Sallami me i mire, prodhim vendi, pare ne market sot, shitej me 1000 leke kg. Te gjitha llojet varionin nga 430 - 500 leke kg e gjer tek me cilesori. Mishi me gjith kocka shitet 800- 850 lek kg. Nuk jam konsumues sallami ka 22 vjet. Por pyes, me mish te jene sallamet qe tregtohen ne kete vend? Ca ...." Sallami" po hane shqiptaret?

86 Komente

hane nga ai "TOP HAT" smiley

Une  merakosesha per qoftet qe ha Pjeri sa here qe shkon ne Shqiperi (dhe çdo 2 muaj aty e ke qerratain)  smiley

Nuk ka pasur komplikacione nga qoftet qe behen me mish gomari ?

Eh ca sallami hane shqiptaret 

une perpiqem ti rri larg

max nai proshute crudo

zoti e di ca ka mrena sallami ktu, megjtihese kshu eshte i paster, dhe i shumellojshem, te merr ne qafe.

Sikur dhe mish shume i mire te jete, mjafton qe eshte i procesuar, sja vlen.

me vjen keq qe kalamajve jua japin me shumice.

eshte tashme fakt, te gjitha produktet qe behen me "mish te grire", p.sh sallami, qoftet, hamburger etj.. perdoret mishi me jo cilecor dhe mbeturina te mishit.. si dhjamra apo deje.. kjo ndodh kudo. vetem para 2 muajsh kishim ketej nga Evropi skandalin e mishit te kalit qe e kishin futur pikerisht ne produktet qe thashe me siper apo ne ushqime gjysem te gatshme si lazanja p.sh. keshtuqe sa me larg sallamit dhe qofteve, aq me mire.. megjithse Pjerin, qe i gjurmon keto prodoktet cheap, se ka gjetur gje xhanem..smiley

po pjeri sikur tha qe e kish rregulluar veten e tij dhe donte te rregullonte shqiperine tani. une kujtova se me stoqe i kish bere nja $10 miljon dollare.

Sallami aty e ka lezetin.

Po habititem ò; si ka munci, nji popull qi ha kukurrecin, ankohet per sallamin.

Kukurreci haet vetem kur e bo me doren tate, ose me doren e gruse/partnerit (se na qorton Kristi masanej) , ose e gje gati ke plaka. Thats it. Kukurrec ne lokal a ne dyqan nuk kom nigju noihere. Sa per sallamin qe ankohet Grava, desha me e pyt nese ka qene noihere ke Gazhina e Mishit ne kohe te Dulles. Me tu neverit edhe tulet e dashnores e jo mo tuli i mishit.

Larg sallami nga femijet, ndersa meshkujt e rritur ta kufizojne sa me shume. Grave nuk kemi se cfare tju bejme, nuk jua ndalojme dot te ngrenin e sallamit. Vetem le te perpiqen te konsumojne sa me shume sallam te jashtem mundesisht nga vende te zhvilluara qe edhe kontrollin ushqimor e kane me te persosur. 

Po me qe nuk qenke konsument sallami Grave duhet ta kishe provuar nje cike te pakten qe te na jepje dhe ndonje mendim , se keshtu si thate e ke lene , i cike suxhuk ste bo keq o burre .

sallami me mish eshte po nga ai 50 vjecari i firgorifereve te brazilit.

eshte i lire.

problemi eshte qe i hedhin shume konservues me baze azoti tip nitratesh qe jane te demshme  per shendetin.

sa me pak sallam. sa me pak mishra. 

 

 

 

NuK kujtohem mire tani por me vjen nder mend nje lloj sallami ne kohen e xhaxhit me mish derri qe i afrohet pak sallami turistik sot , pak i shtrenjte per disa njerez por ja vlente . Nuk dihet o grava se cfare sallami hane edhe kanadezet , por perderisa Monsato po ben namin ne cdo lloj ushqimi e vetmja qe na ka ngel eshte te lutemi mos na percillet ne trup ndonje kancer .

E vetmja shprese ka ngel konsumimi bio , dhe ate dhe nuk e besoj shume .

