Për Akademia Italiane të Kinematografisë që jep çmimin ‘David di Donatello’, Anija është dokumentari më i mirë i vitit

Romë, 10 maj 2013 Dokumentari Anija i regjisorit Roland Sejko fiton sot çmimin prestigjoz David di Donatello. I prodhuar nga Istituto Luce Cinecittà, filmi ka nisur rrugën e tij nga festivali ndërkombëtar i filmit i Torinos dhe nga marsi po shfaqet në kinema, duke mbushur plot sallat e qyteteve të ndryshme italiane, diçka e rrallë për filmat dokumentarë.

David di Donatello mund të konsiderohet ekuivalenti italiani Oscar-it, nga 1956 jepet çdo vit nga Akademia e Kinematografisë dhe është vlerësimi më i lartë për kinematografinë në Itali.

Duke fituar sot në kategorinë Dokumentari më i Mirë të ‘David di Donatello’, Anija lë pas  dokumetarët  Bad Weather të Giovanni Giommi, Fratelli e sorelle. Storie di carcere të Barbara Cupisti, Nadea e Sveta të Maura Delpero dhe Pezzi të Luca Ferrari që konkurronin për të njëjtin çmim.

Vetëm pak ditë më parë, Anija u rendit në pesë dokumentarët më të mirë për çmimin Nastro d’Argento që jepet nga gazetarët kinematografikë.

Filmi i Roland Sejkos, që rrëfen eksodin shqiptar të viteve 90 drejt brigjeve italiane, bazohet mbi dokumente të panjohura, mbi foto dhe xhirime të gjetura në arkivat e filmit në Shqiperi, Itali, Francë dhe Angli, dhe në intervista personash që kanë përjetuar atë epokë në vetë të parë. Ndryshe nga vepra të tjera që kanë trajtuar të njëjtën temë, për herë të parë në filmin “Anija” vëmendja përqendrohet në arsyet që detyruan shqiptarët të linin në masë vendin e tyre dhe rrëfen më pas jetën e disa prej atyre mijërave që u vendosën në Itali e që sot jetojnë nga ky breg apo tjetri i Adriatikut.

Anija është pritur shumë mirë dhe nga kritika që ka vlerësuar jo vetëm faktin “që më në fund eksodi tregohet nga dikush që e ka përjetuar atë personalisht “ por edhe pikëvështrimin e regjisorit, aftësinë e tij për të rrëfyer shpresën, nostalgjinë, frikën nga një e ardhme e panjohur, emocione që prekin çdo emigrant, sot dhe dje, i çfarëdo kombësie ai qoftë.

Marrë nga Shqiptari i Italisë

273 Komente

bravo, urime autorit!

 

p.s   pashe  videon dhe ekzaktesisht ne minuten 1:42,  ne nje nga ato  anijet njoha nja 2 vlonjate aty..   besoj qe edhe vlonjatet e tjere ketu, kane per ti njohur.. sidomos njerin prej tyre..smiley

Per ç'video flet Belul? Per vete filmin ne fjale??

Ndonje link??

Ah ok, nuk e kisha pare. Qenka traileri i filmit. Rrofsh

smiley me vjen per te qare kur kujtoj ato kohe  duke pare filmin .......urime Rolandit

italishten e thajne te gjithe. 

un kilo di pane kosta due lek, kupto? tha. paga baso.

 

e pashe e pashe , kosta due lek kupto ti italian ha shqip ?

paga baso  me  kishte shpetu

Vetem hedhja balte ndaje Shqiperise te jep buke sot.... Rrezik ti vesh minat atij vendi edhe pasha te euroazise te bejne. Edhe nje tjeter qe e ha turpin me buke. Shpirt-pisanjos muti!

me balte ishte shqiperia, primo ora. s'ke ca thua hic per ate pune. 

Nuk e diskutoj qe Shqiperia ishte me balte dhe ishte nje vend ndryshe. Ama qe te hedhesh balte sot mbi Shqiperine per te fituar pak fame, lek etj  sic rendom po behet keto 20 vjet eshte shume e dhjere.... 

varianti shqiptar i l'amerikas ky?

atje me shkoi mendja fill, ne fakt.

ka nje problem kjo pune: me kujtohet kur kam pare Lamerican kam qene ne nje shtepi austriake, dhe gjeja kishte nje ngerc, pasi une si shqiptar "nuk iu rezultoja" me ate qe perconte filmi. Edhe vete me lindte ajo kundershtia e tipit "ne nuk jemi kesisoji, nuk jemi "keshtu", etj". Mirepo me ate tjeter, eshte e verteta ose pjese te se vertetes, turma qe paraqitet ashtu, nje shumice (ne ekran absolute) qe te ve perpara numrin dhe ne fund ta mbyll gojen. Pra, edhe ne mos qofte nje paraqitje besnike dhe e vertete e "realitetit" - shqiptaret paraqteshin ne nje nivel me bushmenet - perseri eshte nje pjese e goxhashme e asaj qe ka qene, per te mos permendur edhe nje lloj sugjestionimi dhe pothuaj perdellimi per pozicionin e viktimes, si pozicion i natyrshem qe te jep lehtesira te castit (shqiptaret e flaken shuuuume shpejt viktimllekun ne javet dhe muajt qe pasuan, sapo "u zuri kemba dhe"). Nderkaq zelli per te "goditur komunizmin", i ushqyer nga cdo kanal i mundshem, fare kollaj ushqente dhe ushqen krahun qe perbuz (ne vend te tij!!!) kombin.

eshte e kunderta e l'america-s. si tek ky dokumentar, edhe tek anija e embel e butkes, tregohet historia mbas 20 e ca vjetesh ne kendveshtrimin e shqiptareve ne vendin mikeprites, me personazhe qe e kane jetuar dhe si e kane jetuar. artistikisht jane edhe ne zhanre te ndryshme. nga keto dy dokumentare ka me teper nje mea-culpa per vete italianet dhe qeverite e tyre ne raport me emigrantet. me vjen shume mire qe ka shqiptare si landi dhe butka, dhe publik si italianet qe i mirepresin kete lloj tregim ngjarjesh. greqia psh nuk e ben dhe shqiptaret ne greqi cuditem pse nuk e kane bere akoma nje hapje te kesaj historie.

e ke pare? do me interesonte po te kishte link.

i kam pare te dyja privatisht, po publike nuk ka qe mund ta ndaj.

kjo eshte nje interviste e Landit. ndoshta dhe influencohem ngaqe i njoh te dy prej shume, shume vitesh, dhe ju di kapacitetin. ndersa l'america, pavaresisht se shqiptaret, partnere te filimit kishin intencionet me te mira per te treguar historine - ashtu si edhe vete amelio (kete e them nga biseda pa fund ku kam qene prezent), me kalimin e kohes, ka lene shijen qe ka lene. ndersa keto dy dokumentare jane bere mbasi u sheshuan pak ndjenjat.

