Pse kur dëgjon njerëzit duke komentuar listat e famshme të deputetëve të krijohet përshtypja se perceptimi i tyre është se jemi në një fazë të re të degjenerimit të sistemit tonë politik?  Një militant i lodhur socialist më tha para ca ditësh, kur doli lajmi se Kokëdhima ishte bërë kandidat për deputet ndërkohë që Malaj ishte flakur, se “ky Rama shkatërroi një parti”. “Po pse, kur ka qenë parti ajo?” – iu përgjigja. Dhe u futëm në historikun e politikës sonë dhe të politikanëve tanë. I kujtova vitin 1945, kur Sejfulla Malëshova paralajmëronte se partia mëmë e PS-së dhe e PD-së po kthehej në një “bandë”, duke u përpjekur ta bind se ndryshimi sot nuk është thelbësor; se trashëgimtarët e saj sot nuk na burgosin e nuk na vrasin, por vetëm na vjedhin (edhe me të vrarë rrugës kur është shumë e nevojshme), por ama s’ka dyshim që vazhdojnë të jenë të organizuar si banda për të na plaçkitur dhe shfrytëzuar, jo për të na shërbyer. Politika shqiptare nuk ka hyrë ende në atë fazë. Përkundrazi, ndihet se diçka e re, për keq, ka ndodhur. Një “hop cilësor” pas ndryshimesh “sasiore” do të thuhej duke përdorur një terminologji të përdorur në kohën e diktaturës për të na përshkruar rrugën e progresit, por që unë po e përdor ironikisht për të përshkruar rrugën e regresit. Sipas meje, jemi gjithsesi të befasuar për keq, dhe kjo na vjen jo pse nuk e dimë se me kë kemi të bëjmë, por nga heqja e maskës. Ose më saktë, nëse u besojmë ekzistencialistëve kur thonë se maska është vetë njeriu, jemi të tronditur nga shëmtimi i maskës së re që na ka dalë pas heqjes së asaj së vjetrës që shihnim.
E vërteta është se deri dje sikur ishte shumë më e detyrueshme për deputetët tanë të vinin maskën e atyre që e kanë një parti, një ideal, një program, një moral dhe një elektorat që i zgjedh për këto. Sigurisht, ne kemi thënë vazhdimisht se “të tjera thonë e të tjera bëjnë”, se prapa maskës vepronte instinkti i hajdutit dhe i mashtruesit. Ne e pamë se shpjet u bë maskë edhe vetë politikani, që fshihte interesat e oligarkëve dhe mafiozëve, por, gjithsesi, maska e hipokrizisë së tij kishte rëndësi. “Hipokrizia është taksa që vesi i paguan virtytit”, thotë La Rochefoucauld. Dhe njëfarësoj ne merrnim “shpërblimin” e kësaj takse. Çfarë shpërblimi ishte ky? Në ç’formë e merrnim? Para së gjithash, duke parë se të pushtetshmit, edhe pse të pasur, edhe pse të fortë, edhe pse njerëz të vesit, detyroheshin të flisnin me gjuhën e virtytit dhe ne ngushëlloheshim me atë se virtyti jo vetëm ekzistonte, por edhe se kishte të drejtën me vete, se ishte më i fortë se ata, derisa i detyronte të flisnin ashtu. E kjo na ushqente shpresën se në një të ardhme virtyti do të merrte edhe pushtetin. Kurse këto lëvizjet e fundit qenë një zbritje dramatike e pagimit të “taksës”, aq sa kjo që na japin sot nuk mund të mjaftojë për të mbajtur gjallë shpresën..
Sipas mendimit tim, pas ngjarjes së futjes së Metës në koalicion me Ramën, dy ngjarjet më emblematike që i bënë njerëzit të shohin hop cilësor në degradim, qenë hyrja e Kokëdhimës në listat e PS dhe kalimi i Islamit te PD-ja. Kokëdhima, i akuzuar publikisht për abuzimin me pronën dhe paranë publike nëpërmjet privatizimeve skandaloze (le të kujtojmë Frigoriferin e Durrësit me 22 mijë metra katrorë terren vetëm për 2000 USD), për rrugë të papërfunduara, për qenien bashkëpunëtor i Ajdin Sejdisë, që hapi piramidën e parë etj., etj., ka qenë për një kohë të gjatë simbol i kapjes së shtetit dhe të mediave nga oligarkët dhe veçanërisht i kapjes së Edi Ramës. Të bërat dhe të pabërat e tij i mbulonte asokohe “maska” Rama. Sot ai hyn në politikë i patrazuar, madje edhe i duartrokitur nga vetë maska. Dhe kjo ndodh jo pse njerëzit kanë harruar, por sepse fenomeni i heqjes së maskave është bërë kaq masiv gjatë këtyre viteve në vazhdim, – edhe nën qeverisjen e Berishës, i cili fitoi më 2005-n duke promovuar heqjen e konfliktit të interesit për kandidatët për deputetë, – saqë nuk bën më përshtypje. A e keni vënë re se askush nuk kujtohet më për fjalët “konflikt interesi”?
“Po autobusi i opozitës e ka emrin ‘Rilindja’, ja pra që vesi taksën po ta paguan”, – mund të thotë dikush. E vërtetë, por, e thashë, është një taksë në zbritje progresive në kahe të kundërt nga ajo progresivja që premton Edi Rama për bizneset. Fjala “Rilindje” tingëllon më shumë si tallje, sesa si hipokrizi, sepse nga dritaret e autobusit ne shikojmë kush është brenda dhe themi menjëherë se emri i vërtetë i autobusit të mbushur me biznesmenë është, në fakt, “Konflikt Interesi”.
Edhe Islami nuk është i pari ndër politikanët që kalon sa andej-këndej, por statura e tij intelektuale nuk mund të mos na bëjë të mendojmë se kemi hedhur një hap më tej në humbjen e çdo lloj koherence intelektuale dhe morale në politikë. Sepse ai, gjithsesi, kishte ruajtur imazhin e politikanit që ende i bënte një pjesë të mendonin se i ka parimore dhe për hir të vendit dhe të partisë së tij kritikat, dhe jo për interesa personale. Edhe mbështetja e çështjeve të caktuara, të cilat i gjykonte ndryshe nga linja e partisë, justifikohej me këtë. Edhe mëria me Edi Ramën ishte e kuptueshme. Por kalimi në kampin e Berishës sikur na zbuloi gjendjen ku janë katandisur politikanët tanë intelektualë. Duke hedhur përfundimisht tej maskën ai na la mesazhin se në këtë vend s’ke shpresë mbijetese dhe mbrojtjeje veçse duke u bërë pjesë e njërës nga dy bandat. Nga ana tjetër, pranimi i tij në listat e PD çori edhe maskat e fundit të një PD-je që medemek nuk të fal kur vjen puna për ata që kanë qenë apo janë në krah të ish-bllokmenëve.
E përsëris, heqja e maskave nuk ndodhi ashtu, menjëherë. Në fakt, më duket sikur kemi të bëjmë me rënien një nga një të cipave të lëkurës. Dikur tregohej ajo përralla e mbretit lakuriq kur të gjithë nuk guxonin t’i thoshin mbretit se ishte lakuriq, derisa këtë ia tha një fëmijë. Tani mua më duket se jemi në një fazë kur mbreti është lakuriq  dhe e di që është lakuriq, por nuk i vjen turp fare se është i rrethuar me oborrtarë që e dinë se janë lakuriq dhe po ashtu kur edhe fëmijët janë bërë pleq. Ditët e fundit mësova se në një nga gjimnazet e kryeqytetit, nxënësit që u ka rënë çatia e rikonstruksionit të biznesmenëve klientelarë mbi kokë, kanë bërë zgjedhjet për senatin e shkollës… dhe e dini çfarë ka ndodhur: kanë vjedhur votat e njëri-tjetrit.

