Duke marre shkas nga tema : 'Vajza me te kuqe", pata kete dialog me dike:

Une: Sipas meje, duhet deklaruar ose bere i njohur identiteti gjinor ne nje komunitet virtual. Une nuk nisem nga parimi se pertej te qenurit mashkull apo femer, ne jemi NJE esence njerzore, jemi NJERIU.  Jo, duke qene se jetojme ne nje shoqeri ku dominon matrica heteroseksuale, gjinia, ne shume ceshtje dhe problem, percakton kendveshtrimet, pikpamjet etj.

X: [...] gjinia percakton kendveshtrimet!

Ne jetojme ne nje shoqeri ku cdo tendence eshte duke duke u permbysur, meshkujt po feminizohen dhe femrat po mashkullizohen dhe kjo ne mirembajtje, ne aparenc etj. Nje % njerezish (sidomos tek te rinjte) jane androgjene ... nje % meshkujsh kane nje sensibilitet si te ishin femra (pa qen gay) atehere kur nje pjese femrash (sidomos te ashte-quajturat "te pavarura") kane ca mendime dhe sjellje brutale, vulgare, mashkullore etj.

Tani mua mund te me interesoje gjinija e dikujt per ceshtje kurioziteti, por realisht nuk mendoj se gjinia kushtezon pikpamjet.

136 Komente

Ah [trishtim], askush s'ka vizualparashtruar nje shirit fotografik qe leviz ngadale si slide show, ne cdo foto duke cice treguar peshket nje nga nje, zoomed & cropped...

Spiritus,pse  gjithmone qe debaton me Gaian,shtyhesh te besh pyetje ne PPU? Mbase nga  fakti qe Gaia eshte femer ? Si ndikon kjo tek ty? Cfare bote hapet para teje qe te shton kuriozitetin kur perballesh me femra? smiley

Dmth Spiritus iu pergjegj vete pyetjes qe beri. Kujdes nga autogolat - tha. smiley

Po ca te bej o Tirona, e ke vene re ne tv sesi gazetaret qe kane perballe politikane trungje, bashke me pyetjen formulojne dhe NJE version te pergjigjes.Nuk eshte autogol, te siguroj.

Une e di qe ti mendjen per gola e ke. Por i maskon si auto. smiley

Ne tone serioze tani. Po pse aq te fuqishem te dukemi ne njerezit (pavaresisht gjinise dmth) sa t'i bejme karshillek "Krijuesit"? 

hajde te gjejme trungun tani....

Venus, nuk kane lidhje "gjithmone" me Gaia-n pyetjet qe bej.Bashkebisedimi me Gaia-n eshte diku ne ujvaren e komenteve me erza hormonale qe shkaktoi "Vajza me te kuqe" dhe dialogu i perfshire ne pyetje eshte me dike tjeter ose me zerin tim te dyte, pra ka dy kendveshtrime. (dhe meqe andej u kapem pas detajeve, gjetheve, si gjithmone ne peshk, me duhet te them qe R.Kalemi ka vertet kalem ne shkrimin e shkurter dhe ne bisede me mikun e tij , larteson pikerisht femrat, jo detajet e tyre.Dhe revoltohet me paragjykimin tashme te kthyer ne aksiome se "te gjitha femrat jane materialiste dhe  shkojne lehtesisht me ata qe kane para"

Ja nje kunderpyetje ,Venus : perse femrat parapelqejne te kuqen dhe perse meshkujve u ben pershtypje  e kuqja? (pertej perndezjes tone kombetariste per te kuqen kombinuar me te zeze).Dmth, femrat vishen/sillen ashtu sic duan ti shikojne meshkujt dhe meshkujt shikojnetek femrat ate sjellje qe permbush pritshmerite e tyre?

Ps1: Tropizma, shikoj qe ke cituar xhibi-n .Ndoshta per ta ndjellur xhibin tek kjo teme.Xhibi mesiguri do vije, shpresoj duke qendruar i baraslarguar nga gjenitalizimi bisedes dhe perqendrimi ne mendjen femer dhe mendjen mashkull , diferencat konceptuale qe, tek e fundit, nga diferencat gjenitale, marrin shkakun e pare por jo vetem. Ose, ndoshta kjo eshte sjellje gentle(wo)man-esh sepse te ka cituar ne nje teme tjeter.ose..ose, 

Ps2:Fee, ashtu eshte, teme e vjeter me avaz te ri, kendshikim te ri por ceshtja nuk eshte tek shperfillja, as tek shperndarja e pabarabarte e trurit tek te dyja gjinite.

perse femrat parapelqejne te kuqen dhe perse meshkujve u ben pershtypje  e kuqja?

Pergjigjet ja ka dhene psikologjia me kohe. Ngjyra te caktuara kane simbolizem qe eshte i njejte ne grupe te caktuara te gjera njerezish. P.sh. Ngjyra blu e cilter simbolizon qetesi, gezim. Por po te levizesh pak ne blune e erret, kalon ne depresion. Por ka dhe ndryshime lokale, sipas kulturave. P.sh. e gjelbra ne Amerike nenkupton parane ngaqe kartmonedhat jane te gjelbra. Ne kulturat perendimore e bardha simbolizon pastertine, por ne Kine vdekje. E kuqja ne menyre universale simbolizon disa gjera: rrezik, kushtim vemendje dhe dashurine. Kjo eshte arsyeja qe psh. tabelat e ndalimit jane te kuqe, apo shenjat e daljeve nga ndertesa (exit signs). Po ashtu pse per diten e shen Valentinit kuqelohet.

Nuk mendoj se eshte pune parapelqimi apo pershtypje per ngjyren e kuqe, eshte sepse bie ne sy sepse eshte ngjyre e forte dhe kuptimi i saj (lexo me lart). Ajo pastaj e "terbimit te demit dhe mashkullit" me ngjyren e kuqe eshte kot sepse demat nuk shohin ngjyra.

Me ate blune e erret a te thelle, me duket se e ke kabim, megjithse varet nga syri. 

Eshte nje nga simbolikat, jo e vetmja.

Ashtu eshte, jo e vetmja. Scroll down for dark blue. Ose ketu.

Ashtu eshte o Spiritus, u shqep fustani i kuq dhe e njejta cohe u qep nga e para kesaj radhe ne nje model tjeter (ta ngushtojme diku, ta zgjerojme diku tjeter, te mbulohemi ketu e te zbulohemi atje? veshur nga e njejta femer) dhe sigurisht qe jemi njerez perpara identifikimit me gjinine, por ne varesi te prirjeve&preferencave individuale mund te percaktojme dhe nje lloj qendrimi ndaj gjinise tjeter, ndaj dhe mendova te diskuteohej per traditat.

Spiritus,te kuqen s'e pelqej fare dhe s'gjen hapesire shume tek une ,kesisoj, s'kam pervoje personale ne terheqjen qe kane meshkujt per femrat qe perdorin kete ngjyre.Madje,femrat me te kuqe veshur,me duken shume demode.Sa per pritshmerite ,perseri s'mund te jem edhe vete e bindur plotesisht ,sepse ,me shume me ngjet si perputhshmeri shijesh per format;femrave u pelqen te tregojne format e tyre femerore dhe para femrave ,jo vetem meshkujve,ashtu sikur meshkujve te tregojne muskujt dhe para meshkujve ,jo vetem femrave..Sa per sjelljen,mjafton qe te sillen ndryshe.Terhiqen te kundertat ,mendoj une.Sa me shume qe femra mundohet  t'i afrohet botes se mashkullit,aq me shume i largohen meshkujt,po keshtu anasjelltas,sa me femeror te tregohen meshkujt,aq me shume i  largohen 'seksualisht' femrat' ....femer jam,por keto pune ia kam lene ne dore feministes se pandreqshme te peshkut,Elbes

 

Sa per sjelljen,mjafton qe te sillen ndryshe.Terhiqen te kundertat ,mendoj une.Sa me shume qe femra mundohet  t'i afrohet botes se mashkullit,aq me shume i largohen meshkujt,po keshtu anasjelltas,sa me femeror te tregohen meshkujt,aq me shume i  largohen 'seksualisht' femrat' ..

