U inagurua sot tuneli i Krabës, pjese e segmentit te ri Tiranë - Elbasan, që do ta përmirësojë ndjeshëm udhëtimin drejt Elbasanit dhe Juglindjes së vendit. Tema e tunelit është pakëz delikate në Shqipëri, pasi mbart konotacione të forta politike dhe elektorale. Patetike që disa nuk gëzojnë dot, "se e bëri Berisha". Disa të tjerë mërziten se Berisha e shfrytëzon për fushatë. Por ne jemi ende në atë stad fillestar, dhe është e kotë të inatosesh kur një projekt i bërë me paratë e të gjithë shqiptarëve, merr ngjyrat e forcës poltike në pushtet. Më mirë të gëzohesh dhe ta shfrytëzosh këtë rrugë të vonuar, dhe të jesh krenar se edhe ti, me taksat e tua ke paguar që kjo rrugë të bëhej.

 

Të dhëna mbi rrugën Tiranë - Elbasan: Do të ketë katër korsi, e pajisur ndër të tjera me një numër të madh viaduktesh, 21 të tilla, 7 mbikalime dhe 4 nënkalime, me një numër të konsiderueshëm urash, disa prej tyre më të gjata se 400 metra. 

Investimi më i rëndësishëm i saj është tuneli, me një gjatësi prej rreth 2,4 km, i ngjashëm me tunelin e Bolzanos në Itali.     

Shpejtësia e udhëtimit do të shkojë nga 100 në 120 km në orë. Por bashkë me këtë segment, qeveria ka në plan të mbyllë brenda 4 vitesh gjithë Boshtin rrugor të Jugut. 

Vlera totale e investimit të segmentit prej rreth 290 milionë dollarësh u sigurua përmes IDB-së, duke kontraktuar dhe donatorë të tjera si Fondi i Abu Dhabi-t, në shumën 50 milionë USD; Fondi Saudit pr Zhvillim, 25 milionë USD; Fondi OPEC, në shumën 24 milionë USD; si dhe kontributi i Qeverisë Shqiptare, i cili do të mbulojë pjesën e mbetur të kostos së projektit.

Fotot nga Facebook i Sali Berishës.

386 Komente

Tashti erdhi aty ku e merito. Rrofsh. 

Ne gjithe boten qeverite mburren e perdorin per qellime elektorale arritjet. Ku ta gjejme qe qeverite te bejne gare me njera tjetren per arritje sa me te mira. S'diskutohet qe jane paret e arritjet e shqiptareve, sic jane qeverite e shqiptareve pavaresisht nga ngjyra. 

Urime elbasanllinj smiley ju kam pas thon do te kisha dash qe ju te ishit kryqyteti i ketij vendi, nuk u bot direkt po mbase boheni indirekt smiley 

Un prap do zhvotoj, faleminderit qe me lexut smiley 

Ngavash icik. Votes boji cfar te dush se e jotja eshte. Po me kryeqytetin mos e kruj. smiley 

Lene Tirona4ever, po te kisha viju me jetu n Kukes  (heq eksperiencen  europiane ) mund ti jepsha voten Berishes, e njejta gjo po te kisha qene safi Elbasoni, po ca me bo jam bo pak si teper urbane smiley hahha hall me qene hall mos me qen smiley 

Une kisha hall vec mos me lushe kryeqytetin. smiley 

Tashti me thone te drejte, ti nje fije lekundje po trego vete qe ke patur (apo ke, larg qofte) gjersa fillo e kru me voten ketu. Duket sikur po i mbush mendjen vehtes me ze te larte (dmth shkrim). smiley

Jo jo nuk lekundem hic smiley rob me te vendosur se un rralle lexon ani pse bej gallate ktupari smiley

aaa, kshu po ne krye te faqes, ka lezet tema!

edhe njehere pra: ta gezojne shqiptaret!

Nis nga foto i bi ta gzoj PD-ja, Belul. Apo jo?

Em, ne fakt eshte progres i madh smiley, ne vitin 2013 me ne fund kuptohet rancia e rrugve.. mahnitja para rrotes me nje llaf. 

Cheers, cheers.

kan nji aftesi te cuditshme me bo pis cdo gjo! smiley

kan nji aftesi te cuditshme me bo nga kto berihajt nji jave para zgjedhjeve - berihaj te sforcum, per me teper, se nuk eshte se gjoja koincidoi qe maroi per fat sot.

kon nji aftesi te cmendur per te politizu gjona qe te tjeret i kan ceshtje teknike.

kon nji aftesi te llahtarshme per me imitu enver hoxhen rrezik edhe nga menyra si dhiste.

un i shoh gjithe urat, tha tos arapi.

ta ngecin urimin ne fyt, skota! smiley

 

po ndoshta qelloi rastesisht nje jave para zgjedhjeve... te mos i paragjykojme ca gjera, e? smiley

e, po ashtu si pune e mrroklles, un jom me paragjykime.

s'me vjen keq per asgje, vetem sa shume i kan lodh dhe budalleps njerzit e shkrete me keto gjera. keto 8 vjet mentaliteti ka ik skic dhe mbrapsht gati 20 vjet. Njerezit kane frike nga partia. Te tjerat jane bullshit i paster.

 

Av, nese je me te vertete e bindur, pse nuk ben dicka konkrete per te sensibilizuar njerezit? Pse nuk merr nje iniciatiave konkrete per ti ftilluar? Sinqerisht.

I bindur ish dhe Galileu, o hunter djali, por halli qe e kallen per se gjalli smiley

sinqerisht dhe une e smiley

Kane kallur Giordano Brunon smiley G. Galileo ka vdekur nga pleqeria dhe varrosur me gjithe nderet. Nejse. Ai humbi, por te pakten ai u perpoq, luftoi. Ti dorezohesh qe ne fillim, as merr mundimin. Ose nuk ke asnje interes (e kuptueshme) ose ke frike.

smiley ooops sorry..... me lot

nejse, thelbi mbetet.

emo,  e ka sqaruar Blendi kete....  ndersa une  bera urimin tim te sinqerte.smiley

 

Tema e tunelit është pakëz delikate në Shqipëri, pasi mbart konotacione të forta politike dhe elektorale. Patetike që disa nuk gëzojnë dot, "se e bëri Berisha". Disa të tjerë mërziten se Berisha e shfrytëzon për fushatë.

po c'me duhet blendi, o Belul. une kom mend e mia. dhe s'ka pune tuneli tani, per tunelin folem kur qe puna per tunelin. plaste ai qe s'do rruge te mira e tunele!

Por ky politizim eshte i turpshem. Eshte viti 2013!

Shifi edhe burrecet e veckel te peshkut poshte se si provokojne. ca pret!

kaq mo. 

E di qe do thuash se nuk e mbeshtet as ate rast, po Rama kur e pyesin per aftesite e tij laj-thaj thote qe pastroi Lanen dhe Parkun Rinia. Dhe ato jane bere gati 12 vjet perpara. 

Eh, per te mira apo per te keqe, prodhimi i partive politike ka qene gjithnje dytesor. Me cfare mburren ne amerike politikanet, "ekonomia u rrite kur isha une president, ose Osama u vra kur isha une presdient." Nuk u ule Obama me pompe dite per dite duke fryre ekonomine, por ja qe u rrite e mburret me ate pune. Keshtu dhe puna ne shqiperi. Vetekuptohet, ne shqiperi jane nga natyra pakez me katundar, dhe ne vend qe ta kene thjeshte reklam ne televizion, i shtojne gjithashtu dhe disa mitingje.

mer per ekonomin ka thone e ka propagandu ai, sa i ka dash menderja. te dytet mas gjermonit mo, a do me shum se aq?

un e kom llafin te ky organizimi ktu (pra as me tunelin per se jo), i cili ngjan si nji konvente e partis demokratike.

shiko, ato ne shqipni mbase nuk din tjeter, po une e ti kemi pa i cik me shum se kaq.

Ok, mitingu eshte gjeja jashte normales ama, jo politizimi per se.

Nuk do kishte dicka shokuese ne reklama per kete pune. Kur jetoja ne Greqi nga vitet 2000, Pasoku kishte nje mije reklama mbi rrugen Egnatia, nga Janina ne Alexandroupoli. Ketu ne amerike, veperat infrastrukturore jane pakez taboo, ka nje ide qe qeveria nuk duhet te mirret me to se po u morre qeveria tregon qe nuk jane fitim-prurese (te qe fitim-prurese e ndertonte privati), por te mos ishin ashtu, jame i sigurte qe do ishin nje pjese e madhe e zgjedhjeve.

Komunistat ti bjerin nga mali po te duan. Ne vend te tollit, tek tuneli do kete nje aparat ku tregon foton ne celular te votes per PD per te kaluar.

Humor kinez. Muahaha smiley

Fole mire Belul. smiley Tuneli eshte i te gjitheve, demokrate, socialiste, lsi-st, balliste, demokristian, legalist etj etj. Te gjithe ne nje kazan jemi.

Vetem FRD-istet dhe AK-istet nuk i lejoni aty smiley

vk, ngela nga Krraba une dmth 

etj etj pra, nuk ka logjike perjashtuese ketu, vetem gjithperfshirje. Pastaj po te pelqyen emocionet e forta, ok, zgjidh rrugen qe te pelqen. smiley

Nuk ka rendesi destinacioni final, por ruga qe ben per te arritur aty, - nje reklame e vjeter e BMW

ky tuneli ka per te majt mo fort sikur te kishin bo kurban noi dash ...

Boji njoni i screenshot peshkut sot me. Se spara vje ky rast smiley

Duhet t'i shkruajme komentet prape nga e para? smiley
Ta gezojne elbasanllinjte, e jo vetem, por kryesorja eshte qe te perfundoje sa me shpejt edhe pjesa tjeter.

" ..... Vlera totale e investimit të segmentit prej rreth 290 milionë dollarësh u sigurua përmes IDB-së,..." 

 

Blendi, a mund te na sqarosh se kush eshte IDB , flm. 

Islamic Development Bank

Po normal o burr .

lol nje shok imi, te nje foto e tunelit ne fb, i kishte bere tag te gjithe miqve socialist te deklaruar... hahahaha

....me pages do jete... apo for free per perdorusit ?

shume i frikshem progresi ne token shqiptare smiley 

Ky Tuneli  i mire eshte, po nuk i mbulon dot,  tynelet e tjera qe ka hap Saliu ne keto 8 vjet- tha sot ne darke Rama ne Elbasan ne nje miting te papare ndonjehere prej 92shit- tynelet e papunsesise varferise, dhe korrupsionit te pa shembullt ndonjehere ne historine e Shqiperise!  Sot ne lajme u tha se sapo eshte bere nje aksident ne Tunelin e Elbasanit, dhe pikerisht  sapo kish mbaruar mitingun Sala! smiley

Po llagap ka ky llagëm?

Blushi?

Ky inxhijer Ngjeqari eshte marre shume me kete pune. Bile sikur tha qe kishte marre dhe lejen e ndertimit dhe po gjente investitoret. Nuk u morr vesh pse nuk u be.  

Prec Zogaj ka pas bere nje shkrim per ndertimin me koncesion i cili nuk do t'u kushtonte taksapaguesve asnje kacidhe.

