Këtu mund të postoni emocionet e çastit, mllefet, citate, krizat a çfarë të ju thotë mendja e që nuk do të mund ta postonit në tema të caktuara, pasi nuk do të kishte lidhje me ato apo për mungesë vendi.

Ju lutemi (I) të tregoheni të vetëpërmbajtur e të kursyer përsa u përket fjalëve të ndyra dhe fyerjeve personale ndaj antarëve të nderuar të Peshkut pa ujë, pasi administratorët edhe kështu janë të ngarkuar shumë. Ky, siç dihet, është një forum i hapur ku mund të hyjë kushdo, ndaj mos e lini veten të bëheni pre e provokacioneve të anonimëve, që kompensojnë komplekset dhe agresionet në jetën e përditshme në rrjet.

Ju lutemi (II) për artikujt që vendosni të mjaftoheni vetëm me një paragraf ose dy dhe linkun përkatës.

Pa çensurë - 50

437 Komente

Ne vazhdim te keshillave praktike te peshkut, pyetja ime eshte: Si ta mesojme nje kotele te vogel te beje pipine tek rera? 

Peshq, merreni pyetjen seriozisht, ju lutmi shume, se osht fjala o une, o kotelja. 

Coje per shetitje ne buze te detit Adriatik, ku rera eshte me bollek.

Ne fillim merre macen dhe vendose tek kutia te familjarizohet me te...Mos e vendos kurre kutine ne nje vend te shtepise ku ka shume qarkullim, vendose diku ku eshte qete psh,ballkon apo banje..Disa mace mesojne menjehere por disa duhan 4-5 here ti cosh tek kutija qe te mesojne. Nqs se kotelja urinon diku ne shtepi foli me ton te ashper dhe menjehere vendose tek kutija e reres, kete beje cdo here qe urinon neper shtepi. smiley

Po si t'i flas me ton te ashper? Ajo, ai dmth se eshte cun,  eshte i vockel fare, as 2 muajsh. Do ta provoj njehere keshtu si thua ti, para se te kaloj tek te bertiturat. smiley

Po mos thuaj mace atëherë, por maçok, ose thjesht: dac.

Bertiti!!..alla shqiptarce i qellojne pakez ne prapanice smiley

Ana, une jam rritur me mace. Merre kutinë me rërë dhe vendose kotelen e vogël që të mësohet me të, edhe nëse ajo del nga kutija vendose prapë aty që ai/ajo të mësohet që ky do jetë si diçka private e saja. Nëse ai/ajo do e bëjë nevojën në tapet, apo mbi divan, pastaj do përdorësh metodë tjetër, por s'po ta them tani se mbase macja/maçoku yt kupton menjëherë. smiley

Stimuli material besoj punon me mire. Provoje me pare njehere. 

I choose kitty!!

hahaha! nuk kisha dyshim! smiley

Po erdhi puna ne piken "o ti, o kotelja", une votoj totalisht per kotelen e vogel, te dashur, te dhembshur, te hutuar, te pambrojtur... E zonja te shkoje ku te doje. Ftoj peshqit te solidarizohen me kete kauze humane.

Rri se gati jane ca per proteste. Ja sa te mbarojne pune me Taipin. 

Jo, vota me kryq nuk pi uje kesaj rradhe. Le te thote cfare te doje Alidea. This is serious matter, s'eshte pune partish. 

Vote for kitty!!!

Jane te tjere ata. Ajo 34tshja e tmerrshme pra. 

Mago Merlino contro Anna, la Brutta Strega Cattiva! Okus Pokus, abrakadabra, Ana cadavra! smiley

p.s. Meqe ra llafi, e ka emrin Toka, se ka lindur diten e Tokes. smiley

Po ti dashke ta merrsh ne qafe dacin me emer femre. Not that there is anything wrong with that. 

e kam kotele feministe, prandaj. smiley

aty me rri smiley

Catwoman: you shall not pass!

("la bruta strega..." ahahaha)

Peshqit t'i shmangen diversioneve te pronares dhe te fokusohen tek kauza:

Hands off kitty!!!

Moj po mos u shtohet atyre e behen 35. smiley

There is more than one way to skin a cat thone ca. Une preferoj uje te vaket dhe nje bisht luge per vete.

pffff cat people

Ueee pa censura 52, kur t'qaj komshien!

Thank u. Valvul e duhur.

Po he pra Magus fol, para dy ditesh bera kerkese,  m'a qeruan mesazhin po e pasken marr parasysh smiley

Prandaj duhet kembengulje ne jete smiley

Kembengulje pa dyshim, perndryshe perseritet dita e njejte edhe neser smiley

Po he pra, se ish bere peshku si tenxhere me presion... Vetem nga mungesa e pa censures desh perfundoi puna ne vjellje tek tralalaja.

Le te falenderojm adminin meqe mori persiper nje sipermarrje kaq te ndjeshme smiley

self-care ka te beje shume smiley, ndryshe kalon ne djegie smiley

Po ca thu mi moter, higjena s'mund te neglizhohet kshu. Self-care total, krejt dakord. 

Ishte nje 52-sh para ca kohesh por u zhduk ne menyre misterioze

prape  me  Kolecin  ti ? smiley   e paske fiksim.. ca te ka bere?smiley

Mirazh ti e pranon humorin .Une nuk e dua kete rubrike curvivaresh sepse e turperon PPU per mua , pasi pasqyron njerez pa karakter ,idhnake dhe "b. te zgjauara " ,  dhe nuk hyj pervec nje Urimi per vit te Ri per Xhibilushken. Po kesaj rradhe me yshte sepse me kujtove nje vjershe per edukaten qe u jepte maceve njeri ne Lagje ( soMvjetik ) , qe me vone u perhap ...yhy gjithandej smiley Ka pas ndenje aty ke Pallatet e aviacionit !

Ky Vollodja burre i zoti 

nxorri maçin e kulloti

i dha uje e uje si piu

I ngriti bishtin dhe e ....#

Keshtu qe maçi kur e shikonte i zbatonte pa hezitim te gjitha Urdhrat smiley Dhe sic e lexon nuk behet fjale per seksin e Maçit

 

Tema postohet automatikisht. Unë e kam postuar vetëm një herë, fillimisht.

Ndaj nuk kam pse mbaj 51 gjynahe më shumë.

"Bythetundimi i Pjerit", nje novele me dashuri, intriga, humor, aventura dhe momente spontane dhe CO2tepaobligacionuara te disedentit dhe autorit te famshem shqiptar.

Se shpejti botohet tek Peshku pa uje me disa pjese.

Ta paska ngel hatri qe s'te futi ne qeverine ne ekzil e. Po mos u merzit, zakoni e do te nderrohet disa here kabineti. smiley

Jo qafshaperzotin gaxhio, une bej me shume pune per pjerekzilqeverine jashte kabinetit te saj.

Por Pjeri eshte bere legjende tashme ketu, dhe pas trajtimeve serioze, kjo novele eshte e pashmangshme. Me mire ta shkruaje ai vete sesa ta shkruajne te tjeret. Or it could be byth...both I mean.

Edhe njehere dhe e fundit ...po nuk premtoj ne se lexoj Xhibin me " lashe nje koment aty "  smiley

Xhibilushi ne Qeveri smileysmiley

Eshte si puna e  dhise se Vucidollit

Dhija e Vucidollit 150 gr qumesht jep . Shtrengoja cicat sa te duash . Po u merzit iken dhe te le cicat ne duar smiley

Xhiboles i uroj te gezoj jeten , sepse per pune qeverie ???? .....me mire Kullot MAÇIN !

Nje rrefim qe te pershtyp me autor Teufik Celen mbi kampin e Gradishtit ne Lushnje. E kapa rastesisht, dhe doja ta sillja ketu, por i zoti i blogut nuk lejoka kopjime te materialit, keshtu qe po sjell linkun.

Situata e koteles te Anes, ashtu si demokracia n'Shqiperi, rrezikon te kete te njejtin fat me frigoriferin e Ketlines; it will get worst before it gets better. 

Elba, hajde pi i caj ke pacensura, se u mbyll lokali anej. smiley

Bradin do e kete zene gjumi.

aw thank you  smiley sa lezet ka kur te sajdisin e sidomos kur te pihet akoma me keq e ndjen lezetin smiley

rrofsh smiley  cheers

E, po pra sajdisje. Se une jam ma i vogli nder ju pranej. M'jeni bo te gjithe me middle age crisis smiley

ca eshte kjo mo new religion smiley

Hehe jo. Po kam nigju se te kap kur fillojne me tu rrit femijte.

Hajde gezuar njehere. smiley Shendet pa te tjerat rregullohen. smiley

 

He se me shaka e kam, mos e merr seriozisht. Personalisht jo qe jo, s'behet llaf. Gjithsesi prandaj duhet pa censura, qe po thonim paradite me lart. Peshqit sikur i ze ngrysja e vetullave neper tema. Une po e interpretoj si midlife crisis, por nervat s'ma merr mendja se jane me shume sesa nje lodhje budallaqe me debate virtuale.

