Nese ish Kryeminstri Berisha mban fjalen per t'u terhequr nga detyrat e tij me te larta partiake dhe kthehet ne nje anetar i thjeshte i PD-se, ne nje fare menyre ai ka mbyllur epoken e tij te drejtimit te vendit dhe marrezise se pushtetit. Pertej dilemes nese do e leshoje pushtetin politik te prapaskenave, gjate periudhues qe ka patur pushtetin dhe nga vete mbajtja e pergjegjesise se arritjeve dhe deshtimeve, eshte e kuptueshme qe ai deshiron te njihet ne histori per gjurmen qe ka lene, ate qe do te quhet berishizem. Fituesit e ketyre zgjedhjeve e "munden" Berishen, por si do e gjykoje historia berishizmin?

480 Komente

por si do e gjykoje historia berishizmin?

-mbetet  per tu pare,  t'ia  leme historise..smiley

duhet te kisha thene nga deshmite e popullit. sepse edhe per tiranen e jetuar, apo ti vloren e jetuar, pas vetem disa vitesh ta tregojne ndryshe, ja mu ketu ne kete log, sa t'i shqyejne syte. ne nje teme qe u hap para disa kohesh. e kemi kete te keqe qe e shkruajme historine me direktiva.

dhe qe mos kete asnje lloj keqkuptimi, nuk duhet me u marre me berishen por me fenomenin, njesoj sic merren me hoxhizmin.

let's talk about dependence and addiction..

Une do thosha: Nuk eshte koha te flasim per berishizmin.

Ne koherat e vjetra, ka patur nje zakon. Kur nje sundimtar pushtonte nje qytet qe i bente rezistence, per tre dite ushtaret kishin dore te lire ne qytet. Pas tre ditesh rikthehej ligji dhe rendi.

U mbush java nga falimentimi berishist. Nje jave ka patur nje revansh te plote anti-berishist te peshku. Aq sa edhe nja dy qe kane mbetur verdalle jane bere si OJQ  te depolitizuara. Flasin vetem "parimisht". Meshira eshte virtyt i civilizimit. Duhet te tregohemi te civilizuar.

Them se Berisha ka nje te mire. Ndryshe nga keta te PS, Berisha ne prapaskene eshte i pademshem. Dmth mund te jete i dobishem per biznesin e familjes, por i pademshem per krijim dhune ne rang vendi. Prandaj nuk shoh arsye pse duhet te merremi akoma me berishizmin.

Do ishte nje gabim i perseritur nese do merreshim qofte edhe 2 muaj me Berishen, me po ate lloj pasioni budall qe kemi duke u marre me Enverin per 23 vjet.

Do me pelqente qe te mendonim njehere per te Ardhmen dhe jo per te Kaluaren. Te jemi me shume vizionare, pse jo pragmatiste dhe me pak historiane.

Historia eshte e kunderta e Vizionit (NN Historian i Vizioneve).

 

 

 

 

eshte e pamundur Kavo!  per ca e ca  Saliu  eshte  bere si ushqimi i perditshem.. bile do te thosha menyre  te menduari, jetese, ekzistence..smiley

 

ndersa  ne prapaskene Berisha mund ti bej dem partise se tij, me sakt  kryetarit/es te ri qe  do te zgjidhet..  ai ka nje influence shume te forte   ne PD.    bile  pa vetdije apo ndonje qellim   nga Saliu, masa do terhiqet nga  opinioni i tij.  keshtuqe lideri i ri i PD do ta kete  te veshtire te vendosi autoritetin  e  vet  ne parti..   te kujtohet   sa probleme   kishte Ed Rama me Tos Nanon  ti mbante ne fre   socialistet  kur  ky  (s)ikusmiley  nga PS  dikur?    derisa i dha dermen   perfundimisht Tosit,  pastaj  u be ''zot''  i PS.

 

p.s   parashikoj qe aksioma:   macja pjatat i lepiu,  fajin na e ka Saliu,   do  funksionoj  normalisht edhe per  ca vjet..smiley

Punet e brendshme te PD-se jane pune te KBS, Komuniteti i Besimtareve te Sales.  PD po e shpall Shenjt Berishen. Monument Kulture i Partise. Vetem nqs Olldashi del e deklaron "I mire apo i keq, babai mbetet baba".

Personalisht do me pelqente fort qe ne vend te ringritjes se PD, te zevendesohej me FRD. 

Po shume paqetor ka qene Berisha ne opozite. Sec kishte nje fiksim me shtyllat e tensionit te larte e tritolin. Historia me siguri do nxjerri marrjen e Kryeministrise ne 1998 si Gandizem.

Berisha e mban fjalën, por, siç e shihni ai është nën trysnin popullore që të kthehet. Letra e atij kalamanit nga fshati Fikas i Tiranës përfaqëson mendimin politik të rreshtave PD-iste. Të ndjerë jetim, ata i bëjnë thirrje për kthim dhe Berisha e ka treguar veten që është burrë, madje burrë shteti. Zotnia e tij nuk mund t'i lejë ithtarët në mëshirën e fatit, ndaj shpejt priteni.

Vizionet janë e kundërta e historisë (NN-vizionar i historisë)

Kete t'ja lejme historise, por qe tani une mund te them se Berisha nuk e meriton "izmin". Eshte e tepert.

Berisha eshte thjesht njera nga shprehjet e tranzicionit te tejzgjatur, (per arsye mese te kuptueshme), shqiptar rrjedhimisht duhet konsideruar ne kuadrin e ketij tranzicioni dhe akoma me tej, ne ate cfare parapriu tranzicionin.

PS: Ne mbeshtetje te asaj qe shkruan Beluli me lart, duhet thene se doreheqja e Berishes ka lene nje boshllek te madh si tek ata qe e duan, ashtu edhe tek ata qe e urrejne.

Berisha nuk eshte krijese, por krijues i tranzicionit te tejzgjatur. Historia, apo drejtesia, do ta tregojne nese e beri kete enkas apo jo. 

Si gjithmone, shtrohet i njejti problem i mundimshem: e beri pula vezen apo veza pulen. smiley

Berisha ishte veza e keqe e tranzicionit, i helmoi te gjithe. Ishte fillimi dhe mbarimi i cmendurise, sigurisht nese nuk na rri prape ne koke si Baba Shaban Norja.

Eshte zgjidhur ai problem tashme nga shkencetaret, veza ka qene e para smiley

Berisha ka vetem nje rol tani per tani ne PD , te mos lejoje percarjen ne PD  , pas zgjedhje se Kryetarit te PD -se ne ditet e ardheshme roli i tij do te vije duke u zbehur .

Per berishizmin eshte fol, shume,  gjate kohes qe berishizmi ishte ne pushtet, eshte fol shume sidomos mbas 1997 Po ngadal njehere se berishizmi eshte akoma gjalle! Ju e pate sa shume foli ai kur dha dorheqjen! Prisni keni kohe ta shihni deri ne fund! Patjer qe me mire dote flasin sic kane folur intelektualet  e nje rangu te larte si Rexhep Qosja, athere kur Shqiperia te kete nje fytyre tjeter, te rilindur! Jemi akoma ne aktin e rilindjes se veshtire! Do t shikojme ckane lene mbas 8 vjetesh pushtet!, berishistet sa te paster kane qeverisur ?! Dhe cdo te japin ne 4 vjet opozite ku vet Berisha eshte deputet! Do kemi berishizem apo rilindje?!!

Unë po e mbyll me berishizmin, duke sjellë në vëmendjen e peshqve thënjen më idiote të një prej budallenjve që Lideri i kish dhënë pushtet, duke e mbajtur afër, Astrit Patozit:

"Humbje e Berishës shkëlqen ndërsa fitorja e Ramës nxin". Kuptoni vetë tani se me çfarë kufomash keni patur të bëni në pushtet.

Pra berishizmi eshte akoma gjalle me te gjitha format qe ne i shikojme tani! Nje tjeter forme e berishizmit eshte qarja ne rruge e `militanteve` kalamaj! Mire Enverin e qane kur kishte vdekur po ky eshte i gjalle, pse e qanin?!!! smiley

Edhe mua me beri pershtypje kjo shprehje, komplet idjote. 

Berishizmi eshte echoja e fundit e enverizmit, mbledhja rreth vetes e qenve pa dhembe, e lakjeve e qenieve pa personalitet, e llumit me vese etj etj.

Patozi , Olldashi, Halimi, Strazimiri, Mesila, Kadilli, Rusmali,super ropqiri Edi Paloqja, Majlinda, patjeter Zhelefina, Bodja e kush i mban mend gjithe laskaret qe mblodhi rreth vetes. 

Puna eshte qe gjithe kjo ushtri te tredhurish, holbesh eshte ne kerkim te nje zoti te ri dhe ketu do jemi si do ngjiten si kepusha pas pushtetit te ri. Shembull tipik eshte miku i ri i Koklopes, fytyre bytha Bahri Falliu.

Une nuk besoj se ka nje "berishizem", "ramizem", "metizem" apo "putinizem" "erdoganizem" etj etj. 

Keta jane te gjithe lidere autoritar, qe pushtetin e perdorin ne menyre pragmatike per interesat e tyre dhe te rrethit te tyre kryesisht. Nuk ka ndonje karakteristike te vecante ideologjike pushteti i tyre. 

Shume dakord.

Berishizmi eshte fryme, metode, sjellje ndaj pushtetit.Berisha eshte arkitekti anarkise postkomuniste, ati dhe shpirti rrumpalles tranzicionale.  

Si i tille ka disa tipare (shtate shpirtrat e berishizmit):

1.Autoritarizmi i kombinuar me bajraktarizem ne parti dhe ne pushtet. Mbytja e demokracise se brendshme ne parti,shtypja e cdo individualiteti, spastrimi kundershtareve,kontrolli dhe kapja e institucioneve

2.Antikomunizem me tiparet e nje komunisti intrasigjent

3.Demagogjia , aktor i spikatur edhe pse nje karikature e Enverit

4.Percares i Madh ( i sindikatave, partive te tjera, diversionet mbi opoziten, nxitja e dasive krahinore)

5.Pragmatist 

6. Populist i shkelqyer

7.Makiavelist

 

 

Ka komunizem ,diktature e ka demokraci e liri.....Mandej ka enverista ...te brendshem e anglo -amerikane...Atyne angleze demokracia iu dha pozicionin me orgjinal q behet...iu humbi edhe emni...ilegale e delinquente qe jetojne ne ilegalitet ne kuptimin me te gjere te fjales.Atyne amerikane i vuni me la kusia e i beri roje buildingjesh...ne te gjithe rastet te mbaruar...perdorues te rregullt ilaçes antipanico....smiley

kete e ke lene pak gjysmake sepse nuk ke trajtu cfare ka ndodh me berishistat, ata ndertun pallatet me duket smiley

Si shume e permen ket `kusine` ti?!! Si duket i lan vet nja tre kater here ne dite! smiley

Po nje teme per Topizmin ose Topallizmin kur do e hapim? Ose me mire akoma Palokizmin ose Bashizmin?

keto jane balona tabake qe fryjne nga t'i coje era dhe sa fort e terheq litarin. per nje percatim tjeter me te qarte, jam dakort qe duhet teme me vete per te fol per komponentet e izmit ne fjale.

me tabake fus te gjithe wannabe-s ne keto 20 vjet pa dallim ngjyre, rrace, seksi, origjine.

Kto jane po aq arbitrare sa izmi i Berishes te cilin ti e merr si te mireqene. 

izmin absolutisht nuk e marr te mireqene se eshte produkt qe e kam jetuar. nuk eshte teoreme pitagore ne kete rast.

Po ty pse te djeg...mos ki merak...nuk ti heq kush doret...tashme che bere kariere.Eshte pika e pare ne cv tende si kosovar anglez,edhe heren tjeter nderhyre...e me the ,pse ça ka me la kusia...hajt pune te mbare.Njeri meriton gjithçka ka nga jeta...smiley

jo moj tamarsha, se nuk asht ashtu, si flet pa m`njof?!! smiley Kjo qi thu ti, dmth kur snjef personin dhe flet `tallava` asht berishizem ! Per kyt  po flasim! smiley

Hhahaha ,pra lan kusia pernjimend....mu mos m'thuj ta marrsha se nuk jam mikja jote...prite Zot...Komunizem asht çfare thu ti,si sillesh ti....ilegaliteti jot e i jetes tende....Pa shprese....imagjino çfare fatit (gjaja me e ndershme ne bote)me kene edhe kosovar i genjeshtert. hahahaha

E pse mos t`bohesh mikja ime ? smiley me kete rast t`tregoj edhe pasaporten time 100% shqiptare! smiley

"Berishizmi" nuk eshte fenomen qe i perket historise,eshte fenomen qe aplikohet e asgje nuk ka ndryshuar,nuk eshte mundur aspak..mjafton te shikosh garen per kreun e PD-se,asgje nuk ndryshon,me shume se gare per te ndryshuar dicka,eshte shnderuar ne nje gare se kush i ngjan apo e aplikon me mire modelin "Berisha"!! Persa i perket PD apo te djathtes,do te vije ndryshimi i vertet kur PD te mos arij te marr dot as 2-3 % te votave ne rang kombetar!! Kurse fenomeni "Berishizmi" mposhtet ateher kur te kemi shtet ku secili te dije cfare ben saktesisht,ne se do arihet te behet nje shtet ku te gjithe paguajne dritat ujin e taksat,ku te kemi nje administrate normale qe leshon dokumenta normale per njerzit pa u mare shpirtin,ku kemi adresa te sakta,ku te kemi nje trafik normal ne rruge,ku te kemi nje shkolle qe te bej shkollen,ku te kemi shendetsi qe te bej shendetsine,ku nuk vidhet prona,ku nuk vidhet vota,e kur mos te na cajne me trapin me luften kunder komunizmit e Enverit apo Ramizit per te mbuluar paaftesine e te berit shtet.

modeli berisha eshte model fitues,nuk ka pse te ndrroje...per vete protagonistet e edhe per shqiperine.Modeli berisha mund te humbe para modelit hajdut Meta...,o kjo nuk eshte difekt i berishes...eshte difekt i shqiptareve...vdesin per kusare

Kusar, kusar po ca merita i ka edhe ai.

Mbajti 8 vjet Berishen ne pushtet. A do i shtronte dot 100,000 km rruge Berisha po te mos ishte ne pushtet? Po ne NATO a do na fuste dot? Po vizat a do na i hiqte dot?

E shikon qe edhe ai gurkusarsi i Skraparit i ka ca merita? Inat kije, po hakun jepja.

Pra ti thu se gjithçka ne Shqiperi merite e metes...po pse po shkyheni tu sha Berishen?Meta nuk ka mbajte ne pushtet asnje dite Berishen....e kane mbajte votat...ka fitu gjithmone..se eshte i zoti e ka punu dite nate.gjithmone ps ka humbur para berishes.Nuk ka as edhe nje te veteme kompeticion te PS me Ramen qe te kete fituar...Kusari e hajduti ka ç'ndershmerine te stimuloje ,promovoje zhvilloje ç'ka me te keqe mund te kete nje komb,komplekset me te degjenneruara.Nano eshte axhami para skraparliut gur kusaras.Meta eshte nje batak ,nuk di te ngjalle sentimenet pozitive ,pasione ,vizionee endrra...Me vjen keq po gjithnje e me shume Skrapari eshte nje vrime e zeze kozmike ne jeten e shqiperise e te kombit...qe gjeneron nje energji negative incredibile.Ndofta pse historikisht vend i varfer,pa dalje askund....per mu eshte shume simbolike mbeçe more shoke e demir Zykos ,me nje dhemb te vetem perpara...me kenge fukarralleku ekstrem....

Qe Berisha eshte lider i padiskutueshem kjo nuk diskutohet. Dhe qe eshte Athleta Christi i Demokracise kete e tregojne veprat qe na ka lene pas.

Por qe Meta dha kontributin e vet modest, e dha. Dmth si puna e gozhdes se Nastradinit.

Qe ta ilustroj kshu. Kur Cak Norrsi po shfaroste komunistat vjetnameze dhe po shpetonte shoket..dmth zotrinjte amerikane desha te them, ne nje moment nuk e kishte mendjen dhe ishin duke e vra.

Qefesht qellon nje here ai tajlandezi qe ishte ciraku i Cakut dhe e shpetoi. Ai nje fraksion sekondi qelloi, se gjithe filmin beri palle, por ishte vendimtar ama.

Kshu edhe puna e Metes. 

Skrapari eshte nje vrime e zeze kozmike ne jeten e shqiperise e te kombit...qe gjeneron nje energji negative incredibile.

 

Skrapari eshte Kameloti yne. smiley Baba Tomorri, froni perendive Pellazgo -Ilire. Ajo eshte "balata nga del floriri" smiley

qe ta kuptosh ma shume, ndigjo kete:

http://www.youtube.com/watch?v=OLvnenFmm2A

 

Skrapari nuk eshte vrime e zeze, por "Kolorado e Evropes". "Ne" jemi zemer gjere si kanionet tona, e mirekuptojme vobektesine e ngushte te vezhguesit, mahnitjen e tij/saj para madheshtise; ne falim! smiley

Meta per simpatizantet e pd-se, po behet si pika per leven e Arkimedit. Kush e di c'do ishte shpikur ne mungese te tij.

ah moj Zane sa mir tka  shku menja  vdesin shqiptaret per kusare

E dashtun ,je gru e mrekullueshme e shume e ekuilibruar.Flm prej teje smiley

po ai Rama moj aman ai qe sdi me bo i rreth me bythen e gotes

Njohja im i pare me berishizmen ka qene kur lujte Safet Berisha. Tani Berishizmi eshtw mode. Shiko sa lojtare kane deshire ta mbajne ate emer mbi fanellesmiley

Te pakten 23 vjet per te sheruar pasojat imediate ne mentalitet, plus 46 per te sheruar postumet e enverizmit... lum kush do rroje ta shohe zonje, si i thone.

Tashi se mua me jepet per kshu batuta filmash, qe lidhen me aktualitetin smiley (pas Belulit sigurisht, rrote me rrote me Emon).

Ma veshtir asht me djeg "kullat" qe jane ne shpirt, se kullat qe jane maj kodrave. - tha lokja e Martinajve.

Dmth e ke gabim ate punen e mentalitetit. Ne kemi shembur Kullen Maje Kodres. Per kete na u deshen 23 vjet. Pastaj per punen e mentalitetit.....

p.s Belul: Eh sa plane 23 vjecarre duhet qe t'i vije begatia popullit. smiley 

Po edhe une, me shume kujdes paraprak, e vendosa ne togfjalesh pasojen. smiley 

Ma mire nuk do e kishte thene as Pjeri, Zana. Edhe une njikshu mendoj. smiley

Pa censure:

Agron Tufa:

PD humbi nga arroganca. Duhet një lider që t’i shpëtojë modelit të Berishës

Po ku ishe ti ooo Zot ! smiley

pdh per mua nuk ka me alibi per egzistence pervec si prone dhe organizate private qe nuk pasqyron asnje ideal apo interes mbarekombetar(shiko reagimet pas humbjes).nuk shoh asnje analiz te sinqerte per shkaqet dhe asnje nga eksponentet e saj qe te thote;e bom bajat dhe mir t'na bohet.

berishizem??? nuk ka asnje karakteristike per t'meritu izmen.ndoshta ne analet e policise dhe gjykatave po,se si vlere gjithperfshirese vajmedet per ne.

frd i ka te gjitha mundesite dhe kapacitetet te misheroje vlerat e te djathtes shqiptare.

luj bamir prej venit dhe aspironi ate qe ju takon.

