Pjesa e dyte
Blendin e takova ato dite, duke dale nje xhiro nga Sheratoni, ku ishte BKT qe shperndante leket e ish te perndjekurve. Ma kishte lene detyr plaka te interesohesha per leket e plakut. Tek Rogneri ku Blendi kish studion e tij te mengjezit, kish mbaruar pune dhe per çudi pata fat, se ate nuk para e takoje dot, thjesht ngaqe ishte i zene ne dy-tre pune. U gezua sa me pa, u perqafua me mua dhe me ftoi per kafe. Nuk e prisja, mendoja se do me rreshqiste si ngjale, aq me teper qe sindromi i ngjales kish prekur jo vetem politikanet shqiptare por edhe nje pjese te shoqerise shqiptare. U gezova per ftesen per kafe dhe me vajti mendja tek kritika qe i kisha bere. U ulem ne nje tavoline dhe gjuha na vajti atje ku dhembi na dhimbte, tek politika.
- E keqja Pjero, eshte se mban rreth vetes njerez me cene, qe nuk shquhen per pune, qe kane nga nje te kaluar te dyshimte, dhe kur fillojne qe i levizin bishtin, u hap dosjet, - dhe Blendi me permendi nja dy raste.
Kete gje qe Blendi e kish kuptuar tani, Ligori e kish kuptuar para nja 20 vjeteve dhe me kish folur per kete sindrom qysh ne 1994, sapo isha kthyer nga Gjermania. Buall Mavria, nuk ishte se kish ndryshuar, thjesht i ishte pershtatur situatave te reja, ishte bere pak me modern, me shakaxhi, me i interesuar per ekonomine, per infrastrukturen, per hallet e popullit, por prap kish ngelur ai, modeli i vjeter i biografive, nuk hiqte dor kollaj nga ky sindrom i ngjitur qysh ne kohe te socializmit. Dukej sikur kishte ndryshuar, por kjo ishte siperfaqesore, se ne brendesi ishte po ai model i vjeter, bolsheviku qe mirrej me njerzit, biografite e tyre dhe jo me idete dhe vizionet e njerzeve.
Ne fund te bisedes me Blendin, nje bisede e kendeshme nga te dy palet, ku i fola dhe per sistemin e bonove te ushqimit qe praktikohet edhe ne perendim, i thashe se nese ishte dakort, mund te benim nje interviste ne studio. Ishte dakord dhe ma la te hapur deren kurdo qe te kisha kohe.
Nje dite tjeter, kalova aty, dhe Blendi sapo kishte ikur. I telefonova dhe me tha te prisja aty, se do vinte per çerek ore. Verdallosja neper hollin e Rognerit, ku çerek oreshi kaloi, me dha mundesi te shkoja tek firma e organizimit te panaireve qe ishte aty, Klik Expo.
- Me falni, dini gje ku e ka zyren kjo Klik Expo qe shkruan ketu - pyeta nje si roje aty. Me shpjegoi se duhej ti dilja nga anesorja e hotelit, ne kat te dyte. U ngjita aty ku me drejtuan. Disa specialiste austriake po punonin. Ndigjohej gjermanisht ngado. Trokita tek dera e tyre. Dy burra fytyr-habitur u drejtuan nga mua.
- Me falni, jam nje emigrant qe rri ne Antwerpen apo Anvers siç i thone ketu, dhe do te kisha deshire qe vendi yne, apo ndonje firme turistike shqiptare te paraqitej ne ekspoziten e Antwerpenit, e cila e organizon çdo janar panairin per turizmin, - dhe i tregova sitin e tyre dhe se si mund te paraqiteshin qofte edhe me nje stende, ku te shperndanin flet-palosjet e firmave turistike pritese shqiptare, siç vepronin vende si Kroacia dhe Turqia.
- Oh ti rrofsh qe interesohesh per kete pune, - u çliruan ata, duke e kthyer habitjen e fillimit ne buzeqeshje, dhe me treguan se firma e tyre ishte per brenda Shqiperise, kontaktonte me firmat qe ishin te interesuara per reklamimin e produktit te tyre dhe ata organizonin panairin ne Shqiperi. Me thane se per kete problem mund te dhe duhej te kishte interes ministria e Turizmit.
- Mos eshte ajo ndertesa tek Lidhja e Shkrimtarve, - mu kujtua nje tabele qe kisha pare kur kisha kaluar andej.
- Po ajo aty, - dhe me ftuan per kafe.
- Jo faleminderit, por kam nje takim tani ketu, do t'ju jepja une kafe, - veçse kur ra zilja e telefonit tim. Blendi sapo kish ardhur dhe po me kerkonte. I thashe se jam 50 metra larg dhe se erdha. U ndava nga ata te dy te Kliko-Expo dhe u takova me Blendin, i cili morri per nga tavolinat. Habine time ma shojti duke thene se intervisten do ta jepja ne oborrin e Rognerit, pasi aty ishte me bukur, sipas Blendit. Pranova dhe si qingji pas deles ndiqja ate.
- Kamera do vij aty, - pyeta duke pare nga kopshti. Blendi tundi koken dhe seç tha diçka qe nuk e morra vesh.
- Ketu eshte bukur mendoj, ti mund te ulesh aty, ose ketu me mire, - me tregoi nje bordure guri e bere shum bukur ku une u ula, - intervista eshte 10 minuta fiks, dhe ti do i pergjigjesh pytjeve te mia shkurt, per te fituar edhe kohe.
- Po 10 minuta sikur jane pak, ç'mund te them une per kaq pak minuta Blendo, vetem te flas per librin athere, - mendova se per te parashtruar pikat e mia politike, do t'me duhej me shum minutazh, dhe po shihja i habitur se pse s'po dukej kameramani.
- Per librin, s'ka problem, per librin flasim.
- Po e ke lexuar apo nisur te pakten, qe te me besh ndonje pyetje konkrete.
- Jo, nuk e kam lexuar, - dhe nga xhepi ai nxorri nje si iphone, - do ta hedhim ne YouTube, Pjer. 
Ngela si i ngrire. Me qindra mendime po me vinin ne koke. Thash nje here te çohem, por mu duk si jo burrerore, si frikacakeri. I dhashe kurajo vetes, duke e ngushelluar veten se kisha kaluar situata shum me te veshtira dhe se do ta kaloja me sukses edhe kete. Intervista filloi duke qene jo i çliruar, isha ca i tensionuar nga brenda dhe po luftoja te dukesha sa me mire ne interviste, megjithse nuk po me pelqente. Blendi disa here, desh te sigurohej se doja ta publikonte videon. I thash se po, e megjithate, gjithe diten desha ti telefonoja e ti thoja te mos ta nxirrte ne Youtube, por mendime te kunderta me vinin ne koke. Ishte nje siklet i brendeshem. Nga nje ane isha kurioz te dija si do reagonin komentatoret nga kjo interviste e sforcuar, por nga ana tjeter nuk isha tip qe doja te dukesha, biles edhe kur libri do dilte ne treg, studio dhe shtypshkronja me pyeten per te vendosur foton time ne kopertine, siç e vendosnin te gjithe, por une nuk kisha deshire. Me pelqente te isha ca ne hije per punet e mia, pavarsisht se te tjeret ketu tek Peshku kishin tjeter pershtypje, ngaqe isha bere brek e bythe bashke me ta. Megjithate, intervista ia vlejti, se tregoi edhe psikollogjine dhe mentalitetin e secilit komentator, si dhe kendveshtrimin e tyre. Qe mund te behej me mire, kjo s'ka pik dyshimi, por varet nga tema, minutazhi, etj.
Kisha deshire te takoja nje nga femrat e Peshkut, dhe duke patur edhe parasysh sugjerimin e Bradit ne prill se Alidea mund te me ndihmonte ne misionin tim politik, i shkruajta asaj tek posta ketu per nje takim te mundshem, thjesht per kafe. Me ktheu pergjigje po me pyetje se, pse e kerkonte takimin me te, apo ngaqe me kish dale nami si maskilist, ngaqe nuk i begenisja femrat. I ktheva pergjigje se, po prandaj kerkoj te rregulloj biografine. Kjo pergjigje e imja sikur e zbuti pak dhe me caktoi nje dite, qe me duhej patjeter per te thyer akullin dhe paragjykimin qe ishte ngritur rreth meje. E dija qe biografia e keqe me ndiqte ngado, si muti pas kepuce, sepse isha koshient qe e kisha prishur me te gjithe, me Ramizistet, me Hoxhistet, me Berishistet, me Edistet, me ter soj e sorrollop qe benin politikat e vendit, politika qe e kishin lene vendin tone kaq mbrapa. Me shkruajti qe te takoheshim tek blloku ne X lokal. Duke e ditur se disa lokale ne Tirane , nuk mbanin pije vendi, per shkak se shum shqiptarve iu rendonin pordhet me shume se bagazhi mendor, e pyeta se, ky lokal a kishte pije vendi. Me tha se jo, dhe me caktoi nje lokal tjeter, po aty afer.
