Përgjegjësitë për autocensurën i ka censura e mëparshme dhe sensi i vetes.

Pa çensurë - 52

298 Komente

Ver re sa filozofikisht i ben shoqeri zeroja ne kllapa poezise me titull "1".

Si dhe qe stresi zakonisht i ben miletin horny, dmth duke gjykuar nga muhabetet e pakta t'p'it ne Peshk keto dite i bie qi fushata qika me pak stresuese se e kaluara.

Sidomos kur koincidon me sezon provimesh, perfytyroje, ne qytet studenti keto dite behet vetem muhabet fushate. O xhib si shkoi ai muhabeti i Iranit dhe perse po i ben bllokade peshku, apo nuk ka perkthyer akoma M. Nano ndonje artikull nga NYTimesi?

kush ta prish! Ventinove all the way!  smiley

hej, shife pak kte kongen me siper. Binte shi ate qershor ne Viene. Anno 2011. Dhe shiun e kane ndryshe austriaket. Ne e kemi "shiu i beharit, si vrap i gomarit", ndersa ata e kane pa fund, te shtruar, sic e do nje stine e gjelber me t'vertet. Nje trok i valezuar i shkolles spanjolle te kalorseve te vertete. Tek ne mer Ron, kur binte nje shi i tilli, njerezit me vrap e brenda, quhej "dite shiu" dhe paguhej me 80% te normes se zakonshme. Dite shiu. Ndersa gjermeni jo vetem nuk struket, por "i thote tramundanes "plac""! Shife Ron, shife, qe me ne fund te bosh edhe pytjen:  si ka munci qe e humen luften kto? smiley

Ein Regen, Ein Volk, ein Saenger!

Qasja ndaj shiut tregues interesant.

si ka mundesi qe e humben luften keto? Une ja bona vetes kur pash ket video...te tmerrshem...pamje te pa transmetume me pare nga ajo qe njifet si Kryengritja e Varshaves.

P.s. Se hapen bytheve disa qe u kacafyten me kulshedren me te eger komuniste ne 91 ne Albanie...shifi polaket cimo, shifi...patric te vertete, dolen nga bodrumet ku i kish fut gjermani dhe thane basta!!!

Patricet tane u mesojshin me qep dhe gjuhe te huaj armikut kuqalash! Jo po ta dish!!!

Ca me ke kujtu. nji liber nga ata te feminis, qe ta lyenin muzgun e alidemit me vernik e me gemstones, si doreza e shpates se atij fisnikut polak: Taras Bulba (hej esht nji tmerr qe ne s'dim rusisht smiley  e kom pas zet ket gjuh kur ne shqipni u msonte falas). 

Ne mungese te librit te gjeta filmin, te cilin nuk e di se si osht, se nuk e kom pa.

http://youtu.be/uSQ30Iji_XQ

ps. popull i bukur polaket. i rezistun gjermonit me gjate se francezet.

E vertete...polaket rezistune shume me teper se francezet, dhe e pagune shume shtrenjte. Me ket me kujtove nje ndodhi. Ne paris shkonim per dreke te nji bistro qe kishim afer apartamentit. U miqsuam me "the regulars" dhe per cudi francezet vdisnin per muhabete politike ne lidhje me ballkanin...shumica qe takova ishin pro serb. Nejse, me thot njeri po te mos ish per amerikanet nuk do kish kosove. I them une po te mos ish per amerikanet nuk do kish as France...madje sot ky restoranti menune do e kish dy gjuheshe, gjermanisht dhe frengjisht.  Nuk i erdhi i mire...

Rrofshin teutonet qe na dhane mundeisne dhe ne pellazgo-ilireve tua perplasim ne fitire dashakeqeve!!!

mire ua ke bo. un kom gati i vjersh ne rast vizite ne paris:

I see world, i see france

france has yellow underpants

ej, po me i gjate se Baraku ky i joni, nqse e vune re te ajo fotoja. te mush synin. tamom stature kryeministri.

po kur thone qe foto eshte e stisur...aty duket qartazi qe Obama po qesh me gjith shpirt...verehen ashiqare xixat qe ka ne sy. I paska mar Ed Rama zgjedhjet!!!

po menohen perqindjet e interesit per 2017, o burr. gentlemen agreement me Ilirin.

e vetmja gjo negative ne kte histori eshte se ai me emrin Dana, me hoqi gjith qejfin e Gill Andersonit (Dana Scully). thash me vete c'borxh te pata mor qofte e pabome mire...

 

Une jam Mimoza, 52 vjeç, mësuese.
Taksat dhe çmimet janë rritur. Rroga nuk na del.
Përse duhet t'i besojmë Sali Berishës? Saliu është lodhur dhe nuk ka më takat! Ai duhet te largohet! 

 

une jam mimoza dhe do votoj PS. 

 

Nje mije ne qendrofshin, do te qendroj dhe vete,Po dhe njeqind ne mbetshin, nuk tundem kurrsesi.I dhjeti do te jem, po qe se mbeten dhjete.E ne mbette veç nje, - une do te jem ai!!!

U bere "ai" ti me? 

Me quajne Viktor. smiley

Ta gezosh Viktor. Po c'tu desh, nuk eshte me mire kjo ane, mire ishe aty. Po s'i rrihet robit thuaj do ta provoje. Besoj namin do besh tani, se i di sekretet kalase. smiley

Flm! Thashe ta provoja, te hyja njehere ne kala. smiley

Je qe je, mund te hapesh nje rubrike me para ketu tek peshku, me sekretet e kalase. Pastaj dhe ca harxhe do kesh patur per te kaluar anen. Namin do besh, do ia kalosh Sales e Edit bashke. smiley

Pa harxhe thjesht ra shi, doli dielli, pastaj ylberi dhe une qe e kaperceva smiley

Mos, e falimentove gjithe ate industri, te cadrave e kam fjalen. 

Po he si po te duket. na jep pershtypjet e para. smiley

Ja se po lexoj literature ne fillim, pastaj praktiken..smiley

Leri qitapet, se noti ne uje mesohet. smiley

Vitori t'u befte nena smiley

Viktori eshte femer tek kenga me siper.. 

Jane fanatike keta, nuk pranojne ndryshimet, ose xheloze. 

Po pra Keti po. Se t'u tek ty tani, ca t'beje Laveri smiley

Laveri ti bjeri fyellit smiley

He se edhe ai do te duhet tani. 

Qe t'ia jap Berishes, per Ramen..

More po mbaje per vehte, me ate do kesh pune tani, vete e kruajte. Apo s'ke arritur tek ajo pjese e manualit. Sidoqofte do ta kesh qe ne parathenie. smiley

Do lexoj liber ne gjinine femerore smiley

Po ti ate e di permendesh, c'te duan librat ty. Le qe ato librat jane kot, o te shkruar nga meshkuj qe s'dine gje, ose nga gra qe duan te eleminojne konkurencen.smiley

Te fakt dukeshe qe dje qe kishe mendje te keqe ti, kur i qaje hallin malit qe u be tunel.

E qamja mbahet mend me shume se e qeshmja, ehhhh c'mu desh! smiley

Mos te bindi ajo komshija qe ke treguar? 

More po mire ti, po i hap bela dhe zones se afert rrethuese. 

E mo se do kesh qare se ke plasur, provo dhe te qeshuren njehere, se s'behet qameti. Pastaj, s'te ndalon njeri, qaj po deshe, apo s'ia keni marre doren ju fake, fake, fake, si Elena e Seinfildit. 

 E mos u merzit se bie prap shi, po je qe je mos e ler pa gje.  smiley

Tirana ca nicku ke tjeter? smiley

Njcke kam. Pse si kush te dukem?

I dredhove pyetjeve me spec he. 

Lere lere..hajde naten e mire se po me pret Hygoi per sot.. smiley

Te thashe une mire ishe aty ku ishe, qe qepari. Nejse te pakten me mendje e provove. Naten smiley

e mer cuna, ja njifni makinen Bradit?

Jepi nje furce te kuqe qe ta besojme. 

Keshtu?

Ti do me fitu pike me Ramistet me duket. Aha je vone.  smiley

Jooo, Ramistet e kane lejla.

Bo bo edhe ate kane lyer ata. Piktor burri i botes, ate zanat ka. Thelle u paska hyre politika. 

Ncuq...ky do jete Pateku.

Nje foto nje mije fjale. Tek BMW, duket qarte mireqenia ala-gjermance e popullit shqiptar, tek rruget duket puna e Saliut, e tek fotoja dashuria e popullit per te. Ka lezet.

po pse, nji makine ka Bradi? ate te kuqen e ka per pune. Edhe Pjeri e ka thene qe heren e pare ishte me makinen 4x4 me rrota te mdhaja po heren e dyte ishte me nji makine sportive bmw

Po kjo u dukerka e lodhur...nuk eshte per Bradin kjo jo smiley

Mbase e ndihmesit te ndihmesit te Bradit. 