Biznesmeni me i sukseshem ne 23 vjet. Kompania PD me  600 000 "skllever" smiley .Ja kjo eshte politika.Te investosh fjalet. 

icik me ndryshe spiritussmiley600 000 qehallare dhe 2 800 000 bujkrober qe t'vetmen mundsi per afirmim deri m'sot kishin lendinen e loteve

A je tu u knaq me Grillon...?

shyqyr qe e kom grillonsmiley sado luft qe po i bojn spo e hudhin dot n'tok se tjetri mbron vlerat,jo interesat

e hodhen e qe ç'ke me te ...ne lokalet ...lene alke...merruni me diaria-n...late nam me ata analfabeta ne parlement smiley

nuk ka berishizem. ka autoritarizem dhe lidera autoritere.
nje nga keta, deri me tash me me pak pushtet eshte Rama. eshte nje nxenes i shkelqyer i autoritarizmit te aplikuar. ka marre gjerat me te kqija te mesuesit te vet, Berishes.

dikush me larte kishte vendosur nja ca pika. jam dakord me nje pjese te tyre te aplikuara ndaj Berishes. por mendoj se Berishes ia atribuohen me shume aftesi nga sa ka ne te vertete.
mendoj dhe ka prova per kete, se pjesa me e madhe e atyre qe ai ka patur mundesin te bej jane teresisht te realizueshme nga kushdo tjeter. ne pjesen me te madhe per shkak te mungeses se pushteteve te balancuara, pastaj faktor tjeter eshte edhe menyra e funksionimit te partive. adhurmimi i liderit dhe mos-fokusimi tek thelpi i gjese po humbja nepe detaje te panevojshme, siperfaqesore, si psh si vishte, ca ore mban, keto jane te gjithe faktore qe terheqin mendjet pupla te miltanteve.

ja te merrem pak me ato pikat. shkruan njefare spiritusi me larte:

"1.Autoritarizmi i kombinuar me bajraktarizem ne parti dhe ne pushtet. Mbytja e demokracise se brendshme ne parti,shtypja e cdo individualiteti, spastrimi kundershtareve,kontrolli dhe kapja e institucioneve "
- te gjitha te aplikueshme ndaj te dyve, si Berishes ashtu edhe Rames. qe te dy jane autoritare dhe i kane treguar shenjat. njeri nga ata ka dhene edhe shenja se esthe autoritar edhe jashte politikes, pra ne jetn e perditshme, ne relatat e veta me te aferme e miq.
nese tek Pd mbylla si te thuash ka qene afatgjate, me zhvillime qe kane pasuar njera tjetren ne nj har kohor me te gjate, pothuaj 20 vjeçar, PS u degradua dhe perçudnua teresisht nga Edi Rama me me pak se 8 vite. kjo fale apkikimit te nja autoritaritmi me te perqenduar, duke dhene efektet qe kemi sot. perjashtime, perdorime si koka turku per humbjen e vitit 2009. hartimi i listave klienteliste, me hajdute, biznesmene te korruptuar dhe kriminele gjithfaresh. pa harruar denigrimin dhe protestat shpifarake mesjetare poshte shtepive te deputeteve ish-socialiste. kulmi i autoritarizmit ishte denigrimi dhe fushata baltosese nga Arben Malajt qe kandidonte si i pavaruur ne Vlore.
sa per kontrollin dhe kapjen e institucioneve, jam thelesisht i bindur se ate e bejne te gjithe. problemi ketu eshte i sistemit te ngritur nga Rama-Berisha ne 2008 me ndryshimet e Kushtetutes. dhe fuqizmin e rolit te kryeministrit.

"3.Demagogjia , aktor i spikatur edhe pse nje karikature e Enverit"

Ne fakt nuk eshte se kjo eshte cilesi vecanerishte e Berishes. e ka edhee Rama, Meta dhe pjesa me e madhe e politikaneve, jo vetem shqiptare.
Sa per karikaturen e Enverit, nuk e di, sepse me duket nje tentative bajate per te zbehur ligesine dhe perdhuminim qe diktatura i ka bere ketij vendi. por nuk po e zgjas me tej.
"4.Percares i Madh ( i sindikatave, partive te tjera, diversionet mbi opoziten, nxitja e dasive krahinore)"
perseri me duket nje tentative bajate per ti mveshur disa karakteristika qe nuk jane vetem te tijat. psh nuk bie dakord me diversionet mbi opoziten. si duhet kuptuar diversioni? mos valle kjo opozite dhe kryetari i saj ishin te paret fajtore per lenien jashte listeve dhe perfaqesimit te disa figurave kyce? ky nuk me duket se eshte faji i Berishes.
per ndasite krahinore ka kontribuar edhe Rama duke thene "shpellare"-kesaj nuk ke cfare i komenton me tej.
"5.Pragmatist "
e drejte.
"6. Populist i shkelqyer"
edhe kjo qendron. po ashtu aplikuar ndaj Hajdutit Meta dhe Edi Rames. fushata e kesaj vere nga ana e PS ishte pa substance. e gjithe fushata dhe spotet ishin recitime dylekeshe adoleshentesh qe kerkonin largimin e Berishes, sepse plak. ku eshte programi ketu? dhmth mbi cilat arsye bazohet kerkesa e PS per te ardhur ne pushtet kur nuk ofronte asnje argument per ket gje? pastaj e kot te permend disa premtime absurde si hejqe taksash apo shendetesi falas. nuk i beson as bufi.
etj etj

je ne bunker dhe nuk shikon qarte.

ca ti bejeme, popull adoleshent, spoteve dylekshe ju pergjigj me vote plebishitare. 

vote plebishitare? ku i pe shifrat ti more? apo ne enderr? apo nga makina propagandistike e Ed Rames? apo vet ti je makine propagandistike?
si ta kuptoj?

fushata ishte nder me te dobetat, ajo e 2009 ishte shume me serioze me perpjekje te verteta dhe perballje argumentesh.
ne 2013 kishte vetem spote per militantet. jo per ata qe duan zgjidhje dhhe zgjedhje te verteta.

Fushata e vertete e PS , ajo rreth programit te perbashkuar, ka qene gjate tere vitit 2012, tryeza, konsulta me grupet e intersit, prezantime neper qarqe, ne stuiot e tv, ne media.Si asnjehere tjeter, pati nje fokus mbi ceshtjet programore ne periudhen parafushates elektorale. Fushata ishte mediatike, imazh dhe mesazh, deri diku, jam dakort. Tani 84 mandate , ti nuk i quan vote plebishitare, eshte ceshtja jote.84!

nje anekdode:
ishin dy veta, te derguar te punonin ne nje tip stazhi, ne nje vend te ftohte me debore, diku nga veriu i Shqiperise. do benin dush. uji i ngrohte, ne temp e duhur veshtir se perftohej. - kush e di se si beheshin dushte atehere e di per cfare flas.
edhe thote njeri nga keta para se te futet te bej dushin. oh sikur te kisha uje te ngrohte. futet ky dhe pas nje fillimi te ftohte i vjen uji val i ngrohte. ishte ai tjetri nga larte qe po i urinonte mbi koke.

keshtu edhe keto zgjedhjet. ti flet per fitore plebishitare. une them se fitorja i ngjan ujit te ngrohte te pershkruar me siper. tek e fundit fitorja fitore, uji i ngrohte uji i ngrohte, detajte jane detaje. smileysmiley

PS mori te njejtat vota si ne 2009 nuk e di cfare plebishti flet ti.Diferencen e beri Ilir Meta te cilin PS u perpoq ta kridhte ne hapsane  para 2 vjetesh dhe fitorja e tij s'ka te beje fare me programin e PS .Gjithe kellira e majte dhe e djathte pergjegjes per derexhene e shqiperise jane ende ne parlament+perfaqesues te krimit te organizuar se helbete edhe ata jane shqiptare e duhet te kene zerin e tyre atje.Ne shqiperine e shek 21 quhet sukses i madh qe zgjedhjet u zhvilluan ne paqe me vetem 1 te vrare e disa  dhjetra te plagosur dhe se humbesi pranoi rezultatin.

çfare ore mbante Berisha se nuk e ka dite? i vetmi detaj qe me terhoqi vemendjen nga disertacino me siper.....e kjo eshte ironi.Pa ironi them qe a mendon se ky eshte vendi me i pershtatshem me ba analiza serioze te fenomenit Berisha ,te humbjes ,shkaqeve? A jane bloguesit/(qe ne shumicen e rasteve nuk bejne elektorat kush se nuk jeton ne shqiperi e kush per vote te bardhe)pjese koptente me ba e me kuptu je analize serioze? Dyshoj...por nuk ka gja ma te keqe se me tu kalb fjala ne bark ,e per kete ppu eshte derman

si thua qe here tjeter te shprehesh dhe shkruash çik me shume shqip e pak me pak dialektece? jo vetem ti por edhe te tjeret. smiley

çar je tu thon o bunker gjeja me e bukur qe ka nje vend jane dialektet

nuk jam kunder dialekteve, por ketu meqe ka nej mizeri dialektesh dhe te folmesh alla gabela Tirone, eshte mire te shprehemi ne standard, apo sa me afer standardit, per ta bere komunikimin me te lehte.

bunker mu mu ka mush menja me ate qe thot Zana qe ktu ne ket bllog shfryhen te gjth ata  qe sdin ku te shfryhen e siç thote me te drejt Zana ska gja mat keqe se me tu kalb fjala n'bark

une e kam ne forme miresjelljese, pa nuk ka gje kunder dialektieve. madje jam nga ata qe jane pro rishikimit te standardit te vendosur nen dhunen komuniste.

e kerkova ne forme mirsjelljeje, sepse per mua nuk eshte komode te lexoj komente ne dialekte, qofshin shkodrane, apo te folme gabelash tiranas.

Po ca "berishizmi" mer, ku ka "berishizem"!

Sic nuk ka "mubarakizem" apo "gadafizem"!

Keta ishin, dhe ky eshte akoma, nje cope rrugac, qe kishte nje fare mbeshtetje ne pjesen me te pashkollume dhe sidomos me te dhunshme te shoqnise, dhe kete mbeshtetje e perdori per te shfry epshin e pakufi per pushtet personal (ma sillni ketu q'at djale, gjalle a vdek) dhe per te rehatu familjen, fisin, krushqine, krahinen, luginen, dhe ke i deshi qejfi! 

Berishizmi nuk eshte as filozofi, as ideologji, as qofte edhe perqasje ndaj problemit por eshte vetem nje permbledhje iniciativash instiktive te ndikuara nga keshilltare te momentit -ceku i bardhe, arrat, ullinjte, nje euro, pashaporta per tutti etj. 

Iniciativa te pa plotesuara dhe te artikuluara neper mexhlise pa as me te voglen shenje formaliteti.

Nje cope rrugac pa din e pa iman!

Nje rob qe i thote tjetrit "ku te qihet motra"! 

Edukata e nje njeriu te rritur kjo! smiley

Ku te qihet motra!! 

As ke loqet e Ahmet Zogut nuk eshte ky rrugac! Se te pakten, nuk kemi evidence qe ai eshte sha nga motra me kundershtaret e vet!

"Berishizmi" i bythes teme! smiley

per zotin derman eshte o zane sidomos per ne qe jemi jash e na shkoj jeta tu la kusia e tu pastru havllia

Ama, konsideruar interesin e madh qe ka gjeneruar keto vite, qofte edhe vetem ketu ne peshk, mund te thuhet pa frike, se ne mos tjeter, Berisha eshte nje obsesion.

Me teper se per berishizem pra, mund te flasim per obsesionin "Berisha" apo fiksimin, mendimin konstant, "Berisha". smiley

E drejte. Berisha eshte pretenduar gejresisht se ka qene gogoli i tranzicionit.
Une gjithsesi nuk mendoj keshtu. Ështe nje ceshtje mungese institucionesh dh ekulture respekti per punen e institucioneve te pavarura. Po ndryshe nga disa tipa dashakeqe, ceshtjen e kultures nuk e shikoj si faj te personit, por ceshtje kulture te te gjithe shoqerise shqiptare.
tani, se sa ndikon kultura ne krijimin e nje sistemi bastard si ai komunist shqiptar - meqe jam i idese se kemi patur nje nga diktaturat komuniste me te egra - dhe se sa ndikon ne zgjetjen e tranzicionit, dhe anasjelltas pra sa ndikon sistemi ne reforminin e kulturse kjo eshte ceshtje me e nderlikuar dhe u perket psikologeve dh esociologeve.
e sigurt eshte se ato cka bere Berisha, eshte ne gjendje qe ti beje kushdo tjeter. Kushtetuta eshte po e njejta. dhe militante qorra qe do te justifikojne liderat autoritariste ka plot, nga te dyja palet.

Per mua eshte relativisht e thjeshte (nuk e di nese e drejte): Zoga, Hoxha, Berisha, Nano, Rama dhe natyra e pushtetit te tyre, jane shprehje te nivelit te keqqenies apo edhe te pjekurise se popullit tone.

po natyrisht Olsi, pernndryshe dicka nga komunizmi do te kishin pastruar edhe neve, sic ben vendet e tjera te lindjes. padyshim ka qen faktor determinant per trushplarjen e aq e aq personave.
nese shikon me kujdes, te gjithe ata qe i dolen kunder komunizmit ishin njerez te edukuar dhe te shkolluar, detyrimisht edhe te pasur. prej ketej shikohet edhe niveli i pjeses me te madhe te atyre qe e shfrytezuan komunizmin dhe tranzicionin per interesa pushteti.

por medyshja ime qendron tek çeshtja: autoritarizmi eshte vetem ceshtje kulturore pavareshisht sistemit, apo eshte edhe ceshtje sistemi qe e frenon kulturen fshatareske ne fillim konuniste e so tranzicioniste. une jam per te dy faktoret, qe nderlidhen mes tyre.

por kjo nuk duhet kuptuar si: Berisha malok, ndaj kap pushtetin apo priret ndaj kontrollit. eshte qesharake nje perqasje e tille, plus qe nuk ke asnje lloj metode per ta matur kete lloj ndikimi ne autoritarizem.
kapja dhe kontrolli pet te cilin po flasim me specifikisht vjen prej mungeses, se pari te institucioneve, dhe per kete nuk akuzon dot vetem Berishen, sado qe ai ka qene me jetegjati ne tranzicion. eshte edhe faji yne qe lejojme ngjitjen e tipave si Rama, kur fare mire pas humbjes se 2009 mund te kishte rinovim te Ps dhe nje opozite sic duhet. ma ha mendja se Blushi dhe aq me shume Malaj do benin me mire dhe me sens me civil se ky i gjati.

shiko zane te t'shpjegoj seriozisht dhe ishalla po mjaftojn germat.pa hy n'parlament u dinte se deputetet merrnin 16 000€ n'muj dhe te zgjedhmit e m5s nenshkrun kontraten mbi bazen e ksaj shifre.kur ju erdhi rroga e pare pane qe ishin 21 000€ n'muj. ktu lindi konflikti i mrenshem dhe nxorren kok qylaxhinjt. diferencen qe s'ishte n'kontrat disa dojshin me e majt per vete.kur u bo e qart mas shum munimesh qe  qe do futen n'xhep vetem ato qe eshte ra dakort qe tu futshin n'xhep sikur edhe 100 000€ n'muj ta kishin rrogen ata qe dojshin me majt leket fillun tu bo llogari.fatkeqsia eshte karakteri i dobet i njeriut.rasti me i funit i senatores ish'msuse.qe kaloi ke grupi i perzim. boni dy llogari t'thjeshta. si msuse rroga€1 600.si senatore €21 000.me m5s 6000€.4 vjet legjislature. te tjerat jan matematik.

elektoratit dhe cipes ne ftyren e vet i tha ik pirdhu amo shpreson ta ket rregullu jeten e vet per t'ardhmen.

PerPara tha edhe kjosmileyeshte planetar si konceptsmiley Qyli osht i omel çer me bo.

per t'tjerat hudhi gjthmon i sy ktij blogut se ti qarteson icik menimet dhe t'shton bagazhin kulturor si dhe kupton qe bota nuk esht bardhezi.paskam edhe 1mij e ca germa po po pertoj me shkrujt akomasmileymir m'thot plaka,dembel stambolli smiley

Po sikur te diskutohet psh Sajmir Tahiri - Min. i Brendshem, ose Vangjel Dule - min i Punes, ose Mark Frroku (vellai i te akuazurit per vrasje Arben Frroku) - min i Ambjentit, ose Cac Angjeli - min Financave smiley ....

PROJEKSIONI PARAPRAK I QEVERISE HIJE
Kryeministër Edi Rama 
Ministër i Financave Shkëlqim Cani ose Anastas Angjeli
Ministër i Jashtëm Roland Bimo
Ministër i Brendshëm Saimir Tahiri
Ministër i Arsimit Shezai Rrokaj (LSI)
Ministër i Drejtësisë Spartak Ngjela ose (LSI)
Ministër i Kulturës Fidel Ylli, Artan Lame ose Auron Tare
Ministër i Mbrojtjes Luan Rama (LSI)
Ministër i Transporteve Ylli Manjani (LSI)
Ministër i Integrimit Klajda Gjosha (LSI) ose Erjon Veliaj 
Ministër i Bujqësisë Ervin Bushati 
Ministër i Shëndetësisë Klodiana Spahiu ose Petrit Vargu 
Ministër i Ekonomisë Mimi Kodheli 
Ministër i Teknologjisë Milena Harito
Ministër i Punës Vangjel Dule (PBDNJ)
Ministër i Mjedisit Mark Frroku (PKDSH)
 

http://www.balkanweb.com/m/kryesore/ministrite-nisin-negociatat-ps-lsi-ja-emrat-qe-perfliten-139458.html

 

Berishizmi eshte katunarizem ne pushtet. Ishte nje aksident historik qe nuk perseritet me! 

shyqyr qe ja vune vulen ti

me keq Rono, Berishizmi eshte puro tribalizem dhe talebanizem.Eshte modeli tipik kur pushteti dhe shteti zaptohet nga vandale pa kapacitet per shtetberje

Arto, meqe jemi ne ceshtje tribale. Sipas teje kush do te tregohet me i forte, klani pukjan i Frrokut (Arben, Mark) apo klani tepelenas i te ndjerit komisar Lamaj?

Une shpresoj qe kjo influenca e klaneve te zbehet megjithese koha do ta tregoje...

Pash para pak ditesh kur po qartesohej rezultati i zgjedhjeve, se disa faqe ne fejsbuk sikur po tregoheshin entuziaste ne nxjerrjen dhe ekspozimin e fotografive te protestuesve qe sulmonin kryeministrine.
ajo cfare kuptova, sepse ishin fotografi qe nuk kishin dale me pare, ishte se ka patur vertet nje "sulm" te organizuar. sikur, duke pare rezultatin, ndiheshin te lire ti publikonin, edhe pse ato mund te kishin sherbyer ne te shkuaren si prova. ose mund te perdoreshin si shenja per perfshirjen e tyre ne sulmin ndaj portes se kryeministrise.
dua te dal tek tribalizmi i komentuesit me larte: edhe keta qe mburreshin me dhunen e ushtruar ndja nje institucioni tribale jane, ose te pakten ate perceptim kane per PS pra si nje meme mbrojtese pavaresisht atyre qe keta kane bere apo mund te bejne.

Rono, Rama kishte dhene nje tip interviste me ca gazetare francez, kishte thene gjera te tipit "bej politike qe ti shpetoj vdekjes, dua te ngelem ne histori" etj etj. Do e kesh pa besoj. 

Jam mese i sigurt qe po te kishte thene gjera te tilla Berisha, te peshku do kishte plas histeria dhe me shume te drejte. Delirant te ketij tipi nuk kemi nevoje. Po ma merr mendja qe per ty problemi do ngelej fakti qe Berisha do e kishte thene kete me theks vucidoli e duke ngerdhesh fytyren, ndersa Rama me ate mjekren si artist endrrimtar nuk mund te ishte po aq problemati. 

po e degjova kte intervist dhe mu mush menja top se rama nuk di me bo reth me bythen e gotes... ishalla gabohem

ndonje link per kete intervisten e famshme?

Ai ka thene qe si artist qe eshte, deshiron te beje per Shqiperine dicka te pavdekshme, ti jape asaj nje drejtim qe do jete binari kryesor per shume e shume vite. Te ngelet ne histori e jo te ngelet ne pushtet. Histeri do kish plasur po ta kish thene Berisha, se do kish qene krejt anormale qe Berisha te thosh dicka kaq normale dhe te bukur.

Histeri do kish plasur po ta kish thene Berisha, se do kish qene krejt anormale qe Berisha te thosh dicka kaq normale dhe te bukur.

smiley

Te filmi "25 hour" ka nje skene ku ruset i keshillojne Norton qe kur te futet ne burg te spikasi burgaxhiun qe nuk eshte pjese e nje klani dhe ta sakatoj ne dru. Keshtu i jepet mesazhi te tjereve se ti je i cmendur dhe mos ta kruaj njeri. Fati keq per Pangon...cun Tirone!!!

Berishizmin nuk e solli Berisha, ate e gjeti mes nesh..smiley Antropologjikisht por edhe ideologjikisht eshte sekele historike

Ne ka nje gje qe i mbante te gjithe bashke ne ate parti ish NMN-ja.

"respekti  per lirine"-jo si krahasim me diktaturen por si krahasim mjatas-djathtas brenda perbrenda 23 viteve tranzicion solli:

-masakren e votave ne 96

-3000 e ca te vrare ne 97 vetem per shkak te kokfortesise  te  antikomunistit komunist qe nuk pranoi terheqjen kur piramidat po vithiseshin

-sulmin mbi institucionet dhe pushtimin e tyre, si tentative per grusht  shteti ne 98

-26 te vrare ne Gerdec

-4 te vrare ne 21 janar.

