Një maskarallëk i kryer në mes të ditës po na serviret këto kohë përnatë në TV.  Ministri i Mbrojtjes sajon një reklamë për forcat e armatosura të RSHsë. Reklama na del përnatë në të gjitha emisionet më të shikuara të TV Klanit.  Padyshim, që për këtë reklamë ministri ynë ka ndarë veçmas ca pare tonat për t'ia paguar Aleksander Frangajt.  Sandri nga ana e tij, i pasqyron fushatën në Elbasan ministrit tonë. Gjithë ky palaçollëk bëhet në dritë të diellit, në syte tanë, zhgrryhen me paret e taksëpaguesve shqiptarë, si të ishin lekët e gjyshit.

34 Komente

Po e vertete eshte.... ky minister palaço, i ka dhene nga fondet e Ministrise se Mbrojtjes vetem Klanit rreth 1 milion euro dhe TVSH.se nja 400-600 mije euro, per ca reklama propogandistike, qe nuk kane asnje vlere..... Po ky Minister palaço, beri nje rikonstruksion ne fushen e rreshtimit te Shkolles se Bashkuar prej 2.5 milion euro, euro te hedhura kot, pasi ne ate fushe nuk rreshtohet me asnje njeri dhe efektivi i asaj shkolle nga 3000 vete, bashke me Akademine eshte reduktuar ne me pak se 300-400 vete.....dhe me e bukura qe nuk rreshtohen asnjehere....

Nderkohe qe repartet e ushtrise nuk kane fonde as per dieta e as per logjistiken administrative si leter lapsa, apo boje printeri, per te mos folur per gjera te tjera....

imam dhembethyeri esht akoma?

1 milion euro reklame per nje ushtri qe ka fuqi goditese sa nje shoqate gjahtaresh.

do te mjaftonte qe ndonje person me pak fare integritet ne PS te kallxoje per bemat e Imamit ne vitin 1997 si gjeneral lufte i veteshpallur. Por si duket spiunet nuk shiten kurre...

E verteta eshte se ky Imam Bajalldia , eshte nen kontrollin e NATO-s edhe per shpenzimet financiare . Atje ka keshilltare ne cdo rang dhe vete Ministia eshte e detyruar ti raportoje me detaje cdo gje strukturave te NATOS dhe te OSBE .

Ky llafazan skenash e show ministror Imamai , njesoj si Olldelja nuk kane kurajo as te marrin fryme jo me te japin Para . Tjeter kund fle Ljepuri i Bideve te Berishes .Por edhe kurajozet e ketyre zbulimeve qofshin Gazetare apo Politikane , duhet ti drejtohen ne baze te Ligjit (me falemenderes per pergjigjen) Perfaqesuesve te NATO-s dhe OSBE-se ?

A jane ato ne dijeni te ketyre shpenzimeve marramendese per Reklama HICI dhe si mendojne ato te kontrollojne e ndihmojne per mos shkelje te Ligjit Elektoral nga strukturate Depolitizuara ?

Pas nje pergjigje , mund edhe te ngreme gishtin drejt persedrejti tek ky kuakkuarakuak trimeror qe e kane vene Minister te stratagjemave ne Lufte kunder alieneve smiley

E paska kap veten Bardhyli. smiley

Ky per mua eshte pede. Reklamen nuk e kam pare pasi e kam televizorin smart TV.

Brilliant!

Ketu nuk hyn shum Imami . Ai dihet se cfare eshte . Ose nje Rucist i "vockel " i perspektives ose si shumica  qe perfaqesojne PD-hin = Karieriste , nga Llumi I Partise se Punes . Dmth ne cdo krah ta kthesh , nje tenxhere ku mund ti rritesh presionin e Dosjes . Ndersa ne shtrat te ketij  llum , gelojne vemje gjithfaresh e vegjetojne me dhjetra qener e kulisher neper kembet e tyre per Kocka pas fitorjeve . Sidomos pas perdorimit te te perdalurve Politike si Imam Bajalladia , ke nje kor te tere kuakkuarakuakesh tek prurja me fitorje mandatesh e PD-hit ! Lexoi me vemendje ku e mbeshtesin Fitorjen smiley Vetem jarget tu shikosh si u varen kur komentojne  per Fitorje ...kupton se cfare eshte Imam Ministrori !

po ne cfare gjuhe flasin te nenes apo te njerkes  ??

Mbase ua ben nje pyetje te drejteperdrejte se Komisioni Topalli sikur ka nderhyre ne Gjuhen e PD-hit !

E ca i ka punuar dhe c'po i punon ketij populli qeverria e Sali Berishes! Do te duhen vite te tera per t'i gjykuar e ndeshkuar.Nje shtab kusaresh .....ne krye te " puneve"!

oh, ca perle eshte kjo muzika!smiley Aleksander (Lala ksaj radhe) eshte i MADH!

eh mire merruni me leket e reklamave juve....

