Per ekononime, shendetesine, arsimin etj

Nje mik deshiron te themeloje nje parti dhe meqenese nuk e konsideron veten te gjithedijshem, ka filluar duke u konsultuar me eksperte te fushave perkatese, por do deshiroja qe edhe ju te kontribonit me mendimet tuaja, sepse une ne fushatat qe kam pare vetem konkretisht qe nuk flitet.

Shprehja klasike eshte po qendrova une do ta bej detin kos dhe nga ana tjeter po erdha ne pushtet do e keni detin kos, por SI, QYSH e TEK?!

 

65 Komente

Admin te lutem ma publiko artikullin qe ta mare vesh dhe Afrimi  cfare eshte politika ne Shqiperi dhe mos hedhe leket kot shoku i tij..

Afrimi, i thuaj mikut tend qe ne Shqiperi ka shum parti dhe njerzit (afro 50% ) kane alergji ndaj tyre, keshtu qe te mos harxhoje kohen kot. Pastaj lind nje pyetje, se, si do t'ngrej nje parti ai kur nuk i ka te qarta idete per rimekembjen e ekonomise. 

Afrim, pse lodhesh kot duke e nxjerre kete pyetjen ketu? Thjesht coja nje personi te caktuar (s'po ja them emrin se ma heq censura) ne posten private.

Pjer ai deshiron - sipas atij - qe te beje dicka per te kontribuar ne Shqiperi. Ideja e tij eshte qe te dale ,e teza konkrete, shifra, kosto, etj. sepse sipas tij njere<it jane lodhur nga demagogjia.

Ai pretendon se nuk eshte i gjithedijshem, prandaj kerkon mendim

Per te kontribuar per vendin e dashka dhe ky partine..lol

Veresie???

PO JO MOR DJALE,EDHE PJERI QE BEN SI ZEMERMIRE I SHET VIZIONET!

5 euro - $7 per kopje

Shef ti?

Afrim hapju shoqerise, thuaj te verteten qe je ti qe do te themelosh nje parti te re, se e dime qe keshtu fillohet...nje miku im....

hahahah. shyqyr si kam te ardhurat te varura, nga lidhja me ngrehinen "shtet" apo "politike"

Afrim, e ke lexuar Vizione te Qarta?

Jo nuk e kam lexuar.

Po qe se eshte ne Diaspordhe na kem Partine e Peter ter ter terit ma te fuqishmen e njohur deri me sot ne PPU .Le te komunikoje me te dhe ti marre programin . Plus ne Memdhembje ka edhe kuadro te Lira te specializuara apostafat prej 92 qe "bejne Programe " qe jane ofruar edhe tek PPU .

Dhe po qe se ka Vendose te beje Namin ..le te filloje si Partia e sotme e babsqapit me Ura zjarri ,per djegje , Tritole e mos te heqe dore nga Dyqind petrita rrugacesh duke protestuar cdo Dite ..Partia do Fitoje !

Pastaj dihet Mashtro sa me shume ,vIdh e shit per skrap cdo gje , hidh ndonje fshat ne er ,. vrit ca Lepuj kur shkelin " Rregulloren e Bulevardeve " dhe ja ku je ...me antiplumb smiley Me pas po ta mori tjeter ....ngriji kembet / shtrengo dhembet ...

Kjo eshte rruga nepermjet partive ......dhe shqipot nuk kane pervoje tjeter me te mire me Parti qe Udheheq .

Eshte vone per parti tani.

kshu po , mas zgjedhjeve te fillojn zgjidhjet e reja

Lahet tenxherja (e palare ne menyre te perhershme), vihet te kulloje, nxirret deti nga frigoriferi, merret tenxherja e pakulluar plotesisht, ne menyre qe deti te mos perzhitet - bestytni - hidhet deti me sy, vihet ne zjarr, pritet deri sa merr vale, fiket zjarri, pritet, nderkohe lexohen ne divan per fushat dhe fushatat nga eksperte, nxirret fara e kosit nga frigoriferi, provohet nxehtesia e detit me gishtin e vogel te dores, ky duhet te duroje numerimin deri ne 7 apo 8 pa uleritur, vihet re qe deti eshte ftohur me shume se c'duhet, ndizet zjarri, iu kthehet leximeve jo pa i kritikuar per perhumbjen dhe ftohjen e shkaktuar, fiket zjarri, ftohet deti, numerohet deri ne 7 apo 8, hidhen 3 apo 4 luge det i ngrohte ne kavanozin me fare (edhe ky i palare ne menyre te perhershme), perzihet me kujdes, hidhet deti i mbetur, perzihet me vrrull, kapak, batanije, qetesi, 3 deri ne 4 ore lexim fushor. 

