Media ka raportuar këto ditë mbi shtesa katesh dhe ndërtime të tjera pa leje që kanë nisur masivisht në Tiranë gjatë fushatës, (dhe disa aksione të Bashkisë për prishjen e tyre) por unë sot gjeta diçka më të veçantë. Një biznes i ri është duke lindur mu mbi trotuarin e rrugës Sulejman Pitarka. Jemi përballë shkollës Sabaudin Gabrani, dhe tabela me emrin e artistit të ndjerë tani ndodhet brenda një dyqani 1 metër të gjerë dhe 7 a 8 metër të gjatë. Nuk ka mbetur më asnjë pëllëmbë trotuar edhe pse ishte shumë i nevojshëm për këtë zonë të populluar dendur.

84 Komente

Mendo pozitivisht,-do thoshe dikush ketu.Keshtu ,as s'e zhgarravit,as s'e heq kush.

 

lol, ndersa dikush tjeter me voten e bardhe sigurisht qe do te miratonte zenjen (te xanunin) e hapesirave publike. Dhe kanakari i bashkise e mban me dore. 

Tashi dhe UMP do ja qisni inatin juve peshkngjalistet ngaqe s'doli Rama mire tek Opinion?

Jarebi s'deshton dhe ne daljet e tjera televizive se do i turreni dhe invalideve kshu si e keni nisur lol

Narcizimi ne revolucion !!

tabela duket si objekt  teper i çmuar  dhe po e ruajne ne muze pas xhamave te trashe..smiley

fenomeni i  ndertimeve apo ''shtesave''  pa leje  eshte  i njohur ne periudhat pragzgjedhore..  shfrytezojne  momentin ngaqe  shteti  apo bashkia nuk do te ''prish qejf '' sepse  i kushton vota..  nderkaq mendoj qe pas zgjedhjeve, kushdo qe te fitoj, do tua prishin!

Madje, mund te kene vene dhe sinjal alarmi kundra vjedhjes, si neper muzeume. smiley

 

Krijesat më koti në organizimin e bashkive janë policitë bashkiake. Ato duhet t'i shohin, t'i parandalojnë, t'i gjobisin, të pastrojnë trotuaret nga tregtarët ambulanë, etj. Po mirë, çfarë bëjnë, do pyesni ju me të drejtë? Për mua, kjo mbetet një e pa njohur. Në një rast u thirrën në Tiranë për të mbrojtur hotelin e kunetërve të Dash Pezës. Di që tani ditën po merren me montimin e flamujve të PD-së dhe natën shkulin flamujt e PS-së

C'fare bejne ? - kompromentojne faktet smiley

Edhe kjo e PDse? Apo presin legalizim pikturim nga piktori pas zgjedhjeve... smiley

Thone qe kete xanien e ka planifikuar vete Saliu, vulen e vendosi pas darkes me Frangajn...

nderkohe ne tirane ka plas pushtimi. shqiptaret pushtojne shqiptaret.

Si ne 96 me piramidat  atehere fut leke me fajde , te gjithe i ka zene epidemia, bej ndertim paleje, nga te gjithe, gjithandej.

 
Ky eshte efekti berisha nder shqiptare

( pse jo basha do thoni ju, po basha berishen ndjek)

Si funksionon ky efekti Berisha? Apo te "hapim" kalkulatricen? smiley

S'jam dakort , ky eshte efekti shqiptar i pandreqshem, me komplekse , injorant dhe kokeshkemb shekullor . Rrofte 10% shqiptar qe mbijeton mes injorances si ajo lulja qe cel mes shkembinjsh.Shpresa te ju , te rinjte e pakompromentuar ne krim.

E drejte. Keta jane patetike. Keta edhe sikur te pjerdh nje ne rruge apo te bie nje bubullime ne Preze ( smiley ) do thone e ka fajin Berisha; duhet larguar Berisha... Berisha maloku...
Eshte patetike, se nuk eshte faji i Berishes. Natyrisht Berisha ka shume me shume ne dore se nje person cfaredo. Po si do ta detyrojme ne Bershen qe te zgjidh problemet tona? Duke i vendosur perballe aprendistin e vet, Edi Ramen. Nje psikopat naricizist, autoritarist_
Po e thjeshte fare, te ndertojme sisteme funksionale, te ndertojme struktura dhe pushtete te pavarur, ndryshe nga sa thote Rama, psh qe do te ngrej prap Hetuesine e Pergjithshme duke rikthyer centralizimin totalitar.
Jo me kot te gjith ata qe i ven pas Rames dhe Berishes nuk duan te dine per argument, por shkojne qorrazi ne menyre dogmatike.