Domethene qe ta kuptoj tamam une kete pune, marredheniet ideale kerkojne meshkuj dhe femra qe sillen ne menyra te kunderta me njeri tjetrin dhe ne role tradicionale te seksit te tyre. Per shembull, burre dominues me femer te nenshtruar, burre karrierist me femer shtepiake, burre i gjendur e i dale me femer te turpshme (te pakten jashte krevatit).

Kaq e pamundur per shembull eshte nje marredhenie ku dhe burri dhe femra kane karakteristike tradicionale mashkullore si pavaresi dhe deshire per kariere, por gjithashtu te dy per shembull ndajne detyrat e "shtepise" si kuzhina apo femijet??

S'eshte aspak e veshtire, por gjithsesi femra duhet te shtyje shume per te arrit kete qe thua smiley

Po jo merr burre,e kam fjalen per  feminilitet /maskilitet  ,jo ndarje detyrash e pushtetesh

Ne momentin qe femra kupton se sa e zonja eshte , dhe ecen ne rrugen e saj me vendosmeri , i vijne te gjitha vete . Dmth perseri femra ka ne dore te zgjedhe rrugen se si do t'i realizoje her goals dhe objektivat. Sipas menyres se saj apo sipas diktimit mashkullor .

Ne baze te ambjentit fatkeqsisht femres i diktohet rruga qe duhet te ndjeke sepse priten perjashtime nga shoqeria se ku duhet t'a pozicionoje veten , expectations jane nje nder ato.

 Sa me shume qe femra mundohet t'i afrohet botes se mashkullit,aq me shume i largohen meshkujt,

na jep nje shembull smiley

sa me femeror te tregohen meshkujt,aq me shume i largohen 'seksualisht' femrat' ..

nje shembull dhe ketu smiley

 

po ne per te gjitha jemi ndukur me njeri tjetrin, tani vetem gjinia na ka ngel pa u sha. smiley

NJERIU ne kete rast esht emer i perbashket (collective) nuk ka gjini. smiley

Edhe jo

haha, Spiritus prape te tema : "A ndikon perkatesia gjinore ne qasjen ndaj gjinise tjeter, a s'jane femrat seks i shperfillur?" smiley

Do me pelqente te diskutohej dhe per traditat. Lexoj nje dite rastesisht ne net njerin seriozisht te angazhuar qe thoshte:

Three Reasons Why I'm going to start Dating Balkan Women
1. They are unusually beautiful. South Eastern European broads are exceedingly beautiful. They have beautiful features, lacking in Western and Northern Europe. I most especially love their feminine curves!

2. They are a challenge; most women in the West are either feminist or pushovers. In the East, they make you earn their respect whilst retaining their feminist charms.

3. They are great cooks. In the Balkans, women are raised in more traditional settings and are instructed that men come first and that a good woman always knows how to satisfy her man's appetite in the kitchen. This is very uncommon in western and northern European women.

Balkan women are an amalgam of characteristics of what women should be. It is no surprise that so many Western Europeans are looking to the Balkans to escape their own women!

Sa ja beni qejfin vehtes dhe ju ballkanaset. Dhe mire beni. Po ky mjeshtri ka hedhur rrjeten moj. Se bota i ka format katrore dmth. smiley

Ne fakt Tirona, me siper dikush na ka bere qjfin dhe une po perfitoj nga rasti te shpreh admirimin tim per meshkujt ballkanas, kjo mund te jete rrjedhoje e faktit qe jam rritur vete kendej dhe ndjehem ne harmoni me mjedisin, kulturen ballkanike, pas te ciles jam mjaft e apasionuar.

Une muhabetin e kisha qe ai qe ju ka bere qejfin, po gju me sacme, nqs e kupton kete term gjahtaresh. Tashti ti me detyron te nxjerr dhe ca sekrete "gjahtaresh" te tjere, qe nuk do ma falin kete mekat.

Dmth ju shqiptaret meritoni te lavderoheni shume me teper se kaq, dhe per gjera te tjera, me te vecanta, po format i ka bere perendia gjithandej njesoj. 

pikerisht pra Tirona, nuk fillohet me lavderimin e formave si aperitiv, ndaj dhe keta admiratoret figurative joballkanike te femrave ballkanase kane me pak prioritet smiley

Ouu? Qenkkerke ne harmoni me mjedisin dhe kulturen ballkanike ti, te sintetizuar si me poshte:

 They are great cooks. In the Balkans, women are raised in more traditional settings and are instructed that men come first and that a good woman always knows how to satisfy her man's appetite in the kitchen. 

Dmth brenda trekendeshit evolucionar:kuzhine, krevat, kishe (duke u lutur per shendetin e burrit, shtlles se shtepise)

Urime.I lumi mashkull qe te ka/ose do te pronesoje.smiley

Jane te ndara rolet Spiritus, packa se i cituari ka permendur vetem ca aspekte te njeres pale lidhur me ate cka i interesonte. Ballkani (mjedisi, kultura) nuk eshte baraz me ca pikepamje ekstreme maskiliste.

Link?? Dua te di kush mund te shkruaje ne menyre kaq te trashe. "I most especially love their feminine curves-- what a load of crap. Pastaj flet per "challenge," se ne Evrope femrat i jane bere feministe ose pushovers. Lol, femrat e ballkanit qe ne pergjithesi (dhe ketu ka dhe arsye ekonomike) e kalojne jeten nga shtepia e babait tek shtepia e burrit, gjithnje te kontrolluara ne krahasim me evropianet, me te paedukuara, me me pak para e ambicje.

Pastaj, i futim dhe nje, po ato dine dhe te gatuajne.

....tani ti sje dakort me thelbin ? Apo sje dakort qe ai flet keshtu (ne admirim total, e ose jo e justifikuar) ?

Edhe pastaj, pergjithesisht gj.m, i vjen hidhet qe te hujt na "marrin grate"  dhe keto te fundit i preferojne me shume sesa rracen e tyre...

 

Spiritus, lipsen disa ilustrime ketu se cfare kupton ti me keto qe thua, ndryshe rrezikon te xhasulostereotipizohesh:

meshkujt po feminizohen dhe femrat po mashkullizohen dhe kjo ne mirembajtje, ne aparenc etj. Nje % njerezish (sidomos tek te rinjte) jane androgjene ... nje % meshkujsh kane nje sensibilitet si te ishin femra (pa qen gay) atehere kur nje pjese femrash (sidomos te ashte-quajturat "te pavarura") kane ca mendime dhe sjellje brutale, vulgare, mashkullore etj

 

Dhe ti Trop rrezikon te qitjejashtekontekstparagjykohesh me qellim per te shenuar gola n'kampionat me topat tona gjate nxemjes, gje e cila do mbjelle dashjepadashje lloj-lloj keqkuptimesh, per fjala vjen xhelozira ciceadmirimi symashkullerisht, etj.

Ne jetojme ne nje shoqeri ku cdo tendence eshte duke duke u permbysur, meshkujt po feminizohen dhe femrat po mashkullizohen dhe kjo ne mirembajtje, ne aparenc etj.

Ju jeni i pari me kete qe thoni qe percaktoni kushtezimet gjinore . Kjo eshte 100% pikpamje maskiliste dhe pa asnje pike dyshimi fare perforcon pergjigjen e pyetjes tende smiley   dhe pse ne nxitim e siper nuk e ke kuptuar qe e ke dhene.

