Me “Vendos Diçiturën” Peshku pa ujë ju sfidon të sillni një diçiturë qe i përshtatet sa më mirë fotografisë së rradhës. Vlerësohet humori, inteligjenca dhe interpretimi më i mirë

72 Komente

Hurra Bardhosh per Salen, ushhh re dreq PerPara. Ja kalum dhe Gjermanis.

Hajt kush eshte per Amerike!

Nje tufe me hajvane, pervec kalit.

ec ety.. perpara!

Ajj ta hanksha zemren oj sali berrisha qe na e ke ba Bathoren si Berlini na e ke ba.

Artistike Dhurata "Namiku" ?

duhet te ndryshoje tabelen.

Ka shkel ligjin per drejtshkrimin e shqipes ne tabela.

smiley

Kthim ne origjinalitet smiley

regreg

Regjisori i filmit "Mao Ce Dun", Besnik BISHA, kthehet me filmin e tij me te ri 

"Saaaali sa t'dun"

....po ta hypen....nuk zbresin kollaj maloket nga kali smiley 

Keta jan ata raca ariane, djathtistet anti-komuniste me kulture te lashte smiley  imagjinoni per nje moment qe kta pozicionohen politikisht ne europe me shtresa qe kan 600 vjet qe sdurojne dot eren e gojes te tyre smiley 

merrini mor cojini me zorr ne shkolle ata femij, e lidheni me ndonje byth fiku ate karin qe i ka hyp kalit.. Gjynah per kalin mor, me ka pik ne zemer, shiko ckafshe ata, kali i shkrete ska fuqi te terheq karrocen i ka vajt ne ndihme nje kafshe tjeter, shikojeni pak ne krahun e dhjathte te karroces..nje fakir qe shtyn karrocen, duket si moment nga filmi 'mace e bardhe. mace e zeze'. Nejse kurde hesapi jan vk, mbeturina osmanesh...

Keta jan ata raca ariane, djathtistet anti-komuniste me kulture te lashte

smiley  I madh 1ora..

edhe nje gje tjeter.. Jane te gjithe pronare shume te medhenje tokash dhe pronash.smiley

Po pra liridashes, demokraci-dashes antikomuniste heu breu qe para kohes te skenderbeut smiley)  

Keta jane ata te dytet pas gjermanise,qe vitin tjeter do ikin pa viza ne Amerike. smiley Perpara me ne fitojne te gjithe. 

Keta jane nderi dhe pararoja e te djathtes europiane merr, aristokraci e gjalle smiley

I gjori kal ! Ta dinte se çfare po terheq 

Skenderbeu me dy gishta n`kal karroce-Perpaaaaa..raaa! smiley

 

ore ky me kale eshte dhe ne fshat ndoshta jane, po ai te blloki me porshe dghe ai tjetri me x5, keta nuk kuptoj une...

p.s: filluat prap me censuren ju mer palaco virtuale?

Elba, ti me ke je, me Yjkun apo luHanin?  Mos me thuaj se je e baraslarguar dhe qendron per midis.Sepse je e rrezikuar .Mos krijo iluzion.

Une nuk votoj dot anyways. E vetmja gje qe me ka ngel eshte te kem empati , te uroj, dhe te lutem qe gjithcka atje te shkoje mire per te gjithe shqiptaret  , per gjera qe kemi ne dore nga ketu japim sa te  kemi mundesi per hir te kohes . Iluzion krijova kur isha gjimnaziste , tashi qe i kam  gjerat e qarta uroj nga -pseudo-  te kthehen ne origjinalitet eventualisht

Flm per pergjigjen.Mora shkas nga  piktura simetrike me ujk e me luan qe pyeta.Piktura u hoq dhe pyetja eshte pa kontekst. 

Ja si i pergatisin nazistkinet e rinj. Nese kesaj here Amerika nuk nderhyn fort, ky vend perfundimisht do te zhbehet.

