Një prezantim i Shqipërisë ashtu si e lejonte sistemi i vjetër. Megjithatë, një retrospektivë interesante sot, kur dicka të tillë (po kaq korrekte politikisht) mund ta shohësh ende në Televizionin Publik.

 

#2

#3

#4

Shenimi PPU.

208 Komente

Se c'kane patur nje sharm keto zerat narative te viteve 70-80-te. Nuk kam parasysh vetem Shqiperine, por edhe Jugosllavine e Italine.

Ne televizionet shqiptare sot se c'vejne ca cunake pa pike talenti qe flasin sikur jane kaps.

Dokumentarin do ta shoh kur te kem kohe. Faleminderit.

Profesionalizem - tha.

olso, eshte  akoma nje nga keta reporterat e vjeter te TVSH, ja harrova emrin tani..  e ka zerin dhe menyren se si  artikulon fjalite tamam sikur e ke sjelle nga vitet 60-70-te, nga  koha e televizionit bardh e zi..smiley

Ky nuk eshte zeri i virgjil kules.

domethene ja paska futur kot ilir-janismiley, po edhe ne bashke me ilir-janin, deri tani..smiley

 

nejse, ti mire e kesmiley   tani qe e degjova me mire, ky me duket zeri i Dhimiter Gjokes..  ose ndofta i Kico Fotjadhit..smiley

Po që s'je i vetëm sepse zëri më ngjasonte me Dhimitër Gjokën, por mazallah se më kujtohej emri smiley 

Rrofsh o Virgjil që na mblodhe! smiley

e degjova  prape tani, bile me kufjesmiley  mund ta them me siguri  kesaj radhe.. ky  eshte Dhimiter Gjoka..smiley

une tani e degjova per here te pare e jam i mendimit qe me siguri eshte dhimiter gjoka, por Kulen s'e kam degjuar ndonjehere ndaj s'e them dot me siguri.

 Belul, veshi edhe mund te genjej por syri,  sbesoj se te genjen! Sidoqofte per kuriozitet kjo duhet verifikuar, se, eshte shume i ngjashem! smiley

Meqe ra fjala,ku bahet folsi legjendar Viron Noti (me i miri ne bote smiley )  qe s'ia pame kurre fytyren?

Ate pyetje kam dhe une tani. Me ra rasti te punoj me dicka me Vironin para ca vitesh. Shume profesionist.

Une po flisja per cilesine e zerit, jo per pronesine e tij. smiley Me emrat jam rehat.

Thanks pruresit!!! Love it!!

Shqiperia Socialiste ne 9.5 min, e pare nga lart.Fushat te qendisura, deti, pak histori dhe shqiponja qe fluturon lart..Nuk duket lufta e klasave, bunkeret, Spaci, qeni kufirit me gjemba. Ana e erret e henes.Por s'mund te besh sot pergjegjes V.Kulen , nje nga burmat e sistemit, nje nga zerat me te mire qe i jepte hijeshi ekranit te vogel. 

EDhe sot dokumentaret e Tvsh dhe qeveriut operojne pothuaj me te njeten logjike dhe teknologji:gjeneza ilire, Skenderbeu mbrojtes i Krishterimit, Kulcedra komuniste dhe parajsa kapitaliste me shoqerine e bollekut te Sali Bollekut, brenda  ne fllusken e INSTAT.

po e keqja me e madhe e shqipterve nuk eshte fukaralleku i trasheguar nga sistemi diktatorial i enverit po njeriu qe krijoi ai sistem

Cili eshte ky "njeriu qe krijoi ai sistem"? Se edhe pastor Meta, ne nje recence per librin e nje tjetri per "Njeriun e ri" i meshonte po kesaj , "njeriu i ri" si koshi i gjithe pislleqeve , prapesive dhe problemeve me te cilat ballafaqohet sot shoqeria e lirise kapistalliste. Ky njeriu qe krijoi sistemi, a nuk ishte ai qe mbushi sheshet per rrezimin e diktatures, a nuk ishin studentet, pjesa e shoqerise ku shplarja e truve behej me perpikmeri inxhinierike, qe u ngriten kunder sistemit? A nuk ishte "njeriu i ri" qe i hyri aq shpejt ne qef prona private  e anatemuar? Qe mentaliteti shoqerise se kaluar do vazhdonte per inerci, qe do reflektohej tek intolereanca, militanntizmi verber, hyjnizimi prijesve, prtija qe frutat dhe buriet  te biene nga lart etj, keto nuk vihen ne dyshim. Po Bibla kur thote "mos vri, mos vidh, mos genje" nuk u shkrua gjate apo pas komunizmit.Patologjite sociale, sjelljet devijante, agresiviteti, dhuna , mashtrimi, beni si them une e mos beni si bej une, nuk jane thjesht  viruse te mbartura nga "njeriu ri".Apo po flisni per nje shoqeri laboratorike dhe "njeriun e ri", nje kafshe  te nxjerre nga kafazi dhe qe thyhen dhe ndot qelqurinat e laboratorit steril? 

Cili eshte ky "njeriu qe krijoi ai sistem"?

Servilosja me droje para te madhit, dhe mbeshtetja e tij edhe kur ben palacolleqet me te medha. Shembulli konkret, vete vajza qe ka bere pyetjen me Berishen. lol Pastaj Berisha me njerezit qe ua ka nevojen. Di te lepihet si zagar me mjeshterine me te madhe. U soll para Bushit si adoleshent i skuqur ne fytyre. Tamam inferior. Po ashtu i do njerezit nen vete, dhe ata nen te e dine si duhet te sillen: "i madhi ka te drejte, gjithnje, nami te behet". Po ta vesh re, te gjithe ne popullsi e kane nga nje te tille te cilit i falen. Dikush nje ekip futbolli, dikush shtetin ku ka emigruar, s'e ve ne diskutim qe ai eshte vendi me i mire ne bote e qeveria e atij vendi ka gjithnje te drejte, dhe kur ua percellojne koken. Ky eshte njeriu i rrezikshem qe krijoi ai sistem.

kam pershtypjen te perseris gjera qe jane thene e sterthene po nejse ja si e shoh un shkurt fare, ai sistem krijoi nje njeri spiun, hajdut, servil frikacak

pikerisht pra, si robt qe vijne e lavderojne salen e ramen ketu nga mengjesi deri ne darke, sic ben dhe ti

o Bledar mos me ke ngaterru me noj tjeter se un nuk lavderoj as Salen dhe as Ramen

Muzikë e përzgjedhur dhe dinjitoze. Mirë që ekzistojnë dokumentare te tille sepse jane ana tjeter e medaljes. Një ditë kur te jete kthjelltesuar uji do vihen ne kandar ca gjera.

Nese shohim nga folesi qe komenton Shqiperine,socializmin apo ku di une se cfare tjeter mendoj se foles si Virgjil Kule nuk kemi nxjerr me , kishe qejf kur e degjoje ne ate emesione te vjetera ,si me naften ,gjiri persik apo dicka tjeter sme kujtohet . Thjesht disa jane te lindur me kete ze dhe nuk mesohet ky lloj profesioni. Ishte Natyral dhe njeri shume i pergatitur dhe me kulture  , keq qe ska shume te tille sot  , ashtu sic ishte dhe Alfons Gurashi per lajme , apo Roland Roshi

RRespekte per menyren dhe profesionalizmin qe flet.

roland roshi? s'me bi ne hater.

emo, me duket se e ka fjalen per Napoleon Roshi..  qe nje tullac qe bente emisione kryesisht per Gjirin Persik.. superfuqitesmiley, etj..   me nje llaf politiken e jashtme..smiley

Meqe jemi te retrot, ja nje tjeter, "Shqiperia njeh jezusin". lol. pamje nga 1991 a dicka e tille.

Te krishteret amerikane krenare qe po fusin jezusin ne Shqiperi, dhe qe robt po shtyhen e derrmohen te dera per te pare Jezusin (minuta 07:14). S'e dine qe ashtu ishte metoda e hyrjes ne cdo vend. lol

Nostalgji per agjitpropin komunist.

e mo vrl, ne nje vrime i bini fyellit ju. Sipas teje, 45 vjet materiale shqiptare e perdorim talentesh s'duhet te shikohen fare? 

eh o i pakapshem, kur gjerat shkojne keq e me keq dhe kur e ardhmja perceptohet akoma me e keqe eshte normale qe njeriu te bjere ne nostalgji dhe te kujtoje nje dicka me te mire ose si te ta them ty qe ta kuptosh dhe te mos e politizosh "dicka me pak te keqe". 

dicka me te mire

Diktatura komuniste si dicka me e mire? 

Po s'mund të nxirosësh çdo gjë nga një sistem. Kaq të vështirë e ke për të situr e për të dalluar ç'ka vlen e ç'ka nuk vlen. Mos me këtë ndjesinë për t'i vënë kazmën çdo gjëje që ka dalë nga ajo kohë. Do s'do ti, eshtë puna dhe mundi i shumë njerzve, përfshirë dhe prindrit e tu të cilët kanë vuajtur. Rrezik po t'i pyes ata direkt nuk do jenë kaq të hidhur me atë kohë. Njeriu duhet të peshoje të mirat e të keqijat e te mesoje prej tyre. 