 Brenda debatit nqs ka mundesi.

ok, me debat, pa te gerthitme.qetsia eshte force.Sa per dijeni, ajo qe keni cituar , eshte thene pikerisht nga nje femer, peshk, qe me kerkoi te mos identifikohet.Kjo ishte nje shtyse, bashke me komentet qe shkembeva me Gaia-n, per te formuluar pyetjen.Tani, ok, une jam maskilist.U bje juve barra e argumentit se perse kjo eshte maskiliste dhe deri ne c'pike nuk eshte e vertete.

Nje pyetje:  perse shumica e p.sociale, infermiereve, mesuesve jane femra? 

PS:Gaia, ndjese per citimin e emrit disa here.

Jo jo, mos u fshih pas fustanit te peshkes anonime lol

Perderisa ti e solle citatin/kendveshtrimin, ose do me thene qe je dakort me te (e komente te tua te meparshme e perforcojne kete ide), ose qe ti e kupton se cfare nenkupton ai citat; gjithsesi pra te bie ty barra te shpjegosh cfare ti kupton me ato qe ti ke shkruar (pavaresisht se kush i ka thene me pare).

S'ka pse te kesh frike se mos kendveshtrimi yt eshte i gabuar, ose demode, aq me teper qe te qenit demode tashme eshte ne mode smiley

U bje juve barra e argumentit se perse kjo eshte maskiliste dhe deri ne c'pike nuk eshte e vertete

elba,nuk po e ekzagjeron ca si shume me ate 'i pari ' ? Mos do thoshe dhe i vetmi,dmth unik ne llojin e tij ?

I pari

Ai qe hapi temen miiiiiiiiii , ka pergjegjsi morale smiley

Elba, ku je, o kuje? Si hodhe bomben antimaskiliste dhe ike?paske qene terroriste ti e ne te dinim pacifiste.Po kushtezimet gjinore te sjelljes jane moj shoqe me fustan blu, jane.Duferencat gjinore dhe dinamika e marredhenieve ne cift, sjellja, qasja ndaj asaj gjese e atyre gjerave te tjera.shfleto libra Elba, lexo sepse dhe terroristet jane me te respektuar kur armatosen me argumenta te forta dhe te ftohta.

http://www.google.al/url?sa=t&rct=j&q=ba...

 

Yyyyyyy terroriste ? smiley  - eshte e drejta jote ! smiley

Nderkohe le te  flasim  per rrethin izolues dhe shtypes maskilist qe i serviret gjinise femerore ne menyre te "moderuar" nga gjinia mashkullore ,  semundje shekullore shkaktuar nga I PRIVILEGJUARI smiley

film i degjuar duhet te jete me personazhe terroristesh sigurisht smiley

Thone,thone qe gjinekologet burra Jane me te mire se grate.jam mire me temen?

duke qene se jetojme ne nje shoqeri ku dominon matrica heteroseksuale, gjinia, ne shume ceshtje dhe problem, percakton kendveshtrimet

Po pse nuk mund te jete perceptimi jot qe ndryshon, kur identifikon gjinin e nje personi ?

Dmth mund te falesh me shpejt nje femer per nje qendrim (cilido qofte) ndaj nje ceshtje te caktuar, dhe nese nje mashkull mban te njejtin qendrim (identik) ti e kupton ndryshe/sja fal fare...dhe kjo sepse mendimi nuk shkon me gjinin (sepse i shkon me shume femres sesa mashkullit) (dhe e anasjellta)
 

Heretiko, s'te bejne dem keto lloj fantazirash erotike kur vjen momenti per ta bere n'realitet, apo thjesht s'i shmang dot? lol

ndikon spiritus,ndikon shume. shembujt i ke edhe ketu ne pellgsmiley 

U habitem , mos kem njeri...me thonte ne 69 nje shok , pjestar delegacioni ne Kine ..

Na erdhen per te Ururar delgacionin , disa grupe krahinash . Rrinin nga pak dhe iknin. Hyri dhe nje GRUP miks me femra te reja e te vjetra. .Bente pak vape dhe te gjitha i kishin fustanet deri ne Gryke te mberthyera . Pa e "rruajtur " shume , ngriten Fustanet dhe filluan te freskohen...

Ua mami si kshtu ...... smiley ... kishte pyet Xhibi , pjestare delegacioni nga Derstilat !

Perkthysi tha se ....Keshtu eshte zakoni .Turp eshte qe mashkulli tu shikoje Gushen...

Po edhe nje kenge e kenduar nga Xhibi qemoti keshtu thohte ..Ne mes Gushes ke nje Pike / moj qofsh e bekuar ... smiley etj etj 

Po, gjinia mendoj se ndikon ne qasjen ndaj botes.

Hajvan!

hajv*** kar****vat, kta duhet te digjen te gjalle* - do thoshte ne njeri i zotit.

*se ne ferr e dime qe me kohe se do venee

...berllok, berllokkkkkkkkk....ni paket kondoma qikes po ja ble smiley
e ke marr te dekodume ahahahahhahahahha 

po ik o ... ..... 

Stalker, flm per linkun mbi filmat e Soderbergh-ut.Perhere na hap nga nje dritare J E lexova dhe ajo qe ti citon (femrat dhe meshkujt jane variable ten je ekuacioni) permban edhe qasjen esencialiste-barazia gjinore, esenca e perbashket mes meshkujve dhe femrave, te qenurit Njerez por edhe diferencat mes gjinive te cilat reflektohen edhe ne sjelljen, kendveshtrimet dhe qasjen ndaj problemeve te caktuara (jo ne gjithcka e, te kuptohemi se perndryshe do te kishim nje matematike per femrat dhe nje per meshkujt).

Rolet gjinore, diferencat gjinore (jo sexuale e) jane konstrukte sociale , produkt i fabrikes sociale , kultures, tradites dhe diskursit.Grua nuk lind,behesh tha ajo shoqja e Sartre. Gruaja poshte fshin tavolinen, pastron dhe gatuan, burri lart vendos pocin e drites.Ai lart, ajo poshte. Ose klisheja e famshme e theksimit te diferencave gjinore prej nga percaktohen qasjet e ndryshme, sensibilitet e ndryshme mes dy gjinive:meshkujt vijne nga Marsi, femrat vijne nga Venusi.Ka nje shkrim interesant 2XH, meqe ti shkonshpesh ne lagjen e tij. Lidhur me kuptimin dhe manifestimin e sakrifices mes dy gjinive.http://www.google.al/url?sa=t&rct=j&q=ba...

Nga erdhi kjo ndarje rolesh? Diferencat gjinore jane te konstrukte sociale te ngulitura mbi truallin e dallimit biologjik te sekseve. Femra eshte e burgosura e seksit te saj. Sikurse te gjitha rolet sociale qe bejme ne skenen  e jetes.Rolet sociale jane si kostume ne garderobe qe i veshim sipas rastit : ne familje jam bashkeshort dhe prind, ne pune jam mesues, jam besimtar dhe shkoj ne kishe, jam aktivist i nje partie, jam banor i nje lagjeje, jam mashkull, jam shqiptar, jam tifoz i nje skuadre, jam ambientalist etj.Pra identitetit monolit i ze vendin identiteti shumefishte dhe fluid. Monoliteti i matrices heterosexuale po  thyhet nga homoseksualizmi, trasgenderismi, kapercimi ylberik i seksit me operacione plastike-ajo qe thote Elba me lart se identiteti gjinor dhe orientimi seksual jane dy gjera te ndryshme ne te njetin trup, mashkull ose femer. 

 

vijon..

Biologjia e trupit kondicionon limitet e mundesive, permban set-in e potencialeve te trupit por ajo nuk eshte shkaku I modeleve dhe modaliteteve te sjelljes/orinentimit seksual.