 

 

poshte liria *

* e kam pak a shume si ajo: "poshte poetet"

Gjatë 23 viteve të kaluara Doktori punoi. Duke punuar vetë 24 ore ne zyre, ftoi edhe të tjerët të punojnë. Çka njerëzit nuk e kanë qef, dhe nuk të binden me dëshirë, nuk të ndjekin. Për më tepër shqiptarët që, siç dihet, po i ftove në kafene ose në dasëm vijnë menjëherë, por po i ftove të bëjnë ndonjë punë, refuzojnë, dhe nisin të urrejnë.Kur shqiptarëve tu ketë dalë rakia e gënjeshtrave për shërbim shëndetsor dhe legalizim falas, me pare që do bien nga qielli dhe ta kuptojnë se klyshat e kurvit nuk do bëjnë dot, jo 10 mijë kilometra, por as 10 kilometra, madje as 10 metra, rrugë atehere do besojne se u duhet të shtrëngojnë rripin me qeverisjen e komunistëve që kanë përpara.

Punoi o Kapo punoi, sic punojne pimp-at ne dritat e kuqe te semaforeve dhe bordello dhe Shqiperine e trajtoi si nje prostitute te rendomte!

 

 

 • Do plehra ti ti solli gjithe plehrat e Evropes duke e shendrruar ne kazan qendror(perfshi ketu dhe ato te rrekikshme)
 • E carmatosi vendin dhe e ka kthyer ne Banana Republike, ku sot qiejt patrrullohen nga avjone ushtarake greke dhe deti nga anijet italiane
 • Do te vrare ti - i ekzekuti qytetaret ne mes te Tiranes si nje lider fashitst
 • do te vjedhur, e rropi nga te gjitha anet me tenderat korruptive qe te gjithe i dime
 • E hodhi ne ere me Gerdecin dhe e shendrroi ne qender te trafikut te armeve me grupet terroriste te Lindjes se Mesme
 • E rriti nivelin e borxhit ne stratosfere - Sot kemi nivelin me te larte te borxhit ne rajon
 • Shkaterroi strukturen e shtetit dhe e mbushi me militante te paafte duke permendur ketu qe nga zyrat me te thjeshte dhe deri tek atashejte diplomatike
 • Shkaterroi sistemin arsimor totalisht! sot kemi nje gjenerate te rinjsh me diploma  e mastera te cilet ne realitet jane te paafte dhe ku mbi 60% e tyre jane analfabete funksonale
 • Shkaterroi sistemin shendetesor - Sot kemi cmimin me te larte te barnave ne rajon dhe neper spitalet nuk gjenden as mjedikamentet me themelore si garzat dhe alkoli.
 • Dhe per ta mbyllur pas 8viteve qe ky shpellari krenohesh per rritje te mirqenies, sot Shqiptaret jane qytetaret me te varfer ne Evrope me fuqine blerese me te ulet ne rajon.

gjeja me e mire qe beri Salija ishte se zhduku bunkeret, dmth ata qe ndertoi Enveri. e keni vene re se s'ka me asnje bunker? a nuk eshte kjo per t'u habitur? c'u bene gjithe ata bunkere? dmth ne e dime se c'u bene ata, por imagjino psh ne vitin 91, t'e na thoshte dikush, hej, e dini ju, te gjithe kta bunkeret ne vitin 2010 s'do ekzistojne me. ca do thoje ti? do habiteshe e? do thoje, uau... ku do shkojne bunkeret? edhe do thoshte nanje rrrote trapi, po bunkeret do thyhen edhe do u marrin hekurin per skrap, ja shiheni ju. edhe te gjithe do e shihninj kshtu si debil... hahahahahah... do qeshnin te gjithe me te.... hahahahahah.... do qeshnin prape... hahahahahaha. do qeshnin, sepse, teknikisht, fizikisht, matematikisht, nuk DUHET te funksionoj kembimi i energjise kalorike ne nxjerrje hekuri, dhe me pas ne shitje e me pas ne ri-kembim kalorish ne forme buke, dmth do te duheshin 2400 kalori te nxirrje 10 kile hekur, me te cilen mund te blije me pas 2000 kalori. Eshte mister dmth, eshte si puna e piramidave egjyptiane, si u ndertuan piramidat? Po bunkeret, si u zhduken?

Bunkere ka ende plot.

atehere s'i kam pare une ata qe thua, por te gjithe vendet ku me pare kishte bunkere une kam pare 1 saurel me beton te thyer.

Ka mundesi neper zonat qe jane te rrahura nga rruget, por fatkeqesisht neper, (fjala vjen), zonat turistike larg rrugeve, bunkeret egzistojne ende dhe jane te shumte. Arsyet kuptohen.

PS: Si nje nga shembujt e pare te riperdorimit te bunkereve mund te permendet Hotel Bolonja ne Vlore qe eshte ndertuar mbi nje toke qe iu fitua detit fale bazes se krijuar me bunkere.

Tek Qendra Don Bosko ne Tirane, bunkeret i kane kthyer permbys, i kane mbushur me dhe e i perdorin si vazo per lule dhe bime te tjera dekorative.

desha te te tregoja nje vend ku kam pare tre veta duke germuar kollonat e nje ndertese me kazem e vare ne mes te dites. tek fabrika e sodes ne vlore. po te pati rene rasti te kalosh andej e ke pare per cilen flas. por edhe po ste pati rene rastio ta shohesh, e sheh ktu smiley

 

http://www.google.co.uk/imgres?newwindow...

Bunkeret i zhduki fukaralleku or tij.. iken tere per skrapsmiley sa vjet ke qe nuk shkel ne memedhe o djale?

ky eshte Ypi.marre nga shkrimi i undit i Ypit.E kish qendis...qete e qete ,lehte e lehte

smiley Kujt i kujtohet qendrimi qe mbajti qeveria kur u hodhen dyshimet e para per mekanizmin e firmave piramidale?

Per mua bere gabim. Me beriper te qeshur. Ishte fiks per nivelin ku eshte katandisur tema. smiley

Ky gazetari meton te jete i sofistikuar ne shkrimet e tij por kete radhe, si ne shpjegimin e berishizmit ashtu dhe te antiberishizmit, stofin e shkrimit e ka qep me penj shume te trashe. Berishizmin ky e shkarkon nga tentativa (gati e arritur) per krijimin e partise shtet.Epo te mohosh kete, kur keto kater vjet faktet te qerrojne syte, kjo eshte nje shaka e madhe.

http://mapo.al/2013/06/29/sali-berisha-a...

shrkuan ky qerosi :

Ka filluar pra përpjekja për të zhbërë opozitën, që është në fakt një përsëritje e një mendimi të mëparshëm në qarqe të majta, së cilës Berisha i rezistoi, e mundi dhe erdhi në pushtet.

Ky ben , se nuk ka mundesi. Dmth sipas ketij: Berisha futi shefin e opozites ne burg me qellim qe kur te dilte prej andej (perfundimisht, ne rrethana teresisht te paparashikuara me pare!!) ta mundte perseri ??

jo jo, ky ben  

paska edhe me:

Berisha, nuk është, siç akuzohet, politikani që nuk pranon humbjen dhe nuk tërhiqet. Respektimi i verdiktit të sovranit në nëntor 1994 kur humbi në Referendumin e Kushtetutës, e dëshmon këtë. Dorëheqja nga posti i Presidentit të Republikës më 1997, gjithashtu. Tërheqja nga kryesimi i PD në qershor 2013 pas humbjes përballë koalicionit të majtë, gjithashtu.

Tri shenja tolerance përballë tri mandateve të tij qeverisëse janë mjaftueshëm për repertorin e një lideri modern.

 

smiley ah, dmth berisha mund edhe te mos respektonte dhe pranonte fare rezultatin e referendumit dhe prap ta merrnim per lider modern ???  Po kush dha doreheqjen asokohe ? kryeministri?? (te pakten ne vendin edhe me gjysem-demokratik ne bote, kjo do te ndodhte)!  Presidenti ??

 

per '97 dhe 2013 s'ka nevoje per koment...

Domethene, te pranosh dy here qe nuk te do shumica, dhe te rrish prape ne krye te Partise qenka shenje terheqjeje prej lideri modern. smiley

gallate ore! dhe thone qe ky ka maru ne amerike* studimet smiley

* poshte amerika

"anti-berishizmi nuk është gjë tjetër në fakt përveçse anti-opozitarizëm. Berisha është lideri i parë opozitar. Ai është pengesa e madhe, e lartë sa malet e vendlindjes së tij, për të shkuar te ky rrafshim. Te ky popull i majtë që meriton një qeverisje të majtë. Këtë paradigmë nuk e kundërshton aspak fakti se koalicioni aktual që merr pushtetin në shtator përbëhet nga dy parti. Ato janë në fakt një parti e vetme. Si në stilin e Partisë Komuniste, Rama është komisari politik, e Meta komandanti ushtarak."

hmmmmm dogmatike.

Nese "berishizmi-n" e konsideron si nje relike historike, atehere nuk ke kuptuar asgje nga berishizmi. Berishizmi eshte ne pushtet sot, me forme më fine, po me nje permbajtje puro kristaline. Rezultati i zgjedhjeve tregoi, fatkeqsisht, qe "berishizmi" eshte nje forme qe nuk te pengon te vish ne pushtet.

Si doli PD-hi ne Fusharrez???

ajo gjoja qe katranosi sala me shqipnin, ne nje popll per se mbari, duhet t'ishte nje agjent per refleks te kushtezum. si psh nje sobe e nxehte. e preke. xic! te dogji. edhe e mson e nuk e prek mo. ne nje popll per s'mari ama. si psh gjermanet me hitlerin. kurse ne s'ka pavllov qe na bo dermon. 

 

"gjakprishur" mo Ngjela, ca pret ti... 

I kam terhequr vemendjen disa here qe te heqe lakrat nga koka. Por ama edhe ju shoket e celules se diaspores nuk keni punuar sa duhet, dhe nuk e keni ndihmuar te crrenjosen keto paragjykime mikroborgjeze. 

Mua me vjen mire qe tregoheni solidar me njeri-tjetrin per ceshtjet financiare ne lidhje me shperndarjen e fondeve ne dispozicion te punes se celules, por duhet te tregoheni po kaq solidar edhe ne ceshtjet morale dhe te mentalitetit.

p.s. Emo, e more vesh kete lajmin ti? smiley

jo, nuk e dija smiley

 

nuk e meritojm avokatin, jo!

gjynah qe ky kaliber shkon dom ne nji popll te vogel.

23 qershor s'duhej te kishte mo mas 1997-tes Rono. pranej po them. me mire i kujdesshem se i vetkenoq, them une. better safe, then sorry. 

 

seriozisht, avokati eshte nga te vetmit qe e meriton termin: diversant, ne te gjithe etimologjine e vet. Avokati eshte diversant. 

Berish-izmi ???? po hajt mo ..ashtu po e quajme . Po si sqarim qe te ekzistoje nje izem te pakten e te paktave duhet te Ekzistoje  ne mos nje Statut nje Broshure me IDE smiley Po nuk qe prane Berishes lefKOPEJA ai nuk mund ta shkruaje ate smiley

Berisha duhet harruar sepse nuk ka asnje ndikim ( Projekt qe lidhet me emerin e tij ) rrenjesor pervec nje Injorance dhe krijimit te nje Grupi hajdutesh servile te bindur qe "Po Vodhe VOTA dhe Ju servilose atij ,mer Pushtet.Po more Pushtet ben c'te duash , kaj robt nierit , por mbi te gjitha ... behesh Milioner " E vetmja pike qe mund dhe duhet te zberthehet .

Berisha duhet harruar sa me shpejt jo nga Populli qe nuk e rrun as per baben e VET sot smiley .Ai duhet harruar nga Boset e Partive sepse eshte Litar i lene jashte varrit .

Edi Rames i lejohet ta permende deri ne Gusht me qe vet Berisha e zgjati agonine .Nje permendje e emrit te tij sidomos si PENGESE eshte sinjal qe ai e ka marre KOT ate Post dhe eshte Mashtrues. Nje permendje si veprimtari antikushtetuese per te cila Bajraktari eshte aktiv duhet te jete ekuivalent me dy ose tre dite arrest si "prishes rendit publik" ose akte rrugacerie "  ne burgun e Peqinit !

Bradit i lejohet deri sa te mbaroje muajin e pushimeve ne korrik  smiley Pjeses tjeter me LefOPENE u lejohet te ngasherejne e te rrufisin qurrat sa here te duan  smiley Ketij Opozit me .....ari ne fund si gjetje e RE besoj i lejohet edhe te Ulerije !

I uroj shqioptaret sa me shpejt te Harrojne ate Moster !

o driz te lumte goja o drize, ket rradh ke fol shume mire... jan tmerru shqiptaret nga kuçedra ishalla ta harrojne sa me shpejt se mezor po presim lajme nga rilindja e shumepritur

Nuk shtyhen keto 2 muaj fare...smiley Jemi ne dileme ku do veme.. duhet te zgjedhim ketu apo atje.

smiley kush eshte rasti me i keq? 20 mije euro ne muaj?

smiley

Ore, a e dine valle ata te PD qe zgjedhjet kanwe mbaruar dhe i ka fituar e majta...???' A e dine valle...??? Nese nuk e dine thuajuni pak, se kane nje jave qe mreti i tyre e ka thone, e ata po me i bire i bien fyllit, ......nuk na ka kuptu populli....hahahahaha, me katunarçe qe i kan fol popullit keta nuk ka njeri qe te flase.... Te gjithe ata bythlepiresit qe ka rreth e rrotull, po i ngrene lavde deri ne ameshim, se .....ato qe ka bo ai per popllin nuk i ka bo njeri ne ket bote...... njesoj si ai shoku im, Enveri... por nje kopje e shemtut e tija.... Ore kur do ta kuptoni ju tufa dhe tufat e tjera qe po perpiqeni te beni analizen e ngjarjes....... populli ne menyre plebishitare ju perzzuri, a e kuptoni llafin ju perzuri..... Ndersa socialistet ne 2005 populli i hoqi, nga froni dhe i zevendesoi, keta ne 2013 i perzuri, i shkelmoi.... por keta as kete nuk po e kuptojne..... Sa keq per ta..... Menyra e diskutimit apo edhe analizat qe po bejne per humbjen, si dhe qendrimi ndaj vete humbjes, ende nuk i ka sjelle me kembe ne toke keta njeres. Eshte tamam si thote ajo biba Suela Konjari.... ishallah jam ne ender..... se nuk di se si do te jetoj pa Saliun.... Me keto mendesi PD-ja jo vetem qe nuk reformohet, por berishizmin do ta ktheje ne ideologji, dhe do te jete nje minus shume i madh per popullin tone.... shume i madh..... Atavizmat e vullnetareve te Enverit, kane zgjatur duart por tashme me nje ngjyrim tjeter dhe po  therrasin pertej varrit, ....Ata njesoj si Mumja, po tentojne te rizgjohen dhe perseri, do perpiqen qe te na kafshojne e te na helmojne...... Nuk iken berishizmi pa flakur Berishen. Por te vetet nuk kane te ardhme pa Berishen, ndaj ata po kerkojne ringjalljen e tij... rivendosjen e tij ne fron, se ata jane mesuar te bejne vetem rolin e sejmenit, te puthadorit, te servilit... po me kete skote veç te keqija do te kemi..... Re te erreta po shikoj ne horizont..... Do zoti jam miop.... Do zoti....!!!!!!!!!!!

Po s'kane faj mer alidems. Sala i solli nga hici dhe me pushtetin qe u dha I beri me prona e pasuri. Keta medioker tani vetem keshtu e konceptojne jeten. Jane nje tufe rriqnash be trupin e qenit. Ngordhi qeni iken per lesh edhe rriqnat.

smileysmiley

Shume dakort.

Ata qe solli Dulla ne 1945-en c'ishin?

Nuk solli gje, mes nesh ishin. Mes nesh jane dhe sot.

smiley

Keni sezon turizmi , keni plazhe te bukura te pa kufizuara me Garde e me badiguarde . besoj do fillojne detyren edhe Bekcijte e Pyjeve .......ne ato hije nen ato Lisa / atje ku ka behar pa miza smiley

kajani nonen bre ...Defrehuni ...te pakten kete Behar nuk do u ndote njeri me Bajga :!!!!! Qeshni me mostren !

Pastaj tek PPU asht ndrysh .Me shtojzovallen kalohet ma hijshem smiley I shajme Jozefinen dhe ngrefet vet njajo Zan e Malit ! Si kaçkë me gunga është , nuk thyhet kollaj ,  eshte e vogel po guriçkë !!!!! 

Mendoj se kjo pyetje, mund te shtrohej pas kongresit qe ka ne shtator PD. Duhet pritur deri athere. 

Pjero si shume ke filluar ti dalesh ne krah Berishes keto kohet e fundit!!! 

qyqja hala me Berishen ?

Sju ra shpirti rehat bre

do kemi rekord noti k'te vit?? pres bastesmiley

ket vit ska rrekorde noti po pritet qe Rama te dali lakuriq ne brigjet e adriatikut

epo shyqyr nji "lider" qe do boka i gjo normale. un ashtu jom vit per vit,tre muj rresht,lakuriq nga mjesi n'darksmileysi t'ja bojm me gjet nanji qe t'thyj rekorde ne se gjojnat normale i bojm dhe vetsmiley

laura l, te them nji sekret te vockel nga strukturat 007 te partise. propagandes se kundershtarit (PD-se me i llaf), ne rrethe te ngushta i thone propaganda e k*rit (* = a), pikerisht nisur nga nje fotomontazh qe tegonte ramen ne profil, cullak ne nje plazh cullakesh, me nje preturberance te pagabueshme.

une them qe duhet nje stop i propagandes se k*rit, per te miren e PD-se. Do me kujtosh me vone. Propaganda e k*rit i kishte dhone ca vota plus mbartesit te k*rit ne foto, per ca arsy te vagullta, (mbase segmenti femer i votuesve ne nji grupmoshe te caktume - hamendjekto) kur dyluftonte me ate tipin pa shprehje ftyre per kryetar bashkije. Sa u hoq dore nga k*ri, me Bashen, differenca e votave u bo pothujse zero. Gjithe c'kishin votu per k*rin, votun per Bashen, qe analiza. nuk di a je tu m'kuptu... smiley

 

Dmth po dul Basha nudo, ka me fitu zgjedhjet e 2017?

Ore Emo, po ti paske qene spajun i kamuflum. Si mer po i jep armikut armen kryesore?

Bameeeee! Ti e mban pergjegjesine qe armiku ka deprtu kaq thelle ne radhet tona!

ishalla po na del berisha cullak per te miren e PD po me thone te drejten ne ket pik nuk fito kurre me Ramen

Ok, Bame, alarm fals. Emo paska patur qellim qe ta fuste armiikun ne rruge te gabume.

Me dal Sala cullak se voto mo as Lirija!

smiley

eee, jon pun te thella, o Kavir. 6 muaj kurs intensiv e plankonspekte te detajume me Karl Roven, derman.

Ne nje pyll pa emer te Pensilvanise jug-perendimore...

Ta kom thon qe ti ke talent per pune te tilla qe kur me tregojshe sesi lexojshe me qejf te modh librin "Teper Sekret" me shokun Lenci. (apo e ke harru?).

p.s. Po librin "Ylli qe perendoi" e mban akoma poshte jastikut?

jon bashke me "birin e regjimentit" ne anen e majte te jastekut, aty ku vihet koka si me lart, gje per te cilen te tjeret e perthyejne me dysh nenkresen... 

ps (+lsi): libri sekreti ushtarak ishte teper i trashe per nenkrese, keshtu qe mbahet ne fund te dyshekut, ne rast pozicionimi amerikan te te ndenjurit (shih Obamen ose kryeministrin e ardhshem tonin, qe Zoti i dhente ymer e kuvet) 

Siç duket te paska mor malli me ja pà...... kushedi se sa do te jete radha......

miting do bohet alidemso

..veç kujdes, se mos bohet nai tragjedi nga turmat leshraleshuara.... do ta keni per fat prekjen e ko...ve te Edit.... do te jete bekimi i juaj.... tamam si kurrizi i Kuazimodos....

svje gjo e keqe nga leshrat

Tash dalin probleme serioze per Portokalline , Al Pazar e ne pergjithesi per te gjith Humorin shqiptar .Megjithse te dy emisionet kane parashikuar ndryshimin duke afruar ne gjirin e tyre RAMEN smiley kjo eshte pak . Eshte shume e veshtire te krijosh HUMOR si me figuren e Kargjoit berisha dhe leshraleshuares JozefPERCKE !  Do na vij keq edhe per Ulerimat e Gjin Katnarit ....smiley Po besoj dy muaj kohe do jene te mjaftueshme per ca skece me LOT smiley te LefKOPEVE dhe Peter ter ter ter ter ve , po jo me shume se nje smileyeri tre ) ...dhe pastaj ..... forca njaj Rama smiley Them se nuk del keq edhe njaj !

