“Unë e di që sot shumë prej jush prisni me trishtim fjalimin tim, por unë jam këtu jo për të komunikuar rezultatin e zgjedhjeve, pasi është i qartë dhe i pranuar nga unë dhe PD. Por jam këtu për t’u njohur me një vendim. Unë gjithnjë kam qenë i vendosur t’i bindem sovranit, që foli qartë në këto zgjedhje. Unë i përkas atyre politikanëve që besoj se sovrani nuk gabon. Mirëpo qytetarët votuan projektin e kundërshtarit, që bënte premtime që ne nuk mund t’i bënim. Uroj kundërshtarit mbarësi dhe uroj që qytetarët shqiptarë të gëzojnë një jetë më të mire. Unë jam përpjekur me më të mirën për fitoren tonë, por kjo nuk ndodhi. Për këtë humbje përgjegjësia bie vetëm mbi një njeri, mbi Sali Berishën, kështu që duke marrë përgjegjësitë që më takojnë, kam vendosur që të jap dorëheqjen time nga të gjitha funksionet e mia në Partinë Demokratike..Ky nuk është një fjalim lamtumire. Nga unë nuk do dëgjoni kurrë një fjalim lamtumire pasi ai do ishte një fjalim që nuk do e lexoja kurrë – janë disa nga fjalët e tij.

Foto

539 Komente

smiley

po pse mer admin kaq i pameshirshem , nxirre me video , kush do me e pa e sheh , kush nuk do me e pa nuk e sheh .

Ja bre ku e ke. E paska vene te plote ne Youtube nje tropojan. 29 minuta e gjate duket se eshte. Mjafton? smiley 

Ja dhe fjalimi i plote, qe ta kene kollaj ngjalrilindcat ta citojne.

Gjithsesi, le te tregohemi zemergjere sot, megjithese s'po di kujt ti dergojme mesazhe ngushellimi me pare, juve naltmadhnistave apo edngjalistave? A ben me nje mesazh unifikues per te dy palet?

Ju dhashte Zoti force e kurajo. Mos u deshperoni. Edhe pse do ju duket jeta pa kuptim per ca kohe, mos harroni qe ajo vazhdon. smiley

rrofsh xhibo , mo harro amon coji dhe Bamkes nje mesazh smiley

Brad, di gje kush kryetar(e) parlamenti?

ene me e dit nuk m'ban zemra me e thone , per mu Jozi eshte dhe do te jete.

Mire mbaje vete.Edhe me keq do behet.

kush do behet edhe me keq ?

Flitet per Moniken Dora. E meriton ajo. S'ke c'thu!

Burre plak tjetri dhe do e kap Rama prej veshi ne parlament.. smiley

Shyqyr! U lirum mo ne fund!

Paste jeten e gjate e qofte me shendet tani!

P.S. Sepse me ngjau fjalimi me fundin e atyre filmave me vazhdim  smiley

Ky eshte komenti me i pershtatshem e une kam pikerisht te njejtin mendim.

Ne 97 kam marre pjese ne greven e studenteve, qe ishte katalisti i trazirave qe vijuan. Saliu kishte mundesine atehere te evitonte situaten, por zgjodhi qe te hiqte Meksin ne vend qe te ikte vete. Qe atehere kam qene i mendimit se ky njeri nuk ka per te ikur kurre gjalle nga politika Shqiptare dhe ishte misherimi i frazes "Malokun nuk e zbret njeri nga kali".

 

Po sot bashke me ty them "Shyqyr qe u liruam", e aty mbaron cdo gje tjeter qe ka lidhje me Saliun. Asnje fatkeqesi nuk mund ti urosh, sepse ne fund te fundit s'kam dyshim se ai u perpoq te bente mire, pavaresisht se eshte i paafte si udheheqes. Keshtu qe dhe une them "qoft me shendet, e rrofte sa malet, po mos e pafsha me ne politike".

 

 

Asnje fatkeqesi nuk mund ti urosh, sepse ne fund te fundit s'kam dyshim se ai u perpoq te bente mire

As une s'kam asnje dyshim se per mire u nis, si kur i dha nafte serbit, si kur kerkoi te mos firmosej Rambujeja, si kur beri "Vrasjen ne gjueti", si kur donte t'i jepte nje cike det grekut, si kur vrau sehirxhinjte e bulevardit, si kur coi trimat ne Vlore. Ishte i mire i shkreti, po ce do, kishte ate te keqen qe ishte i paafte.  

Na shurdhun keta cecenat e pagum te Rames rrugeve te Tiranes. Mjafton te kesh nje flamur "Rilindje " ne makine dhe mund te thyesh te gjitha rregullat e qarkullimit! Maloket!

Hej, nje sekonde, maloket ishin te Sales apo te Rames?!

Futja kot. Populli aheng do. Sa veta kane ndryshuar flamur keto kohe, aq te mira pacim. Sdq gje e mire kjo ne vetvete.

Po edhe kur fitonte PD-ja kishte aheng, por ata ishin cecena, maloke!

Nje ne dore: nuk shoh asnje ndryshim substancial midis malokerise se Sales dhe te Rames.

Dy ne dore: te pakten per ca kohe do bijme rehat nga termi "malok". Se keta te Rames jane qitetare. E ke parasysh vete ti.

S'me duket ky problemi.

Sepse je e anshme prandaj. Keta jane te tute. Problemi po te qit syte.

S'mu duk sikur e personalizova Olso!! Gjynah ta vazhdojme biseden me kete boshllikun qe sapo the.

Po Dora e personalizova sepse eshte e pamundur, nqs. je e paanshme dhe ke merak parimet, qe te mos shqetesohesh nga ky huliganizem (une besoj se i paguar) qe ka 3 dite qe po na shqeteson.

Vejne nja dy flamura "rilindje" ne makine edhe legjitimojne thyerjen e rregullave te trafikut. Njerez si majmuna mbi makina, ulerima... Kjo eshte #rilindja?!

Ca po i gezohen njehere? Faktit qe moren egzaktesisht 65 deputete si ne 2009-en (madje me pak po te heqesh 3 te perfshiret ne liste nga LSI-ja)? Per ca dreqin po gezohen keta deshtake? Qe Saliu ne 2009-en nuk iu vodhi zgjedhjet? Qe kryetari i tyre duhet te kishte dhene doreheqjen qe para 4 vitesh? Qe iu desh me i shit fundshpinene LSI-se qe shane per vite me rradhe, vetem qe te shkonin ne pushtet. Per ca gezohen keta idjota mi moter?

Take it easy olso..RELAX . loni njerzit te gezojne dhe lodrojne. Per c'fare gezojne?- pyeti dhe merr pergjigje. Sot eshte dita e tyre. (militanteve) edhe ata kane te drjete te gezojne.. Kur te filloje pune Piktori, atehere do fillojme te merremi me te dhe me "maloket" e tijesmiley

Kush po i ndalon?!

Per cfare gezojne eshte mese e thjeshte: paret per karburant i kane te mbuluara plus edhe lek per ndonje red bull. Mu me trishton primitiviteti i tyre, primitiviteti i "jo-malokeve".

Ideja eshte, ca ndryshimi keni ju nga ata?

Pergjigja eshte thjeshte: ju jeni "the same shit" (me ngjyre pink).

Olso ktheje dhimbjen ne force.. dite me te mira pas kesaj vine,,,  e rendesishmje eshte qe # Trusti i Geshtenjave mori nje goditje te forte.. per te tjerat flasim kur te vije koha.. 

Primitiviteti i tyre te trishton ty? relax..... Kjo dite eshte e TYRE. e njerezve "primitive" pa pune, dhe te ardhme qe shpresojne dhe enderojne per nje dite me te mire.. Kane Gjithe te drejten e botes te Festojne .

Dhe jo festa te tipit "in your face" si ato  te #Trustit te geshtenjave.. PO do gezojne lerja Tiranen  te pakten per nje dite.

Qesh Olso Qesh . Do kemi dite plote per te qene te merzitur.. C'DO GJE NE KOHEN E VET.

gezohen qe ali baba (meta) me 40 hajdute do ju vi pilaf ne qeveri.

Bonjour Olsi

ata qe bejn 'aheng' (te dyja palet) nuk shprehin gezimin personal por servilizmin dhe neneshtrimin ndaj padronit respektiv madje sa her qe ky i fundit tju jap nje sinjal.ky eshte problemi i shoqerise sone.cdo gje me telekomanden e kryetarit behe dhe zhbehet.

 

a keni turp ju perkrahesit intelektual e qytetar te SHPELLARIT? ju beshtyu populli per krimet qe keni ba ca doni me teper?

Te Sales sigurisht.  Rama nuk eshte nga Vicidoli, eshte tirons mer jahu.

Rama eshte tirons mer jahu. Eshte rrit ne bllok mer jahu. Jo si ai ceceni ne mes te dhive qe partia jone e mori nga ana anes, e boni doktor dhe ai s'ja diti per nder.

Rama eshte dora jone mer jahu.

Rama eshte dora jone mer jahu

Kjo eshte e gjithe mbeshtetja ne nje fjali e gjithe atyre peshqeve EdRamiste.

Racizem, krahinizem... E bukra eshte qe iu duket vetja se jane kushedi sa me te zhvilluar menderisht, nderkohe qe jane me keq se ata maloket qe aq shume i urrejne.

o gomar, po pse qytetari shkodran ka nje nivel me malokun e malesise se madhe?per mue qytetari Shkodran eshte pak me lart se qytetari vlonjat per shembull, ndonese tOPALLI, mALAJ eGJIKA jane nen standardin e qytetarise.

Po ta shikosh me sy kritik dhe te mprehte, kritika, kundershtia, e urrejtja drejtuar ndaj Berishes ne peshk eshte thjesht tribale, nje gegofobi helmatike e nje krahinizem barbar.  Gjithemone shikon qe turfullimat ndaj Berishes degjenerojne ne permendjen e Vicidolit (po te besh nje search query te ketij termi  ne te gjitha format e tij, kush e di ka rrezik del fjala me e perdorur mbas vet termit Berisha qe nje vit vete Penari e nxorri si fjalen me te perdorur), malokut, shpellarit, bajraktarit, kanunit,  kulles, lugines se ujqerve e te tjera terma gjeografike e etnografike te lidhur me Tropojen e Malesite e veriut ne pergjithesi.  Gjithemone shikon tallje e satirizim te elementit te gegnishtes verilindore ne te folur e Berishes.  Sigurisht kjo gegofobi thelbesore vishet me shtresa parimore e morale te kundershtimit gjoja ndaj menyres se si qeveris Berisha e qasjes te tij ndaj pushtetit, por keto bien shpejt kur fap permend me shpejtesine e drites Vicidoli edhe pse Berisha ka 50 e kusur vjet ne Tirane.

Ik mer Salist. Po pse minatori i Bulqizes pushkatoi 4 fukarenj ne bulevardin deshmoret eKOMBIT. iSHTE SHPELLARI SALI ME LUL BEQIRIN KAMERIER E  JO SHPELLAR QE E ZHYTEN TIRANEN NE GJAK.

Shkrehet 1500 plumba luftarak ne popull o VRASES. fatmiresisht u vrane vetem 4.

Te paska zene krize psiqike me keq se Berishen kur po merrte vesh rezultatin shpartallues te zgjedhjeve.

mka ardh dita me ju diagnostiku ju te corientuarit menderisht qe i keni sherby doktorit kunder popullit tuaj deri para nje jave. a po e lexoni verdiktin apo po mundoheni ta ndryshoni per turpin tuaj?

Egzakt i pakapshem.

Pse qeke merzit kaq shume mo vllajo...

Po leri mo cecenet te gezojne e te thyejne rregullat e trafikut...

Ore, po ka 23 vjet qe nuk zbaton njeri rregullat e trafikut, ti dashke sot te rrespektohen...

Une tani u ktheva nga darka e rende me rastin e shporrjes se Vuqidolsit...

Thashe, neser fillojme vajtimin per ket diktatorin e ri te rradhes qe ju ka ardh ju kusherinjve tane...

 

S'jam merzit. Thjesht me gric nervat hipokrizia e #rilindasve te leshit.

S'e di une, makinat qe pashe ishin me femra e surreter tirane, dhe madje ndalonin ne senafor smiley

Ata te sales nuk pyesnin. Ky eshte ndryshimi.

#kultura.

Lavdi PPSH!

Thirrmat kur Berisha thote kam vendos me dhene dorehqjen jane fantastike. Mu ka mush mendja se ket njeri e kan dash me shpirt shume shqiptare. 

Tiranosauri Ngordhi!

Fund i nje regjimi te injorances dhe Haxhiqamilizmit! Nuk ja vlen me te analizosh "kete kufome politike". Shpresoj qe PD te kaloj ne reflekson dhe riformim duke rizgjedhur krejt kryesine neprmjet nje anetar nje vote dhe mundesisht ti hapy deren figurave te civilizuar si Topi.

Per me teper per tu theksuar,PD duhet te shkeputet nga kompleksi krahinor dhe targa qe i ka vene vetvetes me nje lloj vetekenaqesi si Partia e Malcise!

Nga unë nuk do dëgjoni kurrë një fjalim lamtumire pasi ai do ishte një fjalim që nuk do e lexoja kurrë

Nashi si mbijetoi per 23 vjet ne krye te politikes shqiptare ky njeri qe s'mesoi asnjehere te fliste  ne publik.

Laura po mundohet me qa, por nuk i del qe nuk i del kokrra lotit.

Brado, po munde, te lutem me shpjego ca ndodhi plako. Venia e Mulit MB, shkarkimi ne KQZ, gjithe levizjet e tjera..... si e leshoi kshu? 

i kemi shit Metes 100 mije vota qe te rrezoje Ramen brenda 6 muajve , do thush ti pse i shitet sepse mund te mos e linit te fitonte...ncuq...ndryshe Meta nuk behej dot kryeminister , prape do thuash cpune keni ju me Meten Kryeminister , smund te them me shume se sa : ndryshe Sala nuk ikte dhe Basha rrezikonte Kryetarin e PD -se , pra , perfundimisht eshte loje e Bashes me Meten e gjitha kjo qe ndodhi smiley

Mire me mire. Te ky skenar po arsyetoj dhe shkarkimin e atij te KQZ-se qe te dukej sikur ishte prish me Meten, e ta hate Rama. Po Mulin mer burre, pse e vuni?

 

E verteta e Mulit eshte qe qe ne kohen e Ismail Qemalit nga Kuksi ska pas anje minister , keta te dhjete e dijne qe po u ndan nga tufa i han ujku , masnej si 56 si 46 po i muhabet osht smiley

Bofsh mo hajer se ke bo jarebi!

Haha Brado megjithmen i beson keto brockulla qe thua?! Ke dale bllof ne 2011 dhe 2013, nuk ke me besueshmeri. Gajreti osht gjo e modhe.smiley

Si dhe, desha tju kujtoj qe numerimi i zgjedhjeve me ne fund perfundoi dhe Rama do behet kryeminister, se me duket e harruat fare dhe ja dedikuat gjithe ngjalevemendjen Berishes lol

Edhe socialistet nuk jane engjej .Kur rezultati ishte thelle ne favor te tyre iu bene thirrje komisionereve " te dorehequr" sepse " ishte thyer ligji" te ktheheshin ne detyre.Po te ishin demokratet ne avantazh te thelle do terhiqeshin  e do deklaroronin vjedhje zgjedhjesh e do kishim nje 1996 te re.Shkurt edhe ata e respektojne ligjin vetem kur u vjen pas midese e jo ne cdo rrethane.

uaa, si e bere kete zbulim qe nuk jane engjej? sa kohe tu desh? me c'mjete? si ja arrite? Na rrefe pak se nuk na ze as gjumi nga ky zbulim. supozoj se te pakten te jane dash 2265 dite per kete zbulim.

Po c'ligj respektojne socialistet moj aman! Te respektonin ligjin s'ishin pleks me Meten. Po vari lesht thuaj.  

Alba kush eshte engjell? Une jo,nese je ti a mund te me iluminosh per sevap.

Jo me jo nuk merr fun berishizmi se nxenesi i tij me i zellshem (po jo shume i kapshem) po bohet kryeminister me sa duket.

 

Ja dhe nji koment tipik shkodran ne faqen e Jozefines!

me ne fund shkodranet do marrin frym lirshem tani jo me si me par qe 6 muj e dimrit duhet te merrnin frym me kallam se ishin nen uje

Kollaren te kuqe, shamine te kuqe...

Fjalim me leter

...dhe pakez autokritike te sheqerosur me dashuri per partine, siç i ka hije nje komunisti. 

ja dhe nji urim per Edi Ramen nga nje mbeshtetese e Jozefines.

Nje trompoze ishalla

nje hemorroid inshallah per gjithe SALISTAT e peshkut qe te rrijne me pak ulur ne komputer tu bo propagande per krye shpellarin.  

E verteta eshte se gjerat ndryshuan qyshkur Edi braktisi Peshkun dhe iu kthy puneve partiake.

O sAli, kujdes se ta kan me t'futme.. o sAli!

Ore mire thote xhibi. Po tani c'o bejme. Mbyllet dhe fevziu me ballen javen tjeter. c'do shohim gjithe kete vere te gjate?  smiley

Me Laura Vorpsin? smiley

smiley

Kukull eshte qerratesha, kukull.

Na maro ene kupa confederatave. Jina qe jina a nisim nje kampionat peshku. Ose qe mos jemi sektar (pra vetem te futbolli) i bojme lojna olimpike te peshkut. Une parashikoj nje konkurrence shume te larte dhe kompanite e basteve te perqendruara si asnjehere me pare te tjerrja e leshit.

Reuters: Albanian leader concedes defeat, soothes fears of poll dispute

Ja dhe nja dy foto nga Reuters nga (jo)lamtumirefjalimi, 1 dhe 2 (Berisha qesh, gruja huj qan).

Tironso, shpresoja qe kjo s'te perfshinte ty mer smiley 

Dikotomia Meta-Rama do prodhoje plot ngjarje, nuk eshte se do ngelet populli pa gjera per tu engledisur. Ne vonofshin ngjarjet e tyre, besoj se vakuumin deri atehere do e plotesojne gjurulldirat ne PD. Keshtu qe mos ja jep kokoshkat komshiut just yet lol

S'po e rruka bythen shum, se s'i paska dale herpesi ket here.

O Xhibo, tek fotoja nr 1 duket sikur po thote: "Ia çisha (...) me munden mueee".

Salen tani me bast do ta kemi aktiv ne PPU smiley

Ju thinjen prape floket?

Mosbesimi yt rrjedh nga "zonja". S'eshte e tille, ndaj dhe cdo gje qe mund te leshoje, justifikohet.

 

PS: Barjam smiley (nip i Nokes? smiley)

Berisha na mesoi te gjitheve se cdo te thote ta duash Shqiperine pa kushte, dhe Shqiperine mund ta duash vetem pa kushte. 
Ne jemi forca qe e ndryshuam kete vend! Do mesojme te ndryshojme edhe veten dhe te kthehemi si fenixi qe lind gjithhere nga hiri i tij. 
Te dashur miq! Ne kemi nje histori, ne kemi me vete Sali Berishen!

palma de mesilla

Do te bej nje sqarim Spiritus ...

Sfinksi ishte simbol i Partise Komuniste ne titullin e nje gazete pas 92 , kur i nxorri fashizmi jashte  Ligji  smiley

Po kjo mesila de la Palma e ka lexu palo..en " na jem feline " smiley

lere lere, jane bere me keq se partia e punes ne 91. te pakten asokohe kur r.alia dha doreheqjen ne kongresin themelues te ps, ishin si te turrullosur por nuk qau njeri.madje pati nje ze si Agolli qe foli duke pare realitetin ne sy dhe u beri thirrje te mblidhnin kallaballekun.Po ketyre s-ka kush tu flasi.Ky eshte problemi.Jane ne enderr akoma.Perpara thone. dhe xhadeja vija vija, i ka shtrueee bac Salijaaa smiley

Sala pon erdhi ketu ka me ardhe me te shame .Ai tjetri me mustake erdhi me programe . bini dhe Jozken dhe t'ja fillojme kenges

a s;ja marrim njeze ....   .....................   mbase shkon edhe kjo tjetra ....Cu mbush mali plot me rush ......

te na behen dyze

Dy sisa i ka dhija ....smiley

Ose le te provojme te krijojme .....