Askush nuk i shmanget dot shoqerise qe imponohet perms roleve dhe raporteve sociale. Madje dhe sekualiteti eshte konstrukt social dhe kete e provon vete dinamika e ndryshimit te sjelles sekuale dhe seksualiteti neper kohra, shoqeri dhe sisteme te ndryshme.Pa hyre te raportet sex/pushtet, dominim dhe raportet gjinore si reflektim I raporteve publike/private, Theksimi barazise ndermjet dy gjinive ishte pista e pare per te ndertuar shoqerine e te drejtave te barabarta mes dy gjinive.Por venia e theksit tek barazia sfumoi diferencat mes gjinive, nevojat e tyre specifike.Prandaj sot flitet kunder grandenarratives, teorive universalizuese dhe i meshohet filozofise se diferencave,relativizmit, farat e te cilit i hodhi Nicja.Profet ishte.Kemi mbritur pikerisht aty ku e parashikoi ne krizen e hierarkise se vlerave, anomine, pluralitetin e te vertetave.Secili ngre flamurin e te vertetes se tij.

Rolet dhe stereotipet gjinore jane product i tradites, edukimit, familjes.Cdo ndryshim I kesaj tradite, cdo modifikim shikohet me dyshim.Njeriu i lire thote Nice eshte immoral.Ti je njeri I lire, Stalker smiley

Më duket se spiritusi është impotent.

S'ka gjë sipiritus, i ka mosha i ka.

Perderisa po flasim per perkatesi gjinore, ti si infermjer qe je smiley duhet ta dish qe impotenca nuk eshte identitet seksual (pra askush nuk mund "te jete' impotent), por diagnoze.  

smiley

Ka njerez qe nuk duan te kene identifikim gjinor ne baze te seksit qe kane . Pastaj jane edhe 2-spirited people , qe kane mix gender roles. Gjinia eshte perdor per te percaktuar limite dhe vazhdon te perdoret . ne fillim thuhet AJO, pastaj kutia ose paketa qe shoqeria i percakton asaj te zoteroje qekur lind.

ej po si shpjegohet qe ne ca vende qe vdesin robt per buke ka me shume transeksuale? apo ja futa kot une? sepse nuk e kam te bazuar ne ndonje studim kete, por ja shih Pakistanin, Bangladeshin, Indine, Indonezine, ka shume tranvestite neper kto vende.. edhe heren e fundit qe kontrollova kto s'hynin ne vendet me te pasura ne bote. Ndoshta marrin leke, a kush e di, ndoshta marrin me teper sympathy edhe zvdesin per buke duke qene trana.. se andej ca sbejne vallaj.. ishte njeri kishte 24 vjet e mbante krahun e djathte siper pingul, s'e kishte perdorur per 22 vjet, edhe i ishte bere si kercu.. si krahu i nanje mumjeje.. ato thonjte i qene bere si spirale rreth vetes edhe dora i kishte zene myk a ku e di une. edhe.. lind pyetja, pse e ben ti kete? po ja une ja perkushtoj Zotit kete sakrifice etj etj etj.. edhe kete nder ma dine edhe te tjeret qe mhedhin leke. a ok, mire. sympathy dmth. vari lesht.

Jo s'ja fut kot , ti po pyet smiley

 sepse dhe Indigenous North Americans , Native Americans dhe Canadian First Nations communities, e kane ne kulture 2-spirited people  ( mixed gender roles )

 smiley

tranvestite dhe transeksual jane dy gjera te ndryshme . Tranvestite ( theksoj tranvestite ) ne Pakistan, Bangladesh, Indi, Indonezi ka me shume te beje me disa tradita lokale dhe fetare qe kane ato .

e di si thua ti me duket mua.. eshte si te jemi duke notuar ne nanje liqen ne, edhe te them une, o cen cen hajde dalim se ktu ka krokodila, jo mthua ti mua mos ki frike se sjane krokodila jane aligatora..

edhe, indonezia, pakistani e bangladeshi jane vende myslimane e myslimanizmi njeh vetem 2 gjini..

...po ca ka lidhje preferenca seksuale me vdekjen per buke ? ...apo te varferit skan te drejte te shijone jeten (ne menyren qe ata e ndjejne)  ? smiley 
ta kam fjalen pse mendon qe e bejne nga halli dhe jo nga qefi...

po une ndaj thash se ndoshta jam duke ja futur edhe kot..

shume e bejne nga qejfi, por ata qe e bejne nga qejfi behen shembull edhe per ata qe e bejne nga halli ndoshta.. se thone, hej shife cik ate aio s'po vdes per buke.. shife si u japin leke atyre..??

pervec ksaj, nuk mendoj se deshira per te qene tran eshte me e theksuar tek disa popuj se te tjere, kshtu qe duhet te jene faktore te tjere ne pune.. si psh pabuksia. pastaj une s'po sugjeroj faktorin me abstrakt ne bote kur sugjeroj pabuksine, ose nevojen per sympathy.. psh po te shohesh gjithe indine e pakistanin e tundin koken majtas djathtas sa here flasin, qe eshte apel per sympathy.

Orientimin  seksual nga njera ane dhe  identifikimin  gjinor nga ana tjeter  , ne baze te historive  qe  ndajne me psikologet, punonjesit , shoqerine apo familjen e quajne si  nevoje , the need, jo si tradite apo kulture , dmth brenda kultures njihet si fenomen por pranojne qe jan te lindur sepse ndjehen te tille , dhe e quajne , nevoje per te qene te tille, edhe pse shume njerez nuk jane ne gjendje t'i kuptojne .

Ne jetojme ne nje shoqeri ku cdo tendence eshte duke duke u permbysur, meshkujt po feminizohen dhe femrat po mashkullizohen dhe kjo ne mirembajtje, ne aparenc etj. Nje % njerezish (sidomos tek te rinjte) jane androgjene ... nje % meshkujsh kane nje sensibilitet si te ishin femra (pa qen gay) atehere kur nje pjese femrash (sidomos te ashte-quajturat "te pavarura") kane ca mendime dhe sjellje brutale, vulgare, mashkullore etj.

Sipas meje ceshtje kohore nje shekull dhe gjinite do sheshohen totalisht, vecanerisht kur femres t'i hiqet bara e bares fale teknologjise. Drejt kesaj po shkojme.

Perkatesia seksuale do te jete me se shumti nje variabel i kushtezuar nga kushtet ambientale se sa nga gjenet.

S'jam shume e sigurt qe gruas do t'i pelqente t'i hiqej "barra e barres" fale teknologjise. Por jam pothuaj e sigurt qe asaj do t'i pelqente qe, fale teknologjise, te mbarsej dhe te ushqente me gji edhe burri.

 

S'jam shume e sigurt qe gruas do t'i pelqente t'i hiqej "barra e barres" fale teknologjise.

varet nga gryka e hinkës

si perfundim me kete teme u nda shapi nga sheqeri ketu ne ppu , a u mor  vesht perkatesia seksuale te secilit smiley

s'mendoj se gjinia kushtezon pikpamjet. para se te jemi keshtu apo ashtu, jemi njerez, thjesht njerez. 

ne sensin evolucionar historik femra eshte gjinia e dobet.. edhe kjo e ben te kete me teper empathy, sepse empathy-ja s'eshte tjeter vecse probabiliteti i te qenurit ne pozicionin e me-pak favorshem.

mbreti thot Nicja diku, s'e kupton demin qe i kushton fukarait sepse nuk e ndien vuajtjen e tij.

dmth, se femra ka me te zhvilluar sensin e karmes. kjo sa per dallimet midis gjinive ne qasjen ndaj botes e te tjereve.

...rishikoji pak me mire 2 rreshtat e para : 

femre gjini e dobet
femra me shume empathike
empathia eshte probabiliteti per tu vene ne ne pozicionin e me pak te favorshmit....

Tani ose nuk e ke me rregull teorin e gjinis se dobet ose nuk ke ne rregull perkufizimin e empathis.... 
zgjidh e merr smiley

o toç, po e ke vetëm në sensin biologjik evlutiv femra të q* ty e kush të ka bërë ty. tunxh.

po e ke në kuptimin shoqëror, apo në traditëne sotme të trashëguar prej dogmave, edhe fetare, atëherë po është seks i dobët.

o toc???

