Pardje tek respublica.al ishin njëri mbi tjetrin 3 lajme:

  1. Fytyra e “shtetit me dorë të fortë”: Protesta masive në Stamboll, por media censurohet krejtësisht
  2. Dritan Prifti: Meta mund të kthehet “brenda ditës” te Berisha. Votat e mia, do t’i ruajë Gramoz Ruçi.
  3. Lubonja: Shqiptarë, abstenoni masivisht! Withers: Votoni masivisht kundër diktaturës!

Kuptohet leximet dhe komentet më të shumta i kish marrë lajmi i 3-të.

Për mua, i vetmi lajm me vlerë aty është i pari. Për pasionantët e politikës, emocion ngjallte i 3-ti (sa bukur kur përballet tradhëtari Lubonja me heroin Withers). Disa kaluan dhe nga i 2-ti, sa për t’i bërë dhe një resume personale Priftit, kush është, kush ka qenë, dhe pse ia kanë bërë mirë.

 

Lajmi i tretë

Ka një etje të madhe për të lexuar njerëz që na flasin pro emocioneve tona. Dhimbja na ka mpirë. (Nuk më vjen një fjalë e saktë shqip për “dull”)

“Votoni kundër diktaturës” -ka një urrejtje të madhe ndaj çdo devijimi nga ky emocion. Lubonja, që fton të votohet kundër klasës politike (kryq fletës), është “megalloman shterpë”, “me axhendë tjetër”, “servil i Berishës”, “gjoja neutral”, “i rrjedhur”, “legeni i Klanit” etj. Pasionet kanalizohen ku të munden e me aq fjalor sa disponojmë.

Z. Withers është heroi. Unë e vlerësoj atë që z. Withers bën akoma për ne, deklaratat që na japin zemër, edhe pse është një qytetar i thjeshtë amerikan. Nuk e di si duket Shqipëria nga brenda Ambasadës, apo nga Amerika. Por, di si duket Shqipëria nga poshtë, ku jetojmë ne. Z Withers nuk ka qenë (e kurrë mos qoftë) ndonjëherë këtu poshtë.

 

E vërteta e Priftit

Prifti është njeriu që nxori videon që solli 21 janarin. Njeriu tjetër në video, është sot në krah të luftës për një shtet më të mirë të së vëllazërisë, barazisë e lirisë. Lideri i 21 janarit (ai që i doli për zot) nuk e qas më njeriun që i dha videon.Kaq. Mos e komplikoni më shumë, se s’ka nevojë.

Ka ca të vërteta të hidhura në fjalët që thotë ky njeri (politikisht) i vetmuar.

Në këtë pikë, shqiptarët janë ulur online e shfrejnë. Jemi një komb i mpirë nga 1 a 2 ide fikse, e që nuk duam të dëgjojmë gjë tjetër.

Janë dhe karagjozllëqet muzikore e gjasme filozofike të Dr. Florit, por që s’ia vlen të merren në konsideratë. Qendrimet kanë vlerë kur kanë qendrueshmëri e vijimësi,jo kur sponsorizohen para fushatës.

Kohortat e sundimtarëve modernë ngrihen mbi tru të mpirë e me një ose dy ide fikse.

 

Putin shembulli i Berishës. Por Erdogan, modeli i Ramës?

Erdogani, është mbreti i pakontestuar i Turqisë së sotme. “Mrekullia e tij ekonomike” - mbase ai po korr frytet e një pune të mbjellë nga të tjerë – është taksë e paguar me lirinë.

Në Taksim Square u ngritën për të mbrojtur një park, nga ndërtimi i një Qendre Tregëtare. Por, nuk është vetëm ajo. Liritë kanë vdekur në emër të ekonomisë. “Duan ta kthejnë këtë vend në një shtet islamik, dhe të imponojnë vizionin e tyre, ndërsa pretendojnë demokraci” thotë një protestuese në Sheshin Taksim. Islamizim i dhunshëm i një Turqie sekulare (a thua sekularizmi ka qneë parakusht për “mrekullinë ekonomike”?) për disa të tjerë. Në Ankara po u heqin deri dhe alkoolin nga shitoret. Ca nuk e pinë për arsye fetare, ndaj ua heqin dhe të tjerëve.

Ajo që po ndodh në Taksim Square është e bukur.

Janë nisur vetëm për një park, por nuk është thjesht një park. Ishin vetëm disa dhjetëra vetë. U bënë mijëra. Më pas, dhjetëra mijëra. (ju kujtohet vetmia e atyre dhjetërave në grevë urie? U dogjën në vetmi).

Është protestë kundër një mbreti të zgjedhur me vota dikur. Si Berisha më 2005. Si Rama më 23 qershor. Nuk ka kompromis me lirinë.

 

Dogma

Feja e Shqiptarit është shqiptaria. Por jo për shumë komentues online. Feja e tyre është islami. Ose katolicizmi. Ose Berisha. Ose “Berisha ik”.

Është e trishtueshme që sistemin presim ta rregullojmë me njerëz që pasi shajnë Lubonjën në mëngjes, i fusin një pazar në Qendrat Tregëtare të mafias në drekë, për t’u bërë dru (dull*) me idhuj televizivë në darkë.Nuk kemi për të zgjidhur kurrë gjë me pasionet fetare - feja e disave është “Berisha”, e ca të tjerëve “Berisha ik”.

Gjithçka fillon tek lufta për një park. Kështu që boll, boll me shfrimet prej njerëzish të mpirë në tru nëpër blogje. Dilni në rrugë e merrni pak ajër. Hapeni mendjen.

Dilni mbroni ndonjë park, po e doni Shqipërinë qoftë dhe aq sa e do z. Withers.

 

189 Komente

Feja e Shqiptarit është shqiptaria. Por jo për shumë komentues online. Feja e tyre është islami. Ose katolicizmi. Ose Berisha. Ose “Berisha ik”.

një i njohuri im ma vuri në dukje që kur Rama zgjodhi moton e "Rilindjes", se ka diçka jo pak po shumë dogmatike tek ajo moto. të thuhet "rilindje" e asgjë më tepër. nga ana tjetër, me pak sens kritik gjykimi, parashikohet se i vetmi që do të rilindi ësthë Ilir Meta dhe ajo që ai përfaqëson.

 Dhimbja na ka mpirë. (Nuk më vjen një fjalë e saktë shqip për “dull”)

Hahaha, 

Po pra, nuk te vjen sepse je mpire nga dhimbja! smiley

 

Garancinë për ruajtjen e tyre e kam te Gramoz Ruci më ka garantuar se nuk do të preken votat e mia, kam një lidhje të vjetër familjare me të dhe besoj se do mi mbrojë votat PS.

 

smiley

 

Te marte muti shalet mer Prift...po ti je i pari qe do ikesh te Sala kur te kapi 71 deputetshin mer qafir smiley 4 apartamente (nja 500 mije euro hic asgje) ka ble te juvenilja re shejtani...e prape nuk ngopet

kot për kurizitet: më mirë me Saliun apo me Edin? smiley

Me mire pa Saliun, pa Edin, pa Ilirin dhe pa Tan Priftin. How about that!?

s'e di. unë për vete nuk duroj dot S. Tahirin, pas tij vjen Veliaj.

Kolo, po e deshem Shqiperine sa Withersi ca t'bojme, te shkojme te votojme masivisht si thote Withersi apo ti veme kryqin fletes si thua ti dhe Lubonja?

PS. Per te shmangur sofistet e shumte verdalle, eshte mese e qarte qe Withers nuk thote "votoni masivisht me kryq mbi flete" kshuqe please kursehuni kush ta kete kete argument

Lubonja e ka shume te qarte dhe te sakte propozimin:

a) te garantojme pjesemarrje masive ne votime, per te deshmuar se fatet e ketij vendi na perkasin dhe

b) te votojme me kryqin e madh ne menyre qe b1) te kupohet sesa jemi realisht ne qe nuk na perfaqeson asnje nga partite-firma te politikes se sotme dhe b2) mos na e vjedhin apo tjetersojne voten,, cka mund te ndodhte nese fleta lihej e bardhe, etj.

Ka nje ndryshim shume te madh mes kesaj zgjedhjeje dhe mospjesemarrjes, qe mund te interepretohet fare mire edhe si indiferentizem...

... dhe duke shkruar llaf per llaf "lejini sofizmat", imagjino sikur mos ta kisha shkrujt fare

swed, pyetja jote nuk eshte teorike sa duhet. Skualifikohet.

Voto Ilir Meta. Voto për Shqipërinë Europiane, ose për brekët ekstralarzh të Monikës*.

*Monika e ka ajo?

Ose: Voto Monika Kryemadhi, voto për poturret ekstra të shtrenjta të Ilirit.

Thirrja e Withers: Si mund të jetoni nën institucione juridike që bëjnë gjithçka që kanë në fuqi për të mbrojtur Lulzim Bashat, Ilir Metat dhe Fatmir Meditë nga drejtësia, por nuk bëjnë asgjë për të mbrojtur Julian Çelat nga padrejtësitë?

17 Prill 2013.

 

Ndoshta ka harruar zoti Withres qe Ilir Meta eshte koka e koalicionit qe ai u ben thirrje shqiptareve te votojne?

Ka harru, ka harru...po ca te beje dhe ky i shkreti, mezi po e mbajme mend ne sesi rreshtohen kta perdite, jo ai ne North Dakota, apo ku eshte...

Epo kur eshte aq larg me mire te haje parate e pensionit dhe mos na jape mend.

Dakord!

Me nje llaf, ndryshe nga Renato, Koloretoja e preferon gjoksluginen e femres te formesuar nga nje fustan ngjyre kremi.

Kushedi sa shume e neglizhuar ndihet prapanica ne kete fushate...

Po Arvizua valle, eshte boobsapoassman?

Une jam shume kurioz te di nga keto te votes me kryq, ose ato te votes se bardhe, pasi  ta kene percuar mrsazhin, c'ndodh me pas?

cfare mendojne keta qe do beje me kete mesazh ai qe do vije ose ddo rrije ne pushtet?

 

Mesazhi nuk eshte per "ate" qe do te vije ne pushtet, kjo besoj eshte e kuptueshme. 

Vota me kryq nuk sherben si mjet ndergjegjesimi, apo riedukimi moral te klases aktuale politike.