LefGope te ngrente tenja ..... mos e mba Saliun Brenda ....o Dil ti o te dale hena ...smiley

Fundja dhe nji  mer Jahu " kujt do me tregu standartet ti " se na vijme per te kalu kohen po po folem seriozisht , gje vrime te futesh

ceceni na le Trashegimi / dava kakash lyer me vij ...thu me ngjajne me Malok / qe kan mesu fjalen Bllok

Mero Baze: Jam shume i zhgenjyer nga doreheqja e Berishes. Na duhet te organizojme sa me shpejt me Stefanin, Nanon dhe Thanon nje grup qe te mbeshtese te gjithe te traumatizuarit e kesaj berishedoreheqje pa lufte.

Se shpejti do gjeni tek faqja e Temes axhenden e grupit BA (Berisha Anonymous).

Takimi i pare do filloje me fjalet e Meros:

- Hi, I'm Mero and I'm a berishoholic. What's worst, I haven't been beaten in a while...not even during the elections.

Gruppershendetje:

- Hi Mero.

Ku i mbeti qejfi meros me salen , se po e shoh edhe tani qe sala eshte pertoke nuk po pushon se godituri?

Sala eshte pertoke kur te perballet me drejtesine e jo kur eshte kryeminister deri ne shtator. shtaza eshte ende ne pushtet. 

oidriso ca ke pir mo burr na thuaj dhe ne se dukesh qe je ne qef te fillojme dhe ne. un jam shqiptar por nuk mora vesh asnje flaj apo kontekstin e asaj qe ke shkruar. 

Idrisi eshte si Komedia Hyjnore e Dantes, duhet ta lexosh prej fillimit qe te arrish te kapesh esencen se pari e te shijosh cdo nuance me pas. 

Ja mister mos me ta prish ....

Salen tani me bast do ta kemi aktiv ne PPU smiley ka shkrujt nje Flori qe nuk eshte shit per kallaj asnje cast si ca sahanlepires . Sot  pas Humbesit te Modh mer jahu nuk kujtojne "dje"  po vijne  "e kom thone me pare merjahu "

Mister T ....A ke ken noiher ne carshi ..  dmth ke PPU kur vinte Meksi ? smiley Dmth qe te gjith te papunet do vijene te shesin Teori tek PPU ,per Vlerat qe kane pasur dhe qe nuk kane asnje pergjgjesi as per 97 as per 21 janarin as per Gerdecin .Pse mos te vije dhe Jozefpercka ?

Ne kemi ketu "ngerdheshes qe pijne birra " qe  "nuk errujne mer Jahu " pas nja kater a pes vjeteve qe nuk lane me qime TOPESH  te Berishes pa numuru si aset dhe pa etiketuar me breza me zona Operative , me Gur Kusar e plot e plot toponime deri tek modernet . Biles po te lexosh kete te currufiaksurin e certifikuar qe "nuk mbush tamom " me ACDC ....edhe me Lagje smiley

Pastaj frymezimi per tu shprehur eshte " ceshtje Privacie " ..tha ylli Pango .Nuk ka te beje konteksti ( e thash dhe une nje fjale te Modhe smiley

Tani me hiq dhe ti mu nje merak  pa nguruar , per reciprocitet  nqs nuk lexon vetem mu

Cfare kupton ti nga Drejtoresha e Derstiles ose i tredhuri smiley

o idriz, po ngele gjithmone nje gore e keqe. vetem duke lehur. a ke vize per ne Tirane? A ke leke per bilete? Nqs po nisu e hajde pime nje kafe e te sqaroj pak mbi 97&Co. Ke 22 vite qe ankohesh per Berishen dhe me ne fund diten qe duhet te gezoje, prape si gore tek PPU e kalove!

Te solli tek Peshku formimi i FRD-se, me goxha komente, te risolli tani doreheqja e Berishes nga PD.

Qarku do mbyllet--ne fakt do hapet tamam--kur ta sjellesh dhe Berishen tek Peshku smiley

kam qene tek ppu edhe perpara frd. dhe perpiqem te evitoj debate por ju nuk jeni aq burra sa t'i mbyllni gojen nje goreje si idrizi. jeni te gatshem te beheni pale per Ramen, Meten apo Berishen. Jo per gje por te pakten ta keni te qarte se kush jane diktatoret dhe se sa vareni nga kulti i njeshit.

Jane shume pak njerez ketu qe lexojme komentet e Idrizit dhe idrizave, dhe akoma me pak ata qe e marren seriozisht ate e tipa si ai. Peshku eshte blog kolektiv dhe popullor, normal qe do kete nga te gjithe llojet, si arka e Noes. Me kohe thjesht mesohesh te kalosh ca komente pa lexuar, s'eshte dhe aq veshtire.

Por ama Peshku ka mjaft komentues cilesore qe ke kenaqsi ti lexosh, ka dhe disa me te cilet ke qef te debatosh (pervec ne tema politike), e kjo mund te jete relative per secilin (dikush quan x cilesor, dikush y) keshtu qe funksioni behet gjithsesi.

P.S. Para FRD-se ke qene thua? Ok, s'po te pyes se ca nofke ke perdorur lol

por ju nuk jeni aq burra sa t'i mbyllni gojen nje goreje si idrizi

Mekso eshte herae fundit qe te toleroj duke personalizuar bisedat me sharje si "gore " . Dhe kete e bej se respektoj PPU ! Ne nje rast tjeter e di ti ..une ja bej kace kace ...

Ne se je Reali as nuk kam deshire te pij kafe me Hajdute Institucional .Po ta perseris se qenke edhe niveli ULET Intelekti ! Nuk mbushke mire .

Ti hash dhe ti gezosh si qytetar cdo gje qe ke perfituar nga ai Sistem i Kalbur Hajnash qe montove me Berishen . 

Me keta bathoristet mund te hiqesh edhe si i "ndershem" Mua nuk me njeh mire ti ! Te dukem si Bradi smiley  As nga keta te Derstiles qe u ra Bixha te lehin keto vite si ne Derstile !  Dava Xhibolesh !

Po qe se do te rrish ne  Linjen pa i shit PORDHE vetes se kush je Hajde .Ketu me ke ! Dhe une shqip di me fol !

ti me toleron? po ik ore spurdhjak!

Une e e di qe ti aq e ke . Nje inatcor kapadai i pjerdhur .Po hiqe nga mendja se je dikush qe mund te flasesh me kete gjuhe me te tjeret , qofte dhe ne Internet Ty do te rendoje se je edhe i ndjeshem,dhe do te bjere shpejt entuiasmi e besimi qe te krijojne Xhibolet .. ..Kaq po e le per sot dhe FLIJ se je nevrastenik dhe nuk te ben mire pagjumsia . Ketu jemi . Mos e shkreh ne sup si Pushke Jevgu !

Meksi (se besoj se je disclaimer), po si e shpjegon humbjen e Bames? Ne fillim dukej sikur e kishte mandatin te sigurte. Ai dhe Prifti e humben ne momentet e fundit, e humbja e mandatave te tyre qe dicka qe i interesonte po aq Bishes sa dhe Metes + Rames.

 

Kur t'u duk se e mori? Tere kohes qendroi nga 2.2 ne 2.3% cka nuk mjafton ne Tirane.

Mbase e kam gabim. Kur i hodha nje sy shqiptarja.com te henen ne dark, dukej sikur e kishte te sigurte. Ai dhe Prifti. Zakonishte rezultatet ndryshojne shume pakez, ose pothuajse fare pasi 10% eshte numeruar ne nje menyre te rastishisme (jo te tipit te numerojme zonat socialiste pastaj te tjerat)...

shikoji prape per qejf, por nuk ndryshuan. mbajten te njejtin trend tere kohes. I duheshin te pakten 3100 vota per te iu afruar mandatit te 19 te PS-se. Qe do te thote rreth 33% me shume per FRD-ne.

Te kaluara, ato nuk ka me se ku mund te shihen, por mund te betohem qe ne fillim si FRD-ja si Prifti ishin brenda...

nqs je realisht kurioz edhe mund te gjenden vlerat.

Meksi ka te drejte. Ishim gjithmone 0.5-08% larg mandatit. Me sa di une LSI na ka vjedh vota po nuk e di se sa dhe kjo ka pak rendesi tani. Nuk do cuditesha aspak nese Asllan Dogjani do kalonte me LSI-ne.

@ Meksi Nese me lejon nje keshille me qe hyj me shpesh se ty ketu. Atij me lart nuk i mbyllet goja se nuk ka goje po .... Une kam shume vjet qe nuk lexoj pothuajse asnje koment te tij se nuk kane asnje vlere. Preferoj shume me teper qe te zihesh, edhe pa arsye, me mua se sa te te shof te merresh me te. 

Bama ka  problem moral, nuk eshte i bindshem. Kjo e skualifikon si drejtues te nje partie konservatore. 

sala: edvin kristaq rama, do ti q....robt, ti nuk me rrezon dot mu nga pushteti

rama: t lutem, kena thon jo me fjal t pista, permbahu o burre se gjysmen e pushtetit po te marr 

Ky njeri, nuk e pati nevojn per ti bere kundershtaret, armiqte e tij.Boll qe ti degjonte nje here te veteme te shprehnin nje mendim te tyren dhe automatikisht i hidhte ne defterin e armiqve...
Jetoi 22 vite lufte e perpjekje me..:" une dhe ata..,"Gjersa perfundoi ne une, une imja, imja.Braktisi njehere e mire shprehjen Bashkevujtes e bashkefajtore! shenjteroi daimonionin e vet, te pandare me karrigen e nje pushteti.... tre hete te vjedhur.Nuk synoi nje epoke, por u josh nga mundesite per pasyrim prej nje pushteti autokrat.Perzjeu ne menyre te felliqur, ne pune azaresh, akraballeqesh, rushfetesh e gjer ne krime pjellat e tij te cilet u bene pjese e pushtetit te familjes.Nje prind qe perzien, apo qe lejon femijet e vet ne korrupsion, nuk mund te beje epoke ndersa shansi i eshte ofruar per te qeverisur varferine e nje kombi.
Ka plot te thene dhe nje mal me kobe te pathena per kete njeri...Historia e tij do jete aqe e zeze sa asgje e mire, nuk mund ta zbardhelloje.Kot lodhen krijuesit servile te " epokes" berisha

. smiley nuk ka mundesi...

Dhe te lutem mos thuaje qe faji eshte tendi. Faji eshte joni qe nuk te dhame voten.

Ti me keq se keto qikat smiley

Mos u genje nga emri i fotos, eshte nga berishelamtumira sot, po ashtu ja ka vene emrin Thano lol

Qe dhe nje foto nga AP (Brad, se mos prekesh ti re lol)

Ne keto momente te veshtira, sonte jemi te gjithe me berishen. 23 vjet te paharruara. Thank you oh great leader... 

Ka kaq vite që flet e flet (ndoshta pëllitje është më e përshtatëshme) për arritje për rritje të mirëqënies për rroga për punë etj etj. Vjen fundi dhe akuzon se i është blerë vota me 50 mijë lek qytetarëve të cilëve ky u rriti mirëqënien u dha punë u rriti rrogat etj etj. Kush ma shpjegon këtë llogjik? Si ka mundësi që të shesësh gjithë këto të "mira", për 50 mijë lek apo për disa kg vaj e një thes miell?

+11 smiley

oo bacoooo ik se ski lidhje me politik ti se je hala me kohen e ali bumit po leji pershendetjet

Ka dal ndonjehere baca nga fshati i vetsmiley

c'ja paskam zili ate oden.

sali berisha ishte me kurajo se ne ate kohe kur PD mori pushtetin kishte plot enverista te terbuar qe kishin zen be qe do e vrisnin berishen. Me von dihet qe e dhj...u duke ven ne poste njerez nga krahina e tij apo njerez te familjes se tij pa marr parasysh kompetencen. Madje kjo e ndau me shum popullin shqiptar ne veri dhe jug, njerzit e pan ca behesh, kushurinjt e berishes u ben me poste. Partia demokrtike ne formen qe ekzistoi per 22 vite me radh nuk do te vije me asnjeher ne pushtet ne shqiperi. Populli shqiptar sot per sot dhe per nja 22 vjet te tjer do jet dhe do ngelet socialist ne thelb. 

Prandaj u vrane 4 veta kur u rrezua busti, ehe, se ishin komunista te çmendur te perbetuar per te vrare Saline. Sali Berisha u dergua nga Ramizi dora vete per te "qetesuar" studentat, se do u garantoheshin dritat, uji dhe ushqimi ne mense (kjo eshte zanafilla e Levizjes Studentore). Nejse.

kater e mbase me shum u vran nga snajperat e ushtris se repub socialiste popullore te shqiperis, kishte shum njerez me uniforme qe ishin gati te vdisnin per enverin, disa qelluan mbi turmen 

mbase eshte caktuar nga ramizi por e verteta esht qe pati dhe ka mbeshtetje te madhe sidomso ne zonat e veriut

E ngaterron me 21 janarin shoku. Rinejse.

"disa qelluan mbi turmen "

Me ca do qellonin o derman, me fishek manovre qe i ishin shperndare? 

Ne kete moment nje parade e zhurmshe qe tmerruan gjithe femijet ne gjume, me makina e me flamuj te PD -se tmerroi rruget e Tiranes! Ndofta... per karshillek, ndofta prej fjalimit as mish as peshk te vulehumburit Berisha.Ndofta si per te thene: " Ne jemi 20o petrita leciane e mamurras ..qe ju bejme temat juve , fituesave...socialiste..,!
Ja ke le pas fryma e tij...

fatkeqesisht militantet e Pe-Des mbeten problematik. si tha baca idiot, salih ram berisha: me200 mamurras morr pushtetin. kafshe shpellare.

Nqs LSI DO KANDIDONTE vetem, atehere do te kishim :

PS+  69

PD+  59

LSI   12

RROFTE NGJALEKOALICIONIsmiley

 

Mos u merzit. PS-ja vertet ka humbje votash nga 2009 ne 2013, por ama arriti ta kufizoje Meten ne koalicion me vetem 20 mandate kuvendi, 3-4 ministri dhe vetem 60-70% te pushtetit vendimarres ne qeverisje. 

30%kryeminister > 0%kryeminister, do politikekuaciononte NN lol

Je aq injorant, sa asnje gje te sakte nuk the..

Xhibi,amund me e gezue renien e SHPELLARIT na pa tye?

Diferenca jone nga "ju" eshte se ne e dime qe Berisha ka ik prej me shume se nje viti. Ju jeni aq te magjeps nga ai sa qe akoma s'po doni ta besoni qe ka ik. Tunxh bir, e keni liderin klluf, qe Meta e xhiro sipas qejfit. Rama osht aq i tremb nga Berisha sa qe nuk di car te boje tani. Deri dje ne mengjes perhapte llafe se Berisha po pergatitej per lufte. Kishte ushtrine ne gadishmeri dhe te fortet e armatosur gati per lufte civile. 

Tani qe dha doreheqjen dhe iku si i dhime ne breke nuk doni ta besoni se sa kllufa u tregute tu ja pas kaq shume friken. Tani e mallkoni qe iku pa lufte se dolet bllof ne gjithcka.

Nese nuk e njeh psikologjine e malokut, mos u mundo qe me argumentet qe sjell te na bindesh. Maloku nuk ka bese, dhe kjo do te thote qe eshte i pa parashikueshem ne veprimet qe ndermerr. Me kete rast nuk duhet te keqkuptohet termi malok me njerzit qe jetojne apo kane jetuar ne zona kodrinore-malore rurale.

Ne fakt ka marre me shume vota. Ne 2009 kishte 670, tani ka 710 mije, nderkohe qe e gjithe PD-ja me gjithe koalicion ka 670 mije. Ndarja e mandateve u be e tille prej sistemit te ri.

Je suis 100% I sigurte qe ne rast se ps- ja nuk bashkohej me Lsi- ne pd- ja nuk do humbte kaq vota. Plus ka rrezik qe makineria lsi do i sulej votave socialiste. PSja fitonte por shume ngushte.

LSI-ja do bashkohej ose me PS ose me PD, se do qeveriste patjeter Meta, se ky eshte modeli i tij. Me parti tjeter s'bente dot aq mandate sa te bente qeveri. Meta zgjodhi te bente koalicion me PS-ne pasi rriti vleren e tij, dhe se pertej qeverisjes momentale ai ka synim 'te majten', kuptohet. Pra i dilte me mire aritmetika andej.

Por ama nese Meta s'do kishte bere koalicion me PS-ne padyshim qe sot do ishte ne koalicion me PD-ne, se me mire ta shtynte planin per PS-ne duke qene ne qeveri sesa ne opozite.

Rama ne kete skenar do ishte sot diku tek 66 mandatet dhe do ishte duke bere kutibojkotra me keq se ne 2009, deri ne zgjedhjet e ardhshme (se ndryshe s'e mbronte dot karrigen ne parti), e Berisha me gjase s'do kishte dhene doreheqje nga PD-ja.

Pra, sado qe Meta eshte kryemafioz (me shume se Berisha e Rama si korrupsion per % pushteti), politikisht ai e qiti Berishen ne pension kete vit, me vendimin qe morri per te bere koalicion me Ramen.

Tashi kuptohet qe synimi i tij afatgjate s'eshte tek PD por tek PS-ja, por gjithsesi ky qe nje efekt politik Mete-anesor shume i mirepritur.

Yep, Rama e kishte thene, po humba do beje kauzo-kutira. Dhe me e keqja do qe te degjoje kontigjentin socialist tani, dhe ne 2009 na vodhet dhe ne 2013?? Lol, tani te pakten u qetesuan me 2009.

Xhibi nxire ...mos e mba brenda me meto zori smiley   Na ne krahine tone themi I kuja je ?

LIRI dhe Shqiptaret jane 80% te majte .Saliu dhe aq vota sa merr pa vjedhje nuk ka kurre  me shume se 20 % duke llogaritur edhe 10% te ndeshkuarit Komuniste te Partise se Punes nga Enveri ! Dhe nindu pa rrejt veten Shqiperia nuk ka snje Tradite per te qene e Djathte.Dhe per aq sa mund te mashtrosh me kete Kahje e ke si pershendetja e Baca Lokit .

.Heu bre ... Sef Kosharja i pari fisit / Hije te paska maja e Lisit

Leri Xhibonjizmat dhe qetsohu . Mba linjen defryese sepse je shume cilesor ! Mos "ler komente ketu aty " se nuk je ne Derstilen e Xhajes smiley Atje PO !

Meta eshte produkt i MAJTE , Permbajtje e Majte dhe Perberje e Majte e TRASHEGUAR biles dicka me teper kur lexon NACO smiley Po si zakonisht gjerat i ben Ujem sepse ngatron Perberjet me Kolaicionet per Pushtet te Partive . Si ka thene Ai ...

"Shoqeria eshte e lidhur me INTERESA dhe para se gjithash Ato EKONOMIKE " Ketu tirr gjith diten po deshe me vecori Partish , Ilirerash e Salier me Ramiste ngalkoalicionesh !

Nashti ti ke dhe kundershtime se helbete Derstila do pune ...dhe me fal qe te largoj Klientelen smiley

boll bat propaganda. ju Berishistat keni zhy durt ne gjak e poplli ju peshtyu. eshte koha me kerku ndjese per krimet e jo me shit men. JU TE PARET E TRADHETUT DEMOKRACINE, o zogjte eSales.

Absolutisht po qe eshte fundi i nje epoke! Te pakten nuk do perdoret ai si gogoli per te justifiku "te keqiat e vogla". 

Tani shpresoj per dy gjera. E para nje gare e forte dhe e vertete brenda PD-se. Edhe nese Luli behet kryetar, te behet se e meriton. E dyta, qe ky standarti i doreheqjes te mos jete vetem per kryetar qeverie me humbje te thella, po per cfaredolloj humbje normale, qofte nga opozita e qofte nga qeveria. Kaq, per 4-8 vitet e ardhshme do ishin mire. 