 

me ke je tuj fol me plakun tend?

jo, me tëtëm.

.

a ke nanje deshire morbide me e pare tet'eme subjekt temash blogjesh?

a më pyete vet? tani mos bëj gërr vërr si qumështor. rri urtë. toç

mire ik tani

mbreti thot Nicja diku, s'e kupton demin qe i kushton fukarait sepse nuk e ndien vuajtjen e tij.

 

po mbreteresha, a e kupton demin valle? marie antoinette, p.sh.? ja qe teoria jote s'qendron. nice flet per njeriun, nga pozitat e fuqise dhe pasurise, nuk flet as per burre, as per grua.

 

nuk e di nese e ke vene re por femrat jane me pak te fuqishme dhe kane me pak leke se meshkujt.

ashtu eshte, por kur kane ama, njesoj si meshkujt sillen. pra: jemi njerez me pare se te jemi meshkuj apo femra.

jemi njerez me pare se te jemi meshkuj apo femra.

Nuk gjen asgje te vecante tek vetja, e kondiciiionuar nga te qenurit femer? Ke lotuar ndonjehere kur ke pare ndonje skene filmike sentimentale kurse partenri (supozoj) ne divan, ha kokoshka dhe si drithet qerpiku? Apo ceshtje gjendrash qe prodhojne lotet?

Njeriu eshte abstraksion.Ka individe, ca meshkuj, ca femra, qe behen burra dhe gra.

ndoshta. logjika ta thot se lindin njerez, e me pas behen femer ose mashkull, por ndoshta edhe temperamenti, ndertimi i karakterit vjen 'pre-wired' per te qene femer ose mashkull. ndoshta dallimet vijne ne formen instinktore, ashtu si kotelet bien me kembe edhe te sapolindura.

gjithsesi, per aq sa behet llafi per sensin e karmes, (sepse une kete mora shembull), mendoj se ky eshte kryekeput produkt i ambientit, pra pas-lindor, sepse kete e veren shpesh edhe tek femite e fundit, pamvaresisht gjinise. Dmth, me pak i favorshmi (the underdog) ka sens karme me te zhvilluar. Kto jane thjesht observimet e mia personale.

po pra... e kontrollova edhe kam pershtypjen se me duket mire.

Experimenti Milgramit...: Nje m* jemi te gjithe, po meshkujt jane pak me shume se femrat...bi-produkt i eksperimentit...

Pra asnjeri nga ju s'paska qene ndonjerehere me ndonje femer biseksuale? smiley

ndjese per vulgarizimin... po, qe edhe ja ve, edh ta ve? 

me duket se femrat bi jane ato qe shkojne edhe me meshkuj edhe me femra. nuk e di per ca rasti e ka fjalen xhibi

sa per temen, perkatesia gjinore ndikon .  eshte ceshtje prioritetesh.  ne fusha te caktuara kjo eshte me e theksuar. edhe pse gjithmone mendohet per nje barazi dhe,  nga pikepamja e intelektit dhe fizikut eshte e vertete, menyra si shikohen gjerat jane te ndryshme ;meshkuj dhe femra i shohin ne kendveshtrime te ndryshme me perspektiva te ndryshme . sikurse dhe ne veprim jane ndryshme. ndryshe veprojne meshkujt ndryshe veprojne femrat

pra perkatesia gjinore ndikon , kjo eshte e vertetuar shkencerisht.

Po pra, qeshe kurioz nese ka pas ndonjeri ndonje dashnore te tille dhe si do ndihej sikur kjo ta tradhetonte me nje femer smiley

P.S. Bame, juve rilindasve ju shkon mendja per keq qi pas 1 prillit, po s'eshte e thene qe te beheni me fiksime se mos femra bi do ja u vere mer lol

Iliro-sakrum, 

Mos e lejo xhibin te meshifet pas teje... ka ide alla sojce xhibi... e, pytja ime kish ate thelb e forme pikerisht pasi kisha parasysh faktin qe xhibi nuk lidhet kollaj nga zinxhiret konvencional...

Xhibo, nuk ka gjo te keqe ta pranosh... Si sensacionalist qe je ti e dije qe me hyrjen e LGBTVL ne peshk, bi-ja normale nuk do te sillte me sensacion... dil nga dollapi bi-se xhibo, peshku do te mbeshtese...

xhibi dominated me i llaf? smiley

ti thua para-mbrapa?

Spiritus ke dhene shpjegimin me te arsyeshem .Une e kuptoj qe per ca thjesht perpunimi i vetes me terma si "impotent " i bejne te ndihen vete te tille .Keshtu nga gjendja e vetvetes mendojne njesoj edhe per te tjere smiley

Po kisha deshire qe te gjithe kete shpjegim tuajin ta kishe nxjerre drejt persedrejti . " Ndarja e pare e e Madhe e Punes ne nje shoqeri Njerzore eshte ajo ndermjet Burrit ( mashkullit ) dhe Gruas ( femres) "Te tilla perfundime jane pasi jane shpjeguar PSE -te dhe eshte shpjeguar  Niçe në një shkallë më të lartë kuptimi te dijes . Duke u marrë Jo thjesht me njeriun e Abstraguar ( siç dhe llapin sot ) por Njeriu Real !

Ja per nje cast per keta te barazise Gjinore ...që sot ka marrë kuptimin e njl Simboli mjaft domethënës në Lirine dhe te Drejtat e Njeriut ne mos Me KRYESORI !

Ç'mendim mund te kene nje çift homoseksualesh Francez meshkujsh  ( Lefteri ) , kur te vije momenti qe nje femije te adoptuar , ti fshijne menderen pas te dhjerit ? Kete vetem nje Impotent nga dhembehapurit e PPU , mund te mos e shpjegoje .

Shembujt nga fusha te ndryshme me "variable " e "diferenciale " nuk vertetojne gje pervecse nje menyre krahasimore te perafert per te vertetuar teorite gjithkush qe i parashtron .Laboratori i Vetem dhe i Vertet eshte JETA  Shoqerore e shprehur ne Mardheniet e krijuara nepermjet PUNES .Dhe kjo e ben te Qarte pa nevojen e asnje diskutimi Ndarjen dhe Vecorine e Sekseve .Rrjedhojat jane te prekeshme .ne nje shoqeri ku prona eshte primare

Origjina e domethenies se Seksit  eshte pronesia mbi te .

Pastaj ka filma , opera , Oju Q nenen , romane , Poezi ,piktura , etj etj qe zbusin disi qendrimin ndaj ketij pefundimi ku 99% jane subjekte te munduara e te vuajtura femrore  smiley Padyshim qe rritja e vetedijes shoqerore dhe kushtet ekonomike nder me kryesoret ( pavaresia ekonomike e Femres ) kane sjell e edo te sjellin raporte te reja .E Ardhnja ? Vetem fallxhore nuk mund te merren per shembuj , as gojezgerdhyer Impotente ,  Mijra Vjet Njerezim e Kulture e tij kane sjelle kete shoqeri e  ka krijuar keto raporte ! Me tej .......

Idris, po ndalem vetem ne nje pike dhe me vjen mbare me ty, edhe pse po te "perdor" si renie pragut per te degjuar derrat. Ne kete dritare virtuale ne vijme si anonime dhe harxhojm ca kohe nga deshira per te komunikuar.Jeta e vertete e imja, jotja, e kujtdo nick-u rrjedh jashte ketij momenti virtual. Une jam fshatar dhe e di mire nje gje: ka kone te vogla qe te turren ndersa ti je ne rrugen tende dhe nqs nuk do ti egersosh me shume, leri te lehin.Nuk kafshojne prandaj lehin.Lehin sepse kjo i ben te ekzistojne: Une leh, pra jam. Ka dhe qen te terbuar por asnje problem, e kemi bere tashme vaksinen e indiferences. Ne jeten reale qeniet me te peshtria jane quajtur ata qe gjuanin prapa ferres, ne erresiren anonime.