Do te pijme aspirina per dhimbjen e kokes duke rotacionuar fizikisht Berishen me Ramen dhe keshtu do rregullohen te gjitha punet si me shkop magjik smiley mos u lodh me pyetje te ketij lloji Afrim smiley 

Partia e p!&@ve arometrendafili garanton te fitoje me shume vemendje e vota se shumica e partive egzistuee, plus qe s'do kete kundershtare.

pishe arometrendafili?

ku rritet kjo xhib?

Afrim! Idea. qofte e atij shokut e qofte e juaja, vlen te pershendetet. Ai miku, apo ti, qe kerkoni te ndertoni nje parti te re, ne radhe te pare te tregoje orientimin e vet ideoligjik, pra majtas apo djathtas, e ne baze te ketyre orientimeve behen edhe llogarite ekonomopolitike.

peshqit ketu, u kane ardhur partite ne gryke, por ama perseri jane pale o me njeren o me tjetren, pasi keshtu funksionon demokracia... themelore ne kete lloj demokracie nuk eshte demokracia e drejjteperdrejte,por vota e deleguar partive. Sipas meje, me mire eshte qe te ngrihet nje parti e re, qofte edhe pa busull orientuese, por qe te behet fryme si grrillizmi, por jo pa dyer e pa dritare si grrillizmi. Pra me mire nje parti e re, me te rinj te arsimuar, idealiste dhe te panjollosur, se sa nje vote e prishur qe nuk i hyn asnjerit ne pune, por qe mbron statuquone...

ju uroj rrugetim te mbare dhe shpresoj te beheni fryme kunder partitokracise aktuale... sepse vetem keshtu mund te rrezohen keta te sotmit dhe te ndertohet nje shqiperi e re...

Ideja seshte e imja per te formuar parti dhe as nuk kam aderuar, as nuk aderoj dhe me 99.9999999% (per mso me thene 100% se nuk i besoj absolutizmit) as nuk do aderoj ndonjehere, sa per te hequr kete merak.

faktikisht persa i perket orientimit ideologjik as une smund ta them me saktesi se ciles i perket. Ne biseda ne lidhje me tema te ndryshme, shpesh ai mbron fragmente te ndryshme klasike te se djathtes apo te majtes. Nuk di ta them me saktesi orientimin e tij ose nuk arrij ta kuptoj une.

 

Afrim provoje njehere ti dergosh mesazh privat Phatek Philpit se ai ka mjaft ide qe po te doje ti jep, biles gratis.

Nuk eshte e veshtire te behet deti kos.Problemi eshte kush do ta mbledhi gjalpin qe do krijohet nga stuhite detare?Do ta eksportojme gjizen apo do ta perdorim per nevojat e brendshme?Te tilla gjera kerkojne zgjidhje...

afrim, gjeja me e mire eshte qe personi kerkon eksperte. kjo tregon qe eshte mendje hapur  , jo si shqipot ne pergjithesi qe i dine te tera. po i ka parate dhe mbeshtetjen e duhur, le te filloje pak e nga pak. s'mendoj se shqiperia ka ekspertet e duhur tani per tani. ai mund te kerkoje dhe ca eksperte nga jashte, varet a i ka mundesite financiare.

Ekspertet mund ti gjesh me lopate ne zyren e punes,ose neper lulishte duke luajtur domino...kush kerkon gjen

Cfare mohuesi! Cfare nihilisti! Po te peshku more, po te peshku? Po une c'te dukem ty, e?

upss pardon!

Ekspertet nuk jane makina,jane persona me pergatitje te larte profesionale e realitivisht kulturore.Jetojne ne nje konteks te caktuaredhe politik.Ky miku njehere duhette spjegoje se per çafare partie behet fjale ,progarame ,ide etj etj.Mbi bazen e tyre mund te ofroje ,propozoje e te punoje me eksperte.Megjithate me mire t'a lere at pune se qenka nje koker....