Nuk ka gje falas ne bote Alba. Nuk do e paguaje direkt me taksa, do e paguaje me toll fees. Vetem se ne kete rast eshte me e mire se e paguajne vete ata qe u intereson direkt rruga. Problemi eshte qe nuk gjeten investitoret. 

Prec Zogaj sikur s'e ka zanat kete pune. Po ky tjetri e kishte seriozisht. Nuk eshte e qarte ne artikull pse grupe interesi paskan qene kunder. Edhe TEGu s'besoj se eshte argument i madh , edhe ai mund te ishte ndertuar afer rruges kudo qe te ishte. Po ja me keto gjera duhet te merret opozita e gazetaret per t'i kerkuar hesap qeverise. 

Prec Zogaj, gjuhe-letersi qe ben studim per konçension rrugesh! Aman smiley si piktori qe flet per takse progresive.

po edhe doktori nuk eshte specialist.me sa mbaj mend une ne fakultetin e mjekesise nuk jepej lenda rruga ura.

Po per kete jane specialistet. Nuk e ve firmen ai te studimi, as shkruan artikull ne emer te vet. Tani nese me intereson nje mendim profesional mbi nje rruge lexoj nje inxhinjer, jo nje shkrimtar. Nese kerkoj nje recense te nje libri lexoj nje kritik letrar, jo nje inxhinjer.

 as shkruan artikull ne emer te vet.

une s'kam degjuar ndonjehere te kete shkruar artikull doktori. para '90 nuk e di, se s'jam i moshuar, po keto vitet e fundit numri sikur eshte 0.

Ky projekti i Ngjeqarit eshte histori e vjeter, andej nga vitet 2003-06 dilte dite per dite ne TV per ta reklamuar. Nga sa di une nuk e mbeshteti asnje pale sepse gjykuan se shkurtonte jo shume kohe, ndersa kjo rruge eshte gati vije e drejte. 

Ndersa per anashkalimin e qytetit, kjo do ndodhe kur te plotesohet Unaza e Madhe me te cilen kjo autostrade eshte e lidhur gati qe tani. Duke shpresu se do behen dhe segmentet e tjera, ne Tirane nuk do futen ata qe nuk kane nevoje. 

p.s ne mos gaboj biles Ngjeqari tha qe do e bente me koncesion kete autostraden sepse do ishte aq me leverdi sa do kishte firma te gatshme ta ndertonin, ne kembim te toll fee. Morri dhe leje me duket, e nuk beri gje per disa vjet, dhe nga 2010 u morr vendimi per ta bere autostraden nga shteti. 

ky eshte ai tipi qe per 3 vjet u zgerdhi te cani? kur ja dha berisha letrat  e rruges ne dore tha sbehet panoramike fushore pa tynele!

Thenie e mencur:

 Dëshiroj  të  mbyll të  vërtetat  me  thirjen :  ‘ Ndal  hapjes  me  dhunë  të Tuneleve  , ndal rrugëve  me  lekët  e  popullit  më  fukara të  Ballkanit ’’  . Rugët e  nji  kombi  nuk  fillojnë  as  nuk  mbarojnë me  një apo dy  mandate . Aq  më  tepër në  Shqipëri  ku  pashallëku dhe  demokracija    do  të  arrihen  kur  nipërit  e  Doktorit dhe  Piktorit   të  bashkëjetojnë  duke  harruar gjyshërit e  vdekur  ose  huqet e  karrierës  të   antenatëve  të  tyre .

ruzhdija ka per tja vu emrin cunit Tyneli

E qau Pirlo

bo..bo...prape nga fillimi , ta gezojme tunelin .

Vlora e gjitha ne shesh , hallall smiley

Veper e Partise, e? 

Veper e Qeverise e dale nga Partia Demokratike me voten e shumices se Popullit Shqiptar.

Si eshte veper e qeverise?

Po se Qeveria gjeti leket dhe e beri , apo jo .

Qeveria qe mbeshtet ti, eshte qeveria me e korruptuar ne historite e everive shqiptare! Eshte e dokumentuar! 

Po masnej ?

Mos rreni dynjon! smiley

Dynjoja syte ne balle i ka , po do e ha rrenen po do se ha , po flasim per tunelin .

Leket e kujt? Dhe kush e beri edhe nje here?

Leket jan te buxhetit te shtetit shqiptar, pra leke nga portofoli yne i perbashket, edhe imi edhe yti personalisht qe paguajme taksa ne Shqiperi, ti me shume se mua madje se une nje uj e ca drita paguaj, dhe tvsh nje here a dy here ne vit kur vi ne Shqiperi qe harxhoj ne produkte. Pra arsyetimi yt i pare qe gjeten leket medemek bie menjehere se nuk i nxorren nga xhepi i tyre ato leke.

Rrugen e ben kompania e kontraktuar qe merr ato leket tona qe thash une me siper, nuk e beri qeveria, ministrat ne kohen e tyre te lire me lopata e me gomer. Pra edhe ky arsyetim bie. 

Po ta them edhe njehere nuk ka qeveri ne bote qe mburret me berjen e rrugeve, sepse e marrin me domate..ne asnje cep te botes, nje qeveri qe ben kete gje dmth qe tall bythen me popullin. Qeveria mburret me cfar kalon mbi rruge, si menaxhohet, cfar taksohet, cfar perfitimesh sjell duke u bazuar ne strategjite e qeverise, ne marreveshjet me bisneset dhe vendet fqinje etj etj, JO THJESHT ME FAKTIN QE U NDERTUA RRUGA!!

ke te drejte.

Nuk e kuptoj ne  e thua me ironi. Megjithate po them do ishte me e ndershme sikur Berisha te dilte ne nje konference per shtyp dhe ta permendte kete hapje rruge si strategji e qeverise per te shkurtuar kohen e levizjes te mallrave dhe njerezve, per avantazhet qe kjo rruge i hap bisnesit dhe popillsive per zhvillim dhe si kjo eshte nje strategji e qeverise etje tj. Kjo do ishte me e ndershme por edhe shume me produktive nga pikepamja e PR-it. Ne fakt Berisha te rrime shtremet e te flasim drejte e ka pas strategji kete gje, pra nuk eshte kuturu, vertet ka fol per shkurtim distancash dhe avantazhet qe kjo sjell gjat gjith kohes si nje nga prioritetet e qeverise te tij. Shume mire ka bere, por per arsyet qe thash me siper te thuash qe ndertuam ne rrugen duke prer shiritin atje a thua Berisha eshte zoti dhe e ndertoi rrugen vete me paret e tija dhe me djersen e tij eshte tallje.

Nuk e kisha me ironi por je jashte realitetit Shqiptar.

Cfare taksash paguan ne Shqiperi 1oora? Se ato lart nuk jane asnjera taksa. Kontributi yt, qe s'jeton, s'punon dhe me te drejte nuk paguan taksa ne Shqiperi, eshte ~0

Kam shtepi ne Shqiperi dhe familjare qe jetojn enje pjese te mire te kohes atje. Kam dhene vazhdimisht kontributin tim nepermjet remitancave. Megjithate kjo besoj nuk eshte  erendesishme persa i perket bisedes qe po zhvilloja une me Bradin.

E kuptoj, por meqe doli fjala. Remitancat - kontribut vullnetar, indirekt, jo taksa, por nejse.

ou? tvsh-ja sqenka takse? uji dritat sqenkan takse? taksa e bashkise etj? 

Takse sepse blen me deshire e vullnet nje produkt/sherbim, jo takse mbi te ardhurat. Kshu psh edhe une qe blej dicka ne ebay nga Anglia, i bie te them qe kontribuoj mes taksave te mia ne rruget angleze.

p.s. uji, dritat s'jane takse. Per ate te bashkise, mund te besh cregjistrim te gjendja civile. 

Une thash takse vlla, nuk percaktova me ose pa vullnet. Shumica e shqiptareve nuk jane ne pune kjo nuk dmth qe nuk jan taksapagues apo kontribues ne kuleten e perbashket sepse tregetojne me lek ne shqiperi duke i paguar shtetit shqiptar TVSH-ne. Takse eshte ajo, madje taksa me dmth-nse e nje shteti.

@ Brad

Se sa eshte shumica e vertete e popullit do ta shikojme mbas 23 Qershorit! smiley

Ahhh me qejf , 71 i kemi qe tani qe po flasim bashke.

Teksti qe shoqeron foton shume i dobet ne rastin me te mire. Ne rastin me te keq i ulet. Arsyeja fut uje ne te gjitha anet. 

Ne nje mendim te dyte, mbase kaq eshte stomaku juaj, nuk bluani dot me shume. E tha dhe ai revolucionari kristian, liri s'kerkoni se liri s'meritoni..pra e dini mire vete me nje fjale. 

Bllah i madh. 

 

Patetike që disa nuk gëzojnë dot, "se e bëri Berisha". Disa të tjerë mërziten se Berisha e shfrytëzon për fushatë. Por ne jemi ende në atë stad fillestar, dhe është e kotë të inatosesh kur një projekt i bërë me paratë e të gjithë shqiptarëve, merr ngjyrat e forcës poltike në pushtet. Më mirë të gëzohesh dhe ta shfrytëzosh këtë rrugë të vonuar, dhe të jesh krenar se edhe ti, me taksat e tua ke paguar që kjo rrugë të bëhej.

Eshte e drejta jote ta imagjinosh si te duash, por ne ketu jemi, kur te vish, ketu do te na gjesh. E placa une ne shpenzoj nje sekonde me shume me patetizat dhe ulerimat e tyre. Nuk di cfare lexon ti ne ato rreshta, por, per te miren sigurisht, une timen e bej cdo dite. Cheers.

Lexova vetem ate qe shkruhej aty. Dhe m'u duk shume joprofesionale dhe akoma me keq nxites i nje konflikti absurd dhe shume ofendues per ato zera qe shohin pertej tallavase banale te pushtetit. 