Edhe ketu eshte e njejta gje. Dikush vjen e zbraz mbi koken tende virtuale plehrat e koshit dhe subkoshit.Ketu kemi fjalet.Nuk di a do te hidhnin ne jeten reale po kaq gure mbi dike qe nuk u pelqen apo do te kalonin ne heshtje. Kush udhehiqet nga maturia e fjaleve edhe ne virtualitet, eshte ngritur ne nivelin e njeriut. Kush nuk permbahet , tregon se eshte thjesht kafsha qe kafshon. Mund ti kerkojme ndihme adminit, kujdestarit te higjenes se blogut:  pls, lidhe pak ate qenin.Jo, aspak. Blogu eshte pasqyre reale, mbase disi e deformuar, e nje shoqerie te deformuar. Qe ta lidh me temen: e kane bere edhe meshkuj, edhe femra, me te njeten gjuhe por me fjale te ndryshme. Pra duket edhe diferenca gjinore por edhe sfumohet kjo diference kur fjalet leshohen si gure, pa u menduar. Edhe ne kete pike, TEMA  eshte laborator eksperi-mental  smiley

Per te tjerat qe ke parashtruar, jam ne nje linje me ty, ne mjaft pika.Duke ju larguar Engelsit, eshte interesante te shikohet pak e permbysur zanafilla e diferencave gjinore:Eva mbeti shtatzane dhe detyrimisht burri do te shkonte vetem ne gjah.Ajo do te mbante zjarrin ndezur dhe gatuante. Ajo qe thote Twitip, pak a shume.Pastaj ndarja e punes perforcoi rolet  gjinore.Rolet e diferencuara gjinore reflektojne ndarjen e punes dhe perforcohen nga kjo ndarje.Por te bashkuar jane, per nje ide, per nje qellim.Mbi qilim, ne hangar ose ne krevat.Te sigurojne vazhdimesine e llojit.

???

shprehu

Perseri drtejt . Po nuk mund te lihen te vegjetojne kjo kategori .Fakti se ka  individe qe per qejf ,nga penxherja e katit te Peste hedhin te pegerat qe kane ne shtepi ...mendoj se nuk do te thote qe Qytetare nga Jashte te mos reagojne reagojne me menyra te ndryshme smiley Dhe them se duhet reaguar, per ta kuptuar keta individe se jane pjese e atyre te pegerave ! Dhe per ta vertetuar i ke edhe ketu ne Virtualitet kur perfundojne me sharjet me Liber shtepie e me karakteristika Personale smiley ose me Popullorshe me shurre Qeni ne bythe te Pemes duke lene eren " ketu jam Une "

Dhe si shtese pikerisht edhe ne "theniet e krijuesit " me Eve e Adam eshte marre piknisja e Ndarjes se Punes .

Biles megjithse ne Ishullin , ku Premtja u roberua nga Robinsoni ku nuk kgjeme akte "sumperdorimi " ( ah sa keq per homot&nbspsmiley , as si shenja te Kodeve davinciane smiley , del se ndarja e Punes eshte Themeli i Percaktimit te diferencave , qofte edhe kur nuk ka dy sekse smiley

Pra them se kush i shmanget kesaj dhe nxjerr perfundime "se Nicja zotrie " ,  eshte pjese e abstragimit qe ndihmon Jo pak mendimin Njerezor , po gjithsesi pa asnje baze Shkencore per te shpjeguar diferencen midis Sekseve , Dallimet dhe Ndervaresite e tyre ne aspektin Biologjik e Shoqeror ! Dhe si kudo pa Derstile mos na lente Zot - Allahu i Madh e Meshire Plote smiley

Flm !

Dhe do beja nje shtese ..duke Ju larguar Engelsit .... nuk duhet perdorur mendoj .Ne se ke nje reference qe i shpjegomn me QARTE e me shkencerisht , atehere Po mund te ballafaqohemi .Nga keta se Kollolokotorumi tek Esseja  dhe Burulovski ne vjershen etj etj ke nje Thes dhe do kete akoma me shume ne kete zallamahi ku gjithkush mendon se eshte Maja e Dijes !

Drejt.mesazhi kaloi.bashke me trendafilin edhe gjembat qe shpojne.per  ate qe ndien smiley

Jo, duke qene se jetojme ne nje shoqeri ku dominon matrica heteroseksuale, gjinia, ne shume ceshtje dhe problem, percakton kendveshtrimet, pikpamjet etj.

C'lidhje ka matrica heteroseksuale me gjinine?

Sa burra duhen qe te nderrojne nje llambe??
5 burra,nje qe e nderron e kater te tjeret per ta degjuar te lavderohet mbasi e ka nderruar smiley

Ne komentet e fillimit dhe hapjen e temes parashtrohet shqetesimi  se  seksi i "dobet"   jane shume te keqia ................

 

 

femrat po mashkullizohen !!

Te pelqen ndopak sinqeriteti im?? Me thuaj me postimin e ardhshem se ne cilen forme do kerkosh te imponosh mendimin,meqe tek postimi i pare me numrat e perqindjet nuk ishe keq....dhe nga fundi u dhe nje ngyrosje tjeter smiley

Nuk lodhemi kurre te flasim mbi keto gjera,eshte diçka qe eshte e vjeter sa bota vete.Por diçka qe me ben pershtypje eshte se ka shume prej jush qe kalojne ne extreme shume lehtesisht dhe me e keqja pa nje motiv te dukshem!

ps. deshe te degjoje kembanat  smiley

 

Lexo me ve-mendje, te jemi te ngadaleshm ne te folur dhe te shpejte ne te degjuar.Edhe nje here: paragrafi 2-te qe ti ma citon e citon e citon , pra vazhdon te flasesh ne citofon ke porta, e qe une te degjoj, nuk eshte MENDIMI IM.Eshte mendimi i nje FEMRE, kendveshtrimi i SAJ dhe AJO, eshte ketu, madje ka komntuar, dhe , nqs, do te pergenjeshtroje masken time maskiliste (sic po aludon) i lutem te vije dhe te deshmoje! Me erdhi shume per mbare ta citoja, si nje kendveshtrim tjeter i Tjetrit, qe ne kete rast ishte FEMER.

Pa potere, dialog ne B- Log.

deshe te degjoje kembanat 

I degjova kembanat por vete prifteresha e feminizmit , Zhan D'Ark -a ,qe i bie kemba anes nuk i degjon ato.

{Ne komentet e fillimit dhe hapjen e temes parashtrohet shqetesimi  se  seksi i "dobet"   jane shume te keqia ................

 

 

 

femrat po mashkullizohen !!}

"Seksi dobet" -po , keshtu eshte quajtur historikisht, Krishterimi-  Eva, mekatria, femer e molepsur, tunduese, lakmitare etj.Aristoteli e quante femren nje mashkull te paperkryer.Nje tjeter ne mesjete thote:gruaja, me e hidhur se vdekja. Pra gjithefare argumentash qe cojne uje e vadisin harlisjen e patriarkise dhe mbajtjen e femres nen kontroll. 

Une s'kam permendur asgjekundi qe "femrat jane te keqia". Jo vetem qe nuk di, por as nuk di te ..lexosh.Lexo pak S.Beauvoir,B.Friedan.K.Millet,J.Kristeva, M.Foucault,J.Butler (Gender Truble...)

Femrat po mashkullarizohet-nuk jane fjalet e mija e, megjithate, edhe ketu te duhet te lexosh:

http://books.google.com/books?hl=en&lr=&...

dhe ketu per feminitetin tek meshkujt dhe mashkullizimin tek femrat:

http://www.tandfonline.com/doi/full/10.1...

