet per te disaten here... Foto fantastike!

pse e kane quajtur Groenlanda (vend i blerte) kur nje pjese e mire e vendit eshte e bardhe?smiley

Harrove pyet (NN filozof) smiley

Pyete?harroje n.n alzhaimer

ok, ok. NN (gjeograf skeptik).smiley

Aurora Borealis ! Simply Beatiful! Parajse akulljnore! E preferoj me shume se ate poshte palmave! 

Ajo poshte palmave ka te vetmen epersi se mund te shofesh ndonje rob lakuriq.

Po dhe ketu I shef PF. E ftohta te nxeh me shume. Ja se e ploteson Beluli ca ka thene N.N per kete punen e reaksionit, temp e trupit me ate te kohes/ambjentit. Belul, ploteso me shume smiley 

ne vendet e ftohta, temperatura eshte me e ulet se ne vendet e ngrohta.
NN (parashikues moti)

Shikon, shikon po nga ata robt qe me mire te mos i shikosh as lakuriq as me roba.

Groenlanda është pjesë e EU, ja paskën lanë vikingët trashëgim. Kryeqyteti e ka emrin Nuuk.56000 banorë inyi, 1 710 000 km2.

uauuu çfar' mrekullie me i pa nga larg,kush e di edhe nga afer a kane te njejten efekt?

O Blendi, na dole dhe ekspert per çeshtjet fetare dhe urbanistike tani smiley

reference per Opinion te mbremshem smiley

gjak i kemi dhe keta?

Blend ti i ke bere fotot?

Fantastike, dhe habitem me pozicionin qe ke kapur per te bere disa nga keto foto... qenke dhe alpinisit i forte!

nuk me duket qamet me jetu nja 5 vjet atje. Ose Alaske. Sidomos po te kesh ndonje projekt nje cike te madh, te themi ndonje perkthim madhor. 

kam pare nje here nje emision per house hunting in Alaska. not bad at all. sidomos kur robi di ta cmoje vetmine si duhet dhe i mjafton vetja.

gjithe sa me siper u tha me nji egoizem te shfrenum, kuptohet.

vetem atje mund te perkthehet Iliada ne gegnisht.gjith ai zjarr troje vetem ne ate ftohtesi mund te ftillohet per se mbari.

jo vetem nuk ja sygjeroj njeriu , do robi me ke te shkembeje dy fjale smiley

Yep! Ne fakt enderroj dicka te ngjashme, po aq madhore. S'kemi nja tri jete a i qivja udhet!

Flag of Greenland.svgFlamuri i Grönlandes

 

Ja dhe disa gjera te tjera per görnlanden

flm o njeri,ja e mesuam dhe nje gje te resmiley

Te lutem smiley

Kjo eshte per PESHQIT E GROENLANDES

NESE DONI KA NJE PAKETE TURISTIKE :

Si shkohet ne Groenlande, me dash me shku me e pa?

ka nje Anije qe niset tani ne 25 maj , dhe kushton nje tur 7 dite 2800euro. Nga Danimarka dhe Goteborgu

U, po per 2800 euro le te vijne eskimezet ne Shqiperi, me mire. I mbajme me te ngrena e me te fjetura per 6 muaj. smiley

po vishemi si eksimeze tani smiley

Po rri se do te te gjuajne per pinguin, pastaj smiley

Moza, ç'pune kam me Titanikun une, apo te me dale Leua gjekundi si fantazem. lol

ne gjithe ate koloni me mijra pinguine, te me bjere shorti mua? kesaj i thone te kesh fat pinguini smiley

Jo mos ki frike. Leo eshte I zene tani, me Great Gatsby-n. Leo eshte si shpirt mi! He's brilliant! Me ne fund his 'look' po ndryshon nje cik smiley p.s. marr shkas te pyes tani; e pa njeri Great Gatsbyn kete jave qe kaloi? Pershtypje???  

E kam zet edhe me shume Leon, se Getsbi i madh ka qene e mbetet Robert Redford. s'u bene ca spurdhjake si Leo t'i zene kemben. A ketu s'leshoj pe hic! smiley

Ana !!!! smiley Roberti eshte Havana man! smiley 

Toke e xanun! smiley

!!!

ps: Lena... only at ubearable weight same good.