E Patekut pra! smiley

Po jo mos ia ul fare gradat. Pastaj gjithe ato poezi. Nuk ka mundesi. 

shif se te genjen dhe cilesia e fotos. Do jete marre me ndonje bberry

Nejse me NM aty s'ka polic qe e ndalon kete. Vec te kete kujdes ta nderroje po fitoi Rama smiley

Isha njehere ne nje restorant ne Tirane. U ishin qepur ata te tatimeve per t'i xhvatur ndonje llokem. Dhe pronari, kishte vene nje fote te NM sa faqja e murit tek zyra e vet dhe aty kishte futur ata te tatimeve per te diskutuar. Ia kishin mbathur ata te shkretet duar thate. 

qenke keq? he , mos e lesho veten...te penduarit Zoti i ka me sy te mire.edhe 5 dite , ke kohe, te kuptosh, te reflektosh, te zgjedhesh smiley

Shme e dashurume duket,pyetja eshte me cilin nga gencat

me sy te mbyllur,gati per  french kiss , faqe botes.ja kto jane militante qe ja ngrefin lart...moralin deputetit smiley te ka lali xhan smiley

amon ku e keni gjet kete foto smiley Hunda e Gencit si ajo e Shabon Qoses! smiley fytyren me pucra! smiley

zakonisht mbajme nje minute heshtje diten mbasi vdes dikush..po me procesin zgjedhor pse ndodh e kunderta ?

Perse me keni blloku o admina ???????????? 

Jo se me behet vone shume po nuk e njoh veten ne kete nivel qe provoni . Me vjen turp per ju dhe keq ne te njejten kohe .

Ta them une : jane kujdesur per shendetin tend.

LMAO

Guardian: Brazil protests catch authorities on the back foot

Brazilians woke up with a mix of euphoria, fear and confusion after the country's biggest night of protest in more than 20 years radicalised a new generation and left the established political class wondering how to react.

An increase in bus fares was the spark last week that ignited much of the country, but the huge protests on Monday night were about far more than transport costs. "Far more than the rise in bus fares, this was a mostly peaceful demonstration against a broken transport system, insecurity and heavy investments being made in preparation for the mega sports events that are not mirrored by improvements of our precarious infrastructure," said Paula Paiva Paulo, one of the organisers

Wilfred Owen - Dulce Et Decorum Est

Bent double, like old beggars under sacks,
Knock-kneed, coughing like hags, we cursed through sludge,
Till on the haunting flares we turned our backs
And towards our distant rest began to trudge.
Men marched asleep. Many had lost their boots
But limped on, blood-shod. All went lame; all blind;
Drunk with fatigue; deaf even to the hoots
Of disappointed shells that dropped behind.

GAS! Gas! Quick, boys!-- An ecstasy of fumbling,
Fitting the clumsy helmets just in time;
But someone still was yelling out and stumbling
And floundering like a man in fire or lime.--
Dim, through the misty panes and thick green light
As under a green sea, I saw him drowning.

In all my dreams, before my helpless sight,
He plunges at me, guttering, choking, drowning.

If in some smothering dreams you too could pace
Behind the wagon that we flung him in,
And watch the white eyes writhing in his face,
His hanging face, like a devil's sick of sin;
If you could hear, at every jolt, the blood
Come gargling from the froth-corrupted lungs,
Obscene as cancer, bitter as the cud
Of vile, incurable sores on innocent tongues,--
My friend, you would not tell with such high zest
To children ardent for some desperate glory,
The old Lie: Dulce et decorum est
Pro patria mori.

 

TIRANE-Një grua mund të jetë e lumtur, pavarësisht rrethanave dhe faktit se është e martuar, e pasur apo e varfër, është me apo pa fëmijë, punon ose është shtëpiake. Kjo do të thotë që lumturia është një çështje e brendshme dhe se burri dhe paratë, janë ‘mjete të tjera ndihmëse’. Por a është në të vërtetë kaq e thjeshtë, lexoni se çfare shkruan 'People'.  Gjatë një seminari për çiftet, një gruaje i bëhet kjo pyetje: “Burri juaj ju bën të lumtur? Ju bën me të vërtetë të lumtur?”. Në atë kohë, burri i saj reagon duke ngritur kokën, gjë që nënkuptonte besim. Ai e dinte se gruaja e tij do të thoshte Po, sepse ajo kurrë nuk ishte ankuar gjatë martesës. Megjithatë gruaja u përgjigj me oshëtimë: Jo! “Jo, burri im nuk më ka bërë të ndihem e lumtur!” Në këtë moment, burri po kërkonte me sy daljen më të afërt të sallës.  “Burri im nuk më ka bërë të lumtur, nuk më bën të lumtur, unë ndihem e lumtur!”  Dhe vazhdoi: "Fakti që unë jam apo jo e lumtur nuk varet nga ai por, nga mua! Lumturinë time e vendos vetëm unë! Unë vendos të jem e lumtur! Në çdo moment, në çdo situatë të jetës time, nëse lumturia ime do të varej nga dikush tjetër, atëherë unë do kisha telashe të mëdha!” - Unë vendos të jem e lumtur! Nëse shtëpia ime është e zbrazët apo e mbushur: Unë jam e lumtur! - Nëse dalim bashkë, apo kur dal vetëm : Unë jam e lumtur! - Nëse në punë më paguajnë mirë ose jo: Unë jam e lumtur!   

nuk më bën të lumtur, unë ndihem e lumtur!”

?? Edhe kur bashkeshorti/ja nuk zbaton detyrimet morale ndaj partnerit/es? Eshte e vertete qe lumturia jone nuk mund te buroje nga te tjeret, por kjo s'do te thote qe te kalohet ne ekstrem duke pohuar "Une vendos te jem e lumtur." Ne kete kuader mund te flitet edhe per ata qe kur marrin nje kompliment te fuqishem e te perzemert, e konsiderojne veten gati te mbinatyrshem/hyjnore duke e shoqeruar a justifikuar nganjehere kete, edhe me nje lloj keqardhjeje per palen tjeter dhe njekohesisht duke harruar se te qenit njeri qendron shume me lart se cdolloj qenie mitologjike qe nje mendje impotente mund te imagjinoje per veten  e saj.

 

 - Nëse dalim bashkë, apo kur dal vetëm : Unë jam e lumtur! - Nëse në punë më paguajnë mirë ose jo: Unë jam e lumtur! -Jam e martuar, por isha e lumtur kur isha vetëm! Jam e kënaqur për veten time! -Gjërat e tjera, njerëzit, situatat, apo momentet unë i quaj: Përvoja që mund të më japin momente gëzimi apo trishtimi! -Kur më vdes një person i afërt, unë jam një person i lumtur, në një moment të pashmangshëm trishtimi. -Kam mësuar nga eksperiencat kalimtare dhe jetoj ato që janë të pafundme: Të dashuroj, të fal, të ndihmoj, të pranoj, të kuptoj… -Ka njerëz që thonë: Unë tani nuk mund të ndihem i lumtur, sepse jam keq, sepse nuk kam para, sepse bën shumë nxehtë, sepse më kanë fyer, sepse dikush nuk më do më, sepse nuk arrijnë të më vlerësojnë, sepse im shoq nuk është ai që prisja , sepse fëmijët e mi nuk më bëjnë të lumtur, sepse punoj në një profesion të rëndomtë, e kështu pa mbarim… -Unë e dua jetën, jo sepse jeta ime është më e lehtë se e të tjerëve. Është sepse unë kam vendosur të jem një person i lumtur dhe jam përgjegjëse për lumturinë time! Kur kam marrë këtë vendim e kam bërë për të vetmen arsye: T’ju heq një barrë të rëndë nga supet tim shoqi dhe të tjerëve… -Në këtë mënyrë martesa ime funksionon e lumtur prej shumë vitesh.-Mos lejo askënd të jetë përgjegjës për lumturinë tënde!  (d.b/BalkanWeb) 

Bote e padrejte. Bleresit socialiste te votave arrestohen nga policia e Mulit. Bleresit demokrate, jo. Ku eshte e keqja me e vogel ketu?(GJ.E) 

 

A pirll peshku , apo duhet lexu ppu per te kuptu qe pirll pirll se lirohesh..

nuk ka gje per te keq. Eshte ne traditen ortodokse (po dhe ate myslymane, mos harro kurbanin e famshem te bashkise), bekimi i cdo objekti a aktiviteti te ri. Nuk ka lidhje me politiken. Punoja ne nji restorant 2 dite/jave kur kam ardh sefte ne US. Ai i zoti ishte grek. Kur e hapi fillimisht, solli priftin qe beri pak a shume te njejten gje.