 

Kurse ato % e pergjithshme pse te shqetsojne? Ti je nje nga luftetaret avangarde te shembjes se matrices heteroseksuale me synimin e  perfshirjen brenda normalitetit te homoseksualeve, biseksualeve,polysexualeve, aseksualeve (transgender ) (queer theory).

Po nuk beson, pyet dhe Kristin.

Rane kembanat e martes mbrema dhe une te kujtova...ca gjera. smiley

Jam e sigurt qe do te jemi serish dy rigrupime te ketij blogu  ,ata qe besojne ne teorine e Darwin dhe ata qe besojne qe Zoti* krijoi njeriun me balten(o ku ta di une çfare tjeter material i shtoi ne formulen magjike dhe krijoi femren  smiley

Personalisht mendimi im eshte qe jemi thjeshte specie ne evolucion permanent ne menyre te barabarte !! E ju vazhdoni e  me analizoni me menyren tuaj

P.s ne vijushmerine te  ketij diskutimi do te them edhe me shume.....deri atehere ju uroj mendje te kthjellet smiley

"Personalisht mendimi im eshte qe jemi thjeshte specie ne evolucion permanent ne menyre te barabarte !!"

Si spjegohet evolucioni i barabarte i gjinise femer me gjinine mashkull kur jane ne pyetje miliona vjet evolucion diference. Pyetja vlen edhe per specien e peshqve.

 

Ok kerkoj ndjese ,  sqarim i nevojshem 100% smiley per ju , nuk e kisha vene re kete detaj me rendesi . Kur lexoj shpesh nuk jam e fokusuar vetem ketu.

Po si nuk paska guxim kjo femra te na e thote vete mendimin hierarkik ? kush e mban ?

po dyshoj pak cila mund te jete smiley

Per ate femren anonime disa info ne ndihme si fillim per t'i heq shqetesimet :

Manifest maskilist

1)Ne se te duhet diçka,kerkoje.Te jemi te qarte ne nje gje:Ne burrat jemi te thjeshte.Aludimet e lehte nuk funksionojne,aludimet direkte nuk funksionojne,aludimet shume te qarta nuk funksionojne as ato.Thuaji gjerat qarte,ashtu siç ato jane.

2)Nese ben nje pyetje nga e cila nuk doje te degjoje nje pergjigje,mos u habit nese degjon nje pergjigje qe nuk doje te degjoje.

3)Ne burrat jemi te thjeshte.Nese te kerkoj te me japesh buken,jam duke te thene qe duhet te me japesh buken.Nuk jam duke te te rishfaqur faktin qe nuk ke vene buken mbi tavoline.Nuk ka asnje sens te dyte ose qellime te shtrembera.Jemi te thjeshte.

4)Jemi te thjeshte.Nuk sherben asgje te pyesesh ne 96.5% te rasteve kur behet seks ''çfare jam duke menduar''.Nuk jemi derra,ehhh joooo!!Thjeshte eshte gjeja qe me shume na pelqen te bejme.Jemi te thjeshte

5)Nganjehere,nuk jam duke menduar ty.Nuk ka asgje te keqe.Duhet te fillosh te mesohesh me kete fakt.Mos me pyet çfare jam duke menduar,ose edhe ti duhet te fillosh te flasesh per politiken,ekonomine,futbollin ose makinat sportive!

6)E diela=mish ne grille=pizza=miqte=futboll.Eshte si hena e plote ........nuk mund te evitohet!

7)Te besh shopping nuk eshte argetuese,e nuk do ta konsideroj kurre nje gje argetuese.

8)Kur te ne duhet te shkojme ne ndonje vend,absolutisht çfaredo gjeje qe ti ke per te veshur,do te te qendroje mire!Me te vertete

9)Ke shume rroba,ke shume pale kepuce.Te qash eshte vetem nje kerkese e shprehur ne to qe je duke me bere.

10)Pjesa me e madhe e ne burrave ka vetem tre pale kepuce.Insistoj,jemi TE THJESHTE.Mos kujton se une sherbej per te vendosur se cila nga 32 palet e kepuceve qe ke ne dollap te rrine me mire????!!!!

11)Pergjigje te thjeshta te tipit,PO&JO,jane teper te pranueshme per t'ju pergjigjur çdo lloj pyetjeje!

12)Nje ''dhimbje koke'' qe zgjat prej 18 muajsh eshte nje problem serioz.Shko te vizitohesh nga nje mjek.

13)Nese nje konfirmim qe te kam thene mund te jete i interpretuar ne dy menyra te ndryshme,dhe njera nga te dyja te ben te ndihesh keq,ose te ben te inatosesh........ka shume mundesi qe qellimi im ishte te thoja ate tjetren

14)Te gjithe ne burrat shikojme vetem 16 ngjyra.''Molla'' nuk eshte nje ngjyre,por nje frut!

15)Cfare dreqin eshte ngjyra ''fuxia''??????Pastaj si dreqin shkruhet????

 

16)Birra na emocionon po aq shume sa emocionojne juve borsat e shumta....

17)Nese te pyes qe diçka eshte qe nuk shkon dhe pergjigje jote do te jete ''asgje'',do te besoj e do te veproj sikur gjithçka te jete normale.

18)Rregulli i pergjithshem i Manifestit:nese ke ndonje dyshim mbi ne,mendo gjene me te lehte.Ne burrat,jemi te thjeshte

19)Mos me kerko nese te dua.Mund te qendrosh e qete ,sikur mos te te doja nuk do te isha tani ketu,ME TY

 

Ps. E solla per humor  , per zbutje klimatike peshkore  gjithashtu smiley

Afermendsh.

Mosozot.

spiritus e ka thene shume qarte ne fillim-.jemi esence njerezore,jemi njeriu- s'e kuptoj gjith kete lodhje te kote si per te barazuar me ç'do kusht femren me mashkullin apo per ta nenvlehtesuar figuren e saj,keto pune jane zgjidhur me kohe edhe pse shoqeria humane eshte ne mutacion te vazhdushem,qellimi eshte mbarvajtja e familjes, asnje s'na detyron te dalim jashte vetes dhe te trasgredojme,çdo njeri nga ne transmeton modelin qe ka marre ne shtepine e tij duke sakrifikuar per Shenjterine e familjes!

Tek kjo teme Engelsi dhe Anti-Dyringu qeka permen, çudi qe nuk qeka permend edhe Marksi qe raporti midis kapitalistit dhe klases puntore eshte njesoj si raporti midis mashkullit dhe femres gjate aktit seksual. Cudi vertet me gjithe keta marksiste qe ka ketu.

Pattern-i me i pergjithshem i zbuluar i natyres eshte simetria, dhe mashkulli e femra jane pjese e saj. Dmth kane pjese te njejta e pjese komplementare, qe bejne te teren. Tashti, ligjet e natyres edhe mund te shkelen, por kjo vjen me faturen perkatese, dhe dihet qe i Zoti i lokalit eshte inatci i madh. 

Jo nuk ndikon gjinia.SKY IS THE LIMIT! 

Bravo Spiritus, ne kete teme porno-seks ke thene aq shume gjera te mençura, sa te mira i thençin.

Meqe dialogu fillon me nje fjali "Vajza me te kuqe" une po i pergjigjem me nje zitat te Sigmund Freud-it:

Die große Frage, die ich trotz meines dreißigjährigen Studiums der weiblichen Seele nicht zu beantworten vermag, lautet: "Was will eine Frau eigentlich?"

Sigmund Freud

Fillim citati

Pyetja me e madhe, se ciles une pavarsisht nga 30 vjet studim te shpirtit te femres nuk me pelqen ti pergjigjem, eshte: Cfare duan Femrat/Grat ne fund te fundit ?