Ky eshte dokumentari i pare: http://www.youtube.com/watch?v=BrPAeR9x2-4

befasim i kendshem. deri estetik.

falemnderit!

italjoni: Hoxha desh te ndertonte nje shqiperi komuniste. desh te rikrijonte shqiptaret sipas imazhit dhe pelqeses se vet. U perpoq (per kete) per 40 vite shume te gjate... nga viti 45 ne 85, parabola e shqiperise eshte ajo e enver hoxhes. enver hoxha eshte nje diktator... i klasifikuar si nje nder me te egrit e lindjes... me grusht te hekurt. mbylli kujfinjt dhe e izoloi shqiperine nga bota. provokoi luften e klasave. zhduku pronen private, lirine e fjales dhe te besimit fetar. beri qe te gjithe te jetojne nen friken e sigurimit, dhe te nje invazioni te pagjase nga jashte. megjithate kur vdiq, shume e qane.

kadare: nuk ka diktature ne bote qe te mos perkrahet nga nje pjese e popullit. per fat te keq te popullit shqiptar, nje pjese e tij e perkrahu diktaturen, dhe ne duhet te kemi guximin ta themi.veprojne disa mekanizma, me sa duket, shume te fshehta, kur njerezit thyhen shpirterisht, fillon thyerja shpirterore e gjate, shume e gjate, dhe ata kerkojne si te thuash nje alibi per ekzistencen e tyre, ia mbushin mendjen vetes ndoshta se besojne... ka qe besonin, por per nje pjese te madhe besimi ishte si nje ender, si nje vegulli, si nje halucinacion i krijuar nga vete njeriu per te perballuar jeten.

kur njerezit thyhen shpirterisht, fillon thyerja shpirterore e gjate, shume e gjate, dhe ata kerkojne si te thuash nje alibi per ekzistencen e tyre

shpelarja e trurit  per se prapthi eshte nje lloj edukimi , dhe per kete s'kam pike dyshimi se nuk ishte ne doren e  tyre .

ps.pu sa memorje ke dhe ti fjal per fjal smiley

Mire thote Kadareja.

Mos kish qene per Sali Berishen qe i conte shurren ne France per analiza, dhe per Ismailin vete qe i shkruante poezi per qejf te shpirit, Enveri do ta kish thyer qafen shume me heret...

gaia

Amelio eshte nje njeri pa karakter qe gjeti shesh dhe beri pershesh, kurse bashkepunetoret e tij shqiptare gomere qe u hodhi samarin siper amelio ne sherbim te tjeterkujt, dhe sot e kesaj dite jo vetem qe refuzojne te hedhin poshte samarin se pretendojne se eshte samar konsensual, por duan kete samar tja veshin nje populli te tere... yyyyyyyyyyyyyyyyyy 

L'america eshte film i madh .Shqiptaret portretizohen(dialoget ne kamion drejt durresit) si njerez me deshira njerezore per nje jete me te mire si gjithe te tjeret vecse te rene ne dite te veshtira.Finaleja e filmit kur personazhi kryesor humbet gjithcka dhe perfundon ne anije refugjatesh dhe duket si gjithe refugjatet e tjere eshte kuptimplote.Gani d'amelio deklaroi se dikur keta refugjate ishin italianet  kur shkuan drejt amerikes.po te ulesh e te kuvendosh me italiane den baba den te emigruar ne amerike ,historite e emigrimit  te parardhesve te tyre jane te ngjashme me tonat.Ato qe kane ndodhur kane ndodhur , jane pjese e historise tone pavaresisht se ne na vjen turp prej tyre  e duam qe te harrohen.Situata e 1991 ne shqiperi me biznesmene te huaj mafioze, krimi i larte nen hunden e syte e policeve , zyrtaret e korruptuar, spitalet si ahure lopesh, eshte pasqyruar sakte.nese filmi eshte nje pasqyre ku ne shihemi e na duket vetja te shemtuar kjo s'eshte faji i tij.

te gjithe popujt kane cene dhe te meta,por kjo deshira e zjarrte e ca shqipove per te vene ne dukje vetem te metat dhe per ti pergjithesuar ato  eshte shume acaruese. qellimi i tij per ti bere ''qejfin'' miqve te rinj italiane ngjan me qendrimin ne semafor te nje evgjiti calaman me femijen e vogel ne dore duke qare me shprese se do u vije keq te ''bardheve''

nuk me duket e drejte te personalizosh "nje ngjarje" me parametra kolosale me "jevgjitin" ke semafori.

Po mire ne  qe jemi te interesuar ku mund ta shohim filmin ose blejme ?

Ca te ben reklama thuaj ...te maresh detin ne kembe !! Sa per ate qe tregojne pamjet,me keq kemi qene e me keq kemi bere,keshtu qe mua nuk me shokojne keto pamje.Filmin jam kurioz ta shoh,por keshtu nga kallepi edhe se regjizori eshte shqiptar,duket si tipik film italian i bere per italianet,me teme shqiperine e shqiptaret(mbase per kete shqiptaret nuk arijne te shohin veten plotesisht) si p.sh. ata filmat tipik amerikane te bere nga amerikane per amerikane me teme italine e italianet!! Te presim kur shqiptaret vete,nje dite do te perballen me te kaluaren e tyre sipas kendveshtirimit te tyre(ne se ka) e jo nje te imponuar nga jashte..nejse urime!!

ne nje vrime u mbeti mendja ketyre te ashtuquajtur artiste. anija anija, u be anija celesi i suksesit per artistet medioker. asgje e re nga fronti shqiptar per ta, vec anije.

jam dakord qe artisteve u ka ngecur fanatzia te anija dhe bunkeri..   por sidoqofte,  duhet pranuar qe  keto anijet jane trauma  shume te renda  qe perjetuam dhe do te  vazhdojne  te mbeten  gjate   ne  memorjen  e shqiptareve..

Cilat anije mor Belul aman o burr, se ju qenkeni te gjith me probleme mor vlla. Si duket do jete problem moshe ky lloj nenshtrimi psikologjik ndaj nje loje mediatike shume te trrashe te medias perendimore. Nuk e di mor vlla vetem une e shihkam qarte kete propagande? Qofshi ju qe jini per nder...