Bastarda di una scorreggia ...sembravi aria, invece.....

Latest news : Sipas informatave te sigurta flota e autobuseve te shume kompanive te transportit ka ber hyxhym ne Eladha smiley ec aty ! Me 23 Qershor Shqiperia "pushtohet " nga emigrantet e saj qe do kthehen nga Greqia !

Kush pagun? Apo ai Bilali prej amerike? 

3-400 vete i sjell njoni qe njof une, fis e shoqeri... keta bejne shpesh edhe eskursione bashke... 

Un nuk spekulloj me lajmin smiley thjesht me kerkuan autobuz dhe mua si PR i kompanise ku punoj por ne i kemi all busy me tours ne Ballkan. Megjithate bera pyetje ne kishte pyt tek te tjerat dhe me dha kete pergjigjen e larteshkruar. 

Kush t'i kerkoi tabuzat pra?smiley

E kam me shaka, nuk dua pergjigje se eshte informacion konfidencial pjese e profesionit. 

All your busses are belong to us.

old news... asgje jashte normales...

Mungesa e madhe

Korrupsioni dhe drejtësia, thënë ndryshe grabitja/krimi dhe mosndëshkimi, kalojnë në plan të dytë a të tretë përballë betejave të lezetshme të batutave, ndërkohë që para syve tanë vazhdojnë të hidhen themelet e reja të pushtetit të nesërm, cilido kah qoftë fituesi. 

Word!

Si eshte ajo: "Armiqesia, armiqesi", po qeseja te shkoje e te vije. 

jemi e keqja me e vogel 

gjyshin do qisem n'pension 

problemi s'eshte drejtesia e korrupsioni

vendit zemra i pikon per nje pike rrotacion 

 

 

Rrotacion, rrotacion  

Ju premtojme rroten pa racion 

 

ne fakt, mu nderru mendja, du nje koment nga Bama per ket bekimin e tynelit.

rruget e perendise jane te panumerta... tuneli qofte ndertuar sagllam ne menyre qe bekimi i atit te jape rrezultate pozitive... 

ca flet mer, a je n'terezi a jo? sukses sepse nji parti politike paguan pare per nje reklame shqip ne nje tv privat grek? ajo reklama mund te ishte per breke a sytjena, persa kohe TV shet hapsiren e reklames dhe per sa kohe kjo nuk ben thirrje per lufte, urrejtje etj. Po ca duhet me fol shqiptaret e amerikes dhe te kanadase pastaj ku ka programe javore ne shqip te paguara nga paret e taksapagusve amerikane e kanadeze?

Per ty qe jeton ne kanada mbase nuk perben lajm... per shume shqiptare te greqise qe jane ndjekur nga policia greke sepse kane hapur shkolla shqipe neper bodrume, eshte e kuptueshme nese perben lajm... futi nje zantac e nje gote qumesht... 

o Bame, futi naj suposto daku t'bish rehat iher e mire. Po eshte reklame per te cilen ai paguhet mer, kaqi gjo arrin me e kuptu para se ta cilsosh si sukses? nuk besoj se do kish qene nahjer problem nqse dikush paguan aq sa kerkon tjetri se n'fund t'fundit, ai per ate pune e ka hap tv

nuk tha kush qe nuk o rreklame... pse i bo kaq rreklame supostave ti iher? Nejse ta marr te mirqene, mos i rreklamo mo...

Nuk eshte thjesht transaksion sic e pershkru ti, pasi shqiptaret kane kerkuar te marrin me qera zyra nga me te mirat ne athine per te hapur shkolla shqipe, dhe jane refuzuar pasi eshte mare vesh per qellimin e ativitetit, bile edhe jane terrorizuar me pas nga policia.

Nejse, ca gjona si ndrysho dot as perenia...

arsimi kerkon leje fillimisht.

Pra jo vetem ekspert i pergjithshem por edhe njohes i detajeve te historive qe degjon per here te pare... 

po eshte afermendsh mer presor. Pa harru faktin se ai qe merr persiper me strehu femije qofte per kopsht ose per shkolle, eshte pergjegjes per cdo gjo qe mund te ndodhe, nqse ambienti plotson kushtet, programin e miratum per shkollim etj.

Mos gaboj Tropi flet turqisht...ca o tu thon o Tropo, Arnavutluk...

marshallah defter,   tha nje kritik  letrar turk pasi  lexoi  librin...smiley

kurse nje koleg i tij ishte shprehur: birinxhi.

pasuar nga nje tjeter: sagllam.

me sakte: birinxhi kalem...  dmth, pene e talentuar..smiley

hallall qitap.

derrdeng defter.

Ky duhet te udhehiqte naj popull 50 here me te modh se ne, o Ron.

Sikur po humb kot me duket...

marshallah...

Promovimi i "Kurbanit" ne Durres

# kallaballek gjurulldi

#rilindje apo #messiah?

prit, ishim tek #xhamia!

smiley

smiley whoopi becomes zotnia

Zbardhet biseda Rama - Obama gjate fotos ne San Franqisko:

Sikur i ka ra pak niveli xhibit, apo me duket mu?

duket qarte qe ai moment aty eshte ai i pritjes se konfirmimit pasi i ben tjetrin nje pytje retorike...

O-Bama ja ka kerku sade: " Ti do behesh kryeminister dhe do merresh me mbarevajtjen e puneve te protektoariatit tone, Shqiperise, apo jo?!!!" ....

Rama masanej kshu ne siklet, por i gzum ne kulm... tu ju dridh leqet, ja ka leshu me bresheri... kenaqesia e gjitha e imja, nuk do ju zhgenjej,  do tju krenoj me punen time shembullore etj etj....

Erdhi dita e Jevgut erdhi...dhe e solli...the one and only...Ben Imami!!!

Tekurafti bull o Edi Rama

Tekurafti minxhi dajti o Edi Rama

imami

nice, nice smiley

Cimo, me duket mu apo te foto pare Beni duket sikur po me no me vete "qija nonen sa poshte kom ra"

aty eshte casti qe mendon: ho mer se gjith gjith nji ore zgjat, qameti nji or e gjys. aq rri var robi.

tallu cim tallu po votat e jevgjve ne shumator e hudhin Benin ne toke.

lufta ne Rrapishte ka qene perhere duel titanesh smiley

apo jo Elba ?

jo, mua me duket sikur Beni po mendon: e shikon cte ben barazvlera e votes..smiley

autobuzet e alideas...

Ministri i mbrojtjes udheton bashke me forcat e armatosura te republikes se Shqiperise....

Nje histori shume e dhimbshme kineze smiley

朣楢琴执㝧执瑩浻牡楧㩮㔱硰执㝧- 执獧浻牡 楧敬瑦瀰絸朣杢㑳执獧扻捡杫潲湵潣潬㩲昣 昸昸㬸慢正牧畯摮椭慭敧敷止瑩札慲楤湥楬 敮牡氬晥⁴潴敬瑦戠瑯潴牦浯㡦㡦㡦潴捥- 捥 捥戻捡杫潲湵浩条㩥眭扥楫楬敮牡札慲楤湥 潴昣昸昸攣散散戻捡杫潲湵浩条㩥洭穯氭湩 慥牧摡敩瑮琨灯㡦㡦㡦捥捥捥㬩慢正牧畯摮 椭慭敧獭氭湩慥牧摡敩瑮琨灯㡦㡦㡦捥捥 捥㬩慢正牧畯摮椭慭敧楬敮牡札慲楤湥潴昣 昸昸攣散散戻捡杫潲湵浩条㩥楬敮牡札慲楤 湥潴昣昸昸攣散散汩整㩲牰杯摩䐺䥘慭敧牔 湡晳牯楍牣獯景牧摡敩瑮猨慴瑲潃潬卲牴 昣昸昸䔬摮潃潬卲牴攣散散㬩潢摲牥硰猠汯 摩㙣㙣㙣搻獩汰祡戺 潬正潭潢摲牥爭摡畩 㩳瀲㭸漭戭牯敤慲楤獵 硰敷止瑩戭牯敤慲 楤獵硰戻牯敤慲楤獵硰 执獧搴摻獩汰祡 戺潬正瀻獯瑩潩㩮敲慬楴敶执獧搴筮楤灳 慬㩹湩楬敮戭潬正漻敶晲

Akoma po qaj... sidomos kur tha: 汦睯攺:'(

edhe une po qaj , cdesha qe e lexova , shume e dhimbshme smiley

smiley

Vija-vija eshte dhe moda smiley

Ca shenje eshte kur te derdhet kafja mbi sobe? smiley

qe e ke menjen ke telenovelat , FB dhe PPU smiley

smiley Po si e gjete aman?

 • Kreshnik Spahiu, letër e hapur për votuesit.

