Kerkova te tre fjaloret qe kam dhe s'gjeta se si jane shkurtimet zyrtare te fjaleve zoteri (z?), zonje (znj?) dhe zonjushe (znjsh?). A mund te me sqaroje dikush?

Flm

47 Komente

Po varja bre shkurtimeve, edukohu me keto zgjatimet e fjalorit smiley

ZONJUSHË f.1. vjet. Vajzë e një familjeje të pasur dhe me shërbëtorë; vajza e një zotërie. 
2. vjet. Përdorej për të thirrur me nderim një vajzë të rritur e të pamartuar. 
3. libr. Përdoret për t'iu drejtuar në mënyrë zyrtare a me nderim vajzave që janë shtetase të një vendi josocialist e që nuk janë komuniste. 
4. vjet. Përdorej nga nxënësit për t'iu drejtuar mësueses. 
5. mospërf. Vajzë e përkëdhelur, së cilës nuk i pëlqen të punojë dhe që e mban veten më të madh.

....shif cik ke ky libri jot, nese  nje personi qe i ploteson kushtet e me siperme te gjitha, por qe nga mashkull eshte kthyer ne femer...zonjushe prap ? smiley

Mos e hap ate dere...apo e ke vendosur dhe thjesht deshe te dije nese quhesh bi apo lesbo po shkove me nje mashkull qi tani eshte bere femer? smiley

...ncuqqqqqqqqqq thjeshte per kulture te pergjitheshme, per drejtshkrim, e kisha....se ne kundershtim me amerikanoverioret, ne, pjesa tjeter e botes, nuk e lidhim gjithshka me vetveten smiley 

...shkurt! (N.N gjuhetar)

"Shkurtimet jane me te shkurtra se zgjatimet." - N.N.

z.

znj.

znjsh.

Correct me if I'm gabim, po keto ne shqip nuk shkruhen me germe te madhe kur s'jane ne fillim te fjalise, apo jo?

P.sh.

- ne anglisht: Then Mr. Ndoka said: It's better to be better then worst.

- ne shqip: Kur doli nga materniteti z. Ndoka teshtiu dhe qe atehere u be legjende interneti.

 

 

E sakte. Nuk shkruhen me te madhe as dr, prof.

Shume mire I ke thene vete. Asnjehere mos e dysho veten ne gjera kaq te thjeshta. 

Po Zysh si shkruhet gjate? smiley

melejezysha

presorja! smiley

zyshter.

A e dini si i thonin shkurt "zonjes" apo "zyshes" kur u hodhen themelet e shkolles se pare shqipe?

"Eshte e bukur zonjeza..." smiley (s'po e gjej pjesen perkatese tek filmi "Mesonjetorja")

Sikur ka qënë "sa e bukur zonjëza" smiley 

Ee dicka si kjo ka qene. Pastaj ne kor gjithe ata xhonturqit: "Allahu kerkon kurban!" hahahaha skene e papame...

Lirika, se e shoh qe i ke keto "e"-te me kaqurela siper. Si i realizon kur shkruan online? Se tek MS word-i e di. Gjithmone nese jepet pa pare ky informacion. E njejta per "c" me bisht, si tek fjala "kacurrela" me lart (ups! e paskam bere me "q" aty smiley)

Info pa para për bashkëatdhetarët smiley

Unë përdor Mac. Shtyp butonin "option" dhe butonin c njëkohësisht dhe del ç. Për ë duhet shtypur butoni "option", gërma U, dhe E njëkohësisht dhe del ëë. Shpresoj të kem ndidhmuar disi smiley

Prandaj i beke kaq kollaj c me bisht dhe e me kapele ti. Une thoja se e dashka shqipen e paster per te hequr gjithe ate siklet. smiley

Kollaj jo, por me përpjekje ruhet gjuha jonë e pastër. smiley

Do t'i marresh meriten MACut ti? Hajt me mik po e pranojme 50/50 te perpjekjeve. smiley

Larg qoftë, s'e bëj atë kabim. smiley

E po u nxeh ai te ben namin. Ta ben jutubin lemsh pastaj. smiley

është ç'na është një njeri jashtë në borë kush është?? - (po testoja ë dhe ç). Thank you Lirika, se kisha pas ditur kete menyre. 

Pishëzë gazmore në bregun atje tej,ti zbardhi qerpikët dëbora e re.....
pishëzë gazmore vellon hedhur ke ,miliona flutura të bardha bien mbi ne..... smiley

Magus, i  ke bere lemsh filmat..smiley    ''shume e bukur zonjeza, etj'',  ''mesonjetorja''.  

''allahu kerkon  kurban... yahoo, yahoo...,  me pas u be msn..smiley   gerthisnin  trimat e Nexhipit  te ''liri a vdekje''.smiley

 

p.s   sa i frikshem  ishte ky  Nexhipi...smiley

Ncuk. No can do, Lirika. Asi mac-ok ketej rrotull, por kam pa do mac-a nga lagja fqinje smiley Jo, seriozisht, ti rrofsh per sqarimin (pa pare -- me theks tek "e"-ja ne fund).

Belulo: me gjithmen e ke e? Shiko se jam i bindur qe eshte si them une, jo si thua ti. Nese je serioz ne ket pune, qe n'fakt eshte shume serioze si ceshtje, te lutem merr mundimin e ma dokumento, mundesisht me link jutubi (se deilimoshen e kam inat) smiley

hidhi nje sy Nexhipit te frikshem me siper, Magus..smiley

Magus, po hidhi një sy gogolit se aty besoj t'i jep edhe shenjat e pikësimit dhe të tregon dhe për butonat përkatës. Ashtu mësova dhe unë. smiley

"mendoju mirë zonjëzë, andej ka vetëm ujë burimi dhe erë pishe...jam menduar Kajo, jam menduar"  smiley

Oops, tashi e pashe Belulo. Prove e pakundershtueshme, me duhet te t'jap te drejte. Terhiqem. Paskam ngaterru klerin myslyman me klerin orthodoks (te huaj keta gjithmone, te pushtuesit) smiley.