Rama te pregatittet te qeshe me veten dhe te Frekuentoje Fixin per te Marre RROTEN me shume se Dy here sic e mori ambasadori Yne i nderuar Arvizu .Le ta thyeje rekordin ! Rekordet e Mamaqiut dhe Çanaqiut te mos i lakmoje ! Le t'ja njohë Berishës  !http://youtu.be/Bk_0UxBcqBQ

ket rradhe me mir o drize kemi meten me gjith grua bashke ne parlamet dasem e modhe ke portokallia

Po c'pune kam une ke ke ti me grupin LefKOPEJA .moj turtulleshe smiley Une kam deshire te qesh me Kargjoze Historike si Berisha e Jozefpercka  .Ti qesh me te tjere 

Po nuk ma do mendja te krijohet HUMOR edhe Nderkombetar si me  pamjet e Jozefines kur ja shalon njatyne motociklave shkretetinore , shalehapur , leshrashperndare , fustanemberthyer ...e hare o hare shejkore !!!! Jepi krahe fantazise smiley

Po tani qajne hallin edhe PPE kush do i molloise pasi te drekohen., ku do gjejne kruse dhembesh , kush do e marre rrolin e Lolos me msue per Demokracine , per Dinjitetin, per kapercimin e krizave ...e Europe e mjera Europe smiley Kjaj me lote madheshtine smiley

po un ekam ven re qe ti je nostalgjik i te kaluares por duhet te kesh besim edhe ke e ardhmja, ka shume per te na ofruar

punesim, paqe dhe qetesi sociale, arome qytetarie nga Skrapari, ku pisha e dimrit bashkejeton me palmen, ku edhe natyra gjeneron parajse:

o emo kjo palma ktu n'foto si paska punet mirsmileysi e rraskapitme m'duket.

pune dashakeqsish... por s'do arrjne ta thajne palmen tone, qe i ben hije birit tjeter te madh te maleve, atij bustit aty pak me poshte... ehhh, o ju malet e skraparit, armiku ju ka zili, ju ka pare me dylbi...

Vec Trimit i bejne hije

ato palmat e Skraparit

Keto palmat e Tirones

i bejne hije trotuarit.

palmat e tiranes

jane kercenuse,

ato te corovodes

jane stoli per nuse

 

se kemi leftuar

dyfeket me gjalme

nga fushe e qabese

ne sollem nje palme

 

sollem pra jete

dhe fotosinteze

vjedhesit e trajanit

te kene faqen e zeze...

Do ta bejme dhe Tiranen

te lulezuar si Corovoden

qe ta marrin vesh Ilirin

pse e ka te madhe koken.

 

Po a mund te rrijne brenda

ne nje koke sa nje gogel

ato mendime aq te renda

qe do na sjellin Eurropen?

 

 

U mundua i lothmi

ne vendin si gogel

te fuste sferen e madhe

ne nje me te vogel

 

e sikur kjo te ish pak

sikur kjo t'mos mjaftonte

sferen e madhe brenda

desh ta rrotullonte

 

si thiken ne plage

e kripe me kuintance,

ky vigan para Kohes,

ky Napoleon pa France.

 

palmat do jet trem e shkretasmileydo ket qellu nanjoni me ipad duke nigju lajmet n'hije t'palmes dhe fraza e famshme me varje e ka bo palmen t'rrij tulatsmiley

ps po e dite ku esht muzhaka m'bind plotsisht qe e njef venin si venalismiley

Muzhencke, doje te thoshe?

jo emo muzhake,muzhencke eshte fshat tjetersmiley

prit pak... sa te fillojn neuronet me punu...

e gjeta me ndihme. dmth nuk quhet. tani e kam edhe me figure. nuk me falet.

ps. emri i njazi cepanit ka qene nji personazh me i njoft se Kennedy ose Brezhnjevi per mu. ore kot me pyt tani, mos e kemi gje Te Madhin nga Muzhaka ne???

kom dajat prej anejsmiley

dhe prej dajes t'modh kom historin si u bon muslimon n'ato ane t'ngulitme n'trusmiley mir ne i them i dite se shqipni e mesme dhe skishim nga t'ja mashim, po ju anej ç'ne?ngjo tha kur sna lujten rakin at'her ka hy feja myslimone.jo me kot kryegjyshata boterore e bektashinjve esht ke ne.smiley

o skrapar o shkemb e gure

vec mostra na pjell

o vend i pa udhe

Qesh moj turtullesh qesh ...Nostalgjia asht vetia ma e cmuar ner Nierez dhe krijimet ma te Iluminueme nder artin asht njajo ...A ke parasysh kur ja shkon doren sipri mermerit te mendafshte te skYlptyrave te Mikelanxhelos ...Shkoja doren cipri tane diten Jozefines po ato gjona gjen si tek cdo turtulleshe me drite fikunsmiley

Qesh ta marsha se na nuk jem soj qe qajme Nostalgjine na qajm Marrite smiley

o drizo a i ma men ato vite kur skishim buk e hashim simite

I maj qe ç'ke me te . Biles ne Opera kur i thote Tenori

C'kerkon Violeta IME

Nje shikusi ju kujtu emri qofteshitses lagjes dhe ja pat tere frymezim si ze turtulleshe mes salles

Dy qofte nje gjys Panine smiley

Biles nje nga  plakat e lagjes sone qe kishite  ardhe nga fshati dhe i dhimseshin shpendet , Gjzyepin; e thirrshim , na thojte

Hidhuani zogjve ate paninen se nuk hahet ojo .Asht  si pamuk .Ketu e ne byth te avllise te mba smiley

hahaha çar kulture kishte lezet

Po zdeshna tesh prej Nostalgjise dhe le ti kendojme te ardhmes ...

Qeshni burra qeshni gra / se ma Babasqap me brij me u ra / mne kakerdhi oborrin me ja u mush / me mecerime me zhurmu gjithkund / hiku tutje e s 'vjen ma / ne Bjeshk te erreta ka HUP smiley

Nuk eshte gje po ua kalon atyre te Skraparit qe s'kane ardhmerine brenda frymezimit !

Po vej re se Grupi armiqsot i Torontos , qe me veprimtarine e tij minoi karriken e Berihes ...nuk po ndihet ne kete Uzdaje smiley Cfare po pregatisin rebelet e perjetshem ?

Dikush po ben lobing te fuqishem qe te zgjidhet drejtor i drejtorise se turizmit te Chorovoid-es smiley

Eshte zemra qe e con atje, jo kuleta. 

eshte zemra edhe gjaku

lum skrapari

per bij qe pati

here ketej

e here andej

s'kane as bese

as qeder

 

O Endrit, Tom Doshi minister mbrojtjes? smiley Di gje ti?

Jo me thene te drejten, po periqem te shijoj icik veren tani mbas zgjedhjeve. Po nuk do me cudiste, ajo eshte ministri me tendera plot e ku daljet mediatike ndryshe nga Ekonomia apo Transportet jane te pakta. Toma diku duhet ti bej leket. Nuk e di nqs do e lejojne USA/NATO aq kollaj aman. 

nuk i rruhet shume as Us e as Natos.
presioni qe thua ti do te ushtrohej eventualisht mbi Ramen ne rast se mes popullit ka zera kunder qe mund te degjohen dhe amplifikohen. keshtu US do te ushtronte presion, kinse per t'u distancuar nga nje bandit.
pra, nese nuk ka presion nga brenda, nga populli, nga njerzit e thjeshte, nuk eshte se i behet kujt vone.

Mbase, thjesht nje hipoteze po ngrija, pa patur ndonje gje te sigurt. Mbaj mend qe ne nje Wikileak per Shqiperine, Mero Baze thoshte se Rama do i paraqese ambasades amerikane nje liste te qeverise se tij paraprakisht per te marre nje fare aprovimi. Shto ketu dhe faktin qe per keto institucionet si ushtria apo SHISH, amerikanet kane treguar nje lloj interesi te vecante, dhe prandaj mendoj qe mund te kete nje lloj presioni. 

Po qartesisht presioni kryesor vjen nga populli. 

Ueee, si e paskampas hum. 

" Edi Rama merr një cigare. Një militante hap derën e zyrës së tij, dhe sjell me vrap një çakmak."

 

Rrofsh Endrito.

Lol...

Berishizmi eshte fundi i epokes se autokracise qe filloj me mbretin Zog, vazhdoi me Enverin dhe perfundoi me Saline. Ky i fundit pa dyshim eshte me i keqi nder te tre.  

po si tribalizmi i berishes ne demokraci, s'ka vend ku t'rrije. t'pakten enveri e kish deklaru luften e klasave, hapur, pa ndroje.

shpellaret e maleve kane dy rruge; ose t'qyteterohen, ose t'kthehen ne shpellat e tyre mijravjecare.

"” Në ketë moment, numërimi i votave akoma nuk ka filluar. “Por militantët tanë po na nisin informacione. Në çdo lagje, në çdo godinë, ne kemi kontakte që dinë për kë kanë votuar njerëzit.” smiley

NUk pati "..epoke berisha qe te kete berishizem.Pati nje mishmash qeverrisje te drejtuar nga nje i krisur i cili edhe ne minuten e fundit  nuk e mori dot vesh, se populli e kishte damkosur.Ne nje rast te tille "suksesi" te tij,   normali do t`ja kishte hequr vehtes.Dhe do ikte i nderuar.Por ky ka shume, per te paguar dhe ndaj zvarritet duke perdredhur prapanicen ne karigen qe nuk po i ze vend, me ç`ak ben, eshte duke thene; as ika as rri dot.

Nuk e mba dot as vendi...! Epoke leshi e ketij derdimeni te rrjedhur

Ne fakt nuk pati vote proteste nga populli.Administrata votoi per LSI nga frika se humbte vendin e punes ne rast fitoreje te PD.PS mori pothuaj  aq vota sa ne 2009 .Te gjitha figurat e perfolura per korrupsion apo afera te dyshimta jane ne parlament, perfshire dhe nje deputet te pavarur i cili  kandidoi ne kembe te velllait qe dergjet ne burg i akuzuar per vrasje polici.

A i dhane shqiptaret nje grusht hunde Berishes ? PO.

A e ndeshkuan shqiptaret korrupsionin me vote ? JO.

Per mua korrupsioni eshte njesoj i hidhur si kur kryhet nga talebanet e sales ashtu edhe nga vullnetaret e Enverit te LSI.

 

Zonja Alba 2287, jane 300 mije votues shtese. Administrata ka vetem 120 000 vende pune duke fillu nga pastruesja e cerdhes. Opoziten e votuan 1 milion zgjedhes qe dmth sa 8 fishi i nr te administrates.

Pak me shume respekt per veten ju lutem.

Lsi kishte 20% te atyre vendeve te punes perfshi edhe familjaret etj .Llogaria del aty afer.Ketu do jemi e do shohim se korrupsioni do vazhdoje , vecse kesaj rradhe "me lezet'smiley

30% Alba, 30%. Aq ka qene marreveshja, 30%.

Marreveshja from the get go ishte kunder standardeve europiane  mbi nepunesin civil i cili duhet te zgjidhet ne baze te merites jo perkatesise partiake per arsyen e thjeshte se shteti mbahet nga taksat e te gjitheve e iu perket te gjitheve.Tani keta njerez qe i shkelin keto principe majtas e djathtas mburren se po e cojne vendin drejt europes.

Llogarit sa % do te kerkoje tani LSI. Dhe me te drejte, kane shume kambiale per te shlyer.

Opoziten e votuan po aq sa e votuan gjithnje, se vota LSI nuk me duket tamam vote opoziteje. LSI-ja qe e vetmja parti me garanci pushteti. Me shume nje "mutation" se cdo gje tjeter...

Mos lexo te dhenat e Artan Hoxhes dhe as interpretimet e Kaq Islamit.

Votat e LSI lexoi ne Shkoder, Diber, Lezhe qe nr i votuesve te LSI eshte me i madh se nr i gjithe administrates.

Se sa vota mer LSI si parti lexoi ne Durres.

Dhe pse ne Kukes, Has e Tropoje nuk pati ndikim kjo vota pragmatiste e te qenurit ne pushtet apo nuk e dallonin  dot ata qe LSI do ishte ne pushtet?

Nuk ka argument.

gjithe llafet e ketyre apologjeteve te koalicionit te 1 prillit rrotullohen rreth faktise se meqe ka patur me shume votues se ne zgjedhjet e meparshme dhe ia jane shtuar ca vota PS, atehere Ps ka fituar.
nderkohe qe lene teresisht jashte skemes logjike te arsetimit perqindet pothuaj identike te humbur nga PD dhe te fituar nga LSI.

pra, eshte e kot ta zgjatesh.

Pjesa tjeter e "pragmatizmit", ne fakt me e madhe se vete administra, kane qene biznesmenet e PD-se qe kane kaluar te gjithe me LSI-ne. Dhe jane keta qe kane vajtur neper zonat e thella, zona ku ata kane influence, dhe kane blere votat ne favor te LSI-se ndersa njehere e njekohe e benin per PD-ne. Dy raste i di shume mire, po kjo lloj skeme ka funksionuar kudo. Jane pak a shume gjithe ata biznesmenet e ndertimit qe do ndihmonin Lulin dhe PD-ne te merrte mandatin e 17 apo 18 ne Tirane, sipas Bradit. 

Pra ka patur nje kombinin metodash. Po quaje si te duash, vote proteste ndaj autoritarizmit dhe korrupsionit nuk e quan. Mbase ndaj arrogances po, ne kuptimin qe LSI-ja eshte me e kujdesshme per njerezit e saj se sa PD-ja, po nuk e di nqs kjo eshte detyrimisht dicka e mire. 

p.s1 keto shifra nuk i ka vetem Kaci apo Tan Hoxha, po edhe Zaloshnja qe ka shkruatjur te njejtat gjera si ne. 

p.s2 shpresoj qe te pakten nje monopol qe shkaterrohet eshte ai i BelleAir, mbase ata nipat e Moisiut hapin prap Albatrosin 

Ate mendoja dhe une kur Bradi fliste per lejet e ndertimit ne Tirane. Ndertimi ka filluar atje, por biznesmenet vendosen te shkonin me partine me te sigurte.

I would not call BelleAir monopol (ti mbase e di me mire), por vetekuptohet, nuk do kishte ndonje gje te keqe ne rast se nje tjeter kompani futet ne loje.

Ndonje here tjeter. Po mua me vjen mire qe nuk e ke kuptu argumentin tim.

Do prese deri heren tjeter. Nuk i kape aq mire sa duhet argumentet super-inteligjente une... duhet pakez patience.

Nese do ishte vote proteste si mendon ti kunder Berishes pse do votonin LSI e cila ishte pergjegjese per ekonomine,spitalet si haure lopesh dhe korrupsionin (21 janari pati sebep I meten) pikat ne te cilat sala u sulmua me fort?

Komentuesi i komenteve pa senc s'di c'flet. 

Alba2265,pash te madhin Zot mos ec sipas idese sharlataneve Cani dhe Hoxha.Nuk eshte hic, po hic fare e sakte ajo qe po thoni.Cadomethene, "per mua korrupsioni eshte njesoj.."?Pati vote plebishitare te qarte.

Cadomethene, "per mua korrupsioni eshte njesoj.."?

Domethene qe hajnia eshte hajni pavaresisht se kryhet nga nje i majte apo i djathte.Ti vete ke denoncuar ketu korrupsionin e Petrit vasilit te  LSI ne ministrine e shendetesise me tenderat e ilaceve .

Fituesit e ketyre zgjedhjeve e "munden" Berishen, por si do e gjykoje historia berishizmin?

Ne rast se me berishizem juve doni te thoni autoritanizem, mungese transparenceje, ose arbitraritet ne vendim-marrje, atehere jemi shume larg te munderit... But one can hope, dite e re, KM i ri, mbase gjerat ndryshojne, thjeshte ne rast se kjo qe nje gare, pa filluar akoma Rama ka ngencur mbrapa ne keto aspekte.

Meti, shume shpejt do ndryshoshe mendim dhe pastaj bindjen, sese sistemi korruptiv e kryekusarit do te cmontohet.Nuk do te kene fund denoncimet dhe keni per te pare ceshte bere...dhe cpo behet keto dite...

Shpresoj... in the meantime... ate qe theme rrine te tera.

Qe ka probleme ka dhe ne uhet ti nalizojme me rrenje qe te dallojme i renjasi se pshnqs kemi ate qe s'kemi jemi larg e mbetemi afer dmth pa filluar duhet te fillojme se gara mbaron .

Shifni ketu JU roskopet e PD-hit .

Withrs leter ???????

Dmth rajersoneria vjen me forma te tjera smiley kete kapni !

Shifni prap rama per karThemIniqisin ....A do ta kete Pashen ne Komision ?

ketu fillon rama jo te gara e gares sAlbes me zamete qe sheh prapa zyrave e prapa votimve .Korupsioni MBETE

Nuk zbulon ndonje gje teRe alba me zamete .Flet @oqelleqe q

Nuk zbulon ndonje gje teRe alba me zamete .Flet @oqelleqe q

ne ate aspekt ti je kampioni ketu .Une mendoj se korrupsioni eshte nje kancer i shoqerise pavaresisht se nga cila ane vjen.ti mendon se eshte i demshem kur kryhet nga PD dhe i pranueshem kur kryhet nga vullnetaret e enverit.ne kete pike ndahemi.

E dogjen pallatin me fishekzjarre alla kallashnikov, tym dhe qofte kanibalet e sapozbrit nga pema te Sadri Abazit ne mes te tiranes smiley

Iku bluza ime e mendafshit e varme ne ballkon nga shkendijat e pafundme smiley

Kerkohu demshperblim.

ku ta shofim??kush o ky sadri abazi ?smiley

jane ca rob me shkul lesht e krese ori alke

nje rrace me koke te deformuar , se di, sikur ja ke bo me xhunga gjithe jeten, injorante, bandite, qe kane ngrit me dhjetra pallate ne mes te tiranes dhe dhunojne oborret e tyre prej vitesh, se ju duket se jane zot. Te vllane ja vrane para 2 vjetesh ne nje kazino. Jane si kuklla ruse, o zot ca speciesh. Kane ca bodyguard si gorilla qe na sillen gjithe diten neper lagje dhe nuk largojne as qent e rruges qe terheqin pas vetes, nga femijet e palltit . I gjujne fmise ne vend ti gjujne qenit

Kane nje fis zoti na rujt, qe kur zbriten nga fshatrat e thelle te dibres pasi maroi sadrija pallatet, na i hudhin gjithe plehrat nga ballkoni i apartamenteve 150m2, plot me femije te paedukuar qe ndotin akoma pas 10 vjetesh gjithe hapesiren.

Ca te them, nje katastrofe, ta nigjosh 'the victory speech' te sadrise. Deputet i Tiranes ky shoku.

Kur mendon sa firma ndertimi njerezish esnafe jane lut me vite me bo i kokerr pallati ne tirane, mirepo ja, qe i ka bo Sadrija.

Ta gzoje mo, se po dukem dhe une si rob me cmire.

Se di, noshta eshte cmire, ca te them une.

Po u cmendem nga veshet, na iku menja krese. U bene 2 muaj ky muhabet smiley

Zonja Ruzhdije , c`lidhje ka vrasja e vellait te Abazit me temen? E di kush dyshohet per vrasjen e tij?

Une te isha si ty do e redaktoja komentin...

Me pyeti kush eshte Sadrija plako

nuk eshte sekret qe ja kane vra vllane qe nuk eshte sekret me ca jane marre ata

hajt me len rehat

Mire zonja Ruzhdije ju e dini, por mu duk sikur tema nuk kishte lidhje me vellane e vrare te Sadriut.

kot i gafurresh ruzhes komentus se me mjaftoi nji gugllim i vogel dhe e mora vesh kush qeka sadri abazi.

 

Cfare dmth kjo?

hic re ça do me thonsmileytjetra po thot se i vun zjarrin pallatit dhe i dogjen ene kmishen.dha dhe i emer qe se kisha nigju naiher.pertac un qe s'gugllova periher po mu duk si emer i sajum.tashi po pate me shtu naigjo me shum se guglli bujrum se qeka ene person publik.ne jemi t'etur per lajme nga anej qe gazetat si nxjerrinsmiley

ik o te dhjefsha Sadrine vllezrit e tyre e kush i ka bere ata.

Jane mostra kokecepa si puna e tyre qe na nxijne jeten cdo dite, jalla o zot i madh merri me vete me i dore ata holbe.

Ruzhe ke gjithe simpatine time ne ket hall qe te ka zene, po me e hajrit do jete ti fusesh nje te shitme asaj shpise e te gjesh rehat gjekundi, se ato vene do bohen vatra krimi, geto.

Dhe meqe ra llafi i gjati ishte kryetar bashkie sa vite dhe nuk pati i fije vizion te zhvillonte nje qytet ne periferi me hapesira po beri ata baterdi urbane.

Nuk e di po Komuna Parisit ma vetem vulen e Edi administratorit dhe vetem lagje qyteti nuk eshte.

qenka i rilindjes ky kshu gja pranej nise nga kto te perdridhmet ti kshu?