Une p.sh., qe e gjej veten shume prane kesaj ideje, mendoj se klasa politike aktuale, me ndonje perjashtim individual shume te rralle eshte e parekuperueshme, sepse i ka nderthurur punet dhe interesat vetjake me subjekte veprimtaria e te cileve eshte e papajtueshme me shtetin e se drejtes.

Si e tille duhet shporrur nje ore e me pare, me vote.

Une besoj gjithashtu se ne elektorat ka nje perqindje te konsiderueshme njerezish, te palidhur me kasten politiko-ekonomike aktuale, qe kane "etje" per shtet; persona moralisht te forte, te lire e te pavarur, qe kerkojne nje subjekt politik bashkekohor, qe te perfaqesoje interesat e tyre.

Ky subjekt nuk lind pasi partite tradicionale nuk e lejojne; permes perfitimeve te paligjshme nga pushteti keto parti kane grumbulluar sasi te konsiderueshme risursesh financiare, me te cilat mbeshtesin veprimtarine politike, kontrollojne mediat, korruptojne drejtesine, paguajne bandat e krimineleve, etj. etj.

Vota me kryq, qe do te shpallet e pavlefshme, do te jape nje sinjal te forte dhe do te deshmoje sesa e thelle eshte ndjenja e protestes dhe sa e forte deshira per shtet.

Kjo deshmi shpresojme te sherbeje si nxitje dhe inkurajim per ngjizjen e subjektit apo subjekteve te reja, menjehere pas 23 qershorit. 

 

Dhe nese vota me kryq nuk arrin numra te perfillshem, a do t'a interpretoje ti kete si "kundershtim" te idese qe ketij populli i kane ardhur ne maje te hundes keto parti, dhe kjo "klase" politike qe kemi?

Do jete kjo nje aprovim i te pakten sistemit egzistues politik, me keto praktika, dhe me keta individe?  

Ideja qe vota me kryq nuk propogandohet per t'u dhene mesazh ketyre egzistuesve, por si sinjal per nje te ri, qe ne tregun shqiptar te ideve paska vend per dicka-deri-tani-te-paartikuluar-por-definitivisht-ndryshe-nga-keta-te-sotshmit, eshte nje ide qe po e degjoj per here te pare. 

A eshte ky interpretimi yti, apo keshtu e kane sjelle keta te kryqit, te se bardhes, dhe te anti-Parise? 

 

Une keshtu e mendoj dhe keshtu e interpretova Lubonjen, qe eshte i pari qe e ka hedhur per diskutim kete ide.

Natyrisht, nuk pres qe aderimi ne nisme te jete masiv; kjo jo sepse nuk eshte masive ndjenja anti-kaste e shumices se popullit, por sepse niveli i ndergjegjesimit dhe aftesia per tu shprehur permes ketij mekanizmi jane ende krahasimisht minimale.

Une nuk besoj, fjala vjen, se fermeri i Skraparit, qe rron me prodhimet e kopshtit dhe te haurit te vet, si edhe me 3 - 4 rroga mujore ne vit prej meditesi fushave te Greqise, te ndihet i perfaqesuar nga, perhere fjala vjen, Ilir Meta, qe ndonese zyrtarisht rrogetar i shtetit ketu e 23 vjet, zoteron sot vila e prona qe do tja kishin zili edhe narkotrafikantet e Amerikes Latine!

Jam i bindur, perkundrazi, qe me trurin e vet fermeri e urren Liken e rradhes qe vjen dhe i prrallis ne qender te fshatit per mireqenie e zhvillim, por ka plot gjasa ta votoje gjithesesi i blere prej ketij te fundit me ndonje thes me miell apo benefit tjeter minimal dhe kalimtar (ose me keq, te mos e votoje fare, por te llogaritet gjithesesi si votues me ndonje akrobaci!).

Natyrisht, diskutimi mbetet plotesisht i hapur per te vendosur se cila eshte masa kritike minimale qe duhet arritur per ta cilesuar si te suksesshme nismen, madje edhe nese ka nje te tille, apo jo!

Sido qe te jete, une personalisht, ne momentin qe jam bindur se Rama nuk perfaqeson Rilindjen (ne 1 Prill 2013) dhe Berishen nuk e honeps, nuk kam shume alternativa, apo jo?

   

Dakort, kjo e jotja eshte nje menyre e paqortueshme e te parit te ceshtjes: a me perfaqeson apo nuk me perfaqeson njeri mua ne kete vorbull, qe eshte politika shqiptare. 

Nje menyre tjeter e te parit te ceshtjes, shpresoj po ashtu e paqortueshme, dhe besoj, pak me relevante, te pakten 20 dite larg zgjedhjeve do ishte: a e gjej veten me shume tek ndyshimi, apo tek jo-ndryshimi i gjerave? Dhe cili nga keto dy shtigje eshte me i mire per Shqiperine? 

 

 

Besoj qe ndaheni per kuptimin e fjales "ndryshim"

Une e gjej veten padyshim tek ndryshimi, shume radikal madje.

Problemi im eshte, per fat te keq, se jam bindur perfundimisht se Partia Socialiste nuk perfaqeson ndryshimin, por vijimesine e politikave pa krye.

Ne keto kushte, preferoj te shikoj pertej 23 Qershorit, alternativat e te cilit me pezmatojne (disa shembuj: Olldashi vs. Kokdhima; Jozefina vs. Meta; Nard Ndoka vs. Tom Doshi; per te mos folur per sfiden ne distance Gramoz Ruci vs. Kastriot Islami, live nga fund-vitet '80-te; etj. etj.).

Sinqerisht, shkrimi i Lubonjes, qe na fton te veprojme ne 23 Qershor, jo te bejme sehir, me qellim nisjen e perpjekjeve per nje alternative reale, pas zgjedhjeve, me dha shprese dhe energji. Po u artikulua me tej nje levizje e tille, si edhe shpresoj, do ta mbeshtes me aq sa kam mundesi.

Ketyre nuk ju kam me bese...ca te them 

 

Ah, qasja "te gjithe njesoj jane", kusherira e pare e "politika eshte kurve". 

Une nuk bie dakort me asnjeren prej tyre, dhe mendoj qe eshte imperative qe te cmontohet pd-ja nga pushteti, si edhe te largohet saliu si individi nga skena publike. 

Edhe bashkimi i metes me ps-ne ne syte e mi, eshte i justifikuar nese ndihmon ne kete drejtim. 

Meta eshte nje cope plehre, nuk e mohoj. Por plehra pa allti eshte gjithmone me i preferuar se fanatiku me allti.

ne fund te dites, sado banale qe te duket, sado mendjembyllur apo militante, ose e erresuar nga urrejtjaa, pra ne fund te dites, pyetja mbetet: a e ke problem apo nuk e ke problem qe sala te jete ne pushtet. 

Kaq e thjeshte eshte ceshtja.

Problemi eshte se ne nje shoqeri te zhytur ne tribalizem primitiv, fermeri i Skraparit ndihet i perfaqesuar me parazgjedhje nga Meta i maleve te thella te Skraparit po si ai, kur alternativat e tjera jane jo skraparllij, me tej jo toske, me tej jo te "majte" (besoj se e dime c'nenkuptohet me kete) etj etj.

Dallimi krahinor eshte shume i rendesishem, nuk diskutohet; por nuk shikoj arsye se perse nje skraparlli, meqe po i marrim si shembull, qe nuk ka lidhje me pushtetin, te mos votoje p.sh., po nje patriot te tijin, te afte e te ndershem, qe i perket nje alternative dhe i denoncon Meten.

 

 

Problemi eshte si ta besh ate skraparlliun te votoje per dike qe perfaqeson ate me se miri pavaresisht se eshte nga Skrapari apo jo.

Parlamentarizmi nenkupton perfaqesimin ne legjislativ te territoreve, permes te deleguarve te tyre te zgjedhur, mos e nenvlefteso kete parim; cdo bashkesi duhet te kete te zgjedhurit e saj dhe logjika do qe te zgjedhurit ti perkasin asaj treve, nuk shikoj ndonje gje te keqe ketu, perkundrazi.

S'ka lidhje ajo qe thua ti me ate qe them une.  Meta ka nje jete te tere qe s'jeton me ne Skrapar. Me kupton?  Pastaj parlamentarizmi eshte fjale shume  e madhe ne nje sistem proporcional rajonal me lista deputetesh te caktuara nga kryetari i plotefuqishem dhe ku votohet per partine e jo per perfaqesuesin.

Edhe Gramoz Ruci, rreshteri fytyrengrisur i Salarise, po i del tradhetor ketij Rames mo?

ky shkrim me pelqeu.

taksim squaresmiley(dhe miiirakell of fridem)

as kjo nuk i vinte ne shqip,,,  po kur ke afrikanojugoren gjuhen e nenes keshtu eshte

dhe kujdes mos u identifikoni shume me protestuesit e stambollit se shumica e tyre jane nacionaliste   thuaj lubonjes

Ja dhe nje ngjalist qe debaton me Shenasi Ramen per iniciativen e votes se bardhe, duke e paraqitur kete si nje nisme te socialisteve te zhgenjyer me aleancen e 1 prillit ( smiley) , aleance te cilen ky topja s'e kundershton parimisht sic dhe thote vete, por ka vetem rezerva per strategjine e saj. 

Ne gjithe kete pacavure, ky tipi s'denjon aspak te permende faktin qe vota e bardhe s'eshte inisiative e Shenasiut, i cili vete e ka referuar specifikisht kete gje. Aq me pak te vere ndonje link ne artikullin e tij si reference tek faqja e kesaj nisme, sic ka bere Shenasiu p.sh.

E kam vene re kete tendence mos-reference dhe ne disa opioniste te tjere te shtypit, perfshi dhe Lubonjen. Per rrjedhoje keta gjithsesi i bejne me shume jehone kesaj inisiative (duke e komentuar ate, me apo pa referenca), inisiative  e cila deri tani ka marre me shume vemendje sesa mendoja une se do merrte, kshu qe kudos Alida & Co, pavaresisht se une vazhdoj te mos jem dakort me nismen tuaj voteshperdoruese...glad to see dhe ambasadorin tone duke i bere jehone pikpamjeve tona qe njerzit duhet te votojne gjithsesi smiley

 

Kurse Kaqi i zi thote qe Rama ka frike se Meta ja certifikon humbjen ne zgjedhje, ndaj s'e ploteson KQZ-ne. Vetem ky dhe Gjergji_N jane kaq te sigurt per fitoren e koalicionit te PD-se  lol

Amon mor burre, a ke pa ndonjehere ca tipi eshte Bledar Prifti aman. Nje version mashkullor i asaj Moza Dervishit. Ky cado te bej Rama, fut nje shkrim mbas ku thote me pak fjale "e beri dhe kete, po une vazhdoj ti besoj atij si te vetmit njeri me vizion" e budalliqe te ngjashme. Keta jane dumbabista puro o burre, nuk hy llogjika ne pune. 

