O peshq, a dini ndonje vend/ palester/ qender, ku ushtrojne pilates ne kryeqytet? Ne Internet gjeta vetem nje diku afer Stadiumit Qemal Stafa, mirepo m'u duk cudi te ish e vetmja. Faleminderit paraprakisht.

46 Komente

Do ja dija per faleminderit dhe une, sikur ta afronit kete informacion. Kam degjuar per nje vend afer Stadiumit qe ka Ashtanga Joga, por s'di per Pilates.

Dora je e mirepritur ne studion time per pilates Yoga dhe Hatha Yoga smiley Me kontakto ne emailin endri.nebi@gmail.com ose ne fb Endri Nebi.

ca jane kto tobestafkurllah smiley

ne dime vetem birrat se ku gjinden, se qoftet i ka pjeri smiley

 

blej cd ose ne youtube gjej disa video qe mund te besh program ne shpi, se te pagush te shkosh te besh pilates apo yoga, eshte komplet harroje atje. dmth me mire investo per internet high-speed ne shpi sesa te harxhosh pare per keto lloj aktivitetesh atje. kur kam pyt per pilates para nja tre vjetesh ne AL, me shikonin me cudi. edhe yoga, bejne vetem power yoga. dmth varet se cfare do te besh ti.

po, dhe këput naj mish duke bërë lëvizjet gabim se s'ka kush të korrigjon! 

ore vertet, ca eshte Pilates?smiley   nuk ka te bej me ate Pons-in besoj..smiley

faleminderit Dora.. qenka tip Yoga dmth...smiley

pilates edhe kamasutra do ja kish zili smiley e kam llafin ke forca argumentit te muskujve jo ke pozicioni specifik gjeografik. por fini nuk po te pyt ty ne kete rast smiley ti je receiver i argumentit.

tip shkuluvarjesh me mrroklla specifike moo smiley

As une se di kete fjale. Me shkoi mendja ndonje gje qe hahet smiley

Mos ja prishni qejfin tjetrit. Ne palestra e pilates shkohet edhe per publik releshions..

Jo, jo, pilates duam. Per muhabete kemi boll njerez.

Na bere edhe popull llafazan!?

meshir'

kavir!

smiley 

Fine 

Finis smiley

Popull thashethemexhi, do rifrazojasmiley

Kafet jane per muhabet..

Popull kafethemexhi mnjf smiley

Per pilates dhe hatha yoga mund te me shkruash ne adresen e emailit endri.nebi@gmail.com ose ne fb Dance & Fitness '' Ëndrra Vazhdon'' .. Flm

pilaf po deshe

Pak a shume jane nje seri ushtrimesh (disa here perdoren vegla si: nje cilinder, pesha te vogla, llastik, rreth, topa) mbi tapet, qe ndihmojne jashtezakonisht ne vetedijesimin per trupin, dhe forcimin e muskujve te trungut, rregullimin e proceseve fiziologjike e kshu me radhe.

Gaia e ka mire ate punen e cd-ve, mirepo mua me pelqen ideja e mesuesit a mesueses. Kam mesuar ta vleresoj shume keshillen e nje profesionisti. Shpesh ekzekutimi keq i nje ushtrimi eshte demtues.

o fin aman te keqen

ti mire e ke

po se di , a i ke parasysh ato presorat e fiskultures neper shkollat shqiptare, 

nji ashtu i ke instruktoret knej ne rastin me te mire.

Ke pishina ku vete une, instruktori i notit per kalamaj, ka pas punu shofer n'dogane mo perpara 

aman e fin, boje mire, boje vetë smiley

Po thashe te kerkoja nje here, pastaj me te pare me te bere. Shume-shume do perfundoj duke ngritur pesha te palestra me e afert smiley.

Finis, ciao! smiley 

eshte nje L. Kalemi qe pretendon se ben pilates, po une s'do te ta keshilloja, sepse s'me ka pelqyer. Me kane thene per ca zonja franceze diku ke rruga e Elbasanit qe bejne yoga. Duhet te shkoj per vete, sepse kam probleme me shpinen, po s'po gjej diten e pershtatshme ende. 

ejjj, ciao! smiley bashkojme forcat atehere. te rruga e elbasanit eshte sh mire per mua.

Bashkimi ben fuqine. - NN (aka Pontius Pilatus)

nga eksperienca ime atje, keshilla e profesionistit nuk duhet marre shume per baze, nese di me shume per kete lloj ushtrimi. megjithate ndokush qe verdalliset ketu mund te te japi nje ide. eshte e njejta vartesi qe une kam me veten, dhe kete e kuptoj, kur vjen puna ke mesuesi. Une kam bere dy session me power yoga (diku ke blloku ishte nje palester) dhe e lashe pastaj. me mire vrapoj ne treadmill sesa te bej cardo me yoga. nuk fokusohen ke breathing exercises ose strengthening of core, ose guiding you se cfare je duke bere dhe cfare e ku duhet te ndjesh se cfare po ndodh me trupin tend. edhe nuk dine te te "push" ne menyre specifike me kapacitetin tend.  gjeja qe me ka irrituar me shume ne lidhje me fleksibilitetin. eshte e pabesueshme smiley pritshmeria ime ishte qe mesonjesa do ta kuptonte

pilates nuk e njihnin fare pastaj. Plus qe nuk eshte se dine te ndjekin gjithe "nxenesit" se ku i kane probemenet specifike. Dua thjesht mos te zgjenjehesh.