128 Komente

Për të njëmijtën herë lexoj shëmbullin e mbretit lakuriq të përrallës së Andersenit. Nga kjo kuptoj se sa të shterur nga idetë dhe dijet, e sa të konsumuar janë opinionistë tanë. Shkruajnë thjesht për honorare. Shembullin e mbretit lakuriq, përpos Lubonjës, e kanë dhënë më parë, A.Stefani, M.Nano, Minxhozi, Krasniqi, Çipa, Hoxha, Baxhaku, Nazarko, A.Lame, E.Rama, E.Meksi, e plot të tjerë. Është humbje kohe t'i lexosh.

Kurse komentet e tua Kerric i dashur i Pikelluar u ngjajne atyre te dala nga pena magjike e R. Escarpitit, tek Reportazhet e Topgungacit smiley

p.s. - jo cdokush qe ta mbulon me m_t partine (qe eshte e dhiere objektivisht) te do te keqen...

Qe ps do bashkohet me pd nuk asnje lloj dyshimi. Dhe eshre me se normale,nuk kane asnje lloj ndryshimi idelogjik. Ne se largohet serbi nga pd pas zgjedhjeve,do qeverisin bashke per shkak te "integrimit". E vetmja mundesi qe te mberen ne loje eshte kthimi i tyre ne parti krahinariste antikombetare,sic jane ne nje mase te madhe tani.pra jane ne rrugen qe lubonja enderronte-te shkombetarizuara plotesisht.

Nuk jane ne mase te madhe por jane teresisht krahinariste ne nje aspekt plus klienteliste, klaniste, oligarkike e te kriminalizuara.  Gabohesh kur thua qe jane ne rrugen ku enderronte Lubonja.

 Gabohesh kur thua qe jane ne rrugen ku enderronte Lubonja.

per mua qellimi kryesor i angazhimit te lubonjes(dhe jo vetem) ne jeten politike te vendit eshte zvogelimi i mundesise qe ne shqiperi te fuqizohen levizje atdhetare-kombetare  ashtu sic ka ne gjithe evropen,me qellim qe shqiperia te mos jete asnjehere ne gjendje te zgjidhe ceshjen shqiptare ,te deformuar qe ne 13-n.  pra perballe kesaj ,parapelqejne nje sistem krahinoristo-hajdutor qe jo vetem nuk do perbeje rrezik fqinjet,por do ta coje shqiperine e mbetur me probabilitet te larte drejt libanit.

ca kritika te lehta te tij per te dyja palet nuk perbejne problem per asnjerin. gjithe baterite e tij jane perqendruar te lufta kunder nacionalizmit inekzistent ne shqiperi.

shqiperia e sotme eshte nje vend pa identitet kombetar,multi-kulti ,integrim e tra-la la.ashtu sic e propagandon pionerismiley. maskarenj jane nacionalistet keshtu qe keta me gjithe problemet jane me mire.

Jo, ky eshte thjesht nje ekzagjerim i joti.

Fatkeqesisht ama nje maskara dhe sharlatan u strehua tek nacionalizmi ne ato ane edhe pse tani eshte shfryre teresisht.

Shkrimin e Lubonjes e solla dhe une per publikim dje, sepse e pashe goxha interesant. Shoh e verej se Lubonja ka levizur nga "boshti i tij ideollogjik" (per te perdorur nje terminologji puniste qe i shkon per shtat xha I. Ferres). Lubonja pra, nga teoria e barazlargimit, apo asnjeaneshmerise, votes se bardhe etj... po kalon perseri ne te "keqen me te vogel" e cila eshte perseri Sali Berisha.

"Fjala “Rilindje” tingëllon më shumë si tallje, sesa si hipokrizi, sepse nga dritaret e autobusit ne shikojmë kush është brenda dhe themi menjëherë se emri i vërtetë i autobusit të mbushur me biznesmenë është, në fakt, “Konflikt Interesi”.

 

Jo ore Lefti, Lubonja s'ka levizur hic e s'thot apo aludon kund qe Berisha eshte e keqja me e vogel.  Ky eshte interpretimi jot agjitprops i PD-se mbi qendrimin e Lubonjes.

Ky eshte mendimi yt. OK.

Une them se Lubonja, ndonese i kritikon te dy palet, siç mund ta veresh edhe tek ky shkrim, 60 % te kritikes e ka per PS dhe #Rilindjen ..., pjesen tjeter per PD

Mos harro kurre se Lubonja eshte kunder Manjateve ne Media, dhe Sistemi Koço qe Rama po e nxjerr sheshit tani, po e promovon, e ka terbuar fare Lubonjen. Ndaj qendrimet e Lubonjes sa po vine e po behen me kritike ndaj "rrotacionit"

fiks si mehmet shehu. ne 10 pikat e artit te luftes popullore, 6 ishin ne favorin ton, dhe 4 te armikut. pranej fitorja ishte jona.

Lubonja ka qene, eshte, dhe do te jete gjithmone pro-Berishian, kete nuk e mohon dot askush.

Kjo mbase se e ka njohur ate tjetrin nga shume afer. Ka ndodh me shume ky fenomen.

kam bindje te thelle qe edhe rama eshte kokrra e eksentrikut dhe e maskarait ne person (psh., qe kur pranoi te behet kryetari i pensionisteve dhe veteraneve), por ky nuk eshte fakori nr. 1 ne diskutimin sala apo edi. faktori nr 1 eshte fakti qe sala ka qene ne krye te vendit dhe edi jo. edi ka favorin e shkerdhates, pra qe "nuk ka qene atje".

Eshte ceshtje informacioni. Kur ke njohjen e duhur te tij, bohesh dhe me dreqin. Ky eshte dhe fati i Sales, balozit apo edhe nei cope druri ne vend te tij. Dhe ta dish qe mu me leverdis binaja. smiley

une ed rames nuk do i besoja as koliben e qenit. por ne keto pune nuk flitet ne rrafshe personale, sikunder me shume sukses, fale edhe agitpropit te vet te papame dhe te pamoral, sala ka mund gjithnje ta ktheje ceshtjen.

une para se te shof nje rrezik ne potence, shof nje dem ne aksion. dhe mbi te gjitha, shoh mekanizmin e ndeshkueshmerise ne demokraci, qe ende nuk ka ka fillu me funksionu te ne. I vetmi rast qe funksionoi, ne 97-ten, nuk qe nga demokracia, dhe nuk u be demokratikisht. edhe pse rezultati qe i drejte, shporrja e sales nga hyqymeti.

 

wow ,w kuptova drejt...mekanizmi i ndeshkushmerise demokratike ishte 97!!Thjesht me hek Salen....une di qe ne demokraci i vetmi ndeshkimeshte vota e vite si 97 97....mah lapsus ky emigrant ndodh....

ti kurre nuk me ke kuptu mu. s'kom ca t'i bej kesaj. 

Kot me te pyet, se po futem kshu. Ti nuk ke qene ne Shqiperi ne 1997, apo jo?

meqe me pyt ne gjera personale, du te me thush ti i pari nese te ardhurat e tua (rroga, fitim biznesi etj) paguhen nga pushteti i Berishes, apo ndihmohen ne menyre te terthorte prej tij?

kjo do sqaronte pozicionet tona te nisjes. pastaj sa info kemi nga shqiperia vjen me pas.

pra PO apo JO? nqse do me e bazhdu ate linje. por pa rrena ama.

@emigranti
Jo, asnje lidhje me pushtetin Berishes. Pastaj je i lire ti mbash fiksimet e tuaja, qe te lehtesojne perceptimin e kuptimit te shoqerise.
Pyetjen, qe nuk ishte aspak personale, sepse nuk me intereson jeta jote, por e bera per te kuptuar sa ne brendesi te puneve je. Se eshte qesharake, te flasesh per "ndeshkim te '97" kur neve na mberrinte plumbi rikoshet ne kuzhine dhe ti ishe andej me drita dhe uje 24 ore, rruget ndricuara, makinen e lare dhe menderen e ngrohte. Kollaj te flasesh, posi...

