IPR Marketing eshte firma italiane qe parashikoi me sukses zgjedhjet ne vendin fqinj. Ky eshte sondazhi i tyre i dyte dhe po zbulohet tani drejtepersedrejti ne www.oranews.tv .

442 Komente

PS 95%, FRD 4%, PD 1%.

ku eshte  ai Gjergji kur te duhet ,tha..smiley

gjergji ka dal per kumblla jeshile.

lere Gjergjin, ka ra nga pema caraces kur ka qene i vogel

Interesante do ishte ta krahasonim me ate te BallkanWeb

Edhe te doje nuk mund t`i mblidhje 4 zonja e zoterinj kaq shpejt.

i futi ne xhep edhe 30 000euro ky italjoni.

36% mendojne se Rama e ka mire siç e ka nisur Fushaten, 25% mendojne te njejten gje per Berishen. Pjese tjeter : as njoni / as tjetri

Jane te parashikum moj te krahasofshin me Gani GOPIN smiley

Po qe i PD-se ( i paguar ) do nxjerre dhe nje tjeter me +2% fitorje per PS dhe nje jave para zgjedhjeve do nxjerre tjeter ,  me titull te LefGOPESE . Si tha ore 'do kete dhe dy sondazhe te tjera "Buaaaahahahahaha : smiley  keta i dine shqipetaret Bageti si LefKOPEJA e babasqapit smiley Anapolla po qe i PS ( i pagum ) !

Spektakuklare , e Pabesueshme PD kalon 48 % me 44 % ndaj PS . me tituj te 55 dhe  emisionet e Klanit qe do habitisin te Medhanj e te Vogjej smiley

Nga keto exit po...dhe ( gjinokastra LL e shqipton DH )  ben Bari Falliu ne cdo Inagurim Banje smiley

Po mer po leshsondaxhi! Bamiri ka me ja perla 3 deputet ne Tiron saleleshit.Keni me pa

Rama para, fitore Rilindje fitoreeeeeeeeeeeeeeee

17-15 Tirana, aq sa pritet pak a shume 

nuk eshte dhe aq e thjeshte, por edhe kapet

Ca po thote ky taljoni, shkurt e shkurt?

Do ta haje ngjalen e modhe Rama ne 23 qirshor apo jo?

smiley thote ka per ta honger Sala Olso, krap me hala bile instalim permanent... smiley 

Gjynof. Sala, burr i mire. smiley

Ndoshta kjo Ilva Tare ramistja ka josh ket taljonin.

Gjynof mbase, po jo se o burre i mire... po se e dum o Ols, e dum!!!! 

Ah dashnia...

... qe i mori mendt e mia. smiley

1-0 gol me koke kokelopa

Asnji vote Bamiri, do u zhdepka ne qofte e raki nga deshperimi sot.

Keta thone qe TR do jete 15-17 per PS+... une jam i sigurt qe TR do dale 16-16

po pse te marrin ty te ky emisioni keta mo Gjergji..  apo shqiptaret e kane kete  te keqe thuaj.. çoç u duken te huajt...  byth e zgjuar italani.. i di punet tona me mire se ne..

Leksioni eshte po ai, qe zgjedhjet e 2009 ne vija te trasha kane qene te verteta, pra Rama duhet te kishte dhene doreheqjen ne fakt. 

Po per qarqet e tjera do flasin keta ?

Megjithate nuk eshte surrprize qe LSI do nxjerre 2-3 mandate ne TR.. Kane mare shume elektorat te PSse.

Shume bukur Tirana.  Ylli me raklama e nxjerr 17-15

Keshtu qe pritshmeria shkon tek 18 - 14 

Percakton Kavaja.

edhe sondazhi i BallkanWeb pasqyron rezultatin si ato qe dolen ne 2009-en : doni me prova per te thene qe s'pati manipulime ?

Cim Peka qeka bo keq... smiley  Bojini i nder mer, i grusht turive, drejtojani falas...

or ti...ca thu ti or ti

Ka katandis keq PD-ja  me Qim Peken dhe burrin e Mesiles.

Kane dale numrat e asaj zones ku do behej Meta krieminister? 

P.S. Peshku live-blogon sondazhet tashi, para se te paraqiten rezultatet e tyre? smiley

Ky Qimi ka nje arrogance katundari shume te shpifur. Kur je tallash si puna e ketij nuk duhet te krekosesh kaq shume. Ose mbase eshte pikerisht se eshte kaq tallash dhe nuk e kupton sa budalliqe thote qe e ben te krekoset kaq shume?

Po vjen dita e Arberit!!!

Erdhi, erdhi...

Ky Cim Peka me duket djale i mire, i pjekur, i shkolluar. Me horizont.

Sa bukur ka fol.

'na hane mune- tha... smiley 

si e ema e zeqos maje thanes!

Kot e ka humbur per alktor Portokallie

tani qe jon bashk me Ilirin e Madh, i ka lezet edhe fjala, mer Left. C'te bo siguria per fitore, thuj, profesionalizmi...

..........në 23 qershor na marrin të keqen

-ashtu te lumte!smiley

PD-istet ku do jane

ne zemer sot nje brenge kane

djem te mire jane, me parti,

por s'hahen dot me LSI...

Italiani ka hedh fall

LSI te zgjidh hall 

italani p**ke dhie

salen e paska *i me rob shpie

Kombetari 

54 - 46, fiton e Majta

po qendra, poli i trete?

. smiley

Vallaj, LSI-ja eshte the best! Fuck all the rest.

Meta Leader i te majtes!

Po FRD-ja eshte akoma ne fushate, akoma parti? 

Rezultati kombetar... erdhi, erdhi...

Po del sondzhi ne nivel kombetar

HAPE ZARFIN se na mbaroi bateria!!!

Olsi, keto postimet e tua sikur po masturbohesh smiley

U shkrive ti mi dreq! smiley

nga pak smiley

Erdhi, erdhi... smiley

100mandate pS

E HAPI 
E HAPI !!!!!!!

ho me se na lat var... se dum me hik, cer tha?

Si tha boisa, 100% e majta...

LSI-ja eshte tu fitue

integrimin tu e shpejtue

9% para e majta ne sondazhin e pare 4% para e majta ne sondazhin e dyte.

5% tkurrje ne 10 dite.

4.5% diferenca

PD 38%

PS 38%

Pas 8 vitesh opozite, Rama eshte politikan ZERO me xhufk

Ahah... gjithe fajin e ka Berisha, por prape 50/50!

O Rame o palicari!

Sa ka dale ne shkalle republike?

Rezultati eshte i hapur! Varet si do manovrojne ne fushate partite deri me 23 qershor.

E hodhi Qim Peka shashken...sondazhi eshte i paguar nga Meta

Taljonin e ka josh Ilva, thomi une.

Plus qe si mafjoz po me duket ky taljoni! Legeni!

Qim Peka e shau me rob shpie italianin... ene ti me LSI-ne i tha... te kena pa emrin ke blloku zi...

di italjani kujt ia jep besimin...

estetika gjo e modhe per italjante...

gjithmone me te futme ja kan pas Italionet te djathes shqiptare...mos te harrojme 7 Prillin!!!

Jetojme thjesht ne boten post-2004. Perpara saj PS kishte nje avantazh rrjeth 5% nga PD. Pas krijimit te LSI, PS dhe PD kane kaluar ne nje lloj barazimi statistikor dhe levizjet e LSI vendosin pushtetin. Keshtu ne 2009, keshtu ne 2013. 

Qimi komplet ordiner, hiqe njeri nga TV-ja kete cop idioti mer burre. 

Nuk jam dakord qe LSI vendos pushtetin.. Ne keto zgjedhje ka shume mundesi qe PD ja te mari 70-72 mandate.. Keshtu qe LSI nuk zhvendos asgje.

Une mendoj se keta te tre kane rene dakord ne rast te nje 70-70 ( shume shume e mundshme) qe te bejne nje qeveri treshe.. Por nqs saliu mer 71.. atehere do bleje nja 2 deputete ( kryesisht te LSi e cila per mendimin tim do perfaqesohet me 6-8 mandate) dhe Ilir meta 4 vjet ne opozite do dale totalisht jashte loje pas 23 qershorit.. por jo vetem ai por te gjithe protagonistet kryesore te se majtes.. e majta do ndryshoje totalisht, PS me shume mundesi do humbase shumicen derrmuese te elektoratit. Edhe PD do dobesohet shume pas 23 qershorit. Me pak fjale do kemi revolucion total ne politiken Shqiptare.. dhe ne e dime shume mire qe Revolucionet jane sa pozite aq dhe tmeresisht negative... kjo e dyta ndodh me shpesh.

Xhexho, me sa fiton Borussia? 3-0?  