Jo s'isha ktu smiley

femijet jane engjej dhe dhurate as qe diskutohet,po te jete se vjen prej tyre mire se te vije ,po jam me menje te keqe smiley   dhe he per he ka frike kriza te me afrohet  smiley

Ha, po ja pra, aty ke mendja e keqe fshihet lepuri i krizes smiley

kush ?  e bej krizen te flase me vete ,deja-vu smiley

Deja vu, hallall. Ti qeke per ke emisioni i Muc Nanos. smiley

Ehhhhh smiley

nuk pranoj t'i bashkangjitem grupeve qe nuk pranojne humbjen , eshte gjesti me anti-politik  smiley

flasim pas 4 vjetesh  smiley

Lumturia e vertete ndodhet ne gjerat me te vogla: nje vile e vogel, nje yacht i vogel, nje porsh i vogel, nje llogari e vogel ne banke.

Happiness is nothing more than good health and a bad memory.

dhe kjo qendron shume.you stay in good health that promotes happiness, and forget 'bad things' bad memory e te lejon te jetosh me gjate. Po sa gjate lind pyetja? smiley

Sa do ti? smiley

nuk du shume. Nja 65. Happy ama! smiley

Dyfishohet meqe eshte ne oferte sot. Sa per happy-in e ke vete ne dore. smiley

La paura e' il nemico del vivere il presente.

Frika eshte armikja e te jetuarit te se tashmes.

kta adminet u bezdisen nga muhabtet tona, dhe na i mshine more smiley

a thu se kemi ngel me fol ke peshku neve

pffff smiley

naten e mire megjitmend tani smiley

puc puc smiley

Klienti... dhe admini, kane gjithmone te drejte! smiley

bad  memory  smiley  not really

po pse bad memory ,pse me te shkuaren e hidhur psh   te lidhim lumturine e momentit ?

a bad memory - kujtese e keqe, qe s'ma men gjonat (e keqija) 

ah ashtu po smiley

bojkotim me veten smiley

Irreale!!

Eshte e habitshme ajo qe kam perpara syve tani.Vura re qe ne cep te monitorit te comp. po qendronte nje insekt....nje buburrec i kuq me pike te zeza.E zgjas gishtin tregues drejt asaj qe ne sekondat e ardhshme do jete shtegu* ku ajo do kaloje dhe ajo ngjitet lart...vazhdon drejt duke me trasmetuar nje ndjesi te çuditshme.

Habitem,u bene kohe qe nuk shikoj ndonje te tille me kaq interes.
Cuditerisht e kam perpara dhe po e shikoj sikur te jete nje gur qe nje astronaut ma ka sjelle nga Hena,sikur te jete nje rreze e dielli brenda nje konfeksioni çokollate....e te mendosh qe kam pire vetem çaj,madje edhe ate pjeshke.

Nganjehere gjerat e vogla,ato vogelsira per te cilat s'te bihe me ne mendje prej kohesh por qe rastesisht nje dite si kjo ti i shikon dhe hulumton me shpirtin e nje eksploruesje  ne hapat e para,te bejne te mendosh gjate.
Te fusin ne shtigje ku mendja jote fluturon.....nuk eshte e thene te jete nje fluturim linear e aq me shume e provokuar nga nje gote autostime(vere) ose tymi i duhanit ,  ajo ngrihet ne udhetim vetvetiu.

Qendron mbi kasat e zerit,kane nje forme ato qe shkojne lart dhe ne mes te tyre marrin nje perthyerje te lehte....model tipik,model baze,model i lire nga ku del tingulli i radios dhe ky insekt qe i vjen anash e anash.
Kerkoj te kuptoj perse mbas rrotullimit te rradhes qe beri rreth planit te saj nuk zbret....me duket se eshte ajo qe kerkon te beje.
I ra shkurt,i mjaftoi thjeshte te perplaste krahet per tu hedhur mbi planin e tavolines e qe aty ne murin e bardhe .Shquhet kollaj siç do te dallohej nje veze e kuqe ne mes te nje shporte me te bardha.

Me kthen larg ne kohe,me kthen kur ishim femije dhe i kendonim :'' buburreci i nates ,jepi uje pates...''
Mahhh,nuk kam kuptuar kurre perse i thonin buburreci i nates,nuk e kam vene re kurre te dali naten madje edhe tani qe eshte darke e vone e shikoj qe as qe perpiqet me te nderroi vend, e ndalur,statike ne murin e dhomes.....nje pike e kuqe qe thyen monotonitetin e kesaj faqe muri.

Nuk eshte ora e filozofise,eshte 11.37 edhe pse ora ne comp. tregon çuditerisht 20.37 dhe nje buburrec me dha shtysen te tregoja diçka qe perjetoj....mjaftoi kaq pak te zgjonte bletet ne koshere.

Filluan te dalin...

Kush e ka shkruar kete me lart Elba? 

Elba e ka shkruajtur. E mrekullueshme apo jo?

O Fano tregoji nicik Ketlines per aftesite letrare te Elbes er burre, se me duket se kesaj nuk i jane hap syte ndaj ketij realiteti akoma.

Kam hall se do filloje dhe do e gdhijme pastaj.. smiley

 

Shikoni me kujdes ekranin se mos u ka dale dhe ju ai insekti misterioz.  smiley

Nese po keni kaluar ne nje other dimension ... na tregoni c'pate nga ana tjeter. 

 Ketej nga une kane dale endrrat dhe po fluturojne neper komjuter.. smiley

Ndonje numer llotaria moj aman. Ose te pakten kush fiton me 23, se atje ne boten e enderrave i dine keto gjera. Le qe mos e harxho rastin me zgjedhjet se dihet sherr do kete. Ate llotarine mos e harro.smiley

Unë kam përshtypjen si të ngatërron kandrrat me ëndrrat Ketlinë, por ky nuk ka si të jetë kurrë problem. E kundërta është.

Tani ju jeni I ngarkuar me mision te shpjegoni kandrrat e Elbes apo endrrat e mia? smiley

Pa mi trego njëherë! Të lutem.

Mos u lut shume se nuk dua te hap thesin per ty. smiley

O.K

Ketlina (se mos ngatërrohet tirana4ever)

Mos më dashuro kaq hapur të lutem, por sidomos, sidomos jo kaq papritur dhe jo se kam probleme me zemrën, sepse kam, por sikur të ishin vetëm ato do turpërohesha vendshe dhe do mbështillesha me ndonjë gazetë të rastit (kronika e zezë sidomos dhe reklamat i kam në vend të adalatit) por kam dhe mëlcinë që nuk i duron dot emocionet e forta fare dhe për atë nuk kam derman të ngjashëm, përveç që t'i jepem me shpirt dashurisë për ty në këtë orë joshëse të natës. Ki mëshirë. Mos ma shkel kaq ëmbël syrin dhe sidomos mos më lag me gjuhë.

Paske ikur nga fiqiri me duket...po kerkoj insektin misterioz qe thote tirana por s'me le gjumi qe po me gllaberon...e ka fajin lodhja 

Fli të rritesh shpirt. Vetëm për zemrën dhe mëlçinë e kam ditur, por do shkoj patjetër nesër në mëngjes të shoh për fiqirin. Faleminderit për kujdesin. Je yll.

I embel dhe I bute ka lezet.. Mos u lodh per fiqirin se te jep stres..kujdesu per shendetin...miqesisht nga une. 

Më është kaq e shtrenjtë miqësia jote, sa sinqerisht e ndiej se duhet me patjetër ta fsheh diku, në ndonjë gropë a shpellë, më kap një tmerr i padurueshëm kur përfytyroj sesa tragjike do jetë për mua nëse më humb. My precious.

T'u ngjit keq ky, Ketlina. lol

Po ngaqë ti nuk ma vare kurrë, o lol ngazëllimtar dhe i paepur.

Kaq te nevojshme e ke te varuren o fun guy ? 

Po kush nuk ka nevojë për ty? Është e pamundur që ti të jesh duke pyetur seriozisht. Gjithë burrat e peshkut me ndonjë përjashtim shumë të rrallë (dhe kjo vjen nga burime të brendshme) ka rënë të paktën dy herë në dashuri me ty, pse duhet të bëj unë përjashtim, unë nuk jam burrë më i mirë a më i denjë, por meqë të gjithë kanë dështuar sepse ti je kala që nuk merresh as nga brenda as nga jashtë, e tillë që më kujton gjithmonë atë të Shqipërisë që ngrihet e pamposhtur si shkëmb graniti në brigjet e Adriatikut, ku të gjejnë ilaçe e derman të shpartalluarit e zemërplasurit përveç në ndonjë grua me veti minerale më të manipulueshme, nga ato që ndizen apo gdhenden? Se nuk rrohet pas atij poshtërimi që dështimi pashmangshëm për të fituar kupën futbollistike të zemrës tënde na turpëron burrërinë tonë sportive edhe kështu mjaft të sfilitur, pa gjetur ngushëllim në dashurinë platonike të ndonjë nëne të devotshme.

...Gjithë burrat e peshkut me ndonjë përjashtim shumë të rrallë (dhe kjo vjen nga burime të brendshme) ka rënë të paktën dy herë në dashuri me ty...

e konfirmoj. Kurse per xhibin di qe numri eshte 2shifror

Por I Pakapshmi ka thene po ashtu se femrat kane seksualitet plastik (pkpshm ftohet te mos lendohet qe citohet) keshtu qe bejini me llastikshem llogarite dhe sidomos perjashtimet.

