Komentet ndaj shkrimit tim “Një kryq të madh fletës së votimit”, që u pasua me një shkrim tjetër, “Mjaft më me ju – gazetarë llogoresh” (shoqëruar me këngën “Mjaft më me ju”), i kam ndjekur në mënyrë të veçantë. Kjo sepse në thelb ata bëjnë thirrje për t’i përdorur këto zgjedhje si një moment për të filluar e menduar për një lëvizje kundër kastës në pushtet si një e tërë dhe, duke qenë se nuk ka sondazhe për këtë, – pasi sondazhistët tanë të llogoreve nuk e ngrenë ndonjëherë këtë pyetje, – i konsiderova komentet edhe si një lloj sondazhi. Ajo që kam konstatuar është se shumica janë aprovues. E provojnë këtë edhe klikimet dhe numri i “share” dhe “like” te shkrimi, dhe kënga me gjithë faktin se, sipas meje, ata shqiptarë që sot kanë akses më shumë në internet janë militantët dhe klientët e kastës. 
Kur bëhet fjalë për komentet kundërshtuese më rezulton se shumica janë reagimet e atyre që tashmë kanë përqafuar totalisht me trurin e madh dhe me trurin e vogël parullën “të jesh militant mbetet e vetmja rrugë shpëtimi”. Me këta gjykoj se është e vështirë të debatohet, pasi bota e tyre është kufizuar në emocionet e betejës së pritshme. Zgjedhjet e 23 qershorit ata i përjetojnë si një betejë për jetë a vdekje me kundërshtarin, kurse të gjithë ata që janë jashtë llogores së tyre i shohin si armiq – pa arritur të shquajnë se këta janë shumica e shqiptarëve që më shumë se sa rezultati i betejës së tyre, u intereson një politikë që të mendojë për ta, dhe jo për betejën. 
Por ka pasur edhe nga ato komente kundërshtuese me të cilat mund të debatohet dhe polemizohet, pasi ngrenë pikëpyetje mbi atë se sa e dobishme është një lëvizje që u vë kryq dy forcave politike që janë në betejë për pushtetin, se sa një lëvizje e tillë, në vend që të nxisë ndryshimin, favorizon statukuonë.
Këtë shkrim, që e konsideroj si vazhdim të dy të parave, dua ta përqendroj në shqyrtimin e argumentit të atyre kundërshtarëve të tezës sime që, për të qenë sadopak koherentë me veten apo me të vërtetën, ngulmojnë se ia njohin veset Edi Ramës, e dinë se cili është Ilir Meta, por nuk mund të vësh kurrë shenjën e barazisë midis tyre dhe Berishës dhe, prandaj, s’kemi rrugë tjetër, duhet të votojmë të keqen më të vogël: Edi Ramën & Ilir Metën.
Personalisht ka kohë që jam shprehur kundër argumentit të së keqes më të vogël, duke thënë se këta njëzet vjet na kanë provuar se e keqja më e vogël bëhet e keqja më e madhe kur vjen në pushtet. Duke bërë një  retrospektivë, i kujtoj lexuesit të mos harrojmë se më 1997-n, me argumentin e së keqes më të vogël, u bashkuan kundër Sali Berishës me gjysmën e mbetur të ish-Partisë së Punës deri edhe shumë prej ish-të burgosurve që kishin vuajtur, duke harruar se çfarë plehrash kishte aty brenda. Rezultati ishte se në vitin 2005 e keqja më e vogël ishte bërë Sali Berisha, kurse gjysma tjetër e Partisë së Punës ishte bërë e keqja më e madhe. Sipas kësaj logjike, nesër, pasi pushtetin ta marrë Edi Rama dhe Ilir Meta, kur të shohim se këta po vazhdojnë të rrjepin shqiptarët me 20 përqindësha për tenderë dhe pallate, se po e thellojnë edhe më uzurpimin e institucioneve, se mediat dhe fjalën e lirë e kanë katandisur vetëm në propagandiste dhe kamikaze të tyre, ne duhet t’i kthehemi përsëri gjysmës tjetër që të na shpëtojë nga kjo e keqe e madhe, meqë, pasi kanë kaluar në opozitë, janë bërë automatikisht e keqja më e vogël.
Marco Travaglio, duke trajtuar argumentin e së keqes më të vogël që ka qenë lajtmotiv edhe në politikën italiane, thotë se të jetosh me idenë e zgjedhjes të së keqes më e vogël është të jetosh “një shantazh që s’mbaron kurrë”, sepse, siç citon edhe politikanin italian Sylos Labini: “E keqja më e vogël përgatit një të keqe më e madhe se sa ajo që ti kërkon të evitosh”. Kjo edhe sepse dy të këqijat janë komplementare me njëra-tjetrën, ato jetojnë në sajë të njëra-tjetrës. Jose Saramango, në esenë e tij “Ese mbi kthjelltësinë”, tregon për një qytet ku qytetarët shkojnë të votojnë  dhe në vend që t’ia japin votat Pdd (partia demokratike e djathtë), Pdm (partia demokratike e mesit) dhe Pds (partia demokratike e majtë), votojnë 73% fletë të bardha. Qeveria anulon zgjedhjet, por qytetarët edhe më shumë votojnë vota të bardha. Ajo që ndodh është se të gjithë politikanët bashkohen kundër qytetarëve, duke treguar se në thelb ata janë bashkë dhe kundër qytetarëve.
Në fakt, është shumë i madh numri i atyre që takon dhe që kur flasin për zgjedhjet të thonë: “Mirë se po ikën Berisha, po kush po na vjen”. E pra, këta njerëz janë ata që e përjetojnë zgjedhjen e së keqes më të vogël si një shantazh të pambarimtë. E vërteta është se njerëzit kanë nevojë të besojnë se po zgjedhin të mirën, madje më të mirën, dhe jo të keqen më të vogël.

***
Edhe diçka tjetër lidhur me argumentin e së keqes më të vogël. Personalisht kam shumë frikë se cilido nga të dy pjesët e Partisë së Punës së ndarë më dysh të fitojë kësaj here, do të marrë në kontroll krejt sistemin klientelar dhe të korrupsionit dhe ne nuk do të kemi më opozitë që të mund ta sfidojë. Por le të mendojmë se unë gabohem në këtë dhe do të ndodhë që do të kemi përsëri një parti të fortë opozitare, qoftë kjo PD apo qoftë PS.
Sipas meje, kemi dy forma për ta kërkuar ndryshimin përdrejt një sistemi me shtet të së drejtës, me drejtësi të pavarur, me ekonomi të qëndrueshme, me media që janë vërtet pushtet i katërt etj…. Njëra është nëpërmjet përmirësimit të dy partive kryesore që kemi, PD-së dhe PS-së. Tjetra është nëpërmjet asaj që kam propozuar unë edhe në dy artikujt e fundit, se duhet bërë diçka, që të bashkojë ndoshta fillimisht në hapësirën e internetit, dhe pastaj edhe fizikisht, të gjithë ata që mendojnë se në këtë vend duhet të ndryshojë diçka në mënyrë më thelbësore, se duhen sjellë në pushtet njerëz të tjerë, që të mos jenë robër të së kaluarës së tyre kriminale dhe korruptive.
Personalisht e di shumë mirë vështirësinë e kësaj zgjedhjes së dytë. Edhe për këtë do të hiqja shpejt dorë duke luftuar për opsionin e parë. Por pyetja që shtrohet është: a ka shenja se këto parti kanë ardhur duke u përmirësuar, apo ka shenja se këto parti janë duke u përkeqësuar? Po të dëgjosh edhe vetë gjysmë të vërtetat që thonë të dyja palët dhe gazetarët e llogoreve të të dyjave për njëra-tjetrën – nuk mund të mos arrish në përfundimin se as që mund të bëhet fjalë për përmirësim të këtyre dy partive. Të dyja rezultojnë gjithnjë e më të lidhura me krimin, me interesat personale dhe mbrojtjen e tyre me metodat e korrupsionit dhe të klientelizmit. Edhe ata që e shohin nga jashtë lojën e tyre, sipas meje, këtë mendim kanë. Në Shqipëri vazhdon të mbisundojë ideja se “ky vend nuk bëhet” dhe se gjërat kanë shkuar për më keq, pikërisht sepse përkeqësohet gjendja e këtyre partive. Dhe historia ka provuar se vendet ku gjërat shkojnë gjithnjë e më keq përfundojnë në situata si ato që pamë e po shohim kohëve të fundit në vende si ato të Afrikës së Veriut. Kësaj i thonë që zgjedhja e “së keqes më të vogël” të çon në opsionin “të bëhet më keq që të bëhet më mirë”.
Ja pse, nëse duam të mos përfundojmë në situata të tilla, duhet të shpejtojmë të kërkojmë diçka tjetër që të mos jetë e keqja më e vogël, por më e mira. Saramango thotë në esenë e tij: “Jo vota është votë, por politikanët nuk e kuptojnë këtë”. Edhe sikur të mos shndërrohet dot në lëvizje, sa më e madhe të jetë vota e kryqit, aq më shumë ajo mund të ushtrojë presion mbi të dyja palët që ata të kuptojnë. Të kuptojnë se duhet të bëjnë përmirësimin e vetvetes që deri më sot nuk e kanë bërë, – përkundrazi, kanë bërë të kundërtën, – për shkak se janë ndier të patrazuara në pushtetin e tyre të garantuar nga teoria e së keqes më të vogël.

344 Komente

 ;

Gje mire kjo,shkrimi sjell shkrimin .Nuk shterron materilai asnjehere keshtu.

osht ne ekuiliber dinamik me veten baba. 

Me duket se ke zili Luben se ka kuptuar teorine e relativitetit. Po a e di ti se c'jemi? Grimca te ardhura nga kozmosi, boshllek ku fryn ere jemi te gjithe.

a e din ti se void-i ma i madh n'kosmos asht n'form flutret, mer qafir (pun not intended... loool ) ? hic nuk e din. ja po ta tregoj un. ku keni pa ju analist qe t'i dhimbsen demokracija kshu? po ju hak s'e kini! ju p'e lodhni, p'e plakni!

 

tri pika ne fund te cdo shkrimi ,do ishte shume me kuptimplote.

Fenomeni emigrant -2. Ta ka kaluar mustakuqi. lol

Nese une do isha i aferm i Fatos Lubonjes do prokupohesha seriozisht per shendetin e tij mendor.

Kshu flet dhe Berisha per Ramen.

C'fare trishtimi ......

aman kush ka akoma nerva ti lexoje keto

Une kam dhe si une plot te tjere.

Nuk nderrohen gjerat duke tall me nder prapanicen neper forume online; Lubonjes bravo i qofte, te pakten e vret mendjen dhe e ben ndonje propozim, nderkohe qe shumekush eshte rehatu me oligarkine dhe nuk i rruhet me shume - si puna jote

qyqja megjithmen e   ?

Personazhit Ruzhdie do ti thoja, duke qene ora e kafes se mbasdites: "shko shif nai filxhon..."

Kurse personin qe fshihet pas perdes virtuale, shume miqesisht dhe seriozisht do ta ftoja per diskutim mbi kete teme.

Ruzhdie, kushdo qofsh, a ka mundesi te me shkruash cope dhe drejteperdrejte cilin nga eksponentet drejtues te klases sone politike sot, - nga ata qe mbas dy javesh do te na qeverisin vendin, - e vlereson per punen, apo e justifikon per deshtimet?

Me shkruaj qe te diskutojme konkretisht.

Perndryshe nuk i shpeton dyshimit se je "avatar" i nje njeriu te lidh fort me privilegjet e pushtetit, drejteperdrejte ose terthorazi... .

 

 

Perndryshe nuk i shpeton dyshimit se je "avatar" i nje njeriu te lidh fort me privilegjet e pushtetit, drejteperdrejte ose terthorazi... .

ah e shkreta une smiley

pu pu pu ruzhe, qeke e rrezikshme ti. te paskan derguar me mision tek peshku.

çti boj

ma çorri masken Obi smiley

agjente e shtetit je, mbaje smiley

qyqja po shteti ska nevoje per agjente eri

shteti ka dhe gurin dhe arren

opuzita ka nevoje per inflitrime dhe axhentura smiley

ka mi ka por thuj ja kanë marrë dorën, u bënë më të fortë se të NSA's smiley

Kush opozite, ajo e Likes qe ishte deri dje pikerisht maje asaj arres qe thua ti!?

Ruzhdije, avatar i Sales je tina? smiley

Besoj kjo do jete enderra e fundit e Sales mbas mbreterimit, te behet nje here femer.

Edhe kete na bere o Sali?  

I ke parasysh ata femijet e mjere te Bulqizes, qe rrobtohen cdo dite duke nxjerre mineral nga guret me duar?

Ata jane viktima te nje serie kriminelesh.

Se pari te segmenteve te korruptuara te shtetit shqiptar; se dyti te kompanive te huaja apo vendase private qe kane korruptuar segmentet e shtetit; se treti te profesionisteve trendy te Tiranes, qe paguhen mijera euro ne muaj per pune te kualifikuara nga keto kompani dhe ju sigurojne mbulimin e nevojshem ekonomiko-ligjor; se katerti nga indiferenca e pergjithshme e qytetareve te vendit tone, qe ate shprehjen e famshme "per ke bie kembana" nuk e perpunojne dot...

Nga sa te kam lexuar ketu, sepse nuk te njoh, natyrisht, ti ngjan se i perket njeres prej dy kategorive te fundit...

Natyrisht ky eshte mendimi im...

Mire une, po ti Obi ku hyn, dhe çben konkretisht ?

Nuk jam me i mire. Nuk doja te te "kategorizoja", nuk ishte ky qellimi.

Thjesht perpiqem te percjell idene se edhe ajo e votes se bardhe, apo kryq, eshte nje alternative qe meriton te pakten po aq sa te tjerat, ne mos me shume se ato, te drejten e qytetarise.

Nuk eshte naivitet te ndihesh thellesisht i zhgenjyer, i neperkembur, i poshteruar madje nga klasa jone politiko-ekonomike dhe te perpiqesh ta shprehesh indinjaten ne kete forme, perkundrazi.

 

e drodhi ene Obi smiley

nje mall jemi te gjithe smiley

hajt qiao njehere se kina pune per te bere, dhe goje per te ushqyer

cheers

Po i shmangesh...

Ruzhdija, them se, është ndonjë "evgjitkë" elbasanase. apo gabohen Ruzhdie?

Sa për temën, jam dakord me Obin dhe Lubonjën.

rruzhdija e ka ne rregull mor burre. Partite te shkojne e te vijne, sa te kete patllaken rrushja spyt per parti, kshu qe Rrushja eshte puro lubonjiste.

Per temen, nuk jam dakort fare me Obin dhe Lubon.

Ky shkrim e nxjerr plotesisht lakuriq ne vogelsine e tij. Nje njeri qe ben nje shkrim per te treguar se njerzit jane dakort me ate qe ka thene ai eshte vetem nje vogelsire qe nuk ka pike besimi tek vetja. Po t'i shtojme kesaj edhe interpretimin : "kush eshte dakort me mua eshte cun i mire, kush nuk eshte eshte militant" del se ky eshte ne te njejtin nivel me me te keqinjte e asaj kastes qe pretendon se lufton. 

E keqja me e vogel eshte e keqja e evidentuar si e tille, sepse ne mos sot neser do arrish ta shporresh. Ama e keqja e paevidentuar plotesisht, si puna e Lubonjes, eshte nje e keqe shume e rrezikshme.

Dhe perfundimisht JO vota e kryqit nuk ushtron asnje presion mbi kasten politike. Biles kasta politke sot e tenton ne maksimum voten e kryqit, ndaj edhe fushata e PD dhe PSLSI behet vetem me denigrim dhe tek tuk ndonje premtim bombastik (te tipit heqja e vizave me Ameriken, 300 000 vende pune per 140 000 te papune, etj). Jo vetem qe nuk flasin per program por perkundrazi i japin urdher gazetareve nen hyqem qe askush te mos flasi. 