Ne mbeshtetje te Graves per te ndergjegjesuar konsumatorin per cka konsumojne ne formen e ushqimit, do te desha te ngre shqetesimin per qumeshtin e perpunuar qe shitet nga prodhuesit tane. Do ti keshilloja konsumatoret shqipetare qe te mos u japin vecanerisht femijeve qumesht made in Albania te konservuar ne teknollogjine UHT me terapack. Pvaresisht reklamave qe i behen per te mirat e ketij qumeshti mos i besoni! Eshte njesoj sikur te pretendohet qe mishi i konservuar eshte me i mire dhe ka me shume vlera ushqyesese se mishi i fresket. Perdorni qumesht te pasterizuar, biles edhe kosin beheni vete duke perdorur kete lloj qumeshti. Prodhimi tejet i madh nga disa kompani (brand name: Fast. Primalate, Gjirofarma) i qumeshtit UHT me ben te dyshoj se ato perdorin shume qumesht pluhur per te prodhuar qumesht UHT, pasi prodhimi vendas ne qumesht lope eshte mjaft i kufizuar dhe i shperndare. 

Ne fakt do te duhet instektoriati ushqimor te sensibilizonte per keto gjera, por sic edhe e kemi thene dhe me pare ne jetojme ne mungesen e nje shteti te vertete.

Kur ta hani sallomin mos e hani te gjith per1here. 1cik sallom - shume buke,

Se keni lon kokrren e nomit tu honger gjith sallomin e dynjose...

se me kujtove nje te forte...
vete njoni dhe i thot qoftexhiut, ma bej gjys buke e dy qofte. I thote qoftexhiu, po nuk ben mor cun, nuk sshkon gjys buke dy qofte--- i thote djali ska problem mer burre, e ka vllai gjysmen tjeter te bukes ne shpi!

Sallamin per shqipot e bejne special order. ju befte mire, rendesi ka qe nuk eshte I skadum. 

S'prish pune. Mjafton t'i jepni sallamit nje vale dhe nuk ka asnje rrezik.

nje miku yne, spo ja presim veshin, po lobon qe sallami dhe kryesisht qoftet te futen te produktet ushqimore te subvencioniara nga shteti..

Domethene prandaj po ia fshijne pikat. Se keta te Peshkut paskan politike anti-sallam. 

Ahaaa. Po kjo qenka ceshtje interesash biznesi.

monopolet e sallamit hahah e sali birisha  mbete duke luftu monopolet e opozites

Nje sallam, nje djathe, nje sallam, nje djathe...

sallam i zjere lol

Dhe akullore te tiganisura

!!!! Mo u tall me guzhinen kineze... nje nga gjerat me te shijshme...

Eshte batute e cufos.po dhe ketu ka akullore te tiganisur.navash cik

Nuk duhen konsumuar hic.pasi s'ke ngrene nje kohe te gjate kur fut ne goje nje kafshate te duket plehre.larg konservanteve,fruta perime,mish,bulmet dhe cdo gje e gatuar ne shtepi.madje dhe akulloret e paketuara une s'I fus dot ne goje.healthy people we aresmiley

Sallami aty behet me mish te mbetur frigoriferesh braziljan 80-120 lek kilja. Pysni Genc Rrylin po nuk me besut. 

Gjoja me e sigurte jane pulat e pjekme:

Grave, ke degjuar per mishin e Panamase?! Vjen i ngrire qe andej. Eshte i lire, ka nje cilesi shume te mire dhe konsumohet madje dhe neper lokalet e njohura te Tiranes.

Grava paska pyt?

Qeke duke hap i biznes pastermaje me duket... smiley 

Talluni talluni,  por le te thote PF- ja , sa eshte nje kilogram sallam i cilesise pare ne ..Toronto ! Ne Gjermani, le ta thote Bradi...

Jo 'Bama , nuk pyes per ate  se nuk me shkon ndermendje te hap  biznes te tille, por ketu, medemek tek neve, ç`do ilaç eshte  me skadence te ndryshuar, i dyshimte.Ç`do shkrese e leshuar nga "institucion" shtetror a privat eshte e pabesushme.Me ra ndermend te shikoja çmimet e sallamit dhe  bera nje pytje.Mishi, me 30% kocke shitet 850 leke..! Sallami 380 - 1000 leke kg? Ato 30 % te tjetarat ç`a i ka xhanem?

.............................................................................................

Ama, .....zien fushata

He mor grave sa eshte ne Toronto ? smiley

 Elba , te tregova sa eshte sot ne Tirane.Ne Toronto, ... e pres prej Jush

sa eshte sot

Sa ishte, se edhe ngrihet edhe ulet...