Po c'hyn Borussia.. ai top eshte kurse ketu flasim per shifra dhe Statistike.. shqiptaret kane 20 vjet qe nuk surprizojne ne zgjedhje.. dhe te ta siguroj qe nuk do surprizojne edhe kesaj radhe sepse po i shohim dite per dite.

A ka dhene ndonje gje ne shkalle republike?

PRA: sipas burrit te asaj: nqs. e majta sponsorizon Meten si krieminister, fiton.

Ec aty LSI-ja! Je njish! NJISH!!!

Historikisht Skrapari ka qene kingmaker...ne kuptimin e plote te fjales!

Ca gjera s'ndryshojne kurre.

Juaji,

Nasip Naco (N.N.)

TM violation! Kena me ndjek tana rrugt ligjore mrena ligjit. (njani)

 

smiley

nuk e boj mo.

Vallaj Rono, kam respektin me te madh per skraparllinjte! Jane njisha. E kam shume seriozisht!

Nqs. Shqiperia do drejtohej nga skraparllinjte do te ishte nje vend shume me i mire sot.

Dine te bejne biznes sepse dine te mbajne fjalen dhe gjithashtu dine te menaxhojne situatat problematike. Ne biznes fjala e burrave vlen me shume se 1000 kontrata.

Po ishte burre ne biznes, je burre edhe ne drejtimin e shtetit.

Nuk e kuptoj pse diskrimonon grate?

Pas nje burri te suksesshem gjendet gjithmone nje grua e forte. smiley

Po pra! Por varet nga burri se si e menaxhon energjine e fëmrës.

Se dibrane e kishte grun edhe dulla... por... POR!!!

48 me 43.5% per PS. Kam pershtypjen qe Berisha ka paguar sondazhin pasi diferenca ne popull eshte shume me e madhe. Ndarje me mandate ne shkalle kombetare nuk ka, pasi nuk ka marre te dhena mjaftueshem per cdo qark.

Para 10 ditesh ishte 9% tani 4,5%.

Mire Berisha ne 10 dite e pergjysmoi diferencen.

Tani i fut dhe nje inagurim rruges Elbasan Tirane dhe del barazim.

Po lere or burre, mos u merr me keto lloj sondazhesh, aq me shume tek ish-televizioni i Alfred Pezes.

ky italani me duket se  ua ka me te hedhur...  rezultati  ishte i hapur dy jave me pare, tha..   ne kete sondazh  eshte akoma me i hapur..   shkurt  italani  thote te behet nje sondazh i trete.. kerkon  te gjendet ne pune dmth..smiley

Ne Anglisht i thone "job security"

Italioni mascalzoni si

albanesi jon me LSI

Eshte e pamundur te jete 48-43.5!!!!

Bame une them 51.5 - 40 ndahet ky muhabet

Kur afrohen zgjedhjet diferenca ngushtohet dhe jo zgjerohet or ti i kshillit.

per 10 vota ka per te shku... duhet te kthehemi Rono, te balancojme Olsin... smiley  

Une e kam pre bileten...ka paguar LSI...ma jep emailin dhe ta nis dhe ty formularin. Po ta them qe duhet te faktosh qe garanton 75 vota dhe bileten e ke te paguar. 

Me emrin tim kane votu cunat e PD-se te pakten 150 here... 75 besoj i marr mbrapsh kollaj...

Me shaka me shaka po ti e beje me vertet kete gje po te te ofrohej.

bo vaki shko edhe 56.5-35...

Nuk e di Ora News, po Ilva eshte ramiste e thekur! Thjesht per kontorno kjo.

Alketa eshte nga ato qe paguhen "per hour"!

Ca me tavoline bilardo?

smiley

S'ka kap akoma nivelin e Tony Blarit qe paguhet "per minute"

E po ta kishim dit qe me ate 20 perqindshin e katastrofes urbane te Tirones do kishim pagu Tony Blairin... NC NC!

Toni Blairi ka per te marre 20perqindshin e atij 20 perqindshi. Ja kane tregu dreqit si punon Rama.

Ne Balkan web 45.9% me 45.9% eshte.

ACDC,

Sondazhi i BallkanWeb ka nje avantazh : ka mbi 35.000 votime online, dhe sa me teper vota te kete, me teper behet i besueshem e i qendron realitetit. Fakti se ky sondazh qe qark per qark korrespondon + - 2% me rezultatet e 2009, tregon besueshmerine e tij, sepse nuk eshte si ai sondazhi i para 3 muajve tek Shqiptarja.com ku ne Kukes fitonte PS me 80 % smiley

Nderkohe qe sondazhi i Ministrise se Frutaperimeve e qit Berishen me nje avantazh 27.77%. Sikur dhe te heqesh mollet dhe pjeshket nga sondazhi, prap ngelet 13% avantazh.

P.S. Mezi pres kur te filloni juve naltmadhnistat pas zgjedhjeve duke bere thirrje per anallim loje dhe hapje kutish smiley

Do lodhesh duke pritur

Nga nje sondazh ne jave 'talani... beraqavers...

sondazhi plot kontradita

Ilir Metes i rafte pika

ilir Meta penen mprehu

Sondazhin se ce krreu...

Taljani thot do flas me karte

LSI parti e arte

taljan o te lumte q'ajo dore

LSI-ne perpara nxorre

Ej po Muchi ku e ka lone skateboardin?

kush o ai djathtas fare, portieri? 

i treti majtas

mucin e pash, po ai djathtas...

no idea smiley

Po ky australiani qe ka vra grune ca do ne te mengjer?

O deion o deion 

mos krijo diversion

Me nje llaf Zaloshnja s'eshte prononcuar akoma, kurse Gjergji_N vazhdon te beje tifo per Berishen, against all odds. 

Meta valle ka pasur insight info per kete sondazhin kur kurdisi Nasipin? 

Koqo Kokedhima nderkohe betohet qe do ti beje balle intrigave ngjaletrojiste te Metes dhe do ta shpetoje PS-ne nga puqi-puqi.

Keta mendova dhe une !

Nasipi ishte kurdisur en connaissance de cause ne kete rast

sondazhet jan si minifundi : te japin ide,,,,,por te fshehin esencialen smiley

e madhe! smiley

Roni u knoq

si me qen nar n'nroq

Roni niset per Paris

Te fala ke prej LSI-s

ty parisi te ka hije,

kur te shkosh na bo me dije.

Pse skalo nga kjo nahija

meqe ta ka pre LSI-ja

Ku te vi mer burr? Ne Shqiperi do kete lufte. Eshte mbyll ai muhabet...ne Shkumbin do jete kufiri!

Rono, 

Kontraten e kufirit e du une!!! Ti e di qe nuk boj me hile!!!!

Bame, kontrata mbetet ne DC miku im

Une jam ku eshte kontrata... punen du une, firmen le ta hedhe kush duhet ta hedhe...

Do ta diskutoj me shoket e qendres...Si je me njohjen e ligjeve kushtetuese...do te kete nevoje per ekpserte kushtetues ne ate qe do te quhet Republika e Shqiperise se Jugut

Ah Sale Sale, u bere Regan me deshire, kta dune te te bejne Lincoln me zor!!!

nuk ja urojme ate fat Zenit... duam vetem drejtesi...

Rono kam pershtypjen se fjala Shkumbin e ka prejardhjen nga Shkume dhe Brime, pra pellazget ate lum te bekuar e kane quajtur Shkumbrim. Propozoj qe rikthimi i identitetit pellazg te ktij lumi te jete pjese e Rilindjes.

Ca jane keto more peshq, enterpollet smiley

 "pas zgjedhjeve do fitoje o Rama o Berisha" tha italiani... Ket e ka pagu N.N.!!! 

hahahah

Sondazhi eshte i paguar nga ps-ja. Sic thote dhe Gjergji me siper zgjedhjet i fiton berisha, merr te pakten 75 mandate plus 2 camet plus 1 mediu i bie diku te 78. Perfundimisht shqiperise i hiqet qafe rama qe e shkaterroi vendin keto tete vjet me mosvotim ligjesh, vjedhje masive etj. Dhe me kete rast edhe sokol shabani ngelet i kenaqur.