Belul, te themi qe jan 50 mij veta aty? ja 100 mij.... po pastaj ca? nuk e kuptoj ca kan ato pamje qe ty te trondisin aq shume apo pse duhet me ato pamje te identifikosh nje popull te tere 4 milionesh a mos me shume ne ate kohe?

sapo  e thashe dhe me siper.. behet fjale per eksodin ne teresi.  shifrat ekzakte nuk i di,  por ishte masiv, bile jo me kot u cilesua ''biblik''.  

tani ato qindra mijerat qe iken,  po ti shumezosh me 4 , 5 apo 6, mesatarisht  numri i familjareve.. nena ,babai , motra vellai, femija, nusja e fejushmja etj.. do te dali aty te disa milione..smiley  drame e madhe..

Qindramijra me ate anijen iken? se i gjith emigracioni shqiptar jepet ne imazhin e asaj anijes prandaj them ... kjo pune belul eshte pak komplekse, eshte si me te nuhatur, shum e veshtire per tu shpjeguar. Nuk di ca te them.

po ky,  filmberesi, ka kapur kete anije si   subjekt dhe objekt bashke.... sepse anije iken shume....   eshte  njelloj si nje regjizor te bej nje film,  tema per LB2,  por  si subjekti   i filmit  eshte  vetem nje beteje e saj, ajo e Navarones.  lejohet, apo jo?

 

Nuk po them se s'lejohet, madje sa te doje ta trumpetoje.... te gjitha cmimet e botes tja japin, ama une krenar per keqperdorimin qe i ben ai identitetit tim dhe hedhjen balte ndaj Shqiperise nuk mund te me kerkosh te jem. 

Do e kishte marr cmimin ai ne itali po te kishte bere nje dokumentar fjala vjen per ushtaret italian qe pasi u liftuan nga shqiptaret ngelen te rreckosur e barkpabuke ne rruget e Shqiperise, qe i vriste jermani si qente lango neper sheshe dhe qe u muarn neper shtepite e shqiptareve, u veshen, ngjeshen, u kthyen si kokrra e molles ne vendin e tyre? he doe kishte marre ate cmim? 

po sikur te bente nje dokumentar per luften e skenderbeut se si shpetoi ky popull italine nga pushtimi per 28 vjet ne nje lufte te pashembullt ne histori do e kishte marr ate cmim? 

po sikur te kishte bere nje dokumentar ku te shpaloste vlerat e ketij popullit matane detit qe njihet vetem per te keqija andeja, historine, gjuhen, kulturen, folkun etj do e merrte ate cmim? 

Jo jo jo jo dhe jo, dhe e di pse? Sepse buke te jep hedhja balte ndaj Shqiperise. Eshte koha e atyre qe shesin dhe nenen belul... ja pse! 

Po mo po ashtu eshte........

Shume urime Rolandit.

Sa per filmin lamerika eshte filmi me racist i bere ndonjehere (me ose pa qellim) per nje popull ne te gjith historine e kinematografise, ha inat vetem me filmin 'TAKEN'.... ky i dyti i bere qellimisht. 

Kurse ky shqiptari eshte thjeshte nje MJERAN lumadhi....dhe ata qe e pergezojne jan mendje te mjera.

Ku e shikon raczimin ne l'america?

Alba nga historia me debatit me ty ne kete blog jam i mendimit se mund ta gdhime ketu dhe ti s'e hap qe s'e hap mendjen se e ke te mbushur. Po me premtove se do me lexosh me mendje te hapur edhe mbase ndryshoj mendim dhe te kthej pergjgje smiley

Na jep ndonje fakt se une e kam jetuar ate kohe ,kam pare edhe filmin dhe nuk shoh asnje lloj racizmi apo fyerje ndaj shqiptareve.

Alba nga fillimi deri ne fund te filmit eshte nje mashtrim, nje manipulim total i te vertetes ne terren.

Ku qendron mashtrimi ?Une e mbaj mend atmosferen e asaj kohe jane identike me ato qe pershkruhen ne film.

Epo filmi paska pershkruar realitetin tend Alba, ne abjentin ku je jetuar ti smiley une flas per Shqiperine time, jo tenden, me kupton?

une flas per Shqiperine time

Edhe enveri kishte shqiperine e tij qe ekzistonte ne vetem ne koken e tij, edhe sala ka shqiperine e tij ne koke e cila eshte e dyta ne europe pas gjermanise.

Sejcili ne te tijen them une. Une si qytetar i thjeshte i ketij vendi, nga nje lagje modeste e nje qyteti modest e kam pare ate film dhe kam pare se me aq Shqiperi sa njihja une nuk perputhej fare, aspak. Ishte kryekeput nje gjysme e vertet e trrilluar shume keq, qe fatkeqesisht ka ngjitur ne koka te trubullta si ajo e jotja. Aty portretizohet nje vend skandaloz, pa pike normaliteti, ma pike morali, pa intelektual, me njerez shume te shemtuar, me njerez qe sillen si kafshe etj etj, qe padyshim egzistonin, ashtu sic egzistojne ne cdo shoqeri dhe kan egzistuar ne cdo shoqeri gjithmone, por perndryshe nga c'te jep pershtypjen filmi Shqiperia ishte nje vend qe kishte njerez normal, kishte njerez qe visheshin paster, kishte njerez qe silleshin me kulture, kishte njerez te bukur, kishte inetektuale, artiste, kengetar e ku di une lloj lloj si cdo shoqeri i ka. Flas per Shqiperine time gjithmone.

Flas per Shqiperine time gjithmone

Ndoshta ke jetuar ne kafaz apo s'keshe lindur atehere por shqiperia e asaj kohe ishte nje germadhe.Pastaj shqiptaret pershkruhen ne nje drite shume njerezore ne ate film.

E mire ketu ndahemi bashke smiley

Po ate `anijen` ne Otranto qe e mbyten italianet pse nuk e bejn film? Ishte plot me gra dhe femij! 

Otranto .....smiley .....unsolved story

Eshte e tmerrshme te kemi akoma sot mendime te turbullta mbi tragjedine qe i ndodhi atij populli,se qe ta shkulim trungun nga rrenja, historia nuk fillon ne '90, kini dinjitet o njerez,e mos u turperoni se ishim te varfer, mos gjykoni te vobektin,vetem prangat kishte,apo hikja me pashaporte te jep dinjitet?,per mua shune  me dinjtet kane ata qe ndejten atje,qe s'u larguan nga prinderit e tyre, qe ju perveshen punes pa lepire majtas e djathtas, me veshtiresi te shumta si edhe ne kendej,dikur nje miku im qe vajti ne shqiperi me tha-sa keq qe hikni,te miren e keni atje,keto bukuri qe ju shifni ketu i kemi bere me pune e mundim,keshtu do ta beni edhe ju-!!

