Kryeministri Sali Berisha premtoi sërish dje nga Elbasani liberalizimin e vizave me Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Në hapjen e fushatës elektorale dhe prezantimin e 14 kandidatëve për deputetë, kreu i demokratëve u shpreh se ky proces do të realizohet brenda katër viteve të mandatit të ardhshëm qeverisës. “Së bashku do firmosim për të merituar me reforma liberalizimin e vizave me fuqinë më të madhe në botë, mikun e Shqipërisë dhe shqiptarëve, Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ne, ndonëse nuk ka ndonjë vend tjetër që zemra dhe mendja e shqiptarëve të dojë më shumë, askujt nuk i kërkojmë atë që nuk meritojmë. Por ne do të plotësojmë çdo kusht, do plotësojmë çdo kërkesë, siç plotësuam për BE-në, do plotësojmë për vizat”, u shpreh Kryeministri.

Deklaratën e parë lidhur me këtë çështje Berisha e bëri tri ditë më parë nga qyteti i Durrësit, por dje Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës bëri edhe sqarimet përkatëse. Sipas Ambasadës, që një vend të përfitojë liberalizimin e vizave duhet ta ketë nivelin e refuzimit të kërkesave për t’u pajisur me vizë 3%, ose ndryshe në 10 aplikues, 3 të mos e marrin vizën. Ndërsa Shqipëria në vitin 2012 e ka pasur nivelin e refuzimit 40%, shumë larg kriterit të vendosur nga Uashingtoni.

Pollo : PS do bllokojë edhe vizat me SHBA

Pas qëndrimit të kreut të PS-së Edi Rama se premtimi i Berishës për heqjen e vizave me SHBA-të është një deklaratë qesharake, reagoi dje ministri i Inovacionit, Genc Pollo. “Argumenti i tyre ishte se, sipas website-it të sektorit konsullor të Ambasadës, rezulton se Shqipëria nuk i përmbush kriteret. Eureka! Zbulim i madh. Është logjike që nëse i përmbushnim kriteret, vizat do të ishin hequr. Por të mos harrojmë se në fushatën zgjedhore, në vitin 2009, kur angazhoheshim për heqjen e vizave me Bashkimin Europian (Shengen) gjatë mandatit të dytë të PD ne nuk i përmbushnim kriteret. Me punë e reforma kjo u arrit; dhe vizat u hoqën. Jam kurioz nëse PS-ja do të tentojë sërish të sabotojë e bllokojë heqjen e vizave me SHBA-të siç bëri tre vjet më parë”, shkruan Pollo në Facebook.

375 Komente

Ik mer pinok se kete as lefti me patokun se ha. 

e hane e hane, me pak vaj dhe uthull.

E hane e c'te ngrene se ! smiley

e ka me te hedhur... ka harruar te theksoje:  vizat do hiqen ne vitin e katert, te kater viteve te ardhshme...smiley

...ky po qe eshte plan 
Sala merr muxhaidinet sot, dhe 4 vitet e ardhshme amerika do heqi vizat ... smiley
 

eshte mjeshter... prandaj pranoi vetem 14 si paradhenje...  dhe pasi te heqin vizat, do pranoj edhe reston e 210-ces..smiley

Belulo smiley

po ajo dihej or trim! ça kujtove ti, shprehjen 'Win-Win" kush e ka shpikur ? smiley

Pastaj, 400 mije euro per ate firmen e Lobingut amerikan, perça u be nder te tjera ? Eliott Engel nuk e thote kot 1 llaf te mire per Shqiperin, dhe Senatore e Kongresmene te tjere!

Lekun e ha çdo njeri

po ajo dihej or trim! ça kujtove ti, shprehjen 'Win-Win" kush e ka shpikur ? smiley

hë mo Lefti, kush e ka shpikur, Sala?smiley

amerikoni mer amerikoni

E kuptoni cperralla po na tregoni, sot dhe diplomatet dhe ministrat marrin viza per amerike. Pse se dine ata qe po ti heqin shumica nuk kthehen.

...jo Beluli sdo ta kuptoj, jo se smundet....por sdo smiley ...e ka dashurine me verberi...

Me punë, me përpjekje...lart më lart flamujt e mashtrimit.

po edhe mund te kete bere ndonje marrveshje, s'i dihet. kina dhe india dhe ca vende te tjera e kane. shqiperia jone e vogel, s'eshte kine dhe indi, po perseri ndonje marrveshje mund te jete ...

ose ndryshe në 10 aplikues, 3 të mos e marrin vizën.

Adi o pocaqi, 3% i 10 veteve nuk eshte 3 por 0.30.

E c'beri 3 e c'beri 30%.

Po pra, edhe ky nje minor detail ne ato ane.

po pra, eshte tre fraksion njeqind

do ishte ne interesin e nje numri gjithnje e me te madh shqiptaresh arritja e liberazimit te vizave me SHBA. le te urojme qe kjo te ndodhe sa me shpejt pavaresisht se kush grupim politik do kete kontributin me te madh.

te levizesh lirisht ne Europe dhe ne Amerike ka qene nje nga endrrat tona gjate dhe pas shkeputjes nga regjimi monist

jigga please

perralle nga e kaluara

S'diskutohet qe Sala e perdor per efekte elektoral kete premtim.

Pavaresisht kesaj, vertet shqiptareve do t'u bente shume pune heqja e vizave, per te vizituar familjaret etj.

Sot ambasada e US, si dhe te tjerat me pare, tallin ... me shqiptaret vize kerkues.

Po te kesh nje shtet normal keto ceshtje zgjidhen me reciprocitet, sic vepron gjithe bota. Po me sikur behet xhaxha dhe halla e shkrete.

Nuk ka pse te jete ndonje qamet i madh. Ja u hoqen me EU, dhe nuk ndodhi ndonje emigrim biblik.

Sa per kritere, se mos do i plotesojme ndonjehere ato te NATOs.

 

bradi e premtoi para berishes. bradi deputet!!!!

Shqiperia e dyta ne bote per shpejtesine e rrjetit - Sali Berisha.

ahahahahaha

gjithmon me kultur dhe respekt i rrime mbrapa te parit

Nuk e kuptoj skepticizmin e disave kundrejt premtimit te kryeministrit.

Tha do heq vizat me Europen...e tha, e beri!

Pse tani kur thote do ti heq dhe me Ameriken nuk e besoni?

Sepse ka harru Kanadane smiley

Kanadaja Ja (na) e futi Elba.. Tani e tutje do shenjat e gishtave qe te marresh vize.. I VETEMI  vend ne Europe eshte shqiperia  .. dhe na kane vene emrin bashke  me Jemenin dhe Sudanin ne grup..

Ai s'tha Ameriken Veriore Elba, tha shume qarte Sh.B.A. Po ja ju te GAT-it perhere doni te fusni shkopinj ne rrota.

gjembi Kanadaja e morri vendimin: hyn ne fuqi kete shtator.. do shenjat e gishtave (pavaresisht pashaportes digitale qe i ka ato) qe do te thote te japin shenjat e gishtave ne ambasaden kanadeze me te afert.. qe per ne eshte Itali. I vetemi vend ne Europe.. 

Qesh se s'qaj dot i thonë kësaj. 

galile, e di se Elba hapi nje teme te vecante per kete.

nuk e kam ndjekur..smiley

Po ku beni dot pa ne ju mi , eshte shpirtmadh ameriki , mban dy gra brenda smiley

Bile thone se kushti qe duhet te permbushe Sala per kete afere eshte t'i hape lufte Kanadase. Dhe pastaj US ta kete sebep, te tipit:  Kush ma ngacmoi vellain e vogel?

Si tha ai "po sikur ta fitojme ne luften, mbahet dot me buke tere ajo Amerike?" Shtoji dhe Kanadane tani!

o gjemb...smiley

Kollaj, i pushtojme te dyja, e ta zgjidhin ndermjet tyre kush mban me buke cilin.

E keni ne terezi ju o byrazer.  Mbetem tere jeten stepave duke mbajtur Ameriken me buke. Por juve ju dridhet dora dhe per nje cope vize.

Amerika te rri urte se i kemi siguruar krahun juglindor te NATOs. Pa bere hesap pjatat qe lajme ne. Jo vizat te na heqi, po dhe vulen fare.

Mos m'a kujto per pjatat! Maskarenjte, jo vetem qe i ushqejme por ju lajme dhe pjatat! smiley

He se dhe ne ua marrim hakun. I teshtijme pjatat mbasi i lajme.

Edhe ti ashtu e beke? Kujtova se isha vec une. smiley

Po mire more admina qe ma publikoni shkrimin, po pse e beni "sallat" ?? hoqet ate pjesen ku Sala i thoshte Ben Blushit : 'Ku e ke teseren e PD-se" ? (Ben Blushi ne 2009 pat deklaruar publikisht se, nese Saliu ben tunelin Tirane Elbasan, ai do merrte teseren e PD-se ...

Dhe spastaj, perse artikullin e publikoni nga nje konto qe nuk egziston me ? flas per LEFTY dhe jo LEFTI

Meqe Ra Fjala .. Lefto.. Ke fol  gje me Kaqin.. se o bo i Djathte ai tani smiley.. Eh c'do te veje lufta kunder komunisteve tani .. s'do dine ku te futen apo Jo Lefto.. Ah po harrova .... do futen ne PD  smiley

jagh- (jo)  , jo komunistet, po pseudo-komunistet , mos harro dhe ti kshu smiley

Ka 50% mundesi qe vizat me shba-ne te hiqen. Kjo si paranteze. Tani ne lidhje me temen; nastradini po shkonte te kerkonte doren e cupes se mbretit per te birin. E takon nje ne rruge dhe e pyet ku po shkonte e ky i thote kshu-kshu. Habitet tjetri se familja e nastradinit e keputur helbete, dhe i thote pa e ofenduar "po mire me nastradin, e ke menduar sa shance ke se atij ja kerkojne cupen lloj-lloj mbreterish nga ane e anes". Ohu thote nastradini, e kam 50% te sigurte. Heu, hap syte si filxhan caji ai tjetri, si ka mundesi? Po ja i thote nastro, une dua ai s'do, gjysempergjysem i bie. 

Ka 50% mundesi qe vizat me shba-ne te hiqen. Kjo si paranteze..

I zoti s'e shet tellalli e jep i thone kesaj pune.

nji gja asht e sigurte

Vizat me SHBA o hiqen, o nuk hiqen !

Sa te keqinj jemi , se lejme robin as nje dite me enderru icik smiley

ruzhdije kush e ka thone ket?

Nard Ndoka Filozof ! 

smiley

LEFT-O   he mo fole gje me Kaqin.. mo .. Eh c'do tu beje Sala dhe Kaqi komunisteve c'do tu beje..

Kaçi deklaroi publikisht se s'ka qene kurre komunist dhe se teseren e PS-se (trashegimtares se PPSH) e ka marre ne 1996.

Ja shikon si "Pastrohet" menjehere biografia smiley  , Njehere Je Komunist.. dhe Heren Tjeter S'je..

Po Sala c'thote  U be komunist Per ta luftu komunizimin nga brenda apo jo... 

Pse cuditesh? Krishti II ben miracles. Miracle of freedom!

