403 Komente

 

Jargavane...... Proljeće na moje rame sliječe  Đurđevak zeleni  Đurđevak zeleni  Svima osim meni

Sa I lashte qenke o Magus, me kete muzike qe degjon smiley

Hahaha... smiley varet, relative eshte. Shijet i kam te perziera, e lashta me modernen.

Plus, me pelqen 'te kepem' njecik me gjuhe te huaja. Per momentin, kjo kenga po me meson ca fjale serbo-kroatisht. Ja perkthimi i asaj strofes se pare me lart p.sh.:

Pranvera u bie nder duar

Si jargavan jeshil

Si jargavan jeshil

Te gjitheve vec meje...

(me pershtatje pakez...)

 

Ashtu eshte relative e nuk diskutohet shija. Po I had to say it. smiley ( na posto nje moderne tani smiley

Aaa jo, jam tek kanali i "te lashtes" tani... s'i nderroj kanalet aq shpejt. A certain mood takes over, you know... it's not easy to just switch.

Edhe po m'pelqen te englendisem me perkthim vargjesh per momentin. Ja dhe strofa e dyte:

Drumovi odoše a ja osta/ Nema zvijezde danice/ Nema zvijezde danice/ Moje šaputnice/ qe dmth: Rruga pa fund perpara meje/ Por nuk shoh yll'n e mengjesit/ Por nuk shoh yll'n e mengjesit/ Moj bashk'udhetarja ime.   

 

I understand. Enjoy it smiley

Haaaaaa kjo ka qen ma e nolta e ktyne... Ojdada ojda ojda ojda ojda...

S'ia mbaja mend titullin - "Hajdemo u planine". Klas Titogradi!

Se kuptova kete Celentanon nje here me Minen ankoheshe me :`parole parole  parole ,..dhe hic as i gjo, kurse me Ornelen tek ky linku jot : Hic asgjo, dhe ky Parole parole parole ..edhe kur ajo u rrezu dhe i kerkoi `ndihme` smiley      Ky Adriano vertet eshte i madh ne cdo aspekt! 

Me kujtohet kur hapja ezeten sepse kishte Asgje Sikur Diellin ne sfond.

Te knoft' zemrasmiley

Kalispera se U be natesmiley

ah kur me ngjitje shkallet, moj, me moj pandofla shkelur/ apo nga te ta gjej anen, moj geshtenje e papjekur...

vajta ne pazare moj, bleva dy limua... xxxxxxx pg13

ne ballkon ke dale moj, ne parmak rri fshehur/ apo si te ta bej une geshtenje e papjekur...

PS. rakia do flete molle, thame

 

 

hahaha... smiley

i kan pas pelqy shum kto te dropullit. se kto e ruanin lekuren e fytyres, kur punonin ne fushe mbanin kapele me strehe te madhe (shpesh me gazete). e kam vertet. edhe "u mbetej fytyra qumesht e bardhe" smiley

http://youtu.be/iSG6ttts_HQ

kjo e kobures duhet nxjerre vetem "me rast", kur ka naj zijafet me rendesi dmth smiley

smiley

 

e po thuj fee-se, pi ilace thote.jo or babam, plumbin zemres smiley

bobo ca zeri ajo e dyta...

ke vene re ti qe leberit luften emarrin si pune dashnije kurse dashnine si lufte, tym e flake e bejne smiley

Tomor Lelo i madh, kokorroc tipik lab.kemi qene ne nje dreke vite me pare dhe ishte dhe ky.na i qepi bejtet me thumba e kripe dhe kshu , me kenge, iso dynjaja dhe plasi e qeshura lol

Si tha:

Beme tutje!

(Era lozte me xhufkat e kuqe).

..Arapke moj , Hezmerke moj...!
Ashiku i ketij pasazhi kenge, qe mu kujtu sapo degjova nje ...politikan ke AS...?

E gjeten kush e vrau ?!