Ore per t'iu ul mos iu ulet juve, se ne vec na ngrihet!

me ilace u ngrihet te gjitheve, puna eshte bio si imi , te coj ne durres tak fak me nje te ferkume hahahaah

Bo vaki. Vetem qe ato biot ne pergjithesi jane te vogla dhe me krym.

jo po futi silikon hahah

ska gje PF, te gjithe do vije dita do i perdorin kimikatet, do kesh shoke plot

Lol, mjaft e more ne goje tani, se do ma marresh mesysh. Perqendrohu tek tema.

 e hoqe protezen  PF, se helbete u rroite mosha ben te veten. do i kafshosh cunat e azilit. 

 

Rrusho. ne s'ke bythe mos u kruaj kot me shakara kur s'te fton njeri. Ato muhabetet me azil masnej shko thuaja ndonje tjetri. Edhe qetesohu tani se arrite ne Kavaje.

ti qenke palle pse mer jam tu prit me mftu ti  hajde hajdar hajde.

mosha prape mosha... shkrun elbason aty shko tek okulisti merr syze te tjera.

 

Une blej organik dhe me prove , per reklama dhe cmimin  nuk me jep problem smiley

sa eshte nje kilogram sallam i cilesise pare ne ..Toronto

PF në Gay Pride??? smiley

grava, ketej, 170 gr sallam qe shkruan pa kimikate dhe me the the te thashe eshte $7-$8. eshte i mire dhe i thate, por i shtrenjte.

Sallami perberje e dyshimte ka qene qe ne kohen e oto bismarkut

Eh ca sallami hane shqiptaret

Nga eksperienca! smiley

une perpiqem ti rri larg

Por jo shumë larg...

megjtihese kshu eshte i paster, dhe i shumellojshem, te merr ne qafe

O bo bo! smiley Ruhu Ruzhide! smiley

me vjen keq qe kalamajve jua japin me shumice.

Pa koment!

le te perpiqen te konsumojne sa me shume sallam te jashtem

Po shkel mësimet e xha Enverit. Kthehu në rrugën e partisë; vetëm sallam shqiptar...

sa me pak sallam. sa me pak mishra.

Dmth më shumë sallatora... smiley

me vjen nder mend nje lloj sallami ne kohen e xhaxhit

SallamNostalgjike... smileysmiley Ose: I paharruar qoftë kujtimi i tij....

sallami turistik

MadhështorSallam! smiley

Nuk duhen konsumuar hic

Astinencë...

pasi s'ke ngrene nje kohe te gjate kur fut ne goje nje kafshate te duket plehre

Ngritja, nga bataku në parajsën e amshuar...

Me kaq prezervativ sa i vure ti sallamit do te na behet ndonje e pabere smiley

Edhe mundet...

Sallami perberje e dyshimte ka qene qe ne kohen e oto bismarkut

smiley

Normalisht prezervativat jane qe mos te behen te paberat, apo ka nderruar stili? smiley

Do ta ketë llafin, për shumë-prezervativa.... prezervativat i japin sallamit (produktit) edhe shije... dmth shumë prezervativa, shumë shije -> probleme...

E di e di, thjesht po beja shaka.

Mund edhe të jetë se, Elba parapëlqen "traditën shqiptare"... të gjërave të freskëta... pra prezervativ dmth...

per motive te vlefshme gjembi  smiley

me duket se ju te dy po flisni per 2 gjera te ndryshme. Pra njera i bie gozhdes e tjetri patkoit. Ju keshillo te perdorni keto 2 fjale: fisues ngjyrash dhe condom.

smiley

Po ha gjithe Evropa dhe SHBA mish kali te paketuar si mish lope dhe ju prisni per cilesine e sallamit shqiptar?

ore te hash mish kali ku ta gjesh, po se ha dot se eshte shume i shtrenjte. po duhet te kete qene kal i ngordhur.

sallamrat me te mirat ne bote behen me mish kali, ne hungari.

ske ci ben s'ti jep jeta te gjitha , po sallami shqiptar jau dh...jet te gjitheve smiley

edhe 9 muaj mungese qe bere mos le ndonje me barre mor dreq smiley

Kot merakoset left me ....iiiiiii ne fund . Shqiptaret bejne sikur e hane sallamin.ne te vertete fusin sallam dhe qisin Derr .Ka ketu tek PPU ....smiley po ka edhe ne krye te Qeverise i thone kryeministrush .. Biles ka edhe derreshe si parlamentareshe !

LefGOPEJA mund te jape pervoje me prove per kategorine kur fut Qofte cfare del  ... ???? me i madhi paradoks ......Palloshi Edvin kriminel Kristaq Rama smiley

Jane dy gjera qe nuk duhet te dihet kurre se si ato behen.

Ligjet dhe Sallami

/Laws, like sausages, cease to inspire respect in proportion as we know how they are made.

si mendoni eshte me mire,te hash ligjin per sallam apo sallamin per ligj ?