I rruar dhe i krruar, ne 4 pa çerek isha tek blloku ne kerkim te lokalit. Kerko e kerko, por nuk po e gjeja, pyeta nja dy veta, por s'dinin gje. Ku te dinin te shkretet, ata vete ishin te ardhur, dhe ne venalinjt kerkonim nga ata. Pika qe s'na binte. Ora po shenonte 4 e 2 minuta, gje e pazakonte per mua te mos isha korrekt, e veç kur Alidea telefonoi. I thashe se po vij verdall bllokut por nuk po e gjej lokalin. Ma shpjegoi, dhe pune 150-200 metra isha aty.
Alidea kishte dale ne trotuar dhe po me priste te mos humbja. Buzeqeshja e saj raevizohej ne fytyre. Dukej trupi i saj, as e shendosh e as e dobet, nje vajze tipike shqiptare, me nje fytyre tamam aktiviste. Dukej sikur ishte prere per aktiviste. I dhame doren njeri-tjetrit, dhe u ulem. Porositem nga nje birre te madhe. Hapja e bisedes ishte si hapjet qe perdoren ne restoran per hapje oreksi. Nga puna, familja, pijet, u kalua tek menyja kryesore, aktivitetet, ku Alidea po me fliste per misionin e saj per sensibilizimin e njerzeve per te mos votuar, vota blanko.
- Ne fakt nja 30% e njerzeve jane akoma te pavendosur dhe nuk mendojne akoma se kujt do t'ja japin voten, - kapa shishen e birres i pavendosur.
- 47% , jo 30% - me korrigjoi ajo, duke e kapur shishen me vendosmeri, duke me lene te kuptoj se ajo fliste me shifra, gje per te cilen me erdhi mire, por qe prap seç dyshoja ne keto shifrat shqiptare.
- Ouu, megjithse ne ditet e fundit, votuesit e pavendosur do reduktohen.
- Sidoqofte, ne bejme punen tone, sado te jete % e votes se bardhe, apo atyre qe nuk votojne apo atyre qe i zhgaravisin te tera partite, kjo % do te jete nje shuplake per keta politikane, do te thote qe nje pjese e ketij populli nuk i do fare.
- Ne fakt kjo % perkthehet ne nje faktor politik, se edhe sikur 10% te jete mosvotimi apo vota e bardhe, ju automatikisht ktheheni ne nje faktor politik.
- Per ne nuk ka rendesi % megjithse mund te dalim ne % te madhe, rendesi ka ti tregojme ketyre qe na drejtojne, ketyre qe duan te vijne ne pushtet, se ju nuk perfaqesoni shpresat dhe aspiratat e ketij populli, se keta jane per xhepat e tyre dhe jo per xhepat e popullit.
Dhe Alidea po me tregonte se si po punonin, nepermjet rrjeteve te internetit. I thashe qe te dilnin ne tv per sensibilizimin e kauzes se tyre, por kjo nuk ishte e lehte. I thashe qe te punonin edhe me trakte, pamfleta, dhe i tregova se dikur edhe une e shoket e mij keshtu punonim. Edhe kete opsion e kishin ne plan, por nuk kishin gje konkrete. Porositem birrat e dyta dhe ca kikirika per ti shoqeruar. E pyeta per librin, nese e kish lexuar.
- Pjer, pse kujton se eshte kaq i domosdoshem leximi i atij libri, a nuk duket sikur po i jep pak rendesi si shume, lerja lexuesit .... , - e kuptova qe per librin tim kishte ndigjuar nga te tjeret, dhe po e ndigjoja me vemendje.
- Ke te drejte, por une thjesht i kam bere publicitet vetem tek Peshku, pasi aty njihemi te tere nga mendimet, - po kapsitja syte si nje vajze e kapur mat.
- Pastaj, ti kujton se keta nuk i dine ato teorite a tezat qe ti thua apo ke shprehur ne liber, ka ketu me dhjetra profesore, per te mos thene me qindra, me specializime, me mastera, qe kane lexuar filozofe te ndryshem, ç'a ke lexuar ti nga keta filozofet, - dhe me permendi nja dy-tre emra ajo.
- Keta nuk i kam lexuar, se jane botuar tani, kam lexuar dy-tre te shekujve te kaluar, - nuk doja ti thoja per Marksin dhe Engelsin, se ne Shqiperi krijohej direkt paragjykimi, dhe i permenda filozofet me te cilet Marksi ishte marre, - Hegelin, Fojerbahun, Shtainerin, biles edhe socializmin qe kaluam, qe keta profesoret e masterat qe ti thua qe kujtojne se ishte socializmi i Marksit, ne fakt nuk ishte socializmi i tij por socializmi i Shtainerit, socializmi shteteror i tij. Si ka mundesi qe gjith keta profesora nuk e zbuluan qe socializmi jon nuk i ishte i Marksit por i Shtainerit. A nuk eshte kjo nje risi, meqe me fole per risit, - vazhdoja te flisja, pasi motoret me ishin ndezur mire, ndonse me vonese. Fillova ti flisja per investimet nepermjet obligacioneve te CO2, si realizohen duke permendur shembuj te vegjel ne fillim dhe kjo gje ishte diçka e re per te, pastaj i tregova se si realizohen investimet nepermjet aseteve, duke sjell shembujt e investimeve ne porte apo objekte te medhaja, edhe kjo gje ishte nje risi per te, gje qe e beri te ekzaltohej duke me thene se pse nuk hapja nje faqe te time personale. I thashe se nga kompjutri jam dobet, se isha model i vjeter. Por ajo ngulte kembe ne te sajat duke qeshur, se une qe dija keto gjera duhej te dija patjeter dhe drejtimin e nje faqeje. Nga fundi i bisedes, nderkoh qe kishim mbi nje ore qe bisedonim, erdhi pasta, te pakten per mua. Morra vesh qe ajo punonte ne nje firme qe mirrej me organizimin e konferencave. I thashe se i kam qejf keto konferencat, sidomos ato ekonomike dhe nese do t'ishte e mundur te me gjente ndonje vend per mua si i ftuar a si degjues. Edhe kjo gje ishte nje gje e re per te. Ajo nuk e dinte qe une ndryshoja nga shqiptaret e tjere qe e harxhonin kohen klubeve. I shpjegova qe kisha marre pjese ne nja 2-3 konferenca me ekonomiste, brokers, investitor dhe bankiere . Nxorri telefonin dhe morri direkt ne telefon nje shoqen e saj, ku i kerkoi se ç'konferenca kish kete jave.
- Te premten Pjero, tek Hotel Tirana, tek 15-kaçi, ka nje konferenc ku merr pjese dhe Buall Mavria, - qeshi ajo, nderkoh qe mua me erdhi mire qe emri i ri i kryeministrit qe i kisha vene me kohe, kish fituar qytetarine nder komentatoret e sajtit te diaspores Peshkut. Me Alidean u ndame si miq, si miq te vjeter, kishim 1 ore e 45 minuta qe kishim biseduar, ku shumicen e kohes e kish perdorur ajo, pasi une isha nje degjues i vemendeshem, jo thjesht per te lene pershtypje te mire per te rregulluar biografine te femrat, por ishte ne natyren time te mos ta nderprisja folsin vend e pa vend, siç vepronin ne Shqiperi ku te gjithe flisnin njekohesisht. Me erdhi keq qe parate per birrat i kish paguar Alidea. Kur u ktheva nga banjo dhe po nxirrja leket, ajo me tha se pagesa ishte kryer.
Te premten, para se te nisesha tek hotel Tirana, kontrrollova posten tek Peshku, ku Alidea me njoftonte se konferenca me Buall Mavrine ishte shtyre. Megjithate vajta kot te shoh dhe hotelin. Ne kat te dyte, po beheshin pregatitje per nje konference nga ambasada e Kosoves. Buall Mavria kishte shkuar ne Korçe ne nje bashkbizedim me gazetaret. Isha mprefur per ti bere vetem nje pyetje sapo te me jepej rasti; " Z. Kryeminister, ju si qeveri, kujt ia keni dhene te drejten e administrimit te obligacioneve te CO2, dhe nese po, a keni evidenca se sa para jane gjeneruar nga keto obligacione per investime, sa eshte xhiroja qe vihet ne levizje nga keto obligacione". Isha i sigurte se Buall Mavria, nuk dinte asgje per keto. Nuk ishte thjesht puna per ta kapur mat , se per ta kapur mat kisha pyetje shum me te renda, por puna ishte ti hapja mavrise nje dritare me shume ne drejtim te ekonomise shqiptare.

