Me Graven e kishim lene nje dite per kafe, por ai me permendi dhe Alidemsin i cili kish deshire te ishte me ne. Nuk mund ta refuzoja, me erdhi turp. U lidhem dhe me te dhe e lame nje paradite te takoheshim . Grava na çoi tek nje lokal afer lulishtes 1 Maji, nje lokal plot, si tip qebaptore. Alidemsi kish marre nje shishe 1,5 litershe me vere nga e vetja. U ulem tek tavolinat jashte, pensionistet ulur ne stola, dukej sikur kenaqeshin vetem me aromen e mishrave te pjekur. Xhepi nuk ua lejonte te uleshin ne lokal. Mosha perberse e klienteve te lokalit, luhatej nga 25-30 vjeç deri ne 40-50 vjeç. Mund te perbente ndonje perjashtim jashte ketyre moshave, tek-tuk ndonje klient. Me duhej te fotografoja me pjesen dixhitale te mendjes ter klientet qe ndodheshin prane tavolines tone, nderkoh qe Alidemsi filloi direkt te me fliste per deshtimin tim ne intervisten me Blendin.
- .... je treguar tamam si ato vajzat 15 vjeçe, nuk e di, nuk e di, te jesh kaq naiv, - nderkoh qe une akoma s'kisha mbaruar me dixhitalizimin e ter ambjentit pereth, - deshtim, e kupton, deshtim, me ta fut dhe Blendi keshtu, joo une s'do kisha pranuar ... - zgjati goten ai drejt Graves qe po i mbushte.
- Ke te drejte, pjeserisht, - zgjata duart drejt shishes qe po dridhej nga duart e Graves, i cili ndoshta ishte i emocionuar, - lene, s'ka gje, piksepari une kujtoja se intervista ishte ne studio ...
- E sheh pra, si ta hudhi, - me nderpreu Alidemsi, nderprerje qe ishte ne çdo fraze thuajse. Ata porositen mish te pjekur, ndersa une tru, gje qe shkaktoi te qeshura tek te dy, nderkoh qe u justifikova se me mish isha deri ne fyt, ndersa truri sikur mungonte ne perendim.
- Piksedyti, intervisten ia kisha kerkuar une, keshtu qe Blendi nuk ka ndonje faj, ai ashtu e mendoi ....
- Po ç'a mendoi, kjo eshte mosprefosionalizem, amatorizem, - vazhdonte Alidemsi ne te tijen. Gati 20 minuta po iknin me kete "deshtimin" tim, ku une u thoja se nuk ishte per tu bere kaq tragjike, dhe se ishte si nje testim per te gjithe. Mendja me imagjinonte nje interviste ne tv ne mbremje, vetem ose se bashku me disa analiste te vendit, por kjo mu dukte nje enderr e larget.
- Ndoshta do ishte me mire te mos flisja fare per librin, por per Ligorin, disidencen e tij, udhetimin me te drejt Belgjikes, azilin e tij, hospitalizimin e tij e kthimin e tij ne atdhe, mund te dilte diçka me interesante per publikun e Peshkut, - toka gotat me Graven dhe Alidemsin.
- Mua me erdhi inat me - permendi njerin nga komentatoret Grava, - dhe i ktheva pergjigje, nuk e di a e pe ....
- Po po, i kam lexuar te gjitha, te pakten deri afer mesnate se te nesermen u hoq e gjith intervista, dhe d.... - por me nderpreu Alidemsi, i cili dukej sikur ishte karikuar me teper se ç'duhej. Ndrrova muhabetin tek politika e zgjedhjeve.
- Si u katandis keshtu kjo AKZ, qe mund te thuash se ishte shpresa e shum njerzeve.
- Keta jane veglat e Saliut, - mu pergjegj Grava, - dukeshin keta qysh ne fillim, duan te marrin votat e socialisteve.
- Keta, sikur te mos kishte ikur dhe ky krahu i djathte i Kreshnikut, ky koloneli ....
- Myslym Pashaj, - me plotesoi Alidemsi, i cili donte te vazhdonte te fliste, por e nderpreva me dore.
- Po ky Pashaj, po te mos largohej ky, kjo parti kishte per ti marre nja 10% te ...
- Joo, ç'a thua, me kete ligj qe kan bere keta, partite e vogla as puthen fare, - dhe te dy po me shpjegonin se partite e vogla ishin te djegura me sistemin qe kishin bere.
- Me kete parti kisha bere ca plane, - u perkula tek çanta dhe nxorra pikat qe kisha bere per nje Shtet Social, nje flete me 29 pika, - grava i ka lexuar deri tek pika e 17 se aq kisha bere ne ate kohe, - dhe ia zgjata Alidemsit si me i etur per politik. Filloi ti lexonte.
- Si do t'u japesh parate e firmave piramidale njerezve.
- E ke aty me 4 keste, 25% lek e 25% bono, ku mund te blejne produkte shqiptare, ushqime apo dhe materiale ndertimi .... - doja te vazhdoja po Alidemsi u hodh sikur ta kish pickuar grenxa. Filloi te me kundershtonte se kjo do prishte tregun, dhe ju pergjigja se perkundrazi kjo i jepte nje shtyse tregut, e se metoda te tilla aplikoheshin edhe ne perendim.
- Po ku do i gjesh leket, ku ka mo leke, keta s'po japin rrogat, arka o boshatis fare.
- Ti ke hallin e lekeve, eshte menduar edhe per ato, prandaj eshte bere ajo ndarje me 4 keste, dy me para dhe dy keste me bono, apo letra me vlere, - u krijua nje si peshjellim pas fjales se fundit, duke te i bere te dy te ironizonin çeshtjen ne fjale. Kisha bere gjith ate pune, llogaritje per kete çeshtje, dhe ja tani te dilte nje njeri jo i fushes ekonomike, dhe ta hidhte poshte me nje te rene te lapsit. Ishte si ti hidhja poshte Alidemsit, nje çeshtje ushtarake, gje per te cilen ai ishte i pregatitur. I shpjegova me pak fjale, çeshtjen e paketave, te cilen jo vetem ai por dhe shum ekonomiste as ia kishin haberin, regjistrimin e ter aseteve te PBB/GDP, disa/njecke % e ketyre qe do sakrifikoheshin per momentin dhe plotesimin e tyre menjehere nga shpenzimet, xhiroja/omzeti qe do viheshin ne levizje nga bonot dhe parate qe do u jepeshin kreditorve.
- Po kjo pika e dyte, ç'eshte kjo, a e di ti se Shqiperia ka nenshkruar konventen per mbrojtjen e te drejtave te femijve, kush te le ty te ngresh shkolla riedukimi per ta, kush je ti, je ne vehte.
- Po sa familje ka qe kane probleme me femijet adoleshente, ekziston tashme kjo plage, diçka duhet bere per kete problem, se jane shum familje qe kerkojne ndihme nga shteti.
- Shih, ky do me na kthy ne kohen e Enverit, - qeshi Alidemsi duke iu drejtuar Graves.
- Po ca gjera nuk ishin keq athere, - dhe kete po e thoja une qe kisha qene kundershtar i atij sistemi.
- Po jo me vertet ca gjera ishin mire, - nderhyri Grava.
- Po kjo bie ne kundershtim me konventat e sotme mer bab, kush te le ty te ngresh qendra a shkolla riedukimi, - tundi doren mbi flete Alidemsi.
- Po Turqia qe ka te tilla, po ....
- Po Turqia nuk ka nenshkruar konventa te tilla me Europen, - fliste Alidemsi papushim, duke mos me lene te mbaroja mendimin tim, - pi pi, - dhe e mbushi goten time plot. I kerkova te vazhdonte te lexonte me tej.
- Kompesim, eee, - vazhdonte lexonte ai - po disa nga keto qe ti ke shkruar jane bere ketu, kane filluar.
- Mundet ndonje, megjithse keto pikat kam kohe qe i kam shkruar.
- Na se s'kam nerva te lexoj gjith keto, - me zgjati fleten ai.
- Deri ne ç'pike e lexove, - ia zgjata Graves .
- Deri tek pika e 8, 9 , kot lodhesh me keto, nuk je ne brendesi te politikes shqiptare.
- Nuk lodhem jo, mos u bej merak, nuk kam ndermend te lodhem, jam nisur thjesht nga mendimi i mire per te bere diçka per kete vend.
- Degjo, - nderpreu Grava Alidemsin, i cili sapo donte te fliste, - ky eshte nisur nga e mira dhe ka vite qe perpiqet per kete pune, se ia kam lexuar dhe librin, ka teza interesante, ka gjera qe jane shum te mira per ekonomine shqiptare, biles sikur te zbatoheshin, jo te gjitha, se e kam thene gjithmon kete, se sikur te zbatoheshin vetem nje pjese e tyre, ne do ishim ku e ku me mire.
- Po mire se nuk jam kundra, por ka pika nga keto qe lexova qe nuk realizohen, pastaj si do ti prezantosh keto, keshtu me sandale, me bluze, pa nje kostum, ç'eshte kjo veshje, ka te beje prezantimi, - vazhdonte Alidemsi megjithse i thashe se per mua eshte e kapercyer ky koncepti i veshjes.
- Ajo eshte tjeter çeshtje pastaj, - vazhdonin te flisnin ata te dy, nderkoh qe une po shijoja veren me tru. Te bindje shqiptaret me fjale, me argumenta, po me dukej nje pune mese e veshtire. E kisha menduar te kollajte ne fillim, por jo, ishte krejt e kunderta. Tani po e kuptoja se pse E. Hoxha, perdorte forcen tek shqiptaret, per realizimin e ideve te tija. Ishte gabim, mundet, por e domosdoshme per ca raste, se ne shqiptaret nuk ishim si evropiano-verioret, te bindur, te futur ne rresht, jo , ne dalim nga rreshti, prishim rregullin, mendimi i tjetrit na duket kot, i presim drut shkurt dhe jo gjat.
- Pi, pi, - me mbushnin goten time, ndose e tyrja hecte me ngadale. Dikush i ra telefonit te Graves, dhe u ndigjua emri i Arben Malajt.
- E e, u tregua maskara, vajti e çoi uj ne mullirin e atij, - uli zerin Grava, duke pare nga nje person qe ishte ulur ne tavolinen afer me tonen, qe kish mese dy ore aty me 2 birra.
- Po ç'a te bente tjeter, - nderhyra kur Grava mbylli telefonin, - kur Rama nuk e futi ne lista, natyrisht qe do dilte si i pavarur.
- Po ka nje koaligjilitet, dhe nese ti je antar ne nje parti, do ndigjosh koaligjitetin, perndryshe behet anarshi, - futi telefonin ne xhep Grava. Koaligjiteti, nuk ishte keq, por tek shqiptaret shihej gjithmon sipas interesit te tyre, kendveshtrimit te secilit dhe jo sipas interesit te pergjithshem apo sipas kendveshtrimit te tjetrit. Ishte prishur rregulli i koaligjitetit.
Anarshia politike, ne fakt kish filluar, nuk merrej vesh se i kujt kish qene ky politikan, dhe me ke po behej, kish nje ndrrim pozicionesh, vetem levizje politikanesh nga nje ekip ne ekipin tjeter, por jo levizje idesh dhe vizionesh. Flitej per markato politikanesh, si ajo e futbollistave. Biles Grava mendonte se K. Islami ishte kollona e peste e Berishes, i paguar me kohe. Po me vinte keq qe ne kete rast nuk isha drejtor i burses, per t'ua llogaritur xhiron e kesaj merkatoje politikanesh, per te çliruar/gjeneruar disa te ardhura per investime qe mund te perdoreshin per zgjedhjet, KQZ, etj.
Per krizen boterore, folem goxha, por Alidemsi nderhynte si "ekspert" , duke me bere qe te vija buzen ne gaz. Edhe kur fola per çeshtjen e parase qe ne konceptet e reja ekonomike tashme mirrej si pakete me vehte, ai nderhyri;
- Qysh kur paraja u morr, u pa, si pakete me vehte, filloi kriza, qysh aty filloi kriza, - ngriti goten ai, pa ditur seç fliste. Dyshova mos e kish zene vera, por jo, une kisha pire 3 here me shume se ai. Fillova ti shpjegoj se, ky koncept i ri nuk solli krizen, perkundrazi ndikonte ne zbutjen e tij, disa % te vogel, se vete marrja e tij si pakete me vehte, shihej edhe si faktor financiar i barabarte me paketat e tjera, edhe si njesi ekonomike fizike, vlera e prodhimit te cilit matej me vleren/koston e vjeter te prodhimit, dhe diferenca ndermjet tyre, shenohej si fitim nga banka qendrore, fitim qe dilte si paket me vehte per çdo lloj investimi a pagese. Kete mendim, ai ma la pergjysem me nderhyrjet e tija, sa dhe Graves i ra ne sy dhe nderhynte me ndonje mendim a pyetje me konkrete, per te rregulluar karikimin tej mase te Alidemsit.