Po ti ke ndonje gje per te thene per Koqon?! Se ke shprehur dhe shume ide marksiste ketu, kunder privatizimeve, tregjeve. Si dikush me bindje te majta ca mendimi ke per Koqon ne PS?

Per Koçon ç'te thone derezinjte ?!  Qe e qante Marksizem Leninizmin me 10 noten ne Diplome ? smiley

Apo qe ka qene Sekretar Rinie dhe i lepihej nje INJORANTEJE si Lenka Cuko ?

Po ai tjetri qe ka qene sekretar Partie dhe i lepihej Familjes, Kapos, etj. etj.?

Kane nje shprehje ketej: kur jeton vete ne shtepi prej xhami, mos gjuaj me gure.

ashtu eshte moj gjembe! Po mos kerkoni kot "komuniste" nga PD kur PS-ja eshte vete PPSH-ja me emer te ndryshuar. Date themelimi ka 1941 dhe themeltar Mugoshen dhe Popoviçin.

Pastaj, Edi djalke blloku ka qene, se me nder Kristaqi fabrikonte & llustronte bustet e NEVERIT ane e mbare Shqiperise (perpos faktit qe ka qene anetar i Presidiumit dhe ka denuar njerez me vdekje me fimen e tij personale - Poetin Vilson Blloshmi prsh) dhe Dajoja qe Edvini e kujtoi sot ne ate hartimin per Vloren, Mr Koleka, qe qene eksponent dhe Minister i Enverit ... Taksa Koleka ju thote gje moj Gjembe ?

Ne Shqiperi eshte nje shprehje tjeter : "Shau i dhjeri te perrmjerin" - PS-ja eshte koke e kembe e mbuluar, hap "m***" e komunizmit tani per te akuzuar te tjeret ! PIKA

smiley  Na thuaj dicka te re ndonjehere, LEFTI/Y.

Lere i biri i kujt eshte Rama, po Berisha vete kush eshte e kush ka qene. Rama vete s'ka qene sekretar partie i PPSH-se, as mjek i Bllokut. Keshtu qe lere me mire fare. Madje as nuk ka banuar gje ne Bllok.

Ne Shqiperi eshte nje shprehje tjeter : "Shau i dhjeri te perrmjerin"

Pikerisht!

Left, problemi eshte se gjembi nuk eshte gje mbeshtetese e PS-se, kurse ti je agjitprops i PD-se.  E kupton ndryshimin?

Minor de... e lere fare me mire smiley

Endriti me yyyy ne fund.. Per Kaqin. pyeta  LeftY-in me YYYY ne fund.(tm oidriso) , Por meqe nderhyre do te ta jap edhe ty nje pergjigje :

-Ide Kunder privatizimimeve? per cilat e ke fjalen? Per Prvatizimin e Albpetrolit?.. Ai deshtoi vete.. sepse ishte nje privatizim Korruptues..dhe klientelist. dhe nxorri ne pah edhe njehere se sa te paafte qe jane.

  Apo privatizimi i Shperndarjes (CEZ).. ?

 -  Per sa i perket Kaqit Ne PS,PD e kudo e shohe si Prototipin e njeriut  qe kujtun se Shqiperia/shoqeria  i ka borxh atij ta mbaje ne krah per jete sepse.....Ai ka me shume dekorata se te tjeret.. dekorata qe kerkon ti shtrydhi dhe shtrydhi qe te perfitoje Ai personalisht.

Deputetet jane Sherbetoret e Popullit dhe JO e anasjelltas ..Kete nuk kupton Kaqi.

.ASNJE pune,ligj,aksion nuk ka Emrin e Kaqit qe perfituesi te kete qene populli

Te shkoj-o te jap Mesim ne Matematike-a Fizik-a ku ne fund te fundit eshte edhe i specializuar . Oj o deputet o rash e vdiqa.. keshtu mendon ti?

 

Persa i Perket Mendimeve te mija "Marksiste" Per Tregjet..  nuk kam kohe te shkruaj sepse po degjoje Benin (Bernanke) per te pare se se si po vete ekonomia amerikane.. shpresoj te me marr ne tel dhe te me thote se sa jane rezervat e naftes Realisht, dhe si do veje tregu javen qe vjen.. jame ne pritje te shes apo te ble 1000 pozicione .. (nafta eshe komoditeti im i preferuar )  Shpresojme qe mos ja fus pordhes Ahmedinaxhadi..se do na i 10jesi si Benit edhe mua ..smiley

 

Per Koqon nuk kam asnje koment..he per he.. Nga ana e Inteligjences mendoj qe eshte ne top 0.1% te parlamentit te ardheshme.

Sigurisht qe eshte ne top 0.1% te parlamentit, te besh privatizimet qe ka bere ai e te marresh tenderat qe ka marre ai nuk mund te jesh budalla. Po ti si dikush qe ankoheshe per te keqiat e tregut te lire cudi qe mbron pikerisht versionin me te keq te tijin, ate qe edhe njerez me bindje te forta te djathta do e konsideronin thjesht crony capitalism, e jo konkurim i lire. 

E dyta, per Kacin mund te ankohet Lefty se i ka ardh ne parti nje ish socialist. Mund te ankohet edhe gjembi teksa deshperohet per gjendjen e politikes shqiptare. Po ti per ca e permend? E perjashtuat nga partia mbasi kryetari juaj i kopjoj nje me nje qendrimet qe Kaci mbronte, duke e mbrojtur edhe sot kodin elektoral qe gjoja ishte pergjegjesia e Kacit. Pra e perjashtuat ne kohen kur ne fakt duhet ti benit mocion mosbesimi kryetarit se nuk i ngeli me asnje qendrim me te cilin mbrohej. E tani i kerko llogari se pse nuk u largu nga politika meqe Kryetari keshtu vendosi?!!

Ik tashi e kopjo batutat e Drizos se aq tru ke, e mos u lodh kot me kuptu Benin se nuk ja ke haberin ti ca thote ai. 

 

.....e mos u lodh kot me kuptu Benin se nuk ja ke haberin ti ca thote ai. 

Ti e kupton shume se ke mbaru ekonomik (ekonmik. ekonomi. dhe me rregull treshi i bie qe e qkupton me mire smiley&nbspsmiley me kane thene qe e ke shoke te ngushte Benin smiley  

  Te ka dhene ndonje "inside tip" Se c'do behet me Yen-in japonez  se kam nja 50 pozicione ne sell nuk e di c'te beje: ti mbaj,. ti mbyll apo te shorten my self ne buy..pyete Benin  meqe e ke shok dhe bejme ndonje lek per ty dhe dollare per mua smiley

   Sa per Oidriso -batutat  te sygjeroj ti  lexosh me vemendje edhe ti , se po te duash meson ndonje gje..Sepse nje fjale e urte popullore thote Plakut  pordhet mos ja degjo , por fjalet Po.

 

   edhe nje gje : Flet per "kryetari juj" ( i imi?)   e para c'ne une me Edin... kur une kam lene ate vend kritetar qe i vinte nga pas historia ishte Tosi ndjese paste..

  dhe flet per kaqin si ish socialist: Une kete te sqarova me larte  qe Kaqi  nuk  eshte as komunist, as demokrat, as socialist eshte thjesht EGOIST.(dmth qe nuk i plas trapi per komuniste Demokrate socialiste )

Po lere te shkretin se ka probleme tani qe Kriza e Euros po theksohet  .I prishi pune  dhe Internacionalja e LefKopese dhe jane ne siklet .

Koqe Koqe thonte Zenoni nga Eleja nuk behen Togje ...smiley

Ne kohe tene i mblidhnim 7+8 =15 dmth... tete e nje ne b... dhe nuk e hanim .Ky i mbledh tete e nje ne mend dhe e Ha smiley

E cu ka bere se kejnsi ..ketyre nuk ua ka bere as Koqja e Kokdhimes qe i perdor per ti fshire zyren .

Te ka dhene ndonje "inside tip" Se c'do behet me Yen-in japonez... smileyMos fol mo se e prish deri ne 23 Qershor sa te fitoje Nanua me te "barazlarguarit "

E cu ka bere se kejnsi ..ketyre nuk ua ka bere as Koqja e Kokdhimes qe i perdor per ti fshire zyren

  smiley  

Shiko se nuk e kupton mire Saliun ti z.galile .Kur deklaroi qe "Po zotrie , femijet e mi jane Milionere " U fry ai me nje Y ne fund ..Eh tha sa mire i kam keshilluar qe te pasurohen pa frigorifere ...Keta jane vargan or vargan....Edhe fiqt e Roshnikut u hane mender mune po ti nxjerresh ne Treg te cpuar me vrime ne mes e te pershkuar me Spango smiley Le me kur te hiqen Vizat me USA ti tregtosh dhe atje ...O nene o nene do thonte Kozma Dushi smiley

Ti ben sikur s'e kupton me duket. Endrity e ka fjalen per fillesat e "kapjes" se Koco mendje-dhenesit (me shkriu fare kur bente emisionin "Si te behesh milioner") me privatizimin e ndermarrjes se frigoriferit.

Ne mandatin e trete do heqim moratoriumin per skafet, gomonet e varkat - Sali Berisha , Shkoder.

Ne mandatin e katert do heqim breket!

Pse, ende ju paskan mbetur copa brekesh?

Breket i kane hequr qe ne mandatin e dyte.

...po edhe i heqin breket, por kundraplumbin se heq...vetem me corape deri poshte gjurit, kundraplumb dhe kaq smiley ....dhe floket me xhel smiley 

Floket me xhel i ka bere tm Nik Gishtashqiponja.

Moratoriumi eshte hequr. Paska harruar... Mos valle?

Po sikur ti liberalizoje, ca do thoni? Duroni edhe 4 vjet qe te merrni pergjigjen.

 Dmth Karrota eshte "liberalizimi i vizave me U.S.A", Do ta hane Karroten gje Zgjedhesit shqiptar kete rradhe ? 

Bravo Edi Rames

do ta shikojme. ne pritje jemi.

Gaia italianet thone " Chi vive sognando moure chachando". vazhdo shif endrra me sy hap se e bejne mire.

Hahahaha. Ky eshte gjeni mer, gjeni! smiley

O Sali, o hata

Lum partia qe te ka

P.S. Po per vizat me Kanadane si do bohet puna?

Ato ka vendos me liberalizu ne 4 vjecarin tjeter.. tani i eshte qepur U.S.A smiley

Ka vendos me u bo interesant . Edhe ne do bejm sikur nuk shofim smiley

 

Qenka ky programi Visa Waiver Program.

The Visa Waiver Program (VWP) allows citizens of participating countries to travel to the United States without a visa for stays of 90 days or less, when they meet all requirements.

 How can a country join the VWP?A country must meet various requirements to be considered for designation in the Visa Waiver Program. Requirements include, but are not limited to: 

  • enhanced law enforcement and security-related data sharing with the United States;
  • issuing e-Passports;
  • having a visitor (B) visa refusal rate of less than three percent;
  • timely reporting of both blank and issued lost and stolen passports; and
  • maintenance of high counterterrorism, law enforcement, border control, and document security standards.

Designation as a VWP country is at the discretion of the U.S. government. Meeting the objective requirements of the VWP does not guarantee a country will receive VWP designation.

Disclaimer si shpirt. Edhe kur t'i plotesoni kushtet, kjo nuk do te thote se do ua japim.

bingo.