Kush e vrau dihet, po kshu eshte kur ke kryetar partie ate qe i rreh shpatullat atij tjetrit pas cdo krimi te njepasnjeshem monstruoz...

More qeratenjte mergimtare! Me trup andej e me mendje e shpirt ketu! Mjafton te cingriste nje" gur i ledhit " te kujtimeve dhe shperthen llomia e bere merc ne shpirtrat...E si te mos ju admiroshe, kur mbase nuk ju mungon asgje, por " te uritur " per gjith ato qe nuk i kini me....

Po sikur ta dije more i uruar, qe tamam ate kisha ne mendje.Se ashtu ju mendoj edhe kur jepni per mire edhe kur kritikoni, more edhe kur shani....une e di qe duf kerreni.Mall, more mall leshoni.Ju i largoheni e ai ju ndjek per tu terhequr ketu...

kjo ka qen spikere me ansamblin e ushtrise, ne fakt. ka qen nji nga gjonat qe s'e kam kuptu dot kurre.

Snap - The power

Ngjala, ngjala therret Sala

Me ka hy thelle tamom si palla!

 

smiley    smiley

Belulo keshtu eshte stili ke s'ke leshra.smiley Kape njecik pe nga jane keta, edhe thone ka diktature aty!  E te mendoje te beje ne kohe te xhaxhit ashtu?

na nje tjeter nga kto te vjetrat.........http://www.youtube.com/watch?v=Zm0giG83YpQ

....si ka munci... te ngaterrohesh ti BLL ? smiley

ca ka ndodhur mor aman.., ca ngaterrova?smiley

...cte coi deri ne Iran smiley 
....ca zhgenjimi smiley 

...vatani Ismail bej, vatani..smiley

 

..keta metalaret  e Tafes pra, banda, jane nga Irani..smiley

we were talking about metal rock bands. po kjo pik e zez?

...se ne kafen e mengjesit e shoqerojme me alkol smiley 
ok, ok..spo flasim per te njejten video....

Hiresija e tije Beluli i I, kerkojme ndjese qe dyshuam nje fraksjon sekonde per talentin tuaj....ne perulemi smiley 

smiley   edhe ka thene kaq e kaq  here  Pjeri, mos i ngaterroni pijet qe me sabah..smiley

 

ska gje, joo.. ashtu e kuptova edhe une.. po  flisnim per dy video te ndryshme..smiley

http://www.youtube.com/watch?v=YTaWayUE5XA

When I was young
I'd listen to the radio
Waitin' for my favorite songs
Waiting they played I'd sing along
It made me smile

Those were such happy times
And not so long ago
How I wondered where they'd gone
But they're back again
Just like a long lost friend
All the songs I loved so well

(*) every sha-la-la-la
Every wo-wo-wo
Still shines
Every shing-a-ling-a-ling
That they're starting to sing's
So fine

When they get to the part
Where he's breakin' her heart
It can really make me cry
Just like before
It's yesterday once more

Lookin' back on how it was
In years gone by
And the good times that I had
Makes today seem rather sad
So much has changed

It was songs of love that
I would sing to then
And I'd memorize each word
Those old melodies
Still sound so good to me
As they melt the years away

All my best memories
Come back clearly to me
Some can even make me cry
Just like before
It's yesterday once more

 

He mo ca bohet knej?

http://www.youtube.com/watch?v=FzQBOBoPg04

I'll never fall in love again - Dionne Warwick 

What do you get when you fall in love?

A guy with a pin to burst your bubble,
That's what you get for all your trouble.
I'll never fall in love again,
I'll never fall in love again!

What do you get when you kiss a guy?
You get enough germs to catch pneumonia.
After you do, he'll never phone ya.
I'll never fall in love again!
Dontcha know that I'll never fall in love again?

Don't tell me what it's all about
'Cause I've been there and I'm glad I'm out,
Out of those chains, those chains that bind you!
That is why I'm here to remind you.