198 Komente

Ajo nuk e dinte qe une ndryshoja nga shqiptaret e tjere qe e harxhonin kohen klubeve.

 

po mo Pjero, po..  batute e njohur kjo.  keshtu   u thone   te gjithe  meshkujt shqiptare femrave: ''une nuk jam si te tjeret..smiley    do nderruar taktike Pjerooo, se i ka dale boja..smiley

 

p.s..  megjithe ndarjen miqesore me Alidean,  prape, nuk e di po me la  nje shije jo te mire...  dmth, vetem birrasmiley  ku qoftet?!    pastaj  leket i paska paguar  Alidea??!!smiley   heren qe shkoi plaka.. ncuq, ncuq ,cnuq....

keshtu   u thone   te gjithe  meshkujt shqiptare femrave: ''une nuk jam si te tjeret.

smiley

Pjerro si gjithmone je i modh! Je origjinal por edhe i pakopjushem. Keto essete fare mire kur te behen disa mund ti botosh ne nje liber dhe te garantoj qe do te te shiten shume here me teper se VQ. 

" Z. Kryeminister, ju si qeveri, kujt ia keni dhene te drejten e administrimit te obligacioneve te CO2, dhe nese po, a keni evidenca se sa para jane gjeneruar nga keto obligacione per investime, sa eshte xhiroja qe vihet ne levizje nga keto obligacione"

Kjo po qe eshte nje pyetje shteruese, por jo per Buall Mavrine. Ai menjehere do te te ishte pergjigjur me ....."shiko ti mik i Edvin Kristaq Rames se ........"

Austrise me duket ja kane dhene te drejten e obligacioneve CO2, para ca vitesh kur kishte kryesimin e BE-se.

Nuk e dija qe Pjer paska nam jo te mire me femrat smiley

Gaia, qe ia kane dhene Austrise te drejten e administrimit te obligacioneve te CO2 , kete e kam permendur dhe une para nja 2 vjetesh, se keshtu u morr vesh, mirpo ç'eshte bere. 

O Belul, se plasa nga e qeshmja, ka rrezik te me bjere pika. Po rri more djale me shakara se shume me qesharake se shkrimi i Pjerit jane keto komentet serioze, me demek se Pjeri po matet, jo me Salen e Shqiperise dhe me Asadin e Sirise, por me Ameriken dhe BE-ne.  

heretik, po une nuk pretendoj te matem me Buall Mavrine per vete faktin se eshte turp per mua. E ç'mund te matem une me te kur ai eshte profan ne ekonomi, ai mund te perfitoje nga mua dhe kete ai e di shum mire. 

Hahaha, ç'ke per te me bo me vdek ti mu prej te gajasmes, ta maj men! Po mire daktorri nuk ka pare me pagu keshilltare qe kane maru Harvardin, po Asadi qe e ka maru vete Oksford e Harvard dhe ka pare sa me u dhi ne te, çar halli ka qe duhet te marre mend prej teje?

heretik mos u bej party pooper smiley

Me erdhi keq qe parate per birrat i kish paguar Alidea.

Mos mi Alidea, si na e humbe shoncin për të lexuar edhe një tjetër llogari të përkryer si ajo e Rrugë e Mundimshme pjesa një. smiley

Po pse mer daj, shkon ne banjo kur te vje radha per te  pagu.....???? Ky veprim ka te pakkten dy arsye per mua...... komentet ti boj secili sipas mendjes.....

Pastaj ai krahasimi.... si qingji pas deles, ......sikur ka nje nentekst te rende Pjero..... kujdes... megjithate nuk i ke thone te gjitha..... kujdes....

Ti çdo gje e sheh te rende, serioze, kur gjerat duhen pare me sy me te lehte. Ti sikur ke lindur ne kohen e luftes se pare boterore. Ne nje shkrim thuhen gjerat kryesore. Edhe tek pjesa e trete, ku je dhe ti, jane thene gjerat kryesore, se te thuhen te tera muhabetet, do te duhen nja 100 pjese. Prandaj koncetrohen dhe thuhen me nje fare humori, per te ndryshuar edhe mendjet statike. 

Pjer nuk te duket sikur disa persona ketu jan duke luajtur lojen e dikujt . Mos i ushqe me.

 

Pjer ruaju sepse disa persona ketu po bejne radiolojen e forcave me te zymta qe ka hequr mbi krye ndonjehere historia zezone e Shqiperise, quajtur me emrin e kodifikuar SigurimS: "Trusti i 15 qofteve" dhe "Trusti i 7,62 mm kokoshkave".

- Kamera do vij aty, - pyeta duke pare nga kopshti. Blendi tundi koken dhe seç tha diçka qe nuk e morra vesh....po shihja i habitur se pse s'po dukej kameramani.....dhe nga xhepi ai nxorri nje si iphone, - do ta hedhim ne YouTube, Pjer.
Ngela si i ngrire.Me qindra mendime po me vinin ne koke. Thash nje here te çohem....

....e shof qe ta paska prish menjen me ate YouTube-in,here tjeter miku im Pjero mos e ve ne dyshim koshiencen tate,bindju asaj  qe mos te besh gabime te tilla. smiley

 

 

 

Bukur Pjer , nje pyetje kisha , pas takimit me Alidean a u ndjeve ndopak i ndihmuar prej saj ne misionin tend Politik ?

Jo Brad, se nuk ishte ai qellimi i takimit, se ne Shqiperi kishin rrjedhur shum ujra politike dhe po prisja ta konsumoja me ty nje here. Ti nuk u bere i gjalle. Je ke pjesa e 4 . 

Ahhh prape tek e katerta , Ok .

......Pranova dhe si qingji pas deles ndiqja ate.

...si mund te ndiqet si me siper, nje rob qe i kupton gjerat 20 vjete me vone se Ligori ? smiley 

Pjer, mos je gje binjket si shenje astrologjike ?...se edhe keshtu edhe ashtu, edhe do edhe sdo....