Kjo ka qene dhe mbetet angazhim i rendesishem i strukturave te majta dhe pjese e programit. Nuk eshte cudi qe edhe kjo flete te jete kopjuar. Por meqenese pretendohet ky angazhim nga opozita e ardhshme atehere ne e shkurtojme kohen e liberalizit te vizave me dy.

PS-ja s'ka me program o BOTA, aq me pak per çeshtjet nderkombetare : se e ngaterroi punen me Internacionalen Socialiste qe tashme u shperbe; dhe ngeli jetime e kumbareve Jorgo Papandreu dhe Boris Tadiç

Per disa nga ju, PS-ja jo s'ka me, por s'ka patur ndonjehere program, keshtu qe le te mos dalim jashte teme ne kete debat qe na intereson te gjitheve

kopil eshte ky Sala, do me ja lane n'dere Amerikes ket radhe smiley

Po ca ti bash me , nuk merr dot vendime pa pasur Ameriken para sysh , he ke pa kshu stili ti

edhe ju mo.  e pse ju duket e pamundur. ekziston mundesia qe ta fusin shqiperine ne:

Visa Waiver Program

 

e moret vesh tani. s'ka nevoje per vize nqse rri deri ne 90 dite. amerika e ka kete program me shume vende.

 

edhe me BE-ne keshtu e ka regjimin e Vizave Shqiperia, identik. DMTH me zonen Schengen ne BE.

deri 3 muaj qendrim pa vize, me tutje duhet vize afatgjate. Nese shkel periudhen 3 mujore (90 dite) pa u kthyer, diqesh per 5 vjet nuk udheton dot ne BE.

 

Nje popull qe deri ne vitet 90 thonte qe ne kohen e zogut pashaporta shqiptare nuk kishte nevoje per viza, i ha keto k@rlliqet e ketij si hallve. 

Eshte kopil, s'ke ci thu. Eshte dhe i cike vrases po kur ka mbajt ndonjehere poplli jone durim-madh qendrim ndaj vrasesve? 

Ishalla e fiton mandatin e trete! Me keq nuk ka per tu bo. Mo mire noshta. Dro zbuten nga kamja.

Eshte kopil, s'ke ci thu.

Sot:

Qeveria ka vendosur të anashkalojë Parlamentin në koncesionin e shumëpërfolur për markimin e karburanteve. 

Kontrata që i jep monopolin e këtij shërbimi një kompanie private nga Austria, ka hyrë në fuqi thjesht me vendim të Qeverisë, edhe pse më parë ishte deklaruar se do të kalonte në Kuvend. 

Në vendimin e botuar në Fletoren Zyrtare thuhet: "Këshilli i Ministrave vendosi miratimin e kontratës së koncesionit për shërbimin e markimit dhe monitorimit të karburanteve, të lidhur ndërmjet Ministrisë së Financave të Republikës së Shqipërisë dhe bashkimit të përkohshëm të shoqërive “Global Fluids International” S.A. dhe “Petroleum Consulting Partners” A.G. Ndërsa në pikën 3 qartësohet se kontrata hyn në fuqi menjehërë pas botimit të këtij vendimi në Fletoren Zyrtare. 

Kjo është hera e parë kur Qeveria transferon një monopol me vlerë 150 milionë euro për 10 vitet e ardhshme, duke përjashtuar parlamentin nga procedura e miratimit.

Sa per:

Eshte dhe i cike vrases

Ehuuuu.

Heqja e vizave eshte opsioni A.

Opsioni B eshte rivendosja e hekurudhes Tirane-Pekin-Ki Uest.

(Per ata qe nuk e dine, udhetimet hekurudhore nuk kane nevoje per vize, se kane shina).

Opsioni c do behet miss Kina

Po gjate udhetimeve hekurudhore mund te behen viza ama, apo jo?

U bashkua Elbasani me Tiranen me autostrade.

Kjo eshte kryesorja tani.Te majtet qe deri par dy vjetesh talleshin me kete veper,tani po e qepin gojen.

Nuk e di nese vizat me SHBA-ne do te libarelizohen apo jo per 4 vjet.

Por kjo histeria juaj me kujton histerine qe ju perfshiu para futjes se Shqiperise ne NATO,para  liberalizimit te vizave me BE-ne dhe kur qeveria vendosi te ndertonte rrugen Tirane-Elbasan.

Nuk jeni gati akoma per te marre pushtetin.Ju duhen edhe 4 vjet ne opozite.

 

Pa e politizu fare muhabetin, autostrada Tirane-Elbasan kur te perfundoje , shpeton qindrra jete njerzish , dhe karburant per mu  smiley    kur vij , se smbahet mend sa kam qe nuk kaloj nga Krraba (shume rralle )  , vetem nga Durrsi smiley

shpeton qindrra jete njerzish

Kerraba ka numrin me te ulet te vdekjeve. Numri me i madh eshte pikerisht andej nga durresi. Ne kerrabe duan s'duan aty ecin vetem me 50 e kur perplasen mbijetojne, e kur bien jashte rruge i mbajne pemet. Vdekjet ndodhin atje ku mund te ecin me 100 e siper.

Populli nuk do i kuptoje, them une. Te krishteret as qe e deshirojne nje gje te tille.

''te krishteret e Shqiperise, jane per autostradat, qirje Kaviraqis...   thate qe jeni njeri i Perendise..,shihni punet e Perendise.. per te tjerat, peshku ka  zot!

. per te tjerat, peshku ka  zot!

Mire une, po ti pse flet ne emer te Elbes?

KAVIR  ca ke mor shpirti babaj-t

po perse flet ne emer tim ti o KAVIR

Te majtet e kane qep gojen se faturat e kredise 330 milione dollare do ju duhet ti paguajne ata.  Dhe e kane qep gojen edhe se projekti i rruges qe ishte bere ne kohen e shokut enver ishte pa tunel dhe kushtonte nja 280 milione dollare me pak. E nejse, e sigurte eshte qe nuk je tomi korca, ai kurre nuk do thoshte keto hajvanlleqe qe thua ti per naton, vizat, etj

 Dhe e kane qep gojen edhe se projekti i rruges qe ishte bere ne kohen e shokut enver ishte pa tunel dhe kushtonte nja 280 milione dollare me pak

 

ashtu he, $280 miljone me pak. keshtu i beni llogarite ne shqiperi ( petlla me uje). po sigurisht qe do ishte 280 me pak se e ndan nje kohe e tere. atehere 1 buke ne amerike ishte 50 cent, tani eshte $ 5 beji vete llogaritjet tani. 

Ti e bleke buken me rabat me duket. smiley

o emo! smiley

e blen ciabatta  bread njona smiley

po pse sa e blen buken ti? nje buke vetem nje paund e nje cike, po ta blesh persembari eshte $5-6. apo te hame plehra thua ti?

seria e albave ka dal difektoze - alba1, alba2263

duhet me bo recall materniteti urgjentisht

noshe, ke humor provinciali. sorry!

Aq ben alba1 aq , edhe 7 shkon , edhe 8 , varet ca buke merr dhe sa merr , po beja shaka une po veti 4 une  harxhoj   $1300 ne muaj ushqime

po si nuk shkon mi. po une vura minimalen per nje buke te mire, se nuk doja reagime.

Te Levain-i ne amsterdam ave ka shku 6$, o mrrok smiley

 

Buken dhe venen bleje afer shpise smiley

Faik Bey Konitza

ashtu i blejme se ndihmojme furrat qe kemi afer. po eshte shtrenjte nje buke e zeze per se mbari. po me mire ha pak dhe sakt se shume e per lume.

2.85 n'mhalle temen, buka qe shitet mrena ores 830 sabahile. 

Mo na boni tashi sikur rroni n'bythe te metropolitan museum. 

Ps

phu cer muhabetiiii.  smiley

ore mrroklla, ti jeton ne ny. ny eshte tjeter pasi ata e nxjerrin fitimin. shesin sasi te medha dhe i mbajne cmimet me te ulta. kapish tani apo jo?

smiley

lene se e pash dreqim smiley ... smiley

 

yep, vera ne beacon.

hej, po i kom lon te dyja se duhet me ron ne peshe.

nje gote vere per nje modern si ty, ploteson tabllone. ha pak dhe veren mos e lere. te ben mire per zemren.

...shquhet Emo per modern ....un e dija vetem romatik poetik artistik statistik smiley 

ore, nje shishe duhet mbajt gjithmon me vete ne makine....se si dihet ...kshu qe mos e ler  smiley

ty s'ta kalon jo, aman mos qa.

Cunat e upperwestsidit jon cuna t'nerum. smiley

me shpres se do shifsha yokon smiley

i lesh pash smiley

 

Hehe ke mhalla jote pashe nje dite  ate sara gjesika parkerin smiley

sa i doce ishte. 

me kujtove i tjeter taten tani me hillarin: "iii sa i qekan bo bythet kasj kshu me... ik, nuk e du mo" smiley

smiley

rrezik vet i ke harru. po s'i harro poplli smiley

 

edhe nji, se s't'kom fol meqe ke qen cik si grumpy s'funi: ai krahasimi me ate qe e perzun nga "veni i mir" se ishte shqiptar eshte regjistru ne 4 hard drives. si stacionet kryesore te pasmesnotes, tha.

cheers!

Ah jo nuk kam qene grumpy jo.

Per cfare folem, aty kam arrit nepermjet nje procesi te gjate mendor. Dhe te pakendshem, sepse shkonte kundra cdo gjeje qe isha mesuar t'a merrja per te qene.

rruge e njofme ajo. mehalle me ca avllija me xhoma te thym siper, ngul ne llac. gjersa vje ke dyzimi i plakut tim, qe i here thoshte: "e imja eshte e dhe haleja, po hale eshte", dhe i here tjeter "hale eshte, por haleja ime".

Ah ketu ndahemi me duket. Hale eshte, por, jo e imja. Jo e gjitha, te pakten. 

t'i dhashe pra, te dyja variantet. between them there is an endless range smiley

 

Dy banjo them une, nje tub i madh per ke rruga. Te dhjese secili sic ja do koshienca e vet. Secili te ballafaqohet me demonet e tij, ne halet respektive

Para se t'ja fusesh kot, me mire pyt qe mos te dukesh shemtut - A. Einstein

behet llaf per koston e sotme te atij projekti. 

Para se t'ja fusesh kot, mendohu dhe njehere dhe po s'je e sigurte qepe gojen - Marie Curie

swede, po kush i paskerka bere keto llogaritjet e fameshme. apo ekonomistet tuaj te ster famshem ..

na mbushe mendjen tani, s'kam c'them, me einstein & curie , s'kam c'them per zotin, keq e kam punen.

Alba nga fieri apo alba nga mallakastra? 

nga te dyja bashke, shto dhe lushnjen po deshe. ti duhet te jesh nga kuci sic duket.smiley

projekti i rruges qe ishte bere ne kohen e shokut enver ishte pa tunel dhe kushtonte nja 280 milione dollare me pak.

doja ta shkruaja kete por e lashe se s'kam ekspertize ne ndertimin e rrugeve. Ky versioni tjeter sikur be qe te kalonte afer qendres tregtare apo jo?

Po mund ta bote dhe qendren tregtare n'arbane me, po nejse

Rruga me tunele dhe ura koston me shume
se rruga pa tunele dhe ura.
N,N.