Po ta thash o burre qe s'kam nevoje per agjitprop, po kam informacion direkt fare. Jam dakord me ato qe thu ti. Po ka dhe raste speciale, qe 10sin rregullin. Dhe ky eshte nje prej tyre. Tos Nanja ne zagarllikun e vet beri nje dem kolosal duke ia shit ketij partine.

demi i nanos per shqiperine eshte me i madh se demi i sales. ne menyre absolute kjo. nano eshte fatkeqesi me e madhe se sala.

ed rama eshte nga ata qe ne mbledhjen e bashkise, ndersa njera po fliste per viziten e fundit te saj ne France, ne menyre disi te shliret, e nderpreu duke i thene: nuk na intereson te dime me ke u qive ne France. Na thuaj gjera qe lidhen me punen.

Po ta analizosh vetem ket detajth te vockel, nxjerr shume perfundime. duke pa edhe hijet edhe driten. kjo eshte e mundur kur nuk je i lidh per kembesh me njeren nga partite/pushtetet.

Nejse, komenti im i funit ktu ky. I futa nje dore gjume ne dreke, dhe u cova pak mahmur.

cheers.

nuk na intereson te dime me ke u qive ne France. Na thuaj gjera qe lidhen me punen.

ahaha, that gets my vote

Emo, edhe nje te fundit, ti s'ke per t'i besu syve kur ta lexosh rreshtin tjeter. Zot, falna mekatin!

Edhe po fitoi, shyqyr qe ka Liken ta kontrolloje ne nje fare menyre.

Keshtu qe vazhdo bejtet per LSI-ne se ben sevap.

Sa per punet albaneze, nje gje di te them, ia befte drite atij Xh. Bushit qe na futi ne NATO e na shpetoi disi nga cmenduria extreme shqiptare.

Shnet, thuj.

 

Tos Nanja ne zagarllikun e vet beri nje dem kolosal duke ia shit ketij partine.

Nuk e di si e perkufizon ti te shituren, po une e di qe ky ja mori Partine Nanos.

Ne nje fare menyre e shiti, se agai ishte msu me hap e mbyll, si loje nenci dmth. Keshtu qe kujtoi he me se dhe kete e qeroj kur te lodhem nga vankancat. Po dhe parja eshte dorovit verdalle. Ate punen e te marmes e kemi diskutu here tjeter. Po mos te donte Nanja e te tjere, merrte nje ashtu te madh ky. 

Po mos te donte Nanja e te tjere, merrte nje ashtu te madh ky.

Ndoshta po. Nuk e di pse kam pershtypjen qe Nano ishte ca me demokrat. Plus mos te harrojme qe Rama e sulmoi bukur me Kocon (e te tjere, Mjaftin, etj. etj. dhe ishte nje nga faktoret qe PS humbi zgjedhjet e 2005-es. Nano u tregua burre dhe zbatoi rregulloren e Partise - ose ndoshta edhe ishte lodhur e donte ca vakanca - e nuk u fsheh pas kutihapjes.

Keshtu me tha njeri vertet, me mire le te shkruhet bukur historia per brezat e ardheshem. Pa ja qe s'na le dreqi rehat e shkojme e prishim iluzionet.

Nano i shiti dhe zgjedhjet e 2005-ses, se ashtu qe nje muhabetsmiley me ca makina te medhaja fare te bardha qe shkuan e bene pazarin tek kryeministria, ku morri dhe garancite perkatese. I vetmi shqetesim i Nanos, ishte t'i linte dosjet model.

Si qe ajo rregullorja e partise, ha ha. Kjo qe e forte!    E kush Nano, qe i fuste gishtin fizikisht ne mbledhje te rregulluarve te rregullores.

Vec per Nanon mos me flit, se eshte kryezagari par exellence, aq sa ngriti te vdekurin nga varri. Bile ne ka nje merite Rama eshte qe ndihmoi ne heqjen (po jo se e hoqi), pastaj s'e la te kthehej. Tjeter hesap c'eshte Rama vete, qe e diskutuam me lart.

Ndoshta eshte keshtu si thua ti, une s'di detajet e makinave te medha te bardha apo gishtave fizike e virtuale.

Fizikisht, fizikisht, dhe dreqi e di ne e lante apo jo. E sigurte, jo para se te mbaronte mbledhja. smiley

Asnjehere nuk eshte too much. Sidoqofte, me mire se iluzionet.

Dhe baza per kete pohim te gjithkujt eshte... ?

ti e ke te qarte besoj se kur ket e thote dikush qe shef te Lubonja kundershtarin politik, as nuk ka nevoje me marr mundimin qe t'provosh te kunderten. Se fakte qe Lubonja ka qene dhe mbetet anti-Berishist ke plot. Boll me gugllu "lubonja" + "berisha"

Normalisht qe eshte mendimi im dhe eshte i sakte.

Ti mund te thuash shume gjera e mund te peshosh kritiken se sa eshte per Berishen e sa per Ramen (krejt qesharak ky nocion), por vetem ne mendjen e nje agjitpropsi milidele eshte ky nje aludim qe beu i tij i preferuar eshte e keqja me e vogel.

Lubonja eshte kunder gjithe sistemit politiko-mediatiko-ekonomik te shkerdhatokracise shqiptare dhe mbi kete gje ka qene mese koherent dhe konseguent ne kritikat e tija.  Lubonja kritikon fenomenet, pavaresisht se te cila pale shfaqen ato.  Lubonja vazhdon ti quaj dy partite e medha banda (po dhe PD-ne tende), por vetem nje agjitprops i verber mund te shikoj favorizim te bandes se tij te zemres duke ndare fije floku kur i thone fjales apo duke fantazuar.

Lubonja e thot qarte sic edhe mendojne njerzit e arsyeshem e pa interesa, lidhje apo mbeshtetje per secilen nga bandat qe rrotacioni s'eshte vecse rrotacion banditesh.

Normalisht qe eshte mendimi im dhe eshte i sakte.

Nuk ka as edhe nje dyshim qe je Lab smiley

24 karatsh uooo motra!

ket e pati parashiku edhe Fevziu ne disa opinione me pare kur deklaroi se qendrimi i Lubonjes ndaj rotacionit ka levizur..... paska patur te drejte...... Ore po kaq shume idhnak na qenkesh ky Lubonja...????

Lubonja e vertetoi kete edhe sot, kur nga shkrimi i tij citoi pikerisht paragrafin qe une veçova nga shkrimi i tij ne PPU,dmth ate paragrafin ku denoncon #Rilindjen si qesharake dhe fyese si sllogan, me konfliktin e interesit Koço tek e Majta Kaviar (Gauche Caviar)

e kemi ne gjak ket interpretimin taze, pa marr mundimin me "pertyp" se ca po thote tjetri. Kujto pak reagimet rreth deklarimeve te ambasadorve amerikane. Sipas rastit shpalleshin "armiq" ose "mbeshtetes" 

Ka shume pune pertypja.

Po eshte e kuptueshme mer Left, Berisha nuk kontrollohet nga klientela dhe krimi si Rama.  Mund te kete probleme qeverisja e tij, por me pak vullnet dhe presion qytetar gjerat permiresohen, ndersa Rama eshte modeli tashme publik Rama-Kokedhima dhe bisht prapa ngjala Meta.  Kete model me mire se kushdo tjeter e njeh Lubonja.  Me pak fjale eshte modeli i venies ne sherbim te cdo lloj pushteti publik klienteles si Kokedhima dhe pastaj keta dominojne edhe mediat qe te jene ne rregull me propaganden. 

Koalicioni i ngjalave ju ka hequr cdo dyshim edhe me dashamiresve se kush eshte Rama, listat e deputeteve pastaj i dhane doren e fundit te bojes.

Berisha nuk kontrollohet nga klientela dhe krimi si Rama.

smiley

dakort jam!

Sonte tek Opinion do diskutohen pikerisht Listat nga analistet (sigurisht duhet te jete Lubonja, Andi Bushati etj ... dmth te shofim qarte se ç'fare pozicioni ka Lubonja.

