Fushata zgjedhore edhe pse  duket e eger, mbaron ne daten 23 te qershorit. Ne vend te ketij Parlamentit  nursez e inatçore, do te kemi nje  parlament me te rinj qe, sikurse na thone kryetaret, do te jene me  dymbedhjete pellembe erz. Kryetaret, sikurse na beri me dije Muç Nano, kane zgjedhur plote ... "te  virgjer". Kjo qeveri, apo ajo qe do te  na rilinde ...institucionet ( une vetem ato pres) do te jene ne krye te puneve. Me "te shtyra" do ta mbyllim edhe kete vit krize. Do vdesin ca  e do lindin plot te  tjere dhe  ashtu jeta do te vazhdoje. Me takse te sheshte apo me ate jo dhe aqe te thjeshte, neve gjene do te paguajme nga ato kacidhe qe qeverite, dine te `ti marrin brenda xhepeve. Pra shkurt, punet do na vene ne vije ketej e tutje. Ndryshe pse te lodhemi  per zgjedhje? Vetem per nje gje, une kam shupese, se nuk do te zgjidhet edhe  me kete Parlamentin e te virgjerve..

Ruajtjen e kapakeve metalike te pucetave.Ka 22 vjet qe hiqen ne sy te qeverrive dhe  sistematikisht shkojne, per tu shkrire  tek "KURUMI". Vit per vit 6.4 milione euro harxhohen per ti zevenduesuar shpejt, ne menyre qe askush te mos mbetet pa pune. Mirepo zinxhiri ngec papritmas ne pushtetin vendor, qe nuk i zevendeson me kapaket...  i kane lene hapur. Pyesni cilindo qytetar te Shqiperise per situaten me pusetat e cdo lloji. Edhe ato ne qender te Tiranes zhduken e mbeten hapur me jave, muaj, vite ndonjehere. Meqe nuk kam shume deshire te jem ndonje dite brenda nje pusete, shtroj pyetjen e mesiperme.

Di kush ndonje menyre si  mund te  ruhen kapaket metalike te  pusetave?     

 

118 Komente

Dy menyra me vijne ne mendje, madje tre:

1) Policia tek Kurumi

2) Mbyllje me celes

3) Policia kap hajdutet

 

1) Policia tek Kurumi

Firmat qe i blejne i shkrijne vete para se t'i cojne te kurumi. 

2) Mbyllje me celes

Nder u ben, shesin dhe drynin.

 

 

OK, dorezohem!

E fundit dhe s'kam me:

4) Snajperista te pozicionuar siper pallateve qe i hedhin trute ne ere te parit qe shohin qe vjedh kapaket.

Edhe atyre snajperistave do tju a shesin armet per skrap smiley

Në Durrës janë vendosur tek tuk ca palstike por me aq sa di kanë kosoto më lartë e prandaj nuk i bëjnëtë gjitha thotë - UKD. Ndofta duan vet që të vidhen që të bëjnë tendera se ky argumenti i kostos po i del pak boja, pasi vjedhjet dhe riblerjet kanë kosto më të lartë.

Zgjidhje është palstika.  

Zgjidhjet jane te pafundme. Mungon vecse vullneti qe mbytet nga injoranca dhe babezia.

Meqe ra fjala, ne Durres le t'i bejne prej betoni, mqs. Edhe kryebashkiakun e keni betonier.

Si po procedon betonizimi i Durresit? A kane sheshuar edhe ndonje mbetje tjeter ilire a elenike per te ndertuar katedralet e injorances dhe babezise, shprehje te shemtise shpirterore?

Po! Di unë një. Mbyll pikat e grumbullimit të skrapit!

Meqënse do kem kundërshtime nga peshq biznesmenë, atëherë, më lejoni të vazhdoj: nëse nuk don t'i mbyllësh pikat, në këtë rast zgjidhja është dërgimi pranë pikave të grumbullimit të policisë më koti në Shqipëri, atë bashkiake, me porosinë që po gjeti mbetje metali pusetash, të arrestojë pronarin, të sekuestrojë pronën dhe të heqi licensën.

