Sipas një studimi të ri gjenetik, nga Irlanda në Turqi, evropianët janë të gjithë të lidhur, duke ndarë së bashku një lidhje me paraardhësit që ishin gjallë vetëm një mijë vjet më parë, - shkruhet në një artikull të International Herald Tribune. Studimi nga shkencëtarët e Kalifornisë është provë e mëtejshme se dallimet e vogla mes popujve të ndryshëm evropianë janë kryesisht artificiale dhe se ata janë të gjithë një familje e madhe - edhe pse jo domosdoshmërisht e lumtur.

Madje edhe njerëzit që gjenden larg si në Britani të Madhe e Turqi, ndajnë të njëjtën pjesë gjenome (sekuencë gjenetike) të materialit në 20 për qind të rasteve”, pohojnë autorët.

Peter Ralph dhe Graham Coop nga Universiteti i Kalifornisë kanë përdorur të dhëna gjenome për 2 mijë e 257 evropianë, për të kryer studimin e parë të tillë të një kontinenti të tërë. Në vitet e fundit, shkruan IHT, gjenetika është kombinuar me arkeologjinë dhe studimet gjuhësore si një mjet për të ndihmuar në përgjigjet në pyetjen e përjetshme se prej nga kemi ardhur.  Por bazuar në gjetjet e ADN-së të nxjerra nga skeletet e lashta, zbuloi muajin e kaluar se gjenetika moderne e Evropës është themeluar nga një valë e të sapoardhurve në kontinent 6 mijë e 500 vjet më parë, kohë kjo më e afërt sesa që mendohej. (Respublica).

Hulumtimet e fundit janë përqendruar në trashëgiminë e përbashkët të europianëve në kontrast me teoritë e mëparshme që u përqëndruan në dallimet. Por idetë ngulmuese rreth dallimeve racore vazhdojnë të jenë një burim i paragjykimeve dhe krimeve të dhunshëmDeri ne vitet 50-te, nxënësit britanikë studionin ende me tekstet e para-LIIB që ndanin evropianët në gjermanikë, alpinë dhe latinë sipas formës së hundët e tyre.

Studimi kalifornian solli disa përfundime befasuese, duke përfshirë britanikët që ndajnë paraardhës më të fundit të përbashkët me irlandezët sesa me britanikë të tjerë. Dhe një gjerman ka më shumë kushërinjë të largët në Poloni sesa në Gjermani.

Prejardhja nuk është e ndarë në mënyrë të barabartë. Italianët dhe spanjollët e sotem kanë paraardhës relativisht me pak të perbashkët, në krahasim me popullatat e tjera evropiane, gjë që mund të shpjegohet nga gjeografia dhe historia e tyre.

Është joshëse të mendosh se kjo provë e mëtejshme e prejardhjes së përbashkët mund të kontribuojë në një epokë të re vëllazërore - ose të paktën  "dashuri kushërirore" midis popujve të Evropës për të përballuar sfidat që dalin përpara.

Disa janë skeptikë.

"Ka patur shumë studime që tregojnë se grupet të cilat janë duke marrëzisht luftuar njëri-tjetrin në të vërtetë janë jashtëzakonisht të lidhur ngushtë gjenetikisht," thotë Mark A. Jobling, një gjenetist në Universitetin Leicester të Anglisë.

"Kështu për shembull popullsitë çifute dhe jo-çifute në Lindjen e Mesme janë jashtëzakonisht të ngjashme gjenetikisht, por t'u tregosh atyre se ata janë gjenetikisht të afërm të ngushtë, nuk do ndryshon mënyrat e tyre."

50 Komente

 

The highest levels of IBD sharing are found in the Albanian-speaking individuals (from Albania and Kosovo), an increase in common ancestry deriving from the last 1,500 years. This suggests that a reasonable proportion of the ancestors of modern-day Albanian speakers (at least those represented in POPRES) are drawn from a relatively small, cohesive population that has persisted for at least the last 1,500 years. These individuals share similar but slightly higher numbers of common ancestors with nearby populations than do individuals in other parts of Europe (see Figure S3), implying that these Albanian speakers have not been a particularly isolated population so much as a small one. Furthermore, our Greek and Macedonian samples share much higher numbers of common ancestors with Albanian speakers than with other neighbors, possibly a result of historical migrations, or else perhaps smaller effects of the Slavic expansion in these populations. It is also interesting to note that the sampled Italians share nearly as much IBD with Albanian speakers as with each other. The Albanian language is a Indo-European language without other close relatives [53] that persisted through periods when neighboring languages were strongly influenced by Latin or Greek, suggesting an intriguing link between linguistic and genealogical history in this case.