Akulli u thye me ne fund me femrat. smiley.

Ehhh sa zemra do plasin tani nga zilia! Nuk eshte me inat eshte me fat cdo gje!

Je bere personazh i famshem Pjero ketu tek peshku, ku cdo dite presim ndonje mrekulli per te marr ndonje autograf shenuar tek VQ.

Gjithmone je shume i lezetshem me shkrimet e tua. Me duket se me shume ke per tu bere i famshem si shkrimtar sesa si ekonomist.

truku i vjeter i banjossmiley

 

moooooos........

Deri tani ,Pjer,s'po e kuptoj qellimin e titullit.Deri tani qofte,krika birre,biseda te kendshme me djem e vajza..........te duken te mundimshme keto gjera,apo duhet te presim III-in ?

Natyrisht venusi, 3 dhe 4 smiley

Eshte si ne filmat pornografike, nuk hyhet direkt e ne thele, duhet bere parapregatitje, behet nxemje perpara si ne sport, masanej fillo neshja.

eretiko, patetiko, për ata si ti që nuk e durojnë dot tensionin ka edhe best of plako. smiley

.

Mjeshtër, 

e keni qëndisur.

<VQ>

- Po ajo aty, - dhe me ftuan per kafe.
- Jo faleminderit, por kam nje takim tani ketu, do t'ju jepja une kafe, - veçse kur ra zilja e telefonit tim.

Eh, si i shmang takimet dhe humbjet e kota te kohes mjeshtri, ka taktika e taktika po taktikat e mjeshtrit jane taktitkat me te mira nder gjith taktikat ekzistuse.

<VQ>

ska faj pjeri , te vish nga vendi ku behet birra me e mire ne bote, dhe te pish birrat e tiranes, normal qe do shkosh 100 here ne banjo.

e ke pshurr krejt tiranen pjero smiley

 

mire mire, por prano qe nuk  e fsheh njelloj gjelozie qe Pjeri nuk te  ka derguar mesazh per nje takim pune  diku te blloku..smiley

Po Aliduthja eshte goce me e bukur, i jam nenshtru me kohe fatit, qe midis nesh ajo do ti marre e para ftesat ndjellese smiley

 

nuk e di.. une  ne fakt prisja nje  pershkrim me te detajuar  nga Pjeri per  Alidean..smiley  po ai i paska rene shkurt.  as e vogel as e madhe..  as dobet as e  shendoshe.. tipike shqiptare.smiley     nje  pershkrim i thate..smiley

e mo se sdo kete qene ne forme Aliduthja smiley

Nese ka nje gje qe ajo se ka eshte : tipike shqiptare smiley

kshu qe diagnostika e Pjerit çalon shume smiley

Pak si teper po rrin ne Shqiperi pjer...si eshte puna apo krize gjithandej e ka plase sociali?smiley

Pjero, duhet te kishe insistu qe e fillim per paret. Ne asnji menyre nuk duhet t'i kish pagu Alidea, qe nga ana tjeter duhet pranu qe qenka goce klas. 

Natyrisht Bredharako, ishte klas, jo per parate qe pagoi, por per inteligjencen dhe kurajon. 

po me nji te mete sic e vure ti ne dukje: nuk ishte e shnosht

Isha mprefur per ti bere vetem nje pyetje sapo te me jepej rasti; " Z. Kryeminister, ju si qeveri, kujt ia keni dhene te drejten e administrimit te obligacioneve te CO2, dhe nese po, a keni evidenca se sa para jane gjeneruar nga keto obligacione per investime, sa eshte xhiroja qe vihet ne levizje nga keto obligacione". Isha i sigurte se Buall Mavria, nuk dinte asgje per keto. Nuk ishte thjesht puna per ta kapur mat , se per ta kapur mat kisha pyetje shum me te renda, por puna ishte ti hapja mavrise nje dritare me shume ne drejtim te ekonomise shqiptare.

mgjse kjo nuk habit asnji prej nesh qe te njef, prape ben shume efekt kur cilsohet haptazi.

Ne kohe te monizmit aty nga fundi i viteve 80,  ishte nje ekonomist qe ia mbushi Ramiz Alise dhe A Carcanit qe te benin kambizem ne burse.rezultati ishte $180 milione humbje.

do te kete qene Ligori se Pjer ishte i ri.......

Ligori/Grigori ishte ne burg...

Greg mbase ishte ne burg,po Ramizi ishte fe' mut...ua merrte idete desidenteve prej burgut...

ishte nje dhimiter nuk mbaj men si ia thonin llagapin.

Ka qene minoritar, bravo Dhimiter quhej, pas fitimeve fillestare si shume pati humbje kolosale dhe Leontiev Cuci, nuk krenohej me me te.

Interesant eshte se ne shtypin post komunist kjo lloj humbje u permend vetem shkarazi ne nje kohe qe bllokmenet per cfare nuk u akuzuan deri edhe kafete qe kishin pire.

e paska permend dhe fevziu te libri per dullen. Ramizi e paska autorizu dhe paskan humb 4,072 kg ar. Dhimiter Gazhga e paska emrin. 
Po sic do thosh xakja & co. Ramizi ishte burre shteti

Ndoshta e obligacionet e CO2 jane ilaci magjik i sherimit te shqiperise.heren e fundit qe kontrollova ato kane humbur 50% te vleres se tyre.me fjale te tjera nese i ke blere para disa vjetesh ke humbur 50% te parave.nuk e di andej nga avropi po ketej nga amerika kosiderohet strategji varferimi jo pasurimi.

A e din ti a e din Pjeri?

di per ate francezin po atehere ishte sala president, jo ramizi

francezi ishte mesele tjeter.ne nje kohe kur bonga ishte pothuaj bosh ata i dhane $1 milion atij qe gjoja te negocionte borxhin shqiptar $200-300 mije nga te cilat u transferuan ne nje llogari personale ne luksemburg  te guvernatorit te bankes se shtetit .per kete gje guvernatori i bankes beri 1 a dy vjet burg.

Shiko sa ka ec Shqiperia, atehere hynte robi ne burg per $1milion te qelbta, qe sot eshte kusur. 

kjo qe kur sa kishte rene komunizmi , nga mesi i viteve 80 u pushkatuan 4 veta se kishin fallsifikuar biletat e trenit , rreth $20 mije dollare.

smiley car nuk di edhe ti lol
Si puna e droges kjo e spekullimit financiar. Po fitove, te pelqeu ne fillim, aha e hengre.

te gjitha varzat e peshkut jane klas,Alidea eshte yll.Sidomos kohet e fundit po ve re se i eshte futur rruges se bamiresise smileycomunque,kjo qe Alidea ka paguar qoftet e Pjerit,ben qe Pjerit t'i humbin goxha piket.Tesh me keto rruget e Pjerit per mu loja eshte e bukur kur zgjat pak.Nuk ka kurrfare kenaqesie ne fund te fundit analiza e tane keti mjerimi trunor...kini perendi,mos e stimuloni kaq shume.Prish pune mbase ndokujt me ide te verteta.....

nuk jam dakort per te gjitha, Zana. Nji shembull:
gjembi

Dhe Alidea po me tregonte se si po punonin, nepermjet rrjeteve te internetit. I thashe qe te dilnin ne tv per sensibilizimin e kauzes se tyre, por kjo nuk ishte e lehte. I thashe qe te punonin edhe me trakte, pamfleta, dhe i tregova se dikur edhe une e shoket e mij keshtu punonim.