Po qe se ata horrat e bashkisë marrin ca para nën dorë dhe nuk e bëjnë detyrën, ngelet që policia natën të vrasë tërë gabelët e Tiranës, dhe t'i paraqesë ato si vetëmbrojtje, apo aksidentale, apo vetëvrasje, apo natyrore. pas kësaj, do shihni se asnjë kapak pusete nuk do mungojë.

 

Olso, ke harru edhe nje tjeter te vogel, qe e pati praktiku Napolon Bonaparti qe ne kohen e vet....Rriti rrogat me qellim qe nepunesit te mos vidhnin dhe pasi e beri disa here, vjedhjet dhe korrupsioni u ulen ndjeshem, por nuk u zhduken fare.... dhe per kete pjese te pakorigjueshme, ai dha urdher..... te varen, pasi keta jane te semure......!!!!!!!!!!!!!!!

me fjale me te thjeshta, po nuk u ngrit mireqenia ekonomike e popullsise (pra me i llaf, t'ja kalojme dhe Gjermanise smiley) keto fenomene nuk do zgjidhen kaq lehte....

alidems,  nuk e kam kuptuar dot kete llogjiken se rrogat e vogla justifikojne vjedhjen.  E ka menduar njeri psh sa duhet te jete rroga e nje doktori qe te mos marre bakshishe?

Bej nje pyetje vetes; sa ishin rrogat ne kohen e lavdishme, dhe sa kapak pusetash mungonin? Me thuaj c'pergjigje more ok?! lol kafsha kafshe mbetet sido qe ta vertisesh. Jepi dru me mire se llogjike ska!

Varferi mentale qytetaresh ose fshataresh qe i vejne supeve nje e emer hajduti dhe "aq me ben" per hir te bukes ne tavoline apo plotesimit te qefeve te mia duke lene ne grope qytetare te tjere  qe protestojne te jene varrhimes apo hajduter apo vrases te qytetit te tyre.

Ndiqni rrugen e nje hajduti dhe te jeni te sigurt se gjurmet e tyre do t'ju cojne ne parandalimin e ketyre " te befsha gropen !!!!

Ide shume e mire. Me ate rast mund te perdoret plastike e ricikluar. Nje rruge e dy pune.

Ja idene e gjete. Piji lengun tani. smiley

Kjo ideja shume gjeniale,

frike kam do perfundoje ne hale,

E nga halja ne pusete,

ja si idete qarkullojne vete. smiley

me fjale me te thjeshta, po nuk u ngrit mireqenia ekonomike e popullsise (pra me i llaf, t'ja kalojme dhe Gjermanise smiley) keto fenomene nuk do zgjidhen kaq lehte....

Ose anasjelltas: Po nuk u kontrollua krimi (si c'eshte edhe vjedhja) nuk ka se si te ngrihet mireqenia. smiley

Moratorium kunder skrapit mbase?

ndalo per nja dhjete vjet fonderite te shkrijne skrap. Vetem celik te ri! Kontrollo exitin tha!

punoi per skafet!

Duhen krijuar urgjentisht obligacionet e kapaqeve te pusetave!

Ka vetem i zgjidhje. Ne vend te kapakut te pusetes e betonon ate pjese dhe i vendos i dere te blindumen(shtrire) Dera blindume sduhet te jete me brave normale por me brave kasaforte qe hapet me nje kod te enkryptuar 256 bitsh advanced encryption standart. Gjithashtu dera duhet te jete e pajisme edhe me linje interneti qe te lajmeroje ne kohe reale qendren nese po tentohet te vidhet smiley Bej shaka ore. Se mos e hani me verte smiley Zgjidhja reale sipas mendimit tim do ishte vendosja e mini gps tracker (e kam pa shaka Olso) te cilet mund ti bashkengjiten kapakut (duke u bere te pagjetshem)dhe nuk e kane koston me shume se 10 dollare copa. Te gjitha keto komandohen me nje software fare ordiner kontrolli qe automatikisht te lajmeron kur ndryshohet vendodhja. Nejse. Keto metoda jane teper te "avancuara" per qeverine tone qe i kane te gjitha faqet shtetrore me drupal "se o e sigurte" smiley