Kinemaja italiane....eshte nje oxymoron smiley

pse cuditesh..cfare filmi italian ke pare 20 vjetet e fundit?

Pergezime! Shpresoj te shfaqet ne tv ne Shqiperi, mgjs shpesh transmetohen dokumentare te atyre ngjarjeve. Ka nje kujtese te forte historike te asaj periudhe dhe arsyeve pse perfunduan punet ne ate pike. Eksodi ka qene vetem maja e ajsbergut te nje sistemi te kalbur qe ne rrenje.

Suksese...

Nuk e kam kuptuar kurre urrejtjen e shqiptareve per Ameriken e Amelios. Kush nuk ka sy te shohe se ai film nuk ben fjale per shqiptaret, por per njeriun ne kushtet e shnderrimit te tij ne kafshe, duhet patjeter te jete ne mos qorr fare, te pakten teper miop.

Biles urrejtja ndaj Lamerica-s se Amelios mund te perbeje nje prove lokale (rrajonale, kombetare... ) e keqkuptimit te hatashem te te gjithe kinemase ne shek e xx (e qe sigurisht vazhdon e do te vazhdoje me po te njejtat ritme); thene ndryshe : e miopise planetare

ps: me pelqen gjetja jote: njerezit, ne fakt nuk qorra (vis à vis me kinemane), por... miope !

Moralizma miope, Stalker, tip "shesin nenen," apo "vetem zi e paraqesin shqiptarin," a thua se nuk shikojne dot pertej hundes se tyre. Por fundja kur krenaria me e madhe e robit eshte hunda skenderbejane si e shkabes, cdo gje do i duket si mize qe ka per qellim t'ia permjere.  

Ne fakt shqiptaret nuk paraqiten si kafshe aty por si individe  me enderra njerezore qe ikin nga nje realitet i veshtire drejt nje jete me te mire.Vete giani amelio tha se "dikur shqiptaret ishim ne ,ashtu si ikem ne drejt amerikes vijne ata drejt italise."Ata nuk jane me te keqinj se ne as ne me te mire se ata.Ato qe kane ndodhur kane ndodhur, le ti mbajme.Ndoqem dullen ne marrezite  e tij te tipit "bar do hame e parimet nuk do i shkelim' dhe perfunduam ne nje turme gozhumelesh qe pataksen europen.

Pastaj filmi paraqet vetem nje pjese te caktuar te historise sone , eshte film aartistik nuk ka pas per qellim te beje nje sinteze te shoqerise , popullit apo historise sone.Njelloj si psh Oktapodhi nje film per mafian ne itali nuk kam degjuar njeri te thote prit se italia eshte vendi i rilindjes europiane e te mos i paraqesim si nje tufe mafiozesh.

S'ke degjuar ti Alba me zamete mbrapa , po kemi degjuar ne Putinin kur i tha Berluskes ..

U bete dhe JU vendi i MAFIA-s do na mesoni .Ama te te kish lexuar  ty qe je kunder Stalinit , besoj nuk do ta kishte marre ate Guxim smiley

Po ka dhe shembuj te tjere psh si Berluskoni si zv nazit e nenbishtje nazistesh per nga arroganca ,  i tha atij deputetit jermen "U bere dhe ti nazist " smiley

Ka shembuj Alba ka , dhe jane te fresket per Seikon , por po te shohesh mbrapa do vesh re se e ke thene me siper , cdo popull ka heq zamete dhe mba zamete mbrapa  me gojen e Amelios , pa thene " bar do hame " ose " do ja japim kujt te doje 1 euro "  Dhe po ti dinte ai artistiku JOT , mbi te gjitha po te kete dy GRAM Tru qe ti kuptoje keto kaq thjeshte , nuk do e merte mundimin te Pelliste rrugeve te Europes per  Shqiptaret ." Na dhisni kush te munde .Keta hale jemi " Cdo Popull ka halete e tij Alba dhe nuk na tregon ne menderen ta unifikojme me ta , me qe ne kemi nevoje per Para  e Seikua per tuje Italane ! . Mbase , pervojat personale nuk nenvleresohen !

Ato qe pershkruhen ne film e ne dokumentar kane ndodhur.Realiteti eshte pershkruar sakte tjeter gje se ishte i dhimbshem  nuk na e ka qejfi ne ta kujtojme..

Urime ne radhe te Pare Rolandit per cmimin dhe per dokumentarin interesant,  megjithese dua ta them hapur qe jam ca i tejlodhur nga kjo klisheja e subjektit te anijeve te mbushura me emigrante shqiptare..Eshte bere me te vertete bajate, po sikur eshte bere bajat dhe imazhi dhe tema e bunkerit apo ai i emigrantin me trasten ne shpine. Kemi te bejme me te vertete me nje shterpezim intelektual....Valle a nuk paskerka tema te tjera te cilat mund te importojme pervec bunkerit dhe anijeve me refugjate?... Vall kaq sadomazokiste qenkerkemi sa te gjitha reklamimet artistike qe percojme jashte kufijve duhet me doemost te jene nje tingull dejavu, monoton i ekove te se kaluares? 

smiley Asgjë për të shtuar.

Qofte sak! 

Ndonese kjo, "vëmendja përqendrohet në arsyet që detyruan shqiptarët të linin në masë vendin e tyre", me le te dyshoj...

 

Kane vleren e tyre dhe keto dokumentare  Sepse psh mbeten deshmi qe nuk i kemi te Kohes se Skenderbeut kur vendi u Pushtua nga Osmanet  . Ose nuk kemi Shkaterrimet biblike dhe migrimet e mijra Fiseve e miljonave njerez . Shume ndodhi i kemi pare artistikisht .Dhe ky eshte nje rast REAL .  . Por per kete rast , per shume arsye qe ndryshojne me Situatat e Pushtimit Osman , perseri ne nje fare menyre do perseriten vargjet

Shqiperine e moren Barbare i vune zjarr / shqipetar mos rri po Zhduku shqipetar...

Dhe te dyja pjeset do vihen ne balance ...

C'qe ky qe udhehoqi Barbaret ...? dhe pak ashume eshte shfaqur se kush ne portretin e Berishes me klanin e tij , dhe ajo qe eshte me e rendesishmja ..Perse u ZHDUKEN shqiptaret .. gje qe do te kerkoje me shume Kohe te verteohet !