Foto qe pasqyron me se miri provincen ne prag zgjedhjesh. Pervec detajeve qe tregon 1oora shikoni se tek Artistike Dhurata "Namiku" qenka nje si bicim kafeneje e qe qenka plot me njerez qe rrijne e bejne sehir. Mentaliteti balkanik i rrumpall-land-it.Me keq me vjen per ata femijet, nje dite ndoshta do reflektojne mbi pjesemarrjen ne karrocen qe s'dihet se ku te shpie..

Shume pikante dhe domethenese fotua. Kaloresi dihet kush eshte.E kam thene edhe ne nje koment tjeter.Berisha nuk ka gjetur nje fabul te re per nje mandat te ri.Nuk ka gjetur nje KALE beteje. Dhe ne mungese te nje alternative, ajo cfare ofron eshte VETVETJA.Ai eshte KALI betejes dhe karroca me delet /lefkopene (tm idris)   e terheq ai. Ai eshte kryeargumenti (ndiqni ligjerimet e analisteve te tij sherbetore ne studoit e tv-ve)  Ndiqni narrativen e vete Kryeministrit dhe fushaten qe ben, duke vendosur folesen-tashme pjese e identitetit te tij-ne rrruge te asfaltuara ku Ai thote te verteteten dhe flet per jeten.

Une jam rruga, e verteta dhe jeta! Aleluja! Krishti u ngjall!

"Kandidati per deputet gjate nje takimi me elektoratin" ........Ka shume mundesi te jete pateku ai kaloresi. E theksoi dhe 1ora por  ai kali  gjore qe i numerohen brinjet nuk ka pike fuqie te terheqe keto kafshet e tjera...Shikoni me kujdes ne krahun e djathte te zotin e karroces si perpiqet ta shtyje karrocen per pak metra. Kjo karroce rrangalle personifikon me se miri PD  smiley

Shikoni me kujdes ne krahun e djathte te zotin e karroces si perpiqet ta shtyje karrocen per pak metra. Kjo karroce rrangalle personifikon me se miri PD

Cdo te thuash me kete? Qe ai qe mundohet te ndihmoje karrocen ne krahun e djathte te fotos, ne menyre figurative, mund te jete K. Islami? smiley

osh edhe nji tjeter nga prapa, qe nuk ka dale ne foto... padrinoja i EH... smiley 

Asnjerit nuk i ben pershtypje qe te gjithe ata mbi karroce jane femije shkollash qe duhet te ishin duke bere mesimet ne ate ore e jo te tundnin flamuret e palacove qe drejtojne Shqiperine!

Personalisht refuzoj te ironizoj me nje foto te tille, kjo foto duhet te zgjoje vetem ndjenjen e neverise dhe protestes (pamvaresisht flamurit qe tundin ata femije). Kjo gje duhet te stopoje diku se po djeg te ardhmen e Shqiperise. Po rritet nje brez qe ushqehet me tallava e corbe politike, dhe rezultati dihet se kush do jete.

smiley me too

ata qe mendojne ne kete menyre jane shume shume pak ne numer ne krahasim me tere llumin e tallavase....kjo nuk eshte koha e tyre me sa duket...te gjithe zerat qe ngrihen ne shkretetire per te futur mendimin ndryshe zhduken menjehere....njerezit thjesht nuk reagojne me ndaj gjerave te mira dhe sjelljeve korrekte...preferojne te kunderten.....fatkeqesi...shume fatkeqesi!!!!

Besoj se pervec Leftit, te gjith te tjeret e kane pare me syrin tend.  Por, nese do te rrudhnim buzet per cdo kafsheri qe ka te beje me kryekafshen do te ishim kthyer te gjithe ne depresive vetevrases. Qeshim nga dhimbja - tha..

Bame, mua mu duk se komentet ishin me te sikletosur per kalin se per gomarin qe i kishte hypur siper. Por meqe ti keshillon qe ta marrim me sportivitet per te mos ngritur tensionin e gjakut, ja me poshte nje poezi e Driteroit per situaten:

 

 

KALI DHE GOMARI

 

Kalonin në një shteg të ngushtë mali,

 gomari para ,pas gomarit kali.

