Cila eshte % e te ardhurave qe lini ne total, ne forme taksash, kontributesh etj, aty ku jetoni?

Ja haraci im per sulltanin:

Taks qivriut:                    2x %

Taks shtetit:                       9%

Taks vendoreve:             2.5%

Takse shitje/blerje:         ~8%

Takse prone:                     3%

Taksa te tjera: Per shumicen e Amerikaneve kjo shkon mesatarisht (2-5%)

Ju? 

 

 

37 Komente

tax  the ?  smiley  ik o Bame , ik o per koke tende smiley

Ore ti mire qe je provokator, po pse provokon kaq trashe?

 

He? Se me duhen te dyja duart te shqyej pulen, e tastieren e kam te re...

Taksat nuk i tregohen as priftit kur rrefehesh or ti. A e din ti sa bilance mban burri ne Shqiperi?

Tre! Nje real, nje per shtetin, nje per gruan.

normal qe une po pys per te shtetit.... se te merrem me ate te grus, i bi te merrem edhe bilancen e dashnorvet qe ma gruja per burrin... jo ore po nuk kam gjith' at' kohe...

He Kavo, sa pagu ti si i PD-se qe je? 

Me gjithe "rimbursimet", me vete rroga +20/25%.

Ja pa shaka tashi , me ate lek qe marrin  njerzit ne Shqiperi si ju del mo ? atyre s'u del as per te ble facoleta mor e ti thu tax

 

ne total rreth 40%

ca taksash thot ky?!

 

un kam 20 vjet qe nuk paguj as drita..jam pi tropoje or ti...roft sali birisha!

10% mbi rrogen (per cdo pune qe ben me rroge)

10% mbi interesat 

10% mbi gjithe transaksionet e tjera qe sjellin fitim (shitje , kontrata etj)

takse prone - se paguj, por ka plot qe e pagujne 

takse vendoreve - pak gjo smiley 

 

p.s. une jom individ se bizneset i rrujne e qethin normalisht smiley

 

ene ti mo, po  kerkon qiqra ne hell mer daj... ja nje te thjeshte....

10% taksa e sheshte,

2.5 % shendetesia,

20% tvsh per te gjitha ato qe blejme,

vendoret sikur nuk para paguhen, se nuk ka kush na i mbledh, (megjithate na e bijn me faturen e ujtit eshe taksen e shpijave)

shto ketu dritat, ujtin, telefonin, e katandiset kokoshi nje thele....(te gjitha keto me TVSH)

............do me per Belulin...(jo ate te hollandes)

pytja u shtru per te gjithe, jo vetem per memedhembasit...

shendetesia nuk o takse

TVSH (harrove ne akcizen, megjithese ti pi vere kontrabande noshta ) jane indirekte, me duket se bama po te pyt per taksat direkte

se po e nisem ashtu, kemi lene pa permend rryshfetet dhe bakshishet smiley

As sigurime shend. & shoq asigjo. Hallall. 

lene se si paskam rreshtu... edhe i 7 % per keto... me depresionove...

po ato sjane taksa bre, jane inshuranca smiley

 

takse o, se nuk jam tu in-shurru veten teme, po brezin e rehatlinjve Floridian...

u mean social in-shurrance ? ok ajo pranohet

por jo shendetesorja mo

shendetsorja o ze me vete, 300-400 ne muj...

E ka fjalen per Medicare.

rrumullak ke 7% e futa une, po per plazhistet e Florides o...

Per ata eshte per ata. Femijet tane do paguajne per ne.

Si individ (jo si biznes)

Tatim mbi te ardhurat personale 10%

Tatim te interesave mbi depozitat 10%

Kontribut per sigurimet shoqerore 24.5%

Kontribut per shendetin 3.4 %

Takse mbi pasurine ~1% te vleres se pasurise se patundeshme

Taksa vendore 550 leke/muaj ose $ 60 ne vit

takse televizori 1200 leke ne vit ose 12 USD

Takse makine 8500 leke ne vit

tatim i vleres se shtuar 20 % te te gjitha blerjeve te mallrave e sherbimeve.

Takse te tjera ndoshta 3%.

Voto Arben Malaj,
për një Shqipëri vërtetë të majtë dhe jo të korruptuar nga biznesmenë të falimentua si Kokëdhima...
Ben Malaj, për Vlorën, Ben Malaj për një Shqipëri të majtë.

p.s: smiley

Spam!!

Jo mo ça spami, unë nuk u futa dje këtu... Jam anëtar potuajse dy vjeçar (të paktën me këtë profil smiley ).

Sot thjesht mbaj anën e të mirës, të mirës së Vlorës, të mirës së të majtës, të mirës së Shqipërisë.
Anën e Arben Malaj - 67 në listën e Vlorës!

Une per vehte i bera spam se Arbeni eshte malli i fundit qe Fatosi ja shiti saliut. Pra eshte mall skarco.

I vetmi mall skarco këtu është kokaina që përdor Edi. Thojini të dizintosikohet...

Ke harruar 6.2% per SSI dhe 1.45% per Medicare.

Po shkruanim ne te njejten kohe

He mer mos u qani, ja peshkun pa pare e keni.

smiley

qashtu

zot na lej kshu si jemi !

Lene se sa her hapet ky muhabet, e harrojme kafen e na derdhet ktu nshpi smiley

Po overtajmin i her si e shqyjn, leje pastaj bonusin.

10% mbi cdo te ardhur qe merr ( pra rroga , interesa depozitash  qera etj) 

11%  e rroges sigurime shoqerore ( dhe shendetesoret jane brenda)
20% tvsh per cdo produkt qe konsumon.
 

ka edhe taksa fikse, Televizori tek fatura e CEZ , pastrim gjelberimi tek fatura e ujit,  takse prone por qe eshte e pambledhur pra ekziston ne leter 

pastaj jane mallrat e akcizes, nafta , cigarja e mutit,  alkoli qe pin etj psh ne 1850 leke nafte 800 leke jane akcize diku tek 40% e vleres etj

taksa e makines kur ke makine

keto jane taksat kryesore qe paguhen dirket ose indirekt nga individi

mund te kete edhe ndonje tjeter qe mund te kete shpetuar
 

shum personale kto pytjet mer ...po HMRC ka nje app per te llogarit taksat

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).