Lubonja eshte i vetmi ne ket moment qe flet haptaz kundra kastes ne ate vend; si i tille mendoj se nuk eshte e drejte te quhet "vogelsire", etj.

Ne rrafshin teorik ceshtja e votes se "bardhe", apo me kryq si e quan Lubonja eshte trajtuar gjeresisht dhe mendoj se qendron 100%, alternative zgjedhjeje njelloj si te tjerat.

Nuk ka ndonje gje te keqe te te quajne militant; ty p.sh., nga diskutimet ketu ne Peshk une personalisht te shikoj si militant te djathte, qe debaton shpeshhere ne mbrojtje te bindjeve te veta, cfare te keqe ka tek kjo!?

Mesazhi i votes me kryq nuk eshte per kasten, por per ata qe duhet ta zevendesojne...

Para Lubonjës është profesor Rama. Lubonja të mbaj radhën.

Lubonja eshte i vetmi ne ket moment qe flet haptaz kundra kastes ne ate vend

ëëë? S'me duket i vetmi. Pa permendur ne peshqit.

Harrova te shtoj "...mesa di une."

Po pate ndonje shembull tjeter, bujrum

Peshqit nuk diskutohen! Jo per furca per themeluesit e Peshkut, po eshte nga hapesirat me interesante te diskutimit dhe informimit publik tek ne

Ashtu si me Lubonjen ndahem te vota e bardhe, qendrimet ndaj ceshtjes kombetare, edhe me ate ndahem per ceshtjet ekonomike po besoj se pakkush flet aq qarte sa Blendi Kajsiu. 

Obo, ne kemi perkufizimin e bukur shqip te fjales militant "njeri qe del me 17 flamure partie ne makine, qe rref kundershtaret, qe nuk do as buke as uje po vetem unitet partie, etje etj."

Te mbrosh idete e tua nuk me duket militantizem. Ose te pakten jo i atij lloji qe po kerkon te denoncoje Lubonja. Se militant i ideve te tij eshte edhe ai vete. Biles me shume se kushdo, perderisa ben edhe deformime te fakteve, per t'i dhene vetes te drejte. Pra ai flirton me ata militantet me lart, duke kerkuar te kete patjeter te drejte.

Sa per voten e bardhe, ASKUSH nuk e rruan. Ama partite e vjetra kane nje perfitim shume te madh nese njerzit qe ndihen te zhgenjyer nuk do votonin. Nese vota e bardhe do kishte nje peshe te parashikuar me ligj, atehere po ajo do kishte nje vlere. Po ne kushtet tona ajo eshte ose mundesi manipulimi ose ne rastin me te mire, lenie e fateve te vendit ne dore te militanteve partiake.

Per mendimin tim e vetmja gje e vlefshme eshte angazhimi civil. Nese nuk te perputhen mendimet me ndonje parti ekzistuese, angazhohu ne nje levizje jo-politike. Po levizja mos-voto, apo digje-voten eshte levizje diktat-mbeshtetese.

Asaj nuk i dihet Lizander , ndoshta vota e bardhe mund te godase dhe atje ku ty dhe mua sna e pret mendja , kot ju ka kap paniku juve te FRD -se .

Jo Brado s'e ke kap tamon idene time. Vota e bardhe "godet" kudo, sepse nuk ka njeri me mend ne koke qe te votoje me bindje 100% per nje parti. Per shqiptaret 51% eshte lluks i papare. Biles edhe ate e kane "me mik", pra duke i mbush mendjen vetes. Nqs te gjithe ata qe kane pakenaqesi nga politika do hiqnin dore nga votimi, fatet e ketij vendi do ngeleshin per t'u vendos vetem nga ca militante injorante ose nga disa batakcinj me interesa personale. Ne kete aspekt, personalisht nuk ma ndjen fare te mas se kush ka me shume njerez te tille. 

E drejte dhe ky eshte problemi matematikor i asaj vote, rrit artificialisht peshen e milideleve ne elektorat.

Lubonjes i lumte pena! Vijon te jete konsekuent ne ate qe mendon dhe shkruan, bravo i qofte!

Ne kushtet kur i gjithe spektri politik, pa perjashtim, ofron zero zgjidhje per qytetaret, cfare dreqin duhet te bejne keta te fundit!?!?

Une personalisht, po njoh plot e plot te tjere ne Tirane e gjetke, njerez te palidhur me sistemin, do te votojme pikerisht keshtu... .

Shpresojme te kete nje vijim konkret menjehere pas zgjedhjeve te 23 Qershorit.

+1

Komsekuent? Ky qe qe tha ne 2005 qe sala e meriton shansin pasi eshte rinovuar dhe eshte antikorrupsion. 

Kokoleps, mos u kokoleps! smiley 

Lexoje njehere shkrimin se edhe kete punen e Berishes ne 2005-en e ke te sqaruar. 

 

Ka thene shpesh qe eshte penduar per ate qendrim, dhe gjithmone e me shume po perpiqet te shkruaje se pse Shqiperi vine vetem autokrat ne pushtet. 

cdo njeri ka re drejten e opinionit, lubonja gjithashtu.

O Lubo, ne parim jam dakort qe vota e "kryqit" te behet dhe te tregoje aq sa mundet mos-aprovimin ndaj alternativave ekzistuese, por kshu si kane ardhe punet eshte
gjeme te mos votohet Berisha nga kjo kategori qytetaresh qe te ndeshkojme koalicionin e ngjalave. Ndryshe harroje o Lubo cdo enderr tjeter se ketu ne vendin tone eshte legalizuar cdo gje. Mos u merr me akuzat e ndersjellta politike, por videoja e publikuar nga Rama per Meten dhe thirrja nedemonstrate te dhunshme per kete video dhe pastaj te thuhet qe keto jane gjera per arkeologjine, kjo smund dhe sduhet te pranohet, ndryshe bej gam-gam kot se helbete dikur ke qene i afert me LSI.

Po Berishe-Bashet e 21 Janarit, abuzuesit e prones dhe pasurise publike, si do ti ndeshkojme pastaj!?

cfare 21 janari? Ku konkretisht e ke me 21 janarin? Me dhunen, me nxitjen e njerezve per te sulmuar km? Me videon e Metes?

Maskerenj te dyja palet, edhe Edi qe nxorri ne krye te turmes falangat e Tom Doshit edhe Berisha qe nuk gjeti mbrojtje me te mire sesa ajo me kallash!!!!

E vendosa, vota ime për Berishën - që do dal në pencion.

Lubonjes i lumte pena!...smiley

Nuk qendron kjo shprehje i nderuar Obi minivan . Lubonja eshte i brezit qe i LUMTE,  perdorej per nje ndodhi tjeter qe behej Publike .Si per shembull

Per Meshkuj ..   I Lumte R...   !!!! Femra....    I lumte G...!!!!!

Me mire gjej ndonje shoqeruese  tjeter per te Lumte .Si psh ..te lumte dora e Vogel qe ke shkrim aq te bukur ..smiley

Hem ..me Peter ter ter terin e Italise dhe Partine e tij "Forzza Albania"  eshte Lidhur gje ky Lubonja apo akoma e ka si Ide fillestare ne dy artikuj ...

.....kam propozuar unë edhe në dy artikujt e fundit, se duhet bërë diçka, që të bashkojë ndoshta fillimisht në hapësirën e internetit, dhe pastaj edhe fizikisht, të gjithë ata që mendojnë se në këtë vend duhet të ndryshojë diçka në mënyrë më thelbësore . ....

Po qe se eshte i Lidhur kush do jete kryetari ???

ik lexo Travaglio-n ti Ziko, pastaj ajde flasim.

Travaglio eshte nje krijese e peshtire,qe tradhetoi rresht kush i kish bere mire ne kete jete.Ka nje njezet e ca procese te humbura per shpifje.Eshte nje kamikazemoralisht e profesionalisht...nga ata qe nuk ka ç'te humbe...Ia detyron karieren Indro montanellitte cilit i mbante çanten.Me keq se me te gjithe u sool pikerisht me te.Zvarranik.

Sa gjynaf qe nuk te ka zbut fare Italia smiley, e kujto luften politike andej si Jozefina qe te kap per zhelesh. 

varet se ça kupton ti me zbutje Endrity...si e kuptoj une politiken ketej me siguri nuk mundesh me ma diftu ti,si thua....Kur une them Travaglio ka mbi njezet e ca procese te gjitha te humbura ,Pra ka paguar deri ne nje ku eshte problemi?Kur tjetri ka humbur kaq proçese per shpifjeune i them shpifes profesionist ,serial.

Travaglio eshte nga njerezit e gazetarise italiane me te njohur ne bote, i ftuar per kumtesa e referime ne qendra e universite nga me prestigjozet ne USA apo Angli e gjetke, dhe nje pike referimi per shume gazetar te huaj kur flasin per Italine. Mbase kaq ja vlen ta mendosh para se te merresh me ate si person. Pastaj fjala zvarranik kuptohet qe nuk meriton asnje lloj komenti te metejshem sepse eshte komplet e papershtatshme.

Dua te te kujtoj se dhe Berlusca qe ti e mbron fort, eshte sot zyrtarisht i denuar per evazion fiskal. Eshte hajdut! Shume here me rende se sa nje gazetar shpifes, dicka qe pranohet boterisht si nje e keqe e domosdoshme per te patur nje media te lire ne demokraci te zhvilluara. 

Nuk permenda askun Berlusconin ,thashe qe nje gazetar(ne Itali nuk e njeh askush per autoritet apo ndonje pene kushedi se ç'e,per kete te siguroj)qe ka njezet e ca denime oper shpifje eshte nje gazetar shpifarak.Pike.Per Berlusconi flasim ne nje kontekst tjeter .Ketu nuk hyn.Edhe qe eshte sjelle ne menyrete pakorrekte shpiufese,legalisht te denueshme ,etikisht te papranueshme me Indro Montanellin qe i detyrohej gjithçka.Travaglio lexohet ne organizarta te Partise te Santoros e po te lexosh vetem ate i bje me kene ma i kendushmi ne bote.Kaq...mos i dil zot se vertet ben figure injoranti kur e pershkruan keshtu.I mungon respekt gazetarise se vertete e gazetareve te shquar italiane.

Te flasesh ato qe flet travaglio per nje zotni burre si berlusconi ashtu I bie te jesh,peshtire e shkuar peshtires

As une nuk e kam shume qejf. Po e ce pastaj!? Mbetet figure. 

Kurse ti, po pate gje me shkrimin e Lubonjes, bujrum! Po mos u merrni kot me budallaleqe anesore, si Travaglio ne kete rast. 

Kujt i thu me lexu ti mer jau, Vlera ka lind i zgjut e nuk ka nevoje me hap ndonjehere faqe librash. I mjaftoi abetarja sa per te mesu me shkrujt te PPU or jau. Pastaj babasqep, jozepercke, lefkope, etj mer jau. Kaq per sot mer jau. 

Travaglio lexon drizin.

Nuk ka nivel ai mer jau te lexoj Vleren, a e di Travaglio ku eshte Babaqima psh? Nuk e di, shef qe nuk ka nivel.  

smiley

Thashe se mos me ndonje perkthim...

smiley

 

Hajde diskutojme per brendine.

Mos u repliko fenomeneve. Ca janë thjeshtë fenomene*. Kupton? Shkruaj ça ke për të shkruajtur, mos u fut në replika boshe...

Fatosi ka kohe qe digjet nga nevoja per ndryshim, po eshte i vaket ne inspirimin qe percon tek lexuesi. Ky eshte alternativa? Pse ajo nuk ngjiz? Ndoshta se kjo alternative eshte deshtuar qe ne momentin qe hidhet ne dislutim nga nje si Fatosi i cili ka qene krah i te dy alternativave qe ai sot anatemon?

Po varet mor Romak. Une p.sh. isha sinqerisht i peshtirosur nga aleanca e minutes se fundit PS-LSI dhe shkrimi i pare i kesaj serie i Lubonjes me ngrohu me te vertete. Kjo per faktin sepse hapte nje horizont, nje perspektive, pertej maskarallekut te pashmagshem te ketij 23 Qershori.

Kur lexoj se ka akoma persona me emer te mire si Lubonja, qe e mendojne si une, ndihem mire dhe uroj e shpresoj qe pas ketyre pseudo-zgjedhjeve te kesaj vere te hidhur te mund te organizohemi dalengadale per te ideuar nje alternative... .

Nuk e duroj dot, intelektualisht, faktin qe vendin ku kemi lindur ta leme pa bere asnje perpjekje ne duar te horrave gjithefaresh, qe jo vetem na kane uzurpuar cdo hapesire, por edhe tallin mender prapanicen me ne duke na ftuar zemergjeresisht ti votojme!

P.S. - Sa per ilustrim, pak minuta me pare pashe nje lajm tek Top-Channeli qe fliste per ndertimet pa leje ne vendet me te paimagjinueshme qe po lulezojne keto dite, e keto ore fushatash - telekamera e Topit kishte kap nje pamje embematike, nje shtese kati tip kjoske tek pallati i pare i Rruges se Durresit!! 

Nuk ngjiz thjeshte se eshte treguar pelivan .Nuk ka Fokus , ka vetem llafe .Nuk she me sy Lirisht .eshte i sforcuar pas dijes per dije . Ai pati nje kohe qe per temat Aktuale dicka filloi te ndieje .Me pas u zhyt tek te "barazlarguarit " dhe HUMBI cdo nuance te pelqyeshme .Te pakten i thoni  te jete Peshk ose Mish .Dhe me qe vjen tek   PPU le te qendroje PeshK me Dije .

Ps ... Dije eshte dituri , jo shkurtese per Ruzhdijen , qe sic edhe lexohet po pengon ne menyre te Tmershme mendimet qe te ndryshojne situatat ne Shqiperi .Ruzhdija u demaskua .Pjese e Grupit armiqsor te Torontos ! Dhe kjo fale syrit vigjilent te Xhibonjizmave !

 

Absolutisht po! Maskarenj Edi Rama dhe Gramoz Ruci e kompani, qe nxorren falangat e Tom Doshit ne krye te turmes se protestuesve!

Por Berisha dhe Basha i vrane me kallash!!!

Pikerisht per kete arsye une personalisht do te votoj kunder kastes ne teresi, me voten me kryq dhe i ftoj te gjithe te bejne te njejten gje.

mos ta leshojme gjuhen ne akuza te renda. Berisha e Basha nuk vrane askend, te merremi vesh, mos te bejme akuza pa baza. Ka 4 te vrare, nga pakujdesia dhe aksidenti mesa kuptojme, por le ta zbardhe hetimi.

Flangat e dhunes se PS me ne krye Tom Doshin duheshin ndalur dhe me 21 janar u mbrojt republika. Aty kemi deshmuar qe nuk jemi repblike kartoni, por kemi shtet ndryshe nuk meritonim te ishim nje vend anetar i Natos.

Pergjegjesite e tjera i ka njeriu qe nxori njerezit te bejne dhune dhe pastaj ben aleance me njeriun me bllok.

Gjithsesi e respektoj perpjekjen tende.

Pakujdesia e kujt more? Armet e kujt qelluan more zoteri!? Nuk po them une qe Berisha me Bashen terhoqen kembezen, por pergjegjesine direkte ata e kane, sepse ishin njeri Kryeminister dhe tjetri Minister i Brendshem.

Ne nje vend normal, sikur, larg qofte, opozites zyrtare ti shkonte nder mend te organizonte sulm me shkopinj mbi ndertesen e kryeministrise, populli i vet do ti kerkonte menjehere doreheqjen; aq me teper ama qeverise!!!