Zgjidhja e ketyre ndertimeve dhe uyurpimeve nuk jane as faji i Bashes e as faji bie llafi i Rames. Keta kane faji kur nuk nderhyjne. Dhe kur tallin trapin, dhe te "ofrojne" si zgjidhje thagma te tipit "Rilindje", te pabaza, leshtjetrrese ne maksimum... atye u duhet hequr viza perfundimisht...

Na eshte kthyer viktimizimi dhe hedhja e fajit tek tjetri ( ne pergjithesi flas) ose gjetja e nje shkaku sa me larg vetes , si semundje kronike, semundje kombetare. Dhe shume prej tyresh qe jetojne atje kane jo vetem rolin por edhe pergjegjesine  per ecurine e standarteve shqiptare, pyetja vjen - A e kane te qarte keta qytetare civile se c'fare roli luajne ne shoqeri ? apo duhet t'i marrin per dore dhe t'u bejne "moral" edhe se si peshtyhet ne rruge , me letra higjenike apo neper kepucet e kalimtareve qe vijne pas teje ,  apo ku hidhet qesja me plena . 

Te gjithe dine ta bejne, por le te themi se e bejne kur u intereson...

Po edhe kjo ben vaki , edhe zezaket ketej kur zihen ngushte nga "deshtime"  ne rang social ja hedhin fajin " mashkullit te bardhe" qe ka privilegje dhe diskriminimit , kur nderkohe ka meshkuj te bardhe qe jetojne me cadra ne pyll nga varferia dhe zezake qe marrin mbi $ 100.000 ne vit te ardhura.

Shtro kurrizin .

po mi, duhen mesuar qe cke me te. Me hir apo pa hir. Aty ku nuk 'kuptojne' nderhyn shkopi i Maliqit, bam kokes. Ska, ndryshe nuk mesojne ndryshe. Ti kerkon tua lesh ne ndergjegjen e tyre. Nje cik si veshtire. 

jo elba, e ke gabim.

njerezit do perpiqen te perfitojne nga oportuniteti qe i jepet, shkurt nga rasti.  96 sala  arantonte piramidat e njerezit vu leket ne to. sot garanaton legalizimine e ndertimeve pa leje pas 2006 e njerezia vu me ndertime. 

ky eshte efekti berisha. 

Po mirë ore, meqë ky Saliu paska arnuar gjithë këto gjëra "të mira" pse nk doli një burr i mirë nga gjithë këta gjyqtarë që tia qëndriste, pa andrra, në një dosje...?

Ti e di përgjigjen... siç e dinë të gjithë...

Eshte pikerisht efekti berisha. Ky njeri qe 20 e sa vjet shperndan vetem primitivizem

 

Eee sa bukur Tirana po shkon ne Evrope .

monument kulture - mbrohet nga privati (se shteti ka kohe qe ka mare fund aty)

e dashke sherr ti sot

Kur me del gjumi heret, zgjohem me xhinde.

Sa ti bi ne qaf kot gruse, thashe me mire te kaloj nje her nga Peshku!

Peshkupauje.com, qe nga viti 2003 qe shpeton martesat e emigranteve...Ymer! 

U bene dy per sherr sot smiley

jo, qe t'jemi fair, thash. jepi cezarit te cezarit.

 

e di qe nuk e ke ne aspektin personal as per mu as per ty smiley ( shaka )

po shuajta kureshtjen gjithsesi smiley

sos per mua, as per ti, por per gjithe shqiperi

smiley

po nuk zihem une me patriote se nuk quhet dy vete nga nje qytet smiley  pastaj per t'u gerric eshte gje tjeter smiley

Rono, ke provu te nderrosh hotel? Mbase do kesh me teper pune...

 

Hej, mos u merzit se e bo Zoti mire! smiley

Te ka ra shume niveli i humorit

bo vet. me kasten. do me na ul vigjilencjen.

ps. kot e ka.

Cimo po kaloj withdrawals symptoms...me mungon Qyteti!!!

 

ideja ime: t'i lidhim edhe ato dy tela qe na kan met ktu (si Ded fillrojtsi), edhe shko bir atje ku "drita lind ku perendon". e kom shume shume seriozisht. ktu parja osht goxha e mire, nuk them, edhe ca te tjera, por ne tashti po vujm nga elemente post-materialiste...

Arsyeja perse e pyeta Emigrantin ish qe nese pergjigjej ne menyre afermative, ta pergezoja!