Jo or Swed mos merr kot, sbehen dot 78 mandate me kete sistem harroje. Sipas kesaj qe shoh, me shume mund kane arritur ta nxjerrin 70 me 70, fitorja e berishes eshte me golden gol, nje apo 2 deputete qameti. Por me ben pershtypje fakti qe dhe pas tete vitesh, te gjitha sondazhet si parti i nxjerrin jek e jek, dhe kjo tregon se car pyke ne diell eshte piktori. Totalisht deshtak. Qe te besh punen e opozitarit, eshte pjesa me e lehte ne opozite, ke kohe boll per te akuzuar qeverine, per te hartuar programin, per te studiuar strategjite qe ngrejne frymen antipushtet. Ky ka pasur tete vjet kohe, dhe eshte marre me cic mice..... Pra do te thote qe pas 8 vitesh, ne rast se Meta do vendoste te rrinte me berishen ky do merrte te gjatin..... Kaq i paafte ne opozite, imagjino ti besosh pushtetin dhe taksat. Dhe me e habitshme eshte se ka njerez qe e shohin si idhull, normal niveli Alketes jane (mgjths sot me thane qe ai vici asaj po i ndertonte vilen Rames) po serish keta apostujt e Edi Rames jane serish shume. 

PS: Meqe ra llafi kuptoi njeri gje nga ai programi djeshem

Nard Ndoka eshte rrit me gjys pike!!!

 

smiley I madh Agron Duka.

Nderkohe, hapet Champagne andej nga LSI, thote Duka

Peshku ne det ...

Bojini reklame Nardit ju bojini, shife si eshte rrit me 0.5%

Hajde mos te te shkoje mendja te lidhja mes ketij sondazhit "live" dhe thirrjeve te paterhequra mbrapsht per Meten kryeminister. Duhet te kesh ndonje mendje te fjetme si Roni. Problem do jete per Ramen ta pranoje sondazhin apo ta quaje italianin te shitur tek Berisha. Ka kohe deri neser per te marre vendim.

Llogjika ketu te con. Meta per kandidat per kryeminister dhe fap del dhe e konfirmon sondazhi.

Sondazh krejt i LSI. Ja ku i doli edhe koka kesaj pune.

A ka njeri ne Shqiperi qe mund te besoje se pas skandaleve te LSI, kjo parti te dyfishohet si mbeshtetje?

Une e besoj.  LSI-ja eshte pasqyra me e mire e shoqerise shqiptare.  

s'je ne Shqiperi ti. Ti Shqiperine e njeh nga peshku pa uje kurse ne Shqiperi, pavaresisht se cfare ka vendosur ligjerisht gjykata se kjo nuk te denon dot ne menyre jo ligjore, njerezit ne kafene e shtepi te tyre ja kane dhene vendimin me kohe Metes.

Isha vitin e kaluar ne Shqiperi dhe degjova plot njerez te justifikonin majde ne fakt te admironin lloj lloj qelberisash e pislleqesh si njerez te mire, njerez te shkathet e rob zoti se ishte ne interesin e tyre personal apo se me vertet i admironin kellirat dhe aktet e tyre imorale.  Po edhe peshku ne nje fare menyre te jep nje lloj panorame te Shqiperise dhe shqiptareve.

ore une po te them qe nuk di gje ti vazhdon akoma. Ti mund te kesh takuar edhe nje vrases e trafikant kur ke qene ne Shqiperi por kjo se ben krejt Shqiperine vend vrasesish e trafikantesh. Une qe jam gjithe sy e veshe ne kafene e kudo, Meta nga publiku ka marre vizen e kuqe, e shumta kap 4%.

Panorama qe te jep peshku, duke zgjedh me pikatore cdo shkrim alla Rama, ta nxjerr diten nate edhe ne 12 te drekes.

gjithe sy e veshe ne kafene e kudo

Jo me kot te keshillokan me fol me ze te ulet.  Kishin fillu njerezit te mbulonin edhe gojen kur flisnin, se mos. 

Legjenda urbane. 

Monda fshin fotografia

e ka msu LSI-ja

ore une po te them qe nuk di gje ti vazhdon akoma

Po dhe kush je ti qe te mos vazhdoje akoma une?   Ah po ti je kafenelogu, qe s'le kafene ne gjithe Shqiperine pa pergjuar per te marre veshin opinionin publik.

Po po kam takuar vrases dhe trafikante dhe mu erresuan syte nga keta.

 

 

Po dhe kush je ti qe te mos vazhdoje akoma une?

dje spiun i frontit,sot spiun i sales.

eshte commonsense. Edhe ketu te peshku pa uje dhe nuk gjen nje njeri per be, sa per te prishur syrin e keq qe te perkrahe Meten.

Rama ka gjithe bllogun por gjen edhe ndonje kokerr me Berishen sa per syrin e keq, po mund te gjesh edhe perkrahes te Bamirit, edhe te Spahiut, more edhe te Dules, por nuk ka nje per be me Meten.

Duke i kenduar Metes i ke larte e poshte edhe pse bejne sikur po tallen.

Po shume kollaj. LSI ju premton pune e zgjidhje hallesh robve. Problemi kryesor me zgjedhjet e 2009 per LSI-ne ishte se propaganda e dy te medhajave filloi te bente efekt e shume menduan se vota dhe angazhimi i tyre do digjej kot me LSI-ne. Tani pas 2009 perceptimi per LSI-ne ka ndryshuar 180grade, tani te gjithe mendojne se ca do qe te behet Iliri do jete perhere ne qeveri e perhere do zgjidhi hallet e tyre, sic thote kenga. 

As nuk i rruhet kujt per videon e Ilirit, biles ajo eshte prove se ai eshte gati te te japi nje dore perhere. 

Kush i zgjidh hallet e mia?
Ilir Meta, LSI-ja!

Jam i ri jam beqar, 

Lindur rritur ne Skrapar...

jo bre se keto jane legjenda urbane. Nuk puneson dot Meta 100 mije vete se e gjithe administrata, duke perfshire edhe policine 100 e ca mije njerez eshte.

Kjo eshte genjeshter e Metes qe shqip po tenton te behet kandidat per kryeminster. Meta nuk kalon 4% perkrahje.

Gjithsesi kjo eshte enderr ne tigan e Metes se Berisha i kap pa problem 71 mandate.

Po s'ke nevoje te punesosh 100 mije njerez o burre. Nje familje ka 4-5 vota, plus ata qe votojne per vllain/motren/xhajen/hallen etj. 15-20 000 vende mjaftojne. 

Pjesen tjeter e plotesojne bizneset e lidhura me Ilirin, Irfanin e kompani. Dhe ja ku u kriju baza e LSI-se. 

po ti gomar je? Nuk puneson dot as 20 mije njerez Meta por edhe sikur ta zeme se i puneson aq, vellai e motra e xhaja e halla nuk votojne per te punesuarin e Metes se keta kane familjet tyre. E vetmja mundesi mbetet qe Meta te punesoje 20 mije kryefamiljare qe kane te pakten disponibel 5 vota ne familjen e tyre (grua, femije ne moshe per votim) gje qe eshte e pamundur.

Irfani jep leke kash per partine po me punesim s'ben gje.

Meta ka nje baze, por une nuk e besoj qe te jete dyfishuar.

hajd te mbash  Nasipin tani thuaj... o Iliri KM, o rash e vdiqa... po e thone edhe nderkombetaret..smiley

Nasipi ka per te kerkuar vete te behet KM. Nje llaf thashe une e direkt u rrit me 3% partia do thote. Nasip Naqo for KM!

minjte jane akoma ne anije, robi me tru do e merrte me seriozitet kete shenje.

po ka dhe i gjo, kto jan minj shqiprie, vdesin per ideal smiley

O PD parti me halle

Skrapari po hedh valle

Ilir Meta rob me fat

vjen nga e bojn arin skrap

Ilir Meta, djale flori'

Do te jete kryeministri ri'

Oiii oiii!

O Ed Ram o pali cari

Hiqu tutje, se erdh Skrapari!

o Ed Ram palloshi,

po ta fut Ilir barkoshi

O Ed Ram mavia

po ta fut LSI-ja

smiley

dalu beg se ka hendek!

po vjen Piktori pa breke

Roni thote terpo Shkumbinit

Olsi menjen me i ra brimit

Olsi brimit o i ka bjen

LSI me shpejt po vjen

erdh Beluli si dhendur

konstatime po na thur

Deiono,  Lirua ka vendosur, kur te behet KM, qe beje zv-KM  nje njeri shume te besuar, Dritan Priftin..smiley

Ore rrijme tallemi ne, por ta kapesh holle holle politikisht Meta ka me shume kredo per kryeminister, nese dy partite kryesore nuk arrijne te shkeputen me diference nga njera-tjetra. Fundja me keto rezultate, mandatet e Metes vendosin kryeministrin e ndryshe nga situata e kater viteve te kaluara Meta mund ta kercenoje Ramen me zgjedhjen e nje kryeministri dhe nga krahu tjeter. I beri mire llogarite skraparlliu.(Jo si ky tironsi jone qe ka mendjen me honger qofte). Meta do fleje si KM sot. Ramen eshte pak me e veshtire ta zere gjumi.

me 6-8 deputete e ka te sigurte KM Meta smiley

Rama s'ka ca ti beje pastaj, do marri ate vallen : "kercen prifti nga belaja"

Te presim sondazhin tjeter tani

po nuk i kapi 71 mandate Berisha, Meta eshte kryeminister ka mbaruar kjo pune.

holle holle politikisht Meta ka me shume kredo per kryeminister

Ne Shqiperi po.  Ne nje vend normal ky do ishte ne burg tashme, i diskretituar teresisht, me cdo pasuri te vene ne saje te korrupsionit te sekuestruar, i ndaluar per jete qe te garoje apo te emerohet ne ndonje post publik dhe particka e tij tribalo-klientelo-klanore do ishte shkrire teresisht.