 

 

 

Ka 4 te vrare dhe 18 te plagosur mor pleher. Po kujt i thu ti nga pakujdesia mor shpirt katran, ate e pane te gjithe live sesi shtinin me automatike e pisqolla trimat e saliut nen komanden e Ndreas, qe nga frika se mos e akuzonin ndroi edhe tyten e pistoletes. Dhe mos thuaj "mesa kuptojme" , por thuaj ore depsez "mesa kuptoj". Megjithse nuk ja vlen qe per ty te ndeshkohem nga adminat. Po ca ka te shame ne kete bote ti kam bo te gjitha!!

ncuq. edhe Lubonja tha qe ata i kishin vrare shoket e tyre demonstrues, me pistoletat-cadra dhe lazerat-stilolapsa.

Kshu pikerisht tha?

Mund ta citosh?

Mos perhapni rrena! Po e menduat ndryshe hajdeni diskutojme, po jo me mufka si keto! Ok ti finisterre!?

"ata" kishte dhe ca epitete qe s'i mbaj mend tani.  Por pasi hodhi teorine qe i vrane shoket, i erdhi Fevziut videoja qe ishte qelluar nga brenda kministrise. 

Nje vit me vone vrasjet dhe krimin i perkujtoi me:  "budallallëkut më të madh të Berishës me shokë që vranë njerëz"  se:

Në fakt, sikur Berisha t’i kishte lënë të hynin e të thyenin ca xhama të katit të parë, krimi do të peshonte nga ana e opozitës dhe Edi Rama me shokë, edhe nëse nuk do të përgjigjej përpara ligjit, siç nuk u përgjigj Berisha kur organizoi “puçin” e ‘98-s, do ta shihte me dylbi pas asaj dite Kryeministrinë.

Kshu, kshu. Budallalleku i vrasjes vs krimi i xhamave.  Po amanet dylbinjte. 

debatiks i vertete,nga ata qe luftuan gjermanet duke ju shpuar gomat e makinave...Keshtu po lufton edhe Salen hahahah

falangat e Tom Doshit ne krye te turmes se protestuesve!

Pa lidhje me gjene, maroj per kete fjalen " falanga" . Tingellon kaq.. s'di ta shpreh..smiley

Cfare nuk kupton Dora? Do ti doje te armatosur me heshta dhe perkrenare huliganet e Tom Doshit ate dite? Nuk mjaftojne shkopinjte dhe guret per ti quajtur falange!? Po mire, spo i quajme falange...

Quaji ama si te duash, fakti mbetet qe kreun e turmes se protestes katerciperisht te perligjur popullore te 21 Janarit e udhehiqnin individe te erret si Tom Doshi dhe grupe huliganesh.

Per pjesen qe i takon Berishes dhe pergjegjesise kam shkruajtur plot...

 

 

Fiks.

Jam dakord edhe me sa thua mbi dorëheqjen e kryeministrit dhe të zyrtaërve të lartë që kontrollonin strukturat që duhet të ruanin rendin.

Nga ajo ditë, duhet t'i kishim vënë gishtin kokës dhe të këkronim dënimin e të paaftëve.

Nga ana tjetër, jam kundër teatrit të palaçove të opozitës që pretendojnë për qëllim (vrasje) me paramendim. Është absurde.

Kujt i thu falang ti vllai? Se aty ne miting ka pas ca kushurinj te mi te larget qe kishin ardhur per proteste pa e njohur fare kete doshin. Apo shpif shpif  se dicka do ngeli?

Kishte + 10.000 veta aty ate dite ti Kokoleps. Po te kishte Tom Doshi aq fuqi sa te nxirrte ne shesh 10.000 veta tani do e kishte shpall vetem mbret, me emrin Kodoshi i Pare.

Keshtu qe, meqe me pyete, ata kushurinjte e tu mund te kene qene nder ata 9800 vetat qe nuk i kishte sjelle Toma por PS-ja. 

Edhe?

Falanga, nese nuk e ke pare mire ngjarjen e ke ne youtube, perbehej nga rreth 200 veta te armatos me shkopa qe sulmonin brezin e policise perpara godines se kryeministrise. Sipas parimit nuk bie rrufeja ne hale nuk di te jene lenduar shume, kurse te vraret e shkrete ishin protestues te mirefillte, qytetare te ketij vendi per te cilet duhet te shfaqim nderim.

Po ti i beson vertet keto qe thua? Se nga kjo varet nese e vazhdoj dialogun me ty. 

Ato që thotë ai nuk ka për besim, o njeri, i panë të gjithë në tv. Edhe unë.

p.s: Obin, e ka paguar Berisha. smiley

Akoma me 21 janarin ju? E tha Meta pra, eshte per arkeologet dhe historianet ajo ngjarje. 

 

Prape ky, po te njejtin muhabet. Te isha si redaktori do i jepja vetem nje honorar per tre-kater shkrimet e fundit.

A mos jemi i vetmi vend ku njerezit kane qene / jane te zhgenjyer nga politika e mendojne se nuk kane alternativa?  Joooo

A di dikush ndonje shembull ku vota e bardhe/kryqi mbi vote te kete zgjidhur ndonjehere, ndonje gje?  Jooooooo

 A kemi shpikur ndonjehre ndonje gje ne kete vend qe ta bejme kete here me voten e bardhe? Jooooo

 

Problem solved, shkoni votoni, alternativen me te mire ose me pak te keqe dhe boll i rate karadyzenit!

 

Kur njerezit binden se nuk kane me alternativa plasin revolucionet

Vota e bardhe apo me kryq eshte vetem nje pjesez e reagimit, padiskutim jo e tera!

ne 97 e keqja me e vogel ishte PS. Nga 98-05 PS u ba e keqja e madhe, ndersa PD kaloi ne te keqen e vogel. NGA 05-13 Pd u ba e keqja e madhe, ndersa PS kaloi ne te keqen e vogel. NGA 13-17.....17-21....21-25...

NJE SISTEM QE E DETYRON QYTETARIN TE ZGJEDH NJE PREJ TE KEQIJAVE ESHTE AQ I KORRUPTUM SA KORRUPTON QYTETARINE.

Ne nje mjedis ku zerat e vetem denoncues jane ata te "llogoreve", Lubonja kritikohet, paradoksalisht, pse denoncon, me argumentin se denoncimi i tij nuk permban edhe propozime konkrete per zgjidhje.

Dmth, ne sintenze, te keqen e njohim te gjithe, mos na trego ujin e nxehte, ceshtja eshte se zgjidhje nuk ka, keshtu qe...hajde zgjedhim mes ketyre haleve qe kemi.

Kurse une personalisht mendoj se denoncimi eshte fillimi i zgjidhjes.

Dhe ky propozimi i votes se bardhe / me kryq me "ngjit" jashtezakonisht shume.

 

Po mire ky na qeka kunder se keqes me te vogel. Pra i bie qe te perkrah te keqen e madhe qe eshte Sali Qylafi. E ca pastaj? Le tia jape voten, por nuk ma mbush dot mendjen edhe mua. Pike.

S'tenton njeri me te mbush mendjen ty, mos te te behet qefi kot. Nuk ka se si kur ti edhe nje fjali te shkruar qarte e perdredh komplet ndryshe. 

Hajt se ashtu thua ti ,mandej atje te kutia te dridhet dora e voton per Salen...qejfi ta do....por s'ta mban....smileyPo te jesh i zoti na sjell ketu te ppu foto te votos me cell.

Nga dy te keqija mos zgjidh asnjeren , me pelqen ideja

E ka thene drejt, eshte e keqe me e vogel sa eshte ne opozite. Ne momentin qe ka pushtet, njeriun po nuk dite ta frenosh do filloj dhe ai ta perdori pushtetin absolut per interesa te tija. smiley smiley smiley

@Guce, une besoj qe argumenti qendror i Lubes eshte i njejti si per ty, ashtu dhe per mua e te tjere, pra qe kemi nje sistem qe u ka dhene pushtetin 2+1 njerezve dhe qe nuk i levizim dot prej aty. Keta thjesht nuk e shohin zgjidhjen te fragmentimi i mundshem i pushtetit ne parlament. Nuk besoj se e bejne (Lubonja, Sh.Rama etj) nga dashakeqesia ndaj FRD. Shume modestisht them se e kane nga mosdija. 

Eshte thjesht e veshtire per shume njerez te kuptojne qe ne fakt zhvillimi politik dhe ekonomik i vendeve vjen kryesisht nga nje sistem qe u frenon pushtetin politikaneve dhe qe e shperndan ate ne shume duar. Edhe shume njerez te lexuar fatkeqesisht shpjegimin shpesh e kerkojne nga faktore si kultura shoqerore etj, dhe kalojne jeten duke pritur qe te bjere dikush nga qielli. 

Gjithsesi per mua e gjitha kjo fryme qe po krijohet do te thote se ka dicka qe po leviz, ka nje enjtje me dy partite e medha dhe po hidhet deri diku fara per dicka te re. Tani eshte edhe aftesia juaj per te perfituar nga kjo klime. Une ketu e kam thene qe do ju votoj juve, jo se jeni detyrimisht burra me te mire (ok ti je smiley), po sepse une e shoh keshtu fillimin e zgjidhjes. Shkoni e flisni me te gjithe keta te lekundurit e bindini qe eshte me mire t'iu votojne ju se sa t'iu shkoj vota dem. Vetem ne te peshku nuk mund ta bejme. 

Fakti qe lizoja o cun i mire menjan, ty te duket OK te votosh per personin qe u be president duke shkel ligjin, duke ble vota parlamenti me lek ne dore? smiley Apo nuk quhet votim i te keqes me te vogel kjo? Dikush mund te perdori etallon tjeter, mund ta quje te keqe goxha te madhe psh, po muhabet me vete... 

Juve ju duket OK te votoni per dike qe me leket e lejeve te ndertimit bleu tere median e Tiranes, apo qe mbajti partine duke bo zgjedhje me Maqo Byrekun, qe do qeverise patjeter me Liken nga nje krah e me Kocon nga tjetri etj etj? Jo vetem qe jane shume me te renda keto fakte per mua, po eshte akoma me i rende fakti qe ky robi qe do votoni ju e qe ka kaq shume probleme te vetat ne fakt do kete pushtet me te madh (read: mundesi per te abuzuar) se Bamiri. Prandaj nuk e kuptoj kete llogjiken tuaj, qe ka dhe icik gen Lubonjist brenda, qe meqe nuk po gjeni dot engjellin po dike me probleme, do votoni dike qe eshte akoma me shume problematik. 

Persa me perket mua, une nuk perdor fare etallonin e te keqes me te vogel apo me te madhe ne gjykim, sepse keto bazohen mbi argumente thellesisht te gabuara per mua - bazohen mbi argumentin se Rama/Berisha/Meta do silleshkan mire ne pushtet sepse jane njerez te "mire", e kundershtari jo sepse eshte "i keq".  Per mua ky eshte komplet bullshit, dhe historia e njerezimit na e meson keto. Kush ka mundesi per te abuzuar do e bej dicka te tille dhe pike. Pra qe ti besh politikanet te sillen pak me mire duhet tu dobesosh pushtetin. Qe ta besh shoqerine te marre fryme duhet te krijos sa me shume pole te ndryshme pushteti, e jo te gjithe interesat te lidhura te nje njeri. 

Nuk po dua te zgjatem me shume, e nuk dua te bej as ata qe ben Lubonja etj qe citojne emra te huaj edhe kot here pas here, po po te them thjesht qe keto qe shkruaj e besoj une bazohen mbi nje ide qe jane shume here me te provuara, te pakten ne syrin tim. 

e ke ves te keq ket te etiketimit ti... smiley Une do preferoja te votoja vet per gjithshka, 3 heret e dites, para dhe pas buke, nuk kam nevoje per prezantim hic... per sa i perket menyres se prezantimit si instrument i limitimit te abuzimit me vendimarrjen kjo...

Praktikisht, meqe nuk je lubonjak, shyqyr zotit dmth, pasi ket i them robvet ketu, mo po votoni per Bomin, vetem x mos i vini votes ( X apo do ta lejne te bardhe?) ti po thu qe Bomin po e voto me ja heq pushtetin atyre te dyve. ama ne ket menyre i jep pushtet Bomit, Metes etj psh qe ribejne ate qe beri Meta heren e funit. Pune m... si thu ti? 

Une them te kunderten, voton mos e jep per te keqen me te vogel, as per copetim pushteti si kusht paraprak per bllokim abuzimi me pushtetit (pasi rasti Sal-Meta rrezultoi pikerisht e kunderta e teorise tende) por per ate qe mendon se do te sjelle te miren me te madhe... Nejse, kshu o kjo pune, kandar te mirash e te keqijash... nje gje o e sigurte ama, qe te keqe-koqe kandari me te madhe se Sali Berisha SOT nuk ka!!!

Sa kohe kam pas pa shiju gjuhe vici... u knoqa...

Thjesht nje shenim i vogel per etiketimet, nuk e di sa ca nenkupton me Lubonjak ti, po une bashkohem fort me Lubonjen te fakti qe ne kemi 2+1 badita ne krye. Dhe problemi nuk eshte "maloku", po te tere keta te marre se bashku. Ndahem nga ai te zgjidhja, dhe e kam thene pse. (Per te mos thene pastaj qe eshte edhe icik kunderproduktive kjo pune, duke mos votu kjo masa gri vetem i shton peshen elektorale milideleve™).

Tani per Meten, e kam bo dhe njehere kete muhabet me Swedin, po une besoj fortesisht qe Berisha do kishte qeveris me keq po ti kishte pas 71 vota. Do kishte vene Xhozin presidente, do kishte marre shikun e prokurorine me kohe etj, mbi te gjitha do kishte shperndare pasurine te rrethi i tij me i ngushte qe do ishte akoma me e demshme per shoqerine. Tani Meta nuk e frenoj se po i rruhej per ne, e frenoj deri diku sepse nuk i interesonte per veten e vet qe neser Sala ti kundervihej dhe atij vete me kaq pushtet. Dhe ky eshte sekreti i gjithe ketij sistemi. Polet e pushtetit ruajne njeri tjetrin sepse duan te ruajne veten. Besoj qe edhe neser Rama do qeveriste me keq po te ishte komplet i qete ne sundimin e tij.  Ketu problem behet edhe fakti qe etalloni mates i sukseseve te nje qeverie besoj eshte shume subjektiv.

Tani si hyn Bamiri ketu ne mes? E para do e beje akoma me te veshtire abuzimin neser sikur qeveria duhet te varet jo vetem nga Meta po edhe te tjere. Sikur te duhen votat e 3-4 aleateve, atehere abuzimet qe prekin interesat edhe te njerit prej tyre mund ta rrezojne nje qeveri. Kshuqe sa me e shperbere qeveria neser akoma me mire. Ja psh pse duhen primaret, ne ate rast defacto do kesh deputet te pavarur ne parlament qe secili mund te bej kete qe bejne partite e vogla. Kete e ka shpjegu shume mire disa here muhametali ketu.

Eventualisht eshte sistem me i lire kur ke 20 gangsterre te vegjel qe ruajne njeri tjetrin Bame, se sa nje gangster i madh qe i ka te gjitha pushtetet. Kshuqe edhe sikur te jete kerma e plehra me e madhe Bamiri, thjesht fakti qe nje pjese e shoqerise mund te gjeje edhe mbrojtje, ne kuptimin me pragmatik te fjales, apo perfaqesim te Bamiri eshte gjithsesi pozitive. Edhe ne rastin e LSI, eshte me mire qe morren ca leke edhe klientet e Metes se sa ti kishte te gjitha Gita e Xeni, eshte me mire nje shoqeri ku paraja nuk eshte monopol i dy-tre vetave po i 10, pavaresisht menyres se si eshte perfituar. 

 

Ore Endri nga bohet Tosi se nuk e kena pa fare. Sikur erdhi njehere para ca javesh dhe tha se do mbeshteste Malaj. Apo vetem kaq? Di gjo per sa leke e shiti?

Vota ime për deputetin e Pavarësisë, z Arben Malaj. një zë për qytetarët me qytetari, eduktatë dhe pozitivitet.

Arben Malaj, pra 67, kundër kryetarëve autoritarisë.