Po fshihen postimet ketu apo me bejne syte? smiley

sa i qelbur eshte ky teatraliteti i inskenum 1 jave para zgjedhjeve, aq i ndyre eshte dhe nihilizmi dhe ironia pabukse qe degjoj nga krahu tjeter. Habitemi masanej qe ka rob qe kerkojne alternative te 3te

Per emigrantin se tani e pashe se me gjujti rende ke tema tjeter e aty se di pse skomentoj dot smileyEmo, e para thoni ca te doni, se kam problem,dhe mendojeni si te doni.Une per vete e di shume mire, qe, jo vetem tuneli eshte inaguruar per qellime elektorale, por mund te them qe dhe eshte ndertuar per qellime elektorale.  Une e di qe ekziston mundesia te kish pas nje zgjidhje me eficente financiarisht apo ekologjikisht. E di qe barra per borxhin mund te jete e larte I di mor plak te gjitha keto.Sic i dine gjithe shqiptaret,se sjane budallenj. Dhe sot asnjeri sju ka gzu Sales (kane thene me vete,hec mo, te ulerase dhe ky sot nja gjys ore dhe marojme pune) Dhe jane nis me vargje makinash nga qyteti per tju gzu rruges dhe jo Sales plako. Kto shiritat e tyne jane bo kaq boze, sa te siguroj injorohen nga te gjithe.Ai noshta imiton enverin,por poplli nuk imiton popllin ne kohen e enverit.Nenqesh me vete, dhe ne fund as voten sja jep Sales. Dhe poplli i di ato qe di une.Por di dhe,qe,qeverite e meparshme, (perfshi dhe ate te PD ne 4-vjecarin e shkuar) skane hudh asnje lek ne ato ane, mundesisht kane shfrytezu kriminalisht potencialin industrial qe fatkeqsisht Elbasani ende e ka. Madje dhe Korca ka ngel ne hije prej distances se padrejte nga Tirana. Dine dhe q, kta qeveritaret tane, se kane problem me i rrujt leket dhe me bo dhe vepra te padobishme, apo ndotese, apo kriminale me leket tona.Kshu, qe, me leket tona posi, po po, me leket tona, por ama me ato leke eshte bere nje gje, qe neve na lehteson shume pune,po shume fare ama (jo se do sjelli mrekulli,por do lehtesoje vuajtje) Ne se dime, cka kishin mundesi me be qeverite e 20 vjeteve te fundit, por dime qe skane bere ASGJE ! Transporti per ne EL eshte makth. Edi Rama kur ishte K.Bashkiak, ska denju as me e prit ne zyre K.bashkiakun e ELbasanit (socialist dhe ky) dhe e ka injoru. dhe ai ka qene nje alamet burri i respektum ne gjithe shqiperine, ish sportist. I ka pas shku per te gjet nje zgjidhje per furgonat e elbasanit, se nuk i linin gjekundi te parkonin, dhe ende, sot e kesaj dite, vijne rrotull si zara tek rruga e elbasanit dhe se kane 1 VEND PARKIMI te vetem.  Ata qe duan te ikin ne elbasan heqin picirin ende.

kemi dy mundesi sot : Te gzohemi per rrugen e re  ose ta shofim nga kontekstet periferike te shiritave dhe flamureve .

Une them qe mileti sado ju ka peshtiros, ja ka fal sales sot ulerimat

 

Ai noshta imiton enverin,por poplli nuk imiton popllin ne kohen e enverit.

smiley

ku te gjujta mi? ashtu te esht duk. smiley

s'i permush ato cilsit qe duhen me gjujt alta societa-n un; kaq gjo e di mo smiley

smiley

 

Ke dy jave qe e gju , ta ka thone cope qe i qendron te vetes smiley

une times i kam qendru perhere mer ti

ou ky ! smiley

pranej e them dhe une keshtu Tull fare pra se e di smiley

ti kot e ke, se un e ruzhja me dash bojm i duo intelektuale, qe t'mos ket te dyt ne gjith PD & aleate. strikt professionalisht po thom.

mos na boj, se me zanatet qe kemi, do na luteni!

Sdu me fol n'emer te bedranes por se besoj , kur se bone pa tunel ........ehe them se eshte shume vone smiley

jo jo, e thash qe kemi mundsin. si mundesi me i llaf.

se kshu projektet i kena te atilla qe me duket se Shqipnin dhe tunelet e saj nuk i kon hic ne radar. smiley

Nuk di ca me thone , nuk mund te bej dy here koment n'emer tjetrit smiley

Bedrana ka ik per lesh Brado dhe Emo, po shyqyr u gadit rruga, ene te shkoj te pleqeroj ke shpija me qerpiç ne mehallen e vjeter, e ti shes ca kam ne tirane, se ky kapitalizmi paskish qene i hidhet, spo ja dal dot ma smiley

do me i kput ato agrume cipeholla me doren tate, e?

po un do mbledh gjith forcat ene nuk kom per te pas zili. dmth ene po pata, vetem i cik, nga ajo e mira qe ma era zerdeli.

hallall qerpicin e notalgjis se te gjithve! hallall ene rrugen dhe tunelin. n'tjeter ven e kisha te kjo tem. quhet edukate politike.

pershnetje ene bradit, se po e myll ktuna.

cheers.

Bedrana has got style smiley edhe tunel edhe rrug edhe weekend per kohe zgjedhjesh hahah I love bedrana! Nje nder te rrallet ketu qe  e din mire balancen mes pragmatkes dhe asaj qe  duhet smiley Your rock girl !

smiley

dmth tip kokfort un kshu, e? qe nuk e mor "jo"-ne si pergjigje smiley

 

Edi Rama kur ishte K.Bashkiak, ska denju as me e prit ne zyre K.bashkiakun e ELbasanit (socialist dhe ky) dhe e ka injoru. dhe ai ka qene nje alamet burri i respektum ne gjithe shqiperine, ish sportist. I ka pas shku per te gjet nje zgjidhje per furgonat e elbasanit, se nuk i linin gjekundi te parkonin, dhe ende, sot e kesaj dite, vijne rrotull si zara tek rruga e elbasanit dhe se kane 1 VEND PARKIMI te vetem. Ata qe duan te ikin ne elbasan heqin picirin ende

Po nuk denjon  zagari  arrogant  me fol me qytetare normale, e ka per turp smileysmiley

 me vjen keq per ata qe besojne te "zgjidhjet" e Edit  apo qe e ndjekin nga pas.  Skane bere as shkolla per peer support worker.  

 

Ta gëzojmë tunelin dhe të shpresojmë se, pamvarësisht se kush do qeverisë pas 23 qershorit, do të vazhdojnë ndërtimet e rrugëve.

smiley

Kot nje pyetje, sa leke ka qene bileta e furgonit Tr-El?

m'duket se 200 ishte heren e funit qe kalova, para 5 mujsh

300 te reja

E tani, ka shans te ulet ndopak? Te pakten kursejne ndonje lek dynjaja.

po normal o burre qe do ulet, por gjithesesi problemi ska qene kostoja, bile bile as koha, se per 1.10 minuta kishe shku gjithesesi.

Por problem ishte rruga qe te bente telef fare, si ne timon, si pasagjer. Plot njerez i zinte makina, te tjere i bente me dhimje koke.  Ishin shume problem ato ditet e veshtira me mjegull dhe shi, apo bore, ku ecnin makinat me 10m/ore dhe per nje pellembe perfundoje ne gremine.

Ishte frika qe kishin nje pjese e madhe per ti ngare makines ne ate rruge.

Nje shoku im, mjek i ri, mbaron rojen e nates ne QSUT ne Tirane, si cdo dite merr makinen e niset per EL, nuk i nget shpejt, por rruga e keqe pa bordura te forta, dhe me ate shpejtesi te ulet se mban dot makinen kur ai humb kontrollin dhe qe rreshqet. Dhe perfundon ne gremine i bere cope. Ishte vetem 30 vjec.

Do thush ti sa veta ja veshin pemes kur i ze gjumi dhe behen cope. Mire mer mire, por rruga ne ket rast ishte element fatal. Me rrugen e sotme, besoj mund te kishte dale i gjalle.

nji ane negative qe m'shkon ne mend:
ku do shesin gjith ato katnare qe shitshin anes rruges? 

ato nuk shitnin produktet e veta sa per sqarim !

tregetare te mirefillte , asapk katnare

shisnin vaj ulliri rruges kur kalova

Po fiq dhe rrush mer shisnin , do vijne me i shit tek rruga e re tani .

pse akoma do vazhdoje ajo metoda e shitjes rrushit me kanar dhe kosha m`gamor, n makine, se harrova?!

Jo tani e tutje Gamoret do jene vetem mjet zbukurimi smiley

jo gamoret, duhet ti ruani , per turizem malor kodrinor! smiley

Opo gamoret ti mbajne per turizem, dhe shqyqyr qe gomer kemi me shumice ne Shqiperi sepse vertete jan te nevojshem ne industrine e turizmit.smiley

Ata kishin mallin e tregut ne Elbasan por e shisnin shume me shtrenjte. Mashtruesa vallai smiley

kot tashti , mashtrusa , ato ishin te zones se u duknin nga veshjet , masnej e bleke nji kokerr fik n'elbason dhe e shiske maje krrabes ku vetem fiq kishte smiley

futja kot brado

mallra tregu ne 90% pervecse kur behej ndonje gje e vendit. Vendalinjte sblejne kurre aty. Te zones mund te ishin, por gjerat shkojne i marrin ne treg.

Mos me kallxo mue, se e di ta njof fikun e venit smiley

ouuuu ? ma paskan fut domethene smiley

Brado, ca bohet mer? po shof foto nga mitingu i Rames ne Elb. Paska dal gjith Elbasani

per tu habit pra dhe Vlora e gjitha n'shesh me Salen.

ej, un thashe se do m'jepje naj pergjigje-tip: kane shku makinat nga Tr dhe i kane ron shkurt nga tuneli i ri

Ahhh, jo ty sta jap ate pergjigje smiley

Elbasani pa merak, si gjithnji do i fusi gishtin sales smiley

C'paskeni qene ne ju mo. Tunelin ia morret i fusni ne gishtin. Ca t'ju boj ai mo juve, vec t'jau lyj tunelin me flori.smiley 

Sa euro bejne?

2.3 euro

2 euro pak a shume. Per nje student 4 euro vajtje ardhje ne dite, nuk jane pak. Pervec kohes qe shpenzon. Prandaj shume detyrohen e marrin shtepi me qera ne Tr. Te pakten kshu kursejne ndonje lek.

Hunter, je pak prapa botes smiley

Me kto universitet kellire lokale, qe gjenerojne diploma me shumice, ne fakt kam frike se ka me shume studente nga TR qe shkojne atje te marrin nje diplome kollaj, sesa studente nga EL per ne TR smiley

Hiqe mer kte xhakerinin e fut faraonin. Ca e ma juvja kte lojtar kot. Desciglio qeka grand lojtar. 

Maldini i ri Koko

Se ma more nga goja. Ky qeka talent. Kontroll topi, pozicional, teknik, elegant. Vetem se luka me milanin bundrra. Ec mer te juvja barzali-kielo-bonuci-desciglio

Zhele giaccherini.Faraoni nuk ashtfort ne forme

Xhiabadini po qe ishte superlojtar po se ka marr se esht me u21

Me nje fjale qenka tunel islamik. 

Gjithashtu vlen te permendet qe PS e ka hedh e para idene per kete rruge.

PS. Venusi ka thene qe s'perben cudi fakti qe gjithe juve qe hiqeshit si te baraslarguar e treguat veten qe jeni berishista, por s'ja priste mendja qe dhe Blendi te qe i tille; e paska blere dhe Peshkun Berisha me ne fund me para uahabiste.

xhibi; ..... uahabiste . 

Po nuk shkruhet keshtu , por me W,  wahabiste. Meso te shkruash dhe ta shqiptosh. 

Me fal Pjer, do e kete fajin bifteku qe sapo hengra...per nje moment kujtova se w shqiptohet u. Duhej ta kisha bere qofte.

xhibi, meso te shkruash..  se ehabiste Pjerin fare..

na ra goja tu thon qofte po prap qe prap te byfteku ju!

Tani e kuptoj pse budallepsen amerikanet. 

Pjer, ndonjehere behesh ofendues kot me kot. Nuk eshte mire.

rebus, nuk para ofendoj njeri, por ne europianet kemi kaq vite qe themi se, pse jane kaq budallenj amerikanet, kur fap, te del Xhibi me ate komentin per biftekun dhe qoften, dhe e kupton se pse çalojne pak nga mend amerikanet. 

Pjer, amerikanet kane nje shprehje figureletrarore "Te ngele qoftja n'tunel".