Ti do te thuash se ata qe kane krijuar parti perpara ketij djali me inisjative(qe per mua duhet pergezuar)kane qene me pak kokra...?

Kokerr je ti qe nuk ke fe' analize logjike.Ti ban ala shqiptarçe proçes intenzioni.Pra une rthem nje gja ne ligjerate te drejte e ti thu qe une them nje gja tjater.Nuk po flas per te tjere .Kur te flasim per te tjere tash po te diftoj se a ishin a jo.Ky ketu qe do me mbledhe eksperta leshtu eshte kokerr,kaq.Edhe komenti yt eshte prej kokrre.

Si eshte puna,tu dhimben kokrrat ?!

po nuk kam ça me te thane ma shume.I thua te gjitha me kete nick prej id.....tanksi...

mos u merzit se do kaloje

Pse patjeter duhet me fye dikend apo "sheqeri" te ka shkuar lart?!

Afrim po ky miku yt eshte i djathte apo i majte ??

E para punes, sa leke ka ne dispozicion ky shoku jot per te ngref partine e Re?

Ate pyetje doja t'ia beja dhe une PF, por nuk ia bera se mendova qe eshte jashte kultures, nuk pyetet tjetri per leket por per problemin, idete, zgjidhjet, etj smiley

Eh mer Pjer. Je shkolle e vjeter ti. smiley

se di shifren e sakte, por di qe eshte nje njeri me te ardhura mbi mesataren

Me te ardhura...!!! smiley

Une them nese ka nja 15-20 milion dallare qe i kane dale teper dhe po do ti futet fort politikes, ti thu me te ardhura mesatare. Mire lali. Dera e trete djathtas ke Bradi, mer puntorin dhe nisu.

Nese  e ke lexuar eshte nje person qe deshiron te kontriboje.

Te kishte aq leke, me fal dollare do ishte ne qeveri tashme ose do ishte ne krahun qe pretendon me u ardhe ne pushtet

Po ky shoku po e ngref partine per qejf apo per hall? Ne si popull vetem per parti nuk vuajme, se edhe mend kemi plot..edhe hallet na I qan Iliri -u.

Jo besa Ketlina,mungojne pikerisht mendt e dija.Cohet burri i huj e bigarihak thote du me ngref(TMPF)PARTI ,Si ,ça ,qysh hiç...dojne me qarkullu leke me parti...ec e gjeje ma holle

"bigarihak"??? nga e dinke ti ket fjale? a nuk je katalike?

te tilla fjale jane te rezervume vetem per ne bektashinjt e kullum te skraparit heroik! Allah bim bog xhani versen!

Pa shaka,eshte shume e perdorur ne Shkoderne kuptimin kot me kot,ana myslymane.Edhe une po çuditem qe qenka bektashije.Nuk mbaj mend te kete prezence significante te tyre ne Shkoder.

smiley

po boja shaka. per bektashinj ne shkoder as une nuk di. po meqe Teefa ktu e njifkej zotnin e nderum Zyhdi Sokoli ne Shkoder, professorin (Ndjese paste), e shoqja e tij ka qene bektashije e devotshme dhe mbaj mend nji bisede tek shpi e tyne ne mbremje per bektashizmin, ku e nderuara, me nji pathos qe vec religioni ta jep, recitonte pjese nga Qerbelaja... well, kjo ne kohen kur shkoje te shtate penxheret per ksi gjonash, t'kuptohemi.

Nuk ka rendesi dija, ka rendesi qellimi I mire, qe atij I ngrefet mendja per dicka ne kete rast per Partine.. Kerkon qe ne te gjithe ti japim nga nje dore, sipas takatit, mos u vini ne siklet. smiley

Partia deshiron ta ngreje qe te jape kontributine vet sepse nuk e gjen veten ne asnje organizate tjeter.

Po te jete puna per me qarkullu leke, e kishte themelu me perpara, kishte marre pjese  ne zgjedhje tani apo e ka pase veshtire me ba nje vule e nje sigel???!!!