  Përshëndetje
  Nga Kreshnik Spahiu

  Kjo letër në duart tuaja është më e thjeshta mes mijëra posterave të partive politike. Unë do dëshiroja që komunikimin me Ju ta kisha nëpërmjet mediave por dy pronarët e mëdhenj Rama dhe Berisha i kanë mbyllur të gjitha ekranet e TV dhe gazetat për mitingjet dhe aktivitetet KuqeZi.
  Pasi na kycën nga çdo edicion lajmesh ne zgjodhëm rrugën, atje ku ata e kanë hedhur popullin. E gjitha kjo sepse ne vendosëm të jemi me Ju dhe jo me ata.
  Ata premtuan bashkimin kombëtar por mbollën urrejtjen mes krahinave, komuniteteve dhe besimeve duke shkaktuar afro 1 milion shqiptarë të shkombëtarizoheshin duke ndryshuar emër, mbiemër, fe dhe kombësi. Ata na ofruan integrimin dhe na bën peshqesh izolimin.
  Ata besojnë tek përjetësia e tyre politike dhe duan t’i mbyllin ç’do shteg kufizimit te mandateve. 
  Ata u munduan të na e vrasin besimin tonë në Zot dhe në Atdhe. Për ne "Zoti është i pari dhe Shqipëria mbi të gjitha”. Ne shqipëtarët nuk besojmë tek profet të majtë apo të djathtë, që ata ta ndajnë popullin në turma gjysma demokrat dhe gjysma socialist. Ata mendojnë se ne jemi bagëtia dhe ata janë bariu, e ku ne mund të jetojmë si kafshë në një vend pa dinjitet, pa punë, pa siguri për jetën, pronën dhe familjen. Ata i shërbyen agjenturave antishqiptare greke dhe serbe duke punuar kundër kombit dhe
  tmerrohen që ne pas disa ditësh do lexojmë dosjet e tyre.
  Vëllezër dhe motra nuk e ndryshon Zoti gjëndjen e një populli, pa ndryshuar ai popull fillimisht gjendjen e tij. Ata u munduan të na ndajnë në të kuq dhe në blu, por historia jonë patriotike i ka rrënjët më 1444 me heroin tonë kombëtar Gjergj Katriot Skënderbej që u kthye për të na bashkuar me flamurin kuqezi. Ne kemi detyrimin të realizojmë aspiratën shekullore të shqiptarëve për bashkim kombëtar.
  Shqipëria pas 100 vitesh shtet meriton të përfaqësohet në Parlament nga Aleanca KUQeZI si e vetmja forcë patriotike dhe që kjo të bëhet realitet me bekim nga Zoti Ju ftojmë të votoni Shqip, të votoni KUQeZi, të votoni 65.

  Vëllazërisht
  Kreshnik SpahiuKreshnik Spahiu, letër e hapur për votuesit.


Përshëndetje
Nga Kreshnik Spahiu

Kjo letër në duart tuaja është më e thjeshta mes mijëra posterave të partive politike. Unë do dëshiroja që komunikimin me Ju ta kisha nëpërmjet mediave por dy pronarët e mëdhenj Rama dhe Berisha i kanë mbyllur të gjitha ekranet e TV dhe gazetat për mitingjet dhe aktivitetet KuqeZi.
Pasi na kycën nga çdo edicion lajmesh ne zgjodhëm rrugën, atje ku ata e kanë hedhur popullin. E gjitha kjo sepse ne vendosëm të jemi me Ju dhe jo me ata.
Ata premtuan bashkimin kombëtar por mbollën urrejtjen mes krahinave, komuniteteve dhe besimeve duke shkaktuar afro 1 milion shqiptarë të shkombëtarizoheshin duke ndryshuar emër, mbiemër, fe dhe kombësi. Ata na ofruan integrimin dhe na bën peshqesh izolimin.
Ata besojnë tek përjetësia e tyre politike dhe duan t’i mbyllin ç’do shteg kufizimit te mandateve. 
Ata u munduan të na e vrasin besimin tonë në Zot dhe në Atdhe. Për ne "Zoti është i pari dhe Shqipëria mbi të gjitha”. Ne shqipëtarët nuk besojmë tek profet të majtë apo të djathtë, që ata ta ndajnë popullin në turma gjysma demokrat dhe gjysma socialist. Ata mendojnë se ne jemi bagëtia dhe ata janë bariu, e ku ne mund të jetojmë si kafshë në një vend pa dinjitet, pa punë, pa siguri për jetën, pronën dhe familjen. Ata i shërbyen agjenturave antishqiptare greke dhe serbe duke punuar kundër kombit dhe
tmerrohen që ne pas disa ditësh do lexojmë dosjet e tyre.
Vëllezër dhe motra nuk e ndryshon Zoti gjëndjen e një populli, pa ndryshuar ai popull fillimisht gjendjen e tij. Ata u munduan të na ndajnë në të kuq dhe në blu, por historia jonë patriotike i ka rrënjët më 1444 me heroin tonë kombëtar Gjergj Katriot Skënderbej që u kthye për të na bashkuar me flamurin kuqezi. Ne kemi detyrimin të realizojmë aspiratën shekullore të shqiptarëve për bashkim kombëtar.
Shqipëria pas 100 vitesh shtet meriton të përfaqësohet në Parlament nga Aleanca KUQeZI si e vetmja forcë patriotike dhe që kjo të bëhet realitet me bekim nga Zoti Ju ftojmë të votoni Shqip, të votoni KUQeZi, të votoni 65.

Vëllazërisht
Kreshnik SpahiuLike ·  ·  · 779109111 ·

 

What horror to awake at night

and in the dimness see the light.

                 Time is white

                 mosquitos bite

I've spent my life on nothing.

[etc.]

TIRANE-Një arratisje spektakolare ka ndodhur mbrëmjen e sotme nga Komisariati numër 1 në Tiranë. Orges Milo, 25-vjeç është hedhur nga kati i tretë i komisariatit numër 1 Tiranë, ka kapërcyer murin rrethues me kangjella dhe është arratisur drejt rrugës Hoxha Tahsim. 

25-vjecari i arrestuar një ditë më parë për vjedhje ishte ne pritje të urdhër arrestit, nga organet kompetente dhe po mbahej ne Komisariatin numer 1.  

Mbrëmjen e sotme i riu po merrej në pyetje nga Prokurori, ku papritu eshte cuar nga karrigia dhe është vetëhedhur nga kati i tretë duke hhabitur të gjithë. 

Policia është vënë në ndjekje, ndërkohë ende nuk dihen detaje te plota te ngjarjes. 

smiley

Oh no Tony Soprano!! RIP Gandolfini. smiley Great show the Sopranos!! 

Lamtumire soprano smiley(

E pashe edhe une. Sa keq!

smiley smileysmiley
smiley

 

PRISHTINE- Albin Kurti lideri i Vetëvendosjes i ftuar në emisionin “Rubikon” të KTV-së shprehet se është pro vendimit që shamia të mbartet në shkollë, nga vajzat që janë mbi moshën 16 vjeç. 

“Me rëndësi është çfarë ke në kokë e jo çfarë mban mbi kokë. Më shumë po merremi me paraqitjen sesa me përmbajtjen. Unë rrjedh nga një familje me besim islam, por vet nuk jam praktikues i devotshëm i ritualeve”, tha Albin Kurti. 

Gazeta zvicerane tallet: Në Shqipëri s’blejnë frigoriferë nga frika se shkon Berisha dhe ua inauguron

Që kjo qeveri është gazi i botës, kjo dihet.

Por ky gaz vjen e shtohet sidomos në periudhë fushate.

Gazetari zviceran Thomas Fuster i “Neue Zuercher Zeitung”, ka realizuar një shkrim të gjatë për zgjedhjet në Shqipëri, duke u fokusuar kryesisht tek situata ekonomike.

Ai e nis shkrimin me një barsoletë.

“Popullsia në Shqipëri është këshilluar këto ditë që të mos blejë frigoriferë të rinj. Në rast se blejnë një të tillë, rreziku është shumë i madh që në kuzhinën e tyre të shfaqet krejt papritur kryeministri Sali Berisha, së bashku me një ushtri gazetarësh dhe fotografësh, për të inauguruar me ceremoni blerjen e frigoriferit,” shkruan gazetari.

Sipas tij, kjo barsoletë i afrohet realitetit, pasi në prag të zgjedhjeve parlamentare në Shqipëri, qeveria nuk po lë asnjë ngjarje, sado e vogël, për ta shfrytëzuar për qëllime elektorale.

Tallja e gazetarit shkon edhe më tej.

“Projektet copëtohen në etapa, në mënyrë që çdo etapë të inaugurohet dhe të festohet. Në këtë mënyrë, ekziston dyshimi se tashmë shiritat e inaugurimit të jenë më të gjatë se rrugët,” shkruan ai.