E gjen dot per ca behet fjale, pa e guglluar? smiley

O hooo , tani po e perforcon edhe me teper se pse qenkan kaq budallenj amerikanet smiley te lutem shume, mos rri me shume andej se do budallepsesh fare, amon te keqen hidhu kendej ne Europe, se ka me lezet dhe seriozitet jeta. 

nuk vuan njeri per ide sot, por per vepra! dhe meqe ra llafi, nuk ka te barazlarguar, ne rastin me te mire eshte koncept teorik (fiktiv)

Me mir e ka then nje ktu. Ky tunel me taksat e gjith shqiptarve nuk po perurohet per zgjedhje. Ky eshte ber vetem per zgjedhje. Ngado ta tjerresh esht b@th@imllik. Po njerzit jan me te zgjut se showi tunelit dhe kan per tja tregu venin. 73-67 ps. 

Vetem ne Shqiperi ndodhin cudira te tilla qe tuneli paperfunduar ti vihet shiriti dhe inagurohet..Specjalistet thone se ka dhe nja 6 muaj pune, po nejse Salistan hesapi...Shpresoj mos te shembet pas zgjedhjeve si ai i Kalimashit

Dy të plagosur janë shënuar në hyrje të tunelit të sapo inauguruar ditën e sotme që lidh Tiranën me Elbasanin

time.al

Te presim kur te kaloje Ruzhdija....Ajo na i sjell komentet ...

kalova zana smiley

Hajt mo, nuk isha fort ne qejf me e shiju. U kthyem nje tufe me njerez nga nje funeral dhe i rame nga tuneli.

Nga Elbasani isha vetem une, por ato dibranet, fieraket, tironsit qe ishin me mu, u mahniten nga ndryshimi  ( se ne mengjes i kishim rene nga rruga e vjeter) . Nuk bej shaka smiley  Se ata e kishin marre dhe me me stres se une rrugen. Une e shkreta jam msu me krraben smiley

Pra si te thuash e prekem live ndyshimin, vajtem me rrugen e vjeter, u kthyem pas ca oresh me te rene.

 

 

smileysmileysmileyChe bello...e mos kalofsh ma per keq....

Une mendoj se do ishte me vend te diskutonim per leverdishmerine ekonomike te tunelit, gjykuar nga trafiku, rruga e kukesit eshte deshtim total. Rruget behen me taksat e te gjitheve, jo me taksat vetem te demokrateve,fushata me vepra publike eshte jo vetem e pamoralshme, por edhe e paligjshme.

Puna e qeverise eshte te menaxhoje sa me mire taksat tona, kam pershtypjen se rruga er ne Elbasan kishte zgjidhje me te lira  e te shpenzosh 200 mln euro per te shkurtuar 15 min. ( ne raport me baldushkun) nuk me duket edhe aq e mencur.

 

 

Pikerisht, ky eshte gabimi i madh. Qeveria (Partia) nuk menaxhon anen ekonomike, nepermjet reformave ekonomike,sociale, administrative, por meret me inagurimet! Si te thuash, kemi nje Kryeminister qe rri me nje pal gershere ne xhep, dhe shkon sa here qe "te inaguroj dicka ne terren" per tu dukur e fryre ( dicka me e madhe) ne syte e popullit! Te dhenat reale e nxjerrin kete qeveri, nga me shpenzueset e buxhetit te shtetit  dhe nga me te korruptuara si administrate! Edi Rama sot ne Elbasan i ka nxjerr boje publikisht Sali BERISHES! 

Rama: Saliu te mbylle tunelin e papunesise, te hape tunelin drejt Italise dhe te mos neglizhoje tunelin e Lirise. Ben tunel mire kush ben tunel mire. Ti ke dy lope, por mos harro qe asnjera s'lejohet te te hyje ne tunel.

Kreshnik Spahiu po pret me pranga ne duar per te arrestuar Berishen tek gryka e tunelit. Flitet qe Berisha eshte kthyer mbrapsh dhe po del nga gryka tjeter...le te presem prononcimin e nderkombetareve per dallget qe po shkakton tuneli ne gjeopolitiken parazgjedhore.

Saliu te mbylle tunelin e papunesise, te hape tunelin drejt Italise dhe te mos neglizhoje tunelin e Lirise

smiley

E ka thene njeri : "Se ashtu i do mushka drute"

Dhe kjo puna e rrugeve, tuneleve, fushates, merreni si te doni, por behet ne kete forme, se kehtu i do mushka Shqiptareve, ndryshe s'te japin voten !

A e kemi thene qe ne nuk na çudit me asnje gje ? (e kam per euro-sociastet) smiley Pse çuditeni me punet dhe veprat e Sales, qofte dhe 1 jave para zgjedhjeve ?

Ju mendjen e keni ndare qe ne '96 per ke votoni, te themi eralen smiley

Vepra e Sales?!!! smiley Jo po vepra e Enverit! 

Tani po e shikoj tekstin. Do te ishte me e arsyeshme dhe me profesionale nje njoftim i "thate" se sa ky trazim  dhe kjo ndarje e dobishmerise se tunelit me qellimet elektorale te perurimit  dhe kapitalin politik qe kerkon te beje qeveriu /saliu me kete veper.Kjo ndarje e propozuar:varja , mos shikoni kush e nderton e kur e inaguron, por gezoju faktit, asaj qe mbetet, pra tunelit ose eshte naivitet, ose provokim. Problemi nuk eshte se e ndertoi dhe inaguroi Saliu .Problemi eshte se  , ashtu sikurse  rruga e kombit, nuk eshte paguar nga xhepi Saliut apo familjes se tij.Eshte paguar nga xhepi taksapaguesve shqiptare dhe xhepi i tyre rendohet akoma me shume kur gropa e borxhit publik thellohet.Ky eshte konteksi politik. Pa folur per "pronesimin" partiak qe i behet gjese dhe kjo te ben te vjellesh.

Eshte e turpshme per nje popull qe vazhdon prej 60 vjetesh-qe nga kenga "Kurvelesh bere xhadene", ti kendohet rrugeve, urave, kanaleve, hidrovoreve,tuneleve. Eshte mjerimi yne i perbashket kur akoma politika suksesin e saj e mat me km asfalti dhe betoni dhe , aq me e mjerueshme, kur ne ngazellehemi kombetarisht, kalojme ne ekstaze kolektive .

Nuk di, sikur kishte ndodhur nje aksident ne tunel sot...nga entusiazmi perurimit, sidoqofte.

Hajde perhajer,dhe e gezofshi!

p.s.

Sa interesant eshte ky tunel per turistet?A ka det Elbasani?Se ,per teqe e namazgja,kazaze e tabake,samarxhinje e çibukxhinje ...i kam edhe n'Gjakove smiley

po po, por vellezerit islamike nuk financojne atje se ne gjakove ka shume katalik vallahi bilahi, harram frajeri em, harram .....pupupupusmiley

Po ka , te cojme ne Shkumbin e te bijme pa uje smiley

Ballokume s'ke , simite me bugace s'ke , gocat e bukra si llokum me arra i kemi , limona portokalla bacje smiley  , mana te  bardha e qershite qe bahen ke ne s'ka me asi vend smiley   voj ullini , llixhat me te sheru shpinen  smiley  , karakafte smiley  , pilaf me lepi thonjt smiley, ene gjylac gjen po te dish t'a kerkosh  smiley  ima ca dashke ma ne ti se po na cudit  smiley

mos rrej kot se ska mo mana te bardha! gjith ay tym qe osht ne elbasan ska asnji gjo te bardh si ma para! smiley

Ou po une vjet isha 3 muj , hanga sa plasa , leni pastashutat, zupat , bir nana smiley

Auuuuu....tana t'mirat i paska Elbasani smiley

Per zoten,me erdhi te piskas si Tarzani smiley Une veç e preva aranzhmanin turistik smiley

Ka ballakum Elbasoni...ballakum klasi  smiley

Balotelliiiiiiiiiiii

Blushi: Saliut do ja jap voten per hater te elektoratit te Elbasanit por e ka te kote qe me lutet, nuk shkoj ne PD edhe sikur Saliu te shkoje prapa diellit.

Ruzhdije, ti qenke tamam berishiste, edhe Blushin e paske korruptuar.

Spiritus: Skandal paraelektoral, ne Shqiperi investimet infrastrukturore s'behen me me parate e kryeministrit. Plus qe Elbasani s'ka det. Nuk ja vlen tuneli per nje ballokume o belega.

kush tha skandal moj? po dhe ai teksi B.Salaj i tipit vari lesht perdorimit elektoral te taksave tona, ti taksapagues gezoju tunelit, vari lesht abuzimeve dhe gjysem rruges qe do dhe nja gjashte muaj te perfundoje, ti terbohu, vari lesht propagandes partiake bajate dhe qe te ben te vjellesh, ti eksitohu, eksitohuu.Mire , ndonje elbasanlije qe eksitohet edhe pse tunelin e shikon ne tv, po kshu, gezim mbarepopullor, kjo pompe e madhe qeveritare, tregon mjerimin tone total.Edhe sikur socialistet ta benin dhe peruronin me keto fanfara indigjenesh.pffff

E mer Blend , nje te vertete the    smiley , shih ca te bojne sallaksit ,pa...pa...pa...smiley

kush tha skandal moj shoqe? skandal eshte perdorimi politik dhe elektoral i takstave tona , skandal eshte abuzimi me foondfet dhe prerja e shiritave ne rruge dhe tunele qe perfundojne pas nje viti, skandal eshte pronesimi partiak qe PD i ben veprave infrastrukturore te ndertuar me taksat tona dhe borxhet qe i paguajme ne.Absurd eshte  entusazmi dhe ekstimi deri petej atlantikut cfare tregon mjerimin tone total.skandal do ishte perdorimi politik dhe privatizimi partiak , edhe sikur soccialoistet ta benin kete gje.Dhe naiv dhe pa logjike eshte teksti qe shoqeron njoftimin per perurimin e tunelit. 

Nuk ka fitim Elbasani si biznese nga tuneli, por periferia e qarkut si dhe qytetet e tjera si Pogradeci. Korca jo dhe aq sepse ka kahjen e Selanikut.

Situata do vertetohet ne vjeshte e me tej kur te shikohet se si do reagoje konsumatori i cili per shume artikuj do gjeje cmime shume me te lira ne Tirane qe nga elekroshtepiaket, mobilje, materiale ndertimi e deri tek ushqimoret. Ketu kam parasysh Carrefour po edhe te tjere si Euromax.

Fitojne ata qytetare qe levizin meqe i kane punet ne Tirane. Mbase do kopjojne durrasaket qe nuk banojne ne Tirane por shkojne e vijne cdo dite. Do rritet konkurrenca per vende pune nga njerez qe mund te jene dhe nga Tirana e te vene e vijne lehte.

Per Gramshin, Librazhdin, Peqinin, Cerrikun, Belshin tani pika e referimit nuk do jete Elbasani por Tirana sepse kostot e transportit bien shume.

Ndryshojne kostot per prodhimet e Kurum dhe ka shanse te aktivizohen resurset e Metalurgjise ne prodhime qe mund ti interesojne konsumatorit te Tiranes.

Sot eshte e Driel e zonja Zana e ka feste.

Mu me duket se Berisha ua mori #Rilindjen nga duart.