Bizedes, pjatave dhe veres ku shumicen e piva une, po i vinte fundi. U çuam dhe u ndame me Graven, nderkoh qe me Alidemsin beme nje cop rruge nga Ekspozita deri tek Brryli. I rikaluam dhe nje here muhabetet politike, dhe ai i vinte rendesi; 1) paraqitjes se jashtme te njeriut, gje per te cilen e kundershtoja duke i sjell shembuj nga thjeshtesia e perendimorve, dhe 2) afirmimit te njeriut atje ku jetonte. Ketu kishte nje far te drejte, por ai nuk e dinte se Europa ishte shum me konservatore se USA dhe Kanadaja kundrejt emigranteve, gje per te cilen ishte e veshtire ta bindje. U ndava me te dhe morra rrugen Bardhyl. Tek ambulanca iraniane, seç ishte nje lokal qoftesh qe leshonte aromen ngacmuese qysh tej. Flegrat e hundes, urdheruan kembet drejt deres. Zura nje tavoline dhe porosita ca qofte dhe birra. Koka po me rendohej. I fryre si kacek, terhoqa zvar kembet deri ne Allias. Uj s'kishte, lashe çezmen hapur dhe dy bluza per tu shplare vete kur te vinte ujti. U shtriva pak me mendimin per tu shplodhur, por me zuri gjumi. Disa te trokitura te forta, te cilat me kujtuan kohen e socializmit kur polici trokiste ne deren tone, me çuan nga gjumi. Isha si i trullosur. Pashe se ujti kish marre dhene ne ter korridorin dhe po futej tek salloni. Ishte bllokuar vrima e kullimit te ujtit nga coprat e çimentos. Hapa deren dhe nderkoh morra nje kove dhe nje bluze te vjeter dhe po mblidhja ujtin. Dy goca po uleritnin me te madhe, nderkoh qe nje tjeter, erdhi me fshese dhe po me ndihmonte ta disiplinonim ujtin drejt banjos, vrimes kulluese.
- Qetesohu goce, - po i thoja njeres prej atyre qe po ulerinte. Mbasi u hoq ujti im, vajta pashe shtepine e tyre, ku ne korridor dukej nje njolle dhe nje vije qe kish shkuar deri poshte. Me vone erdhi nje burre, njeriu i tyre, i cili pa shtepine time, nje karakatine qe kerkonte investime te medha per te ardhur ne gjendje te banueshme. I erdhi keq ose per gjendjen e shtepise ose per gjendjen time, ose per te dyja bashke. Ishte e çuditeshme. Neve emigranteve na vinte keq per shqiptaret qe jetonin ne Shqiperi, dhe kjo ishte normale, por qe shqiptarve ne Shqiperi tu vinte keq per ne emigrantet, kjo ishte nje gje e re per mua, qe e zbulova kete vit.
Per çudi, letra me pikat per nje Shtet Social, me kish humbur, gje qe e vura re ne mengjez, para se te dilja. Shyqyr qe gjerat e rendesishme, i kopjoja ne 3 vende, 1 ne leter, 1 ne kompjuter, dhe 1 ne USB .

175 Komente

Nuk mund ta refuzoja, me erdhi turp.