 

e shikon Bredho,   keto jane vetem nje fraksion i vogel i aktivitetit te Pjerit dhe shokeve te tij disident  ne periudhen e diktatures... sepse ka edhe shume  aksione te tjera. p.sh thyerja e xhamave  te institucioneve, shpimi i gomave te makinave te shtetit etj etj..  prandaj  gjthmone te kam thene qe te lexosh VQ   me qellim qe  te mesosh me shume per disidencen e vertet e asaj kohe  te erret..

e kemi diskutu disa here mes nesh kte teme, Belul.
Dhe sic ta kam perserit disa here, persa kohe Pjeri qellimisht vendos te mos e largoje kte mjegullen per lidhjet me ty apo me Artin duke ju shmang qellimisht publikimit te takimeve me ju dhe ca eshte thene aty, une refuzoj ta marr ne dore VQ. Me eshte kriju pershtypja se behem loje e nji makinacioni qe nis nga beligjika, te hedh ne hollande dhe perfundon diku ne ndonje ishull suedez

Vallai ai pazari i nuseve ... Pjeri nuk e fshef dot as syrin e ekspertit, bile me marifet thote cfare kerkon tregu perkates. Besoj se do kete dhe nje versoin VQ censured. 

ose me etiketen per te rritur

Bredharak kompjuteristi smiley ti je i grupit tone, pse ben aluzione te kota. Vazhdo te lexosh me vemendje VQ, pasi pas disa javesh vjen intervista historike e shekullit smiley Blendi na e ka hapur driten jeshile per nje interviste ketu tek Peshku me ata qe e kane lexuar VQ. Ti me shkruan tek posta ime ketu pyetjen dhe une pergjigjem. Ata qe e kane lexuar, kane te drejten e 5 pyetjeve, ata qe e kane lexuar pjeserisht kane te drejten e 3 pyetjeve dhe ata qe nuk e kane lexuar, kane te drejten e 1 pyetje. Ne fund, une mund tu jap te drejten 3-4 personave ketu te bejne pyetje shtese, kuptohet atyre qe bejne pyetje te sakta. 

Pjero , edhe Bredhi eshte me ne ? Si thu ta afrojme pak dhe Belulin ? smiley

Mos u merzit, tek pjesa e 4, aty jeni te gjithe. Ty do t'lej ne ankth smiley per -2-3 dite sa te dali e 4 , deri athere do t'kene ra gjunjet smiley

Amon mor mor burre , po ca bona une i shkreti smiley

A haa tu drodh dora, shih ke shkrujt dy here ; mor mor  smiley mos u merzit i dashur,  thjesht me prishe ca pune nga ana politike mos pergjigjia jote, po nejse smiley iku ai muhabet

Ata qe e kane lexuar, kane te drejten e 5 pyetjeve, ata qe e kane lexuar pjeserisht kane te drejten e 3 pyetjeve dhe ata qe nuk e kane lexuar, kane te drejten e 1 pyetje. Ne fund, une mund tu jap te drejten 3-4 personave ketu te bejne pyetje shtese, kuptohet atyre qe bejne pyetje te sakta.

 

po per pyetjen fituese,  ka ndonje çmim  Pjero?smiley   p.sh, ai qe del i pari  me pyetjen e tij,  fiton nje ''meet and greet me  autorin''  (Pjerin)  ne nje  restorant te njohur.. dhe te gjitha shpenzimet i heq vet natyrisht..smiley

Lexoje shperndaje dhe mos ia dorezo armikutsmiley

Jo varzat o Zan, po vajzat ose femrat, cikat, gocat, grate..mund edhe te thuash peshkistet smiley

Gjemb prandaj eshte gjemb ,te ben te hidhesh perpjete,e mençur ,e formuar ,nga ato qe ka nje koke te bukur mbi shpatullae qe eve ne perdorimsmiley

ktu nuk bim dakort ose sic do thosh Beluli, ktu rruget tona ndahen, zoti Dhaskal

Mai dire mai smiley

Nejse Buall Mavria i paska rreshqit prap si ngjale Pjerit. 

Po sikur ngjala ishte mjeshtri i ndokujt tjeter ne Shqiperi?

Pjer,sa here  te takosh peshq,thoji Blendit te marri iPhonin e vet per t'ju xhiruar dhe ta hedhi ne youtube.Keshtu do kishim nje tabllo me te qarte mbi takimet e tua dhe personazheve qe ti takon.

Po qe se kerkon tabllo atehere me mire te marri nje shok piktor Pjeri sesa Blendin smiley

Mire Rruge e mundimshme, po per ku???

Po presim mo,insh s'eshte rrrugice qorre

ka hedh rrenje xhelozia mes antarve te grupit apo e kam gabim, Belul?

e mo Pjero rruge te mundimshme ka pas dhe bualli per te arritur aty ku eshte sot,dikur buall mavria sapo zbriti nga tropoja me nje valixhe druri duke ecur ashtu pagedhendeshmen neper q studenti sapo gjeti godinen e I pyeti : du me u ba doktor !!

edhe ti ben gjith ate rruge nga Anversa mer ca diamante e ti shesesh ne atdhe ,nje udhe e dy-qind mij euro ne xhep.

per me teper edhe un rruge te mundimshme pata deri sa erdha dje ne gerqi kalova 7 dete smiley

nje udhe e dy-qind mij euro ne xhep

Prandaj s'e ve doren ne xhep ky asnjehere, qe te mos krijoje dyshime. Te pakten eksperiencat klandestine si disident po i hyjne ne pune.

me fal por duhet tju kujtoj juve se zotria jeton ne kryeqytetin boteror  te diamanteve,prandaj nuk eshte ndonje habi qe te merrej (si pun e dores II) me tregetim diamantesh,per me teper dyqanet e diamanteve ne Anverse mbrohen kryesisht nga grupe shqiposh

Lere, lere, mos ta krujme me thelle kete muhabet. 

Pjeri po ben te kunderten: gjen diamante (nuse) ne Shqiperi dhe i con ne Anversa (Atnwerp).

Avash avash e shkrujte edhe Vizionet e Qoftes smiley

me kete promovim qe i ka bo qofteve, e ka rrit konsumin e tyre ne tirone ne menyre drastike

Se shpejti me "monologjet e qoftes".

Ps. Thone qe korcaret qe kane zaptu biznesin e qofteve do ta bejne imazhin e tyre

smiley Ju s'e kuptoni mesazhin e fshehur. Ai shkreti plasi duke e thene: e ardhmja ekonomike e Shqiperise eshte qe te eksportoje qofte.

do te doja nje mendim apo pershtypjet e Alideas per mendimet e Pjerit. Se Bradi paska qen Pus.....

Shume shpejt dal dhe une me : " Pa rrugedalje " 1 , aty jane dhe pershtypjet per Pjerin .

Por nje gje do te them per Pjerin : Lum familja qe e ka !

Pjeri tu i ra krese gjysmes se peshkut, hallall.

Tashme jane ndryshuar rolet; peshqit e takojne Pjerin qe te promovohen prej tij!

Kurse pershkrimi vetem i pergjithshem qe Pjeri i ben fizikut te Alideas tregon nje dalldisje, nje crush adoleshentor tek Pjeri, nje lust me shikim te pare. Megjithate, duket se e ka menaxhuar mire kete, duke mos i lene te ditur asaj dhe duke folur qellimisht per gjera qe ja largonin vemendjen nga tundimi; CO2. Kesisoj, nuk habitem qe shume prej juve e keni keqkuptuar sikur Pjeri vertet ju shmang fatures ne fund.