 Të dy ngarkuar me thasë mirë,

 nga vapa të munduar e djersirë.

 

 Fshatari donte shpejt në fshat të arrinte,

 ndaj kalit vitheve me shkop i binte.

 Por kali më në fund durimin humbi,

 e ngriti bishtin dhe samarin tundi.

 

 Hej mbaj dorën se pastaj ta hedh përdhe samarin,

 ti para meje pse ma nxjerr gomarin?

 E nga të vete s'di fare unë i ngrati,

 kur rrugën ma ka zënë veshgjati.

 

 Përpara nxirrmë mua të mos vuash,

 dhe rrih pastaj gomarin sa të duash

 Kështu e ka kjo botë e mjerë e marrë,

 Përpara nxjerrin veç gomarë.

Asterisk

Me keq me vjen per ata femijet, nje dite ndoshta do reflektojne mbi pjesemarrjen ne karrocen qe s'dihet se ku te shpie..

Kur komentova temen pikerisht ata femije mendova. Mendova sistemin arsimor te degraduar, sistemin e vlerave shoqerore te shkaterruar, sistemin moral dhe ate qytetar...dhe mu paraqit nje e ardhme e zymte, per ata femije qe me shume gjasa do e kerkojne lumturine/mireqenien ne vende te tjera. Fatkeqesisht mentaliteti tallavase ka per te triumfuar fuqishem..

Kaqi, Kaqi! 

Sa zor me vjen per ate kalin fisnik qe eshte perzier rastesisht ne kete fotografi! smiley

 

Tërë jetën duke vrapuar rrimë
Shohim veç përpara
Ç'bëhet prapa s'duam t'ia dimë.
Ne nuk kemi emër
Të gjithëve kuaj na thonë.
Nuk qajmë,
Nuk qeshim;
Heshtim,
Dëgjojmë;
Hamë atë ç'na japin,
Ecim nga na thonë,
Asnjë nga ne s'është mendje hollë.

Kush qe kalë mbreti,
Posti qe i lartë
Kush qe kalë princeshe
I bënë shalë të artë
Kush qe kalë fshatari
Pat samarë me kashtë
Kush qe kalë i egër
Tërë jetën fjeti jashtë.
Po qemë dhe mbetem kuaj, para njeriut

Kur hipi mbi kalë, di gjë njeri në është çirrur me të madhe:"Ihhhhaaaaaaa", si cowboy?
 

Gjynah Kali I shkrete terheq Salen me gjithe karroce. Nje tufe idiotesh prapa. 

Uragani i Fitores drejt Fierit!

Ollge...Ollge moj... erdhen "ata'..

Nuk e leshojne Talebanet Saliun.

talebanet i ka Edi, qe i nxjerr kur ja ka nevojen si mish per top, si kamikaze, tamam si ne 21 janar, ose si ne prill 2011 per tu kacavjerre siper policeve qe mbronin KQZ

Edi eshte Ben Ladeni Shqiptar qe i do te keqen Shqiperise

Ta pashe koken te karroca. Mbaje lart! Mire qe paske vesh kastum. 

Ta pashe koken te karroca.

Ku ma pe moj e uruar, une e kisha te mbuluar. - ka qene nje barcalete e vjeter.

Mire mire Edi eshte Bin Ladeni shqiptar kurse Sala eshte Mullah Omari.  Qe te dy po e ndrisin Shqiperine sic Bin Ladeni me Omarin e ndriten Afganistanin.

talebanet i ka Saliu, qe i nxjerr kur ja ka nevojen si mish per top, si kamikaze, tamam si ne 14 Shtator

Pikerisht ato 3 Ligje qe bllokatori Rama nuk i voton, na mbajne jashte Europes!

Sa ti vene meritat Sales tha Ed Takebani, siç i vajten lavdet per Vizat me Europen, me mire ne te semes Shqiperia sesa ne BE me Salen ! ja prandaj nuk votohen ligjet nga ai legen politikan antishqiptar. Serbi leshoi Kosoven per Statusin Kandidat, ky plehra nuk voton 3 ligje te qelbura qe duhet te ishin thjesht rutine, formalizem...