Vetem dhuna i zgjidh keto pune,

Kushton pak dhe eshte qef shume! smiley

...gjithashtu: zgjidhje shpejte, higjenike dhe eficente..smiley

m'u kujtua: "i kemi sahanet pa kapake".

e tha ai fshatari  i mesemsmiley, Xhezua, me duket..smiley    

ndersa mua me kujtoi ate lojen logopedike..smiley  ''kupa me kapak, kupa pa kapak''   ose,  ''une them ti veme kapak ketij muahbeti...     pra me nje lloj çelesi..  keshtu eshte edhe ketej..   eshte tip sistemi ne fakt qe e kane vetem keta  te ndermarrjes perkatese, tip komunalja..

i kemi shanet e ndare me ta ne, tha xhezo. sepse zakonisht hanin ne nje sahan, per solidaritet.

po po, ke  te drejte.. bile Xhezua  u ndie i fyer qe e krahasuan me kulakun..smiley

Kush e ka pare filmin "The Graduate" e di qe e ardhmja eshte plastike.

Pse nuk vejne nje stampe ne cdo kapak ku te shkruhet i shame me none e moter kush e prek ket kapak!!!

 

e zgjidh pasqyra at muhabet.

pusetat tona zgidhen kur te zgjidhen black holes. a te kujtohet "mos peshtyni per toke" te shkrujtme ne hekur. eh, kohe te arta tuberkulare, me semundje artistesh te pakten.

12 vjet kryetar bashkie Edi nuk i ruajti dot në Tiranë kapakët, tani që pretendon për kryeministër do ruaj në gjithë vendin....

Ore Edi, po prit pak

Ti nuk rujte asnji kapak

Tani dashke me u bo mbret

Po kapaket, t'i rujm vet?

Ik mer toc kuklle futi nje dore dhalle se te paska ra keq dielli ne koke.

do kapake ne puseta, te ecesh si njeri? voto lsi!

Miku im eshte nje problem i madh dhe si i tille nuk mund te zgjidhet lehte nga nje kryeminister.Nuk eshte problem vetem i Tiranes por ne gjithe Shqiperine....Zgjidhja?
Duhet te jete shume i veshtire, per gjersa nuk ka marre rrugezgjidhje.Sepse parasegjithash, duhet mbyllur apo ndeshkuar Kurumi, duhen futur ne burg grimbulluesit e skrapit, qe grumbullojne produkt te gatshem, vjedhur shtetit...
Por une dyshojse funksionon nje Mafie e cila llogarit e ndan fitimin me grumbulluesit te ciket kane ne " pune" nje ushtri mjeranesh qe levrijne gjith netet, dimra E .....E behare.
Ku ben vaki ky fenomen si tek neve?

Nga nje Koq-ua per pusete qe ta ruajne smiley

Nga nje Koqo per pusete

Dhe hajdutet largohen vete

Ne at vend ku vidhen kapaket e pusetave, heret a  vone do te bien njerez ne puseta!

N.N 

Bashkia e Lul Bashes te coje njerez per eksperience ne Shkoder te mesojne si e kane zgjidhur kete problem.

Boookooor

zoti Komentues,  megjithse juve jeni shume i vemendshem, dmth selektivisht i vemendshemsmiley,   per cudi  nuk e  keni kuptuar cka po thote autori  i prurjes...   perndryshe, jam i bindur qe nuk do te jepnit kete zgjidhje  qe thoni me siper...  pra, autori po thote qe eshte problem mbarekombetar (Shkodra eshte brenda)  jo vetem i  bashkise se Tiranes.  pra kerkon/jme  nje  zgjidhje  per gjithe Shqiperine..smiley

Shkodra me Pd si Venecia ,me lsi si las vegasi

Ne nje vend ku ka pusete duhet te kete dhe kapak, po kur mungon kapaku, atehere e kane vjedhur ate..