Ndersa Tropojanet po kerkojne shkeputjen nga Shqiperia dhe bashkimin me Kosoven smiley 

Komente nga faqja ne FB (nuk po perdor emrat)

 

  • Tropoja pjese e kosoves eshte ! I dua shume ata njerez I dua shume I falenderoj nga zemra se jam vertet patriot! Po mbi te gjitha kam shokun tim me te mire ne jete nga atje! Faleminderit vellezer jeni me te miret e kesaj bote! I love kosova for life!

Like · Reply · 5 · about an hour ago via mobile  

  • ne fakt esht e vert se Dardania deri ne ne lumin Drin shtrihet 

 

  • A e ndoqet fjalimin e Saliut? Te gjithe duke qare. Ai padyshim eshte nje profet. We love him

 

  • per ket njeri i kisha dal plumit para

 

Ben vaki edhe ndodh art smiley  ehhhh 

Aha u doli hundlesh Rama brad. Vetem nje pyetje kam. E kan dit apo jo qe populli nuk I ka dashur kurr? 

Tranzicion i gjate. Nga pikepamja e historise nja 2-3 dekada s'jane gje hic. Por nga pikepamja e nje njeriu, nje jete individi, jane shume. Teper shume.

Por gjerat kane marre per mire tani, per Europe. Shpresojme te jete drejt fundit tani tranzicioni, kjo enderr e keqe.

 

Trancizioni # Berisha 

Sado qe Berisha ishte kapobanda kryesor dhe me jetegjate (politikisht) i tranzitkorruptokracise (shenoje si fjale te re Abedin lol), modeli jeton shendoshe e mire ne LSI, PS, bile dhe ne PD pertej Berishes (kam frike se do mbijetoje ne PD ky model dhe pas Berishes, te pakten per ca kohe).

Vendi dhe situata eshte e kapur krejt nga mafiozlleqet politpisbiznesike, sic thote Ruzhdija qe i njeh dhe me mire se ne emigrantet keto situata.

Megjithate, doreheqja e Berishes ishte too fucking long overdue, keshtu qe te pakten me mire tani sesa me vone, e me mire keshtu sesa jo-paqesisht dhe me hapakutidollapa e pengmarrje e bojkotra e ngjallje militantluftizmi tek mileti, sic dhe i ka bere Berisha keto marifete para se ti bente Rama.

 

Jo shenje barazimi, kurrsesi. Jemi ne nje mendje aty. Por epokat kane simbolikat e tyre, ne fillim e ne fund. Renia e bustit te Enverit ne 1990 ishte fillim i nje epoke. Qershori i 2013 (jo thjesht kjo doreheqje, por dhe ky lloj rezultati zgjedhjesh, dhe vete zhvillimi/pranimi i zgjedhjeve) mund te jete fillim i dickaje tjeter, something new. Dicka duket se ka ndryshuar ne vete perceptimin njerezor per Shqiperine, per veten, per politiken.

Diku duhet te filloje dalja nga tranzicioni. Ndoshta kjo eshte pikenisja. Can't live in the shadows forever.

ps.: "mafiozlleqet politpisbiznesike"... Dyshoj se "mafjozet" do te vazhdojne te operojne njesoj si ne tranzicion, nderkohe qe Europa afrohet dhe shteti forcohet. Se nuk ka ku te shkoje, Europa dhe shteti jane destiny, atje si kudo. Ndaj sa kohe qe Shqiperia ndahet nga tranzicioni, jemi ne rregull. Si prirje them.

Me fal qe po te "zgjoj" por ke Italine, anetare te G8, themeluese te BE, etj etj, qe i ka kriminelet ne te gjitha nivelet e jetes politike, sociale dhe ekonomike, prej shuuuume vitesh. Kriminele eshte term shume i pergjithshem, sepse ne te vertete kane "honoris causa" ne secilen dege qe perben krimin.

Ophiuchus, rrofsh per "zgjimin" smiley. Njecik patronizuese nga ana jote kjo, po hajt mo te falet nese je me i madh ne moshe smiley Ve re qe po thoja "dyshoj mafjozet" do te vazhdojne te operojne njesoj si ne tranzicion". Pra jo se po "enderroj" nje Shqiperi pa mafjozllek, ne politike e me gjere, por se ketu mund te kemi te bejme me nje pike kthese, ku prirja per te patur shtet ligjor dhe sistem me rregulla vjen drejt rritjes se pashmangshme. Ndoshta ka ardhe koha kur ne mund te besojme se jemi ne Europe, pra se po i afrohemi hapa pas hapi nje sistemi jete europian. E jo thjesht si thirrja e dikurshme "drejt Europes" ku supozohej se ne nuk kishim sy per qabe ndonjehere, prej vete natyres se tranzicionit. S'di a ka kuptim per ty kjo.

 

Magus, analogjia e doreheqjes se Berishes nga PD me renien e komunizmit s'qendron hic.

Komunizmi ishte nje sistem i caktuar politik, me nje lider, nje kupole, gjarper me nje koke, s'kishte alternativa pa rene sistemi, dhe njesoj sistemi ishte i destinuar te binte, sic ra kudo ne Evrope dhe vetem ne fund dhe tek ne.

Tranzitkorruptokracia s'esht sistem politik, momentalisht s'rrezikohet fare, eshte tek ne nje gjarper me disa koka, ka kapluar keq vendin, nderkohe qe me bishtin e vet tund flamujt evropiane dhe amerikane sa here i apelon bota, dhe jo vetem qe s'e le shtetin te forcohet po e dobeson dhe e mban te dobet qellimisht dhe forcerisht se shteti i forte eshte armiku nr nje i tranzikorruptokracise.

Per nje tregues politik, per ta pare se kur do fillojne te ndryshojne gjerat...pa demokraci te mirfillta brenda partive politike kryesore, dhe pa rrespektim te institucioneve ligjore e shteterore, as qe behet fjale te jemi afer 'te mires' apo Evropes sic e paraqit ti si target gjeopolitik. 

Xhibi, edhe njehere eshte fjala per simbolike, jo per analogji. Dhe e rendesishme te vehet ne dukje se sot nuk flitet njelloj per kete qe po ndodh sikur te flisnim per renien e komunizmit. Tranzicioni sado i shpifur ka patur liri pa fund brenda, s'ka te krahasuar me te kaluaren. Por njerezit duhet te besojne qe gjerat jane te mundura, si shteti ligjor psh, pa te fillojne t'i ndertojne ato. Per mua tranzicioni eshte nje gjendje mendore, nje lloj situate ku kapet e tere shoqeria e ngec si ne rrjete merimange. Them se keto dite po ndodhin ca gjera qe shenjojne prishjen e rrjetes.

E di qe jemi duke folur ne dy plane te ndryshme. Ti po flet ne rrafshin politik, per parti, korrupsion, sistem. Une po flas ne rrafshin simbolik e psikologjik per ndryshim mentaliteti, besim tek koncepti europian, historia etj. Megjithate kur konsideron se sa te veshtira kane qene ndryshimet gjate dekadave te tranzicionit, atehere na del qe te dyja planet, politike-konkrete dhe simbolike-psikoza, jane njelloj te rendesishem.

Dicka me thote se tani partite e te dy kraheve do nisin nje riformulim te brendshem. Plus Majko dha nje sinjal per rishikimin e kushtetutes/kodit zgjedhor. Mosqofsha i gabuar.

Per nje tregues politik, per ta pare se kur do fillojne te ndryshojne gjerat...pa demokraci te mirfillta brenda partive politike kryesore, dhe pa rrespektim te institucioneve ligjore e shteterore, as qe behet fjale te jemi afer  Evropes..

Hiq ato Pordhet me mirefillta smiley dhe thuaj vetes ..Po une c'dua qe Ligjeroj me te majta me te djathta smiley

Vecse kujdes Xhib !  ...Kjo do te shpjere ne Falimentim dhe do detyrohesh te shkruash ne Dere

Derstila MBYLLET  smiley....me afat te pacaktuar !

Overdue?... mund te me thote njeri cte keqe do kishte ta mbante dhe 4 vjet??

Muhamet, historia duhet te hyje ne nje faze te re tani. Dhe historia nuk mund te ndryshoje kurs po nuk ndryshuan figurat historike, ata qe e kane bere historine. Berisha me kete qe beri i hap rruge zhvillimeve te reja, ne PD dhe ne vend. Sa me pare te ndodhin keto zhvillime aq me shume shanse kemi te shkeputemi nga historia jone e afert, qe e ka emrin tranzicion.

Frika ime Magus eshte se mos neser nuk dele fare dielli. Me kete krim qe lejuam si dihet.

Ose, ca te mire do kishte po ta kishte dhene doreheqjen me pare?

Mos ta bejme si ngjalistat qe kritikojne fjalimin doreheqes te Berishes, a thua se jane fjalet te rendesishme dhe jo fakti qe dha doreheqjen. A thua se dha doreheqjen Rama kur humbi zgjedhjet ne 2009 dhe mileti e kritikoi per fjalet qe tha lol

Zere, kot per muhabet, qe ne nje univers paralel, Rama dha doreheqjen pas humbjes ne 2009. Do kishte shume shanse qe Meta ta braktiste Berishen, ta rrezonte nga pushteti dhe te bashkohej me PS-ne. Ja pra dha doreheqjen Berisha me pare, dha dhe Rama, pati ca shkartisje dhe levizje ne te dy partite.

Ose zere se Rama ne 2009 beri koalicion parazgjedhor me Meten (kete qe beri tani). Me gjasa kjo qe ndodhi sot do kishte ndodhur 4 vjet me pare. Te pakten ne PD shkartisjet/levizjet do fillonin 4 vjet me pare. Po dhe ne PS, ato qe do ndodhen pas 4 vitesh, tashme do kishin ndodhur.

21 vjet ka tranzitkorruptokracia. 4 vjet s'jane pak per nje periudhe 21 vjecare, qe te thuash c'beri 4 vjet me pare e me vone. Tani e di qe ketu po mbeshtes argumentin e Magus lol por nuk eshte se ikja e Berishes do sillte fundin e ketij sistemi, ama pa levizje uji qelbet me keq, dhe pa levizje e shkartisje e perplasje te forcave brenda nje partie kryesore (qofte dhe thjesht per qellime mafioze keto perplasje) s'ka ndryshim.

"Movement is life" thote karakteri i Brad Pitt tek filmi "World War Z", dhe keta mafiozet tane s'jane shume te ndryshem nga ata zombies qe perhapen virusin e tyre ngado smiley

Mezi pres te shikoj World War Z... but mafiozet sjane si ata zombiet ore. Mafiozat e Metat jane si Darth Vader-at, kurse keto milidelet jane si stormtroopers, ose si zombiet, por jo nga ata qe ecin shpejte, nga ata klasiket.

Ne nje universitet paralel (aka ne cdo vend tjeter normal), PS-ja do qe rritur (por me nje lider te ri e jo Ramen---ose mbase dhe Ramen, por me nje Rame si cili do kishte nje beteje me te madhe se me Maqo Laktrorin), Rama do kishte dhene doreheqjen por mbase do kishte mbajtur Tiranen, LSI-ja do qe zhdukur nga politike si gjeja me e keqe qe ka ndodhur ndonjehere, e PD-ja do pesonte disfate.

Une thashe ne nje univers paralel jo ne kuptimin e nje realiteti tjeter, te nje vendi normal. E kisha fjalen me kete bulmet qe kemi po sikur te ishin marre vendime te ndryshme, alternative. E thashe kete per te theksuar se sa peshe kane vendime te tilla qe per momentin duken si jo fort te rendesishme. 

Word War Z ishte good, mgjths une s'jam fans i horror apo zombie movies. 

Speaking of milizombiedele, shif pak kete videon tek fjalimi i Rames dje kur filluan te bertasen keta "O Sali, o legen, prite Edin se po vjen" ... dhe gjesti me dore i Rames lol

Ceshtje kulture... Rama eshte perendimor nuk lejon gjera te tilla... prej France. 

 

Asgje me shume sec beri ne:

97

Gerdec

21 Janar

vec do ti shtonte nje kapitull tjeter per ju fansat e facebookut, e ti thoshit bravo te qofte!

Krenohet Tropoja qe t`ka djale..
krenohet Kukesi qe nuk te lujti n`fjale..
lum Tropoje e Kukes qe t`a diten t`miren..
mjer Shqipetaret qe lypen errsiren..
Shkoder moj e uruar..
kush ti ndyu ato duar..
kush te nxiu faqen ty
kush ti mbylli ato sy..
Ti ke ken burrnesh e madhe ke kalu vujtje dhe halle
Ti "Rilindje" ke ba me mot
por jo kete qe bane sot.
Sot ne murin e kalase
lujten paret e dynjase
para t'pista ,para t`vorrit qe i more prej dores t'horrit.
Kush i mori ato pare
s`ka burrni e nuk ka marre
se nuk shitet dinjiteti
per karrige te nji shteti..
Ah moj Shkoder ,Shkoder moj, kush kaq bukur te mashtroj
ah moj Shkoder ,Shkoder moj, fisnikria sot mbaro

Shume e bukur kjo... por te pakten Sala eshte zemergjere, pranojti Imamin, do ja fali dhe Shkodres.

aty ku ka tre shqiptare, ke pesë mendime  smileysmiley

 

Sal Berishe i Vucidolit

qi prangat ia vu "gogolit",

dhe Shypnine perdore mori

fill pas Gjermanis' e nxori, 

u dorzue dje si burr'

as u fry e as u mburr.

Tha veç qi cdo gja q'ka ba,

(se n'vedvedi veç t'mira ka)

e ka kry per kyt atdhe

per kedo qi ktu ka le,

per ata qe jane largu,

per fmi t'vet edhe per gru

t'gjithve me i pasuru.

Hyjet  po e kan  zili

mushun asht ky me trimni,

Shqypnia superfuqi,

TAP-in e krijoi ai,

TI per ne digjesh si turr'

Berishe jo, mos pernofsh kurr'!

 

 

Shqiptaret te pergatiten per kolapsin e sistemit se nuk mund te vashdoj me vendi me qeveri hajdudash. Blini uje miell vaj sheqe fasule arme dhe beni plan mbrojtes per familjet tuaja se me borxhin qe po luan shqiperia nuk do shlyej dot as interesin, leku ka per tu  zhvlersuar 99%. 

Ika te shikoj brazilin, por nje gje dua te theme. Burre si Sala nuk bene me shqipnia.

E sheh sa i vonuar je? smiley

Brazili fitoi 2 me 1 kunder Uruguait. 

Nuk ja arrite qellimit, por shume ligesi....

kot e shef nuk ka per tu ber kampionat botror brazili eshte ne lufte civile. 

Enveri do ishte proud per ket pjelle te tijen Rono. Shyqyr zotit e mori mire grushtin surratit monstra. Po ketu do jemi dhe ne shtator do kthehet prape me sokellima, nuk kam asnje dyshim.

Ti dukesh sikur thelle brenda e kerkon kthimin e Berishes, sikur te mungojne qe tani sokollimat e tija qe ben kesi parashikimesh.

ahahah... sa e dhime kjo 

smiley

 

me kto katunarlliqe kan dash me fitu zgjedhjet kto?

Me duket se shef i fushates ka qene Pateku!

tani po "percjell" fjalen e sales ne jutub.

e lashe tek 16:05, Ron.

fjalim i poshter!

ky lloj robi perpiqet qe shqiptaret t'i quajne nje dhurate e nje gje te jashtezakonshme ate te nenkuptumen fare. plus qe cfare ben ai ne partine e vet, eshte nje dicka strikt partiake. 

ja dhe komenti i pare te tubi:

O MBRETTTTTT <3 <3 JE I PAVDEKSHEM <3

'nuff said!

not with me!

rama nuk ka bythe ta "lere drejtesine te beje punen e saj", pakti me salen per mu eshte i dukshem fare.

ne ket kuptim: te na rrojne per vere te tre, sala, rama dhe meta.

terqeta juj!

Po konturohet nje epos i ri. Vetem sot kam lexuar rreth 10 poema heroike epike, lirike, narrative, perfshire edhe keto te ppu-se. Duhet permendur sidoqofte qe analiza psikologjike le per te deshiruar, kur ke parasysh qe objekt-subjekti nuk eshte dhe aq i rrafshet per te mos e merituar nje pune me serioze. Gjithsesi, duket se ne ditet e metutjeshme, cilesia do kape ndonje nivel me te mire si rezultat i prurjeve te shumta. Se a nuk eshte sasia cilesi?

te gjithe politikanet thone genjeshtra dhe genjeshtra te bardha (Notluege), por subjekti ne fjale as nuk mundohet ti zgjedhe ato  te pakten gjysem te gatshme, qe vetem t'i fusim ne mikrovale... pra, PD-ja humbi se premtimet e saj ishin reale, te ndershme, nga ato "qe drejtohen ne familje", ndersa populli naiv u genjye si nje vajze e parritur mire akoma nga premtimet hipokrite te Rames, qe donte "ta shtinte ne dore". 

e meqe ishim te kenget:

me fjale te embla me vu ne gjume

c'me ndodhi mua, mos i ndodh kujt...

Fjalimi i tij qofte farsa e fundit qe mbyll kete faze infantile te demokracise shtatanike shqiptare. E dobet, patetike, aspak e sinqerte dhe duke i hedhur vazhdimisht benzine zjarrit te konfliktit. Per mua fare i pabesueshem, me la me bindjen qe ka hallin e fatit te familjes se tij. 

Shpresoj te njejten gje, drejtesia ne u forcofte nje dite e u befte pushtet i pavarur, e vente ne karriken e te akuzuarit per krimet qe ka bere me gjakftohtesi. 

Per te mirat, ska pse te kujtohet shume, se ka marre rrogen. 

Gjithsesi mbetet nje DITE E MADHE ky qershori njeztegjashte smiley

naten e mire

Po e kam thene une kushedi sa here mer Cim. Jo qe s'ka bythe ta beje Rama, por ka edhe nje marreveshje te heshtur. Nje tufe BQrash jane. Vete s'kam patur ndonjehere ndonje iluzion prandaj nuk jam i zhgenjyer. Doja me shpirt te shifja Berishen te poshteruar dhe kjo me kenaq pa mase. Edhe Shqiperise mire i behet me Ramen, gjerat do shkojne shume here me mire, ka vizion dhe eshte punetor dhe kam besim qe do beje plot gjera te mira. 

Shiko mua me gezoi fakti qe populli shqiptare tregoi se ka akoma nerv...une nuk besoj se Rama eshte aq idiot sa te bej pakt me Salen me ate rezultat zgjedhjesh. Nuk e di a e mban mend para zgjedhjeve qe te gjithe thonin se nuk ka fryme...jo qe kishte fryme por kishte stuhi! Nese Rama mundohet ta kthej velen qe ti hiki stuhise jam i sigurt se vela do ti bohet copash. Ne keto zgjedhje shqiptaret fituan dicka qe e kishin humbur qe ne 1991, sensin e komunitetit mbarekombetare. Nga Saranda deri ne Shkoder shqiptaret votuan njelloj...kish shume kohe qe nuk ndodhte kjo!

They sure did...per Liken!

keq me thon, por nga goca e vogel bjonde nuk rrjedh shum inteligjenc

3 "ndertuesit" e shtetit bajrakut shqiptar

shife mire se nuk eshte "shqiptare"

Pse pse pse e dhe doreheqjen pseeee ?? Ju i duheni ktij vendi , ju jeni forca jone e vetme , pa ju ne jemi te humbur , si do mund ta durojm fetyren e atij psikopati 4 vite jojo kjo eshte e pamundur .Ju ishit ai qe rrezuat diktaturen me famkeqe , ju ishit ai qe qdo premtim e mbajtet ,por ne kush jemi ne nje popull MOSMIRENJOHES nje popull qe harron te mirat nje popull i cili genjehet leht nga premtimet boshe te atij psikopatit .Do te dua dhe do te ju duam gjithmon ,emri juaj do jetoj gjithmon thedhe ne zemrat tona ,emer pa te cilin Shqiperia dhe historia e saj nuk kan kuptim,emer te cilin edhe nje femij 4 vjecar e di .Te duam shume , dhe mos harro Shkodranet e vertet te kan votuar ty ,ishin katundi dhe malesia ato qe u genjyen me nje thes miell ...por shpejt do te pendohen dhe do ju kerkojn...por do te jet shume vone .

alma tuaj qenka me e mire se tona smiley

Cdo ish nje stine pa tre te tjerat

pranvere s'eshte jeta, s'besoj harrove.

