Ne kete artikull dua tju sqaroj dicka ne lidhje me sigurine e kompjuterit tuaj kur jeni te lidhur me internetin LAN ose Wifi publice ose linjat e rrjetit qe ndani me pallatin apo lagjen tuaj (dhe per me teper ata qe marin internet nga qendrat e netit)

Pas disa kerkimeve dhe studimeve rreth nje programi , emrin e te cilit nuk po e bej te ditur sepse dikush nga ju mund ta perdori per qellime te keqija po ju tregoj se si ta kuptoni nese dikush eshte futut ne pc tuaj dhe kerkon tju vjedhe passwordet ku ju beni login (perfshire dhe ato me SSL )

Programi nderhyn midis routerit dhe pc se viktimes dhe nuk mund te kuptohet , po cfare duhet te beni ju per ta kuptuar ?

Atehere ekzistion nje zgjidhje me e thjeshte dhe qe mund te kuptohet nga te gjithe .. Po mar si shembull facebook (fb) ..

Pra ju shkoni ne facebook dhe shkruni emailin apo username dhe passwordin dhe ne momention qe shtypni Login , nese dikush po ju vrojton atehere do tju shfaqet kjo tabele ne desktop :

dhe nese ju klikoni 'Yes' atehere 'hackeri' qe po ju vrojton mund te shofi sitin ku ju po beni 'Login' si dhe username dhe password te cilin po perdorni , nese klikoni No , atehere nuk mund ta shof .

E shkrujta kete artikull sepse ka shume femije te papjekur te cilet mund te perdorin kete program sepse eshte shume i lehte ne perdorim edhe nje 5-vjecar do te mund te vidhte user dhe passw tuaj fare lehte dhe do te mundt te shkaktonte deme te medha sepse mora si shembull facebook por funksionon edhe me bankat dhe cdo site tjeter i cili kerkon login .

Shpresoj tju kem ndihmuar ndopak .

4 Komente

E gjithe kjo per mos te te marre facebookun? Po kujt i plasi mer, le ta marrin. Ato gjonat me randesi jane atje ke zyra, atje ku nuk te lejohet te perdoresh apo te lidhesh asgje nga jashte me rrjetin e brendshem; dmth komputer/laptop/tablet/telefon, external hard/flash drives. Lol

Plus qe per ne shpi kam tash dy vjet qe i paguaj per Bitdefender Small Business pack. So far so good. smiley

  

facebookun e mora si shembull por perfshihen te gjitha faqet qe jane me login duke filluar qe nga emaili , banka , paypal , passw i LAN , Wifi dhe cdo gje tjeter.... edhe te zyra te futen po deshen dhe programi nuk do tja di a ke Bitdefender apo Kasperskay apo Avast apo ku di une.

Ne fakt nuk pretendoj se kam njohuri si funksionon kontrrolli i facebook nga "hackers" sepse besoj se ata vete ( ata qe e kane shpik) i kane te gjitha format per te te kontrrolluar your profile.

Ja nisen duke na heq te drejten per te mos lejuar asgje te dale ne timeline .........dmth nqs shkruan ne publik cdo kush ka te drejte ta shohe ate ne timeline pavarsisht se ti e  ke blloku publikun. Kjo eshte nderhyrje totale ne privatesine tende . Dikur ne fillim nuk ka qene nje gje e  tille.

Ka disa kohe qe futen reklama faqesh dhe eshte ne doren tende ta besh like or not.....po si kan arrit te dalin on my wall ?

Ato mund te kene shume arsye , por facebook eshte nje lloj tjeter forme per te kontrrolluar njerezit .

Ne fakt facebook po behet gjithmone dhe me i sigurt nga 'hackerat' edhe nese ti e kupton qe te kane mare fb mund ta kthesh fare lehte , gjithashtu kane aktivizu dhe login me telefon pra qe kur futesh nga ndonje browser tjeter pervec username dhe password duhet te kesh dhe tel me vete ne te cilin te vjen nje sms me nje tjeter kod . per sa i perket privatesise nuk di ca te them , nuk jam tip qe merren shume me facebook.

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).