Me del keshtu kur e fus kodin:

 

You have been randomly selected for further processing in the Diversity Immigrant Visa Program for the fiscal year 2014 (October 1, 2013 to September 30, 2014). Selection does not guarantee that you will receive a visa because the number of applicants selected is greater than the number of visas available. Please print out this letter and take it with you to your visa interview.

 

Kam fituar dmth?

Vazhdimi ketu.

1413 Komente

Tani Vlore une e kisha bere aplikimin ne shkurt por per gabim te postes dhe drejtorise se burgjeve edhe pse kishim shenuar ti dergohet ambasades amerikane zarfi nuk kishte shkuar. Pasi bem namin dhe nje lemsh te madh neper zyra bem te mundur qe te dergohej ne ambasade sepse kisha gjithe mandat arketimet dhe formularet ku ishte kerkuar qe ti dergohej ambasades.

jo der tani asigjo...na iku jeta tu prit smiley

Aka50, EnisLl ka ndonje te re nga ju? Kjo pritje keshtu qenka me e veshtire se kur prisnim te na dilte numri per intervisten. Aka50 po ty kush te kishte thene qe te njoftojne per nja dy tre dite?

ju lutem me thoni ne lidhje me ushtrine kam bere vetem6muaj ju faleminderit po pres peryjigjje

albok sapo me erdhi email nga ambasada ku me thote dergo pasaporten me dhl per tu pajisur me viz..i bje 1 jav hiq t shtun te diel kaq do ju vonoj edhe juve besoj..suksese..shiko her pas her emailin se kta aty te njoftojn jo ne cel

mos e ki me stres fare thjesht eshte ceshjte kohe besoj se brenda ksaj jave do kesh pergjigj pozitive edhe ti se ska si te tjet ndryshe!

 

Aka50 nuk e mer dot me mend sa me gezove me kete njoftim, te falenderoj me te vertete shume. Uroj me gjithe zemer te te eci mbare.

asigjo ta di hallinpradaj te njoftova direkt smiley suksese edhe ti..gjith t mirat

Albok ju kontaktoj ambasada apo akoma?

Nje i njohur  im kishte intervisten dhe e kishin ven ne "AP" per dyshime te diplloma e universitetit (do kontrollojn ate vet). Plus qe i ishin duk shum te rrept. Konfirmon apo thjesht ska qen dite e mire sot?

Dhe dicka tjeter: eshte e vertet qe pyesin vetem fituesin kryesor (burrit te vete - tha - si kishin drejtuar fjalen fare)?

Pershendeje

Doja tju pyesja, per diplomen e universitetit kishi dyshime ambasada? Por a di nese e kishte legalizuar ne ministrine e jashtme? A e kishte marre vulen e Rektorit te universitetit?

 

Jam ne te njejtin hall dhe une pranda j po pyes.

Faleminderit

Fizag ne akoma asgje te re. Ishin dy sportele ku beheshin intervistat persa i perket asaj qe na intervistoi ishte shume e sjellshme cdo pyetje na e drejtoi te dyve jo vetem fituesit kryesor. Mua mu krijua pershtypja qe po ti kesh te gjitha dokumentat ne rregull ste nxjerrin asnje pengese te kote.

Fizag me fal ja kishin shpjeguar qe kishin patur dyshime per diplomen?

@Albok - Konsulli kishte ven re nje mosperputhje datash (me sa duket gabimet e administrates shqiptare skane te sosus) qe keta personat se kishin ven re me perpara e sdinin si ta shpjegonin ne moment. Dhe duke qene se diplomen e unit nuk e kishin derguar me dhl bashk me dokumentat e tjere, i kish then qe do tju japim vizen pasi ta verifikojme. E gjithe kjo ndoshta dhe nga fakti qe i mungonte orgjinali i defteses se pjekuris...

ps. Eksperienza jote me deshmin e penalitetit me fut shpesh ne paranoj smiley. Nje email konfirmimi zyres konsullore disa dite perpara intervistes si te duket si ide (edhe pse nja 2-3 per ceshtje te tjera ja kam derguar tashme smiley)?

Fizag mos ma permend me se e kam aq peng qe nuk u interesova me pare kishte arritur apo jo, por e kishin te shkruar te zeze mbi te bardhe ti dergohet ambasades amerikane inkompetentet e administrates shqiptare. Mendoj qe tu shkruash per konfirmim eshte ide shume e mire. Edhe une u kisha shkruar me pare per ceshtje te tjera, i vetmi dokument per te cilin nuk u interesova e menderosi gjithe procesin. Shqetesohemi shume qe spo na kontaktojne...

@albok a te kontaktuan

Jo Enis akoma, po ty?

Mos e vrit trunin se jan me rradh atje ..jo un neser do ti coj si kam cu akoma

Miq te dashur me kenaqesi ju njoftoj se sot rreth ores14.30 na kontaktuan me e-mail per te derguar pashaportat ne ambasade. Keshtu qe Aka50 kishte te drejte qe duhen 7 dite pune nga mberritja e dokumentit qe mungon. Nderkohe ju falenderoj vertete shume per mbeshtetjen gjate gjithe kesaj procedure jo pak stresuese. Ju uroj suksese!

E po shyqyr smiley me ne fund do shkosh ne Amerike smiley

epo shyqyr vlla, se na hoqe nje merak te madh..smiley   hajde urime dhe me krahe te lehta  ne Amerike..smiley   sukses!

urime albok !!!nuk me thua per deshmin si ja bere heren e dyt  ku u interesove pasi more vesh qe sta kan derguar ku u interesove? flm.

Përshendetje, albok do të doja të  bëja një pyetje, unë intervistën e   kisha më 13 maj dhe atë ditë  në intervistë më kerkuan një dokumnetë shtesë nga garantuesi. që ishte 2013 IRS TAXTRASKIPT  po atë ditë e njoftova garantuesin në amerikë që të më niste kë të dokument dhe ma nisën me DHL dhe të premten me vjen në shqiperi. unë ekam postuar në DHL që të premten por më qënëse ishte  fundjavat  dokumenti shtesë mberriti në ambasadë të hënën, dhe ty albok cfare dokumenti të mungonte qe e cove dhe më pas pas 7-ditësh te njoftuan. se unë të martën u nisa një e-meil, me than që dokumenti ka mberitur, preism te shqyrtohen nga oficeri konsullor dhe me pas do më nisin udhezimet e mëtejshme. kur mund te me lajmerojne mua thua. shpreosje t e na ktheshe nej pergjigje. hahah dhe suksese.
 

Urime albok! taksirat do presesh dhe nja 10 dit per vizen smiley
 

Urime te perzemerta Albok dhe suksese pertej oqeanit. 

Besoj se siti jot i preferuar do jet Kayak.com tani e tutje smiley. Mqs ra fjala te iken truri kur shef cmimin e bibletave per ne Usa, sidomos kur je mesu me biletat me ofert tirane-itali smiley

ps. Kontaktova ambasaden e me konfirmuam mberritjen e deshmive te penalitetit Albok. Nje mendim me pak... smiley

Aka50 harrova te te pyes. Duhen vertet 10 dite per nxjerrjen e vizes??? Se di qe ne itali (psh) ta dergojne qe diten tjeter.

albok sot me paskan cu email ambasada qe te shkoj te marr dok te DHL... qe i bje fiks 7 dit masi e dergova

@ tgjithve ate 160 dollar ku duhet me e pagujt pas marrjes se vises

Shume faleminderit fizag, bere shume mire qe ju shkruajte, dokumentat e tjera i ke te gjitha ne dore keshtu qe smund te kesh surpriza te pakendshme diten e intervistes. Dicka tjeter kontrollo mire dollaret per diten e intervistes qe te mos kene asnje njolle boje siper se nuk ti pranojne.
Per biletat me mire spo komentoj smiley
Lufthansa me duket sikur ka oferta te mira.

Aka50 faleminderit per njoftimin desha te te pyes, bashke me pashaporten dergove dhe nje kopje te asaj letres qe na dhane diten e intervistes?

po pashaporten edhe fotokopjen e letres qe te dhan...sapo e mora pashparten smu besu kur pash vizen ne te..ishte sh e bukur smiley ju uroj fat te gjithve

Hahahahah aka50 fat te mbare edhe ty!

cuna dhe goca, vec mos harroni t'mbushni naj valixhe plot perplot me kurajo se ka per t'ju hy shume ne pune ato mujt e pare kur te boni pytjen se ca i bote vetes dhe t'mos merrni asnji pergjigje

ti Bredho po te jesh burre, u jep nr e telefonit ketyre qe te kene si mbeshtetje te mundshme..  se kshu teori dhe llafe te bukura  thone te gjithe..

Dhe pergjigja praktike e Bredhit ne kate rast eshte : Atyne iu ka dale per USA jo per Canada dhe ja ku u lame shoku Belul. 

Vetem nji keshille do kisha une se besoj te gjitha i keni nigju nga 1000 here. Shifni mos iu bje me lire me Turkish Airline, se keni edhe qarin se iu lejojne 2 valixhe falas. Iu prifte per mare Amerika.

Mizor, Br3dh.  Si e hedh llafin ashtu, thate.  

Ne valixhe: ndonje rrote djathi, nje cik mjalt te hajrit, suxhuk llokumi dhe saken se nuk merrni raki me vete se do u duhet.  

Shakate menjane, urime cuna e goca per deshirat e plotesuara gjer me tani smiley

pervoja e robit pa letra, Monda...
Belul, po ne i falemi mbretereshes o derman, nuk u hyn shume ne xhep numri im ktyre kandidateve per jabanxhi...ah, ne qofte per mbeshtetje morale, po, me patjater* smiley

(me kusht qe t'firmosin kontrate ku garantojne mbeshtetje pa kushte per skuadrat e Bostonit)

smiley akoma 160$ per koke per tu paguar smiley

kur paguhet kjo taksa kur shkon andej..apo qe ktu?

Aka50 futu ke siti qe ka postuat Albok. Ku thuhet qe taksa duhet te paguhet para se te besh hyrjen ne Usa. 

 

Përshëndetje, do të doja tju beja një pyetje, në se nga ana juaj do të kem një përgjigje do me ndihmonit shume. un në muain maj kam intervistën në ambasade, dokumentacionin shqiptare i kam gati, por të garantuesit po me vonohen  pak. si eshstë e këshillueshme per letrrat e garantuesit të nisen para intervistes, dhe në se  cohen diten e intervistës ka ndonje probleme, ka pasur raste nga ju që i kan cuar dokumentat diten e intervistes dhe në se ka  mund te di cafre ju kan thën. ju uroj te gjithve fat, faleminderit për vëmendjen tuaj.

Ju pershendes nga New York-u! Dhe ju uroj suksese te gjitheve juve qe bashkebiseduam ne kete teme. Atyre qe e moren vizen ju ecte mbare ne USA, atyre qe su ka dale intervista akoma, ju dalte sa me shpejte.

Gati nje vit me pare hapa temen ketu me pyetjen a kam fituar apo jo, ndersa tani po ju shkruaj nga Amerika! E cuditshme si te shkon rrjedha e jetes nga nje detaj i vogel.

Vend i bukur Amerika, por jo dhe aq i lehte sa mendohet andej, gjithsesi do t'ida dalim. Po bej gati dy muaj ketu, dhe jam ambjentuar relativisht. Brenda 10 diteve filloj dhe punen.

Ju uroj dhe njehere suksese!

Pershendetje dhe te uroj mbaresi.Te lutem mund te me thuash per sa kohe te erdhi Green Card-i dhe ndikohet kjo kohe nga ndonje faktor?Shume faleminderit.

3-4 jave vjen green card-a. te vjen me poste. ndersa social security number (pa marre kete nuk te puneson njeri) vjen dy jave pas ke bere aplikimin. shkon te nje nga keto zyrat e socialit dhe aplikon.

Shume faleminderit per pergjigjen.Do doja tju beja dhe nje pyetje...green card-i te vjen te adresa e pritesit dhe po nga ketu behet aplikimi per SSN?

smiley 

Mashallah, kshu ka lezet!

ishallah nuk i hyn politikes mallengjyese shqiptare. Pushime te mbara nga politika smiley

@Sonik me behet qefi qe u bere i gjalle miku im. Flm per urimin ne radh te pare; une jam akoka te kategoria e dy e atyre qe akoma se kan vizen (tani ne maj kam intervisten smiley ). 

Doja te pershendes per dozen e optimizmit qe ke sjell me postimi  tend te fundit. Me sa shof je ne rrugen e duhur smiley. Urime dhe suksese te metejshme.

@elio1212. Garancin nqs smundesh ta dergosh bashk me dokumentat e tjere dy jave para mund ta paraqesesh dhe dorazi diten e intervistes. Ndersa nqs ste ka arritur akoma dhe diten e intervistes sdi cte te them... Paraqitu ne ambasade e degjo cte thone ata.

Te uroj ta zgjidhesh sa me shpejt kete problem. Gjith te mirat

fizag miku im mos u shqeteso se derisa te eshte caktuar intervista e ke te marre vizen. Ruaj qetesine se nuk ka asgje per t'u shqetesuar.

Suksese cunave dhe gocave te reja dhe jo te reja qe aspirojne te shkojne ne vendin e lirive dhe oportuniteteve.

Shresoj qe ta vleresoni lirine e Amerikes... 

Neve nga Europa qe po na groposin ne taksa dhe papunesi eurokratet  presim pak nga optimizmi juaj.... te na infektoni me liberty!!

goog luck!

Pershendetje sonik.. un sapo e kam marr vizen edhe qefin aty ne New York e kam te vij..por disa me thone qe jetes e shtrenjet veshtir te ambjentohesh e kshu gjerat..ti si e shef?? ne ca vendi ke shkuar n NY

per te banuar banoj ne queens. eshte nje zone super faktikisht, shumica jane te bardhe dhe hispanik, ka rus dhe jewish, zone shume e rregullt dhe e paster. jetesa eshte e shtrenjte sa i perket qerase, por nqs gjen ndonje person, ose kusheri, ose shok qe ta ndani qerane te bie me mire. ndersa veshjet, kepucet etj jane shume me te lira se ne Shqiperi, natyrisht dhe cilesore. dhe ushqimet s'jane shtrenjte, por duhet ta bredhesh nje cik zonen ku jeton per te gjetur dyqanet qe ofrojne cmimet te mira. ambjentimi pastaj varet dhe me ke do rrish, une shyqyr jam ambjentuar shpejt, se edhe me gjuhen nuk kisha probleme, ngaqe e dija.

shumica jane te bardhe dhe hispanik

shpresoj qe ta pelqesh reggaetonin. Dhe ta kam llafin per oret e vona te darkes ose ato te mengjesit ne fundjave

Pershendetje,ju lutem mund te me sqaroni si eshte procedura mjekesore dhe a duhet te paraqiten te gjithe familjaret ne takimin e pare?A duhen perkthyer dokumentat dhe noterizuar?Faleminderit.

Cili eshte afati i nisjes ne Amerike mbas marrjes se vizes?

Pershendetje Arkaelb. Lexo ketu per proceduren e vizites mjeksore http://travel.state.gov/content/dam/visa.... Pastaj lexo eksperiencat e personave qe e kan bere tashme viziten (sonik dhe 990) ku do gjesh pak me sh detaje praktik ne pergjithsi

gjith te mirat

edit: dokumentat mjeksore nuk duhet as perkthyer as legalizuar 

Faleminderit per pergjigjen.

@sonik si e gjete vendin e punes vet apo aplikove ne ndonje zyre punesimi

Pershendetje Sonik shume urime dhe shume suksese ne punen e re qe do fillosh, me behet qefi qe je ne rrugen e mbare te realizimit te endrres amerikane smiley.

Me kujtohet kur kerkoja informacione ne internet rreth llotarise pasi kisha fituar... kur pashe kete teme dhe disponibilitetin tend per te dhene informacione mu duk sikur gjeta nje oaz ne shkretetire smiley. Prandaj te falenderoj serish!

 

 

 

Sa qetsi ketu, skemi fare prurje te reja smiley. Mqs dolen rezultatet e dv2015 tashme??

Doja t'ju pyesja dicka. Sot dergova dok me DHL ne ambasad por me bere pershtypje fakti qe sme leshoj ndonje kupon qe verteton dorzimin, thjesht te vjen konfirmimi me email nga ambasada me tha vajza. Tani ma konfirmimi, keshtu ndodh zakonisht apo eshte gabuar ajo vajza (e re ne detyre)? Thanx 

edhe ska per te pasur me prurje te reja... nuk shkon me njeri ne Amerike tani, se te gjithe kane gjetur pune te Paniri i punes..smiley

Fizag Te Uroj Suksese Ne Interviste Dhe Te Maresh Vizen, Dhe Per Letrat Pa Merake Se Te Shkojne, Une i Nisa Javen e Kaluar  Dhe Shkova Nga Drreka Dhe i Pyeta  Kan Vajtur,  Pash Procesverbalin e Dergeses Te Firmosur Nga Ambasada Dhe Eshte ok, Mos Ki Merake, Te uroj Suksese:smiley

Shume falemnderit Elio. Fjala jote ne vesh te perendise smiley. Dmth shkojn brenda dites dok ne ambasade? Une sot rreth ores 10 i dergova dhe sipas asaj vajzes shkojn te henen... Po email konfirmimi nga ambasada per marrjen vjen vertet apo ja ka fut kot ajo? Te falenderoi perseri?

Fizag ajo goca duhet te te kishte leshuar nje way bill me nje tracking number dhe ti mund ta ndiqje tek faqja e DHL-se ne internet.

Une nuk besoj se do kesh probleme me DHL-ne por gjithsesi te keshilloj te rikthehesh dhe ti kerkosh asaj vajzes way bill-in sic kerkohej dhe te udhezimet e letres qe ke stampuar mbas regjistrimit ne DHL.

Ambasada nuk te dergon email qe i ka mar apo jo dokumentat, te dergon email kur i dorzon pashaportat DHL-se me vizen mbas intervistes

 

Fizag, Mos u Merzit Se Te Shkojne Brenda Dites, Gjithseis Shkoi Thuaj Ma Trego Pak Proceverbalin e Dergeses, Sic e Bera Une Shif Emrint Tend  Dhe Kaq Pa Merake Se Te Kan Shkuar Brenda Dites. Suksese

Mmmmm. Tani spo kutpoj. Ty Albok ta leshuan faturen (me track nr etj). Une e pyeta e me tha qe sjapim gje, kontrollo email per konfirmim tha. Dhe te njohurit time si kishte leshuar gje njesoj si mua. 

Ps. Po visat ju erdhem albok, per sa kohe?

Po shkoj njeher neser patjeter Elio. Rrofsh

Nuk e kuptoj pse nuk ju kane dhene tracking number-in i cili del kur stampojne faturen me te dhenat e derguesit dhe marresit. Te te duhet te ikesh te DHL per konfirmim nderkohe qe ka nje sherbim track & trace te shkelqyer!?  smiley

Kur e bera une ajo stampoi nje fature te cilen e ngjiti te zarfi me te dhenat e derguesit dhe marresit dhe me tha ketu siper eshte tracking number. Une i bera nje foto me cel tracking number qe te mund ta ndiqja ne internet.

Konfirmim me email nga ambasada qe i kane vajtur dokumentat nuk te vjen. 

Mgjth Fizag mos perto kalo beje nje xhiro per siguri po ste binden e di vete ti nje email ambasades per konfirmim smiley

I futem pashaportat te enjten ne date 24 prill dhe na i kthyen te marten ne date 29 prill smiley

shikoje te fatura se duhet ta kesh aty tracking number. gjithsesi kjo eshte gje pa rendesi e ske pse e vret mendjen, DHL ka 20 vjet qe ka kontrate me ambasaden amerikane dhe i dine vete punonjesit, bile mbaj mend qe kur pata cuar zarfin e pare ne kentucky adresen e marresit e plotesuan vete ata te dhl, dmth i kishin mesuar uje keto procedura.

rregulli eshte keshtu, nqs zarfin e ke dorezuar te pika e dhl para ore 12 te dites (ose 12 ose 13, sjam shume i sigurte), zarfin shkon ne ambasade te nesermen. Nqs e ke dorezuar pas kesaj ore (dmth pas 12 ose 13) shkon ne ambasade te pasnesermen. kur e con te premten, shkon te henen. Gjithsesi ske pse e vret mendjen, se dhe sikur ta cosh nje jave para afatit prap ska problem.

pershendetje, u perzgjodha ne fazen e selektimit te llotarise amerikane per 2015, por vura re se: Foreign State Chargeability  apo Country of Egibility e kisha vene Itali, dhe jo Shqiperi ku kam lindur. Mund te me ndihmoni, si duhet te veproj ne kete rast? une banoj prej vitesh ne Itali, dhe kam nje femije qe ka lindur ne Itali. Ju faleminderit paraprakisht

pershedetje, cfare shtetesie ke? Nqs nuk ke shtetesi italiane, athere ke probleme. Sepse e ke shenuar Itali dhe jo vendin ku ke lindur, dmth je shpallur fitues ne Itali dhe jo ne Shqiperi. Nuk do te te bej pesimist, ose ik ne ambasade (Tirane) dhe pyet, ose couji email, gjithsesi kur te nisesh tani zarfin per ne Kentucky plotesoji te gjithe kutite sakte, sic jane realisht, se ata ste falin per keshtu gjerash.

pershendetje Sonik, kam shtetesi shqiptare, dmth country egibility e kam bere pa vetedije Itali. Flm per ndihmen tende, dhe nqs keni ndonje info, apo sugjerim tjeter per kete rast jeni te lutur te me shkruani. dite te mbare, gjithe te mirat!