Gjyqi ju be dhe doli i pafajshem(5-0 madje, sic i pelqen ta kujtoje). Riciklimin e tij politik e aprovon shoqeria qe e voton dhe partitokracite qe e miklojne. Eshte nje forme perverse e shfaqjes se demokracise. E votojne, le ta mbajme.

Po po gjyq Albananistani 5-0.  Per pjesen e dyte pastaj jam dakort.  Njerzit ne ato ane e kane idhull Meten dhe Metrat e tjere.

Sala e shpetoi, tani pale sa here ne dite ja thote vetes fjalen u urte "rrit kulish te te hane kembet". 

Me konge dasme ka per ti prit Garda ke kryeministria: 

 

O hyni Meta në oborr,

shtati Metes si vaporr

O hyni Rama ne shtepi,

Shtati Rames si selvi...

erdhi boisa karrambol

me 3 sponda qit Ramen kaqol

Meta ma pantallona vija vija

Te na rroje Shqiperia!

Shqiperia posht Shkumbinit

Se siper o e Halimit

po vajt puna n'Gjirokaster

Vangjel Tavo e ka bo ngaster

N'Gjirokaster puna po vate

e kena honger at patate

Gjirokastren e mur greku

pa shkrep asnji saçme dyfeku

greku vje ofro pensione

masanej ja rras nen nallone

greku po, prit kur t'vije serbi

masanej do quhet derbi

haha e modhe

Erdhen Roni dhe Deioni

shkruni cuna dhe kendoni

shkrujm e knojme per Ilir Meten

se taljoni na hoqi petllen

O taljon o cun mafjoz

ta fus koken n'kavanoz!

Oz oz oz...

o Deion mos fol kot

se Lir Meta ta shkru n'bllok

Me kemishen kuadrate

Si urdhro zotris tate

17 me 15 per te majten ne Tirane ??????

smileysmiley

shko re boj cicin .

e kane ngaterruar o Brad,

17 dalim ne ne Tirane smiley

Le te kenaqen me sondazhin keta, ne me exit pollet !

Plasi lodra e tupani

me hile ka bo italiani

ardh ne Brad shoku Patekut

njoni i leves tjetri i dyfekut

Patekun e kane plagos

por prape ne do fitojme

Lironi Patekun !

Ka ardh koha me liru Patekun

ose peshqt do marrin dyfekun

Bradi ka cader pistolete

Lefti bje grusht e bi vete

O Ed Ram basketbollisti

ta fut n'kthes Meta shtangisti

O Ed Ram o tip garipi

te shpetoi kur fol Nasipi

O Ed Ram, i gezofsh sondazhet

Se Sal-Meta po t'fut metrazhet

E pat thene dhe Skender Gjinushi

se ky lir Meta bashke  me LSI

kan' per t'shku' prap' ke baca Sali

Kete gje e kam thene edhe une

kur te tjeret flinin gjume

E the ti me dy te nates

i kish ardh gjume Ed Rames

Ed Rama qe ne mengjez

fry gjoksin si kendez

si kendez apo si pule

do jete KM por pa vule

Ilir Meta e Verteta

si ushtari qe i ka hum gaveta smiley

Eh ca me bot smiley, mu kujtu qe para zgjedhjeve te 2011 me moren ne tel per te me pyt per ke votoja etj etj . Doni ju qe un ju ktheva me pytje asaj te shkretes operatore, i thash e para duhet te identifikohesh kush je , kush eshte institucioni qe po e ben kete sondazh etj etj, nuk mu pergjigj  per kto pytje, Perfundimisht humba te vetmin  shans qe me erdhi deri tashti per te mat temperaturen smiley 

erdh Alidea me protesta

poshte Blair-i e poshte Podesta!!!

Alidea vote a bardhe

me mire mos te kishte ardhe

mos ja nga voten me dore

e ndreq Bradi me i 23 qershor

Alidea e ka fiksim

me lon fleten pa shenim

tpakten tveje nje shkarravine

tvizatoje nje kanarine

Alidea goc a vakt

vizato vec stil abstrakt

Proteston dhe Alidea

s'jam e vjetra, jam e reja

c'zez e vjeter a derebardhe

Alidea e re si dardhe

Alidean mos e ngacmoni

jua boft sondazhin italjoni

A si dardhe a si molle

Alidea e gjate, e holle

ku e ke pa mer dreq tina

tu ka bo si shpuze kaptina

Ta them une plot me deshire

alidea asht goc e mire.

 

shi ku foli dhe Deioni

koken nxorri te ballkoni

poshte ballkonit si korcar

na del Olsi me kitare

Me kitare dhe mandoline

kendon per dashurine smiley

Hik ere dreq meso!!!

Po un thash se nuk ish Divani mor Deion dhe Boisa smiley  ika ika smiley 

E mire vota e bardhe plumb per armikun smiley

O Ed Ram u ftofsh n'ajare

sot ta futi dhe Ilva Tare

Edi Rama djale i ri

mori Meten ne parti

Ne parti e ne koalcion

po i ha ngjalat pa rracion

smiley

Pishman do behesh si perhera

O Ed Rama, o rob pa vlera!

Dy gjera i mesuam sot: qe Rama do vazhdoje te haje ngjala e Bamiri do vazhdoje te haje qofte. Fatkeqsisht ky blog vetem LSI-ste qe nuk ka. Do mungoje debati ne kohet qe do vijne.

Edi Rama, djale trim

12 vjet po ne nje vrime!

O Ed Ram qeke pallosh

s'dike me bo as edhe nji kosh

Kot mundohesh me Alketa Vejsiun

S'e hedh dot qiviriun

E mire kjo Alketa, he olsi? I ka marr gje leje Vera Grabockes, apo e ka bere me koke te vet? smiley

Qe ta dish ti moj vajze e majt

sot robt shiten per nje vile ne dajt

opa ketlina sa na doli

tani presim Elben nga shopping mall-i

Dul ketlina cupelina

pa i thone dy llafe s'rrina

thuji llafet me kursim

se ketlina e ka nji trim

trimi mire me shoke shume

rri Deion, na hape pune

sdi vallahi si o puna

di qe me ket s'un po krruna

Mledhur qunat ngasherojne

Ilir Meten mbrapsht kerkojne

Iliri vecse buzeqesh

krieminister prape do te jesh

kur e tha dhe vete Nasipi

Liri, Rames do t'ía hipi!

 

Kur e pytn Alketa Vejsiun

do votoje Ed syziun

s'e sqarun dot te shkreten

qe kshu zgjidhte Ilir Meten

kush ja zgjidh hallet vatanit,

LSI-ja  e  taljanit..

Ilir Met o Ilir Met

Sa te dum, s'e dim as vet

o taljan ore dushman

lsi-ne me hater mban ....

 

Sherif Merdanit i vjedhin makinën: E kisha blerë me paratë e burgut, më vodhën rininë

 

 

 

Ka vuajtur në komunizëm, por jeta në demokraci nuk është aq e lehtë.

Këngëtarit Sherif Merdani i kanë vjedhur makinën e tij Citroen Pikaso, me ngjyrë të zezë dhe me targa TR2824U, me vlerë 20 mijë euro.

I prekur, ai ka folur për News24, duke u bërë thirrje hajdutëve që t’i kthejnë makinën pasi e kishte blerë me paratë e burgut.

“Makina ndodhej në zonën e shkollës “Dëshmorët e Lirisë”, ku unë banoj. Një ditë para vjedhjes i kanë thyer xhamin e parë, sepse djali kishte harruar çelësat rezervë brenda në makinë.