"Protesta" ka 23 vjet qe shprehet, me nje tjeter fenomen shume me te fuqishem sesa vota me kryq...ne ate kontekst jemi protestues si une, ashtu edhe ti, bashke me plot peshq te tjere...

lol, gazetaruci i leshit.

nuk po e lexoj fare shkrimin, por dua të them se ekziston tek blogu o profesirt një debat is hkurtër ku ky Prifti i lutet si langaraq që ti heqi emrin nga një shkrim.

Po ky sikur nuk luftonte per karrige smiley

Ka shpenzime Arnida.

Normal, se gje tjeter nuk ka ca ti ofroj Taku edhe po te doje smiley

Shkencat farmaceutike kane perparuar shume - ja pyet xhibin se ai e di me mire.

E pse e ofendo xhibin ti njehere? Xhbi duket dhe ne moshe te re. 

Nqs do permendje ndonje qe ka nevoje per mrekulli, xakja duhet te ishte i pari. 

Si thote populli yne i zgjuar: peshku ne det e tigani ne zjarr.

S'ka faj i shkreti, pak vaj per tiganin po kerkon, te mos percellohet fare. 

Apo pak vaj per kandilin qe te shohe ndonje gje?

Pak vaj per gryken thuaj, se po llap kot i shkreti. Po i shkojne dem njohurit e thella mbi tregun, lirite e sekretaret gjithmone e me kerkuese. 

Telegrafi thote se ka filluar kenga "Nje lope, nje lope 25 mije vota". Ka Arvizu apo nisme votabardhe qe ja mbush dot mendjen ketyre te votojne ndergjegjien apo te votojne bardhesisht?

Per me teper, a e kane mundesine ata (can they afford) te votojne ndergjegjien?

Xhanem dhe qytetaret qe e shesin voten e gjithe familjes (e gjithe fisit nese munden) thjesht per shansin e nje vendi pune apo favori.

Nuk kane, nuk duhen fajesuar; une do ta bej, bashke me familjaret e mi, pikerisht pse, per fat te mire, nuk i kam interesat e drejteperdrejta, ato per pune, per strehim, per mbijetese, te lidhura me keta - perndryshe nuk do kisha kurajo

Plotesisht dakort qe s'duhen fajesuar nese jane ne pike te hallit; veshtire ti thuash tjetrit mos ushqe familjen se po shkel parimet.

Ama, gjithsesi eshte therese ironia qe jane me se shumti keta (pergjithesoj ketu) fakire te cilet behen graso te rrotes se korrupsionit, e cila behet shkak-pasoje e fakirllekut e tyre nevendnumeroist. 

Ne kete pike une (parimisht vetem, persa s'jetoj aty dhe s'jam i perballur me kete gjendje) e mbeshtes fuqishem thirrjen e (jo vetem) Arvizut qe njerzit duhet te votojne, dhe te votojne ndergjegjien e tyre. Idealisht kjo do sillte te ndenjturit pa ngrene nje here qe mos rrish pa ngrene ngahere. Praktikisht, duke patur pak shanse per tu masivizuar, do te sillte gjithsesi nje fare ndryshimi. 

Ne kete pike, duke qene qe votat te cilat s'jane te paracaktuara jane kaq pak, behet akoma me absurde thirrja per ti shperdoruar nje pjese te tyre thjesht per ti thene klases politike "juve jeni te gjithe njesoj per ne", nderkohe qe keto mund te pedoreshin si leva ne rrotat e saj, p.sh. duke u perpjekur per te ngushtuar rrezultatin, duke votuar per nje nga partite e treta, dhe per rrjedhoje duke shkaktur keshtu nje fare destabiliteti te rrotes mban miletin ne vend numero.

Pare keshtu, nuk ka shume rendesi nese FRD (p.sh.) ka shume apo pak kontrast me PS, PD e LSI, nese supozojme qe ajo si force me disa vota shtese do detyronte me mandatet e saj decidive  'parine e Tiranes' qe te bente ca ndryshime, p.sh. te sistemit zgjedhor, etj.

Nese dhe FRD behej si (apo me) keta, zgjedhjet e tjera ja jepje votat nje partie tjeter, nese kishte nje alternative atehere...po gjithsesi ideja eshte qe te behet dicka tani, inkrimentalisht, per te ndikuar ne ndryshim, jo thjesht te shperdorohet vota per proteste.

Vallai, ky vetem te peshku mund te behet minister, po e emeroi Pjeri dmth. smiley

Pjeri ka bere nje debat  te forte me avukatinsmiley,   para ndonje viti ne Tirane..   besoj e ke lexuar....

Belul, kam frike, -pavarsisht se avokati eshte njeri i zoti ne fushen e jurisprudences- se Ngjela do prishet me Ramen, se ky i fundit eshte Pallosh, nuk di ti vlersoje njerzit. Si duket ngjala qe hengri ishte e helmuar, i ka demtuar trurin. 

nuk di cte them Pjero.. nese eshte Pallosh, apo eshte pragmatist..    kjo do   te rezultoj pas zgjedhjeve..smiley

  Palloshin e spjegove ti..   ndersa pragmatist,  sepse i duhen njerez me leke..  i duhen leke pra, se ka  rreth 8 vjet ne opozite.  edhe bashkine,  nga ku dilnin ca te ardhura per Partine e humben..  duhen  money,  Pjero ,  money..  vec me llafe  nuk behet fushata..smiley

Po ti e di -se ke lexuar dhe VQ- qe njerez kaq pragmatiste, jane te dhjere per mua. 

shif, ket akuze ja beri dhe berisha atehere kur u prishen po ishte shume cinike menyra si e tha. Po kte here e ka pranu vete tyta. Do isha kurioz se ca komenti do kish grava per te bere

2) Prifti ; " .... Rama ka marrë një vendim tepër të gabuar që e ka marrë në koalicion por unë kam një mendim timin fiks. Meta vazhdon të jetë aleat me Sali Berishën. Unë kam fakte, që më bindin mua personalisht që Ilir Meta është vetëm përkohësisht në bashkëpunim me PS. Është për të gënjyer disa njerëz përsëri, për të marrë disa vota të majta dhe për të kaluar sërish mbas zgjedhjeve me Berishën. Unë jam i bindur, nuk kam asnjë lloj dyshimi tek kjo. Kjo është bindje personale me fakte. Sekseri që ka bashkuar zotin Rama me zotin Meta, disa ditë më parë ka qenë në takim me Sali Berishën. Gjithë Shqipëria e di emrin e sekserit të ngjalave. Nuk është i rastësishëm debate që kush do të jetë kryeministër. Është parapërgatitje që mbas zgjedhjeve Meta t’i thotë Ramës që nuk e bën dot qeverinë pa mua dhe unë dua të bëhem kryeministër. Në momentin që Rama nuk do të pranoj, unë e garantoj që Meta do të shkojë brenda ditës te Berisha..." 

 

 Nje version qe flitej ne maj ne Shqiperi. Ishin rreth 12 versione kryesore, i keni tek pjesa e 4 e pershtypjeve smiley

Kur do dali ky version?

Dolen prape keta fytyrgrijte me Vota te Bardha smiley Si tha Berisha ne Panair ..." Une nuk e pi Birren une pi Vere "Keta i ka per Laksativ ai .

Te gjith frikacaket e cdo lloj ngjyre Karakteristiken kryesore e kane me Sikur . Shohin enderra me " te tjere " qe vetsakrifikohen ...dhe doemos veteveten qe prijne ose minimalja ..E Thashe Une smiley Aq bukur i kaprure ai Serbi vargjet .

Ngrehuni vellezer / derdheni Gjakun / lermni mua / te iki i pari ..

Thjesht o thjesht fare pa dengela Derstile..Shkoni VOTONI Kunder Mullahut te te gjithe Prapambetjesse vendit Berisha e Klanit tetij Biologjik e Politik..

Shkoni Votoni pa degjuar asnje nga keta Karieristet e Sikurit qe shohin enderra me popuj Henore jashte Interesave te jetes Reale !

Shkoni votoni dhe sa te jete e mundur , sidomos Kunder ketyre te barazlarguarve . Merrni kurajo e mos lexoni llapaqener me ha- ha e ho -ho qe nuk shterojne  kurre nga Jarget ....se  Meta , Rama ,Prifti e pordhi Kali . Behuni te pergjegjeshem e te ndergjegjshem se YP Xhixhet jane pjellat tuja me "se diktatura zotrie " Kurre nuk gjejne teren kjo kategori ne se Gazetaret nuk behen pjese e kesaj Logorie Qensh Berishash eJozefperckash ..ne se nuk lehnin "per nje Grusht dollaresh me shume " sic kane bere per 25 vjet... Po hidh Uje e hidh Mielle e kurre mos i ngjiz , sa gezojme Sot kete Mishmash ku se merr vesh i pari te dytin .Te gjithe kunder te Gjiteheve.

Por dhe  tani nuk eshte vone . Rrofte Uidhers nje mentalitet njerzor Toksor !

Dashke show mer Belul smiley  ncuq , nuk jam ne humor te mire sot smiley

pse show,   thjesht ndonje  koment apo opinion..   po  meqe sqenke ne humor, lere..

Alidea kishte dale ne trotuar dhe po me priste te mos humbja. Buzeqeshja e saj raevizohej ne fytyre. Dukej trupi i saj, as e shendosh e as e dobet, nje vajze tipike shqiptare, me nje fytyre tamam aktiviste. Dukej sikur ishte prere per aktiviste. I dhame doren njeri-tjetrit, dhe u ulem. Porositem nga nje birre te madhe. Hapja e bisedes ishte si hapjet qe perdoren ne restoran per hapje oreksi.

smiley

Video e mire.