@Aviator, pershendetje dhe urime per perzgjedhjen. Ne nje forum anglez po lexoja qe nje djali nga Maroku ja kishin refuzuar vizen sepse si contry of eligibility kishte vene Spanjen ku jetonte prej shume vitesh dhe kishte nenshtetesine, mirepo ne rastin e atij problemi ishte qe ishte zgjedhur nen EU dhe jo AF. Ne rastin tend je gjithsesi EU, ceshtja eshte qe ata kane kuotat e tyre per cdo shtet brenda cdo maxi rajoni dhe ti je perzgjedhur nen nje shtet qe nuk eshte ai i sakti... nuk di cte them. Te ky forumi ne anglisht mund te gjesh informacion dhe ndonje eksperience te ngjashme si edhe ajo qe te thashe me siper, por ka nja dy dite qe nuk punon faqja.

FLM albok. mund te ma gjesh linkun e ketij forumit ne anglisht te lexoj apo ndonje info me shume.

a keni nevoje per ndonje gje tjeter, megjithese tani sikur kam filluar t'i harroj... smiley

Persh

 

Përshëndetje, Sonik Urime Dhe Me Behet Qefi Qe Je Në USA  Për Një Te Ardhme Më Të mir, Ishalla Kemi Dhe Ne Fatin Tënd, Doja Të Pyesja Cfare Më Këshillon, Qe Zarfin E Garantuesit Ta Mar Me Vete Diten E Intervistës Apo Tja Dorzoj Këto Dite, Domethën Nesër, CFAR  Më Sugjeron.

Ateher... Shkova pyeta sot te Dhl dhe me tha qe faturen e dergeses per ne ambasad nuk e bejn ne ketu por zyra qendrore ne autostrade dhe qe po te doja te shkoj te henen e ta marr. Gjithsesi nuk jam ne merak per kete gje thjesht u fiksova dje dhe pse e di qe nuk humbet gje. Me preokupon me shume fakti qe, me 1majin dite feste dhe fundjaven ne mes, dokumentat arrijn te hene, dmth vetem 10 dite para intervistes... Problem ne orizont pr mua apo jo???? 

@aviatorin. Si te kan then cunat e/o gocat me siper kontakto me email konsullatat e Napolit e Tiranes dhe KKC e degjo cfare te thone. Te uroj te mos kesh probleme duke qen se perzgjedhur gjithmon me kuoten europiane. Gjith te mirart

flm fizag, ate do bej, do i kontaktoj njehere. 

ska problem se dhe te miat 10 dite para arriten ne ambasade. se dhe kisha harruar nje dokument, qe e mora te hene, zarfin e nisa te marten, zarfi arriti ne ambasade te merkuren. dmth fiks 10 dite para afatit dy javor. dhe spata problem.

Përshëndetje, Sonik Urime Dhe Me Behet Qefi Qe Je Në USA  Për Një Te Ardhme Më Të mir, Ishalla Kemi Dhe Ne Fatin Tënd, Doja Të Pyesja Cfare Më Këshillon, Qe Zarfin E Garantuesit Ta Mar Me Vete Diten E Intervistës Apo Tja Dorzoj Këto Dite, Domethën Nesër, CFAR  Më Sugjeron.

coje me zarf nqs e disponon. nuk ka shume rendesi, si me zarf para si ate dite, por meqe e ke nise me zarf.

E mor Sonik, si te duket kur shikon qe ne fillim me flamurin shqiptar, tani me ate amerikan smiley ?
Ke ndopak nostalgji ?
 

ja sic e shikon smiley, per atdheun sme ka marre akoma malli, por me vone besoj se do me marre smiley

Na trego icik se ca bere kur shkove atje si veprove..ku u regjistrove

Sot kishte marre pergjigje pozitive edhe nje njeriu im, dmth kishte fituar llotarine amerikane. Po I jap kete link qe te kete parasysh per procedurat e mevonshme. Ju falenderojme per ndihmen qe keni dhene. Paci vetem fat. Mos na kurseni edhe per ndonje  ndihme qe do keni nevoje. smiley 

@Aviator ky eshte link http://forums.immigration.com/  por po te klikosh do shohesh qe nuk punon sepse i kane bere nje upgrade kohet e fundit dhe kane patur probleme.

Gjithsesi edhe une te keshilloj ti shkruash KCC-se dhe ambasades per informacion mbi kete ceshtje, ne objektin e emailit duhet te vendosesh te dhenat e tua ne formen:

Case Number Mbiemer, Emer dhe daten e lindjes (mm-gg-aaaa).

flm serish albok, ishe i qarte. Do provoj ti shkruaj njehere.

Mirdita miq! Edhe une me 1 Maj u perzgjodha per DV-2015 dhe menjeher fillova te kerkoj me shume info pervec ambasades! 

Me emocionoi koha kur lexova postimin e pare te sonic "a kam fituar" dhe pastaj pas disa kohesh "ju shkruaj nga amerika" , keshtu qe Faleminderit Sonic qe hape kete teme dhe per suportin qe i ke dhene ketij forumi dhe ketyre vellezerve tuaj shqiptare! 

Edhe une sapo u perzgjodha nga llotaria amerikane Dv-2015 me "case" number 10 *** 

Une i kam lexuar pothuajse te gjitha komentet dhe ajo qe ve re eshte ndryshimi per punen e zarfit ne Kentaki! Me pare thuhej qe duhej dorezuar sa me shpejt ndersa tek rregullorja e ambasades apo vizave thote qe duhet ta plotesojme online nje form Ds-260 dhe nuk mund ta plotesojme para dates 19 maj! Eshte i njejti zarf apo kjo eshte dicka tjeter dhe une duhet te dergoj dicka tjeter me poste ne Kentaki?!?!?

endodr urime per perzgjedhjen dhe mire se erdhe. besoj se e ke kuptuar qe je jo vetem fitues por ke dhe nje super numer, qe do te thote me pak ankth pritjeje smiley. Intervisten do ta kesh nga nentori, max dhjetori. 

Tani per sa i perket pyetjes qe ke bere, me sa kuptoj sivjet ju paskan kursyer nje 50 € per dergesen me post fizike te formularit DS-260. Dmth eshte i njejti formular qe duhet plotesuar vetem se kan ndryshuar formen e dergimit ne KCC, qe deri vjet dergohej "me zarf".

Nqs ke pyetje te tjera Wellcome smiley, besoj se ketu do gjesh gjithmone persona te disponueshem, si Sonik psh, qe vazhdon te jet (akoma dhe me ) i vlefshem qe pretej oqeanit. smiley

Ky njeriu im qe ka numrin 07*** dmth do e kete intervisten shume shpejt smiley

mirdita ku mund te pyese ka vajtur deshmia e penalitetit apo jo kush mund te me ndimoj?

 

Tani nqs se kujtoj gabim deshmia jote duhet te shkoj te ambasada ketu ne Tirane qe e nise te ajo ne Athine... ateher une do thosha te dergoje nje email te dyja ambasadave. Asaj te Tiranes mund ti shkruash direkt ne shqip e te pergjigjen shume shpejt (mua me konfirmuan mberrijen e deshmise se penalitetit brenda dites psh). Me te mira 

fizag po munde ma jep andresen qe komunikove ti me  ambasaden ne tirane  ne nuk e kishim percaktuar qe duhej per ne athine se keshtu na thane flm

i dergova dhe del nje faqe automatikisht  me sqarime disa anglisht disa shqip sdi ca te bej

"Del nje faqe automatikisht ne sqarime" do te thosh qe te erdhi menjeher nje email ne menyre automatike? Nqs po, je ne rregull, eshte thjesh nje konfirmim qe kan marr email tend e do te kthejn pergjigje. Vetem prit pergjigjen tani.

fizag pershendetje kontaktova  me ambasaden ne Tirane kishte ngelur ne ambasade deshmia se njera nga deshmit ishte shtypur gabim nga ministria e do ta dergojn per korigjim me than nga java tjeter de dergojm ne Athine llogarit e kam ber deshmin qe ne 7 mars plot dy muaj.para intervistes konfirmo u ka vajt apo jo mos ben gabimin tim.

 

Pershendetje doja tju pyesja dicka:kur jep intervisten dhe te japin nje leter 221 (g) dhe te kerkojne ca dokumenta shtese,te cilat i kam derguar qe 3 jave dhe akoma sme kane njoftuar gje,dini gje se sa kohe zgjat qe te te kthejne pergjigje.Ju flm

o fizag rrofsh flm vella te vaft mbare.po ajo me doli  ti kur e ke intervisten?

Asgje. Javes tjeter intervista...

kur eke intervisten te marten apo te ejten me qens ee paske kete jave qe vjen. dhe suksese

Pse bejn dhe te martave intervista smiley. Flm Elio, suksese dhe ty

Pershendetje Tani Vlore.Me sa mbaj mend ti nuk kishe deftesen origjinale te pjekurise edhe mua me ka humbur origjinalia.A eshte ky nje problem ne ambasade pranojne vertetim nese po ku duhet vulosur?po pate mundesi me jep nje pergjigje.flm.

Jola hapi i par do shkosh te shkolla qe ke mbaruar gjimnazin .drejtoresha do te jap vertetimin me vulen e shkoolles pastaj de cosh ne drejtorin arsimore te qytetit qe je vulat dhe aty pastaj do ta dergosh ne ministrin e arsimit dhe shkencave vulosje dhe aty pastaj ne ministrin e jashtme pastja ne ambasaden greke ne tirane dhe eshte gati.tani ata do ken dyshime do te pyesin si e ke humbur thuaju te verteten dhe nuk do kesh probleme se me sa di i verifikojn ata .tani varet dhe mosha  po je 40 e lart dhe spyesin shum kurse kur je e re pyesin me shum se mendojn qe e ke fallco.suksese

Tani Vlore shume faleminderit per sqarimin.Me mire qe i verifikojne sepse eshte e vetmja menyre qe ata te binden qe muk eshte fallco.Une dua te aplikoj ne Shqiperi per vizen e jo ne Athine me duhet ne kete rast vula nga ambasada greke ne Tirane?Do te te bezdis ca ne te ardhmen me ndonje pyetje per dok qe do meduhen nga greqia.Te uroj te marresh vizen sa me shpejte.

Jola gjen me te mir qe do besh!!!!apliko na Shqiperi se une e bera ketu dhe jam ber shum pishmend!!l pale leket qe do te duhen per perkthime noterizime .jo nuk ka nevoj per vulen e Ambasades Greke derisa do aplikosh ne Shqiperi.nuk me bezdis aq sa njohuri kam per kete ceshtje do te ndimoj.flm shpresa vdes e fundit por un skam dhe shum shance se kan kaluar dy muaj nga intevista.

Jola gjen me te mir qe do besh!!!!apliko na Shqiperi se une e bera ketu dhe jam ber shum pishmend!!l pale leket qe do te duhen per perkthime noterizime .jo nuk ka nevoj per vulen e Ambasades Greke derisa do aplikosh ne Shqiperi.nuk me bezdis aq sa njohuri kam per kete ceshtje do te ndimoj.flm shpresa vdes e fundit por un skam dhe shum shance se kan kaluar dy muaj nga intevista.

Tani Vlore pershendetje.keto dite im shoq ishte ne Shqiperi per ca dok.dhe kishte plotesuar ne nje noter atje form.online.ky zoteria ia kishte mbushur mendjen qe te zgjedhi amb.e athines se eshte me mire.une kam lexuar te gjitha komentet ne forum e sidomos te tuat dhe doja per ne tr.nejse kjo pune mbaroi tani ndoshta ishte kismet per ta dhene ne ath.intervisten.do te doja te lutem te me thuash pak nga eksperienca qe ke ti per desh e penalitetit.une kam CN tek 12000. intervista i bie nga dhjetori me sa kam pare nga vitet e kaluara.po shikoj qe ka shume vonesa me deshmite per ne qe jetojme ne gr.kur mendon ti te bej kerkesat per to dhe si duhet te shkruaj tek formulari e tek zarfi ambas.amer.athine apo thjesht ambasada amerikane.ato shkojne direkt ne ath.apo kalojne perpara nga ambas usa ne tr.cilat dok duhet te perkthej te noterizoj e te legalizoj ne ambas.gr .ne tr.per deftesen e pjekurise i di hapat ishe shume i qarte.po juve care beret arriten deshmite e tua ne amb.keni ndonje te re mos i humb shpresat mund te jete thjeshte ceshtje kohe.

pershendetje Jola skam patur mundesi te te ktheja me para pergjigje ,ateher per deshmin e penalitetit pata shume problem sic e dini dhe nga ajo po pres akoma skam mar pergjigje.cn e paske afer ne fillim do presesh qe  te informoesh ne cilen date e keni intervisten qe ne ate moment ke dy muaj kohe te pregatitesh dokumentat mir eshte ta besh dy muaj para intervistes te zarfi shkr ambas amer shqiperi -ambas amer athine thuaj ta nenvizoj me te kuqe te posta .te gjitha dok e mbledhura dergohen ne ministrin e jashtme pastaj ne ambasaden greke per nje vul pastaj ke pune ne greqi  ti cosh ne ministrin e e puneve te jashtme per perkthim .ben mir qe dokumentat ti mbledhesh sa me shpejt se amba greke ne shqip nuk punon shpejt te vonon dhe 2 muaj nje dokument brenda

 

Tani shume faleminderit per pergjigjen.Po certifikate familjare te kerkojne apo vetem lindje per te gjithe pjestaret e familjes?

Jola vetem certifikate lindje per secilin pjestar dhe nje certifikate martese .familjare nuk duhet!nqofte se njeri prej pjestarve te familjes ka nderuar emer apo mbiemer duhet te mare dhe nje vertetim nga gjendja civile. femijet qe kan lindur ne greqi u duhet vetem  lixiarchiki praxi po jane nen 16 vjec po jane me larte u duhet dhe piniko mitrodhe ne greqi dhe ne shqiperi ,ne greqi  duhet ta merni 20 dit para intervistes.

ki parasysh se deshmia e penaliteti ne rastet kur keni perdorur me shum se nje emer apo mbiemer vertetimi duhet ti perfshi te gjitha emrat mbiemrat e perdorur(perfshir mbiemrin e vajzeris) nje mosperfshirje do te thot skualifikim se gabimet ata i marin me dashje .

Shume faleminderit Tani.Na cmendi ai noteri ne Tirane jo duhet certifikate familjare deftesa shkolle te femijeve.shume zyra noterie nuk e kane idene e dok.te duhura por vetem ngaterrojne njerezit me shume.

Faleminderit Fizag! Le te shpresojme! Tani me duhet te pres daten 19 maj nderkoh po interesohem nese ka ndonje dokument qe duhet ta pergatis qe tani! 

Vetem nqs do martohesh Eno se per dokumentat e tjere ke kohe, andej nga shtatori filloj.

Rrofsh Fizag!
Jo edhe ne amerike them te shkoj keshtu sic jam beqar smiley

Pershendetje antareve te forumit.Ju pergezoj per njoftimet e rendesishme qe shkruani ketu.Une kam xhaxhain qe eshte ne pritje per ti ardhur radha.

Desha t'ju bej nje pyetje dhe ju falenderoj qe ne fillim cdo njerin qe do mare mundimin te pergjigjet.

Pyetja eshte rreth defteses se pjekurise.Xhaxhai ka kryer shkollen e mesme ne Prrenjas te Librazhdit.Deftesa shkruan "Shkolla e mesme Gjeologji-Miniera" dega "Gjeologji".

Kjo lloj deftese a e skualifikon direkt apo ja vlen te paraqitet ne qofte se i vjen radha?

Jam ne pritje te pergjigjes tuaj

Edhe nje here Faleminderoj kedo qe ka degjuar apo jetuar ndonje raste te tille dhe komenton.

Mesa kuptoj une kerkohet prove qe personi ka kryer arsimin e mesem dhe diploma nuk ka perse te mos pranohet.   Po them qe per siguri mund ti dergohet nje pyetje ambasades.  Besoj se ata kane ndonje menyre per tu pergjigjur nepermjet e-mail.

jo mo shoku, s'ka arsye pse ta skualifikoje deftesa. Nuk eshte se amerikanet po kerkojne trurin e Shqiprise permes ksaj llotarise; kane forma te tjera per ate pune...
Kusht eshte thjesht perfundimi i shkolles se mesme. Si rregull kerkohet ekuivalenti i 12 vite shkolle (fillore + te mesme) po edhe nqse kjo shkolla profesionale e xhajes eshte me pak se 4 vjet, nuk eshte problem, boll ta kete diplomen qe provon se e ka mbaruar.
Kshuqe mos u mundo fare per ate pune ne ambasada etj. Robt kane shku me shkolle ushtarake per ate pune. Vec thuj qe t'gjuj naj cuce per ty sa te shkeli anej

Pershendetje,

sapo doli edhe VB per ata qe kane intervistat ne muajin korrik 2014.Europa 36300. SUKSESE TE GJITHEVE ATYRE QE  KANE INTERVISTE.

Me ne fund dhe une jam Current pas nje viti te gjate pritjeje. 

Ju uroj te gjitheve Suksese.

Pershendetje te gjithve dhe ju uroj te gjithve ta gjeni veten atje ku deshironi.Kisha nje pyetje pak te gjate ju qe keni eksperjenc shpresoj te me jepni ndonje rrugedalje.jam perzgjedhur per llotarin 2015 por kur kam aplikuar kam paraqitur vetem te dhenat e familjes aktuale dmth kam pasur nje martes me pare qe jam ndare ligjerisht kam nje femije qe nuk eshte ne ngarkimin tim paguaj detyrimet cdo muaj.ne perberjen time aktuale familjare nuk rezulton.nuk i kisha lexuar kerkesat me mendimin nuk bie rrufeja ne ......tani ne fazen e dyte po ta paraqes do me digjet pergjigja pozitive femija nuk do te udhetoj me mua nqs fitoj vizen.do ju isha mirenjohes me ndonje mendim.gjith te mirat

Pershendetje Ledri. Nuk arrita ta kuptoj tamam pyetjen tende. Je fitues i dv2014 dhe tani ke intervisten (pra e ke deklaruar qe ke nje femije - qe do udhetoj bashk me ty- te formulari qe ke derg ne KCC) apo i 2015 dhe tani duhet te dish cfare konseguence ka fakti qe ke nje femije? Nqs jemi ne rastin e pare, me sa me ka kap syri neper forume, sepse sme ka interesuar drejt per drejt, e rendesishme eshte te deklarosh qe ke nje femije pavarsisht faktit nese jeton me ty apo jo dhe nese do udhetoj bashk me ty apo jo (mosdeklarimi eshte motiv skualifikimi nqs nuk gaboj). Dhe nqs ti e ke deklaruar nuk duhet te kesh probleme. Ne rastin e dyte pastaj, besoj se nga sa me siper kuptohet qe duhet te deklarosh femijen.

Te perseris qe cka me siper eshte informacion i lexuat shkatazi sepse un vete skam pas te bej me nje problem te till. Prandaj nqs do ta informohesh vete, dhe je ok me gjuhen angleze, hidhi nje sy forumin ne aglisht adresen e te cilit e ka postuar Albok disa postime me siper per nje user tjeter.

@Elona urime dhe suksese. I duruari i fituari thote populli une i mencur smiley

faleminderit per pergjigjen.anglishtja ime le per te deshiruar nuk eshte e mire.llotaria 2015 pra kjo qe doli tani ne 1 maj.dhe kam nje nr 7xxx .por femija nuk eshte me mua eshte ne perberjen familjare te nenes.un deklarova aktualen.i lexova rregulllat prandaj jam i shqetesuar qe duhet ta kisha deklaruar.

Case number e ke mire fare po ce do kete problemin smiley. Une sdi cte te them me shume. Regjistrohu te ai forumi qe te thash dhe provo te pyesesh aty. Perdor google translate dhe mos e vrit shume mendjen per anglishten se atje ka lloj lloj e prap kuptohen me njeri tjetrin smiley

pershendetje dhe urime per marrjen e vizes emigrim te mbare dhe te arrish ato qe deshironi.problemi juaj u zgjidh vazhdojm tek problemi im (shaka).mora ne tel KCC dhe me thane qe eshte nje arsye per skualifikim por vetem oficeri konsullates diten e intervistes e mer kete vendim.konsulli amerikan ne athin me tha po te njejten gje pyeta disa avokat ne shqiperi me ane te tel dhe me thane qe nuk do kesh probleme etj sa te besueshem jane se un kam 23 vite qe kam ikur thone genjeshtra apo te verteta ?ketu ku aplikova ne nje zyre me thote qe nuk do kesh problem .ne forumin qe me sygjerove nuk arrita dot ta gjej se ku ta shtroj pyetjen vetem sa u regjistrova nuk ka nje vend qe te cosh postimet.si mendon humbje kohe kur njeriu nuk do ta pranoj te verteten e mbush veten me mundet te jete dhe ndryshe.faleminderit qe u mundove qe e lexove po nuk e lexove prap faleminderit qe nuk u mundove.

Ledri besoj se vetem dikush qe e ka kaluar situaten mund te te japi nje pergjigje te sakte per ceshtjen njesoj si Fizag edhe une te keshilloj te rregjistrohesh te forumi anglisht sepse aty ka aq shume te rregjistruar sa per cdo rast gjen edhe dike tjeter qe i ka ndodhur e njejta gje!