Idete e tua jane ide injorante dhe idiote.  Jane ide te njeriu komplet te painformuar dhe te paditur mbi seksualitetin e njeriut, dhe cfare jane arsyet qe ca njerez jane homo, ca bikseksuale, ca me seksualitet plastik (femrat sidomos). (5 mars 2013)

Per cfare behet fjale trop?

Jo ndonje gje serioze, po i propozoja edhe une Ketlines.

Per cfare po i propozoje?

gjithe burat e peshkut? ka burra peshku?  o loli, ti qenke fun me gjithe mend. wanna be internet friends?  

Jo, por po të duash martohemi ketu dhe tani, në gji të kolektivit.

Unë përherë të kam parë ty si mjeshtër të fjalës dhe të mendimit, i shprehur ky me një drojë të pazakontë dhe deri diku butësisht romantike (të kesh parasysh thellësinë  e asaj që ju vetë shprehni zoti Magus) e cila flet për një vetë-ndërgjegjësim të spikatur i cili nuk lejon që ligjërimi juaj të marrë tonet e paduhur të krenarisë, përshtypjet tuaja letrare dhe kritikat e holla dhe të matura janë një shenjë evidente e shijes suaj të sofistikuar që mesa duket e keni kultivuar kujdesshëm nëpër vite të gjatë dhe kur jo të vrullshëm, prapë asnjëherë të ngeshëm. Kështu që, më duket se deri diku e keni detyrë, ashtu siç jeni shprehur dhe për tekste të tjerë, me raste, por përherë bindshëm dhe mu në kokë të çështjes, se ju i keni të gjitha veglat për ta ndërmarrë sqarimin e Ketlinës, për të cilin as nuk besoj se është vërtetë i nevojshëm, sepse e sigurt është ajo kupton vetë shumë mirë, por ju nuk keni pse ta humbni rastin për ndonjë përshkrim të qëlluar nga ata që ju karakterizojnë.

Hajde, mos druaj tani, populli po pret, na ndero të lutem me ndonjë bukuri sa të lezetshme aq edhe serioze.

smiley Fano, ja se u be vone tani e po pergjumem. Shkrim si ai qe ka bere Elba me lart do mendje te kthjellet, do seriozitet, angazhim intelektual, profesional te larte. Jo keshtu kot, duke u kotur e duke vrare ndonje kanderr qe bubelon neper mure.

Megjithate ti Fun have fun dhe mos ma ve veshin mua, por sipas terezise pervish menget dhe ktheje tani ate proze te sajen aq poetike ne vargezim. He, mos perto. 

E zhgënjeve popullin. Por prapë sepse të ka hije.

Ka talent Fun Noli ne poezi? smiley Sa zili I kam keta te penes, dine te zhgarravisin bukur...

Jo. Unë kam talent të zbërthej ëndrra vetëm dhe të thur parashikime prozaikë. Por ti nuk ma dhe atë shans. Gjë për të cilën sinqerisht të falënderoj i mallëngjyer.

Mr. Fun, duke te uruar naten e mire me duhet te te shpreh falenderim per konsideraten. Kuptohet se kjo mirenjohje e castit permban nje dyzim ne mase proporcionalisht te drejte me dyzimin e vete konsiderates, nese, larg qofte, ai egziston atje.

Naten e mire edhe Ketlines.

smiley

Naten. smiley

Mos u bej qaraman se nuk ka lezet! Larg duart nga endrrat tona, na lini ta jetojme jeten bashke  me endrrat. smiley

Kalofsh nje nate te qete.

Sa mirë kupton shqip ti Ketlina, unë jam mahnitur. E ndiej që do më shkallmosh zemrën përfare ndonjë nga këto ditë.

Aman vetem mos vdis, se I duhesh peshkut! 

 

Une nuk vdes pa ty, e ndiej dhe bile e kam vendosur, o vdes me ty o rashe e nuk vdiqa.

Nuk me ngelet qejfi mua per te vdekur, le te vdesi ai/ajo qe ka qejf te vdes vetem.

 

Nuk me ngelet qejfi mua per te vdekur, le te vdesi ai/ajo qe ka qejf te vdes vetem.

Ti ke lindur për të qenë lexuese organike, e posaçme, e dedikuar e Yves Bonnefoy-it (i cili është personazh i fshehtë i këtij numri të peshkut), ti sapo ke shprehur në mënyrën më lakonike dhe elokuente njëherësh gjithë esencën e veprës së tij. Por sidomos ky është çelësi për të kuptuar personazhin evaziv dhe ambivalent të duvës, që unë sa herë përmend ndonjë krah a gojë e përfytyroj të veshur me një bluze ngjyrë curry madrasa, erëz e cila nuk ma shkul dot përfytyrimin e pulës tandori që sakaq më vjen ta quaj Duvë dhe ta vendos të pjekur mu aty ku griset poema.

Nuk me ngelet qejfi mua per te vdekur, le te vdesi ai/ajo qe ka qejf te vdes vetem.

Mourir est un pays que tu aimais. Je viens
Mais éternellement par tes sombres chemins.
Je détruis ton désir, ta forme, ta mémoire,
Je suis ton ennemi qui n’aura de pitié.

YB

Nga "Emri i vertete"; shqip ndonjeri?

unë s'kam më fuqi.

.

Të vdesësh është një vend që ti e doje. Vij
Por prej shtigjeve të tu të zymtë përjetësisht
Shkatërroj dëshirën tënde, formën, kujtesën
Jam armiku yt që nuk ka për të pasur (veç) mëshirë.

(Do duhej të ishte me shkronja kursive)

Meshirues si perkthim.

Mjes mjes , sa shkon prurja e ketij  linku me nickun tend hahhhahha!! I sakte Gjinushi nuk do habitesha fare!

smiley ku te ka shkuar mendja Alidea..

smiley

ahahahaa... smiley

 

ho o pra mo, ktu me rri, c'na ngaterron jo me kryqe, jo me vota... smiley

 

Emo show must go oooooooon smiley

nje foto e vjeter  nga vizita e Sulltan Mehmetit V  ne Shkup 1911.  interesant  fakti qe italjanet aso  kohe   e quanin Shkupin, Shqiperi...

Ke shume te drejte Belul, kam ne shtepi,Shqiperi nje nga enciklopedite e ralla italiane ate Melzi1930 ku Prishtina,Shkupi dhe shume qytetete te tjera  percaktoheshin si Shqiptare ne faqen kushtuar Shqiperise.

Lagjia e vjeter, dmth lagjia shqiptare, e Shkupit po ta vizitosh nuk te duket me ndryshe si arkitekture se psh Prizreni. 

smiley

Swaziland,Shtrigat te cilat fluturojne mbi fshesa do tju duhet te fluturojne ne nje lartesi nen 150metra perndryshe do te gjobiten. Sipas ligjeve te fundit t Avjacjonit Civil te shtetit Afrikan shtrigat do te gjobiten rreth 36mije USD nqs se fluturojne mbi lartesine 150metra.

Qenka bere nami  mbreme . Nga endrrat pasket kalu duke pare filxhanat smiley  o ju grupi amerikon mendojme me ze te larte smiley

Si e shohin Politikanet tane kombetaren tone, pershkruhet ne batutat e meposhtme: 
 

Sali Berisha: Të dashtun miq! U kam thënë që Rama i shkon gjithmonë afër fitores, por në fund barazim del. Dhe kur del barazim, asht detyra jonë me e marrë fitoren. PërPara!
 

Bujar Nishani: Nuk më kujtohet emri i atij lojtarit që bëri golin për ekipin tonë, por di të them se Berisha nuk kishte faj për golin që hëngri. Unë jam shumë i gëzuar që kryeministri Berisha pranoi ta shikonim bashkë ndeshjen dhe të ulej afër meje në stadium. Në disa raste ai më përshëndeti dhe buzëqeshi dhe këto ishin momentet më të lumtura gjatë ndeshjes.
 

Ridvan Bode: Ishte rezultati më i mirë i pritshëm. Vërtet nuk morëm tre pikë, por mbi të gjitha nuk harxhuam 200 mijë euro kot për futbollistët, që ua premtoi Doktori. Kjo është një shenjë po ashtu që zgjedhjet do të dalin barazim, që do të thotë fitojmë ne.

Rajmonda Bulku: Edhe një nga fisi im, që ishte në ndeshje, nuk ishte në lartësinë e duhur. Kisha gjysmë ore që ja bëja tik- tak, tik –tak, po afron fundi dhe ai nuk e kishte mendjen derisa hëngri gol.

Jozefina Topalli: Si asht e mundun mar zot që ky Basha dhe në lojë merr karton të verdhë se e kap topin me dorë. Si s’mundet ky njeri me njoftë ligjin ni herë. Dhe don me kenë dhe kapiten pa le.

Lulzim Basha: Është e pafalshme që të lësh fitoren për 3 minuta. Ndeshja duhet të shtyhej derisa të bënim ne gol, pasi vullneti i tifozëve duhet respektuar. Nuk e kuptoj si nuk kërkoi trajneri jonë, që pas golit, të lejohej të bëhej dhe gol me dorë. Si mund të lësh ndeshjen barazim?!