Thoni ca te doni, po ky eshte master magician. Shife zogu, zogu ...

Do i kete ca lepra te tjere ne thes deri me 23.

Edhe te jeshe i sigurte, qe po nuk u hoqen vizat per 4 vjet, do kete kullufa nga keto qe i shkojne Sales mrapa, qe do thone: ja, prej atij edvin kristaq rames nuk u hoqen vizat me ameriken. smiley

ithtarët mbeten ithtarë të qorrollepsur në çdo kohë e në çdo vend. 

Pse, ti po aludon qe nuk eshte faji i Edit qe nuk jane hequr deri tani?

Apo po i paraprin punes, qe kur Edi te loboje kunder vizave ne Amerike, ju ta keni pergjigjen gati?

p.s. Is Edvin Rama For or Against cancer? Edvin Rama is For cancer! Vote Sali Berisha!

( Kjo reklame u pagua nga Shoqata Aleanca Kunder Kancerit)

kur s'hy dot polonia ne ate program.....

po ka nje mundesi qe shqiperia te hyje, nqs 98% e shqiptareve thon ne pollin e Gani Bobit qe nuk dun me emigru smiley

Vrej ktu: polonia nuk hyn sic nuk hyn dhe arnautia. 

Sala po thote " do liberalizojme vizat" jo " amerika do liberalizoje vizat per ne". smiley

e ka nga atituda engleze ket smiley

smiley  shum e idhet kjo.

Me ate program ka hyre Republika Ceke ama ! Guess why ?

Pranoi programin Raketor te Bush ne 2007-2008 : dhe erdhi reward smiley

Nuk i dini ca gjera ju

po Shqiperia ka ndjekur nje per nje vijen politike te Shba, qe nga luftrat e saj, ceshtja e Palestines, pranimet e refugjateve, rendesia qe ka ne rajon kshu qe eshte afermendsh qe Amerika e madhe te thote po.

600 e ca million ka shku power ball ne USA . Me thoni 6 numra. lol

Vej ditelindjen e Sales.

Ai eshte ters ore smiley

Aty mbahu ti. Se sheh sa ters i ka ecur atij. Le qe kot sa ta thashe se po e provoj vete. Ti vej te Rames. smiley

 

Sa do shkruja ku tersi i Salës? smiley

Vallai do ta provoj. Po fitova 10% do ia jap Sales, t'i prishi per qejf te vet, e jo te rri ke shpija qe i ka fal goca. smiley

Fakir Sala smiley

Mos na harro smiley

Kurse ti ruhu. Se dhe po fitove me te Rames, mos t'i vjedhin rruges.smiley

Pune dreqi kjo! Lashe machinen me mire  te vendosi fatin e ticketes time. Amen!!! smiley

 “Së bashku do firmosim për të merituar me reforma liberalizimin e vizave me fuqinë më të madhe në botë, mikun e Shqipërisë dhe shqiptarëve, Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ne, ndonëse nuk ka ndonjë vend tjetër që zemra dhe mendja e shqiptarëve të dojë më shumë, askujt nuk i kërkojmë atë që nuk meritojmë. Por ne do të plotësojmë çdo kusht, do plotësojmë çdo kërkesë, siç plotësuam për BE-në, do plotësojmë për vizat”,

Kur qenka thjesht pune legjislacioni kush te pengoi ta beje per 8 vjet me rradhe?

Nuk eshte thjesht pune legjistacioni.

Duhet lobing i forte dhe fat.

Duhet mireqenie ekonomike.

PD do heqe vizat me Ameriken, PDIU do heqe vizat me Etiopine, PDK do heqe vizat me Vaun e Dejes, LSI me Chorovoden, PBDNj vizat me Dropullin,LZHK me Bathoren ,Gramoz Ruci me Salarine... Me mend ne koke o njerez,kur te votoni merrni me vete nje harte ose nje gps

veri vizen i thon ksaj smiley

Cdo familje shqiptare qe aplikon dhe s'merr dot vize amerikane do perfitoje nje vibrator amerikan falas, te paguar nga qeveria. 

I doli qyli dhe Ruzhdijes si konsulente me kete nisme, meqe u ankua se po bente me pak para se Pjeri.

meqe u ankua se po bente me pak para se Pjeri

sa her i kena thon me emigrue...

Vizat me Shba do hiqen sikurse u hoqen me BE. Nuk eshte ndonje cudi e madhe. Edhe per vizat me vendet e BE dukej enderr dikur dhe opozita anti-integrim dhe ne rrenje anti-perendim paralajmeronte skenare me qindra mijera azil kerkues per te bllokuar me frike heqjen e vizave, por ne fakt nuk ndodhi asnje gje dhe shqiptaret si zoterinje levizin pash me pash Europes.

Heqja e vizave me Shba sikurse edhe me Be kerkon te plotesohen disa kushte, qeveria e Berishes i merr persiper, plus edhe lobingu i fuqishem ne Shba brenda pak vitesh shqiptaret udhetojne pa viza ne Amerike si ne Europe.

Heqja e vizave per udhetim nuk do te thote edhe leje per pune, kshu qe nuk ka ndonje gje te jashtezakonshme kjo pune pervec korit te kukuvajkave ramiste.

kush e ka guzhinen ke ambasada - se e dim qe dhomen e gjumit e ka ambasadori, korridorin sekretarja

neser me bej gati nje kebab dhe sallate te fresket, jo te ndenjur, ndryshe nuk perfiton bakshish.

ashtu hani ke ambasada eeee - ambasadori ha kebabin ndersa ti ha shishin smiley

mos ma hiq vizen,por shtroma vizen tha boti

''kori i kukuvajkave ramiste'' hhhaaaaaaa

mos e permned litarin ne shtepin e rames

Po ne BE hyte njehere fillimisht, shif kete njehere  e pastaj te realizoj, garantoj vizat per ne USA .

c'lidhje ka kjo?

Duhet te jete ne BE njehere qe te hiqen vizat. Ka dhe vende jashte BE qe e Kane kete luks, por Jane vite drite larg Shqiperise, nivelit te larte te jeteses. Mjaft e besove se le nam. Shif t'ju japi ndonje iPad mini pa pare me mire. 

Tha qe do ta fuste Shqiperine ne NATO. E futi.
Tha qe do hiqeshin vizat me Juropin. I hoqi.

Po kini pak me teper besim more Shen Thomenjer!

Pse mer, Sala na futi ne Nato ne? 

Po si kshu? 

Po Karten e Adriatikut nuk e mban mend? 

Tsk, tsk tsk. 

Pse kshu mer pse kshu?

Infedels!

i doli edhe i kong tjeter ylli bakes.

lindi dielli, iken rete, ne vitin katermbedhjete... ndriu flete e kalendarit, erdhi dita e shqiptarit... do vinte kjo dite pa tjeter, jemi kombi me i vjeter.

video ket her, per arsye tkuptushme, do bohet me kadillak.

LEFTI siguruat fitoren tani dhe kini nisur te tallni dhe bythen..smiley

Ca eshte kjo strategji e re mo Gjeke se nuk po te kuptoj? Do me i fut ne gjume Bradin e Patekun me duket? Po ata pine nga 3 Red Bull ne dite per kohe fushate mer burre smiley

Ne e marrim seriozisht fushaten, jo si Rama qe s'ka program dhe nje Perendi e di sesi do ti shtyji ato 35 dite fushate qe kane mbetur, ngaqe s'ka asnje "program fushate" te pakten, jo "program qeverije" jo e jo! 

Bythen e tall Rama me socialistet, po i teston nervat siduket : sa do e durojne me gomarliqet politike qe ka bere dhe po ben dita dites smiley

 

sa i shkon modeli syzave ''aviator''  Yllit..smiley  xhamat  xajs.smiley

  top gun

eee, Tom-i..  legjende keto syzat..

ne Shqiperi, ky model quhej  ''pike-loti''..smiley  ndersa xhamat, qe shqiptoheshin ''xajs''  ne fakt ishin ''zeiss''..  nga carl zeiss.smiley

smiley

emo, ti je xheloz qe nuk vesh dot polo shirt me kravate.

sec kon i gjo te perbashket me ate tipin me charter qe kishte dale ne foto duke kap i kokerr rrushi mes bodigardeve. s'di a e ma men.

per Yllin e ke fjalen?  jo, nuk me kujtohet..

E kush e harron charter-istin me bodyguardin me bluze te bardhe qe fryhej (foto tjeter, duke zbritur nga charter)?

smiley auu ai eshte bur

ndoshta te kujtojne shprehjen:

m... i maces per ilac.

aaa, ok. e mora vesh, ti ke fjalen per kryetarin e bashkise se Kavajes.. po, sikur i ngjan cik..smiley

31931.jpg (450×300)

tu honger rrush nga dora e badigardit smiley

ene me dore ti bosh nuk e qet kaq te gjalle aberracionin kromozomik te katnarit me pink polo or t-shirt te fut n'pantallona t'ngushta. 

harrove te shtosh  qe pantallonat e ngushtasmiley,  bezhe, i ka vesh enkas se kombinojne me rripin e sigurimit..smiley

Hajde kavajoti, hajde se ju erdhi dita!

Kavajoti?! Sikur u thuhet Kavajs.

Ashtu eshte nje variant tjeter, keshtu i thoshin taljont, bile ka dhe vazhdim, po s'po e them se mos na nxefet nei kavajs knej. smiley

Pas deklarimit të 3 ditëve më parë nga Durrësi se qeveria shqiptare do të punojë për hequr vizat me SHBA, Top-Channel e pyeti kryeministrin Berisha gjatë konferencës për shtyp në Korçë se si mund të rrealizohet kjo.

Ambasada amerikane ka thënë një të vërtetë. Kjo qeveri nuk ka kërkuar favore që s’i përkasin. Ne do kërkojmë ndihmë për të plotësuar kushtet, sepse është një marrëdhënie e veçantë dhe miqësore me SHBA”, deklaroi Berisha.

 

TCH

O Ngjergjo, pse ti nuk do qe te hiqen vizat me Ameriken ?

Se si shume po e kundershtoni ju te majtet dhe peshqit e kuq kete gje, e tregoni dita dite anti-amerikanizmin primar qe ju kushtezon ne qelizat tuaja te kuqe! Po do ti beni nder Gramoz Ruçit more!! se ai s'merr dot vize i gjori !

Shikoni shifrat e refuzimeve nga Ambasada US nder vite : ne 2006 ishte 55% refuzime. Vjet ishte 40% refuzime. Pra ka nje tendence zbutjeje graduale. Ndoshta 3% nuk kapet per 4 vjet, por ç'te keqe ka qe Qeveria Shqiptare te kerkoi heqejn e vizave me US ? A nuk kemi ne atje nje disapore te konsiderueshme ?

A nuk jemi nje nga shtetet me pro-amerikane ne Europe dhe ne Bote ?

Gjeja me normale eshte ta kerkojme kete heqje vizash, dhe ti plotesojme kushtet qe do na vendosen nga Amerika. Ne anen tjeter,Lobbingu do beje punen e tij, mos kini merak!

Ishalla behet 1 dite e me pare thuaj, sidomos per ata familjare qe kane vite qe s'kane pare te afermit e tyre ne US. Ka plot raste te tilla qe i njoh edhe personalisht.