 

smiley

i lumte almes sone! smiley

 

Ju boni si te doni po nuk e keni mire qe talleni me ndjenjat e njerzeve!

Zoti lart i shef te gjitha!

Sala lart i shef te gjitha!

smiley just for a change, not to hurt people's feelings whatsoever

Ka rene nje zi epikointernetike. Puna eshte se kjo "zi" eshte shume qesharake. Robi eshte gjalle,shnosh e mire, do i fuse nje vakance te gjate, qe une per vete s;e shoh dot as me dylbi.... e prape njerezia e qan me oi... nejse, mo

Njerezia nuk qan Salen ore, qajme veten tone per gabimin qe berem...

Me qe Muamet aliu bo nje pyetje domethenese

mund te me thote njeri cte keqe do kishte ta mbante dhe 4 vjet??

Te garantoj une tye ...Po te shkosh tapyesesh Salen

Cfare te shtyu te merresh me Politike ,me100% ke per te marre ate pergjigjen e atij qe u hodh me kostum ne det per te shpetuar njonin... ...qe dinte NOT ...smiley dhe e pyten c'te shtyu te hidhesh ne DET ...

Ta dija kush me shtyu ja kisha qa ROBT ku ti kishte ....

Ke nje te vertet ketu se , pasi budallallepsi nje vend te tere , e coptoi , e shiti per nje euro , gjakosi , e percau dhe la si Grop Haleje me Financa...duke e sjelle deri deri ne prag cmendie  masive ..., c'te keqe do kishte te kishte shtuar spitale per Chilerine ? smiley

Ueeee, Grida Duma the second coming of Mesila Doda vetem se edhe me e pafytyre. Qorri Lubonja ja tha "Ti je shembulli me i qarte pse PDja nuk ka asnje te ardhme". Bo ca krijesash grumbullon mutsihanja PD!!!!! Te pashprese.

Nese Lubonja ja ka thene kete athere rrespekte Lubonjes!

Qorri ishte ne nje forme te papare. Cilit i tha "ti je cope injoranti", Griden e boni me fol me vete, Berishen e beri rrecke, ndoshta analizen me koncize qe kam pare keto dite. Ata qe thone qe Fevzija ka fillu me e dredh ja fusin kot, eshte po ai ligavec i para 100 oreve. Vetem belbezon qe Berisha e ka mundur Ramen per 20 vjet me radhe. Dash Shehi cool si gjithmone i bie gjonave n'koke por ja qaj hallin se i shkoi jeta n'opozite. Dashi eshte viktima e vertete e PD.

Jo ore jo nuk thot Lubonja ashtu gjerash, mos degjo sec thot dajoshi se genjen.  Lubonja foli vetem me ate barazlargimin e tij te felliqur si berishist i kamufluar qe eshte dhe si sherbetor efektiv i tij.

Tani mos e dhit muhabetin. S'kam arsye te genjej.

Po me le de te tallem pak me Ronin.

Lubonja eshte burre i madhe kur thote gjera qe me pelqejne mua.

Po tashti nuk do te jete i madh per mua kur thote gjera qe te pelqejne tyja

Vetekutpohet, por mos kini kaq knee jerk reactions more; reformoni Lubonjen brenda dites se tha dicka kundra Bishes, neser e nxirrni perseri tradhtare serbi po tha gje kunder rames, pakez me shume shtylle kurrizore.

PS: Roni, meqenese ti ishe pjese e kauzes se kutise... akoma i vodhi Berisha zgjedhjet e 2009?

100%

 

Cinto por cineto

Po pastja PS-ja rra nga 2009? Humbi vota?

Nuk e kuptoj fare kte argument, qe perderisa PS ka pak a shume te njejtat numra qe kishte ne 2009, atehere kauza e kutive ishte e kote, Berisha nuk vodhi votat. Bullshit! Pse nuk e llogarisni kte tjetren, qe PD pati aq firo ne 2013, sepse nuk e kishte doren aq te lire (rrofte Likja dhe presioni nderkombetar) sa ne 2009-en?

Lulo kam pas nji shok ne lagje qe kur debatojshim mbasi ti jeshe argumentin tat ai menjehere thoshte...thu ti, se te leverdis!

Kshu edhe puna e 2009, numrat nuk i lverdisin dhe kapen te %. Po do ti qe perqindja eshte relative kurse numrat jane absolut. Dhe PD duke qene qe eshte parti antikomuniste absolutizmin e ka zet!

Jo ore Roni jo numrat nuk i leverdisin askujt kur vjen puna te zgjedhjet.  Eshte rregull qe rendesi ka perqindja dhe perqindja e votave te PS eshte ngritur vetem me gjys pike.  Numrat absolute ndryshojne per arsye te ndryshme si rritja e pjesmarrjes, rritja e numrit te votuesve e kshu me rradhe.

Mire dakort...Rames nuk ja vodhen zgjedhjet ne 2009. 2013-ta tregoi qartazi se duke u rritur fare pak ne perqindje PS eshte parti e mbaruar. 

E mbaruar nuk eshte po nuk e kanalizoi kete duf antiberishian te supozuar ne mbeshtetje masive per veten e vete.

6% rritje LSI.

10% ulje PD.

4% tjeter shkoi te PDIU, PR, FRD e ca votues te PD-se qe s'votuan fare.

Me sa duket nga keto zgjedhje PD paska vjedh votat e LSI ne 2009.ndryshe ska si shpjegohet qe ne 2005 LSI kishte 10% ne 2009  4 % e ne 2013 10%

Po de, i ka vjedhur mbi 100,000 vota PD-ja LSI-se ne 2009. 

Rono, te dhashe nje pergjigje me reale sesa ajo e numrave absolute, te pakten per arsye propagandistike. Se ajo e numrave ofendon llogjiken e nje njeriu qe te pakten mbaron gjimanzin me nota mbi mesatare.

Lulian, PS-ja thote qe me morren votat ne 2009 (per shembull nga 40% kishte 45%). Thote qe ne 2013 zgjedhjet ishin te lira. Atehere pse te njejta numra? Ra PS-ja? Ja morri LSI-ja?

Sa per PD-ne, mua me duket e qarte. Numri qe koalicioni i djathte ka humbur eshte fiks me votat e FRDse + rritjen e LSI-se.  Keto i shkruajta qe te henen ne mengjes tek pyetja e Bulkthit mby arsyet e humbjes te se djathtes. Konkluzioni dele qe PD-ja humbi vota tek FRD-ja, dhe qe nje pjese e saje "mutated" tek LSI-ja pasi LSI-ja kishte garanci pushteti. Pra biznesmen (lexo mafioza) dhe punues ne administrat ndryshuan krahe per te mbajtur punen ose favoret.

Canart kam shkrujatur dhe per ate mundesi. LSI-ja mbase qe dhe ne 2009 e forte. Rama mendonte se pas Gerdecit PD-ja humbte dhe me nje pjese te votave te LSI dhe donte ta zhdukte Meten. Mos harroni konfidencen e Rames ne ate kohe, prandaj ndryshojti kushtetuten. Gjithashtu, Berisha nuk kishte interes si tek nje Mete i dobet si tek nje i forte, pra kishte leverage per nje good deal ketu. Bere nje agreement, ku ne 10 vota LSI, 5 mbeteshin me LSI-ne, 4 tek PD-ja per shembull, dhe 1 tek PS-ja.

Ku e shef problemin nese PS-ja ka humbur vota nga c'kishte ne 2009, duke supozuar qe ne 2009 eshte vjedhur? Perse eshte cudi qe PS ka rene? 

Ne nje fare menyre asgjakundi. Ne nje fare menyreje tjeter problemi mund te jete tek dy gjera.

E para, kur ve ne peshore dy arsye te mundshme: 1) PS-ja ra dhe meqenese Sala qeverisi kaq keq, dhe meqenese kishte gjithe keto skandale, 21 Janari etc; 2) PS-se nuk i vodhen votat dhe kauza e kutise qe pluhur per militantet qe Rama te behej diktatore partije;;; atehere mua arsya e dyte me duket more likely. Mund te shkojme ne shume details pse kjo pune, por ne pergjithesi mbas 8 vjetesh opozite te biesh akoma eshte pakez e habitshme...

Tani ne rast se arsyeja eshte 1 (kjo eshte si midis nje rocku and a hard place); atehere keto zgjedhjet jane zgjedhjet most cynical qe ka patur shqiperia. PS-ja me ulje, dhe qeveria 2009-2013 mbase e vetmja qeveri qe u rrite ne numrin e votave gjate mandatit te dyte. Jo vetem aq, por pjesa qe u rrite qe pjesa me klienteliste dhe e korruptuar (kjo eshte e vertete gjithashtu dhe ne rast se arsyja 2 mbetet, po nejse). E tere ideja se populli u lodhe me Salen nuk ka kuptim ne rast se ka votuar nje nga pjeset me te korruptuar te qeverise sa Sales dhe gjithashtu ka denuar opoziten e 2009-2013.

Ron, meqe jeni ne ket muhabetin e vjedhjes a jo te zgjedhjeve, a e gjen dot sa doli rezultati i referendumit te kushtetutes 94 (mos gaboj), qe pastaj te te them se kur i vjedh votimet berisha.

Nuk e di sa ka dal referendumi, por di qe kesaj here PS kish mbi 100,000 vota me shume se ne 2009. 

Roni, Emigranti te ndihmon mbase ketu. Rendesi ka %, jo 100,000 me shume. Jo per gje, po se me menyren e llogaritjes tende mund te heqim inflacionin e ta nxjerrim saliun si great lideri me te vertete historik.

20% eshte differenca, mbi te cilen nuk mund te behet gje - eshte thene ne kete blog, kur eshte pyetur se sa mban manipulimi.

ka nje hile e gjithe kjo qasja qe berisha nuk vjedh zgjedhje. Nqse rezultati do kish qene i ngushte (si per bashkine e tiranes) asgje nuk me pengon te mendoj qe do vepronte po njesoj. njerezit nuk ndryshojne per dy vjet, sidmos ne moshen dhe formimi e subjektit ne fjale.

per referendumin te pyeta sepse eshte nje situate tejet e ngjashme ne mos gabohem. por nuk kam shifra, e te them te drejten te kerkoj me google, me duket se nuk ia vlen.

Ok, teze e besueshme kjo qe diferenca qe shume e madhe per Berishen te kete vjedhur. Une e pranoj kete linje. Sic pranoj qe ne 2011 Basha nuk i fitojti zgjedhjet. Por ama kjo nuk eshte tamam pyetja ime. Pyetja ime eshte ne rast se 2009 e marrim si te mireqene qe kishte vjedhje, a nuk dele dicka gabim tani qe PS-ja doli po me te njejta numra.

E vetmja menyre qe kjo ka kuptim, pra kishte vjedhje ne 2009 por jo sonte eshte 1) ose PS-ja ra, 2) ose LSI-ja kesaj rradhe morri dhe votat e PS-se.

Absolutisht 1000 perqind qe LSI ka marre votat e PS-se. Shumica e mandateve te LSI-se, une kam perhstypjen do ishin mandate te PS-se, dhe sikur te kishin garuar jo ne koalicion, por perballe njeri tjetrit, sot do flisnim per landslide te Rames.

Pra ti po thua qe Rama kishte numrat, po s'pati vizion se s'dinte te numeronte sa numra kishte, ndaj beri aleance me Meten, duke u detyruar ta ndaje pushtetin me te dhe te rrezikoje dhe PS-ne per kete pushtet momental? lol

Po pse s'pati landslide te Rames ne 2009 kur LSI ishte akoma me e vogel dhe me pak kercenuese, dhe me me pak leverage dhe ndikim ne vota? 

Rama vertet eshte lider medioker, por s'mund te pretendosh ti e une qe e dime me shume se ai se sa e ka capin e sa i ka numrat...ai i puthi bythen Metes me ceremoni ne 1 prill, duke hedhur ne kosh te plehrave me nje te rene te lapsit gjithe kauzen e tij 4 vjecare, vetem e vetem se s'fitonte dot pa Meten, dhe kete ja tha troc te veteve ne mbledhjen jo dhe aq me dyer te mbyllura, kur ata kercenin perpjete per ngjaleancen.

Ti je romantik beyond reasonable romance plako, packa se kjo ne diskutime politike s'eshte dhe aq cute sa ne ato letrare apo shoqerore smiley

"Ngjaleance" e bukur.

Rama u tregua i nxituar ne mosbesimin e tij, u tregua "realist" si te gjithe ne, duke projektuar nje fitore te zorshme. Problemi eshte se sovrani, me kte vote mllefi, tregoi se realiteti paska qene me romantik se c'e kishte projektuar Rama dhe nje bakllavaxhi diabetik si puna jote.

Lulian, s'ka pune romanca ne shifra, ketu e kisha fjalen, s'e kisha per ofendim.

Shifrat jane shume te qarta, ti thjesht rrefuzon ti lexosh se beson, ose do te besosh, ne nje perralle. Do desha shume te ishte ashtu, po sikur te kishte qene, sot s'do ishim duke diskutuar as per Berishe, as per Rame, as per Mete.

Fitorja e sotshme "e Rames" dhe doreheqja nga PD-ja e Berishes ka vetem nje emer: Ilir Meta.

Kuptohet qe po ta largojme argumentin ne kohe jane nje sere shkaqesh dhe zhvillimesh qe sollen midis te gjitha dhe "faktorin Meta" bashke me keto konjuktura e rrethana, por po flasem per ate qe beri ndryshimin para dhe pas votimeve te 23 qershorit 2013.

Dhe ketu eshte ironia, qe ndonese jam shume i gezuar qe Berisha dha doreheqjen nga PD-ja, kjo u arrit sot dhe u arrit pikerisht nga ky njeri, dhe nga keto arsye; dardha e ka bishtin jo vetem mbrapa por goxha te madh, por kjo politikisht eshte me shume me kusure per PS-ne dhe Ramen, me pas per te gjithe.

Megjithate, doreheqja e detyruar e Berishes eshte ne vetvete pozitive, padyshim.

Nuk ta mora per ofendim. As ti ate muhabetin e hallves, shpresoj smiley

Ne fakt, po them qe ke te drejte se ajo qe thashe eshte romantike. Por, fakti qe gjithe ajo PD, me gjithe shtate mandate nga aleatet e vet, eshte degraduar ne dy te pestat e parlamentit, do te thote se pozicioni me romantik (idealist, ta quajme per pedance) do ishte me realisti, dhe pozicioni me realist (pragmatist, ta quajme per koherence) doli ai me impotenti. Kjo vote tregon qe Rama kishte pasur shansin jo vetem te nxirrte ne pension Berishen, si c'e beri, por edhe te perpilonte formularin per pensionin e Metes. E megjithate, zgjodhi te ishte i kujdesshem. Gjynah, se ne kohe romantike, fiton enderrimtari, ndersa i kujdesshmi detyrohet te haje hallven e cinikut.

Po jo pra se analiza jote s'qendron, pikerisht se s'bazohet ne shifra/realitet.

Rama per ate pune ishte me "romantik" se une e se ti, ishte alla-hitlerian, e rrefuzoi aleancen me Meten ne 2009 pikerisht se deshte te qiste ne pension dhe Berishen dhe Meten. Jo per arsyet qe duam ne (per demokratizim etj), po se deshte te kishte pushtet absolut; Berisha duhej mundur se ishte ne qeveri e me Meten s'desh te ndante pushtet, dhe duke pasur bere kodin e tille (me Berishen) supozonte ta qiste Meten jashte loje nje here e mire. E pa qe deshtoi mjerisht (-3 mandate me PD-ne si parti, -4 me PD-ne si koalicion....s'ka alibi kutiste qe justifikon keto shifra), e mati mire takatin e vet, megjithate s'u dorezua atehere nga "romantizmi" (po e quaj 'romantizmi' me ironi ndaj tij, se ishte deshire e paster per pushtet, me cdo kusht).

Me pas sajoi kauzen kutiste qe te mos dorezonte pushtetin e PS-se dhe te kishte mundesi ta provonte prap. E provoi me aq sa mundi dhe sa dinte per te rritur votat rreth tij dhe pakenaqsite ndaj Berishes, duke mos i plas trapi per asnje pasoje, bllokim total i politikes dhe vendit per 3 vjet. E provoi deri ne fillim te ketij viti, por ja qe shifrat i dilnin po aq bloze, ndaj i futi nje anadhim loje gjithe cka beri, perfshi dhe kauzen e 21 janarit qe e kishte bere si Meken e partise se vet, dhe beri aleance me Mr 21 janarin, se ndryshe s'kishte shans tjeter, mendoi me mire pushtet i kufizuar dhe i ndare me Meten sesa nje humbje e garantuar dhe rrezik humbje dhe te partise, te cilen e ka bere fertele dhe veshtire se i mbante dot bashke pas humbjes gjithsesi.

Once more, Ramen e solli ne pushtet Meta kete vit (per qellimet e veta, jo se i plasi per Ramen) dhe po Meta nxorri ne pension Berishen. Ky eshte realiteti i shifrave.

Nejse, I guess we'll have te biem dakort qe s'biem dakort smiley

Me shifra flas edhe une. 49 mandate nuk flasin per cinizem prej skraparlliu, por per Rilindje, ne gjithe kuptimin romantik te fjales. Te njejten firo ne perqindje do kishte pesuar edhe LSI-ja, por Rames s'ia mbajti bytha te vinte perfund dy kerrma, gje qe vota e mllefit tregon se do mund ta bente kesaj rradhe ndryshe nga 2009-a, pa dhe i hyri ne hise Krishtit dhe ringjalli te vdekurin.

.

o punisti i Sales qe bo si kompetent e gjykon Ramen. Une kamnje pyetje: ti e prashikoje kete humbje te shpellarit 1 muaj me pare?

pasi ta kuptosh ket pyetje do kuptosh sa plehre eshte shpellari dhe sa budall je ti. ne se nuk e kupton pse poplli ju urren juve eshte problemi jot.

Tironci, te theme te verteten une akoma se besoj. Me duket si nje enderr e keqe.

besoje prej meje daku. zullumi kur trashet edhe do keputet nje dite. po durt e pastra te Baby Doc cfare bene keto 8 vjet?

Tironco, me mua e ke noku? 

jo daku e kom me xhibin siper sei kam pas gjithmone partizonet. me ty se krruj se mrrifshe qe i vogel ne penallti. por cer jan kta qe po qajn Salen se sma kap truri.

O Lulian, mbase te kam keqkuptuar, si eshte realiteti romantik kur ne mendimet e tua LSI-ja ka marren voten e PS-se e te PD-se? LSI-ja nje nga pjesat me te pista te qeverise 2009-2013? Pse ky populle romantik nuk i dha nje shance FRD-se (jo se eshte kush e di sec fare, por jo kaq keq sa LSI-ja) ose Malajt.

Lulian pasi e kemi hedhur poshte razorin e occamit vetem per te nxjerre Ramen engjell e Bishen djalle, pakez e veshtire te vazhdosh muhabetin kur besimet i ke akoma 1000%. Mua kjo eshte nje nga gjejat qe me habit me shume tek peshku, sa here qe shkruaje shkruaje me gjite ate pasiguri, kurse te tjere jane gjithnje 1001% te sigurte.

Por, I do agree.... qe llogjikisht nuk eshte e pamundur qe PS-ja te kishte per shembull 44% ne 2009, dhe ai 4% vajti tek LSI-ja. Thjeshte kind of unlikely, dhe raises nje mije probleme te tjera qe tani jane shume ne boten of hypotheticals per mua te jeme i zoti ta vazhdoj diskutimin. Duhet te mendohem pak....