Ketij qe ka bere dokumentarin , ja befshin me zi ne jete , se zija e njerzve qe ka filmuar dhe shitur per fame e para !

c'fytyre! pse s'beri nje film ky per anijen qe e cofen italianet, sikur kishte sardele brenda, jo njerez. pse s'beri nje film per kete krim shteteror. apo duan ta mbajne mire me italjanet, qe 45 vjet komunizem, s'u kujtuan njehere te jepnin nje sinjal ne brigjet perballe. pffffffffffffff, te vjen per te vjelle nga keto monstra.

Ta mbajne mire me italianet qe c'ke me te!! se ate qe nuk kemi kuptuar kurre,eshte se kemi qene miq te paftuar ne ate vend..ne ato momente,ne ate kohe..biles shume e ka zbukuruar ky regjizori ne do ta dish..po s'jemi te zot as per veten tone,e behemi llafazan e i perulemi meshires..ashtu si dje edhe sot..e perdorim te kaluaren tone(me gjithe tragjedite),historine,apo identitetin evropian si meshire kur trokasim ne dyert e tjetrit e jo si dicka qe na perket e qe duhet te jete vlere apo mangesi per ne ne radhe te pare pastaj te shohim ne raport me tjetrin.

Nuk ka rendesi fakti se cfare eshte ky dokumentar .Dokumentet aty jane ne Arkiv .Nuk i shpiku Sejko .Sejko dhe e gjith kategoria e tij jane pjesa e Mesazhit . Dhe kete kane ne dore edhe artistikisht ta paraqesin por edhe Zhurmerisht .Seiko ka anuar nga Zhurmat . Ka anuar nga ballafaqime tip "O belul o trim i marre ..." Dhe si fakt te kompromentuar 'artistikisht ' e shikoj tek bashkepunimi me LUCE ...Sepse i profilit propogandistik njihet nder shqiptare kjo Studio Historike e popujve te fateve te "perbashketa "

Pra e perseris ndryshe nga 'kinematografet - operatoretet etj " te Luces ..... Sejko kishte ne dore vetem ngjitjen e coprave te celuloideve dhe Interpetimin . Dhe per ta kuptuar me mire kete rikthehemi tek dokumentaret e Luces , kur ne menyre Absolute asnjerit nuk Ju dha vlere edhe demaskimi i Popullit ne pritje e rreshtim pas Kurores V.Emanuelit edhe kur ishte diktatura me e eger ...me me me c'te them une ....( sipas K.Devoles )

Kohe kockash per qen . Dhe se u shtua dhe nje qen tjeter si Sejko , pak pune u prish shqiptareve !

Po cili eshte kendvshtrimi tjeter oidriso? Ja edhe mua nuk me pelqen ky kendveshtrim..ose e thene me mire jam i tejngopur me kete lloj te pari te ketyre ngjarjeve,cili eshte versioni tjeter? ndonje plan i jashtem apo i brendshem per denigrimin e shqiptarve? nuk e di per shumicen e shqiptarve qe i ka perjetuar keto ngjarje,por mua nuk me rezulton aspak kjo gje...

Per cfare te te rezultoj dhe cfare te rezultoj ndryshe ? Sikutr te shprehesh me qarte per "kendshikimin tjeter "  se cfare po kupton ?

Cfare shikoni Ju ne kendveshtrimin tuaj ? Ndonje version te ri te filmimit si dokumentar ? ndonje revolucionarizim te ri te Dokumentarit ? ndonje dokument te "zbuluar " prej tij se cfare e shkaktoi kete Tragjedi ? Apo nuk mund ti interpetoje ndryshe parrullat e psallmat e klanit te Berishes , funderrinat me te medha Historike te ketij vendi edhe ne perfaqesimin Kulturor te tij Jashte vendit .Si skllever te nje Politike vetem te kamufluar per kohen "Mare Nostrum " !

Ndoshta une jam i paqarte se sa thelle shihni JU qe na larteson ky dolumentar, dhe kete e pranoj .Po sikur te shprehesh me konkretisht pa "nuk me rezulton " edhe mund te jemi ne te njetin mendim .Une pashe me ate timen ne kendveshtrim te Qarte .Perbaltje nga qen per Kocka .Zi e me zi ja befte Jeten !

pastaj ne se lloi i aparateve te xhirimit eshte me shume i vlefshem se ata per dokumentare me pare , kete lloj kenveshtrimi e kishte dhe ai Ambasadori Yne ne nje tjeter aktivitet kulturor kur ne emer te Sqaoerise Jozefpercke dhe Sali deklaroi

" Sa mire kemi qene kur u pushtuam nga JU " Ketu ndahemi ! Te mbajte e jotja !

oidriso..Une jam i tej ngopur me ate qe eshte versioni italian(filmi l'america,e keto dokumentaret e tjere qe pak a shume shkojne ne te njeten linje) i eksodit shqiptar drejt italise,ajo qe me rezulton eshte se versioni italian eshte ai i te vdekurve per buken e gojes,i te shtypurve nga diktatura qe moren anijet per te shkuar drejt endres italiane te servirur nga mediat e tv qe shqiptaret shikonin dite-nate...dhe me mungon kendveshtrimi shqiptar i ketij eksodi per ta ballafaquar me ate italian..cili eshte? nuk e kam pare kete film-dokumetar mbi te cilin diskutohet,por pa folur per te,deri tani "ndryshe" kemi pare vetem zbukurime qe jane histori e tipit te Klejdi Kadiut,balerinit shqiptar qe erdhi me anije, e nga zeroja u be dikushi ne ate vend,e pra mua ky version nuk me bind,me duket perseri si zbukurim i versionit italian,historia e atyre ditve e atyre njerzve ne shumicen dermuese nuk eshte kjo,mua me rezulton se ata njerez qe ishin ne ato anije ishin shumica dermuese njerez pa din e imam(sic eshte shprehja),qe askush nuk i detyroi apo i ftoi te mernin anijet...dhe shfajsimet me italian te keqinj qe nuk na i dine per nder qe i trokitem ne dere,apo qe nuk u kujtuan per ne per 45 vjet,lere me ato historite me "i shpetuam gjate luftes"  apo "erdhem per fjalen e lire" qe jane fare...nga ana tjeter cila ishte kjo tragjedi apo fatkeqesi e madhe qe i kishte goditur keta njerez ne anije? jane fakte te pamohueshme e te jetuara se njerzit u terbuan kur italianet ju hidhnin buke e uje(si qen ne plote kuptimin e fjales), apo u jepnin vetem makarona per te ngrene apo MS si duhan,njerzit qe ishin ne ato anije donin Malboro ne plote kuptimin e fjales,duke haruar qe fillimisht ashtu u prezantuan, si njerez qe po vdesin per buken e gojes!! Ajo qe nuk kuptoj e dikush dua te me thote e shpjegoj,e thene thjesht: si shqiptar,ne ato kohe,ne ato momente(pasi per keto po flitet)..cfare na kishin borxh italianet? per cfare duhet ti shajme? apo cili eshte versioni shqiptar?..perse ky eksod ne keto permasa,per derisa versioni italian(me regjozor italian apo shqiptar) nuk na pelqen e nuk na bind?ketu mendoj une personalisht se mungon ballafaqimi yne me ate periudhe.