...injorant me leke, vazhdon ha fasule me qepe ke shpija 

Prandaj duhet ndryshuar sistemi.Votimi te mos behet me lista sipas qarqeve po me kandidate individuale per cdo zone , me primaries me debate televizive ku cdo kandidat te dale ne shesh te mejdanit e ti tregoje popullit sa i vlen lekura.

 ..ky eshte nje nga gabimet e pafalshme te Sales qe i dha mundesine krimineleve ordinere dhe atyre komuniste te ulen ne karrigen e nerume te deputetit.Zoti e di kur do rregullohet ky ligj qe mos tu jepet me rasti plerave si G.Ruci te jene akoma deputete ne kuvendin e shqiperise.

Shoqeria civile duhet te ngreje zerin fort se keshtu paguan analfabeti paret fut emrin ne liste e behet deputet.Sistemi nulk do te ndryshoje vetveten nese populli nuk insiston.Nje votues i majte do votoje djathtas nese bindet se kandidati tjeter eshte me i mire apo anasjelltas.keshtu votojne derr ne thes per partite.

ndrroni shpi ruzhe.çer me bo me kto lloj robsh tjeter??smileym'vje keq jo per kmishen se sa per prishjen e rehatis.çer me bo ishalla ndrushojn gjonat anej nga shtatori

Se aq lehte nderrohet shtepia...

pse mer dak se mos eshte ndryshge tjeter kund

bandite gjithanej

se ktu ke une se kane shpine vetem kokshtremtit e sadriut, e kane plot drejtore bankash, shefa kabineti minsitrash, truproja smiley, gazetare, varti trapin, milet gjithfarsoj mre.

Ja tani ora 9.00, neser dite pune, ne oborr ulerin muzika. Si do flejne sonte te gjoret femije. Opo nuk e di, une jam zene njehere. Jane 6 kulla me nga 13 kate, plot me femije te mitur.

Ca te them une e shkreta , me lujt menc smiley

Tani ka plas pogonishtja. ueh ca dhunimi bre.................

E pra po s'i vu kalamojt ngjum as pogonishtja mo .. smiley

e sigurt qe nuk eshte portorikan ky sadria?

Mirqi ishte bluza bosh thuj, pa vari mnafshin

Pse s'thua, qenkeni "per ngushullim"!

Mos fol @ qelleqe ...Dmth Lenua ta ka thene qe ne Kohen e Pordhes qe te mos te lere vend qe here pas here te lind nga nje i ditur Epoke me zamete smiley

Ky eshte nje sistem qe lind korrupsionin cdo ore e minute " smiley

Kisha dhe ca sqarime po ma nderpreu Teknologjia e mencur e admin ...Ju nuk keni te drejte te korektoni komentin " smiley po te Plotesojme ?? smiley

Pra puna eshte a do vendosim Kulturen e NDESHKIMIT , qe Preci i Zogisteve e kupton "Shif ketu ...Berisha nuk eshte i prirur nga ndeshkimi ..." smiley dhe ....jo do kete apo jo Korrupsion.qe eshte nje kostatim foshnjarak ! 

Ky lloj sistemi me Avokat Populli qe leh tere diten pa ja Pjerdhur Njeri per padrejtesite dhe Shtetare Arrogante qe pergjigjen "Leh leh ti " apo Pollera me ...eeeeee Shqiperi alternative eshte ....eeeee ....dhe te gjitha keto Buka e Ushqimi i Mullaheve te PD-hit a do kete vazhdimesi apo do cfaqet ne pamje tjeter , qe ka te beje meca tringellima Hekurash e dahtun Alba me shume zamete Mbrapa smiley

Dhe lereni Bradin te beje Pushimet rehat . Na lini te tallemi .E kishim per 40 dite si jane zakonet per te Dekurit po ju vete e shtyte deri ne shtator !

Ne shtator  do u provojme keni TRU si te Gomarit apo i kin shndruar ne Mend smiley Kjo eshte rrjedhoje e tete vjeteve te fundit dhe jo sajese smiley

O zot, o zot, a eshte ne rregull ky me siper?

Pse ben pyetje te ciles ia di pergjigjen?smiley

Emri_yt-izmi ne politike eshte kur nje person ndjek nje politike te vecante qe specifikohet vetem me ate emer. Cfare ka bere Berisha te vecante qe s'e ka bere njeri tjeter? Cfare i bie te jete berishizmi, vec lenies se tropojaneve e kuksianeve te bejne c'te duan ne administraten shteterore, me faturat e drita\ujit, tokat e Tiranes, e vec sharjes se cdo kundershtari nga femrat e familjes?

Kane prish Bunkeret psh smiley...po nuk durojne dot pa ardhur si Opozit ....ar ne fund .jemi akoma gjalle smileymegjithse dikush ishte mburre nga te Katoit ( stalles ) se i shndruam ne simBole ..smiley

@ muhametali

ok, une e pranoj qe koalicioni i majte na paska fitu vetem fale LSI, por:

Shkoder : PS 5
                PD 5

??

smiley

Ka lezet, me behet qejfi per Shkodren. Ne rast se ke lexuar qofte dhe njehere ato qe shkruaje une ne kete forum do mesoje qe simpatite e mia nuk jane me Berishen.

Sorry, korrigjim, ne rast se i ke lexuar pa patur mendjen te ngulur tek ideja "qe kush nuk eshte me ne, eshte kundra nesh."

jo ore jo, une nuk them se ti ke simpati per berishen

po te pyes a je i sigurt qe ps-se ja dha fitoren lsi-ja

dhe mora shembullin e shkodres smiley

Oh ok... mendoj se ne pergjithesi PS-ja eshte atje ku qe dhe ne 2009. Kjo sjelle pikepyetje ne lidhje me betejen e kutive, por nuk dua te futem ne kete detaj.

Tani a ja dhe LSI-ja PS-se fitoren? Po dhe jo. Po ne aspektin qe u rrite LSI ne kurrize te PD-se (PD gjithashtu humbi nga FRD-ja dhe disa nga aleatet e vegjel).  Jo ne aspektin qe PS-ja doli me lart se PD-ja dhe ne rast se PD-se i jipen mbrapa votat e LSI-se.

Sa per Shkodren? Ti si thua? Sipas Shqiptarja.com, PS-ja u rrite 1.3% ne Shkoder, LSI-ja u rrite 7.5% ne Shkoder, dhe Partia Kristiane Demokrate morri 6%.

PS, ju bejeni pyetjet pakez me te veshtira, te pakten hidhni nje sy me te thelle evidences qe keni smiley

 

PS2: Hajde dhe pakez ndihme ekstra nga mua, ne nje fare menyre PS-ja fitojti dhe ne 2009. Koalicioni i saje qe me i madhe se i Sales ne rang vendi, dhe PS-ja kishte me shume vota se PD-ja ne 2009. Por dhe meqenese qe ashtu, u penalizua nga sistemi qe Rama solli (where is the responsibility, bera gabim qe shtyva per kete sistem, dorehiqem). Fakti qe u penalizua nga sistemi nuk i heqe pike Berishes, si per shembull ne Amerike, dhe meqenese Al Gore ne 2000 kishte voten popullore, ajo nuk ndryshojti faktin qe fal sistemit fitojti Bushi.

Pse bie preh e #NgjaleMatematikes? lol

Se pari, zgjedhjet ishin kombetare, jo per te zgjedhur kryebashkiakun e Shkodres. Keta ngelen me qiri ne dore duke u perpjekur te gjejne ndonje copez vendi ku PS ka fituar goxha me shume vota kete here ne krahasim me 2009 qe te luftojne matematiken e thjeshte te numrave qe deshmon se zgjedhjet i fitoi Meta jo Rama.

Se dyti, ngjalematematika eshte e pjerdhur gjithsesi, edhe kur paraqet Shkodren si shembull te idese qe zgjedhjet i fitoi PS se pati rritje te papare votash ne Shkoder.

Sipaz rezultareve zyrtare, ne 2009 PS ka fituar 29.46% te votave ne Shkoder, kurse ne 2013 pas nje rritje te fuqishme urganmavri ngjalefrymerilindje ka fituar....30.96% te votave ne Shkoder (1.5% me shume) smiley

 PS-ja fitojti dhe ne 2009

kaq desha une ore, pse ç'kujton ti?!   petit à petit, mais ça rentre (thote frengu) smiley

Nuk e shkruajta ate ne fillim, por pastaj e shtova qe ti te ktheheshe tek tema... jo per gje, por se dua me shume keshilla rreth filmave. I pershtatem ambientit dhe une. World War Z si qe? Akoma nuk e kame e pare? Xhibit i pelqejti, por ti te kemi si specialist.

smiley  World War Z del javen tjeter ketu. Besoj se eshte thjesht nje spektakel argetues, por kuptohet, e them à priori, perderisa nuk e kam pare. Biles thuhet se, qe nga momenti qe e pranojme si te tille (spektakel argetues familjar), rrjedhimisht edhe surprizohemi (per mire). Por une, ne pergjithesi me filmat, pikerisht ketu e kam problemin : pse per kinemane duhet te pranojme paraprakisht nje 'postulat' (ta quajme keshtu), nderkohe qe per literaturen, muziken, piketuren... , nuk e bjem nje gje te tille?
Me te gjitha gjasat, nuk kam per te shku me e pà.. . Shto pastaj ç'paska bere ky regjizori i tij me pare... smiley (tani po e shoh, me bere mbare ti)
 

Stalker, jane si pune ngushulluese ato fjale..

sa mandate fitoi ne Shkoder PS, 5 apo 4? 1 fitoi PKD + 1 per LSI apo e ka gabim gazeta?

Mua me pelqejne sidomos kur shtojne dhe keto figurat e verdha pas argumenteve.

si per te thene qe "ej, po pse, seriozisht e more ti? po une me shaka e kisha o burr'"

po PKD nuk eshte LSI, me sa di une

Po crendesi ka ajo. Argumenti jote del njesoj fallco. Ne e kemi thene, dhe jo se e kemi thene ne por se eshte qarte ne numrat, qe nje pjese e konsiderueshme te % te PD-se vajti ne LSI ose tek aleat te vegjel. Ne Shkoder ndodhi qe vajti tek nje aleat i PS-se. Good job Rama in selecting a good aleat (sinqerishte ketu se ne 2009 aleatet e dobet ishin pjese te humbjes)! Ti je ai qe e prezanton si rritje gjigande te PS-se kur ne fakt PS-ja morri 1.3% me shume....

mire eshte 1.3% me shume ne shkoder! ne shkoder hej !

Po pse te mos fitonte PS-ja ne shkoder 1.3%. Une mendoja se PS-ja mund te fitonte me shume ne Shkoder dhe ne gjithe vendin ne rast se e bente te qarte qe qe nje Alternative (me A te madhe); por ta beshe ate, nuk duhet vetem te flasesh ndryshe nga Sala, por duhet, me e rendesishmja, te sillesh ndryshe.

Nejse, e ardhmja do ta tregoje. Une jami gati te hidhem tek vapori socialist ne rast se Rama demokratizon partine dhe vendin.

dmth eshte PS?

jo, nuk eshte PS. Por ama nuk eshte as LSI

nqse nuk eshte PS, si del PS me 5 mandate? per ket te pyta

@ Stalker,

gabim, PS ka fituar ne Shkoder fiks aq mandate sa ka fituar ne 2009. 4 kishte, 4 ka fituar tani. 1 LSI, 1 PKD, e  asnjera nuk eshte PS. E njejta gje ka ndodhur ne shkalle kombetare.

U lodhe o shoku per ta nxjerre Ed Ramen fitues, por ncuk.

amà pd ka humbur, meqe ka kaluar nga 7 ne 4,  ok?

7 me 4 ne fillim, por 6 me 5 sepse Paulin Sterkaj, socialist, mori votat e tij ne 2009. U zgjodh me PD, pastaj kaloi me PS.

Sidoqofte per tu pergjigjur, PD ka humbur pa asnje diskutim, jo vetem ne Shkoder por ne gjithe Shqiperine.

Emigrant, pse me kujtoi Pjerin kjo teme?

Let's talk about Berisha, baby  / Let's talk about #Ngjalindja and Metedrejte$i

Departamenti i ngjalemardhenieve me Peshkun: 

Berishizmi eshte fryme

 Edi Rama merr një cigare. Një militante hap derën e zyrës së tij, dhe sjell me vrap një çakmak. 

Në çdo lagje, në çdo godinë, ne kemi kontakte që dinë për kë kanë votuar njerëzit.

Si dhe nje moment i ralle sinqeriteti: 

Unë nuk u bëra Edi Rama nëpërmjet politikës. Unë isha Edi Rama përpara. Ne qoftë se qëndroj, është për të bërë diçka. Kam një problem me vdekjen. Vjen nga fakti që jam një artist. Kam një problem me vdekjen dhe me historinë. Dua të lë një emër. Nuk më intereson për të tjerat. Bëj politikë për të luftuar idenë e vdekjes. 

ashtu te lumte. keni filluar edhe ta konspektoni kryetarin smiley

Kryetari juaj eshte i vetekonspektuar ka kohe, qe kur hante makarona me corape si ngjyremodelet e pallateve, vija-vija, bertiste "o doktoooor" e hundeterhiqte goxha vija.

Tjeter gje qe fati s'e desh te kishte nje mandat qeverisje tek pulle (pa Meten) qe ta shifnit dhe autokryeministerkonspektimin. 

Xhanem keto i dini dhe juve edngjalistat qe vazhdoni te komentoni me shume per Berishen sesa per "maviuraganin e votes plebishtare". Ndjesia e boshllekut duhet plotesuar me dicka, keshtu qe mesha juaj "Berishebuken e perditshme falna ti o Peshk" eshte e natyrshme lol

Nga nje ane mendoj se do ishte katastrofe per keta ne rast se Berisha largohet pasi nuk do kene me menyra si ta justifikojne abuzimet qe ndodhin tek partia e tyre. Nga ana tjeter, ka kohe qe keta i kane thene llogjikes au revoir.

he mo behu burre, shaje njehere berishen.iku tani, pse ke frike.

smiley

lol

Spiritus, je katandis me keq se nje fare thoughtpolice berishist qe ka qene ketu (se me Leftin s'krahasohesh dot, ai eshte ku e ku me lart se ty). 

Une Berishen e kam kritikuar me shume se ty ne kete faqe, packa se jo per te njejtat arsye si ty (ngjalealibi).

Gjithsesi une nuk e valevis flamurin sipas drejtimit momental te pordheve te kryetarit te partise, si puna jote, keshtu qe s'kam nevoje per kredenciale (aq me teper si prove ndaj nje militanti te verber si puna jote), me mjafton koherenca smiley

koherence leshi ke ti.ti je bere keq per baba Berishen smiley  thuni mor ca fjale ,kete e kishte gabim, kete keq,  a jeni burra e ca jeni ju*, te tredhur**  smiley

*Jozi

**Birisha 

Sharja e Berishes (apo kujtdo tjeter) s'eshte hajmali. Tjeter gje se juve e shikoni si te tille se ju mbush boshllekun e ngjalizmit dhe ju mbulon konfliktet e bashke21janarqeverisjes.

Po meqe ti do referenca, hidhi nje sy komenteve te mia dhe te tua tek temat e doreheqjes se Berishes (1 & 2) dhe do ta shikosh qe dhe me syrin e nje militanti te verber ti dukesh krejt si milidele ngjalexhihadiste....si nje troll qe kullot tek faqja e Faebookut te Berishes per te mbytur diskutimin tek Peshku me citate te milideleve berishiste, sipas idese tende si prove kjo qe ngjaleblegerimat e tua dhe te te tjereve ketu s'jane njesoj me ato te krahut tjeter se ato i puthen prapanicen kryetarit te tyre me pak me shume patetizem sesa juve.....ngjalebeeeee  lol

I tregove referencat policit, tani mbase nuk te jepe gjobe.

muhamet, fillo lutjet: Berisha ekber!

Je shume i dobet qe shkone tek shkrime/budalleqe te tilla. Shpreson se e kupton dhe vete...

shkone-shkon , shpreson-shpresoj

 meso shqip intelektual muhametali, se arabishtja do te beje cyrik nga gjuha.

Vazhdo, vazhdo, tregon vetem veten. Eshte fatkeqesi...

Pse tallesh me tjetrin qe nuk shkruan mire shqip? Mbase ka emigruar atje femi i vogel. Edhe kaq eshte shume mire dhe duhet respektuar. 

duhet te qartesojme disa gjera:

ti je me militant se cdo militant i zakonshem ketu ne ppu.Kjo eshte tejet e pajustifikuar.militantet e ketushem  jane te kapur si peshku ne rrjeten e realitetit,jane te perfshire, nuk i shmangen dot politikes, eshte si ajri ajo dhe madje edhe ajri eshte ceshtje politike. ti jo, ti je larg dhe duhet te shikosh me qarte.faktikisht je driteshkurter.vetem keto neologjizmat xhiboliste qe ke krijuar dy muajt e fundit (nga 1 prilli), parashikimet kasandrike per ngjalen qe do hante e majta, tonet cinike dhe tallese (minidele) e plot brockullitje te tjera, te bejne nje kampion te dashuriberishizmit. sulmet dhe denigrimet  e batalionit blu kane qene nga te gjitha anet dhe drejtimet.tani te pakten ca dite duhet te rrinit icik si te dhjere.Por jeni te dhjere...dhe krenare.

Ti vjen dhe si mbylles i kutise se komenteve ne cdo teme, si kutia e mendjes, si inspektor, si vula e te vertetetes , rojtari qe mbyll dyert e kinemase pas cfaqjes.Ne fakt , gjate kohes qe zhvillohen debatet ti pergjon nga brima e celsit .Tani , duhet te behesh kutihapes i komenteve, dil ne balle, priji opozites peshkataore .Perpara pra.yp xhibi* smiley 

*bashkoju peticionit te intelektualeve qe i bjene thirrje Rames te ndertoje rrugen e Arberit.Ben nje pune te hajrit dmth.e kupton ku jeni katandiur ju.Do fillojne fleterrufete tani , letrat e hapura, peticionet, gjithe ajo trashegimni berishiste nuk crrenjoset kollaj.

 

 

 

Nuk eshte hic ceshtje ndjenje superioriteti, aq me pak anonimisht ndaj nje anonimi (sic eshte komunikimi yne ketu). Kjo eshte ceshtje fshatiqedukets'dokallauziteti.

Ndryshe nga une e ca te tjere ketu (te etiketuar nga juve si 'te baraslarguar'), ti me vetedije ke vendosur te jesh nje milidele, nje zombie qe blegerin nje here ketej e nje here andej, duke ndjekur (dhe racionalizuar) pordhet e kryetarit te partise, i cili per fatin tuaj te keq eshte nje njeri shume i paqendrueshem, dhe juve tashme jeni bere sholle duke lepipeshtyre kauza.

Ti p.sh. je etaloni i milideleve te Peshkut qe me nje xhihadizem te papare i kane care trapin gjithe milietit dhe i kane shpallur armiq te kombit te gjithe ata s'kishin te njejten interpretim me 21 janarin, e pastaj kur u be ngjalealenaca, jo vetem qe e e hengre ngjalen pa teklif, jo vetem qe i harrove te gjitha, po fillove me te njejten patos te kritikosh te tjeret qe s'kishin te njejten interpretim te pafytyrshem per gjalekoalicionin, gjithe duke valevitur ngjalen si shpate morali e duke bertitur "berishist", si milidelet berishiste qe demaskonin "pucistet".

Sinqerisht, je(ni) per te ardhur keq...nuk jeni shume ndryshe nga xhihadistet ju. Ironia pastaj arrin kulmin kur vini dhe flisni po juve ketu per fryma autoriteti, per berishizma, per parime e morale e per leshmeqimemojfatime...teater absurdpolitik shqiptar...gjynah qe s'ben kush ndonje komedi lol 

Nuk eshte ceshtje ndjenje superioriteti, eshte ceshtje fshatiqedukets'dokallauziteti.

hahahahahahahahahhahahaha, si i tha labi lalucit?- nuk ta them per mburrje por nga Kuci jam! smiley

 

smiley e kuptova. he , mblidhe veten, se je dhe lab ore shejtan.

Shiko Spiritus, sinqerisht me vjen keq (dhe nuk e them hic me patronizim kete, qe mos keqkuptohemi) se ndryshe nga militante te tjere, me ty ke qef te besh muhabet ne tema te tjera, tema sociale p.sh., ku s'te mungon aspak as toleranca, as analiza, as mendjehapesia, as koherenca, perkundrazi. Po kur vjen puna tek politika ama, je i verber. Dhe une nuk ja dedikoj kete ndonje posti pune (sic aludojne disa ketu per njerez qe jetojne ne Shqiperi), ja dedikoj thjesht patosit qe verberon cdo logjike per te arritur tek nje konkluzion per te cilin eshte marre vendimi ka kohe, pavaresisht konjukturave momentale (Berisha apo Rama apo Meta apo x e y neser).