Jo nuk me ha shume meraku te marr vesh ca bo nje rob qe dha doreheqjen nga politika ne 2005, shembulli i vetem ende ne historine shqiptare. E kam hallin te keta monstrat e tjere qe nuk kane ndermend me ik ndonjehere. 

Amon mos ma sill Tosin si shembull, per asgje!!!! U dyst me dollar e alkol, e tha ci qi nonen, po ja lej pushtetin ketij  qe me dergote bishtpallojt pas vajzes, per i thes me shume me leke... Plere ai, pleh ky qe i zuri venin...

Fatos Nano ka dhënë shembullin më pozitiv deri më sot. Atë të dorëheqjes.
Nëse i thua një militanti të Pd ose të PS "dorëheqje" të shan, sepse bie ndesh me mësimet e Profetëve përkatës.

Nese vertet e beson ashtu, une nuk te kundershtoj, serio.  paqja qofte me ty, me mu dhe gjith peshkun. 

Po Rama u dyst ne te bardhe mo shok, u dyst ne pallate ne Tirane, Gita ka kap tere bregdetin e nuk po ikin. Mire ky, qe sipas teorise tuaj iku se e shiti* pushtetin se u merzit, po keta te tjeret si nuk u merziten njehere mor burre? Ai tjetri donte dhe mandat te katert ne Bashki tu qene dhe kryetar partie me mundesi per km per dy vjet. 

* Pertej faktit pastaj qe jeni out fare me kete historine e shitjes se pushtetit dhe beni sikur harroni rolin qe luajti si Meta si Rama ne 2005, ka dhe nje kundershti te madhe ne kete mes. Ju thoni qe Berisha duhet te iki megjithese Rama eshte i keq, per rrotacion. Laj thaj ky eshte argumenti tani, sidomos mbas ngjalekoaliconit. Atehere ca paska pas te cuditshme qe mbas dy mandatesh te humbiste dhe pushtetin PS-ja ne menyre komplet normal? Nqs jeni fansa te rrotacionit tani, pse atehere nuk duhet te ndodhte rrotacioni? Biles argumenti juaj eshte qe Berisha te provoj qe di te bej fiks ate qe beri Nano. Tani se Berisha ngelet ne krye te PD-se eshte pergjegjesi e tyre o shok. Per aq kohe pastaj sa as nuk i mbron shume argumentet per demokracine partiake, ca llogarie do i kerkosh Berishes per mbajtjen e partise me force, fiks sic po ben Rama tani?

Ke shkrujt nje carcaf, ndonese te thash qepar kujdes me etiketiment.  Kush ju mer indrit?  Nuk do perseris prap veten mbi Ramen...

Kur shkruj shkurt, thoni na shpjego tamam ca thu, kur shkru gjate (nje paragraf ishte ta haj dreqi) me thoni carcaf. Nuk me duket se te kam ofendu 'Bame, kam bere nje permbledhje te ideve qe has me shpesh ne peshk. Nqs me ndonje prej atyre ideve ti nuk je dakort, thuaj qe mendo ndryshe, thuaj edhe pse po deshe dhe kaq. Nuk ka nevoje per me e morr per keq. 

Edhe une jam dakort me Lubonjen per nje pike, nuk jam dakort per zgjidhjen dhe aty shkruj ca mendoj une. 

The point remains, kur keta te tjeret te mesojne te japin doreheqje nga pushteti e partia si njerez normal, te mesojne te ndajne pushtet, te bejne gare te forte brenda partise si ne 1999, te bejne Kryeminister njerez te tjere te partise, te mos blejne media (nje pike qe harrohet shpesh).... vetem atehere fillojme e shajme Nanon per te gjithe te keqiat e tija te shumta. Po nuk kemi keto qe thashe nuk kemi abc-ne e demokracise dhe te nje politike normale. Perpara ketyre taksa progresive apo maloku v. cunit trendy nuk kane rendesi fare. 

The point remains, kur keta te tjeret te mesojne te japin doreheqje nga pushteti e partia si njerez normal, te mesojne te ndajne pushtet, te bejne gare te forte brenda partise si ne 1999, te bejne Kryeminister njerez te tjere te partise, te mos blejne media (nje pike qe harrohet shpesh).... vetem atehere fillojme e shajme Nanon per te gjithe te keqiat e tija te shumta. Po nuk kemi keto qe thashe nuk kemi abc-ne e demokracise dhe te nje politike normale. Perpara ketyre taksa progresive apo maloku v. cunit trendy nuk kane rendesi fare.

Ore, për një gjë nuk tëkam pyetur unë ty. Ti mendon se këta nuk dinë ti bëjnë këto që thua ti? Ti mendon se këta nuk dinë se këto që themi ne duhen bërë.?? I dinë të tëra...

Këta i dinë dhe nuk i bëjnë, s'kanë përse t'i bëjnë. Nuk u ushtrohet presion.

Problemin, është tek politika por edhe tek një pjesë e mirë e popullit. Ke popullin ke fuqinë. Këta kanë kapur pjesërisht edukimin e popullit. Kanë median. Është pikë kyçe kjo.

Po nqs kane kap median, njerezit nuk i dine gjerat.

Dhe po, une kete u nisa me shkrujt po pastaj e hoqa, te shohesh per 10-12 vjet propagande mucnanoiste topchanelliste eshte njesoj si te te krijosh bindjet per USAn tu pa vetem Bill O'Reilly - e une O'Reillyn e vleresoj si profesionist te afte, jo budall si puna e Glenn Beck. Ishte per keta te USAs ky krahasimi kriso. 

Me long je tu e servir ti, tu fut me i thes ca te del perpara. Une nuk do perseris ca mendoj per Ramen sa here harro ti. Nuk ti kundershto njeri parimet demokratike, se na lodhe.  Ta kam thone nja 10 here, te jete per mu nuk du sekser vote, deputet dmth, dal e votoj kurdo e per gjithshka, edhe 3 heret e dites. 

Sot keto zgjidhje ke, sot. Keto terrci verrcit ne sekondet e fundit para zgjedhore, per mu, vetem sa mbajne ate kafshen e eger te bjeshkeve te mrekullushme ne pushtet... 

Te donin njerzit ndryshe ishin marre keto 4 vjet me qeverine dhe punen e saj, e pasi ti kishin ezauru te gjitha mundesite, duke kaluar edhe arritjet e opozites, do te mund ti kerkonin llogari edhe opozites...

Shif, Rama ta dha proven e qarte pse njerezit kishin te drejte qe u morren jo pak me ate. Ne 1 prill pranoi zyrtarisht se nuk i ka fitu zgjedhjet e 2009, e morri Meten duke thene hapur se nuk kam pike shansi tjeter per te ardh ne pushtet pa ate. Pra jo vetem u humb nje standarti aq i mire qe u arrit ne 2005, po mbi te gjitha ky robi beri ca te mundte te bllokonte procesin politik normal ne parlament e insititucione vetem qe te justifikonte veten e vet. Dhe per kete une them qe i kane rene pak, duhet ti binin 100 here me fort, po te gjithe frikesohen se e kuptun qe ky robi nuk ikte nga karrigia pa u bere kryeminister nje dite edhe sikur te plakej duke prit. 

Per pjesen tjeter ndahemi aty ku jemi ndare perhere. Ti e konsidero "malokun" problemin, une konsideroj klasen politike ne teresi. Nje here ne kater vjet partite gjithmone do te thone qe ai tjetri eshte e keqja me e madhe, kujto ti se ne 2017 psh nuk do degjojme llafe pa fund se Lul Basha nuk duhet te behet km se eshte e keqja me e madhe? Patjeter qe po. 

Pra une dua qe ky cikel te prishet diku, nuk dua qe prap mbas kater vjetesh te degjoj "e keqja me e vogel" sepse ketu ka ngec rrota per mua, jo te "maloku". Kete po thote Lubonja deri diku, kete po thone dhe te tjeret. Duhet me fillu me nje pike se ndryshe cdo kater vjet do na thone "hajdeni votoni te keqen me te vogel, jemi si jemi po mos voto ate tjetrin se pastaj zgjidhen te gjitha". Une do bej timen qe ky sistem te shperbehet duke votu nje parti te trete, keta te tjeret do e bejne duke zhgarravit fleten, me shpresen se dicka po perpiqena ta ndryshojme vertet per mire.  S'po vazhdoj me gjate megjithese kisha plot histori me tregu se dua qe te mos lodhesh duke me lexu smiley

Endrit ke degjuar per Vicidolizmin si semundje/crregullim/gjendje mendore?

Fakteqesisht nuk e kam marre Psych 101 smiley

Ki met permas vllau jem.  Lexo ne peshk sepse ky eshte nje zbulim fenomenal ne fushen e psikologjise nga dijetaret e peshkut.

Ti krikull nga Danimarka komenton? 

Pse pyet?

se me del me flamur Danez.

Parimi i shperndarjes se pushtetit eshte i sakte sa me ska!

Por ne keto kushte imediate ku jemi, mua me duket se pushteti mbetet ne po ato duar.

Bamir Topi dhe Gazmend Oketa, dy peshat e renda te FRD-se dhe te vetmit deputete te mundshem te saj kete here, nuk jane te rinj mor Endrit! Bamiri ishte per nje kohe super te gjate numri dy i PD-se!

Pastaj parimi i shperndarjes se pushtetit synon ndarjen ne duar kategorish te tjera, si gjyqesori, biznesi, shoqeria civile, pushteti lokal e keshtu me rradhe, jo thjesht nderrim duarsh brenda llojit.

Tani, une e di qe ti mban i cik anen e Tos Nanos, te cilit i behet shume mire kjo puna e FRD-se, ashtu si edhe ajo e Ben Malajt, apo kujtdo tjeter qe ja ul shanset triadhes Rama-Koco-Meta te vije ne pushtet, por... smiley

Aaa, Malaj ka ideale. Këtu ndahemi. Ka të paktën që nga 2009. Nuk është se doli sot e tha, o hajt t'i prish punë kokainomanit...

Nuk e di pse njerezit gjithmone perpiqen te gjejne ndonje mbeshtetje te mistershme qe dua te bej une. Ok thene thjesht une besoj qe trashegima e Tosit per kohen ku jetojme eshte nga me pozitivet per politikanet shqiptare, sepse krijoj abc-ne e institucioneve politike, gje qe te tjeret akoma nuk e bejne. Dhe per mua pa institucionet politike te tjerat nuk kane vlere. Aman nqs Tosi do te donte te behej prap km apo kryetar partie, i pari qe do e votonte kundra jam une. Per kete te jemi te qarte fare. Merita e tij eshte pikerisht fakti qe u hapi rruge te tjereve, kthimi mbrapa do ishte mohimi i kesaj tradite.

Po do doja qe Malaj te fitonte ne Vlore, jo thjesht se kam nje lloj respekti per ate (ne fakt kam thene ketu ne peshk ne 2009, sikur te behet gare e vertete Blushi v. Malaj do votoja per Malajn) po sepse fitorja e tij do thyente friken per te tjeret me pas. Bamirin nuk e njoh vete, po shpresoj qe dhe ai te fitoj ne Tirane. Jane te vetmet dy gara qe me interesojne vertete. 

Tani, sa per parimin e ndarjes se pushtetit, dy gjera. E para, sic e them shpesh per mua debati njeri i mire v. njeri i keq nuk ka shume rendesi. Brenda nje sistemi politik me pak pushtet, te gjithe politikanet do detyrohen te sillen me mire. Politikane qe nuk blejne dot vota me para ose me vende pune, detyrohen ta fitojne voten me pune dhe ide. Pra fakti qe jane te "vjeter" mua nuk me frikeson shume, sepse ndryshimet institucionale detyrojne politikanet te ndryshojne sjelljen. 

E dyta, dhe kjo te intereson me shume ty, politikan te rinj akoma me te mire se keta te vjetrit do lindin vetem ne nje sistem politik me me shume liri se ky aktuali. Fitoret e njerezve si Malaj e Topi mund te thyenin tabu e te krijon nje lloj modeli per te tjere ne te ardhmen. Ose akoma me mire keta njerezit do kene pushtet neser te kondicionojne ne parlament qeverite me ndryshime kodi dhe kushtetute (shpresa ime maksimale kjo). Kuptohet kete do e benin edhe per interes personal, po ne kete rast do perfitonim te gjithe. Perndryshe, tere politikanet e rinj qe do vine do jene tip Tahira e Veliaj, leccaculo masiv te kryetarit qe fillojne ti kopjojne dhe mimikat e shprehjes e jo me te kene personalitetin e tyre. 

Se s'jom tu e lexu ket mendimtarin e pamvarun. a m'thote nanjoni, doli akoma nga dallapi ky ke ky shkrimi, apo jo akoma?

Kush do bast k'tu, qe nqs jo, deri javes tjeter, ky ka per te dale haptas, dhe ka per te bo thirrje qe njerezit duhet te votojne per Sale Berishen?

 

Ku je ne USA? Bastin e vejme bashke me ca birra smiley

Hoshimino, te paska nxef fushata, pi nje aranxhate mer smiley

Nje pjese te ca do thoja e ka thene Endrity me lart. Lubonja besoj eshte tipiku i shqiptarit te frustruar, dhe ndryshe nga Endrity, nuk mendoj se ai nuk e racionalizon dot efektin e votimit per nje parti te trete me qellim dobesimin e pushtetit te te medhenjve, por thjesht frustrimi dhe emocioni i bejne qark te shkurter anes racionale ne kete mes. Besoj e njejta gje ndodh dhe tek Shenasiu (te dy keta kane qene se pari te investuar, me pas opinioniste, dhe e kuptoj frustrimin).

Thene kete, dhe rezervat e tua per autoreferim te zgjeruar te Lubonjes per artikujt e tij te meparshem (per te njejtat arsye une s'e lexova kete artikull, vec e skanova) nuk ka pike dyshimi qe Lubonja eshte nga te paktet njerez te sojit te vet te cileve s'ja ve ne dyshim integritetin, e keta i duhen fort vendit. Keshtu qe per hir te pasionit elektoral mos u be dhe ti nje lubonjegjuajtes si nje sere milidelesh edramiste me siper, se ti s'ke asgje te perbashket me lubonjeavazet e tyre.

Tek e fundit, a nuk ka dhe Lubonja te drejten e mendimit te vet, qofte dhe te gabuar per ty apo mua? E njejta dhe per votakryqoret. Ai dhe keta jane te pakten te angazhuar, dhe kane te perbashketen me tipa si ty p.sh. rezervat ndaj kastes politike aktuale. Te dy keto elemente jane mjaft te dobishem, biles te dosmosdoshem, per nje fare ndryshimi n'Shqiperi.

Tashi tjeter gje qe ti e zgjodhe te aktivizohesh ne FRD e dikush tjeter si Endrity do te votoje partine tuaj per qellimet qe thote ai (per te njejtat do ta votoja dhe une) e tjeter gje qe dikush tjeter s'e voton se eshte militant i PD/PS/LSI e dikush tjeter do ti vere kryq votes, etj. Shikoji keto per ashtu si jane, mendime apo reagime te ndryshme, por mos ju pergjigj frustrimit dhe emocionit te Lubonjes me nje frustrim dhe emocion tendin, se jo vetem qe ai s'e meriton nje pjese te ca ke shkruar me lart, por as con gjekundi kjo, perpos perqeshjes se milideleve te Peshkut, te cilet ne nje vrime i bien gjithsesi.

Kshu Hoshimino, miqesisht smiley

Lubonja e gugllove Saramagon (me ne fund) dhe i re shkurt qe:

Jose Saramango, në esenë e tij “Ese mbi kthjelltësinë”

?

Ajo "eseja" eshte roman 300 faqe, pavaresisht se titulli i librit eshte "Ese mbi kthjelltesine."  Po ashtu, mbiemri i nobelistit pa ate "n".  Por ndonje fjale dic me teper si funksiononte shoqeria (e ish romanit "Ese mbi verberine") pas votes se bardhe ne romanin e Saramagos?  Dhe meqe po behen "keshtjella ne rere" a "qiqra ne hell" ta kishe vazhduar paralelin me shoqerine shqiptare, dhe shoqerine e romanit.  