 

Edi Rama: Djemtë e Kombëtares ishin të shkëlqyer në fushë, por ata nuk e dinin se në shkallët e stadiumit ishte ngjitur katragjyshi me antiplumb, që është tersi i gjithë shqiptarëve. Fati e keq e solli për herë të parë e të fundit në stadium t’i ngrinte buzëqeshjen në buzë tifozëve. Më 23 qershor Rilindje!

Ilir Meta: Kot sa lodhet Rama dhe Berisha. U kam thënë që barazim del loja. Jemi ne ata që vendosim. Për sa kohë që do më lini jashtë, s’keni për të fituar. Ne ecim më shpejt!

Skënder Gjinushi: Për të shkatërruar Shqipërinë mjafton një Berishë, për të shkatërruar kombëtaren ishin dy. Nuk kishte si të ndodhte ndryshe.

Bamir Topi: Kështu është kur në vendin tim në tribunë ulen njerëz nga shpellat, që nuk dinë ç’është qytetaria.

Kreshnik Spahiu: Loja ishte një shembull i pastër i marrëveshjes Rama- Berisha. Njëri bëri gol, tjetri hëngri gol dhe Shqipëria me këta do mbetet në vendnumëro. Kemi 22 vjet me këto pazare. Vetëm kuqezinjtë bëjnë ndryshimin.

Nard Ndoka: Kur del barazim një ndeshje, as ke fituar, as ke humbur!

smiley

smiley

Ty të falemiderit shumë se me këtë videon na solle prapë në botë. Kishim lënë punë plot pas dore. Megjithqë vetëm gjumi të shpëton prej librit muzeal "Da Vinci Code" të kapur nëpëmjet detit poligrafik në kaçurrelat me epos personal të kësaj romakeje të vonë.

In Chloe, a great city, the people who move through the streets are all strangers. At each encounter, they imagine a thousand things about one another; meetings which could take place between them, conversations, surprises, caresses, bites. But no one greets anyone; eyes lock for a second, then dart away, seeking other eyes, never stopping.

A girl comes along, twirling a parasol on her shoulder...

PD-ja e "djathte"

Ali asllani e ka thene kete apo ali podrimja?

Jam i lumtur qe marr pjese ne hidherimin tuaj

Dance At The Moulin Rouge

Henri De Toulouse-Lautrec

Cage-free chickens

Pula pa uje?

ngaqe rriten ne menyre natyrale, kur bie shi pikon catia.

Pra ti po thua se peshqit p.sh. nuk kane gje per te mesuar nga bashkejetesa ne komunitet e pulave? 

Di gje ti vella ku i pikon catia peshkut?

Po ja, ketej nga pa-pasqyra sikur thone. Me te degjuar e kam se jam i ri smiley

Qenke keq nga syte dhe nga veshet, ketu nuk pikon, ketu deti ka marre te caren nga era e lindjes (a shkopi i atij, ne varesi te perspektives).

Ketu deti ka hyre ne kavanoz (tm: you) smiley

Ah, po t'u rregulloka shikimi, dhe thone qe peshku nuk sheron.

Po. Por lind dhe pyetja: nga se te semur? ama... Ja te bej nje perpjekje prej fillestari pervojepak: ngaqe peshqit jane si sardele ne kavanoz?

E, shtrohet problemi sa det duhet derdhur qe te futen sardelet. Diten e mire tani se me duhet te dal te kullos (syte).

smiley

Diten e mire. Kullotje te mbare.

Te jete vera apo zgjedhjet pergjegjese per rritjen e peshkdashnortendencave?

Ka mundesi qe mund edhe te kene rene ne dashuri  me veten, duke perdor 2-3 nick name..eshte nje kenaqesi qe ta jep vetem peshku..

O Vlora, po ta pyese vajza jote te atin, kopje:

Pse nuk flasin fare per seksin ne fushate ?

Ueeeeeee ca parakalimi Alonso smiley

Donzhuani i Grabjanit i cili ka ndare 18 gra smiley

ehhhhh  qe sjam beqare  smiley ca fati o ca fati smiley

LEFTI i paska lon ne burg te shkretet.... ne vend te merret me fakiret vjen dhe ben zhurme ne peshk.

C'azil mer derman keta paskan qene ne radhe per tu hedhur matane ne Britani smiley

Dhe ku i paskan arrestuar ne Calais.

Po mire ket kontraten si e kontrrollojne si zbatohet apo hedhin firmat cdo here qe shkojne ne krevat keta? smiley

Bluje piperin motër

Shkërrmoqe kokërrmkokërr

asaj! çe ka krahun.

revole me mulli


 

c'o kjo me darka e fundit ?

Kac Islami eshte antikomunist i oreve te para.

Eh kjo puna jote kapo "demokrati" eshte njelloj sikur talebanet te akuzonin Al Khamenin e Iranit per ekstremizem islamik smiley

Se c'po behet nje lemsh andej nga tema me 29 pika...o xhib ca shkruajte se na e mbyllen...

Nese mendoni qe duke bllokuar temat qe ju shkelin ne kallo i beni dem ndokujt, ta dini qe vetem vetes i beni dem.

Kjo besa, rrezik me t'myt dhe ne toke te thate. smiley

Po kush po e ndalon mor pjeter , me gjithe qejf mer me shku robi me u myt smiley

brado, e more vesh ca i kish ndodh kushurinit te 5 te xhibit? duhet me i shku per ngushllim tani?

smiley

ne fakt desha me i mor leje xhibit por se pashe verdalle smiley

ishalla eshte koha mire neser smiley

Pashe kryeministrin sot,kishte vajtur ne velipoje...sa me kenaq ai mua !

.

Sali Berisha558.274 pëlqime · 48.169 bisedojnë për këtë

 

Edi Rama356.309 pëlqime · 62.841 bisedojnë për këtë

Kush ka me shume?

epo ne fund te fundit o Muco burgu per burrat eshte

Nard Ndoka

ku duhet te klikosh kur do te postosh dicka per blogun smiley

klikoj tek  ruaj , dhe e bera dhe para nje muaji dy here dhe nuk u postua ........asnje ( jane dy sjellje )

dikur aty klikoja - ruaj  -  dhe s'ndodhi ndonje problem

pervec faktit qe ndoshta moderatoret nuk jane dakort me kontekstin, po te pakten na jepni feedbakc

eshte etike dhe profesionale. smiley..

 

Edhe ju musulmanet ne Kosove  e keni pak tendencen te beni viktimen kur debatohet

ëëë?

Shh Nard Ndoka n Opinion smiley

dhe jo vetem ai smiley 

Eshte kthyer ne super show "debati" politik smiley

nuk  e di. mua me hutuan. smiley 

mos shif kaq shume, se kta te prishin stilin smiley

nje combo horror :

Avukat Ngjela+Fahri Balliu+Qim Peka+Nard Ndoka+Rakipi

dhe futja vetes ne fund

Paneli me fantastik qe kam pare deri tani ! smiley 

avukati perdori fjalen "arketip", kurse Balliu "psikoanalize" smiley 

Kurse NN e kishte reformu shendetesine kur ishte Min smiley 

kurse Peka, kishte qene 10 vjec kur vdiq "xhaxhi" (si edhe ka nje kollare sugjestionuese)

aman ruzhe te keqen, se mos na vrasesh veten. duro se do rregullohet ...

po ty ca pune t'prish i here ë ?

jo mi se i mungon peshkut masanej. se je si spec djegs ketu, jep shije.

jo mi jo...

po mi po ...

 Erion Habilaj"Fjala REFORME eshte degjuar per here te pare kur une isha minister i Shendetesise"!..N.N sanitar looool

Brado. Ca bohet te shpia jote mer cun? Po shof i tufe zoçkash tani ne 2 te nates me flamuj Lsi-je ne dore edhe i tip me kollare qe i rri te koka. Njofto partine shpejt se po te bo puç Likja poshte shtepise smiley

Paskan perfitu nga rasti qe skam qene ne shtepi Pateko . Pastaj keta sikur me ne jane smiley

We we we. Ca uniteti kane keta mengjarashet. Keta te Lsi-se qe po vejne flamura te shpia Bradit i thane i plake: Voto per 25 none. Ska gje te keqen nena se ja jap 29-tes njesoj eshte. Jooo moj nene ca 29 leshi - i uleriten keta smiley

Ueeeee mraft pika. Ka pas qene Koventa e gruas e Lsi-ste sot ne tv. Si e huma un kshu smiley

Do i kete ngrejt peshë Likja.

fiqo, ca mora vesh, e cun T. Teabow ne shkolle te riedukimit me presor Billin?

Holy wow. Qeka e vertet. 

Vjet kishim 85-on n'internship.

Flutura

 

Kalendari  i shenuar me te kuqe

Romantiket e pandreqshem  besojne tek fluturat ne bark

dhe meditimi qe rrit masen gri

bashkohen ne lakuriqesine e ishujve te virgjer

Sa i kam ndjekur fluturat !