Ana, ndajmë të njëjtin mendim për Robert Redfords. S'e kam parë akoma versionin e ri që ka dalë por vështirë t'i afrohet atij të vjetrit. Redford rocks!

La classe non è acqua, po Leoja fut uje nga te gjitha anet, moj moter. 

Leo le të mbajë vulën e Titanikut lol

Ana I will let it go this time ( bej sikur skam pare e degjuar gje), se Leo me pelqen vertete, eshte goxha aktor I mire smiley, poor nuk eshte my favorite. Te ato te preferuarit e mi nuk toleroj fare!!! Po nuk ti them tani. Mbase ' perplasemi' prape ne lidhje me kinematografine, dhe do merremi vesh smiley . Kjo tema me akull na la pa Pune sot. Back to work now! lol

E para, nuk e dijsham qe Redford paska lujt Getsbin. Kush ka link eshte shume i lutur dhe shume i falenderum po na e dha.

E dyta, une te kam thene qe Leo lu bukur, por para Redfford nuk bohet llaf.  Jom ndakort me shoqet parafolese. As une sun e shoh versionin Leo, para versionit R.R.

 

Leo e lujti bukur... pa dyshim me bukur se RR..

Mendoj gjithashtu se Di Caprio është aktor më i talentuar se Redford.

leo vs. Redford??? ... leo vs. Redford???

is this even a question? Or PPU wants to torment us... someone might be kidding... alright... but slowly, gradually... say Pacino vs Redford... then De Niro vs. Redford... we were completely uprepared... Great Scott! leo?? I mean lil' leo vs. Redford??? ... pu pu puuu... (anastas kristofori)

Xhej Getsbin e kish qa... i kom pa te dy filmat. RR as nuk i afrohet...

you need to de-redneckize yourself asap. 6 months only anglosaxon movies, deep plunge into Weber, and at least 6 movies from I. Bergman. also, sell out all of your hunting arsenal smiley

smiley

 

Mos m'thuj me mer vlla. Thuj Bames. 

Une per vete Bames nuk i fol me per 5 vjet, gjithmone nese ate me siper e ka thene me shaka.

p.s Ok, Emo, gjendja serioze. Ceshtja i kalohet Gjykates se Krimeve te Renda. Eshtte jashte kompetencave te mia.

boje 10! smiley 

Prape po gabon more shok. Masen per ty nuk e cakton ti po kolektivi. Por nese do te dish mendimin tim ja ku po ta them cope: Ti nuk meriton te qendrosh me ne radhet e Partise!

Germo tare germo?
Aman thuaj po!

ashtu eshte, por nuk mund t'ia falim armikut.

Armiku kush?

Vlora. Rri urte ti!  S'u perket grave te perzihen ne muhabete burrash! smiley

 

Dhe gruaja ngriti syte e tha
A mortja qe s'ju ha
Me mire ju sesa ata
Ha Lara hasmiley

U kuqa,u kuqasmiley
Pa merak,telenovela nuk shoh.vetem T.
Po marr angazhim qe do e dyfishoj kohen e Tsmiley

Klara

Hahhahaha hhahaha. 

Shume e hidhur kjo! smiley

Na harroi Llanua...
U fijua dhe ne s'dime asgjesmiley

smiley

djale energjik. eshte nga bolena ai, tha

Te lutem,Llanua ish nga xhyra.

gjyshi i tij, Jahua, vinte nga bolena.

Dhe ketu me vjen ndermend kritika konstruktive e shokut te palodhur,Kavir, kuqem perseri,ul koken dhe them : Na falni neve!
Marr griresin elektronik,bej pelte te bute per dhembet e mi dhe e llufit ne heshtje ndersa shoh Titanet ne betejen e perditshme.

''mos ja ver re, Pelicelli.., tha Liloja..smiley

 

p.s  emo.. nuk me ktheve xhevap  per  batuten qe me pyete dje.. sot ne mengjes erdha me oferte te re, te moderuar..smiley

boh, ma co link per kollaj, se nje vesh ne telefon e nje sy ktu smiley

 

kishin krasit rende.

djegur i njomi me te thatin. smiley

me reshatin kishe te drejte. 