Gazetari Fuster prek një problem të ndjeshëm të ekonomisë në vend. Ai thotë se ndërsa ekonomia thuhet se rritet, ajo nuk gjeneron vende pune.

“Në vitin 2012, Shqipëria- një vend ku Produkti i Brendshëm Bruto për frymë është sa 31 përqind e mesatares së BE- pati një rritje prej 1.6 përqind- që në fakt është si të ishte recesion,” shkruan ai.

Gazetari nuk lë pa thumbuar edhe premtimin e PS për 300 mijë vende pune.

Ai flet për një vend me një kioskë- ekonomi, duke theksuar se çudia është që në një vend që mund të prodhojë ushqimet vetë, gjërat importohen./ep

smileysmiley

Ata qe po bejne para gjate kesaj fushate jane importuesit e shiritave te kuq.

Parku Rinia sot ishte plot. Njerzit luanin domino, me top, lepinin sheqerka dhe thëthitnin kotonka.

Te le pershtypjen se diçka po zien aty.

Do e bejme Shqiperine si Dubai. (foto nga Saranda)

ky eshte ish kampi i puntoreve ne sarande ,i privatizuar tashme(nga ca biznesmen delvinjot) . erdhen verdalla francezet ta blinin dhe te benin nje hotel gjigand(me te madhin ne sr) po ce do u privatizu per nje cop buke

eee ce do... ashtu u privatizua, per nje cope buke... nuk e desh njeri jo... kush e privatizoi i beri nder shtetit...

Arsyeja qe e permenda Dubain eshte kjo.

po mir mo gjembo atje ne dubai u duhet ajo ngaqe kan klientet e vete,ne ne sarande çe duam per popullin e delvines qe vjen me bo plazh me fugona e me djath e domate me vete smiley

p edhe aty djathtas ish kampit eshte ber me koh nje ''mini dubai'' po kam ndonje foto do e postoj

Paragrafin e fundit do ta lija pa lexuar por jo se prish vertet pune, nje perspektive lokalizuese e ceshtjeve boterore (dhe e anasjellta) http://www.huffingtonpost.com/will-bunch/from-istanbul-to-rio-to-philly_b_3462891.html, Monda do te thoshte qe anti-protestuesit e dhunuar nga policia ne Tirane do te duhet te kishin protestuar te pakten nje here per tmerrin qe eshte Universiteti Vitrina dhe me gjere drejtimi gremises qe ka marre arsimi shqiptar. Bulkthit falenderime per komentin.

“Me ritmet e Sali Berishës, Shqipëria jo vetëm nuk do ecë më shpejt dhe rrezikon të mbetet në vend po r rrezikon të mbetet mbrapa. Raporti i BB tregonte se 60 % e popullsisë në Shqipëri jetojnë me 2 deri 5 dollarë në ditë, pra në varfëri të skajshme. Mundësitë janë por duhet një lider vizionar. Berisha mburret se ka vënë mbështetje me pikatore për bujqësinë, por duhet të kërkojë falje se ishte ai që shkatërroi infrastrukturën në bujqësi, ne emër të luftës së komunizmit.

Tha ish-zv. kryeministri i qeverise Berisha per 4 vjet.

Haha. loool

 smiley do qethet zero me ceremoni ky pas 23 qershorit  smiley

smiley

no freaking way

loool

geri

Geri Kokalari: Sali Berisha e bëri Fatos Nanon të dukej amator në korrupsion. Mediu, një gjarpër

 

ore po degjoj  lart e poshte qe presidenti Nishani qenka shtruar urgjent ne Spital ne gjendje te rende, thone..  po ne  Albanie   ca thuhet..?

Kujtesë e mëndafshtë
(Variant përkthimi)

... Më kujtohet, ishte viti 2010, besoj.
U puthëm në mënyrë krejt të veçantë
siç mund të putheshim veç atë vit
vetem atë çast dhe vetëm atje
në atë anëdet,
ndërsa dallgët sërish
hovnin drejt nesh
të çartura.

Ishte koha qe gjuhet e etura
të mëndafshtën gllënjkë të kujtimit
ngadalë ta ngjëronin
teksa rrënjët e lotëve të tjetrit
të ndjenim së poshtmi
tek derdheshin
dhe jetët na i gjelbëronin
aty
mbi shkretimin e shpirtrave tanë
prej deti
 

... Më kujtohet, ishte viti 2010, besoj.
U puthëm në mënyrë krejt të veçantë
siç mund të putheshim veç atë vit

Kaq filozofikisht, viti nuk percaktohet nga kalendari, kalendari nuk ka rendesi fare, besoj se ishte 2010 por mund te kishte qene 2011 madje edhe 2013-a dora vete, viti shenjohet nga menyra krejt e vecante e puthjes, me ngjerim, nderkohe qe rrenjet e loteve te tjetrit derdheshin se poshtmi dhe jo sic bejne zakonisht rrenjet, apo lotet.

Nuk ka faje perkthimi Ketlina, mos u merzit ti, madje perkthimi eshte besnik, besoj.

Kujtesë prej mëndafshi persian

(Variant përkthimi Nr.2)

... Më kujtohet, ishte viti 2010, besoj, pra nuk më kujtohet

U puthëm në mënyrë krejt të veçantë  pak a shumë

siç mund të putheshim veç atë vit që mund të ishte një vit tjetër

vetem atë çast dhe vetëm atje sepse ku tjetër nuk më bie ndërmend

në atë anëdet, por jo tamam, disi më brenda ishim, më thellë

ndërsa dallgët sërish që nuk do të thotë parreshtur por vetëm herë pas here

hovnin drejt nesh dhe nuk e kuptonim pse, përse vallë o dallgë, o valë pse vallë

të çartura dukeshin por them se nga pasioni ynë, marramendja, sepse

Ishte koha qe gjuhet e etura, të thara dhe kërcitëse, zjerë në sekrecione

të mëndafshtën afgane kësaj radhe, këtë gllënjkë të kujtimit, mesa duket të pabesë

ngadalë ta ngjëronin me 480 fije për centimetër katror

teksa rrënjët e lotëve të tjetrit që ishte bashkë me ne, mes nesh, për ne

të ndjenim së poshtmi atje tek ai vend që përmenda në fillim

tek derdheshin pada në një vend krejt tjetër e vetëm ky më kujtohet saktësisht

dhe jetët na i gjelbëronin sepse i treti ishte prej deti dhe palmash

aty dhe vetëm tani po shpërfaqet edhe njëherë brenda gjoksit të plasaritur nga vapa

mbi shkretimin e shpirtrave tanë të munduar nga harresa e butësisë së mëndafshtë

prej deti të vizatuar në mallin mizor që kjo sixhade blu ma ngjall diku.

Më duket.

 

 

 

Kujtesë prej doku

(Variant përkthimi Nr.3)

... Më kujtohet, ishte 35 vjetori i clirimit, jam e bindur

U fejuam në mënyrë krejt të veçantë

siç mund të fejoheshim veç atë pervjetor

vetem atë çast dhe vetëm atje sepse ku tjetër festohej 35 vjetori i clirimit

në atë anëdet nga kishin ardhur fashistet

ndërsa dallgët tona tani

hovnin drejt nesh tani

të çartura tani

Ishte koha qe kembet e etura 

dokun e gllënjktë të fejeses

te vishnin ngadale

teksa rrënjët e lotëve të tezgjahistes

të ndjenim së poshtmi

tek derdhej

djersa per atdheun

dhe jetët na i gllaberonte atdheu

aty

mbi shkretimin e shpirtrave tanë

prej detyre

Truly fantastic and much, much better!

Variant tjeter smiley

 

Me kujtohet. Ishte ende pa u harruar speed-ot.

Dy bovat e mia shenonin bregun e pare,

Puthja na priste ne te dytin.

Ishte koha kur dashuria 

nen sqetulla strehonte leshteriket

e braktisur prej dallges se çartë.

Dhe hartat e kripes ne i merrnim per deshmi

sekrecionesh e te tjera sekrete 

qe fshehtas ne fshehtesi fshiheshin prej nesh.

 

Dy pellembe i gjate

tubi nen ballkonin e kabines

prej ku derdhej e derdhej e derdhej

loti i pare i shirave te mia.

Variant i peste...smiley

Memori e Mendafshte

 

Viti me kujtohet , ishte 2010
Besoj qe edhe tipologjia e asaj puthjeje
ishte e 2010 .
Diku afer deti ishim
ne qofte se nuk gaboj
te kujtohet si perdridheshin valet
e çaheshin embelsisht
para nesh ..
ne oren kur ne lidhem gjuhet nyje
per te vaditur pak, fare pak
rrenjet e shpirtit, ne lluc e ne hije
sa per ta sjelle ca ngjyra blerimi

e per te zbutur akoma me pak

thatesine e nje jete.