Sa per video-bordure-intervisten, Pjeri prap s'na tha nese ishte ai qe kerkoi te hiqej nga Youtube apo nese Pjeri e vlereson kumulativpozitivisht publikimin e saj, video e cila nese s'publikohet prap ka gjasa te behet material okult intrigash, legjendash dhe bisedimesh underground si tek librat e Dan Brown.

 o Pjer mos te ngeli hatri por me jep pershtypjen se je pak kernac koprac nuk e di si thuhet kam harru (kur shkon me pushime vakance si i quan ti shkon  tek miqte  edhe kur shkon neper lokale mezi e fut doren ne xhep) po nje gje dua te te them, me kenaqin shkrimet e tua, jane oksigjen per ne shqiptaret qe jemi jasht Shqiperise

Nuk eshte koprac por ne nje bisede me Pjerin pagesa eshte e paperfillshme sa qe edhe mund te harrosh te paguash.

laura , nuk jam kurnac, gjithmon i qeras une njerzit kuptohet me mase 1-2 here, mirpo ka disa qe takohemi per here te pare dhe kane deshire te me qerasin, si thua ti ti kundershtoj me force une. Jo. Biles u them me lere mua te qeras se ja mu fut dhe 1 euro ne bank-automat, e ndjej smiley

Nuk ishte thjesht puna per ta kapur mat , se per ta kapur mat kisha pyetje shum me te renda, por puna ishte ti hapja mavrise nje dritare me shume ne drejtim te ekonomise shqiptare..

Mavria vete u mban leksione ekonomie cifuteve , mos mendon se do degjoje keshillat e tua ?smiley

Buall Mavria u jep leksione ekonomie çifuteve smiley mos eshte kthyer bota mbrapsh

Si dhe, Pjer, te pakten ti kishe bere nje ftese formale Ruzhdijes, dhe prap mund ti ishe shmangur takimit me te po te deshe. Fakti qe as e ke begenisur ka per te lene pashmangshmerisht pershtypje negative (ani pse spekulative mbase) tek femrat e tjera, kur, fjala vjen, ti ftosh ne takim, apo te perpiqesh ti mbushesh mendjen qe s'je maskilist.

Me mire keshtu me pikatore. T'i beje t'i luten. Pjeri, nder te tjera, eshte mjeshter i psikologjise. smiley

Ti thua qe ai do kete me shume sukses me strategjine explicite "bad boy macho Pjer, booty comes first and feelings don't matter" sesa po te hiqej ne fillim si cun i mire, i ndjeshem dhe jo siperfaqsor?

Ka mundesi te kesh te drejte xhanem, duke pare reagimet e shprehura dhe sidomos ato indirekte te femrave te Peshkut drejt Pjerit. Per nje moment mu duk sikur vertet mund ta ndihmoja Pjerin me ndonje keshille ne kete pike, tashi e shikoj qe Pjeri eshte master of his domain ne kete pike. Ne te tjeret, te rrime shtrember e te flasem drejt, i vikemi anash. 

Pjer, smiley

Ne vetem mund te shpresojme qe Pjeri ta permbledhi mjeshterine ne ndonje manual, si shtojce e VQ. Megjithse keto gjera jane te lindura.  

Edhe une ashtu mendoj. Thjesht vec nje takim i shkurter me njeren sa per yshtje, dhe pjesa tjeter enigmatike. Alidea pastaj do filloje t'u tregoje shoqeve te tjera ne Shqiperi per Pjerin, pra do e beje ajo marketingun per te! Eshte vertet mjeshter!

Pse vetem ne Shqiperi? Bota eshte globale, Pjeri si bir i saj, s'mund te jete ndryshe. 

Ne Amerike jo, Pjeri e ka thene me kembengulje disa here qe nuk shkel ne Amerike.

Pjese e mjeshterise Pjer.  

une  mendoj ndryshe gjembi...  sic  pohon vet Pjeri qe  ne takim shkoi, ''i rruar, i kruar, i dushuar,  i parfumuar'',  do te thote qe ai kishte ''vizione te qarta ''  per  per natyren  dhe rrjedhen qe mund te merte takimi.  

Ishte thjesht nje "tease" (sic i themi ne ketej) Belul. Dmth nje mesazh "shiko se cfare po humbni."

Ue ue ue ca gorri qeka Pjeri. Po si mer kurrnac e le Alidean te paguje..Biles edhe Bradin se ke qeras ti po te ka qeras ai ty. Pastaj skuptova i gje. Pse u rrujte u krujte para takimit me Alidean? Mos kishe noi plan per ta puth? A mer Pjer mer Pjer su ndreqe iher. Sa Blendin qe ste ka gjet dot kameraman..mos i vi faj. Jemi ne krize per kameramane..profesion i veshtire shume.

Natyrisht, po dola huq. 

Dole huq ngaqe Alidea nuk i permbushte kriteret e tua?

Patek cfare jane disa qofte qe ata paguajne ne shkembim te kultures qe marrin?smiley

Aaa te lutmi shume. Ate mos e thuj, se nuk mund ti qiste paret nga qafa çorapes ne sy te Alideas.. shkoi ne banjo me xhentilesë. Tjeter gje se Alidea shfrytezoi rastin. Une kshu e kuptova.

Ne banje s'shkohet vetem per te bere shurren bre Fiqo, se me habite dhe ti me naivitetin tend tedjeleor.

Si s'shkohet vetëm?! Pse sa vetë u dashkan ? 

Po duhen dy bre Fiqo , nje te beje shurren tjetri te marre leket nga corapet smiley

Dobet me matematiken Brad, duhen kater: nje ben shurren, nje qit leket nga corapet, tjetri lan duart, kurse i katri i bie me dore asaj gjese, cekaemrin, qe te than duart me ajer.

Fiqo..prandaj spagun Pjeri..se i vijne eurot era gurabije prej corapeve...biles ene ai qe i vuni dritaren e plakes e mallkoi 100 here ene u detyru ti hidhte eurove ilaç mole per ti pastru smiley

Ti rendisim i cik qe te kemi nje pasqyre te qarte them une:

1. Bradi - pallim total birra mish qingji ne salc kosi (atmosfera buze detit pike bonus)

2. Plaka Pjerit - qofte dhe birra 2 here mrena disa oreve.

3. Alidea - nga 2 birra te medhoja ne zonen trendy te bllokut. 

4. alidemsi ??

5. grava ??

6. Shoferi i furgonit - 2 teke raki dhe nje oferte per cpim kompesate

7. Sfungjeri izolues - nje tonik dhe i suko..nuk o mor vesh mire.

8. Blendi - nji kafe (me ose pa uje sdime gjo)

9.  Lizandri.. -1 shishe uje, gjyslistroshe  dhe kjo e pa gas..

Nje korrigjim te vogel , Ne dreke nuk u ngrenen qofte por mish qingji aaaa te lutem smiley

aha venin e pare se lu mo as topi.

Harrove Sfungjerin smiley

ca ka qit ai nai suko rrezik

nji aperitiv tonik m'duket 

edhe nji vrejtje teknike Deion. Sikur nuk u perdor termi "shkepje" ne origjinal apo e kam gabim? se kshu jane ndryshu dhe termat te librat e shenjte ne fillim dhe tani kemi veshtirsi me i qit kuptimin po t'pakten, te mos e bejme ket persa kohe ekzistojne dokumentet origjinale ktu ne ppu

ca termi ka perdor? shkepje, shkymje...ahh pallim!!!

Bariu - kriko e madhe birre dhe qofte. mire

Buçko (djali tezes se Pjerit)  -birre dhe qofte  (ketu raporti anonte  bindshem nga Pjeri 1:3   ose ndryshe  Buçko hengri 3 qofte ndersa Pjeri 15..smiley

Alidea - 2 kriko te medha birre

ndersa vendi fundti me distance, Lizandri.. -1 shishe uje, gjyslitroshe  dhe kjo e pa gas..smiley

Belul sna interesojne robt e fisit, vetem peshkistet.

Ca vendi merito HoChiMini?

po vet e permende  plaken e Pjerit mo vlla..