C'lidhje ka kjo me ate qe thashe une me siper?

Ishte me komentin tend te parë, per nostalgjine komuniste. 

Une thashe nostalgji per agjitpropin komunist.

Mirë.

Lirika, Pakapi e ka fjalen per nostalgjine agjitprop komunist kunder mbeturinave fetaro-borgjeze. 

Lirika, ky argumenti i punes e i mundimeve te shume njerezeve, apo qe ne 1945 Lushnja qe keneta, e sonte eshte fushe, gjithnje me ka lene nje pershtypje te keqe. Kur jetoja ne Greqi, nuk mbaj mend qe argumenti i politikaneve grek te ishte, po shiko se ne 1945 vdisnim nga urria, e sonte kemi lojerat olimpike... Krahasimi gjithnje behej me vendet e tjera, pse Irlanda na e ka kaluar, kujt ja kemi kaluar ne, cfare mund te bejme me shume, e cfare kemi bere gabim. Keshtu dhe ne shqiperi ne lidhje me ate regjim, krahasimet me cfare ishte ne 1945, e djersen e derdhur per ta vajtur nga keneta tek fusha, apo nga 0 bunker tek 750,000... nuk kane shume vlere kur te gjitha vendet e rajonit tone, ne te njejten kohe, arriten te benin me shume se ne.

Bie dakord qe njeriu duhet te peshoje te mirat e te keqijat, por krahasimi qe te dalin me net positive apo negative, duhet te behet me vendet rreth e rotull, jo me 1945 versus 1991 a dicka te ngjashme.

PS, kjo me kujton dhe Rudina Seserin, kur ngeci me goje hapur ne kohen kur te tjeret i flisnin per shifra. Yes, even under Saliu, ekonomia do ecte perpara, sic do eci dhe me Ramen, e sic do ecte dhe sikur nje majmun, literally, te qe kryeminister (rritja eshte e lehte kur fillon tek zeroja), aty nuk eshte argumenti... argumenti eshte si mund te ecte me mire, ku jemi ne krahasim me vende te tjera qe filluan si ne... e keshtu me rradhe.

Muhametali, as nuk dua qe te krahasojme te keqen me te keqe. Dhe ketu kemi ngecur, sepse gjithmone behet krahasimi me keto vitet e fundit qe sipas mendimit tim jane shume katrahure. Kjo i ben njerezit te mendojne per te shkuaren e "ndritur" 50 vjecare. Sistemin e sotem e shoh si nje deshtim dhe per kete me vjen akoma me inat sepse mund te kishim mesuar nga e shkuara, te kishim perzgjedhur disi mi te mirat, te kritikohet e keqja, te mesohet prej saj, e te ecet perpara. Me duket se kemi ngelur tek tek e keqja qe ndodhi ne diktature, dhe jemi bere viktima te kohes qe shkoi. Mjaft me duke bere krahasime, mjaft me duke u ankuar, mjaft me keto viktimizime!!! Ca po bejme tani? Si po veprohet tani per te ndryshuar katrahuren ne te cilen ndodhet vendi yne? Komenti im eshte me shume per kete sesa per nostalgjine. S'kam nostalgji per ate sistem qe i roberoi njerezit, u mori dinjitetin, e i la shkrete! Ama, njeriu nese nuk ben dot diferencen e se mires dhe se keqes, do eci perhere me koken mbrapa e s'do kete fuqine per tu zhvilluar e avancuar si vendet fqinje. 

Pse Pakap, shume e mire ishte diktatura komuniste, ishte ajo qe ta bente qefin ty qe nuk duhen lejuar idiotsite obskurantiste shume te rrezikeshme te feve ibrahimike. Ibrahimet te gjithe ne Spaç. 

e dija qe do te "me kapje" tek kjo shprehje ndaj pak me poshte ta ritheksova si "dicka me pak te keqe" por ty nuk te nxe truri, ngaj nuk kam se cfare te bej me me ty. smiley 

Edhe njehere diktatura totalitare qeka dicka me pak e keqe?

E kam pare kete kronike , te ndjell nostalgji edhe pse fshihen  krimet komuniste per bukuri qe per momentin i harron , dhe kur e mendon you feel off and on at the same time , weird

Po te kishe prit ca kohe sa te merrnim veten nga tema tjeter "Nuk e gjej me qytetin tim", se kshu, overdose me nostalgji s'e mirepret zemra. smiley

po eshte kalit zemra e shqiptari te shkrete

Obobo, filluan prape diskutimet e tipit "se diktatura zotrie" smiley

Per mendimin tim ky dokumentar eshte tip "promo" per eksport per Shqiperine e kohes duke patur si target group investitoret e huaj dhe turistet. Me siguri egzistojne versione te perkthyera per t'u transmetuar ne hotele, aeroport, panaire etj...

Teper vone per mendimin tim. Kur eshte prodhuar ky dokumentar (ne 2-3 vitet e fundit te regjimit imagjinoj) ekonomia e Shqiperise kishte ikur tashme per shele.

Me ate klase drejtuese te paafte gjyshash matufer (me intelekt te kursyer perderisa i kishte kursyer jeten Enveri, se te tjeret i eliminoi) qe vazhdonin t'i binin ne nje vrime muhabetit tek lufta nacional-clirimtare e tek imperializmi e lufta e kllasave e "Shqiperia shkemb leshi" e blablabla... nuk kishte shance qe ky dok apo ndonje dok akoma me cilesor te funksiononte.

Jane perpjekjet e fundit (dhe teper te vonuara) te shtetit te vonuar e te ndryshkur te asaj kohe per te kapur hapin e kohes. Por nderkohe globalizmi dhe paaftesia e tij e kishin futur tashme drejt rruges se rrenimit te pashmangshem.

 

Nje hap me shume ne inteliDjence se sa e anonimit te kakes me vija .Sikur ta heqesh dhe lesh leshin dicka edhe mund te vleresohesh si DAULLE po jo bosh . Dhe si lloj Daullje nuk keq per nje nivel si ty !

Nje sistem nuk eshte i dhene njehere e pergjithmone .Transformohet dhe Idene se ku duhej Filluar e dhane ata 'matufrit " qe te ruajten ty per te te mos u Skkerdhyre ne Sume .pasi te shkerdheje Shqiperine sic dhe e kini bere ! ! E ruajten nga " Portat e Shqyera " Sot eshte tjeter gje .Pederastia eshte vlere dhe mund te miratohen Ligje per martese .Dhe qendrimi pro e ne radhet e tua me LGBT si Anonim i Kakes me Vija nuk eshte vlere e humbur Morale !

Psikologjia e sikurit mete sikareve Berishiane , Kampionit Historikte Injorances Shqiptareve nuk mund te mos pjelle mentalitete karieristesh qe Imagjinojne Shqiperine si MUNDESI per t'ja kaluar KOHES ! Ai qe njeh dhe DO Shqiperine dhe Popullin e tij e di se sa veshtire eshte te prodhosh Buken dhe Qymyrin pa dale rrugeve me thes "A do qymyr zotni "

Kule KLAS .Zeri i tj erdhi duke u pjekur me vone dhe pak sa me i thelle .ketu me te verte ngjason me Gjoken ...Por ajo qe te ben pershtypje eshte CILESIA e perzgjedhjes se problematikes .Mjaft Mjaft Profesionale , me gabime te VOGLA pothuaj te parendesishme . Klas Propogande !

T'ju them une nje gje tashi per komunizmin ne veçanti, e socializmin ne pergjithsi, dhe kapitalizmin. Komunizem, dhe jo Enverizem apo Stalinizem!

Tashi, ju shikoni zhvillet teknollogjike qe kemi sot dhe i merrni, kshu si me thone, 'for granted'. Dmth, i merrni si te mirqena, si fakte, si gjera qe ekzistojne dhe pike. Ama, po te mos kish qene ai sistemi i shemtut kapitalist, i cili bazohet ne luften (per mbijetese) brenda llojit apo mes llojeve, nuk do njihnim asgje nga keto teknollogji e arritje qe gezojme sot.

Le te ndalemi per nje sekonde e te marrim si shembull BS dhe ShBA. Le te shohim se si ato nacione te drejtuara nga ideollogji te kunderta, kane qene jetesore per mireqenjen dhe inovacionin ne pergjithesi. Ka qene pikerisht ajo lufte-gare mes tyre, laboratori creativ e inovativ me i madh qe ka pare historia. Ka qene pikerisht ajo gare midis kapitalizmit dhe socializmit qe i ka detyru te shpiken radio e televizion, si objekte propagantistike te masave. Pa qene pikerisht kjo gare qe i ka detyru qe te lindnin projekte si ato hapesinore apo ushtarake, te cilat kane qene fillesat e e pothuaj çdo sherbimi elektronik-digital qe ne gezojme sot.