Mbarim citati

Te tjerat pastaj  kuptohen vete ...shif vendin shif grate dhe anasjelltash

 

une mendoj kshtu, c'do person ndikohet ne radhe te pare prej faktit qe eshte gjalle dhe eshte krijese e planetit, dhe si e tille ndan disa atributa kyce me krijesa te tjera. kjo kategori ne fakt mund te ndahej ne krijesa primitive (insekte, zhapinj, peshq etj), dhe ato super-primitive, (gjitaret, zogjt etj) njeriu hyn tek super primitivet, dhe ndan atribute me kafshet, si psh me macen, shimpazene, elefantin, etj. kto atribute psh jane frika nga reziku, njohja e rezikut, nevoja per afirmim fizik, si psh, c'do bebe, qofte elefanti, qofte njeriu, po u zgjuan naten duan dike prane, uria, seksi, riperterimi i jetes, etj etj..

me pas personi eshte njeri, dmth ka disa tipare e atribute te cilat e shtyjne ne jete, dhe te perbashketa me c'do njeri tjeter, por JO me kafshet.. kto ne fakt, cuditerisht nuk jane shume, ndoshta arsyeja, (por prape njeriu eshte kafsha me iracionale), ndoshta nevoja per te bere art, por prape eshte kjo eklsuzive njerezore?), por me kryesorja, mendoj une ne kete moment, eshte nevoja per t'u ndier i sigurte per te ardhmen.. dmth frika se si do sillet e ardhmja me mua, po me te dashurit e mi? kjo eshte esenca e te qenurit njeri, mendoj. por mund te jem edhe gabim.

me pas kemi identitetin gjinor, ktu kemi atribute qe i ndajme me te gjithe te gjinise sone.. dhe kam pershtypjen se po te kerkohet ktu gjenden me teper atribute se gjithe identitetet e tjera deri ktu.

se fundmi eshte individi, dhe ktu gjenden atributet individuale, ajo qe nuk i ndajme me asnje tjeter.

mosha pastaj eshte identitet fluid.

njerezit nga kafshet i ndan ankthi i vdekjes. Asnje kafshe nuk e ka ankthin e vdekjes se vet. Keshtu qe njeriu eshte qenia me jo-natyrale.

Death! Makes u do things - thot ky patrioti tat.

http://www.youtube.com/watch?v=aunrJ5CXVMw

ti je Julius?

po, eshte frika nga e ardhmja, cfare do sjell e ardhmja per mua, po per te afermit e mi? kjo eshte atribute njerezore. por se sa shume ndryshojme nga kafshet edhe ne kete aspekt, ku i dihet?

nga e dime ne qe kafshet nuk e kane? a nuk shohim balenat qe udhetojne drejt nje vendi te caktuar te gjitha para se te vdesin? dmth se jane te vetedishme per vdekjen e tyre.

yeap, une jam.

 

e mendova, pershendetje dhe ty. smiley

hello Julius. Mos e hap  porten e ontologjise  qe fillon me Parmenidin e perfundon tek Hajdaraga. Njeriu eshte qenia me fatkeqe sepse eshte i paisur me arsye/ndergjegje. Kjo e dallon nga kafshet, kjo e ngre ne nivelin me te larte ne hirearkine e botes se gjalle dhe pikerisht kjo eshte mallkimi i tij.Esenca qe kafshon ekzistencen.

Po cfare na ben te sigurte se kafshet nuk kane ndergjegje?

Po e thjeshte Twintip.Qe kafshet nuk kane ndergjegje duket ne faktin se nuk ndertojne dot.sepse te ndertosh do te thote te projektosh dhe projektohesh.Mos me permend hojet fantastike te bleteve dhe folene e dallendyshes.Se do te kerkoj ku eshte projekti.

Kur jetoja me ca miqte te mi, dhe kishim 3 qene, ktheheshim ne shpi, edhe e dinim direkt se dicka kishin gjullurdisur.. se ua shihnim ne fytyre, sa i shihnim, sidomos ai qe e kishte bere, e shihje fajin ne mimiken e tij.. ca ke bere o u befsh lemsh, i bertisja. ky ulte koken edhe nuk te shihte ne sy fare.. kthehej me fytyre nga muri.. pastaj dikush ikte siper edhe ktij i ngrinte zemra.. 'mos ja bente tani e gjeten'.. edhe ikje siper e gjeje nanje gje te thyer, nanje jastek te shqepur, etj etj. Perhere i njejti muhabet, po ta gjeje me koke varur, kishte bere dicka, ndryshe ishte super i lumtur sa hyje brenda.

he me thuaj ti mua qe s'kane ndergjegje. mua per vete ktu me eshte mbushur mendja se kafshet kane ndergjegje.

twintip, check this out -- > guilty! 

lol.. edhe direkt e dinte vendin ku te vente.

po pra po.prandaj thote keshtu ai miku:  Nganjëherë (qeni) rrinte me orë të tëra i mbyllur prapa një dere, pa thirrur. Një njeri s’do ta bënte këtë, do të thërriste. Kjo më duket shumë prekëse, kjo mënyra për të pritur, ky besim. Qeni e lë jetën e vet në duart tuaja. Ju kthen në përgjegjës të plotë për mbijetesën e tij. Edhe fëmija gjithashtu. Por fëmija nuk e ka këtë zgjedhje. Ndërsa qeni lëshohet lirisht.

 

I nerumi Spiritus, bravo per gjetjen lapidare "esenca qe kafshon ekzistencen", por (ka gjithnje nje "por" dreqi e mori) duhet edhe noflla qe kafshon ekzistencen, dmth qeni real qe kafshon dhe gjeja objektive qe kafshohet. Nuk ka problem per kafshimin e qenit ne nje kohe post-moderne qe kafshon me teper delja, por (por) si katunar qe je me lart i ke permend te gjitha situatat e qenit dhe lefqenit, por (por) çuditerisht ke lene pas dore shprehjen qytetare lapidare katunare: "Qeni leh, atje ku ha!".

mire o mire, nuk e fsheh dot trendafili entusiazmit gjembin qe shpon.kujt do me ja hudh ti.Por le ta tjerrim pak kete punen e qenies dhe te qenurit me dhe pa kacurrela. being dhe dog gjuha angleze nuk i lidh dot.Dmth qeni anglishfoles eshte leshuar nga zinxhiri qenies dhe vjen verdalle per qejf te vet. Kurse pellazget , te paret tane me te pare se greqerit, e kan kopsitur mire ne gjuhe kete pune duke e lidhur ne gjuhe qenien me qenin. te qenurit qe kafshon qenien.Qeni qe kafshon bishtin e tij ekzistencial dhe angullin nga dhimbja. Pale kur ajo qenia eshte me kacurrela dhe  kafshon qenien e labit e ky i thote:lidhe qenin ti moj, qeniee.

car pytje...a ndikon bilbili ne qasjen nda botes?? hell yeah, beech. ja boni ai dy vjecari qe sapo e zbuloi ahahahaha

sa e zymte do te ishte bota pa role-playing gjinor:

E meqe komentet na kujtuan edhe ciftin Venus-Mars, ja dhe ca atribute per sejcilin:

Venus is the symbol of goodness of love, beauty, peace and harmony. It presides over the sensuous side of human nature. Venus also governs emotions, aesthetics and the appreciation of all beautiful things. It represents love, romance, passion, emotions, creativity, attractiveness and sensitivity. Venus is associated with the principles of harmony, beauty, balance, feelings and affections. It is feminine spirit and governs romantic relations, marriage and business partnerships, sex, fashion, and social life.

Mars is associated with confidence and self-assertion, aggression, sexuality, energy, strength, ambition, and impulsiveness. Mars governs sports, competitions and physical activities in general. Mars is known as commander in chief and dressed as a worrier. Mars is the universal symbol of masculinity. Mars is the planet of energy, strong sense of purpose, self-confidence, discipline, bravery and courage.
 

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).