une kam bere pilates me nje zyshe shume te mire ne itali smiley. dhe me ka befasuar sa aftesi kishte te me korrigjonte. me dukej sikur e njihte trupin tim me mire se une. natyrisht qe programi ndryshohej cdo seance, plus qe nje pjese e nxenesve e kishin kete si aktivitet te ndermjetem.

duhet te them qe ne krahasim me veglat, rezutatet i ka me te ngadalshme, por ne fund te cdo ore mireqenia qe kam ndier ishte e pakrahasueshme.

problemin e zyshes, ta kuptoj shume mire. mu be vite qe them: Vicky ku je (emri zysesh time). opsioni Anes eshte zgjidhja me e mire sesa te shkosh mbas emrit te palestres. per mu ka funksionu kjo lloj perqasje ne vende te tjera. eshte i cik ceshtje kerkese, oferte. me mire paguaj me shume ne klase me me pak njerez, por ama e di qe po ke te besh me nje njeri qe te njef fizikisht me mire se e njeh ti veten tende, pa e thene vokalisht. smiley

per mua, gjej nje profesionist te mire se ja vlen. mbaje sa te mesosh se c'duhet bere ( nja 10-15 here) dhe pastaj vazhdoji vete. nje gje qe mund te them une; kur punon me ca muskuj sot, mos puno me te njejten neser, por alternoi, nje dite po, nje dite jo. diten tjeter puno me muskuj te tjere.

cilinder,llastik,topa..mbi tapet...qenka sport interesant...!

Qenka pa fat, qelloi periudha qe ka ikur Pjeri nga memedheu.

Po te pakten mbase behet i gjalle dhe vjen sugjeron dicka (pertej shoshoqepilaterimin me Doren nga parku, se helbete, do ju paragjykoje mileti).

He pra, Pjeri ndoshta do thoshte se me rritjen e cmimit te gazeve natyrore, jane shtuar dhe qendrat e yogas neper Albani. Madje po per shkak te cmimit te larte te kimikateve ekzotike perberes te gazeve, qendrat nuk autoreklamohen, duke e detyruar klientelen te interesohet vete per to.

E shof qe ka nje paragjykim ketu; shumica kujtojne se vetem boisa eshte mashkulli i Peshkut qe ben pilates dhe s'duan ta pranojne idene e Pjerpilatesimit.

Me fal nese perhap dyshime mes shqiptareve, por une nuk do u zija shume bese instruktoreve shqiptare.

Instruktoret shqiptare jane si juristet e plepave, me gjithe respektin per plepat.

Pilates behej dikur(para nja dy vitesh) tek palestra Static, tek Triangolo, fare prane diges se liqenit. Tani nuk e di me siguri nese vazhdon me akoma, po mund te pyesesh njehere aty.

Veshtire te gjesh mesues per Pilates ne Tirane. Ka qene nje palester diku te Brryli dhe kishin nje instruktore per Pilates. Do kerkoj me shume info nese punon akoma.

Uroj te gjesh dike, Pilates jane fantastike, tonifikim dhe rigjenerim trupi nga koka te kembet.

o teuta po ca tonifikim dhe rigjenerim me kaq thell muhabetin dhe ju, po bej 100 squats, ulje ngritje me duart perpara si ne kohen e dulles  , bej edhe 50 pushups ulje ngritje pompa, bej 50 pullups per muskujt e barkut futja dhe nje 20 minuta jogging si per fillim edhe te fala thuaj tetos

Dakord jam, te gjitha keto + plus pilates. Edhe taekwondo, edhe kickboxing, po deshe. Sa me shume, aq me mire.

Pilates jane numer 1, sipas mendimit tim modest.

 

He po dreq o pune, tjetra pyet se ku mund te ushtroje pilates, ju i pergjigjeni "s'bohet Shqiperia".

Jo, nuk e di. smiley

O PF:

Pilaf ... Per kuadro qe din ca eshte kosi ,

s`di gje per pilates , por po tregohem egoiste po bej nje pytje per vedi smiley

e di qe esh mush plot me vene qe bejne zumba , po a ka nai ven qe ben fitness duke perdor kercimin (cdo lloj kercimi sikur dhe e perzier me zumba s`ka gjo smiley ? per mua eshte mbase aktiviteti qe me lumturon me shume ndaj isha kurioze te dija.

Per te gjithe ata qe duan yoga pilates dhe hatha yoga Zumba te me kontaktojne ne adresen e emailit endri.nebi@gmail.com ose ne faqen e fb Dance & Fitness '' Ëndrra Vazhdon'' Namaste-Faleminderit

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).