                                                                                                                                                            Nard Noka

Dikur duheshin pak puseta per qytet aq ishte kapaciteti i 10jes e ruheshin lehte. Tani hajde ruaji smiley

Plus qe hane edhe shume tani nga bolliku I sales.

Sali bolliku, Ilir floriri, - prandaj s'i ecen Edit s'ka gjet nei epitet me mireqenie. 

Me mire 10tet tani se atehere...

Demokraci do te thote edhe me shume stool softener.

Kjo mund te perdoret per fushate.

A 10-ni me mire se 4 vjet perpara?

Ose:

Me mire 10i - me LSI

smiley

me PS-ene e LSI-ne, prit te mirat qe na vijne.

 

Do e fusin ne shporten e ilaceve te rimbursushme edhe kjo eshte mireqenie

"A ju kujtohen ju çatitë që binin mbi kokat e nxënësve në shkollat e Tiranës, ato ishin tendera të fituara nga Kokëdhima, në Himarë, pallatet që i kanë zënë frymën qytetit janë nga Koço Kokëdhima, reklamat e Tiranës, reklama që i ndau me z Kokëdhima. Z Rama po të them, qytetari i Tiranës e njohu modelin Rama-Kokëdhima, por ku e di ti që do e kapërdijnë qytetarët e Shqipërisë këtë model. Modelin Rama-Kokëdhima, Tirana e flaku në Lanë. Je më i pashpresë së kurrë

smiley
E ravijezume kjo.

Lefti me kujtove plasmasin qe vinim neper dritare kur na thyheshin xhamat. Shtinim leke qe ta blinim. Dhe meqe jemi tek dritaret, mund te jete nje nga pamjet me mahintese per mua, ne sensin cuditese dhe emocionuese njekohesisht, kur shoh fabrikat e vjetra, edhe ketu ku jetoj, godina industriale me qindra kuadrate te vogla dritaresh me dhjetra ngjyra, ca te qelqta, ca bosh, ca plastike, ca kompesate.

Nga nje plake, si ajo e vendos dicituren, per pusete.

Per nje kapak qe ti s'e le...

Sa te jete Rama ne krye te PS nuk ndalet ky fenomen.

Ndaloni konkurencen e Pandershme .Saliu vjedh Trenat avionet ,tanket ,nendetset , torno e makineri dhe i shet per skrap.

Disa fukarejve u ka lene te vjedhin kapak pusetash dhe bertet me vuvuzelet "si t'ja bejme : ? Po dhe per kete ka nje zgjidhje ... Krijo  " Policia e ruajtjes se  kapakeve " dhe vur keta llapistet e Pd-hit ti ruajne se i njohin me dhemb e dhemballe hajnat e babasqapit !

ILa vene dhe drejtoresh lefKOPENE ...o nene o nene...  jo qe s;do vidhen po do shtohen si me magji ....kapak pas kapaku !

Nje vend ku vidhen pusetat, meriton t'a kete mune sheshit.

Faik Bey Konitza

Hiqini kapakun e pusetes temes smiley

Ruj kapaket ose largohu!

e cudishme eshte kjo pune..  atehere thoshin  ''hap kutite ose  largohu''  tani thone:  ''mbyll pusetat, ose largohu''..smiley   zdi cte bej i ziu njeri.. ti hapi, apo ti mbylli, kjo eshte ceshtja.....smiley

N + N = 2N (Nard Ndoka matematicien)

Nje pucete + Nje pucete = 2 puceta. 

"Ne i kemi pusetat pa kapak", tha lideri me krenari.

Ne s'kemi puseta fare - iu pergjegj kundershtari.

Ide e mire per parlamentin shqiptar.