Me sa kam lexuar une te mos deklarosh nje femije edhe pse nuk do vi me ty eshte arsye skualifikimi por nuk jam ne gjendje te te pergjigjem nese mund akoma ta rregullosh situaten duke e deklaruar ne dokumentat qe do i dergosh KCC-se

Une psh tashme jam specialist nese diten e intervistes te mungon, ndonje dokument per faj te postes shqiptare, cfare ndodh, per sa dite te rikontaktojne etj etj smiley

 

 

faleminderit qe jeni me zemer te madhe se zakonisht ne shqiptaret nuk ja qajm hallin tjetrit.mora ne tel dy avokat ne shqiperi qe meren me llotarit dhe me thane qe nuk do kesh ndonje problem.po te mos e deklaroj ku do ta gjejn qe un kam qen dikur i martuar.sepse un do paraqes certifikatat e tanishme i martuar lexon aty dhe nje femije.se di po te mos me kishte ren do ishim rehat o pune ter diten per te paguar vetem faturat.

Persh.Jam fitues i llotarise amerikane DV 2015 me nr. 09***.Problemi eshte se me duhet te martohem me te dashuren time ne menyre qe te shkojme te dy bashke.Sapo e fillova kete procedure.Nuk e di a duhet te pres daljen e pasaportes se re te bashkeshortes perpara plotesimit te formularit 260 dhe nuk e di cfare dokumentacioni te kerkohet per te provuar lidhjen tende me pas ne interviste meqe matesa po behet fill pas daljes se pergjigjes se pare. A te krijojne probleme ata te ambasades? A ka patur ndonjeri eksperienca te njejta me timen? Ju lutem nje pergjigje.Flm.

Albip shume te perzgjedhur martohen pasi marrin vesh se jan fitues. Eshte normale dhe ne ambasade se kan problem deri sa lidhja eshte e "paster". Persona te ndryshem ketu (mua perfshir) kane bere te njejten gje dhe po ti hedhesh nje sy postimeve me te vjetra do gjesh eksperienzat e tyre. Une psh bashk me formularet dergova ne KCC dhe nje certifikate te marteses, po tani qe formulare jane ne form elektronike besoj se vetem e deklaron qe je martuar dhe pastaj me vone con certifikaten ne interviste. Kshq bej martesen dhe pashaporten e re e pastaj dergoni formularet (une i dergova nga fundi korrikut pshb se u vonova pak me martesen)

@ Ledri informohu mire... ne formularet qe i dergon KCC-se pyesin sa here ke qene i martuar do deklarosh fals smiley

Futu dhe hap nje teme ketu http://forums.immigration.com/, do shikosh qe do maresh pergjigje nga njerez "te pergjegjshem" qe dine me shume.

 

pershendetje,faleminderit per sygjerimet.arrita vetem te regjistrohem tek ky forumi dhe nuk mud ta gjej ku te drejtoj pyetjen do thuash ti cfare rrote.pyeta ne kcc me thane qe vetem oficeri konsullor pra ai qe jep intervisten do te vendosi askush tjeter.duke u drejtuar tek disa avokat ne shqiperi me thane qe nuk do kesh probleme etj jane te besueshem avokat shqiptare se ketu nuk e njohin dhe shume kete llotarin ne mase si ne shqiptaret.si mendoni ja vlen ti shpenzoj leket apo lek te vajtura dem dhe gjithato dokumenta dhe ne fund te mare nje pergjigje qe e di po nuk dua ta pranoj?

Ok Flm flzag.Po bashkeshortja cfare dokumentash duhet te pergatise ne kete proces?

Edhe dicka.Mund te me listoj ndonjeri Listen e plote te dokumentave qe duhen nga Sponsori ne USA. Cfare kriteresh duhet te kete sponsori  ne lidhje me punen? A duhet te jete ai i punesuar per nje kohe te caktuar.Kam disa varianete lidhur me sponsorin, por me i mundshmi prej tyre (xhaxhai) ka qene pa pune keto muajt e fundit dhe mund te filloj se shpejti serisht. Apo te shikoj ndonje variant tjeter per sponsor?

 

Ne fillim vetem formularin ploteson dhe dergon dhe ajo. Ne vjet plotesuam dhe derguam Ds-230 per secilin plus gruaja, fituesja, dhe Dsp-122. Pastaj me tej  para intervistes duhet dhe ajo te pergatis te njejtat dokumenta si ty (pervec defteses se pjekurise) lexo ketu http://photos.state.gov/libraries/albani.... Ndersa per per vizitat mjeksore shif ketu http://travel.state.gov/content/dam/visa.... Sepse ndoshta si ke kasur akoma keto adresa. Hidhi nje sy, bashk me postimet e meparshme te kesaj teme, po pate akoma pyetje ketu jemi smiley

Ne fakt kisha bere dhe nje pyetje lidhur me punesimin e sponsorit me siper.Po pate kohe hidhi nje sy.Flm.

Sponsori duhet te kete te ardhurat e mjaftueshe dhe bashk me formularin I-134 duhet dhe W2 me punet e kryera vitin e fundit dhe leter nga punemarrsi ku thuhet paga/ore. Te ftoj prap te lexosh linkun e pare qe te postova aty i ke ne menyre specifike (pika 14). Po pate mundesi gjej nje sponsor tjeter qe te mos rrish ne merak 

Presupozohet te japesh te pakten dhenat e sponsorit me plotesimin e formularit 260? Me pas ke mundesi ta ndryshosh?

Te kerkohet nje adres ku (mendon) se do shkosh te qendrosh dhe ku te vij ssn njeher qe je ne usa. Dhe jo domosdoshmersht duhet te jet adresa e sponsorit. Adresa mund te nderrohet ashtu si dhe sponsori (nqs ky i fundit seshte ok psh, ta kerkon vete ambasada qe ta nderrosh e te gjesh nje tjeter me te ardhurat e duhura). Boll me pyetje tani smiley (bej shaka), martohu, beni pashaporten e re, plotesoni formularin online me kujdes (ca shojn neper bicim avokatesh per ta bere qe duan nje qerre me lek po sja vlen, mjafton nje xhiro neper forume e gjen gjithcka) dhe prisni kohen qe tju dali intervista te pergatisni dokumentat. Nderkohe gjeni dhe nje sposor me te ardhurat e duhura. Kaq smiley

Sponsori mire eshte te jete ne Pune, pasi do paraqisi tax e 3 viteve te fundit, dicka e tille. 

it's called "something like that"

Sorry, I ngaterrova me loans process. M'u ka bere mendja loans. Ok prandaj thashe dicka e tille. lol 

Pershendetje cuna...Une jam nje nga fituesit e ketij viti ,dhe kam nje paqartesi me formularin e pare DS-260/ pasi plotesohet online, dergohet me post sic kane bere shume te tjere para ketij viti apo dergohet ne menyre elektronike nepermjet internetin?

Ju falenderoj dhe ju uroj suksese.

@enisi_m pak fare m siper, as nja 10 post, eshte trajtuar e njejta teme. Urime per me tutje.

d.m.th. qenka online! shume faleminderit @fizag gjithashtu te uroj suksese

Pershendetje , Une jam fitues i DV 2014  me nr 44*** a ka ndonje shance qe tme therrasin per interviste. Nese ndokush ka ndonje imformacion , qe tme jape ndonje shprese.

Faleminderit ! smiley

Shume e veshtire mund te them, fituesit e sivjetshem (te 2014 dmth) kane arritur deri te numri 36 mije. Keshtuqe llogarite beji vete. Sdua te te bej optimist. por...

Sonik , mund te me tregoni ku mund ta shikoj numrin sa ka arritur deri tani. mund te me tregoni ndonje link, faleminderit per pergjigjen. smiley  smileyray: 

ja ta shkruar nje me lart, 36 mij ne korrik. ne shtator mbyllet dhe fillon nga 0.

p.s. leo uroj te te dale, sdua te te bej pesimist, mos me keqkupto!

Leo numra rriten  cdo muaj dhe publikohen rreth dates 10-15 gjithmon te cdo muaji. ky eshte linku ku mund te shohesh vete http://travel.state.gov/content/visas/en.... Per sa i perket pyetjes tende te pare a do te therrasin apo jo; eshte e veshtire per tu thene si po, si jo. E per te balancuar pak "negativitetin" e Sonik smiley kam degjuar (dhe theksoj degjuar) se i njohuri i nje te njohurit time e thirren (nqs sgaboj) vjet me cn 48 mije dhe sja dhan se skishte shkollen e mesme (po ky eshte muabet tjeter). Pra dhe nje here veshtire te te pergjigjet njeri me siguri dhe do te duhet te presesh dhe pak per ta marr vesh. te uroj qe te therrasin. Me te mira

Fizag, Faleminderit shum per kete imformacion, me lehtesove shum, gjithashtu te uroj suksese.

Kjo puna e numrave te medhenje ka interpretime te ndryshme Leo, me se shumti cfare ndodhe kur visa buletin kalon ne "current". Une qellimisht nuk tu pergjigja fillimish, por pasi lexova pergjigjen e Sonik thash ta bilancoja pak situaten me interpretimin tim me "positiv" (dhe ate qe kam degjuar per sa vlere mund te kete). Nuk po dhem qe une kam te drejt eee... apo qe sonik e ka gabim. Me pak fjal, ashtu si te tha dhe Sonik, te takon ty si ta shofesh goten tani, gjysem bosh apo gjysem plote. smiley

 

Edhe nje pyetje! Sponsori duhet te kete me patjeter lodhje gjaku me fituesin e llotarise?!

jo nuk ka rendesi, rendesi ka te jete me dokumenta te rregullta, ndac me shtetesi, ndac me green card, te jete i punesuar, dhe te kete bere formularin e taksave te vitin te fundit. sepse kete formulare do te ta coje ai ty dhe ti do ta paraqesesh ne ambasade gjate fazes te dyte.

Jo jo ska lidhje lidhja e gjakut Eno smiley. Une psh se njoh fare personalisht sponsorin time, mik pas miku. 

ah shume mire, une e njoh psh mik pas miku por nuk kam lidhje tamam gjaku kjo eshte ideja! Shume Faleminderit cuna! Ja te aplikojme me 19 dhe pastaj te futemi ne fazen e pritjes dhe ankthit smiley 

Pershendetje!

Pas sa kohesh vjen data e intervistes qe nga momenti qe del Visa Bulletin?

 

Veret Elona... Mua per 6 dite psh.

si ka mundesi pas 6 ditesh??

pershendetje une kisha nevoj per informacion nese dikujt prej jush ka degjuar dicka ne lidhje me kete qe do postoj, une jam nr i madhe 53*** dhe nuk e di sa do i kem shancet per nje pergjigje se shumica e komenteve qe lexoj thone qe shancet jan shume te ulta, por tani presim. Puna qendron ketu me e shumta se jam shtatzane dhe nuk e di sesi procesohet me raste te tilla, sepse hipotizohet qe nr si 5***** te jen nga muaji i fundit, shtator, nese do arrihet deri atje dhe une lind ne javene e pare te tetorit, a di kush gje, cfare behet, apo nuk te analizojn si rast dhe pergjigja eshte direkte jo?? Puna eshte e gjitah se lind tamam ne ate periudh edhe sikur te hipotizoj se do marre vizen nuk do jem ne gjendje te udhetoj. nese dikush di ndo1 gje rreth kesaj ceshte do me ndihmonte shume. Ju falemniderit!!

Pershendetje, shpresoje qe nga na nga juaj tek  ndonje pergjigje. sot dhashe intervisten ne ambasaden amerikane per DVlottery nga ana ime cdo dokument e kisha ne rregull por nga garntuesi me kerkoje nje trasktip taxash te viti 2013  vetem per kete. ndokush prej jush mund te me thote ne se di gjithmone qe  mbasi i ke cuar traskptin e taxafe te 2013 per sa mund te marrin ne cel per te me njoftuar per t esjell pasaporten, konsulla me tha qe ne ambasad nuk do te vishe me. shpresoje qe nga ana juaj te kem ndonje  pergjigje ne se ka pas ndonje rast te ngjashem me timin. flm  ju uroj shendete.

"Happy ending" dhe per mua peshq smiley)). Tani ne pritje te pashaportave me vizat.

urime vlla! vec do kishe bo mire te konsultoheshe n'fillim me shqupin para se ta marresh hapin e rende te emigrimit

Fizag shum suksese .. Me behet shum qejfi. smiley

Po ke mundesi na trego pak eksperiencen tende. Ca te pyeten?

Gjithe te mirat!

Flm per urimet. Tani qe lame pas krave dhe intervisten gjithcka te duket "buke me djath" (normale smiley) pavarsisht nje vite e dy jave pritje, emocione, stes, pergatitje dokumentash dhe ore e ore te tera neper forume.

Elona po anashkaloj pjesen e pergatitjes se dokumentave qe eshte sjell me se miri ketu me perpara, e po te pershkruaj shkurt diten e sotme dhe pyetjet qe na drejtuan (e di qe keto te fundit te interesoj me shume smiley). Ateher ne radh te pare kemi pritur sa me ska brenta ne amabasade (rreth tre ore) sepse marrin leket dhe shenjet e gishtave te gjithve pastaj fillojn me intervistat. Pjesa me e madhe, ashtu si dhe eshte thene me perpara, ishte per bashkim familiar (te cilve i mungonte nga nje dokument pothuajse te gjithve qe pash para meje). Ne ishim te dyten me llotari dhe vajza para nesh e mori gjithashtu. 

Ne fillim te therrasin per tu paraqitur me pashaporten dhe eventualisht dokumenta shtese. Na kerkoj diplomen orgjinale te universitetit te bashkshortes (timen se donte fare edhe pse une e kisha marr me vete per te shitur mend smiley) dhe trascriptin e taksave 2013 te sponsorit qe se kishim derguar dote me dokumentat e tjere me dhl (u hapita kur me tha qe te kam telefonuar pardje sespse te mungonin taksat po smu pergjigje - se dija qe te telefononin). Pastaj paguan leket dhe te therrasin perseri per shenjat e gishtave. Pastaj, sic thash, pritje... shume pritje. Deri sa na therriten te sporteli numer 3 smiley. Betimi me doren e djathet, firmosja e formularit dhe direkt pyetja e pare: ku jeni njohur smiley. Pastaj pyetjet pak a shume ne radhe kronologjike: sa vjet keni bashk... keni studjuar ne te njejtin qytet jasht shtetit... ku do shkoni ne usa... cilat jan lidhjet me sponsorin... profesionin dhe sa kohe ke ne vendin e punes (pyetje drejtuar vetem time shoqe). Pa  mbaruar pergjgja e pyetjes se fundit filloj te na kalonte dokentat orgjinal nga carja e xhamit. Dhe filloj me fjalin "procedura juaj eshte aprovuar e cdo gje eshte ne rregull... etj etj". Falenderimet e rastit dhe i lam shendetin njeri-tjetrit smiley. E gjithe intervista u be ne shqip.

Kaq per momentin.... I cliruar nga stresi i llotarise dhe me vetdijen se tani fillon pjesa me e veshtir...

Suksese te gjithve qe jan ne pritje dhe ketej rrotull do me keni akoma. Ciao

 

Shume urime Fizaksmiley.Me behet qejfi.Po prova te lidhjes te kerkuan apo i kishe derguar me pare me dokumentat e tjera para 2 jave?

Une kisha dhe dicka lidhur me sponsorin tim. Ai mund te kete te ardhurat e duhura se ka njezet vjet andej, por problemi eshte se vitin e fundit ka punuar sh pak (2-3 muaj mbase) dhe nderkohe ai duhet te plotesoj dhe formularin W2, ku duhet te listohen punen e kryera gjate vitit te fundit.A perben kjo gje nje problem? Ne fakt qe te shtunen qe i kam derguar nje e mail qendres ne Kentucky( i dergova emer mbiemer, case number dhe datelindjen, ashtu sic i kerkojne ata) lidhur me disa pyetje per sponsorin, por ende nuk kam nje pergjigje prej tyre.Edhe dicka, eshte e nevojshme ti dergosh nje  email paraprak Qendres ne Kentucky perpara plotesimit te DV 260 qe statusi yt ka ndryshuar.

Edhe nje here shume urime dhe suksese te metejshme.

 

Flm Albip suksese dhe juve. Tani per provat e lidhjes lexo pergj qe i kam dhen Elones (ishte dhe per ty por ate e "njohe" cik me perpara se ty lol). Persa i perket sponsorit, sdi cte te them se e ke cik rast te vecant. Dmth ne veshtrim te pare duket sikur sponsori jot nuk eshte ok. Por cfare ndodh psh nqs edhe pse ska punuar shume kohet e fundit ka gjithsesi shpine e vete e nja 500mij dollare ne bank bie fjala (sepse te formulari I 134 deklaron te gjithe pasurite e luajtshme ose te pa luajtshme)?. Veshtir te te pergj njeri ketu dua te them. Pyet njeher sponsorin te te jap te dhenat e pasurise se vete e me to pyet dhe njeher konsullaten tone ketu (se tek e fundit jan keta qe vendosin e jo KCC-ja) a mjaftojn. 

Per Ds 260 te rekomandoj te presesh daten 19 sespse eshte procedure e re dhe akoma ska sh informacion (kete kam lexuat neper forumet e huaja me pak fjale). Pasi te jete online do shofehesh e do besh sipas udhezimeve...

Faleminderit fizag.

fizag ne radhe te pare shume urime dhe suksese, ju thate se pritet reth tre ore ne radhe.

Mbesa ime e ka intervisten ne daten 20 ka dy femije camaroke njerin pese dhe tjetrin tre vjet, per tre ore ata e kthejne permbys ambasaden(bile me pak se tre ore besoj) mos bejne figure te keqe atje apo ka lehtesira per ata qe kane femije dhe i futin me shpejt 

Tanushi urime mbeses dhe familjes se saj. Ne te vertet smu duk qe familjet me femije kishin ndonje prerparsi qysh besoja. Gjithsesi asgje per tu shqetesuar sado camarrok te jen femijet. Dhe sot vajza e vogel e nje cifti ishte goxha camarroke po me shume se bezdisje na kenaqi fare. Plus qe teheqin mendjen nga pritja femijet. Pastaj kishte dhe nje kend te vogel me lojra, karrige, penela etj per femijet. 

Fizag shum faleminderit per sqarimin te lutem na sqaro pak pjesen e provave te lidhjes.kur i dergove provat? 2 jave para apo diten e intervistes? Dhe cfare cove konkretisht?

Prova kisha pak fotografi qe i kisha derguar bashk me dok e tjere dhe dy shkresa te tjera ne italisht me date prillin e kaluar (nga te cilat mund te kuptojej qe donim dhe kishim filluar proceduren e martese ne itali qe para se te dilnin pergjigjet) por qe zgjodha ti coja dorazi sot per ti shpjeguar se ca ishin (ne fakt konsulli ne fund pyeti po keto dok ca jane dhe na u desh tja shjegonim). Kaq Elona per provat. Vajza te sporteli i pare pyeti nese kishim prova te tjera dhe ju pergjigjem jo, max mund te shifni vulat e pashaportave me data te njejta per udhetimet ne vendet jasht zones Schengen qe kemi bere nder vite bashk i tham - dhe u pergj ok. Pra nqs dhe ju keni ber udhetime jasht bashk mendoj se eshte nje gje qe mund ta vesh ne dukje e ta perdoresh si prove.

Pershendetje te gjitheve. Urime kush ka dale fitues i DV2015 dhe suksese ata qe kane interviste te DV2014.
Kam nje pyetje. Per 2 jave kam intervisten bashke me familjen. I kam bere te gjitha dokumentat familjarisht por kam frike tek nje gje. Babit tim,kur mbaroi gjimnazin i kane shkruajt mbiemrin gabim ne deftesen e gjimnazit po ashtu edhe librezen e punes. Psh Mbiemri i familjes sime eshte "Osmënaj" ne deftesen e tij e ka "Osmëni" ndersa ne librezen e punes e ka "Osmani". Gjimnazin e ka mbaruar ne vitin 1982. Per siguri shkoi ne arkiva dhe mori nje kopje te defteses se tij dhe doli qe vendlindja nuk eshte e njejta me ate qe ka tek deftesa e tij origjinale. Ne deftesen origjinale ka vendlindje tjeter dhe deftesen qe mori ne arkiva ka vendlindje tjeter.Po ashtu edhe tek libreza e punes ka mbiemer te gabuar. Ka marre vertetime qe ne deftese dhe libreze jane bere gabime me mbiemrin dhe vendlindjen po prape se prape jam shume ne ankth.
Mund te me thoni ju lutem a eshte ndonje problem kjo gje? Ka pas ndonje eksperience te tille, pasi ne kohen e diktatures i neglizhonon shume mbiemrat dhe benin gabime. A ka problem kjo gje, edhe pse i kam cuar vertetime ne ambasade. Ka pas ndonjeri te njejtim problem si une?
Faleminderit !

Keto discrepancies mund te krijojne probleme .ben mire ti rregullosh ne nje menyre a tjeter perpara se te shkosh per interviste.

I kemi derguar dokumenta dhe vertetime qe ne mbiemer jane bere gabime qe prej vitit 1982. Por dua te di qe nese ambasada i merr ne konsiderate keto vertetime qe merren ne rajon. Nuk ka mundesi tjeter si te rregullohen ndryshe. U interesova dhe nese nderrohet mbiemri ne arkiven e defteses dhe librezen e punes quhet "falsifikim". :/

Thunder pershendetje,

me problemin qe ke tek libreza e punes nuk eshte ndonje problem sepse nuk ta kerkon njeri.I vetmi problem qendron tek deftesa, sepse me sa di une ata te ambasades shkojne vete dhe i verifikojne.Tani po te duan ata edhe nuk te thone gje se besoj nuk je i vetmi qe ke nga keto probleme.(edhe une kam te njejtin problem) dhe ata e dine kete.Ti te vetmen mundesi ke te hysh ne ambasade per vize meqe e ke pas dy javesh, dhe pas kesaj ne qofte se ato do te te thone ndonje gje ty do te te ngelet vetem per te hapur nje proces gjyqesor per te vertetuar mbiemrin dhe qytetin e lindjes.Pra provoje njehere me ato dokumenta qe ke,meqenese edhe kohe nuk ke.