Sikur eshte bere dhe nje film tjeter dokumentar mbi kete teme, qe u prezantu vjet ne Venezzie, me duket, La nave dolce, qe s'e kam pare

Sa njerez qenkan infektuar nga pjerdhja e llogjikes vetem kur ka te bej puna me shqiperine dhe shqiptaret... Jane bere si ata zezaket dikur diku qe kthyen ne mentalitet parrullen "me plasi bytha mua per veten time"! 

A ka gje me te qarte kur tjetri te dekoron pse I nxjerr shtepise te palarat ne shesh?  Thash nqs Shqiperia do te njihej per cfar eshte ne teresine e vlerave te saja, atehere ne mediokritetin e kinematografise do kishte vend edhe per te tilla dokumentare. Por kur te gjith prozhektoret perqendrohen ne menyre konstante ndaj fenomeneve negative te nje populli, shpesh, madje shume shpesh me mashtrim e dhe trillime se te vertetes ky eshte racizem.... Dhe vazhdimesi e nje lufte te gjithansheme ndaj nje populli qe ka 20 vjet ne veprim.  E kam thene edhe me lart ky me duket si nje lamash qe nenen e tij po aq te ndershme e ne mos me shume se te gjitha nenat e te tjereve e turperon qe per nje rrahje shpatullave. Dhe kushdo qe ketij I thote 'urime' qe te vleresuan pepinet te mendohet mire se Ben gabim.

Po mire ti e ke pare kete dokumentar, apo bjeri ti biem?

Jo per gje, po qe se nuk e ke pare, rracisti ndaj shqiptareve je vete ti qe mendon apriori se shqiptari nuk eshte I afte te beje nje Pune te mire me nje teme delikate, por vetem ate lloj Pune qe do I beje italianet ti rrahin shpatullat, apo qe nuk eshte I afte ta nderoje nenen apriori, duke trajtuar kete lloj teme, por vetem ta cnderoje.

po ta shikosh kush jane ata qe i thone urime,do ta kuptosh menjehere pse-ne.  jane ata qe identifikohen me ate personazhin e l'ameriqise ne maje te zis-it qe i thoshte italianit se me te vajtur ne itali so ta beje emrin zhuzepe,do behet katolik,do marre grua italiane ,do lahet dit per ditesmileyetj.  jane te gjithe ata vdesin per pak muti-kulti,per europen. ata qe u gezuan shume kur moren vesh se banoret e europes nuk paskan ndryshime.nuk ke c'ben, sot ata jane shumica

Duhet te kuptosh qe antreklama shitet me teper se reklama, megjithese urimin nuk ja kursej por as kritiken per tematiken e zgjedhur.

Po skena ku doktoresha i dhuron nje pale kepuce atij plakut italian, qe i vjedhin kepucet ne spital, e mban mend? Po skena ne anije ku ndajne buken me njeri-tjetrin?

Hunter ..ti je episodik .Je tipik per vleresime .Nuk sheh kurre me shume se pertej hundes . A jeni Reale ? Nuk mbeta tu cmoj une .Si ne cdo Popull ka dhe te tipit tuaj qe keni pare e shihni   "art ' tek Ndrek Luca qe nuk donte ta operonte doktoresha apo kur i fal carapet e LESHIT !.

Ketu behet fjale per tjeter GJE .Edhe sikur ti japesh njemije NGJYRIME artistike aktit te rrembimit te anijeve ai eshte nje EPISOD qe eshte i barabarte me njemije Hale ne se nuk u ve Kapakun perse ndodhi .Eshte njesoj e thjeshte ne se lexon se cfare tha Amelio per Italianet , dhe per Miljona njerez te emigruar neper Bote dhe kjo mund te ishte piknisja e Seikos ..

Dikur Jelcini tha ...rrini urte si hapa Portat .Jane 30 miljone Ruse qe po presin te ikin te "pakenaqur " Dhe Kurva Europe Heshti .Ndersa Kinezi e beri ndryshe tha ..Mos me beni ta bej Europen te flase kinezshe "Edhe te mundohet dikush  te sqroje  se c'lidhje kane keto me trajtimin qe na ben Europa ne , ti nuk do kuptosh GJE .Ti je standart i paragjykuar ! Je varianti IneteliDjent i LefKOPESE !

Prandaj ne keto nivele ti si produkt e pjese e kultures se Sqeperve ( jo vetem ketu ) nuk mund te hysh dot , sepse nuk ke ate kapacitet per te kuptuar talentin e Sejkove per Fame e per Para . Ty te ngatrron pak ajo e dyta se te duket parrulle e Berishes Per Para smiley

Permenda Ju  ( me keq ben ne nje pergjigje smiley jo se ke thene ndonje gje te vyer , por mbase dhe dikush qe ka kapacitet arrin te kuptoje se keto "paraqitje " artistike te Muaallitesve jane per Grazhdare , dhe kjo eshte vetmja merite e Tyre kur gjejne TREG .Hallall dhe per shqiptaret ua befte Jeten zi e me zi atyre qe fitojne ne emer te fatkeqesise se momentit te nxitur nga antishqiptarizmi !

Anija... Vajza albaneze emocionata smiley.ricordo molto bene... dhe ca pika loti! 

 

ore mire ku Rolandi qe e morri cmimin, po eshte edhe Bledar Sejkosmiley  sot ne festivalin e Eurovizionit qe shpreson per nje cmim gjithashtu..smiley

Where is the tema?!

ne beme tonen.. e kujtuam.  tani e ka fjalen dollibashi..smiley

O dollibash, mos u bej i trashe.

Publikoje temen, te thashe! smiley

As qe behet fjale fare smiley

qe te kaloj ne naten  finale e ke fjalen?

e kalon Belul se eshte mjaftueshem kic

mire mo mire, kic eshte gjithe festivali per ate pune.. po dhane tani  pjese  kengesh nga  vendet e tjera,  dhe kjo jona sme duket keq..  keshtu qe edhe une them qe do kaloj..smiley

p.s   kam qeshur me kengen e Rumanise.. sec eshte nje kengetar opera,  qe e fillon si tenor, dhe e perfundon si soprano..smiley

edhe ti do qe te fitoje Shqiperia me keshtu konkurence? smiley

Kete faze edhe ka pak shpresa ta kalojme por per finalen e madhe nuk behet fjale ti afrohemi 5vedeshit te pare. Me sa e vura re nuk e ka kapur 2pikeshinsi kenge(nga 5 te mundeshmet) ne votimet online.