 

Basha me tha t'ju them se ky eshte nje instalacion arti qe po bo Damien Hirst me rastin e biennales mer. smiley

Woww paska sinjalistika ne Tirana? Po shoh tabelen Stop, qe duket sikur I ben kershi dyqanit me xhama te trashe...njerezit kur te kalojne aty mos te mbajne syze te erreta se ka rrezik do thyejne koken. smiley

O emo, nje favor, per favor, a e gjen dot ate foton me ate pemen e betonizuar qe kishe sjelle ketu nje here?

po e gjeta, pa diskutim.

do e vej ne faqe te pare te nje detyre qe kam per te kry! smiley

 

Gjërat me vlerë mbahen mbas xhamit smiley 

policia bashkiake dhe insp i ndertimit e kan bo thesin gur te rende nga eurot per ndertim pa leje, 2-3 mije euro per kat eshte tarifa.
 

Per demokratet e peshkut, me sakte berishistet,   ka plas kthimi i pronave te konfiskuara nga shteti individeve keqberes, si trafikante droge, kontrabandist etj me rradhe. Pazari i thjeshte gjysma kthehet gjysma shkon per fushate. 
 

u ngop permbarimi me euor kto kohe

Ababa, e teprun fare keto berishistet!

pse jo ? e kane dhjere me te tera

megjithese, keta hyjne tek fanatiket. me nji fjale jane koqe komplet pa pike llogjike. 

ti c'me thua? 

Ashu them dhe une, koqe komplet jane!

Ah po, se harrova... Koqe dhe fanatike, komplet!!!

e ke parasysh ate batuten  lum si golja qe e di se c'eshte  ( Perralle nga e kaluara) 

hahahahahaha 

hajde hoppa hoppa

hahahahahahaha. Boll qeshem tashi!

 

ps. Ka per te ta marre matrapiku ftymen! smiley

e ka fajin tabela me emrin e rruges 'Sulejman Pitarka'. Cdo ajo tabele me emer rruge ngjit te muri i pallatit.... kur dihet se muret zgjerohen, ndryshojne. lol

Eshte e injektuar keq ky mentaliteti i mosdisiplines te shqipot. As duan me dit per ligje hic. Te 'forte' jane! 

Keshtu ndodh para cdo zgjedhje. Pushtuesit e provojne, po eci mire, po s'eci, presin rastin tjeter. Ky te pakten xham paska vene, hiqet kollaj. 

seriozisht keta jane te forte a ku di une ca jane! peronalisht jo qe sme vete ne mendje te bej nje gje te till po as nuk e konceptoj dot se me ca mendje ikin keta njerez. si cdo gje qe del ne mode ketu dhe vete deri ku smban me, plasen keto "shteskat" dhe te shikoshe neper tirane po bubrrojne. ai tipi mu ne krye te rruges se durresit ishte fenomen fare, ndersa kjo ketu ne fotografi eshte perle!!!! 

jane me fat qe s'jane ne amerike , se te vish ti ndertosh tjetrit mbi koke pa e care bythen fare se i rrezikon folene ku fut koken ta fusin me nje shotgun  e te lene shakull.

Pallati INSIG, Rr. Irfan Tomini

Pallati INSIG, Rr. Irfan Tomini

Po c'shotgun dhe ti. C'eshte kjo ' te shkosh e ti ndertosh tjetrit '?! ( Pse shkon aqqqq larg)Pa Provo te ndertosh n'toke, property-ne tende PA LEJE  dhe e sheh mire, sa t'vlen lekura. 

Qe te kuptosh seç popull i pangopur jemi smiley shih seç ndodh 2-3 muajt e para zgjedhjeve, disa zgjerojne dyqanin, disa bejne shtesa apartamentesh, disa vjedhin, disa grabisin, disa parkojne ku tu mbushet mendja, e plot gjera te kundraligjeshme. Dhe themi pastaj se pse jemi kaq mbrapa ne krahasim me Europen. 

Ne fakt kjo ndodh se nuk kemi administate shteterore po militante qe mendjen e kane te fushata dhe te rrjepin cte mundin. Cudi se ky basha tha bo ta bej tiranen europiane. smiley

Eh... C'te thuash?! Vazhdon wild wild westi. Neser ketyre hajduteve do t'iu legalizohet vjedhja. Te kishim vjedh edhe ne ndonje cope toke thuaj.

Do bej ndonje reportazh fotografik kur te kem kohe me absurditete te ketij lloji qe i gjen anembane Tiranes.

Ende ke kohe.Veri syne ndonje cope toke.Ngul nje hu atje me flamurin e PDsmiley dhe deklaroje "e xanun".Te nesermen bashkia te jep tapine dhe u bere me tokesmiley

Me "e xanun" i bie qe te aludosh per origjinen veriore te ketyre hajduteve, por te siguroj qe verioreve iu ka dale nami, nderkohe "cakalli" po ben kerdine!