Alidemso, po c'paske bere more, qe Pjerit i ka ardhur turp te pije kafe me ty? Mos ke bere ndonje te pabere nga ato te tuat?

ky tregon edhe zorret e barkut me , me kete nuk dilet ne takim smiley

Cen, ketu nuk jane ter zorret e barkut, se do te duheshin 40 pjese dhe 4 . Jane ca gjera kryesore qe jane te pranueshme per kedo dhe publikun. Nese ti je njeri kaq i mbyllur, kjo eshte nje difekt shum i rende qe duhet ta rregullosh biri im, prandaj dhe ne bejme keto tregime per t'ju hapur sado pak juve/disave ketu. 

Shum nga komentatoret, shqiptaret, etj, hapen prej bythesh, shahen si mos o zot, dhe iu duket e habiteshme nje hapje e mentalitetit. 

" Grava na çoi tek nje lokal afer lulishtes 1 Maji, nje lokal plot, si tip qebaptore."

eh c'rruge e mundimshme paska qene per te gjezdisur qebabtoret e Tiranes.... i dixhitalizove pronaret e qebabtores mo? patjeter pe Korce besoj..smiley

O Belul, e di cfare me beri pershtypje mua?

E ke parasysh ate shprehjen nga anet e tua "Te ve prift e te rruan mjekrren"?

Edhe keta, takohen me Pjerin qe te degjojne mendimet e Pjerit, dhe pastaj i japin mend. Nuk i marr vesh smiley Tashi o degjoje tjetrin deri ne fund, o mos nis fare muhabetin. Jo keshtu as te q. as te leshon.

po e ka konstatuar me kohe Pjeri kete  o Kavir.. ne Albanie  njerezit  kane nje tabjat te keq..  flasin  shume e degjojne  pak..smiley

I erdhi keq ose per gjendjen e shtepise ose per gjendjen time, ose per te dyja bashke. Ishte e çuditeshme. Neve emigranteve na vinte keq per shqiptaret qe jetonin ne Shqiperi, dhe kjo ishte normale, por qe shqiptarve ne Shqiperi tu vinte keq per ne emigrantet, kjo ishte nje gje e re per mua,

Po per cfare i erdhi keq atij ?

Po ty per ca te vjen keq per shqiptaret ? 
 

Gjendja mizerable ne te cilen jetojne dhe mjerimin shpirteror ne te cilen po kalojne. 

" por qe Shqiptareve ne Shqiperi tu vinte keq per ne emigrantet,kjo ishte nje gje  e re per mua "

Ke shume te drejte Pjero , e kam vene re dhe une , sa here qe kthehem ne Atdhe dhe takohem me njerez , pijme kafe , hajme noj dreke  etj..etj..kur vjen puna tek pagesa nuk me lene , jeni ne krize ju anej nga jashte shtetit me thone.

A thua se shqiptaret nuk jane ne krize smiley si duket jane indoktrinuar nga media dhe pushteti dhe çdo gje e shohin me syzet e tyre smiley

ndersa truri sikur mungonte ne perendim.

metafora e gjalle je o Pjer! 

a nuk eshte i madh si rrefimtar?

futi telefonin ne xhep Grava

oh, cfare dhurate qe ne mengjes... Pjer, Falemnderit dhe Mirenjohje te pakufishme ke prej meje!!! 

Em, 

po te lexosh fundin bindesh qe Pjeri ne nje jete tjeter ka qene shkrimtar

Tek ambulanca iraniane, seç ishte nje lokal qoftesh qe leshonte aromen ngacmuese qysh tej. Flegrat e hundes, urdheruan kembet drejt deres. Zura nje tavoline dhe porosita ca qofte dhe birra. Koka po me rendohej. I fryre si kacek, terhoqa zvar kembet deri ne Allias. Uj s'kishte, lashe çezmen hapur dhe dy bluza per tu shplare vete kur te vinte ujti. U shtriva pak me mendimin per tu shplodhur, por me zuri gjumi. Disa te trokitura te forta, te cilat me kujtuan kohen e socializmit kur polici trokiste ne deren tone, me çuan nga gjumi. Isha si i trullosur. Pashe se ujti kish marre dhene ne ter korridorin dhe po futej tek salloni. Ishte bllokuar vrima e kullimit te ujtit nga coprat e çimentos. Hapa deren dhe nderkoh morra nje kove dhe nje bluze te vjeter dhe po mblidhja ujtin. Dy goca po uleritnin me te madhe, nderkoh qe nje tjeter, erdhi me fshese dhe po me ndihmonte ta disiplinonim ujtin drejt banjos, vrimes kulluese.
 

Dëgjoni Mjeshtër,

bashkohuni me #Rilindjen dhe kërkoni një post shkrimtari; nga sa thotë Ana pa H e keni të sigurt.

[VQ]

I dashur emigrant, po pjesen e pare dhe te dyte a i lexove, se nuk te pashe. 

"Ata porositen mish te pjekur, ndersa une tru, gje qe shkaktoi te qeshura tek te dy, nderkoh qe u justifikova se me mish isha deri ne fyt, ndersa truri sikur mungonte ne perendim."

ore Pjero, po si ore e cmitizove perendimin, kshu, me nje te rene te lapsit... po truri sikur mungon ne Albanie, kemi thene.....smiley

Ajo dihet Belulo, por eshte thene ne konteks tjeter. 

- Keta jane veglat e Saliut, - mu pergjegj Grava, - dukeshin keta qysh ne fillim, duan te marrin votat e socialisteve.

Për Gravën: smiley

Përgjimi 1
Operatorja e PS: Alo përshëndetje!
Anëtari i AK: Përshëndetje!
Operatorja e PS: Flas me zotin Laku?
Anëtari i AK: Po, unë jam.
Operatorja e PS: Ju telefonojmë nga Partia Socialiste në emër të deputetit Saimir Tahiri, për t’ju ftuar që të bëheni pjesë e PS-së. Jeni i interesuar?
Anëtari i AK: Jo, nuk kam punë. Unë jam me Aleancën Kuqezi!
Operatorja e PS: Në rregull. Ju falënderoj. Më falni për shqetësimin.

Përgjimi 2
Operatorja e PS: Alo përshëndetje!
Anëtari i AK: Po, urdhëro!
Operatorja e PS: Ju telefonojmë nga Partia Socialiste në emër të zotit Saimir Tahiri, kryetarit të Partisë Socialiste të Tiranës, për t’ju ftuar të bëheni pjesë e Partisë Socialiste. Jeni i interesuar?
Anëtari i AK: Ku e keni gjetur numrin tim?
Operatorja e PS: Numrin tuaj e kemi marrë nga listat zgjedhore. Anëtari i AK: Po numri im nuk është në listat zgjedhore.
Operatorja e PS: Aty e kemi gjetur.
Anëtari i AK: Po aty nuk ka asnjë numër. Ku e keni gjetur?
Operatorja e PS: E kemi marrë nga listat e gjendjes civile.
Anëtari i AK: As në listat e gjendjes civile nuk ka asnjë numër.
Operatorja e PS: Po tani mua kështu më kanë thënë. Jam thjesht një operatore telefonike, nuk di çfarë t’ju them më shumë.
Anëtari i AK: Jo, unë nuk jam i interesuar fare. Por zoti Saimir Tahiri dhe të tjerët nuk bëjnë mirë me këto gjëra. Lista është marrë nga Aleanca Kuqezi. Edhe ti, edhe Saimir Tahiri e dini shumë mirë, por nuk është mirë kjo gjë që po bëni.
Operatorja e PS: Unë nuk e di fare. Unë jam vetëm një operatore e thjeshtë dhe nuk di çfarë të them më shumë.
Anëtari i AK: Nuk jam fare i interesuar. Kalofshi mirë!
Operatorja e PS: Mirë atëherë, faleminderit!

Pjer, kujdes me ke shoqerohesh. Nuk dua te permend emra, por me duket se dikush po mundohet te te fusi fitilat e percarjes. S'ka se si te shpjegohet ndryshe kur nder gjithe sukseset e tua kapet per 20 minuta pas nje te ashtequaturin "deshtim" (sipas tij kuptohet).