Duke pare Eurovizionin. Se si me duket... si festivali i budallenjve te gezuar! smiley

Great show gjifthesi!

Sot eshte Eurovision ?  Kur nuk ka qene 'great' show?! 

Ua mi mami, San Marino!

olso, kemi qelluar ne  admin antikulture dhe antieuropian sot..smiley  refuzon te hapi temen..smiley

Mua me duket HOMOFOB! smiley Guess why!

Meqe ra fjala, Maqedonia... smiley

Maqedonia kishte sjelle arixhinj.. nejse,  me mire qe jane me ne sot.. se Shqiperia merr pike maksimale nga Maqedonia..smiley

Obobo Azerbajxhani!

Obobo Finlanda!

marry me

i do it for you

smiley

+ lesbian kiss ne fund

ore po shkoni andej nga pacensura dhe shkermoquni ne muhabet. Pastaj, me thuaj i cik, ku po e shef ti kete?

ne tv, po kendon Elhaida tani!!! 

Ana, rtsh.com

Ca klisheshe! Spikerja po na tregon qe Suedia ka kohe qe s'ka qene ne gjendje lufte.

Ca thu ti mi!!!

Ua mi mami Malta!

Kenge e bukur gjithsesi.

Kjo eshte kopje surrogato e nje kenge qe s'po me vjen ne mendje!

mua mu duk si stili i  kengeve  te Jason Mraz ky olso

S'e njof. smiley

Ah po! Fiks!

Nderkohe Elhaida tek The Voice...

Bullgaria e paska qa turbofolkun!

bullgaria te shtika nepsin per shampinjon

ja dhe dhe floku bullgar..  jo or po sthone kot keta qe Eurovizioni eshte  festa e Ballkanit..smiley

dhe nuk mund te mungonte nje GONG!

E kalli Ballkani e kalli!

Shampinjoni, shampinjoni!

islanda, kurt cobain duke bo balade

sikur ti kishte cik me te shkurtra floket ky,  do ngjante pak me ate pianistin e ABBA..smiley  te pakten mjekra..smiley

edhe nga thonjte ngjante smiley

kurt cobani

Islandishtja eshte gjuhe apo simptome ALERGJIE?!

papritur Backstreet Boys reunion

tip Goran Bregovic kjo kenga e grekeve....

alcohol is free, 

uzo per te tere, grrqia

Kallashnikovi gjithashtu!

po c'kane veshur keta, fustanella bardhe e zi? Greke me Juven! smiley

Gerqia paska miksu stilin grek me Bregovicin!

shiko oren e postimit..smiley

Great minds thinks alike! E kena thon! smiley

vetem kitara s'paska kjo kenga

doli dhe Xha Barka

per xha Barka hunderrin e kishe fjalen mo..smiley

i hengsha syzet kesaj te izraelit

Po mor po alkoli free .. Shtrydh rrushte ate bej.

Izraeli paska sjell nje "sekretare"!

syzet i paska vene per te heq vemendjen nga ballkoni

Edhe nga buzet e vicit!

Balene apo sirene, kjo eshte ceshtja izraelite. 

bukur foli, ia kuptuam te gjitha

half mermaid and half librarian smiley

Go red & black Onion go. Duam fitore!

Te ronte Powerballi Fiqo ishalla

 

Si trans po me duket!

kengen e armenise e pershtatshme per fushate te SB

Perparaaaaaa Hejjjjj....

Dobet vertet... preferoj System of a Down! 

Do i boj qepa me qa

pse do e "therin" e? smiley

ah...jane te mprehte telat e kitares per shpirtrat e bute

Arminia like.

céshte kjo abundance syzesh, kane hy prape ne mode?

Pasojat kolaterlale te mast-ashtuse!

ne Itali, 3 ne cdo 2 veta kishin nga keto syzet e medha. 

kete mavrine e Hungarise sikur e kane sjelle nga metroja.. ata qe kendojne rrugeve dmth.. megjithse kenga seshte e keqe..

Po ca ke mi lali qe kendon me ngjirje?! I hongsha floket qitaristit.

Hungaria could have done better than emisioni "mengjesi i se djeles per gjimnaziste"...

do s'do, kjo kenga e Hungarise ta merr nje buzeqeshje. Videoja mbrapa e lezetshme. smiley

finding nemo smiley

E de, ti perdore kete kengen per te vene cunin ne gjume. smiley Na, se na doli nje sirene tjeter nashi, me kujtoka Sabrinen e viteve '80. 

bohuni gati!

O ythk moda e zyseve te mdhoja

Mbas Ksaj del Norvegjia e vertete.

scully nga x-files?

Norvegjia ku e ka gjet fustanin? Tek tregu cam?!

Po sandalet i pe? Uee, dhe ne shajme keto shushkat tona!!! 

Te kishim pa tapetin e kuq te Kanes, te pakten, te kishim shplodhur syte. 

Kengetarja e Norway mund te ishte edhe suedeze

kenge e cuditshme.. mix Bjorg me techno...  kot fare.

po moj po, tere bota e jotja eshte!

NOW!!!!!

We are one! Sic the regani tha meta tha fiqo tha ..

L'albanie! We are one!

O zot sa e bukur Shqipnia lale!

EC ATY!!!!

Ne qekemi bo si vikinge, mo!

NE JENA PELLAZGE!

E kallem per zotin!

ca i kane bere flokeve keta o vlla..

ballkani nga turbo-folk ne metal-folk

kitara e sejkos = kic

Hangover IV

Ndonje link me e pa people? Mendoni dhe per ne pertej oqeanit!!! 

a ma shpjegon dikush lidhjen organike qe kemi me fishekzjarret? s'mjaftojne per festat e vitit te ri?

aaaaa qepa me kitarre-fishekzjarre smiley

Qepe e pjekme! Where is your problem?

onion rings?

hahaha, Xhixha-xhixa, xhixhellon smiley

eee Arditi me xhixhilene mund ta kishin tund!

do t'u kishin rene dhe teminat mberdhé nga te tundurit! haha

Shajini per ca te doni, por ishin NJISHA ne skene!

Georgia! Shenjat e gjumit shfaqen hapur!