Si e dine ata te ambasades per mbiemrin tuaj? Si ua keni vertetuar? Per proces gjyqesor nuk besoj se ka kohe. :/ Sa mund te zgjase nje proces gjyqesor i tille? Dini gje?

Doja te thoja qe ata te ambasades e dine qe ekzistojne te tilla probleme teknike ne Shqiperi, ku mjafton nje gabim i sekretares se shkolles ne ate kohe dhe te hap gjithe ate pune dhe stres. Une e di qe per proces gjyqesor nuk ka kohe, prandaj te them qe provoje me dokumentacionin qe ke dhe ne qofte se ata te japin administrative processing (pra pritje deri ne plotesimin e sakte te dokumentave) e vetmja rruge qe te mbetet eshte procesi gjyqesor qe une mendoj qe nuk do te marri shume kohe max 1-2 seanca se eshte vertetim fakti i mbiemrit dhe vendlindjes qe vertetohen nga certifikata e lindjes besoj une.

Te njejten gje me tha dhe babai qe gabime ndodhin me mbiemrin ne shqiperi. Shume faleminderit per ndihen tuaj. Ju uroj gjithe te mirat !

@Thunder probleme te tilla kan qene dhe jan te zakonshme ne shqiperi, prandaj ndaj mendimin e Gencis. Po ajo qe me kapi syri te postimi jot ishte "per siguri shkoi ne arkiva dhe mori nje kopje te defteses se tij...". Tani me shume se per siguri kjo eshte procedura standarte e kerkuar per te gjithe per legalizimin e diplomes origjinale nga Min. Arsimit dhe puneve te Jashteme. Prandaj uroj qe ta kesh bere. Dhe qe shkojn e bejn verifikime ne sekretarine e shkolles eshte e vertet, sic thote dhe Gencis. Kuptoj merakun qe ke po e rendesishme eshte te kesh derguar te gjitha dokumentat orgjinale, deftesen ne vecanti, pavarsisht gabimeve (nje deftese mature e vjeter dhe fotografine e kohes te babit tend vlen shume here me shume se nje vertetim i socem mendoj une). Kjo tregon mirbesimin dhe qe ska fakte qe apklikanti do te fsheh. Psh dhe une kisha nje problem te ngjashem: kisha nderruar mbierin para nja 10 vitesh dhe shume mire mund te mos e kisha deklaruar (i vetmi dok me mbiemrin e vjeter ishte deftesa e matures por qe sduhej ta paraqisja se sisha une fituesi). Por duke qene se skisha asgje per te fshehur e deklarova dhe per te "qene brenda" mora nje vertetim ne gjendjen civile qe, per te qen akoma dhe me i sigurt, e legalizova ne prefekure dhe ministri te jashteme. Rezultati??? Ma kthyen mbrama te sporteli ku te therrasin per here te pare sepse nud duhej si dokument. 

I uroj mbarsi familjes tende. 

Falemunderit. Sa per deftesen ne arkiva sigurisht e kam cuar tek drejtoria rajonale ne qytetin ku ka studiuar babai, tek ministria e arsimit dhe ministria e jashtme per vula dhe vertetime. Te njejten gje me tha babai qe ne shqiperi ndohin gabimet ne mbiemra. Deftesen ne arkiva e mori sepse vula tek deftesa origjinale oshte fshire gjysma e saj dhe noteri qe na ka ndihmuar na sugjeroi te shkonim te merrnim nje kopje ne arkiva se mos nuk e quanin. Dhe t'i dergojme te dyja si dokument. Shume faleminderit.

Ju falenderoj te gjitheve per ndihmesen tuaj. Dhe mua me erdhi data e intervistes e kam ne fund tr korrikut.Kisha nje pyetje per ju,por ndihem me te vert8 ne siklet. Sot kur shkuam qe takuam avokaten na tha qe per bashkeshortin qe eshte bere synet para 20 vitesh duhet nje epikrize. Pasi te behesh synet eshte operacion dhe duhet epikriza.U interesuam tek spitali dhe na thane qe ky lloj operacioni nuk regjistrohet ne kartela dhe nuk e leshonin dot kete vertetim. Ju si keni vepruar ne kete rast? Eshte e nevojshme kjo epikrize? Dhe nje her me falni per pyetjen po nuk di si te veprojme.

Faleminderit!

Urime dhe te uroj suksese Elona.
Te njejten gje kam edhe une me vellain e vogel. Une jam bere qe ne vitin 1991 ne shtepi ndersa vellai ne spital e beri po spitali tha qe nuk i mbajne ne arkiva operacionet qe jane me pak se 1 ore. Shko tek bisedo me mjekun. Te henen une do shkoj te bej analizat mjekesore me familjen dhe do ju kthej pergjigje cfare bera ne lidhje me kete problem.

Po ska problem per synetin..se te pysin vet atje ska nevoje per leter..+per operacionr te tjera meren te qsut te informacioni ne fillim ska nevoje tshkoni neper pavione

Ca avokate funny qenka ajo. Te Berit synet nuk futet te operacionet. Mire qe s'ju thone shkoni merrni dokumenta per dhembet e hequra. Lol 

@thunder shume faleminderit!

Po pres pergjigjen tende.

@Fizag shume faleminderit per sqarimet.

 

 

akoma ka shqiptare qe duan te vene ne amerike?

Amerika eshte si shpirt! Dite e bukur shume sot.Era grill vjen sot. Mish t'pjek. Come to America!!! lol

ashtu sic ka akoma shqiptare qe duan te vene ne greqi!

Pershendetje,

Une jam fitues i DV 2015.I kam bere e mail atyre te Qendres ne Kentucky qe para nje jave per nje x problem lidhur me procedurat duke i shkruar emer mbiemer. datelindje dhe case number sic i duan ata dhe ende nuk kam nje pergjigje. A eshte normale? Per sa dite pune ata te kthejne nje pergjigje?

PERSHENDETJE MIQ 

Kam nje pyetje per te gjithe fituesit e dv si sonic,fizag,thunder etj. se a egziston lidhje mes kohes kure ploteson formularin elektronik ne tetor dhe case number p.sh nese e ploteson ne ditet e para te tetorit kure edhe dv hapet atehere nese je fitues ne maj ke nje case number te madh dhe anasjelltas .

 

ata qe arrijne ta plotsojne aplikimin elektronik brenda 4-5 minutave te para kur aktivizohet formulari, kane shanse deri ne 85% qe ta marrin. Po eshte shume e veshtire sepse ka fluks te madh aplikusish. Mgjte ti provoje, ruaje momentin kur hapet dhe apliko.

Jo nuk besoj. Une kam aplikuar ne daten 6. E mbaj mend shume mire daten. Dhe jam i sigurt qe e para ti nuk zgjidhesh plotesisht "random" pasi aty ka nje algoritem qe te behem zgjedhjet sa me te mira. P.sh. sistemi ka bere qe per shqipyaret qe zgjidhen nje perqindje e atyre qe kane aplikuar. Nga ajo perqindje, nje perqindje te zgjidhen familje, nje perqindje tjeter te zgjudhen meshkujt, nje perqindje femra, etj etj.

Pershendetje,

Une jam fitues i DV 2015.I kam bere e mail atyre te Qendres ne Kentucky qe para nje jave per nje x problem lidhur me procedurat duke i shkruar emer mbiemer. datelindje dhe case number sic i duan ata dhe ende nuk kam nje pergjigje. A eshte normale? Per sa dite pune ata te kthejne nje pergjigje?

@thunder i bere analizat sot? Si dole ? Per problemin qe folem pak me siper ca te thane?

Po po. Shkova. Thjesht pyeten mua dhe babain "Jeni bere synet?". U pergjigjem. Nuk na pyeten arsyen. Babai nuk eshte bere ndersa une me vellain jemi bere. Hamendesoj, arsyeja qe nuk me pyeten arsyen eshte se perderisa babai nuk eshte bere synet dhe une me vellain jemi bere, nuk ka se si te jete tradite dhe ngelet qe arsyeja eshte probleme shendeti.

@Thunder shum faleninderit per sqarimin.
Ju lutem me sqaroni pak proceduren deri te vizita mjekesore. Une sot morra kartelen e vaksinave. Po me pas ca duhet te bej? Si veprohet?
Dhe nje pyetje tjeter te vertetimi ushtarak si specifikohet ? Ca permbajtje ka vertetimi?

Ju falenderoj per ndihmesen.

Elona thuaj burrit te shkoj te shkolla e bashkuar me nje kopie te kartes identitetit dhe te kerkoj vertetim qe ska kryer sherbimin ushtatak (po te doj ti thoj per ambasaden usa)

Per vaksinat mjafton te shkosh te mjeku me mandatin dhe kartelen dhe te ftillon ai/ajo, per kete eshte takimi i pare. Normalisht do te duhet te beni nje doze DT (tetanozi) te DRSHP Tirane ke liceu. Ketu ajo teta do t'ju thoje "shof qe ju keni ber doza tetanozi dhe duke qen se slen shenj pagoni vegem leket qe te keni faturat e mos e beni realisht vaksinen". Dhe po ti thuash jo dua ta bej gjithsesi (se po e paguan qe e paguan tek e fundit) sic i thash une do bej nje fytur te cuditeshme. Kostua e nje vaksine eshte 100 lek te reja

Ne fillim duhet te shkoni tek zyra e mjekut, e nje prej mjekeve qe ka bere kontrate ambasada amerikane. Do ju le takimin per daten e vizitave mjekesore. Perpara se te paraqiteni per here te dyte duhet te merrni ne spital, ne arkiva cdo dokument nese keni bere operacion, si p.sh. nena ime ka bere operacion lindje qe me ka lind mua dhe vellain tim. Duhet t'i marresh ato dokumenta. Po ashtu nese keni probleme shikimi vizitohuni. Do paraqiteni perseri tek zyra e mjekut ne oren 9 ne mengjes. Do ju shikoje tr gjitha dokumentat nese i keni te sakta dhe do ju drejtoje te shkoni tek klonika Glob ne laprake. Do behet analiza e gjakun dhe radiografi. Pastaj do paraqiteni perseri tek mjeki i ambasades, do ju bej nja dy pyetje te vogla, emer, mosha, ku banoni e punoni dhe nese keni bere operacion. Do ju kontrolloje trupin (nje shokut tim ja kishin kobtrolluar gjithe trupin, ndersa familjes sime dhe mua nga mesi e lart). Do ju beje nje test shikimi, do firmosni nja dy dokumenta, do ju jape disa zarfe. Zarfi i madh ngjyre kafe do jete per ambasade, dhe nje disk dhe disa zarfe te vegjel do jene per U.S.A. kur te shkoni atje. (Kije parasysh qe nuk duhet ta hapesh zarfet as diskun ne te kundert skualifikoheni automatikisht)

Gjithsesi te sugjeroj te shkosh tek ndonje avokat qe merret me keto pune. smiley

Me fal Thunder po pse duhet te shkoj te nje avokat, cfare mund ti thote ai me shume nga se i the ti psh???? Elona paraqitja paraprake te mjeku ka qellim pikerisht kontrollin e dokumentacionit dhe informimin e pacientit. Kshq nqs do kesh pa qartesi pyet mjekun, tek e fundit do ta paguash per kete pune, ske pse te paguash dhe nje person tjeter. 

@fizag @ thunder shume faleminderit per sqarimet. Kur plotesova vaksinat ne kartele ne vendlindjen time bera dhe Tetanozin se kshu me thane. Besoj se Kartelen e vaksinave e kam ne rregull. 

Kam dhe nje problem tjeter se me duhet te ndryshoj sponsorin pasi para 4 muajsh Sponsori i pare ka ikur nga puna.

A ka ndnj problem ?

Sponsori i dyte ben dy pune dhe te dyja i ka te siguruara. Sa duhet te jene te ardhurat per sponsorin?

Me falni nese jam bere e bezdisur.

Faleminderit!

 

Problem per nderrimin e sponsorit ska asnje vetem dergoj ato formularet qe kerkohen te faqja zyratare. Te I134 duhet te vej kryqin te pika 8 (nqs sgaboj) dhe te thoj dicka te till "do ti ofroj - te sponsoriziarit - shpi e per te ngren si dhe cdo shpenzim tjeter te nevojshem". Te pakten une keshtu e kisha. Per te ardhurat varet nga sa vete jan te familje. Ndiq linkun te faqia e ambasades ku thuhet qe te ardhurat duhet te jen 125% me te medha se limiti i varfersi, aty pastaj ne varesi sa vete ka ne ngarkim sponsori bej dy llogari a e kalon limitin me 125%.

Varet sa persona jane ne familje dhe sa jenu ju qe do shkoni te jetoni perkohesisht. Sponsori i dyte duhet te marre taksat e vitit 3013, te ardhurat vjetore dhe pagat. Jane 2 formulare qe plotesohen nga sponsori. Besoj se ai duhet te plotesoje 4 meqe eshte ne 2 pune, nuk jam i sigurt per kete. Sponsori nuk ka problem. Ambasada nuk te skualifikon asnjehere per sponsorin, vetem te shtyn dhenien e visas derisa te gjesh nje sponsor qe i ploteson kushtet.
Mos kerkoni ndjese. Cdo pyetje qe keni, na pyet.

@thunder shum flm.
@fizag ne pak a shume kishim te njejtin rast.te lutem me thuaj pak per deshmine e penalitetit. A i more ne tel te ambasades per te pyetur a kishin vajtur deshmite? Une u bera nje jave qe i kam derguar. Kur mund ti marr ne telefon? Po per nusen tuaj e derguat per deshmi me 2 mbiemra?

Elona kerkesen e ke bere goxha para dates se intervistes kshq je ok. Une ne te vertet i dergova nje email ambasades ku bashk me pyetje te tjera i kerkova a kishin arritur deshmit. Nuk te keshilloj te telefonosh sespse nuk eshte ndonje gje urgjente (i "shqeteson" me pak dhe i le kohe per te kontrolluar e pergjigjur me email). Gruaja se ka marr mbiemrin time, ka mbajt te vetit. Une kam nderruar mbiemrin dhe kur bera kerkesen per deshmin bera dhe nje shkres ku i kerkoja Drejtorise se Burgjeve qe deshmin per ambasade te ma bente me dy mbiemra (duke bashkangjitur nje vertetim per nderrimin e mbiemrit). Ti si bere mqs e ke bere kerkesen tani?

Bera dy fotokopje pashaporte nje per vete dhe nje per bashkeshortin. U bashkangjita formularin qe eshte te posta. Te mbiemri vura aktualin dhe ne kllapa mbiemrin e pare. Adresa Vura per Ambasaden e Usa. I futa ne nje zarf te dyja kerkesat dhe i dergova te drejtoria e burgjeve.

Ne rregull mendoj  e ke bere, sepse ke marr thjesht mbiemrin e burrit. Une e kisha ndryshe situaten kshq thash tja shpjegoja me nje shkres qe e futa ne zarf. Vure re a e shkruan "per ambasaden usa" dhe mbi zarf? Se pastaj te ndodh si Albok smiley

Dhe mbi zarf e shenova Ambasada USA.po Albok ca i ka ndodh?

@thunder shum flm.
@fizag ne pak a shume kishim te njejtin rast.te lutem me thuaj pak per deshmine e penalitetit. A i more ne tel te ambasades per te pyetur a kishin vajtur deshmite? Une u bera nje jave qe i kam derguar. Kur mund ti marr ne telefon? Po per nusen tuaj e derguat per deshmi me 2 mbiemra?

Kush nga ju do te me thoji qofte dhe per eksperienc, per ata qe jetojn ne itali, ku e bejn perkthimin, noterizimin ne shpirti apo itali?? Konsullat kam Napolin te caktuar? Sa here shkohet? Po si perfundim dorezohen dokumentat italjane? 

Klesa une dhe Albok kemi jetuar ne Itali. Por intervisten e kemi bere te dy ketu ne tirane. Ti te gjitha dokumentat do ti maresh ketu dhe duket ti perkthesh ne ita ose eng dhe ti legalizosh. Ndersa aty do marresh vetem certifikatat penale.Te keshillok ti shkruash konsullates se Napolit per informacion te detajuar. Ata e din ca dhe si duhet nga shqiperia dhe kan kaluar dhe shqiptare plote ne dore. Pastaj se si dhe sa zgjat etj etj ne napoli, regjistrohu te forumi i wop98 dhe do gjesh info pa fund smiley

Suksese

Lapsus "shqiperi"... Pak me larte

Ahh eshte e mundur te besh "redakto" nqs ke bere gabime ortografike smiley

Pershendetje!

A mundet te me sqaroje ndonjeri per proceduren e marjes te karteles se vaksinave per femijet qe i kane bere vaksinat ne Greqi ?Aplikimi per interviste ne Shqiperi

Faleminderit

 

Me vivlarion e igias te  femijeve do paraqitesh ne zyrat perkatese ne  spital ose tek qendra sanitare dhe ne qofte se femijet i kane bere te gjitha vaksinat do  te  mbushin nje kartele  sic e  mbushen edhe per djalin tim   dhe je OK

alexalex faleminderit per pergjigjen.

Te kerkuan ndonje perkthim apo e pranuan librin sic eshte?

 

nuk  duhet perkthim  per vaksinat  por e mira  eshte   qe te mbarosh sa  me shpejt me dokumentat  dhe te interesohsh per deshmine e penalitetit nga  nje vend i huaj pasi kete muain e fundit ambasada greke ne tr nuk pranon me kerkesa per piniko mitro dhe  ne  qofte se nuk e ke diten e inervistes do  te  kthejne sic  me  kthyen edhe  mua  dhe  tani  presim te na marin  ne tel......

Faleminderit Fizakut dhe te gjitheve ju qe shkruani dhe jepni kaq informacion ketu.Jeni vertete te vlefshem per cdo info qe jepni.

Une sapo u celebrova  dhe nuk jetoj ne nje shtepi me bashkeshorten time te re (pasi nuk kemi ndermend te blejme derisa procesi i marrjes se vizes te perfundoj).Ne keto kushte do te perbente problem nese bashkeshortja ime do te vendoste adresen e shtepise se prinderve te saj, ku ajo jeton tek formulari qe do te plotesoj (DS 260), apo duhet me patjeter te veme nje adrese te unifikuar meqe statusin e kemi te martuar ?Pasi ata te  KCCDV-se fare mire mund te konstatojne logjikshem dy adresa te ndryshme per dy martuar.Si mendoni? flm.

Pershendetje. Urime per perzgjedhjen. Dhe une jam martuar pas pergjigjes se pare. Tek adresa duhet te vesh adresen e banimit qe ke tek certifikata. Pasi ajo adrese njihet dhe eshte dokument qe vertetohet. Cdo te dhene qe do hedhesh te formulari duhet ta kesh te sakte dhe te vertetuar me nje dokument justifikues

Elona, problemi eshte qe celebrimin e bera jo ne njesine bashkiake ku une banoj, por ne njesine ku kam banuar me pare pasi une nuk e kam bere shpernguljen  dhe nenpunesja e minibashkise na vendosi adresen e shtepise sime te vjeter.Duhet patjeter te korespondoj adresa e certifikates se marteses me adresen qe une duhet te vendos ne formular?

U trashegofshi dhe me ndonje djale smiley

Mos e vrit mendje fare per adresen. Dihet qe jeni martuar "shpejt e shpejt" te themi dhe kuptohet qe mund dhe te jetoni akoma vecmas nga njeri-tjetri. Por dhe sikur te vini nje adrese (sado qe ti ske bere shperngulje) nuk ka asgje problem. Eshte ceshtje pa rendesi dmth. 

Me vivlarion e igias te  femijeve do paraqitesh ne zyrat perkatese ne  spital ose tek qendra sanitare dhe ne qofte se femijet i kane bere te gjitha vaksinat do  te  mbushin nje kartele  sic e  mbushen edhe per djalin tim   dhe je OK

 

Duhet me patjeter qe ne formular te vendoset adresa e banimit qe ke te certifikata e marteses.Pasi do kesh mosperputhje dokumentacioni.Une kshu veprova . Te sugjeroj qe dhe ti te besh te njejten gje. Pasi kur te fillosh te mbledhesh dokumentat per interviste do te hapet shum pune me adresen ne rast se ke mosperputhje.

Elona atyre i intereson VETEM qe martesa nuk eshte "martes interesi", te gjitha te tjerat (perfshi dhe adresen) nuk kan rendesi. Nqs une martohem (shpejt e shpejt sic e thash me siper) per te shkuar ne usa bashk me bashkshorten, dhe kjo eshte e lejuar, por per momentin skam mundesin te jetoj ne te njejten shpi me te, ku qendron problemi???

Faleminderit Fizag.Edhe une keshtu mendoj dhe kjo eshte e verteta dhe ata kete duan dhe jo per te bere ndryshime 'per dokumenta'.Elona po thote qe mund te konstatohet thjesht ' mosperputhje', sidomos ne rastin tim, ku celebrimin e kam bere ne njesi tjeter dhe adresa ne certifikate figuron ne nje vend qe une realisht nuk jetoj.