E di sa bukur e kishte zgjidhur Zogu kete punen e pushtimit te tokave. Ne kodin e asaj kohe, cdo gje qe ndertohej ne toke te dikujt i perkiste pronarit te tokes. Kjo situate u lejua vete, prej te gjitha ngjyrave. 

Ky eshte "njeriu i ri i Dulles": fodulli, i babezituri, hileqari.

Mire njeriu, por problemi themelor eshte shteti i shpartalluar, i perdorur vetem per interesa e atyre qe jane ne kale. Gjithandej shteti e druri e mban njeriun apo kafshen. 

Nga vjen shteti? Nga Marsi?

Olsi me mendjen tende cfare do shtet do kish hyre ne anarki brenda nje viti...

Dua te them nje fakt shume te thjeshte dhe mese evident: shteti eshte prodhim i popullit. Shteti eshte shprehje e vullnetit te nje komuniteti (te dimensioneve te caktuara) per t'u organizuar me mire sipas vlerave te tija shoqerore e morale.

Per ironi, vete shteti i Dulles ta jep pergjigjen, pa shkuar tek Zogu qe ta permenda me lart. Kur do shteti e kap lepurin me qerre, pervecse kur i duhet qerrja per tjeter pune. 

Nuk mund te marresh rregullin e shtetit te Dulles si reference pasi ai shtet ishte diktatorial.

Shteti i Dulles tregoi qe shteti mund te beje c'ti doje trapi. Edhe demokracia diktatura e ligjit eshte. Dulla kishte formulen apo qellimin gabim.

Ketu s'i shkel dot barin tjetrit. Druri i ben magjite, pastaj varet si e perdor drurin. 

Mire njeriun e Dulles e morem vesh se ceshte, ndonje fjale per homo berishus ke? 

Homo Berishus eshte pikerisht njeriu i ri i Dulles i zgjidhur nga zinxhiret e regjimit te Dulles. Sa here ta kam thene e ti prape s'e kupton.

Kesaj here te kuptova...qarte!

fushata qytetit i ka bo ndryshime 

i ka fut troturin mren butikes time 

dashnorja e Zheleznovit quhej Fatime 

ajri vozdu, situate lesh me qime

 

 

E XANUN!!  smiley

Hec aty plako,  luja fene Tirones! 

Dhe tironsave! 

T'a shikojne i cike vrymen e sumes si ja spanoi Luli, dashnorja e "malsorit"! 

Ej, si tha ai i Lega Nordit? 

Jem' tan paraxhykime, jem! 

 

Po vallaj! Jemi!

Une i pari! smiley

 

Krime pa fund smiley

Nuk e di nese legjislacioni shqiptar parashikon class action lawsuits.te gjithe keta banore qe iu rrezikohen banesat nga shtesat e kateve te hedhin ne gjyq bashkine , ta cojne deri ne strasburg po qe nevoja.

Ne pergjithesi kam qene pro-ndertimeve te shumta ne qender te Tiranes, si dhe ato pa leje ne periferi, por ne lidhje me kete teme, dhe sikur te gjitha shtesat e koherave te fundit te prishen, perseri nje 0 e madhe per Bashen. Detyra e qytetit nuk eshte te luaje mace e minje me keta, por te kete aq autoritet, siguri ne menyren sesi perdor ligjin, qe te mos ju shkoj as mendja ketyre per te bere shtesa te tilla. Ta dine qe me perpara qe nuk ja vlen. Sesi kjo gje mbetet nje koncept i pa-kuptuar e i parealizuar ne qender te Tiranes, 20 vjet mbas ndryshimit te sistemit, eshte me te vertete e habitshme. Turp.

 

shtesat e kateve filluan qe ne kohe te R Alise duke i bere pallatet e shemtuara akoma me te shemtuara.pallatet e kohes se monizmit jane me moshe 25 vjecare e lart.Koha ka bere te veten ne strukturat e tyre plus ndertime rreth e qark .te shtosh akoma me shume peshe  ne themelet e tyre seriozisht ve ne pikepyetje qendrueshmerine e konstruksionit.per shume njerez qe banojne ne ato pallate , apartamentet jane gjithe katandia qe kane.

Ku o opozita kur te duhet?

Pse Peshku ca te duket ty, qofte e Pjerit? smiley

duket gje e bukur

Mos eshte ai dyqani i mishit, kjo `gjeja e bukur`?

smiley

cfare krimi

ou thikë pas shpine...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).