Këtë gjë e dinim vetëm unë dhe djali dhe punëtorët e lavazhit. Unë xhamin e vura sërish dhe të nesërmen ika me gruan në kishën e Shën Ndoit (Laç) dhe pas ceremonisë e parkuam makinën në territorin e shtëpisë dhe në mëngjes nuk e gjetëm më.

o Sherif ta vodhen kerrin

paske pas qimen derrit

Unë xhamin e vura sërish dhe të nesërmen ika me gruan në kishën e Shën Ndoit (Laç)

Te ka denu Allahu i madh. Cpune ke ti ne Kishe te Lacit kur emrin e ke Sherif???

are you fucking serious? lmaoo 

hajde thuj pastaj life is not stranger than fiction

E ka Sherif ngaqe i jati ka qene i cmen per Spagetti Western, po jo se eshte mysliman.

kno sherif kno:

Kush i zgjidh hallet e mia

Ilir Meta, LeSeIja

Juve po thoni qi Meta ja merr Rames dhe kryeministrine dhe partine?

I keni bere hesapet pa hanxhine, Rama ka kushtetuten dhe e ben qeverine me Saline.

Partine s'e do as qeni

per kryeministrine folim te veni

qe ne xhib i barazlargumi

mu si hoxha mes katuni

kush ja zgjidh hallet Shqipris,

sondazhet e Italise..

po s'ka insurance ne shqiperi qe te mbuloje demin?

Po ca demi? Ai thote me kane vjedh rinine. Ku ka inshurance qe te ben prap 20 vjec mi moter!

inshurranca bohet vec me dhune ne shqiperi o zogu

shumica bejne vetem TPL, nje pjese kasko me rujt maqinat e mira, kurse per vjedhje shume pak

po pse kshuna ju mi dreq. as insurancat s'i keni tamom.

pse mi si kemi

tamam i kemi

sipas baces kuvendi

Siguracioni ka shume parakushte qe te funksionoje, nuk mjafton me llagarit primin e polices smiley

Duhen mat mire rreziqet, e sidomos n'shqipri ku dallaveret bohen rendom nga te dyja palet.

m'kujtohet si dikur i bonin kasko maqines, duke cuar vec nji fotografi te maqines smiley

sa e squte je mi dreq, nga te gjitha merr vesht. Pse ste mur per programin Ed Rama ty, po mur ermonelen smiley

Po edhe burgu me dhune eshte ba... Ky Sheroja thote bana 11 vjet burg dhe u shperbleva 20 mije euro ato pare i bleva maqin por nuk e sigurova !! Un s'po e marr vesht se ku e ka ngaterru llogarine Sheroja te paret, apo vitet e burgut qe nuk e kishte siguru picason .  p.sh 9 vjet burg per maqinen + 2 vjet burg per siguracionin total 11 .

 

boji shurren bahces me nji llaf

ju ka lali shpirt

ju ka lali xhan smiley

                         boll mer cuna

                         i mshut hajgares

                         se ja ngrefet

                         dhe Ilva Tares

Ilir Meta o muskolz

Dil e shtype njat Bajloz

 

s'eshte bajloz or ti Ruzh,

me nje grusht t'leht

e shtyn si rrush

 

qe rrushdija rrush i thate

e ka menjen per gallate

rrushdijes i qafsh hallit

se i bie ne lule te ballit

rrush i omel dhe me ere

per raki edhe per vere

po rakia s'eshte per ty

ke tekja pare ti je zberthy

te zen era pa e fut ne goje

kujton se osh shurup pa boje

 

ik deion se m'le pa gjume

me sabah m'kerkojne n'pune

se ne punojme sa na mba samari

se sna qelloi nga skrapari

as baba, as daja, e as ai ...ri smiley

 

 

" e as ai...ari "

smiley

 

hahahahahahaha

qe rrushdia e dhiu fare

shko e myll vjershen me tajare

sherifit i paska ikur mendja fare. se c'pune ka vjedhja e makines me rinine e vjedhur, hajt merre vesh.

hajt shnet vet, se ca hekura jane. mire s'eshte po dhe qameti s'behet.

O moj alba natyraliste

Kjo bote qeka materialiste

une s'caj koke; u prish, u thye, humbi etc etc, s'caj koke fare. shnosh vet.

e jo de jo, se e can koken ti per ate pune.. ty te kish humbur nje bluze e bukur the,  e ke nja dy vjet qe e kerkon e se gjen dot...smiley

e gjeta e gjeta. me shume isha e habitur si u zhduk. 

epo mire, shyqyr!  per kuriozitet, ku e gjete.. diku ne shtepi apo gjetiu?

alba1 nuk e ca koken

fap me leke zevendso mrrokllen

jo jo s'ka fap atje se s'jemi te pasur. po nuk ja vlen te merzitesh shume per gjerat materiale. ka shume gjera te tjera qe te merzisin shume. s'perballohet.

Mos fol sikur po bo byrek

a mund te jetohet pa brek?

dale mor dale, se spo marrim vesh fare:  cer i vodhen Sherifit perfundimisht:  rinine, makinen, 20 mije euro, apo Picason?

Te treja bashke.Lutja e tij hajduteve ishte me ktheni makinen se kam gjithe rinine te investuar atje.Haberi i keq eshte se meraku per rinine e sherifit apo te ndokujt tjeter eshte gjeja e fundit qe hajdutet shqiptare kane ne mendje.Pa dashur te gjykoj te investosh 20 mije euro ne nje makine ne shqiperi nuk me duket ide e shkelqyer.

Shkoi Sherifi te Ilir Meta

kerkon mbrapsht leket e veta

kam qen n'burg n'kohe te rinise

per ate ideal t'partise

Ilir Meta burr zakoni

I hodhi celsat e Rollsit qe nga ballkoni

dhe monika u merzit

ilirit n'dru i hyn perdit

Nuk eshte liri nga ata burra

jo si rames qe i shpeto shurra

rama eshte burre me namuz

i rreh grate si ne dushk

Se dhe Rama u poq ma ne fund

Erashken Lindes po ja tund

po e mban n'pllome t'dores

tuj prit diten e fitores

 

naten e mire o peshq harrame

boni qejfin sonte me mase

se n'fund do keni vec gure n'traste

 Edvin Rama ky burre azgon
i rref grate si gamori m'dahon

Ilir Meta qe pesha ngriti

celsat nga blloku i qiti

filloi tu knue dhe Sherifi

LSI-ja hallin zgjidhi

LSI moj LSI

qi ma ktheve ate rini.

oiii oiii

po ky mmer burre me leket e burgut ble makine ne koncensionar, u mortja ky, tamom shqiptar

duhet t'i conte per bamiresi, ose te investonte ne obligacione co2

jo mer plak, po per simboliken qe kane do i investoja ne shkollimin e femijes psh, ose do ia hiqja menjane per nje dite te keqe, dhe jo te qurravitesha ne TV se me to kisha ble makine.... 

po pra, por ja qe s'e beri ... shkoi bleu citroen picassa smiley

nejse nejse, puna e tij

 

Kane fillu me vjedh Citroena ? smiley

per skrap Brad per skrap, kane mendu qe nuk i hy ne pune njeriu dhe po i bejne nder, keshtu qe mos u shqeteso se nuk e bejne veten hajdutet shqiptare per nje citroen smiley

Qan Sherifi a si e ka emrin

thote m'kane vjedh Citroenin

kur ka qen ne kishe t'Lacit

si me u kthy n'burg t'Spacit

n'burg fytyra e Sherifit

iu bo si lekura hieroglifit

shif se sdu me hy ngjynof

po ne ka zoni osht ftof

tani qe i vodhen makinen

i ktheu dhe fati shpinen

He mo pse, ato C3-shat nuk jane te keqinj.

Me ke kenoq keto dite me ate compilation-in tat duke leviz me Corsen time bukuroshe, qe hedh vallen qoshe me qoshe. smiley

Thanx.

PS: Du prape!

ols

te shoh me nje compilation hip hop

rrugeve te tiranes duke ec si bob

smiley

Nuk e dija qe Citroenin e pranonin per skrap .

O Brad o dora jone

Citroeni ka goxha suspansion

Po flasim per makine mo vlla , jo per motel smiley

dhe nuk e pranojne ne fakt, por ky citroen eshte perdor nga instruktore te kursit me shume pjesemarres "Skrapimi per te gjithe" per te demonstruar se si mblidhej e perpunohej skrapi ne vitet 90, pra thjesht per ilustrime te nje gjeje te tejkaluar tashme.

e lexova " Skraparlli per te gjithe " smiley

ndersa une e kisha nis "Sqeper per te gjithe" 

smiley

ashtu thote ai qe t'ju vije keq atyre dhe t'ja kthejne.

nejse,  cdo e keqe e ka nje te  mire, dhe e kunderta.. ka thene nje filozof anonim..

dmth, nga ndodhia e pakendshme e Sherifit, mesuam qe  ish te denuarit politike,  jane shperblyer...   tjeter pastaj se ca  syresh i bejne parate rrush e kumbulla..

LSI: Lidhja e Shpirtrave Inert

LSI:  Lidhja e Skraparllinjve Internacional.