 

Fluturat ne bark qellojne dhe struken

dhe kthehen perseri

si shkuma e dallgeve te detit

qe i afrohen bregut

per t'ja lene rradhen dallges tjeter

provokojne simfoni

 

Semundje kronike si rrudhat ne balle

qe levizin ne menyre harmonike

sikur te ilustronin fjalet

dhe fluturat ne bark si trofe neper mure

Ai qe ndiqte fluturat dhe ajo qe i leshonte ne ajer

 

Fluturat ne bark pa ty nuk jane luks

sepse nuk do te kishin kete ngjyre

as forme

ndoshta nje tjeter perplasje

as date te kuqe ne kalendar

 

Flutura e jotja eshte? 

po smiley, copa copa u mundova t'a arnoj , jane tentativa per te pare deri ku mund te shkoj , por e shoh qe anoj me shume nga proza jo poezia smiley

korigjimet i pranoj me kenaqsi

“Now I will tell you the answer to my question. It is this. The Party seeks power entirely for its own sake. We are not interested in the good of others; we are interested solely in power, pure power. What pure power means you will understand presently. We are different from the oligarchies of the past in that we know what we are doing. All the others, even those who resembled ourselves, were cowards and hypocrites. The German Nazis and the Russian Communists came very close to us in their methods, but they never had the courage to recognize their own motives. They pretended, perhaps they even believed, that they had seized power unwillingly and for a limited time, and that just around the corner there lay a paradise where human beings would be free and equal. We are not like that. We know what no one ever seizes power with the intention of relinquishing it. Power is not a means; it is an end. One does not establish a dictatorship in order to safeguard a revolution; one makes the revolution in order to establish the dictatorship. The object of persecution is persecution. The object of torture is torture. The object of power is power. Now you begin to understand me.” 
― George Orwell, 1984

What makes PPU good? Our people.

oh my

2 te preferuarit e mi smiley Per gjeniun s'kam fjale, ka lindur per skenen, per t'u shkrire brenda cdo kenge qe zgjedh te kendoje, Pirro nga ana tjeter e ka qare kompozimin!!

Perfundimisht pacensura eshte ose parajsa ose ferri i Peshkut.

vizatoje  mbi leter, e mundesisht aty ku i bie te jete pjesa e kokes qe perkon me trurin, te jete gozhda qe varet ne mur smiley

Parajse me kandrra

smiley

E gjeta me duket...

Sh e bukur kjo foto. 

Kush, si, ku? Care 2 explain a bit...?

Ragazzina albanese.Foto storica.nxjerre nga nje arkiv smiley

nga Shqipëria e mesme? smiley

Perle ne fakt| Faleminderit. NGjan shume me djalin e stampuar tek 5 frangat e arit. Ndonje historik per foton Elba?

Eshte vajze veshur me kostume popullore . Ne fakt ngjan si djal , e megjithate eshte femije dhe fotoja eshte vertet e bukur . Fatkeqsisht nuk kam me shume info sot  ,ma  nisi nje mikeshe ne facebook por do t'a pyes nga cili arkiv e ka nxjerr dhe pak me shume detaje

ky femija  sec ka  ate pamjen  klasike te femijes engjell,   natyrisht  pikturuar nga mjeshtrat e mesjetes..smiley

Belulo, gjeje kush e ka thene kete:

"Nje femije qe ka ate pamjen klasike te femijes engjell eshte nje femije engjellor"

smiley

Bernard Ndoka..smiley

Femije engjell te duket ty bre belul ky?smiley

po  mendoj  qe ka njelloj ngjashmerie  me keto pikturat  engjellore  te mesjetes Tafe...  po ty si te duket?

Eshte hapur fotoja qe kam postuar se mua nuk me hapet?

jo,  nuk ka foto aty Tafe.. as te hapur, as te mbyllur..smiley

tani po, mu me del

 

..smiley

 

mua jo.. akoma me miza..smiley

mu sme del.

As mua,smiley

Tafe, ti nga shkruan,  qe u kane bllokuar  imazhet, nga burgu?smiley 

Jo bre , nga Naples FL shkruaj, po sme kishte bo vaki me pare kjo, fotoja ishte marre nga nje foto e linkut qe dergove ti.smiley

smiley pikerisht.

ncuq, mu me dilte kjo smiley

Tafe , per kete po flasim apo jo , se na lodhe smiley

As muasmiley

une jo e jo

Ka shume debate rreth ketij libri , ndonje mendim nga ju  smiley

 

Cfare mendimi te japim, per kopertinen? smiley

Disa thone qe kjo veper eshte diçka antishkencore.  Joachim Stuliç ne vepren e tij "Lexicon Latino-Italico-Illyricum" kerkon te lidhi gjuhen sllave duke e paraqitur si ilirishte. Disa thone te kunderten dhe preferojne vepren  e Ilia Garashanin "Naçertanije" si nje veper e cila pershkruan autoktonine e shqiptareve dhe sllavi Garashanin nuk hodhi bazat e debimit dhe masakrave karshi shqiptareve, perkundrazi kerkoi te mbroje autoktonine e tyre...E kur s'i ke librat ne duar s'mund te flas dot pa baza . ndaj pata kureshtje mos dikush ketu ka me shume info

 

 

Per ata qe nuk e kane lexuar akoma..

Moskë, hapet shkollë për seksin
oral, 130 femra duan të mësojnë

 MOSKE- Në kryeqytetin e Rusisë është hapur shkolla e parë e seksit oral dhe brenda pak ditësh regjistrimet për të marrë pjesë në të kanë qenë të pabesueshme.

130 gra janë regjistruar të marrin leksione nga mësuesja e re Catherine Lyubimov për “seksin oral”.

Leksionet zhvillohen një orë në tre ditë të javës. Grave dhe vajzave u mësohen teknikat më të mira të seksit oral dhe kursantet mund të praktikohen duke u ushtruar me banane apo me vibrator.

"Mendoj se seksi është arti nr 1. Çdo grua në krevat mund të jetë aktore por dhe regjizore e fantazive nga më të ndryshmet me partnerin e saj. Nëse do të jetë e aftë në tenkina të ndryshme seksuale suksesi i saj në sytë e mashkullit është i garantuar” thotë mësuesja Lyubimov, psikologe ruse e specializuar në seksologji. Nuk bëhet fjalë për një ide origjinale moskovite pasi edhe në SHBA po hapen shkolla të tilla

 

Aman te hapin dhe nje ne Shqiperi te na sqarohen mileti se do na vdesin injorante , edhe pa shaka hic e them

se gruaja e ben burrin ose e ndreq smiley

Per ata qe nuk e kane lexuar akoma

Sa ta vesh ne cdo teme, me mire e kishe hapur teme me vete smiley

smiley

Burri: Ec pra m'trego ca ke mesuar, se ke 3 jave qe vete n'shkolle.

Gruaja: Jo, presorja tha te mos bejme praktike ne shtepi pa perfunduar kapitullin e topeve smiley

E pse u dashka klase per kete? Thjesht mund te shkoje ketu.

Sepse...and I'm sorry I have to say it, but...

Mos beso gjithcka qe sheh.

Une e kisha nga femershqipervoja, sic do e kete pasur ai qe ka bere ate kartolinen, though in fairness ajo s'kishte shume praktike, do ishte kandidate perfekte per kete shkollen qe do hape Ketlina n'Tirane lol

Femrat ne Shqiperi jane te etura per liri dhe per diplloma..smiley

Ti e thua me shaka po shife kur te hapet si biznes: AO (Akademia Orale). Dhe ke per te pare qe do civilizohen dhe burrat shqiptare, s'do i kerkojne me grave byrekun dhe dybekun kur te kene perfektfellekun.

Pse kaq paragjykues ndaj burrave shqiptare? Eshte folku deshmitar qe ne kohe te qepes se qeruar. 

E kam fjalen per masen qe mbyt pakicen smiley

masa akoma ushtron tabune - kshu i do kjo mushka ime drute ose ose bej si te them une e mos bej car bej une

Edhe nje gje kam deshire t'a them meqe u ndodhem , jo pse burrin e kam tirons , por sa gjysma e djemve tirons apo durrsak , dembabadem e ,  te ishin djemte e tjere, ndryshe do ishte puna e tabuse

ps ka perjashtime por keto dy qytete kane perqindje te ulet kompleksesh ne gjinine mashkullore karshi femres.

Po pse rri akoma tek Ppu -ja? Kthehu dhe veri shpatullat biznesit qe ke menduar..

Ai biznes s'do shpatulla do p...asionin e nje zantlleshe.

Tirona, s'behen ato pune duke i rene tjetres me librin e folklorit n'koke bre, por as me ekuacione n'derrase te zeze sic e mendon Ketlina lol

Libri folklorit ia kalo ketyre shkollave ne kthese. Ka pervoje te koncentrume aty. Po leje s'e mos i dekurajojme keto bizneset e reja, se i prishim pune dhe partive me ato premtimet e punesimeve. 

Po e pe keq dhe masa ekstreme aplikohen kokes. 

Po e pe keq dhe masa ekstreme aplikohen kokes.

I sure hope you don't mean electroc*cktherapy smiley  

 

i prishim pune dhe partive me ato premtimet e punesimeve

ya think that's the kinda job Meta promises everyone? lol

Whatever it takes. smiley

Po pate kurajon te gjitha pasionet ushtrohen edhe ato te ndaluarat( N.N) seksolog. smiley

Book page historical, inhabitants of Arta albanians (Document) —

Po te shikosh  me vemendje veshje që ngjason shumë me veshjet e Kosovës,keto janë banorë të Artës sot Greqi, ne tekst thuhet se kjo foto eshte bere para 130 viteve !!!