 

Ne lajme te ngashme "Qielli eshte ngjyre blu, kurse uji qe valon te djeg lekuren".

Ky studim vjen nen sponsorizimin e Nard Ndokes

/Sa here qe nje shtet eshte pushtuar nga nje shtet tjeter qe nga koha e Romes se lashte dhe Aleksandrit te madh, ushtaret kane palluar vendaset sa ju ka dashur qejfi...

E moret vesh more djem, nusen* nuk duhet ta zgjidhni nga fshati juaj, se e keni moter mor harremsezer. Nusen duhet ta merrni nga Uralet/Kaspiku/Eufrati e tutje.

*Se shpejti presim te behet "nuset".

Gjyshi madh i Afrikes do shprehej se eshte keputur filli, jane shperndare goglat e tespies, nuk dine c*bejne e c*thone..

O Hak i Madh, tunde njehere nga Themelet!

E ke parasysh kusheriren e Tanes qe i thote:

Nusen e keni me barre, mua ma tha Zoica qe i kish thene Vasillua. E pashe edhe vete me keta sy. Le qe ja ku e ke m'u ne mes te filxhanit. smiley

Edhe keta te Europes, BE-ja duhet se s'perballojme dot kinezin, Gjermani na ka koqet ne dore....por le qe ja ne jemi edhe kusherinj. smiley

Poshterim i madh Kavir!!!! Na quajne nje me Shtaget (greqerit dhe 'talanet)...

po kete e kane thene, (pervec Pjer Thomas te VQ), turqit me kohe.. ''yxhym milet, lesh e li''.smiley

 

ore ka te drejte fmg  kur thote qe kete studim e ka sponsorizuar Nard Ndoka..

Studimi kalifornian solli disa përfundime befasuese, duke përfshirë britanikët që ndajnë paraardhës më të fundit të përbashkët me irlandezët sesa me britanikë të tjerë. Dhe një gjerman ka më shumë kushërinjë të largët në Poloni sesa në Gjermani.

po normale, do thoshte Nardi, kushurinjte e afert i ka ne Gjermani, gjermani..smiley

e ke keqkuptuar ate punen e kusherinjve

mbasesmiley,  pa hë.....

Ne gjermani ka 30 kusherinj te katert.

Ne Poloni ka 60 kusherinj te katert. 

na i beri keto gjera Stalini, c*ti bejme...

shume dakord!

por konstatimi i Narditsmiley  mbetet ama.. dmth, gjermani ka me  shume kushurinj  te afert ne Gjermani se sa ne Poloni, apo jo?smiley

Mund te jete i vetmi rast kur Nardit i mohohet viza ne ambasade...

He me, se tallnit meneren me Salen kur tha "kemi lidhje gjaku me turqit". E besuat tani?

Ne fakt duhej te thonte: Ne si shqiptare kemi lidhje gjaku me turqit, me greket, me serbet, me çeket, me gjermanet, me anglezet, me francezet, me hollandezet, me Lihtenshtejnezet, etj. etj...i

Farts and oregano!

Sipas një studimi të ri gjenetik, nga Irlanda në Turqi, evropianët janë të gjithë të lidhur...

Dmth tani mund ta themi lirshem dhe pa komplekse togfjaleshin "vellezerit tane turq".

Po me vjen keq se i paskan ra ne qafe kot Haxhi Qamilit kut thoshte "dum baben"...paska pas te drejte! Po kot nuk thone, e verteta vonon po nuk harron...ja ku erdhi dita!

Sa qejf i kemi keto lloj studimesh ne............pffffffffff

keto lloj studimesh? 

Po  pra mo, mos be sikur nuk kupton smiley

nuk i dal dot zot atyre qe mendoj e them vete, jo me atyre te te tjereve... so help mu..