Lene mer plaken e pjerit rehat, cun i keq!

po e thame pra: vendi i fundit dhe me distance..  me kedo qe te takohet Pjeri, ska per ta kaluar njeri Lizandrin... ketu Pjeri ka dal me humbje te madhe..   vtem nje shishe uje pa gas, nderkoh qe kishte dhuruar 200 stilolapsa.

vallaj cuna, me t'thonme e kam po ne tiron ka nis me u perhap shume shprehja e pershtatur disi:
- kur vje puna per qofte, tek-e-tek, Pjeri te le pa brek

Ti po thua qe Pjeri dhe Bradi i paskan ngrene qoftet nudo? smiley

Tobestakfurullah smiley

xhib, nuk e ha bradi ate patate, pranej i qiti mish qingji se sdilte gjalle ndryshe.

e di si eshte puna Bredho,  ka nje keqkuptim te vogel ketu.. dmth, Pjeri e ka sqaruar disa here bile..  shqiptaret  ne Albanie kane   nje zakon te keq.. flasin shume.. ndersa  Pjeri, me kulturen  e nje evropiani verior  qe  e karakterizon,  degjon dhe vezhgon shume...  keshtu pra edhe ne qebabtore  kur  shkon Pjeri  me miqte..  ata  ngaqe  kane manine te  flasin,  harrojne te hane,  ndersa Pjeri  degjon dhe ha.. kjo  eshte arsyeja qe duket sikur Pjeri ha me shume se tavolina..

Po pra, keta ngelen duke e gjykuar Pjerin, jo hengre shume qofte jo e pive birren pa gote, jo pagove jo s'pagove. A thua se qellimi i Pjerit aty ishte te hante qofte e pinte birra! 

Po jo bre milet, qoftet dhe birrat ishin thjesht lubrikanti i bisedave. Se ja, e provuan Pjeri me Blendin te bisedojne pa qofte dhe pa birra, ne bordure, s'doli gje; edhe ata edhe mileti ngelen te pakenaqur.

Mire e ke thene Belul, ca tipa ketu e kritikojne Pjerin kot, mbase nga xhelozia...njerez llafazane, bile dhe shume siperfaqsore, si puna e femrave qe ti fusin duart direkt tek pantallonat n'vend qe te t'mbeshtjellen fytyren me duart e tyre dhe ti pulisin syte embel me shpejtsi te ngadaltemesme, si pozicioni i dyte i grades se pare te fshireses se xhamit te makines.

hm...sikur nuk me bind. Ti thua qe nuk fshihet asnji arsye kulinare pas gatimit mjeshtor te qofteve ne shqipri? as majdanozi i fresket nuk eshte arsye? as mishi bio?

jo jo , ska te beje fare me arsye kulinare..  pooor,  ngaqe Pjeri  ka ate tabjatin e ''keq''  qe mendon ekonomikisht (tip semundje profesionale),  mendoj qe çmimi i qofteve...,po, eshte arsye e forte!

Ky kapitull ka vetem nje rruge qe te mbyllet: Pjeri blen qofte ke qoftexhiu qi ja mbeshtjell qoftet me fletë VQ-je. Klimaxi vetë. smiley

Pjer mos mu merzit smiley 

 

Biseda mes tyre si vijon:

Pjer, jam kurioz te di c'mendon ti per psikoanalizen dhe pse s'je shprehur asnjehere deri tani? Ta kaloi Buall Mavria dhe ne kete pike bre.

Si dhe, me 16 tetor 2013 rivendoset busti i shkout Enver n'Tirane. Duam reportazh nga ty per reagimin e popullit me rastin e ceremonise, si dhe kerkojme me shume introspeksion dhe psikologjisje te mentalitetit te miletit.

Te shofim fatboll i here se fillojti..

kush luan mo

une jom tu e pa dhe as vete sdi se kush o ne fushe

Gjer - USA (miqsore)

* kryeveper goli i pare i amerikonve

Haajdee gol Xhosi haajdee

E diela gazmore e peshqve

2

pse quhet ky goli fiqo? smiley

Ja la sa per i xhiro smiley

Qeka ne e birres goca huj...2 birra t'mdhoja ajo, 2 pjeri. Pjeri 2 her ne banje, asiher ajo.

Po te le fshikza bre Pjer....

Ne lajme te tjera, s'thoshin kot ato plakat qe cunnilingus te jep kancer....Michel Duglas e konfirmoi smiley

Hajde te pallyme hajde, e shalun 3-1 smiley

Uououououou uuuuoou

hahaha

Maroi 4-3 Usa. Nice. 

Ma falni per intermexon. Kthehemi ku ishim. Pjero, ke bo pune me men, tu i dhon doren Alideas si me marifet i ke mat pulsin edhe shoqeris shqiptare. 

Nuk e di, por kete here shkrimi me la pershtypjen sikur kishte disa ngjyrime "hot".

Apo jo djema?

po si te rrish gjithe diten tu pi birra e fernet normal qe hot do te behesh. 

Birra dhe fernet kishte edhe ne shkrimet e tjera, por tek ky shkrim... se c'ka dicka ndryshe. Nuk e di.

Ndjej nje lloj pasioni, nje lloj, s'di si ta them... nuk e di, se ca ka Pjeri ne kete shkrim.

Nji gjo e ka!

E ka shpjegu qe ne fillim , u lava u kreha .......smiley

S'e ka thon, po me duket se ka la edhe dhomet. smiley

rri olso se te pa zoti. Shpetove mire pa u pallu heren e pare

Shyqyr qe isha i shoqerum.

Po mir ju pse doni me i prish pune Pjerit iher. Gjeni menyre tjeter per ta kanalizu xhelozine. Atij qe e merito i hiqet kapelja.  smiley

Duhet t'a kete nga takimi me Blendin. smiley

Me siguri! S'ka si te shpjegohet ndryshe... smiley

edhe si tha Pjeri... "blendo, tamam ftyre aktivisti ke mer yahoo!" smiley

E vertete. E tha.

Po pse nuk e mban mend ti ne nje shkrim te meparshem ku Pjeri po kthehej nga Elbasani ene ja futi me fernet me shoferin e furgonit dhe kur ky i fundit e coi ne nje shtepi si lokal ku i tha ta bote njehere me ate gruan? Pjerri u terhoq se ajo e shkreta ishte e lodhme dhe me bythet derrase, por sikur te kishte qene ca e kolme kishte per tiu perveshur.

Tradicionalisht ka qenë ndërgjegja që e ka bërë vuajtjen dhe vdekjen e robit shumë më prekëse se atë të gjallesave të tjera. Po ajo farë ndërgjegjeje është në fakt privilegj dhe lëngata është pasqyra e saj. Kafshët e gjallesat e tjera të paanimuara nuk e kanë atë fat, nuk u është dhënë aq bujarisht e njëjta gjë, çfarë e bën asgjësimin e tyre ca më të padrejtë akoma (mijërat e drurëve të prerë nëpër pyje të përmbysur si kufoma në një varr masiv) dhe sakrificën e tyre dhe më therrëse.

Fatet mesa duket po barazohen këto kohë sepse vuajtja e robit po bëhet përherë e më e ngjashme me atë të shtazëve dhe pemëve e ashtu, as ajo, nuk ka me çfarë e shkëmben më veten; asgjë nuk e shlyen më në ndonjë botë tjetër (as në atë të brendshme). Gjendja jonjerëzore e krijesave “inferiore” është bërë ajo e njerëzve. E kjo na ka bërë më të ndjeshëm ndaj vuajtjes që ato u nënshtrohen por duke e zbritur nga ajo sesi jemi ndjerë më parë për njerëzit.

Në këtë kontekst, narcisizmi magazinor i Pjerit mund në fakt të jetë po aq sa emri i tij prej apostulli, shenjë e transendencës së asaj patologjie në anën e kundërt duke përvetësuar më në fund gjithë tiparet që i nevojiten për t’u parë e përjetuar si shenjtëri e kulluar. Merret me mend se burimi shpirtëror i gjithë krijesave për çdo aspiratë të tyre, pavarësisht çfarëdo pretendimi, objekti i fshehtë dhe i errët i dëshirës së tyre ngelet fama, pasuria dhe sakrifica. Po kjo sakrificë madhore, tërësore (po të jetë nevoja), ky nënshtrim pakushte për hir të “vizionit” dhe në mos të realizimit vetë, të paktën jehonës së tij në masa, ndaj dhunës verbale popullore, këto takime plot shpresë të zhgënjyer dhe shpallje të paartikuluara që kërkojnë domosdoshmërisht të përkujtohen në shkrim publikisht dhe shpërndahen si keqkuptime të qëllimshme nga e para, nuk kanë sesi mos të të ndërmendin për një zell të jashtëzakonshëm religjioz objekt i të cilit qenka fati i atdheut.