Pastaj, ti Ngjergji dhe Ngjergjat e tjere ketu, jeni tallur edhe me rrugen Tirane-Elbasan dhe tunelin atje. Meqe je dhe nga Korça, kur e ka pas thene Ben Blushi se, nese Saliu ndertonte tuneline rruges TR-EL ai do merrte Teseren e PD-se ? Na rifresko pak memorien te lutem

 

Në 6 vitet e fundit, statistikat e Departamentit Amerikan të Shtetit na tregojnë se niveli i refuzimeve të vizave është konstant mbi 35%.

Numri më i madh i refuzimeve është shënuar në vitin 2006 me 54.5%, pasuar nga viti 2007 me 49,5%. Nivele disi më ulëta refuzimi ka në vitet 2008 deri 2010, ndërsa kurba e refuzimeve vijoi të rritet për 2011-ën dhe vitin pasardhës.

Albania   40.5%     2012

Albania   42.3%    2011

Albania   37.7%    2010

Albania   39.6%    2009

Albania   38.7%    2008

Albania   49.5%    2007

Albania   54.5%    2006

4 kushtet e tjera që duhet të plotësojë një vend për të hyrë në programin Waiver janë:

1- Shkëmbimi i të dhënave mes agjencive të sigurisë dhe atyre amerikane.

2- Pasjen në përdorim të pasaportave me standardin e-Passports.

3- Shkëmbimin e informacionit për pasaportat që prodhohen, ato që lëshohen, përfshi ato të humbura apo të vjedhura.

4- Ekzistencën e agjencive me standardet më të larta në luftën kundra terrorizmit, ato ligjzbatuese, përfshi ato të ruajtjes së kufirit.

Megjithatë në faqen e Departamentit të Sigurisë Kombëtare theksohet se pavarësisht se shtetet i plotësojnë kushtet e kërkuara nga qeveria amerikane, kjo nuk është një garanci absolute për heqjen e vizave.

Por çfarë është programi i vizave Waiver?

Në të përfshihen të gjithë ata persona që duhet të pajisen me vizën e tipit B për qëllim vizite në SHBA lidhur me turizmin apo biznesit për 90 ditë u jepet e drejta të mbërrijnë në Amerikë pa vizë nëse përmbush disa kushte të hartuara nga Departamenti i Sigurisë Kombëtare.

Për të udhëtuar nëpërmjet programit Waiver qytetarët duhet të jenë të regjistruar në sistemin e autorizuar ESTA përpara se të hipin në bordin e avionit.

Ky sistem siguron legjitimitetin e udhëtarit drejt USA.

“Programi i Udhëtimit pa Vizë (Visa Waiver Program) sanksionohet me ligj dhe ekzistojnë një numër kërkesash statutore që duhen plotësuar përpara se një vend të merret në shqyrtim për anëtarësi në VWP.

Ligji aktual kërkon që vendet të kenë një nivel refuzimi vizash për vizitorë prej më pak se tre përqind dhe të hyjnë në marrëveshje për të bashkëndarë mes tyre të dhëna për udhëtarë që paraqesin rrezik për Shtetet e Bashkuara, ndër kërkesa të tjera.

Niveli i refuzimit në Shqipëri për vitin fiskal 2012 ishte 40.5 përqind”, thuhet në përgjigjen e Ambasadës amerikane në Tiranë dërguar Top Channel.

 

Gjergji, ç'thote sherbimi sinoptik  per  parashikmin  e mandatsondazhve sot?smiley    meqe eshte fillimfundajve them.... ''a-të  di-të e xhuma....smiley

kjo nuk është një garanci absolute për heqjen e vizave. 

Po këtë e përtyp populli apo e kanë hequr nga lajmi se helbete nuk duhet. 

Si tha Ben Blushi me tallje para ca kohesh? Po ndertoi rrugen Tirane-Elbasan une dorezoj teseren e Ps-se dhe marr ate te Pd-se smiley Sala i tha: Ti o Ben po te dush nderro autobuz hajde tek ne se te autobuzi jot ske ngel as pasagjer por fatorino smiley Tani te dalim ne teme. Mua personalisht sme rruhet fare tek Amerika. Me mjafton Austria e Gjermania sa per 100 Amerika. Po qe se Sala e ben realitet kam pershtypjen qe i pari do pesoje infarkt Roni e pastaj guret e tjerre me rradhe deri tek Idrizi.

As mua s'me behet vone personalisht per vizat me US, por njoh njerez qe e kane "hall" ate punen e vizave. Prsh nje miku im, ka 10 vjet pa pare byrazerin andej nga US. Familja dhe ai e hodhen per vize, pas kaq vitesh : prinderit e moren, ky shoku im se mori :/  Byrazeri ne US po s'vjen dot ketej se pune letrash etj etj ... pra, ka "drama" familjare kjo puna e vizave, nuk eshte thjeshte çeshtje "turism", por ca rop si Ngjergji nuk e kuptojne.

Sa per Idrizin ... fryke do kete mos i vijne pulle poste ata qe ka marre me qafe ne kohen e xhaxhit! Se uji flé, hasmi s'flé zotrie ! smiley

Sikur te ulin krimin korrupsionin papunesine keto quhen arritje jo aftesia per tua lehtesuar shqiptareve ikjen nga vendi.

Juve s'e kuptoni: duke u larguar njerezit, ulet edhe krimi edhe papunesia. Pra 3 zogj me nje gur.

Ashtu eshte ne vend tu sherbejme, ti punesojme e mbrojme ua ngopim miletin amerikanevesmiley

Me mire se te na e ngopin Amerikanet neve!

Po ti mer qenke i pasur kshu ..........qe nga gjuha dukesh....po sic duken bathet ....si thone nje fjale : me thuaj cfare partie milton , te them se c gjuhe flet ....pale te mjaftoka Austria ty ene Gjermonia...se e keni ne librin e sharjeve ju kete gjuhen...po pse mor kaq QORR TE JENI SA TE BESONI KE BACII JUAJ ?

DO LIBERALIZOHEN VIZAT....ORE MOS KA DASHUR TE THOTE AI SE DO LIBRAROHEN VIZAT , APO MOS E KA PATUR PER LIBERALIZIMIN ME AUSTRINE apo GJERMANINE ?

smiley

plasen ferrat dhe drizat nga inoti i terboi Sala i terboi

si tha njoni o Sale na kenoqe me shale na kenoqe tu dale

xhibi ne NY ka qen gjith jeten, vecse ne Upstate NY smiley

E kujt i plasi se refuzon ambasada 40%? Kujt i ka dashur trapi te shkoje, ka shkuar. Thjesht ka paguar 20 mije dollarshin. Kush s'ka dashur, s'ka shkuar. Ata derrat e ambasades amerikane i shoh tape nate per nate neper lokalet rrotull ambasades. Jepu leke e te cojne ku te duash ti. Apo c'eshte me Amerika vend per te shkuar. Dhe ata qe u del lotaria shpesh po kthehen.

ktu esht bo me ik naten. po s'themi gje se na vjen zor. 

Po kot eshte. Sja vlen me rrejt per kaq gje. Sikur cdo arrisi me keto vizat. 

C'do arrije? E arriti already. Shih komentet e peshkut jane vetem per kete pune. Me rregull treshi bej hesap c'behet atje ku duhen vertete vizat. Ky eshte mjeshter sporti. Dhe me e forta, llafja e keqe dmth qe s'behet i ngelet pales tjeter. A eshte i lind ky apo e meso njeri?  Mbase ato konsulencat $$$ jepkan rezultat.

gezimi per viza ne vitin 2010+ me kujton nje skene te filmit Queimada, kur erdhi buke ne ca karroca per t'i shpernda me rregull te afrikanet, edhe kta u shkulen si te babezit.

ka ca gjona qe nuk ndryshojn kurre. 

 

e msojne

 

e Forta Le me, eshte se mediat e opozites qe e quajne "tallje" kete premtim, si ajo puna e rruges Tirane - Elbasan qe u tall Ben Blushi ne 2009 por qe u be sivjet ... e forta e ketyre eshte se na nxjerrin "shifrat" qe refuzon amabasada US sikur te ishin "merite" e tyre qe na refuzojne! ose sikur kjo shkalle refuzimi te ishte "faj" i qeverise!

Ate punen e refuzimit te vizave, Ambasada US e ka ne dore dhe asnje tjeter : po moren urdher nga LART sivjet, vitin tjeter e çojne 10% refuzimin! vete e kane ne dore, e leshojne apo jo peun!

Sidoqofte efektin e beri , me kete muhabet merret mileti tere diten , i heq apo nuk i heq Amerika vizat me ne .

E mso njeri kete apo i sajo vete?

E msojne Amerikont qe po i bejne fushaten.

E pra sa na cuditi. Duket qe eshte dore mjeshtri komunikimi. E sic e thashe ma lart, i le llafen e keqe ne goje pales tjeter.

Konsulenti i ka ardh prej knej. Të msojë ai veshgjati po të dojë por osht trëndelinë dhe këngë.

Po kur do mesoje me ai, desha te thosha qyqari, por as ashtu s'eshte ai se i ka terezit punet e veta. smiley

Mua s'më vjen aspak keq për specie si ky që në vend të bënin ndryshimin për shumicën bëhen pre e mullarit dhe egos për pushtet. woe to him!

E kujt po i vjen keq per te. Po ec e folu atyre qe i shkojne mbrapa. Mbase u hapen icik syte.

 Verbëria e mëndjes është  më e keqe se ajo e syve.

I gjati i ka patur konsulentet Amerikane me perpara, ai e filloi "moden" kur kandidonte per kryetar bashkie.

Eh dhe ky që bën konsuletin e Berishes është si kukull dhe janë si qengji që pi dy nëna. Njerëz pa bosht. Ju rroftë titulli!

E me mire, atehere duhej fitorja me patjeter, se e qiti ne drite$$. Tashti me qarrin po lu.

Duket qe eshte dore mjeshtri komunikimi

Epo Sala nuk ka konsulent per komunikimin Endri Ramen (Fugen) qe Qerosi e mban si Drejtor Komunikimi ... ja rezultati : fushata e PD eshte si Dita me Naten me ate te PS

Mirë fushata, po dhe fushatorët ku e ku.  

ne nivelin e duhur eee ? smiley

smiley

vota jane dhe ato , kushedi numerohet dhe vota e kalit smiley

Kur numërohen të gomerëve dhe gomaricave, pse jo të kuajve (që i ka pas dhe hobi). 

Nuk ke pse je kaq e trishtuar , ta kam thene me kohe qe dhe 4 vjet do e mbaje PD -ja dhe jo pa qellim ta kam thene .

Thuja Xhexhos*, se ai i ziu eshte bere per uje te ftohte.  Une jam rrit tek Uji i Ftohte smiley.

*gorricat do mbaje. 

PS: por sic thote emo, ti je i yni, mos u merzit smiley.

Xhexhua e kuptoi qe ndryshimi per para jemi ne , njerezit po zgjohen smiley

E pra per Amerike jane nis. Me karroce do ta cajne Atllantikun. Ne baze te peshes kalit i takojne 2-3 vota.

O Lefto po hyn ne fushate me 300 milion euro mor vlla normal qe do kete me te miret .