Dmth, ka qene nje gare e cila ndodh cdo dite ne boten perendimore e kapitaliste, e cila ka bere qe Komunistet sovietike te ishin on the edge per zhvillim e inovacion. Po te mos ekzistonte kapitalizmi, socialistet do ishin siper mushkes duke shku per te mbush uje te kroi fshatit; mbi te gjitha sepse nje gare e tille per inovacion do ishte quajt e kote dhe teper e kishtueshme, dhe ishte vetem kpitalizmi qe e detyroh socializmin qe te vraponte nga pas (here-here dhe te drejtonte garen).

Gara te tilla ndodhin çdo sekonde mes korporatave, gara per inovacion, arritje, per pushtet. Per sa kohe te kete njerez te cilet kerkojne qe te jene te paret ne ate çka bejne (per vete dhe familjet e tyre), bota do eci perpara.

Imagjinoni per nje sekond njesocializem pa kapitalizem. Imagjinoni nje bote ne te cilen, 85% te sherbimeve qe kemi sot do ishin te panevojshme--se ne fund te fundit, te panevojshme jane.

 

 

 

Radio e televizori u shpiken para luftes se ftohte. U shpiken sepse para atyre ishte shpikur dicka tjeter qe te conte tek ajo shpikje, qe para se te ekzistonte gara komunist-kapitalist. Eshte e vertete qe kapitalizmi i nxit me shume individed, gjithsesi. Por ama, edhe shkaterron me shume. Kushedi sa shpikje mund te jene mbytur ne kapitalizem qe te ruhen kapitalet e kompanive, qe nga makina elektrike. Por per boten perendimore e mbase shpikese te kapitalizmit, nje pyetje kam une: Kina kishte me shume se 1000 vjet qe e kishte shpikur barotin, dhe e perdorte per festa e fishekzjarre. Perendimi, me ta marre, e perdori per te vrare, per te shpikur arme, e me ato arme grabiti boten per te ndertuar pasurine e kapitalizmit te vet. Pse valle, s'u shkoi mendja kinezeve ne 1000 vjet per te vrare me ate barot?

Por ama, edhe shkaterron me shume. Kushedi sa shpikje mund te jene mbytur ne kapitalizem qe te ruhen kapitalet e kompanive, qe nga makina elektrike.

Kapitalizmi eshte si natyra: funksionon me algoritme te komplikuara. Fakti qe disa shpikje mbyten nga shpikje e interesa te tjera, do te thote qe atyre nuk iu ka ardhur ende koha qe te egzistojne.

Fakti qe natyra ka skartuar shume kafshe (qe neve mund te na dukeshin me te bukura e eficente) s'do te thote se eshte e padrejte (sipas logjikes se natyres).

Kapitalizmi eshte sistemi qe me se shumti i afrohet logjikes se natyres. Eshte i pameshirshem si vete natyra!

Kafshe, dmth. Nderkohe qe qenia njerezore eshte e vetmja gjallese qe cdo lende ne shkolle e ka lufte kunder natyres, pra e perdor trurin vetem per t'i bere balle natyres e per ta bere zap ku te mundet, qe me gjeologjine nen toke  deri me astronomine ne qiell.

Shko pyet natyren se cfare eshte njeriu per te! smiley

Njeriu eshte vecse nje pervers qe shkon kundra logjikes se natyres.

Inteligjenca eshte baza e perversitetit tone! Eshte pershkruar aq bukur ne bibel. Njeriu fiton vetdijshmerine (inteligjencen) dhe per kete perzihet nga parajsa dhe "denohet" me vuajtje.

Nga te gjitha sistemet qe kane shpikur perverset, kapitalizmi eshte me pak perversi nder perverset. smiley

Me vjen keq, por s'jam dakord me kete smiley. Sidomos per faktin qe dhe bibla eshte shpikje, dhe te shkuarit kunder natyres do te thote te jesh i afte, jo pervers. Natyra thote rri lakuriq, bej 20 femije e ca te te vdesin rruges. No thanks

Sepse ti logjikon si njeri! Ti je thjesht nje virus. Nje parazit.

Inteligjenca jote do te shkaterroje kete planet, por ti (fale inteligjences) do gjesh vend diku tjeter, ne mars, apo gjetke, derisa ta ezaurosh edhe ate planet.

Morti yt do perhapet ne gjithe universin. Do lesh pas vecse toke te djegur. smiley

Do te fitoj, domethene.

Instikti per mbijetese i ADN-se sone fiton gjithmone, perjashto ndonje meteor,

Jemi virusi me perfekt qe mund te egzistoje.

ej...merrni nai dhome ju te dy ene boni muhabet natyre gjith noten. 

Kushedi sa shpikje mund te jene mbytur ne kapitalizem qe te ruhen kapitalet e kompanive, qe nga makina elektrike.

Priceless.

http://www.teslamotors.com/

https://en.wikipedia.org/wiki/General_Motors_EV1

 

While customer reaction to the EV1 was positive, GM believed that electric cars occupied an unprofitable niche of the automobile market, and ended up crushing all their electric cars, regardless of protesting customers.[5] Furthermore, an alliance of the major automakers litigated the CARB regulation in court, resulting in a slackening of the ZEV stipulation, permitting the companies to produce super-low-emissions vehicles, natural gas vehicles, and hybrid cars in place of pure electrics. The EV1 program was subsequently discontinued in 2002, and all cars on the road were repossessed. Lessees were not given the option to purchase their cars from GM, which cited parts, service, and liability regulations.[1]The majority of the repossessed EV1s were crushed, and the rest delivered to museums and educational institutes with their electric powertrains deactivated, under the agreement that the cars were not to be reactivated and driven on the road.

 

Misinformation is worse than ignorance...

Po GM s'i shkaterroi fshehurazi makinat elektronike qe prodhoi. lol

Problemi eshte qe me ngjane se ti nuk kupton se cfare shkruan. I ke hedhur nje sy wikipedias, apo e ke degjuar diku, e perserit, por nuk kuptuar kompleksitetin e ceshtjeve. Argumenti jote ka aq vlere sa nje argument i tipit Britania eshte vend diktatorial se asnje nuk e heqe dote Queen Elizabethin nga pozicioni i mbetereshes pervec se vdekja. Tani nje njeriu qe beson 100% keshtu, eshte pakez e veshtire ti shpjegosh rolet ceremoniale apo parliamentin ne Angli, eshte si nje lost cause.

Te mundohem dhe pakez me gjate. Kamera dixhitale u shpik nga Kodaku ne vitet 80. Ne fillim ishin te medhaja dhe te shtrenjta dhe nuk perdoreshin nga njerezit. Me vone teknologjia i beri me te lira dhe per individual. Kodaku besonte se kjo teknologji doti kanibalizonte biznesin dhe keshtu qe nuk e vazhdojti kete linje biznesi. Sonte Kodaku eshte kompani e falimentuar pasi kamera dixhitale kishte nje te ardhme, te cilat kompani te tjera e zhvilluan.

Corning shpiki nje xhame shume te forte ne vitet 70, qe sonte perdoret ne telefona. Per 30 vjet xhami nuk perdorej per ndonje gje, pasi njerezit nuk kishin gadgets qe celesat mund ti prishnin.

Makinat elektrike dhe sonte e kesaj diteje nuk jane fitimprurese. Nuk ma merre mendja qe makina e GM-se te qe fitimprurese e prandaj GM nuk e vazhdojti. Sidomos, ne early 2000, koha e xhipave te medhenje e naftes se lire. GM beri nje vendim dhe tha sonte klienti preferon xhipin mbi elektrikun. Vetekutpohet kishte disa qe preferonin elektrikun, ata qe u merziten, por ishin nje pakic. Dhe sonte jane pak

Ti te gjitha keto raste ti do ti lexoje ne menyre te gabuar. Nuk i hedhe nje kompleksitetit te situates, por dele me nje pergjigje te tipit, e shikon, Kodaku sabotojti zhvillimin e kesaj teknologjie per 20 vjet. Ne pergjithesi ka dy raste ku kompani mund te sabotojne me gjera te tilla, njera eshte kur kane monopole, dhe prandaj ne vendet kapitaliste monopolet jane anathema, dhe tjetra eshte monopoli i te drejtave te pronesise intelektuale, a necessary evil qe te shtyj inovacionin.

Fola per monopole se mund te kete situate kur nje kompani ka frike qe bizensi do ti kanibalizohet. Por mungesa e monopoleve e bene kete situate te rralle. Teknologjine qe nuk e mbeshteti Kodak, me shume nga fodulleku e jo nga inati, e mbeshteti Panasonic. Amerikanet mbeshteten makina te medhaja, Toyota nxorri elektriket. Ne 70's Evropianet mbeshteten Concordin, amerikanet 747.

 

Problemi eshte qe me ngjane se ti nuk kupton se cfare shkruan. I ke hedhur nje sy wikipedias, apo e ke degjuar diku, e perserit, por nuk kuptuar kompleksitetin e ceshtjeve. Argumenti jote ka aq vlere sa nje argument i tipit Britania eshte vend diktatorial se asnje nuk e heqe dote Queen Elizabethin nga pozicioni i mbetereshes pervec se vdekja. Tani nje njeriu qe beson 100% keshtu, eshte pakez e veshtire ti shpjegosh rolet ceremoniale apo parliamentin ne Angli, eshte si nje lost cause.