Alidea, po pse anglisht mi goce, kujt i apelon kjo video qe te dale ne proteste, turistave amerikane n'Tirane? smiley

Une ju uroj suksese gjithsesi, thjesht me bejne pershtypje keto materialet me shumice ne anglisht qe qarkulloni per ti apeluar votuesit shqiptar smiley

Ne shqip nuk kane munguar postimet nga ne,  dikush pergatiti dhe nje ne inglish smiley nuk u bo nami apo jo smiley 

 

Jo, nuk u be nami po beni dhe nje version ne shqip te te njejtes video.

Coming  soon, po e bej porosine qe tani smiley 

In Albania there is no free media.

Ma noooooo.... Nuk ecet me radikalizem te pakufishem. Kufiri i radikaleve duhet te jete e verteta. Dhe e verteta eshte qe atje ka liri te medias, edhe pse duhet me shume liri, pavaresi nga biznesi, politika etj. etj. Por jo deri ne kesi lloj deklaratash absolute de!!

Perndryshe e mbeshtes nismen tuaj dhe me duket nje ze ndryshe i domosdoshem ne diskursin politik shqiptar.

Ok Magus, ne rregull  do e rishikoj tekstin, nuk e kam pergatitur une, gjithsesi  me thuaj pak ku e sheh median e lire ti se un per vete nuk  e shoh ?

Mediat te lira jane, por mund te thuhet qe jane te lidhura ndaj bandave perkatese, do thoshte i pakapshmi.

S'ka thene ndonje gje qe s'qendron.  Tjeter liria e shtypit e tjeter shtypi i lire.

Tamam. Ne Shqiperi ka plenty of freedom of media, not really any free media though. 

Megjithate dhe une jam per nje fryme me afer realitetit dhe me pak bardh-e-zi, se s'e ha mileti mesazhin qe stonon me realitetin. 

P.sh. ne video, dhe ne mesazhin e votes se bardhe ne pergjithesi, qartesisht anashkalohen FRD dhe AKZ si parti alternative, thuhet eshte vetem PS e PD. Une e kuptoj qe kjo 'klecke' i saboton pak frymen mesazhit votebardhist, por ama mileti s'eshte se informohet per realpolitiken kryesisht nga kjo nisme. 

Vizualisht pastaj, mungon ne video strumbullari i ngjalizimit te PS-se (Rames me sakte), Ilir jamipastersikritali Meta lol

Per mua AKZ qartesisht s'eshte alternative qekur tentoi te behej pjese e ngjalekoalicionit.  Edhe keta te FRD-se te njejtat praktika si bandat e vjeter duket se po vene ne pune.

Per ty mos te mos jene alternativa, por ato jane parti te reja dhe natyrisht qe s'ka si ti barazosh me PD e PS.

Une e kisha llafin qe kur nje nisme merr persiper te pasqyroje realitetin shqiptar ne githeperfshirjen e tij, behet me pak e besueshme kur e ben kete vetem pjeserisht, sipas ekuacionit me te cilin i del me mire perfundimi. Thjesht ne aspektin e marketimit, jo patjeter te integritetit te saj.

Realiteti eshte qe cfaredo te bejne AKZ e FRD, s'kane per te qene forca dominante e qeverisjes se ardhshme.

Ajo dihet, po s'ka nevoje te jene forca dominante qe te ndikojne tek forcat dominante. Ilir Meta e tregoi qe me pak mandate percakohet qeveria, si ne 2009, si me gjase ne 2013.

Ne nje rezultat te ngushte zgjedhjesh, sic kane qene dhe do jene per ca kohe me gjasa zgjedhjet tek ne, edhe nje ose dy mandate bejne diferencen. 

Ideja eshte qe te kushtezohen sa me shume te jete e mundur forcat dominanate, ndryshe nga ta nisesh (praktikisht) ndryshimin e ku te kesh shprese sot kur gjithe gjendja eshte e kapur?

Nejse, keto jane thjesht interpretime tonat se per ke duhet votuar...sa i perket nismes se votes se bardhe une e kisha vec tek ajo qe duhet paraqitur realiteti ashtu sic eshte, se ashtu fiton besimin e audiences per dicka te cilen ti promovon, bashke me paraqitjen e realitetit. Kete besoj e kupton Alidea si argument, me c'e lexoj me poshte.

Alidea, kam pershtypjen se koncepti dhe praktika e "free media" eshte dicka shume e gjere, relative dhe jo lehte e kategorizume. Sidomos ne kushtet e nje shperthimi virtual si interneti. Cfare kupton fjalia e mesiperme me "media"? Une psh mesova sot qe egziston edhe "gazeta fenix". Pothuaj cdo jave a muaj has ne nje "media" te re shqip. Tani ai lloj pohimi qe citova me lart thote qe s'ka rendesi per cilen media e ke fjalen, asnje s'eshte e lire! Mbi c'baza behet nji konstatim i tille? Cili eshte kriteri qe perdoret ne kete rast per te matur nivelin e lirise ose jo te medias? Kush e formulon kete kriter?

Mesa kuptoj, ju mund ta keni fjalen per tv kombetare te tipit top channel, klan, news24. Dhe meqe keto jane te pozicionuara ne krahe perkates politikisht, kjo i ben ato "unfree"? Si, by default? (Per news24, psh, nuk e kam te qarte se ne cilin krah politik eshte).

Edhe une po perpiqem te kuptoj linjen e arsyetimit ne deklaraten e occupy. Can you explain a bit further??

Flm I pakapshem, do ta shoh kete shkrim.

Meqe je me flamur amerikan, mund te me thuash opinionin tend per keto tre media te medha atje: CNN, FoxNews, MSNBC. Jane "free media" ato, apo ndonjera prej tyre? Mbi c'kriter?

Nje bisede eshte.

Flm dhe Brad per info-n. Nuk me kish shkuar nder mend se news=kingmaker. Ti e nxjerr kete nga informacionet qe ke per "pronesine" e medias ne fjale apo nga leximi/sjikimi i saj i perditshem? Sepse ka dallim ne perceptime.

CNN deri diku do thoja.

Magus, po pse "atje", ju nuk jeni ketu me ne, dmth ju jeni "atje"?

smiley Tropizma: eja mblidhuni ketu, ketu/eja, eja mblidhuni ketu, ketu/bashke me ne.... smiley

Po, ketu jam dhe une, ne USA.

Sa per shtypin :

Konkursi kush eshte me ke nga gazetat shqiptare

Panorama - prodhim i nje fabrike birre te shitur nga Ilir Meta, politikani qe kane me shume per zemer, eshte e ndare mes deshires per te mbeshtetur qeverine dhe deshires per t'u veteklasifikuar si gazete e majte. 
Gazeta Shqiptare - prone e nje pronari fabrike birre dhe nje bankieri. Synon sa per loje te jete opozitare. Kompenson mungesen e lirise me lajme mbi breke dhe sytjena si dhe thashetheme historike, cfare i tha enver hoxha ketij e atij. 
Tema - Gazete mercenare, paguhet dhe ekziston per te share nje here njeren dhe nje here tjetren. 
Klan (revista)
Sot - gazete pirateske kunder te gjitheve.
Balkan - gazete jogazete nen pronesine e pronarit te unazes
Shekulli - gazete tenderesh, privatizimesh dhe lejesh ndertimi. Ka mbetur pa pronar qe nga renia e Rames si kryebashkiak. Zakonisht shitet te ai qe ofron me shume
Standard - nisi me synimin me u be gazete serioze e djathte, por shpejt u kuptua se Berisha nuk paguan per gazeta serioze, rrjedhimisht u be fletushke e parendesishme.
Shqiptarja.com - I bindet maksimes: po nuk shave, nuk ta var njeri.
Mapo Pasardhese e Standard ne perpjekjet per te bere nje gazete te djathte, mund te konsiderohet si proeuropianet drejtpersedrejti nga fshati
Tirana Observer
Metropol
Shqip - gazete e Digitalb e pozicionuar dukshem majtas
 

Marre nga : https://www.facebook.com/ndalshperlarjessetrurit

Magus , me qe do ta dish , News24 eshte e LSI -se.

Gabim Brad, kemi heq dore nga LSI

E vertete, koncepti dhe praktika e medias se lire eshte shume i gjere dhe relativ. Por ketu po flasim pikerisht per mass mediat jo per ato qe rrjedhin nga bumi i internetit. Ne fund te fundit  akoma ne kete vend   statistikisht kur duan te informohen njerezit i qasen ketyre mediave tradicionale.  Ka nje  ajer disi te paster tek keto venat e holla qe percojne mediat alternative por keto jane shume pak te aksesueshme per nje shumice. Mos merr parasysh   studime alla instat & co qe tregojne se  51% apo me shume e shqiptareve kane akses ne internet, nderkohe qe eshte verejt qarte qe ne keto studime jane  perllogaritur dhe  aksesi i internetit nga celularet  ( sidomos i adoleshenteve)

Cili eshte kriteri per te matur "lirshmerine" Ketu flasim vetem per kanalet televizive kombetare (4 aktualisht) , media e shkruar eshte e paperfillshme si nga tirazhi si nga fakti qe ne shumice ose jep lajmet qe kane mbuluar TV-t ose jane thjeshte autopalantet e asaj aromes se lajmeve politike paralelisht me aromat e WC-ve postfactum.

1. Lajmet kryesore (lajme te anshme te ngjyrosura, axhenda e informacionit thuajse krejtesisht ne interes te interesave partiake apo te bizneseve te medha,  injorimi i shume ngjarjeve apo  shfaqja e tyre me minutash sekondash  gati gati e devijuar etj etj) 

2. Padronet e mediave

3. Kete po e shtoj tani, rritja graduale e atyre qe heqin dore nga lajmet dhe TV ja pikerisht per arsyet e mesiperme. 

 

Ok, Alidea. Flm. Gjithsesi jane gjera te diskutueshme. Kiji parasysh keto verejtje pasi eshte e rendesishme qe nje nisme te mos i vere pengesa te panevojshme vetes, ne sensin qe idealizmi juaj si protestues te kete kembe ne realitet, e jo te jete i pakufi. Kredibiliteti shtohet me pak me shume realizem e pak me pak radikalizem. Mendimi im ky, sigurisht, jo ndonje e vertete universale. Por them se eshte sic e tha xhibi me lart, "une jam per nje fryme me afer realitetit dhe me pak bardh-e-zi". Suksese!