 

Varianti i gjashte...smiley

Viti, mbaj mend se ishte “tu-ten”
e puthja ka qenë komplet e veçantë
Nje puthje që më nuk ngjet e nuk vjen
Se ngrirë rrin atje ne vitin “tu-ten”
Ndanë bregut të detit me rërë e me dallgë
Ndanë dallges që ngrihet, e ngrihet e bjen
Të çahet, çikluar, si brengë e si mallë
Gjithnjë e më pranë.
Qe mbremja kur gjuhet e buzet me etje
shpejtonin secilen të zinin ndër dhembë
Të shkonin nëpër mëndafshe kujtese
Të lidhur e zenë, si brënda një nyje
Sa për të hedhur pak ujë përmbi rrënjë
mbi rrenjet e shpirtit, në lluc e ne hije
Të çilnin mbi tokën e thatë e të sertë
Pranveren e blerte, si sens njomesie.
 

Po,  bovat, ata ishuj të ndryshkur

rrethorë, vertikalë, të rrëshqitshëm

arrati të paarrira kur i mbrrin i mbytur

por çfarë triumfi kur të lëkundin furishëm

 

Më kujtohet si tani ajo tokë metalike

Suazë bunkerësh me tegel hekurosur

Pushtimi nuk ngjallte asnjë ndjenjë merite

Por marramendja ishte vërtetë e pasosur

 

Nuk kish rëndësi nëse deti kish gjendje

Në ishte si kos, raki, ujë, finjë a vaj

Bova ishte një botë e gjithë pa vende

E vend nuk të linte as në mes as në skaj

 

E ndërsa mbaheshe pas krahut tënd

Duke shtrënguar llërën pak për nën brryl

Ti ndjeje gjakun të vërshonte në tëmth

Dhe një vrer heroik të zbrazej në gjymtyrë

 

Vështrimi kthehej të ishte prej shpendi

Një kënd që zgjerohej gjer në 200 gradë

Dhe fluturimi ishte pa luajtuar nga vendi

Se rrotullimi ta fuste gjithë peizazhin në ballë

 

E ishte kjo dalldi e egër dhe pakufi

Trullosje prej hekuri, nafte dhe marazi

Vilania që na mbushte me aq kënaqsi

Derisa e vjellja na shkarkonte takatin

 

 

 

 

 

 

 

 

të ndjenim së poshtmi
tek derdheshin

ketlin, sikur del e paqarte. cfare derdhej poshte? po hena si ishte, blu apo roze? smiley

 

coc u beka anej na Folie sonte , noten o peshq , koha per argetim smiley

 Për të udhëtuar me helikopter nga Shkodra në drejtim të Vlorës, Rama nuk ka preferuar helikopterët shqiptarë, por ka marrë me qira një helikopter nga Italia per 

plot 315 mijë dollaro  smiley

 

 

 

Antlogji provizore për puthjen

Ti je zemra, O puthje

Vargje të Bardhyl Londos

Për tre orë të kam folur me epsh gjimnazisti
dhe gjuha gjithë dëshirën për ty s’e ka shtënë
Për tre orë zemra e shqyer atje në fund vithisi
dhe prapë gjithë dashurinë dot s'e ka zhbërë

Për tre orë u ngjit ndaj teje bitumi i gjakut
prapë ka shumë të të thotë gjaku im i nxehtë
S’më mjaftokan, jo, 3 orë të jem puthje lagur
S’më mjaftokan bile as dy, tre a më shumë jetë

Puthjet

Vargje të Dritëro Agollit

Për një grua çfarëdo këngë thur tërë jetën
Se puthja e saj të qëllon si dallgë;
Me të në shtratin e kujtdo ne fjetëm
Na puthi ne të humburëve në ballë
Na puthi ne të mjerëve të shkartisur
Në tymin dhe mjegullën e internetit
Të zbehur prej pasionit me dritë fikur
Se shkrepte nga puthja rrufe e vetëtima
Që digjnin trupat e lënë prej tërmetit
Nga vjersha që bujarisht na hodh ketlina

 

Lavdi për ty, Puthje

Vargje të Dhimitër Shuteriqit

Çaje tynelin me vërtik
Trupin e kodrës simbolike
Edhe vërsho tej, në të ik,
Hekurudh’ e rinisë
Sos janë male vetëm gur (hiç nuk janë);
Po janë krom e bakër plot,(në më kupton ku ta kam fjalën)
Thesare plot. (aty më rri)
Mbi male sot jam zot, (e ke parasysh malin apo jo, hë)
I lirë e lavdiplotë.
Lavdi për ty, Puthje! (kështu them dhe unë)

 

“Puthja e dyzet e katrës”

Vargje të Fatmir Gjatës

Kishin ikur përfare zogjtë shtegtarë
E na kish kapur një dalldi mëse e vrarë
Këmishë force ishte përqafimi i ndarë
Puthja e zezë, e kuqe dhe pak e bardhë!
Po ne këndonim Internacionalen frëngjisht
Këngë për Stalinin dhe Enverin puthja grish
Nga ato që të ndezin vullentin për mish

 

“Puthje të përgjakura”
Vargje të Fatos Arapit

Dhe erdhi Puthja ndër fytyrat tona
Bashkë me mikrobet ,
Bashkë me bakteriet e palodhura
Prej infektimit
Mbi hasër të dhëmbëve
U ul te qoshja.
Faqeve, qiellzës,
U lëshon kushtrimin
Puthja halleve me temperaturë,
Puthja e derteve:
-Në këmbë, o të shtypur, e ju, të munduar

 

Puthjet fluturojnë lart

Vargje të Ismail Kadaresë

Ku t’i kërkoj gjuhët e tua, Puthje?
Si një gojë madhështore mbi këtë fytyrë të rrënuar
Je shfaqur poshtë hundës që nuhat aksionin
Ai më rreh me plane të pamundur, i zemëruar ,
Mendjen fare të braktisur prej vizionit
Prej zbrazëtisë së guximit thithen në lartësi
Puthjet si shqiponja që i rrita në vetmi

 

“Çast nga pranimi i puthjes”

Vargje të Ndoc Gjetes

Kur po plotësoja auto-kënaqsinë
Me koreografi të përpiktë dhe të bukur.
Më dukej sikur hidhte valle muri i avllisë
Nën ritmet e ëndërrës sime të lumtur.

Pastaj kur mu dha për herë të parë
Puthja e paramenduar prej sikletit,
Më dukej sikur mbaja në dorë
Tërë peshën e marazin e planetit.

 

Puthja midis nesh

Vargje të Ndoc Paplekës

Sot unë nuk jam dy milionë,
Por dyqind milionë...
Tha plaku nga Valbona-
Prej meje edhe toka qet zjarr,
Edhe guri qet zjarr,
Edhe ahu qet zjarr,
Edhe pushka qet zjarr,
Edhe zemra qet zjarr,
Po të japë kushtrimin
Ajo.

 

“Puthjet e rinisë”

Vargje të Natasha Lakos

Puthje,
Mijëra mëngjese kam hapur sytë
Dhe kam gjetur dritën tënde.
Puthje;
Mijëra ditë fjalën e parë e kam këmbyer me ty;
Puthje;
Në mijëra ditë më bëre trime,
Puthje;
T’u bëftë dita fëmijë!

 

“Meditim nga uzina e puthjes”

Vargje të Sulejman Matos

Nga konturet e buta të kësaj uzine
Dëgjoj mbllaçitjen e puthjes si ngjitet lart,
Për një puthje të tillë ëndërruam në shtretër,
Kur na munguan gratë dhe u rrekëm me filma,
Kur na mungonte plori figurativ i parmendës.
Këta çarçafë të vaditur me djersë dhe me llak
Ruanin këtë puthje thellë në gji rrethuar me britma
Për këto ditë të bardha, të nderura, ditë të mira.

 

Puthja e madhe
Vargje të Xhevahir Spahiut

Puthje e varfër,
Sup më sup me shoqet,
Dalë nga të çarat e fytyrës,
Dalë nga dhembjet e trupit.
Në buzët e saj
Frymërat frynin,
Të përvëlimta.
Zjarr.
Puthjet çelnin shtegun e një veprimi të ri.
Çelnin në mes të trupit
Trupin.

 

Puthje e vendit tim

Vargje të Xhuljana Jorganxhi

Në puthje përmbi këto puthje
E ngritëm dashurinë,
Plot dritë e sotmja jonë,
Më të bukura orët vijnë
Dhe goja shtrëngon gojën
Dhe bëhet nofull e fortë,
Të gjithë rreth puthjes
Rreth shokut që ka dorë

U rrit puthja, mori gardhin.