Po pra mor Bame, shife ca strategic location ka ne kete faqe,  krahasoje pak me noj media tjeter europiane te ketij profili te shohesh se sa shume rendesi i japin ketij lajmi. Krahaso dhe pergjigjet direkte (komentet) do shikosh se ne kerkojme dinjitet nga raca  si shume te tjere inferiore.

Te paska renduar shume Alidea. Po ca ti bejme ketyre evropjaneve, na nxjerrin kusherinj me zorr, kur dihet qe ne vime direkt e nga majmuni...

E bejne qe te na prishin diten, kur verejme se ca nga ne kerkojne dinjitet te ketij kallepimi e permbajtje kimike. 

 

Ncuq, nuk me ka rendu njeri, por keto lloj temash per mua jane primitive. Me vjen keq qe harxhoj kohe dhe duke iu dhan rendesi . 

Bame dolem kusherinj smiley

me thone te drejten edhe tullen e pallatit te kultures e ka vene hrushovi po merita i ngeli Hasan Zylyfit si ndertues

Po ju dihej qe ishit kusherinj qekur deklaruat dashurine tuaj per trilece smiley

trilecen na e shtiu ne menje Bradi se as  ner mend as ne fiqir  thuaj  , ja prap me shkon  menja .,do nje dru ai bradi   smiley      me bamen kemi lidhje odiseje smiley

Sa qejf i kemi keto lloj studimesh ne............pffffffffff

E kemi prej debateve me serbeve e greket.

+1...

E ka thene dhe Adolf Hitleri qe ne jemi race ariane. Me perjashtime.

Qe racat ketu ne Europe kane ngjashmeri me njeri-tjetrin, kjo nuk perben lajm, se i shoh ne Belgjike ku flamanget psh, ngjasojne me shqiptaret. Shoh nganjehere belgj qe ngjajne kopje me ndonje shqiptar ketu, dhe them me vehte se sikur ky hajvan te shkoj ne Shqiperi , me siguri do shohi `vellain` e vet ne Shqiperi. 

Gjenetikisht gjithe raca njerezore eshte nje familje smiley

Dhe si ne cdo familje, edhe Europa mban ne gjirin e saj femijen prodigj, cunin e mamit dhe te babit, punetorin, dembelin, te qeshurin, seriozin, te talentuarin, jo te talentuarin, duar-artin, duar-thatin, profesorin, punetorin... si edhe natyrisht, (ne rastet me te keqija), budallin e familjes.

Dhe i thosha njehere nje italianeje: "Moj, une ty se ku te kam pare...!"

dhe me thosh njehere nje italian: "Moj si ka mundesi, nuk je shqiptare" smiley

dmth s'doli gje ai muhabeti i ylli bakes "do vinte kjo dite patjeter/ jemi kombi me i vjeter"?

"dashuri kushërirore"

E, e, po ka qene je shprehje me kusherire. Nuk e di a eshte me. Pyesni grekun njehere.

Dom Nikollë Kaçorri me fisnikët shqiptarë në Vienë me logo

shyqyr qe ka dal analiza e ADN. ne krahasimin e ADN te skeleteve te gjetura ne kroaci dhe italine e veriut perafersia me e madhe si dhe i njejti grup halogjen i gjakut eshte vetem me shqiptaret. brakicefalia e kafkave te gjetura ne tere territorin shqiptar ( kafka fosile te vjetra 2000-2500 vjet) perkon ne masen 94% me brakicefaline e shqiptareve. e kisha me merak po te pakten 2500 vjet kemi qene ketu

Gjenetikisht i gjithe planeti toke eshte nje familje ya fucktards,te gjith nje specie jemi.

A jemi apo nuk jemi arjane ne? 

Se u bome si komet e dhise, me kto studimet! 

smiley

ashtu bre ka bo dhe ????  smiley 

bobo si i mbani mend tere batutat e filmave shqiptare smiley

"On the first day,man created God."

A

+1

a pranohet ky dokumenti tek kontrolli i pashaportave matan Rinasit?

Vetem nqse klasifikohesh ne racen Pellazgo-Saksone  

po edhe me shimpanzete kemi ngjashmeri gjenetike 99% pra jemi nje familje e madhe primate.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).