Ne artikullin tjeter mbase.  

Një fitore e Berishës, nga ana tjetër, do ta delegjitimonte përfundimisht këtë të ashtuquajtur të majtë dhe liderët e saj Rama – Meta, do të ndihmonte për lindjen e diçkaje të re, por, nga ana tjetër, duke pasur parasysh se Berisha kontrollon edhe institucione të tjera, do të  krijonte një klimë edhe më të vështirë për lirinë.

Tek e fundit, mendoj se edhe këto kundërthënie janë një argument më shumë për t’i hequr një kryq të madh fletës së votimit si shenjë proteste dhe mosmbajtjeje përgjegjësie për sjelljen në pushtet të kësaj kaste, si dhe si thirrje për të krijuar diçka të re.

por, nga ana tjetër, duke pasur parasysh se Berisha kontrollon edhe institucione të tjera, do të  krijonte një klimë edhe më të vështirë për lirinë.

Dhe se harrova, u trash shume ky muhabet.  Dy duar, berryle, kryqe, bardh e zi per nje vote jane.  Kryq the?  Kryq o patjeter, kush te ndali.  Te bardhe?  Bore te bardhe e pa xhuxha.  Si t'iu doje e bardha zemer.  

kam pershtypjen se ti nuk je e qarte mbi funskionimin e votes se bardhe ose asaj me X. Ah te ish Alideja verdalle e te te jepte nje leksion te mire, gjer sa te bindeshe...

Ore ca keni me keta Vota Borebardha juve? Si shume me inat e keni marre.

Nuk po flas per Luben, se vari hejbet Lubes. Flas se me djeg edhe vete icik. Une nuk jam dakort me kete idene e Borebardhes... se jam per bojkot total. Pra ca me keq akoma.

Ca keni me idene e mosvotimit psh?

 

te votosh eshte detyre, te votosh eshte nder, te votosh eshte dhe moda, Kavir... 

Kavo, 

Mu me hane duret mik, une nuk rri dot pa gjo, edhe ketu ne peshk vi te rraf tastieren se skam ndonje nga ata mistrecet e mi perpara per ta "rraf"... kshu dhe qasja e votes, nuk te pelqe dicka, boj dicka, po mos u qaj nese nuk ke ndermend mos me bo gjo hic... ose qahu, po mos mu qaj mu... Ket pune do kemi Kavo, gjer sa votojme 3 heret e dites, sic thash edhe me siper, vet e per cdo gje, pa sekser vote...

Po te lexosh mjaft Lubonja mund te besh operacion pa anastetik.. por duhet te lexosh shume, nje shkrim s'mjafton, kete e di edhe vete Lubonja.

" .... se duhen sjellë në pushtet njerëz të tjerë, që të mos jenë robër të së kaluarës së tyre kriminale dhe korruptive..." 

 

Pikerisht ate qe kam thene une dhe shum shqiptare te tjere, para shum vitesh. Pyetja qe shtrohet, apo qe une kam shtruar me kohe, eshte se, pse ne drejtim, vendim-marrje, jane njerez me cene, njolla, me mangesi mendore, me karakter te deformuar, e deri me te kaluar kriminale. Pse.

Per disa komentator partiak, do te thoja se pavarsisht se mendimi i Lubonjes iu djeg, le te tregojne aftesite e tyre per ta bere kete grup te pavendosurish, te votojne per alternativat e tyre. Dhe ketu eshte çelsi i suksesit te ketyre votimeve, te besh per vete kete grup qe luhatet aty tek 30-40% .  

Ke kap nje pike shume interesante. 

Kam disa dite qe mendoj per nje fakt. Ndjenja e perfaqesuar nga vota e bardhe (apo me kryq) eshte e forte dhe ne rritje - kete e dijne edhe partite, nga sondazhet private qe kryejne; e megjithate, asnjeri nga udheheqesit nuk ka shpenzuar keto dite as edhe nje fjale, more as edhe nje te vetme, ne drejtim te kesaj shtrese (ku bej pjese edhe vete).

More harxhojne miliona me autobuze e autokolona duke shkuar neper cdo skute te Shqiperise, nuk kane lene katunar pa i shtrengu doren dhe i thene cdo gje qe ua ha mendja mund te doje ai mjeran te degjoje nga ata - vetem per ne, asnje fjale! 

 

 

Deri tani nga  logot e brendshme rezidente ne Shqiperi vetem Lubonja del hapur, te tjeret jane   ose llogoriste ose  "pragmatiste". Faleminderit Lubonja!

Nuk ka te tjere. Ishalla i mbushet mendja te dale hapur pas 23 Qershorit per nje levizje drejt ndryshimit te vertete...

E keqja me e vogel, e keqja me e madhe, e mira me vogel, e mira me e madhe..... jane ceshtje referimi. Gjithsekush konkludon sipas pikave te veta referuse. Artikullin fillova me e lexu po e lashe aty ku e keqja me e vogel behet e keqe me e madhe.... VK, mesim per here tjeter.

Sa i zgjut ky Lubonja ..., ke lezet ta degjosh kur flet. Nder 2 fjali njera eshte citim prej noj figure te njohur boterore... ose jo edhe aq shum... , nuk ka rendesi se per c'fare eshte tema qe diskutohet qofte  Nato , rruget e prishura , pluhri ne Tirane , mbeturinat urbane apo sex toy shops.   Lubonja menjehere fut noj insert prej noj filozofi a "mendimtari" si Oskar Wilde , Frojdi , Bukowski , Cajkowski , Petrowski , Sokolwski ,Petkini ,Caplini, Lej Feni ,Nostradamusi e biles shkon deri te bashkohesit e Homerit. E si mund ti lene jashte gojes se tij greket e vjeter themeluesit e filozofise, shkencave dhe letersise  , nuk ia ban Lubonja ket padrejtesi njerzimit .

Tash se fundi e shoh se e ka kap shum me italianet dhe spanjollet , me do Jose e Pepino e ku po di un se ca . Jo se ka noj gja te keqe jo..., se Italianet kane dhan shum per ket bote qysh me Koloseun e deri te makaronat , picat e Lamborghini me Mikelanxhelon e deri te Bebe Grillo e shume te tjere qe une s'po munem me i permende se une ne fund te fundit nuk jam Lubonja .

E se per pak harrova po fliste nje nate te Fevziu per nje far Bar-Bara (Barbra) kshu e shqiptonte Lubonja .. Bar-Bara ... nuk e mora vesh kurre se ca ishte kjo Bar-bara a Barbarja ... se tash po me ngaterrohet edhe mu shqiptimi i ktij emri po mu me falet se tek e fundit un malsor/ malok jam .

Partia e Punes e ndame me dysh - thote Lubonja . Te cila gjysme  e sheh veten Lubonja se 50% e ish te presekutuarve ishin funksionare apo njerez te PPSH - se qe per nje arsye a nje tjeter perfunduen ne burgjet qe vete ngriten apo dhane kontribut ne instalimin e tyre ?

Perfshi ketu edhe Fatosin me te jatin Todi Lubonjen !

Ne qofte se njerezit nuk kane me te drejte qe midis dy te kqijave te zgjedhin me te voglen , qe te len me kuptue se shqiptaret duhet te rrebelojne voten sic bene italianet , anipse jemi ne qe ala shkojme ne Itali per te fitu buken qe do te thote se nuk e kemi ate pak siguri ekonomike qe e kane italianet sado pak .. 

Kush mund te jete Bebe Grillo tek ne ?

Supozojme se e kemi aq pak siguri ekonomike dhe vetedije politiko-shoqerore sa ce kane dhe Italianet .

A mos i duken shqiptaret e 2013-s  Lubonjes si ata te 1970-s.

Po mire te pakten Lubonja duket se  nuk lodhet prej se lexuari nuk qenke lodh tu e ndjek dhe ti , po ti pse kerkon patjeter Grillo ne Shqiperi? Me sakte perse nuk ju pelqenjne levizjet vote blanc apo none of the above, te cilat nuk promovojne protagonizem por substance !

kujdes kur te beni protesten e bardhe se mos gjendeni ne spital si puna e atij te FRD-se. te flasim praktikisht, se ne parim cdo gje mund te thuhet per alternativat. une si anetar e PPU-se njesoj do solidarizohem me drurin qe mund te merrni ju. them se duhet te njoftoni te gjithe interlokutoret e iniciatives suaj per cfare mund te ndodhi realisht ne diten tuaj te shprehjes se mendimit. e thene ne gjuhe tjeter: raise ultimate awareness through all different channels of communications as to what you are supposed to be doing specifically logistically on that day, not what you are supposed to be achieving or accomplishing on principle. mos me thuj pastaj qe nuk e kam thene kete, sepse justifikimi i gjithckaje qe ndodh eshte ne detaje, dhe jo ne filozofi.

Un nuk kam frike,  shume do marrin maska pikerisht si simbol i intimidimit qe po i behet kesaj shoqerie nga Qeveriu  por jo vetem . Ne fund te fundit Gaia un besoj se kjo proteste duhet BERE patjeter, nese do te kete kosto te ketij lloji  shume keq por  prap nuk do sprapsem as un as   nismetaret e tjere! 

ku do behet protesta? 

shiko poshtë, shiko lartë, shiko barin...
ups, u ngatërrova..

"shiko poshtë, shiko lartë, shiko barin..".he nxirre nga goja...

mo u ngaterro kot. 

Do behet me 21 qershor dhe do vijoje dhe ne diten e heshtjes zgjedhore 22, ne ne fund te fundit nuk jemi subjekt politik, mbi 1100 e kane konfirmuar pjesmarrjen por dhe sikur 10% te jene prap mire do jete. 

Per me shume detaje : https://www.facebook.com/events/153589218155571/

ah po te parku Rinia.... e kisha harruar... me thuj te verteten, e zgjodhet pikerisht aty, per icik barazlargim? smiley

Ne fakt nuk  e zgjodha une , thjesht u hodh ideja dhe thame ok. Nuk ka lidhje me barazlargimin por   jane disa detaje logjistike Bama te cilat duhen marre parasysh , P.S jo cdo gje mund ta shkruaj ketu ndjese. 

Alidea, 

qofte per Sulen jeni tu gatit: 

 Besi EdriNese me lejoni te shpreh nje mendim ne lidhje me thirrjen 'Vota e Bardhe'
Une per vete them se eshte me mire qe te gjith te sabotojme zgjedhjet jo me vote te bardhe pasi komisioneret tane te ndershem mund te bejne ndonje shenim per partite e tyre. Mendoj se zgjidhja me e mire eshte te vendosim disa X ne disa parti ne kete menyre do e prishim fleten e votimit . Sa me shume te jeme aq me mire eshte ju faleminderit.

Si minimum edukoni gjindjen...

Po kete kemi promovu mor Bam..  zhvotim , zhvleftesim ,X  mesazhe vije vertikale qe vizon te gjithe kutijat!

mo ja thuj Bames, gjindjes thuja, gjindjes, se o tu e lincu te pa lyme... as ngjyre, as llak, as dyll... asigjo...

Edhe gjindjes ja kemi than smiley tashti ca te them me sa duket eshte work in progress meqe pyetin akoma

nuk ve fare ne dyshim protesten tende personale, po ne rastin konkret do udhehiqni turmen, sado e ndergjegjesuar eshte apo jo ajo. nejse kjo eshte teme me vete, por kur t'i vije dite te afrohet.

O Gaia  eshte nisma e disave , nuk me perket vetem mua, jam pjese e saj sepse besoj .

Un nuk kam frike,  shume do marrin maska pikerisht si simbol i intimidimit qe po i behet kesaj shoqerie nga Qeveriu  por jo vetem

Normal qe s'ke frike sepse, sipas teje:

1) Qeverise s'i intereson tju rrahe se humbet pike

2) Juve fitoni pike po ju rrahu qeveria

3) Mbase mediat do genjejne te gjitha sikur ju rrahen, se eshte kohe fushate, fotot tuaja me kocka te maviosura mund te jene me photoshop

Keshtu qe:

4)) Hiqni maskat se jo vetem qe jeni te sigurt qe s'ju bejne gje, por keni dhe shanse te fitoni pike, bile te demaskoni dhe mediat per raporte false se gjoja ju rrahen, po ju rrahen.

Pa permendur qe nese gjoja ju bejne per reanimacion, do behet Peshku me juve.

Mir xhib. 

Shkurt fare : -Vote Blank - ne kto zgjedhje do te thote vote per kliken okupuse te pushtetit qeveritar aktual ne Shqipri qe me te gjitha gjasat jane aty me nje vote te vjedhur .

Do te thote humbje e mundesise se rrotacionit paqesor te pushtetit standarte qe i vendosen Ramiz Alija ne '92 dhe Nano ne 2005 .Jo shum simpatike si personazhe por ama rrotacionin e pushtetit e kreyn paqesisht . Komplet e kunderta e asaj qe ndodhi ne '96 , '97 , dhe 2009 .

Un nuk kerkoj noj Grillo e Lubonje jo qe jo . Po te jete puna qe me duhet noj Grillo jam njemijehere me i knaqun te votoj noj njeri si ty qe as nuk te njof fare se sa nje Lubonje shartim tipik i "njeriut te ri" te monizmit me "njeriun modern" te diteve te sotme qenie artificiale pa te shkume dhe pa te ardhme .

Mos ki dert n'at pune.Tane shqiptaret jane beppe Grillo,

Vota ime, votë PROTESTE!

e keni ne terezi ju. Flisni per vote proteste kur ne na ka pjelle belaja. Edi Rama po kerkon te restauroje Bllokun ti ben hajgare ketu. Mire more kriskull, mire, bej proteste ti.

Unë sado që jam dakord em ato që thotë Lubonja dhe të tjerët, sot, në këtë gjendje, jam dhe kam qenë për votimin e Partive më të vogla, si FRD dhe Malaj dhe Prifti.

nese do ti japesh vote frd-se, me mire jepja direkt Rames. Malaj eshte muhabet tjeter, mos e ndy duke e rreshtuar krah Bamir Topit, presidentit qe degjeneroi drejtesine dhe hajdutit Prifti.

Unë do votoj PD nëse deri në 23 më vjen edhe një shenjë tjetër që Berisha do jap dorëheqje, pra e lë partinë demokratike "të lirë". Nëse jo, siç thashë. smiley

Rama është psikopat. Nëse pyet një psikiatër serioz, qoftë edhe duke i treguar intervistat tv apo fjalime ta bën direkt diagnozën. Plus që kur është nën tension thith kokainë vuu.

po ti kujton se po te mos kishte qene lider i se djathtes Berisha, kjo e djathte do ti kishte rezistuar neobllokmeneve? Do ta kishin shkri ta them me bindje dhe do ti kishin rrahur publikisht cilindo qe do tentonte te perkrahte te djathten. Do kishin lene si "opozite" dava topash qe aq te djathte jane sa votojne per Ramen.

Berisha do ike kur te kryeje detyren e tij qe ka marre persiper per Shqiperine dhe te djathten te cilen e ka konsoliduar.

+100

Ose do kishte qene nje e djathte e hapur per njerez pervecse tribuse se Sales e miqve te tij personal, e per rrjedhoje do kishte perfaqesuar me shume elektorat e me shume vota. 

Ky eshte fjalori socialist per PD dhe ti si socialist deri ne palce keto i thua sinqerisht, te dalin nga subkoshienca. Lufta e klasave vazhdon ne mendjen tende edhe pse ti nuk do, prandaj quan partine kryesore ne Shqiperi, tribu e shpelle te Sales. Ku ndryshon ti nga Rama dhe timrat? Pse i shan kot?

P.S. me e hapur se kaq nuk e di sa mund te jete. Vetem te thirre edhe Ramen se dikur ka qene me PD. Te gjithe themeluesit jane ne PD ose me PD, te rinje profesionte e karizmatike jane ne PD. Jane nderruar gjeneratat perfaqesuese etj.

Bej cicin!