What do you get when you fall in love?
You only get lies and pain and sorrow.
So for at least until tomorrow
I'll never fall in love again.
No, no, I'll never fall in love again!

 

  •  

 

+1000

+100

And if I told you that I loved you
You'd maybe think there's something wrong
I'm not a man of too many faces
The mask I wear is one
Those who speak know nothing
And find out to their cost
Like those who curse their luck in too many places

And those who fear are lost     http://youtu.be/locIxsfpgp4

Ky det i gjere, me ty me pa

ne netet me hene dhe yje lart

kujtonte ky shkemb

qendronin ne te perqafuar

nje nate e pame ate

nga vale e detit mbuluar

ky shkemb ti me the

me valen eshte dashuruar

 

te dy ja si ziejne ne dashuri jane harruar 

ky det i gjere me ty me pa..

 

http://youtu.be/wHIAqOQHjOg

vre ktu ti goc se nuk e di mire historine e shkembit kokeshkemb  me valen lozonjare.

vala lozonjare
shkembin e mbuloi
e puthi
e perqafoi

e ledhatoi

deri sa e thermoi
dhe pastaj vala egoiste
drejt nje shkembi tjeter iku ta llapiste smiley
 

e vrejta o shok, smiley . I liked it smiley

o bobo na gerrice nervat sa e hapa. Na genjeve me ate fjalen 'kryeveper'. mah. 

si te dush, jo te gjithe i pelqejne gurrat e muzikes popullore. Shiko c'i punon ciftelise ai.

Gezoju Cimit me siper.

Mavericko. Se kisha degju noiher. Flake i nxorri ciftelise. Shume e bukur. Shife icik edhe kete robin ketu:

Shife kur shko tek 300 bpm shpejtesia. Nuk i duket fare gishti ne tel aq shpejt leviz. Zjarr

http://youtu.be/xLNkntczESo

qenka fantastik edhe ky, shume i shpejte po edhe ai babuci yne me cifteli nuk bie poshte.

eee, me i preferumi edhe per mu nder keta ajka e kitaristave.

hahaha, zor, Moza LLasticen nuk na e ndez dot as Satriani... e pelqen soft...

Don't worry about me, worry about yourself smiley

Fiqiro. Malmsteen i pari, Vai i dyti, Satriani i treti. Je dakord me ket renditje? smiley

Po.

 

Qe me shume te pershendesja Fiqon me kujtime, ishte si ngritje dore nga trotuari perballe.

Amon mre çuna, po pse na kpusni shpirtin kshu si bishti i mocës?! 

I kena myll pra kto kapituj e i kemi rujt me i ven tsigurt qi tmos i humim, aq mire i paskemi mçef se si gjejm mo dot as vet smiley

Shum shum dashni e respekt per gjith kta artista yll, qe na e bonë te rinushme rininë.

Ska turp me e thon troç, u plakëm, zoti e shoqnia na i faltë marrinat.

Eeeeh mer vlla.

Qysh kur na e moren MTVn prej duresh kta socjalistat, jeta ra permys smiley

Naten e rrofsh qe u bone senep, se mu shtu jeta ket gjys ore.

smiley Mtv ka qe nga 2000-shi qe ka ik per lesh. E ka dhi fare doren. Po do ta rilindim edhe Mtv-ne smiley Naten plako.

And summoned now to deal

with your Invincible defeat.

You live your life as if its real,
A thousand kisses deep.

Im turning tricks, Im getting fixed,
Im back on boogie street.
You lose your grip, and then you slip
Into the masterpiece.

And maybe I had miles to drive,
And promises to keep:
You ditch it all to stay alive,
A thousand kisses deep.

smiley ti sikur nuk degjon kesi te egrash. Kshu pata pershtypjen, s'e di pse.