Kujdes Pjer, kujdes! smiley

edhe ty sikur s'te pushonte goja, ka thene Pjeri ...

Jo, jo, Pjeri donte te fliste vetem vete dhe une i vodha kohe televizive.

leri njerzit te shprehen, degjo c'thone te tjeret, pastaj fol. mos u nxito.

E vertete. Ja, fjala vjen sot do te dija me shume persa i perket obligacioneve te CO2-shit sikur vecse te kisha degjuar me shume Pjerin. smiley

keq s'do ishte qe te luaje pak me bursen. mund te beje ca para.

I kerkoj Pjerit nje shans te dyte. Meshire. smiley

Natyrisht Olsi natyrisht, heren tjeter smiley

Faleminderit Pjer. Nuk do ta harroj kurre kete nder. smiley

Kjo shpjegon edhe insistimin e personit per t'u takuar me Pjerin.

Shyqyr qe gjerat e rendesishme, i kopjoja ne 3 vende, 1 ne leter, 1 ne kompjuter, dhe 1 ne USB .

Bravo mjeshtër!

pjeri eshte punetor i madh. sikur te kishim ca me shume si pjeri ne qeveri dhe me gjere, ndoshta vendi do ishte me mire. 

Pra Aliu me Graven kishin si qellim te te dehnin me sa kuptova.po pse xhanem?

c'behet andej nga ju, sot?

Te zakonshmet,tenxhere,gure,flake,deklarata perckenditesesmiley

po si duken bathet? do ja dali qeveria, apo do behet lemsh kjo pune?

Don't know

qe kur mjeshtri te vente ne shpi ta zinte gjumi dhe ti rridhte uji duke lagur ata qe rrinin poshte..

Sa për vete, kur kam qenë në shoqërinë e Pjerit, jam kujdesur tërë kohën:

-Të jem i vëmendshëm në bisedë

-Të lë Pjerin të flasë, duke i krijuar kështu mundësinë vetes të përfitoj sadopak nga përvoja e një perëndimori

-Të mbajë ndonjë shënim kohë pas kohe, që më pas t'i shoh me vëmendje më të përqendruar.

Nëse grava dhe alidemsi kanë folur vetë parreshtur, hëm...besoj se nuk kanë treguar kujdesin maksimal ndaj Pjerit.

I dashur Petro, do te doja te vija te takoja kete rradhe, biles kalova 2-3 here aty tek redaksia jote, por nxitoja. Rradhen tjeter, do shkojm tek lokal Petro dhe do me lesh mua te pagoj, se gjithmon pagon ti. Kjo eshte e keqja e juve shqiptarve aty brenda smiley se keni seder te semure smiley

smiley edhe nena qe s'e kish kete lloj sedre e fitoi

Ide interesante. Lokali "Petro" ka gjithmonë me bollëk qofte të sapo hequra nga zgarra. Me lejen tuaj, ju kërkoj dy ndere: Unë të pi verë, pra jo birrë me krikëll dhe, sa për atë pagesën-harroje.Kjo më përket me të drejtën e të zotit të shtepisë që mirëpret një europian në krizë. Faleminderit për mirëkuptimin. Ju pres.

Petro; " .... Kjo më përket me të drejtën e të zotit të shtepisë që mirëpret një europian në krizë. Faleminderit për mirëkuptimin. Ju pres..." 

 smiley Petrooo, nuk jam ne krize jooo. Me hecen puna, rroga, llogaria obligacionet dhe mbi te gjitha bonuset. Tashme kete vit me lidhen edhe bonuse, dhe ti e di qe bonuse marrin, bankieret, brokersit, drejtorat. 

Bo, bo, kisha shkruar rreth nje faqe dhe tani po shoh se nuk paska shkuar komenti. Pertoj ta shkruaj prape, por po them ate me thelbesore:

Pierre, manifestin me 19 direktivat per "Nje Shtet Social" ta kane "grabitur" Alidemsi me Graven; jo me kot te jepnin vere me shumice qe te te turbullonin (sic e thoje dhe vete 3 gllenka ti dhe nje ata). Tashme, jam mese i sigurte qe ky dokument autentik ndodhet mbi tryezen e punes se shokut Edi. Nese ke ndopak respekt apo dhemshuri per Bradin duhet ose ti japesh edhe ketij nje kopje, ose me mire beje publike kete manifest nepermjet PPU-se. Nuk ka aresye pse monopolin e ketij manifesti ta kete vetem kreu i PS-se.

Tim, nuk ka nevoje t'ia jap Bradit 29 pikat, se shpresoj qe Peshku te mi nxjerri ketu ne nje teme me vete, ku te gjithe ju do jepni mendimin tuaj. Ky do jete dhe nje test politiko-ekonomik i juaji te gjithve, per te pare se sa bagazh keni. 

Kot qe do e besh, trecereku kane per te rene ne grope.

Le qe edhe ti je ca shejtan, se i ben pyetjet me klecka.

Mjeshtër, një profet i ri po nxjerr kokën, dhe mësimet e tij rileshlindase i vjedh nga ju(dmth aqpikat)? Duhet të veprojmë..

[VQ]

smiley

Dmth Aliu dhe plaku G. paskëshin qenë emisarë të babRamës? Plagjaturë, më keq se ajo që bëri Krishti me filozofinë lindore.

#rilindje plagjatorësh.

Kristulliiiii, mos i ngatarro pikpamjet politike qe kane njerzit me gjendjen emocionale, qe nganjehere i mund dhe i ben te shprehin emocionin dhe jo pikpamjen e tyre, pikpamje qe del kur mendon, kur mediton dhe jo kur je ne bashkbisedim. Ne bashkbisedim dalin edhe pikpamjet por edhe emocionet negative, inatet, etj. 

E drejtë Mjeshtër.

Nuk po e marr vesh sjelljen e Alidemsit kundrejt Pjerit!

nje qasje cmitizuese e Pjerit ndaj rrethanes se dhene. asgje me shume. si dhe: asgje per t'u shqetesuar. keto njihen ne historine e artit te vertete. s'ka asgje kunder alidemsit, mendoj, sikunder nje karikature miqesore nuk ka asgje kunder subjektit. mentaliteti i perendimit thjesht perplaset me ate lindorin (ne shqiperine londineze) - Pjer ka nderfutur ne menyre subtile tezen e vet per perplasjen e qyteterimeve. por natyrisht, kjo (si dhe ca te tjera) nuk eshte per ppu-ne. vetem me detajin e konfliktit te ujit ne fund (attention: uji si lenda baze e shek 21!), te cilin e kapi edhe Anna H.-ja, e kupton qe ke te besh me nje pende te madhe dhe nje rrefimtar te lindur, specie e rralle, por qe ekziston out there.

kaq.

Nuk e di...u be e disata here!

 

mendja e krese gja e madhe smiley

Pjer per kete muhabetin e pikave te kam shkruar une dikur por e injorove. Per shume budallenj me te cilet merresh e ke vet fajin kryesisht sepse I begenis.

kto kryq-votat ti jepen pjerit me mire. Shkruaj Pjerin Thomai ne vote me mire.

kto kryq-votat ti jepen pjerit me mire. Shkruaj Pjerin Thomai ne vote me mire.

Pjer,

A e ke kontaktuar Gaqo Bushaken?

 

Kush eshte ky, Bamke smiley

Ky besoj se do te mund te ndihmonte te permblidhje te gjitha keto tregime ne nje liber qe mund te quhej "Aventurat e Pjerit".  Besoj se do te dilte dicka e lezecme... 

Jo po Aventurat e Pjerit kacurrel.

Te drejta apo kacurrel, jane detaje qe nuk me interesojne... Dihet qe destinacioni final i ketyre tregimeve do te jete nje liber, keshtu qe...

Pjer, talenti yt i rrefimtarit ja kalon cdo krijuesi tjeter ketu tek PPU!