Vallaj nqs vje puna per te fol per ide te djathta, zor se ka njeri ne kete faqe qe i njef e do i mbronte me me shume qef se une. Eshte nje arsye per pertej bythelepirjeve te shumta qe ka bere keto kohe, vazhdoj te kem simpati per Ngjelen, sepse ka mbrojtur ca ide qe ne Shqiperi njihen pak dhe keq. 

Po te kishte nje te djathte te vertete (qe bazohet mbi lirine e tregut, lirine individuale, jo e djathte konservatore fetare) ne Shqiperi do isha une votuesi i pare. Po nuk ka fatkeqesisht. 

Shume krize te forte identiteti Endrity.S'po din me e gjet vedin kerkund...Deri sa ishe ne ps,ishe i majte ,tesh po na kerkoke nje lloj te djathjete..ftillohu nje fije...je ba si grate me barre ,nuk din se ça don...hahaha

Po ku ka te djathte e te majte ne Shqiperi mo Zana, me vjen keq per ju qe mendoni se partite tona jane te tilla vertete. 

Me kete qe thu don me justifiku mungesen e koherences tende.

Ose ju tuajen

po une keto pune me te djathta e te majta bej cdo dite, ti me Ngjelen i keni me te degjuar. PD-ja eshte mirefilli, mirefilli parti liberale e djathte. Po te dush te numeroj te gjithe reformat e PD qe pervecse liberale nuk llogariten tjeter. Edhe partite konservatore fetare, kur vjen puna te liria e tregut, jane kampione, tregu e Zoti thone po ti kaq di.

Keni nje problem ju pallucet, dikur PD-ne e quanin te majte, pastaj si shume liberale. Merruni vesh dhe beni nje kritike serioze.

Ngjela eshte aq i djathte sa ka bere koalicion me 4 parti puniste dhe do aplikoje taksen progresive, do nderhyje ne treg etj.

Bej cicin te thashe!

Nuk mund te jete parti e djathte liberale nje parti qe mohon idene e konkurences politike duke fillu qe nga gara brenda saj. Perpara se te kesh liri ekonomike duhet te kesh liri politike, e nje parti qe per 20 vjet kontrollohet vetem nga nje njeri eshte thellesisht ne kundershtim me idene e tregut te hapur e konkurues politik. 

Bjeri jam dakord, shumë dakord. Po Berisha nëse është vërtet siç pretendon të duket, si i penduar, me një kauzë të re.. duhet të ndërtonte struktura. Duhet të fuqizonte ata të cilëve fuqia u ishte hequr padrejtësisht. dhe këtë nuk e ka bërë, veçse kur ka dal si rastësi.

Nga ana tjetër, gjithë këta që janë sot kundër Berishës, e kam thënë unë e thonë e të tjerë, është evidente gjithsesi, janë thjesht trapa që duan që kryetari i vet të ketë aftësinë e Berishën në parahsikim, në llogaritje, në kontrollin e politikës. EdiRama as tek maja e thoit nuk i vete në këto aspekte. Kjo ndonjërit i duket si lavd ndaj Berishës, por nuk është kështu. Berisha ka ditur të lëviz, dhe kjo i gërryen përbrenda ca vrasës që sot kanë majonetat e veta në PS e sotme.

Nga ana tjetër Rama, ose ka shkarë plotësisht ose, duke pat parasysh ça ka shkruar në '90, tall trapin me gjithë ish-komunistët, përfshirë një pjesë të mirë të peshqve të këtushëm.

Nuk ka gjë më tronditëse sesa kur të kundërshton e stigmatizon e biri yt. Rama këta i ka telendisur në shkrimet e veta të para. Ndaj ose është tamam i shkarë e k andryshuar komplet pozicion, pa e kuptuar as vetë inkonguencën (dhe unë jam për këtë version) ose po ua fut të gjithë "socialistëve" - duke i përdorur për qëllimet e veta- duke tall mender bythën.

respekt kriskull. Me pelqen qartesia qe ke dhe pervec 1 ose 2 gjerave bie dakort.

Ironia eshte qe ka shume mundesi qe NM te kete vizituar Bllokun (perpara 90-es) me shpesh se Edi Rama.

Minor details pra 

Bllokun? Ulur ne shiltete e Enverit thuaj prane oxhakut.

Sa i zgjut ky Lubonja ..., ke lezet ta degjosh kur flet. Nder 2 fjali njera eshte citim prej noj figure te njohur boterore... ose jo edhe aq shum... , nuk ka rendesi se per c'fare eshte tema qe diskutohet qofte  Nato , rruget e prishura , pluhri ne Tirane , mbeturinat urbane apo sex toy shops.   Lubonja menjehere fut noj insert prej noj filozofi a "mendimtari" si Oskar Wilde , Frojdi , Bukowski , Cajkowski , Petrowski , Sokolwski ,Petkini ,Caplini, Lej Feni ,Nostradamusi e biles shkon deri te bashkohesit e Homerit. E si mund ti lene jashte gojes se tij greket e vjeter themeluesit e filozofise, shkencave dhe letersise  , nuk ia ban Lubonja ket padrejtesi njerzimit .

ika te porosis kornizen me vernik te florinjte. 

duhet me ardh per qoke ke PPU, nuk e di me ca forme virtuale kafeje 80 lekshe, sapo te mbaroje kjo shplarje truri kohore.

Emo, 

Boji 2, ose viji njona mas tjetres si monedha ati gjys fytyr katranit: 

CA bjeri - 11 Qershor 2013 - 22:34 

po ti kujton se po te mos kishte qene lider i se djathtes Berisha, kjo e djathte do ti kishte rezistuar neobllokmeneve? Do ta kishin shkri ta them me bindje dhe do ti kishin rrahur publikisht cilindo qe do tentonte te perkrahte te djathten. Do kishin lene si "opozite" dava topash qe aq te djathte jane sa votojne per Ramen.

Berisha do ike kur te kryeje detyren e tij qe ka marre persiper per Shqiperine dhe te djathten te cilen e ka konsoliduar.

 

buy one get one \with 50% ishte te xhami. u kry.

hej, kshu tha edhe memet sheu, qe per ne shqiptaret qelloi nji fat i madh qe ne krye te partise dhe te popullit eshte nji figure e ndritur si shoku enver. s'di a te bjen ne hater.

bjeri ti bimsmiley

aman me kete voten e bardhe se do i hapni rruge manipulimeve!

Pse me aman do i largosh manipulimet ti? 

po se na trashen fare me kete muhabet.

Po ca muhabeti o Dora? 

Nuk te detyron njeri ta ndjekesh muhabetin Dora 

Nja ca njerëz kanë aksione tek Peshku.

Jo Alidea, por kjo s'ma mohon te drejten time, per te me ardhur keq per idene ne fjale.

Jack Baba thote vota e bardhe eshte vote per Salen, bjeri thote eshte vote per Ramen. 

Sikur vetem per te na zhduk keta militantet idiot, qe edhe jeta ne Kanada i ka lene po aq lo*e sa diten qe iken nga ky vend, shpresoj qe keta te votes se bardhe te kene icik sukses. 

Shqipria eshte ndrite prej te zgjutve aty normal qe loqet s'kishin ca me ba atje dhe na u desh me ardhe deri ne SHBA e Kanada dikund na duhet te jetojm edhe ne .

Prej robve si ty kane mbijetu Ramat e Berishat e ketij kombi, nuk ben dot Pons Pilatin edhe half a world away.

Per mua vota e bardhe eshte tamam tamam "dorrezim pa kushte". Me kete veprim apo me mire me thene me kete mosveprim i thuhet saliu hajde e me bej cfare te duash, jam e jotja/i yti !  smiley

Une per vehte nuk e duroj dot as si mendim kete gje pale pastaj sikur.............

Never mind eshte e bardhe si koncept por eshte e nxire ne te vertet, pikerisht per te sherbyer si vote proteste ne kete vend . 

Mbriten pleqte e mi ne shqiperi...29 !!! Rofsh Lubonja smiley!

Thjesht sa per info ne votebardhisteve po na sulmojne te  pseudo majtet dhe te pseudo djathtet! Me pak te vegjlit per kete po i falenderoj !

Ne fakt , ne fakt,nje ide me domethenese do ishte te regjistronit nje parti me emrin Vota e Bardhe dhe ti benit thirrje njerezve te votonin per te. Une do votoja njehere.

Ka ndonje njeri te mire te vere doren ne zemer te na jape ndonje link per ndonje film te mire? Te shtyj nja dy ore une te pakten.

Ke ardhur ne vendin e duhur. Te mire jemi te tere ketu.smiley Mjafton te thuash gustot: anime, fantashkence, drama , serial, komedi etj etj. Hidhi syte nga Kinoditari. Ose ne rregullim kavilje hidhu ne kinema, se keto kohe eshte Hangover 3...

Ti kete film ma dhe per spond, dmth te me kujtosh Koracata Potemkin?

Dora, hudh mi ca te te bjere dora. Ca te duash. Une jam shume eklektik ne shije. E zorshme ta kategorizoj veten. smiley

Prit njehere se tani u kujtova une. Ti se merito ndihmen time, se pas-dreke me injorove gjithe lezet komentin time per LANcsmiley Gje qe i thashe dhe Belulit.smiley

Ku mi? Si moj kam injoruar komentin per LANCin? Une vdes per LANCin. 

Pyet Zanen po s'besove.

T'paska ngel qefi me ter men? Po ajo teme u bo carcaf..dopio, ku ka burre none me i shkoqit litaret e komenteve kush iu pergjigj kujt? Po e kape ne moment e kape. 

Po sigurisht qe e kapa Kavir. Se perkundrejt disave une jam rob besnik. I ngjis syte vetem tek ata qe du me fol, e s'hallakatem verdalle. Tani kur te gjuan njeri tek shpatulla, ti s'e sheh dhe vazhdo rrugen, po ndalo e flet,qofte dhe per respekt.

p.s. po ik , se nuk merzitem une me tysmiley 

p.p.s . as me belulin

p.p-p.s. me asnje ne fakt ( pervec nje tipi france qe arriti me ngriti nervat, por per kete do jete duke u djegur ne ferresmiley

All The King's Men.

mbase mëson ndonjë gjë...

Crackle ne adroid Kavo, shif seinfield falas...

Se po pertoj me e lexu , kush eshte e keqja me e vogel ne kete muhabet ?

lubonja...

Ok rrofsh , nga pergjigja jote kuptova qe e keqja me e vogel qenka me votu Ramen dhe Lubonja eshte kunder , shume mire e ka sepse e keqja e vogel behet e madhe kurse e keqja  e madhe behet me e vogel dhe sipas NN  shtepia e madhe eshte me e mire se sa shtepia e vogel.

.... nuk e qarteson do thosha... po e dergova pa dashje... nejse gjera qe ti i dije...

Duhet pyetur njehere Nardi se cmendon per Lubonjen, dhe Lubonja per Nardin gjithashtu...

ka fol vetem te keqiat. nuk ka prek te mirat (bollikun smiley  _)

hej, meqe ka edhe pak kohe, jom gati ta lej LSI-ne per naj oferte me te mire. po ndertohen ca fshatra turistik me pamje liqeni knej nga Jugu i USA, pranej po them... (hollsit, po pati, ne mp)

me votu sulen.

Ej m'vure ne dilheme me keto te dyja. Po ma prish mendjen kjo e dyta sidomos.

perle! por varet nga gjendja e momentit...

Kom i pershtypje qe per kto lloj filmash jam gjithmone ne "gjendje". 

Nese nuk e ndjen veten te perfaqesuar, vota e bardhe ka funksionin e vet. I jep kete sinjal partive ekzistuese. Dhe e dyta, nese jane shume, jep sinjal per formimin e partive te reja qe mund ti perfaqesojne denjesisht, ato qe nuk ndihen te perfaqesuar sot.

A erdhen kusherinjte mo .

Te premten javes qe vjen. Rinisen te henen. Biletat gjitha ok.

Ok  smiley

ohuuu kta jane bastarde te gjithe. kta te votes me kryq nga ana tjeter rrafin uje ne havan.

une them te shof interesin personal, se kjo puna e demokracise e dhime eshte anyways.

Kshu qe thojini PëSë ti leje kurvlliqet e ta veje ne pune sic duhet kalkulatorin e taksave tek faqja e vet qe te punoje dhe per rrogat e mira dhe mos mcifet si struci, se neser kam me shku ke shefi me kerku ngrejtje rroge. Ene me duhet hesapi. Nqs hesapi del keq, PS-ja vize ! Se ke lagjja ime kandidat eshte Sadri Abazi me fisin e tij kanibal te sapozbritur nga pema kshu qe e kam sh kollaj.

Ene Sales  mi thoni ta maroje tunelin mrena afatit qe te jem ne gjendje ta provoj para zgjedhjeve, perndryshe vizen.

Ene Lulit ti veje dhe pocat e rinj ke lagjja dhe ta maroje rregullimin, ose perndryshe vizen

Ene Lizandrit ti thoni qe FRD se marr vesh ku eshte se skam asi info dhe as ka hyre neper popull asnje fletushke e vetme e jo mo gje tjeter. Nqs do konsiderate, te filloje te msyjne neper milet.

Kurse ket voten me kryq te madh e kam nderin ta kem promovuar dhe ushtruar vete 2 vjet me pare. me merrni te keqen, vize dhe juve

More vesht ti Brado ?

I kam lli mu n'demokraci ktyne te gjitheve, tash do qyri vec xhepin tim

 

 

1 - Sala tunelin do e boje para zgjedhjeve.

2 - Pocat neser jane ne vend .

ca nevoje ka me fol per voten e bardhe, gjithe ideja eshte qe ska ca me fol, vote e bardhe mo, si zemra e te zoteve smileysmiley

 

mke pelqy smiley por une spermena gjo , vetem vote thashe smiley

naten e mire tashti se nuk kerkohet ngrejtja rroges kur shkon n'ora dhit n'pun smiley

noten smiley

nuk mund të mos arrish në përfundimin se as që mund të bëhet fjalë për përmirësim të këtyre dy partive.

...

Të kuptojnë se duhet të bëjnë përmirësimin e vetvetes që deri më sot nuk e kanë bërë

Lubonje sikur ka nje kontradikte ketu. Nqs s'kane ndermend per t'u permiresuar si do t'i permiresoje vota e bardhe. Do t'i zeje turpi gjasme.

Nqs s'merr dot ane vete, bej nje liste te problemeve simbas teje te te dy apo tre paleve, dhe mbase i ndihmon robt te zgjedhin.

 

Jeni me gjithe mend ne hall ju andej nga Shqiperia gjer me 23 Qershor. smiley

Le ta fitoi me i dobeti, as i gjati, as i vjetri. smiley

Ti ndoshta qeshesh, por me gjithe qe shikoj fare pak tv dhe jam ketu prej fare pak ditesh, me ka rastisur te ndjek s'di sa here mesazhet elektorale. Nje burre qe s'ndertoi dot pallat ne token e vet se s'e la Rama, dhe "nje njeri i deshperuar ben gjera te deshperuara" kane nisur te me dalin ne endrra.

Por me duhet te them qe ka edhe momente ekzilarante: avukati i tha C. Pekes "rural". smiley Po keshtu, e makthshme ishte edhe nje studio ku diskutohej - drejtuar nga Fevziu - ngjyra e kravatave dhe jeleku i Berishes. Paneli perbehej mes te tjerash edhe nga Monika Kryemadhi, qe kembengulte qe mavia do jete ne mode si ngjyre deri ne vitin 2016, si edhe nga nje analist ku-therret-qameti i big brotherit shqiptar.

Mire se erdhe Finis ne Atdhe smiley

smiley 

Pse je merzit ?

Del vetem surrati turivar Fin. Ai dhom-jashti osh #i padukshem#

jam merzitur se kush pret sa te mbaroje fushata. dmth, pse perdite burra qe s'kane ndertuar dot, dhe nje tekst te perseritur nga tri gra te ndryshme do shikoj une?