Une them se ka levizur nga "barazlargimi"

Ja dhe "pergjigja" e Rames ndaj Lubonjes dhe Artan Fuges (Nota Bene : nipçja i Artan Fuges eshte keshilltari kryesor i Rames) :

Kreu i PS u përgjigjet kritikave për listat e deputetëve dhe kandidimin e të pavarurve.

“Nuk janë listat tona arsyeja për të dalë kundër PS”

Duket që lista e PS nuk ka ngjallur atë shpresë që pritej nga një rreth intelektualësh me prirje të majta, siç është Fatos Lubonja apo Artan Fuga, pikërisht për shkak të daljes së disa deputetëve të pavarur apo në lista të tjera. Si mendoni t’i rikuperoni votat e deputetëve të pavarur ?

Unë kam shumë respekt për ata që ju përmendët. Sigurisht, është opinioni i tyre personal dhe unë nuk e ndaj të njëjtin mendim, për shkak se realisht të gjitha skuadrat tona kanë gjetur një mbështetje të plotë, qoftë në bazën e partisë, qoftë në opinionin publik, të çdo qarku. Këtu jua them duke u nisur jo vetëm nga kontaktet e drejtpërdrejta apo nga përshtypjet e deputetëve që tanimë janë të gjithë në terren, por duke u nisur dhe nga anketimet e posaçme, që ne kemi bërë pikërisht për të testuar impaktin e këtyre formacioneve në çdo qark. Sigurisht që nuk është skuadra jonë arsyeja pse dikush ka vendosur të dalë kundër Partisë Socialiste dhe të vihet pa dashje ose qorrazi, se s’dua të them me qëllim në shërbim të kundërshtarit, me një rendje pas berihait që nuk ka asgjë të mirë për individë që kanë marrë nga Partia Socialiste gjithçka që Partia Socialiste ka mundur të japë për dikë dhe që, në këndvështrimin tim, nuk do t’u dilte jeta për t’i kthyer PS atë që kanë marrë.
Nuk ekzistojnë, besoj unë, skuadra që të kenë konsensus në asnjë nivel dhe në asnjë fushë ku ka një skuadër që formohet. Ashtu sikundër, po të uleshim të gjithë dhe të bënim nga një listë, jam i bindur që nuk do të kishte dy lista njësoj. Që të realizosh një formacion që të gëzojë konsensusin e të gjithëve, është e pamundur. Unë besoj që ne kemi një skuadër shumë të ekuilibruar me eksperiencën e PS, me prurje të reja, me rikthime të domosdoshme. Në skuadrën e Elbasanit kemi tipikisht të gjithë për çfarë po flas; Kemi Musa Ulqinin, që është rikthyer dhe do jetë në Kuvend; Kemi Evisin, që ka ardhur rishtas në skuadrën tonë; Kemi deputet me eksperiencë të gjatë Ben Blushin; Kemi deputetë të legjislaturës së shkuar që janë përsëri; Kemi Alfred Pezën, që vjen nga bota e medias dhe është për herë të parë në një betejë elektorale si palë.

PANORAMA

„Als die Nazis die Kommunisten holten, habe ich geschwiegen; ich war ja kein Kommunist.
Als sie die Sozialdemokraten einsperrten, habe ich geschwiegen; ich war ja kein Sozialdemokrat.
Als sie die Gewerkschafter holten, habe ich geschwiegen; ich war ja kein Gewerkschafter.
Als sie mich holten, gab es keinen mehr, der protestieren konnte.

Perkthim i shpejt nje thenie gjeniale te Martin Nimöller:

(http://de.wikipedia.org/wiki/Martin_Niem%C3%B6ller)

Kur nazistet moren komunistet, une heshta, nuk isha komunist.

Kur plasen brenda socialdemokratet, une heshta, nuk isha socialdemokrat.

Kur moren sindikalistet, une heshta, nuk isha sindikalist.

Kur me moren mua, nuk kishte me asnje qe te protestonte per kete.

 

 

E solla kete ketu sepse kjo thenie pasqyron shume qarte politiken ose me mire te them perberien sociale te politikes shqiptare smiley

 

Nuk morra vesh se çfar lidhje kishte kjo me temen Gjon, por sigurisht ndonje lidhje do te kete meqe ajo kokrra e verdhe po me shkel syrin.

Masanej ky Martini Niemi, me ca %alkolike nga mbrapa, po te kishte llap, siç bejme ne tek peshku dhe te tjeret ne kafenete e atdheut me % te larte alkolike nga mbrapa e nga para, çar do te kishte ndodh masanej? Hiç do te kishte ndodh, e njejta gje do te kishte ndodh, vetem fishkellima bronkesh, spostim ajri.

Per mendimin tim kjo ka te beje shume me temen.

Sepse si ne Parti apo shoqeri ne Tirane apo ne Shqiperi se hap gojen njeri sepse i dhimset me shume menderja e vet sesa vendi apo ambjenti, po qe se ata gjasme palo intelektualo shqiptar apo sic i thone tani njeri tjetrit neper biseda e diskutime e shkrime pinjoll familje e te zotete politikes nuk do te kishim arritur ne kete derexhe.

Nderkohe qe kam bindjen se dale nga dale po i mbushet mendja te gjithve se cdo te thote te luftosh per rregulla te ndershme dhe te njejta per te gjithe por si thote populli kur te vine mend sti hane as qent.

Resultati flet vete ja kush jane pinjollet e politikes Albanezi !!!

Hmm, 5 komente dhe akoma asnje sharje per Lubonjen...dicka s'eshte ne rregull...mos, sapo pashe te njejten mace te zeze dy here.

Lubonja i ka renditur Kocos 1 mlion te zeza, asnje nga keto nuk e pat ndaluar Lubonjen te punonte te KOco njefare kohe. 

Overated Koco a thua se eshte ndonje ku di une se cfare : Koco eshte biznesmen me te mirat e te keqija e veta. Une nuk jam dakord me qenine e tij tek listat e PS-se , por sigurisht Berihses edhe kete here i eci shashka per te mbuluar kalimin shume em skandaloz te Kaqit and co. direkt nga PS te PD. Eshte dhe faji i Rames qe le shkas per gjera te tilla, ama kurrfare logjike nuk ka barazitizmi i shpigur Berisha- Rama.

Berishen ne pension kete here, bilanci  i qeverisjes eshte disaster, nese vahzodojme me keto budallalqet njesoj eshte gjithandej atehere vari trapin mire e paskemi patur Enverin ne.

 

Si tha Kryetari ? Si kuptoj keta te Majtet si Lubonja apo ....qe merren me listat e zgjedhjeve , ja ku na doli dhe xhibi i kuq smiley

Mesa duket kete rradhe krietari do shkoje per lesh prej Koqo xhepistit. Hakun e vet merr! Kur mbreti, s'di te mbaje as gjethen e fikut!

smiley

A e lexoi njeri shkrimin deri ne fund?

Po Rono, eshte super. Ka plot menyra te tjera me te keqia per te harxhu 5 minuta se sa ta lexosh deri ne fund. 

Pse ma fshive  Xhibole smiley

Per pyetjen e Ronit po flisja .Nuk kishte gjje te keqe ,  me shakate e sh.Duce po qeshja ..5 komente dhe akoma asnje sharje per Lubonjen...dicka s'eshte ne rregull...dhe te derguarin e Pernadorise Osmane sh.lefKOPE  (Nota Bene : nipçja i Artan Fuges eshte keshilltari kryesor i Rames smiley...dmth pse nuk e njohim kush eshte ai mut muti smiley

Thjesht qe te mos habitej Roni , ne se e ka lexuar njeri Lubonjen deri ne fund smiley

Ke filluar na kontrollon qe sa  del emri ne faqe Xhibole . Po mos u tremb moj xhan se ti je pjese e Humorit tek PPU .Nuk te bien vlerat si Drejtoreshe Derstile !

se Blloku zotrie !