Ke shumete drejte, por   Magus sic dhe ne vete kemi dashur te bejme  aktore nismen pra kauzen dhe jo individin apo kalerimin e logove, kjo ka kostot e veta ne nivel organizimi dhe sinergjie, ne rastin konkret eshte nje postim i njerit qe eshte me radikal ta themi, por kjo eshte nje nisme krejtesisht e natyrshme, pa strukture, pa fonde , por thjesht nga disa nismetare qe arrijne te gjejne pak kohe nga koha e tyre dhe ta financojne vete modestisht aq sa munden.  Megjithate verejtje me vend. 

 

Alidea, media ne shqiperi eshte e lire, por mbase jo cilesore, sidomos gazetat (dhe si te jene cilesore gazetat kur kemi 10 te tilla ndersa vende te tjera me te njejten popullsi kane zakonishte 2-3). Cilesine eshte veshtire ta ndryshosh. Fakti qe mediat nuk jane te pavarura--te pavaruara nuk perben problem gjigand per aq kohe sa mbajne krahe te ndryshme, dhe kane mundesi ti afrohen qendres.

Le ta leme Uidhers- in! Te ndjekim me qetesi mendimin " modern" te intelektualit Lubonja.Ka nje lloj " mutacioni", kohet fundit, ne mendimin e tij aqe pjellor.Ndjellja e ideve te ketij intelektuali, jo pa mend, po shfaqet dukshem me nje bigezim te atille, sa qe me ato qe konkludon dhe rekomandon se fundmi, rreket te binde lexuesin se asnjeri prej te dy poleve te politikes, nuk qenka me. I pranushem per ate por ja qe sipas tij per " te miren e pergjitheshme" duhet medoemos te behen te tilla EDHE PER TE GJITHE NE!
Interesant se si degradon ne kete fare feje ky individ i cili na eshte perbetuar qindra here se ka qene nje disident i PLURALIZMIT.
Mirepo duke i vene vizen te dya alternativave, afermendsh qe keshtu do te ishte edhe fundi i pluralizmit.Krejt ndryshe mu d te ishte puna ne se zoteria do te naofronte nje alternati e te trete, me te cilen jo te mos benim asgje( duke i vene vizen nuk ka krijim por mohim) por te benim me te miren e mundeshme.Kjo te jete me e mira? Nuk kam bindjen se eshte naiv ne kete shkalle Lubonja,
Jam me se i bindur qe Lubonja eshte nje MERCENAR, misionar i te keqes!

" Jam me se i bindur qe Lubonja eshte nje MERCENAR , misionar i te keqes "

smiley

Grava ...derstila e ka pergjegjesin smiley sepse xhibonjizmi eshte Kunder kesaj qe ke thene me kembe ne toke .

Mirepo duke i vene vizen te dya alternativave, afermendsh qe keshtu do te ishte edhe fundi i pluralizmit..

Dhe per te kuptuar perse eshte  nevojshme kjo ..alternativa e TreMbedhjete smiley , nga keta te kungulleshkave , pse nje po sa ,... do e them me poshte ,..sic e thashe me larte etj etj , ...nuk mjaftojne Ofshamat dhe Morali .Jane ca Kushte qe bejne te lIndin faktore te Trete e te Katert . Keta qe vijne me dengje llafesh si lesht per te punua ne Derstila , pervec Alideas si je idealiste e pranushme per bindjen ndaj protestave , jane produkte te Derstilave me teori Henore ...

Krejt ndryshe mund te ishte puna ne se zoteria do te na ofronte nje alternati e te trete,...

Nuk ka alternativa te TRETA ...Ka vetem Ligjshmeri dhe Çlirim  nga Kthetrat e Krimit Nderkombetar ku e ka fut Shqiperine Berisha . Po qe se kjo quhet  Alternative ...kjo nuk eshte Alternative .

Alternativat jane vetem DY ..qe shpjegohen me Pronesine mbi Pronen .....Private apo Shoqerore . Sot ka vetem nje Pronesi , por qe sic po tregojne "bathet " pjell si thoshte Ai ..."ore e çast Hajdute ,Karieriste , Mashtrues e Ndyresira ne Pushtet " , aq më tepëer në Popuj të Rij e pa përvojë si populli ynë që fatkeqësisht në momente Kyçe Historike u mashtrua nga Rajesonëritë .

Kjo është inteëigjencë e KALBUR dhe që përfaqsohet nga Injorantë në garë kush të thptë llafe bufe karkalec kacufe , ku një zë përfaqësues mbetet edhe Lubonja kur fillon me dëngëla Teorike te " dy përgjegjësive " e kryqe te verdha e jeshile ose makari ngjyrë të bardhë ...duke shitur qejfmbetje personale si teori udheheqse !

 

Grava, Shqiperine e njohim dhe e jetojme perdite, nuk besoj se na duhet ndonje udherrefyes, si atyre turisteve te huaj qe vijne ta vizitojne per pak ore.

Ne keto 23 vite post-komunizem tek ne kane triumfuar grupet kriminale, ndaj shtetit te se drejtes, klanet, ndaj perfaqesimit demokratik te individit, patriarkalizmi ndaj emancipimit, ekonomia e "pilotuar" e monopoleve, ndaj ekonomise se lire te tregut, e keshtu me rradhe.

Klasa drejtuese politike, me ndonje perjashtim individual shume te rralle eshte bashkefajtore, ne mos kryefajtore per situaten e rende te krijuar dhe si e tille duhet ndeshkuar; ne kushtet kur ajo (klasa politike) kontrollon edhe gjyqesorin, sic eshte deshmuar ne sa e sa raste, edhe pushtetin e katert, ate te mediave, nuk mbetet rruge tjeter pervec luftes ndaj saj ne terrenin politik, per te mberritur tek ndeshkimi me vote.

Qe kjo te ndodhe eshte e domsodoshme qe forcat e lira e te pavarura nga pushteti i sotem, qe perbejne shumicen, per mendimin tim, por jane te paperfaqesuara, te ndergjegjesohen konkretisht per potencialin e madh qe zoterojne.

Dhe mjet mjaft efikas per kete pune eshte vota me kryq. Eshte nje fillim      

Brad ke harruar nje pjes jo pak te rendesishme.Siperoren ..me se

Grava kam dhene une nje shpjegim dikur kur plasen pusetat e austrise dhe na mbyti era e sh'mutit deri brigjeve te adriatikut.. eshte si nje krimb qe zvarritet drejt nje trupi qe e pandeh te pajete.

 "I vetmi qe demtohet nga vota e bardhe eshte Edi Rama "

Alidea e ka deklaruar me kohe qe eshte e djathte , apo jo.

duhet pyetur edhe Pierr se nga anon Alides, mesiguri si nuhates i mire qe eshte do ta kete nje mendim.

Alidems, e skanova. Asgje e re .. vete autori i shkrimit flet per nje fraze tashme demode " cdo popull ka qeverine", apo ne kete rast "parine" qe meriton, besoj se autori vete eshte me i deshperuar se ne!

Hapi i pare i votes se bardhe eshte te identifikohet fakti qe  "NE JEMI" hapat e tjere do vijne me vone. 

Alidems, eshte lexuar dhe komentuar gjeresisht ky shkrim, ka dite.

Une personalisht mendoj se vota me kryq, nese arrijme ta masivizojme aq sa duhet, demton rende te gjithe kasten, jo vetem njeren pale.

E demton sepse i hap rrugen nje diskutimi te gjere ne opinionin publik mbi situaten reale ku ndodhet vendi dhe mbi faktin se palet ne beteje nuk perfaqesojne aspak alternativa, por thjesht dy faqe te se njejtes medalje.

I hap rrugen ngjizjes se subjekteve te reja politike dhe pastrimit nga maskarenjte qe kane 23 vjet qe na vjedhin e na masakrojne duke nxitur nga ana tjeter emigracionin per te shkarkuar tensionin shoqeror qe ndryshe do te ishte mbledhur e plasur disa here. 

 

 

Alidea. E lexova me kujdes kete shkrim. kam objeksionet e mija si per shkrimin ashtu edhe per autorin, meqene se po merrret me nje aksion kunder parise Se pari autori me duket eshte ai qe katapultoi Sala si zedhenes. Deri me tash se pari ky nuk ka bere asnje mea culpa, per postin si dhe pse u largua nga Saliu. Pasi ai te beje ekspozene e parise nga brenda edhe mund ta besoj ne "dliresine" e tij. Se dyti, gjithmone, te pakten mua personalisht, nuk me ngjisin fare, po fare fare ama, keto opinionet perjashtuese. Kete e kam thene ne komentet e mija edhe per Vetvendosjen po ashtu edhe per AKZ-ne. Ti thuash tjetrit qe eshte kunder idese tende, se je i paguar, apo perkrahes i klaneve, apo i bandave, ne radhe te pare eshte dobesi argumentimi, se dyti eshte nivel i ulet etik, dhe se treti, eshte dhe nje mendjemadhesi e peshtire. Pra shkrimi nuk me ngjiti. Ne argumentin tuaj, pjese e aksionit jeni dhe ju, theksin e vini tek vota kunder, meqe paria e ka qelbur fare me sundimin e saj, me qellim qe te ngrihet nje fryme "anti" e cila do te shpjere domosdoshmerisht ne nderrrimin e saj dhe ja, fap u zgjidhen problemet. Qeverrisja (si, pse dhe kur) do te jete me e mire, shoqeria gjithashtu e keshtu me radhe.... por harroni nje gje shume te vogel, po te vogel fare, qe ta kam shpjeguar edhe me pare ne nje teme tjeter..... Sikur 10 mije votues te votojne ne te gjithe vendin, a e kupton jo 2 milion, por vetem 10 mije parlamenti do te zgjidhet, se s'ben.... kete duhet ta kuptosh si ti ashtu edhe perkrahesit e aksionit tuaj. me bojkkotin tuaj madheshtor nuk fitoni asgje. Ju duhet te beheni fryme, por po nuk u organizzuat dhe te dilni me nje platforme te qarte nuk do arrini te beni asnje gje. E beri Grillua ne Itali, fitoi 35% te votave te italianeve, por nuk solli gje te re, se metoden e perjashtimit nuk ta do njeri, dhe rezultatet e zgjedhjeve lokale e treguan deshtimin e ti spektakolar. Pra si perfundim masa, populli kerkon zgjidhje, e jo zgjedhje... A mund ta ofroni ju kete???? Vete dalja ne skene e partive te reja tregon se ato nuk po behen fryme qe elektorati ti shkoje pas. Ato po nuk paten objektiva te qarta dhe te ofrojne zgjidhje te reja me te mira se keto te sotmet, perseri ne kete qerthull do vegjetojme. Po ta them edhe nje here aksioni "anti" nuk eshte zgjidhje, eshte thjesht anarrshi, eshte thjesht kaos....