Jo, aspak. Mbreteresha britanike ia ka dhene pronat e veta shtetit anglez ne kembim qe t'i mbajne me 40 milione sterlina ne muaj, dhe tokat e mbretereshes sjellin per shtetin pese here me shume te ardhura se ato 40 milione sterlinat, dhe keshtjellat e saj sjellin me shume turizem se keshtjellat e frances apo italise, sepse jane keshtjella me mbreter per se gjalli., S'thashe kete e s'ka lidhje. Sa per tjetren, po pra, makinat elektrike s'jane po aq fitimprurese per kompanite qe prodhojne makina me nafte, por jo per njerezimin. lol Kete po themi. Por jo qe s'ka treg per ato makina. Sigurisht qe shume, e me siguri shumica, do te preferonin ato me benzine per arsye te ndryshme. Por sa te tjere ne qytete do te preferonin nje makine qe s'harxhon karburant ne vend te nje makine qe harxhon karburant? Dhe te mbyllesh prodhimin e te shkaterrosh edhe ato makina qe ke prodhuar, edhe kur e pranon qe ka nje treg, eshte alogjike. Dhe po te ndalosh prodhimin, normalisht qe s'do te zhvillohet ajo teknologji. Pastaj bota s'eshte vetem Amerika, dhe bota e ka shumicen e njerezve te varfer, te cilet do te donin nje makine qe s'harxhon karburant, te pakten per ne qytete ku eshte perqendruar popullsia. Ne Shqiperi shkojne dhe paguajne leke qe t'u nderrojne motorin makinave, nga me benzine t'ua bejne me nafte, vetem qe te kursejne. Me kete del vete ashtu sic me ke akuzuar.

Makina elektrike nuk eshte e preferuar se eshte me e shtrenjte more vella!!!

Prandaj ato qe thua per bota te varfera etc, kane 0 vlere, se sidomos ne ato vende ku inftrastruktura elektrike eshte afer 0, e pjeset e kembimit mungojne, dhe mekaniket nuk dine shume per gjera elektrike, makina elektrike behet akoma me e shtrenjte. Deri sonte, makina elektrike eshte me shume si nje luxury product, nuk eshte zgjedhja e njerezeve te varfer. Lexo dhe njehere, se te kam shkruajtur dhe per Kodakun e per Corning, dhe per situatat ku kompani kane incentiva te ndalojne nje teknologji, dhe menyra sesi sistemi i pergjigjet ndalesave te tilla.

 

po si bota e varfer? Gjithe europa lindore, gjithe kina, gjithe europa perendimore, shume nga amerika latine kane karburant me te shtrenjte se amerika e s'kane probleme energjie, e do ta pranonin pa problem makinen elektrike. Eshte e shtrenjte sepse ishte ne fazat fillestare. Edhe celularet ishin vetem per bossa ne fillim, pastaj cmimin e uli konkurrenca, jo se ra cmimi i kallcukut e qarqeve.

Okay, mundimi i fundit. Advantazhi i ketij sistemi eshte qe dhe ne rast se nje kompani nuk zhvillon nje produkt nga qe ka frike se do ti kanibalizoj biznesin, pershembull Kodak me kameren dixhitale, apo GM me makinen elektrike, ligjet kundra monopoleve i mundesojne nje kompanie tjeter ta zhvilloje ate produkt. Ideja eshte qe ka nje gare, dhe kjo gare i shtyne kompanite te dalin me inovacione te reja si makina elektrike, apo aparati fotografik, apo telefoni i modes.

Tani, per detajet e makinave elektrike. Akoma jane te shtrenjta dhe ishim akoma me te shtrenjta ne kohen kur GM-ja e prodhojti ate qe per te cilen ti flet. Ka produkte si xhami corning, qe mbase jane shume "early for their time." Ketu nuk ka hile, thjeshte nje bast nga kompania, nje vendim nga GM'ja, qe sonte (ne 2000 kur ky produkti u krijua) makina me nafte eshte me fitim-prurese, me e preferuar nga njerezit. Toyota mendonte ndryshe, kompanite evropiane menduan ndryshe, dhe dolen me modele te vogela ose modele hibride. E fituan ate betej, GM vajti drejte falimentimit ne rast se nuk shpetohej nga qeveria.

Sa per piken tende ne lidhje me makina elektrike per te varfer. Dhe njehere, sa makina elektrike ka ne shqiperi, sa te tilla ka ne senegal dhe sa ka ne Amerike? Ne rast se dele, sesi % ka me shume te tilla ne amerike (apo ndonje vend te ngjashem si Gjermania), atehere kjo tregon se akoma makina elektrike eshte nje luxury... dicka me e shtrenjte. Mesa di une, kendeja ka rreth 20 modele makinash elektrike qe shiten. Ne pergjithesi me te shtrenjta.

Mbase ne 2030 eshte me e lire, ate gje nuk e di. Mbase ne 2030 do jete makina e preferuar e te varfereve. Por sonte jo akoma.

ok, por pse i prishi GM ato qe kishte prodhuar? pse edhe pasi klientet kundershtuan?

Sipas artikullit qe ke sjelle, disa u dhuruan neper muzeume. Gjithashtu flitet per lessees, njerez qe kishin marre makinen me qira, jo bleres, kjo me bene te mendoj se makina qe me shume nje test per te pare reaksionin e tregut, e jo nje line of production. Tani pse ja marrin mbrapa ato qe kane dhene me qira, nuk e di, por mendoj se nje arsye e mire eshte qe nuk duan "liability" ne rast se del qe makina ka nje problem. Jo vetem ka kosto te larte ne raste te tilla, por mendoj se duhet te kene gjithe ashtu frike nga bad publicity per difektin. Sikur neser Boeing te kanceloj 787 per shembull, do ti marri mbrapa te gjitha avionet, nuk do thote, "dear Turkish Airlines, po te doni mbaheni, po ne kemi hequr dore nga produkti."

.... per te  cfryre pak ne te gjithe kete inflacion dijesh si te hequrit e barkur pas ngrenies se mishit te prishur dhe per te kuptuar se emertimet jane Politike qe pasqyroi Koha Industriale e shprehur ne Ndarje te thella TE ashpra TE pergjakshme Klasore qe jane zbutur me Pirgje Kufomash per te mnbritur ne nje shkalle me te Larte Qyteterimi jo Perjshtues ! 

Kush te tha ty Muhametali qe sitemet jane te dhene njehere e pergjithmone ? C'ka zbuluar Komunizmi Yt smiley si teoria me e Plote e Kapitalit pervecse "Cdo zhvillim varet nga kapitali "? Kush shoqeri eshte perjshtuar nga KJO ?

Te gjithe ngatrresat se Amerika zotrie vs Rusi zotrie vijne nga nje Injorance e Madhe jo vetem Historike por nga nje Boshllek i madh ne Dije per njohjen e botes . Zaten po te perdoresh terma si lessees mund te te duket vetja se zotron edhe perspektiven e Boing-ve smiley Aq me teper me line production kushedi si fryhesh qe i ve Vulen Komunizem vs Kapitalizem .

Eshte e kote te te shpjegosh TY dhe gjith kallamkusureve qe vijne ketu si "profet " te kapitalizmit se emertime te tilla qene Produkt i ndarjes se Shoqerise ne KLASA ne shoqerine Industrialiste dhe perfaqesonin Sisteme Politike , Maximumi Juaj perbehet me disa slogane qe ka sot neper Libra e te shkruara me TONELATA ne cdo gjuhe te Botes per kurse Llogaritaresh !

Dhe sa te kuptoni Ju dhe shume te tjere perse Kina ruajti Shkencerisht termin Komunist , do te duhet kohe te marresh vesh se si e Realizoi administrimin e shperndarjen e Kapitaleve ( mbeshtetur ne shume faktore te brendshem ) per te qene nje Superfuqi e Botes , ndoshta e Para nen siglen Komuniste smiley

Jepi nga keto coprat e gazetave me info per filloristet me ca terma " se perendimi zotrie " dhe je gjithnje brenda per daullet Bosh .Ke dhe nje me Ols aty qe vjen verdalle si Robert Camcakizi nga dega ne dege , dhe beni nje dyshe shkencore te habisni bathoristet me "se diktatura zotrie "

Pasi te te perkthejne lessee dhe production line, thuaj te te perkthejne edhe kete artikullin qe nxjerr ne pah arritjet e medha te Kines Komuniste Shkencerore. Nje pyetje naive: pse nuk emigron ne Kine por rri e lodhesh kot ne Amerike?

Pse kaq vone Gjembac ? Une kam studiuar ne Kine per ti sherbyer Shqiperise smiley Dhe me thene te drejten nuk kishte Profet atje .Kishin Konfucin dhe ne nje Krah BUDEN ne krah Tjeter BUDEN Komuniste Maon ! pse nuk emigrova atje ? Po ti e di mo si jemi ne

Breshken nxirre ne trotuar e asfalt edhe ne USA...Ne ferra e fusha mbe gjembece kthehet ajo .