Lidhja e Sundimtarit Ilir

Erdhi Roni kapidoni

e coi Ramen te njoni

ai njoni me byth perpjete

i tha Rames je bo per Mete

smiley

Shume problem

zgjedhjet e shyptarit

Se ne çat

majen e ...barit 

 

Peshkatare,

mos e humbisni hapin

Votoni per

Arnida Capin

 

Plote silikon,

breke me tela,

te lumte aleti

Spartak Ngjela 

 

Eh, u kenaqem,

gazi na mori

Kurre nuk mbaron

i shkreti qershori

 

 

 

jakove baca i bje ka kina

15 rreshta per 3 rima

N'daç kah Kina,

N'daç kah Angola

Ato fjale me qejf  i fola.

Kshu Deion ,o djale i ri

Kush te ka faj qe s'je bejtexhi? smiley

Aliden mos ma ngacmoni
Se ja u bej musteqet si thela limoni

Alidea vajze e mbare

shite voten per 100dollare

hiqjuni mer dreq cuces

jeni njit si m... mas kpuces

Rri Deion mos fol si burre

s'lahet jo m... me sh..rre

ta kom thone sot e mot

Alideas kam i dal per zot

nuk ben mire q'i del per zot

ka qe thone q'ajo eshte kot

a ta ma suma me e krrujt

nji ktu posht e ke po mujt

e perse s'ma maka suma

Alidea nuk asht Tuna

Boisa mor i marre smiley 

Si mund te shitet mendja per 100 $ ?

Une voten nuk e shes , nuk e bluaj e nuk e tres.

Ajo eshte e vetmja dite

Ku kemi te drejt me bertite

Ku mund tu japim nje shuplake 

Atyre qe dhe pse te rinj na kan flake

Un kete vote serish po e zhflefesoj

jo se nuk di te shkruaj 

apo te lexoj..

Jo se nuk kuptoj cfare luhet, 

apo cfare ti dhe ai i druhet

por sepse dua qe te pakten 

ne mos nje llampe nje shkrepse ta ndez ne kete erresiren plot zez . 

A jam pragmatike ?

Mbase jo 

A jam enigmatike ?

Mbase po?

A ia vlen kjo sakrifice PO PO DHE PO ! 

Sepse un dhe mijera shqiptare te tjere ne kete vend guxojme te shprehemi 

guxojme te mos lehim per klientelizmat partiake

guxojme te shprehemi pa maska 

guxojme te mos jemi laraska!

e shef boise qe eshte me brum

shkrun e i rrjedhin vargjert lume

nuk shkrun 2 rreshta si un e ti

kjo ja rras n'bresheri

vargjet lume

po pa rima shume

Alidea kur shkrun

kujton se po ben pune

nje gje i them une

Ed Ram e ka n's...

Boisa shkrun po nuk lexon 

sikur harabeli qe thjesht kendon

e kujton rimen klasike 

si detyrimet hermetike 

thjesht dhe qarte komunistike

Ani pse un kam kohe qe urrej poezin 

Falenderoj boisen e Deianin per frymezimin 

Un nuk du me ia dit ca menon Rama, Meta, Berisha @ co 

Un punoj , un nuk aktroj 

un nuk du me ia dit se sa do arnoj 

Un jam e lire dhe keshtu do qendroj

Liria ka cmimin e saj ne kete vend te roberuar

Ndaj dhe sulmet ndaj meje duhen uruar smiley 

lene mer boisa mos e nguc

nuk m'shef mu te mcef si struc?

Alidea sec kujton

demokracine stimulon

se po ta hedhesh te bardhe

do i vesh partite ne radhe

s'di Alidja se ca gjona

i ka bo me pare bota

dhe kane dale fare te kota

se at bastonin nder rrota

s'ja ve dot partive tona

Shqiperia eshte e jona

le te thote c'te doje njona

nese nuk ma do partine 

fundja t'votoje Lsi-ne

se vje prape knej Lir Meta

lene cthuhet neper gazeta

vihet n'krye t'qeverise

dhe i ndrit pun't e Shqiprise

ja pra kjo esht më e reja

moj e dashur Alidea

Ah mor Boisa me rimen kanonike. 

s'po di ca te them ne keto versetike

Ti vet shkrun 

vet e lun

un nuk kam qellime arriviste

as te tjerea ojqristike

nuk do qaj , 

nuk do vuaj 

do them qe misioni qe ndjeva personalisht u perurua

mbi te gjitha u identifikua 

voten e bardhe e kemi nxire

pikerisht sepse boisat gjakun ia kan pire

Nuk ka shanse te me manipuloni

nderkohe qe fleta do te jete me keq e zhgarravtit se vete napoloni

Keshtu i dashur boisa

fillo me nderrimin e nickut 

mbase do ta hapet dera e IKUT

Alidea stilin qiti

vot'n e vet shkarraviti

dhe kujtoi se dic arriti

Alidea ne mision

heroin e kohes tone

n'tru t'vogel sec kujton

qe ket vend po ndryshon

Alidea ....kushi

qe nuk mbushi e nuk mbushi

me nuk kena cme i thone

vec qe zgjedhjet i fitojme

e sa per ato flet' e bardha

bishtin prapa e ka dardha

citojme Bradin, shokun ton

varet kush i numeron

Alidea mos e nga',
Poezine e paske qa,
Boisa djali beju fisnik,
Kerko falje edhe ik

Ja ku erdhi edhe Olsi

qe kujtoi se c'qullosi

Alidean rri e mbron

se s'ka gjume e s'ka ku shkon

Une nga gjumi befas u zgjova
Nje kukumjacke sikur degjova
Po ketu s'pipetika njeri
Kukumjacka mos je ti?

Ik tani
Shko e fli

Kukumjacka eshte femer

Alidea me dore n'zemer

po kete q'i the tani

ke per t'mbajt pergjegjsi

Ik me mire

edhe fli

Ka thene shen thomai, te kujtoj,
Pa ven doren ne zjarr une nuk besoj
Duke t'par nga ai emer
Ti mund t'jesh shume mire femer

nuk esht emer ai aty

ktu mundsite jane dy

po gjinia nuk ka c'duhet

se vle vec ajo qe shkruhet

 

 

prite boisa Alidene*

buzeqeshjen ta ka hup

8 me 2 ta ka bo, po edhe rrup sup!

 

*tung

ja ku foli edhe fi-ja 

me ato shifrat e tija

 

Das tut uns leid , leider das video in Deutschland ist nicht verfügbar .

Ja ku foli edhe Roni

hodhi shashken per tek njoni

hodhi shashken per tek tjetra

zgjedhjet i fitoka Meta

"Playas gonna play, haters gonna hate"

Foli Meta dora vete!

Eh mer Lir Meta, zgjove te te gjithe shpyrtin e artistit. imagjino ca do bohet kur te moresh detyren. Hare kenge dhe poezi gjith shqipnija. 

Kot nuk ka thone turku: skraparlli, birinxhi

qeveris i dhe drejtim

ilir meta aferim

muza poetike e peshkut qenka ne full throttle sontesmiley

Aasss, keto bejtet ta heqin trunin edhe kuri bejne shkodranet, jo me njerez pa pike talenti per kete pune. I prozojme pshku te kufizoje nr. E bejteve/fryme/dite.

sa per somdazhin, nese trendi ehste ky i paraqituri, e majta eshte shume perpara , kini parasysh se nja 10 % e njerezve qe votojne opoziten thome se do votojne qeverine nga frika. Qe lsi kondiconon qeverime e pa-se kjo  merrej me mend , perndryshese do behej ku koalicion.

Ka edhe nje sondazh qe po zhvillohet ne Balkanweb (Balkanwebi eshte nje media njelloj sic eshte nje media Ora News - por sondazhi i Ora News qe nxjerr PS para quhet, ai tjetri i Balkanwebit sja vle). Vras mendjen, pse nuk e ka publikuar ky Blendi Salaj edhe ate? Ka valle lidhje fakti se ai eshte pjese e skuadres se Rilyerjes per programin qe s'e ka pare askush? Qe ta dime me nje llaf a eshte peshku pa uje ne menaxhim te fshehte nga ushtaret e kapterr Velise apo jo? Se ketu vijne dhe na bejne edhe si medemek mendje te lira dhe te pavarura.

Sa per kete sondazhin e Ora News - te pajtuar nga Ilva Tare, shoqja e ngushte e Endri Fuges, duket ashiqare qe eshte nje liste deshirash e zyres pink te PS-se. Imagjino, nder pikat e sondazhit ku pyetej publiku se cila ishte nje nga ceshtjet qe partite duhet te adresojne, nuk mungonte ceshtja e quajtur "politikat rinore" (Erion veliaj eshte sekretar i politikave rinore ne PS), por s'permendej fjala vjen inkurajimi i sektorit publik, disiplinimi i privatizimeve, rritja cilesore e arsimit, etj etj). Me nje llaf, Blendi, Eri, Endri, Ilva - ca keni bo, mire nga shpia?