E di si eshte puna e vjedhjes se votave? Te dy bajlozet e bejne dhe kryesisht ndaj partickave te vogla pa komisionere e numerues, e tek tuk ne ndonje fshat te thelle bastion te seciles pale edhe votat e bajlozit kundershtar.  Sigurisht me kalimin e kohes vjedhja ka ardhur duke u reduktuar deri tek keto zgjedhje, por jo eliminuar sepse kemi degjuar akuza nga Prifti pershembull per vjedhje.  Tani te mbash ane mes hajdute votash pse njeri eshte me i zoti se tjetri, vjedh me shume se tjetri, e perdor me mire vjedhjen se tjetri per mua eshte qesharake.  Thjesht duhet denuar cdo hajdut vote qoft edhe se vjedh, manipulon, blen, presionon, shantazhon qofte edhe nje vote te vetme.

Jo... Prifti qe i dehur kur akuzonte Ramen se i kishte marre votat ne 2009. Kush tjeter nga e majta e akuzojti ne ate kohe, me ngjane sikur qe Gjinushi.

Ore evidenca atje ja bene mu, ata krijuan sistemin per te vrare partite e vogla, Rama ai qe e shtyu me shume, ndryshuan kushtetuten, por tani keta mendojne se vetem Bisha bente te keqija.

E akuzoi dhe Veliaj athere per vjedhje.

No way? Ramen??? Uaaahhh....

Me sakte Bracen.

Domethene dhe ne opozite justifikimi eshte Berisha i 94-se. Kjo eshte tamam si koha kur Berisha ju hidhte fajin kamunisteve ne 97.

komentet e tua per momentin jane vazhdimisht provokuese. ti i ve tjetrit fjale te cilat ai (tjetri) nuk i ka thene akoma. ndaj, sa te kaloje kjo "vale", marr te drejten te te mos pergjigjem.

Ky eshte nje mekanizem psikqk shume i cuditshem, mendoja se ishte dicka ekskluzive te serbet por mesa duket dhe shqiptaret qenkan "infektuar" nga virusi i festimit te humbjes!

...

Cfare pyetje je duke bere...konkretisht?

Roni do thoshja, you are slipping... i je afruar Leftit qe e vetmja gje per te cilin ishte i zoti qe te hidhte parudha propagandistike, e kur i beje pyejte me te veshtira ose ngecej me goje hapur, ose perseriste nje kasete pre-recorded, ose ofendonte me ndonje thenie ju kamunustat. Keshtu dhe ti, meqenese s'te pelqejne ato qe theme, me ke dekonspiruar si Berishiste te prandreqshem (qe ne fakt jame e sonte nuk me zeje gjumi naten....)

Me pyete a i qendroj tezes se rames i vodhen vota ne 2009. Tu pergjigja po. Te dhashe dhe shpjegim per  shifrat jashtezakonisht te larta te PS ne keto zgjedhje. Pastaj pyetja jote mori pergjigje qe ne zgjedhjet e Bashkise se Tiranes. Hajdutllik i paster votash.

Pastaj ti me dukesh si tip inteligjent. jam i sigurt qe ke aftesi to conect the dots. 2013 PS fiton bindshem...2011 vidhet Tirana haptas...2009 nuk u hapen kurre kutite. 

Akoma se di pergjigjen? PS-ja ra nga 2009? Se ajo qe u rrite numri absolut nuk i mbushe njeriu mendjen qe ka mbaruar gjimanzin me nota mbi mesatate.

Mbase dhe sic kam shkruajtur, LSI-ja i morri vota PS-se ne 2013. Mua nuk me duket tmeresishte e besueshme se koincidenca eshte shume e madhe kurkonsideron renien e Aleances se PD-se qe eshte fiks sa rritja e LSI-se, but who knows.

hidhte parudha propagandistike, e kur i beje pyejte me te veshtira ose ngecej me goje hapur, ose perseriste nje kasete pre-recorded, ose ofendonte me ndonje thenie ju kamunustat.

Te sfidoj te me sjellesh parullat propagandistike qe kam hedh une. Gjithashtu te sfidoj te me sjellesh ofendimet qe kam bere karshi teje.

 

Une akoma nuk di pergjigjen?? Pastaj gjysma e gjerave qe poston jane postera e thenie nga te tjeret. Nejse, u kuptuam. Me mire e leme me aq.

Atehere terhiqem nga kjo linje diskutimi. Komentet e mija jane provokuese ne menyre le te bejme debat, jo ne menyre personale. Gjithashtu kam thene plot here tek ky forum qe mbase e kam gabim...

Por dhe dicka tjeter... ne rast se Rama deri ne 2017 reformon vendin dhe partine, atehere une per shembull nuk do flas me per kutine. Sic njehere e nje kohe, dhe akoma sonte flas mire per punen e tij ne Tirane. Prandaj, nuk para me pelqen linja e llogjikes ku dicka e keqe sonte justifikohet me dicka shume shume me te keqe ne 1994-97.

 

E pashe fjalimin nga kurioziteti, mezi e shtyva duke pritur ndonje surprize, po cne, shumica derrmuese nje puro-fjalim komubyroje per arritjet madheshtore te vendit nen drejtimin e PD-se. Xhanem shfrytezoi vemendjen e perqendruar tek ky moment dhe u perpoq te konturoje historine e vet dhe te PD-se sipas variantit te tij, me nje gjuhe alla-enveriane.

Emocionalisht, te jepte pershtypjen e nje fjalimi (pranimi humbje) qe s'ishte parashikuar/shkruar shume kohe perpara, pertej renditjes se 'arritjeve'.

La pershtypje shume te hidhur kur tha se lamtumira s'eshte ne natyren e tij pasi tha qe jep doreheqjen nga kreu i PD-se, tip 'me hodhen nga kali por une kalin s'e le gjithsesi'. Megjithate shpresoj qe ta kete patur kete jo dhe aq shprehimisht sesa me qellim per te minimizuar dekurajimin dhe kaosin ne PD. Nese e ka patur shprehimisht ashtu, shpresoj qe ta zbythen nga PD-ja relativisht shpejt, me cdo menyre.

Tha dhe qe do rrije ne krye te PD-se deri nga shtatori kur te behen zgjedhje te reja ne parti, dhe se PD-ja paskesh qene burim i papare idesh interesante dhe liderash te zote. Falenderoi gjithashtu Ameriken vecanerisht.

Gjithsesi, shyqyr qe erdhi kjo dite se i eshte imponuar shqipmiletit (e stampuar si tatuazh ne tru) ka 22 vjet.

P.S. Te vinte keq per Erlen aty qe lotohej here pas here dhe kamera s'i ndahej, sic *ihej qarte.

Po largohem por litarin po jua le jashte. Komunistet nuk dorezohen. Me jepni nje kreher. VFLP.
Sinqerisht, ky do i kish sherbyer me mire shqiptarve po te ishte bere komik, tip One man show.
E ka dhunti imagjinaten dhe plastiken e fytyres. Hajt nuk e deshi fati.

Written by Hamit TAKAMonday, 24 June 2013 21:36

E gjeten shkakun e humbjes.Populli yne eshte pa kulture.

dhe me e rendesishmja...mosmirnjohes!!!

Normale pra, s'kemi lindur te tere ne vila rinashimentale dhe bejme shetitje ne pedonale

Mund te merrte dhe ca personazhe ketu nga peshku dhe ti perdorte si imitues zhurmash per monoloqet e tij. Ça te besh, kur s'do fati ......

Me kete qe shkroi ma beri pishman. Anallim loje çuna. Rifillojme votimet te djelen qe vjen.

Ne fakt ,kur vajti tek presidenti dje aty me shkoi mendja dhe mua .Thashe se nga trauma e madhe kishte ikur menderisht dhe I kishte Nishonit te anullonte zgjedhjet .Dhe pastaj Nishani I kapur gafil mori ne tel. Bashen duke I thene te vinte e te merrte liderin ,njesoj si djemte qe vene e marrin baben nga pijetorja kur Jane bere xurxull e su mbajne kembet te shkojne ne shtepi.

 

Hahaha, e papranueshme NE nje realitet perendimor por shume probabel ne absurdistanin shqipetar

Ish nënkryetari i Kuvendit dhe deputet i Lëvizjes Socialiste për Integrim, z.Nasip Naço, deklaroi dje se “jemi forcë kryesore në Shqipëri”, duke shtuar se Partia Socialiste sipas tij, ka mbetur në vendnumëro në këtë proces zgjedhor. “LSI është lokomotiva, sot që flasim, LSI është forcë kryesore në Shqipëri, kjo është e qartë. Ne jemi rritur, ne jemi lokomotiva dhe vagonët kanë mbetur në vend”,  

...fillun ger-veret pa i mare ala celsat e kashtes,kena me pa gallat pash zotin smiley

 

Pyete pak Nasipin, a krijon dot qeverine me 17 deputete?

84-17= ?

.

Ata e zbuan në mënyrë poshtëruese nga politika për të gjitha arsyet që thashë më lart. Kishin provuar ta zbonin me referendum popullor më 1994, por ai mbijetoi. Kishin provuar të largonin me vota me 1996, por ai ua vodhi. Kishin provuar ta largonin me armë si më 1997, dhe ai u rikthye. Provuan të mbijetonin në pushtetin e ri të tij, dhe ai vrau për të vjedhur në Gërdec dhe fali vrasësit, gjurmët e të cilëve të çonin në shtëpinë e tij. Provuan të protestonin para zyrës së tij, ai i vrau dhe u tall me viktimat duke u thënë shqiptarëve se i vrau Edi Rama. Shqiptarëve nuk i kish ngelur më asgjë të bënin kundër tij. Të majtë dhe të djathtë më 23 qershor sikur ishin parë sy më sy dhe në një kryengritje të heshtur e ndëshkuan aq fort sa të mos kish fuqi as të fliste për 48 orë. Këto janë zgjedhjet më inteligjente, më të qarta, dhe më dramatike që populli shqiptar ka bërë në kaq pak vite demokraci në historinë e tij. Kjo është një fitore e pazakontë që diktohet nga makthi se qëndrimi i atij njeriu në politikë do ta kthente Shqipërinë në një shkretëtirë vlerash demokratike dhe njerëzore.

Ata e zbuan në mënyrë poshtëruese nga politika për të gjitha arsyet që thashë më lart. Kishin provuar ta zbonin me referendum popullor më 1994, por ai mbijetoi. Kishin provuar të largonin me vota me 1996, por ai ua vodhi. Kishin provuar ta largonin me armë si më 1997, dhe ai u rikthye. Provuan të mbijetonin në pushtetin e ri të tij, dhe ai vrau për të vjedhur në Gërdec dhe fali vrasësit, gjurmët e të cilëve të çonin në shtëpinë e tij. Provuan të protestonin para zyrës së tij, ai i vrau dhe u tall me viktimat duke u thënë shqiptarëve se i vrau Edi Rama. Shqiptarëve nuk i kish ngelur më asgjë të bënin kundër tij. Të majtë dhe të djathtë më 23 qershor sikur ishin parë sy më sy dhe në një kryengritje të heshtur e ndëshkuan aq fort sa të mos kish fuqi as të fliste për 48 orë. Këto janë zgjedhjet më inteligjente, më të qarta, dhe më dramatike që populli shqiptar ka bërë në kaq pak vite demokraci në historinë e tij. Kjo është një fitore e pazakontë që diktohet nga makthi se qëndrimi i atij njeriu në politikë do ta kthente Shqipërinë në një shkretëtirë vlerash demokratike dhe njerëzore.

/bears repeating

 

 

The world was almost won by such an ape! The nations put him where his kind belong. But do not rejoice too soon at your escape — The womb he crawled from is still going strong.Bertold Brecht

Po ta shikosh me sy kritik dhe te mprehte, kritika, kundershtia, e urrejtja drejtuar ndaj Berishes ne peshk eshte thjesht tribale, nje gegofobi helmatike e nje krahinizem barbar.  Gjithemone shikon qe turfullimat ndaj Berishes degjenerojne ne permendjen e Vicidolit (po te besh nje search query te ketij termi  ne te gjitha format e tij, kush e di ka rrezik del fjala me e perdorur

Jo.

Termi "vucidol" ka goxha me pak rezultate nga Peshku sesa "malok" lol

Ndera "katunar" dhe "tirons" kane pak a shume te njejtat rezultate.

S'me le faqja ti bej link rezultateve nga google po mund te kerkosh ne google me "fjalakyce site: peshkupauje.com" (pa hapesire midis site: dhe adreses se peshkut) dhe shikon sa rezultate (hits) ka secila fjale 

Jo Vucidol, por Vuqidol

Kaqoli nga Vuqidoli

Fjalim emocional.

As gjashte muaj nuk do ta kete te gjate ky koalicin, dy qener nuk mund te hane ne nje govate smiley

hongren 4 vjet po i her.

Ky i riu eshte bulldogsmiley

qeka me Georgian smiley

 

smiley mer po keta peshqt blu nga sinori tim pse e kan humbur kaq s'po behen te gjalle?

ket ore te lejn ty gjithmone... nisen nga emri m'duket smiley

 

Si puna e boksjerve thu ti pasi merr nje knokout deri sa e mbledh menjen, me nja dy shpulla e tu i hedh uje? ene prap ne dyluftimsmiley

shaka bojm. kur bonim pun prodhuse ne shkolle, me kujtohet i shok qe fillonte e punonte vetem kur vinte pushimi. Qe ta shifshin medemek. Cer bo mer Leke (kshu e qunin), i thoshim ne. Puna ne pushim ka rendiment me te nolt, thoshte smiley

do hane, do hane  sepse kane kucedren perballe. Ju se kuptoni ende sa i urryer eshte Berishizmi. Metes dhe rames i ka ra bixha, vetem me qene mongoloid me i ra te mires me shkop. Populli u tregua heroik dhe i dhuroi te pamunduren.

hej, experienca e Nanos besoj qe nuk le asi ven per eufori.

pushteti degradohet sa hap e myll syte.

nano ishte megaloman dhe e kishte bere burgun. keta e kane burgun para, pse cfare jemi ne salista qe sakrifikojne vendin per lider plehren. kjo na dallon ne nga keta te kryeshpellarit. kur kryeminstri i shqiperise te futet ne burg per korrupsion atehere klasa politike meriton te quhet elite. Krye-shpellari ka ca vrasje ne kurriz, me falni ne se e keni harru po ata te vdekun jan.

Shpresoj qe Meta te behet minister drejtesie e ta kalbi Salen ne burge se Meta ka treguar qe ja fute Sales kembet ne nje kepuce. Ate dite, sic u largua Lefti, dhe une me bishtin poshte do largohem nga peshku.... ose si Pateku, do theme qe kame qene gjithnje Ramist i kamufluar.

Minister Drejtesie do behet Avokat NGjela e shpresoj te bej reforme ne drejtesi.  

por ne burg ste fut ministri. Daku ti do rrish tu pi espresso nese cameraman dritani do nxjerri ndonje video aktuale mbas 2 vjetesh???? kjo eshte ajo qe ndan Salistin nga qytetari.

Keta kane marre vote popullore dhe po tradhetuan enderren e shpresen popullore duhen me u mbyt me peshtyma e jo vota.Rilindja dukesh  qesharake si ide por ky lloj votimi i vuri Edin e Meten perpara nje lutjeje popullore per Rilindje. do zhgenjejne??? duhet ti penalizojme me keq se Saline por pa Saline.  

Ashtu mendoj dhe une. Te zhgenjeje Meta??? Une nuk di nje rast, nje rast te vetem, nje rast ne kete bote, ku Meta ka zhgenjyer. Por ne rast se zhgenjene, nuk ka rendesi qe do jete hera e pare si per te e per Ramen, denimi duhet te jete maksimal.

Une pashe popullin Shqiptar aktiv kesaj rradhe e prandaj kam shprese. Shqiptaret treguan nje gjakftohtesi  mistike per te gezuar  te drejten e aplikimit  te votes dhe kontrolluan politikanet.

 Shqiptaret cuditerisht u sollen si nje trup i vetem, ishte e mrekullueshme dhe e pa-imagjinueshme qe nje popull i abuzuar nga fqinjet dhe pushtetaret e vet arriti kete lloj pjekurie. ne kishim vite  qe nuk kontrollonim me elitat tona politike me vote sepse ato  gezonin luksin e trafikimit te votes ku me imorali mbetet salliu. Kaqi do rrij me te apo do zbuloj se nuk e ka dorezu ende teseren e PS?

Kishim dy arsye ta respektonim sot Sali Berishën, nëse ishte i sinqertë në pranimin e humbjes dhe nëse ishte i vërtetë në dorëheqjen e tij. Ai nuk na dha asnjë prej këtyre arsyeve.

Sali Berisha pranoi humbjen në një fjalim që imiton gjithë jetën e tij politike; i pavërtetë, i papenduar dhe i padrejtë me mbështetësit e vet. Në një moment final të jetës së tij politike, për të mos thënë në fjalimin e tij të fundit politik, njeriu merr përsipër të reflektojë për arsyet e vërteta të humbjes në politikë. Ai fliste vërtet para njerëzve të përlotur, të cilët ndjehen të tradhtuar në kauzën e tyre nga kjo humbje poshtëruese, por fliste dhe para miliona shqiptarëve, përfshi ata që e kanë ndëshkuar me një votë që i ngjan një kryengritje të heshtur.

Sali Berisha nuk i ka marrë asnjëherë seriozisht mesazhet e shqiptarëve, dhe nuk i mori sot në fjalimin e tij të fundit politik. Dhe kjo është arsyeja përse këtë njeri nuk e respekton dot, as kur ikën si qen i rrahur nga populli shqiptar në shtëpi të vet. Në atë Familje që ka hyrë në gjak me këtë vend

http://www.gazetatema.net/web/2013/06/26/i-genjeshtert-dhe-ne-ikje/

Do i bjere tirazhi Meros tani qe iku Sala, do me vije keq edhe per fiksin e Cakulit qe s'do te kete me kamer te fshehte.

Demokrateve u duhet nje Gen Plan i studjuar ku te reflektohet jo kjo humbje por tere rruga me plot gabime e faje te lidershipit.Ata, sipas meje duhet te kerkojne Aleksander Meksin per te kontribuar ne kete domozdoshmeri.
Askush nuk i njeh problemet e PD-si MEKSI. Por me kushtin qe Berisha ti rrije tani e mbrapa larg perzjerjes me perzgjedhjen e lidershipit te ri te PD-se
Mirepo une nuk e di ne do pranonte Leka

Spartaku ka dhene ok e tij? smiley

 

PD nuk ka nevoje per perzgjedhje nga ndonjeri prej nesh apo prej "atyre". PD ka nevoje per zgjedhje te lira brenda jo vetem perkryetarin por per te tere klasen drejtuese te saj. Deri me sot u shty si u shty, pa ide, pa platforme, pa ditur se cilen klase apo klasa shoqerore perfaqesonte, pa ditur se cilet probleme shoqerore kerkonte te zgjidhte. Tani, pas ketij dajaku, duhet te nise per se mbari. Ata qe jane aty sot e shprehen edhe dje neper TV-ra qe nuk kane asnje deshire te nisin nje proces te tille. Kjo do te thote qe jane te destinuar per te qene ne opozite minimumi 8 vite por ka gjasa edhe 12. Le t'i therrasin trurit urgjentisht!

 

P.S. Mire Sala e pranoi qe ishte humbes por keta qe e shoqeronin nga pas ne cdo marrezi te tijen cfare quhen? Fitues valle?

Ja lidershipi i ujit te ndenjur  qe prodhon idolatri dhe urrejtje: 

 

I zmadhoni shume keto gjerat qe shkruhen ne facebook. Psikopate ka plot bota.

Jo jo nuk i zmadhoj, diskursi politik ne Shqiperi eshte ai i urrejtjes dhe kete ne pergjithesi e ka promovuar dhe ky model lidershipi. 

Urrejtja eshte midis milideleve. Gjithnje ata (politikanet) luajne me ta por me njeri tjetrin nuk kane fare, por fare, urrejtje. Kemi patur bashkimin Rama-Berisha (2008-09), Meta-Berisha (2009-13), tani Rama-Meta (2013+). Milidelet do pellasin, do thone shiko si e shpartalluam Berishen, ose do thone qe Rama eshte ne krevat me Dashin ose eshte psikopat... lol... mbaj mend si tani qe gjate 21 Janarit flitej per djalin e Gramoz Rucit te arrestuar, e thuhej qe Ruci kishte marre ne telefon Berishen, e me qesharakje, kishte njerez ketu (se mbaj mend kushe) qe thoshnin se do qe e pamundur per Rucin te fliste ne telefone me Berishen. Se milidelet mendojne se Ruci urrene Berishen...