Jam kurioze sa shitet nje kapak pusete?! lol

varet sa kg eshte..smiley  dmth pyetja duhet te ishte: sa kushton nje kg hekur per skrap..smiley

Nuk Jane standarte ato kapaket? smiley. Ok sa kg eshte nje kapak pusete dhe sa kushton kg? Per sa pare behet fjale? smiley ( sikur po flasim per gold po me duket )

ke no i mendje me fillu tregeti nderkombetare? smiley ja paske von synin NASA-s ene raketave. 

Me thon te drejten ato shuttlat e vjeter jashte perdorimi jane. Sa zejn ven kot.

natyrishit jo!  se ka kapake keshtu,  por ka edhe keshtu.. e plot te tjera..smiley

....qe ti sjellim nga ketej e ti shesim atje??? smiley  ....e beshme edhe kjo, konkurenca zero, puseta sa te dush smiley 

10 kg (ose me shume) * 500 leke = 5mije leke. Me 5mije leke vjen ne qejf jevgu me raki.
Zgjidhja? Saldim ose kapak betoni. Ose kap e.... dru, atij qe kalon ne lagje per te mbledhur hekur, eshte njejta dore qe vjedh puseten. Me pas as duket ne lagje jo me te vjedhe kapaket.

Ti bejne me celes

ose  bullona

i vodhi Koqua

paret tona

atij muhabeti

i ka vdek nona

18 cope vetem Tirona

 

 

Po ku paske qen mer Brad? Paske hum kot si poet!

po kush te le ketu me shkri talentin mor mik .

Brado, ca bohet me Pjerin? 

Ke mor vesh gjo?

eshte prane finalizimit te madh , duro dhe pak dite.

Kapaku pusetes

rrinte i menduar

kur do me rrembejne

keta te shkalluar

si do me largojne

nga kjo vrima ime

ku derdhet muti

komplet pa pretendime

Ej pa lidhje me temen po nuk di ku te pyes dhe pertoj te lexoj neper internet listat. 

A ka fut ndonje nga ato te mjaftit neper lista ky ed rama, dhe nese po ku?

Gracje

Erion Veliaj, Nona mjaftit eshte kandidat ne Gjirokaster!

Ok thx.

di gjo, ven te sigurte apo ca?

 

O kapak, kapak i mire

mbulon pusetat plot deshire

qe nga dita qe ke munguar

per proteste nuk kam shurruar...

Mer po runi Nard Noken, po leni pusetat. Thone qe ne kuadrin e konkurrences globale, ja ka vu synin kinezi.

per kete problem u prononcua  edhe punonjesi  i komunales, me inicialet  N.N, por qe nuk donte te indentifikohej....

''do ti besh gropen shokut, hiq kapaket e pusetave....

Generals gathered in their masses
Just like witches at black masses
Evil minds that plot destruction
Sorcerers of death's construction
In the fields the bodies burning
As the war machine keeps turning
Death and hatred to mankind
Poisoning their brainwashed minds
Oh lord yeah!

 

Po nuk jane vetem kapaket e pusetave qe rembehen vellezer dhe motra, jane edhe sahatet e ujit (jo keto te rejat se jane prej kaucuku, por ato te vjetrat qe peshojne 2 kg dhe jane prej bronxi a tunxhi), jane sbarat prej bakri ne kabinat elektrike, jane llampat kursimtare qe ndricojne shkallet e pallateve tona, jane telat e ndryshem qe sherbejne per korent apo komunikim. E kjo epidemi vetem sa perparon. Aktoret e ketyre rembimeve jane ne pergjithesi te rinj te papune dhe te pashprese te cilet familja e tyre per shkak te varferise dhe mjerimit nuk i ngop dot as me buke. Me leket qe fitojne nga shitja e ketyre hekurishteve grumbullueseve sigurojne aq leke sa te kene mundesi te pine ndonje cigare hashashi qe me thone te drejten kam qejf ta provoje nje here. Aty tek lagja ime kur kaloj prane ndonje grupi te rinjsh e ndjej eren e kendeshme te kesaj bime.