Hallall. Mpelqeu optimizmi , buzqeshja dashamirsia. Bukuri.

...drite, hije..kombinacion ngjyrash.. ka dore ai djali, ka dore.. bukur!..smiley

te pakten nuk ishte anglisht. jo se shqip u mor vesh gje,po te pakten nuk u arbenimamizuan

Ky ishte gay, po tani qeka dashuru me kete.

Ikni se na cavet carin!

Jo, jo, nuk i shaj me "kengetaret" tona, se me keto fustane nusefshati qe kam pare deri tani, keto tonat ua marrin smiley 

shih si u rrijne te hekurosme kemishat zvicerianeve

hahaha, xhixhat e Rumanise!!! 

s'paskan gjet daulle ma te vogel keta swisserot

kenga funksjonon ekzakt.. si ore zvicerane..

Swissi per ore dhe djath eshte njish... per kenge... vari qillot!

..jo keq rroku qeps, perpara ellbenija.. eurovizion me te shpifur se ky i sivjetmi nuk kam pare ne jeten teme! 

prite Belul rumanine!

aa, tani e ka radhen sopranoja e Rumanise..smiley

Otelloooo!

Drakula.

Ky fiton per cilesite dhe karakteristikat e vecanta te zerit, per kapercimet e veshtira nga regjistri i poshtem ne ate te lartin dhe per perfaqesim dinjitoz te te gjithe vampireve te botes! smiley

e qau qepa qaty

O ilirjano di gjo ti, prandaj s'ka hap peshku link?

rtsh.com

smileysdi gjo vallahi, sa erdha! 

epo  drakula soprano, skisha  paredegjuar ndonjehere...

Ua mi mami... Romania... I'm a transvestite from the transexual Transilvania!

PS: Kush e ka pa Rocky horror show?!

c'eshte ky drakula transvestito kshu mer jahu

Te hongsha zonin shpyrti!

Me bekimin e paps ne fitojm. E nezëm, e nezëm sonte!

i lam grekyr çiftelin while our guitar shreddly screams.

ky qenka nga ata qe lejohen te hyjne tek banjat e grave n'pushim

15 pellumba plasen te oborri i komshise duke degju kengen e rumanise

hahahaha smiley

ai rumanise ishte gay, i gezuar shume me nje fjale, aq shume sa ju bo zoni i hooool fare, andej nga funi! smiley 

parashikime?

shqiperia del ne vend te 8-te sonte

si pak demode mu duk etno rocku i shqipove. Lene pastaj guitarra ejakuluese...

700 here me mire se keto carlliqet e tjera!

Malta del e para ose e dyta

Norvegjia fito.

Urime atij çiftit nga gjeorgjia u trashigofshin.

Qepa reliving his teenage dreams... "e duam jeten ndaj na lini te jetooooojme..."

finlanda e treta

armenia dhe hungaria per vend te 4-rt dhe te 5-te

Si mund te votosh shqiperine nga Italia? se po fus karten italiane!

 

cdo kenge qe ofron raki pa leke is bound to win! #Greece

Zvicra e treta ose e katerta.. Shqiperia e gjashta apo shtata..  mendoj qe Hungaria do jet ne peseshe..

fuck off!

Hallall Malta.

Po kete prezantuesen mo vlla, ku e kane gjetur? :O 

tek estrada

Kjo "because of you ouuu ouuuu" ka per te fitu!

Me duket se kalum ne dollap te dyte.

shqiperia vitin tjeter! smiley

ue ca tersi!

Qepa te kthehet nja 30 vjet ne kohe tashti, se mbase fiton.

Ca u bo? Did we join urop?

sú votun 3 ligjet m'duket

jo,  ne jemi ne grupin e euroskeptikeve.

qepa na humbi identitetinsmiley greku na e  fitoi, une habitem si e fitoi rumuni smiley 

Do bythe ajo e Rumunit, literally, s'eshte kollaj.

Duhet bythe edhe per ta degju!

T'kenume me bythe, e kuptoj, po te nigjume me byth, vallaj...

Me e thjeshte se kaq. Te degjosh bythen qe kendon.

Ceshtje shijesh. smiley

bytha e rumunit ndryshonte tmersisht ne fillim me ze te trashe pastaj fjolle, po qe kjo literally hallall! ..

Car ka ndodh? Filloi Eurosong? Ku, cfare nr ose kodi votohet Albania?

ti po pyet per eurosong 2014, apo jo..  

Nuk na kuptun as ksaj rradhe smiley 

perfundimisht, Europa eshte shume katunareske, nuk duam te hyjme fare ne Evrope! Perkundrazi, duhet te veme vizat per gjithe europianet qe vijne ne Shqiperi! 

dmth no final countdown? u bone vite qe po numerojme  smiley

ku gjithe jeten me Kozma Dushin?!

pak te duket Kozmai? smiley

ai eshte identiteti yne 

 ndoshta shqiptaret nuk e kishin zberthyer mire,qarte  mesazhin e `identitetit` prandaj humben! vertet kush ishte identiteti aty ? smiley

Qepa te bente mire te mos pipetinte fare por te mberthente fort kitaren....  :/

Anyway nje Karnavale tjeter per Evropen, vetem hidhi sy asj kenges skandaloze Rumune dhe asaj te Maltes dhe e kupton qarte se sa pertoke dhe ne c'gjendje mjrane eshte katandisur Eurovision  smiley

nuk u kualifikua  Shqiperia me Identitet? smiley oh well, deri kur te fillojne ta marrin pakez fare me serioizisht kete punen e muzikes, mbase, mbase do fillojne te shohim ndonje prezantim dinjitoz. Me identitet me i mbush mendjen Europes me zorr, nuku behet. Me te qaraaa dhe qarravitura si vjet nuk behet (me lerni te qaaaaj ), me tekse ne english dhe me theks lab dhe te kenduara nga A.Gace si gje e eger nuk behet. So mbase vitin tjeter me dicka me te bukur dhe qe ja vlen ta degjosh. Jo vetem se eshte shqipare, po se vertete e meriton!  Psh ajo kenga Refuzoj e Alban Skenderit nuk eshte keq, kenge si puna e saj do benin mire te konkuronin me shpesh.

Kenga ishte me e mir se 75% e kengve te tjera. Kishte ritm dhe nje kitarist shum te talentuar. Danimarka e fitoi se ishte trendy! Ishte e ngjashme me mumford and sons luminiers monsters&men etj dmth eshte rryma qe eshte ne mode tani. Pastaj puna eshte qe muzika ne shqiperi nuk ka me ate kualitet qe kishte 15-20 me pare kshu qe ska nga te dalin talentet. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).