Por mbase eshte e kote qe ti hyjme analizave ketu se c'eshte kjo gje kaq e fuqishme qe per shume shiptare, 'te majte' e 'te djathte', i erreson logjiken dhe i ben te mbrojne shpesh gjera qe s'jane as ne interes te vendit, as te tyren vetiak. Kjo analize them se do na qiste ne hullira te fella, do na conte ne kohe moniste dhe paramoniste, dhe me gjase nuk do qe hic objektive por dasore, ashtu si diskutimet per temat e dites se politikes, fatkeqsisht.

Nga ana tjeter, them se nje qasje e tille analitike (te pse-se) eshte e domosdoshme per shqipmiletin, ndryshe keto llogorizimet do jene dhe per nje kohe te gjate tagjia qe do ushqeje lopet qe qeverisin vendin.

dashnia eshte e verber xhib, dihet ajo smiley

spiritus ,nuk e kuptoj ,e shprehin edhe te tjere.Berisha ,Pd humbi zgjedhjet,i humbi perballeMetes ,.Pranoi verdiktin kaq.Tesh pse militnte ,dashamiresit,duhet te rrine si te dhjere?Nuk e kuptoj?Kete prisnit ju...si...Seç ka nje si revansh kjo pune...Jo mor Zotni...Fituat ,Bukur...me votat e metes ,hajdut e i degraduar...Bukuri...tesh ketu eshte sheshi ,bujrum....nje hiç spiritus...fjala jeme.

jemi dy skaje te nje litari Zana. tema eshte reflektim per berishizmin, humbjen e pd, trashegimnine e saj etj. Ruani karikatoret kur te filloje Rama punen. per reagimet, ca te them, nuk jemi aq te krishtere sa te kthejme dhe faqen tjeter e te themi flm per disa ketu.

leji kto shperthimet emocionale se je pak i vonuar m'duket mu. Ti thuj shyqyr qe Rames ja dha truni me bo aleance me LSI, se fare mire mund ta kish bo me PD. Tani do ishe t'u postu fotot me tatuazhin e Berishes ne FB

Eshte koha t'i hyni punes, te flisni me pak dhe te punoni me shume . Eshte koha kur kalaja e rozafes te ndertohet me fjale dhe jo me mite , eshte koha te boshatisen kafenete dhe te shtohen borderot, eshte koha t'i heqim duart nga viktimizimi i njeri tjetrit dhe t'i japim doren qytetareve, eshte koha te ndergjegjesoheni dhe te kuptoni ku jeni dhe ku shkoni, eshte koha t'i thoni korrupsionit STOP, dhe te spastroni ndryshkun "ambjentalistik" qe po infekton femijet tane , eshte koha te behemi njerez, qytetare te denje europiane qe duan standartin duke e fituar ate me pune dhe jo me krime.

Eshte koha t'i leme fjalet

Pse kur ka qene kohe tjeter ?????????

Duroni po u thone deri ne S H T A T O R .kane 23 vjet qe u durojne jo vetem llafet por edhe denglat ne cdo qoshe ,per cdo gje per gjithska e per kedo .Nuk i lexon %-ja e %-jes  te %- ve te 2009 eshte % e %-ve te pordheve qe te pakten ne 97 profesori DEVOLE u vuri Noten e te MARREVE ketyre lloj llogaritareve ...Dhe prape vazhdojne ?????

Folu ti lene Llafet dhe te marrin Lopatat , te shkojne te mbushin GROPEN e Halese qe ka lene Berisha me Jozefpercken smiley

nuk jane 23 vjet Idriz...po ju nga ngele hgozhde 23 vjetshi i permbysjes se Enverit...hahahah

Zane, t'ka rende kete here humbja e pd-se, hajt mos u merzit se s'jane gjo 20 vjet n'opozite, aq me shume kur mendon qe pinjollet e bllokut do qeverisin bashke me lsi-ne smiley

Ej, tani qe nuk do jete fort i zone, zahmet a na e sillni ndonje here Salen ketu ne Peshk per i dore muhabet si puna e Meksit?

 

S'te mjafto flamur noka ty qe dashke dhe salen ketu?

Saliu jo vetem qe nuk i ka fituar kurre zgjedhjet qe prej 1994-s (referendumi i kushtetutes), jo vetem thjesht i ka vjedhur, por edhe ka qene vizionar shume here me pak se nje 10 vjeçar: sikur vetem zgjedhjen vjet te presidentit te marrim si shembull, do te mjaftonte (nese donte, mund te provokonte zgjedhje te parakohshme qe mund ti fitonte, duke ruajtur koalicionin me LSI e evituar shpartallimin elektoral te 23 qershorit).

Ose... nuk ka 'dash'... smiley  rruge te mesme, s'ka!

Stalker, te nxjerrim fakte e evidenca ne debate, por perseri nuk ndryshon mendje. Nuk ka lezet keshtu. Ky argumenti ketu eshte me i dobet se i shkodres.

Por ajo qe nuk kuptoj akoma me shume eshte pse mundoheni te vazhdoni me pika te tilla.

jepi, argumento pse eshte me i dobet se argumenti i shkodres

bujrum (pa koka te verdha)

Se ja bene mu... Sala fitojti ne 2005 & 2009. Cte theme une... fitojti e djathta me shume se e majta? Jo... por kjo nuk ka shume rendesi per mua. Ne fakt, ideja qe Sala fiton dhe meqenese si ne 2005 dhe ne 2009 e majta kishte me shume vota se e djathta, tregon (dhe me vjen per te vjelle qe e theme kete) qe brenda politikes shqiptare Sala eshte ekspert dhe e njehe shume mire, kurse disa te tjere jane inkompetent.

Nejse, kjo do hapi kuti (no pun intended) qe jane better left closed. Jame sinqerishte i lodhur duke bere te njejta argumente gjithnje per 2009 & co.

tu pergjigja me lart per war wold Z,  ok?

 

Sala eshte ekspert dhe e njehe shume mire, kurse disa te tjere jane inkompetent.

jo fare nuk ka te beje me kompetencen e Sales. Po fare amà ! Ekspertlliku i Sales shte legjende urbane po aq sa 'edi ky humbes i madh'. I ka kriju fevziu kto 'opinione'

Une kam qene personalisht ne Tirane, ne mars te 2005. "Nuk e leshon Nano!- me thoshin. I fiton Nano. Me kete rast, iken dhe Sala nga skena".
Do fitoje Sala -u thosha, do beje medoemos rotacion Nano. Dhe ashtu doli.

Dhe ki parasysh qe nuk ka qene ky kod, ne 2005. Sala nuk ka patur pothuaj asnje merite. Ose te themi nje far' merite me KOP-in. Por kurrsesi per te fituar.

Ne 2009, e thame njehere: dolen "baraz" (Edit i vodhen 2 mandate minimumi, 3 maksimumi), por po e mbyllim nje sy e po themi se dolen baraz. Diferencen pastaj e beri LSI

Por nuk me the gje per shancin qe e humbi ne zgjedhjen e presidentit Nishani. Se legjenda thote se eshte  gjithe nuhatje si politikan

Let's agree to disagree. Keto muhabete i kemi bere shume, shume here tek peshku.

 

Po pse xhibolja del si rrenjasi ??????

Une Berishen e kam kritikuar me shume se ty ne kete faqe...smiley

Cfare ka ndodhur mo ? Po ne Derstile vijne lloj lloj robsh..Ti nuk do rrish indeferent se te iken Klientela smiley Do hedhesh dhe ndonjeromuz sipas stilit "lash nje koment aty " smiley

Gjithsesi une nuk e valevis flamurin sipas drejtimit momental te pordheve te kryetarit te partise,....

Ore nuk po kuptojme fare se si mbahet drejtimi momental .Kane ndryshuar metodat .Sikur Xhibillonja vertiste te tjera gjera rreth drejtimit , si psh bythen ...dmth ke vrimat e kutive smiley dmth ...Ndjesia e boshllekut duhet plotesuar me dicka,....smiley

O xhibole mosvdeksh kurre se u bere mekeq se LafGOPEJA .Po sikur s'ke qene keshtu inatcore ti smiley Sikur i jepeje drejtim momentit smiley

Po duroni ore deri ne shtator . Rrini koherent ...pastaj ...Muri s'luan ...Guri Luan ! Hajdeni me shoke qe bejne Programe smiley

eshte fakt qe xhibi i ka kritikuar te gjithe. Po me thuaj nje lab tjeter qe te ndryshoj nga ky? smiley

pra nga sa lexova filloi sukseshem proçesi i skraparizimit te Shqipnise.....

Dy Krahina njeh sot drejtimi momenrtal i Botes ...nje Berishist tropjan te rezuar ,dhe nje skraparli nengritje te gezuar ...smiley

Po Shkodra ku ka qene shtojzovalle ...

Futu njeher aty tek rrenjasijte mase zbulon gje , se 54% i 2009 eshte sa 47 % i 92 po me shume se 20 % i 2013 . Dhe shpjegoju pse s'dalin ca % ...Do kene ike te lemeritur me skafe sepse i perqindnumerojne ngjalkuvendaret  smiley Apo thuj ate pune kane Gani Bobrat smiley

Zana,mir ai qe hiku se nje dite do hikte,po kush erdhi.....

Mus u cudisni kur te regjistrohet nje fe e re ne Shqiperi "Berishizmi"....Shumicen e besimtareve do ti kete ne Kosove dhe Maqedoni dhe shtepia e liderit shpirteror do te kthehet ne qender peligrinazhi  smiley

Jane hajna Idriz ,hajna ...e kush i gezohet hajnit asht edhe vete keshtu deri sa ti dale rasti....Berisha iku me vote te lire .si n'do Zot ,siç kane ike burra shtetesh te medhenj...Ps ,nuk fitoi ,nuk ka fitu kurre me Berishen edhe ne kohen ma te keqe ,as kete rralle,Dru' se ka pak me shendu...

LETRA E PLOTË E ISH-AMBASADORIT WITHERS

Të dashur miq!

Prej më shumë se një viti, unë kam folur dhe shkruar disa herë dhe për disa raste. Asnjëra nuk ka qenë kaq e  mrekullueshme sa sot.  Të dielën, më 23 qershor, në një akt të përbashkët kurajoje dhe mençurie, ju u deklaruat në mënyrë të jashtëzakonshme pro lirisë. Veprimi juaj ishte historik dhe admirimi im për ju, gjithmonë i thellë, u thellua edhe më shumë.

Një njeri i madh dikur ka thënë: “Historia ofron momente të rralla kur njerëzit, kapërcejnë të vjetrën për të përqafuar të renë, kur një epokë përfundon dhe kur shpirti i një kombi të shtypur gjatë, çlirohet”. I tillë ishte rasti i 23 qershorit në Shqipëri. Zgjedhjet e përgjithshme të 23 qershorit rigraduan busullën e historisë suaj kombëtare. Mbetjet e së shkuarës komuniste u larguan dhe demokracia u rivendos. Tani e tutje, nuk duhet të ketë më kthim pas.

Unë nuk mund të them se ju arritët demokracinë perfekte përmes votës, por tani, me besimin dhe përpjekjet e vazhdueshme, ju e keni vendosur ne prioritetet tuaja të arritjeve. Dhe për sa kohë që ju keni si pikësynim këtë sfidë dhe me besim dhe përpjekje për të, do të keni pa pushim mbështetjen e SHBA dhe popullit të saj. Pavarësisht se kë mbështetët, humbesit apo fituesit, kjo nuk ka rëndësi. Amerika i zgjat dorën të gjithë atyre që e kanë shumë të shtrenjtë demokracinë, nuk ka rëndësi se kujt partie i bashkohen. Kështu ka qenë gjithmonë, kështu ka për të qenë gjithmonë.

Unë dua t’i përçoj urimet e mia të sinqerta, kryeministrit të ardhshëm Rama. Ai është një njeri me një inteligjencë unike, prespektivë dhe vizion, i palodhur në devotshmërinë për Shqipërinë. Fitorja e tij ishte e mirëvotuar dhe mëse e merituar. Një sërë detyrash janë përpara tij, por askush si ai nuk ka vlerat për t’ju udhëhequr në epokën e re që ju pret.

Më lejoni të them edhe disa fjalë për kryeministrin në ikje Berisha. Unë rrallë kam qenë dakort me politikat e tij të brendshme, por e kam respektuar atë si njeri. Ndoshta historia do ta gjykojë atë më drejt. Unë i uroj më të mirën në angazhimet e tij të reja.

Në mbyllje, unë ju uroj Ju, miqtë e mi shqiptarë, suksese dhe gëzime në ditët që vijne. Ruajeni qëndresën që ju drejtoi në këtë triumf tejet të rëndësishëm! Ruajeni të pastër dritën që ju prin në rrugën tuaj!
 

Sinqerisht John L. Withers II

 

Ky s'quhet , nuk kishte bo nojhere vaki qe nje Ambasador te pushohej nga puna nga nje Kryeminister qe s'ishte i veti .

Ta kishe thon dhe i llafe te mire per liken.

Ai do pare. 

Lol. 

Ate e kemi kryetar de facto te keshillit te ri te ministrave ( shkurt KKM per sa vijon )

Shqiperia tashi ha çfare i hahet atij dhe 10et kur i dhitet atij.

Many Embassy contacts confirm that Rama's tendency to take on everything by himself often makes him a frantic and capricious leader.

 ...

 Certainly the most disturbing similarity between Rama and Berisha's leadership styles is a distinct authoritarian streak running through both men.  Rama and Berisha colluded over the past year and a half to undermine the independence of the presidency via constitutional amendments in 2008, and Rama and the SP have shown they are at times willing to stand aside while Berisha attacks the Prosecutor General and judiciary.

 ... 

No matter who ends up running the country when Parliament convenes in the fall, apolitical institutions and free media  could continue to find themselves under political pressure. 

 WITHERS

Ababa je bo si ato qe flasin keq per dhendrin diten e dasmes!

I think you should...

E bere lemsh analogjine me duket. Dhendri eshte Meta, nusja eshte Rama (ose anasjelltas, se mos ofendoheni kush rri siper kujt n'qeveri), kurse Withersi eshte krushku, i cili ose ka genjyer Ameriken kur qe ambasador, ose po genjen tani kuazishemeberberin (e ringjalindur si Timi). 

Si dhe, s'eshte e verete ajo qe tha Fiqo, qi Withers s'paska thene fjale te mira per Meten:

One good outcome from this misunderstanding is a renewed initiative by new Foreign Minister Ilir Meta to reach out to Serbia.  During an October conference in Hungary, Meta met with his Serbian counterpart Vuk Jeremic and held a joint conference in which he announced that Jeremic had invited him to pay an official visit to Belgrade, which Meta had accepted. WITHERS

 Pa permendur greven e Meteurise.

Ja se flet vete Berishizmi:

(Pergjigje letres se 16 vjecarit)

Keshtu pra, miku im, ne humbem duke mbrojtur vlerat dhe parimet qe ne besojme, lirite ekonomike te individit, konkurrencen e ndershme, drejtesine e vertete sociale dhe sic thote Cherchill, ata qe bien duke luftuar, ngrihen perseri. Dhe ne rame duke mbrojtur kauzen tone te drejte dhe shume shpejt do te ngrihemi ne nje fillim te ri, te fuqishem.

 Se fundi, i dashur, si nje admirues i flakte i imi, ju shkruani se mezi prisnit te ndiqnit me shume admirim mbledhjet e qeverise apo ato te grupit parlamentar, te kryesuara nga une, si dhe veprimtari te tjera te miat. Dhe, vertete, tani nuk do te me shohesh ne TV te kryesoj me keto mbledhje, mirepo ti do te me kesh me afer se kurre, do te me shohesh ne krahun tend dhe te te gjithe demokrateve te tjere, 18 ore ne dite, ne cdo aktivitet ne parlament dhe kudo, duke luftuar se bashku si luane te vertete, gjersa PD-ja te fitoje perseri dhe ora e integrimit dhe zhvillimit te Shqiperise te ecin me shpejtesine e ores se PD-se

I missed it... ku eshte abnormalja ketu? E vemtja gje jashte normales per mua eshte publikimi i letres, por once they went down that road, pergjigja nuk kishte ndonje gje shokuese.

Po bre, Berisha ra deshmor duke mbrojtur kauzen.  

Hej, po pse vetem une te vuaj?  Lexoje letren te gjithe smiley.  Pastaj nqs s'eshte "abnormale" a eshte, varet nga secili/a.

Jo... letren se lexoj. I hedhe given up me leximin e letrave te Sales e te Rames, shyqyr qe ka njerez tek forumi qe i sjellin pjese pjese.

Nejse, kur e lexoja pjesen qe solle, e perktheja ne mendje ne Anglishte dhe nuk me duke shume jashte normales. Nuk eshte se e "bleje" kete leter, por se genjeshtra te tilla i imagjinoje te thuhen dhe ne vende me demokratike, dhe nga njerez me demokratik se Sala.

vende me demokratike e njerez me demokrat se Sala.

Po sikur s'po flasim per to.  Se sikur po flitet per autoritarizmin e Berishes.  

Nuk kuptohemi me njeri tjetrin... Theme qe kjo leter, substanca e saje nuk do qe e habitshme dhe ne vende me te zhvilluara, prandaj nuk me duket "berishiste" (nje fjale qe une e interpretoj si dicka shume te keqe). Publikimi eshte tjeter pune, e pranoj 100%. Publikimi eshte "shiko si me qane populli."

Po ka substance e substance smiley. Dhe te heqim per momentin faktin qe kete leter e ka shkruar Berisha, Shqiperia qe pershkruan ai ne ate leter, a perputhet me realen?  Apo PD-ja qe pershkruan ai ne leter a perputhet me realen?  

Sa per ceshtjen e publikimit te letres nga 16 vjecari, meqe biem dakort, mos ta cysim me tej se veprim i mjere. 

Se lexova pjesen ku flete per shqiperine. Por normale qe nuk do flasi per gjendjen reale; ajo eshte si te merzitesh me nje salesman nga qe thote gjera te mira per nje produkt. Puna e Sales eshte te argumentoj qe shqiperija eshte fushe me lule. Pune e Rames ne 2017 do jete te thote qe ne keto vjet, arritjet e Rilindjes ishin super-hyper-ubra-gjigando-istike.

Per mua se cfare thone politikanet ka shume pak rendesi. Me shume ka c'sisteme ka per kontrollin e tyre... dhe ketu une nuk shikoj ndryshime gjigande midis Sales dhe Rames.

Por normale qe nuk do flasi per gjendjen reale.

Po s'ka problem thuaj, se per ate flet Fullani.  Berisha le te flase qe e beri kete 16 vjecarin me Facebook qe te flas ky me ish-kryeministrin.  

Si nuk the nje here, por nje here, nje fjale te mbare per Berishen? TAP-in e solli, NATO-n e solli, Evropen e solli, ne Facebook na futi, me universiteti ne beri, dhe perseri i njejti avaz nga ti.

ne Facebook na futi,

smiley madheshtore. muhametali te shtrengoj doren per humorin 

monda, reflekto pash zotin

smiley.  Do reflektoj.  Se jo me kot e kam bojkotuar Facebook deri tani smiley

smiley meet

Plot me kalamaj e ka mbushur kete piken e internetit ketu poshte shtepise sime dhe asnje s'ia di per nder smiley.

muhamet , e ka sjelle Monda mor burre , si qenka anormale smiley

Monden e kam qejfe, dhe meqenese nuk biem dakord, se eshte gjithnje shume politically correct... ketu ti nuk te kuptova mire?

sa shume qe qenkemi smiley

Une ty jo njehere.  Qe krekosesh ne peshk per sezon plazhi, hic po hic fare smiley

smiley

pse kshtu kur paska dale qe me shku ne plazh qenka krekosje ? smiley

ska gjo , une po njehere smiley

Eshte per ne te pakrekosurit smiley.  

 

Qe neser terhiqem , ashtu do rri gjithe diten me shishe uji me vrime tek tapa , o t'gjithe ne plazh o asnjoni smiley

Tani po qe mund te kryen bisedime diplomatike per qejf reciprok smiley

Ketu jemi , sonte po te le ne duart e sigurta diplomatike te muhametit smiley

Nejse duke i pare ne konteks kjo leter me duket shume here me normale se reagimet mortore publike te ogicave te shtabit.

Keshtu pra, miku im, ne humbem duke mbrojtur vlerat dhe parimet qe ne besojme, lirite ekonomike te individit, konkurrencen e ndershme, drejtesine e vertete sociale dhe sic thote Cherchill, ata qe bien duke luftuar, ngrihen perseri. Dhe ne rame duke mbrojtur kauzen tone te drejte dhe shume shpejt do te ngrihemi ne nje fillim te ri, te fuqishem.

o leri ato pordhe o sale se nuk je nga ata cika qe besojne ne parime humane sublime ti.po me vjen me keta qe votebesojne njerez qe jane ne te njejten lige me ty.