Fol me Anen qe I krahason!! Redford eshte aktor I mire. Po mo na e beni te Pakapshem. 1cik si redneck. lol

jo, jo, une s'i krahasoj hic, se Leon nuk e marr parasysh hic.

çakshiri, nuk kam bere kthese akoma. smiley  

Ana, e ke the horse whisperer? Lun Redfordi aty? Ma merr mendja se po.smiley

E kam pare, po ky filmi me shkon per shtat me dashurine time per vitet '20-'30. smiley

Me mua e ke ti ate llastimin? smiley hej  une e thashe vete me lart eshte Havana man!! E pranova. E konfirmova, e vulosa! 

Po mi Moza, edhe dielli rreth teje rrotullohet. smiley

me ty e kam, o moter ne dhimbje dhe deshire smiley

Une motra jote? smiley po ku kam moter une? smiley Spiritus rri larg o vlla, ouch smiley

Nuku thashe jo, dhe ti! Shiko me lart, e kam xane qyshkur. Dhe kjo vera e vjeter te trullos si pa e kuptuar, ama. smiley

S'e kam pa me RR, po Leo e ka qa kete rol. Dmth nje rob qe njeton ne nje bote te veten qe e ka krijuar vec per ate. Pa permed skenat e kostumet, qe eshte dhe ceshtje $$.

Ate thuaj de, qe te marrin mendjen skenat e kostumet pershndritese e te duket dhe Leua i zoti. Po me gjithe ato shkelqime e vezullime, edhe une do dukesha si Mia Farrow, ne version geshtenje.  smiley

Jo jo, vec skenave, Leo e bente bukur rolit e njeriut qe jeton ne enderrat e veta. Dhe kjo i shkon shume fytyres se tij. Po te thashe s'e kam pare ate tjetrin qe t'i krahasoj. 

ky shkelqim bosh

Pikerisht ate mbase ben me mire Leo, ose i shkon me mire.

Po nuk eshte shume. Do shohesh mrekulli. Cheap fare. Do jesh ne anije si te Titanic. lol

Mua do me pelqente shume.e kam pa shaka.kam pare ato dokumentaret, ne ato stacionet ne polin e veriut, mrekulli.Dua te jem fik deti tha Xhevua asokohe.Une dua te jem ca kohe pinguin mes pinguineve atje. lol

Do ishte me interes djema, te mesonim a ka ndonje shqiptar emigrant ne Groelande apo jo. Ne nje emision qe kam pare ne tv per Groelanden, ishte e cuditeshme se keto vitet e fundit aty po hapeshin supermarkete qe shisnin prodhime te tyre dhe te kontinentit. Mirpo e forta ishte se shume njerez aty akoma nuk ishin futur ne sistemin e parase, sidomos eskimezet e disa peshkatare te tjere qe e benin shitjen me klering, shit 10 kg peshk e mirr dicka tjeter si kembim. Biles edhe disa dyqane e pranonin shit-blerjen me klering, jep mall e merr mall, ishte dicka e cuditeshme smiley

A ka televizion Groelanda, di gjo njeri.

Blend foto shumë të mira! Na fute i çik tartakutin por hajt se po ta falim smiley

Bukur, bukur Groenlanda, me ben mirenjohese ndaj fatit qe na ka bekuar me klime mesdhetare, ku ka si ky dielli i majit!

Bukur, bukur Groenlanda...

 

'bukur bukur valleja,
kur kercen sorkadheja...
   (valle e kenduar marre nga nje film).smiley

ndersa kjo kenga, meqe permendem sorkadhen..smiley

kercen, kercen dhe prifti nga belaja

Belul-o lule lejmon....(varg i kenduar marre nga nje film)

''nuk jam une jo.. eshte prifti Rrëzez ai...eshte prifti Rrëzes..smiley

Je s'je ti, ne Groenlande nuk piqen fiqte. smiley

Vallai s'eshte ide e keqe me ble icik toke andej. Se kur te plasi global worming atyre majave kemi per t'iu ngjit. Apo nuk i bleke me klering.  Me kete rast i bejme gjithe eskimot me diploma Kristali, apo s'shko dhe emri. 