Na trego pak çdi per prejardhjen e tij Shoku Idriz ? Mos kishte gje ndonje te aferm Sekretar i Komitetit te Partise te Tiranes nder vite ? Mos ishte gje Minister i sh. Enver ?

Tashi e morre vesh ti Drize qi t'survejojme rreptesisht? smiley

Po c'ti besh Xhibole , keshtu e kane keto pune .Ca qi e kane zanat e bejne dhe kuptojne me shpejt .na s'ja kemi marre doren akoma qi ta kuptojme smiley

Po na per te miren e prurjes folem. Evidentum sa shume vete qi e kishin lexuar prurjen deri ne fund .Xhibolja NJI qi thu ti dhe lefGopja smiley

cudi me keta analistet, duket sikur jetojne ne mes te los angeles e jo ne shqiperi...me shume  me vjen se analizojne gjera te vogla si keto ne vend qe te merren me problemet reale te shqiptareve...psh ne mallakaster ku ka qene deputet kastrioti ska ndryshuar ndonje gje deri me sot, dhe ky vete e me flet sikur i vetmi faj i kacit eshte se kaloi nga PD. mah 

Si tha per Kocon ky Lubonja mo? Bashkepunetor i Ajdin Sejdise? Ahahahahah. Kocoja doli me i shkathet se 'profesor' Sejdia. Ja futi sa krahu dhe e falimentoi Sejdine e shkrete. Ish ekonomisti Sejdise shoku Koco eshte kocke e forte. Mua me behet qefi qe e ka fut ne kthetra nje palle si Rama qe ka gjet babain e munguar te Kocoja.

550 meleonë kukllar llotaria te shtunen. 

220 te premten.

Hav ën anforgetëbëll uikend evriuan smiley

Luba ka fillu me lexu PPU se nuk bo vaki ndryshe. Po thote fiks gjerat qe jane thene ketu, sistemi degradoi komplet tani e as nuk po ben me gjasme se ka ndonje demokraci ketu. 

shum e thell kjo. qe sistemi degradoi komplet. vetem tosja mun e i bi mte.

amon, a e ka thon prap qe dy partit jan banda vjellajdutash?

Sot me shume se kurre i eshte vertetuar, kshuqe patjeter qe e ka thene. 

me kujton ate qasjen tone qe "nuk e kemi gojen vetem per buke":

- i thashe/numerova te gjitha, tek e tek e tek. 

- po ai (ajo)?

- s'foli.

Ej ca hipokrizie...Tosit ju desh te dilnin listat  per ta kuptu qe sistemi paska degradu komplet??!!

21 janari nuk i mjaftoi? Apo ja mori ment justifikimi se "Ed Rama i solli...ai e ka fajin per viktimat e 21 janarit"

Mua me mjaftoi ky justifikim per te kuptuar qe perballe PS nuk ka njerez po ka kafshe. Ti Cimo mund te thush Rono mos perdor kshu fjalesh se ja ul vleren bisedes. Cimo, lend me your ears for a sec.

Ne Romen e lashte, i mernin te krishteret dhe i hidhnin ne arene me Luanet. Dilte luani nga kafazi dhe i shkelyte. Tashti nese dikush qe flet luanishten do pyeste luanin qe, po mir mo vlla, nuk te vje turp/keq/gjynaf qe vret njerez te pafajshem? Luani do te thoshte, cfaj kam une o vlla, fajin e kane Romaket qe mi nxjerrin perpara...une Luan jam, mu po me dole perpara une te shklyj.

Pra arsyetimi i perdorur nga PD se Rama e ka fajin per viktimat e 21 janarit se ai na i nxorri perpara, i heq atributet njerezore kujdo qe e artikulon apo e mendon nje shfajsim te tille. 

Emagjino qe edhe Nazistet ne Nuremberg akuzave per krimet cnjerezore ju munduhan ti benin bisht brenda kornizave te civilizimit: na dhane urdher thane, zbatuam urdherin bashke me ligjin. As edhe nji Nazist nuk ra ne nivele kafsherore qe te thosh, ne ua kishim bo te qarte cifuteve qe ne 1933 se cfare i priste, ca faj kemi ne qe ata nuk hiken?

Tashti, mbas gjith kesaj kafsherie te del Lubonja dhe te thote, stop ahengum, sistemi ka degradu!

Kiss my ass, Fatos Lubonja!!! 

 

 

po edhe ata qe u arratisshin para 90-tes, e dinin cer i priste. pse donin me ik? dmth simas ksaj i bi qe mir ua bon edhe atyne... apo jo?... joooo, prit i cik, se ato jon ndryshe, se shif tani, se prit i her, se nigjo iher, se rama qiti bilen perjasht, kupton ti tashti si lidhen punet... 

po kur me thoshin i her, ne nji kafene te bronxit ne pelham park smiley   qe gjithe ata qe jon kthy nga franca kon ardh homo. edhe benin nje shenje rrethore me te dy duart, per te tregu nje tip perimetri te zgjerum. dmth llafi ishte enveri dhe rama kshu smiley  i thash (po me i cik kujdes, se s'ta pertojn shum), po mire mer, po ene sala nga franca erdh. me pane ne sy i cik si te kap nbefasi. si sala? thane. po ka qen me studime o pra, i thash, me naivitet te teprum. ohuu, than, s'do ti tani... edhe prape ate perimetrin me dur smiley   na... naaa...  smiley

s'do e harroj kurre. smiley

 

edhe prape ate perimetrin me dur

smiley po te shtrish gishtat tregus dhe te terheqesh te medhenjte,i ndrron kuptimi kam idene. smiley

Per 21 Janarin nuk te heqe asnje presje. E mbaj mend akoma momentin kur isha ulur tek puna, vajta tek yahoo.com, dhe shqiperia ishte tek faqja e pare e lajmeve. Si ka mundesi, e habitshme dhe turp. Nuk mendoj se Rama kishte ndonje faj per viktimat e 21 Janarit. Por, and this is a big "but" for me, dicka nuk shkon ashtu sic duhet, dhe nuk shkon ashtu sic duhet kur konsideron faktin qe pas 8 vjet qeverisje nga Berisha, Rama nuk frymezon ashtu sic duhej. Per ju mbase ketu problemi eshte kulturor, poshte vs. mbi shkumbinin, qytetaret vs maloket, a dicka e ngjashme. Per mua, nje person qe ishte simpatizante i Rames kur ai qe kryebashkiak, problemi eshte qe Rama tregon po te njejta difekte qe tregonte dhe Berisha. Juve flisni per 21 Janarin, e keni 21 Janarin ne parti, tek Meta, arsyeja e protestes e pjese e asaj qeverie. Dhe i keni difektet e Berishes tek beteja e kutise*, ndryshimi i kushtetute, si dhe tek spastrimi brenda partise. Per qytetarin mesatar atje, debati eshte midis "the devil we know" dhe "the devil we do not know."

Beteja e kutise*= pa asnje presje pranoj qe Rama fitojti zgjedhjet ne Tirane ne 2011, por ne te njejten kohe, besoj se 100% i humbi zgjedhjet e 2009.

muhametali, 21 janari fillon ne momentin kur bie pertoke viktima e pare.

Meta duhet te ish ne burg per skandalin e 7%, per 21 janar mos e ngatarro kot. 

 

Po dhe ca qendrimi mbajti Meta per viktimat e 21 janarit? Ca qendrimi mbajti per protesten?

He se Meta do futet ne burg mbasi te fitoje zgjedhet bashke me Ramen.

 

Ti dashke te behesh arkeolog tani?

Qesharake. Meta qe arsyeja e asaj protesteje, pjese e asaj qeverisje perpara dhe mbas protestes... ne rast se pretendon se Sala duhet te shkoj ne burge, pakez qesharake ne te njejten kohe te mendosh se Meta eshte aq ok sa qe nuk ka problem ne rast se behet perseri minister.

Meta ishte arsyeja qe qeveria Berisha duhet te jepte dorheqjen ne 21 janar. Sot perben arsyen pse opozita duhet te vije ne pushtet. Paradoks? aspak, welcome to Albania!