Nga Hajnia vijme , ne Hajni do shkojme ....refreni kenges do thush zotrote smiley Mire o mire po ka ik nje LUBI qe nuk u nginj as me Familjen e tij duke rrjepur edhe kacidhet e Shqipetareve ,Le me familjen Politike !!!!

Dhe mos e perdor me ate me VOTE te lire ,  sepse e provoi njehere si CUB kur Cubi tjeter Zani e flaku si lecke   ... dhe fale PS - isteve beri ...kakerdhite me pas ! Tani eshte Koha te largohemi me te qeshur me te Keqen e ketyre 25 viteve .Cfare vjen ???

Ke kohe , pa fanatizem , te qeshesh ( zija mbaroi smiley dhe pas kesaj , merr lejen,lexo ndonje gje relaxuese dhe hajde perveshim menget ne Shtator .Ketu do jete PPU smiley

Tani maximumi lini keta myqyryfet rrenjasij me % e perqindjeve qe shpjegojne se perqindjet ne te ardhmen nuk do jene me perqindje te perqindjeve smiley.

Dmth merrni kurajo ... ose gjuni me Guralece ose Heshtni si Normale .

Ose fundja leshoni vetem ate te riun  Opozit me ...ari ne fund ose nganjehere edhe acdc ose koken e Kedhit

Hajt te qeshim se bashku me Marrezite e Madheshtise  Shqiperia superfuqi energjitike Berthamore ...Kaq del e tepron pa shegoro- arrorret !

Ka thene dhe nje te mire Opozitar po Vllezer ......po jo budallej smiley

Pas sulmeve të njëpasnjëshme që Nano kishte ndërmarrë  kundër Edi Ramës, një nga nëpunëset e selisë së PS-së e ndali në korridor. -Mos i përmend vetëm thonjtë, por edhe vëthin shoku Fatos. Ti e bëre njeri, i hoqe vëthin nga veshi! - Vëthin ia hoqa, por vrima i mbeti dhe ai aty e ka kunjin! - ja ktheu Nano 

hahahyaha

Ej, po mire pervec numrave, pervec sondazheve korrekte te IPM marketing qe nuk i hyne ne koke milideleve, shpresoj t'iu hy kjo. Baton Haxhiu, i konsideru si mblesi i ngjalekoalicionit, e tha hapur qe tere perpjekjen per kete marrveshje e inicioi Rama pasi i kishte provuar te gjitha dhe e kishte 100% te sigurte qe nuk e fitonte dot garen pa Meten. Dhe Rama vete ja mbeshtet, duke thene qe nderroi mendim per LSI-ne pas 8 majit (pra me apo pa 10 vota, e kuptoi se ca po i bente mungesa e votave te LSI). 

Festoni fitoren, nuk u thote gje njeri, po icik koherence historike nuk do ishte keq. Kaq po kerkon Partia e te Barazlarguarve. 

 

E lexove tek nje interviste ku Rama thoshte qe "fajin nuk mund te kishte LSI-ja [per 2009-2013] por qeveria qe fitojti mandatin" a dicka te ngjashme. Ore, nga 2014 do dali hapur nga Rama qe zgjedhjet ne 2009 nuk ju vodhen Rames (te vegjejve, po ju vodhen), e keta qe deri tani betoheshin per Rilindje do na thone "por si ja u futum nga 2009-2011 me kutute, te medhenje jemi."

eh mos t'ishin djeg ato kuti buz erzenit.me ate u vertetu qe votat u vodhen

Votat ju vodhen partive te vogla. Kete e dine te gjithe. PS-ja e PD-ja i ndane me njeri tjetrin.

Pastaj, Rama humbi, e ngeci me goje hapur. I vajti mendja tek kosovaret, ne fillim thuhej per kosovare te ardhur qe futen Salen ne fuqi.

Pastaj, dikush me i zgjuare i tha, po shiko, po sikur te flasim per kutite. Kjo nga 2-3 jave me vone. PD-ja nuk i hape dote se kane vjedhur te voglat. Keshtu qe ato nuk do hapen qe nuk do hapen. Por pak rendesi ka ajo pune, ne mund te bertasim e te konsolidojme fuqine ne parti.

E keshtu ndodhi.

Pastaj, dikush me i zgjuare i tha, po shiko, po sikur te flasim per kutite. Kjo nga 2-3 jave me vone. PD-ja nuk i hape dote se kane vjedhur te voglat. Keshtu qe ato nuk do hapen qe nuk do hapen. Por pak rendesi ka ajo pune, ne mund te bertasim e te konsolidojme fuqine ne parti.

Fiks fare. Game of chicken quhet ne game theory. 

Asnje zgjuarsi shoku ne kete variantin e vjedhjes te votave per te justifikuar humbje. Me beso asnje zgjuarsi. Elektorati socialist degjoi dhe pranoi ate cfare deshironte te degjonte. Cfaredo varianti tjeter do te ishte pranuar nga socialistet, sepse nje shpjegim racional qe humben nuk perfshihej si opsion. Rama thjesht i dha nje kauze. Mund te ishte cdo variant tjeter dhe njesoj do ta pranonin.

Ika une nga peshku se kam bere zero pune sonte...

Edhe une prandaj du me e shkurtu, kisha aq shume gjera per te shkrujt sonte, nuk i kam prek fare dhe fillon dhe ndeshja per pak. 

E pashe live kur e tha smiley Eshte e gjitha nje situate deri diku surreale qe pas daljes se LSI-se jashte koalicionit qeverises ne 1 prill, dmth sasia e budalliqeve qe thuhen me ze te larte ka arritur nje nivel qe dhe per Shqiperine eshte gati e papare. 

Kur degjon e shef ca behet tamam ne terren, dmth si luftohet per ato vota, i gjithe ai show televiziv qe shef eshte akoma me bllof. 

Pash zotin ik o Grande Kaka . Ikni te gjithe se Ju jeni te variantit BOZE   "pse se njohim ne kush eshte ai mut mutii  "

Po me digjut mu Lini vetem rrenjasiun . Me ca llafe si kjo ai perze derrin nga kuvlija ...smileysmileysmileysmileysmiley  "I missed it... ku eshte abnormalja ketu ?..smileysmileysmileysmiley

dhe jo me Zanen qe eshte Shkodrane dhe perzuri derrin po me ...te Guxulisme smiley

Qeshu Zan , qeshu Shtojzovalle . Na e hengrem rroten e kackavallit ..ajo na ra ne HISE disa me la kusi e disa me mshi dysheme me shpine smiley .....qeshu per te mire te Femijve ! I marri IKU !

Te mos gezohesh per fitoren e Rames e kuptoj deri diku, por te trishtohesh kaq shume per nje si Berisha, eshte qesharake krejt.

Rama fitoi. Deshem, s'deshem. Pushtetin e merr ne shtator. Suksese ne te gjitha projektet.

Berishizmi si e keqe u reduktua pjesrisht. varet nga demokratet e mire tani,nese duan ta mbajne a ta flakin. por qe do e kene veshtire me te do e kene... Rendesi ka qe pjesa tjeter qe eshte dhe shumica te mos detyrohen te konsumojne absurde ligjerimore te tipit jozefine e berishe.

Liria punon smiley

Si qeka qesharake? Pse tani e vure re ti qe 95% e ketyre peshkatareve pd-ist jane si flamur noka? 

Socalistet e peshkut nderkohe jane nje kombinim i cuditshem mes Gramoz Rucit e Vilajet Qyrkut. 

Edhe mundet, po vallai me qene flamur nok eshte pa shprese fare si rast

Rende eshte. Po edhe me qene vete kriminel e cunin kriminel, rende eshte. Apo 30 vjecar bythelepires profesionist pa zanat prap rende eshte. Me pak fjale, kush o militant i ketyre partive tona ka nje gje mangut ne rradaken e vet. 

Sidoqofte, kur te iki rama nuk e besoj qe do kete njeri qe do qahe, po kta loqe (shume i sigurte jam dhe per keta te peshkut) kishin fillu me qa kur dha sala doreheqjen. Nuk eshte e tmerrshme kjo?

njesoj si ne 2005 kur kongresmenet nuk e zgjodhen naten e pare Edin kryetar se ishte Nano ne salle e sua mate suma. Deshi Nano pa u be Edi se keshtu i rrute bishtin pa ja merrte partine.

Dava bytheci me i llaf

Ca thu mer ca thu, a ke harru apo do me ti kujtu une budalliqet e 2005 me Nanon per kryetar nderi apo te 2009? Letrat qe shkrunte Gramozi me doren e vet dhe qe i firmoste tere anetaresia ku i kerkohej Rames rikandidimi i harrove? Apo Vilajetin qe thoshte se ishin too cool for Albania, se nuk i kupto populli injorant fushaten e tyre obamiane. Po keta kur te iki Edi ne 2017, 2021, 2025 do jene si PD-ja sot, te gjithe njerez qe kane bo karriere politike fale tij, nuk do kete asnjeri kurajo te ngreje koken, si te mbledhja e PD-se. Kush ishin njerez me nje fare mendimi te pavarur Edi o i ka perjashtu o i ka perdh...u politikisht. 

ueee je nona per zotin i kisha harru. Si harrohet libri Obames e manin si Bibel qe do i ndriconte ne fitore, o zot ca bolesh patetike ose kyt vit kur kishin marre plakat te Rogneri e festonin Mothers Day.

Booo kur e meno ca eksperimenesh do fillojne te bejne keta palla me kyt ven o memi o memii.

Keta futen 100 burra e gra ne greve urie pa e menu dy here, te dhjefsha Kim Jong Unin storje do shohim.

Nqs ka nje ngushellim te vogel ne kete mes, mund te them qe eshte nje tip thashethemi se per momentin Rama nuk e ka me shume sy te mire Qyrkun. Keshtu e ka ai, te perdor per ca kohe, pastaj i merzitesh. Keshtu qe mbase degjon Beqajn icik me shume, qe ka c'ka eshte burokrat safi, e jo me perrallat e Vilajetit. 

Sa per memorien, shoqnia ime e di ca ju punoj kur ju kujtoj akoma historite e fillores smiley 

Thuj t'verteten, ke pa noi socialist duke qa kur dha doreheqjen nano? Po nai socialist qe ve statuse fejsbuku si mul idioti ke pa? smiley

Per te qamen po, kam pa ne 2005. Per statuse, "Edi Rama Rocks" ishin statuset e ca robve te rendesishem te entourage-t mjaftistoedramist (ca na ke bo mer xhib me keto neologjizmat e tua) ne 2009. E vertete, keto jane me "cool" se sa statuset e Mulit. Po e thame qe keta jane dishepuj obamian, nuk mund te pres te njejten sjellje. 

ke ate beratsen qe dhe bar do hate vetem mos te zihej Nano me Meten. O lale militantet e partive ne shqiperi jane ane te nje medalja vijne nga e njejta shkolle duartrokitjesh, te gjithe kane qa qe kur vdiq Stalini, Hrushovi, Mehmet Shehu, Hysni Kapo, Laveri padyshim. Normal do qajne per Nanon, Berishen edhe per Edin pse jo.

Isoj jane, po prape jo isoj komplet komplet, keta te pd-se jane hunj fare smiley

Ja ku ke ketu Abu Idrizin dhe hunderrin ose xhelagen kush eshte me dell, une nuk i ndaj dot

Ueeee si harruam Vilajet Qyrkun smiley Lale kur sjell Vilajeti ato shembujt me traktorista qe vine e i qajne hallin ose me shitsa perimesh tamam haleluja i ka bo mire ai stazhi me evangjelistet.

Me cun kurve (lexo intrigant) nuk e bo nona hahet rrote me rrote me Sajmir ***irin. Ku e msun mer jahu thith ket kurvllik kaq te rinj??? Halla halla

Me cun kurve (lexo intrigant) nuk e bo nona hahet rrote me rrote me Sajmir ***irin.

Absolutisht dy robt me te ndyre qe ka PS-ja. Rrota k... injorant, apo edhe kriminela te gjithefaresojshem kane te dyja partite pa fund. Po si qenie njerezore me te ulet se ata te dy (Shalsi eshte thjesht bythelepires injorant, nuk i afrohet ketyre per skuthlliqe) zor se ka. Dhe jane te dy ushtaret besnike te Edit. 

Meqe po flisnim per "berishizmin", keta tipa jane produkte politike te regjimeve tipike autoritariste. Ne nje sistem me shume konkurues e demokratik, ku ju duhet te dalin rregullisht e te perballen haptazi me te tjeret per votat keta nuk benin hajer. Ose benin hajer vetem po te ndryshonin drastikisht sjelljen, qe per mua e njejta gje eshte. 

e di o Endrit I've been there, seen that

shif anen e mire te llafit smiley   e qeshura te shton ymrin.

He mi ramoja e vockel fillove duke na kopju topverdhet eee ? smiley

vetem per ty me vjen keq qe je merzit. po dhe ai dreq Rame per pak i mori te gjitha smiley

si u bo kjo bote kshu, kaq portokalle, e smiley

nuk jam merzit fare , po fare ama smiley 

smiley very happy to hear that.

Berisha ka humbur (rendshem shtoj une)

Rama asgje nuk ka fituar.  

Ilir Meta ka fituar. 

Nuk eshte gay, eshte bq.

Liria punon

Koherenca ka dale n'pension, pensioninisti luan parizanash ne nje video me xhiton. lol

Juve u ngjiret duke bertitur qe ne Shqiperi, sa ka Sali s'ka zgjedhje te lira e demokraci; tani po thoni qe Sala administroi zgjedhje te lira, liria funksionoi, rrofte liria smiley

Ngjalekoalicioni padyshim qe i fitoi zgjedhjet, ashtu si s'ka dyshim qe PS-ja ka dhe ka patur gjithmone me shume vota se PD-ja ne rang kombetar. Njeheresh ama, shifrat tregojne qarte qe Rama do hante nje mut pa Meten, si ne 2009, dhe qe kauza kutiste qe nje farse; ndaj dhe ngjalekoalicioni dhe bashke21janarqeverisja.

Megjithate, une e shikoj se pse juve nuk e kuptoni as vete se cfare nenkuptojne gjerat qe artikuloni....ju mbyt mavriblegerima logjiken lol

 

Nuk pati kontestime se rezultati ishte i thelle.po te ishte jek e jek atehere do ishte muhabet tjeter.nikolle lesi pershkruante se votoi familjarisht per veten vete i gjashte dhe mori 2 vota ne  pallatin e tij.

xhibi, me vjen keq qe nuk arrin te kuptosh. me troc: rama fitoi. sala nuk e zhben dot kete gje edhe sikur te rrime 48 ore ne dite ne peshk smiley... enjoy the life keto dy muaj. ne shtator fillojme prape. cheers. 

Sala nuk e zhbente dot fitoren e Rames as ne 2009. Ate e zhberi Rama ngaqe s'deshte te ndante pushtetin me Meten, dhe deshte ta zhdukte Meten nga politika, per te pasur kontroll totalitar ndaj te majtes, njeheresh duke 'purifikuar' PS-ne nga gjithe ata qe mund ti sillnin vota dhe duke e vilajetqyrkezuar ate. Komplet ne sinkron me Berishen ne kete pike, dhe pikpamje.

Ndaj me erdhi shume per te qeshur kur pashe se nje teme si kjo, per berishizmin (nenkpto: autoritarizmin dhe manine per pushtet ne kurriz te shtetit, ligjit, demokracise e gjithshkaje) ishte hapur ketu nga nje ngjaliste e thekur si Gaia.

Ne kete pike do thoja sa i perket Peshkut, jane ngjalistet qe s'po dine si ta festojne fitoren. Hiq dy-tre kokra berishistash qe ka Peshku, jane ngjalistat qe dhe pas kesaj fitore vazhdojne te flasen me shume per Berishen sesa per Ramen. Arsyet se pse (sipas meje) i kam permendur me lart, qe mos perseris veten.

xhib, ishte fitore shuuuuume e thelle, qe e marrte dreqi smiley... jo se njerezit deshen meten aman, te them un qe shume pak mund ta duan vertet, por thjesht duhej shporrur ai smiley edhe ketu, nuk besoj se ti i merr seriozisht keto mbrojtjet ndaj metes, come on tani...

Aman xhib, aman te lutem.  Ky termi i ri "milidele" po me pelqen, plus qe delet historikisht e kane ngrene qe kur ishte gjindja hunters and gatherers.  Po ki meshire per ngjalat, jane delikatese.  

Plus qe shoh nje te ardhme te lavdishme per fjaleformimin me rrenje "milidele".  

Well, if you no like milidele, how about milimace (dmth #Mjaungjalindje)? 

Also, mos u mundo me kot te erresosh meritat digjitalfacebookiste te NMN-se bre gaxhije.

Arsyet se pse (sipas meje) i kam permendur me lart, qe mos perseris veten...

I lexova dhe une qe kishe lene nje koment aty smiley

Sala organizoi nje LESH zgjedhje te Liar .Futeni ne Mnedndje mesazhi ngaATA i erdhi

Ik Pirdhu ...reshti pare

Po fute duart do ti presim ...rreshti i dyte .

Po ikn i o mjerane mos u beni gaz i Botes .Boll pas atij te Marri. U iku jeta me Poshte Rrofte. Lini ate myqyryfin rrenjasi me % , let ti vije pas edhe ly Endrit me nje , me nje po e ka ama ...Y ne fund , dhe leini te molloisn me ndonje Xhibnderhyrje si sallate per ngjlakoalicionin qe e ben xhibizmi fertele , dhe e hedh dekun ne toke Ramen smiley

Dhe nuk e thash kote Xhibizem .Po . Ka .Ka lene veper ne togformimfjlalesh si dhe e nderuar do mbetet per jete ne Kujtimin tim si Drejtoreshe e pazevendesueshme e Derstiles , mesuar edhe nga metodat e shumeniksheve por sidomos Gjembeceve smiley Blej Gjemb ..mbille .Mbijne ferra .kalojne dhente , lene leshte .Mblidh leshte , shite . Blej fare Gjembi ...shto prodhimin dhe Grumbullo Lesh me shumice !

O Xhibole o flori kur nxehesh ! Nje nga shpikjet e bukura pas N.ma te dhimit Berisha smiley

Enjoy life-fjale te arta, fjale plot kuptim.po kujt ti thush smiley

ps: edhe gaia qenka si ngjale smiley

he pra, sa e fshehte Gaia... 

 

po xhib-elita eshte i specializuar si medium qe te lexon mendimet. bej autokritike qe me berishizem nuk kisha carrot and stick per autoritarizem. po xhibi nuk di me lexu neper rreshta, i ka me files njerezit. ama profilin e tij enigmatik e ruan parimor dhe shume te paster.

po keta elitat intelektuale ne fakt mbyten me nje pike uje e me i brime i bin kavallit. duhet patjeter per ta te jesh brenda in a box se ndryshe i prish epersine e damkosjes se trurit.

xhib-elita kenaqet e tollovitet me perralla qe i tregon te tjereve mbi zgjuarsine e tij. kaq e ka kutin.

Sali heroi :

ne viziten time te pare ne SHBA, me mikun tim Gramoz Pashko

 

10000 mije kilometra rruge

 

do te me shohesh ne krahun tend dhe te te gjithe demokrateve te tjere, 18 ore ne dite

smiley

sa perfeksionist je dhe ti Stalker smiley 

...ose i fiksum smiley

o Stalker, e vrau veten Sala mo?  po presim ne mos na zhgenje dhe ti tashi..smiley

doreheqja ishte e parashikueshme nga te gjithe, madje edhe nga Gjergjismiley,  pas atij rezultati.. keshtu qe nuk quhet..smiley

 

megjithate,  ne parashikimin tend thua shprehimisht: ''ky jep doreheqejen nga PD''.   jo,  ai ska dhene doreheqejen nga PD,  por ka dhen doreheqjen si kryetar i PD.smiley    pra ne PD ai mbetet!   sic e shikon edhe  sikur ne gjyq, juridikisht,  ta ndiqnim kete ceshtje bashke,  fitoj une..smiley 

Gjeken ben shume gabim qe i ve ne dukje disa gabime te vogla teknike qe beri. ai ate faze e ka kaluar. tashme ka disa oferta dhe nuk po zgjedh dot. ne mire na behet te kemi nje nga tanet (ne kete rast nje mik i perbashket) me pushtet dhe them qe edhe nese i duhet ndonje reference, duhet t'ja japim.

e drejte, e drejte..  e thame, gabimet e Gjergjit konsiderohen si ''marzhe''  brenda normales.. pra gabime te nje kuadri ne rritje..

Edhe peshqit paskan mall per Berishen smiley , nderkohe keto kohe po na mbulon patetizmi daç mavi daç blu, por fiton votimin patetist bluja ket radhe . 

Kur do vije koha per pak pushime ore ..

e mire mire , ne e qajme me ze por keta sallaksit e qajne kur flejne smiley se si do shtyhen dhe keta vjet jete qe na kane ngel pa Berishen nje zot e di smiley

Ja qi mileti s'desh te votebardhemancipohej.