Mu me pelqete ajo rruga Krrabes...ishte goxha piktureske!

 

nuk e kane shemb eshte akoma aty .

rruga krrabes eshte fantastike ne ate aspekt,le pastaj ajri ipaster.  sot ne mengjes heret me diell ishte cte te them.

pa merak, eshte akoma aty, por jo vetem.

firma qe po ben rrugen e re, e ka detyre ta riparoje dhe te vjetren ne fund.

kshu qe jo vetem do jete, por ishalla do jete dhe me e mire se c'eshte

na kenaqi Saliu... sot tek Apartamenti... smiley

ne transmetim, them...

Do i dhuroj i fyll 2 meter Edit mas zgjedhjeve tha.. lol

smiley

të paktën t'i bie fyellit....

FLASH NEWS: Neser ne mengjes Rama te Aldo Morning Show, do beje aerobi me Zogun e Tajrones

Pas mijera mijvjeçaresh, Berisha lejon driten e Diellit te depertoje ne thellesite e maleve prej graniti.

 

Thua te jete ne gjendje ndonje i vdekshem t'ja zer vendin?

m'thane qe Rama , paska zdryp nga atabusi mavi dhe i ka hyp  tuaregut dhe ka kalu n'tunel , pas mitingut ku ka mallku tunelin marë e prape smiley

o e vertete Brado, apo marrezi militantesh tipike pdiste ?

Rama kshu? Asihér! Lol

e vertete por nuk te paskan thone qe ne Sauk i kishin dhone qetesues.

Shyqyr qe eshte tunel i shkurter, dmth s'ka pas kohe me bo shume mallkime. 

Kishte qen me shpici sketerre. Se mos kishte naj smundje ngjitse tyneli.

Argumentojeni si te doni, fakti ngelet qe TR-EL tani jane te lidhur me nje super rruge, pak rendesi ka qe inagurohet 6 muaj para se te perfundoje plotesisisht, mgjthse sme pelqen qe lumi i flamujve blu ne inagurim. Ama qe ta perdore elektoralisht si arritje te qeverise ka plotesisht te drejte.

 

Gjithandej politika perdor arritjet per avantazh elektoral. Burri i botes tha se kishte shpik Internetin per nje grusht votash. Robt pastaj i filtrojn vete. 

Me behet qejfi per Elbasanin, ta gezojne tunelin e shumepritur!

Ra Sala nga fiku, s'ka tunel qe i ben derman nga ngjalematrapiku.

Blendi, Spiritus ka te drejte ne fakt; kontrolloi pak IP-te miletit, ata qe s'kane farefis poshte shkumbinit te mos vijne kot ketu dhe te shprehen pozitivisht per tunelin. Kjo propogande berishiste ne Peshk tani para zgjedhjeve hedh dyshime te dyshimta. Aq me teper permendja e viadukteve (Pjer, mire e ka shkruar kete ky apo....?).

Piktori - Pordh so hard mofockas wanna find me

Kush po kendonte ne  dere te tunelit O Peqin i bukur dhe ka shku lala N'elbason

Akoma te ura me gura (te tuneli) robt. Ka mor fund ky muhabet 73-67 per ps del edhe ska jo tunel po rruge Hene qe e ndrysho. E ka then then vet lir meta dhe atij i ze vend fjala megjithse o koklop. Kta sktaparllinjt paskan qen si kolla mire. Sta mushin mendjen po trasten plot. 

ju keshiloj qe te lexoni kete artikull te Ing Ngjeqarit.

http://www.gazetatema.net/web/2013/06/16/autostrada-e-baldushkut-krimi-ekonomik-dhe-tuneli-i-kkrabes/

eshte i vetmi njeri i profesionit i cili ka punuar seriozisht per projektimin e rrugeve. Per kete qellim, ka botuar edhe dy libra, te cilat jane plot me llogaritje teknike, ekonomike dhe strategjike. Nuk marr persiper te shtjelloj vertetesine e tyre, por eshte i vetmi qe ka bere nje botim te tille te studiuar me hollesi dhe me e òuditshmja eshte qe ne ato fillime qeveria ja miratoi, e pergezoi dhe me pas ja hodhi poshte pa asnje argument. po kete do te thosha edhe per dy botimet e tija. deri me sot nuk ka dale asnje profesionist qe ta kundershtoje ne tezat e tij.... Sipas meje, keshtu duhet te behen gjithmone projektet e medha, duhet tu paraprijne studime te plota gjeostrategjike e ekonomike.....

Kam dyshim qe vete e kan zgjedh me e bo rrugen me te shtrenjt me tunele spektakolare me i mor mendt robve. Kto jon projekte elektorale jo projekte ekonomiqaresh. Ata se rrujn trapin hic per borxhin e jashtem per sa koh tunelet i ndihmojn me i prish mendjen katnarve me vote. 

Jo vetem kaq, por sa me e shtrenjte te jete investimi aq me i modh eshte bakshishi qe marin. 

Borxhi i jashtem nuk merret dot aq kollaj se duhet  bindur kreditori se rruga do e justifikoje shpenzimin e parate do ti kthehen.Kushdo qe e ka bere studimin a konsulencen e fizibilitetit uroj qe te kete ditur se c'ben.Sala do te jete long gone e e mileti i thjeshte ende do jete duke paguar faturen e borxhit.

Po ketu s'kishte ndonje gje te re alidemso. E dime te gjithe dhe e kemi thone me kohe qe ato leke u harxhuan per teg-un e per rolling hills-in e zamirit e akacia hills-in e qeverise. Rruga e baldushkut nuk eshte shpikje e ngjecarit, eshte ide e kohes se komandantit

Sinqerisht e beso kete ti?

Po nuk do kishte qene me e kollajshme per te gjithe qe te beheshin Akacia Hills (ku kane marre shtepi edhe ca nga ramistet e rinj ne mos gaboj) dhe TEG afer rruges se Ngjeqarit? Tashi e kuptoj te thuhet qe eshte inaguru para kohe, dhe qe me nje vend normal nuk do behej tani, po te thuash qe u planifiku tere autostrade me e shkurter vetem per ca biznese eshte icik e teprume vallaj. 

Kursente dhe ca para qe i hidhte ne rruge te tjera Sala me ate rast. 

Une kete kam nja tre vjet qe e them, sot them vetem ta gezojme rrugen. Meqe ra llafi, cili mendon ti se ishte motivi per te zgjedhur variantin me te shtrenjte?

Besoj qe Sala eshte aq makiavelist politik sa mundesine per te bo ca rruge te tjera fshati nuk e hedh ne kosh per ti bo qefin Zamirit, maks detyrohet Zamiri me i bo qefin Sales. 

Bjeri mireseerdhe ne blog, po fjalorin me kujdes daku se swedi eshte plak ne kete blog e ne shqiptaret te vjetrit i trajtojme icik me respekt. 

Po bjeri eshte ACDC-ja, ose stavri ose maverick (dicka e tille, ose solidarnock si kujtoj dot te tjera. Le te ndroj sa here te doje nicket, gomari njihet qe nga larg se nuk i mbulon dot veshet.

O gamor stambolli po 4-5 here me e shtrenjte do te thote qe kushton pak me shume? Po keto paret salia i ka nga baba dhe mund ti perdore e ti prishe si ti doje bytha? Ti je kaqol , ke qene kaqol dhe keshtu ke per te ik nga kjo bote.

Ti je komplet loqe shoku. C'lidhje ka 5-10 km me 150 milione euro me teper o klluf?

O Endrit, per kte Swed-in shqetesohesh ti smiley

sesa nje rruge me e gjate qe mund te kushtoje pak me pak por ju kushton qytetareve me shume ne kohe dhe para.

Ngaqe per kete rrugen e tanishme s'paguajne qytetaret? Brilliant!

P.S. me duket se versioni tjeter eshte nja 7 km me i gjate - swed, ti e di me mire.

Llogarite kane qene 2 fish ne kohe gjembo ne mos gaboj, kjo behet per 20 minuta, ajo tjetra diku te 40. Edhe njehere, ate variant nuk e kane mbeshtetur asnje nga palet politike me kohe si variant. 

Ngjeqarit ju dha leja per koncesion pasi insistonte se ishte rentabel, e nuk beri asgje. Icik vone per tu anku ai pasi pati tere kohen per ta bere. 

Nuk e di, s'flas dot me siguri. Ndoshta eshte ashtu si thua ti. Une diku pata lexuar qe shkurtimi ishte diku nen 10km. Mund te jem gabim, sigurisht.

Endrito 20 min nga ku deri ku, dhe 40 min nga ku deri ku? 

Ngrej duret dhe une ketu se nuk di me shume detaje. Di qe 20 min sot e llogarisin nga qendra e Tiranes ne Bradashesh, 15 nga rrethrrotullimi i Saukut. 

Trapllekun qe tuneli eshte bere per ti bere qejfin Zamir Manes se TEG, e kam degjuar me kohe nga socialist.

E kam degjuar qysh se u miratua, dmth ta thonin nen ze, me nje ton tip, - he mo s'e di ti. Po i ben qejfin ati te Teg se pastaj e financon ne fushate ai.

Dmth shpenzohen dicka te 80 milion dollar (suppozim) me shume se varianti tjeter, sepse perfiton Mane. Pastaj Mane kontribuon per fushate. Probabiliteti nuk dihet. Po te ishte ashtu, i bie me mire, kurse 80 milion dhe keto i shpenzon per vepra publike, qe elektoralisht vlejne shume me teper se nje kontribut i supozuar i Zamir Mane. Kur ja beja kete arsyetim miqve te mi socialist, ncuk ncuk, tundnin koken, s'eshte ashtu thonin. Sepse Mane perfiton e jep leke pastaj. Dmth riktheju tek pika 2. Momenti kur thua, - varja, lere fare.

Ore per ket Manen kam degjuar qe eshte me Meten fare, apo e kam gabim?

Po. S'e ke aspak gabim. Pervec arsyeve qe permenda me lart, eshte edhe kjo qe thua ti, qe politikisht nuk eshte ekskluzive e krahut te PD. Budalleqe kafenesh.

Ngjeqari, mesa di une eshte ne kete rast pale ne konflikt, si sipermarres qe lobonte per variantin Vaqarr/Paper/Elbasan. 

Po me vjen cudi qe nuk eshte shprehur opozita per kete ceshtje, qe ne krye te heres (me rast se nuk eshte shprehur, sepse ben vaki nuk e kam lexuar une); idealja, ajo qe do te ndodhte ne nje shtet normal do te ishte perzgjedhja dhe miratimi bipartizan i projekteve me rendesi kombetare si ky. 

Studime gjeostrategjike ekonomike.... Ec e thuaj qe P.Th. nuk po krijon dishepuj e nje shkolle mendimi. Sa do ti vjele frytet Ai, kete nuk e di, por gjenite pothuajse gjithmone jane kuptuar vone, teper vone.

Nuk e di a ndodhet ke vizionet e qarta si ide, por un jom me shume per zhvillimin transportit hekurudhor...

Ta gezojne elbasonllit tynelin e demokracise!

I shame ai/ajo qe nuk e sheh videon e mesiperme!!!!