Ate e mban si perendi fare. Eshte i fiksu me te. Do i kete bere nei magji.

do hiqen se s'bon (vetem po fitoi piktori nuk hiqen). vetem ala s'dihet se kur. amerikont thon me 4 korrik me rastin e festes se tyne, kto tonet thon me 28 nentor. per ket s'po merren vesh. amerikont dun edhe me para se ne.

o Bradland po thone qe edhe Edi heq viza, çuditem qe nuk e thote me i bo içik rreklam vetes.po pse nuk mso nga Sala nuk e marr vesh

ncuq.. Socialistet kane dale kunder heqes se vizave me USA , neper popull keshtu thone te pakten qe Rama ka nxjerre Milon qe ta kundershtoje.

Ka lezet o shokenii. I hip trampit ne Kinostudjua, zëbret ne New Rinas, te pyesën ku vete, te provoj fatin u thua, ku? ne Amerike te pyesin, jo! ne Las Vengas u thua.

Fët e fët

fut e qit

parç e mrapç

Tjetri / Tjetra

Ku e kam Gjergjin sonte , me thane qe ka qene ne Hapjen  madheshtore te fushates se PD se ne Korce , kam vone bast , deri me 5 Qershor Gjergji do jete anetari me i ri i Kryesise se PD te Korces smiley

Po dhe te dua une te hyj ne kryesine e Pd .. nuk duan ata,.. nuk preferohen njerez me intelekt dhe integritet moral ne PDsmiley

Do ta rregullojme , te jap fjalen ..............po thashe se ike ne USA mor vlla .....bobobo i paskam rene tjetrit kot me qafe smiley

Ngjergji kishte hypur ketu lart per mitingun e Sales ne Korçe sot smiley

Po mir o, kaq zor e ke te te besh rolin e budallait? smiley

Mire....mire... jo keq...shume mire do thosha me shume.. mos harroni qe te liberalizoni edhe biletat e avioneve, qe te vijme ne me shume se kemi mall atdhetar, ju e keni Ha mer ik.

Kur do thyeje qafen xhanem...?

Me keto mend qe kane shqiptaret , vetem kur ti teket allahut...

berisha tall bythen me rame para buke,mbas buke dhe para se me fjet.                                                        me ambasadorin i ka punet mire dhe e kan fut ramen ne midis.

Prsh nje miku im, ka 10 vjet pa pare byrazerin andej nga US...

Thote Left me ...iiiiiii ne fund e rikthyer perseri ne shtratin e saj kulturor liceist me ....yyyyyyy ne fund .Si me i si me Y si me mastera NJE si me mastera tre , nuk ka problem lefGopja i mba !

Po nuk e ke pyet ate vllane e pranon ai ta shohe smiley Po ty nuk te sheh dot berisha kur te perdor,  jo te te kesh edhe ne shtepi per te te degjuar se cfare ka thene Berisha smiley Ke llafosur kete prurje ke llafosur . Po helbete kur eshte puna per ate qe i mba ngarkuar masterat pa i dite se cfare jane , kuptohet qe prrallat e Berishes jane manual zgjuarsie .Se mos e lexon manivel ate manual , moj mufte smileydhe kush te mba pastaj  smiley

Nonje llaf per Malarjen ke moj ? Po i vjen rrotull nderteses se PD tani me fushaten .Nxirrini ata "dorezat " e babasqapit nga Selia , se kane zene ere dhe jane dyndur mushkonjat , ....digjove.... dhe leri Visat .

E degjove lajmin ? Tani nenshkroi Burgaj me Policin e Kosovarit per Turizem .Pse na paska rrejt babasqapi ne qe ka dyndje me Turiste nga Kosova smiley

Po ku ka lake Ficke tu laje JU mashtruesve moj LefKOPE ! Edhe Ujku qe eshte UJK ulerin kur ka periudhen e te Ethurit , po Ju jeni tere vitin te "ethur " moj !

Neno moj ti mos ki frik

se ke viz per amerik

amerika erdh te dera

Sal Berisha, t'u rritt ndera

I digjove ata miqt e Saliut te vlerave perendimore moj LefKOPE ??  "Hail Sali " bertisnin ...sali sali , ti  heq visat per ne Amerike smiley E nxorri jashte ai po e deklaroi me pare se "nuk do te nxjerr per zhelesh " dhe "do te mbyll mikrofonin se po fyen Parlamentin "

Nuk kane faj ata duan Jozefpërckën të mësojnë . A ta kishte këtë rast Jozerfpërcka ç' kishte për ti punu

"Nxjerreni mer Jasht per zhelesh dhe mbyllja mikrofonin .Dhe nuk hin ma "

Po kush ua ka borxh të mbajë këtë KOPE me Gomerë e Gomarica që mori në qafë një Parti të tërë me Injorancë e,Mashtrime  që i lëshon si  me kene " nje qofte e gjys panine " Do heq vizat thote sikur te jete President i USA smiley Po ku e e meriton Populli Amerikan nje kaliber te tille te heqe Vizat me Ujgurine smiley  Po dhe amerikaneve u leverdis me duket nje LOLO si ky se helbete eshte si pune "brumi " per Humorin e Femijve smiley me gjasa te moshes se LefGOPESE !

ne fillim berlin, pastaj manhaten,

lass uns wieder kuessen, wie einst Lili Marlen.

Rri ri Robi dhe mendon nganjehere seriozisht.

Ore si eshte e mundur qe nje jeri i Papergjegjshem edhe menderisht si Saliu , nje Injorant Kalibri e Vrases masiv ,  Nje Hajdut e Mashtrues , Nje atavizem i Inteligjences se Bajraktareve te shekullit 17 , te mund te deklaroje para Popullit te tij atribute qe nuk mund ti enderroj asnje njeri NORMAL !!!!! Dhe lexon keta #Olet e PD ...

Na anetaresoi ne NATO

Hoqi vuisat me Europen

Do heq visat me Ameriken ..... dhe per keto e pate sa shume fishekzarre HODHI

Si eshte e mundur qe te pretendojne se mund te komunikojne me njerez qe kane mbaruar tetevjecaren ketu , te pakten tek PPU. Po ne nje ane them e ka mire .Ne nje vend ku analafabetizmi eshte 75% dhe universiteti me Cilesor eshte ai i Çilit qe shet Diploma , vetem me keto prralla qe me vone do kthehen "Këngë për Lahutë e Cifteli " mund ti mbash me shpresë KOPETE e Left me ....IIIIIII ne fund !

Per fat te keq njeher e nje kohe na  ishte nje burre patriot qe e donte vendin e tij, nuk ishte servil i te huajve , Enver Hoxha quhej , por  nuk merrte  vesh nga ekonomia dhe gerreu dollapin e tij nga mola deri ne "greve urie" ku edhe bari i thate mund te shtyhej me nje gote dhalle dhe grushta kurrizit..

Per te fat akoma me te keq ai rriti pseudo-patriote dhe super  tradhtare me shumice qe vertet  mesuan hilet e ekonomise dhe ngordhjes se moles , por na dolen me master ne shitjen e b''thes tek te huajt, ndaluan koridoreve shtetore perdorimin e fjales nacionalizem dhe degjeneruan ndergjegjen qytetare deri ne djep.

Seksi armiku i klases dikur , Jo-korrupsionist armik i demokracise sot .Liria dhe jeta e kercenuar.

Abstenim.

na  ishte nje burre patriot qe e donte vendin e tij, nuk ishte servil i te huajve , Enver Hoxha quhej

smiley

he mi se e bere ne pantallona mbaju smiley  . Patriot ishte ai , edhe protezat ti hash ti nga zgerdhirja

Deri tek pantallonat nuk doli, por breckat duhen nderruar smiley

e moj gjembi, te kane bere si vetja keta ketu , kujdesu goce se fillon  e te behet hobby . Je femer

nuk osht se ke borxh me shpjegu te qeshmen e modhe, por ilaqim, qe kom kuriozitet qe pse po qesh kaq shum, kom, s'un e mohoj.

Nuk e di c'do te thote ilaqim.

Po ja, nqs flas vec per servilizmin: Jugosllavi, BRSS, Republika Popullore e Kines. Ring a bell?

no bells here. tell me yours, though.

Jugosllavi, BRSS, Republika Popullore e Kines

you got me here. can't dig this.

well, it's not a first time I don't get things.

the good part of this is it reminded me on this beautiful thingie here.

cheers.

shoot! sa e bukur! sikur te me lejshin ne nji ishull vetem e te me thonin munesh me majt vetem nji kong te bitellsave, zgjidh, do kisha zgjedh kte. si munet robi me bo gjona kaq te bukra. buke ha dhe ai dhe uje pi, jo shum me ndryshe se te tjeret me i llaf.

prova e durimit: kujt nuk i ngrihen nervat nga yoko ono ktu, i bi me qen me nerva celiku. cer tmerri! shut up, shut up, shut up! f...g b...h.

no, my bad, it's heather mcCartney. not yoko. makes much more sense now.

Ilaqim se di ti nga Shqiperia mesme ?  tobe  jarebi  smiley

edhe nga sigurimi shtetit spaske shume info smiley

Si eshte e mundur qe te pretendojne se mund te komunikojne me njerez qe kane mbaruar tetevjecaren

Berisha ka pranuar se eshte ndjere i befasuar per pjesemarrjen e madhe ne mitingjet e fushates.

Sipas tij, opozites i ka humbur fryma. “Opozitës iu shua fryma të fundit ia përpiu Kocoja, pse c’janë qytetarët, ata kanë arsyetimin e tyre. Mbeti Rama me nje grusht humbesish, edhe vete aty do perfundoje”- tha Berisha smiley

 

aman pse qesh ? se c'pata nje kureshtje ta di kshu kot smiley

..sepse gojet e liga thone qe e vetmja menyre me rexu Berishen eshte qe Blushi  te kaloje me PD pas zgjedhjeve per te formuar atje nje fraksion me Islomin 

...kur ne morem vendimin per ndertimin e tunelit Tirane-Elbasan, Ben Blushi, deklaroi se nese Berisha do ndertoje tunelin, do te marre teseren e PD-se. smiley

 

I ka ra nga Tuneli Enverit Njente Kapo smiley Ta kishte bere me nje pjate fasule e nje te puthme fhsehtas ne aksion , kushedi sa shume Gjemba do ishin thare sot nga te "ethurit " smiley Rrofshim ne komandantet e aksionit qe i benim te ndjenin dicka si pune Grande Kaka smiley kur enderronin tiran - elbasan , elbasan tirane  .... e keshtu me rradhe nja pese minuta sa u mekej goja nga qejfi dhe i rrokezonin germat e qyteteve ...e ashtu embel embel i  zinte gjumi smiley

Ke qene projekt me duket ne ate Kohe Njente Kapo !

Sa shum paskam gabuar, siç thot dhe kenka.

600 milion sot powerballi dmth 700 neser. O boj o boj.

sugjeroni numra ju lutmi.

ajajaj

03,09.11.17.27.24.29 smiley

Heren e fundit I ra komshiut tim

U hodh, rane:

 22, 10, 13, 14, 52 with a Powerball of 11.