Ca eshte ngjyra qi del kur marton te blune me mavine? Nji qat ngjyre duhet ta kishit bere votefushaten ju, jo te bardhe. smiley

@Brad , Ca thu ore se un jam sallakse  e vertete vet smiley Sallakse me plotkuptimin e fjales smiley 

@Xhibo, disa gjera ne jete behen sepse i beson, no expectations. Vota e bardhe vetem sa hapi betejen,  do vijoje te jete aktive, aq sa mundet. Sa per ngjyrat, u tregu i shkathet Rama e martoi vete te kuqen me blun per me nxjerr mavin, nese ne do perzinim prap blu-kuqin me blun i bie me qene ne te njejten linje koloreske. Not worth!  smiley 

Ti sallakse me plot kuptimin e fjales ?

nuk e disha smiley

E rikuperoj me bindje smiley anoj nga e djathta smiley 

tamam me bindje , tu deshen vetem 5 minuta  smiley

 

Alidea, po te pakten te kishit nje sllogan pak me seksi, p.sh. Prishe voten smiley

Sipas KQZ-se sivjet kishte 8026 vota te rrahura per vdekje. S'e di sa ka pas ne 2009 qi te shikohej suseksi i nismes tuaj...

Po nuk patem ndihmen tende, ti u bone me FRD-n ne nuk ishim specialista marketingu smiley 

Une u bera me FRD me idene e zvogelimit te pushtetit trekucedror. Kjo me dukej (dhe vazhdoj te mendoj njesoj tani pas zgjedhjeve) me e mire se ideja e voteprishjes thjesht sa per te kenaqur autosatisfaksionin revolucionarist.

"Vota s'eshte vibrator", do thoshte viagravokati Ngjela smiley

Ne kemi marre me shume vota se FRD-ja mbase do te thote dicka apo jo smiley    Per mua nuk ishte dhe nuk eshte hope kjo parti per fat te keq.

"Me mire te (zh)votosh se te mos votosh fare "  NN smiley 

Qika perhapur shume ngjalematematika andej e shof lol

Si i bere llogarite qe keni marre me shume vota se FRD-ja?

Thashe, duhet pare sa vota te demtuara kishte ne 2009 qe te shofim sa jane rritur proporcionalisht ato sivjet (qe jane 8000 sipas KQZ). 

Hmm jo jo matematikisht krahasimet nuk bohen me keto indikatore kontekstual qe na paraqet ti xhibo, ka me shume variabla qe duhen marre parasysh, Big change nga 2009 ne 2013. Megjithate e ritheksoj vota e bardhe ishte poliendrike si nisme, kishte nga ata qe sygjeruan GRISJEN e votes, keshtu qe duhet pa pak ma thelle, pra votat e zhvletfsume (qellimshem) ato te demtuarat,  dhe abstenimi bazuar ne popullaten rezidente shqiptare per me iu afru pak nje  shifre, 

Nejse vota e bardhe si qellim paresor kishte thirrjen se ne si elektorat nuk jemi numra por qenie politike. 

 

Lesh me qime vote me vrime lol

Sipas nje artikulli te ODA (shif skedarin excel ne fund) ne 2009 ka pasur 42,074 vota te pavflefshme (2.7%) dhe 8,935 vota te demtuara (0.57 %).

Ne 2013, sipas KQZ, ka pasur 24,181 vota te pavflefshme dhe 8,026 vota te demtuara, nderkohe qe numri i pergjithshem i votuesve eshte rritur.

Tashi ec e na shpjego ti suksesin e nismes tuaj  smiley

brado,boni gol brazili ,sh spektakolar smiley

e pashe mer e pashe , spektakolar qe smiley

po kam ca kohe qe po interesohem per brazilin, them te tregtojm pak andeja meqe eshte edhe botrori shpejt.....smiley

ps. ne botrorin e dojçlandit pati mungesa serioze edhe humbje serjoze per rrjedhoj smiley

Pse mu ka duk mu qe ti interesohesh me shume per Afriken e Jugut ? smiley

po botrori i ardheshm eshte ne Brazil,i fundit qe ne Afriken eJugut plus kto brazilianet jan me magnetike sesa afrikanet smiley

apa...pa...pa..pa...magnetike the ? me shume ......me shume ......smiley

magmatike ?

Berishizmi ka vetem nje rrezik.

E ka perdor si template Edi Rama

+100

Mire mire, po ik e flej se me duhesh smileysmiley

Ta dhash pergjigjenn ke lagja tjeter smiley 

Me falni per nderhyrjen po si ja boni kshu , pyetjen e boni tek Komuna dhe pergjigjen e jepni tek unaza ? smiley

eee

e keni ndrit tiranen mo, fiu fiu levizet shpejt tani smiley

ca faji te kom une qe qellove ne nje lagje me majmunet qe zbresin nga pemet ti smiley

naten e mir t'gjithve.dhe per t'ju pershtat temes;

letra 001

Ne te njejten linje dhe ky status i Mentor Kikis:

Te dashur jeni te lutur ta shperndani kete thirrje!

Z. Kryetar i Bashkise se Tiranes. Berisha iku dhe ti do te jesh tashme kryetari PD-se. Ndertimet pa leje qe lejove anembane Tiranes me idenes se do te prodhojne vota, ne vakt prodhuan votat kunder te banoreve te tjere, te atyre qe nuk e shkelin ligjin. Tani qe cdo gje mbaroi, mund te ktheheni ne pune dhe te prishni ndertimet pa leje qe po na shkaterropjne mjediset publike, qe i kemi ndertuar e mirembajtur vete? Nuk kemi lene polici pa u ankuar dhe te gjithe ngrejne supet. Nuk kemi lene kerkese pa bere qe tju takojme, por hic. 
Z.Kryetar, nuk po te kerkojme te na ndertosh lulishte, por te na ruash nga barbaret ate qe kemi ndertuar ne.
Shpresojme te biesh ne kontakt me kete thirrje.

Rrofsh alke

Ky komenti yt me ka sjelle nje haber te mire qe ma ka gezu zemren !

Pashe nje emer aty poshte, qe heren e fundit qe e kam pa personin, kam mendu se sdo jetonte gjate, por shof qe qenka gjalle

 

p.s. une se di si qenkan ende ne kembe ato pallate te gjora, imagjino qe po i ndertohet siper. si sju ndane njehere taksiratet me banesen atyre njerezve aty mor zot.

Mire Pateku-n jo se jo, por edhe nje fare kriskuli nuk e kam pare qysh mbas 23 Qershorit. A thua te jene duke mbajtur zi? Apo kaq ka qene misioni i tyre? Mbase vijne prape mbas 4 vitesh puntoret e partise.

Po ca adminash jane ne turn more qe nuk vini kete shprehje tek koment te dites. smiley

USmuhametali - 30 Qershor 2013 - 23:30

Si nuk the nje here, por nje here, nje fjale te mbare per Berishen? TAP-in e solli, NATO-n e solli, Evropen e solli, ne Facebook na futi, me universiteti ne beri, dhe perseri i njejti avaz nga ti.

 

U kry. 1 dhe 3+ me koeficient 4.3 x Evro 100= 430. Bravo Brazil, me nderove!!

he mo leket e LSI -se me fat eee ? smiley

me duket mu, apo pozita sikur ju shkonte me shum, Brado? 

Nuk maj men nojhere qe te kem qene ne Opozite .

qe mas zgjedhjeve po 

te kujt zgjedhjeve .

te 23 qershorit 2013, ku shumica e popllit.. etj etj e di vete ti vazhdimin se prej teje e kom lexu smiley

 

Jo mor vlla , se kam emrin tek sponsorat e LSI -se smiley

smiley

e di qe s'e ke, e di... 

ps (+lsi): akoma s'osht vone...

as qe bohet llaf , me u kthy dynjoja permys , me u puq qielli me token , do mo me smiley

Mos mer vlla .

e ndjej qe do arrijme nji deal.

nuk ke kohe te humbesh me kauza te humbura smiley

smiley

me fal s'e maj dot ahahahaha

loool

ne Brad Land ka Monarki nuk bohen zgjedhje,Bradi thjesh shprsonte qe miku vet Sala ta adaptonte ket forme qeverrisje

Unë dua t’i përçoj urimet e mia të sinqerta, kryeministrit të ardhshëm Rama. Ai është një njeri me një inteligjencë unike, prespektivë dhe vizion, i palodhur në devotshmërinë për Shqipërinë.

John Whithers 

kete e nxorri Sala ne pension te parakohshem , ky eshte apo jo.

Po ky eshte dhe per Salen thote se:

Mbetjet e së shkuarës komuniste u larguan dhe demokracia u rivendos.

e paska ofendu keq smiley

Kurse per shqiptaret thote se:

Që nga shekujt e errët të pushtimeve, ju keni ruajtur ndezur dritën e shenjtë. Qëndresa juaj e një jave më parë e rikonfirmoi marrëveshjen shpirtërore me paraardhësit tuaj trima dhe në kërkim të pashtershëm të lirisë. Dhe në këtë kontekst unë nuk jam i suprizuar: Ju jeni shqiptarë!

noten e mire Rono , do cohem heret neser se  vjen doktori qenve me i pre thonjte smiley keshtu qe bo i cike muhabet me emigrantin se pa Skraparin ishit duke honger pica n'bulevard tashti smiley

Noten Brado, dhe mos harro marveshjen shpirterore me parardhesit e tu ne kerkim te pashtershem te lirise. 

P.s. Doktorri i qeneve quhet veterinier!

Veteriner osht ai qe i bo gjilponat pulave , ai qe me viziton mu quhet mjek , Qente kane Doktor , nejse , noten.

kot munohemi. s'osht me zor mer jo.

 

Bradi si me qene Lehman Brothers, per 24 ore nje renie drastike e humorit!

un s'i them mo gjo. marr angazhim.

keta sikur duhet te kene "cool off period" apo rri kjo vetem per Podesten...

një njeri me një inteligjencë unike, prespektivë dhe vizion

me fal Ron, por keto duhet t'i kishe shkrujt in bold.

e bukra eshte qe Podesta i ka mor leket nga Çeveria shqiptare keshtu qe Mr.Podesta duhet ti ofroje sherbimet e veta te gjatit tani smiley

Rono, u cush si mahmur dje, pashe i onderr llaftari. sikur sala i kish fitu zgjedhjet, 70 ps-ja, 71 pd-ja, po ate te fundit me foto finish, simas variantit qe di ti. e mire. hund e buz, erdha te comp. e hap, shof qe kishte fitu PSja me 75 vene. gzim i modh, nje te hap radjen ne maximum, lakukaracha lakukaraca... s'kaloi shum del nji gru te penxherja perball. Ishte meg ryan. Hej tha, ca bon, some people are trying to have sex here. mfal, ia bona me shenj, edhe mylla radion. kur u kujtova: cne meg ryan ktu, sikur s'di ta kem pas komshie. aty kuptova qe kishte qen onderr dyfishe, onder mrena ondrres, mirpo kush me siguronte qe s'ishte trefishe se... kom nejt pa lujt komen poshte carcafit... ora 6 e gjys... prit e prit per ore normale zgjimi, erdha pashe qe ishin 85, po ala me fryken mos dilte onderr e? fryk qe s'm'ka dale ala. ene bradin pranej e ngacmoj, qe nga pergjigjia e tij te mor vesh naj gjo sagllam, se gjithnji, per habere qeverie... ai ishte burimi me i besueshem...

Its not over until is over!

Lenny Kravitz 

 

Dhe, vertete, tani nuk do te me shohesh ne TV te kryesoj me keto mbledhje, mirepo ti do te me kesh me afer se kurre, do te me shohesh ne krahun tend dhe te te gjithe demokrateve te tjere, 18 ore ne dite, ne cdo aktivitet ne parlament dhe kudo, duke luftuar se bashku si luane te vertete, gjersa PD-ja te fitoje perseri dhe ora e integrimit dhe zhvillimit te Shqiperise te ecin me shpejtesine e ores se PD-se.

Sali Berisha

si i tha: njerezit e mi do te ndjekin nga prapa si hije...

 

E si te mos qash nga keto fjale te ndjera. Edhe Mic Sokoli kish me e derdh nji pik loti, le me pastaj Erla dhe gjithe ajo aradhe demokratesh te tjere. 

Berishizem= Gadafizem=BenAlizem=RRumpallizem 

Populli  i vuri Gishtin. Dhe e coi per Lesh bashke me Jozefizemin.

Kujt i vjen keq te qaje. kush nuk e pranon me keq per te  dhimbja me e madhe per te. 

 U Qerrua nje Qelbesire ! Kaq e thjeshte eshte. ata qe s'duan. le ta provojne te kunderten me formulat "cili" and co.

Kryeministri Sali Berisha i ka kthyer në Facebook përgjigjie djaloshit 16 vjeçari që i shkruante një ditë më parë të mos tërhiqej nga politika.

Shqiperia, pak vite me pare ishte vendi qe thuaj nuk i besonte njeri. Ora e integrimit te saj ne BE dhe NATO dhe ora e zhvillimit te saj kishin ndaluar thuajse plotesisht...Ne keto 5 vite te qeverisjes sone, Shqiperia u be anetare e NATO-s, hoqi vizat me BE-ne, mori rekomandimin per statusin e vendit kandidat, qe e bllokoi kundershtari yne. Ne keto vite, Kosova u be e pavarur dhe ne luajtem rolin tone te pazevendesueshem ne pavaresine e saj dhe njohjet nderkombetare...Ne ishim vendi ku mungonin ne te shumten e kohes, dritat, uji, udhetonim ne rruge nder me te shkaterruarat e planetit. Shqiptaret paguheshin me rroga dhe pensione tejet te uleta, nxenesit tane mesonin ne shkolla te rrenuara, me rreth 40- 50 nxenes ne klase, ishin pa ngrohje, pa internet, 2/3 e maturanteve nuk lejoheshin te ndiqnin universitetet dhe pranimi ne keto te fundit ishte panairi i korrupsionit. Kompjuteri ishte molle e ndaluar per femijet tane. Interneti kishte shkallen e perdorimit nder me te uletat ne bote. Investitoret vendas dhe te huaj largoheshin nga Shqiperia...Ne çame malet, ndertuam rrugen e Kombit, bashkuam Shqiperine me Kosoven, tunelin e Krrabes, bashkuam Tiranen me Elbasanin, ndertuam pothuaj gjysmen e rruges se Arberit dhe segmentin me te veshtire te Boshtit te Jugut, si dhe mbi 10000 mije kilometra rruge. Ne ndertuam dhe rindertuam mbi 1300 shkolla, kopshte, korpuse universitare, trefishuam numrin e studenteve, shtrime internetin dhe kabinetet e informatikes ne cdo shkolle, ndertuam mbi 400 qendra shendetesore dhe spitale, 360 ujesjelles, 420 sisteme kanalizimesh dhe sisteme moderne te perpunimit te ujerave te ndotura, si dhe qindra e qindra kilometra kanale vadites dhe kullimi. Ne po ecnim me shpejtesi drejt perfundimit ne Shqiperi te nje infrastrukture te re, moderne, te denje per vende te zhvilluara.

smiley

Meqe ra fjale per "berishizem", nga behet ai Ristani i KQZ?

Deputet ne parlamentin e ri.

Te nderuar admin. Nuk dihet ne se do vazhdoje ky humor kaq i deshiruar per tu ndare nga Mostra berisha qe i lumte pena pruresit duke e quajtur berishizmi smiley

Por qellimin e kam ne tjeter vend .

Gjate gjith kesaj Kohe shume personalitete ndrrojne niket dhe shumohen si te njejtet karagjoze Berishiste perjashtuar Xhibolen  .Kjo ka ule peshkimet e reja nga te sheruarit  e klinikes se  Cekes .

Ve re se ne keto Kohe jane cfaqur dy te Tille qe me duken  te VJERE .

Nje me Bunker ....Lutjuni te vije gjithmone se ka stil rrenjasiu dhe duhet patjeter kur te vjen nevoja si cilesor . Nuk ka perqindje si Aliu i qorbelase , po ka ' kulture " I shpjegon gjerat me taban .

I dyti Opozit me nje ...ari ne fund . Ky eshte se c'eshte Pa diskutim mendoj se nje subjekt i tille do ja kaloje dhe LefKOPESE si chip jo vetem se i mungon....por e ka shume te avancuar Chipin.

Them se duhet qendruar vigjilent e te mos merziteni me keta . Me kete rast , Falenderoj LefGOPENE per pjelljet e reja dhe nxitjen qe u ka bere ketyre .Patjeter qe qe me ikjen e Karagjozit Berisha humori bie . Vini re dhe Xhibi ka marre shenja serioziteti smiley LefKOPE je largpamese ! smiley Cfaqu ..Zija ka mbaruar !

Flm ....

A nuk i behet nder Berishes duke e quajtur qasjen e tij ndaj qeverisjes berishizem? Berisha nuk solli ndonje gje te re ne politikberje e ne qeverisje.  Thjesht kombinoi autoritarizmin, populizmin, tribalizmin, politiken e percarjes e demagogjite ideologjike.  Kete e kane bere, vazhdojne ta bejne e do ta bejne plot udheheqes te vendeve primitive si Shqiperia.

Exactly

Eshte koha te flasim per berishizmin....jes, sa u gezua minatori, kur pa copen e mineralit smiley

je ftof e .kollitu pra smiley

Doktoret nuk semuren (lexo:nuk e japin veten) asnjehere. Te tjeret mund ta manifestojne lirisht kliniken e helmimit, bie fjala. smiley

Bllof, doktori pacient eshte keq smiley

500+ komente berishizmeelaboruese, gjumebythe me popullin pa dallim citjane, qeleshe dhe shenja te tjera stereotipike smiley

smiley

Spiritus paska pas musteqe smiley

shif xhibi, me shall pionieri e ne me abetare n dore.n drit te syrit e shef komandatin.Po idrizi eshte aty mo smiley

Spiritusi eshte ai kollarexhiu intelektual.

smiley
xhib, kshu si e ke nis ti, B. Nishani ka per te dekoru patjeter me naj urdher Naim Frashri

Jom jom Spiritus ... Po ika nga kjo prurje me  nje Urim per adminat e nerum .Gjynofi jot qe me ktheve !

Dy nuk jane pak .Po ti shtosh dhe Kopene e LefKOPESE me ca lash nje shenim aty ketu   smileydel si ajo e Llakes  ..Qe kur ke bo dashni me xhibin ..E hyha ..... smiley

Tani i ka ike vlera Xhiboles . O bo inatcore dhe jep Udhezime ne ecje e siper .Qethet me Deshij  .E ka regullu me  mustekllijte ! E ka mor stafeten Kok e kedhit  Idealist Jo miltnant . Krenar po i Dhiere si anetar i PD-Hit ..

Jom me pushime deri ne shtator .Se kom hall si thote Pipplli i Pd-hit me vergje nga Poeti Kombetar 

Qan me shum kush qan i fundit smiley Leji te shkretet ne hallin e madh qe i ka gjetur .U ka ike ai qe marshin nga ditet e tij , Ai qe i mblidhte me sokellima me KAR-izmen e tij dhe nuk rrojne dot me KAR-izme tjeter .Hajt ta gjene nje Pallederr si ai ! Sidomos kur kujton qe mund te vije ndonje nga GOP=i si Lefteria ose hemafrodite si Mesileria ...Oj nene oj nene ..malli o Pikture !

Leri rehat ne brengen e tyre !

Berishizmi:

Kavajsi • 36 minutes ago

 •  

FRD pati 30 mije votues,por megjithate nuk ka as edhe nje perfaqesues ne Parlament.
Kurse greket qe Censusi i fundit e nxorri 0,87%,afro 26 mije banore,kan 6 perfaqesues ne Parlament.Shqiptaret jan populli me naiv ne Bote,inotin e kan vetem me njeri tjetrin.
Perfaqesuesit grek ne politiken e dhjere shqiptare,Vangjel Dule, kryetar i PBDNJ, zgjedhur në zonën e Vlorës, Vangjel Tavo, ish- nënkryetar i Kuvendit dhe ish- ministër i Shëndetësisë, që është zgjedhur në rajonin e Gjirokastrës për LSI-në,Andrea Marto, kryetar i organizatës së minoritetit grek në Shqipëri, OMONIA, edhe pse është zgjedhur për Partinë Socialiste në Vlorë, e ka lënë të hapur mundësinë për të hyrë në PBDNJ.Anastas Angjeli, ish- ministri i Financave në qeverinë e Fatos Nanos,është zgjedhur në Gjirokastër për Partinë Socialiste, Vasilika Hysi është zgjedhur në Tiranë për Partinë Socialiste, Luiza Xhuvani është zgjedhur për Partinë Socialiste në qarkun e Vlorës.

http://gazeta-shqip.com/lajme/2013/07/02...

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).