Ueee Mexica nuk rrafi dot Costariken ne Azteka smiley

Usa tops ghe group tonight. Usa! Usa!

 

The University Council of the University of Leipzig has just announced a resolution to start referring to all of their professors (regardless of gender) as “Professorin”, i.e. the (grammatically) feminine version of the title.

http://www.spiegel.de/unispiegel/wunderb...

Na postoni ndonje teme te re Peshku dhe peshq se ka dite qe s'ka shume te reja smiley

Une kam heq dore, 3 here jam bere mbare , asnje s'eshte postuar. Postim te mbare te tjereve.

Sot jam shume e lumtur..Merrni pjese edhe ju rrocat dhe pocat e peshkut ne lumturine time..smiley

....del gjo naj kafe per ne ? smiley

..edhe nje dreke e mire perpara kafes..smiley

ta ngriti rrogen shefi? smiley

Nuhatjen e ke te forte si qente e kufirit smiley

na fal tashi , se na ofendove rand , me sa e di veten kshu as per rroce as per poce se mbaj , 

ju rrota edhe shkon smiley

me behet qefi qe je e lumtur

 

words are not necessary. 

 

s'me hapet mu

eh ka naze. s'e di...

sa inat , provoje prap ....edhe dje kshu bente naze me duket

ja edhe i herë.

prap del me kryq , admini help ??

.smiley

 

Kadare si Enver Hoxha, një gjeneral i ushtrisë së vdekur!

Publicisti i njohur amerikan, Stephen Schwartz thotë se shqiptarët e shpëtuan nga mërzia, nga cinizmi, dhe nga pavlefshmëria e jetës si gazetar i lajmeve.

Schwartz, i cili është njohës i mirë i historisë dhe i letërsisë shqiptare si dhe një kritik ndaj shkrimtarit Ismail Kadare thotë se Kadare kurrë nuk do ta fitojë çmimin Nobel.

“Kadare ka shkarravitur kryesisht noveleçka që vlejnë vetëm për lexime pushimi. I pajisur me një thesar të peizazhit shqiptar, të kulturës dhe historisë, ai është i paaftë të zhvillojë karaktere apo të ndërtojë narracione imponuese. Ai ishte dhe është një therrë e ngritur në pozitë të lartë nga ana e Enver Hoxhës. Hoxha ka vepruar sikur të thoshte se ‘Shqipëria fillon me mua’, dhe Kadare ngjashëm e paraqet veten sikur thotë se “letërsia shqiptare fillon me mua”.... Kadareja është një njeri i cili pasi është i vdekur dhe i paaftë për të çuar më shumë pluhur, do të harrohet shpejtë dhe me meritë... Ai është bërë personi që një herë e kishte përshkruar: një gjeneral i ushtrisë së vdekur”, ka thënë Schwartz.

S'ka me keq kur ja fusin kot dhe behen koncize me mekanizma te tille sulmesh , nuk e pyeti njeri dhe as nuk ka perse te na jape pergjigje bindese .

Kapo si e ke hallin er bir ?  smiley

Kur dobesohet robi me shpejt, kur ecen me hapa te shpejte per te mos thene me vrap, apo kur ecen me hapa te zakonshme? smiley

ca eshte kjo quiz? smiley. Varet nga robi. Ma merr mendja ate kur ecen shpejt, se dhe djeg me shume, se fillon e nxehet, e kur nxehesh, fillon e avullon nga nje cik. smiley

Kush nxehet kemba? smiley

gjembi lagja ime ka plot qe edhe ecin nga dy ore.....dhe kur kam pare njeren para ca kohesh pa frike kishte humb nja 50 kile , ishte transformu , po kishte problem se i varej mishi normalisht duhet te beje operacion plastik per te ardh ne vete .

pra ide te mire ke , se po arriti puna deri aty smiley

edhe une e kisha nji pershtypje qe gjembi = Moza

U pa puna po hap prap llogari tjeter , ta kem ne xhep ne rast rreziku . une mire e pata ne fillim me tre llogari po ti br3dh ma prishe punen , shef ca ban mileti , rrime ne

apo ke dhe ti me shumice ?

une 1 laj-thaj. Ma bllokun iher ket dhe hapa 1 tjeter po vec 1 koment kam bo me ate. Nqse ke nevoje najher, me thuj ta jap borxh ose kunder naj shperblimi modest

Keni shi deri tani. Ta shifni ju me taksen progresive a i mbani dot dy, apo larg qofte, me shume llogari.

smiley

mua te ziun me bllokonin mi , me denonin per agjitacion a propagande nuk mbaj mend gje se dhe me kishin helmu me ilace gjumi smiley

E pse jo? 45% e familjeve shqiptare kane nga dy shtepi.

Po sa do ? po per festa a bo ulje ?

Varet me ca menje do votoni.

Po ne qe do votojme - hyp ktu ene  vraj stambollin smiley qysh duhet t'a kemi menjen smiley

top apo qyp smiley

Prap, rendesi ka si do votoni ne menje, virtualisht dmth.

Jo ti s'e ke keq se kemi edhe ne njerzit atje ne Shqiperi qe na e degjojne llafin , llafi bie , dhe ato do votojne , pra me shkuesi i bie te votojme edhe ne smiley

du qe 20 vota te fisit tat te shkojne per PPShR me kryetar shokun Marko Dajti, komunist i vertete qe beson te Zoti

komunist i vertete qe beson te Zoti

...dhe tek marijuana.

lene lene se iku

Edhe CIA ju ka zili. Qe te dy, po Elben paaaaak me shume. gjezzzzz! 

gjes gjembi

gjes gjes

Kjo eshte brand me vehte apo si pune pazari oresh?

E bleve ? apo ke ber plan smiley

me histori une s'mbaj ore , fiksimi im kepucet dhe cantat

Dhuratë. 

11:11smiley

Sugarman by Rodriguez

Sugarman
Won't ya hurry
Coz I'm tired of these scenes
For a blue coin
Won't ya bring back
All those colours to my dreams
Silver majik ships, you carry
Jumpers, coke, sweet MaryJane
Sugarman
Met a false friend
On a lonely, dusty road
Lost my heart
When I found it
It had turned to dead, black coal
Silver majik ships, you carry
Jumpers, coke, sweet MaryJane
Sugarman
You're the answer
That makes my questions disappear
Sugarman
Coz I'm weary
Of these double games I hear
Sugarman (x7)
[....fade to echo]
Sugarman
Won't ya hurry
Coz I'm tired of these scenes
For a blue coin
Won't ya bring back
All those colours to my dreams
Silver majik ships, you carry
Jumpers, coke, sweet MaryJane
Sugarman
Met a false friend
On a lonely, dusty road
Lost my heart
When I found it
It had turned to dead, black coal
Silver majik ships, you carry
Jumpers, coke, sweet MaryJane
Sugarman
You're the answer
That makes my questions disappear.

"Sot dua të flas edhe për ta dhe kam një dëshirë të thellë të besoj se ata janë këtu duke më dëgjuar, siç dëgjova unë para pak ditësh gjithë kërshëri mbesën time Alesian duke i rënë pianos në saxhon e saj të fundvitit."

Dmth kjo ka vdekur apo si?

Nënkryetarja e Bashkisë së Tiranës, Jorida Tabaku ka reaguar sot për aktivitetin e organizuar nga PS, “Tironsit për Rilindje” : “Edi Rama u kujtua sot për rilindjen e tironsve, duke u fshehur pas Lind(j)es. Si tironse ... Tironsit, z. Rama rilindën më 8 maj të vitit 2011."

U morr vesh kur rilinden tironsit. Po di  gje nenkryetarevica kur u ngjizen? S'po pyes me shume. 

Nuk e citoj me, por me emigron me not logjika e ketille: "Gjyshja ime thonte 'Masi ti nigjosh fjalën tjetrit vreji punën tkeqen nona'. Dhe puna e secilit sot është që masi ka nigju fjalët të vrejë punën e vet si qytetar duke votuar", sepse eshte mistike e gjalle, ajo po thote "Tjetri je ti", sidomos kur vren punen tende si qytetar duke votuar."

Se kur e nese citon, eshte pune per ty dhe jo per mua.

Tjetra qe vren.  

po ti kur vrejte ngjove fjalet e mia, te kesaj apo te tuat? se fjalosesi, vrensi dhe votuesi duhet te jene i njejti person, kjo del e qarte ne citim.

Se si vrejme, eshte pune.   

Haha ketu me carmatose, do votoj per ty.

Marre nga faqja e votes se bardhe:

INTELEKTUALI SEZONAL. Më poshtë po paraqesim një komunikim të shkurtër të ditës së sotme në faqen FB të Artan Fugës.