Jo Brad, me voten e bardhe( e bardha nuk eshte ngjyre) demtohet shoqeria, pluralizmi, demokracia!

E bardha eshte ngjyre Grave , biles nje nder me te preferuarat e mija smiley

Jo mor zoteri, mos genje ketu! Vota me kryq eshte shprehja me e larte, ne kontekstin e sotem te shoqerise shqiptare, e ndergjegjesimit mbi faktin se partite politike qe kemi dhe udheheqesit respektive jane bandite te maskuar qe kane dekada qe na shtypin e na shfrytezojne cinikisht e pa meshire!! 

 

Po nuk eshte ngjyre o Brad , mos me lodh kot!Pyet Edi ose Alushin...

Ok , nuk po te lodh , po me e mor vesht Edi qe ti se cileson te " bardhen " si ngjyre gjej vrime e futu smiley

Lanet....Tre jane ngjyrat, bluja, e verdha dhe e kuqja.Une ja u them Juve dhe ju gjith edreve inatcore...

Bluja, jeshilja dhe e kuqja...smiley

Jeshilja more labi im vjen nga raporti perzjeres blu me te verdhe, degjove?Tani me ke borxh nje birre

E mora me men qe ka i hile aty grave , pranej nuk e zgjata smiley

Opo ska gje ta jap une birren, po i ke bere pershkrim artistik ama jo shkencor smiley

Nashti e marrvesh une pse kashtisen ngjyrimet e politikanve tane.Se shqiptaret NUk i njohin mire NGJYRAT...Eheeee!

Une mendoj qe keta votebardhesit duhet te mendohen nje sek , vote e bardhe apo Aida Shtinos .

Duhet zberthyer fjala : kombinacione, qe te arrihet shkencoria tek ngjyrat.Tre ngjyrat baras Ati Biri Dhe Shpirti...... E sa ka zanati more i dashur

Vetem mos ja thuaj atyre myslimaneve ate te ngjyres jeshile, se ata pastaj do shikojne vetem te kuqe na syte smiley

Hej cme cingris te flas.
te gjitha thirrjet e Muhamedit( as) jane thirrje Cifuto-Kristjane, qe ne baze kane Nr.3
Tre ngjyrat......

mnjf thua ti, islami ka ne baze trinine? atehere ca ndryshimi ka, kta myslimanet qenkan te gjith te keqkuptuar pastaj.

Degjo! Kam bisedu me shume prej hoxheve tone!Disave u kam be nje pytje? Ca nenkupton syrja e fikut?
..." Se All Llahu e ka dit, qe fiku asht i omelt.." ! Me jane pergjigje....Tjeter mesele jane katoliket...

fikun edhe katoliket e kan perdorur, psh gjethen e fikut i kan vendosur pikturave dhe skulpturave...ne nje emision qe kam pare tek BBC-ja te gjitha i thosh gazetari pse fiku dhe jo nje tjeter peme, ama ate qe s'tha ishte gjeja me normale ne bote, qe fiku ka per borxh edhe ne xhep te mbi po s'lave poturet nja nje jave..smiley

Degjo! KURAN- i ( i perkthyer eshte vete nje kuptim mbi KURAN sepse i tille eshte vetm Arabisht) perbehet nga 6666 ajete dhe 114 syre.Nje nga syret eshte ajo e fikut, e ngjashme me ate qe thoni Juve.Por si ajet ka kuptim filozofik.Njerez ngjani fikut...Qe mbin e rritet edhe mbi gure..Memijeta fara.....etj etj...

Keta hoxhallaret jane fare e keqe.bera sehir e youtube nje hoxhe prej kosove, mu nakatosen plackat e barkut.ata debilet tane qe lejojne xhami ne mes te tiranes po luajne me zjarrin.megjithato qe kemi heq edhe keto syfete kemi manget.

Xhamia ne mes te Tiranes ka qene - eshte ende sot. Ne mes te Tiranes ke edhe kishen Katolike, dhe ate Ortodokse.

Per ate Irfanin e Prizrenit e ke fjalen?  Tek nje minute e ca e lashe une.  Aq mbajten plackat.

Na ashte ngjite e sna leshon ma Turku. Edhe kur nuk don me ja ndi emnin, te del perpara e te imponohet. 

Ej, po ala s'kane cofe t'gjithe mer!!! Po si mer harxhoni kaq fryme e nerva per ca turq qe i ka vra turku! 

+0.5. per gjysmen e pare te mesazhit... vdekjen e vrasjet e dhunen shteterore dhe civile nuk ja uroja asnje populli.

As une sja urova mer. Pe gje ndonje kartoline? smiley

Sheshin Taksim e mori turku, i vu zjarr

Alidea, si eshte kjo puna e mediave, perse duhet te jene kaq te informuar teknologjikisht njerezit? Cfare bejne me gjithe ate "informacion" kush shau ke nga nena dhe kush nga motra dhe cfare kapeleje ka veshur Jozefina? Po zakoni i vjeter i thashethemeve te kafenese perse nuk fuksionon me? Dhe ata qe kane ndonje gje per te thene perse nuk shtypkan dot fletushkat e tyre? Perfytyro Ameriken e koheve te revoluconit, behej c'behej atje, atje ku hidheshin themelet e demokracise. Se ndonje pronar fabrike birre te pavarur mund te gjendet, ne mos fabrike, birrarie.

Ej, e ka vene re njeri lidhjen me Sam Adamsin?

Cdo lidhje me birrat ne tema te tjera ishte teresisht rastesore deri ne kete cast.

Mbroni parkun që do të ngrihet një novojtore fetare. 

Godo, jo gjer aty, nuk duhet shtyre ! Cdo besim duhet resoektuar.

Kontigjenti i pd-se e sheh Saliun si 'Baba i Kombit', kshtu qe nuk shoh se si mund te mendoj dikush 'ky eshte baba i kombit edhe une kam shancin te votoj per te, por hej, me mire po i fus nje kryq te gjithe fletes se votimit'. Nuk mund te kete humbje ne vota ne anen e pd-se prej ksaj iniciative.. te vetmet humbje do jene nga ana e ps-se, sepse ktu s'ka individe me iluzione heronjsh kombtare. Une e shoh si nje tentative per fragmentimin e kontigjentit te ps-se kete nismen e kryqezimit te fletes se votimit.

ironia eshte se edhe krahu tjeter njesoj si ty mendon, qe thirrja per kryq eshte perpjekje per te heq vota nga pd-ja. Per mu, nje njeri me llogjike te ftohte, qe i shef gjerat me sy realist, nuk e ka ket fiksim; ky eshte tipik per dike qe ka perqafu nji ideologji/ lider/ krah dhe nuk e lshon per cfardolloj arsye. Eshte kjo qasje qe ben qe ky tager te shofi armiq ne cdo analist/ gazetar/ opinionist/ ambasador/ politikan te huaj sa here qe opinioni i tij realist duket se bie ndesh me pozicionin e krahut te vet 

logjika ime eshte e qarte, pd-ja, ose me mire, psal-it i vjen buka e gjalpi i legjitimitetit (bread and butter) prej atyre qe e shohin si babe te kombit. kurse ps-ja ose Edi Rama, nuk perceptohet si baba ose dajua i kombit prej askujt.

llogjika jote çalon, sepse ata që mbështesin Edi Ramën janë tipik njerëz me bindje pothuajse fetare. besimi se Rama është më mirë se Berisha është krejt i pabazë; sado që tu japësh argumentet ata prap qëndrojnë në të tyren. psh, ça kuptimi ka #rilindja kur i vetmi që rilind është një hajdut? hipokrizi e gjallë, që mjafton për të ushyer gjithë botën.

me pelqen qe refuzon te adresosh idene kryesore te argumentit tim, qe Saliu shihet si baba i kombit prej mbeshtetesit e vete.

 

qe te gjesh paralel me kete fenomen duhet te kthehesh ne Shqiperine e Enver Hoxhes, ose ne North Korene e sotme.

 

 

po varet se kujt i drejtohesh. ka kategori e kategori. po e mban veten se i drejtohesh militantit ok. debato me te.

nga ana tjeter, gjithe retorika e Rames dhe trapave qe e keshillojne eshte kryekeput e pabaze. jo qe, nga nji fjalim ne tjetrin bien ne kontradikte me ato qe thone. çunaker qe i lepihen Rames.

sa per Enverin, edhe Rama nuk eshte larg... edhe pse duket se e ka filluar per se prapthi. eleminon njehere te padeshiruarit brenda partise, ben aleance me armikun Ilir qe tani u be i mire, dhe pastaj kr vjen ne pushtet tregon gjithe frymen e tij iluministe te leshit.

e ik se me cave trapin

smiley

tjeter. llogjika joet sikunder e gjithe LikeLindasve eshte e imponuar nga babaRama.

se ti presupozon, pa patur asnje gje ne mbeshtetje, se te gjithe ata qe nuk votojne Ramen jane te Berishes. ketu mbyllet muhabeti.

"Shprehja “tradhtar”, që përdoret në këto raste, është pjesë e mentalitetit të regjimeve autoritare e diktatoriale që nënkupton se drejtimin e përcakton lideri, dhe lideri është vetë partia."

Kryq apo iks?

Eshte thene deri ne merzi kjo twintip.Po kujt ti thuash.Nismetaret dhe te ngazellyerit pas kesaj nisme, jane te baraslarguar ...por anojne pak fareee  nga ruajtja e statusquose.jane paaak fare me barre.