@fizag kur takuam avokaten na tha qe adresa e celebrimit duhet ajo adrese qe bashkeshorti kishte te certifikata e vet. Ne faktikisht ne kete adrese jetojme. Avokatja tha qe duhet te kete perputhshmeri dokumentash. Per cdo gje te deklaruar duhet te kete dokument justifikues.

Pastaj nese Albip ve adresen e certifikates nuk besoj se do kete ndnj problem. Ata nuk do dergojne letra te adresa qe kshu Albip do jete me i sigurt.
Si mendon?

I shkruajta Ambasades per problemin ne fjale me faktet qe prezantova ketu dhe me kthyen pergjigje shkurtimisht qe duhet te vendosesh adresen e banimit, pa me evidentuar nje problem te mundshem mospeputhje.Vetem se nuk i thashe qe nuk jetojme bashke dhe mbase duhet ti dergoj nje e mail te dyte per me teper sqarim.

Albip te te pyes per dicka te vogel mqs i ke dergu email ambasades se fundmi. Pasi dergove emailin more direkt nje email konfirmimi (qe thote morem pyetjen tende dhe do ti pergjigjemi ...)? Une dje i derg nje email por nuk mora nje te till si heret e shkuara kshq sjam i sigurt a i ka shkuar apo jo. 

 

sikur se thash Albip smiley

 

Fizak, une dje i dergova nje e mail perseri dhe me erdhi nje e mail konfirmimi si gjithmone.
 

Pershendetje n.q.s. dikush di dicka per menyren e dorrzimit dhe te marjes se deshmise te penalitetit nga greqia pasi ne interviste vetem per kete na kthyen dhe jemi si ne ajer  pasi nuk dime sakte proceduren qe duhet ndjekur  dhe jemi kaq afer e kaq larg  shans  tjheter nuk na  vjen  me.....

une vajta aplikova ne ambasaden greke ne tirane perpara 1muaji e gjysem dhe me konfirmuan qe ka mberitur, pagova 120euro tek alfa bank.

 

@redred 120 euro per person???? kote sa per informacion...

jo 60euro per person por ne ishim 2.

Shume perseri mor burr... Po hajt mo paskemi lindur per te voitur (cit) smiley

une aplikova ne tr dhe kerkesen e bera ne konsullata greke ne korce qe  ne  shkurt  dhe  ne maj kur  dhashe intervisten nuk  kishin arritur  dokumentat  ne  ambasade  dhe  u  detyruam te  shkonim vete  ne  greqi  te  benim  te  tjera  e  tani  sdime  si  ti  dergojme  ne  ambasade  dhe  nuk  dime  sa  vonohet  pergjigjija kur  dokumentat  arrine  ne  ambasade    ??????????

 

 

Kush di te me thoje, per ata qe kan aplikuar nga italija, dhe rezulton si konsullat NApoli, perkthimin noterizimin e dokumentave ku i ben ne itali, a mundet ti bej ne Shqiperi?? Po viziten ta vendosni ata se ku e ben? Flmd

@klesa po me duket se ta kane dhen pergjigjen e kesaj pyetje (une). apo ste pelqeu smiley. te sugjeroj te lexosh postime e me parshme (sidomos ato nga dhe drejt Arianit), aty do qesh akoma pergjigje. kshq pastaj te kesh iden cfare duhet te besh mund te besh dhe pyetje me specifike. 

Sorry se kisha lexuar, shume qarte... Dhe dicka per ato qe ka lexuar apo degjuar, ka mundesi te vij intervista per ne Shqiperi ne ambasades amerikane pA shkuar fare ne konsullaten e Napolit? Osé viziten? 

ska problem klesa. ideaja ime ishte qe te lexosh dhe informohesh - se te e fundit jan gjera qe te duhen - dhe nqs ke pastaj akoma pyejte eja dhe shtroi. dhe besome qe merr me shume ndime nga te tjeret kur kuptohet qe je perpjekur te kerkosh info por ske arritur te gjesh pergjigje te sakta. nese kjo ishte keshille smiley 

Tani me sa kuptoj une ti mendon se je e detyruar te besh intervisten ne Napoli. apo e kam gabim? Vendi (konsullata) i intervistes eshte me zgjedhje ne te vertet. psh une zgjova Tiranen dhe pse vjet ne kete kohe isha akoma ne Itali. Nqs e dije keto qe sapo thash, pra e ke zgjedh vete dhe ndoshta tani do ta nderrosh, eshe e mundur dhe ska ndonje gje te madhe (besoj). duhet ti shkruash KCC nje email e i kerkon qe ta besh ne Tirane. Ne Tirane mendoj se dhe shpenzimet jam me te vogla ne krahasim me Italin ku te duhen te perkthesh dhe legalizosh (ketu ne shqiperi ne prefekture/ministri te jashtme etj etj) te gjitha dokumentat qe do marresh qe ketu. Ndersa nqs e ben ketu, ne Itali te duhet te marresh vetem "casellario giudiziario" dhe "carichi pendenti". Nqs jeton ose ke ndonje te aferm ne Tirane pastaj, ketu ke vetem per te paguar rrugen per te ardhur kurse ne Napoli dhe hoteli. Shkurt dmth te "elenkova" faktoret pse une zgjodha Tiranen... smiley

ahh visita mjeksore behet atje ku ben intervisten, smund te besh viziten ketu ne TR dhe itnervisten ne Napoli. 

ciao

Fizak shume i qarte te falenderoj, une jetoj ne Itali dhe dhe kam Napolin si konsullat, prandaj doja te kuptoja nese ishte e mundur per ta bere ne Shqiperi se è kam me te lehte edhe ne baze te shpenzimeve e keni per menduar me larte me saktesi...  

Sh edhe dicka dokumentat italjane dorezohen apo kemi te drejt ti mbajm???

skan lidhje dokumentatat italiane me vizen nqs e mere, jan dy gjera te ndryshme. normale qe i mban dmth. ok sipas ligjit italian duhet ta dorzosh kur del ne kufi dhe ske me per tu futur ne itali. po kjo eshte tjeter gje.

Them per dokumentat Italjane per faktin se nese gjerat nuk marim mire andej te kthemi ketej prape, ishalla shkon deri atje puna fundja sa te jemi andej. Po provoj ti shkruaj  KCC  persa i perket ambasades. Spese nuk e dija. Ketu di qe do mare casellario giudiziari dhe carichi pendenti plus serie storica  me duket jetesa e 6 muajve te fundit ,  dokumentatt e vajzes besoj se ka lind ketej vaksinat , certificata e Lindjes 

Hahah po me keq se ne itali ska per te qen. Te uroj fat me llotarin e mos ta ktheni me koken nga italia. Ca pret nga nje vend qe nderron qeverrin cdo 6-7 muaj smiley

ca eshte "serie storica", hera e pare qe e degjoj?? Dhe 100% ne shqiperi nuk duhet (99 nqs e ben ne napoli). Per certificata penale lexo poshimet ndermejt meje dhe Albok si ti marresh ma pagu marca da bollo 16 euroshe. Per vajzen vaksinat ok do ti marresh aty po certifikanet e limdjes e merr ketu ne gjendje civile (nqs vajza ska shtetsin italiane)

Si i behet ne lidhje me dergimin e 2 fotove ne Kentacky(online)?  per formularin DS-260 te ketij viti? 

Me ndihmon dot njeri>? 

enis.m Nuk eshte e nevojshme te dergosh foto.Formulari nuk te kerkon dicka te tille.Neve noter na e plotesoi e keshtu na tha.

falemnderit Jola... Kurse une e plotesova vete formularin edhe nuk arrita te gjej nje opsion gjate plotesimit qe te ngarkoja foto! Gjithsesi pyeta edhe tek konsullata e ambasades ne Tirane dhe me thane qe nuk eshte e nevojshme te dergosh foto ne kete faze te procedurave.

kur ke mungese dokumentash ne interviste dhe i dergon me DHL ne ambasade pas  sa ditesh   te lajmerojne ne  se  jane  ne  rregull dokumentat apo  jo.....di  dikush  perafersisht  ....?????

nuk ka data apo kohe pritje ekzakte. ne kesi rastesh nevojitet vete qetsi dhe pritje smiley. kur te vij radha perseri dosjes tende dhe dokumentat jane ok, te dergojn email qe te dergosh pashaportat ne ambasad me dhl qe ti vendosin vizat. 

faleminderit per  pergjigjen ....kur  pritem  nje  vit  rresht  deri  ne  diten  e intervistes  do  presim  dhe  disa  dite  deri  sa  te  na  lajmerojne  per vizat,,,,,,!!!!!

Përshendetje,  Fizag do të doja të  bëja një pyetje, unë intervistën e   kisha më 13 maj dhe atë ditë  në intervistë më kerkuan një dokumnetë shtesë nga garantuesi. që ishte 2013 IRS TAXTRASKIPT  po atë ditë e njoftova garantuesin në amerikë që të më niste kë të dokument dhe ma nisën me DHL dhe të premten me vjen në shqiperi. unë ekam postuar në DHL që të premten por më qënëse ishte  fundjavat  dokumenti shtesë mberriti në ambasadë të hënën, dhe ty Fizag  cfare dokumenti të mungonte qe e cove dhe më pas sa ditësh te njoftuanpër të sjellë pasaportat për vize. se unë të martën u nisa një e-meil, me than që dokumenti ka mberitur, preism te shqyrtohen nga oficeri konsullor dhe me pas do më nisin udhezimet e mëtejshme. kur mund te me lajmerojne mua thua. shpreosje t e na ktheshe nej pergjigje. hahah dhe suksese.

Elio me duket se me ke keq kuptuar. Une diten e intervistes e kisha dhe permbledhjen e taksave, te cilen thjesht nuk munda ta dergoja dy jave para me dhl. Trascripti i taksave pastaj nuk duhet orgjinale, kshq per te tjeret, nuk eshte e nevojshme me harxhu lek me dhl, mjafton nje skanim smiley. Per sa i perket kohes se pritjes e kam then me siper, ska kohe fikse. EnisLl me ka kontaktuar me mesazh privat dhe ka nje rast identik me ty, pyete njeher se ndoshta ka ndonje te re

Pershendetje Elio, nese lexon ne komentet me perpara do shohesh qe aka50 ka kaluar te njejten situate me ty dhe e kontaktuan mbas 7 ditesh pune qe i kishte mberritur dokumenti ne ambasade, mua me mungonte deshmia e penalitetit diten e intervistes sepse ata te drejtorise se burgjeve e kishin kthyer ne poste ne vend qe t'ja conin ambasades, edhe mua me kontaktuan fiks pas 7 diteve pune nga dita kur ju vajti dokumenti. Keshtu qe ju duhet mesatarisht nje jave (hiq te shunat te djelat) te te kontaktojne mbasi ju ka mberritur dokumenti.

 

pra do te thuash qe, une u cova e-meil te marten, dhe me kthyen e-meil te premten  dhe me thane qe. ju faleminderit per mesazhin tuaj, dokumentacioni i derguar prej jush ka mberritur ne zyrat tona, presim qe te shqyrtohet nga oficeri konsullor, dhe me pas do tju njoftojme pe rhapat e metejshem per aplikimin tuaj per vize shumllojshmeri\, kjo do te thote qe me 19 ka mberrit ne ambasade, domethne brenda  kesaje jave ata do me lajmerojne thua. se une njohe njerez qe kan nga 4 jave e kusur. flm per ndihmen

Elio sipas eksperiences sime mendoj qe kete jave brenda te premtes do te te njoftojne maksimumi ditet e para te javes tjeter.

Duhen ditur specifikat e cdo rasti per te kuptuar pse kane kaluar 4 jave dhe ende nuk i kane njoftuar. Ndoshta dokumenti qe kane cuar nuk eshte i sakte??? Po ja fus kot ë.

Une mendoj qe nese diten e intervistes oficeri konsullor te ka thene qe per te cdo gje eshte ne rregull dhe sapo t'ju shkoje dokumenti e ta procesojne do te te kontaktojne nuk ke pse shqetesohesh, nje jave 10 dite maksimumi, ke per te pare qe do te te kontaktojne.

Edhe dicka mua me kerkuan numer celulari diten e intervistes por njoftimin per t'ju cuar pashaportat ma sollen me email, nuk me moren ne tel. Keshtu qe kontrollo shpesh emailin.

 

nr tim te cel e kane se diten e intervistes qe me ndrryshuan  e kishin nr se me moren ne cel, dhe vetem per traskiptin e taxsave me kthyen 2013 IRS Diten e intervistes, ishalla brenda javes se kjo pritja  te cmend fare. ajo me tha do t elajmerojme ne cel dhe nuk do te vishe me ne ambasade me tha. kshu qe ne pritje cte bejme. llafi jot ne vesh te perendise.

E imagjinoj ato 7 dite mua me jane dukur si 7 vjet... smiley

Rri i qete do e shohesh qe shume shpejt do te te kontaktojne per t'ju cuar pashaportat! Per siguri kontrolloje dhe emailin.

Fat te mbare dhe na njofto kur te te kontaktojne keshtu ti shtohet statistikes nje tjeter rast qe mund ti sherbeje dikujt tjeter.

P.S. Edhe pse kam pare qe ketu asnjeri nuk lexon cfare eshte shkruar me perpara dhe bejne te njejtat pyetje 100 here! smiley

Lene mos e pyet, por shqyre zotit pjesen me t emadhe ekaluam po sikur te vonoje 7-dite do jet mrekullia vete. se une kam dy tre veta  qe flas vazhdimishte 1-njeret  kete jave ben 4 jave vetem per deshmin e penalitetit greke te burrit, ka kater jave  qe eka cu  2- njeri ket ejave ben 5 jave qe i ka nis, atij i kerkuan deftesen epjekurise t evulosur ne misnitri t ejahstme, DHL dhe formularin i-134 3- 2013 irs taksat  plus dhe ato te 6 muajve te ketij viti, ky  ben me ekt ejave qe  jemi ne 3 jave. dhe prandaje jam cik i tmerrum une qe mund t eshkoj 3 jave e kusur ku di une jam kshu ne pritje.  hajd mo cte bejme do te presim. 

Pershendetje. A do te na duhet te dergojme te skanuar atyre te Kentuckyt ndonje dokument gjate plotesimit te formularit DS 260? Certifikaten martesore psh per ne qe jemi celebruar pas ardhjes se pergjigjes se pare.

Kam lexuar gjithashtu qe duhet t'i dergojme edhe faturen e deshmise penalitetit.

 

flm.

 

Mirmbrema! Nga eksperiencat dhe infot qe keni:

-A ka ndonje afat se kur duhet te plotesohet formulari DS-260

dhe 

-A ka ndonje rendesi plotesimi sa me i shpejte i tij?! 

Faleminderit!

Pershendetje,

Formulari DS-260 eshte vendos kete vit, dmth DV-2015 keshtu qe nuk ka asnjeri eksperience.

Po e kam te qarte qe eshte aplikuar kete vit por doja te dija nese ndonje nga ky vit smiley e ka plotesuar dhe te na informonte mbi permbajtjen e tij! 

pershendetje te gjitheve kerkoj pak ndihmen tuaj nese dikush njeh ndonje avokat per llotarin amerikane qe ka patur eksperienc me pare me ndonje cift ku njeri prej tyre nuk esht shtetas shqiptar...per te me ndihmuar per te cilesuar dokumentat qe duhet te merren nga jasht shqiperise per personin qe nuk esht shtetas shqiptar,dhe per shpjegime parapergatitje...jam ne rrall te pritjes se pergjigjes me shpres qe te jemi te thirrur per intervist ne korrik apo shtator  2014EU444xx.

SHENIM:

Kane dale statitikat per numrat deri ne EU32940, per gjithe Europen, por une vecova Shqiperine dhe pashe statistikat e saj. Deri tani... :

Proces Administrimi jane 94 numra (Gjithsej 191 pjestar familje)

Issued, d.m.th. visa te marra jane 362 (Gjithsej 796 pjestar familje)

Refuzuar - 58 (Gjithsej 165 pjestar familje)

Dhe Ready, d.m.th. gati qe kane marre nje date inteviste ne profilin e tyre jane 146.  (Gjithsej 344 pjestar familje)

Suksese ata qe jane Ready dhe ju urojme fat atyre qe jane ne Proces Administrimi.

Burimi: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1...

Tek kolona D, nese eshte TIA atehere intervista eshte ne ambsaden Amerikane ne Shqiperi ndersa kolona H tregon sa persona jane ne nje numer (Aplikanti kryesor dhe sa persona terheq ai)

per ne  qe  e  kemi  dhene  intervisten  dhe na  mungonte deshmia e penalitetit  nga  greqia  sepse  ata  te  ambasades  greke  ne  tr  nuk  e  kishin  cuar  deri  diten  e  intervistes  dhe  me  pas e  morrem  vete  dokumentin  ne  greqi dhe  e  derguam  me DHL ne ambasaden  amerikane sa kohe  do  te  presim  per  te  marre  nje  pergjigje  nda  ambasada  amerikane  per  te derguar  pashaportat  per  ti  vize.....?????????

ne  qofte  se  di  dikush  perafersisht......

 

Dergoji nje email ambasades per ti pyetur nese cdo gje eshte ne rregull persa i perkiste dokumentit qe te mungonte diten e intervistes.

 

email dergova dhe i informova se dokumentin qe  mungonte e nxora  ne  greqi dhe ju kerkove  nje  menyre  per  ta  dorzuar  ....pergjigja ishte    dergohe  me  DHL.......

Duhet  tu  dergoj  email  tjeter....???????

Kane kaluar shume dite nga kur e kane mar dokumentin me DHL nga ty?

Une ne vendin tend do t'ju shkruaja prape per ti pyetur a e kane marr (edhe pse ti besoj e di qe e kane marre) dhe perafersisht kur mund te te kontaktojne.

 

Cfare duhet me saktesi nga garantuesi?? 

7 dite kane  kaluar  prandaj me  duket  pak  si  shpejt  per  tu  derguar  perseri....dhe  nuk  e  di  a  kane  dhene keto  dite  viza  per  ata  qe  ju mungonte  ky  dokument  nga  greqia......

7 dite kane  kaluar  prandaj me  duket  pak  si  shpejt  per  tu  derguar  perseri....dhe  nuk  e  di  a  kane  dhene keto  dite  viza  per  ata  qe  ju mungonte  ky  dokument  nga  greqia...

alman keto  udhezimet e  fundit  nuk  i  kisha  lexuar (per dokumentin  nga policia  greke)megjithe se  edhe  une  kete  rruge  ndoqa  per  te  mare  dokumentin per  ta  vulosur  dhe  perkthyer  ne  anglisht ne  ministrine e jashtme  greke   dhe  pastaj e  postova  me  DHL per  ne  ambasaden amerikane  ketu  ne  tr dhe  jam  ne  pritje  per pergjigje  ose  njoftim  nepermjet  tel  ......sa  kohe duhet  te  presim  per  pergjigje  nga  ambasada   ??????kane  kaluar  vetem 10  dite  nga dorzimi i dokumentave......

Pershendetje alexalex.

Pergezime per aq ndihme sa na keni dhene mbi pervojen tuaj ne lidhje me proceduren e marrjes se nje dokumenti nga shteti grek.Une ndodhem ne fillim te procedures per dv2015 dhe nuk kam pervoje.Keshilla ime eshte durim, sepse me sa kam lexuar amerikanet jane shume te sakte ne lidhje me keto procedura.Megjithate mund ti besh pyetje konsullit te faqja zyrtare ne facebook.

 https://www.facebook.com/notes/us-embass...

Pershendetje alman  

Meqene  se ndodhesh  ne  fillim  te procedures  te  keshilloj  mos i  lesh  gjerat  per  ne  momentin  e  fundit  dhe perpiqu  te  gjesh  informacion  te  sakte  per menyren e plotesimit  te  dokumentave  bazou me  shume  ne udhezimet e ambasades per menyren e plotesimit dhe marrjes  te  dokumentave .....ke kohe  perpara  dhe  te  uroj  tia  dalesh  me  sukses......!!!!!!

Edhe une ju uroj suksese.Ju luem te me thoni sa kohe ju mori deshmia e penalitetit nga greqia dhe ku merrej vula apostile, gjithashtu certifikata e femijes nese ka lindur ne greqi.

Faleminderit

 

deshmia e penaliteti 3 dite  ne mesogio  96 ministria e  drejtesise zyra e piniko mitro per te  huajt .....qe  aty shkon  ne karaiskaki  56  mer vulen e  hages  vula apostile  5 minuta  me  pas  arionon 10 ministria e jashtme  zyra  e  perkthimeve  mund ta  perkthesh  edhe  brenda  dites...certifikaten e  merr ne  qytetin  ku  ka  lindur  ne liksiarkio d.m.th ne  gjendjen civile...por  edhe  kjo do  vulen apostile    dhe  perkthim  megjithe se  mua  ma  pranuan  pa  vulen  apostile  certifikaten dhe te perkthyer  ne  shqiperi...

Faleminderit per sqarimin.Dhe suksese

Pershendetje alexalex kisha nje pyetje per deshmine e penalitetit.si duhet marre per geniki xrisi apo per dikastiki xrisi.ambasada ke te kerkon?flm e ju uroj fat te gjitheve ne kete forum.

dikastikis krisis  nuk  japin  ne  athine pamvaresisht qe ambasada keshtu e  kerkonte  ndersa  ne  udhezimet e  fundit  nuk  permenden genikis i  dikastikis  krisis.....