 

Kjo videoja e acdc qe postove eshte xhiruar para mbi 20 vjetesh, kur gjunjet e Angus Jung quheshin sexy. Sot jane 60tsh keta xhaxhat, po prape performojne live si me qene nja 4 dekada perpara. Kape njecik ktu Buenos Aires, Argentina nja 2-3 vjet perpara http://www.youtube.com/watch?v=xRQnJyP77tY

ps. klasike ajo e queen, flm 

nice video! 

+10

 

Si nuk publikove nje muzike te sakte ne tralalajasmiley

shume e veshtire te gjesh nje te sakte smiley

Megjithse duhet te t them qe nuk mund te zbresesh kurre ne nivelin e moza llasticessmiley

+1

like.

pak e kam degjuar dje, deri tani i ka perberesit e nje albumi tipik te daft punk. verej nje influence disco te viteve 70, kitara funk me bollek, pavaresisht te cilave albumi duket shume i shtruar e pa shperthime te medhaja. ka me shume bashkepunime si rrjedhoje me shume pjese vokale qe deri tani nuk e percaktoj dot ne me pelqejne. Jashte muzikes ne vetvete, ka pasur shume reklamim qe ma prish pak qejfin.

ama, duhet degjuar disa here per te arrit tek gjerat me te vertete te mira (keshtu me ka ndodh me albumet e tyre te meparshme) qe ne degjimet e para me jane dukur gjithmone opake. Shpresoj te jete e njejta gje dhe me RAM.

si te duket ty?

Mua më pëlqeu kryesisht nga nostalgjia ime, sikur kishte ndaluar koha diku mes 1994 dhe 2001 që kur e mendon edhe atëherë lidhej me eurodisco-n e viteve që përmend ti, për arsyen e vetme se ishim të paktën 30 vjet prapa me muzikën smiley.

Por duke hequr mënjanë me aq sa mundem nostalgjinë, në disa vende poashtu, albumi më ka lënë indiferente (veçanërisht, "Giorgio by Mordor" mu duk sikur po dëgjoja upbeat and keyboard-free Modern Talking) në vende të tjera më ka pëlqyer ("Game of love", "Instant crush", the nice zestful gay funk tek "Lose yourself", ose "Motherboard").  Ajo që më pëlqen më shumë është që këto këngë përgjithësisht janë dallueshëm "Daft Punk" (si psh tek "Give Life Back To Music"), nuk i ngatërron dot me asgjë tjetër (hiq këtu "Within" sidomos me atë zërin distorted tip "Do you believe in love after love"). Dmth më pëlqen që i kanë qëndruar deri diku stilit të tyre. Më pëlqen po ashtu që muzika i është kthy popllit, dmth është për dëgjim të lirë në internet.

+100

 

Ore lugat je ti? Apo dezhurn tek partia sonte? smiley

natensmiley

Te embel e befsh! Pa ca lesh nate, fli diten tani. smiley

 

+10

Searching for a destiny that's mine
there's another place another time
touching many hearts along the way
hoping that I'll never have to say
it's just an illusion

Edhe njehere per temen e nostalgjise...

Standing on your mama's porch

You told me that it lasts forever

But ooo when you held my hand

I knew that it was now or never

Those were the best days of my life...

Back in the summer of '69!

+10

perché Margherita è tutto,
ed è lei la mia pazzia.
Margherita, Margherita,
Margherita adesso è mia,

Margherita è mia...

http://youtu.be/Yd5yOioQwj0

+100

+10

 

 

Elisa - heaven out of hell

smiley lou bega... oh, myyyyyyy... what's next, blue da ba dee???

Rregulloje shijen ketu  http://www.youtube.com/watch?v=RHsDa9_HSlA

(po s'pate durim, skip direkt tek min. 4:45 and ... onwards!)

Shkon per gocat me floke te gjata smiley

hahaha ok... peace!

"The destiny of these songs, at least in the Balkans, is to have the women dancing on the tables and the musicians getting lots of tips"

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).