Sondazhi i Ora NEws eshte bazuar ne 1002 vota ne rang Republike. Eshte kryer me telefon.

Ai i BallkanWeb (Gazeta Shqiptare) behet me internet dhe kane votuar deri tani mbi 35.000 njerez : ne çdo qark pasqyrohet rezultati thuajse identik me ate te 2009, perveç ndonje diference te lehte ne perqindje. Pra, ky sondazh eshte shume here me i besueshem sepse konfirmon tendencen e zgjedheve te kaluara si dhe konfirmon "bastionet" e seciles pale, pra tendencen historike te votimeve.

Ter Koka sot rikonfirmoi qe nuk ka marrveshje per kryeminister Ps-Lsi. Piktori i ka shume keq punet. Ilir Meta oooo e mprehu shpaten edhe iher per situatennn smiley

Ala me ilir florinin ju mer njerz?Po a jeni njerez a ca dreqin jeni mer rob ?

Ene ilini si salhajduti ka me morr ate te Bomkes

Mos!!! Kandidatit per president MOOOOSSSS!!!!

se mos i thyen ndonje gje Rames dhe socialisteve ai kokemadhi ? ate shiko se e ke ne koalicion ! ta gezoni ^^

Lufta PS-LSi per zvatjen e pushtetit filloi, 1 muaj fiks para zgjedhjeve.

Hani kokat tani

 

Mjalt e lule Meta

Ti je njesh je e verteta

Hallall gjiza, i okupoi ca cikle mediash ky, ktheu vemendjen ke vetja, i futi dhe Rames mizat.

Eh o Sali Birishe sa mire e paske trajnuar.

Brado vu bist du? Kam degju llafe se iliri do behet kministr prap... Pushteti do tu jepet mëngjarashëve ksaj radhe 

Une jom gjithmone aty ku duhet me qene Altino , pushteti mengjerasheve kesaj rradhe ? As qe bohet llaf , lajmi qe Meta do behet kryeminister po fitoi e majta po perhapet me shpejtesi ne popullin e ndershen socialist , kjo jo per te fitu ne zgjedhjet por per te kap 84 -shin smiley

Per mua do veje keshtu smiley

PD 68-70

PDIU 0-1

PR  0-1

Tot 70

PS  62-63

LSI  6-8

PBDNJ 0-1

Tot 70

Topin ne kembe e ka Saliu. Kushtetuta i jep mundesine te krijoje qeveri duke qene partia e pare ( sepse asnje koalicion nuk ka shumicen). Sala po te doje blen nja dy te LSI ( dhe i thote edhe ilir metes ik pirdhu) dhe mer votbesimin e qeverise te tij ne Parlament.. ose propozon qeveri te gjere PD-PS-LSI.

dmth.. vajte nga vajte i nxorre barazim, he.. "kerkon te hac nga te dy krahet zotrote..smiley

ore, ca topi ka ne kembe Saliu, Bamirin?

Gjergj ke harru Dritan Priftin me duket , sipas marreveshjes se bere me Salen para dy ditesh , ne kembim te ruajtjes se votes i bashkangjitet koalicionit te PD -se , dhe keta dy tjeret Malajn dhe Duken qe marrin vota te Majta , plus dy te sigurte plus  ne Lezhe dhe Elbasan per Salen , te sigurte fare ama smiley

brenda e ke dritan priftin.. ndihmon PD te mari mandatin e shtate ne fier. e kam llogaritur.

Max saliu barazon ne elbasan dhe nxjer 71.. me shume sa kaq nuk vete dot.

po FRD ku futet ne keto parashikime?

Frd eshte inegzistente.. i heq saliut 3-4 mije vota ne TR dhe nuk i jep mundesine te mari mandatin e 17.. prandaj them qe TR do dale 16-16

Atehere prape gabim sepse ato vota qe heq FRD i sjell Dash Shehu .

smiley Sjell Dashi? smiley Noi qafore po.. po vota harroje...

Dashi 4000 mije vota i ka marre gjithmone ne Tirane Bame , ne mos me shume , shikoji pak statistikat.

jane brenda ato te dash shehut

mire mo mire por Republikanen pse e ke llogarit vetem nje , kur ka dy te sigurta fare.

Po mediun zere PD ti se ai ne listat e PDse eshte .. mos e zer PR.. une them qe mund te zgjedhe PR me vete nje tjeter.. ndoshta agron duka ne DR ose ai i TR

po ate po them pra dhe une dy te sigurta pa Mediun ( gabim i imi ) Republikania por mos harro nje gje se Duka merr vetem vota te Majta ne Durres , keshtu eshte marreveshja qe te mos fuse hundet anej nga votat e djthta , si i bie tani ? PS -ja nje minus ne Durres ? he ma llogarit i cike se skam kohe se do shkoj ne Koncert smiley

Gron duka nqs do zgjidhet vertet mund te sjelle 3-4 mije vota te majta.. por ne perllogaritjen e mandateve i bie qe PD nga 7 te 2009 te shkoje ne 6 dhe PR 1.. e han saliu po u zgjodh Duka.. sepse nuk mund te nxjerre dot e djathta 8 mandate ne dr.. i duhen edhe 6 mije vota te tjera plus 3000 qe mund te sjelle DUKA.

Po barazimin e Korces e ke llogarit ? Pastaj Republikania ka dy te sigurta , Duka ne Durres dhe Mediu , pse e ke nxjerr vetem 1 ?

Po e kam llogarit

Ne Korçe dhe Elbasan PD del me % me shume se PS, po zor te marri me shume se 6 dhe 7 deputete respektivisht ne keto qarqe, duhet diference mbi 8-9 % te shkeputesh e te prishen ekuilibrat e sotem. Ne Fieri nr 7 i PD-se eshte 99% i sigurte, pra +1 ne krahasim me 2009.

Ne Berat ku diskutohej mandati i 3 i PD-se, ai prape do ruhet se me 36.5 % si koalicion 3 mandate jane te blinduar matematikisht. Me posht nuk zbret dot koalicioni i djathte ne kete qark.

brado ,eshte mire me qen gjithmon atje ku (edhe kur) duhet . 

qe the ti dikur po rrija tek hoteli ,e vijn nja dy burra nga Salaria pyesin kamarierin mos eshte gje Mozi(ruçi) te hoteli juaj? u drodhe nja dy her verdall hotelit kamarieri sikur kishte ndonje gje per e ber  ,del Mozi ne ballko (shishen me chivas ne dor) hajde lart o derman i thot njerit prej dy burrave

po kam ca shalqinje? -ja ktheu ai

bjeri lart-pergjigjet mozi

edhe i hengri mozi pa problem fare. e par me sy vet.ta rikujtoj se athere ishin (99-2000) paret lum ne atdhe.zenith.

pra socailistet(sidomos nga tepelena) te hane me gur e me lekure edhe kur jan ne pushtet smiley

Altin, kujt i ankohe dhe ...pse?E ke degjuar plakun nga fryn murreri more?

Kjo betejë në terren është e ngjashme me atë të zhvilluar në vitin 2007, madje më e egër. Sado të përpiqen palët ta mbyllin këtë debat apo thënë ndryshe të heqin nga reaksioni këtë katalizator, kjo është e pamundur për shkak të mosbesimit të thellë midis PS e LSI, por mbi të gjitha se PS synon të rrudhë/absorbojë LSI, kurse LSI synon të kontrollojë/rrudhë PS dhe çështja e kryeministrit është faktori përcaktues.

Rezultati i qartë i këtij debati të pashmangshëm është evident, kjo aleancë do të karakterizohet nga sinergjia negative, shume më e thellë se në 2007. Ky është “çelësi” i dështimit dhe nuk ka asnjë shans të shmanget ky debat, ai mund të maskohet, por nuk mund të eliminohet, sepse po u eliminua njëra palë, është e destinuar të dorëzohet para zgjedhjeve.

 

Prandaj kjo betejë në terren as ndalet dhe as maskohet, por vetëm gjenerohet dhe çështja e kryeministrit është vetëm katalizatori i kësaj sinergjie negative.

Analiza me e sakte e marredhenieve PS-LSI : Eshte e qarte se ky sondazh u perdor per kete Luften PS-LSI qe ka 3 dite qe ka plasur keshtu si pa u ndjere!

