540 Komente

Po nese fiton pse te mos i ktheje? Sala i vodhi, Rama shau Salen. Nano nuk i ktheu, Rama shau Nanon. Pra me rregull treshi kush i bie ti ktheje? S'jane dhe pak, i thone plot 100000 leke. Ne kohe te xhaxhit me kaq para blije nje televizor Lura, nje frigorifer Obodin, merrje me qera per 15 dite nje tende ushtrie ne Golem, dhe biles te tepronin ca per nje radio Iliria me bateri Dielli dhe me korent.

...ore une se ve ne dyshim rendesin e shumes, pavarsisht shumes....shume dakort me ty...
por, mu m ka marr njoni qe eshte ne kanada ca lek, mqse ti je ketu, dhe qe ti je ne kanada, pse nuk mi kthen ti smiley  (me rregull treshi te Nard Ndokes smiley )

Sapo te behem kryeminister i Kanadase te jap fjalen e burrit qe do ta ze ate qen bir qeni per veshi e do ta bej te ti ktheje leket nje me nje, me interes biles smiley Une thjesht e bera kerkesen se na erdhi dita e shumepritur e Edit kryeministror, mos ma merr per ters smiley

...pa merak skam aksione as ke PS as ke LSI as me i vend tjeter...po ti kthyn ty, po i kerkojme dhe ne qe kishim cik me shume smiley 

Eee po une lashe 100% te kapitalit tim, duke perfshire dhe leket qe mu mblodhen per ditelindje e vit te ri. Nejse mo, ishalla na jep Zoti shendet se leket iken per pambuk cilesor.

Po e lexoj ne disa vende qe thuhet se kjo s'ishte fitore e PS-se, por humbje e PD-se.. por kjo nuk me ben mua si i majte te ndihem me pak me mire me rezultatin, sepse tek e fundit, kujt po i rruhet se nuk fitoi Edi, ose PS-ja? Per mua mjafton qe populli ja tha Salise, qarte, shume qarte, nga jugu ne veri, 'kepute qafen e mos te te shohim me', per mua kjo ka shume rendesi dhe per kete duhet festuar sot. Ndryshe, kishte shume mundesi te kujtohej perendeia per te nderkaq qe ishte ne pushtet, dhe kjo do ishte si me Enverin, kurse ktij te pakten ja beri populli te qarte para se te nisej per ne boten tjeter.

Si ndihme per konkluzionet me rreth 73 % te kutive te numeruara ne rang kombetar:

- Diferenca koalicion i majte - koalicion i djathte eshte rreth 220,000 vota

-  Diferenca PS-PD eshte rreth  135,000 vota

- LSI  ne koalicionin e majte ka rreth 135,000 vota

- P. Republikane dhe PDIU (Idrizi) ne koalicionin e djathte kane rreth 70,000 vota te dyja bashke 

Partite e tjera brenda koalicioneve mund te permendet Demokristianet e Ndokes rreth 10,000 djathtas dhe PBDNJ majtas rreth 11,000. Partite e tjera neper koalicione jane ulet. 

- FRD ka rreth 20,000 vota 

- AK ka rreth 7.000 vota. 

 

 

Konkluzionet e mia paraprake bazuar ne keto rezultate: 

1. Trendi eshte qartas ndeshkim per qeverine.

2. PD_ja eshte e shkermoqur ne nivele 27-30 %, ne disa zona force e trete, kjo nuk mund te jete gje e mire epr vendin. "SHoku"vjen nga fakti se u rrezua me vote edhe qeveria e sotme edhe opozita e  neserme.Ringritja e opozites do jete shume , shume e veshtire. 

3. KOalicioni i majte edhe pa LSI-ne mund te kishte fituar;  me LSI-ne jane maksimizuar votat, blinduar fitorja dhe arritja e supermazhorances.

3. Por, mund te kishte fituar, jo e sigurte, basti ishte shume i madh, prandaj koaliaiconi me LSI-ne ishte deri diku i detyruar. 

5. Nje pjese e votuesve jane bere shume pragmatiste (votat per LSI, PR e PDIU) e tregojne kete. Kjo eshte ngjithashtu nje shfaqje shume e shemtuar, por per sa kohe njerezit te jene per gjera bazike nuk mund te pretendosh ndryshe.

6. Supermazhoranca (e kjo nuk me le te gezoj) nuk mund te jete e mire per vendin. Llogaritni qe jam i sigurte se tipa si Nard Ndoka, ish-Ps, PDIU mundet te kalojne me qeverine pa piken e turpit tashme e te kemi kati 90 deputete. 