Vёrtetimi nga policia greke: Aplikantët duhet tё aplikojnё tek Zyra e e Gjendjes Gjyqësore pёr tё Huajt (Ipiresia Pinikou Mitroou allodapon), Mesogion 96, 101 79 Athinё, Greqi, tel. (+30) 210776-7300, 210776- 7185, 210776-7186, & 210776-7043. Lutemi mos e kontaktoni Ambasadën Greke në Tiranë për vërtetimin e policisë greke. Dokumentet e lëshuara nga autoritetet greke (si p.sh.: vёrtetimet nga policia, certifikata lindjeje, vendime gjyqësore, etj.) duhet të kenë vulën apostille nga Greqia, si dhe të jenë të përkthyera nё Anglisht nga Zyra e Përkthimeve e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Greqisë. Për më shumë informacion dhe numër kontakti, vizitoni faqen e internetit tё Ministrisë së Punëve të Jashtme të Greqisë (nё Anglisht).

Kujdes: Shpesh aplikantёt refuzohen 221(g) vetёm se ata nuk kanё pёrfshirё tё gjithё emrat/mbiemrat e pёrdorur nё vёrtetim.

Shume falemnderit per sqarimin Alex.

Me mire kontrollojeni ketu statusin tuaj se eshte me e sigurt  https://ceac.state.gov/CEACStatTracker/S...

Fusni CN tuaj psh  EU201436000  pa zerot para. Kjo vlen vetem per ata qe kane dhene intervisten dhe per ata qe u eshte caktuar intervista.

 

kolona pra tregon sa persona  jane  kolona G tregon  daten e intervistes ....Po kolona F cfar date tregon  a e  di  dikush   ??????

kolona f tegon se ne cilen perudhe aplikove per llotarine d.m.th periudha tetor nentor e vitit 2012

mua me del me dy pergjgje
edhe ne proces admnistrimi edhe ready

 

aty  ndodhet  edhe  statusi  im  dhe  eshte  akoma  ne proces administrativ  smiley

Flm alman per udhezimet e fundit. Po ku i gjete sepse ne faqen zyrtare te state.gov ka udhezime me te hershme.

jane te faqja ambasades ne tirane

OK per udhezimet, ndersa DS-260 Sample (e linkut tend) qenka goxha me  i ri, dhe duhet te jete finali besoj. Une kisha shkarkuar nje Sample te 2013, qe mund ta shkarkosh kollaj.flm.

Pershendetje,

Ju lutem nje pergjigje nga ata qe kane nje pervoje ne plotesimin e DS-260 apo te formulareve te tjere ne te shkuaren per pyetjen si me poshte.Duhet YES apo NO?

'Do you seek to enter the United States for the purpose of performing skilled or unskilled labor but have not yet been certified by the Secretary of Labor?

Pergjigjia eshte jo.  Besoj qe nuk ke aplikuar ndonjeher per H2 visa.

Ani, une kete vit fitova llotarine dhe nuk kam aplikuar asnjehere me pare per vize amerikane.Normalisht duhet te jete NO, por nga ana tjeter te gjithe kemi qellim te ushtrojme atje zanatin per te cilin kemi mbaruar shkollen dhe qe normalisht nuk jemi certifikuar ende nga shteti amerikan. Cila kategori do te pergjigjej YES atehere?

Normalisht nuk ka nevoje te certifikohesh nga shteti amerikan nqs je shtetas ose ke green card.   Certifikimi ka te beje me nje kategori njerzish qe kerkojne te  marrin viza pune ose H2 visa dhe duhet te vertetojne qe kane disa kualifikime qe nuk i ka nje amerikan.

Me mire kontrollojeni ketu statusin tuaj se eshte me e sigurt  https://ceac.state.gov/CEACStatTracker/S...

Fusni CN tuaj psh  EU201436000  pa zerot para. Kjo vlen vetem per ata qe kane dhene intervisten dhe per ata qe u eshte caktuar intervista.

pse kaq shume boshlleqe ndermjet numrave nga 32000 dalin vetem 8863 fituse.

kush di te jape nje shpjegim te sakte

 

alexalex sa dite perpara intervistes aplikove tek ambasada greke per deshmine e penalitetit, dhe a e bere pagesen prej 60 euro tek alfa bank se une keshtu veprova

 

nuk aplikohet me ne ambasaden greke per deshmi penaliteti nga greqia por merret ne ministrine e drejtesise greke

aplikova qe 2  muaj  dhe  10  dite  para  intervistes  bera  dhe  pagesen  20  euro  per  person.....dhe pastaj  pas  intervistes  shkova  ne  athine  dhe  brenda  4  ditesh  nxora  deshmi  penaliteti vura  vulen  apostile  perkthim   ne  ministrine  e  jashtme  greke  dhe i  dergova  me  DHL  ne  ambasade e  tani  jam  ne  pritje  te   lajmerimit  nga  ana  e  ambasades......

ok une atje kam aplikuar po tani pse i kane nderprere ne ambasaden greke, 

Pershendetje,

A mund te me thote ndonjeri cfare do te thote CURRENT tek visa bulletin po CUT-OFF?

 

Status Updated Date: 28-May-2014

Your visa case is currently undergoing necessary administrative processing. This processing can take several weeks. Please follow any instructions provided by the Consular Officer at the time of your interview................!!!!!!!!!!

Status Updade do  te  thote  qe  dokumentat  qe  kemi  derguar  ne  ambasade jane  kontrolluar  apo  thjesht eshte  bere  nje  update  automatikisht,,,,,,???? kush  di  te  pegjigjet.......??????

Alex nuk eshte automatik, do te thote qe jane mare me dosjen tende. Bejne disa update perpara se te te kontaktojne.

faleminderit  per  prgjigjet .......te  shpresojme  qe te   na  marin  ndonje  telefon  kete  jave........

 

Uroj sa me shpejt! Kontrollo edhe emailin, mua me kontaktuan me email edhe pse diten e intervistes me kerkuan numrin e cel.

lexova  diku  edhe  kete:

Administrative processing for all classes of visas is currently taking approximately 3-4 weeks.

viza jote eshte ne procese administrative , ky proces mund te kerkoje disa jave, te lutem ndiq udhezimet konsullore ne momentin e intervistes tuaj..

pershendetje!
ne daten 8 maj 2014 kisha intervisten, po garancia kishte nje problem dhe kerkuan nje tjeter, e cila mberriti ne ambasade ne 14 maj , qe atehere kane kaluar thuajse  20 dite dhe ende nuk jam njoftuar. mund te me thote ndonje nga ju nese kjo vonese eshte normale ?  

Pershendetje te gjitheve!
Desha tu pyes per dicka se me te vertete kam nevoje per ndihmen tuaj.

Sa te ardhura duhet te ket personi qe do na dergoje garancine ? Keto jane te ardhurat qe ka ne banke apo jane te ardhurat qe fiton gjate vitit nga puna. Se jo te gjitha keto leke do shkojne ne banke pasi jane dhe shpenzimet.
Dhe dicka tjeter per taksat e vitit 2014. Ato dalin ne vitin 2015. Si veptohet me keto?

Ne pritje te pergjigjes tuaj

Faleminderit.

un di qe duhet te kete 125% me shume nga kufiri i varfeise 
po nuk e di sa eshte kufiri 

8000 $ per  person   dicka  e  tille....

 

atehere  duhet te llogaritesh sa persona varen prej tij,plus sa persona ka familja juaj.psh.per 3persona 23.162$. per4 persona 27.937$. 5 persona 32.712$.6persona 37.487$. 7 persona 42.262$, 8persona 47.037$.

Tani cfare kuptohet me persona qe varen? psh nese Sponsori jeton me femije mbi 18 vjec dhe grua qe punojne apo me prinder qe marrin pension. A quhen keto kategori persona te varur.Pastaj ne kalkulimin e poverty guideline llogariten te ardhurat e te gjithe familjareve apo vetem te sponsorit?

Shum faleminderit te gjitheve per sqarimet.

Te ardhurat vjetore te  gjith  familjes  qe  jane te  deklaruara  ne  shtet duhet  te   mbulojne  gjith  personat  qe  jetojne  ne  ate  familje   + edhe  neve  qe  na  bejne  garancine  dhe  perafersish  kjo  shume  duhet  te  jete  te  pakten  8000$ per  person......nuk  jam 100% i sigurt por  99%....po

 

 

Sponsori im si familje jane 3 vete  dhe 2 jemi ne ,behen 5. Ne total ka 45000 te ardhura . 

Shpresoj te mjaftojne.

Elona mjaftojn e teprojn 5 veta duhen 32712$

Pershendetje te gjitheve,

sapo doli ende JO zyrtarisht VB per ata qe kane intervistat ne muajin gusht 2014.Europa 40150. SUKSESE TE GJITHEVE ATYRE QE  KANE INTERVISTE NE KETE MUAJ.

nga kush u njoftuat....

 

Po i lexoj komentet , shpresojm te jete keshtu, pasi edhe per korrikun tha qe do ishte numri tjeter cn dhe tjeter nxoren. 

 

 

smiley Po iken  edhe  kjo  jave ...asnje  tel  akoma......smiley   ne  qofte  se  dikush  qe  ka  dhene  intervisten  dhe i  kane  dhene nje leter 221g dhe  ka  dorzuar  dokumentat dhe  e  ka  mare  vizen  te  na  thote  sa  do  presim  akoma se  kjo  pritja  qenka .......smiley.

 

alexalex pa merak se se shpejti do te lajmerojne. te njejten problem kisha edhe une dhe mbas 5 javesh me kontaktuan per pashaportat.vetem durim se eshte ceshtje kohe..suksese

faleminderit  per  kurajon  jeta 4.....

Pas  1  vit  e  nje  muaj  pritje   VISA IS  REDY....THANK YOU  USA......urime  te  gjithve  qe  kane fituar  llotarine  amerikane  .....edhe  falenderojme edhe  pjesmarsit  ne  forum per  informacionet  ...

smiley Urime, me ne fund!!! 

Urime Alex .

urime alex. shum fat pertej atlantikut! nje pyetje te telefonuan opo te derguan  email ?dhe e fundit pas sa ditesh qe nga momenti qe moren dokumentin qe dergove te kontaktuan?flm

faleminderit  tani  ...me  kontaktuan  me  e-mail   dokumentin  e  dergova  me  D.H.L ne  daten  19.05 dhe  e-mail  erdhi  ne  daten  9 .06 ........

smiley Fleminderit  te   gjithve.....

 

Bukur shume Alex smiley

Pritje te tilla i kan kaluar shume ketu dhe te kuptojm shume mire smiley

I bashkangjitem urimeve te me siperme. Suksese te me tejshme...

Urime per vizen dhe te uroj t'ju veje mbare ne USA.

Nje pyetje,a eshte e nevojshme perkthimi i vules "apostile"? pasi kjo ne Greqi eshte ne Frengjisht dhe Greqisht

Une e  perktheva  edhe  vulen  apostile (sfragida  tis hagis)   per  siguri  dhe  per  te  mos  patur  probleme  kohe  n.q. se kerkonin  te  perkthyer  dhe shumica  e  atyre  qe   njoh  une  e  kane  perkthyer  edhe  ate  12 euro eshte  kostoja......te  keshilloj ta  perkthesh  edhe  ate...ne  e  njejta  zyre  perkthehet  .....

Shume faleminderit per sqarimet. Alexalex shum urime. Gjithe te mirat!  smiley

urime dhe mbare ne akoma ne pritje te visa bulletin. do zoti del sot 39***.

 

EUROPA 40150 shume pak por erdhi rradha, me ne fund.

 

Me falni dhe njhere per shqetesimin dua tu pyes dhe per nje problem tjeter .

Legalizuam deftesat e gjimnazit te Ministria e Arsimit Origjinale dhe fotokopjet e noterizuara.
Diplomat e fakultetit I cuam te rektorati dhe ata vulosen vetem fotokopjet.
Te Ministria e Jashtme derguam Origjinalet e Defteses se pjekurise dhe fotokopjet,ndersa per Diplomat e Fakultetit na thane vetem per fotokopjet pasi nuk vulosen origjinalet.

Kjo eshte procedura e sakte? Apo duhet te dergojme tte Ministria e Jashtme dhe Diplomen Origjinale?

Ju falenderoj.

Elona, po ta lexosh me kujdes kerkesen thote qe vetem deftesa e pjekurise (ose vertetimi) duhet te jete legalizuar prane M. se Arsimit dhe nga Ministria e Jashtme, dhe kjo vetem per aplikantin kryesor, ndersa persa i perket diplomes dergo me mire origjinalen dhe nje fotokopje te saj.

 

 

Thunder, si shkoi aplikimi yt ne ambasade? (meqe kishe problemin e defteses dhe vendlindjes)
 

1. DËFTESA E PJEKURISË e Shkollës së Mesme dhe njё fotokopje tё saj, vetёm pёr aplikantin kryesor; dhe nëse aplikohet, Diploma e Shkollës së Lartë dhe njё fotokopje. Dёftesa e Pjekurisё (ose Vёrtetimi) pёr aplikanёt qё e kanё kryer shkollёn e mesme nё Shqipёri duhet tё jetё e legalizuar nga Ministria e Arsimit dhe Shkencёs dhe nga Ministria e Punёve tё Jashtme e Shqipёrisё. Aplikantёt qё e kanё kryer shkollёn jashtё Shqipёrisё duhet ta legalizojnё dёftesёn e pjekurisё nё shtetin pёrkatёs.

Gencis un e kuptoj qe Nese ke shkolle te larte duhet cuar te Rektorati dhe Ministria e Jashtme pasi dhe avokatja na tha kete gje.

Ty tu be nr Current qe kshu brenda 8 ditesh te vjen data e intervistes. Fillo nderkohe me pergatitjen e dokumentave. Te Rektorati vonon 10 dite vula apostille.Suksese!

Elona ku e lexon referimin per Rektoratin te pika e udhezimeve qe ke postuar??? Jam e sigurt qe eshte ide e te ashtuquajturve "avokat qe marrin vesh nga llotaria amerikane", se ska nga te linde tjeter ideja per te cuar te Rektorati diplomen e universitetit. Jam i sigurt se me aq sa ke lexuar nder forume ti vete je me e informuar se ky/kjo avokati, kshq boll i dhe rendesi cte thot. Nese ti tani e ke bere ok, po te pakten mos te shperndajm informacion te gabuar, ksh te interesuarit qe lexojn kursejn ca kohe dhe para me shume...

Fizag shum flm per sqarimet. Jam mundar pak po skam ca te bej.Vonoi shum vula te Rektorati.Kjo eshte procedura qe kam ndjekur.
Te lutem me sqaro pak te Ministria e Jashtme dergove diplomen e shkolles se larte Origjinale? Apo fotokopje? Vula qe ka ven Ministria eshte mbrapa diplomes apo ne ndnj flete ngjitur?

Elona udhezimi i ambasades (qe ti ke sjell) thot deftesen e matures te legalizuar dhe diplomen e universitetit nese aplikohet. Pra diploma e universitetit eshte nje ekstra (pra nese aplikohet = nese e ke) dhe nuk duhe legalizuar ne asnji ministri apo ku di une se cfare. Dhe nje here, mos bej dokumenta dhe "vula" te teperta qe nuk kerkohen ne faqen zyrtare; qe kerkon te legalizuar nga ministrit vetem deftesen e pjekuris.

Une e mirekuptoj stresin qe te shkakton gjithe ky proces me pergatitjen e dokumentave (sepse e kam kaluar vete) por ne fund kupton se eshte shume me e thjeshte nga sa mendohet.

Mjafton ti permbaheni me perpikmeri udhezimeve ne faqen zyrtare te ambasades amerikane ku cdo gje eshte e mire detajuar.

Nuk e kuptoj nevojen per t'ju drejtuar ketyre pseudo avokateve qe per me teper ne shume raste keqinformojne, kur per raste te vecanta mund ti drejtoheni direkt ambasades me email ose forumeve!!!

Punonjesit e ambasades jane shume miqesor ata nuk jane aty per t'ju djegur edhe per gabimin me te vogel, sic rendom mendohet ne shqiperi, perkundrazi edhe kur ju mungon ndonje dokument diten e intervistes te japin kohe t'ua cosh.

Nuk kane shume besim ne dokumentacionet shqiptare dhe ndonjehere kur ven re mosperputhje kerkojne kohe per verifikime??? ( Si mund t'ju vesh faj?!).

Mjafton vetem te pergatisni dokumentat me perpikmeri sic kerkohen ne faqen zyrtare dhe oficeri konsullor do te jete i lumtur t'ju pajisi me vize... Ky eshte perceptimi qe kam patur une nga ky rrugetim drejt green card-it. smiley

Albok ke  shprehur pikerisht ate qe doja te thoja, po me qetesisht smiley. Se di pse po kur flitet per pseudo avokatet irritohem smiley

 

@fizag @albok ju falenderoj sinqerisht per shpjegimet tuaja.
Kam dhe nje pyetje rreth sponsorit. A ka problem nese ndryshohet sponsori?

Faleminderit dhe me falni per bezdisjen.

Gjithe te mirat!

Sponsorin mund ta ndryshosh, e vetmja gje ki shume kujdes te kesh me vete diten e intervistes te gjithe dokumentacionin e nejvoshem qe kerkohet per sponsorin.

@Fizag per kur e ke nisjen? E preve bileten?

Po e preva Albok me alitalia per ne fund te ketij muaj. Vajti cik shtrenjt po te pakten e kam rome-miami ditekt. Sdoja dhe te ngaterrohesha sh fluturimin e pare  

Shume mire, rruge te mbare!

Ne me British nga Londra, nisemi fillim shtatori.

Miami eshte beautiful. Te rekomandoj south beach. Lol. Cdo besh atje ? Ku do punosh?  Urime. Pa leviz me vone smiley

A keni prere ndonje bilete .na sugjeroni noj linje te mire

Jam duke plotesuar DS-260 per DV 2015 dhe ketu kerkohen punet e 10 viteve te fundit.Nuk e di nese ndonjeri ka nje informacion te sakte nese duhet te permendim edhe punet e pasiguruara(dihet qe nje pjese e mire e shqipatereve punojne ne te zeze).

Albip ne momentin qe per llotarine je i kualifikueshem nga gjimnazi pjesa e punes ju intereson pak. Gjithsesi mendoj qe duhet te vendosesh vetem ato pune per te cilat ke patur nje kontrate.

Faleminderit Albok.Ne Formular thuhet gjithashtu datat e sakta te fillimit te shkollave.Eshte e rendesishme te saktesohen se ne cilen dite ka filluar shkolla? Edhe dicka bashkeshortja ime ka mbaruar shkollen e mesme te gjuheve te huaja A vokshi (pervec te lartes) dhe ne formular kerkohet te cilsohet shkolla e mesme si 'academic' apo 'vocational'.Nuk e di nese ndonjeri di me saktesi nese kjo shkolle klasifikohet si shkolle profesionale apo e mesme e pergjithshme.Mbase keto jane gjera me pak rendesi, perderisa nuk jam i kualifikueshem se kam arsimin, por jane gjera qe kerkohen dhe nje deklarim i gabuar varet se si ata e marrin.

Albip ti je fituesi kryesor apo gruaja? Shikoji te deftesa datat e sakta por me te rendesishme jane vitet sesa dita. Per mendimin tim shkolla e gjuheve te huaja eshte academic school dhe jo vocational school, sepse eshte nje shkolle me kohe te plote jo profesionale si psh ata qe bejne hoteleri turizem. Por mund ti dergosh nje email ambasades ne Tr per te qene i sigurte se si e konsiderojne.

Albok fitues jam une.Une kam te mesme te pergjth dhe shkolle te larte.Bashkeshortja ka mbaruar ne 2003-en shkollen e mesme, dhe mesa kam degjuar ne ate vit konsiderohej profesionale, por disa te tjere thone e pergjithshme e disa te tjere shkolle e orientuar si puna e liceut.Une i bera nje e mail ambasades para dy dites per ca pyetje te tjera dhe dua te pres pergjigje pa ti dergoj nje mail te dyte sepse ata te vonojne ne pergjigje nese i dergon e maile vazhdimisht.Lidhur me kete gje i kam derguar e mail drejtorise se arsimit dhe pres pergjigje nese ata te kthejne pergjigje.Kam dhe dicka, duke patur pervoje ne plotesimin e formularit, a mund te me thuash se si e ke shkruar emertimin   'Deftese pjekurie' ne anglisht dhe emertimin 'Diplome' te shk se larte.(kjo e dyta ka altenative Diploma dhe Degree dhe nuk dij ke te vendos).te falenderoj. 

Albip mos u streso me shume se ç'duhet per shkollen e bashkeshortes tende atehere perderisa fitues je ti. Shenoje shkolle profesionale dhe keshtu je i qete.
Deftese pjekurie = high school diploma
Diplome e shkolles larte = bachelor degree

Flm albok.Te DS-260 eshte nje pyetje qe duhet te zgjedhesh ndemjet Diploma, Degree dhe Certificate per shkollen qe ke kryer.

Ne dallim nga ata qe kane mbaruar vitet e fundit ne sistemin e Bolonjes (sistemi tre vjecar bachelor) une kam mbaruar ne 2007( ne sistemin e vjeter 4 vecar) dhe nuk di cfare te zgjedh ndermjet Degree dhe diploma.Kam lexuar ne internet qe degree i referohet studimeve 3 vjacare, ndersa diploma i referohet sistemit te vjeter.