Me vjen keq te te them por eshte shume e qarte qe alidemsi dhe grava, sic permenden dhe nja dy me siper, kane qene te derguar nga PS, nga vete Edi Rama. Pse duhet te insistonte alidemsi qe te takohej me ty dhe pastaj te te dekurajonte gjate gjithe takimit tru-ngrenes? Per mendimin tim modest, kupola e PS-se ka marre vesh qe ti i je ofruar PD-se nepermjet Bradit dhe FRD-se nepermjet Lizandrit dhe kane perpunuar strategjine qe te vjedhin planin tend me pika. Shiko detajet e tjera: donin te te dehnin duke te dhene 3 here me shume vere se c'pine vete dhe po te benin presion me kritika qe te dekurajonin ty, nderkohe qe te vidhnin planin. Te thonin gjera edhe te paqena, se shkolla riedukimi ka edhe ne Amerike. Alidemsi gjoja beri si i painteresuar kur gjoja s'i lexoi te gjitha pikat por eshte e sigurte qe i ka memorizuar te gjitha dhe e ka bere vec te te hedhe hi syve. Shikoje kur 2 jave para zgjedhjeve, Edi Rama do permendi pikat e planit tend si pjese e planit per #rilindje - dhe sigurisht as qe do te te permendi ty, e ka zakon kete ai. Madje edhe ato dy vajzat qe banojne poshte teje ka shume mundesi qe te jene agjente te Edi Rames.

U ndava me te ....... nje lokal qoftesh qe leshonte aromen ngacmuese qysh tej. .... Zura nje tavoline dhe porosita ca qofte dhe birra.

E shikon qe ta kane patur me hile? Kane bere sikur te kane ushqyer por ti s'je ngopur dhe te jane dashur dhe ca qofte e birra te tjera fill pas darkes qe hengre me ta.

Me duhej te fotografoja me pjesen dixhitale te mendjes ter klientet qe ndodheshin prane tavolines tone

Perse valle? E paske kuptuar qe te ndiqnin?

Kane bere sikur te kane ushqyer por ti s'je ngopur dhe te jane dashur dhe ca qofte e birra te tjera fill pas darkes qe hengre me ta.

Ia kanë mbush Mjeshtrit barkun me gurë, po mjeshtri si ujk i vjetër që është e ka kuptuar hilenë dhe ka ngrënë qofte.

Fol po deshe!

"E paske kuptuar qe te ndiqnin?"

eksperienca e gjate me spiunat qe nuk i jane ndare kurre, dhe qe shtohen dita-dites, nga misioni ne mision.

Kam pershtypjen se ke te drejte.

Permendja e qofteve prap, do te thote se s'te plas shume per komentet rreth tyre, te dyshi.Te vazhdojne kto kokat e medhaja te peshkut te perqeshin,qe maksimumi, kane bere ndonje koment ktu,jo me te kene patur vizion per te shkruajtur nje liber.Ti s'resht se munduari per te kontribuar, duke i ofruar njohurite tuaja ne sherbim te vendint tend.

ka kaq shume mistrecllek ne komentet ketu, sa te vjen te ulurasesh se pse shqipot jane kaq budallenj dhe mistrec ne te njejten kohe. mezi presin shkrimet e pjerit te shpalosin shejtan-budallallekun e tyre, dhe ironine 5 lekshe. hej dreq, prandaj s'ben perpara ai vend. pjeri i ve perpara, hiqi tezat fare, por vec me stilin e te shkruarit.

hapi rruge budallait o pjer.

Po pordhet ku ti cojne? 

hapi rruge budallait o pjer.

smiley

Pjer mos u merr me batakcinj!

C'ke gjemb?

Me batakcinj e ke fjalen, me siguri, per agjentet e SHIK-ut qe ndjekin kemba-kembes Pjerin.

Eh po ata, mbas atyre qe kishte ne tavoline.

Pjer, e lexova me vemendje kete pjese, po me vemendje te madhe ama. Se pari me duhet te kthej ne vemendjen tuaj, qe vera, se pari ishte e mire, per te mos thene shume e mire, gje qe ti faktikisht e pranove dhe pive vete, se ta kenaqi gurmazin, por qe  ketu virtualisht nuk the asnje fjale te mire, ( pasi jam edhe ne konkurence me Timin).  Se dyti, ne kur ulemi te pime, nuk e kemi merak garen, se kush pi me shume, por begenisim mikun, pasi ai eshte mbreti i tavolines. Vera te pelqeu pa e pive, dhe nga ana jone nuk pati asnje kembengulje per te pire, e aq me teper qe pasi sipas teje, paskerke pire kaq shume, paske vajtur dhe ja paske futur me qofte e birra, sikur nnuk te qenke ngopur me tru dhe vere..... sa keq.... Ofendim i madh si per mua e po ashtu edhe per Graven.... Konteksti me te cilen ti ke folur, ka pak negativitet, gje qe mua te pakten nuk me pelqen (Grava te flase vete). Pershkrimi qe i bere situates se lokalit, nepermjet fotografimit tend dixhital, me duhet te te them qe te paska skaduar karta. ne ate lokal, perveç atij spiunit te SHIK-ut, qe kishim perkrah, dhe atij mikut te Graves, nuk kishte njeri tjeter, e aq me teper qe ne, dmth Grava, por edhe une bashke me te, e zgjodhem ne respektin tend, per te pasur nje lokal te qete ku perveçse te piriit, edhe mund te bisedohej.

Pastaj, i nderuar Pjer, ne kete material, me ke futur nje te ofenduar te rende qe une nuk mund ta mbaj dot: 

Per krizen boterore, folem goxha, por Alidemsi nderhynte si "ekspert" , duke me bere qe te vija buzen ne gaz...........

​Kush te jep ty te drejten te me cilesosh mua  ekspert, apo jo ekspert per nje fushe te caktuar, kur vete ti je i vetequajtur ekspert......pasi nuk ta ka dhene kush nje titull te tille???

Dhe ta le ty ne dore edhe per te folur per temen e vertete te dy bisedave te fundit qe kemi bere bashke. Une jam i hapur te flas, te shohim se sa i hapur je ti qe ke edhe mendesi perendimore, dhe qe i paske kaluar keto mentalitete....

Pjer, te pata dhene nje keshille, por nuk ma degjove...... faji eshte i yti....... Mos e merr dashamiresine e ca njerezve ndaj teje, si supermacine tende per ato qe thua.....

Drejt ke folur o Alidems. Tamam si nje mik i mire.

Pershkrimi qe i bere situates se lokalit, nepermjet fotografimit tend dixhital, me duhet te te them qe te paska skaduar karta. ne ate lokal, perveç atij spiunit te SHIK-ut, qe kishim perkrah, dhe atij mikut te Graves, nuk kishte njeri tjeter, e aq me teper qe ne, dmth Grava, por edhe une bashke me te, e zgjodhem ne respektin tend, per te pasur nje lokal te qete ku perveçse te piriit, edhe mund te bisedohej.

A.. shah mat. Aq me keq. Donit ta largonit ne nje vend ku nuk kishte publik per te vepruar ne qetesi...

Kesaj radhe nuk kam pune me Pierre por me veren. Si thua per nje degustim vere mbas dates 23 qershor, kur te kemi marre vesht edhe rezultatin? Therasim edhe te gjithe miqte e PPU-se qe duan te rilindin dhe qe e duan Shqiperine pa Saline. I bejme edhe nje ftese Bradit, pasi jam i bindur qe edhe ai brenda vehtes nuk e durron dot me saliun. Vera e sivjeteshme me ka dalur me e forte se c'duhet pasi rrushi ishte tejet i embel. Por ne nje dite gezimi ja vlen edhe pak shperkujdesje dhe eufori.

Kur te duash,po me mire  para se te bejme ndeshjen, te bojme edhe pak nxemje....... si thua...???

Une nuk po propozoj ndeshje, une po propozoj mbeshtjellje dhe argetim per te festuar ringjalljen e Shqiperise. Por ne mund te takohemi me perpara per te diskutuar detajet e festes, pra vendin ku do ta bejme, numrin e pjesemarresve, menune etj.