By-and-by she drifted into her story again:
'So we began to live here in the fine house. But I was not happy. The reason was this: I was born for love: for me there could be no true happiness without it. I wanted to be loved for myself alone. I wanted an idol, and I wanted to be my idol's idol; nothing less than mutual idolatry would satisfy my fervent nature. I had suitors in plenty--in over-plenty, indeed--but in each and every case they had a fatal defect: sooner or later I discovered that defect--not one of them failed to betray it--it was not me they wanted, but my wealth.'
'Your wealth?'
'Yes; for my father is much the richest man in this tribe--or in any tribe in these regions.'
I wondered what her father's wealth consisted of. It couldn't be the house--anybody could build its mate. It couldn't be the furs--they were not valued. It couldn't be the sledge, the dogs, the harpoons, the boat, the bone fish-hooks and needles, and such things--no, these were not wealth. Then what could it be that made this man so rich and brought this swarm of sordid suitors to his house? It seemed to me, finally, that the best way to find out would be to ask. So I did it. The girl was so manifestly gratified by the question that I saw she had been aching to have me ask it. She was suffering fully as much to tell as I was to know. She snuggled confidentially up to me and said:

 

'Guess how much he is worth--you never can!'
I pretended to consider the matter deeply, she watching my anxious and labouring countenance with a devouring and delighted interest; and when, at last, I gave it up and begged her to appease my longing by telling me herself how much this polar Vanderbilt was worth, she put her mouth close to my ear and whispered, impressively:
'Twenty-two fish-hooks--not bone, but foreign--made out of real iron!'
Then she sprang back dramatically, to observe the effect. I did my level best not to disappoint her. I turned pale and murmured:
'Great Scott!'
'It's as true as you live, Mr. Twain!'
'Lasca, you are deceiving me--you cannot mean it.'
She was frightened and troubled. She exclaimed:
'Mr. Twain, every word of it is true--every word. You believe me--you do believe me, now don't you? Say you believe me--do say you believe me!'
'I--well, yes, I do--I am trying to. But it was all so sudden. So sudden and prostrating. You shouldn't do such a thing in that sudden way. It--'
'Oh, I'm so sorry! If I had only thought--'
'Well, it's all right, and I don't blame you any more, for you are young and thoughtless, and of course you couldn't foresee what an effect--'
'But oh, dear, I ought certainly to have known better. Why--'
'You see, Lasca, if you had said five or six hooks, to start with, and then gradually--'
'Oh, I see, I see--then gradually added one, and then two, and then--ah, why couldn't I have thought of that!'
'Never mind, child, it's all right--I am better now--I shall be over it in a little while. But--to spring the whole twenty-two on a person unprepared and not very strong anyway--'
'Oh, it was a crime! But you forgive me--say you forgive me. Do!'

Mark Twain 

Kryeveper ky Tregimi i nje vajze eskimeze.

Nejse Marku ne pergjithesi eshte ne top-liste te shkrimtareve te preferuar.

p.s. Teorikisht edhe une mendoj qe ai plani 5 vjecar do i sillte begatine popullit te sistemit nervor qendror.

Vetem se une vdes se ftohti ketej nga klima mesatare-subtropikale, jo me aty qe brrrr me ze tartakuti vetem kur e mendoj.

Dmth c'e do qe s'kam cike kos, se po te kisha buke do i fusja nje pershesh.

Shtepi si kuti shkrepse (ne sensin e mire te fjales, te rregullta). Sikur s'paska ndertime pa leje duket.

keto fotot me kujtuan filmin ''Ice age''...smiley

Hic nuk ja kemi zili Groenlandes. Kemi Nova Scotian ne

Po kemi dhe Nunavatin

Po kemi dhe Nunavatin

Sa kohe ke qe asketon ketu? smiley (ne thojeza kjo pyetja, citim dmth)

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).