 

kthehu mbrapa

Sallam karakteristik i yni. Piqet lehtë në zgarë, skuqet pak ose zihet lehtë. Sidoqoftë këshillohet të konsumohet i ngrohtë. Tepër i shijshëm me një panine, majonezë apo senape.

Përbën një pjatë të plotë shoqëruar me zarzavate apo pak djathë.

 

Përbërësit: Mish viçi dhe derri, kripë dhe erëza natyrale, antioksidues, stabilizues, konservues.

Pesha e produktit: 50 gr/cope

Tregtohet e hapur dhe e ambalazhuar në vakum.

Konfeksioni ka 6 cope. Pesha 300 gr

Ruhet në temp. 2 deri 5°C

 

Salçiçe speciale

Përbërësit: Pjesë të zgjedhura të mishit të kofshës, shpatullës, dhe pançetës së derrit, kripë dhe erëza natyrale antioksiduese, stabilizues, konservuese.

Pesha e produktit: 70 gr/copë

Tregtohet e hapur dhe e ambalazhur ne vakum.

Konfeksioni ka 7 copë.Pesha 450gr.

Rruhet në temp. 2 deri 5°C.

 

http://www.ehwgmbh.com/produktet/1.php

I shoqëruar me sallator...

p.s: mos bëj më reklamë... përndryshe do t'i them adminit tim të preferuar të të gjobisi.

Rruhet në temp. 2 deri 5°C.

 Ju e dashkeni dhe te rrujt, pale!

keto jane salcice qe hyne ne familjen e sallamrave, por ne po flasim per sallamin safi.

Ore ti ai Gris Kulua i vjeter je apo i ri .? Ke ndrru dhe Fjamurin dhe humbe ca kohe..... " me qepje " thane gojet e liga  smiley Jo per gje po te kish zene meraku dhe cfare del kur Lefteria fut Qofte .....

Ka dyqani rus sallam evrope sa te duash . meqe ra llafi per shqiptaret ne Toronto ,ke lagja ime ka fillu te shitet kafe shqiptare 

Po haja nje dite ne plazh sallam thate ,pa buke dmth ......do kete qene 86-87-ta se ishte kohe krize dmth , me sheh daja , (se ishte dhe ai ne plazh me ne ) e me bertet sa kishte ne koke

Po ti moj , pse e ha sallamin thate , borgjeze smiley

E po me kujtohet tashi ato kohera , nje cerek buke para ,  nje rrote  sallam te holle nje cope djath edhe u shty dreka

si tha ai

paga bazo

Cfare lloji sallami ishte? Mortadell, kremvice, apo llukanik korce?

e pra gjete , te mbaja mend edhe kete detaj smileysmiley  nuk punoi flashback proporcionalisht smiley

lol, ndonjehere detajet zgjidhin shume enigma. Sidoqofte fakti qe nuk e mban mend, edhe ky nje detaj eshte qe thote mjaftueshmerisht qe keni qene vajze pa pretendime.

po 10 vjece nuk mban mend detaje te tilla smiley do te ishte kulmi smiley

Tani, ai te dyqani i mishit qe e prodhon vete, cilesi jo e keqe, eshte tek 8mije leke. 

Po i kthehem qofteve te Pjerit smiley  , jasht teme, kasapet qe shisnin mish , ishin nja dy pika ne Elbasan benin edhe qofte aty per aty dhe mbasdite shisnin simite me qofte duke i pjekur ne zgare po aty ne dyqan. Per ato qofte i jap te drejte Pjerit smiley

Sanduici nuk hahet pak nje cik sallam. Per kualitetin pastaj, kur u ndane aq ju rane. Hani ham ham, turkey ham smiley

Sa leke ka qen rracioni I sallamit 7 leke? Vetem shija nuk kishe te ngopur..smiley

Ah ja dhe nje detaj tjeter smiley  as qe e kam idene

po ato konservat e mishit i mban mend njeri ?? bobo c'mu kujtuan smiley

Po te ka vajte mendja Elba, shiten per beba kuti te vogla me mish, Jane pak a shume me shijen e konservave te dikurshme, ndoshta I ke provuar smiley

smiley  s'me kujtohet t'a kem bere nje gje te tille , po as garanci spo jap dot  smiley

Blerja e sallamit ne supermarket eshte si te kerkosh mishe ne restorant "well done," ka nje pritshmeri te arsyeshme qe minimalisht do ju ofrojne ushqim te cilesise te dobet.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).