7. LSI qe kushtezon PS-ne ne qeveri nuk e di ne eshte gje e mire apo e keqe. Ne itneres te vendit eshte qe te kete nje qeveri eficinete pa pazare ne mes, ama edhe endrrat ne beze te Rames, mund te jete mire te "kontrollohen"nga nje njeri, familje, sh.p.k whatever me me kembe ne toke si LSI_ja. 

 

Vezhguesit do i japin konkluzionet finale pas numerimit te plote. smiley

Hahah   po komentohej ke topi dje , ne lidhje me votat e pavlefshme smiley e ka fajin vota e bardhe smiley o sa mir o sa mir ujku eshte egersir smiley Mjes !!

lol

kur them une qe jane kalamaj keta

Pse kalamaj more, deri tani sipas te dhenave zyrtare per 74% te qendrave te votimit, kemi te bejme per te pakten 20 000 flete votimi te pavlefshme. Te pakten 20 000 votues deri tani i thone jo kesaj partikracie. 

Ca problemi  ke , pastaj kush jane "keta" ne jemi individe, kauza e ka emrin vota e bardhe, ose je i ri ktu ne peshk ose nuk te marr vesh ca thu!

edhe ata qe sdine shkrim e kendim me ju jane?

Problemi eshte se nuk ka "ne" jane individe te ndryshem qe kane reaguar ne kete forme duke bere thirrje, disa biles kane sygjeruar dhe te grisin fleten qellimshem . 

Alidea, cfare do behet qe sot e tutje? Kemi ndonje shans per tu organizuar seriozisht? 

Shembja e PD-se e le vendin pa opozite, sidomos nese shkohet, sic jane gjasat, drejt nje koalicioni te madh te te gjitha forcave, pervec PD-se. 

Kjo krijon hapesire per opozite te re...

Obi , step by step. Presim te shohim rezultatet finale nga KQZ. Pastaj  do bejme nje peticion te hapur ku do te kerkojme CD-ne per Tiranen. Do te numerojme votat e zhvleftesuar qellimshem. Te tjerat do pasojne por sigurisht   vota e protestes / vota e bardhe do vijoje te jete ne linjen e vendosjes ne fleten e votimit ASNJERIN. E kuptoj shqetesimin tend qe eshte dhe i imi, por gabim shume i madh do te ishte krijimi i nje partie te re ne keto kushte. Nuk mungojne partite e reja mungon substanca e brendshme e tyre . Uroj qe levizja e votes se bardhe te mbledhe sa me shume njerez qe ne nje moment te caktuar  te organizohen sic duhet dhe te krijojne sinergji.Nderkohe eshte vertet e trishtueshme qe ky vend ka mbet pa opozite , qe Arben Malaj nuk u votua, qe LSI   ka shumfishuar mandatet.. e trishtueshme, edhe pse largimi i Berishes , i Jozit eshte lajm i mire.  

shume snob alidea...lascia stare ma mire

Alidke, nje pyetje kisha une. Ti thua: "Do te numerojme votat e zhvleftesuar qellimshem." 

Nga do ta kuptosh se ka qene e qellimshme? Shenjat qe jane bere, mund te jene te ndryshme, ca me 1 kryq, ca me dy, ca me parulla, ca me te shara. E kam fjalen qe ndoshta po te ishte zgjedhur nje simbol i percaktuar per te gjithe, me qellim qe vota e bardhe te identifikohej si e tille, edhe mund te ndodhte, por ne kete pike, zor se mund te behet. Edhe per vendosjen e Asnjerit, jam dakord qe te vendoset, por perderisa ajo nuk rezulton deri tani, me duket e pavend qe vota ime te shkonte kot. smiley 

Po ca flet moj Alidea, pse ashtu behen llogarite? Shiko sa perqind e fleteve kane dale te pavlefshme ne zgjedhjet e kaluara dhe atehere mund te pretendosh qe shtesa - nese ka - ne keto zgjedhje, jane nder ata qe i jane pergjigjur thirrjes suaj. E mund te kete edhe nje kategori nga ata te administrates qe e kane nxjerre te pavlefshme nga halli. Une per vete ashtu do beja nese do me kerkonin ta fotografoja voten: do votoja per PD-ne, do ta nxirrja ne fotografi, e pastaj te pavlefshme.