Alidemso, vera qe e mire, dhe nje vere e bere vete, nuk ka se si te mos jete e mire, perndryshe une nuk do kisha pire aq shume. Nuk ka pse te ngeli hatri per cilesimin ne thojza, se ketu nuk jemi ne gare elektorale per te fituar pushtetin. Disa shprehje ne mes miqsh pranohen, s'ka pse ti dramatizosh.  Per sa thone te tjeret, mos e vrit mendjen, se semuresh i dashur. 

Kush do m'i nisi pak 1-shin dhe 2-shin, ju lutmi

Gjeji vete, pse dashke mos me u lodh zotrote, keshtu i doni votat ju te FRD ? Nuk i pakeni pas hak stilolapsat e Pjerit...

Pjer,mesa te  kam lexuar,ti ke nje huq te keq;mendon me ze.

smiley         smiley            smiley

smiley

Lexon komente Copeza ...copeza smiley

Z.Pjer eshte Unik dhe rreziku i tij eshte te Kuptuarit cope -cope .Po duke e njohur natyren Njerzore si te tille ne aftesine qe thirret e/i Menduar mbetem me idene se shprehja Thellohu tek VQ eshte i vetmi shpjegim per tu kuptuar 1+ 2 + 3 e me tej ne se ka..... dhe qe patjeter ka .

Me behet qejfi shume qe ne te vertete nuk shfaqet Roni si " xhihadist " i vepres se z.Pjer , me  kerkesen  brutale ...Thellohu ! Gjithashtu shprehem i kenaqur qe edhe z.Emigrant me se fundi u shfaq .Por ai eshte produkt i 1+2+3...dhe nuk nxitohet !

Urime Pjer .Kush desheron sheh zberthimin popullor te Tezave te VQ , por edhe shtesa reale ne perputhje me ndryshimet qe ndodhin ne Bote e Memedhembje , te themi si  Pune amerndamentesh te Kushtetutes Amerikane qe nuk ndryshon !!!!!! Dhe mos Harrojme qe per Amendamente nevoiten Vite te tera dhe grup Mejtimtaresh ...Nga z.Pjer i keni QYL ne vizita te thjeshta ne Memedhembje brenda Vitit !

Pjer kjo pjese sec me la nje shije te hidhur, ne thelb edhe ne ndertimin stilistik. ndoshta duhet ta lexoj edhe nje here qe ta kuptoj me mire.

O re Pjer, se tani po elexoj kte perlen tate dhe nukpokuptoj: Tek pjesa e pare ishe takuar me Bariun dhe ky (Bariu) hante qofte, pinte kriklla dhe komentonte. Une me ty i dashur, nuk jam taku ndonjihere. As kam komentu. As kam pi birra. Sinqerisht, nuk e kuptoj kte gje,e ke bo nga fantazia jote apo je ngaterru me ndonji "Bari" tjeter?

Me sa di une, Bari ne Peshk jam vetem une. Prandaj mos na ngaterro kot, he te keqen vllai!

Bari, flas per nje shokun tim, qe ben (ka bere ne fakt) poezi, dhe qe nuk merr vesh nga kompjutri. Eshte ai qe rregulloi varrimin e Grigor Zaharise (Ligorit) me ish te perndjekurit tek selia e tyre. 

O Pjer o legjende, une them qe tezat e tua ekonomike duhet ti diskutosh ne forumet perkatese ne Tirane, ku jane mediat e fokusuar ne ekonomi dhe universitetet. Ketu besoj do marresh dhe kritika te vlefshme per idete e tua nga njerez qe edhe mund ti kene menduar ato ceshtje qe mendon ti. 

Thjesht keshille nga ana ime, shpresoj ta pranosh. Sa per stilin e te shkruarit ngelesh unik, perfshi ketu dhe deshiren tende per qofte qe une e konsideroj si nje karakterisitke mjaft humane tenden. E nuk besoj qe dhe ata qe ta permendin e bejne per keq. Le te themi qe qoftet dhe birrat jane pjese e brand-it tend, nuk do kuptoj ndryshe Pjeri pa ato. 

xhelozite per Pjer jane te thella. nje video u be dhe u hoq menjere, sapo Pjer yshti disa nga idete e tij. perballimi i ideve ne media eshte i veshtire dhe ky eshte nje problem i madh qe ka autori i ideve.

Ka nje shprehje ne anglisht, nothing can stop an idea whose time has come. 

Besoj se kjo vlen dhe per Pjerin. 

Natyrisht Endrity, qoftet, birrat, çmimet, jane nje pjese e domosdoshme per ta freskuar lexuesin, dhe jo per ta lodhur. 

ne forumet perkatese ne Tirane

Po e ofendon. Pse s'permend Davos ose ndonje tjeter ti po ne Tirane?

Gjembace, qellmi im eshte te kanalizoj mendimin e Pjerit aty ku mund te kete vlere per Shqiperine. Kjo ama nuk do te thote qe nese Pjeri do te donte te shkonte edhe ne forume te tjera nderkombetare une do e kritikoja, perkundrazi. 

Shyqyr qe gjerat e rendesishme, i kopjoja ne 3 vende, 1 ne leter, 1 ne kompjuter, dhe 1 ne USB .

smiley Shyqyr se na bere merak!  Mendova se u njerzimit ju zhduk nje pasuri e krahasueshme me bibloteken e Aleksandrise. Me siguri vjedhje keqdashese. 

Me duket se po lexoj ditarin e nje bestselleri te ardhshem. Puna e mbare Pjer!

pershendetje Dora smiley, eshte ndjere mungesa jote

smiley

O Pjer o legjende, une them qe tezat e tua ekonomike duhet ti diskutosh ne forumet perkatese ne Tirane, ku jane mediat e fokusuar ne ekonomi dhe universitetet. Ketu besoj do marresh dhe kritika te vlefshme per idete e tua nga njerez qe edhe mund ti kene menduar ato ceshtje qe mendon ti. 

 

Teorikisht ke te drejte, por praktikisht eshte e parealizueshme. Mediat tona jane te kapura nga politika dhe kjo e fundit kurresesi nuk do te donte te dilnin cibane mbi lekuren e saj te reshkur. Ndersa universitetet qe jane te mbushura me pseudodoktore e speudoprofesore, do te nxirnin vetem vrerr. Kritika, biles shume konstruktive mund ti japim vetem ne ketu, pasi me perjashtime te ralla (si Lefti, Pateku, apo ti) shumica e ketushme nuk ka interesa egzistenciale qe te deformonin qasjen ndaj filozofise se Pierre.

(si Lefti, Pateku, apo ti)

smiley

Therasim edhe te gjithe miqte e PPU-se qe duan te rilindin

Si jo? Dihet peshkerisht qe ti je Berishist i kamufluar si Nanoist. Kujt po do t'ja hedhesh ti?

Qe rezulton ne nje Top-ist meqe bej thirrje per te votuar per te. In the end it all makes sense... 

Ate e ben per kamuflazh ti. Te gjitha rruget te cojne tek Berisha. Ja edhe Gjergji hiqej si #rilindas por tani po del qe eshte per para.

E ke gabim. Gjekja thjesht do qe te ecim me shpejt. 

Ah. Ajo te jete valle?

Kam dyshime te hershme se ajo ka qene perhere. E ke vene re ti psh kur ndodhi "zhgenjimi" i Gjekes? A te koincidoi gje me ate deklaraten e Nasipit ne Berat?

mendoj qe inati i Pjerit me alidemsin vijon nga   takimi  tjeter  rreth 1 muaj e gjysem para.. ku alidemsi  shume qarte  dhe fuqishem i kishte thene Pjerit qe nuk do ta lexonte VQ. 

mirepo  Pjeri nuk mund ta kaperdinte lehte kete..  prandaj edhe bezdia e dukshme e tij  kur Grava pohoi se ne kete takim do te vinte edhe alidemsi..  shkizma e madhe kishte filluar..smiley  parashikoj qe nuk do te kete me kurre nje takim tjeter Pjer-alidems!

Per te mposhtur Hitlerin u takuan dhe Stalini me Churchillin disa here Belul. Per te hequr Buall Mavrine jam i sigurt se dhe Alidemsi me Pjerin do takohen perseri. 