Ohu ngjalat e shpartallimet i ha populli atje, pa le se cthone per Ramen apo Berishen.

Ata siper jane te semure por mos harro se eshte Doktori qe urrejtjen e fryu si kurre ndonjehere. Sa me shpejt qe Shqiptaret  ta shohin doktorin si HEQIM e jo si MESIA, aq me te mire do e bejne zgjedhjen e rradhes. 

Te keqen e atij te kancerit ne gryke, ai shume shume komunen e vet mallkoi, kurse ky gjysmen e Shqiperise. A ka ndonje te dhene sa veta kane ikur nga fiqiri pas humbjes se PD-se dhe doreheqjes se Saliut? Po thuajuni te shkreteve qe prijesi i shqiptareve vetem nje beteje humbi, po luften e ka te fituar. Ky ishte vetem nje rrezim i vogel nga kali, po ai shpejt do te ringrihet e do te kaleroje drejt fitoreve te reja. 

Nuk ma merre mendja. Mendoj se do marri rrugen e Nanos... e di vete Berisha qe nuk fiton me... prandaj ka pregatitur Lulin. Per mua Bode do qe me mire, se ceshtja e 21 Janarit do jete gjithnje si nje pyetje mbi Lulin.

As mos e mendo, nuk eshte i njejti stof me Nanon ky

Nuk eshte. Ne fakt une mendoj se Meta dhe Nano jane njesoj. Ju pelqen paraja dhe qejfi. Berisha e Rama nga ana tjeter ju pelqen pushteti. Besoj se Rama nuk do bente 7% e as Berisha. Por nuk ka rendesi tani me aq shume cfare lloje soji eshte Berisha... perseri duhet te pranosh qe ne pergjithesi ai di te mati gjerat, e besoj se e kupton qe i ka ikur koha. Ta theme ndryshe, Berisha e di qe po mbajti PD-ne nuk fiton ne 2017, dhe 2021 eshte shume larg, keshtu qe nuk e ka problem ta leje.

A e kupton qe ai eshte tipi qe mendon se vetem ai mund t'i beje gjerat? Ai mund te vere kete e ate kryetar, po eshte ai qe i leviz prape fijet. Pa Sali ska parti.

Honestly, koha do e tregoje. Por nuk e mendoj se do jete ashtu. Ne politiken shqiptare patem nje black swan event ku Sala, yes the Berisha, kuptojti se i iku koha. Mbase jame gabim. Kjo pa Sali ska parti eshte pakez budallek (no disrespect). Ka plot parti ne shume vende qe jane shume me te forta kur liderat i kane te dobta. Partite amerikane nuk kane fare lidera de facto. Do thuashe ti THIS IS SHQIPERI, po dhe ne shqiperi ashtu do ndodhi. Kur PS-ja kishte dhe Meten te forte, dhe Ramen te forte, dhe Nanon te forte, nuk u zhduke.

Tani po flet kot. Skrahasohet PS-ja me PD-ne kur vjen puna te kryetari. Ti besoj e ke degjuar se c;thoshin per Nanon, eshte si nje shofer autobuzi i pire qe ia le timonin kujt te deshiroje. Kurse Sala eshte pronari i autobuzit, shoferi,  fatorinoja, mekaniku, gjithcka. Eshte e vertete qe me moshe po e lene energjite, po nuk e besoj deshira. Bishti i qenit ... nuk behet dot bisht maceje

Vajti vone per mua, keshtu qe ky eshte komenti i fundit. Delegation nuk qe pika e forte e Sales. Por kjo nuk do te thote qe pa te partia do zhduket... eshte shume e veshtite te dishe si do vene punet, por jame i sigurte qe vakumi qe Sala do leje nuk do jete fare problem per PD-ne. Ne fakt mund te jete dicka pozitive. Gjeja me e keqe qe do ndodhte do qe sikur me njehere te kishte nje lider tjeter te forte apo te mbante Salen.

Skrahasohet PS-ja me PD-ne, duhet ta korigjoshe ne "nuk krahasohej," se tani ndryshimi eshte me i vogel sa mendon. Cdo njeri qe flet kunder Rames e ka vendin ku e ka Malaj, me milidelet nga mbrapa duke e share si Nanoist te dekonspiruar.

Them "s'krahasohet" meqe e bere krahasimin tani smiley Ajo qe po them eshte qe sa kohe te jete Sala me kembe e me duar, ai do te jete njeshi i asaj partie, nuk po them pas tij do te shkrihet partia. Naten

Po ku le gje Saliu ore derezi? Saliun minister te sporteve ta vesh e pushton karrigen e Kryeministrit. nuk ka kulture te qeverise por te pushtoje. E ke kryeminister deri ne shtator keshtu qe do ja degjosh sherrin. Ti vret mendjen a do fitoje PD ne zgjdhjet e ardhshme? qeke militant dhe me vjen keq por Saliu ka qene armiku i PDs bashke me ju militantet qe mendonit se ska PD pa Saliun. jeni te djegur perfundimisht.

Jo militant. Une jame adhurues i Sales.

une jam adhurues i militanteve sepse luftojne qe ministrat te vjedhin. ke pa ndonje militant te pa abuzuar apo ndonje minister a deputet te pakenaqur?

po ti, pse ke shok te tille rob?

Nuk kam shok te tille, ishte bere share tek  demotivational , shyqyr qe ka rob qe reagojne. Po ti si gjithmone me dukesh shume close minded nese mendon se kam shoqeri te tille!!

http://www.gazetatema.net/web/wp-content/uploads/2013/06/berisha-qan-1.jpg

 

Nje gje nuk kuptoj dot,ky tani po qan sepse u mund apo per pushtetin qe humbi???

Kjo tregon edhe nje here mentalitetin e tij diktatorial qe e ka menduar pushtetin te perhershem dhe se nuk do te humbiste kurre,por populli te coi ne shtepi dhe te nxori ne pension,tani ti jep doreheqjen formalisht por do te qendrosh ne prapaskene,pak turp nuk te vjen,e shpure PD ne nivele ku nuk ka qene me perpare,me deputete kameleon,me Kac Islamin etj,ke spastruar nga partia cdo ze te qenesishem dhe ke lene ca servila,kopje te tuat qe populli i neverit por ti nuk je ne gjendje ta kuptosh kete sepse ne trurin tend ti beson genjeshtrat qe ke shpikur vete,beson ne Shqiperine te dyten pas Gjermanise,ne shqiperine vend i zhvilluar kur e ke lene ne nje vend mesjetar ku administrata eshte parti dhe partia administrate,ku universitetet jane cerdhe korupsioni dhe ti i shisje si perparim i madh.Ti duhet te zhdukesh nga jeta publike,Shqiptaret te vune mbi 70% nje kryq te madh ne fytyre dhe ta hoqen vizen(jo vizat amerikane) ti mendon ne mendjen tende se ata u genjyen  nga premtimet e Rames per takse progresive kur po ti pyesesh shqiptaret mbi 90% nuk e di cdo te thote,jo o Sali,shqiptaret te votuan kunder jo per program por per neverine qe ju shkakton,ju merzite edhe verioreve qe te kishin idhull duke i lene ne varferi ekstreme per 20 vjet,vetem kuksi te votoi,qyteti me numrin me te madh te njerezve qe jetojne me 30 000 lek asistence dhe aty nje pjese te vuri kryqin.

Por ti Sali perseri nuk kupton,kishe shansin ta mbyllje me nder dhe te jetoje i qete si cdo pensionist por ti je bere njesh me pushtetin sa nuk e kupton dot veten pa te,qenia jote eshte gjysmake pa te,ti vuan kur nuk e ke dhe je i gatshem edhe te derdhesh gjak per te.

Me vjen keq per ty Sali,ti je bere per tu meshiruar.

O Rono, ti je rast i pashprese mer daj. Ti je me keq se Lefty. Te rrofte kultura qe pretendo se ke. 

Te te jap dhe nje fakt tjeter, megjithese kur nuk ta mbush mendjen muhametali zor se ka per te hy gje ne koke. 

IPR marketing, qe i ra ne koke rezultati te 2013 i kishte rene ne koke dhe rezultatit te 2009!!! Prandaj e morri prap OraNews. Si i bie tani, qe e njejta metodologji njehere eshte shume e sakte e njehere jo?

Biles Ilva Tare dje tregoj dhe nje detaj qe eshte komplet i vertete sepse e kam pare me syte e mia. Ata kishin bere nje sondazh dhe per Tiranen ne 2011 po qe nuk u publikua, dhe qe e nxirrte garen "impossible to call". Ky sondazh i ka shku dhe Rames biles atehere, sipas Ilves. Dhe 2011 nuk ishte fare surprize sic e quan ti, ishte komplet e barabarte me shumen PD+LSI te 2009. Berisha mbasi vodhi 10 vota, po vetem kaq. 

Sinqerishte nuk ja vlen. Mentaliteti i tyre nuk shkon me shume se "ja futem Sales." Per disa nuk eshte as ja futum Sales, por eshte ja futem Leftit apo Patekut. Per disa te tjere eshte ja futem te baraslargumeve, ata Berishistat qe dine shkrime e kendim.

Nga 2008 keta e ka ngrene kaq here genjeshtren sa qe nuk do zgjohen tani. Kur keta per shembull ishin pa probleme me ngjalacionin, ti mendon sikur tani do behen te llogjikshem apo me moral, apo me nje mundesi per te pare interesa mbi bindjet (ose preconceptions) e tyre te vogla? Sikur neser Rama te dali e te thote kauza e kutise qe e kote e pavertete... Keta do dalin ne forum e do thone, e shikoni mo demokrat, nga 2009-2013 jua e kemi futur dhe me kutite e jo vetem me votat.

PR marketing, qe i ra ne koke rezultati te 2013 i kishte rene ne koke dhe rezultatit te 2009!!! 

Ou...pse kshu e qiti PR marketing rezulatatin, 84 mandate per te majten???

Me lejo ta perdor argumentin tat por me nje "twist" te vogel. Hajde marim "margin of error" te PR marketing per rezultatin e te majtes ne 2013 dhe e aplikojme te rezultati i 2009. 

 

56% vote popullore.

Mund ta perdoresh marzhin e gabimit, ose mund te thuash akoma me sakte qe e kapen fiks rezultatin.

PS, respekte per Brazilin. Nuk ma merre mendja se ne per shembull ne nje moment krenarie (sic Boterori eshte per Brazilin, ngarje te tilla jane me shume white elephants krenarie) mund ti benim kaq kritike qeverise per arsye te qarta (se keshtu, in general direction, ne jemi te paret per kritika). Mendo kritiken qe Lubonja per shembull merre ne lidhje me nacionalizmin, e krahasoje me sesi populli brazilian nuk e ka problem te demonstroje kur Brazili i tregon "fytyren me te mire" botes.

Ababa sa te trishtum dylat e Sales. Ah mer Like qysh ja fute kshu dylit vicidolit mer cun. I bone gjith maloket tu qajt, ja hoqe paret nga duret. Ja more Sales kalin me gjith karroc. smiley

http://youtu.be/sNXHpg2Rg9w

Andi Bushati ka shkruar një shkrim me titull “Kush e pa mbretin lakuriq?”, dhe aty shpjegon shkaqet e disfatës së Sali Berishës. Përgjigja, sipas tij, është “vetëm tek një fakt, që është edhe një nga shkaqet kryesore të disfatës së sotme të Berishës: falsiteti i regjimit që ai tentoi të ngrejë”.

Dhe më poshtë përkufizon regjimin fals të Berishës: “Nuk qe vetëm çmenduria e njeriut me rini të përjetshme, me rekorde në not dhe në ngjitje lartësish, që do na printe edhe në 35 vitet e ardhshme. Nuk qe vetëm fluturimi i përçartë i prijësit që u fliste njerëzve në mjerim, për rekorde alla gjermane dhe për superfuqi energjetike në rajon. Jo, ajo qe më shumë se kaq. Në shërbim të saj u vu një luzmë servilësh që përkrahnin dhe zbukuronin çdo xhevahir që dilte nga goja e udhëheqësit. E atyre që luftonin me idenë se për të mbrojtur gardhin e kryeministrisë duhej vrarë. Se fajtorë nuk qenë vrasësit, por ata që ua çuan në shteg. Se për të vjedhur fitoren në filigran të liderit të opozitës, duhej mbështetur alibia e numërimit të çdo vote. Se në batërdinë që u bë me koncesionet e hidrocentraleve kishin përfituar edhe kushërinj të socialistëve. Se me njerëzit e fabrikës së vdekjes ishin të lidhur edhe opozitarët. Se vjedhja skandaloze në Rrugën e Kombit ishte një shpikje e atyre që s’e donin kombin të bashkuar. Se shpërthimi i Gërdecit qe një krim i atyre që s’e donin Shqipërinë në NATO. Se për të shkuar në Europë s’na pengonte asgjë përveç tre ligjeve. Se udhëtimi pa viza drejt Amerikës, qe një ëndërr që mund ta plotësonte vetëm Berisha.”

http://www.gazetatema.net/web/2013/06/26/kush-e-pa-mbretin-lakuriq/

Se mu kujtua, 10.000 lek ben vizita e 20.000 lek puna per pastrimin e veshit ne sistemin shendetsor shqiptar !!

1.

Berisha dhe klani i tij i ngushte jane sot nje nga familjet me te pasura shqiptare te te gjitha koherave.

2.

Ai vijon te mbetet udheheqes i padiskutueshem i forces se vetme te se djathtes, - njekohesisht forca e dyte me e madhe dhe udheheqese e opozites se vendit, - dhe do te pilotoje ne krye te saj njeriun e tij.

3.

Berisha ka perballe nje koalicion te madh, por jo te fuqishem, pasi i mungon kohezioni; perplasja mes Rames dhe Metes per pushtetin e madh ekzekutiv dhe ate te Partise Socialiste do te jete lajtmotivi i nendheshem, qe do te kushtezoje (per keq, mendoj) gjithe veprimtarine e shumices qe nga ky moment qe po flasim

4.

Si konkluzion, Berisha dhe e keqja qe ai perfaqeson humben nje beteje, por jo luften. Ne kete pike, une mendoj se Edi Rama dhe Partia Socialiste kane shansin historik ti bejne nje sherbim te madh ketij vendi permes dy aksioneve specifike:

A) nisjes dhe incentivimit te dialogut me pjesen e shendetshme te se djathtes jo-berishiste, si edhe mbeshtetjen e saj (qofte edhe okulte) ne betejen per fitoren e lidershipit te ketij kampi;

B) braktisjen e pjeses se kalbur te koalicionit te saj, LSI-ne

Keto dy aksione do te sillnin pastrimin e skenes politike dhe publike nga fenomeni me negativ qe ka kushtezuar shtetin dhe shoqerine shqiptare keto vite tranzicioni, klientelizmi. 

 

Ajo qe me ben me teper pershtypje ne keto zgjedhje eshte fakti se te gjithe ata qe gjasme duhet te dalin gjygjeve e te japin llogari per korrupsion e vjedhje e pasurim ilegal si te majte si te djathte si te mesem jane perseri deputeter ne parlament smiley

Mos e kane bo gjo me llafe me njeri tjetrin?

 

Njera dore lan tjetren dhe te dyja bejne zhul fytyren (Shqiperine)

E drejte ... nuk shpjegohet dot ndryshe !

A eshte fundi i nje epoke? Une them se po, eshte fundi i nje epoke qe filloi me Enveri-n dhe perfundoje me Sali-un. Vota e popullit ishte shume e qarte si nje vote kunder sali-ut dhe jo si nje vote per PS-ne. Nese PS-ja dhe Edi Rama do te jete partia qe do te kene qejf me shume shqipetaret kete do ta shohim mbas 4 viteve. Por sot populli me vullnetin e tij tregoi se u distancua perfundimisht nga epoka e diktatures dhe e ketij frymori hibrid, qe ndoshta shkencetaret nuk do ta perfshijne ne qenjet humane.

Ah mer Berber, durove sa durove po te "frymori" perfundove

Te gjithe huazojme gjetje apo shprehje te te te tjereve kur na pelqen apo jo?

A u qetesua ndopak miku yt dhe i imi, i fundit i Mohikaneve zoti Ben?

"frymori hibrid, qe ndoshta shkencetaret nuk do ta perfshijne ne qenjet humane."

per çin e ke fjalen o tim per kuçedren me shtate koka... po paske ngel i traumatizum o i shkret shko bo noj vizit ke noj psikolog se vetem rama e meta nuk te sheron nga inkubet e nates

lere te shkretin se s'eshte asgje me teper se nje kerpushe qeni

O deion kur je larg e perjeton me shume humbjen e njeriut te zemres. Por te garantoj se ai qe ti ke humbur nuk ishte njeri, por pis frymor.

Po e kam fjalen per Sali Berishen, per kucedren plake dhe tinezare qe nuk pati asnje dite paqe me kete vend e kete popull.

Ne fakt vizitat tek psikologu eshte mire te behen regullisht dhe une i bej. Por, kete keshille duhet tia kishe thene me kohe e vakt kucedres plake se mbase do te te kishte degjuar. E keshtu do te te kishim shpetuar me shpejt nga kthetrat e Edres.

Po ku je mor berber se na mori malli!

Kukesi nuk dorzohet smiley 

Shyqyr thuaj !! Le qe me duket se do kerkohet hapja e kutive andej,lexova se ka nje sherr a ku di une,do ishte bukur sikur te kerkohej e te realizohej hapja e kutive te votimit e rinumerim i votave me te njejtin ligj elektoral.

Ca shyqyr me vjen per te qesh smiley nejse kam info te sigurta qe nje vote eshte shit per 70Euro per nje pjese te mire te elektoratit, nrrim feje ne LSI 

Nejse prap se prap nje shumice nuk e ka shit nerin smiley

Kerko hapjen e kutive...te fusim brenda kush ka prekur voten!!

Ca hapjesh kutish oresmiley mua me zhlokalizuan smiley Nuk jam Kuksiane , kjo sepse jetoj ne Tajrone, nuk kam te drejte te kerkoj asgje smiley 

As une nuk jam Kuksian..dhe me qe ra llafi : Ajo Tajrona ku jeton ti sot i merr te keqen Kuksit,seriozisht kjo!!

Po verej qe pervec loteve, paskan plas dhe vargjet-elegji per Salen...eh ky shirit i zi,nje ton me hekur,pat than. smiley

heren e pare (ne 85-en) si tragjedi, te dyten si farse.

po hajt, se e fundit eshte. dava lui bonaparti.

smileyJa kte qe po thu ti e kam shkruj n'mjes status ne fcb. 

ku e gjete mor Em ? Ca shokesh paske dhe ti hahahahahhaha

Emo, 

Kur lexova komentet mbi bacen, me siper, mu kujtu kur kam taku i Bac ne Kosove heren e funit atje, 1.90+ i gjate, 72 vjec, mustaku bardh nje pellemb...

Hapa vidjon kur cte shifsha... baca kish var tangat e grus mbi ksul, kish vesh i kemishe fraku prej gjermanie, ish 56 vjec dhe ish antar i komitetit qendror te LDK-se... na dhjeu globalizmi...

 

smiley

smiley

 

Dynden restauratoret!!!! Po prisni more te barazlarguar, nuk i eshte bere ende busti, e jo me ti duken krisjet e para.

Iku qelbesira!!!! Bofshim hajer si popull!!!!

Ed Rama ta maje vath ne vesh ket zbythje qe ju be Berishes.  Po nuk punoi keto 4 vjet i njejni fund e pret.

Po nuk punoi keto 4 vjet i njejni fund e pret.

jo me jo ska munci

akoma nuk besoni ju berishistet? smiley A ju tham qe do ta hedhim me 23 qershor, thate "jo me jo ska munci" ... qe ku jemi...

 

Jeni te rrepte skam ca te them, vetem mos i bini Rames kshu si Berishes amon. smiley

prit prit, se s'ke pa gjo hic. tashti do shofin tym kavaje komunistat!