balkanweb

Në lagjen e Jozefinës, PD merr vetëm 30 vota më shumë se PS

lol

Shpresoj qe Bamiri te hyj ne parlament dhe sebashku me dash shehin,Precin,  ngjelen te bashkohen ne pd per te miren e shqiperise. Nqs ndodh ky skenar une per vete e kam te qarte kujt ja jap voten ne zgjedhjet e ardheshme. 

mos me thuj qe do ja japesh PD-se...lol

Me ato figura ka shume mundesi. Une kam qene gjithmone opozitar. 

ngjela dhe topi te bejne ty te votosh per te djathten? mos u tall me me inteligjencen e njerezve he te keqen.

akoma duke numuru.... lan nom, na e shpifen

Argendis

desha te pyes ça ben ne Kine por nderrova mendje ; pse ke munguar ke ppu?smiley

Ore se nuk kam hy me mor informacion. A i doli shpirti kucedres plake, dmth a doli n'televizor per te pranuar humbjen? Kaq kisha per momentin. flm.

Percaktimi "plake" i "kucedres" nenkupton qe ka edhe kafshe te tilla me te reja? smiley

Une kam hedhur nje ide pak me lart:

"...A eshte i mundur, - qofte edhe me % te vogel probabiliteti, - nje skenar ku Partia Socialiste mbledh votat e veta (68/69) me ato te 4/5 mandateve te tjera (ndonje i pavarur, ndonje i penduar, PDIU-ja, qe fundja nuk ka lidhur kerthizen me Berishen, etj.) dhe e ben qeverine e vetme, e lire nga shantazhi i LSI-se?

Nje koalicion i tille parlamentar, i perbere teresisht nga individe te paperlyer me qeverine e meparshme do te ishte jo vetem shume me i ndershem dhe i besueshem, por edhe i vetmi, per mendimin tim, me shanse reale per te realizuar "Rilindjen" e premtuar.

Kjo zgjidhje, perhere sipas meje do te ishte lehtesisht e justifikueshme perballe opinionit publik me pamundesine per te pranuar "babezine" e kerkesave te LSI-se per poste qeverisese, si edhe aspak ne kundershtim me frymen "pragmatiste" te ngjarjeve te muajve te fundit me protagoniste po keto dy forca.

Ky variant do te ishte shume i shendetshem edhe per demokracine tone, pasi pozita e majte do te kishte perballe nje opozite te fuqishme dhe te motivuar, te perbere nga LSI-ja dhe PD-ja, dy forcat qe arkitektuan se bashku sistemin qeverises qe u ndeshkua ne 23 Qershor!..."

Kapeni pak kopertinen e Temes, EDWIN!

Faqja kryesore

Ej LSI-ja partia e kusareve te faktuar projektohet te marri mandat ne cdo qark te vendit, e ne 3-4 qarqe merr me shume se nje mandat.

Katastrofe e pabesueshme!

p.s. Kush e mban mend kur para zgjedhjeve lokale te 8 majit Rama thoshte ndjese paste LSI-ja? Tentoi dy here Rama ta asgjesonte komplet Meten me LSI-ne dhe paradoksalisht eshte ajo qe 2 fishon perqindjen e votave dhe 4 fishon mandadet dhe i jep fitoren kunder Berishes te "majteve".

Rama do ta haje keq, do ti shkojne kot te gjitha perpjekjet dhe lodhja e tmerrshme tetevjecare per te ardhur ne pushtet, po nuk ja preu rrugen menjehere LSI-se; do behet si gomari ne dasem...

 

Nëse ka ndonjë peshk që ka dieni, të na thotë, a do ta marrin prapë këta të LSI-së Ministrinë e Ekonomisë? Brënda kësaj ministrie është një drejtori...ah çfarë drejtorie! Është ajo Drejtoria e Metrologjisë. A pa-pa-pa si është ajo, minierë floriri! Asnjë pikë karburanti nuk u shpëtoi vjet pa gjobitur çdo muaj.

Gjeni ngjashmërinë: "Ah, ç'janë këto gomat e motoçikletës për opinga"

Sulltan Sali Berisha 

Dritan Prifti: PS-LSI me vodhen 10 mije vota, Peshku te hape teme te re per votenumerimpritjen.

Viktima e Harvardit lol

Oho, Meta ka kerkuar vrases me pagese per mua thote, deri ne Mal te Zi...

Socialistet ta gezojne peshqeshin!! smiley

Hap kutite ose largohu!

do te me pelqente ti hapnin kutite e te rinumeronin...

Po sikur vetem  Berisha vjedh vota apo jo?

Kukesi : 2 me 2

smiley

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).