Derdellitje emotive kjo per te justifikuar mbeshtetjen tribale qe ti ke per PS.  Behu i sinqerti si ai tipi qe tha, ne fund te fundit Edi eshte i yni o vlla, eshte tirons.

Dihet se per ca behet fjale kur Lubonja thot qe sistemi ka degraduar.

Ah po dhe dicka per 21 janarin (jo jo nuk po e ze ne goje bashkimin e PS-se me personin qe frymezoi protesten e 21 janarit plus nuk mbajti ndonje qendrim ndryshe per krimin e 21 janarit nga Berisha ne konferencat e shtypit dhe prononcimet e tija).   A mendon sinqerisht se kjo PS-ja qe ka perballe kafshe, me ardhjen e saj ne pushtet ka per te siguruar qe do te denohen te gjithe ata qe kishin gisht ne vrasjet e 21 janarit?

Nderkohe: Islami: Në PS mezi po presin humbjen e Ramës që ta heqin qafe

 

Merre Kacarrum Islamin dhe fute ne bythe o Lefti. 

ne bythe do keni 3 kacarruma ju te PS-s, Arben Malajn, Agron Duken, Dritan Priftin

Ta tha Luliani edhe ta ka gjetur mire qe duke u marre me leftin ne kete beteje partiake je bere komplet si Lefti, por sigurisht i krahut tjeter.

Poitizimi ne kete ceshtje eshte i pashmangshem...per kete nuk ka nevoje ta pohoj as Luliani as ti!

Cfare shikon partiake konkretisht ne ate qe kam thene une me siper? 

Nese une them qe Socialistet ne 14 Shtatore te 98 treguan se nuk jane kafshe ne ate nivel qe e tregoi veten PD ne 21 Janare 2011, ty kjo te duket qendrim partiak?

Jane vrare njerez dhe ne 14 shtator te 98-tes e para e punes, dhe po nga ana e grushtshtetasve, prandaj leje ate krahasim se nuk ka lidhje fare.

E dyta nuk eshte vetem ky koment qe te ben partiak por moria e shkembimeve partiake me Leftrat e Pateket, sidomos keto kohet e fundit.

 

Mos u hidh nga dega ne dege si ketri. A je dakort qe 21 Janari ne vetvete eshte treguesi i nivelit kafsherore te asaj qe quhet Partia Demokratike? Nje njeri qe thote une i vrava se mi solle ti, a je dakort qe nuk ka lidhje me asnje lloj civilizimi? 

Hajde biem dakort nje here per kete pastaj flasim per Rame e per Mete sa te duash! 

S'po hidhem kund.  Mos flit percart.

Nuk ka nevoje te merret vetem 21 janari per te treguar se PD-ja eshte nje bande e udhehequr nga nje megaloman psikopat i etur per pushtet, e une s'kam thene ndryshe ndonjehere.

Po c'ndryshon kjo nga fakti qe ti mbeshtet banden tjeter ama?

Pastaj une e kuptoj se jo te gjithe kemi lluksin psiqik qe kane disa qe jane te barazlarguar! 

Nqs ti mendon se me komplekson kur me thua se je Lefti i anes tjeter te siguroj se gabohesh. Fenomeni Lefti dhe PD jane misherimi i kafsherise, barbarise, antiqyteterimit, anakronizmit dhe ti vihesh kunder kafsherise nuk duhet te kompleksoj duhet te nderoje.

 

E di, disa s'kane aftesite te dalin matane tribalizmit mendjengushte te tyre.

Ndac kompleksohu ndac jo, une thjesht po percaktoj ate qe shoh.

Ti viju kunder sa te duash Leftit, por ta garantoj qe s'e ben per ato arsyet parimore qe permend por per te njejtat arsye qe Lefti te vihet ty.

O Roni, po kthehemi atje ku ishim. Domethene per ju ne shqiperi debati eshte kulturor, qytetati versus malokeri, apo mbi versus poshte shkumbinit. Por nuk eshte ashtu more. Ne rast se mendon se populli eshte shume gabim, ose shume malok, shancet jane qe je ti ai qe eshte shume gabim e shume malok. Me gjithe qeverisjen e qelbur te Berishes, me turpet e tij, me vrasjet e 21 Janarit etc... perseri Rama nuk frymezon. Nuk frymezon si nuk frymezonte kur qe kryebashkiak, e nuk frymezon sic frymezonte dhe Berisha ne 2005... e kutpon sa poshte eshte? Flasim per nje opozite te tretur gjate opozites, dhe arsyeja per mua eshte nje seri sjelljesh ku Rama i duket me afer Berishes me kalimin e kohes.

Qytetari mesatar, apo pjesa grey e atij vendit, i pavendosuri, mendon se Rama nuk do punoj per te, se nuk mund te punoj per te. Dhe si te mendoj ndryshe me ngjarjet e kutise, te kushtetutes, te spastrimit te partise, te hyrjeve te biznesmeneve te ndryshem ne parti, te arrogances se tij, te pamundesise te mbaj nje pozicione te qarta e te larta. E kupton qe sikur kjo te qe nje parti normale, nuk do kishte asnje dyshym qe do mundte nje Berishe te tille me diference te madhe?

 

kjo puna e vrasjeve eshte bere si fabula e deshmoreve. Cila qeveri ka vrare? Te akuzosh dike ose nje institucion per vrasje duhet te paraqesesh me minimalja fakte e prova ndryshe behesh si poetet e peshkut qe bene edhe vjersha per 21 janarin e sot kane Meten ne koalicion.

21 janari ishte nje aksident i madh dhe kur merr njerezit e i urdheron te perleshen me forcat e sigurise, athere ke edhe pergjegjesine e pasojave. Nuk mund te fillosh te luassh me zjarr ne shtepi dhe kur te marre flake shtepia te akuzosh pronarin a ndertuesin se i kishte bere muret e dobeta.

21 janari ishte nje aksident i madh dhe kur merr njerezit e i urdheron te perleshen me forcat e sigurise, athere ke edhe pergjegjesine e pasojave

Njerezit u vrane ndersa ishin me duar ne xhepa!!!!

Muhametali, nuk e juptoj ce ke kete tendence per te sjell malokerine, dhe shkumbinin kur une nuk i kam permendur fare keyo fjale ne komentet e mesiperme.

Ron e more vesh c'tha Meta per 21 janarin? Ngjarje e dhunshme ndaj institucioneve tha.

#Lirindje

vdes PD-ja per i cik tos nane ene i cik kac, mo.

po te dy si rrembythje jan, o Lefti  smiley

i ka lezet leku, thoshin per tosen i dit, O dio mio, ne t'njejtin vend ku diskutohet robert redfordi. bot e ashper shum.

Nga ana tjetër, pranimi i tij në listat e PD çori edhe maskat e fundit të një PD-je që medemek nuk të fal kur vjen puna për ata që kanë qenë apo janë në krah të ish-bllokmenëve.

Shihhhh, e fundit per be?  

Ketu do kishte vend per pak kendveshtrim Dantesk mbi neutralitetin, por s'te le Dan Brown qe ka vendos t'i cmitizoje me radhe Rilindasit (pun intended). 

Rilindje e dhime me Koco Kokedhimen. Po he, se kot llafe jane. Veteranet, komunistat, enveristat e gjithe femite e tyre, me 23 qershor i ke ne rresht per te votuar PS si ushtare te disiplinuar. Kusuri, jo aleanca me LSI, jo imoraliteti jane perralla qe nuk i kam besuar kurre. Ne rresht si ushtare do te jene, ashtu sic i ka mesuar Partia. Ushtare te bindur e disiplinuar. Perhere gati.

keta qe permend ti (shembull ke Roni kopertonin) qe me nate do shkojne dhe zene rradhen tek qendrat e votimit per ta kryer ate pune sipas parimit votat tona plumb per armikun qe me mengjes, por ketu behet fjale per elektoratin e pavendosur ose ate qe zhvendoset, nuk ka nje vote fikse dhe ata te majte qe gjithsesi nuk pranojne te tallen ne kete menyre nga Rama. Ky i fundit organizoi 21 janarin, e pa konceptueshme ne nje vend anetar te Natos, me te vrare betejash per korrupsionin e zene me "ze e figure" te Metes dhe sot thote qe kjo pune i perket arkeologjise. Tani kush nuk eshte dele kete fyerje dhe tallje nuk e pranon. Meta nderkohe "revolucionaret" e 21 janarit i ka quajtur kokepalare dhe ate dhune puc. Tani perseri kush nuk eshte dele kete nuk e pranon.