Sa harxhoni gjith ket energji per te prishur, ndertoni ndonje gje edhe vete, se historia nuk eshte aq cingune sa na e kan msu... te ben nje copez vend sidosi.

vazhdokan parodistat e Vlores,  ala?  smiley

Hej bela... (rime e pavullnetshme)

humori ia ka len vendin drames sot smiley

serioze... qe s'bejne shaka me luften finale...

Nuk te falin, nuk u  hyn dot mik, te pakten te shpetonim nje copez Ismailkadare a nje pjesez fatosarap,se per driteroagollizma eshte vendos fati, perfundimisht.... S'ke c'u thua, djem e vajza te mira, me parime,me integritet. nuk e kuptoj si lengon vendi yne...

Ej, Av, po duhet dhe nji çike drame mer, sepse kemi tash 20vjet vetem gaz e lumturi, jane te padurushme. Si dikur ne kohen e Xhaxhit, kur kishte vetem drame ne jetet e shqiptarve dhe e vetmja gjini arti performimi qe kishte sukses, ishte humori. smiley

Shoku Hoppa, jam 100% me ty. Lumturia eshte shume e padurueshme and cheesy naj here smiley

...sidomos nje nga adminat sot qekaaaaa....zeher....dhe me humor zero....
 

Erdh dita per te lare borxhet ndaj tifozeve te Brazilit qe mbeshteten me miresi te tonen kauze çampionmire. 

Beni si beni deri ne 2045 o njerez. smiley

Off-pakez?  E uuu, gezojme e lajme borxhe.

O fiqo, e shikon me cfare kemi te bejme ne te ardhmen jo te larget?

Kishin ardh dhe ca komshinj te mije me keta autobuset qe thu ti , pas takimit me ne , vendosen qe te ktheheshin me Avion smiley

Utremben kshu ? smiley

ka plas sherri sot Mziu sherr me LSI-stat smiley

e pat ndeshjen o njerez , na kenaqi Brazili sonte 4-2 , perikolozi faresmiley  paga bazo smiley  ,( emigrant nje detaj i vogel po i madh ne kuptim , e ma men ? smiley

aa sa gjo e bukur para gjumi:

e bleu peshkun sala - e myllen temen e votimeve smiley

Shkrepur mbreme, meqe qelloi me pak re nata sonte.

wow  smiley

Shikoni cbehet sot,24 qershor,pervjetori i revolucionit te Fan Nolit dhe 21 vjetori i zgjedhjes se Janullatosit ne krye te KOASH-it,hajde cvete

wow, smiley

jerry lee lewis, keef and mick fleetwood - a humongous star density!

little queenie

Https%3a%2f%2fs3.amazonaws.com%2ftanga-images%2fnmr8qptg89qz

bluz ov dhe dej!

Paskemi qene nje dore e mire ne humor per bluz. E lexove ndoshta, e shkruajta diku, qe programi i fshehte i pergjimit quhet EvilOlive? Se si shume plazh ke bere, ki kujdes. Fashizmi nuk eshte gjalle vetem ne Shqiperi.

Te dy kryetaret kane bere plazh, me sa duket, kjo tregon edhe nje here qe drejtuesit tane nuk jane borgjeze por aristokrate, plazhi nuk njeh kohe, nuk njeh vapa gusht, puna njeh shplodhje, sepse sistemi funksionon, makineria ecen vete, konjukturat boterore ose flet populli sovran.

Ndersa intervista me kaq jehone e Rames me la dy mbresa pertej estetikes: terheqja per sa i perket taksimit progresiv dhe demagogjia per sa i perket problemit masiv dhe shume shqetesues te kumarit (perse demagogji tani xhanem, apo inercia?) te cilin sigurisht qe ai nuk ka per te pasur as interes as mundesi ta zgjidhe. Per ekonomine do t'u beka edhe nje konference tjeter, nderkombetare, perseri fillim nga abetarja, Rama thote se e kane akuzuar per skandinav, po he, si, duke privatizuar doganat? Mos valle ndonje surprize me Albpetrolin?

Ana H, pergjigjen e kenges e ke ketu, nganjehere bluja duket me qarte ne rok se ne bluz, http://www.youtube.com/watch?v=HoSOuYNNXjU

The US army has admitted to blocking access to parts of the Guardian website for thousands of defence personnel across the country.

A spokesman said the military was filtering out reports and content relating to government surveillance programs to preserve "network hygiene" and prevent any classified material appearing on unclassified parts of its computer systems.

http://www.guardian.co.uk/world/2013/jun/28/us-army-blocks-guardian-website-access?CMP=twt_fd

Paska vdekur Margherita Hack! Cfare gruaje! smiley 

per ta mbyllur ket seance peshku, nji pershnetje per Kavirin:

Gazetari : "Zoti Kadare, cila ndër kundërshtit apo akuzat që u kanë bërë , ju trishton më shumë?"

 

Kadare: "Që jam gjykuar i dyshimtë, që në diktaturë të kem mundur të vazhdoj të shkruaj dhe publikoj, kur me sa duket duhet të bija në çmenduri. Dhe më keq akoma: që të jem i gjallë në një botë ku do të duhej të isha i vdekur..."

Eh mer Laookont, mer  Laookont. smiley 

ps.

Barren qe populli na ngarkoi

do e mbajme me nder si ngahera

Edhe kur fleme per popullin mendojme.

Mirupafshim ne seanca te tjera.

 

m'pelqeu kjo smiley

 

 

Ish kanë ni burrë i zoti, trim, po pikë ore s’kish pasë edhe po i vjen shtirë qi s’kish pasë orë (autoritet). Teshet n’Sylejman agën e Batushës. Aga ish kanë çaush at’herë. I thotë:

- Lum aga, ama pak orë se s’po m’din kush qi jam gjallë.

- Qysh me ta dhanë orën? - i thotë aga.

- Une po dal me armë n’çarshi. Ti je me sejmen. Ti thum: ,,Dorzoi armët!’’ e une s’po i dorzoj. Ti mos ëm çart e hallki m’shohin qi s’mujte me m’çarmatosë e mue m’hyp autoriteti n’popull qi s’mujte me m’çarmatosë.

Aga pranoi. E lanë pjekjen t’nesret n’midis t’qytetit, ku ka popull ma shum, për me e krye at kuvên. Kur duel ky me armë, aga e rrethoi edhe i tha: ,,Dorzoi armët!’’, si i kishin pasë ba fjalët. Ky i tha: ,,S’i dorzoj’’. Aga u tha sejmenve: ,,Mos ma lshoni’’. Sejment i kthyen pushkët pej ti. Ky i dorzoi armët. Aga i tha:

- Pse, t’vraftë zoti i dorzove armët? A e di qysh i kemi pasë fjalët?

- He, more agë, ta kishe pasë ti gishtin n’tâna pushkët, s’pata me i dorzue, po ktu, dhetë sejmen, dhetë gishta n’pushkë. Bani e luejti gishti i njanit, mue m’shkoi jeta. 

 

Happy Canada Day per ju peshq qe jetoni ne Canada dhe Happy Birthday to me  smiley

po ti ktu e festo ditlindjen.hajde ne rrugen M.Shyri apo s'do te qerasesh shoqnin smiley

ps:ai Bradi ku eshte mo vlla? m than i kan vjedh rrotat e mdha te makines smiley

pranej u hidhshin fishekzjarre mrom, per d-lindjen tate?
edhe 100, Elba!

Ditelindjen e festova dje une si tha dhe Br3dh smiley   ( br3dh flm smiley ) downtown with friends dhe sot me familjen time , edhe bera gabim qe ste ftova br3dh, mend per here tjeter smiley

edhe njeqind Elba ,çdo te mire te kesaj bote se i merton te gjitha,qofsh e rrethuar gjithmone me dashuri smiley

Rrofsh Zana smiley  Gjithashtu edhe ti e dashur smiley

admina, ka mundsi ta hapim nje teme me vete kte sugjerimin e Pjerit?
flm!

Nuk ka tjeter pervecse dy kategori njerezish:

te drejtet, qe besojne se jane mekatare

dhe mekataret, qe besojne se jane te drejte

 

- Blaise Pascal

Shkencetar dhe filozof (1623-1662)

Olsi, sa ike andej, u frymezove mo? 

Ndoshta.

Po e lexoja tek faqja e Treccani-t.

Paqe dhe qetesi ketu. Me se fundi pak pushim nga mbipopullimi kaotik i Tiranes.

Tani per tani, nuk jam ngopur akoma me kaosin e Tiranes. Flasim pas ca muajsh. Kalofsh mire! smiley

Secili sipas dobesise vetjake. M'u kujtua Florentino tek Dashuria ne koherat e koleres, te cilit doktori i pat thene se bota ndahej ne njerez qe defekojne mire dhe ne ata qe defekojne keq, ndersa ai vete gjithnje e me shume bindej qe bota ndahej ne njerez qe e dredhin dhe s'e dredhin. smiley

Nje here si farse, pastaj perseri si farse.