Jo jo albip titujt universitar jane degree jo diploma. Bachelor degree

Te nderuar miqe, sot pas nje pritje ekzaktesisht 3 mujore nga data e intervistes me ne fund mora edhe une vizen. Ishte nje rruge e gjate dhe e llodhshme por me ne fund ja dola.
Kam vetem nje sygjerim te vogel per ata qe sapo kan jan perzgjedhur per vitin 2015 dhe ata qe kane intervisten keto muaj- Mjafton qe te keni dokumentat ne rregull dhe qdo gje do tju shkoje okej, kte e them nga pervoja ime. Lexova pak me siper se disa kishin disa dite/jave qe ishin ne proces administrativ dhe jane te stresuar, hahahahha vetem me imagjinoni pak mua qe kisha 3 muaj qe prisja.
Edhe nje here fate te mbare te gjitheve ato qe sapo jane zgjedhur dhe atyre qe do te intervistohen ne ditet ne vijim dhe atyre qe jane ne AP. 
Respekt per te gjithe. 

Pershendetje sı jenı. a mund te me thote ndonjerı nga ju qe e ka dhene ıntervısten dhe ı eshte kethyer nje flete ku duhet plotesoje dokumentat. mua perkatesısht me kethyen se formuları I 134   nga sponsori ıshte ı skaduar. une e kam derguar formuların e rı ne daten 4 qershor mund te me thote dıkush se dhe sa me duhet te pres per te marre nje pergjıgje.Ne ıntervıste cdo gje kaloı shkelqyer..respekte

 

Nemo, nqs dokumentat e dyta qe ke derguar se fundmi jane ne rregull- maksimum do te njoftonje per 3 jave. Suksese.

Pershendetje, @Sonik, Albok ose Fizag ose dikush tjeter qe e ka kaluar kete procedure.- Pas marrjes se paketes se vises u dashka te paguash 165$ per vizen, me kan derguar nje shpjegues por nuk po di se si tia bej, nuk po e kuptoj. Ju lutem dikush nga ju qe ka paguar kete tarife te ma shpjegoje se si ka vepruar hap pas hapi se po me duket shume e nderlikuar. Flm. 

Durresi urime per vizen. Shijon me shume kur pret gjate besoj smiley

une taksen akoma se kam paguar (do ta bej keto dite). Kam bere vetem regjistrimin dhe ishte cik i gjate me then te drejten...

Urime dhe suksese durres1. Do te ndihmoja me gjithe qejf po nuk e kam paguar akoma do e paguaj perpara se te nisem. E gjete faqen e internetit ku paguhet? E kam postuar diku nga fillimi i faqes se dyte, nese ti futesh aty nuk besoj te jete shume e veshtire. Me duket se duhet te krijosh nje account fillimisht.

Une sapo bera pagesen e takses ne fjale, plot 330$ smiley. Procedura e pageses nuk eshte e komplikuar Durrsi, si cdo page online mjafton vetem futja e te dhenave te kartes. Krijimi i account-it eshte cik i gjate (se te kerkon ti pergjigjesh sh pyetje sigurie) por jo i veshtir. Gjithsesi nqs ke ndonje pyetje a veshtirsi ketu jemi smiley

durresi 1     flm shum po te jet keshtu me lehtesove shume.. por dua te dı per cfar arsye prıte 3 muaj tı ..  urıme dhe suksese te metejshme.

 

Nemo, historia ime eshte pak e nderlikuar po nejse do te ta shpjegoj. 

Se pari diten e intervistes me vune ne AP sepse sponsori nuk kishte te ardhura te mjaftushme per te me mbajtur mua ne usa, me thane te gjej nje sponsor tjeter.
Pas nje jave dergova letrat me sponsorin e dyte( te ardhura me se te mjaftueshme) dhe me kontkatuan pas 1 muaji me ane te dhl, me nje leter refuzuese si diten e intervistes ku sipas tyre sponsori nuk eshte pergjigjur sakte ne nje pyetje dhe nuk ka derguar prova qe punon ne usa.
Me pas kaluan gati 20 deri sa i dergova serisht letrat per se dyti me ate pyetjen e rregulluar dhe formularet fresh fare te 2013,( trankskrpti i taksave behet ne fillim te maij, une e dergova me 10 maj). Si perfundim me date 4 qeshor me moren ne telefon me thane te dergoj pasaporten me dhl, pas nje jave me mori ne cel dhl qe te shkoja te merrja zarfin me pasaporten dhe paketen e vises.

Max per 3 jave te marrin ne cel ose email, gjithmone nqs i ke te gjitha ne rregull.

Gjithe te mirat dhe mos u streso se ke plot kohe deri me date 30 shtator.

urıme durresi 1  . paske kaluar shum strese por ne fund je shperblyer.flm shum per ndıhmesen mbare te ta beje zotı andej nga do veshsmiley

 

Te nderuar miq te forumit,a mundet te konfirmoj ndonjeri qe ka vajtur ne interviste me deftese pjekurie nga shkolla e mesme profesionale 4-vjecare me shkeputje nga puna(diten) dhe ka mare vizen(ose nuk jane skualifikuar nga kjo deftese).N.q.s. po disa hollesira per shkollen do ishin me vlere.

Ju lutem pres pergjigje ,eshte me shume rendesi per mua.

Po Kalorsi para 2-3 javeve kishin refusuar nje fitues ketu ne tirane qe kishte mbaruar (ne vitet 80) shkollen e mesme industriare (nqs sgaboj). Ja linku i forumin ne eng: http://community.immigration.com/threads.... Ketu me duket Aldoblack eshte me emrin Thunder, provo ta kontaktosh... 

Fat te mbare

me shkolle  te  mesme  mekanike  kane  marre  vize  edhe  me  shkolle pikture  ose  muzike  kane  marre  vize  pa  problem....mjafton  te  kesh dokumenta  te  rregullta.....por nuk  eshte  keq  te  pergatitesh  edhe  ndonje  dokument  per  pervoje  pune te  5  vjeteve  te  fundit ta  kesh  me  vete  per  siguri......  Fat  te  mbare....

 

 

Alexalex urime per vizen dhe te uroj t'ju veje mbare ne USA.

faleminderit per pergjigjen.keto raste jane te sivjetshme?

Nje pyetje,a eshte e nevojshme perkthimi i vules "apostile"? pasi kjo ne Greqi eshte ne Frengjisht dhe Greqisht

Alexalex faleminderit per pergjigjen.keto raste jane te sivjetshme?

Po per shkolle te mesme gjeologjike si ajo ne Prrenjas keni degjuar ndonje gje?

NYC USA........

 

ckemi

per te gjithe ata qe e kane dhene intervisten apo qe jane ne pritje keni informacion nese ambasada i kerkon vertetim nga gjykata dhe prokuroria apo e ka hequr nuk duhet me.

faleminderit

@Ranger, une personalisht nuk e kam derguar dhe intervisten e kam bere para 3 muajsh. Kam derguar nje email ambasades para se te beja intervisten dhe i kam pyetur, pergjigja e tyre ka qene pikerisht kjo.

"Deshmia e penalitetit eshte e mjaftueshme gjithmone ne qofte se perfshin te gjithe emrat e perdorur , ne qofte se ke perdorur me shume se nje." 

Une te keshilloj qe te mos humbesh kohe me me vertetime te pa nevojshm. 

Ja lista e dokumentave qe kerkohen.http://photos.state.gov/libraries/albani...    *Last Revised on 5/27/2014*- Qe do te thote modifikimi i fundit eshte bere me date 27 maj, keshtu qe eshte fresh fare.

Gjithashtu faleminderit te gjitheve per urimet e juaja, ju uroj edhe une qe tju shkoj sa me mbare ne Amerike. 

faleminderit durres1,shpresojm te arrijme qe te dale numri kete here se eshte dhe e fundit se na ka bere pak me stres kjo pune por vetem te vije dita qe te paraqitemi ne ambasade por te gjitha letrat po i dergoj cfare te duan ata   ahahahahah

cn 45 280,,,do arrije deri ne kete numer kete muaj 

 

Pershendetje 

A mund te me thoni ju lutem cfare numri ka arritur bashkimet familjare? Pres pgj per interviste por ende skam marr njoftim. Numri im nis TIA201460XXXX

Wyla, per sa i perket bashkimit familjar varet data e aplikimit dhe lloj i bashkimit me pak fjal lidhja familjare qe ke me personin ne amerike. Nqs mund te na spicifikosh keto dy gjera me gjith qef mund te te japim nje pergjigje ekzakte. Fat te mbare.

mesa di une per bashkimet familjare varet nga viti kur ke aplikuar,ne visa bulletin thote per ata persona qe kane aplikuar nga viti 22 dhjetor 2001 e poshte therriten ne interviste,ndoshta e kam gabim ,,varet cfare lloj bashkimi familjar keni bere vella/moter,,burre/grua,,prinder/femije  etj dhe kohen kur keni aplikuar per bashkim familjar,,,por mbi te gjitha duhet te thoni llojin e bashkimit familjar

Pershendetje, e kam fjalen per bashkim familjar bashkeshortja e nje qytetari amerikan pra I-130. Data aplikimit shtator 2013. Numri im eshte TIA201460XXXX

Faleminderit

Wyla, i-130 zakonisht don 6muaj deri ne nje vit qe te procedohet, keshtu qe mendoj qe keto jave/dite mund te ti vije nje email/telefonate personit qe ka aplikuar per juve ne usa.

A mund te me ndihmoj ndonjeri me nje info nese Shkolla e Mesme e Gjuheve te Huaja 'Asim Vokshi' konsiderohej nje shkolle e pergjithshme apo profesionale rreth vitit 2003.flm.

durresi 1 a mund te me thuash a shihet ne visa buletin numri per TIA20146XXXXXX dmth per bashkimet familjare me bashkeshortin? kur thua shume shpejt e di sepse kete gje ka shkruar me e-mail NVC para dy javesh. Por NVC tha qe ende nuk kane dal datat e qershorit per interviste. 

Mund te me shpjegoje dikush si mund te kontrollohet numri deri ku jane apo duhet thjesht ..... pritje.......

 

 

Wyla, ky eshte linku per tek visa bulletin per korrikun http://travel.state.gov/content/visas/en... , ti hyn tek kategoria F2A . A. (F2A) Spouses and Children of Permanent Residents:  77% of the overall second preference limitation, of which 75% are exempt from the per-country limit, ndersa un di qe formulari i-130 zgjat mesatarisht 6 muaj-nje vit nga aplikimi deri ne marrjen a vises. keshtu qe shume shpejt mund te marresh nje email duke te te njfotuar per daten e intervistes. Suksese

Albip, gjeja me e mire qe mund te besh eshte te dergosh nje email ambasades amerikane me pyetjen qe ke, me sa di une pergjigje emailve i japin po ato persona qe te bejne intervisten.
Ky eshte email i ambasades. TiranaUSConsulate@state.gov , prezantohu emer/mbiemer shtroj pyetjen qe ke dhe brenda 2-3 ditesh max te kthejne pergjigje. Suksese

Durres1, flm per pergjigjen.I dergova nje e mail atyre lidhur me plotesimin e DS-260 ca dite me pare dhe me kthyen nje pergjigje te shkurter qe lidhur me plotesimin e DS-260 drejtohu qendres ne Kentucky (emaili i kater brenda nje muaji e ca per paqartesi lidhur me plotesimin). Nuk e di mbase jane bezdisur per e maile te shpeshta qe me kthyen nje pergjigje te tille, pasi ne e mailet e meparshme i jane pergjigjur pyetjeve qe kam patur.Ok do provoj ti shkruaj serish.

dhe mos harroni ore...  beni tifo per ameriken  sot ju, se i kontrollon ambasada amerikane keto gjera thone..smiley

Pas nje pritje te gjate per tu pajısur me vize sot rreth ores 17 me derguan me emaıl qe te coj pasaportat me dhl.. Durresı 1 kishte te drejte qe per 2_3 jave te lajmerjojne nga ambasada...Ju uroj suksese dhe juve qe jenı ne prıtje per te marre vıze... smileysmileysmiley

Urime Nemo, fat te mbare, ne cfare shteti do shkosh? Une per vete kam zgjedhur New Jerseyn, tani fillon edhe faza me e veshtire, suksese!

durrsi 1 kam gjith fisin ne new york atje do shkoj megjıth se eshte jetesa e shtrenjte fıllımı gjıthmon ı veshtıre eshte..  por ne new jersy  eshte me mıre per keta qe shkojne ne fıllım....nejse me te degjuar e kam kush e dıskemı shkelur akoma ne usa.

Per ato qe do e plotesojne vete  formularin DS-260 per DV-2015 do ju informoja qe pasi ti plotesoni kerkesat e disa faqeve ne fund kur ju kerkon te klikoni qe jeni "agree" dakort, me pare duhet te hapni dokumentin ne "pdf" qe eshte po aty perndryshe nuk mund ta dergoni aplikimin! 

Faleminderit durres1. Ate linkun e kam pare. Une nuk jam F2A . Jam F1. Por aty nuk jep te qarte numrin qe ka arritu rradha. 

Pershendetje!

Dua tu pyes per dicka.
Sot me erdhi garancia dhe desha te di a hapet zarfi per ta pare apo cohet direkt ashtu e mbyllur?

Faleminderit!

Elona, DUHET ta hapesh se sben - p.sh sponsori im ca nuk me kishte derguar plot letra qe ndoshta edhe mund te kishin hapur pune( normaisht qe sponsori nuk e ben me qellim) por mundohu te dergosh dokumentat qe kerkohen dhe asgje me shume, ka plot raste qe ka dokumenta qe kundershtojne njera-tjetren, perpiqu te dergosh ato qe kerkohen-

14. PROVA TË MBËSHTETJES FINANCIARE NGA SPONSORI: 
a) Formulari I-134 (Affidavit of Support) - Një garanci financiare origjinale (jo fotokopje as me e-mail) nga 
qytetari amerikan apo me green card. Vini re: pika 11 e formularit duhet plotësuar: “I intend to make 
specific contributions...” Ky dokument nuk duhet tё jetё mё i vjetёr se 12 muaj kur tё paraqitet nё ditёn 
e intervistёs, 
b) Fotokopje të pasaportës amerikane të sponsorit, tё certifikatёs sё natyralizimit, ose fotokopje të 
kartës së rezidentit të përhershëm të ligjshëm, 
c) Vërtetim punësimi të lëshuar kohët e fundit, i cili tё pёrmbajё informacion se pёr sa kohё keni qenё tё 
punёsuar dhe rrogёn tuaj, 
d) Taksat e vitit të fundit (Formulari 1040), ose një transkript apo kopje të taksave të marrë direkt nga 
Shërbimi i Brendshëm i të Ardhurave. 
e) Formularët W-2 të vitit të fundit për të gjitha punët, 
g) Nёse sponsori ёshtё i martuar, edhe bashkёshortja e tij duhet tё dorёzojё Formularin I-134 tё 
firmosur (origjinal, jo fotokopje, as me email) shoqëruar me fotokopje të pasaportës amerikane të 
sponsorit, tё certifikatёs sё natyralizimit, ose fotokopje të kartës së rezidentit të përhershëm të ligjshëm. 

Suksese

 

Pershendetje, shpresoje te mos ju shqetesoje. doja te beja nje pyetje dhe ne se ishte e mundur te me kthenit nje pergjigje, do me ndihmonit shume. nje mikut tim i ka dal llotaria amerikane DV2014  keto dite  i ka ardhur   dhe data e intervistes, por qe ne aplikimin e pare  djali ne fjale e ka plotesuar bashke me midellneim  Principal Applicant Name:   BOKA, GERI BESNIK eshte penalizues ky lloj fakti, ose me pake fjale mund te mos e marr vizen. shpresoje te kem nje pergjigje nga ju.

cfare do behet me nr e medhenj ( ne rastin tim 53140), eshte interesuar dikush prej jush, a do procesohen te gjithe nr???

Klesa me sa kam degjuar te gjıtheve do tju caktohet nje date ıntervıste ne qofte se numrı ı vızave nuk eshte plotesuar nga kuota qe duan te pranoje USA pavarsısht buletınıt.asnjehere mos e hum shpresen ıshalla te nje date sa me shpejt....

Do Zoti e te lumt goja, se shpresen e kam zvarrit fare...

Pershendetje te gjitheve, kisha nje pyetje. dokumentat mbasi perkthehen dhe noterizohen a cohen ne ministrine e jashteme per legalizim apo jo ?, se noteri qe ka noterizuar dokumentat e mia i ka then babait tim qe skan nevoje qe ti coje ne ministrine e jashtme per ti legalizuar e se jane ne rregull te pa legalizuara, un intervisten do ta bej ne Napoli ITALI, 

Arian, edhe une e kam ne Napoli pavaresisht se nuk kam Akoma date interviste per momentin. Ajo qe doja te dija, ti perkthimet noterizimet i ke bere ne Shqiperi apo ketu ne itali?! Kjo puna e dokumentave qenka llahtari fare, megjithate  me aq sa kam lexuar ne disa jkomente duhen legalizzuar edhe ne ministrin e jashtme. Te uroj  fat!

Klesa un perkthimet dhe noterizimet i kam bere ne shqiperi, ne itali ke per te marre vetem carici pendenti dhe caselario giudiziari , per sa i perket punes se dokumentave kam gati dy muaj qe i ka nisur pergatitjen babai im  dhe akoma ska mbaru pune ne shqiperi, dhe shpresoj qe kte jave qe vjen ti mbaroj, po ti cfar numri ke afersisht? 

Une rrezik jam i fundit ne list, nr case Ime53140. Ti kenaqu qe je ne faze perfundimtare me dokumentacionin. Te uroj fat

Klesa flm, dhe un te uroj fat qe num yt te dale sa me shpejt

 

Pershendetje,

Kam fituar dv-2015 dhe jam ne fazen e plotesimit te DS-260.Une studjoj aktualisht per mjekesi dhe nuk e di se si duhet ti pergjigjem pyetjes me poshte me Yes or No?

Are you a health care worker seeking to perform such work in the United States but have not yet received certification from the Commission on Graduates of Foreign Nursing Schools or from an equivalent approved independent credentialing organization?

Kush ka nje informacion te sakte, lutem te me sygjeroj lidhur me nje pyetje te tille.

 

faleminderit.

Pershendetje,

Lira kam pershtypjen se e ka fjalen per Urdhrin e Infermierit apo ate provimin qe jepet per ushtrimin e profesionit pasi mbaron studimet ne infermieri apo mjekesi.Dmth pyet a je nje punonjese ne kujdesin shendetesor qe mund te ushtrosh profesionin ne USA por nuk ke marre ende certifikaten.......ate te lincensimit. 

Mendoj te shkruash no mqs ti ende vazhdon studimet.

Pershendetje te gjitheve

Bashkeshorti im nga SHBA me ka derguar nje adrese ku mund te diskutohet si tek ky forum.

www.visajourney.com

 

Uroj t'ju ndihmoj sado pak.

Ky me poshte eshte forumi ku diskutohet dhe merret me shume informacion,

forums.immigration.com

kalofshi mire

Pershendetje, shpresoje te mos ju shqetesoje. doja te beja nje pyetje dhe ne se ishte e mundur te me kthenit nje pergjigje, do me ndihmonit shume. nje mikut tim i ka dal llotaria amerikane DV2014  keto dite  i ka ardhur   dhe data e intervistes, por qe ne aplikimin e pare  djali ne fjale e ka plotesuar bashke me midellneim  Principal Applicant Name:   BOKA, GERI BESNIK eshte penalizues ky lloj fakti, ose me pake fjale mund te mos e marr vizen. shpresoje te kem nje pergjigje cili do prej jush qe mund ta dije. Faleminderit.

Elio, nqs se "Geri" ka si middle name "Besnik" edhe ne pasaporte edhe ne letra te tjera zyrtare te cilat do ti dergoje ne abmasade athere nuk ka asnje lloj problemi. Ne rast se nuk e ka emrin e tille ne pasaporte apo letra te tjera mund ti hapin problem, shume mire do te ishte nqs do ti dergoje nje email ambasades amerikane ne tirane per nje pergjigje me ekzakte dhe me perfesionale. Fat te mbare "Gerit"! 

Pershendetje sı je ...Nga koha qe te lajmeruan tı cosh pashaportat per paısjen me vıze ne ambasade amerıkane sa qe koha e prıtjes qe tı derguan nepermjet dhl...Ju falemınderıtsmiley

 

 

Pershendetje.
Isha sot tek faza e pare e v.mjekesore dhe atje me pane kartelat e vaksinave dhe nuk me thane per te bere vaksine tjeter shtese, ndersa per pagesen me thane ngaqe ne jemi dy persona te paguaja 220 $ dhe 5400 leke.
Desha tju pyes deri tani eshte cdo gje ne rregull apo jo?

Faleminderit !

Ne rregull jeni Elona mos e vrisni mendjen smiley. Dhe pak e do jeni me vizen ne duar smiley

Radhen tjeter ke vizitat mjekesore a te lane date takımi per heren e dyte.........smiley  

 

Shume faleminderit @fizag @nemo .
Me caktuan nje date per analizat.
Tu bej nje pyetje nese nuk I coj dot dokumentat 2 jave para dhe I coj te gjitha diten e intervistes a ka ndnj problem? Apo duhet me patjeter 2 jave para?

@Elona DUHET se sben qe ti dergosh te pakten dy jave para intervistes sepse mund te te krijohet vones ne paisjen me vise  "Ju duhet tё bёni çdo pёrpjekje qё t'i dёrgoni dokumentet nё Seksionin Konsullor mbi dy javё 
pёrpara datёs suaj tё takimit. Nёse ju nuk e keni marrё akoma Garancinё Financiare dhe taksat 
nga sponsori nё SHBA, ju mund t'i sillni ato sё bashku me vizitёn mjekёsore nё ditёn e intervistёs. 
Dështimi për të siguruar qoftё edhe një nga dokumentet e kërkuara do të rezultojë në 
moskryerjen e intervistёs nё ditёn e caktuar dhe vonesa tё gjata. Një datë e re interviste do të 
caktohet vetëm pasi t’i keni sjellë të gjitha dokumentet e kërkuara."