 

Mos lexon gje peshkun ai "miku." Thuaji qe peshku eshte pa uje. 

Jo se lexon, te pakten me aq sa kam une dijeni

 

Kush e di si do te ngelet ne histori? Revolucioni i peshkut, i detit, apo i kosit? Mbase i peshkut ne kos. Qoftet s'po di si ti fus ne picture. 

Nje mik deshiron te themeloje nje parti dhe meqenese nuk e konsideron veten te gjithedijshem, ka filluar duke u konsultuar me eksperte te fushave perkatese, por do deshiroja qe edhe ju te kontribonit me mendimet tuaja, sepse une ne fushatat qe kam pare vetem konkretisht qe nuk flitet.

ne shqiperi eshte veshtire te krijosh parti te sukseshme te reja pasi dy partite me te medha jane printuar ne mendjet e njerezve.njerezit me integritet duhet tu bashkohen ketyre dy partive dhe ti reformojne ato nga brenda .hapi i pare i reformimit  eshte qe deputetet te mos caktohen nga kryetaret por me primaries.

afrim parti ne kuptimin e party anglez? se spo mor vesh asigjo,ka ala ven n'tavolin aty?? edhe i pytje per t'shujt kuriozitetin personal.sa parti ka vetem ne k'to zgjedhje? mu m'duket se mungojn the party jo partit.po boni nai party shoku jot jo vetem qe jap menim dhe ide po marr edhe pjessmiley

Un them krijimi i  fiseve albaneze te politikes

Krijimi i shoqates mafioze de jure  qe kontrollon mire gjithe tenderat, partite, legjisllacionin etj etj, dmth ana de jure se de facto ka kohe qe eshte bere, si dhe kurrikula te reja ne sistemin arsimor duhet te shtohet lenda :

Si te jesh servil 

Si te ofendosh ata qe nuk mendojne si ti

Si te korruptosh ne menyre te ligjshme duke u bere deputato 

P.S   keto manuale qarkullojne tashme si libra te ndaluar 

Qeveria te jete nje kompani private, qe zgjidhet me tender.  Hollesite e tenderit, si, kush etj., duhen menduar. 

Afrimo, ndonje ide brilliante  more so far per partine e re?! smiley

1. Shume persona u moren me idene qe partia qe do te formohet eshte e imja apo nje mikut tim. Rezultati = dashamires por per temen efekti = 0

2. Disa komente = te shenuara, dhe do ti kalohen tjetrit per hulumtim me te thelle.

3. Pak komente (drejt zeros) = s'ja vlen me ndy gojen "gishtat ne tastiere"

sa mire qe e pastruat temen nga disa budallalleqe....

Tave kosi gjigande me peshkagure ulur mbi kofsha vici te pjekura duke dhene interviste ne menyre telepatike mbi civilizimin atlantis.

Ngelen duke ja vjedh pikat mjeshtrit....doni dhe VQ falas pastaj.

Kjo e Partivetereja eshte si puna e Hisorise se "prishjes" me Kinezet .Kur i thane Zanes ne Shkoder ..."U prishem me Kinezet , duhet me ja thne Popullit mekujdes "" Zana gjith hare ja ktheu

"Na kena qen keq me i dash , por per me u prish kollaj ajo pune " smiley

Na dum mos ti digjojme emrin Partinave ai dashka me kriju dhe nje te re smiley

Kush e shqiptonte Partinave ...Xhelal agai duhet ta dije me mire smiley

Protestoj per censurimin qe i paska bere PPU-ja 29 direktivave Per Nje Shtet Social te zotit Pierre. Mos valle adminave ju ka errur syte numuri 29 Votoni per PS-ne? Sido qe te jete numuri 29 do te fitoje e me kete rast edhe 29 direktivavt e Z. Pierre do te gjejne zbatimin e tyre per Nje Shtet Social.

PS.: Inkurajoje e anetaret e tjere te ketij blogu te protestojne per kete censure aspak racionale.

partia e re duhet te shkoje dere me dere dhe te flasi me njerezit per problemet reale te tyre. vetem keshtu mendoj se kthjellohen idete, duhet fituar besimi edhe duhet qe te viheni ne sherbim duke punuar realisht per shqiptaret.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).