"Ujqit kerkojne gjak, e ulerijne..."

pse ti kishe dyshim  qe une kisha  te padrejte..smiley.smiley

dale, se ketu  u dukerka me qarte Nexhipi...     (ky tipi pak role ka luajtur por vetem personazhe negative bente..)

Ahahahahaaaaa ai tipi me thiken tek buzet... e papame si sken, e paperseritshme ma mire me thon. Ej, po edhe aty po e digjinin nji abetare. S'paskam pas faj une qe i ngaterrova te dy filmat. S'e kuptoj ne fakt, se u be kohe pa e ripare, c'lidhje kish abetarja me Cerciz T.? Apo prej Mihal Gramenos?

nuk e kuptova pyetjen per Mihalin dhe Çeçon..?smiley        dhe me qe thame Çeço...  ç shkruhet:  Alt+135  ndersa ë, Alt+137    ose: http://youtu.be/dCrExRBVhUI

Ok, rrofsh per linkun qe shpjegon nderrimin e tastieres nga anglishtja ne shqip. E kisha pare kete videon ne fakt, dhe e aplikova tek control panel, mirepo tastiera shqip me bezdisi ca se i bente lemsh ca butona. Nejse, po e provoj njehere (si tek dz rreshtat me poshte -- ja shikon, y-ne e ben z e anasjelltas. Plus ca halle te tjera te ngjashme).

Pra, pyetja në lidhje me filmin Liri a Vdekje -- Çerçizi ka qenë i pushkës parimisht, e jo i penës. Çne detaji i djegjes së abetares në film? Më duket si detaj që do ti shkonte me shumë filmit Mesonjëtorja. Prandaj thashë, mos e kanë ingranuar aty si referencë të punës me pendë që mund të ketë bërë Gramenua??

po mire , nese nuk do ndrrimin e tastieres, atehere  me njeren dore mbaj shtypur butonin Alt dhe ne te njejten kohe me doren tjeter shtyp  135 per ç.   e  njejta vlen per ë,  por shtyp 137.smiley

 

po pra, kjo eshte idea .. Mihali qe i penes dhe i dijes, por ne ato kohe te veshtira  penda ishte fare e dobet pa forcen..smiley      ne fakt  po ti kesh te dyja,  ben cudira.. komandon boten... kujto qe nga Roma e lashte , e deri te Amerika sot..smiley

Ne njeren dore penden, ne tjatren pushken. smiley Cecoja ia dilte edhe pa pende.

Shiko, nuk funksionon varianti alt -135 apo 137 ne shkrimin online. Mund ta bej ne Word, por jo ne chrome apo explorer. Kete po i thoja edhe Lirikes ne krye te heres.

S'ka gjo, po he, se do e rregulloj. Flm prej teje, gjithsesi. Ju urojme nje nate te qete atje ne Hollande, ne vendin e mullinjve. smileysmiley

Magus....shtyp start...search.....dhe shkruaj CHARACTER MAP. Me pas te meson puna vete se pertoj ta sqaroj smiley

ketu nata, zyrtarisht, ka ca qe ka kaluar (e qete) dhe tashme jemi ne oret e para te mengjesit... gjithsesi faleminderit!smiley

mbremje te kendshme per ju matane Atlantikut!smiley

Futi noi pace kembesh me mjes. Ka pace andej? smiley

paçe koke me mire..smiley  qe te mos me ze gjumi fare mua  thua ti..smiley

Normalisht me alt duhet të punojë në Chrome (siç e shef) Firefox, e gjithe browserat e tjere. 

Ka edhe nji menyre tjeter qe do pak kohe me u msu, po te ndihmon nqs shkrun shume ne shqip.

Shko te Control Panel -> Regional and Language. Aty ku zgjedh tastierat zgjidh English (International). Kjo eshte si English US por do kesh shortcuts per karakteret e vecanta, ë - "e, ç- 'c. 

E futmja eshte se masi shtyp " ose ' nuk te del gjo ne ekran se pret karakterin e ardhshem. Kur te duhen thonjezat duhet te shtypesh " [spacebar]. 

Mesonjeset dikur ishin zonjushe, dhe nxenesit shkrurt i thoshin Zysh! Kurse ne rrethe Profesoreshes i thonin shkurt  "Presore"smiley

E e eee eee ee....Pse po qan o Beni?

 

Me ka humb Ë-ja  E ee..eee .eee .eee 

 

Ë e madhe e shtypit ë e vogel e shtypit

smiley

E e eee eeee  eee Pse qan o Beni?

Me ka vene admini kufirin tek thana E ee eee  eee

Ha! Ej, ta paskan heq limitin m'duket, hallall. Rrofsh per sqarimin qe dhe ne komentin me lart. Sa te lundrojme, do mesojme tha. 

Beni atehere maksimumi kishte televizor lluksoz Lura qe ja nxirrte yahoo-ne me miza ene facebookun bardh e zi smiley

 

Meqe e ke fiksim kete punen e simboleve instalo kete programin dhe bie rehat.

 

https://vargmal.org/shqip/

 

Programi bazohet ne sistemin e tastieres gjermane qe i ka simbolet tona sa per dijenine tende

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).