Apo ke dyshim per artikujt qe lexon ti me Muamet Aliun e Qorbelase . A te lafte ficka me logjiken feminore qe ke .Te mbajte e jotja ta kam thene , leri artikujt smiley Se del se sikur ne amerike te ishin shtruar rruget me sere Selenice ti nuk do futeshe ne Ferra e Gjembece smiley

Pse kaq vone? Me fal se u beme pak bizi ne restorant u grumbulluan pjatat. ti mos u tut o-idris-o, Kina Komuniste ka nevoje per vlera te medha shkencare si ti. Mos ndihmo te ndertosh Ameriken, por jep kontributin tend atje ne Kine, ose Kore te Veriut me mire.

 

"Makina elektrike nuk eshte e preferuar se eshte me e shtrenjte more vella!!!"

Si tha Kastanza: Believe in it Jerry, if you do, it makes it true!!!!!!! smiley 

Ci ke keto petlla mer? Kur nuk di gjo, rri, mos fol se sic tha njeri ketu "misinfermeishen iz uers dhen ignerens"...

dhe sa per akuzen qesharake, qe une i paskam lexuar ne internet materialet... ti i bie qe ke informacion dora e pare, e pi kafen me pronaret e GM? lol

...

Mujo, 

Hiq "kapitalizmin" nga fjalia po deshe; cer shikon gabim aty?  

Flm  admin qe e publikove smiley

Ja vlente, per gjithshka ! Jo per gje, po per treguar profesionalizmin klasik te gazetarise shqiptare ne vitet e shkuara gjuhen shqipe te paster, pa gabime.. informacionin etj!

Virgjil Kule nuk e di ku eshte ku njeri?!! Respekte!  Kush gazetar radio televiziv, profesionist do te ishte i ngjashem si Virgjil Kule ?!! . Ka qene shume gazetar i mire! 

Ja vlente, per gjithshka ! Jo per gje, po per treguar profesionalizmin klasik te gazetarise shqiptare ne vitet e shkuara gjuhen shqipe te paster, pa gabime.. informacionin etj!

 

po cthua mo?? pervec  te folures bukur  dhe qarte ne gjuhen shqipe.. ku e pe profesjonalizmin ne informacion ti??     ishte kryesisht video propagandistike  me ''fryrjet''  e njohura... ''arritjet'' e papara  etj etj...   se ndryshe ishte jeta ne realitet, apo jo?    ato rradhet, qe ngriheshin njerzit qe ne 3 apo 4 te mengjesit,  per te marre 1 liter qumesht, rradhet e vajgurit, apo ushqimin me lista,  sikur sna e dha Virgjili me duket..

Po une keshtu e quaj "profesionalizem" se duhet te dish edhe te besh propagande!  Informacioni te pakten per ate qe shihet ne dokumentar, gjeografine, historine, zhvillimin e vendit, eshte i sakte nuk ka genjeshtra aty! Ndersa ajo puna e qumshtit eshte dicka tjeter! Nuk po hyme ne diskutime politike! Gjuha shqipe e folur paster bukur eshte p[rofesionalizem! Po une te kuptoj ty ti e ke fjalen qe te bejeme pak gallate, per te shtyre diten naten  smiley

Ndersa ajo puna e qumshtit eshte dicka tjeter! Nuk po hyme ne diskutime politike!

"Propaganda me profesionalizem" s'eshte politike por puna e qumshtit eshte?

 Po. E ka fajin Virgjili qe nuk kishte shkuar ne radhen e qumshtit smiley 

Fjala kyc ne komentin tend te meparshem eshte:

informacionin etj!

Edhe mund ta kycim te timbri i zerit te Kules, xhanem.  S'na ndal njeri, do thoshte Brad. 

Po aty (informacioni) ka cdo gje, edhe ze edhe figure, Cdo me teper ti qe te kujtosh dicka nga e kaluara?! Secili i ben komentet vet pastaj si ti doje e bardha e zemres! smiley 

ilir-jano,  ta thashe  me siper e po ta perseris edhe njehere.. po, fliste bukur shqip!  dakord, u kenaqe?smiley

mirepo po ta them edhe njeher, pak me ndryshe tani, prape per kenaqesine tende se vetem keshtu  kupton  ti,  Virgjili ne pjesen me te madhe  po genjente si derri!smiley   sepse njerezit vuanin,, ata fshataret  qe na siguronin buken, sic i pershkruante ai,  skishin te drejte te hanin buke gruri.. kuptove ilir-jano..smiley

 

 

 po ma perserit edhe njehere? po ta them edhe njehere e ? smiley  po sa here te duash ti perseritesh si ta kesh qef ti ! smiley 

Njerzit ne cdo rregjim vuajn, nuk eshte argument ky i yti , spo vuajne tani ? smiley

Ma paske logjiken si te Nexhmijes qe thoshte qe edhe ne kapitalizem vriten njerez. smiley

Kete e thoshte per te justifikuar mijra vetet qe ka vra ajo dhe burri saj. Me la duret dmth. smiley

Gebelsi ishte shume profesional ne ceshtje propagande ilir-jano. Madje jo thjesht profesional, por gjeni (e shkuar gjeniu)!

Une nuk e di kur do ta kuptoni ju nostalgjiket e atij regjimi qe ai regjim ishte "wrong" dhe qe fakti qe Shqiperia ishte me e rregullt dhe "profesionale" atehere ishte thjesht nje artificialitet ne funksion te asaj cmendie dhe pjese perberese e po asaj cmendie?!

Une nuk e di kur do ta kuptoni ju nostalgjiket e atij regjimi qe ai regjim ishte "wrong"

Nuk e sheh ate tjetrin ti qe thote qe diktatura eshte e keqja me e vogel?

me thene te drejten perballem dita-dites ketu ne Shqiperi me "njeriun e ri fringo" te regjimit qe ende pas 23 vjetesh vazhdon te jete "i ri fringo" e te kete te njejtin mentalitet substancialisht (edhe pse ne forma te tjera.) Rrjedhimisht, veshtire te kem nje opinion te kundert. smiley

Une konsideroj mbi te gjiitha demin qe ai regjim shkaktoi ne thellesite egzistenciale te qenies njerezore.

Po une keshtu e quaj "profesionalizem" se duhet te dish edhe te besh propagande!

hej,  dinte dhe Hitleri te bente propagande qe te lepije gishtrinjte te lepije..smiley    zaten te gjitha regjimet diktatoriale,  kur vinte puna te propoganda, te thanin piten.. ja, mu si Virgjili..smiley

Shiko c'kam shkruar siper teje.

Mendjet gjeniale mendojne njesoj. Dhe kjo s'eshte hera e pare. smiley

po po, sapo e pashe..smiley  

meqe  e permende Gebelsin, nuk ishte rastesi.. nje profesoreshe ketu ne Hollande dikur, thoshte qe Gebelsi, po dale nazizmi ne skene, ishte evidentuar si nje nga intelektualet me te formuar, jo te Gjermanise, por te Evropes aso kohe..

Propaganda nuk eshte ekskluzive e regjimeve diktaroriale.  Me propagande - PR mbahen ne kembe lloj lloj regjimesh. 

Po pra, por regjimet e tjera nuk kane "profesionale" vecse propaganden.

po Monda,  shume e drejte!  vecse ndryshimi eshte se  ne regjimet jodiktatoriale, degjohen edhe zera   ndryshe,  apo kundrapropagande..  ndersa ne regjimet diktatoriale, propaganda eshte monopol dhe monotoni..smiley

degjohen edhe zera te  ndryshe,  apo kundrapropagande.. 

Forma me e perkryer e propagandes.

po eshte e keqa me vogel moj Monda, tha Churchilli jo une..smiley, cte bejme...

Ta futi Monda o Belul. Ta beri si Roki, kur e fusnin Rokin ne cep, e mban mend qe Roki ishte mjeshter "per nderrim vendesh"? 

Pergjigjja jote duhej te ishte:

Sot kushdo eshte i lire te beje propagande! Si rrjedhim cdokush ka mundesi qe te ndryshoje boten me idete e tij.

(Kuptohet qe eshte "me ka cue nana me la gojen", por jo te futeshe ne cep "e keqja me e  vogel" se per ate e sulmuat Monden, apo jo?)

 

po kjo pergjigje ishte e perfshire qe ne pergjigjen e pare Kaviro..  une skam nge te perseris veten, por ne menyre tjeter..smiley   ndryshe i bie te bej edhe une propagande..smiley   (po u bene propagande o Murat, kot e ke.. keta i thirri vatani e rrembyen armet...

Ishte i llojit të vetëm sepse s'kishte të tjerë duke marrë parasysh që konkurrenca ishte zero. Por, s'mund t'i mohohet profesionalizmi, timbri i zërit, dhe mënyra sesi e paraqet dokumentarin e tij. smiley

Po pse s'hapet nje teme ekskluzivisht per Virgjilin, ta nderonim sic duhet.

kur shkova heren e fundit ne Tirane e pashe ne nje kanal tv merrte pjese si opinionist

 

Eh, edhe Hitleri te dytin ne listen e "Kerkohet Gjalle a Vdekur" kishte folesin e Radio Moskes. 

Vegel e diktatures!

Sander Prosi me duar rreth fytit te Virgjilit:

"Per genjeshtrat qe na ke thene, klysh i Duces!"