Kavir, surrati qe zgerdhihet duhet te jete vokacioni im i fshehte sic duket.

Po mire kur te merziten shume..shume fare na bo i zo e pijme noj kafe se sjena taku asihere .

Mea culpa, duhet te jem ngatarru un.

Po Cim Peka ca i tha Ngjeles qe nuk te ben Rama minister drejtesie? smiley

Kurse Joana i tha Anaidit qe eshte shitur per $35 milion leke..

Ate qe te ben tv-ja nuk ta ben as paraja.

i tha "servil" smiley 

Joana qenkesh nje dive me floke te oksigjenuara. Gjithe keto informacione qe s'kam c'i dua.

 

Gjithe keto informacione qe s'kam c'i dua.smiley

 

Vallaj per $35 milione si zor qe nuk shitet njeri, po per 35 milione ALL, lire eshte.

smiley

loool

she's a good cook. pork with plums or smth like that.

My hunters!

ps Rrofsh. 

me knaqsi... (moi, brahush)

Hajt urime edhe per ket 4 vjecar qe vjen. Edin e testojme ne 2017-ten po se shqyne te vetet.

 

p.s Administrator eshte e kote qe ma nxjerr inatin e zgjedhjeve mua me limitin e mesazheve. Ca ti bej une qe eshte kar Edi dhe ja u dhjet propaganden e blogut duke humb gjithmone.

 

Naten popull

ta gzoni, ta gzoni.

un po mjaftohem me riskun e LSI-se. s'do bradi, kujto se boj konkurrence.

nejse, ja lavdrova pak moniken si kuzhiniere cik me nolt. 300$ komentin e kom (ky nuk me quhet se po flas perzemersisht me "ju")

Po dhe ti o burre direkt tek Vila me Liqen perpara smiley

s'e ke iden sa lire jon brad. me nji te vogel te leftit ne monako merr 4-5 si kto, te kompletume me nga nji SUV (amerikone kto, se mos menosh kushedi... po nji escalade e prano robi, s'ka pse dmth).

ja un te jap informacion i shkreti, po ju jeni bo grup qe s'cahet o vlla.

E habitshme. Kur ju theshim ne 2009en qe Sala e ma deri ne 2013en, nuk na besojshit. Tashi qi ju thomi e mban deri ne 2017en, nuk e besojm as vet.

kete komentin do ja nis neser me sms , ka me e pelqy qamet , nigjoje kur ta thote ne noj miting smiley

O Brad, je bo si "spin-doctor" (R.De Niro) tek Wag the dog mer. Edhe ai keshtu tha:

What do you want him to say?

Po qe burr le t'i thote te pershendesi peshkun.

Per ate duhet te nderroje luspa peshkukuq dhe te behet peshkblu. Psh si hap i pare duhen shkarkuar Finisterre dhe Monda si komuniste te flakta dhe duhen emeruar nja dy te ekuilibruar, psh Lefti dhe Lefty.

 

Te thush per Monden hajde de por Finisi komuniste ? sma pret menja .

Une them ca me pret menja ime mer, jo ca pret menja jote. Masanejna sipas ligjit m'fuqi ai/ajo qe hesht ndaj krimeve te komunizmit osh po aq fajtor sa ai/ajo qe e kryen krimin.

Cfare ka bere Finis kunder bllokatores Monda ndaj kufizimit te postimeve te Patekut? 

Po Gjegji pse eshte dukur rralle keto kohet e fundit? Edhe ai viktime e politikes bllokatore?

Ja pra qe ne nje tave jane...peshqit.

pra gjergji... ka marre dhjetshen?

Po une them t'ja kthejme dhjecen Gjergjit se e ka kuptuar gabimin. E ke pare qe LSI-se ja ka cuar 3-10 deputete? 

asgje prej gjeje ska bere por sipas informacioneve qe kemi patekun e ka blloku shefi modh , kurse sa per gjergjin ai tashme militon i gezuar ne partine demokratike te korces .

Pranimi i urdhrave verberisht eshte shenje karakteristike e komunistave Brad. 

dihet. bradi eshte i yni.

smiley

Po shof Stalkerin, ime.

s'po te gergas mo smiley

have a good one!

Ky pra do te jete deal-i. Po pershendeti NM, peshku nderron ngjyren, me po keta admina, aty eshte trimeria.

Kurse NM mund t'i thuhet se keshtu ka thone hoxha i Shijakut , po deshe me fitu.

O Brado! Po amon dermon se ashu e ka hallin thuj i nevojitet i shpi pushimesh, po ja qenis Fiqi i fjalim madhshtor qe tlotoje dhe Edi vet, lene mo ksbe-ja smiley

po Berisha nuk eshte llotaria kombetare mer Fiqo. Po deshe naj top me hallv, naj tas me hashure e rregullojme kete pune.

Qekam me vonese dmth .smiley

2029 tha Pellumb Kulla.

Ketlina s'e ka keq, po te promovonin edukaten orale kishin per per te marre votat e burrave, grave dhe shtreses me te paperfaqsuar n'Kuvend, shitesve te bananeve.

Do ngelnin pa marre voten e dembeleve si Ruzhdia, po hajt mo, s'i fiton dot te gjitha. 

Kush kishte kerkuar ide per parti te re ketu mer, i mban shenim ai Abedini keto apo hic?

P.S. Perfytyro Lubonjen duke lexuar komentet ketu dhe duke pare qe midis te tjerash ka zgjuar oralinteresin e miletit ... jarebi s'e hapen teme diskutimi tek Fevziu: Kush nga politikanet i ben oral grave e kush vetem dashnoreve. 

O Bred, coju llaf shokeve te PS qe Ramen nuk e ngasim, bile do ta ndihmojme te mbaje kreun e PS edhe pas humbjes. Personalisht, meqe i shkreti po vuan kaq shume per ate te shkrete pushtet (kish nxjerre edhe djalin ti lutej Saliut per ti leshuar vendin), marr angazhim qe ne 17 do votoj per Ramen. Tek e fundit, ky ka qene i joni, angazhimin e marre ne 91 per ta zhbere PS/PPSH-ne po e con deri ne fund.

USbjeri - 11 Qershor 2013 - 17:42

 

mos ta leshojme gjuhen ne akuza te renda. Berisha e Basha nuk vrane askend, te merremi vesh, mos te bejme akuza pa baza. Ka 4 te vrare, nga pakujdesia dhe aksidenti mesa kuptojme, por le ta zbardhe hetimi...

Nje Blogu te nderuar si PPU nuk i takon te kete Ligjerues percartes me shallvare ne vitin 2013.Ky me bjeri ti biem  ,  eshte motamo si ish Ministri Kultures se Babasqapt qe "do kthente Eshtrat or tie ...smiley .Po keta  ore vijne nga e njeta shpelle me kryeshpellarin Prallaxhi qe anthuziazmohen kur u mba fjalime Historike ...

Po po zotrij " Do ti kthejme dhe Eshtrat e Kostandiit Ambicioz .Do bajme hetim kush e vrau ""

Rri rri ky syfryri qe "ben Parti majtas e Djathtas ( po kush e mbars njehere ) ...smileysmileysmiley ky me bjeri ti biem dhe ja Jep ..

Njashtu asht Padishah  .Do bajme Hetim dhe per 21 janarin smiley

Flm te nderuar moderatore dhe admin smiley Po nuk e di si u ndjeva kur Lexova kete qe PD eshte Parti e Djathe Neoliberale smileysmileysmiley Por pa dashje i ka qellue nje Komunsit i Devotshem ne Krye smiley dhe nga e shef kye or tie ...nga Reformat jo nga automatiket e Lulit !!!!!

O LefKOPE po cfar keni bere mo ? I keni leshuar azat tani me rastin e Zgjedhjeve smiley

 

 

Idriz Ferra,

Si tha Grigori si tha ? "Largohu! Na le edhe neve ta shfrytezojme Shqiperine e te realizojme endrrat tona" ... se medemek 3000 euro pasuri i ka babai, kurse Koçua 200 meleone dollaro amerikane

Lefto, si i brendshem ne keto pune, i eshte pergjijgjur Shkelzeni Gregut?smiley

Shkelzeni i eshte pergjigjur keshtu : "Ik o Greg shtyp noj gjo!", dhe i tregoi rastin e tij qe ishte martuar me nje ngrua 10 vjeçe me te madhe se ky (preferonte MILF-at) i boni dhe 2 kalamonj, kurse tani "del" me nje Miss 2009

Rri Gregu rri! "Top babi, Top" - ja ben Gregu ! Nje top basketbolli do dhe kenaqet smiley

milf, e? nc nc nc

jeni ba gangstera, left. ju ka prish luksi dhe dekadenca fronge.

hej kot tani, po e di tamom se c'osht milf-i, mer left? 

kish fol ne ai hoxha per milfat...

e kom me shum n'koncept, Bame. kisha iden qe milf dhe dy kalamoj permas sikur nuk shko me kaishin e trash te pantallonve dhe/ose syzet pik loti.

What does it mean milf?

.

qumesht i skremuar qe keshillohet te pihet mbas buke 

Eshte per mamat sexy. lol are u a mom vlora ? 

Jam qe ju befsha kurban,jamsmiley
ps.po perderisa nuk dija milfen jam vetem momsmiley

mamate sexy -thote.shkon gjuha ku dhem problemi smiley

I have this shirt qe thote;  look but don't touch! E vesh sa here qe dal ! smiley 

I have those shirts qe thone: don't look at all u bastardsmiley

I keq smiley kete film e kam pare nja 7 here po.

ka kuptime te ndryshme, po per leftin duket se jane pila multi funksionale, qe te ngrejne egon, temperaturen etj... shkurt muhabetit domosdoshmeri jetike...

"Nashti, kusherire e kish grune milf ky?"- pyti robi qe nuk pret vertet pergjigje ene iken me bo te pakten 1/100 e planit ditor... smiley 

Te kisha pyetur nanje gje me namuz jam e sigurte qe s'ma kishit varur kaq shumesmiley

ahahaha

true!

loool... smiley

Human nature derman,human naturesmiley

ka plas hedonizmi

yyyyyyyy yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy smiley 

Hunter, Lefti po mundohet te thote se demokratet, qe kane lead the way sic thone, ne keto 20 vite per shoqerine shqiptare, ja u kalojne ramisteve edhe ne pune femrash, Xeni ka kapur missin, cupe e Ben Mevlanit, por edhe ne cdo aspekt seksual ose jo. Berisha do here ja pat permendur Rames edhe ate punen e tredhjes.

Mos e ngaterron me keto Mifa?

Lefti e di shume mire ç'eshte Milfi (ketu perdorin shume dhe termin COUGAR si sinonim, edhe pse ka nje nuance midis tyre), se kam pasur rastin ta provoj smiley

O Lefto, ke fillu tu bo tifozllik per ca shtyp Xeni???? 

Une po cuditem pse nuk solli foto qe t'i krahasonte. Shenje qe zgjedhjet po afrohen: milidelet krahasojne cili k. partie e ka te dashuren me te mire. Dy dite para zgjedhjeve do diskutohet edhe se kush e ka me te madh, te dokumentuar me foto qe i kane bere vete, close-up.

pse nuk i kane krahasu thu ti? Do i kete dale minus krahasimi me Ed Ramen Leftit, qe nuk po e permen mo... smiley 

I pasken rene thua?

Nuk vonoj Bjeri me ta plotesu deshiren, "ua kane kalu dhe seksualisht" thote

p.s e imagjino Leftib mbrapa dere duke bertit tere qef: q.... q.... Xeni, q... q... Xeni

smiley

smiley

peshku esht xhevahir 

q.... q.... Xeni, q... q... Xeni... smiley   me kte me kujtove ate linjen e nates se fuqise mashkullore te padishahut tek pashalleqet e medha, ku ne vend te milfit, per arsye te kutpueshme, padishahut i cohej nje virgjereshe. edhe ruanin kta sherbyesit prapa dere. si beqo te xha sulua. nejse mo, kur padishahu "hynte ne stamboll", njoftojshin njoni tjetrin kta.. e boni.. e boni... sinjalet shkoni ne forme zjarresh (e ke parasysh si skenderbeu) tek topat (no pun) dhe keta bucisnin, qe ta merrte vesh i gjith hallku qe padishahu i dha drejtim, padishahun e kemi sagllam, fati i perandorise dhe i yni eshte ne duar te sigurta. futi i gjum tani, o gru, ne rregull puna, thoshin me sy te skuq nga pritja mileti i thjeshte atje poshte... 

smiley

me vje mire qe pasuroj keto dijet e kultures popullore te peshku se kam mungesa te medhaja

c'preferonte o lefti, se na habite? shkelzeni si qofte ra kelltuq brenda. do i hapeshin syte nje dite se u shkathtesua.

Nderkohe qe ne Greqi ka ndodhur nje ngjarje shume e vacante qe me siguri do te kete influence te pakten ne te gjithe zonen e balkanit shqiptaret falsin per salen apo ramen smiley

 

dmth ti Gjono po thua: cna duhet halli yne ne, te merremi me punet e botes me mire...smiley

Belul ...ti thu punet e botes une them punet e "komshinjve".

Te shush mrena notes TV Shtetror te nje shteti per mendimin tim nuk eshte gjo e vogel eshte njesoj si ti mbyllesh vesh e goje e sy e hun nje populli e kombi do te thoja une ...nejse presim tha

do ta mbyllin vetem per pak muaj.. dhe do ta rihapin prape, por pasi te kene bere nje reforme te thelle... pasi mijerat e punonjesve qe punojne ne ERT, jane te paperballueshem per buxhetin e shtetit Grek.

keshtuqe, Gjono, he per he, do bejne si do bejne greket me radio-TV private..smiley

Belul,

 

Kjo qe thu ti quhet reforme dhe nuk ka pse te mbyllet i teri qe te hapet perseri.

Kam pershtypjen se po qe se hapet nuk do te jete si i pari ...sipas kesaj llogjike dmth le ta shperbejme nje here greqine se e krijojme prap  ..keshtu e kuptoj une kete ...

Te gjithe tv shtetrore te evropes si RAI apo ZDF apo ORF kane kaluar reforma te tmerrshme por kurre nuk jane mbyllur ...e them dhe nje here se nuk me duket aq i thjeshte ky veprim.

ps. dhe medjat shqiptare akoma heshtin per kete nderkohe qe nuk lene "mize krimineli" apo dhe aksidente banale pa permendur vetem 1 moment mbas ngjarjes

 

Gjono, po krahason gjera te pakrahasueshme... keto shtete qe permend ti i kane bere vertet ato reforma, por ne kushte te tjera.. ndersa Greqia ka mbi dy vjet qe ka falimentuar dmth ska leke fare... por cdo 2 muaj merr nga Evropa rreth 7-8 miliarde euro vetem per te paguar pagat mujore te buxhetoreve.. po kjo nuk mund te vazhdoje tere jeten... se pa kanale TV jetohet, po pa rroga e dhe buke dmth, nuk jetohet, kupton ti nashi..smiley

Gjono, po lexoja per kete televizionin publik qe kishin mbyllur ne Greqi. 2-300 te punesuar, kushtonte 300 milion Euro ne vit, shikueshmeri te ulet, kosto per programe te larta krahasuar me konkurrentet tjere.

Televizionin po e mbyllin po pensionet e helenizmit po i kthejne prap. 

Sido qe te jete  tv kombtar shtetror ka rendesine e vet dhe dmothenjen e vet ne nje shtet demokratik evropian. Mbyllaj e tij do te thote mbyllja e fjales se lire  sicduket greqise po i vje verdalle prap ndonje xhunte ushtarake e re !!!

Nuk kam pershtypjen se eshte  problemi tek 300 milion apo 50 milion sepse greqia po paguan faturat e armeve qe jane ne miliarda por tek informacioni ...