Byroja Politike përjashton Muho Asllanin: Po i shërben Berishës (përjashtohen dhe dy anëtarë, ishin kundër homoseksualëve) smiley

U paska prure Ilace Merua lefKOPESE dhe Endrit me nje Y ne fund smiley Produkt safi nga Mbledhja e Byrose Politike smiley Na dhe Ju " antikomunistet e oreve te para " dhe mos beni Ham smiley Po nuk ka faj PK .kane filluar mbijne si gjemba midis tyre lloj lloj rob nga tunelet e llagemet qe hap Saliu . .Paska qene largpames anonimi i kakes me Vija dhe nje qe te vjen krupe ti zesh Nikun qe Ju hapen dhe Luten kristit ti pranonte ne gjirin e ngrohte te shoqerise  ....Kandidate te rij per Byrone Politike smiley Berisha per President !

 

hahahah do heqim vizat me SHBA?! apo SHBA na ka heq viz ne ?

ky ka ik per lesh ca nuk bo per vota gjithsesi nuk e di kush jan ato njerez qe votojn ket, ky kur hap thesin sdi me e myll mo.

Dhe ka premtuar qe mbas heqjes se vizave me SHBA do te pushtojm Kinen dhe do behemi vendi i pare ne bote per nga ekonomia smiley

Genjeshtrat e medha hahen me shume se genjeshtrat e vogla, (N.N) smiley

Ne nje fare kuptimi ka shit dhe ka vjedhe 50 miljarde dollare MALL te akumuluar nga Populli per 50 vjet Plus dhjetramiljarde  te shtuara nga Ndihmat Internacinaliste .Ka kthyer Shqiperine ne nje parajse Mbjellje Korrje e Eksporti Drogash .Ka shitur Mercenare ne te gjithe Boten ne Luftra fetare .Ka eksportuar dhjetramijra Femra per Putana rrugeve te Europes qe i cfrytezon akoma . Me nje fjalim Dollapesh per difekte  Ulje ( ckycje ) celsi te HEC vjedh  dhjete miljon dollare ne dite !. ....dhe nuk eshte cudi qe nje Pasuri e akumuluar MILJARDESHE ne Euro , e Familjes se tij Biologjike dhe Politike , te jete prezent ne Shqiperi .Shqiptari 9/10 i mba nen dyshek ose ne kutruve te fshehura...4.5  miljarde thote thithem ....smiley

Duhet te jete nga keto sintetitket qe Thith si pune ekstazy-je se 5 miljarde Dollare nuk ka kryetar partie qe i thith per kater vjet , qofte kjo edhe LefKOPEJA e regjistruar  ne GINES per thithje smiley

Ne nje fare kuptimi ka shit dhe ka vjedhe 50 miljarde dollare MALL

Idriz me qafsh  a e di se sa jane $50 miliarde?smiley

Me kete timen alba me shume zamete , me duket se e di .Me ate taten shpjegoja pak shokut Sali ( nen ze thuhet vetem sh .Bush Baba solli nja dy miliarde per dallendyshet e kapitalizmit ne Shqiperi per firmat ) Apo ke degjuar thashetheme qe firmat Kapitaliste te Berishes qarkulluan per tre vjete ( 95 -97 ) 10 Miliarde Dollare ? 

Kushedi si e di ti , se keshtu kishe lexuar edhe Meksin ti qe e mbajti Popullin me paga Buke e cdo gje per dy vjet vetem me 5 miljone dollare gjendje smiley

Dhe kujdes me keto pyetje se as shoqja LefGOPE nuk e mohoi ne Vlore me studentet kur tha plot Krenari "Po femijet e mij zotrie jane Milionere "

Qente le te lehin...karvani perpara!

Shqiperia ne Nato, u tha u be! Ne Europe pa viza, u tha u be! Rruge Kombi, u tha u be!  Tynel Kerrabe, u tha u be! Ne Amerike pa viza, u tha do behet!

Fishta tha Shqiperia do te behet per inat te Shqiptave.

Une them sot, Shqiperia do te behet per inat te Socialistave. 

 

Rono,

nje tjeter premtim konkret eshte dhe rroga 700 dollare per mesuesit ne 4 vjeçarin e ardhshem

Di gje sa premton Edi dhe Koço ?

Pse i mban premtimet Edi ?

ate premtimin qe çdo zgjedhje ne PS do behej me parimin "1 anetar  / 1 vote" e mbajti ! ja e pame se si u pyeten militantet e PS per pergatitjen e listave. Ta tregojne vete me kenqesi se sa u pyeten smiley

Captain Hollywood Project-  More and More ! 

Po vizat per Tropoje do i heqi ky, per veten e vet te pakten, apo ka vendosur mos shkeli me atje?

Pse Berisha kerkon mandatin e trete, a mund t`ma thote njeri? Bile ka kerkuar edhe te katertin! smiley  Duhet te punoje shume  se ha pak kohe kjo puna e vizave amerikane, prandaj ?!!smiley

Pas humbjes më 23 Qershor, Rama do të mbushë sallën e parlamentit me bilbila, do të mbushë rrugët me kutia...ashtu siç bëri kundër hyrjes në NATO, kundër heqjes së vizave..kundër marrjes së statusit kadidat për BE...do të shikoni çudira.....

Ben Blushi ka fut bishtin në shalë, se po përfundon autostrada dhe tuneli për Elbasan...që para një viti i dukej çudi e madhe..dhe vuri bastin që do të bëhet antar i PD nëse bëhet kjo rrugë e ky tunel....sa të vegjël dhe mendje shkurtër janë dhe po mbeten...

Ca dmth me kte Voto 29 Pandeli Majko , pse 29 dhe jo 28 o Mecooooo

nga fitorja ne fitorje

Eh mer Sale i madh dole. E more dhe mandatin e trete. Prej hunde po e rrotullon ate piktorin e shkrete qe i ka rene per hise mengjarashve. Kam ca shoke socialiste te terbuar qe po i iken zari. Te gjithe duke prit me zemer te ngrime noi post (si puna Gjergjit smiley ) por po e shofin qe palloshi i tyre sdo vije ne pushtet. Doli dhe Likja mbreme dha interviste komplet kunder Rames. Permendi gocen e vet qe e do Salen shume. Tha qe Rama ja ka fut pordhes kot me Duken qe sduhet te kandidojne dy kuneter sepse Duka ka per ti prish pune ne Durres. Tha qe ja ka fut pordhes kot qe ka heq Malaj nga partia. Nga ana tjeter Duka i ktheu pergjigje Ter Kokes dhe i tha qe ta harroje qe te kthehet Duka me Ps sepse do i permbahet kontrates me Pr. Dmth qe ta permbledhim kete muhabet per Ronin dhe Gjergjin se e di qe vuajne shume smiley Meta e ka kuptu qe palloshi po iken per lesh dhe po behet gati i kembe ne Ps i kembe ne Pd se e shef qe anija me kapiten Ed Gremçin po mbytet pa fillu fushata akoma. Ja u them me garanci e pergjegjesi te plote socialisteve te peshkut qe Edi ka marre fund. Filloni ta qani humbjen zyrtarisht duke fillu qe sot qe mos pesoni krize ne date 24.

edhe mua keshtu me erdhen lajmet mbreme! Andej nga shoqeria ime ne Albania, paska plasur pesimizmi i madh ... disa te PS qe kane deklaruar se s'do votojne fare ! Te tjeret kishin hyre ne "sherr" me ata, se PSE s'do votonin e pastaj kishin plasur prape zenkat me LSI e me 21 janar smiley

E lexova tek Panorama per Liken! E hodhi kete çeshtjen e goces ERA qe dashka shume Saliun, si per te thene qe "une shkoj nga fryn ERA" smiley

Do kete surpriza pas zgjedhjeve ! Si thuhet ne keto raste ? "Ne emer te Integrimit te Shqiperise, te stabilitetit te vendit etj etj ... do bashkohem me fituesin" smiley

Amerika na jep doren, ne i marrim canten....ncuq, ncuq uroj te realizohet, po s'kam shume besim.

Pse Berisha kerkon mandatin e trete, a mund t`ma thote njeri? 

..po te pysesh ata "roberit" qe mbushin sheshet te thone qe ;"Te mos nderpriten projktet e nisura nga Berisha"

vajti puna sa Edvini te cilesoi dhe "rober" ata qe dalin e mbushin sheshet per Berishen ... s'ka faj i gjori, se pash fotot qepare nga faqje e PS per prezantimin ne Qarkun e Fierit (qe beri dje Rama). Te tere fotot pa perjashtim, tregonin vetem skenen, DMTH te marra nga publiku ne drejtim te skenes. Asnje foto nga skena ne drejtim te publikut, per te pare se sa PAK pjesmarres ishin, ne nje qark qe eshte kryesisht i majte.

Njerezit i kane varur teneqen qe tani

he mo surratmooter, se me zor i nxjerrin ne shesh, se jemi ketu dhe i shohim te gjitha. Ju dini nje moot qe aty ku jeni e vini beni dhe gerr verr. Deri tek x-factor i frangajt i cojne gjimnazistet me zor.

Kur dike e nxjerr me zor ne shesh se e kercenon me heqje nga puna, ai/ajo tjetri/ja rob eshte, rob i bukes se gojes. Edhe mos na thuaj qe s'eshte e vertete se kemi edhe ne ende familjare ne Shqiperi.

E vertete eshte. Madje edhe Berisha vete, prandaj shkon ne miting, se ka frike se po s'fitoi PD-ja, e heqin nga puna.

me kete llogjike, i bie qe ata "1 milione te papunet" qe thote Rama, duhet te ngujoheshin prej muajsh neper sheshe, tu zinin vendin atyre qe jane ne pune nga PD-ja ... por as ata 1 milione te papune s'po dalin ne shesh, por rrime ne kafene!

I kane varur teneqen Rames

Pse lefti nuk eshte roberi te shkosh ne miting te takosh drejtorin dhe te firmosesh, se ndryshe ikin nga puna. Kishin nje thirje sot kardinalet ne shqiperi kunder shit-blerjes se votes, pasi eshte njesoj si te shesesh shpirtin. 

E moj LefKOPE ...keshtu e di ti se Operatoret marrin bagetite ne stadiumin e Peshkopise .Nje nga sukseset me te medha te Qverise Berisha ...Ti kthejme Stadiumet ne kullota bari ...kishte thene dhe ne Fier ...Dhe urra Bathoristet qe kishn mbush Plot e Perplot Sheshin smiley Kur ndryshoi Zona e Pare Operative smiley

 Kur ndryshoi Zona e Pare Operative

..asgjo ska ndryshu ke Partia e Punës e Rinovuar smiley o drizo, Muho Asllani e boni shpejt e shpejt  autokritiken para Byrose Politike: "Nuk iki, PPSH-në ma la amanet Enveri. Jam në koalicion me komandant Edi Ramën" smiley

o Kapo çar thy o Kapo ka ndryshu shume Partia Punes tani quhet Partia Sumes

Edi ka pi kafe me veteranet e Vlores, nuk tregon me barcaleta per ta po i quan :'burra e gra qe kane bere histori.."Ne bisede e siper ua beri hallall ato thupra qe ata me xha Shevqetin i dhane dikur kur e kapen duke kercyer gollomesh me mashkuj te tjere."Thuprat tuaja -tha Edi me bene njeri me te mire , me bene ky qe jam sot , prandaj ju falenderoj.."smiley

u tha me siguri atyre veteraneve qe Lanç-i shkaktoi Lufte Civile midis Shqiptareve, siç e shkruante tek Libri i tij "Refleksione" ?