E ke pare cfare pjesemarrje ne mitingjet e PD? Eshte entuziazem i papare dhe mbesshtetje e madhe pasi Rama praaktikisht opoziten e ka nxjerre jashte loje, nuk fiton dot se ka vrare cdo argument qe mund te kerkonte vota.

Pervec grupit te njerezve qqe permend ti, te tjeret pse do votojne per modelin Rama-Kokedhima dhe shokun e tyre Meta? Per ti vjedhur dhe per te mos i lene edhe te ankohen?

Ka ndryshuar pak Shqiperia ne keto 20 vitet e fundit.. nuk e di ne e ke vene re.. por ushtria me e madhe dhe e disiplinuar sot eshte ajo e PDse.

e ke gabim, mbeshtetesit e PD jane me te shkujdesur me voten prandaj duhet ti motivoje dhe mbaje ne korent lideri dhe makina elektorale e partise, ndryshe nga elektorati me disipline ushtarake i PS.

Sa vjet ke e je larg Shqiprise ??

vij cdo vit, shume here ne vit bile

nuk mu pergjigje..duhet te jetosh ketu ta kuptosh ralitetin...edhe une kam jetuar 5 vjet jashte dhe kthehesha ne shqiperi shpesh... po nuk e kuptoja realisht gjendjen.

po e njoh pra o Gjergj.

ka me shume militante PDja sot.. ta tha dhe sondazhi i Sorosit.

nuk po mohoj qe PD-ja ka me shume mbeshtetje, por nuk ka disiplinen e elektoratit baze te PS. Ai grup qe permend Hunteri, do votojne per PS-ne per inerci dhe nuk mendojne per gje tjeter.

E ka shume here me te forte disiplinen.. arriti te pranoje dhe islamin, kadelin, dogjanin ne listat e tyre brenda 2 javeve..

kjo eshte gje e lehte se ka interes per PD-ne, sjellin vota, sjellin percarje te e majta, sulmojne ata Ramen e Kokedhimen duke targetuar te majtet etj. por ti shiko c'behet me militantet e PS; si ne kohen e PPSH kur Mehmet Shehu, heroi e udheheqesi qe benin be per te, u be armik brenda disa oreve, edhe sot Malaj (lere Islamin, themelues i PS) u be armik brenda disa oresh e ditesh dhe kerkush nuk bezan.

Jo e madhe. Si per aq sa njoh personalisht, si me sondazhe. Ka qene nje sondazh qe shkallen e qendrueshmerise te elektoratit demokrat e kishte tek 60% kurse socialist tek 80%.

Sejko e Lulgjuraj, medheshtore ne eurosong.....ju lumte.... deri tani kenga armene dhe kjoe jona ishin me te bukurat. kenga jone kishte dhe ca efekte speciale skenike shume te gjetura dhe te bukura...... Poshte maskat..... rrofshin keta djem qe po na ngrene lert moralin e neperkembur.... Nje bravo te madhe dhe Elhaides, e cila po çmend Italine me zerin e saj te mrekulllushem.....

ja dhe Bushati tani : "Rama s'po paraqet ndonje gje ndryshe deri tani nga Berisha"

Po flet dhe per "Gjithe qelbesirat kunder Berishes", teza e Mustafa Nanos

Bushati sdel dot nga te qenit nipi i Hysniut, por mua me pelqeu Lubonja sonte, ka filluar zhvendosjen.

po te gjithe nipat e"Hysniut" jane ne politike pse nipat kujt duhet te jene sipas teje? Gjeji ti ca!  

ej ho me,paska shkrujt prap tos lubonja?smiley

 gjithe ata qe jon kthy nga franca kon ardh homo....

Ca thu o burr .Po Sala sipas ty ....dhe nuk ma nxe goja ta them e pernderta lefGOPE !!!!! Terp terp !

ja dhe Bushati tani...smileypo ky nuk doli M..t M..ti ? Apo e ka zbulu Mavria me te 10 mbrapa smiley  E moj LefKOPE çu ka gjet .....keq te thuash qe ke Lice..me yyyyyyy ne fund qe e ke mbaru ne France , e keq te permend;sh argumente nga Moot -Mooti . Mjer ne ..thuaj smiley O te lafte laku i fickes Berishes ishalla qe nuk the nje llaf me mend ne jete tende . Po hiqju Maverikut me 10 re mbrapa moj , se je me shkolle  e me tre mastera ngarkuar , nuk je markuç p Berishës  për të malaksur sheshin e mitingut me Maveriker me 10 mbrapa smiley Thuaj nje llaf tendin si te duash thuaje , po thuaje njehere

Nderkohe qe Malaj eshte flakur...

hehehe, o tos lubonja, o mendimtar i pavarmun. 

Inot si ky i joti, kam pa vetem nga nje shqiptar ne Athine, qe shkoi me qi, dhe e qiten prej bordellos pse ishte i huaj. smiley

Rastesisht, meqe e kisha televizorin tek TVSH-ja se po shikoja festivalin e Eurovizionit, pashe edhe lajmet e ores 11 te darkes dhe ja shkurtimisht permbajtja e informacionit qe ky televizion percolli sipas radhes kronologjike:

- Miting madheshtor ne Elbasan ku SB presanton kandidatet per deputet ne kete zone. Krahas te tjerave premton liberalizimin e vizave me SHBA. Pamje filmike te mitingut. Gjithsej ky material informues zgjati rreth 5 minuta

- Inagurimi i sistemit te ri te kontrollit te energjise elektrike nga SB (pamje filmike ku SB njihet me funksionimin e aparaturave qe bejne te mundur kontrollin e transmetimit te energjise dhe te komandes qendrore).Gjithsej 5 minuta

- Arsimi do te jete perpari ne 4 vitet e ardheshme dhe pagat do te rriten per arsimtaret ne 700 dollare. Kete tha SB ne inagurimin e nje shkolle Karl Gega  (ne fakt ishte rikonstruksion) Pamje filmike te SB duke mbajtur fjalim per epersine e shkollave profesionale. Gjithesej 5 minuta.

- Kuvendi i Shqiperise boton nje material mbi parlamentarizmin shqipetar gjate periudhes 1920-1938. Me kete rast del ne skene Jozefina Topalli e cila flet ne podium per kete periudhe dhe rendesine e ketij botimi. Pamje filmike te Jozefines duke folur perpara nje podiumi 3 minuta.

- Qarku i korces dhe Edi Rama ne miting Pamje nga mitingu i PS ne Korce. Flet BashkimFino, pastaj Arta Dadfe, pastaj Edi Rama Pamje filmike, gjithsej 3 minuta

- PD pretendon fitore spektakolare ne Koplik. Flet Jozefina Topalli. Pamje filmike , gjithsej 3 minuta

- Vlore Gjika shprehet se Malaj nuk do te votohet ne Vlore, ragon Malaj per deklaraten e Gjikajt . Pamje filmike te Kryetarit te Bashkise dhe pastaj replika e Malajt. 1 minute e 30 sekonda. 