Cepan, Skrapar:

Seriozish qe jane vende te bukura emo. Me te pase lezet syni e shpirti kur i sheh!

Dobrush, Skrapar

Photo

Jo vetem qi s'kemi fjale ne shqip per cunnilingus*, por sipas ketij studimi, qidhimi ine si meshkuj qika qi femra mos na tradhetoje? smiley

* Pres sugjerimet tuaja paraprakisht, qi mos me thoni pastaj se kam zaptuar gjithe peshksferen e fjaleformimeve.

ti e ke bo t'qarte po hiqi kto fotot nga fb xhibo se i tmerrove...macet!

versioni korcar i Gzimit eshte "Gëzkë"

mua njehere me kishin pikturuar nje pentagram me ca nota muzikore dhe une i shkrova poshte. "Falemnderit".   smiley

Ana, sma merr mendja se ka qene kjo e vetjmja here qe te kane vizatu gjona... hajt tashi, meqe ja nise, vazhdoje deri nfund. smiley

psikoanalist je ti, kshu, apo prift qe duhet te rrefehem? smiley

oh i see... Do me lujt kshu role-play e? Najs, po bohem psikoanalist, se priftat knaqen me nji t'prekme. smiley

qenke merhum fare ose ke gruan afer qe te lexon mesazhet... smiley

Pyet nje bunker se çdo te donte te arrinte, dhe do te te thote se do te donte te merrte statusin zyrtar te banjos publike; te pakten t'i hidhej nga nje kove me uje here pas here... smiley

S'e provove njehere, mbase dilte ndonje melodi e bukur. smiley

 

Jo, se pastaj e lava makinen. smiley

 

 

Ja keshtu humbin simfonite qe s'kane fatin te behen te famshme. smiley

Kurse une shenimin me te çuditshem, pa lidhje me pastertine, e kam patur kur parkova njehere prane nje laboratori qe merrej me kerkim dhe perdorte kafshe. Do te hedhim makinen ne ere ore kriminel kafshesh - me thonin. Kuptohet qe s'iu afrova me atij vendi. 

Adminet qekan duke marre pjese ne ndonje orgji me duket. Ka njeri ketu apo jo?

Ore ca ke ngrene qe shef vetem enderra te frikshme sot ti? 

Apo ke gjetur nga ai bari i Azbiut? smiley

xhibo, azbiu asht artist. kam ly piktura gjithe diten sot, akoma kam hallucinations prej bojnave dhe paint solvents, sepse fillova me eksperimentu ne dru dhe hekur. Gzuar!

e padrejte ajo e Himares. Ne greqisht "Gezimit" i thone Xaris. 

Si Xaroula (versioni femeror)

http://www.youtube.com/watch?v=T1h58mLVtHc

ja dhe ketu Xaroula

Hawks are flying from the nests
To see our frightened life
as a picture
Like the past sinner women
That never found a hug
nor a secret niche
Under the sick rain
In the national roads of the trucks
with the radiators
The black oil from the soul
Is not burning for something that does not look like
blessing

For the prayers of our saints|
in the temples of the great sobs|
For the prayers of the saints of the earth |
of the visible and invisible wound | REFRAIN
For the prayers of the saints you cry for |
that you may say I love you|
For the prayers of the saints and forever |
with the breath of God|

I' m watching the sun from the mountain
And the dynamites of my soul
break the rock
That I set off to run
Within the world's logic's
five meters
With the initials graven
Name and blood and race
and ancient walls
And with a parcel, in Greek
I will write, World, my oracles
with the nail.

http://www.youtube.com/watch?v=sg5xEdpnHaE

 

Edi Rama: Do qeveris Shqiperine me dy breshkat e mia Friday, 05 July 2013 14:11Lexuar gjithesej: 97
 

breshkatKryetari i Partise Socialiste dhe Kryeministri i ardhshëm Edi Rama ka qenë  i ftuari i radhes ne emisionin  ‘Zona e Debatit’,  ne Klan Kosova te gazetarit Baton Haxhiu. Intervista u be ne zyren e kryetarit te Partise Socialiste Edi Rama. Gjeja e pare qe terhoqi vemendjen e Baton Haxhiut ishin 2 breshka qe mesa duket nga efekti i nje vizitori te panjohur sic ishte z.Haxhiu, ishin strukur ne qoshet e zyres.

 

Batoni e nisi biseden pikerisht duke i kerkuar Rames, te dinte me shume informacion ne lidhje me breshkat. Edi Rama ia shpjegoi se nje shoku i vet artist, paska jetuar ne Senegal dhe atje ai kishte pare se breshkat trajtoheshin si recete mjeksore ndaj semundjes se Astmes, semundje nga e cila vuan edhe Kryetari i Partise Socialiste. Rama vijoi tregimin e tij se nje dite duke ardhur nga Elbasani naten, kishin pare nje breshke ne rruge. Urdheroi shoferin e vet dhe zbriti morri breshken. Ne ate kohe Edi Rama ishte ne krye te Bashkise se Tiranes dhe ishte koha e perplasjes se Metes me Nanon, ku Edi Rama mbante anen e Metes kunder kryetarit te Partise Fatos Nano. Ne funksion te kesaj beteje Rama, e quajti breshken e vet Fatos. 

Pas 2005 beteja kryesore e radhes ishte ajo me Berishen, keshtu Rama, ndoshta duke pare "efektin" qe i dha breshka ne fitoren ndaj Nanos, mendoi te gjente nje breshke tjeter ku i vuri emrin Sali. Per sa kohe Edi Rama qendroi ne krye te bashkise , te dy breshkat e tij i mbante aty gjate gjithe kohes. Kur Edi Rama iu desh te braktiste zyren e Bashkise, breshkat i morri me vete ne zyren e tij ne Partine Socialiste.

Pyetjes se gazetarit Baton Haxhiu, se c'do bente tani qe do shkonte ne kryeministri me breshkat e tij, Edi Rama iu pergjigj se ato gjithmone do ishin me te edhe ne zyren e kryeministrit.

Sic e ka nisur Rama qe per cdo beteje qe ka ai me kundershtaret e vet politike te shtoje nga nje breshke, shume shpejt do e shnderroje qeverine e tij ne kopsht zoologjik per zvarranike. Nuk e dime kush do jete breshka e radhes , Iliri, Spartaku, Skenderi , Paskali, Blushi, Sokoli apo Luli ????

 

Me poshte intervista e plote:

 

 

 

 

 

As many as a million young people in Japan are thought to remain holed up in their homes - sometimes for decades at a time. Why?

For Hide, the problems started when he gave up school.

"I started to blame myself and my parents also blamed me for not going to school. The pressure started to build up," he says.

"Then, gradually, I became afraid to go out and fearful of meeting people. And then I couldn't get out of my house."

Gradually, Hide relinquished all communication with friends and eventually, his parents. To avoid seeing them he slept through the day and sat up all night, watching TV.

"I had all kinds of negative emotions inside me," he says. "The desire to go outside, anger towards society and my parents, sadness about having this condition, fear about what would happen in the future, and jealousy towards the people who were leading normal lives."

Hide had become "withdrawn" or hikikomori.

Prurjet automatike nga blogjet jane shprehje e paster e diskriminimit shoqeror ndaj opinionit individual dhe individit ne teresi -- lufte ndaj barazise, perdhosje nen driten e diellit e demokracise. Gjerat duhet te ndryshojne, gjerat do te ndryshojne. Rilindja tashme ka filluar! smiley

Për shkak të dhënave të sigurisë së shfletuesit tuaj, redaktuesi nuk është në gjendje të i qaset drejtpërdrejtë të dhanve të tabelës suaj të punës. Ju duhet të hidhni atë përsëri në këtë dritare.
Ju lutemi hidhni brenda kutizës në vijim duke shfrytëzuar tastierën (Ctrl/Cmd+V) dhe shtypni Mirë.

Cfare ka bere Neritan Ceka ne Greqi kur ishte Ambasdor ?!!

Prokuroria greke kërkon si të pandehur ambasadorin shqiptar Neritan Ceka

Frasheri :

Hirësia e tij vazhdoi të sulmojë me stilin e tij të shpifjeve, të cilin njerëzit zakonisht e përdorin si armë kur nuk kanë mjete të ndershme për t’u mbrojtur. 

Drejt kjo `shpifja` Me stil! Por duke qene se jemi komshijn me greket mos te kujtojme se ne stilin e shpifjeve, ne jemi me mbara se greket.Dhe me e keqja eshte se ne shpifim me shume me njeri tjeterin, me komshiun, me shokun, mbapa krahave, per te kriju idene se shqiptari eshte `me i ndershem` ne stil smiley Sa shqiptar e kane bere veten per litare, ne lidhje me greket e hu ha! smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).