Rotacioni eshte teper i nevojshem, per vete vazhdimesine e demokracise. Por, me duket, problemi eshte tek ca semundje qe jane bere sistemike ne politiken shqiptare. Ajo qe ca te rinj po e quajne "partikraci" eshte problem real. Sistemi elektoral i percudnuar eshte problem real. Mungesa e demokracise brenda partive te medha eshte problem real. Keto gjera po i zene frymen demokracise, e cila nuk duket vec tek zgjedhjet apo qofte edhe tek kalimi paqesor i pushtetit nga njera pale ne tjetren. Njerezit qartesisht po kerkojne me shume demokraci. Une vete nuk do te braktisja voten, po te isha ne Shqiperi. Por do dilja ne shesh per te protestuar kunder sistemit aktual, ku si PD si PS jane bere pale ne mbytjen e demokracise.

Ku ka proteste me te madhe sesa vota me kryq!? Nuk eshte aspak braktisje e votes, perkundrazi!

Dhe demokracia jone nuk po mbytet, por, sic thote dhe vete Edi Rama tek Kurbani (qe e kam edhe me dedikim personal nga autori), ajo ka lindur e vdekur (E.R. citon Trebeshinen qe ja thote keto fjale Berishes ne vitin 1990).

 

Por ama spiritus duhet te dish nje gje, se Lubonja nuk do e promovonte kete nisme po te ishte ashtu sic themi, sepse do i dukej moralisht e pa pergjegjshme.

Nuk ka levizje per Moral , sepse sadoqe Grava i respektuar perpiqet te 'justifikoje "Fete"  Jane ato te Parat qe shkallmuan Moralin njerzor qe mbajti njerzimin deri ne kete shekull .Te shohim ç'vjen !.

Te paret katoliket ,me cdo lloj Justifikimi dengelor duke miratuar martesen midis Gejve!

I dyti Mazllemizmi me Xhihadizmin e shndrruar ne Terorizem !

Te dy Kulturat e Moralit qe prune Njerzimin deri shekullin e Kaluar kane VDEKUR dhe askush nuk ka dhene sinjal se si po transformohen..... .vetem Mueziner nga te dy  krahet !

Fete kane Cofur qe me nemsen , mbeten vetem meditus ne bote te brendeshme qe me shume si Mode apo te perhumbur nga Interpetimet i japin llustra Boja Shkelqimit te rreme.

Dhe shoqeria qe me Daljen e vlerave Morale ne TREG si Vlere ne fuqi te Trete  ka tjetersuar PRAKTIKISHT cdo kuptim Moral , Perderisa te shpike Sali lefqenesi  me LefGOPETE ndonje Term xheporo  - jeshilor qe te na shpjegoje se vlerat Perendimore zotrie .smiley

Ndersa kush perpiqet te Mbylle Derstilen e mendimeve njerzore eshte kryekriminel , prandaj eshte sot kjo Diarre mendimesh e argumentesh qe nuk levizin as Zhapen e Hurit nga gardhi si nje domosdoshmeri Komunikimi , poe qe nuk krijon Platforme e Program per te grumbulluar as nje dyzine , te pakten Agresive e le me Revolucionare, por ka nje Vlere Absolute qe i jep cdo Individ te mendoje se eshte Qendra e Levizjeve !

Shoqeria qendron ne kembe e Lidhur me Interesa dhe para se gjithash Interesa Ekonomike ...Tha fjal lapidari i mendimit Njerzor Engels !

Dhe Parate sot per Sot i ka Ktimi Nderkombetar !

 

- 1 X 1 = 1  

- Jo, 1 X 1 = 0

-  Po me duket se 1 X 1 = 1?  

- Jo, zero.  

- Mire, po shkoj te perqafoj nje peme.

- XOXO pemeve.  

Ideja eshte kjo (gjithsesi kerkoj edhe mendimin "autorevole" te Patekut):

Rama+Meta fitojne dhe Rama qeveris me rrezikun konstant te ngjales se Metes tek byca, keshtu qe ato megalomanite e tij autoritare dhe diktatoriale moderohen nga "me normali nga psikopatet e politikes" Z. Meta.

Shembull: Fillon hedh vickla Ramushka, zaaak PD-ja hedh mocion mosbesimi dhe zaaak Meta kalon tek PD-ja dhe bejne nje qeveri te re, rrjedhimisht lejne Ramen duke dialoguar me Vilajet Qyrkun.

Praktikisht do perseritet i njejti model si ne kohen kur Meta ishte kryeminister dhe Rama kryebashkiak, politikani + fucking menaxheri vecse tani Rama nuk eshte me ai i nje here e nje kohe me shume ambicie e shpresa per pushtet absolut, por thjesht nje diktatoruc i vogel i mbytur qe ne lindje ne funksion te ngjales se Metes dhe te Berishes natyrisht.

What do you think? Fucking nice future, no?!

Si tha Merfi, per te fitur nuk fiton dot, as barazim s'del dot, po as lojen s'e le dot.

Plako, s'me rref fort per lojen e Rames. Ne djall vafte. I care about my future.

Te gjitha keto logjikime i bej ne funksion te asaj qe mendoj se mund te jete me e mira per te ardhmen e vendit konsideruar kushtet aktuale.

Duket sheshit qe rotacioni eshe shume i nevojshem. Problemi eshte cfare fucking alternative ke andej?

Po edhe une per vehte e kisha fjalen, kujt i plasi per Ramen e Berishen, apo Liken. Ata e kane bere pasurine mal.

Problemi eshte qe jemi kthyer ne mbreteri, dhe zgjedhim mbretin. Prandaj dhe robt kane frike ca moot mbreti do vije. E the vete, alternativen e Vilajet Qyrkut e Koco ndershmerise.

Problemi eshte qe jemi kthyer ne mbreteri, dhe zgjedhim mbretin.

Prandaj dhe robt kane frike.

Mbret do kete.  Cili nga ata te dy te con ne gijotine apo e con?  Qe ta nisim tek alfa apo frika sic thua ti.   

Aty mbyllet filmi, apo paaftesia jone si popull qe lejojme te kete mbret. Apo me fjale te tjera shqiptaret demokracine e degjeneruan ne mbreteri.

Pastaj cilesia e mbretit eshte me shume fat, qe as mbreti vete s'e di. Frika eshte me komplekse se gijotina prej verteti, qe as mbreti vete s'ka interes ta perdori. Po ne "gijotine" mund te shkojne shume gjera te tjera. 

Them se disa aspekte s'varen nga se si e pime kafene, kthejme filxhanin e kush e lexon (peshqesh nga atmosfera turke kjo puna e filxhanit.)

Ceshtja eshte: konkretisht, me kembe ne toke, pa qiqra ne hell, pa UFO-s etj, ndaj kujt mund shoqeria te mos kete frike te protestoje, presionoj, tensionoj etj. Kaq e thjeshte eshte, te pakten per mua. 

Pastaj kjo nenkupton qe shoqeria ne mos lenien e kafes, te lere shikimin e filxhanit, t'i tund themelet, e ta bej republiken a rendin shoqeror qe kerkon.  Ta shkruaj kontraten sociale, t'ua plasi ne sy, e ndac ne fyt politikaneve.  

Qe kur erdhi "demokracia" doli ajo barcaleta, qe do lehnim sa te na donte qejfi. Dhe kete qejf na e kane lene te lire mbreterit e deritanishem. E di qe do dalesh ne nje muhabet tjeter per nje date te caktuar, por me duket se s'eshte ky vendi i pershtatshme per ta bere, qofte se do qetesi, por edhe informacionin perkates.

Dhe ka nje paradoks, qe kandidati per mbret i ka vene rregullat qe na kthyen mbreteri, qe as mbreti aktual nuk do t'i kishte enderruar ndonjehere. Dhe zor se princi ia beri kete dhurate mbretit. Kjo sa per frike objektive.

Vete fakti qe kemi nje mbret me 97ten ne kurriz, e me 8 vjet qeverisje, qe dhe sikur parajse te ishin prap jane 8 vjet, dhe prap diskutohet alternativa, eshte nje tjeter problem i madh objektiv. 

Ne kandar vihen pastaj cfare kane bere, stili i mbreterimit, se per dreq kandidati per mbret ka qene princi i keshtjelles kryesore po aq sa mbreti ne mbreteri. Megjithse secili ka kandarin e vet dhe per keto.

Pastaj pa arritur tek falli, por njohjet personale, edhe ato vihen ne kandar, por edhe ato jane subjektive dhe personale, por ne fund te fundit dhe zgjedhjet perkatese personale jane.

 

Alternativen e vet e ka parashtruar vete Rama me autoparlanet e tij ne media; ai eshte i keq, por eshte e keqja me e vogel.

Tashi qe i erdhi dhe e keqja tjeter, Meta (aleanca e shumeMucdeshiruar e qelbesirave), prononcimet s'jane me dhe aq matematikisht, por thuhet "e megjithate ja vlen se Berisha duhet te largohet". 

Pra midis reshtave, Rama dhe te vetet e kane thene troc: Te ike ai dhe te vijme ne, kaq. Nen banderolen e Rilindjes. 

Tani te njejtet tipa na bejne kritika ketu ne Peshk ne 'te baraslarguarve' qe shprehim rezerva per kete mootlogjike, apo ketyre te votes se bardhe, si mosdashes te progresit dhe si berishofile te fshehur. Ec e sqarohu lol

Me thene te drejten keto muhabetet tona jane kot, sa per sport. Nuk ma ha mendja se do ndikohet njeri nga c'thuhet, dhe as qellimi, te pakten i imi nuk eshte i tille.  Robt ketu jane te rritur e vaksinuar, pra secili ka mendjen e vet, interesat e veta, etj.

Une per vete kam si kut ndarjen ne % sa per vehte e sa per miletin kane treguar kandidatet per mbret, dhe e bukura eshte qe zgjedhja simbas ketij kriteri me del e kunder me interesat e mia. Keshtu qe ne nje fare menyre jam OK me te dy. Pra do jem o Sokrat i vuajtur ose derr i kenaqur, dhe sic thote Migjeni, do mundohem t'i kombinoj te dyja. 

Keshtu qe s'ke c'te sqarohesh fare. Si tha njoni, per interesa robt do ndryshonin teoremat e gjeometrise.  

Pak a shume politika eshte kthyer ne tifozllek nder shqiptare. 

Ajo qe nuk falet eshte qe jemi kthyer ne mbreteri, pra fuqia absolute e kryetareve, dhe kjo eshte veper e lavdishme e Rames, e tereziti per vehte, por qe i shkon per shate pale qejfe dhe Berishes. Dhe shoqeria civile dhe ushtarake bashke, po paten ashtu me kete pune te merren. 