Me vjen keq per njerezit e mi dhe shqiptaret e ndershem se per te tjeret......ua ka gjet Sala vrimen dhe po ua mban ashtu te ngulur. Dhe zarat ashtu te lumtur deri ne delir e duartrokasin apo brohorasin liderin e tyre Pinok Uarrasi.

dhe ju nuk msut qe nuk msut me i ron fyellit me naj vrim tjeter...ai tjetri diskutonte qindra mijra euro i kap ne flagrance ne video dhe sot po thoni nuk ka ai faj, fajin e ka sistemi. Nderkohe per ket reklamen ju mjafton bindja se eshte e vjedhme haptaz po mesa duket ktu sistemi nuk paska lidhje. Reklame per ushtrine jep dhe cnn, ja pysni xaken po nuk mbesut mu

Viti 2010, Ekspozita Boterore, Shangai. Vuri doren ne zemer qeveria kineze dhe u dha shqipove nje cope toke falas qe te ngrinin pavionin (qe duhet shkruar pavijonin sipas drejtshkrimit, e di). E ndriten shqipot si gjithmone. Le te tjerat, po ne balle te pavionit nje ekran i madh me videomesazhin e Naltmatdhimit (shume i gjetur ky cilesim, kushdo qe e ka gjetur). Vetem Koreja e Veriut dhe Taxhikistani a Turkmenistani kishin dicka te tille. Erdhi edhe delegacioni i shqipove me kete rast, ne krye Ruli, s'di cfare ministri ishte ne ate kohe, i bujqesise mos gaboj. Me thote shefja kineze: "Kemi nje problem", po sikur te me thoshte: "What's wrong with you shqipot?" "Organizatoret kane menduar ta akomodojne vetem ministrin ne hotel me 5 yje, po puna eshte se te gjithe pjesetaret e delegacionit duan te rrine ne ate hotel bashke". "Duhet t'i kishit marre masat, thashe me vete, nuk e di ate meselene me perandorin kinez dhe mbretin Zog, qe pavaresisht pasaktesise historike, tregon shume per natyren e shqipove". Nejse, ku eshte lidhja me temen ketu. Ne kete delegacionin e famshem s'kishte si te mungonte edhe nje prej Frangajve, vellai i Sandrit, gjoja si gazetar, e bashke me te edhe bukuroshja me ca kile te teperta ne shtat Suela Mecani. Pak kohe me vone te "Fiksi" doli ai skandali (megjithese ne Shqiperi besoj nuk ka me vend per fjalen skandal) i email-eve te bukuroshes Juele me bukuroshin Frangaj per punen e reklamave qeveritare te "Klani".     

Kjo eshte e tmerrshme, eshte fyese poshteruese!Te duket sikur qeverisemi nga nje bande gangsterash, qe na kan zaptu e na sundojne me force,bejne ctu doje qefi me ne, e ne s'mund te bzajme. smiley

Pjeter,

Kjo eshte nje bande gangsterash qe per realizimin e qellimeve te tyre (pasurimi ne kurriz te tjetrit) jane te afte dhe te pergjegjshem te bejne gjithshka qe ju duhet pa kurrefar gajle. Tek ne sistemi demokratik i qeverisjes apo drejtimit te shtetit ka marre fund. Nese nuk do te kete revolta popullore situata nuk ndryshon, biles vetem sa perkeqesohet pambarimisht.

E pra, si guxon kjo qeveri te promovoje forcat e armatosura ne 100 vjetorin e tyre me kte spot te tmerrshem dhe poshterues!!!!

Po c'qin vjetor, more c'qin vjetor,je ne terezi ti apo jo!Po si ore me shpetu erzin partise,jeni gati me u mrekullu prej teshave te mretit lakuriq?!Medet,ca na ka gjet!

Po nai kryeteme per Nikun qe kishte pre floket? A te kete taku berberin? Bllokade edhe ktu, si te gjithe mediat e tjera?

Dhe mire jua bejne. 

Ka njoFtuni per 100vjetorin e Ushtrise njaj. Po paksa ma pare , duhet me dijte se ka me shume se 100 vjet Ushtri , qe kur Osmeni vendosi me tabor Zagollajt ne Burgjet or tie . Pastaj mesymja e Zogut per rimarje Pushteti me bajoneta Sllave eshte edhe kjo nje beteje me Ushtri .Dmth Sebo - bielloruse kunder shqiptareve pa Ushtri ! Me pas Zogu u merzit me Ushtri Sllave dhe vendoi te beje Xhandarmeri Italiane .Keshtu qe nuk ariti te formoje dot Ushtri . Ja shiti Shqiperine Italise dhe ajo ne kuadrin e KURORERS Emanuelit , Babaret e Kombit asnjanes krijuan nja dy batalione me Shqiptaro - Italiane smiley

Po e kane gjet Sqaperia formimin e Ushtrise me dekretin e shpalljes se Mehmet pash Derralles Minister :i Mbrojtjes Kombetare ? Nuk besoj se nuk ka Shtab te Pergjithshem dhe forca !