E kam lexuar, e kesisoj nuk po kritikoj vleresimin tend per situaten aktuale. Po une besoj gjithmone qe ne jete te jepet nje shans i dyte. Ne fund te fundit, pse te mos kete nje #rilindje edhe ne marrdheniet Pjer-Alidems?

ke te drejte Belul, kjo eshte panorama per ata qe nuk e njohin Pjerin, po ty nuk te falet... Pjeri eshte njei i madh dhe shume zemergjere... ai di edhe te fali, nddaj mos ver bast ne papajtushmerine tone.....

mos me keqkupto alidemso.. une nuk ju uroj juve qe te mos takoheni..  por bera nje parashikim,  qe  mund edhe te mos dale,   sepse eshte  thjesht parashikim.smiley

 

p.s  fakti qe Pjeri kesaj radhe  nuk kishte ne plan te takohej me ty,  do te thote dicka ,apo jo...smiley

Belulo, e keqja e atij vendi, nuk eshte alidemsi, keshtu qe nuk ka pengesa per tu mos u takuar me te, veç rradhen tjeter do marr ate oren me rere, ku sapo bie rera poshte, duhet te pushoje njeri dhe fillon tjetri. Pra koha te jete e barabarte si ne tv smiley

I dshur Pjer..... Po koha jote kishte mbaruar se ti ke folur dhe ke folur shume, po per te degjuar kur do te kesh kohe i dashur mik....???? Apo ke ndermend vetem te flasesh...... dhe ne qe jemi poshte teje nuk duhet te flasim po vetem te degjojme ty gojehapur...??? Pak me teper respekt edhe per ne budallenjte....

Alidems,kuptoje Pjerin.Ju flisni cdo dite me shok shqip,ai jo.

nga ky bashkebisedim virtual, jam dakort me Belulin, Pjer dhe Alidems qenkan ndare perfundimisht. nuk ju perputhen perqasjet.

jo perqasjet,por oraret

S'ka kontradikte qe nuk sheshohet me nje dore te mire qoftesh. 

Edhe birre

per ideale, Pjer nuk bie theror qoftesh, sepse sic e ka thene ne shkrim, qoftet i ha edhe vetem, ne nje cep, pa bashkebisedues.

ne fakt  ky eshte n je moment shume interesant Gaia...   po kur ha  qofte vetem Pjeri, kush e paguan llogarine?!smiley   

mos Pjeri  kishte  lene  takim ''rastesisht '' me plaken  te qoftexhiu,  qe me pas te shkonin te ndonje  nga ato  zyrat  burokratike,  per hallin e  plakes dmth..smiley    kete mendoj se duhet ta zbardhi Pjeri..smiley

e ka nje shpjegim shume domethenes. biseda e rastit konkret e beri te rrije vetem, edhe kur qoftet i perdor per te hap muhabetin ose per te sheshuar gjendjet. dmth biseda konkrete ka qene shume e veshtire per autorin ne kuptimin e dhenies se dumit dhe pertypjes se diskutimeve. ama kjo nuk ja heq te drejten bashkebiseduesve te jene vetevetja, sepse bashkebiseduesit ne i njohim ne vete te pare virtualisht dhe nga perceptimet e autorit. ketu Pjer duhet te ishte treguar me i kujdesshem ne shprehjen artistike te gjendjeve te veta te shprehura tek rehatia e qofteve.

ate oren me rere  ose klepsider.

Tani po e kuptoja se pse E. Hoxha, perdorte forcen tek shqiptaret

Kur i dolen dhe Pjerit tendencat diktatoriale, s'ka dyshim qe e paskemi ne ADN. 

Forcen e perdorin te gjithe , ndryshe nuk mbahet mileti ,  po ne rastin tone ka qene force injorante ose bio e paperpunuar

"Te bindje shqiptaret me fjale, me argumenta, po me dukej nje pune mese e veshtire. E kisha menduar te kollajte ne fillim, por jo, ishte krejt e kunderta. Tani po e kuptoja se pse E. Hoxha, perdorte forcen tek shqiptaret, per realizimin e ideve te tija. Ishte gabim, mundet, por e domosdoshme per ca raste, se ne shqiptaret nuk ishim si evropiano-verioret, te bindur, te futur ne rresht, jo , ne dalim nga rreshti, prishim rregullin, mendimi i tjetrit na duket kot, i presim drut shkurt dhe jo gjat."

smiley  et tu, Pjer? Zgjedh te besoj se kjo e mesipermja eshte thjesht nje shprehje frustrimi e Pjerit; nje rrjedhoje e mosbesimit qe ai ka rreth argumentave te tij se sa nje indikator i karakterit te nje diktatori te pa celur ende...

Bama,    ky citim  eshte i vetmi  fragment  nga keto  3 rrefime te Pjerit deri tani,  qe  titulli  ''rruge e mundimshme''  merr   me ne fund cik kuptim...

sepse ne fakt  me se shumti eshte folur per  gastronomi  perzier me muhabete te rendomta politike..  gjithsesi ka ende shprese..   te presim,  epilogon, pjesen 4.smiley

Ke shume te drejte! Tani po del me qarte kuptimi i titullit te rrefimeve. Tamam rruge e mundimshme per t'u hapur syte njerezve. Si dhe per te shkuar ne Allias nga Berryli.

Belul, 

Mbase duhet nje, ne Shqiperi, qe ti binde njerzit, ti fuse ne rresht, ti shtroje ne dru po qe nevoja... po kush ta beje, ata zemer pulat e qeverise apo te opozites? 

"Duhet te prishesh qe te ndertosh" pat thene N.N.

GB 1oora - 16 Prill 2013 - 21:40 

Pjero cfar mendon ti se jan sot hallet me te medha te shqiptareve? Bej pese pika ose dhjete pika te halleve me te renda ne kurriz te popullit dhe kombit dhe si mendon ti se mund ti zgjidh nje levizje politike  dhe nxirri ti diskutojme.

 

Je paksa vone tanime Pjer, kishe gjith kohen e duhur qe kete debat ta hapje kohe para fushates, kur te thashe une. Jo per gje por mbeta duke cituar vetveten ne kete blog.

 

Jo per gje por mbeta duke cituar vetveten ne kete blog.

Nuk ka gje, edhe Pjeri e ben kete per VQ-ne.

Pjer mqns ti shkon shpesh ne Shqiperi dhe ke lidhje kam nje ide per ty, shkon qe shkon te  levizesh dicka. Per mire!! Per te gjith. Duke filluar nga vetja.

1oora, kam nje ide te vogel. Ne mos gaboj Pjeri jeton ne Antwerp, dhe Brukselin nuk e ka larg prej aty. Mund te marre nje Eurostar dhe per 2 ore te jete ne Londer. Mund ta ftosh te shohi dhe Angline me ate rast se nuk besoj se e ka pare vendlindjen e Adam Smith dhe David Ricardo (ne fakt eshte Skocia tamam tamam, po nejse). Une them qe per Pjerin do ishte eksperience e vyer.