Pateko, rifreskoja pak memorien ketyre per ato qe ka pas shkruar Edi per veteranet ... Idrizi mezi po pret

LefKOPE sikur ke filluar me ngjan me ate Plaken qe Lefteria i shiti dashnorin per shoqe duke e veshur me fustan . Kur  vajti ne mengjes LefGopeja ti zgjonte ...po po ci pane syte .Edin lakuric lakuric ...dhe ja vertiste ato me cipal ..E moj LefKOPE si e zalisur dukeshe , "ashtu jane kur i conte nga e Djathta , ashtu s'jane kur i conte nga e majta "  Per qendren nuk ka ndonje te dhene smiley

Doli mor e marte e mira doli . Kishte marre dhe Lirine dhe Kacin dhe do votonte tre Ligjet ....Pas kesaj tha do heq Vizat me USA smiley  Ky eshte USTA per JU . Ua tund si shkop Gome Polici  qe ne fillim dhe hingellini nga qejfi si ata te sindikates se gezim Galases smiley  Jo ai rahmetlliu qe thonte "qumesht per kalamanet , shkolle dhe drita per Alben e saliun  "  dhe mos ti beje po ta mbante smiley

Ja kish dhene mbrapsht lefKOPE , se tu kish fut Rruspin si Saliu qe ne fillim dhe tu linte tu hante Morri Serbit ne Vucidol qe me thjeshta lefGOPE ." O mete  ( e c'vete ) per vete .....Zoti per te gjithe " smiley

Sala shkrete donte me i kthy drizat dhe ferrat ne arrore po pune qe sbohet ajo ferrat ferra ngelin

Le te kendojne ferrave dhe turtulleshat ...thonte ...Vendi yne eshte i pasur me lauresha , thelleza dhe vecanerisht turtullesha .Te mbjellim sa me shume driza e ferra ...ishte Motua ...Ta rrethoje fshati qytetin smiley Ti shkrijme dhe ata si dashuria e Poeteve smiley se jane njerez qe nuk kursyen buken per partizanet E ta lumca moj Parti / C'pasuri qe ber nga  pas  ti !

Futu ruspin dhe leri ato @oqelleqe , toke Buke e Toke truall , se do haje Populli smiley Le te haje te Saliut tani ate qe e mba si shkop[ Gome Polici dhe ngazellen Turtulleshat smiley Eh LefGOPE kohe te arta kur rame brigjeve e kodrave te pushtuara nga Vreshtaria me ato kunjat per Lufte kunder desantit maje te cilave rehatoheshin lauresha e turtuj smiley Po kunjat di gje cu bene smiley

Berisha: Rama mbaj nervat!

"Është normalet kritikosh nga mëngjesi gjer më darkë qeverinë, po është anormale dhe e pandershme, të vish në Berat dhe të deklarosh para qytetarëve të Beratit se asnjë armik dhe pushtues nuk ju ka bërë ju atë që ju ka bërë kjo qeveri. Është e dhimbshme, se kjo nuk vjen nga një spital psiqikiatrik, por nga lideri i opozitës që e di që Berati sot ka shumë halle po është vend anëtar në NATO. Të thuash këto do thotë të udhëtosh në autobus me xhama të zi dhe të mos shohësh asgjë

E moj LefKOPE c'me kujtove shokun Sali si i deleguar i Partise ne Fterre  per Bujqesine .U ngrit nje pshatar dhe tha se "traktoret kineze jane me te pershtatshem se keta qe kemi "

pse ty shok nuk te pelqejne keta " pyeti shoku Sali me nje brryl mbeshtetur ne tavoline dhe me fytyre te sterzgjatur e me pamje dinake nga Salla . """" Jo se nuk me pelqejne por jane te pamanovrushem se  Kinezet " tha i trembur pshatari !

Pa u ngrit nje LefKOPE nga mesi salles dhe Ju drejtua te Deleguarit dhe Salles

Shokeni e degjuat ? Na ofenoi NATON a i qivja Udhet .Armik eshte dhe shkuar Armikut " smiley

Ti je mjalte per cdo teme moj te keqen , ku ka sheqer te te zevendesoje ty smiley

Laureshat te rrine rehat e te votojne edhe kete rradhe per Salen se eshte i vetmi qe do te shpetoje drizat dhe ferrat dhe do ti ktheje ne arrore

Pas kesaj tha do heq Vizat me USA Ky eshte USTA per JU 

Krerët e Bashkësive Islame në Ballkan: Lutemi për shëndetin dhe suksesin e Sali Berishës.

Mehmet Gormes, kryetar i Komunitetit Mysliman të Turqisë, e falënderoi Berishën për mbështetjen që i ka dhënë këtij komuniteti në Shqipëri dhe deklaroj se;“Kryeministri Berisha është me fat që një muaj para zgjedhjeve takon kaq krerë fetare që luten për shëndetin dhe suksesin e tij , smiley

 

smiley  (u luta edhe une - qe meqe Zoti e do aq shume, ta marre sa me shpejt prane tij)

deklarate e forte kjo gjembi

Kot e ke listat e deputeteve u mbyllen. Dhe kabineti gjithashtu, bile Rama i ka premty 2-3 vetave per nje stol. Hajt mo, mbase kap ndonje gje kendej nga peshku. Tashti po e garantove kete pune ti, e beri sikterr Liken ai.smiley

2-3 veteve ? smiley

ka bo pakt me djallin ky gjembo. A nuk i beri liqeni atentat 2 a 3 here dhe nuk e kapte plumbi?

Do i ket pat kapsolla mbase. Le qe mire e ke ti, ate s'e kapi as bumja prej verteti. smiley

jo o burr po sipas njoftimeve te liqenit dhe grupit te tij, ky vesh nga 3 pale anti-plumba. Biles, edhe kur lahet ne det, ka te vesh antiplumb special transparent qe nuk shifet me sy te lire. Po nejse, liqeni eshte betu qe Sala nuk e mbaron ket mandat qeverisje, ka per te pas zgjedhje te parakohshme ose perndryshe kane per ta vra Salen. Prap!

Paska sherr me xhelin, se ai e do te gjalle per burg. smiley

Ti deshe te thuash qe djalli ju lut te beje pakt me te, apo jo? E drejte per atentetat, e kisha harruar.

S'do Amerika me i liberalizu - thone kta. Kush po e pyt Ameriken mer? po tha Sala ka per t'u bo, ka per t'u bo dhe pike!

Thjesht per kuriozitet: a ka ndonje plan se si do hiqet viza. Psh duhen plotesu keto kondita brenda ketij afati kohor... keto i kemi bo...keto do i plotesojme deri ne kete vit...etj, etj.

Apo eshte thjesht me variantin "hajde se kam nje shok une, qe na e maro kete pune"?

shif PF se po m'habit dhe ti tani. Ca plani o vlla? e ka thon Sala or ti, ca do me shume? apo nuk e beson nqse nuk e lexon te shkrujtme prej maverickut?

Plan pa plan, ky po kap nga nje mandat per kontinent. Te meparshin e qeroi me Evropin, tashti Amerika. Kujt i vje rradha mbas?

Faktet jane fakte, dhe duhet t'ju drejtojne te mos paragjykoni. Se keshtu ishit skeptik per rrugen Durres-Kukes, per heqjen e Vizave me Europen, per Rrugen Tirane-Elbasan etj, por ja qe e gjitha keto u realizuan. Ku e ka Ben Blushi teseren e PD, i cili thoshte se do e merrte nese Berisha ndertonte brenda ketij 4 vjeçari rrugen TR-EL ?

Per Vizat Berisha po thote thjesht qe do bejme çdo gje qe t'i marrim. Kaq. Un kaq pres nga qeveria Shqiptare. Se vendimin per kete e merr Amerika in fine. Tani per tani ne nuk i plotesojme kushtet, dhe s'kemi nevoje qe te na beje TCH investigime te thella per ta kuptuar, vete fakti qe kemi regjim vizash me US e tregon kete.

E rendesishme eshte vullneti per te shkuar ne kete drejtim e per ti plotesuar ato kushte sa me shpejt. Mbrekulli s'po kerkon njeri, si ai premtimi i "shendetesise falas per te tere", apo "ulje taksash per 95% e shqiptareve" qe premton Edi ... leri ato 300.000 vende pune, qe pasi i premtoi 4 here ne 4 fushata elektorale ne Bashkine e Tiranes, tani po i ri-ri-ripremton ne nivel Republike.

Per Vizat Berisha po thote thjesht qe do bejme çdo gje qe t'i marrim. Kaq.

smiley

Nuk e di si e lexon ti, po une po lexon te zezen ne te bardhe:

Kryeministri Sali Berisha premtoi sërish dje nga Elbasani liberalizimin e vizave me Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Në hapjen e fushatës elektorale dhe prezantimin e 14 kandidatëve për deputetë, kreu i demokratëve u shpreh se ky proces do të realizohet brenda katër viteve të mandatit të ardhshëm qeverisës.

Je me oren e Elbasanit ti, une jam me Vloren sot smiley

Kryeministri vijon t’i qëndrojë premtimit të tij për liberalizimin e vizave me SHBA, duke shprehur bindjen se qeveria e tij do të arrijë të përmbushë të gjitha kriteret e kërkuara.

Ne jemi një force politike serioze, ne bëjmë gjithçka për të mbajtur fjalën tonë. Premtuam rritje rrogash dhe pensionesh, i dyfishuam ato, premtuam anëtarësimin në NATO, sot jemi anëtarë të NATO-s, premtuam liberalizimin e vizave, sot lëvizim pa viza. Ju premtoj se do bëjmë gjithçka për të hequr vizat me SHBA, vendin mik.”- vijoi kryeministri.

 

Jemi ne rregull ?

Dridhe Like me lesh fabrike nuk eshte ne rregull. Apo... mos valle pa vizeshmerine do e siguroje vec per Elbasanin por jo per Vloren heroike (pa Partine Demokratike) si hakmarrje per 1997-en? smiley

po ti dhe batutat qe ben ktu ja merr borxh berishes mer lefto. 

Keta Britaniket e paskan prere kete fituesin e zgjedhjeve ne Shqiperi edhe pa u bere zgjedhjet....  smiley  coc dine ata...coc dine

Titulli i Telegraph  - "Tony Blair keshilltar i qeverise se ardhshme te Shqiperise"

Edi Rama, leader of the country’s opposition Socialist Party, announced last week that Mr Blair will act as a consultant, starting next month after elections which Mr Rama is expected to win.

smiley

Vendi i ironikeve.

Edhe??..."Mund te kushtoje"........ mire deri ketu...

Sa po ju kane kushtuar dhe po ju kushtojne Shqiptareve miljonat qe funderina i Vucidolit i jep Podestes e CO?...Pse ato nuk i permend zotrote? apo kandelet nga njera ande te punojne ty si puna e Sander Mafishes... Puna eshte qe Rama ka takuar 10kryetare shtetesh gjate kohes se fushates nderkohe qe Vucidolasin  so pe qas njeri tek pragu i deres.eshte shendrruar ne lebrozin dhe zgjebesin e Evropes..Kete e shpjegon dot ti?

cmerreni me ket plak te pjerdhm.Rrenacak i felliqm

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).