Kastriot Islami i njeh mire keta te dy dhe u a di kokat. Rama i beri gjemen vetes kur futi 2 deputete te LSi ne Lsitat e sigurta te PS-se dhe 1 te PBDNJ-se ne Vlore, se ta harroi se "fiton" me shume se 64 deputete ... do varet koke e kembe nga votat e Metes apo te ndonje tjetri qe do ta ZHVESHIN ! per mos te dhene do e "perdhunojne" politikisht e ta flakin tutje si lecke.

Ngjergji,

si ka mundesi qe ke ndryshuar qendrim ? Ti sikur 78 mandate i kishe te sigurta deri para 2 javesh per Ngjalo-Koalicionin ?

e ke bind ti Lefto... smiley

s'ma do mendja. Une vi ketu per qejfin tim e per te mobilizuar te djathtet, s'kam aq shume pretendime t'u mbush mendjen te majteve apo leseisteve.

Por gjithsesi, te shohim pergjigjen e vete Ngjergjit

Une vi ketu per qejfin tim e per te mobilizuar te djathtet

Per ti mobilizuar per cfare dhe pse?

nje fshatar i Elbasanit sot ne takim me Berishen mori mikrofonin dhe i tha :

"Ju falenderojme qe erdhet ketu te zonen tone. Ju urojme fitore ne zgjedhje per nje mandat tjeter 4 vjeçar. Fitorja eshte e sigurte. Do Zoti nuk e merr ai budallai!" - qeshen te tjeret rreth e perqarK.

Nje fshatar tjeter u ngrit e tha se kishte mbjelle ne rrethin e Elbasanit 750 rrenje ulliri dhe kishte marre mbi 2 milione leke subvencion nga shteti. Tjetri qe u ngrit me vone, duke marre shkase nga i pare tha : "Une pata fatin qe ullinjte t'i mbjell ne kohen e merhumit ..." smiley

Pergjigja ime eshte : s'dua as un te vije ne pushtet budallai as merhumi

Po cilet te "djathte" mendon se po mobilizon ketu ne peshk dhe per cfare ekzaktesisht po i mobilizon?

minor de...

Cfare K... flet?? une po te them qe topin ne kembe e ka Saliu.. po te doje ai po qe behet Meta kryeminister.. ti sec me nxjerr ca analiza kari nga ca pseudo komentatore nga ata loqet e TR.. 

Dakort dakort : topin saliu e ka.

Po a nuk ishe ti qe para 2 javesh thoshe (si Ilir Meta) se e majta fitonte me 77-78 deputete ? (Iliri tani thote me 200.000 vota, ose 80 mandate).

Pse ky ndryshim kursi radikal ?

Sepse pashe listat e deputeteve dhe ata njerez ne pozicionet ku jane vene nuk i rekuperojne ato mandate qe i duheshin PS per fitore..

Nuk kam thene 78 por 75.. kusuri ishin batuta qe benim ketu ne PPU

i forte qenke qe paske pare listat gjergjo, une nuk di as kush eshte i pari ne tirane, di vetem qe koco eshte i treti ne vlore

Pra Rama ka bere gabime me listat?

Gabime shume te renda..

Si ka mundesi!?

Do te ishte e pamundur mos t'i bente. smiley

E hodhi shashken tjeter Skender Gjinushi :

Gjinushi : Meta Kryeministër ? Më mirë është Saliu !

Gazeta Panorama

 

“Kjo është gafë dhe provokim, mesazhi më i gabuar që jep e majta për zgjedhjet”...

 

smiley

Ky sondazh do te jete paguar nga PD-ja kam pershtypjen, se kokat po hane keta te opozites me njeri tjetrin tani ! Mungesa e liderit keto gjera sjell : u bene te tere si kembet e dhise

Sa komike boheni nganjehere, kujtoni se u perca opozita nga deklaratat e njerit e tjetrit. I beni qejfin vetes medemek, se ne fakt e dini shume mire qe keta s'ke ci percan se nuk jane te bashkuar, ky eshte grupim per aritmetike votash, jo opozite e bashkuar. Kete s'ka kalama qe nuk e di ne Shqiperi. Ne kete kuader gjinushi me meten dhe te puthen ne publik dhe te vriten ne publik as i levizin asnje vote opozites, edhe ashtu edhe keshtu ata vetem votat e veta do marrin, sikunder dhe rama vetem votat e veta do marri dhe nje pjese te vogel votash te njerzve te cileve ju eshte neverit saliu dhe votojne per ramen vetem qe te heqin qafe salen. 

Ky ishte shtjellimi, perfundimi eshte qe kto diversionet dy-lekshe model tan hoxha & qim peka jane harxhim energjish i kote

Po i la saliu, dmth po i desh bytha berishovicit qe te fitoje e majta, kryeminister do jete Rama. Meta do jete tjeter gje. E them me siguri 100%

Parashikimet 22Maj, sipas qarqeve:

Shkoder: 8-3 PD 20%, 7-4 PD 60%, 6-5 PD 15%, tjeter(FRD, AK) 5%.

Kukes: 4-0 PD 10%, 3-1 PD 80%, 2-2 5%, tjeter(FRD, AK) 5%.

Diber: 5-1 PD 10%, 4-2 PD 65%, 3-3 20%, tjeter(FRD, AK) 5%.

Lezhe: 5-2 PD 30%, 4-3 PD 51%, 4-3 PS 14%, tjeter(FRD, AK) 5%.

Durres: 8-5 PD 20%, 7-6 PD 50%, 7-6 PS 10%, tjeter(FRD, AK) 20%.

Tirane: 17-15 PD 15%, 16-16 30%, 17-15 PS 30%, tjeter(FRD, AK) 25%.

Elbasan: 8-6 PD 15%, 7-7 50%, 8-6 PS 25%, tjeter(FRD, AK) 10%.

Korce: 7-5 PD 15%, 6-6 65%, 7-5 PS 15%, tjeter(FRD, AK) 5%.

Berat: 6-2 PS 50%, 5-3 PS 45%, tjeter(FRD, AK) 5%.

Vlore: 8-4 PS 30%, 7-5 PS 30%, tjeter(FRD, AK, pavarur) 40%.

Fier: 10-6 PS 40%, 9-7 PS 50%, tjeter(FRD, AK, pavarur) 10%.

Gjirokaster: 4-1 PS 35%, 3-2 PS 60%, tjeter 5%.

Kemi mbjellë 1540 ha ullishte. Ulliri është më i sigurti për t’iu lënë nipërve dhe stërnipërve tanë. Jemi vend me ullinj. Kemi bërë studime për këtë. Mund të mbjellim deri në 50 milionë rrënjë ullinj. Nuk do ndalemi për këtë. Çfarë rezulton në Elbasan? Fermerët mbjellin 4 herë më shumë me fondet e tyre. Kemi subvencionuar 50 ferma me lopë race për qumësht. Do fusim mishin. Në 4 vitet që vijnë, nga 57 milionë dollarë që kemi dhënë deri tani, do kalojmë në 156 milionë dollarë. Do përpiqemi që gjithë shqiptarët të përdorin vaj ulliri, të kapim tregun e Kosovës, Maqedonisë”, ka thënë Berisha.

smiley

Te pakten per qyfyre nuk vuajne ne Shqiperi.

50milion rrenje, po aq ska spanja dhe italia se bashku, mos ka dash me thene 5milion. Po prap dhe aq shume jane. Genje genje se dicka ngelet

Po të mos isha bërë kardiolog, do isha fermer, pasi e kam dashur shumë dhe e dua shumë.smileysmileysmileysmileysmileysmiley

Te isha  i ri 20 vjec ,do shkoja me gjith qejf te jetoja e punoja ne fshatin tone socialist ...tha smiley

Ndersa filosofi Nard Noka ka thene se " Nje fshatar qe nuk behet doktor do behet me doemos fermer " smileysmileysmiley

Do fusim  mishin smileysmileysmiley

Kjo eshte per krahasim per COPAT e MIshit me dy sy te PPU , te kategorise LefKOPESE , jo vecanerisht per shoqen BOISA smiley

 

smiley

Ne zgjedhjet lokale aleanca PD-LSI pergjithesisht ka qene deshtim. Ok vetem ne Tirane fitoi Lul Basha, po nuk mendoj sepse kishte aleance PD-LSI. Ne gjithe qytetet tjera ka qene deshtim.

Sa me shume te afrohet dita e zgjedhjeve aq me shume do te ritet diferenca midis Koalicionit te majte dhe atij per punesim ne favor te te parit. Koalicioni i majte do te fitoje te pakten 80 deputete, gjithmone nese zgjedhjet do te behen me 23 Qershor. Nese shtyhen fiton mbi 85 deputete.

beni ç'mos qe te shtyhen atehere ! se me 85 keni ne dore dhe Kushtetuten : 1 rruge e dy pune i thone kesaj smiley

gati per naten e trete

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).