Qejf te kete oreeee jo Pjeri po kush te doje nga ky blog. Kushdo antar i ketij blogu qe te kete qejf, jam i gatshem ne c'do kohe, pa kursyer gje!

deren te hapur e ka Anglia

ncuq, snuk osht e fertet,kontroll qe bejn per ne angli nuk bohet ne asnje vend tjetr, posht ingizat,e te na rrojn anglezkat

kujdes o peshq anglez..... Pjeri yne nuk di anglisht......

nqs sdi te mesoj... nuk eshte kurr vone per te mesuar anglishten, 6  muaj 1 vit dhe e flet perr perr te pakten. Deri atehre Pjeri le te vij se do ja perkthejme ne.

llafi i bukur shqip eshte 'mek mek'

masnej, thu ti e ulin hunden belget me fol anglisht? ato dun perkthys mer

Ore shqip di ai? Aq me duhet mua se nuk do i flas anglisht une, shqip do i flas...sa per belget gabohesh, ne Antwerpen ku eshte Pjeri po shkove mos pyet njeri a di anglisht? Folu direkt se te gjith te pergjigjen ne anglisht. Ehhh sa here kam dale une nga Groun Plasi i antwerpenit ohuu..

me kan thon qe duhet me e pa antwerpenin - ja te pys i cik endrity-n qe te me thot si shkohet atje, se ai punon me gugell ... 

smiley

Ne Shqiperi me pyeste njeri mua, ku rri ti ne Londer? Pse e njeh londren ti i thash une.. jo po cke ti, ku rri ti ne ca lagje...po mir i thash une, ja ne South hampstead rri i thashe une e ke degjuar ti? Aaa me tha mua, po Wood Greenin e did ti?Edhe me shikonte mua sikur une tani duhej te habitesha nga kompetenca e tij gjeografike ne lidhje me londren smiley   

hahaha smiley kto jon si mission control ne ndonje operacion te FBI - qe te thon, futu majtas..ec, ke nje dalje djathtas. E shofin cdo gjo nga sateliti ahahahaha

Daku e paske mesu ti ca eshte guglli? Urime, paske bo rruge qe atehere kur laje makinat. Edhe hajde te flasin ata pastaj qe thone se emigracioni nuk ka efekte pozitive afatgjata. 

smiley

Mbi te gjitha Pjeri, eshte mekat qe te mos te shohi nje here te vetme vendn ku lindi ekonomia moderne. 

ku lindi ekonomia moderne Endrito?

Ne Voskopoje Belulo

Me duhej te fotografoja me pjesen dixhitale te mendjes ter klientet qe ndodheshin prane tavolines tone

 

ket pune ben dhe 007 po per ta sjelle ate deri ne ate fare pike, jane harxhu miliona. Pjeri nga ana tjeter, e ka te zhvilluar vete kte aftesi

Lere lere, po shqiptarizohen mire punet, mbas qejfit per diktator, po del ai per 007, qe nga Kaci i zi i superpaguar, tek SHIKu, e kamerat ne sy. Si cdo diktature, edhe ajo e qofteve nuk mbahet dot pa icik hafije. 

rruga e munimshme  po kthehet ne arene eglendisjesh per batakçinjte, sidomos keta  virtual, me ironi 2-lekshe ngazellejn sho-shoqin

 

Epo kesaj i thone vendi digjet e ca krihen. Ne vend te flase tjetri (qofte edhe te kundershtoje) idete e bashkebiseduesit merren me cikerrima "nuk me mburre veren, me shave mustaqet, me prishe namuzin". 

Nuk ecen para Shqiperia se merremi me qimet mbi sy e nuk merremi me traun mbi kurriz. Le qe ne jemi ku te dekonstruktojme idete e tjetrit, pa bere asnje debat konstruktiv.

Po pse more njeri i perendise? Kur degjon mendimin e tjetrit (le qe as nuk e degjoni) por pse nuk beni propozimin tuaj per ceshtjen ne fjale, qe te shohim sa i vlen lekura njerit e sa i vlen tjetrit, por kaloni direkt tek "ku merr vesh ti?"?

 

p.s. Ore ju te pushtetit (te PPSHU-se), pse po e vononi pjesen e katert?

Nje e fundit per Pjerin, shpresoj qe titullin mos ta kesh huazuar nga "Rruga e mundimshme drejt njohjes". Besoj ne origjinalitetin dhe profesionizmin tend, por kam frike se ka vene dore edhe stafi yt redaktues. .. ...

C'jane keto pikat si thumba Bame? Fol drejt e leri te hjedhunat.

Pjer, perfitoi nga rasti per te kerkuar nje mendim mbi çeshtjet ekonomike.

Nuk e di, por nuk je shprehur publikisht nese je partizan i takses progresive apo asaj te sheshte ?Ndjese, por VQ nuk i kam lexuar ...

Se sot KM foli dhe dha disa argumente se taksa progresive e Rames dhe heqja e TVSH per produktet baze qe ai premton, rrenon ekonomine e bujqerve/prodhuesve tane. Je dakort me kete ide, ti qqe konsumon vetem produkte made in Albania kur je ne atdhe ?

Taksa progresive është shkatërrimi përfundimtar i mundit dhe i djersës suaj. Taksa mbi vlerën e shtuar për produktet tuaja, është mbrojtësja e prodhimeve tuaja sepse nëse ajo hiqet, prodhuesit e mëdhenj botërorë do të mund të sjellin produktet e tyre në Shqipëri 20 përqind më lirë. Vendet e BE-së do të mund të sjellin me kontenierë qumështin dhe djathin, vezët, qumështi pa TVSH, Kanadaja do sjellë grurin pa TVSH dhe prodhimi  juaj do të mbetet në shtëpi”, tha Berisha. / Top Channel

Taksa mbi vlerën e shtuar për produktet tuaja, është mbrojtësja e prodhimeve tuaja sepse nëse ajo hiqet, prodhuesit e mëdhenj botërorë do të mund të sjellin produktet e tyre në Shqipëri 20 përqind më lirë.

smiley

Lefto po ti atje ne france te ardhurat e tua personale si te tatohen ne menyre te sheshte apo progresive? Dhe nese eshte progresive si jane nivelet? Sa per TVSH-ne saliu jot ja ka fut kot ose me mire me thene ka dash me lujt/u tall me padijen e fshatareve. Nese nje shtet i caktuar do te beje politika mbrojtese/favorizuese per bujqesine e vet, atehere zbaton politika proteksioniste nepermjet rritjes apo manovrimeve me te ashtuquajturen takse doganore. 

Po lexo ore VQ, se aty ke per thjeshtesimin e taksave, ku te vendoset edhe 1 e 10 , pra 10% . Ai ka vene ne zbatim disa prej tezave te mia, dhe kjo nuk eshte keq. 

Po pse, kot te morri Bradi ne takim ty Pjero. Po per ato idete e tua te morri, jo se kishte qef te te jepte qofte e mish. 

Sic thote dhe Amerikani: nuk ekziston dreka falas. Dmth cdo gje e ka nje cmim.

Exactly! Dhe Pjeri si nje ekonomist i vjeter kete gje duhet ta kuptoj 

Rruga e mundishme e qofteve s'paska të sosur. Kujt t'i kishte shkuar në mëndje që Tirana qënka kthyer pëllëmbë e qebaptore. 

Liri-Demokraci e qofte per te gjithe!smiley

Qofte e birra për të gjithë në qebatoren 1 Maji smiley

qoftet qofte edhe zorre kukurrec  ke tregu fshatareve sa te duash ti me nje birre te ftohte pas pazareve  smiley

 

Kete 'story time' duhet te kishe prit deri te dielen!! Dite jave jane te lodhshme, te perseritura, te parashikuara, te njejtat histori,vende , ushqime vetem u nderron karakteret. Na lodhe!! rruge e mundimshme shume smiley

Ke te drejte - por duhet t'i japesh Pjerit nr. tend te telefonit dhe email personal qe te te pyesi per schedule smiley

pjeri as ka ngrene qofte fare fare ate dite. e ka shpikur per ta bere me interesant tregimin. e di ai qe shqipot pas qofteve do kapeshin. qoftet jane karrem per pjerin, qe te rrisi numrin e komenteve.

mirupfashim tek qoftet e tjera.

ndersa une e besoj. Ai dukej ne videon qe pame me regji te Blendit qe eshte i lindur per te ngrene qofte e per te pire pije alkolike te lehta qe te dehin pakez, aq sa te te mos turbullojne mendimin, por njekohesisht te te shtojne ngazellimin dhe harene.

po them per ate dite, pas takimit. eshte thjeshte karremi i pjerit per peshqit.

Ndersa une jam kurioz te dija se si mund te jete Pierr ne sex, a e duron shfrytezimin e njeriut nga njeriu, a eshte i sakrifices apo vetem kerkon te ledhatohet etj. etj. Ndoshta ma heq kuriozitetin dhe poston ndonje esse edhe per kete teme. Le ta lidhe me ekonomine dhe ta quaje "sex ekonomik".

ehu ti, lloqe kavaje.

.... Edhe mua qoftet mu kujtuan Timi, kur pashe videon. I swear !  smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).