Keta jane Qesharak ne THEMEL jo ne dukje .E vetmja date Historike per formimin e Ushtrise Shqiptare eshte dt 10 Korrik me themelimin e Shtabit te Pergjithshem me komandant S.Moisiu e Komisar E.Hoxhen !  Po njajo nuk quhet or tie se na kem edhe Ballin qe ka formue ushtri me Laraska smiley

Ështe per te ardhur keq qe ushtaraket tane, te diskretitohen me te tilla reklama ne tv te paguara nga taksapaguesit shqiptare, ne 1 kohe kur ushtria shqiptare vuan mungesen totale logjistike.Ku trumbetohet me te madhe kthimi dhe nisja ne misione paqeruajtese e efektivave te ushtrise, qe eshte per t'u admiruar se me te vertete sakrifikojne dhe si per ironi te fatit nuk gjen dot ne repartet tona ushtarake (ne ato pak qe kane mbetur) 2 vete me te njejten uniforme, por jane lara - bala, ka akoma efektive me uniformen e dale jashte perdorimit pas parades se vitit 2004, kur ne 100 vjetorin e Pavaresise ushtria shqiptare demonstroji uniformen e re . Pa permendur pastaj mungesen e karburantit per automjetet te cilat transportojne efektivat per ne reparte perkatese , apo vonesat prej muajsh te tere (mbi 6 muaj) te trajtimit qesharak ushqimor (prej 410 leke ne dite) te ushtarakut qe kjo qeveri me plote gojen e ka diskretituar.Ish-presidenti atehershem , kryeministri i sotem ishte ai qe i krahasoje ushtaraket tane me shalqiun, jeshile nga jashte dhe te kuq nga brenda dhe sot thur hartime kur percillen efektivat ne misione paqeruajtese, kesaj i thone trendafili ne njeren dore dhe thika prapa shpine ne tjetren.Pale me pastaj aktori i deshtuar qe "mbronte bazen e pashalimanit" dhe "gjenerali i '97" me dhembe te thyer nga kryeministri i tij (ne 1996) te shperdoroje besimin dhe leket e taksapaguesve shqiptare, nuk ka turp, hipokrizi dhe tallje me te madhe

Nashi bande jane por njerezit kane faj se ne vend te peripiqen ta heqin qafe kete bande perpiqen te behen pjese e kesaj bande.

Po pse u ka dale gje keq bandave?

Kultura e ambientimit me te keqen .,

Bota eshte relative. Po u be sistem referim e keqja, e mira behet e keqe, ose minimumi e humbur. 

Busulla morale  eshte prishur.

Alba2265, kane s'kane faj, duhen.  Duhen se ndryshe me cfare do englendisemi?  

Se ja psh, SPPCMR ose Sindikata e Pavarur e Punonjesve Civile te Mbrojtjes dhe Rendit Publik te Shqiperise i dha sot Arben Imamit nje si tip certifikate - dekorate.  

Sido qe ta dredhesh dhe ta perdredhesh kete akt ne teresine e vet, shastiset njeriu ose fillon dhe pyet veten cilat mangesi konkretisht e pengojne ta ftilloje teresisht apo edhe pjeserisht. 

Perfundimisht, mbas disa momentesh, te kalon ajo faze dhe nqs e ke kollaj i fut nje te share, nqs s'e ke kollaj ta prishesh gojen, e fut tek kategoria 24 karat dhe kalon matane. 

Qe te pranosh me gjuhen e SOTME se kemi Ushtri , nuk eshte ndonje gjhe e Madhe .Po kemi .Po qe te kesh Ushtri duhet te argumentosh ..Perse te Duhet ? Cfare Plani Strategjik ka ? Ke ka armik ? etj etj qe me pas plotsohen me raporte forcash mjetesh e armatimi por jo per ushtare te Tredhur .

Ne fakt ne kemi Oraganizim ushtarak ne perberje te se ciles per gjashte mije ushtarak kemi 150 Police ushtarake dhe nuk e di sa Shikas ose Shiurras e spiune vullnetar te PD-hit  . E perse duhen ? Sikur vetem nej krahasim te vogel me ish Kohen te besh me Ushtri , del se ne 40 mije trupa kishte 100 shiurras ???? Mire atehere se 'zbulohej veprimtaria armiqesore " smiley po Sot ? Kush eshte Armiku ???? smiley

Ku i kane per gje Hipokrizite e Llogjet sot keta .Pastaj Eurot smiley ( kush tallet aty me Europen )  ...Po ato dihet ku shkojne , perse perdoren e ke shperblejne .I gjen dhe Bujari i kontrolleve po deshi babasqapi  ..Po ka ndryshu metoda ! Nuk thote me hajduti " kapeni Hajdutin "  e kane shndruu " Na vodhi Opozita "  me oficeret e Kuq !

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).