Zgjidhja eshte punesimi i njerezve dhe i rinise. Jo me kot Saliu  nese e merr pushtetin ne programin e tij ka pikerisht punesimin e miletit. 

"Nese njeriu ka per te ngrene e per te pire ai/ajo nuk i shkon mendja per te vjedhur"

                                                                                                            Nardi

Drejt Timi, brenda nje cerek ore midis 03 dhe 04 te mengjezit u cmontuan 82 sahat uji ke pallati im.Duan te thone se i organizon vete ndermarrja e ujit...Nuk e di sa e vertete eshte.

Duke i bere plastike. propozimi im per Ramen e 2004.

''segmenti''..smiley

sa lexova nje brclet....per nje bjonde qe ra ne pusete dhe tha - shyqr qe spaska kapak se do kisha ngel brenda!!!

 

edhe nje, te privatizohet sherbimi i pusetave. por vetem puseta jo kanalizimi.

dhe : do kapak qe e ke hak, kush ma prek do haje dajak, nga prishtina ne laprak, nga vermoshi ne kolonje, gjithe pusetat bere me bonje, po te dale te flase njeri, nje pusete sa nje tepsi. smiley

 

Koco Kokedhima tha se 2K ne emer te frymes rilindese do prodhoje kapake pusetash me cip me sinjal GPS brenda.

Keshtu jo vetem kapen hajdutet, por prodhohen dhe hartat e para elektronike te qarkullimit te metaleve te renda brenda e jashte vendit, nje enderr e hershme kjo e Ismail Qemalit.

Filloi te me kopjoje idete Koqeja Koqedhimeja

O Koco, o i pabese,
Ty Pateku ta merr ne kthese! smiley

smiley

... duke i hequr ruhen mè mirè se sa duke i lènè nè mèshirè tè fatit...

me ca do lloj gjeje me i myll prap e gjejn menyren me e hap e vetmja menyre qe mendojn un eshte qe te ashpersojn ligjin ti denojn ose ti ven gjob 

Kta dun me ju heq buken nga goja fukarejve. Me car do mbahet bathorja pastaj? Po cunat ku do i gjejne leket e skedinave?

 

geri dora vet

ne kohen e enverit banjot turke e kishin brimen 15 cm....ne kohen e demokracise, eshte bo brima hales 75 cm

demokracia i ka zmadhu zorren popllit ere, ca fakmutin doni juve?

para pak kohesh u njoha rastesishte me nje ish zyrtar te bankes botrore qe kishte sherbyer disa vite ne tr,he i thash si dolet ne shqiperi kishit goxha pun besoj?

po po dolem sh mire tha por kishte nje problem ne tr duhet te ruheshe se mos bie ne puseta ngaqe vidhnin kapapet.....smiley)

Z.NN , konstruktor i njohur per zenie vrimah Pusetash , ne vendet e Botes se Trete ,i entuziasmuar nga mendimet  e shumta qe u rrahen  , pasi lexoi PPU , u ngazellye si rrallehere per zgjidhjet e propozuara . Me kete rast dha edhe orientimin perkates  

.Problemet qe kane zgjidhje , mund te zgjidhen !...

Po po do zgjidhen ,ishalla e gjejne dhe gomarin tim !  smiley

Ja dhe rojen e gjeta, me kobure ne brez e keni  smiley

Ja edhe nje zgjidhje:

Meqe policia s'po mundet me kry pune, shteti te krijoje Njesitin e Hajnave te Licencuar dhe te paguar me page nga shteti qe ti vjedhe keta hajna civile ne bugjetet e tyre me deme minimale kolaterale te mundshme per qytetaret e tjere te pafajshem.

Ju jeni e ardhmja e kombit ( per hajdutet)

Jemi te gezuar qe marrim pjese ne hidherimin tuaj !!!

Jemi shtet neve, punojme neve , te shkundim manat !!

smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).