Ne qofte se ke mangesi ne dokumenta , ato qe te mungojne merri me vete daten e intervistes. Ne Shqiperi nuk ka dokument qe vonon me shume se 2 dyte per tu marre, ndersa per sa i perket sponsorit e merr me vete diten e intervistes.Suksese

@Fizag shoh qe paske mberritur ne usa, fat te mbare , te shkoka shume flamuri amerikon smiley 

@elona ashtu si thote dhe durresi dergoj dok te pakten dy jave perpara per te evituar vonesa. Po dhe nqs i derg vetem 9 apo 10 perpara prap ok eshte (une aty te 10 diteshi perpara i dergova per shkak te 1 majit dhe fundjaves). Ideja eshte qe stafi i konsullates te kete kohe per te pergatitur dhe kontrolluar dosjen tuaj.

@durresi flm per urimin, jam i sigurt qe dhe ty do te shkoj sh per shtat flamuri amerikan smiley

Elona dokumentat duhet tı dergosh me pa tjeter 2 jave para ıntervıstes smiley  dhe ne qofte se ke ndonje mangesı ne dokumentat qe do dergosh te lajmerojne nga ambasada qe tı paraqesesh ne daten e ıntervıstessmiley  Me sa dı une vetem garancıa mun te dorzohet dorazı por e mıra eshte qe dhe ate ta dorzosh dy jave me pare se nese nuk eshte e plote ose nuk ka te ardhura te mjaftueshme sponsorı a ku dı une se cfar ata te lajmerojne per ndonje pasaktesı  Suksese>>>

Pershendetje a mundet tju pyes cfare numri ka avancuar deri tani llotaria??? Flm...

Per intervistat e gushtit nr ne europe eshte 40150 smiley

 

Flm Nemo po muajin e shtatorit do shperndahen me numra???

besoj se do kete buletin dhe ne muajin shator te presim sa do dalin...

 

mirembrema,ju lutem a mund te aplikoj ne lloterin e ardhme edhe nese jetoj ne itali?apo ska fare problem?flm

Patjeter qe mundet te aplıkosh por duhet tı mbushesh te dhenat onlıne dhe fotot me parametrat qe kerkohen dhe shume te sakta...Por regjıstrımet per dv fıllojne ne tetor smiley

 

Jam nr 44180, a kam ndonje shprese qe te me jepet edhe mua mundesia e marrjes se llotarise???

Pershendetje, 

Dua te di nese diploma e shkolles se larte legalizohet? ju faleminderit.

 

Pershendetje,

Lidhur me pyetjen ne formularin DS-260
'Have you belonged to, contributed to, or worked for any professional, social, or charitable organization?'
 

A duhet te permenden dhe partite politike apo organizatat fetare per angazhime sado te vogla ne to? psh pjesmarrje ne aktivitete te vecanta sporadike ne to.

Nese ndonjeri ka ndonje info te me thote.

faleminderit.

per te derguar dokumentat me DHL me kerkoi numrin e references por kur pyeta avokatin e zyres ku aplikova dhe dola fitues se dinte dhe me tha qe dokumentat i mer me vete te gjitha diten e intervistes. une banoj ne Durres e nese di ndonjeri nese ka ndonje qe meret ketu ne Durres.

 

Cfare eshte numri i references

nuk e di cfar eshte numri i references, prandaj pyes nese dikush me jep ndonje pergjigje

 

me "nr reference" mbase ka dashur te thoje per numerin e llogaris se regjistrimit per korrierin (e domosdoshme pikerisht per derg dokumentat ne ambasade dhe per derg mbrapsht te pashapostes me vize). me sa duket ai avokati sja paska iden fare... 

kush mund te me thote diploma e universitetit legalizohet apo nuk eshte e nevojshme ta legalizoj.

jo diploma e universitetit nuk duhet e legalizuar thjeshte dergo diplomen origjinale dhe nje fotokopoje te saje plus listen e notave te treviteve origjinale dhe  po kopje te saje, dhe cdo gje e eke  ok.  une ashtu i dergova dhe nuk me thane as edhe nje gje. suksese  indrit.smiley

ju faleminderit 

 

Miq te dashur!mbas nje perjudhe 4 mujore me ne funde vizen e kam ne dor,4 muaj ne administrin proces dhe ja dola .keshtu qe mos i humbni shpresat se une jam shembulli me i mir per pritjen e gjate .suksese te gjithve.kisha dhe dy pyetje per ata qe kan vajtur ne Amerik(1).ne aeroport duhet patjeter te te pres personi qe te ka ber garancin (2) futja e pare ne Amerik duhet ber detyrimisht ne New York apo jo?flm

Urime Tani Vlore dhe te vafte mbare!smiley

URIME TANI DHE MBARE ANDEJ

 

Jo nuk eshte e thene qe te presi ne airport ai person. Ska me te pa njeri se kush po te pret. As do me dit njeri se kush po te pret. Kush t'ket kohe le te dali. Ku eshte personi qe t'ka bere garancine? Ne NYC ?  

personi qe me ka ber garancin eshte ne Boston.por doja te dija qe futja e par ne Amerik duhet ber patjeter ne NYC?se keshtu me tha nje avokat?

Jo ska pse te hysh nga NYC. Ti do shkosh atje ku te presin, sponsori qe ke vene ne dokumenta. Cdo shtet ka zyrat e emigracionit.  Une skam pa ndonje qe ka ardh me llotari te shkoj njehere ne NYC e pastaj te zbresi poshte ne Florida bie fjala. Doesn't make sense. 

flm Mimoza  per  pergjigjen!!!pun avokatesh sdin ca thon

 

Urime Tani Vlore.te shkofte mbare.

hajdeni cuna se na mbyten meksikanet..vetem nje gje te keni parasysh..qirate jane mbi 1000$ dhe si fillim do paguheni me 8$ ora...ju vafte mbare

 

o tan futjen beje ne JFK dhe nuk ka kohe te te shohi njeri se kush po te pret

green card ta dergojne ne shpi dhe mundohu te aplikosh per numrin e punes qe ne aeroport e te vijne te gjitha ne shtepi

 

flm te gjitheve!!!!

 

Urime per vizen dhe bravo per durimi Tani. smiley

Shof qe brockullat e avoKETRAVE skan te sosur. Hyrjen e pare mund ta besh ku te duash. Dhe mos e merr me stres se nuk eshte ndonje gje e madhe. Do te marrin shenjen e gjishtit tregues me boje dhe do te pyesin adresen ku do shkosh (me shume per konfirmim sepse po deshe mund dhe ta nderrosh - une keshtu bera dhe me erdhi ssn te adresa ku po rri dhe jo te ajo e sponsorit qe e kam cik larg). Ahhh merr dhe xhup me vete se andej nga Boston duhet te kete filluar dimri smiley

fizag shum faleminderit vella dhe per ndimen qe me kedhen!!!avoleshet me shum te prishin pun se sa te ndreqin por kur e ke dicka per her te par  mundohesh ti besh sa me mir me (ndimen) e tyre.dhe une per ne Florida e kisha por me doli nga llafi njeriu qe me kish premtuar, tani do shkoj te sponsori ne Boston skam zgjidhje tjeter mbase mir do jet dhe atje. ti a ke zen pun ?a esht sic e mendoje?qofsh mir vella.

Mua sme falenderove? Per pak desh zbrite ne NYC! mire mire ska gje. Shko ne Boston njehere. Ke me shume shance per pune atje. Ne Florida shkon per pushime pastaj. Urime dhe good luck smiley

Ne pamje te pare mire duket Tani por kam sh pak ketu (as dy jave) kshq sdi te te them shume. Di qe ne Boston ka shume shqipetare dhe ndoshta per ty qe je mesuar ne greqi eshte gje e mire. Per pune pastaj varet nga sh fakor: professioni/zanati, niveli i gjuhes, ca je i gatshem te besh nqs zgjen dote gje ne zanatin tend etj. Une per vete akoma skam filluar  (edhe pse nuk i jam futur kerkimit 100% me then te drejten). Po prap kur shof keta sa avash e me nge punojn mendoj qe vetem pa pune skemi per te ngel ne qe vijm nga europa. Ahhh se harrova ca lek te duhen ketej si fillim gjithsesi, dhe nqs fillon pune menjehere se do kesh shpenzime ditekt. Mqs ra fjala per leket: nqs ke me sh se $10000 cash me vete duhet ti deklarosh te ata te doganes. Nuk ndodh asgje apo te bejn te paguash ndonje leke.

Jam nje fitues i llotarise per 2015 dhe tani po plotesoj formularin ds 260 por kam nje pyetje nese keni mundesi tme ndihmoni.Kur bera aplikimin vendosa emrin e nuses me mbiemrin qe ka ne pashaporte qe eshte mbiemri i vajzerise por ne certifikate te marteses ka mbiemrin tim se celibrimet i kemi ber qe para 3 vitesh.Un nuk di cfar mbiemri te vendos te ky formular ate te vajzeris qe ka ne pashaport apo mbiemrin tim qe ka ne certifikat martese?nese mund tme ndihmoni?Faleminderit!

Toni pershendetje! Kush eshte fituesi ti apo nusja? Nqs je ti duhet te shkruash mbemrin aktual te nuses plus te vjetrin nqs formulari kerkon a keni pas/perdorur emra te tjere ne te shkuaren (i vjetri e kerkonte). Bashkshortja ka tre vjet qe ka nderruar mbiemrin duke marr tendin pavarsisht se ka pashaporten e vjeter, qe ligjerisht mendoj duhet te jete e pavlefshme pasi nuk korrespondon me te dhen aktuale te nuses ne registrin e gjendjes civile. 

Flm per pergjigjen.Po e shpjegoj komplet situaten ndoshta mund ta keni me te thjesht tme ndihmoni.Fituesi jam un por kur bera aplikimin ne tetor atje duheshin te dhenat sic jane ne dokumente dhe ndaj un shenova emrin e nuses me mbiemrin e vajzerise sepse pashaporta eshte e vlefshme deri ne 2019.Ne u martuam ne 2011 por na thane qe nuk eshte problem per ta nderruar pashaporten se eshte certifikata e marteses qe i tregon te dy mbiemrat.Tani ne plotesimin e formularit ds 260 nuk dija si te veproja dhe u drejtova ketu.Nuk e di a mund tme jap ndonje problem kjo situate per te mos ma dhene vizen?Nese dikush di situata te ngjashme mund tme keshilloje.Faleminderit!

Toni mendoj qe duke qen ti fituesi problemi i emrit nuk ka ndonje efekt negativ. Prandaj edhe pyeta kush ishte fituesi sepse po te ishte nusja mund ta konsideronin si menyre per te aplikuar me sh se nje here punen e emrit (gjithmon mendi im ky). Tani nuk e di si eshte ligji tamam ne Shq e ndoshta gabohem, po logjikisht pashaporta e vjeter e nuses tende i bie te jet e pavlefshme pavarsisht se kur skadon rregullisht, me nje fjal duhet te kishte bere tjeter fill pas cilibrimit. Sic te thash dhe me perpara, (mendoj se) duhet te vendosesh mbiemrin e ri te formulari. Dhe te aplikoni per nje pashaport te re per nusen se nqs skuptova gabim nga sa me siper akoma se ka nje te till. 

me te mira 

Persa i perket pashaportes ne kemi udhetuar me kete pashaport ne itali,greqi dhe turqi pas martese dhe asnjeher sna kan then gje ndaj se menduam qe ne fillim si problem.nuk e di fare cte bej,skam vendosur gje akoma.flm per ndihmen,klm

ok qe keni udhetuar me pashaporten e vjeter jasht. po provo te kerkosh nje certifikat personale per nusen e shife me ca mbiemri do ta japin, me te riun normalisht.... po ashtu dhe nqs aplikon per pashaport te re. une te keshilloj te perdoresh mbiemrin e ri te formulari. pastaj dhe nqs te pyesin ne ambasade (gje qe ka pak gjasa) pse ke perdor mbierin e vjeter te nuses kur ke aplikuar, ja shojegon kollaraj duke i then qe ne momentin e aplikimit kishim (si te vetem mjet identifikimi) pashaporten e vjeter akoma te vlefshme (me sa duket sipas ligjit shqiptare). Edhe nje here, fakti qe je ti fiutesi me ben te te them mos ta vrasesh sh mendjen per kete ceshtje...

Shum faleminderit fizag!Kjo qe sapo lexova me qetesoi dhe normalisht sic thua ti duhet te jete.Gjith te mirat

Eshte publikuar dhe muaji i fundit per shtatorin, mesa duket nuk ka asnje ndryshim nga muaji gusht. CN per Europen ka perfunduar me 40150.. smiley. Une kam numrin 46XXX, me pak fjale nuk kam me asnje shans per interviste>?!

Pershendetje,

Ne formularin DS-260 ka nje pyetje qe lidhet me pjesemarrjen, punet apo kontributet ne organizata.Eshte pak e paqarte si pyetje sepse shumica e njezeve kane kontribuar ne nje menyre apo tjetren ne organizata te ndryshme.Doja te dija qe nese permendim emrin e ndonje organizate (ojf, parti, klub etj) per kontribute a pune sado te vogla ne to, a kontrollon ambasada per vertetesine e ketyre fakteve? Nese aktiviteti/pjesmarrja nuk provohet per arsye se gjerat ne Shqiperi dihet si funksionojne persa i perket regjistrimit apo ruajtjes te te dhenave, a penalizohesh per kete fakt? E di qe mund te duket si 'shqetesim i tepruar' por doja te isha i sigurt ne cdo gje qe plotesoj.Ndaj do te doja nje pergjigje nga ata qe kane pervoje ne plotesimin e formularit per ne Kentucky.

rgds.

@albip e thene kshu ne menyre popullore+shoqerore: "mos e vrit mendjen kaq sh per cdo detaj o burre i dheut". do te deklarosh qe ke punu ke Pd-ja apo Ps-ja smiley, ok (kush verifikon per gjerat qe sjan kritere kualifikimi); sdo ta deklarosh, ok akoma dhe me mire se kursen kohe. Pergjigje nga njerez qe kan ekperienc nuk ke per te gjete sepse eshte hera e pare qe aplikohet Ds-260 per llotarin. ciao

Flm pergjigjen Fizag! Edhe une si ty mendoj qe s kane pse kerkojne per gjera qe s jane kritere kualifikimi, por duhet te jem thjesht i sigurte qe te deklaroj gjera qe provohen sepse varet si i marrin.Gjithesesi mendoj ate qe thua ti qe ata merren vetem me te provuarit e permbushjes se kritereve te kualifikimit.

fizag pershendetje vella.nje pyetje kisha .ketu qe paguan leket http://www.uscis.gov/forms/uscis-immigra... i plocova te gjitha udhezimet dhe tani me thot te statusi (Your application/petition has been accepted and is pending review)eshte ne regull leket ne kart ishin euro mos ndikon kjo per keq se ata i duan dollar?dhe nje gabim ne mbushjen e udhezimit vendelindjen e djalit e bera Shqiperi  por e ka Greqi thua te ndikoj per keq?flm

jam1fitues dv 2015 por kam bere vetem6muaj ushtri e kam problem ju falenderoj dh me jepni 1sqarim

Shkelqim nuk lidhje fare mos e ki problem.

Une I bona 10 dite NE NY ktu jeta e papame veq siq tha dikush Pak me siper qeraja shume e malt.,nqs se ka naj rob qe don me nda qeran Te shkruj ktu, Bronx,queens,Brooklyn tung ju pershendes.

@durresi1. uellkom ne ha-mer-ik durresi smiley. bukur po te duket dhe ty flamuri smiley

fizag pershendetje..nje pyetje kisha keu te kjo andresa qe paguan leket e vizes  http://www.uscis.gov/forms/uscis-immigra. leket ne kart i kisha euro a ka problem?dhe kur pagova me ka dal ky status   (Your application/petition has been accepted and is pending review)a eshte ne regull dhe tyj keshtu te ndodhi?flm

 

O durres1 se mos shkruan naj her e?nejse urime

pershendetje durresi..nje pyetje kisha keu te kjo andresa qe paguan leket e vizes  http://www.uscis.gov/forms/uscis-immigra. leket ne kart i kisha euro a ka problem?dhe kur pagova me ka dal ky status   (Your application/petition has been accepted and is pending review)a eshte ne regull dhe tyj keshtu te ndodhi?flm

ju faleminderit ju uroj fat ne NY

prsh te gjitheve,dua te bej nje pyetje nqs ka mundesi,jam fituese e dv lloteri 2015,kam jetuar me pare ne itali a me duhet deshmi penaliteti nga italia flm ,kam nr 3200,kam shanse,flm

 

Pershendetje a mundet te me thoni sa ka shkuar numri e dv lottery 2014????

me falni nr im eshte 32000 ,me kth dot pgj?

 

ne rradhe te pare suksese dhe do presesh ca. sepse numri juaj kete vit  ka qene ne qershore  per ne 2015 sedim ne cafre  muaj  do shkoi, se ka raste ne shumicen e viteve ka vajt deri tek nr 31000 32000 33000 etj dhe nuk mund te parashikohet. por  nr juaj per 2014 ka qen ne qershore. http://travel.state.gov/content/visas/en...

Elio te lutem me jep nje pergjigje te sakte per pytje time. Une jam numri 44180 a kam ndonje shpres qe te del edhe numri im ket muaj???

balli si pas visa bulletin te muait te fundit qe doli, per muain shtatore intervistat i kan len po ne  nr 40,150 me siper nuk ka me, do te thote qe numrat siper 40151-e siper nuk shkojne ne interviste, sipas visa bullletin. por as edhe nje gjeje si dihet ja dhe linku i muait te fundit http://travel.state.gov/content/visas/en... nuk di cte them me  ters i madh qe ke  kete nr, te uroj shendete.

Ju pershendes te gjitheve. Kam nje pyetje po kontrolloj perditstatusin te ceac . Dhe rasti im po behet perdit update. Ca do te thot kjo?

une jam numri 43471 di ndonjeri cfare numri ka arritur pergjigja tjeter

pershendetje, fatkeqesishte numri juaj nuk ka dal ne visa bulletin, pra pe rmuain gusht dhe shtatore visa bulletin eshte ne 40,150 siper ketij numri nuk ka me intervista, kshu qe sedim se cdo te behet se sipas visa bulletin DV2014  eshte mbyllur.. ja ku ehste dhe linku  http://travel.state.gov/content/visas/en...

kam numrin25000si eshte procedura me paskur mund ta kemi intervisten ju falenderoj dhe pres 1pergjigjje

pershendetje shkelqim, urime, ke nr te mire dhe date per interviste do te kesh,    ne se eke per  DV2015, suksese

elio,ju falenderoj dhe ju uroj fat e mbaresi

pershendetje, a duhen vene me ndonje rradhe dokumentat kur i poston te DHL

pershendetje  qe   nga   ana  tjeter  e  atlantikut

 

  alexalex   pershendetje..nje pyetje kisha keu te kjo andresa qe paguan leket e vizes  http://www.uscis.gov/forms/uscis-immigra. leket ne kart i kisha euro a ka problem?dhe kur pagova me ka dal ky status   (Your application/petition has been accepted and is pending review)a eshte ne regull dhe tyj keshtu te ndodhi?flm

nqs ta jep kshu i ke pagujt...shif dhe nqs ti ka mor leket nga karta..i konveto vrt leket ska problem

ne rregull eshte Tani dhe mua keshtu me thote (akoma). sa per eurot mos ki merak se e rregullojn vete ate pune ata smiley

Pershendetje Tani.Per viziten mjekesore care dok duhen?Duhen perkthyer ose vulosur,?(une kam nje femije qe ka lindur ne gr).sa kohe para intervistes behet?po ti u rregjistrove ne DHL sic bejne ne Shq.apo i cove diten e intervistes vete dokumentat.po te pyes kaq shume sepse faqa e ambas.ne ath.nuk ka asnje lloj udhezimi per DV nderkohe qe ne tr.ka hap mbas hapi.Kali tyxi.

Pershendetje Tani vlore.Kur te kesh mundesi te lutem me kthe 1 pergjigje per ca pyetje qe kam bere me larte.kemi anxos deri sa te vije intervista.

Happy ending edhe per ne peshq... smiley
@Fizag dhe te tjereve.
Per sa kohe mbas intervistes vjen pasaporta ne piken e DHL-se ? smileysmiley

smiley tani qe e perjetove vete e kupton sa e thejshte ishte interevista? nese... urime dhe mbare ketej. fillonojn hallet e tjera te verteta tani smiley

pashaporta max te marten e keni ne xhep. 

URIME ELONA dok i postove me DHL apo i more me vete diten e intervistes.

 

Flm. Po me DHL 2 jave para. Suksese.

i kontrollove me ndonje avokat perpara se ti postoje apo i vure vete.

Avokati qe kishim na tregoi procedurat qe do ndiqnim per mbledhjen e dokumentave . Duhen derguar te gjitha dokumentat 2 jave para ne menyre qe ata te kene mundesi te kontrollojne.Faktikisht avokati na tha qe dokumentat ti mernim me vete diten e intervistes. Por ne I derguam 2 jave para. Ti kur e ke intervisten?

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).