Bukur, bukur, bukurie...

Mor po me gjen dot njeri poemen "Bageti e Bujqesi" te recituar nga Naim Frasheri, qe jepte njehere motit TVSH-ja? 

te recituar nga Naim Frasheri... me bere kurjoze, nuk besoj se ka ekzistuar

Pse te kete qene Saim Frasheri ai, dhe me ka rrejt? 

Mbase, tani qe e mendoj, kopil ishte ai Saimi. 

ore mua me duket se e recitonte Abdyli.... po mund te  ket qene edhe Kristo Frasheri ne fakt..

Mor po a ma gjen dot njeri, pa quajeni edhe Andon Zako Ledhi po deshet.

Po mire mo, po na mburresh ti tani, se ke bere ushtrine ne Besarabi me Naim Frasherin dhe Nezim Frakullen?

Edhe ti rrofsh, po nga Kadriu e kisha gjetur edhe vete. Po them nga N.F. hej zot. Ju komunistat, kur ju kerkojne uje te jepni kikirik te kripur.

Po ti gjeje vete a derëbardhë. Futju punës, përvishi mëngët dhe nxirre të shkretën në sofër smiley

do te jepja dhe birren tani, po si i paduruar qe je...

Po Bame, po. Me llafe te bukura e genjyet 50 vjet kete popull. Prit o bir, te jap birr.

p.s Lirika, po kam kerkuar, po hic gjetur.

50 + 20, po keto 20 te fundit lejuam edhe ca zera kundrapropagande... smiley 

Versionet që janë në youtube snuk, se kërkova dhe unë. 

Aman mo kush na i ve keto budallalleqe ketu? Agjitpropi me i trashe: realizem socialist. Ana teknike dhe artistike = 0 Njesoj si te eksitohesh duke degjuar zhurmen monotone te nje  makine shkrimi. Sa per Virgjil Culen pastaj, c'te thuash? Pershesh me qumesht hante dhe ai i shkrete bashke me Alfons Gurashin me shoke/shoqe. A po. Ta fala xhaxhi Rita Markos. Ta ruj fort ato goten me te palosme se do na duhet per muzeum.

Valle cfare qellimi ka kjo teme? Te vleresojme estetiken e rrefimit ne kete dokumentar agjitprops te Virgjil Kules?  Te vleresojme timbrin, recitimin, theksin, te foluren e sakte dhe te paster te standardit te Kules?  Kjo do ishte teper e ceket dhe siperfaqesore.

Qe ka vlera ky dokumentar as qe behet fjale.  Duke e studiuar meson teknikat dhe taktikat e agjitpropit te regjimit.  Cilat temave dhe ideve ju meshohej me shume.  Cfare qellimesh ekzakte kishte.  Kujt i drejtohej ne menyre specifike.  Sa efikase ka qene etj etj.

Sa i ceket duhet te jesh qe te mos kuptosh qe talentet e zanateve te ndryshme jane talente ne cdo regjim, dhe qe thjesht shfrytezohen nga regjimet, si te sotshmet, si te atehershmet? 

Aman, apartamentet me tulla te pasuvatuar per te kursyer.

po mire me mire ...se ne po shijonim nje dokumentar dhe na u kujtua nje foles i talentuar dhe qe kete lloj propogande e lexonte apo recitonte, dhe kjo gje ishte e bukur dhe per disa caste na erdhen kujtime , ashtu si Bledi tha me lart c pune ka ketu Boingu ,marksi ,concordi apo GM...ore njerez ishte thjesht nje kujtim dhe nje kujtim nostalgjik me apo pa Rita markon apo Lenka cukon etj.....Normal se talentet duhen respektuar dhe kujtuar si te tille....apo me fal se ne diskutojme per caqelbesira te tipit Sonila Meco apo Endri XHafo dhe i cilesojme si gazetare kurse te tjeret i cilesojme dhallepires,apo supengrenes ..ja kjo eshte ajo qe na le mbrapa

NEVERI

VIRGJIL KULE Ishte nje foles me nje ze shume te vecant dhe per kete ska pik dyshimi...po normal....duhet ti bejme nje biografi ne fillim dhe ta krahasojme me CONCORDIN apo ALEN DELONIN

O Njeriu. Kulja vertet qe ka ze te bukur, po ne kohen ne te cilen Kulja flet, populli merrte mishin, sheqerin, gjalpin me rracion. Ngrihej qe pa gdhi per nje gote qumesht per kalamajt. Katunari blente vezet me triske. Le pastaj kur e meno qe shteti nuk i jepte as pashaporte qytetarit te vet nga frika se per 24 ore arratisej gjysma e popullsise se venit te lumtur socialist qe pershkruan Kulja.... Kemi qene nga ta paktet shtete ne bote ku ushtari kufitar me shume kishte vra te vetet qe donin te iknin, se te huajt qe donin te hynin.

Po ti c'ne qe e merr kaq seriozisht? Po pse o, tek Virgjili e gjetet "leven e ArkiVerit"? Arma sekrete e regjimit? 

Po une c'ne qe po e marr kaq seriozisht?

O Bame, he mo ma solle "birren"? 

Aman o Kavir tani, se po mallengjehen njerezit me Shqiperine e Virgjer. O po te virgjer ishim se s'na e varte njeri, pa ne e dime si na digjej xhani... smiley

Cpune ka taloni i mishit me Virgjil Kulen apo me Dokumentarin......thjesht vlersoj ZERIN ...dhe as po bejme berberin me duket po nejse ....si thoshte nje batute e nje filmi "me rrove ,te rrova ..brisku i imi ngelet " apo jo .......p

E kujt po i rruhet per zerin e Virgjil Kules ?

Hajde teme hajde .

Mjaft interesant ku dokumentar.Flet per Shqiperine e kohes me sistem tjeter, te pa zhvilluar, por ashtu te virgjer.Me qendra urbane gjithashtu te pa zhvilluara ne hapsirat, me fushat qe ofronin mundesi te medha potenciale prodhimi, por ne kontrast te thelle me Shqiperine e 22 viteve me pas, te rrenuar ne teresine e mundesive, per tu zhvilluar persembari.
Gazetari Kule, me aftesi te vecanta spikeri si ze dhe elokuence, i sherbente punes brenda kuadraturave qe percaktonte partia, ne komande te qeverisjes.Ka me shume rast per te mos u mburrur me te sotmen se sa te shajme te shkuaren.Nuk besoj te na lejoje vete gjendja e kesaj Shqiperie, te shajme ate te shkuar, e cila nuk e " zhvilloi", per te na e shperfytyruar ne kete fare feje ...so sot.

Po te shikosh edhe dokumentaret e korese se veriut jane identike.

 Alba2265, vizitojeni Shqiperine  sot dhe pastaj po ju doli kohe hidhuni nje çap andej nga Koreja e sterveriut, per  zbulime...  goxha me vlera

Edhe ne shqiperine e sotme nese do te besh nje dokumentar pozitiv mund te gjesh disa gjera te mira e te lesh ne hije njerezit qe vuajne per buke.

Edhe ne se denohen 100 apo dhe 100.000 njerez, Shqiperia, per te cilen ben fjale tema, nuk rregullohet dot me, me ate skeme shkatrrimi, qe ju zbatua per 22 vite sira....

Tashmë eshte teper vone per denime. Kur s'u bë diçka në fillimet e viteve 90'të, tani s'ke as ke te denosh as te fusesh ne burg. Shumica i ktheu patkojt nga dielli pa ju futur drizë në këmbë. Shqipëria vazhdon kalvarin e saj nga beteja në betejë.

Alternativa, konkurrenca, sfidat jane ekzistenciale jo vetem per individin, por dhe per ideollogjite.

Flet per Shqiperine e kohes me sistem tjeter, te pa zhvilluar, por ashtu te virgjer.smiley

...nuk ta ze goja te thush diktature, "diktature e virgjer" smiley  ja edhe nje tjeter  xhevaire qe se kishim degju me pare.

 kapo, -tema trajton  Shqiperine more "shoku kapo",  prandaj  te berit  papagall e duke llapur si te na vije prej .... per ate sistem, i cili(qe ti ta dishe mire dhe tu  thuash te  gjitheve atyre qe nuk ja kane  haberin  katandisjes se SHQIPERISE  SOT, ndaj dhe   qeshin me marrezite e veta, sepse kur  falsim per sitemein ekonomiko-shoqeror, eshte krejt pune tjeter, nga te  folet  per vendin mbi te cilin ai sistemet dhe  sistemet funksionojne ) e mbrojti natyren token,pyllin, fushen, aren e begatoi nga te  eger qe e gjeti, si ne pake vende te botes, e ruajti  pa e prishur  ambjentin, dmth nuk  e zhvilloi per  ta  bere vend evropian edhe pse mundesite i  pati, POR, qe do te thuhet besoj gjithmone, .... nuk e shkaterroi, si ky  tjatri.