Pjeri ma konfirmoi ne privat qe e dallon zerin e Bradit. Nga burime dytesore mora vesh se ne timon eshte Pateku!

nuk eshte zhurma e gomave te makinave tona ajo Rono smiley

po filloja të shqetsohesha... thash çne xhami i përparm i maikinës i pistë a i kricur...

smiley

"Published on May 28, 2013". Brad, ca ke per te thene ne lidhje me kete?

tuneli nga brenda (added bonus "komente nga dumbo-t")

ca duhet me thone une xhibo ?

Ju kane penetru tunelin pra ne 28 maj, para inagurimit, e paskeni lene pa pike prezervativi antiplumb ke gryka.

xhibo , famekeqt nuk i njollosin dot arritjet tona madheshtore nen udheheqen e Prof.Doc. Mjek. Sali Berishes.

xhib, duke shpresu mirekuptim nga ana jote, te lutem mos me cito pa lidhje.

rrofsh

 " Njonit nuk ju paska besu qe eshte hap tuneli dhe qenka kthy prape mbrapsht dhe e paska pershkru dhe njehere tunelin "

smiley

o gazetar leshi se na 10 duke qesh smiley

Rruga e re Tirane-Elbasan eshte nje arritje mjaft pozitive. Cdo rruge eshte dhe ashtu do te jete edhe ne te ardhmen. 

Problem eshte standarti cilesor i ketyre rrugeve. 

Nga qe nuk kemi pas, nuk duhet te "mrekullohemi" sot nga cdo rruge, apo rrugine qe na paraqitet si sukses i jashtezakonshem!

Paret jane tonat, te taksave qe paguajme dhe derdhen nje me nje, sipas parashikimeve te projekteve, qe ne leter jane te persosura.

Ceshtja eshte, a zbatohen me perpikmeri, apo "tkurren" nga duart korruptive!?

Problemi me kryesor eshte mirembajtja Obi. Rruga e kombit ka pas plot probleme per shkak te mirembajtjes se dobet, duhen bere me toll hyrja neper tunele qe te kete aq fonde sa ta mirembajne. Ndryshe dhe kjo ashtu do filloi te degradoj. 

Jane tmerr. Kam bere para pak javesh nje tur ne jug dhe me plasi shpirti. Kane probleme shume serioze mirembajtjeje, por edhe plot gabime trashanike ne projektim, ne cdo aks! 

Shume dakord jam edhe une per tarifen e shfrytezimit. Mund te zgjidhej me mire akoma me nje vignette, si ne Zvicer apo Austri, i vlefshem per te gjitha rruget dhe me kohezgjatje kohore variabel, sipas nevojave.

 

 

bobobobo prape tunel qe lidh fierin me vloren , ca bo ky mo vlla.

I la kinezet pa shit çadra smiley

po pra smiley

Tuneli tjeter eshte me Ameriken.

Duhet ndertuar si fillim me italine kete do ta beje  P majkosmiley

Eshte tejkalu Italia me kohe. Me Ameriken direkt, edhe ata do kene me pak shpenzime kur nderrojne ambasadoret. smiley

Ca tuneli? Kush e tha?

Te thone po te duan Greket qe s'i ndihmojme. Ja u nderruan rolet, ne kohe krize atje, Greket vijne e punojne ne Shqiperi per efendiko Shqiptare.

Edhe lepe e peqe, ta inaugorojne kur do ustai. 

Punojne naten qe te mbaronte tuneli para zgjedhjeve. Rendesia e kualitetit te punes naten s'ka rendesi.

Kualiteti mbas zgjedhjeve, simbas kualitetit te ketyre te fundit.  

gjembi, po anej nga je ti, nuk behen punime autostrade naten?

Pergjithesisht jo. Po ne raste te rralla kur bejne, nuk i bejne me elektrik dore.

kemi pervoja te ndryshme. Edhe heret e fundit qe isha vjet ne US, m'u desh me ngadalsu shpesh prej punimeve qe benin naten ne i-87 per ne NY dhe i-290 (kjo eshte ne MA)

Me elektrik dore po i benin?

po leji kto barcaleta se nuk lidhen kavo armaturash me elektrik

Mire

Punojne po Sala ende s'i ka paguar smiley

Pse Enveri jot te paguante per punen vullnetare ?

Dhe ti me kete pergjigje idiote do te thuash ..?

po pse idiote ? po pse je merzit kaq shume xhanem , nje tunel eshte smiley

Se me erdhi nder mend tani, nje gje e fundit per miqte socialiste:

mire eshte mos e diskutoni shume ket punen e tuneleve, sepse ju, permes nje prej perfaqesuesve tuaj me te larte, ne poziten me te larte shteterore, propozuat dikur nje tunel qe habiti jo vetem qytetaret tane, por edhe miqte nderkombetare!! smiley

o brado ky tuneli nuk e di per ca interesash u be? gjithsesi ta gezojn te gjith shqpot,besoj se keta militantet e kamuflum te ps jo vetem qe nuk jan te gezuar por as nuk kan per te kalu andej por do i bin nga rruge e vjeter...

po kur do e mbaroni ate rrugen gjirokaster-sarande(via delvine) ? se jua moret shpirtin tironsve e kosovarve qe dun te vijn per pak plazh dhe ajer ne sarande

Po te kontribuosh edhe ti ne fushate, mund te behet dicka qe te vijne turiste tek hoteli smiley

 gjembi

kontribova per nanon un ai shkoi e i la ne kazino te gjitha smiley

As nuk e ktheu koken i poshtri te shihte kush po ja jepte ato para tek tavolina e pokerit? smiley

gjembi,

nje shoku im rastisi me nanon ne kazino ne itali, shkon e afrohet nanos e i jep nja 50.000€ per te kalu kohen...

pas 6 mujesh ktheht ne tiron shoku, tak tak tek dera e nanos : ore kam ca toka e spo i marr dot - i thot?

mos u merzit- i  thot tosi dhe beri 1 telefonat

i mori tokat  qe kan tani nje vler nja 1 mio €

Po ca i keni keto perralla keshtu aman smiley

duam uj- i thot nje burr nanos ,na premtuat ,ne jua dham voten tani jeni ne pushtet un dua uj !

ik ore te makian jepi nje shishe un ketij - i thot shoferit nanoua.

E di si i eshte pergjijur Rama nje kerkese te ngjashme? 

 

edhe nje tjeter,po pinte nano tek lokali i nje shoku tim ne sr,kishte nje kamarier moster me mjekerr

ku qelloi qe tavolinen  e nanos e sherbeu ky ,po ti çje ber sikur te ka vdek berberi? jepi ore 2000 leka te rruhet -i thot shoferit

Kurse nje tjetri mbasi i avulloi €100K i tha mos u merzit, po pate ndonje hall duku. 

Kur i shkoi ky per ca halle biznesi, i thote mjeshtri, une te thashe kur te kesh hall, pse hall eshte ky? 

po prit mor burre , te shijojne rrugen e bregut njehere smiley

ore bregun do e shijojm me jaht smiley

po mbaroni ate rrugen ,seriozisht nuk e di pse e lan ne mes? isha ne 2009 rastesisht per gjah andje nga rruga bobo po u bertiste nje i huaj atyre ingienrve tan ,nuk u afrova ti degjoj  se ne ishim te armatos e nuk donim ti trembnim

Ne fakt per kete aksin rrugor i kishte bo Sales nje banor i zones pyetjen ne FB se kur do te perfundonte .

Ju pergjigj se ne vitin e pare te mandatit te trete asht e mbarume , dhe AI e mban fjalen smiley

ore gjynaf eshte edhe per ato banoret e zones dakod por mua me dhimsen me sh tironsat dhe kosaovaret

pervete vij nga korfuzi 25 min udhetim eshte nga porti i korfuzit deri ke hoteli smiley

nuk u afrova ti degjoj  se ne ishim te armatos e nuk donim ti trembnim

smiley i modh

Ishalla e lexojne Peshkun sa me shume persona keto ditet e fundit para zgedhjeve, sepse kam bindjen se duke lexuar komentet e "te djathteve" e "te majteve" te deklaruar ketu ne peshk do te binden edhe me shume te votojne me kryq te madh, si une dhe shume te tjere

smiley

et tu salist, eh brutus?

Berishistet s'kane brire, ne keto dite viaduken ashiqare.

Une jam anti-kaste dhe Berisha eshte aktualisht nr. 1 i kastes politiko-ekonomiko-mafioze. 

Ergo, nuk jam Berishist smiley

Nderkaq kam patur perhere dyshime te forta rreth alternatives se PS-se, kryesuar nga Rama, per shkak te keqadministrimit nga ana e tij te Bashkise se Tiranes dhe te nje pjese te figurave kryesore te PS-se qe perbejne grupin e punes se Rames edhe sot. 

Pavaresisht nga kjo, duke patur parasysh se cfare ka katranosur Berisha keta tete vjet, isha sinqerisht i prirur ta votoja, me idene se keqqeverisja e Bashkise se Tiranes mund ti atribuohej ne nja mase te madhe perplasjes me qeverine qendrore pas vitit 2005 dhe idene tjeter se figurat e njollosura kishte akoma ndonje fije shprese se mund te defaktorizoheshin gradualisht, duke filluar nga reduktimi masiv i tyre ne kandidaturat per parlamentin e ardhshem. 

Fatkeqesisht kjo e fundit nuk ndodhi. Figurat me te erreta te PS-se se ketyre viteve jo vetem u rikonfirmuan, por edhe u shtuan ne numer; dhe tragjedia me e madhe, qe ma hoqi cdo shprese dhe iluzion ishte bashkimi, gjoja pragmatist, ne aleance me LSI-ne; parti kjo e fundit te cilen une e vleresoj si grupim pa elektorat, por vetem me kliente, te cilen paguhen arbitrarisht ne rast fitoreje te saj me parate e taksave te mia.

Per te gjitha keto arsye jam jo thjesht i orientuar por katerciperisht i bindur te votoj me skede te bardhe (me kryq persiper).

 

P.S. - Per te votuar do te vij ne atdhe me paret e mia; ofertat per bileta avjoni falas te PD-se i kam refuzuar smiley 

Une te jem si ti jo vetem biletat po as nga tuneli nuk do kaloja kurre do beja rrugen e gjithmonshme....

Pateko , kam more vesht qe Penari vetem prej teje ka shtu dhe nje admin smiley prit kur te shofesh noj dite tek makina noj gjobe te tipit : " ke parku keq . peshku pa uje " smiley

Ahahahahhaha. Me urrejne Brado se e kon vu re qe me del llafi. Kur i them qe do e hajne ne 24 terbohen. Ka rrezik vete Rama i ka dhene urdher qe te me bllokojne se eshte psikopat ai. E gjen kohen te merret edhe me keto gjera. Rama do jete bere vete admin edhe rri me run smiley

Kete mos e ban çud...se mos ka ndoj gja tjeter me ba aismiley

Ca entuziasmi!!! smiley Nuk bejne rrobte keshtu per nje vrim  te hapur ne mal. smiley

nuk eshte thjesht nje vrime , eshte me e madhe smiley

po mire mo mire dakord, po mua me vjen keq per malin qe i kane ngrene shpirtin nga brenda..smiley

Urime! E gezofshim!

Ajo rruga Krrabes ka qene gjithmone per mu nje torture fizike edhe mendore. Ato kthesat kur ktheheshe i lodhur pas nej fundjave ne Korce, Pogradec apo Oher qe nuk mbaronin e nuk mbaronin e nuk mbaronin e nuk mbaronin e nuk mbaronin...