- Partite kryesore te vendeve perendimore kane vendosur te braktisin internacionalen socialiste ku ben pjese edhe partia socialiste e Shqiperise. 2 minuta

- Deklarata e SB per heqjen e vizave me USA eshte nje premtim real thote Genc Pollo ne Facebook. 1 minute e 30 sekonda

- Vasilika Hysi e PS flet per deshtimin e sistemit te drejtesise pamje filmike te Vasilikes duke folur per sistemin e drejtesise. 1 minute

- Reagon Halimi ne Face book ndaj deklaratave te Edi Rames per pushtetin gjyqesor. Lexohet argumentat e Halimit te shkruara ne face book , 1 minute

- Koalicioni i Djathte dhe Partia Republika Fatmir Mehdiu ne Devoll, flet Mehdiu, 1 minute.

 

- Miting madheshtor ne Elbasan ku SB presanton kandidatet per deputet ne kete zone.

Mitingu ku mbizoteronte kryesisht kjo brohoritje: "O sali o flori, vota ime eshte per ty?"  I dha TVSh-ja keto? 

Me individualiste elbasallinjte se fieraket: "O sali, o hero, gjithe Shqiperia ty te do."  

Keto me siper paraqiten ne media (s'e di konkretisht si i pershkruan TVSH-ja) si "thirrje elektorale me rime te simpatizanteve."  Tekstualisht. 

 

@ Xhexho, c'eshte ky pesimizem, apo hudher-hi-syve smiley

Me shume dashuri ne se me kupton , por edhe ne se JO , me kupton Njente Kapo - Grande Kaka smiley ose varianti Rumun i LefGopese ! Psake pat vullnet te jashtezakonshem te shpenzosh aq kohe me ish TVSH !!!!!!!

Kush eshte ai i Marre qe MENDON se ka TVSH e le me pastaj ta shikoje , pervec Saliut dhe " dulçes " Dylqinjës Zho - ze-fine , ( sipas shqiptimit te lefterisë ) - alias  Jozefperckes ? Ne menyre te  menjehershme ai TV duhet te marre nje status tjeter se ashtu si po perdoret per TVSH ai eshte katandisur me keq se Shijak TV ne vaktit ose si TV i Tepelenes dhe Vokshit ne 92 -96 !

Me duket se as FIKS nuk e perfshin ne monitorime smiley.....

Vazhdim....

 

- LSI ne Kucove, flet Ilir Meta ne prezantimin e deputeteve per qarkun e Beratit, 1 minute. Pamje filmike nga takimi. 

- KQZ ka njoftuar se do te shqyrtoje diten e premte projekt aktin per hedhjen e shortin per miratimin e permbajtjes se fleteve te votimit etj. 1 minute. 

- 1.5 milion Euro BE ka ofruar per shqiperine per modernizimin e sistemin doganor  per permiresimin e standarteve drejt atyre Europiane. Flet Etore Sekui i pasuar nga Ministri Bode ne nje mbledhje/takim per kete gje. Gjithsej 1 minute.

- Njesia Bashiake 9 eshte perzgjedhur per nje projekt pilot per sherbimet sociale te grupeve ne nevoje. Majlinda Bregu flet per kete nisme dhe ankohet se fondet do te ishin akoma me te medha nese nuk do te ishte bllokuar nga PS statusi i vendit kandidat. Pastaj flet Jorida Tabaku zv. kryetare  bashkise. Gjithsej 3 minuta.

- Nato jep vleresime maksimale per Arben Imami dhe ministrine e Mbrojtjes per demontimin e municioneve te vjetra e te teperta. Rasmusen vlereson maksimalisht punen 4 vjecare te Shqiperise. 1 minute

- Prej nje jave ne qarkun e shkondres po behet kompesimi i kestit te pare te vleres per demtimet qe u jane bere fermereve 2 viteve me pare nga permbytjet. Nuk thuhet sesa eshte shuma qe po kompensohen por 2 persona (duhet te jene fermere) thone perpara kameras qe jane shume te kenaqur nga vlera e kompesimit).1 minute

Kishte dhe disa lajme te tjera shkurt si nje projekt i inicuar nga qeveria suedese per ndergjegjesim te popullates ndaj dhunes, rastet me malarje ne disa zona te shqiperise por pa rezik per ndonje epidemi, kryesisht te importuara nga jashte si Greqia apo Afrika. U gjet nena bioologjie nga emisioni njerez te humbur drejtuar nga Aida Shtino, Eurosong shqiperia me Bledar Sejkon konkuruan por nuk u kualifikuan per naten finale.

Naten e mire. 

 

 

 

hej..paskesh ardh Berisha ne Londer..dhe kishte bo foto ke busti i Skenderbeut, ke ai cepi i vobekt mas bootsit ku un blej rrujtsen e trapit ahahahaha

kto jan koordinatat per google maps: 51.513931,-0.186903

- Partite kryesore te vendeve perendimore kane vendosur te braktisin internacionalen socialiste ku ben pjese edhe partia socialiste e Shqiperise. 2 minuta

 

Socialdemokratët gjermanë, demokratët e majtë italianë, të majtët francezë dhe laburistët britanikë, kanë braktisur internacionalen Socialiste, duke shpallur se themelojnë Aleancën e socialistëve progresistë. Ata deklarojnë se s’mund të qëndrojnë në një organizatë-fosile të shekullit 19, në të cilën ka ende diktatorë të Afrikës e Azisë. Në Internacionale kanë mbetur tani Tadiçi, Stanishevi, Papandreu dhe natyrisht nënkryetari i 36-të i sllavo-grekëve, Edi Rama  smiley

nje lajm i keq per drizon smiley

 

Kapo edhe ne kohen e Enerit apo te PPSh-se, lajmet nuk ishin kaq me partishmeri per Partine e SB . Une mund te kisha nuk e di sesa vjet pa i pare lajmet tek TVSH-ja dhe te them te drejten u skandalizova nga menyra e dhenjes se informacionit dhe urejta e dukeshme ndaj opozites. Kjo eshte nje cmenduri publike dhe qe urdherohet e kontrollohet nga nje i cmendur si SB.

Kapo,

Ky ne fakt si lajm i vone per mbreme, duhet te jete lajm i dites ne PPU !!

Pupupu more IDRIZ Ferra ! ç'na gjeti more Idriz ??! S'ka as 3 muaj qe u zgjodh zvendes Kryetari i 36 i Internacionales ky Qerosi juaj (e mbani mend shkrimin qe sollen tek Peshku nga Blogu i tij ?). Dhe ja tani, ngeli fillikat i vetem me ata anetaret e vendeve te Botes se III-te qe solla une ne liste, tek po ai shkrim qe citova me lart ... Burundi, Iraku, Filipinet, Serbia, Maroku, Venezuela, Mauritania etj etj

Tani qe ju bene perfundimisht Naften dhe Franca, Gjermania, Italia dhe Laburistet Angleze, ta gezoni Internacionalen e Jorgo Grekut dhe Serbit Tadiç, 2 KUMBARET e Aleances suaj te NGJALAVE

Ky po qe eshte KTHIM NE IDENTITET

Tashi po qi paska erdh disi ne ekuilber matriksi i Peshkut, se na trembi qepare.

Them disi se faji deri tashi eshte vetem i Lubonjes dhe malokeve. Akoma s'eshte permendur Bamiri qe ha fara nderkohe qe gatuan qofte. 

LefGOPE ...C'behet keshtu moj ? Ishin anthuiasmuar Bashkimet Profesionale te Shqiperise me shokun Gezim Kalaja ne krye dhe nuk permbaheshin nga Hingellimat .Vete sh.Sali si kryetari partise me rastin e Fushates Elektorale merrte pjese ne Mbledhjen e tyre te Protestojme  kunder Qverise

Pa pa pa , ti shihje si brohorisnin .." Urra ..Rrofte Qveria qe na ka si Rrypa Trazmisioni " ore nuk uleshin me ne karrike  .E si ligjeronte babai i LefKOPESE ...Do fitojme shoqe e shoke se Opozita ka Edin dhe Pd-hi e JU kini mua qe  do ua mba te GJITHEVE ...premtimet .

E moj LefKOPE si hingellinte Salla dhe sh Gezim nga qejfi qe do ua mbante Saliu !!!!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).