Këtë këshillë jepja Ilir Metës, jo Ramës që nuk mund të bëjë asgjë me aq deputetë sa ka në parlament, Rama është një kukull në dorën e Ilirit....

nga ty pres epos 2.0 per bemat e Berishes... mo harxho kot kohe me ne ne peshk...

Berisha nuk u ba kurrë kukull, 22 vjet luajti me kukullat komuniste, 

mundi Ramizin, Fatosin. Ramën në 2009- 2011, humbi me Ilir Metën në 2013-tën...

për kohën time mos u shqetëso, kam dhe më tepro....

qashtu, per keto bema te tijat pres te thuresh vargje!!!!!

E thura për fituesin

KUKULL

Garove
nuk fitove,
në vend mbete
në kukull përfundove
në dorë të tjerve.

Kukulla
lojë për fëmijë,
herë ka rroba,
të bukura,
herë mbetet lakuriq.....

O xhaelga, PS ka marr 1 mandat me shumese ne 2009!

Thjeshte per korrektesi!!!

o ron ti dike me numuru me mir se Rama ke hum kot me duket

K qen me objektiv ne komunikimin me xhaelgen. Cn ky ndryshim/

Si thai ai greku, Platonin e kam mik por me shume mik kam te verteten!

PS ne 2009 mori 65 mandate kurse ne 2013 ka mor 66. Keto jane fakte qe nuk mund te anashkalohen!

 

per Bamen:

me keq!

se ky qe po pirdhet tani i ka te pakten kta ishujt tribale qe ia knojn naj strofe Muji e Halili, po rama s'do kete asnji per be, as per t'i nigju kongen e fundit te mjellmes.

ps. shife i cik corovoden heroike te ajo tema e toses. qytet model, njerez te perparuar, levizje me vizion dhe botkuptim modern!

çudi e modhe qe Rama sdo kete asnji per be.... per zotin ky optimizmi yt spektakolar eshte per tu admiruar apo ndofta e ke meqe ket rradh ka hy i kultur e modhe

shum i komplikum komenti, laura l. s'un e ndjek dot. 

c'bohet asaj italie? smiley

 

shyqyr zotit jom tu e thek per dit buze detit e tu bo galllat ke ppu

masanej nuk e di ate mentalitetin qe na ka ngulit enveri me shkru kong per parti e enver osht fare e keqe ai mentalitet trashegimni e forte po nejse me pelqen optimizmi yt

Shi shi enveri. Me te ngulme, e?

Ik o skraparlli i celevitur.. se deri dje ishe i inatosursmiley

gati i kam pamjet, mos me shty ne mekat. se e solla gjithe vendin e bekuur ktu, me fishekzjarre edhe drita. Kuq u bo qielli i madh i Skraparit!

smiley  silli po ta mbajti

m'knaqe me ato fotot!!!! hodhen poshte ato tezat e Bradit qe jon te gjithe me AMG e Cayena... jo mo vlla vetem 240-ca pash per zotin!!!!! Popull i ndershem e puntor....

fakte mer! te dokumentume. lene c'thot propaganda blu. smiley

o Bame thone qe Rama puntor i modh

per te miren e vet dhe tonen, inshallah... smiley 

amin o zot

film : S.B.

Sali Berisha, ose :

Historia e nje djaloshi tmerresisht timid (djali i halles time e ka pat ne bange ne fakultet : i ndrojtur dhe i dashur tek zoti !) te cilit, per disa arsye te ngaterruar historiko-pilitike,  ne mesin e viteve te largeta '80 (gje qe rikonfirmon poshtersine e atyre viteve, qofte dhe thjesht si antiteze e te mrekullueshmeve vite '70), i ra per pjese (po pse atij???) te gelltiste "nje luge çorbe te prishur", ne qytetin e Dritave, alias Paris.

Qe prej asaj kohe, devergonjimi (ç'timidizimi) i djaloshit te dikurshem nuk eshte gje tjeter veçse prova e kesaj qe them me lart.

Regjia :  ... hem, na duhet nje Oliver Stone shqiptar

Historia e nje djaloshi tmerresisht timid (djali i halles time e ka pat ne bange ne fakultet : i ndrojtur dhe i dashur tek zoti !) te cilit, per disa arsye te ngaterruar historiko-pilitike,  ne mesin e viteve te largeta '80 (gje qe rikonfirmon poshtersine e atyre viteve, qofte dhe thjesht si antiteze e te mrekullueshmeve vite '70), i ra per pjese (po pse atij???) te gelltiste "nje luge çorbe te prishur", ne qytetin e Dritave, alias Paris.

Nuk duket shume e vecante si histori (pertej location-eve). Keshtu e nisin te gjithe besoj. Timidisht.

Jo jo, nuk e nisin te gjithe timidisht. Nuk e kisha ne sensin figurativ te fjales, por ne ate real (ndrojtja, timiditeti si karakteristike fizike e dikujt).

 

Egzakt. Edhe une ne ate kuptim e kisha.

25 femra do te kete parlamenti i ardhshem.. 18% e perberjes se tij.. pa lere 1/3 e ligjit..

14 PS

9  PD

2   LSI

per çfare epoke behet fjale? me udhezimet e Gorbaçovit dhe me popullin qe kemi/jemi  ne rregull jemismiley  

 

He mer komunista, si jeni sot?

PS: Gjergjo, ca ke qe fryhesh?

Sa flamuj ka nrru Gjergji deri tashti se nuk po e maj men smiley 

i ka nderru ne te mire te partisesmiley

"kamunista" olso, se masanej menojme qe e ke me verte...

E drejte!

He mer kamunista, ca keni qe fryheni?! smiley

PS: Alid, as une s'e mbaj mend, por na eshte sinjalizuar se kete vit eshte pare shpeshhere (nje individ qe i ngjan shume Gjergjit) ne Portin e Durresit me nje valixhe ne dore. smiley

qashtu... sa per pytjen, pergjigja o "bat bat", 8-2 etj etj smiley 

krocere olso krocere.. plasi paraja tani, nuk e leshojme per 30 vjetsmiley

Keshtu thoshte edhe Sala Gjergjo. smiley

sala nuk i ka pare ndonjehere me sy 60% te votave.. edhe njehere kur i vodhi ne 96.. nuk vajti nje vit

Gjergjo, po nuk do t'i keni perjete veteranet o Gjergjo.

Enderro, enderro si qeni per kockasmiley

Mos projekto tek mua menyren tende te te menduarit Gjergjo. Fal zotit endrrat e mija s'kane pik lidhje me keto meskinitete. smiley

smileysmiley

Po pra .. kshu duket , Gjergj ose je me hije ose je poliendrik smiley

Po perpiqesha me gjet noi artikull nga Tufa a Ypi sot, a me ndihmo kush? 

o bame po ku i gje kto emra paj zotin Tufa, Ypi shif iher se mos ka edhe Trapi!?

eh sa Trapa ka o laura...

Ne shqiperi ka plas histeri masive. Njerez qe rrecitojne "home made" poezi poshte pallatit te Sales; njerez qe dalin rrugeve e festojne "fitoren" me flamurin e PD; njerez qe planifikojne rezistence te nendheshme kunder komunizmit te sapo ardhur! 

o ron thone knej nga italja qe gazetaret qe kan pas shkrujt kroniken e zeze ne kohen e berishizmit tani do te na dalin te shkrujne rozeeeeeeeeee per ramen. a thu osht e verte

çosht mer jahu kjo ulje kategorie

ulje kategorie

Mos deshe me thone "ulje niveli"?

kom ngel hala me kategorit e enveret.. rrofsh o ron

athere me vjen keq por une nuk e di se c'jane kategorite e enverit!

 

po normal je djal i ri si rama

akoma me i ri

Plus edhe nje cik barkderr. smiley

Ke pa drejtor pa bark o olso? vetem Rama me rezulto... pranej nuk kam shume besim ke ai....

Ke kap nje pike thelbesore qe mund te jete nje baze e mire per fillimin e diskutimit kritik ndaj pushtetit te rilindjes sapo ky te marri pushtetin.

barku shenje mirqenjeje...shifi hieroglifet egjiptiane, faraoni gjithmone ka pak bark!

ke brezi juj i kemi shpresat per epok te re

Alid po diskutoja dje me nje mikeshen time per kete punen e blerjeve te votave edhe po benim llogari te peraferta se sa mund te kete paguar LSI-ja per vote dhe sa ka shpenzuar ne total. Dilnin nja 10 milion Euro.

Ne nje fare pike une i them me shaka: po si mor dreqi e mori, une kam gjithe vitin qe gerthas qe du te shes voten dhe asnjeri nuk me beri nje oferte te hajrit.

Nga kjo morem spunto per te reflektuar mbi target-groupin qe LSI-ja me nje saktesi prej sipermarrjeje te suksesshme ka shinjestruar per te blere voten.

Mua dhe ty, nuk na kane bere oferta, thjesht sepse nuk hyjme ne target groupin e tyre: kemi nje shtepi mbi koke, nuk na mungon buka dhe kemi edhe ndonje lek per shpenzime ekstra. Target groupi i tyre ishte varferia dhe mjerimi.

Nga ketu, mund te merret spunto pastaj per te reflektuar mbi raportin apo le te themi konfliktin e interesit qe egziston midis interesit te partive dhe zhvillimit te Shqiperise. Nje Shqiperi e zhvilluar nuk ka pse ta shesi voten.

Shkurt muhabetit jemi te diskriminum Ols smiley

Vallaj e di si m'u duk kur shkova vura ato dy kryqet e medhaja ne flete? M'u duk vetja si ato prodhuesit e qumshtit belg qe ne shenje proteste per cmimet e uleta shkojne dhe e derdhin qumeshtin ne rruge. smiley

Paske ofshame dmth smiley me vjen keq qe fushata ime modeste votbardhiste te ka bere te kesh ofshama, btw vetem me ty dhe vellain tim isha e suksesshme , as Ruzhdija as Ana H as motra ime nuk ma varen , po te ofroj nje darke si ngushellim smiley 

Ca eshte kjo "ofshama"? Duket si llaf i piste. smiley

Darke? Bereqaves. Konsideruar qe ju vot-bardhistat jeni pabuksa dhe nuk ju financon kush, kjo me duket nje oferte shume e mire. smiley

Po qelepirxhi mbete gjithe jeten, o Olso! smiley

alidushe, hajt se ketu jemi, kushedi dhe sa here te tjera do na bjere te votojme. Mos njehere, njehere, do behemi ne nje mendje. smiley

Ore "ofshame" dhe "qelepirxhi" jeni vete juve whatever it means!

Po ca keni qe shani nje here?! smiley

of t'shajme smiley  Se mos kam ke shaj tjeter, pa i ngel hatri! smiley

qe ta mesosh ofshamen. llaf pullpurpurt smiley

OFSHAMË f.1. Rënkim i thellë e psherëtimë, që nxjerrim kur kemi një dhimbje a një vuajtje të madhe shpirtërore; dhimbje a vuajtje e thellë shpirtërore. Ofshamë e thellë (e fortë). Ofshamë dëshpërimi (malli). Në mes të ofshamave. Lëshoi (nxori) një ofshamë. U dëgjuan ofshamat. 
2. Mallkimi i një njeriu, të cilit i kanë bërë keq, nëmë. Ofshama e nënës. E zëntë ofshama e saj!

Mund te perdoret per te pershkruar edhe nje renkim kenaqesie? E kam seriozisht. smiley

Alidea ti i humbe zgjdhjet.. jane 18.000 vota te pavlefshme me pak se ne 2009

42.000 vs 24000 

Duke konsideruar se ne keto zgjedhje kishim 200.000 votues me shume se ne 2009.. Si sala ke humb dhe ti.smiley

Mos e luni Alidean...ajo per mire mundohet!

Me sa di un nuk isha kandidate smiley keshtu qe nuk kam humb asgje Gjergj, plus asaj kesaj radhe pjesmarrja eshte rritur edhe si efekt :"No More Berisha" , kjo energji e ka tejkaluar ate te votes se bardhe, prap se prap mos harro se ndermjet atyre qe donin te votonin kesisoj kishte dhe nga ata qe besonin se edhe me zhgarravina vota mund te manipulohej ndaj Eljan Tanini kishte versionin " grise voten" keshtu qe nese modestisht numerojme dhe votat e demtuara e kalojme 30 mijeshen smiley Me shume se te gjitha partite qe nuk kalun pragun btw!

ore e vertete eshte apo shaka: ne fb lexova nje nisem ku u behej thirrje te gjithe demokrateve per emigrim masiv ...sepse nuk durohet fytyra e psikopatit edi rama.ka ndonje info ,a konfirmohet apo eshte thjesht shaka?

pupupu do mushen prap anijet

Fola me xhajen dje ne darke, pensionist amerikon... mjes per mjes mer kerrin e ri te cunit ne shko te kafja shqiptare, pi kafe, lexo gazetat ene zihet me "demokratet".... sahati po isoj, shakaxhi i modh...

Dje ishte si pa qef, i hidherum ne kulm... ca ke i thashe, me dukesh si i merzit... ishin bo helm tha, njonit ju dridhte mjekrra... ma prene hovin, tha... isha pergatit per raprezalje... u ktheva ne doktor lufte tha, fillova tu ndihmu armikun pas beteje... ho se me mire do bohet, kjo eshte per te miren e te gjitheve, te eci vendi perpara... legenat tha ne fun, me prishen humorin.. smiley 

Ky xhaja yt qenka si baba im, 'Bame. "He mo, ba, fituat, he?"  E ma ktheu: "Rri, tha, se eshe merzitur shume filani (nje miku i vet i vjeter), do t'i heqin cunin nga puna tashti, ne bashki."  

Bame, sot masdite jom I ftum nga shoqni demokrate (peshk I pjek ne nji plazh ktu afer).
Ca bohet, u thashe.
Dum mee pi me myt merzine, tha smiley

Pse shqetesohesh ti Spiritus , jam e sigurt qe me kontributin tend ne ppu ne lidhje me fushaten socialiste do te te ofrojne nje super post ne administrate smiley

edhe ty alidea, edhe ty... une te timen e bona, emrin ta permenda ne mbledhjen e organizates...

Ca organizate mor Bame smiley mos me thuj se ju expats shqiptar keni  vizione rilindjeje smiley 

expats? me vjen keq, une jam shtetas amerikan... Ne, amerikanet kemi punuar fort qe popullit shqiptar ti jepej nje shanc i dyte drejt lirise... keto gjera diskutojme ne organizatat tona... 

Ps: Edhe Arvizu foli mire per ty... smiley 

Hahahha ca ftyresmiley  mir mir do vi t ju inspektoj juve anej smiley

O Lida, po ty do te lejojne te besh anti-protesta per ata qe perkrahin Erdoganin qe sot e tutje?

/Urime per shpirtin e qytetarise!

Ej fgm avash me Lida kete e kane opsion robt qe me njohin vertet .. sa per protestat  un nuk do ndal asnjehere ! 

Ca ti bojm. Jemi bo si te shpis.. shifna mjes drek dark zojush...

/megjithate si te deshironi

Do t marrr ene ty se je shoqe mire, idealiste .vetem duhett besh floket t kuq smiley

Nuk ka shans sipiritus megjithate merci smiley 

si t dush, sektori social, ku ti mund ta gjesh veten me altruizmin tend. Oferta eshte publike, mos me thuj se nuk te kam thene. mgjth, ke kohe deri ne shtator me u menue smiley

Faleminderit megjithate smiley por, Jo jo dhe jo smiley megjithate do ju ndjek e kritikoj apo sygjeroj sipas rastit smiley 

thuj t pakten PJO , si nje mundesi teorike smiley

Qi sot e tutje, betohem nuk ja permen me emrin dhe katunin prij ka zbrit...

/kena halle t'tjera

Ne nje fare menyre, ndofta trajektorja e Berishes nuk eshte dhe aq faji i tij.

Antikomunizmi (misioni me te cilin ai u ngarkua) nuk eshte kauz. Jo pse komunizmi eshte i mire dhe antikomunizmi eshte i keq! Kurrsesi! Por sepse çdo angazhim qe fillon me anti, mund te jete gjithshka, vetem kauz nuk eshte. Kauzat nuk fillojne kurre me anti (prej nga dhe mendimi i nje pjese te mire te historianeve sot, qe, fashizmi, nuk ka qene vetem anti-komunizem, por me shume se kaq; gje qe e ben fashizmin kauz - te drejte apo te padrejte, kjo eshte tjeter gje).

Njeriu pa kauz

alamet titulli per nje film smiley

 

Më bën përshtypje, se sa pa takt hidhen disa deklarata si p.sh. ‘ishuj tribalësh’. Në këtë rast po flasim për të gjithë mbështetësit e PDsë (pa e mohuar që Sali Berisha ka dhe një bazë të gjerë fanatikësh që e përkrahin). Pra, çasti i dorëheqjes së tij është një ngjarje shumë më domethënëse sesa ‘ishull tribal’. Përse vjen kjo? Sepse të gjithë ata që e mbështesin PD-në, (që në vetëdijen e disave nuk janë veçse një turmë, apo një ishull tribal, ndërkohë që kjo është një trupë zgjedhore e konsiderueshme, deri dje gjysma e popullsisë), kane një histori personale me PD-në. Këtu vendoset një barazim i pamëshirshëm ndaj çdo historie personale. Pse vjen kjo? Sepse ti nuk ke një histori personale me PD-në. Pra, bëhet një luftë brenda llojit të historive personale, që përpiqet të na shitet si luftë, apo përplasje kulturore.

c'mund te quash dike qe justifikon 97, qe justifikon Gerdecin, qe eksitohet me 21 Janarin? Une keta i quaj kafshe... gjithsesi besoj se njerezit ndryshojne, ndonese duhet te kishin ndryshuar me kohe e te kishin kerkuar ndryshim ne PD... 

Tribalë, shpellarësmiley

/përdorimi i shkronjës se bukur shqipe ë, tashmë mund te kthehet ne fjalorin tonë i lirë smiley

Thone qe ne politike, njerezit fisnike dallohen kur humbasin, e jo kur fitojne. Kur fitojne te gjithe behen fisnike. Por kur humbasin, njerezit fisnike pranojne fajet e tyre dhe njohin verdiktin e sovranit te tij. Kurse njerezit sojseze ulerrasin, bertasin, trillojne justifikime per vjedhje votash, bojkotojne institucione, vetem e vetem se nuk kane kurajon qe te respektojne voten e sovranit. Edhe ne doreheqjen e tij nga drejtimi i PD, ai i ben nje sherbim te madh vendit. Mbajtja e zgjedhjeve demokratike ne vend dhe njohja e rezultatit te zgjedhjeve nga partite politike, ishin dy kushtet e BE per Shqiperine. Dhe qe te dyja, meritat i takojne qeverise Berisha si ne mbajtjen e zgjedhjeve, si ne njohjen e rezultatit te zgjedhjeve. Si do te reagonte opozita aktuale shqiptare nese ajo do te kish humbur zgjedhjet sic i humben demokratet kete rradhe?!

Dr. Berisha mund te jete larguar nga drejtimi i PD-se dhe opozites se re, por ai do te vazhdoje te jete nje nga politikberesit me te medhenj ne vend. Ai vazhdon te jete njeriu me i votebesuar ne Shqiperine post-komuniste dhe autoriteti i tij politik nuk shtrihet vetem ne krahun e djathte te politikes, por edhe ne ate te majte. Misioni i tij ne politike do te jete kontributi ne perzgjedhjen e nje lideri te ri politik ne PD dhe opozita institucionale ne Kuvendin e Shqiperise.

Nese shqiptareve iu deshen 8 vjet per te humbur besimin tek qeverisja e Berishes, kane per te mjaftuar vetem 8 muaj te qeverise Rama per shqiptaret te humbin besimin tek ai dhe politikat e tij! Garancia me e madhe e rikthimit te shpejte te demokrateve ne pushtet nuk e ka emrin Sali Berisha, e ka emrin Edi Rama!

Largimi i Dr. Berishes nga drejtimi i PD, do te krijoje edhe nje problem te madh per PS dhe kundershtaret e tij te politike, qe politika e vetme qe ata kane ditur te bejne ne keto 23 vjet pluralizem ka qene ajo anti-Berisha.