Keshtu  motre xhani kapo, goja ndyhet, jo nga ato qe fut, por nga ato qe  nxjerr....Se une nuk them diktature  e virgjer,  pasi nuk kam bere  shkolle... idioti

 

C'eshte Kjo nostalgji  pa pushim keto ditet e fundit ketu?? 'Shkon' njehere njeriu back in time per qef, po Jo keshtu 3 dite njera pas tjetres! Ueee! Lol

kane te drejte njerezit te behen konfuz kur krahason nje diktature me nje regjim hibrid. sic jane zhgenjyer prinderit tane me diktaturen, zhgenjehemi ne me regjimin hibrid.

ka nje ndryshim se me pare te pakten thuhej qe ishte diktature e proletariatit, nuk fshihej, ndersa sot thuhet demokraci, qe nuk eshte. ne diktature shtresa njerezish u persekutuan, ne regjimin hibrid nje e treta e popullsise mori rruget e emigrimit, per ta fillu edhe nje here jeten nga e para.

Ca ka per tu mallengjy kaq shume ??

ti po kerko shpjegimin e dashnise, Cen? smiley

good luck.

me  '' jeta rreth nesh ''  kishe dashurine bio ....

"vende dhe popuj" e bonte dashnine safari.

mu duk ky zeri i Kules si i ardhur prej al di la...Prite zot....çfare vorfnie ne gjithçka e çfare rrenash sidomos

e forta eshte se ky nuk eshte fare zeri i Virgjil Kules..smiley po dashuria dhe nostalgjia te err syte tha.. ne kete rast, veshet..smiley

Virgjil Kule eshte dhendri i Rita Markos ish James Bond vlleh i Dulles !

Nga keta njerez nuk pret dot asnje te mire vetem te zeza smiley

smiley

loool

Rita kshu? smiley

i modh je Gjono.

I biri i filanit,dhendrri i filanit-me e neveritshmja eshte, se zellin me te madh per kto etiketime, i kan e ata qe kane vujt ma shume prej ksaj sjelljeje.

"Disidenca' e pare me regjimin prej femije dhe adolishence,.ka qene per ket arsye.

Ne gjimnaz,ne klase kishim dy nxensit me ekselent(s'desha me perdor shembullore) me "biografi te keqe".Njanes,vajaza, ishte dhe me e bukura e klases dhe te gjithe cunat kishin ra n'dashni me te,(po dhe vajze e shkelqyer) i dihej fati, pasi ishte mesa e Kol Bib Mirakes,kurse nje shokut tone.dhe ai djali me i mire nder ne, i'u mor vesh biografia me vone.Ai ishte nga Permeti,lind e rrit ketu,dhe kur motres vet maturante s'i doli shkolla per shkak biografie,morem vesh, se dhe ai paska pas ca njerez te perzim me Ballin anej nga viset e tija. 

Me kujtohet si tani, qe kam marr nje shokun tim me vete e i kam than-O Beno,ja une e ti s'kemi asnje klecke ne biografi, a jemi ne te dy ma te devotshem dhe me te mire per ket shoqeri se ata te dy?-Po ata mund t'ia kene me hile partise,- me pat thene duke u zgerdhi,pasi dhe ai ishte dakort me mu.

Mati,pat thene dikur, se kishte vujt gjithe jeten etikimin "bir kulaku,dhe eshte i pari qe e perdor "bir komunisti"smiley

 

" bir kulaku " atehere dhe " bir komunisti " sot , te duken se kane ndonje ngjashmeri ?

Po. kane.Sot eshte e turpshme t'a perdorish!

Kurse atehere ishte e ndershme qe ta vuaje ?

Minmumi,vujtja do te duhej t'iu bante, t'mos e perdornit nje stigme te tille, per persona te tjere, ne te njejtin kontekst ne rrethana te tjera.

Ore dakord jam une qe sduhet te perdoret por ama me shume rrespekt per ata qe u interrnuan apo u pushkatuan pa gjyq , nuk mund ti vesh ne nje kandar me nje " cun komunisti" te diteve te sotme , nejse u gjende pa shkembyem ca llaf por qejfi sma ka ta diskutoj me ty kete pune sepse nuk njihesh per ekstremist smiley

argumenti qe perdor ti asht tjeter.Vujtja, s'do men qe krahasohet me sot,po perbuzja e tjetrit per shkak te t'pareve,asht njesoj.

Ja psh,(arsyeja qe na bani me shkemby kto replika)c'lidhje ka V Kuli me gjithe vlerat qe ka si person,me faktin e te qenit dhender i atij robit?

dhenderri te veshtira, ato, Pjeter. habitem si s'ka dal naj mallkim: u bofsh dhonderr byroje.

Ka shume sepse Virgjili po te mos ishte dhendrri i atij ( as nuk e di dhendrri kujt eshte ne fakt ) e shumta qe do bente me zerin qe kishte do kendonte neper dasme me Mol qyrramonin ose Lanin e brrakes.

kurse sot i ke dyret e hapme gjithanej. plotsoje te shkreten smiley

smiley

 

Po nuk eshte tema per zerin e bukur te Reis Cicos , eshte per Virgjilin smiley

ore, meqe jemi te kto lidhjet, ca e ka Reis Malilen ky?

Nga emri duhet te jene cuna xhajesh.

Fakti qe per punen per te cilen asht pagu,ka qan nga me te miret ketij veni,dhe po t'jete favorizu prej te shoqes,nuk i ka hanger hakun kerkujt.

Jo si tropojanet e Sales me fillore,qe mire venet e punes ne administrate,po t'marrin dhe token e babgjyshit smiley

bir kulaku dhe bir komunisti ka qene , i pari si karremi me i bukur per te uriturin e dyte

Nuk ka te bej me vuajtjet apo komunizmin identifikimi i tjetrit si mbas atesise, perkatesise familjare, lidhjeve fisnore apo krushqore.  Kjo eshte thjesht nje vecori tribale e primitive e shoqerise shqiptare pavaresisht sistemit politiko-ekonomik.  Komunizmi ama e perdori kete vecori te kultures shqiptare ne menyren me te keqe dhe te pameshirshme te mundshme per te perndjekur, ndeshkuar e persekutuarit njerzit ne baze te biografise e lidhjeve familjare me keq sec perndiqeshin zezaket ne jugun Jim Crow.

ne fakt, tani qe e menoj, at goten teleskopike qe inaguronte cezmet, mund ta ket pas radiotransmetuese. 

(sa kom qesh)

oboboo..gjithe ky muhabet per nje lexues te nji dokumentari te tipit realsocialist ! Cka ju ngacmoj?Zeri apo nostalgjia e 'xhaxhit enver'?

Gjithe " dokumentaret" e asaj kohe jane nje m..t e shu..., nje mastrubim i rregjimit komunist, edhe ate mastrubim grupor.Cka ka te "madherishme" ne kete dokumentar?Asgje! Zeri? ok?Se, sa per profesonalizem, hahahha...lesh!

 

 

 

Teme shume interesante!

I vetmi pozitivitet qe percohet edhe nga komentetet eshte zeri i spikerit te talentuar i nje dokumentacioni kryekeput propagandistik. Merre me mend, e gjithe energjia e regjimit socialist, e gjithe puna e disa brezave te tere, tere ato krime e burgim te nje populli te tere dhe e gjithe endrra e sistemit monist reduktohet ne te vetmin vleresim ate te bukurise se zerit te spikerit. Hmmm nuk po me kujtohet se ku kam degjuar kohet e fundit per nje njeri qe flet bukur, shkruan bukur dhe mbahet per rilindas e shpetimtra i shqiperise....

...megjithmend shume interesante.

 

Kot qe lodheni per te diskutu, i lexova te gjita komentet, e ka gjet Olsi qe ka lexu Biblen ne nje kishe moderne te modes design ne Milano.

Ka te drejte Zoti Olsi kur thote qe te gjithe njerzit jemi viruse, mikrobe, bakterie, morra dhe pleshta ne gezofin e jakes se Kulles se Rojes (sigurisht me perjashtim te atij qe llap e nderkohe ja jep ne llape cices se mamase duke lexuar Biblen). Ne nuk dime te ndertojme vetem se sisteme shoqerore perverse, vetem arkitetura jone eshte e virtutshme, sidomos kur ndrron pllakat porcelani te WC-se dy dhoma e nje guzhine. Ne do ta shkaterrojme kete univers, dhe çdo univers tjeter paralel, vetem beni durim sa te kuptojme me inteligjencen tone perverse, sekretin e vrimes se zeze nga mbeturinat shkencore te njeriut te ri. Thuaj shyqyr qe kemi akoma midis nesh mbeturinat e njeriut te vjeter, dmth shpetimi i kozmosit do te vije nga viruse, mikrobe, morra dhe pleshta te llojit te vjeter.

Perse gjith keto komente VK? 

Pse duhet me pas turp me u ndje mire ndersa shef nje dokumentar, me ose pa ze, mbi vendin tend? Ndersa sheh natyren e mrekullueshme por edhe doren e njeriut; pavarsisht sistemit, tregohet se kish kapacitetin per te gjys-projektu, e zbatu sisteme komplekse etj etj... Ate qe shihni aty nuk e boni klika komuniste mer njerez, e boni puna e prinderve tane, ne mos edhe e cave nga ju... Nese nuk e kuptoni kete diference cer tju them...