Sot, Gjinari me afer se kurre! smiley Elbasani tani i bie qe te jete qyteti me i afert me Tiranen. Durresi e humbi vendin e pare. Apo nuk jane te bukura ato zonat andej.

Rruga e Krrabes tani vetem per qejf. Kur e ben per qejf eshte muhabet tjeter.

ja ka lezet nje rob zoti qe i behet qefi  smiley

respekt, respekt! Bravo te qofte o Sal Berisha.

Mirseredhe o Vic!

 

Ron mikpritesi smiley

Brado vetem Vici ju mungote...tashti u kompletut!

Ore si shkruhet KRABE me nje r apo KRRABE me dy r????

Se Saliu nuk eshte bure por burre..smiley

Isha sot ktu,mbasi iken kta trrimat normale,qe oren e pare te hapjes 2 aksidente,2 makina te permbysura pash.

Shum fantastike tani qe u be kjo,Krraba bosh fare iken ne Tirane/Elbasan per qef dhe shume me shpejt.

nuk ishte inagurim Autoshkollash por tuneli.

smiley Admini se kishte shkruajtur kte ne titull,shume faleminderit.

smiley

Endrito....apo sdo vije ene Donald Rumsfeld neser me mbeshtet Salen per fushate.....Bobobo goditje mbas goditje.  E vdiqen Edin. Do ma nxjerrin mu inatin do me bllokojne per 100 vjet te peshku smiley

Shikoni me kujdes mimiken e Lules mer zot, sa femije i lumtur  smiley ...  

 

Luli eshte si shpirt..smiley

Jane mbledhe kokecepat me ne qender zogun e maleve dhe po i bien daulleve te fushates...Puna eshte se tuneli eshte i paperfunduar, dy aksidente te renda qe ne oret e para

Po Jozefina ku????????????

smiley 

Ron a e more vesh qe Shkodren e ka te humbur de-fakto Sula?  smiley ....mbaje mend,

Kaci socjalisti perkrah Sules ndersa Zhozi falet n'meshen e te djeles 

 

Ahhhh paska qene ne meshe prandaj nuk paska shku ne inagurim!

Vete Zhozi do tju a beje gjemen ketyre ne Shkoder smiley Beware of the wrath of menopause

NE shkoder i kane pozitat e forta se e bene si venecia smiley

As Enveri nuk beri kaq zhurme kur beri Uren e e Bushtrices  me vullnetare , fasule dhe Saliun komandant aksioni te studenteve te Mjeksise smiley Vetem me nje ndryshim se u mburr "nuk e beme me para Borxh "  se po more borxh e si ktheve te bejne ate Nderin e Madh ...sic ja bone Zogut ! " Te fusin nje te qare , ta mbash mend per tere Jeten " smiley

Urime dhe njehere keshtu si eshte edhe me Mashtrim e pambaruar dhe me presh per larje borxhi dhe Tolle per pipllin !

Po eshte dite feste o idriz...nuk e sheh si gzon fmija?

Mos na u be si kasandra...na le te gezojme...boll ja ndalet gazin ketij populli per 45 vjet!!!

Rono o me...vjen Donaldi neser...ka lezet shpirti. Ju shterngoni fort ate plakun e pjerdh Withersin qe e nxorri Sala me shkelma ne pensjon. Po ashtu me icik te shtyme te shpatllat do e nxjerri ene Arvizun jashte loje... He mer Rono si thu ti e? Kaq mire i paska punet me Uashingtonin Berisha? Apo i ka ble me leke? Apo e ka kuptu amerika qe eshte loqe i gjithi Rama ene eshte vendos nga peco grosot qe ta haje perfundimisht fyllin 2 metra qe ja premtoi Sala ne date 23...Ene Sala premtimet i mba Rono kjo eshte e keqja smiley Sa te pabese keto amerikant. I moren 100 miljon leke per i foto me Obamen shokut piktor ene tani ja rrasin. Mire e ka Idriz sumrreshkuri. Imperialistet e mutit smiley

Ma thuj dhe nje here pyetjen po deshe!

Pateko mos e shkruj mo se do me te bo abuzues Ronismiley

Mire mire Rama me anglishten jo keq.

pse mer, edhe me kesi videosh pacavure merresh ti, o Elba! po me habit!

rastisi ,  permes  vidios qe na solli Roni

edhe jerry springer e pyten c'ne ti me kto programe ? epo Amerika ka edhe nga keto , edhe njerezit duhet ti dine , tha jerry  smiley

Nqse shef video ne titullin e te ciles fjala "e paparë" shkruhet "e papar", do te sugjerojsha qe videon mos t'ia dorzojshe armikut. smiley

po ti si te dush e? sugjerimet jon falas. 

smiley 

ne fakt fjala e papar me duket shume e padrejte karshi , mahnitese ,per te mos thene qe s'e perdor asnjeher

thone qe eshte e perhapur nga gazetari i shquar post komunist Cani. me te nigjume e kom.

Kur kam qene une ne kohen time smiley   dmth kur jetoja ne Shqiperi ,  kjo fjale nuk egzistonte ,megjithate gjuha evoluon edhe behen padrejtesi smiley

sa per Canin don't even go there , meshira e drames shqiptare , "James T.Rrussell" albanezi !!
 

Big up

krejt dakort. Biles shprehet me mire sesa ne shqip. Dhe e them seriozisht

me bone ta shof, e cova dri afer gjysmes. bisede korrekte, dhe pse jo e rrjedhshme (rama s'do mesoje te flase ndonjehere rrjedhshem, por nuk se i duhet, dhe s'ka pse t'i zihet as si e mete). anglishte goxha normale per dike qe nuk jeton ne vend anglisht foles. natyrsiht qe nuk krahasohet as ne 10 jete me anglishten e turpshme (dhe cdo gjuhe tjeter sa per ate pune, shqipja perfshire) te sales.

Tani qe rruga me elbasanin eshte shkurtuar kerreje nje vizite tek ai spitali me namsmiley

Llafet ne Washington jan hap se Donaldi eshte admirues i taves se fameshme te Elbasanit. Dhe kur mori vesh se eshte hap tyneli...preu bileten. 

Donaldin s'e pjerdh me njeri , eshte thjesht nje pensionist.

Thu ti...po ca thot Pateku!

Eksitim i madh, gezim e hare. Entuziazem i madh ketu sot. Kjo dite eshte e shenuar, dhiz iz a mirakell. smiley

Eksitim i madh

Entuziazem i madh

smiley Ka plase dashnia tek gryka e tynelit.

Te  gryk e tynelit ka plas dashnia,

Ne kemb esht cu gjith qeveria

tyneli filloj tu u penetru

Ed Rama as nuk do me e degju.

 

Pateko, shife shife si ta kan arrestu Berishen!

berisha pranga2

 

 

berisha pranga1

Thone qe u dhi ne breke e harroi edhe emrin e babes se vet.

Urime elbasanllinjve, qejflinjve te pilafit dhe atyre qe shkojne shpesh ne Korce-Pogradec, me ju borgjeze e kam, dhe gjithe juglindasve. Urime shofereve te kamionave dhe autobuseve. Qofte i mbare tuneli per ekonomine dhe per shkembimet njerezore, ishalla rregullohen me shtepi edhe kamionat e Elbasanit me kete rast. Urim i vecante per Ruzhdijen, ta gezosh motra. 

Me pelqeu

Elba mos harro, e ka edhe nje cmim mbrapa kjo puna e fondeve te dhena nga arabet per kete tunel.smiley

Shpjegimin do ja le Ronit.

Vetem degjo biseden e atyre qe ishin ne makinen qe bene kete videon https://www.youtube.com/watch?feature=pl... dhe e sheh se islamiket e shartum kulturalisht ne te ardhmen jo te larget do "popullojne" Shqiprine, screw europe ca leshin eshte evropa para bankes "bamirese" islamike . Jemi ba me tunel dhe jemi vendi i dyte ne evrope pas Gjermanise .Ndersa Turqia eshte e dyta ne bote fill pas SHBA-se dhe me shpresen qe do ta kalojne edhe kete te fundit . O sa mire me qene shqiptar!

smiley

smiley

botnore. we are the change... te ka lali xhan... smiley   gjigande! 

po mos fol mer llafe te pista, tha  smiley

rrofsh! 

 

hahahaha..keta jane te semure mendor!!!

eh sot do hame e do pime , kemi vitin e ri , mbas janarit shofim e bajm e fillojm e qajme smiley

Peqini ... Nuku eshte laf i pisetsmiley

Sic duket Donald pranoka ta fshije Bythen me leter te Markes Pattek te njellojte me ate qe e fshi babsqapi .Une nuk pranoj qofte edhe sikur ta kete mbiemer Qeni filipe , sepse me ndot Une e Laj !

Sikur Votat te ndaheshin sipas hungerimave  dhe eres se Derrit 100% i fiton PD-hi ...smiley  E ka thane Lul Basha . Po ashtu edhe sikur te sprehnin kenaqesine  "çarja e Tunelit ose te carat mes per mes " , votat i fitojmë na ...E ka thamë Jozefina . 

Po kjo rruga e hapur KUJDES ...Ndalohet Kalimi i forcave te majta .Spekulim nga më të ndyrët që mund të jetë bërë ndonjëherë nga krzemashtruesi Berisha ! Edhe në ditë që mund të jenë Gëzim për të gjithë i shndrron në ditë Përçarje .E gjithë kjo ceremoni është e njëllojtë  me shprehjen

Tunelet Tona Plumb për Armikun !

Donald në çantë ka mesazhin ..Usa të përgëzon por merr karriken dhe IK ...smiley

 LefKOPE ndonjë të dhënë tjetër

Bravo i qofte Partise qe e ndertoi edhe kete tunel per popullin veshderr. smiley Per sa minuta shkohet ne Elbasan tani?

tesh shkohet per nja 20 minuta  bela , ma shum sdi me t'than se ala se kam provu , me te nigjume e kina smiley

Me e shpejt u tregove elba,

Mafute.smiley

jo mo jo ,po meqe me ka interesu me kohe se jam prej atyre viseve smiley  po jo per gje  smiley

Edhe mua me intereson se per korce jam dhe une.smiley

aha qekemi per poradec njeher pastaj nga xhadeja siper per korce smiley

Kemi shpetu per nder ,dmth njerzit tane smiley

Thone qe Elbasani do jete qyteti me i afert me tiranen duke lene prapa durrsin, nga komentet ketu mora vesh qe nuk shko me shume se 20 min TR -EL.

Duhet ndonje peshk qe te na e konfirmoje kete detaj,ta bej nje rruge per elbasan me kronometer.

e konfirmoi ruzhdija

dhe vellai im para disa oresh smiley

he, mbahet akoma tuneli.....smiley

ala nuk u bane 24 ore , shpresa vdes e fundit smiley

Tuneli do mbyllet prape per nje kohe te pacaktuar pas zgjedhjeve se punimet nuk kane perfunduar te dashur peshq. Urgjence kish prerja e shiritit per momentin  smiley

Tesh sa ligesi mor njerez...Tuneli a ju thjeshton jeten njerezve,a ua lehteson?RRuga a eshte me e sigurte e me e shkurter....po gezohuni ndonjehre ....shihni edhe anet pozitive re kesaj jete...Ja marrsha t'ligat s'la mal pa ia dale ane e pertej......smiley

Fitorja e Edi Rames po fitoi,do jet ma shume nje dorzim fanelle i sportistit veteran,(sic pat marre kanatjeren e Ilir Trebickes) se sa spostim nga formacioni per meritat e veta.