Vota e Bardhë: Profesor Fuga, prej disa muajsh në Shqipëri po diskutohet dendur mbi votën e bardhë. Para pak vitesh ju keni bërë një artikull mbi votën e bardhë. Tani që kjo çështje po diskutohet gjerësisht ju rrini në heshtje. Të jesh dijetar nuk mjafton për të qenë intelektual. Vetë jeta e Jean-Paul Sartre veprat e të cilit trajtoni me studentët tuaj na e tregon këtë. (https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10151475686683596&comment_id=9117531)

Artan Fuga: Vota e Bardhë, nuk kam fare qejf fare kur dikush me pseudonim guxon të japë leksione të tjerëve, të më bëjë moral, dhe aq më shumë të provokojë manipulim. Po të kisha një votë do ta kisha dhënë kundër teje. Se kur flas unë, se kur protestoj, se kur hesht, se kur fle, apo se kur votoj për këdo ma do qejfi është punë për mua dhe jo për ty. Kujdes se edhe një herë tjetër një koment i tillë dhe do të konsiderohet shkelje e rëndë etike. (https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10151475686683596&comment_id=9117557)

Un si Alidea nuk them thjeshte intelektuali sezonal , them pseudo intelektuali, pasi besoj se nje nder karakteristikat themelore te atij qe mund te gezoje emertimin intelektual mes te tjerash eshte kurajoja!

Uaaa? Po ai cpati? Mos i kane premtuar gje minister arsimi?

Sa naive qe jeni mer, aq naive sa qe besoni se ato qe mendojne duhet te mbeshtesin nisma kaq naive. smiley

Ore Hoppa ne nuk e ftuam te na mbeshteste, por te shprehej ndaj kesaj nisme pro apo kunder me argumentat e tij smiley  faleminderit per lulen. 

qasje e gabuar.

une Fugen se fus ke lista e intelektualve per vete. larg qofte ke lista e dijetareve pastaj

problemi eshte se kta te votes se bardhe, dhe e fusin ke lista, dhe tallin bythen me te smiley

Dhe ai e ka tregu veten mandej.

e ke parasysh ate skecin me koco devolen dhe Ceken e beratit : 'bytha jote profesor' smiley

ja fiks njashtu

Po tani mo ne ti, shpirti i kundershtimit as always smiley E futem meqe mbahet 

jeni bo dreq ne ju mo,

i demaskut dhe kta profesoret e b,.,thes smiley

 

per her te pare (dhe te fundit) e kam pa ne TV, ne nje vizite ne Albanie (tm Pjer), ishte emisioni i Canit, dhe ky u mante si me i mencmi ne bordin e drejtorve. dmth kur fliste ky bohej qetsi.

me pas nuk e pashe me plepin tim, tha.

Un nuk ia kam lexu noj liber me than te drejten, por e di qe shume e shohin si filozof ktu, nje friendse me pat than qe i pat bo preface dhe librit te te ndjeres saint eleonore, personalisht e kam ne faqebuuk dhe ne disa statuse e kam kritiku , po nejse me ket reagim, perfundimisht plotesohet mire tabloja smiley 

po, po. ky dhe e. tupja. e kam pa tallje. i qujn "pesha te ronda".

Ka lezet smiley dalin vete dhe llogoristet dhe  hidden ones smiley te pakten ja njofte nje te mire votbardhizmit ne ti smiley 

Cani thote per kete, filozofi im i preferuar. Ilac eshte ai rregulli i treshit.  

nqs e ke pyetur ti por c'rendesi ka, edhe dikush tjeter, ajo menyre te drejtuari eshte arrogance.me kujtoi nje emision ne top show ku ishte dhe kjo Guma.me duket ka qene studente tij.po t them i hidhej si mace eger ne fyt.ai i shkreti duke i thene t lutem me ler te mbaroj, ajo, sa hapte ai gojen, i hidhej  si mace ne fyt.u djersit akademiku.po nxenesi del me i mire nga mesuesi, pa dyshim.madje nxenesi t thot:ik er mos m ca trapin. 

e keni bo ket levizjen e votes se bardhe si levizja e kristit-shume subversive.nuk behen gjerat me arrogance.dmth une perpos si ide dhe synime, kam problem dhe me qasjen.

Spiritus.. po ja fut kot po hajt. Nuk e shoh kerrkun arrogancen ne ket mes. Megjithate keep going dude!

poetet qeshen hidhur: eshte i marre

i marri mburr pa turp veten e tija

kjo ndodhi nje mije e ca vjet me pare

kush qe i marre, e shkroi historia.

Para dy javesh pashe nje interviste, nja 25min e gjate tek oranews, per "Renia e Qytetit". Ate liber e kam lexu dhe me eshte duke shume fyes ndaj inteligjences time dhe plot gabime (nuk po flas per ato drjetshkrimore). Do ti qe ky duket se kishte harru se çkish shkru ke libri dhe tashi tek kjo intervista po dilte nga krahu tjeter me ato qe fliste. Dmth, nese tek libri, Fuga te linte shijen e njerit nga e djathta ekstreme, tek kjo intervista te linte shijen e nje marksisti. Only in albania!

Shume here jam bere gati te shkruaj nje 'analiza' kritike per librin duke perdore njohurite e mija professionale dhe ato te cilat jane publike qe secili nga ne mund ti kete ne perdorim, por pastaj ndalem dhe them se sja vlen. Dmth nje shkrim qe do ja dhjeste fare librin. Plus qe tek shikoj se si i puthin bythen dhe kembet aty ne fb, me behet te bej vetvrasje nga niveli popullit e mbi te gjitha i studenteve qe i rrine nga pas dhe e mbeshtesin per cdo gje qe thote. 

Po beje mo Hoppa, ore nuk ju kuptoj keni kaq mundesi e kapacitete per te bere gjera dhe ncuq . A e di ti se sa e lavdrojn ate liber ketu, me thone eshte nje must! 

Po une detyrova babin ta gjente se sben ate liber e te ma dergonte express, ngaqe kisha lexu e pare ne lajme se çflisnin per te; e kur mora librin dhe qe nga leximi i 10faqeve te para mesova shume gjera te reja, siç ishte molla qe i kish rene ne koke ajnshtajnit tek po hante koshar food poshte nje peme(une e dija per njutonin), e pasta kerkimet e zbulimet per gravitetin kishin shperthy... Do ti qe u futa ne internet per te kerku per mollen qe i kish rene ne koke ajnshtajnit, por nuk gjeta asigjo. I bona nje telefon nje professori rus qe me ka dhone mesim ketu, as ai sdinte gjo. Boh! 

Mu me vjen keq qe nuk kam mbajte shenime gjale leximit te librit, sepse ju do qeshnit me lot, dhe do e humbisnit edhe ate pak respekt qe mund te keni per veten tuaj, si shqiptar. smiley

 

mos e bej.

lere te shperbehet prej vetes dhe natyres. smiley

Hik mor  ti , ne vend qe me  e nxit ben te kunderten smiley mir mir vetem mos te pafsha smiley

pse nuk e ben nje kritike te librit, qofte dhe ke peshku, interesant do ishte.me duket Fuga tall pak leshte me te gjithe, duke perfshire dhe veten.dmth as veten nuk e merr aq seriozisht sa e marrin te tjeret dhe me kete situate ai tallet.

Peshku? No, se boj dot. Nuk du t'i marr shkelqimin Pjerit. If you know what I mean. smiley

TijeCOKEHEAD

na cat trapin me voten e bardhe.....

je me fat, se te pakten e paske kuptuar instruksionin e presupozuar... gjymsa robve do ta lene fleten e bardhe... smiley mish per top...

Po afron father'sday .June 16,2013 . E degjova  ne radio tek isha ne makine dhe buzeqesha me vete sikur te me kthehej ne ate seconde gjithe dashuria e trasheguar prej teje i dashur baba. Si ikin ditët.Javët...muajt, sot mos të ishte për ty  me siguri mbasditja ime do kishte rrjedhur në një tjetër drejtim.

Mu kthyen ne koke gjithe ato kohera dhe e di sa here qe flas me ty do te pres ato fjale te  vyera qe cdo vajze do te kishte deshire t'i degjonte nga babai i saj.

I pari kujtim që përshkroi mëndjen ishte ndërsa prisja ty të ktheheshe nga puna, e gjatë dremitjes, të merrja biçikletën tënde dhe dilja xhiro rrugëve të qytetit  pa të marrë leje....shpesh herë duke u harruar më gjatë se orët e tua të gjumit, gjithnjë duke i ngjitur shkallët e pallatit në majë të gishtave si hajdute  dhe gjunjtë e rrjepur me gjak sa herë rrëzohesha nga biçikleta.

Të ishe sot me mua , do të ftoja të pinim ndonjë kafe bashke. Me siguri  do merrje nga unë  një përqafim femije dhe nje faleminderit , thjeshtë do doja të të dëgjoja ndërsa tregoje dhe duart e tua do lëviznin në mënyrë te njetrajtshme me fjalet , sikur të ilustronin më mirë ngjarjet.

Me vjen inat se ne 16  Qershor do te "zbuloj"   që këtë vit ti i dashuri im baba ke një vit më shumë, dhe une një përqafim më pak në mëngjes.