....po dicka mbi qoftet e Pjerit ? 

Ravi, is it you? smiley

Po ta kërkojë atdheu, nën shembullin e Pjerit edhe Ravi jam.

Po deshe shkruaj me thjeshte qe te te kuptoj, se keshtu nuk morra vesh asnje gje. Si perfundim, Pierre eshte i mire apo i keq?

Kështu që “Pjer” është më shumë simbolik, është titull modest që ai e merr të lejohet të hajë e pijë me “farisjetë in potentia” në traditën më të mirë të politikanëve shqiptarë, sepse pasioni i këtij njeriu është prej shpëtimtari. Pjeri është maska e Krishtit, e vetëm Krishtit mund t’i tolerohet e ai të tolerojë kalvarin e “rrugës së mundimshme” fundi i së cilës, që është ai i leximit, ka për të sjellë pavdekësinë, edhe nëse nuk sjell triumfin e së mirës së përbashkët. Mësimet e Pjerit sipas peshkut do jetojnë në ndërgjegjen e atyre që u dhimbsen dushqet po aq sa bashkatdhetarët e sakrifikuar atletikisht.

O burra bjeri edhe ti daulles me nje Leter drejtuar Korinthasve qe po bejne qef ne Bordello.

Po shif saaaa ka shkruajt! smiley

rri mi se sjane per ty ato, jane pr te rritur!

Na ke kernaq o Pjer. E lexova me nje fryme nen rrezet e nxehta te diellit. Presim te tjerat me padurim. Mundesisht te dielen tjeter! 

Jo po per vit te ri. smiley

Ja erdhi e diela tjeter. Hap e mbyll syte smiley 

Mund te jete me pasoja mbyllja e syve. smiley

"Tek Rogneri ku Blendi kish studion e tij te mengjezit, "

 

Atje kushton qeraja te pakten 1500 Evro ne muj mer TAJ smiley

 

Nuk behet fjale pr ndonje studio personale te Blendit, por te stacionit televiziv ku Blendi eshte i angazhuar/kontraktuar.

Besoj se Pjerini e di shume mire ndryshimin midis frazave:

1. Studio ku eshte i punesuar Blendi ...

2. Studio e Blendit ...

nejse tha...

 

smiley

I rruar dhe i krruar, 

Ishe ba gati me dek si Perekli Teta,zotni Pjer ? smiley

I rruar dhe i krruar,

Ca dmth kjo i krruar Pjer?

Ne kuptimin qe zhuli ishte bere me shtresa dhe kishte nevoje qe te kruhej me leter zmerile. smiley

Tel bakri enesh he?

Nga ai me i liri! smiley

geachte meneer Pjer

kur do hapet ajo rubrika ju pyesni pjeri pergjigjet?

per nje çeshtje 30.000 $ ,si tjua bejm ?

 

falenderoj te gjithe per leximin, me beri pershtypje nje komentator i ri me emrin/pseudonimin; Acetal De Hyde, i urojm mirseardhjen ne faqen e diaspores, dhe sa me shume komentator intelektual dhe sa me pak komentator ordiner. Dikur faqja jone ketu (mendoj se eshte e te gjithve) kish komente cilesore, por me vone sikur ra cilesia, ngaqe u futen lloj-lloj nevrastenikesh, ordinere, njerez pa edukate, dhe ne pjesa e moderuar e komentatorve (e shmanga fjalen; Intelektuale) kemi shpresuar se do i moderonim edhe keta "barbare" Duket si nje lufte e kote, por une shpresoj se dalngadal, do ndihet nje permisim. E kemi kete te keqe ne shqiptaret, qe rrembehemi kot se koti, dhe fjalen e fundit e themi ne fillim, nderkoh qe duhet te mesohemi ti themi gjerat me radhe. 

Dhe nje here flm smiley

Pjer, peshqmemedhenjsit, ndryshe nga femrat, deri me sot s'jane ankuar per paragjykimin tend ndaj tyre, teksa ti e quan Peshkun gjithmone si' faqe te diaspores', por ama Bradi besoj se do kete rezerva nga kjo qasje kooperativiste e jotja, persa e konsideron Peshkun si prone te te gjitheve.

Plus qe kjo do perforcoje pjerdyshimin e disave qe ti felle-felle je i djathtemajte ne pikpamje.

Si dhe, nuk na the nese ke negociar me Blendin per nje video-interviste me Skype per pjerpyetjepergjigjet live qe do besh ketu dhe s'ishit dakort, apo ka qene zgjedhja jote qe te pergjigjesh thjesht me komente?

Xhibi, nuk e quaj prone, por faqja jone, se pronare jane tre moskotieret, ne mos ka ndryshuar. 

Pyetje-pergjigjet do jene ne posten ketu, ose ne faqe direkt, por duhet te jem une ne dispozicion disa ore, prandaj mendoj se pyetjet derguar ne poste dhe pastaj une i nxjerr ne faqe se bashku me pergjigjen, eshte nje opsion i mundeshem. Skype dhe Lype, nuk i marr vesh, nuk jam i zoti. 

Me Blendin rame dakord ne parim qe intervista te behej me te gjithe , ku do i jepej prioritet atyre qe e kane lexuar VQ. Ju beni pyetjet une pergjigjem. Keshtu shpresoj se edhe komentatoret do jene me serioze, dhe do u jepet pergjigjia e duhur. 

 ku do i jepej prioritet atyre qe e kane lexuar VQ

dmth ty? smiley

Kush e ka lexuar VQ-ne, le te dalen hapur, pse fshihen keta?

In the sphere of the reality body, a celestial realm primordially free from the clouds of ignorance, your full form body, the sun and moon, radiates enlightened activities, limitless light rays of wisdom and love blazing with splendor, beyond the reach of demon Rahu.

They encompass everything that can be known and utterly dispel the passing darkness of bewilderment in all its forms about reality for all living beings of every kind, temperament, nature, aptitude, birth, time, and at every stage of the path.

For beings who entered or will yet enter the path propelled by their aggregate bodies and practice non-virtue without boundary or limit as if struck by a poison arrow bursting their heads into flames - your activities turned them away from all feelings and pain that result from this path and refreshed them instead in well-being.

Moreover, you set beings on the paths to total purity and then granted them the attributes of a powerful naga lord - to you known as Mila, lord endowed with the ten powers, glorious protector of beings vast as space, I bow down.

From the ocean of your compassion, waves of enlightened action benefiting beings crash down and fill my mind, a hollow hoof print, with drops of wisdom, jewels of faith, and more, completely, eliminating the privation and the burning heat of mental afflictions. 

Thus I am suddenly overwhelmed with joy, like a passionate man, confronted in a secluded space by a beautiful bejeweled maiden, maintaining his vows of chastity yet in light of her youthful and radiant splendor unable to take a step back.

When this life story, like that enchanting beautiful woman, adorned with compassion, fell upon this fortunate one's ears, though it had been concealed, in order to bring broad smiles and deep laughter by means of its amazing glorious splendor, I lay out this feast of words.

So, with the fragrant water of faith and exertion I cleanse the stain of concealment from this jewel of a life story, and then for the benefit of beings I offer it as the crown of the victory banner of the Sage's teachings. For this, may the lama and dakinis grant their permission.

- Pjer, do ta perkthej kete per ty ne mundesine me te pare.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).