Mbreme pashe nje film komik nga Antonio Albanese, e ka titullin Qualunqumenete e flet per nje mafioz qe dela nga burgu e pasi kupton se po i kerkojen taksa  do te behet kryetar bashkie e merr nje konsulent imazhi per te fituar. Gjigand, fraza e fundit e filmit pasi fiton zgjedhjet eshte (perifrazoj): DO ndertojme ure me 8 korsi (per te lidhur ishullin) e nese ura nuk del do ndertojme edhe tunel, sepse nje vrime gjithsesi jep gjithmone gezim.

 

"Costruiremo un ponte di pilu, con otto corsie di pilu e una corsia di peluche per gli amici! e se il ponte nn basterà cotruiremo anke un tunnel perchè un buco mette sempre allegria"

 

P.S Jeni te ftuar per nje perkthim me te mire

P.S2: tani qe e mendoj mbase top-channeli nuk e paska dhene pa qellim kete filimin mbreme. 

E postova para disa ditëshj një pjes nga fushata e partis Qualunqumenete smiley. Pjesën ku u thot, "nëse më voton mua ka punë për ty dhe familjen tëndem gjërat do të shkojn mirë. Nëse nuk më votoni mua ta vë në b*** ty dhe familjes tënde " haha

e kam pare filmin. e dha bypass show para nje jave, dha disa pjese te shkeputura 

Prindrit e mi e bene per 10 min nga Elbasani deri tek kafe Kiu. Ta mendosh qe prindrit e mi ecin jo me shpejtesi. Nuk me plas politika fare. Por di ti hap deren te mirave dhe madje te them faleminderit. Mezor po pres ta kaloj vete tunelin. smiley

E me c'me kenaqe , sikur te me kishte ndodh mua smiley

M.mjes. Si u gdhi tuneli?

ti puno roje apo s'te zuri gjumi prej gezimit...

Per at kodosh vendi sna ze gjumi.

do e kesh bo vajte-ardhje ne kom tunelin nja 5 here, ne mendje

very funny nosh

Pas 357 komenteve, ku pothuajse janë thënë të gjitha, s'më ngelet tjetër përpos se lajmësit t'i them që tuneli i Krabës, shkruhet me dy "r", Krrabës. Ju faleminderit për mirëkuptimin.

Duket që nuk është nga Vlora smiley

...nuk është nga Vlora ....?!!!

Faqe 140 e Fjalorit të emrave gjeografikë të RSH.Akademia e Shkencave e Shqipërisë, viti 2002 ...Krrabë

Hartues: prof. dr. Emil Lafe, bashk. shk. Nikoleta Cikuli; Redaktorë, prof.dr Emil lafe, Prof, dr. Mevlan Kabo, dr. Veli Bici  ....smiley

 

kishte nje shkrim te Xhevahir Ngjeqarit per kete rruge. Lexojeni dhe do ta kuptoni marrezine e Berishes.
kjo nuk do te thote qe tuneli nuk u hap, por ka vetem nje detaj te parendesishem. vjedhjen

Po qeveria hije e socialisteve, cfare pozicioni ka per rrugen? Pse Ngjeqari do ta beje oponencen?

Ne rast se ka hipoteza per shkelje le ti nxjerrin. 

Berisha e ka lene inagurimin per ne fund, si kale beteje per ditet finale te fushates; ku ka me bukur sesa ti prishesh "festen", perhere ne rast se ka kunder-argumenta bindese. 

Nuk i kam lexuar akoma gazetat sot se kam qe ne pike te mengjesit ne pune, po nuk mu duk se ka ndonje reagim te fuqishem, te programuar per ta defaktorizuar sadopak rrugen elektorale te Berishes. 

ps oponencen ja ka lane ppu

alamet oponences ,ngjekari te Tema.....

Zan e malit, ban mire me e lexu kyt interrvisten...e masanej fol...... boll bane si kulime.....

Me perjashtim te gjuhes, te gjitha arsyetimet e Inxh. Ngjeqarit jane jashtezakonisht interesante. 

Tani, ajo qe nuk kuptoj une eshte qendrimi i opozites (neser ndoshta force qeverisese) ndaj kesaj ceshtjeje.

Te gjitha temat e trajtuara ne artikull meritojne qendrim zyrtar nga ana e eksperteve te opozites. 

Duke e ditur prej kohesh qe rruga me tunel e Elbasanit do te perdorej si kale beteje nga Berisha ditet e fundit para zgjedhjeve, nuk e kuptoj se perse opozita nuk ja ka c'kurdisur sakelldine duke perdorur p.sh., arsyetimet e Ngjeqarit. 

Si mendon ti alidems, si ndjekes i strategjise se majte?

 

As me shkon bira e mendjes...a ka ndoj rrezik tuneli, a eshte i rregullut me normat e sigurise? po te jene keto ne rregull rruge te mabre gjithkujt...

e kane thene ata se cfare mendojne. 
e kane thene edhe per tunelin e kombit. 
puna eshte se kush ka veshe per te degjuar . ne tere kete zhurme megafonesh, zeri humb ne mes te zhurmave
njerezve u pelqen te degjojne salen teksa shan ramen, tie je rrit neper bunkere , une jam rrit zog mali< ti martohesh para zgjedhjeve, ti e ke femijen me babane tend, ti je nip i byrose, i presidiumit, u a berj ftyren me te zi se sholla , kapeni per zhelesh etj etj 

kesaj nuk ke ci ben varet se ca ke qejf ti te degjosh 

ja une po perpiqem te them te verteten :

http://www.cetto.it/

 

 

Se a tia 'u progresso non ti piaci, gentilmente, sunnu cazzi tòi!

Noi non ci faremo intimidire. Su pilastri di pilu e tiranti di pilu costruiremo un ponte di pilu, dieci ponti di pilu, centemente e millemente ponti di pilu! Una pila di pilu!! Con otto corsie di pilu e binari per i treni di pilu. Carreggiate di pilu. Guardrail di pilu, dstributori, benzinai, lampioni, tombini, caselli e casellanti di pilu muniti di pilu. Evviva il pilu abbondantemente e acceleratamente ad alta velocità!

Costruiremo anchemente panchine di pilu con binocoli di pilu per ammirare cazzu cazzu una campagna distesamente ricoperta abbondantemente e immensamente di pilu che finisce su una spiaggia piena di pilu nel mare tugghiu di pilu. Il pilu atlantico!

Daremo un forestale per ogni albero, un succo per ogni frutto, un secondino per ogni carcerato e un terzino per chi non ha giocato. Una scia baglioramente luminosa di pilu e prosperità unirà i continenti per sentirci tutti più indubbiamente e fratellamente più vicini.

Votatemi abbondantemente, sempremente, immodestamente e qualunquemente, cazzu cazzu, e ci saranno tre chilometri quadrati di pilu in più per tutti. Indistintamente e cadaunamente!

Ricordatevi che Cetto c'e' e non ci fa'! Vota La Qualunque e fai votare ai tuoi amici e nemici.

On. Senatore Cetto La Qualunque

 

 

 

Po leri mer kto smiley

Na sill ndonje link serioz, e kam pa shaka

Berisha me inaugrime tunelesh ne prag zgjedhjesh fiton shume pike se jane ngjarje te shyretshme me ngarkese vitale e pse jo edhe me sex appeal...keto tunele te tejpertejshem....smiley

Altini thote :

 

AL altin78 - 17 Qershor 2013 - 10:35 

Mbreme pashe nje film komik nga Antonio Albanese, e ka titullin Qualunqumenete e flet per nje mafioz qe dela nga burgu e pasi kupton se po i kerkojen taksa  do te behet kryetar bashkie e merr nje konsulent imazhi per te fituar. Gjigand, fraza e fundit e filmit pasi fiton zgjedhjet eshte (perifrazoj): DO ndertojme ure me 8 korsi (per te lidhur ishullin) e nese ura nuk del do ndertojme edhe tunel, sepse nje vrime gjithsesi jep gjithmone gezim.

 

"Costruiremo un ponte di pilu, con otto corsie di pilu e una corsia di peluche per gli amici! e se il ponte nn basterà cotruiremo anke un tunnel perchè un buco mette sempre allegria"

 

P.S Jeni te ftuar per nje perkthim me te mire

P.S2: tani qe e mendoj mbase top-channeli nuk e paska dhene pa qellim kete filimin mbreme. 

 

Filmin e kam pa para nja dy vjetesh ,filmi me i dobet i Albanese-s.Volgar e pa pike shije.

mos e ka financu rama moj zane ...

Jo cilido vend ka Ramen e vet,por ka vende inteligjente qe i lene Ramat vetem me financu Albanese Pilun

Nje pyetje kam:Ca do bejne njerzit ne Elbasan??smiley

po ne hane ??

U prish gje tuneli qe te prishen ngjalistet, apo qika e thene te prishet vec Lefti? lol

Uroj qe mos te kete ndonje aksident apo te lenduar duke qene qe tuneli eshte "perfunduar" sa per te prere Sala shiritin...

Gazetari zviceran Thomas Fuster i “Neue Zuercher Zeitung”, ka realizuar një shkrim të gjatë për zgjedhjet në Shqipëri, duke u fokusuar kryesisht tek situata ekonomike.

Ai e nis shkrimin me një barsoletë.

“Popullsia në Shqipëri është këshilluar këto ditë që të mos blejë frigoriferë të rinj. Në rast se blejnë një të tillë, rreziku është shumë i madh që në kuzhinën e tyre të shfaqet krejt papritur kryeministri Sali Berisha, së bashku me një ushtri gazetarësh dhe fotografësh, për të inauguruar me ceremoni blerjen e frigoriferit,” shkruan gazetari.

Sipas tij, kjo barsoletë i afrohet realitetit, pasi në prag të zgjedhjeve parlamentare në Shqipëri, qeveria nuk po lë asnjë ngjarje, sado e vogël, për ta shfrytëzuar për qëllime elektorale.

Tallja e gazetarit shkon edhe më tej.

“Projektet copëtohen në etapa, në mënyrë që çdo etapë të inaugurohet dhe të festohet. Në këtë mënyrë, ekziston dyshimi se tashmë shiritat e inaugurimit të jenë më të gjatë se rrugët,” shkruan ai.

Gazetari Fuster prek një problem të ndjeshëm të ekonomisë në vend. Ai thotë se ndërsa ekonomia thuhet se rritet, ajo nuk gjeneron vende pune.

“Në vitin 2012, Shqipëria- një vend ku Produkti i Brendshëm Bruto për frymë është sa 31 përqind e mesatares së BE- pati një rritje prej 1.6 përqind- që në fakt është si të ishte recesion,” shkruan ai.

Gazetari nuk lë pa thumbuar edhe premtimin e PS për 300 mijë vende pune.

Ai flet për një vend me një kioskë- ekonomi, duke theksuar se çudia është që në një vend që mund të prodhojë ushqimet vetë, gjërat importohen./ep

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).