Aman o Elba se na perlote smiley

.........smiley  , mos ma vin re , kam qen goca babit smiley , dhe nuk pajtohem dot me mendimin e largesise ndaj tij , eshte nje konflikt qe fle dhe ngre krye , sidomos ne dite festash  .....si sonte psh .......me fal nqs te kam prek

E kalova shpejt me nje vjershe.. smiley

E babas jemi te gjitha. smiley

E di ,  interesante eshte kjo lloj lidhje " kimike"  me babain , me sa duket une qe skam djale s'do t'a "shijoj" dot lidhjen e natyres tjeter smiley

Ti ke per te dashur shume dhenduret..smiley

mbase smiley

Eh Elba...lidhja e nje vajze me babain e saj eshte e vecante, e pazevendesueshme, dhe anasjelltas smiley

Cast biblioteke:

Vizionet e Qarta te Pjer Thomasit

Jane ngjitur me Peeling the onion te Gynter Grassit.

Paska qene peshk plak. 50 vjecar smiley

Edhe ketu keni fshire nje shkrim timin ??

There is never jealousy where is not strong regard.

Washington Irving.

smiley

 

u befshi qen e mace!

 

hahahah

 

kam dy ore qe qesh si budalla smiley

Ti mire qe qesh , po te  imagjinoj se sa shume ka si puna ktit , kushedi sa me lendohet korja cerebrale  smiley   dhe  mundohem te mos sforcohem smiley

Kush ma ka merzit Elben! smiley

smiley E kan kap me mu inatin . nuk lane koment pa me fshire .Nqs kjo gje u transmeton vecse kenaqsi , go ahead and make your day smiley

Bej nje kerkese. Per femrart e blogut qe nuk duan te marin pjese ne debate poltike , hedh kerkesen te kete tema te vecanta sociale te perditshme . Pak me kujdes per femrat e blogut . Na e keni kthyer peshkun si kuestura e toger Ruinit

Ah mi Elba, te isha une administrator i peshkut e shikoje ti. Po s'kam gje ne dore tani! S'kam gje ne dore! smiley

Ehhhh ne kaluam me sukses 97-ten, pyesim ne per nje cop peshk !!!

Ne emer te modes !! 

 

 


Gezuar per prindin tim-kuptimin e jetes sime dhe per te gjithe babushet kudo si ndodhen!

Gezuar per prindin tim-kuptimin e jetes sime dhe per te gjithe babushet kudo si ndodhen!

Shume i cuditshem ky perceptim. Prindi, kuptim i jetes se njeriut? Eshte si te zhveshesh lekuren tende e te mundohesh ta veshesh per se mbrapshti.

I know, but he means everything to me smiley

Forgive and forget?
August 9, 2008

There is something inside you. You can't always feel it, but it's deep within you, festering. There are times when it moves to your brain and you almost go crazy. Sometimes it lies in your belly and digests you. If you can't get rid of it, eventually you will feel its effects in your physical health.

What is it? What is this canker that so easily destroys us inside?

It's anger. It's hurt.

Sometime in your life, someone did something or said something that hurt you deeply. It happens to everyone. Perhaps you've forgotten about it, or you try not to think about it. Maybe you have avoided the person who hurt you. The scab on this hurt is always there and the wound never heals. It doesn't take much for that scab to open up and the wound to burn fresh. If you know it for what it is, you feel hurt by this person. If you haven't examined the wound that closely, what you feel is anger. Anger is a secondary emotion, used as a defense mechanism to cover up embarrassment, frustration, sadness and hurt. Although anger is just a symptom, it's deadly enough to kill.

Harboring anger and hurt feelings can actually make you sick over time, and lead to unhealthy addictions. Everett Worthington, Jr., a clinical psychologist and professor at Virginia Commonwealth University, has completed studies that show people who won't forgive the wrongs done against them have more stress-related disorders, lower-functioning immune systems, and more cases of heart disease than people who forgive.

Despite the phrase "forgive and forget," forgiving does not mean forgetting. It is probably not even possible to forget a deep hurt. What forgiving is, is to let go of resentment and thoughts of revenge, the bitter ties that bind us to the one who hurt us.

Forgiving someone is not an easy task. You cannot just skip to the part where you feel better. Deciding to just "let go" of the hurt or trying to forget it will lead to failure. Those are quick fixes and only mask the anger. It will resurface. You must go through the steps of feeling and owning your emotions, consciously deciding to try and forgive the other person, compassionately putting yourself in the offender's shoes, and then extending forgiveness.

Një tablo e Maks Velos me titullin “Diktatori” është bërë pjesë e koleksionit të Luftës së Ftohtë në “Wende Museum” në Los Anxhelos

Tabloja e Velos quhet “Diktatori” dhe është veçuar nga drejtuesit e muzeut, si një tablo e tepër e ndier për mesazhin që mbart. Vepra është një portret i ish-udhëheqësit komunist, Enver Hoxha. “Në këtë tablo përshkruaj portretin e Enver Hoxhës… Është një skelet me kurorën e mbretit. E kam menduar si një njeri që synonte dhe e arriti mbretërinë pasi vdiq. Komunizmin e ktheu në një mbretëri”, thotë Velo.

 

Bobo sa i shpifur , nightmare

Keshtu thua ti, po ka njerez qe ferkohen edhe duke pare kete

kapo I see your Max Velo and I raise you to Sadik Kaceli!!!

ata qe besojne te djalli ??  smiley

cit. "një duet gjenial."

E gjeni kush eshte ne foto ?  smiley 

se mos thush se eshte Leka

?

Photo issue des archives de la famille de Villa-Frasheri / Foto e nxjerre nga arkivat e familjes Vila-Frasheri.

Shfaqja e funit mes lotesh e orkestres simfonike nacionale greke qe shkrihet mas 75 vjetesh.

 

Maternità, di Tagore
Da dove sono venuto? Dove mi hai trovato?
Domandò il bambino a sua madre.
Ed ella pianse e rise allo stesso tempo e stringendolo al petto gli rispose:
tu eri nascosto nel mio cuore bambino mio,
tu eri il Suo desiderio.
Tu eri nelle bambole della mia infanzia,
in tutte le mie speranze,
in tutti i miei amori, nella mia vita,
nella vita di mia madre,
tu hai vissuto.
Lo Spirito immortale che presiede nella nostra casa
ti ha cullato nel Suo seno in ogni tempo,
e mentre contemplo il tuo viso, l’onda del mistero mi sommerge
perché tu che appartieni a tutti,
tu mi sei stato donato.
E per paura che tu fugga via
ti tengo stretto nel mio cuore.
Quale magia ha dunque affidato il tesoro
del mondo nelle mie esili braccia?

 

One evening an old Cherokee told his grandson about a battle that goes on inside people. He said, "My son, the battle is between 2 wolves.

"One is Evil. It is anger, envy, sorrow, regret, greed, arrogance, self-pity, guilt, resentment, inferiority, lies, false pride, superiority and ego.

The other is Good. It is joy, peace, love, hope, serenity, humility, kindness, benevolence, empathy, generosity, truth, compassion, and faith."

The grandson thought about it for a minute and then asked his grandfather, "Which wolf wins?"

The old Cherokee simply replied, "The one you feed."

Po e ndjek njeri Turin e Frances? 

Sado qe eshte turi nr 100, nuk ia vlen te ndjekesh ate bande drogaxhinjsh, prej vitesh tashme. 

Po mos e shiko me ate sy. Kane ngele 2km e fundit, dhimbjet jane te padurueshme, muskujt jane ne pragun e bllokimit, dhe mbi te gjitha... po u rrezove tashi, do biesh ne depression sepse kjo gare (gara e pare e turit) eshte mundesia me e mire per te marre fanellen e verdhe dhe me u quajt kryesues i turit - kjo gje behet shume e veshtire me garat ne vazhdim. lol

Heren e fundit qe me ka emocionuar Touri, ka qene kur Pantani e la Armstrongun si mut ne Courchevel, viti 2000. smiley

Ka qene fitore e se mires ndaj se keqes. smiley

Patjeter qe po, por pervec kesaj, vetem pak dite me pare Armstrongu kish thene qe "e lashe vete Pantanin qe te fitonte ne Ventoux...". Pra shkurt muhabeti, pasioni im per çiklizmin ka nja 13 vite qe eshte sosur smiley

Faktikisht, Armstrong e la qe te fitonte, dhe u bo bythqir kur u tha gazetareve se e la vete. Kjo qe ajo qe e 'detyroi' Pantanin qe t'i tregonte e mesonte botes se Re ca gjona rreth ciklizmit. lol

pardje Armstrong tha nji te vertete te hidhur qe beri shume te rrudhnin buzet:
nuk mund ta fitosh TdF pa doping. Une nuk e shpika dhe nuk mbaroi me mua

Kittel (Marcel) i Argos-Shimano merr fanellen e verdhe. Finish spektakolar!

 

Persa i perker dopingut, kur u munduan me ja fute dhe Eddy Merckx qe ka kene dhe asht ai qe ka ba historine e turit, do ja fusin kujtdo qe te duan. Mendoj se 90% te rasteve jane inside jobs. lol

vec mendo, sa e mundur eshte qe i njejti ciklist te fitoje turin vite radhazi? 
Po pse kush ja futi Pantanit? e detyrun me bo ate qe boni. E trajtun si qen sepse gjasme zbulun qe dopohej ne nji kohe kur te gjithe dopoheshin. Giron e pashe vetem pak vjet prej ktij kanadezit, isha betu qe t'mos e shifja mo prej "piratit" 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).