Zotri Sali Berisha ju do te mbeteni ne zemrat e shqiptarve gjithmon dhe ja vlen qe ju te jeni ne historin boterore.Ju e cuat shqiperin perpara dhe dorheqja juaj ishte e papritur dhe shum tronditese.Pa ju shqiperia nuk do te ishte sic eshte sot por prap se prap ju humbet pasi qe te tradhtuan.Te tradhetoji LSI.Por prap se prap respekte te perzemta.RESPEKTE RESPEKTE RESPEKTE RESPEKTE 

 I nderuar Prof. Dr. Berisha, lideri vizionar i Shqipërisë, revolucionari liridashës i vendit tonë, 
Ju shpreh falenderimet e mia për gjithë veprën tuaj, për gjithë kohën dhe energjitë që i kushtuat zhvillimit të vendit dhe rritjes së mirëqënies së çdo shqiptari, për ëndrrën e lirisë që Ju na e kthyet në realitet.
Ju ishit Veriu ynë, Lindja, Jugu , Perëndimi. Është një dhimbje t’Ju shohim të hiqni dorë nga udhëheqja. Kjo është humbja më e madhe për Shqipërinë. Por unë kam besim se Ju do të vazhdoni punën Tuaj të palodhur për t’iu gjendur pranë popullit Tuaj, që këtë fund-qershori bëri një gabim. 
Mirënjohje për legjendën e politikës, z. Sali Berisha!

Nje njeri i jashtezakonshem, nje gjenialitet dhe talent i padiskutueshem ne politiken shqiptare. Nje njeri qe do vazhdoje te mbroje ate qe nisi, por qe shqiptaret shume shpejt e harruan. Ata qe nuk votuan PD, nuk jane njerez qe nuk votuan Sali Berishen...Jo, ata e dine shume mire qe burra te tille vijne njehere ne 1000 vjet. Ata jane njerez qe i mbyt e mira, qe kane frike nga demokracia, qe kane frike nga liria, nga perparimi. Jane njerez qe duan diktaturen, se ashtu do ishin te gjithe njelloj. Jane njerez qe nuk duan lirine, barazine e konkurencen e lire, pasi ne kete menyre e ndjejne veten inferiore e jo te afte per te ecur perapra. Keta njerez kane frike nga njerezit e medhenj, kane frike nga ata qe bejne historine, kane frike te ecin PERPARA! Por, nuk do te fitojne kurre. Ne do ecom perpara, Shqiperia do eci perpara, se Sali Berisha na mesoi cdo te thote demokraci e vertete. Ai na afroi me boten, Ai i dha krahe kesaj Shqiperie. Flm flm flm per dijet e fisnikerine qe te karakterizon!

 

Krenohet Tropoja qe t`ka djale..
krenohet Kukesi qe nuk te lujti n`fjale..
lum Tropoje e Kukes qe t`a diten t`miren..
mjer Shqipetaret qe lypen errsiren..
Shkoder moj e uruar..
kush ti ndyu ato duar..
kush te nxiu faqen ty
kush ti mbylli ato sy..
Ti ke ken burrnesh e madhe ke kalu vujtje dhe halle
Ti "Rilindje" ke ba me mot
por jo kete qe bane sot.
Sot ne murin e kalase
lujten paret e dynjase
para t'pista ,para t`vorrit qe i more prej dores t'horrit.
Kush i mori ato pare
s`ka burrni e nuk ka marre
se nuk shitet dinjiteti
per karrige te nji shteti..
Ah moj Shkoder ,Shkoder moj, kush kaq bukur te mashtroj
ah moj Shkoder ,Shkoder moj, fisnikria sot mbaroj 

ah maj Jozefina c ka na bane ti

na i bane shkodren gjith mavi
BIG LIKE SALI BERISHA

Po ti cne kaq i zellsheme pash zotin! Mire politikanet e majte qe gezojne se ju erdhi dita per te mbushur xhepat se kishin 8 vjet qe ju ishte thare zorra, po ju tifozat nuk ju marr vesh ca keni qe kaloni ne histeri nga gezimi? Ca perfiton ti mor qyqar qe s'ke lene teme pa u ngjirur per Edi Rame e PS? Apo je vullnetar?

Se ketij i jepte Berisha ndonje kocke kur ngjirej per te, s'dilte ashtu kot vullnetar, po ti mo Spiritus pse ngjiresh, me qafsh?

Arsyeja ime eshte idealiste e jo materialiste.

Deri kur te me prese Zoti kembe e duar nuk do shpresoj te me ushqeje as Berisha, as Edvini e as ndonje tjeter.

Nese do ishe idealist, atehere do e dije qe s'je i vetmi. Eshte si t'u thuash njerezve kur u rrezua Enveri: Po c'fituat o njerez, do merrni ndonje lek". Te jesh i bindur qe ka shume qe e perjetojne ashtu, edhe pse ti s'je nje nga ata.

Por, une nuk besoj ne kete te majte zengjinesh, gangsterash e palaçosh. Njerez te skeduar te trafikimit te lendeve narkotike dhe pjestare ne bandat e krimit te organizuar. Njerez qe me premtojne mua demokraci kur vendi me demokratik ne bote, SH.B.A u ka hequr vizen. 

E djathta me te vertete eshte konsumuar. Ka qene edhe e korruptuar nuk e mohoj. Por ama kjo e majte qe po vjen, ka me vete nje pjese te ketij korrupsioni, mos te themi me te korruptuaren. Dreqi e mori tani, mos behemi kaq hipokrite sa dhe politikanet qe na drejtojne, a ishte kjo opozite qe u ngrit per te denoncuar korrupisonin e Metes? Po te nis te gjej postimet qe keni bere per Meten te gjithe ju qe gezoheni sot per fitoren e te majtes, do dukeni qesharake.

Po flasim per gezimin e largimit te Berishes, jo per besimin te e majta.

Po te gezohesh qe iku Berisha per arsyet qe kane shkruar tek PPU eshte kaq qesharake sa nuk ka ku te shkoje. Ju flisni sikur Edi Rama ka ardhur nga ndonje planet tjeter dhe nuk eshte pjese e mentalitetit politik shqiptar. Sikur PS qe drejton ai nuk ka qene me pare ne pushtet dhe ka vjedhur e abuzuar sa i ka dashur qejfi. A thua se tani qe do vij PS me Ramen nuk do kete abuzime, sdo kete perfitime, vjedhje, korrupsion, varferi. 

Eshte pikerisht ky naivitet qe une e konsideroj si komedi.

PS-ja ka qene, por pa Edi Ramen. Dhe Edi eshte nje administrator i mire, po as une nuk jam ndonje entuziast i madh, nese do te kishte 71 mandate vetem do te ishte dicka me mire. Por ajo qe po them eshte qe shume njerez jane te ngazellyer nga heqja e atij tumori (nese eshte hequr vertet), pa menduar shume per "the day after". Sidoqofte me bindjen qe kam edhe une se ajo eshte figura me e urryer e 20 vjeteve tranzicion. 

Administrator i mire?!

Perkundrazi !! Jam skeptik edhe per njerezit qe do jene ne krye te posteve me kyçe. Numri 2 i ekonomise psh pritet te jete nje Olti Rrumbullaku. Nje kokerr idioti te cilin e ka pas tall gjith ekonomiku. Nderkohe qe minister Financash pritet te jete Shkelqim Cani, njeriu qe deshtoi ne krye te Deloitte & Touche, per kthimin e parave te piramidave si dhe Guvernatori i Bakes se Shqiperise me performancen me te ulet ne drejtim te bankes se Shtetit qe nga koha e Ahmet Zogut. Ne krye te rendit do jene Gramoz Ruçi (Njeri i konsideruar i rrezikshem per SH.B.A dhe qe nuk mund te vizitoje kete vend), Tom Doshi, e njejta gje me Gramozin edhe ky, e Sajmir Tahiri. 

Jam skeptik mbi investitoret e huaj te cilet do perballen me rritje taksash dhe mund te zgjedhin te largohen nga Shqiperia ne drejtim sidomos te Malit te Zi e me pas Maqedoni, Rumani etj. 

Nuk besoj as ne endrren me te bukur ne shendetsine falas.

Administrator i mire eshte shume me teper se zgjedhja e ca emrave ku hyjne koniunktura te tjera. Lere te kaloje ca kohe dhe pastaj jepe gjykimin tend.

Jam shume i hidherum, argendis.pas dhjete vitesh kena me  e kuptu ket gjama qe ka ndodh.

Kena me e kerku, po s'kena me e gjet ma. Pas dhet vjetsh Zoti do ket ba pun e vet mase

Ndrysho ca fjale te pakten Redi, qe te duken si mendimet e tua. Mos kaq ashiqare fare dhe kaq simple copy/paste. As me vjedh s'dini. lol

Perse mendon qe mund te jete coppy paste ?!

Perse ato te tuajat ju duken origjinale, dhe mendimi ndryshe ju duket coppy ?!

Nuk eshte mendimi yt origjinal dhe ndryshe. Te njejtat fjale, 'fjalim' I kam lexuar diku tjeter. Unless, je I njejti person ,  gje qe I doubt it. smiley 

Nuk besoj se eshte e rendesishme nese jam une origjinali apo jo, por ajo c'ka une dua te shpreh.

Mendimin yt, cili ishte ?!

Mendimi im? - Goodbye Berisha! You won't be missed! Nje dere mbyllet,  nje tjeter hapet . 

Per cilen dere e ke mendimin! ate kur Shqiperia po anetaresohej ne NATO, Edi bente thirrje per mos anetaresim sepse do ishte avantazh per Saliun ne zgjedhje. Nderkohe qe Shqiptaret, qe nga 1939 po rifitonin te drejten per te levizur te lire ne evrope, nje EuroParlamentar rumun qe shfaqi rracizem ndaj nesh dhe kerkoi qe te mos hiqeshin vizat, nderkohe qe prostitutat e vendit te tij kane mbushur rruget e klabet e evropes, ai duartrokitej e citohej nga parlamentaret tane majtiste, te cilet gjithashtu lobonin per te mos hequr vizat.

Cilen dere?!

Sahanlepirjet do kalojne nga Tropoja ne Skrapar. Te fortet nga blu do behen mavi. Nuk ka alternative. Nuk ka fryme.

Me pelqeu kjo:

-Se kemi parime ,kemi dinjitet
kishim dhe kemi nje lider te vertet

-Per ty o Sal
per ty po shkruajm
o bir i demokracis nuk na ke turpruar

-Te turperuam ne ty
se sakrificat e tua u shperblyen me pabesi

-Te preu ne bes i gjith veriu yt
qe ne tet vjet i nxore ne drit

-Jugu i enverit as kët her ste votoi
po Malsia jote pas krahve ta punoi

-Se kur hyn ne mes paraja dhe pushteti
humb ideali ,humb dinjiteti.

-Punen e palodhur e netet pa gjum
sti dijn per nder shqiptaret qe i mart ky lum

-Sti dijn as arritjet
sdi dijn as sakrificat
sti diten kur vlerat
votuan qelbësirat

-Se hyrem ne NATO ,e te lire pa viza
Ne ecem Përpara kur boten kapi kriza"

-E kapi dhe Shqiperin ,e kapi injoranca
zgjodhen 29-en dhe jo më per PËRPARA

-Po cdo behet me ne
cdo behet me kte shtet
kryeministri i ardhshem
lakuriq ne internet.

-Zgjodhen nje te shthurur
zgjodhen nje rrugac
zgjodhen nje te dhunshem
po keto jane pak.

-Svotoi Shqiperia birin e Liris
qe ne '92-shin solli Demokraci

-Thoshnin te iku koha
thoshnin se je lodhur
po gjith lodhja jote
dëm per kete popull

-O popull mizerje qe sditet te zgjidhni
te keqen me te madhe
ne pushtet po na e bini

-Votuat keq
votuat disa horra
o Elbasanllinj si ju bëri dora?

-Me vjen keq Doktor
o njeri i madh
o nderi i kombit
demokrat i flakt

-Sta ulin dot koken posht
komunistat e sotem
se ishe ti ai
qe na hape me Boten

Aj dont llaik it, I llov it!!!!!

U beka nami andej nga faqja e Berishes ne FB. smiley Tani e pashe.

Ols jam kurioz.

Mendon qe me te vertete pati ndonje merite ish-qeverija per heqjen e vizave shengen?

Apo, kish ardhur momenti kushdo qe te ishte ne pushtet? Nje moment shume i vonuar nga keq-qeverisja e shqiperise per 22 vjet...

/ajo e NATOS eshte akoma absurditet, dhe nuk mund te quhet arritje...

Mendoj se e gjithe klasa politike shqiptare eshte pergjegjese per vonesen ne heqjen e vizave, per vonesen ne hyrjen ne NATO dhe per vonesen per marrjen e statusti kandidat ne BE. Nga ana tjeter duhet konsideruar qe kjo klase poltike eshte pjelle e ketij populli me nje histori shume te vuajtur. Kete te fundit e them pa asnje lloj viktimizmi. Thjesht realizem. Mjafton te shikosh historine.

Aktualisht mendoj se eshte momenti yne. Globalizmi eshte shume ne favor te shqiptareve. Ne jemi qe tani (si shqiptare ne teresi) faktor ne rajon. Per pune 2-3 dekadash, mendoj se do te jemi lider. Problemi yne eshte se gjate ketyre 23 viteve (per arsye te kuptueshme) nuk kemi kanalizuar ne menyre eficiente energjite kolektive. Dita dites po mesojme dhe jam i sigurt se do te shkurtojme gapin ne zhvillim me vendet e rajonit. Dhe jam i sigurt (se pertej fjaleve te bukura) kjo perben nje kercenim konkret per fqinjet tane dhe aleatet e tyre. Ne terma ekonomike kuptohet. Keshtu qe nga nje ane energji e kanalizuar mire, por edhe kujdes, kohezion dhe zgjuaresi kundra lojrave gjeo-politike ne demin tone.

pupupu larg o zot ti fitote prap berisha zgjedhjet kush i nigjote ramistet tu qa per votat e vjedhme. me mir te qajm nja dy dit per salen

Lotet tuja ska bregdeet italjon qe I mulo smiley

pupupu o bo deti gjith tallaze prej loteve te mija

Me lot nsy po te shkruaj
shteti yne shum do vuaj
hoqe dore nga gjithcka
shtetin tat e bone me qa
mbajte cdo gje mbi supe
por demokratet e vertet kurr si
hupe
te qendruam deri ne fund besnik
ishe me shume se kryeminister
ishe nje mik
sot syte na i mbushe me lot
ke bo shum per ne e sdo
t'harrojm dot
disa pushta kurr nuk u ngopen
ja arriten qellimit nga k/minister
te hoqen
por ata te mos kujtojn se fituan
demokratet e vertet nga zemra
kurr ste shuan
edhe per kete gje ata kan shum
inat
ne ishim dhe do jena gjithmon
demokratet e tu te flakt...! per ty SALI BERISHA

Shifni me dhe Albanoja na ka uruarsmiley

"Te dashur vellezer shqiptarë,
I dashur Edi Rama.
Uroj qe në Shqipëri të kete gjithmonë një rilindje te re.
Respektoj vlerën e zgjedhjeve të Popullit Shqiptar dhe i uroj Kryeministrit te ri Edi Ramës, të gjitha energjitë kulturore për të ndihmuar Shqipërinë të ndërmarrë hapat e duhur për të përmirësuar e promovuar një demokraci të shëndoshë dhe një mireqenie te lulëzuar.
Lumturi!"

Al Bano Carrisi
Celino San Marko 26.06.2013
 

Kokedhim katnari ja kishte dedikuar ate kuadratin e lajmeve flash tek A1 vecse ketij lajmi.

Ca katnaresh! Ma chi cazzo e' Al bano? C'tager ka ai ne kete fushe qe t'i jepet kaq jehone?

Pak me shume se Donald Rumsfeldi. ;-_

Chi cazzo e Rumsfeld them une!

Name-dropping eshte modus-operandi ne Shqiperi

 

 

Mire pra mire... po ata ishin "te keqinjte", ndersa keta jane "#rilindja".

Ata sjellin Rumsfledin ndersa keta Albanon, nje kengetar i mire i kohes, por qe ka gjithashtu kohe qe ka dale ne pension dhe qe mbi te gjitha cdo njeri me logjik do pyeste veten, "c'ne ky robi, ky kengetari?! po ketij c'i duhet?"

Ma chi cazzo e' Al bano? 

smiley

Po jo si kengetar o Gjergjooo...

jo mo jo me ardhi per te qeshur si e the

romance eshte me e bukur: ma ki minchia e' sto albano aooo?! smiley

smiley

pikerisht, pikerisht, si kengetar smiley

Po pershendetja e Romines ku eshte? smiley

P.S. Te pakten shkruajani emrin tamam.

 

 

Vec TROPOJA t'ka mbeshtet
se ty t'ka djalin e vet,
eshte krenare per ty gjith motin
si shqipria me GJERGJ KASTRIOTIN 
ta kan dhan besen e burrit 
krejt TROPOJA e BAJRAM CURRIT
nuk e shkelim me u ba nami
le t'shkatrrohet krejt vatani
do t'mbeshtetim sa t'jem gjall
xhdo stuhie mej ba ball
me qendru ne ball t'stuhise
vec per hir t'demokracise.
Edhe KUKSI esht krenare 
kete here te dul ne fjale 
ah moj DIRBER DIBRA e madhe 
pse kaq shum na fute n'halle 
vec prej teje se kem prit
se u'kem dit vllezer t'malsise
S'shitet besa e malsorit
per pa hy ne grop te vorrit 
rezultati tash u pa 
as DIBRA ma bes nuk ka. 
FIERI, VLORA, ELBASANI
jane tradita t,nje vatani 
jane msue me tradita t'veta
tha BERISHA shum i mbshteta
BERISHA shum asht betue 
shqipnine shum me e ndihmue
e gjithcka kot i ka shkue 
se shoqnia e ka tradhtue
i shkoj kot nderi e burrnia 
sia ka dit kurr shqiptaria,
sja diti as elbasani
se per te ai shum bani
shkoj shum kohe duke punue
n'elbasan rrugen me cue
edhe shum aj asht mundue
xhdo rrug atyre me jau ndricue
ktu shikohet zemra e'tyre 
spaskan pasur pik meshire
por nje dite kan me kuptue
se ata shum kane gabue
do t'jetojne ne erresire 
vec me t'kcia pa asnje tmire.
Po ty shkoder cfare te gjeti
qe ket here s'tkishim m'eveti
ti gjithmone na ke ndihmue
e me neve je bashkue 
kete here ti u mashtrove 
vllaznin tane e tradhtove 
nuk tradhtohet kurr vllaznia
cfare do t'thone ty popullsia
kishim shum besim ne ty
na qorrove njanin sy
ska problem se kshtu ish shkrue 
pergjithmone une meu largue.
Jam krenar per ty TROPOJE
e gjith jeten do t'ndihmoj 
se gjithmone me mu je kam 
kurr ne rrug nuk me 'ke lane.
Falemnderit nana ime 
do te dua gjith jeten time!
NANA JOTE TE URON JETE TE GJATE
QOFSH BEKUE DITE E NATE. 

 

nuk e shkelim me u ba nami
le t'shkatrrohet krejt vatani

Thirrje e qarte per lufte!!!

Ore kam nji pytje per ju ma te vjetrit. Tropoja gjate diktratures a eshte mbajt si koshere grenxash antikomuniste???

Kurre.. ka qene me kolaboracionistja me partine per te hequr qafe diversantet dhe bajraktaret.

Po ca lesh koshere o burre. Lufta mes tropojanve ishte kush do I pelqente me shume xhaxhit.

Rono, Tropoja ne kohen e Enverit ka qene nje nga rrethet me shembullore ne zbatimin e direktivave te PPSh-se, te gjithe i kishin dhene besen partise dhe Enverit. Ket fjalen bese duhet ta mirekuptosh ne konteksin e te pabesit, me kupton?

Patjeter. Tropoja ka qene pishtari i komunizmes.  Gjaku deri me gju se kush do i pelqente me shume udheheqjes.  

smiley
Nuk ve dot hugs nga celli.
Looool

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).