Amon mer njerez, sa here shifni koloseun, gjeja e pare qe ju vje ne mendje eshte qe sa njerez jane vrare aty nga shpata, hushta e thika? Sa krishtere jane djegur te gjalle ose shqyer nga kafshet ekzotike te Afrikes?

Te gjithe kokeloqet jane te lutur ti adresoje pshurrjet e tyre tip "komunist" e me the e te thash tjeterkund. 

Kavo, 

Prit edhe 50 te tjera... smiley 

sec ish njoni ktu qe kujtonte se grava ishte Edi Rama smiley

jo komunist qe do te themi, por edhe kulsheder e kuqe qe na ke zon burimin.

edhe pak do dale edhe Nard Noka ketu smiley

Ore se ma kujtove , se ku e lexova , e kishte thene me tere mend Ndoka kete qe " Uji i ngrohte eshte me i ngohte se uji i ftohte " ? smiley

"pas 90 eshte me pas se para 90" ? smiley 

Po te ishte Grava Edi Rama sdo ngelte Ngjela rrugeve thuaji atij. Pastaj Grava eshte burre i mire. As kap rob prej veshi as rref grate e mbi te gjitha eshte mysliman jo mason smiley

ti bane pershkrimin e Gramoz Rucit smiley

Ca boni kshu me file? smiley 

7

5

Po kjo kasapane natyrore, ekzekutuar nga njeriu i sotem shqiptar, per brezat e ardheshem,  te le me goje hapur,   me nje shije te keqe qe zor se mund ta admirosh "Shqiperine e ndryshuar" 

dhe kon bythe me u tall me "njeriun e ri". t'pakten ai ishte njeri, kurse keta nuk e meritojn ate klase taksonomike. Homo jane, sapiensa nuk besoj.

Si ka mundesi sot, ku as` qumshti` nuk mungon, as `djathi`... as radha nuk ka mo.. ect ect .. Dmth me hongor ka, po truri ?!! smiley 

 Patek, ore i  paudhe, po ç`ke me Ngjelen ore  ? Nuk mnetet udheve i mençuri, i marri  mbete udheve,  sepse nuk e di dhenuk e gjen kurre ... "udhen" per  tek e mira.

Grave po ku je e burr? Je zhduk fare per fushate smiley

Neper popull,  duke  degjuar,opinionet e te thjeshteve,  se si  do  perfundoje kjo" lufte", e nisur me vakt.

Siç tregojne bathet e mia, rezerva e veteme,  mbetet, ... tregu i komisionereve..!

Punojne.... qerratallaret Patek

Aman e Grave se i thashe ketyre qe ka shume pune puna. Keto kujtun se e hodhen Salen tani kane fillu te nevrikosen ene merziten se po i largohet fitorja. Nuk e leshon edhe kete rradhe ai o Grave. E kam pa shaka. Shifi sondazhet. Ska as fryme per fitoren e Ps-se. Tani po pergatit prape terreni qe te dali te thote prape qe mu shiten komisjonerer. Copa copa po hyjne ne zgjedhje. Nga 2017-ta do vije Ps-ja ne pushtet por atehere sdo jete me shoku Rama smiley

 Patek Philipe ....Nga ato te uruara e kam ngrene ne jete.E kam me te  shkrojtur kete  jo me llafe

'Bama, duke ju  hequr ato  me "koke.." te  gjitha te tjerat i ke thene si jo  me mire.Ore kontributin tim, ne fushen time nuk e heedh une  se paskam punuar ne nje sistem, i cili edhe pse  kurre nuk me ka pelqyer, kjo nuk me jep arresyen te hedh poshte ate qe ka arritur  ky popull edhe ne saje te kontributit tim, tendit dhe te  gjithe atyre qe shkrine djersen,e qe quhen "popull"  kundruall kesaj qe perjeton ky  vend.

 

Shume e bukur! Te pakten per 10 minuta u ndjeva krenar qe jam shtetas shqipetar.

Anyone who tells a lie has not a pure heart, and cannot make a good soup.

Careful, the soup is....sharp!

Qe Ed Rama vjen ne kete Blog rregullisht, s'do me asnje prove !

Mbreme tek Opinioni doli e i tha Fevoz "Ti Institucional ti, posi, si ai gazetari qe jepte lajmet e TVSH qe ne ato reportazhet e kohes. Institucional ishte dhe ai"

Hec e gjeje me ç'fare Nicku fshihet Qerosi smiley

Une them Spiritus smiley

 

E di shefi, qe ke qene duke pare Ramen mbreme?

hahahahahahahahahahahahahhah smiley

dhe ky/kjo nuk eshte i/e pergatitur sa duhet psikologjikisht per te mos rene pre e ideologjise komuniste te Ed Rames.

Lefto...une them qe Edi Rama eshte Kuazimondo. Ka dozat e histerizmit te Rames dhe fluturon me pras me bythe si Rama smiley

ka mundesi, se Rama ne Paris duhet t'a kete mesuar permendesh historine e Quasimodo-s posht Notre Dame, qe eshte nja 10min ne kembe nga Bashkia e Parisit

Nejse, e paskan pat i pik meshire, paskan vu Cilin t'i jape i germoc uje. smiley

meqenese edi o kuazimodo, i bi qe jusepina te jete esmeralda, berisha te jete frolo, dhe meta fibus? smiley 

hahahahahahhahahhahhhhhahaa, sic duket atje poshte urres duhet te te kete rraf Edi ty. Mesiguri do kesh pas bo vjedhjen e radhes. hahahahhaahahahahahha nga xhepist ne Paris, dipllomat ne ambasade. Po sa ju ngjit muhabeti ju te dyve. Keni gjera te perbashketa, dashuroni salijen.   hahahahahahahahahahahahhah

smiley

Po mbani veten me humor e.Mire. Si thote idrizi -ikone e peshkut:ka letra higjenike me te mira se firma Lefti.

a e njeh mire veten tende ti spiritus? smiley

Kohe te veshtira. Nuk njeh robi veten.Ama langojte e njohin te zotin smiley

smiley

per ket pergjigje dhe per shume te tjera smiley

Edhe dhenduret e byrose politike, ( meqe i kujtoi dikush aty ) do i ndajme ne te majte e ne te djathte. Virgjili eshte komunist, ndersa Ardit Gjebrea, dhendri i Besnik Bekteshit, eshte i djathte, njelloj si dhendri i Jozefina Topalli Cobas nga rruga pedonale e Shkodres.

Vecantia e dhendureve te djathte eshte qe kanojne dhe qe jane dhendra ne Shkoder.

Ne 88'..89' ..90' edhe komunisti me i devotshem nuk do te kalonte me shume se 2 min duke pare kete dokumentar,e jo me njerzit qe komentojne ketu...imagjino ti thoshe njerzve ne ato vite..shiko se do te te marr malli per keto..kush? ca thua? je ne vete?

Kur lexon ketu qe "se diktatura zotrie " mohoi njat Qeremin e Bej  Vlores se ai kishte prure nje makine qe mbillte Domate ??? smiley ...se si te vjen nje lemsh ne Gryke me kete lloj Pordhaclleku qe mender eshte gati te shese edhe Femijet e Familjen per te besuar se SIKUR ta kishin lene ...Shqiperia do ja kish kaluar dhe Gjermanise vetem me Fshatin Vucidoll ne Bith te Lugjit ... ku drejtonin antikomunistet e oreve te Para .

O Auron ..o mos vdeksh kurre me ate paszhin e atij Babait te Kombit ne vitet 43 - 44 qe pasi hengri ..."prapa ferrave u degjua nje krisme " ..dhe une do shtoja nje bubullim e ngjashme me keto "shtrengesat"  Intelektuahe SOT smiley

Njerez qe ne vitin 44 nuk njihnin HALENE pretendojne se do ja kishin kaluar ne mos Rusise te pakten Amerikes smiley Cfare Belulesh ka ky vend o zot o zot .....

Odriso ....hallall , kjo po ishte pergjigje, se na cane veshet me keto sikur ti kishte hapur kufijte do ishim bo si Zvicra, apo si Dubai apo si ku di une se cfare , njerez qe akoma nuk kishin gjuhe te shkruar deri ne vitin 1878...kur ropt po benin revolucione..ehhhh kketa po mo na dolen te gjithe disitenta dhe qe nuk i la rregjimi te shfaqnin mendimet e tyre te nalta..hmmm i pame kur iu dha e drejta elirese se cfare nxorren ne pah. Idiotesira dhe nje ndyresirellek duke filluar qe nga mendimi i robeve deri tek menyra e ngrenies ..ehh cte themi ...

nejse pergjigje e bukur ..

Zeri eshte i Dhimiter Gjokes. Shoku i Virgjilit. 

Urdhnoni edhe Alfons Gurashin (ndjese paste), pak sekonda emision mbi vepren e madhe te Drites.

 

po mire o Kavir..  ta pershtasim edhe titullin pastaj: 

Retro TV: Nëpër Shqipëri (me zërin e  gazetarit Dhimiter  Gjoka, shoku i Virgjil Kules).smiley

Nje reportazh qe te kujton ata te Institutit LUCE gjate epokes se fashizmit ...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).