PTUU!!

Por hajd mor njeri mos te ngelet qejfi se ka karroca sa te dush edhe per ty, prije qe tani bileten. Ta ka ruajtur dhe ty Sula nje karroce ne bathore smiley...Gjithe shtabet e PD do te qarkullojne me karroca elektorale si kunderpegjigje per autobuzet lloksoze

Dhe pastaj na vjen keq kur i shohim njerzit tu kacaviren anijeve.

kesaj fotos do ti shkonte shume muzika e filmit "Skenderbeu".

Bertisni , bertisni JU .Po kam 25 vjet qe kaloj Lumin dhe Ju q...kalin ! Shtyni derra shtyni ... Per Para !

smileySerbi leshoi Kosoven ...   fshije shpejt lefKOPE se ta nxiu Jeten babasqapi ! Gjej ca krahasime te tjera si psh Gjermania dorezoi Marken zotrie ...ose ..na dorzum kujat e shales per kuaj karroce smiley

E moj LefKOPE keshtu ndodh po o u shkepute nga Letersia ku je specializuar dhe do ti zesh vendin Bulo Mejtimtarit ne Politike  me .....dicitura smiley 

Kjo eshte kunderpergjigja e Shtabit te luftes se PD kundrejt autobuzeve lloksoze te "kelysheve komuniste" smiley ...Shqiperi ekologjike dhe e paster!

Gjithe kandidatet per deputete te PD qe tani e tutje do te qarkullojne me karroca..Fushata do te behet me karroca fshat me fshat dhe dere me dere.

I shkreti kalë! smiley

Besoj po mendon, i mjeri une. c'do heq keta dy muaj.smiley

Keni pare s'keni pare

shkon nje gomar

hipur mbi kale!

(Dicitura jo vetem per foton!)

kenin pare a s'keni pare

te pjeke i biri t'ane

dalin zonjat mu te muri

shohin qysh piqet kauri

ty more isuf arapi

t'ardhkej ndoresh si kasapi

caush prift caush hormova

dhjame e dylle te pikova

po dot besen s'ta nderrova.

e mos shkoni nga zhulati

se ju pret isuf arapi

ju pikon me dylle cjapi.

o caush o yll e drite,

te duan ca hormovite.

Perpara te fitojme formula unosmiley

terbuar katundaria ...

Patoku ja ka hyp Kalit!!

Brezi i ri eshte fiti-fiti per ate pune smiley

Kali i bardhe = Shqiperia

Gomari mbi kale dhe kalamajte ne karroce = PD istet qe po i marrin shpirtin.......

Oops. 

Cne PD-ista ne Fier? Ne Fier fitojme 16-0 ne.

xhija Partija!!!

perpara drejt BEsmiley

Shoku Mao kaloi  me not lumin jance per 121 minuta. ftohen gjithe kinezet qe te dalin me not diten e maos.

Une te jem si ata te Opozites ose kushdo qe i vjen per te vjelle kur mendon se ne ate vend mund te digjosh  Saliun ...bej vetem nje Gje . Zmadhoj kete Foto dhe e vendos si sfond ne cdo takim me njerez ..Ne pamje me te vogel vendos "therjen e dashkurbanit"  me rastin e LuldashkurbanBashkise si e ardhme . dhe them vetem nje Fjale per PD-hin e Saliut

Nuk ka fjale  per te pershkruar cfare eshte Saliu me familjen e tij Politike . Kjo eshte Shqiperia e Saliut , nje variant i i ri I Humorit Arab te shekullit NJI mbartur ne Kohet tona .

Mund te kete vetem ndonje Pyetje imagjinoj ....Ku eshte Dulqinja Jozefine Topalli  smiley

E moj LefKOPE nuk eshte kot ai llafi vjeter "Bylmezin mos u mundo ta mundesh ne shah .Mund veteveten " smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).