Dështon mitingu i PS në Libohovë, Rama debat me krerët lokalë

 

 

Gjatë turit të takimeve që zhvilloi ditën e hënë në qarkun e Gjirokastrës, mitingu i parashikuar në Libohovë ka dështuar totalisht. Edhe pse kishte marrë premtimet që Këndin e Fjalës ta shndërronte në një miting, nga kryetari i Bashkisë së Gjirokastrës Flamur Bime dhe kryetari i PS-së Florian Hysi, pjesëmarrja shumë e ulët bëri që Rama të debatonte me të zgjedhurit vendorë që kishin dështuar në këtë organizim, që për Partinë Socialiste ishte një sfidë për shkak të bastionit të PD-së.

 

Nga Libohova është kryetari i PD-së së Gjirokastrës, Altin Çomo, i cili është dhe kryetari i Bashkisë Libohovë dhe PS e Gjirokastrës bashkë me kreun e Bashkisë kërkonin që të jepnin një tjetër mesazh të fitores së 23 qershorit. Por në sheshin para rrapit ku do mbahej mitingu nuk kishte më shumë se 50 persona të mbledhur. Kjo atmosferë e ka detyruar Ramën që pas fjalës së Arben Ahmetajt dhe Anastas Angjelit të artikulojë disa fjali dhe të niset për në Përmet. Me largimin e tij është mbyllur dhe një koncert nga grupet lokale folklorike që interpretonin në këtë miting.

 

Mësohet se Rama, pas kësaj ngjarjeje, përmes mesazheve dhe telefonatave ka debatuar me drejtuesit e PS në Gjirokastër, të cilët kishin marrë përsipër organizimin e mitingut. I dyti i listës në Gjirokastër, Erion Veliaj, kishte kërkuar që në Libohovë të zhvillohej Këndi i Fjalës, ku banorët e kësaj bashkie të bindeshin me programin e PS dhe të qartësoheshin për votën e tyre më 23 qershor.

PANORAMA

Njerezit punojne ,nuk ia kane ngene me u marr me liloçkat e Edit....

Gjate kesaj fushate, as adminat s'kane postuar shume peshksondazhe per zgjedhjet si ngahere, as Lefti s'eshte ankuar per mungesen e tyre si ngahere.

Koincidence? I think not. Kjo perforcon dyshimet qe Lefti eshte alteregoja berishiste e Penarit.

smiley

E ke gabim Xhibo ! S'ke faj se nuk i di mesazhet qe kam derguar ne inbox qe para 2-3 muajve PEnarit dhe Mondes.

Penari qenka kompetenti per sondazhet, dhe ai tha "NIET" ... e kerkova sondazhin 1 jave pasi LSI u bashkua me PS

Ca ta kerkoja prape tani ?? keta u kenaqen me sondazhet e Zaloshnjes me vulen e IRP Marketing (sipas Ak-se)

Skënder Tufa arrestohet sërish sapo i afrohet Kryeministrisë

Policia e Shtetit vazhdon përndjekjen ndaj Skënder Tufës dhe ish-të përndjekurve të tjerë.

Këta të fundit kanë dashur që të protestojnë gjatë ditës së sotme para Kryeministrisë, por janë arrestuar menjëherë sapo janë shfaqur para Kryeministrisë.

Tufa kishte paralajmëruar një protestë para Kryeministrisë që ditën e hënë, duke u bërë thirrje qytetarëve që të dilnin dhe të hidhnin domate dhe vezë kundër Berishës.

Por, ai është ndaluar sapo i është afruar Kryeministrisë.

Vetëm pak ditë më parë, Tufa u arrestua së bashku me një ish-të përndjekur tjetër, me arsyetimin e do hidhnin bombaz molotov kundër Kryeministrisë./b.l

E verteta eshte qe Skenderi ka rene ne dashni me Hasanin, rojen e paraburgimit. Ben ç'ben sajon ndonje gje per ta takuar aty.

humor shume i dobet, hunter.

Mësohet se Rama, pas kësaj ngjarjeje, përmes mesazheve dhe telefonatave ka debatuar me drejtuesit e PS në Gjirokastër... smileyHajde GOOGLE Hajde ...Dhe akuzojne Ameriken per Pergjim smiley

Keshtu LefGOPE ta marre vesh Armiku Rama se na Imamit nuk i dhame kot Para per blerje smiley ..

Por me beri pershtypje dhe infua Juaj per seksualitetin e Xenit sidomos dijet tuaja per Topet e Gregut .Hapju shoqerise .Ke biznes me rrjetin e dyqaneve Europiane  sekstoy ? Deri tani Jozefin Topallja ishte deklaruar per Veglat e EDIT ..Ja pame po nuk te kenaqin si te Babasqapit qe i can Kodrat mes per mes ?

Dhe e kuptove perse te thirra smiley  qerrateshe , dhe erdhe ! Me mire keshtu se JU degjeneruan keta Ham-Humsit me bjeri ti biem qe keni leshuar BloQeve ! Malli o Hundderr smiley derkuc derkuc po di si te zhgryhet smiley

 

Deklarata e PD-se

Dje në mbrëmje, ndërsa Rama i mbushte qytetarët me pesimizëm në një prej takimeve të Partisë Socialiste, një prej mbështetësve të Ramës deklaroi se do të kishte dashur ta vriste liderin e zgjedhur në mënyrë demokratike të Shqipërisë.

Por Rama nuk e dënoi këtë veprim.  Përkundrazi, Edi Rama u përgjigj duke e inkurajuar qytetarin duke i thënë se do t’i duhej të qëllonte në shenjë për shkak të antiplumbit.

A mos beson Edi Rama se largimi me dhunë i një qeverie është veprimi i duhur ? A mos mendon Edi Rama se vrasja është veprimi i duhur ?

Edi Rama duhet ta dënojë këtë koment menjëherë dhe të kërkojë ndjesë për heshtjen e tij. Kjo nuk është hera e parë që Edi Rama nxit dhunë në zgjedhje dhe për këtë atij duhet t’i vijë turp.

Dhuna nuk ka vend në Demokraci!

Lubonja e hodhi edhe gurin e fundit per ta devijuar vijen e ujit ne koshte, te te perenduarit...! Mbeti nje sahanlepires i Ketij, ... qe po thyen xverkun.Ka lene pjesen me thelbesore pa ...e perkthyer.Lexojeni!
I gjith problemi nuk eshte se kush vjen por qe shpeton apo jo, Shqiperia prej kesaj murtajes.Lubonja lodhet te devijoje vrullin e popullit, duke bere gogol ate qe do vije...E qe sipas optikes se tij, pare me ata syte cakerr, do te jete nje e keqe edhe me e madhe...
Gjeti ca budallenj e mercenare, qe jo se shtojne gje, me ISON E TYRE kakaritese.Ketu dallohen ata qe e duan kete vend, me ata qe ambjentohen me ujin e qelbur, helmues

 Grava, c'u be lubonja, magjistar? ai mendimin e vet po shpreh. ju shprehni tuajin.

asgje e re ne frontin e demokracise.

Alba1, si pergjigje,po te tregoj sa i ndodhi njerit ne fshatin tim.E shau nje femije ..." nga mema" dhe i rrituri i dha nje flakurim surratit.E pa e ema e dalit dhe i briti te moshuarot: .." Po ca ben more ai eshte me i vogel, aqe di aqe thote..."
Dhe ai ju pergjegj; ..." Kur eshte i tille, qe aqe di aqe thote, pse nuk me tha llafin e mir, bie llafi " ma befsh memen, moj ? "
Edhe ky lubua moj alba, si nuk tha njehere nje llaf te mire, por...dhe per 21 janarin, perseriti: " kush i shpuri atje per tu vrare..?"
Ja per keto " vogelsira " i them une ato me siper

grava lere se me 21 janarin e kan dhjere qe te tere... nga i pari tek i fundit. Une kam qene nje nga ata qe e kan pare 21 janarin si gabim te vetem njeres pale. Historia tregoi se duhet reflektuar mbi ate ngjarje Grava. Ajo qe thuhet se 'kush i shpurri' (pavaresish se thuhet rendom nga budallenj per arsye qe as vete nuk i kuptojne, sepse ne fakt nuk jane te programuar te kuptojne por vetem te reagojne instiktivisht), ne rrjedhen e ngjarjeve mbetet nje pikepyetje qe PS-ja dhe Rama do te duhet ti japin nje dite pergjigje. Nqs je ne llogore e leme kete muhabet, nqs do BINDJE llogjike kur te duash ta servir une pa piken e dyshimit.

1 Oora , ka nje thenie te kryetarit Mao per ti kuptuar keto ....Sa me shume te zgjatet filli aq me shpejt keputet .Dhe eshte  njemije perqind e provuar tek cdo Popull e Ngjarje !

Eshte zgjat aq shume sa ka vend per te pare edhe ne se gjate ndenjjes ne Bar tek parku mos Opozita ka demtuar Barin e Bashkise smiley se rregulloren e Bulevardit  emorem vesh qe e ksihin shkelur smiley

Kush ben kompromis me veten per tu thelluar para KRIMIT te Vrasjes mund te thote gjithshka por vetem per 21 Janar nuk mund te Flase .Per tkete ngjarje  kam bindje ABSOLUTE ne se fiton Rama do Flase Drejtesia , nuk do qurravitet Drejtesia sic u quravit per ti lene fushe cdo lloj "thellimi " InteliDjent .

Pasi te vihet Drejtesi te denohen kriminelet Drejtepersedrejti askush nuk pengon askend te teorizoje , reflektoje e  te analizoje faktore e nenfaktore , Integrale e te nderthurur ...

Kur oidrizo? Kur? Sa kohe mbas fitores do flase drejtesia? Bindjes tende ABSOLUTE (emocionale) do i vendosesh limit kohor ne menyre qe nje dite te bukur une te te citoj dhe te kem kenaqesine/fatkeqesisht te them- te thash odrizo?smiley

“Bad officials are elected by good citizens who do not vote” – George Jean Nathan

 Ora ...Kjo mids meje e teje , po ta jap nje paradhenie as mos kij DYSHIM qe ti fiton sido qe te ndodhe smiley

Kete e kam keshtu qe te heqim ato egot e semura "e thashe une " qe jane tama semundje  ,  jo si theniet e shpirtit "lashe nje koment arty "  0se " ate qe do thoja e ka thene sh.Endrit me nje ....Y ne fund " smiley

Kjo kam bindjen eshte Rezultat i Pashmnagshem i se ardhmes se Kujtedo qe mer karriken e K/Ministrit nga e Majta per ngjarjet e 21 Janarit ! Dhe e shtova si absolute .Por ka nje mundesi tjeter qe te mos ndodhe asgje me Justifikimin ne se dikush  sfidon Vete Ramen dhe e hedh ate " tuc " .Ky eshte rezultat i Integrimit dhe Skyperia nuk eshte jashte Urdherave dhe jo deklaratave ne Publik te Farteswe.  .Por edhe sikur vete Rama i "urdheruar " te mos e beje kete , ky eshte FUNDI i tij i menjehershem si person politik , perfshi edhe si karakater i ULET ne profilin njerzor ,  dhe do te jete premisa Kryesore per nje renie shume te shpejte te Koalicionit .Do kemi nje situate shume here me te reshqitsheme se katervjecari dyte i Mandatit te Specieve Berishiane .

Ne se sh Endrit me nje ...Y ne fund nuk jep shembujt e catravalios se si e njeh Bota ate si gazetar smiley fale mencurive te tij Ekonomike qe shpetuan Boten nga Kriza , dhe nderhyn me komente tek PPU atehere e terheq Plotesisht thenien dhe si murg i devotshem shkoj i lutem Xhibit , me thes me Lesh ne Kurriz , te me pranoje ne Derstile , pasi dhe kreherin per krehje leshi pas larjes e kam me Gjemba Origjinal !

Une kam nje bindje tjeter, qe edhe po fitoi e majta (qe sic duket nje gje e tille eshte rene dakort te ndodh) ka per te ndodh ashtu sic thua ti. Ashtu sic thua ti kur thua se mund te ndodh nqs nuk do te ndodh ashtu sic ti ke bindjen absolute.smiley Nje qeveri e te majtes nuk ka per te zgjatur, ose do te jete nje qeveri qesharake qe do te kete celsat e kashtes. Ramen po e bejne kryeminister kukull. Se sa kukull do te jete kete do e shohim pikerisht se cfar do te bej per 21 Janarin. Une ( ose me sakte mendimi qe une perfaqesoj qe mund ta kene edhe te tjere, qe ti heq egoizmin smiley) mendoj se jo vetem Rama nuk ka per te bere gje per 21 Janarin por nuk ka perse te kete pritshmeri qe Rama te bej ndonjegje, pasi qe e ka dhjere ate muhabet tashme. Dhe nqs ti mendon se Rama do te marr fund politikisht dhe si karakter i ulet njerezor merre te mireqene Oidriso. Sepse qe te riperseritem, tashme e ka dhjere (ne kohen e kaluar te fjales) Rama  muhabetin e 21 Janarit.

Ah se harrova nje limit kohor do i vendosesh bindjes tende? Eshte shume legjitime si kerkese, jo pare nga deshira ime per te te cituar por pare nga prespektiva jote.

Shif , jam 50% dite shiu , dhe po me pelqejne keto thashethemet si fallxhore smiley dhe patjeter si Destiliste. Xhibolja na paste ne gjynah se po i hame Hakun !

Vete Rama per mua dhe kete e ka me PROVE me Tiranen dhe me disa "prishje" Politike qe anon mbi 90% nga Ekzekutivi dhe jo nga K/ari partise ose marifetciu bajraktar,  Intriganti karierist Berisha .

Kur ve ne Balance urdherat e Nderkombetareve dhe Karakterin e Rames une anoj nga Rama .Me kete parashoh nje vendosmeri tek Rama per ceshtjen e 21 Janrit .Format se si mund ti Imponohen Nderkomb jane te pafundme .

Tani afate kohore jane si ato te Petritit kur jepte Moti sot dhe Parashikimi per neser  Do kete shira vende vende , era do fryje e lehte deri mesatare nga Juglindja ne Veriperendim dhe anasjelltas duke mos perjashtuar edhe drejtime te tjera smiley

Por jane disa Faktore qe duhen mbajtur parasysh qe ndikojne per te percaktuar disa afate .

Nje Reforme ne Gjyqsor qe prek edhe Individe te Korruptuar drejtepersedrejti me kete VENDIM nga Lopet e Qente e Berishes. Kjo them me nje Vullnet paresor e do gjashte Muaj .

Por edhe nje Limit kohor te lloit 100 dite qe jane bere si domosdoshmeri prove per te dhene Llogari te Kaloresi i  Ri i Pushtetit .Shtoi ketyre dhe nje Limit te perafert me te "papritura " Berishiane , qe nuk do flere po perkundrazi mund ta ktheje ne Gjurulldi "Po burgosin Lirine , Drejtesine , Gjyqsorin " etj pallavra te tij si simBOLET e dy hunjve ne Kavaje , do te them se duhet me qene Pragmatist per rreth nje Vit ....Pas Nje viti te gjithe duan te shohin Rezultat si Ecje .si Nisje procesi , si Domosdoshmeri , si Sinjal i Qarte Ndryshimi !

Ne se Rama merret me shume se nje Jave me Berishen , me kete Moster qe duhet harruar sa me shpejt ,  po ta jap Deklare qe s'ka per te bere GJE !

Per ate moster le te therrase Urgjentisht B.Faskon dhe ti coje here pas here ne vesh ...Po lirojne Z.Caushin smiley

Atehere ngelet per tu pare Oidriso. Po e harroj per momentin faktin qe ai TASHME  e ka dhjer muhabetin, qysh me ngjalat.

Mos hyr ke Politikat , sepse si maje Gjeje eshte thene per tere Boten dhe sa te dale me e mire po presim . Lejua keture Lopeve te PD-se dhe votaxhijve me Kryq e Terthore smiley Vetem LefGOPEJA mund te nderhyje dhe padyshim Babasqapi ne pAdiume ! Mu me beri pershtypje ajo me te 10 , po nejse thashe emocione jane .

" Kurre mos thuaj Kurre "

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).