Mendoj nga nje ane se nje Rame i dobet me nje Mete te forte per aleat nuk do qe dhe fundi i botes. Nga ana tjeter Metes i duhen "mercenare" per sa kohe eshte me LSI dhe mercenaret i mban vetem kur i jepe booty (booty/pre si i pirateve qe ti mos i shkoje xhibit mendja per te keqe)...keshtu qe Metes do i duhet ose te behet nje me PS (duke hequr Ramen?), ose te vazhdoje me te njejta ritme si ne 2009 per te mbrojtur territorin.

Zgjidhja e mundshme:

Hapi 1:

Ndergjegjesimi i shoqerise se kasta politiko-ekonomike qe na drejton ketu e 23 vjet eshte nje dhe e pandare dhe shkaktare kryesore e skamjes materiale dhe mizerjes morale dhe shpirterore qe na karakterizon

Hapi 2:

Rritja e pakenaqesise popullore ndaj kastes politiko-ekonomike dhe shprehja e saj haptazi, ne forma te ndryshme proteste, nder te cilat kryesorja ne kete cast te historise, vota me kryq;

Hapi 3:

Ngjizja e subjekteve te reja politike, te bazuara mbi kerkesat legjitime per moral, transparence, demokraci, clirim te ekonomise, qe vijne nga protesta popullore;

Hapi 4:

Reformimi i sistemit i nxitur nga trysnia e ushtruar nga subjektet e reja politike

Shoqeria qendron ne kembe e Lidhur me Interesa dhe para se gjithash Interesa Ekonomike 

..kete e dinte mire ai komandanti yte legendar,prandaj i xhveshi shqiptaret nga cdo forme  pasurije  dhe i nxori ne sheshe lakuriq te brohorisnin per te si  bageti  me lule artificiale kineze  qe u dilte boja sa here i zinte shiu. smiley 

une them vota pink

kolo-xarto.

Nuk po i hyj me themel debatit, po nje gje dua te them :

Nuk ngrihet "populli" me thirjje te tilla si : "ngrihu u popull" se po flé !

E provuan kete gje disa kur filluan "Pranvera Arabe" ne Tunizi, Libi e pastaj ne Egjypt etj per te vazhdar me Sirine qe ka 2 vjet lufte civile (Bashar-Al-Asad po perdor gaz Sarin te furnizuar nga Ruset kunder popullit te vet).

Madje dhe ne 21 Janar, Skender Gjinushi krahasonte prostestat ne Shqiperi me ato te "Tunizise" ... dhe rrjedhimisht kerkonin qe populli te ngrihej e te rrevoltohej.

Kjo qe ndodhi ne Turqi e qe nuk i parashikohet dot fundi, ndodhi per nje histori "pemesh" qindra vjeçare qe do priteshin ne Stammboll ne mos gaboj ... shkaku i protestes dhe pastaj i rrevoltave anti-qeveritare ne mbare vendin.

"Pemet" ishin shkendija qe i vuri flaken indinjates dhe revoltes se rinise Turke qe kerkon me teper liri (po u ndalohet pirja e alkolit dhe duhanit ne shume vende/raste) si dhe kerkojne te mos islamizohet vendi (po perhapen politikat e ferexhese etj).

Qe te ndodhi e njejta gje ne Shqiperi, duhen 2 kushte :

1- indinjate e thelle e popullesise dhe sidomos rinise (qe mund te beje te tilla "revolucione");

2- duhet gjetur/pritur te ndodhe ajo "shkendia" qe ti vej flaken benzines.

Ne Shqiperi, ku Rinia me Smartphone ankohet per krizen e madhe, nuk me duket se jane pjekur ende kushtet e ndonje revolte afat-mesme ...

So, flini rehat se 97' 16 vjet ka qe ndodhi. Dhe 21 janari si ersats i saj (kopje e keqe, per ata qe nuk e dine), perpara 2 viteve ndodhi dhe mbeti "tentative".

Votime te mbara !

Pytje per Kuloreton ?

  • Withers eshte njesia matese per atdhe-dashurine?
  • Duhet ta duam Before Ambasador apo After Ambasador ?

 

 

Kuloreto apo Kulostreto?

Kolereto paska hequr dore komplet nga organizimi i nje paragrafi. Rrofshin memot e shkurtra. Sidoqofte shpesh degjoj mbi abstenimin si shprehi indinjate ndaj klases politike aktuale. Por ende se kam kuptuar cfare llogjike i con aty. A duket shume e veshtire per te kuptuar, se abstenimin apo bojkoti i votimit do rriste shanset per manipulime. Nderkohe qe votimi masiv do i ulte keto shanse.Nuk i kuptoj ata qe mendojne, se kjo klase politike qe i con shqiptaret ne kete derexhe, do reflektoj dhe hidherohet shume kur te shoh kryqet e medhaja neper fletet e votimit .Me duket e vertete e cuditshme ky boshllek i tille racionaliteti.

Me duket e vertete e cuditshme ky boshllek i tille racionaliteti.

ti thua e ka te zbrazet fare? :o

Une per vete nuk votoj, se nuk dua te kem ne ndergjegje nje kriyeministe diktator si Berisha ose Rama... ose Meta.

Bojkot!

Mos u bej merak. Vota jote do numerohet si gjithe te tjeret, do thoshte Bradi.smiley

Pikerisht! Duhet te votoni patjeter. E mira per mua eshte te votohet nje force e trete, ndryshe nje vote e zeze vetem sa rrit peshen e militanteve ne votat qe vlejne. Po per te votuar patjeter, perndryshe Bradi e ben nje check te emri yt ne fund te dites smiley 

Pikerisht, dilemes se votes se Kriskullit mund ti pergjigjet shume mire nje vote per dicka jashte bipolaritetit.

Kolereto paska hequr dore komplet nga organizimi i nje paragrafi.

A jemi ne moshen e Twitter-it apo cfare?

P.S. miresevjen perseri.

"...ende se kam kuptuar cfare llogjike i con aty..."

Ja ku e ke:

http://bardhe.com/

Ti mund te thuash me plot gojen se nuk je dakord me kete zgjedhje dhe se te ka bindur njera apo tjetra pale, ndaj edhe do te votosh.

Por nuk eshte e sjellshme dhe as e ndershme te sulmosh me argumentin e mungeses se logjikes se brendshme propozimin e votes me kryq.

Thuaj, si Blendi Salaj, mua me ka bind Bamir Topi; apo si Lefti, me bind Berisha; apo si Idrizi, Rama uber alles; e keshtu me rradhe.

Po s'ke pse e trajton si irracional, apo jologjik, propozimin per te votuar me kryq.

Alternative eshte edhe kjo, si ato me lart, madje po ti rendis, ti kesh me te qarta:

Alternativa 1: Sali Berisha

Mjek i bllokut, pedagog ne UT gjate diktatures, sekretar i Partise se Punes, kryetar i Partise Demokratike nga viti 1991 deri me sot, president dhe kryeminister i vendit per 13 nga 21 vitet e demokracise ne Shqiperi

Alternativa 2: Edi Rama

Pedagog ne Institutin e Larte te Arteve gjate kohes se diktatures (djali i Kristaq Rames, deputet sa here ne kuvendin popullor te diktatures, nen-kryetar i Frontit Demokratik qe udhehiqej nga Nexhmije Hoxha), piktor, profesionist i lire, artist-emigrant pa gjurme deri ne vitin 1998; Minister i Kultures ne qeverite socialiste 1998 - 2000; Kryetar i Bashkise se Tiranes 2000 - 2011; Kryetar i Partise Socialiste 2005 - 2013; shkaktar kryesor, bashke me Meten, i humbjes se qeverise socialiste ne vitin 2005 dhe me pas ne vitin 2009

Alternativa 3: Bamir Topi

Specializohet ne veterinari ne Itali ne vitet 1987 - 1989, gjate diktatures ne Shqiperi; anetar i Partise Demokratike zgjidhet deputet i saj ne vitin 1996 dhe njeherazi Minister i Bujqesise i qeverise Meksi qe i parapriu krizes se piramidave; kryetar i grupit parlamentar te PD-se per disa legjislatura, zgjidhet nenkryetar i saj; ne vitin 2007 zgjidhet President i Republikes, nga mazhoranca e djathte.

Alternativa 4: Ilir Meta

Deputet i parlamentit nga viti 1992; kryetar i FRESH-it nga themelimi i tij; nen-kryetar i PS-se ne vitet 93-96; kryeminister, minister i jashtem, etj. nga 1998 - 2003; zv.kryeminister, min i jashtem, min. i ekonomise 2009 - 2011; 

Tani, nqs ti mendon se Shqiperia ka bere perpara si dhe sa duhet me keta, athere je e lire ti votosh, sipas prirjeve qe ke.

Une mendoj ndryshe ndaj edhe dua te zgjedh te mos i votoj keta, por pa hequr dore nga votimi. Ergo vota me kryq

 

 

 

 

Shkruj emrin e Pjerit ke vota...

SMS-trakte elektorale: "Ndaje vetëm me ata që ashtu si ti janë me zemër PS. Fitore!" smiley

Socsondazhi thote qi n'Tirane PS kap 18 mandate, PD 13, FRD 1.

Po pse e mori nen sqetull Liken ky, kur nuk do me ja pa bojen!? Nuk eshte ne rregull ky, ka probleme. Nje thashethem i mireinformuar ne nivelet me te larta te PS-se ne Tirane, fare pak jave para se te benin marrveshjen ne 1 Prill, e jepte krejt te pamundshem dhe mbi te gjitha fuqimisht te padeshirueshem bashkimin me Meten; pranej mendoj se ky e ka vendos me koken e vet ne minute te fundit.

 

18 thote per koalicionin e majte... nuk permend PS 18

Kolo Terrorista!!!

p.s. Voto per Pjerin, mos i vur kryq votes!!

te jesh qytetar ka te drejte e detyre te vosh ,te jesh qytetar i lire.Po me sa duket shqiptaret kane raport te mbrapshte me lirine.Diktatura ua ka bere synet deri ne rrenje kete mrekulli qe eshte liria.Votoni njerez,ushtroni te drejten qytetare,mos degjoni keta zemerkalbur qe nuk njohin as eren e lirise.

mirakell ov fridom

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).