Bradit i kisha shkruar edhe tek posta ketu edhe ne telefon se kisha deshire ta takoja, dhe po prisja te caktonim nje date te re, pasi edhe nje dite qe ai do vinte ne Durres, une isha i zene me dritaren e plakes. I kisha thene ne telefon, se kur te lirohej nga punet te me telefononte, por nuk u be i gjalle. Per miqte gjithmon behem merak, por kur e pashe qe çoku futej nganjehere tek faqja e diaspores ketu, mendova se do kete pune dhe ia lashe atij te telefononte kur te ishte i lire. Topi ishte ne fushen e tij. Me erdhi keq qe nuk e takova, pasi kisha marre nja ca dhurata per te. Nje shishe ne forme kame, thike, me konjak te vjeter, dhurat nga nje peco-groso qe shkonte vit per vit thuajse ne Davos, dhe konferenca te tjera. Atij i kisha dhene nje mendim te vyer, ku ai kish bere nja 1 milion e 300 mij euro, ndersa si shperblim e respekt kisha marre kete shishen qe kushtonte nja 2000 euro. Kisha 3 hapse shishesh, nga 1 per çdo shtepi qe ai kishte, 1 me figuren e gamiles, 1 ne formen e peshkut, dhe 1 ne formen e fuçise se veres. Bera gabim qe ate ne forme peshku nuk ia dhashe Blendit, dhe gamilen t'ia çoja me poste Bradit.
Vendosa te shkoj ne Kukes, me kete rast shikoja dhe autostraden e re. U nisa nga Durrsi ne mengjez. Deri afer Milotit, e njihja rrugen pasi kisha qene ne Shkoder dhe anasjelltas. Sapo autobuzi iu fut asaj rruge, po vereja rrugen me vemendje te madhe per te mos me shpetuar asigje. Ishte nje rruge e gjere, por jo autostrade. Kisha udhetuar afro 1 ore dhe nuk dukej shenj autostrade. Autobuzi, ndaloi ne nje lokal, ku siç dukej ishte pike ku ndalonin te tere autobuzet dhe mikrobuzet. Nje grua e re me pyeti per autostraden, se ku ishte ajo, e i thashe se dhe une po udhetoja per her te pare kendej (po te perjashtoja udhetimin nga rruga e vjeter para 20 vjeteve) dhe isha per vete i çuditur se ku eshte autostrada. Mendova se mos ishte nje mashtrim viziual, sa per vota, apo mos ndoshta ishte e regjistruar ne burse si autostrade, si objekt, duke e fryre artificialisht vleren e saj, per te gjeneruar te ardhura per investime, por jo, e dija se shqiptaret e mij nuk merrnin vesh nga te fshehtat e burses, nuk merrnin vesh nga spekullimet e ndryshme, ata ishin trung ne kete drejtim. Morra ne telefon urgjent njerin nga çunat e halles ne Kukes dhe e pyeta se ku qenka ajo autostrada e famshme qe e kisha pare ne foto dhe per te cilen kuksianet flisnin me krenari. Me pyeti se ku jam, i tregova se ku jam, dhe me tha se per pak kilometra fillon autostrada. Dhe me ne fund ajo u duk, megjithse e parandjeva nja 1-2 km larg nga kodrat pa shtepi. Ishte vertet autostrad moderne, tynel modern por autostrad e shkurter. Ajo ndarja e Shqiperise ne dysh qe Lubonja kish thene ne nje artikull te tij, tani kuptohej qe ishte e nxituar. Aty s'kish ndonje ndarje, se jo vetem qe s'kish fshatra, por edhe autostrada ishte bere ne faqe shkembore nga ku nuk kish pune njeri ne ato ane. Lere qe s'kishe ku te beje ndonje dalje-hyrje, se ishte humbnere e mal ne 80-90% te saj.
Halla dhe burri i saj, te dy rreth te 80-tave mbaheshin, ajo me qumesht dhe ai me raki qysh me mengjez. Keshtu i mbaja mend qyshkuri. Ishte nje rast i mire per studim nga dietologet. Kush do fitonte, rakia apo qumshti. Kuksi ishte po ai i dikurshmi, veç rruget e trotuaret ishin prishur nga kanalet qe hapeshin per firmat e ndryshme. Pune shqiptaresh, shtro rruge, asfalto, dhe hap kanal per ujsjellsin, mbulo prap e pastaj hap kanal per internetin, perseri mbulo e hap prape per elektrikun. Nese doje te shihje nje pasqyre se si mund ta besh nje pune sa me keq, kjo ishte Shqiperia ime. Aty ishte nje rast i mire per studentet perendimore, te shihnin punen e budallenjve, duke filluar nga politikanet e deri tek pastrimi, gje qe mund t'ju vlente ketyre studenteve si nje eksperience ne jete. Bera disa vizita aty, vajta tek te gjithe. Halla kish bere nje tabore, sa dhe Lymi çuni i madh i tyre me thosh per ta; Na qelluan prinderit budallenj, pa shkolle, nuk dinin pune tjeter veç ate te seksit. Beni, me i hedhuri nga ata dhe me materialisti u ankua per vellain, Papin, qe nuk para dergonte me para.
- Eh, ç'a te te thom, gjith bota krenohen kur kane nje vella ne Europe, une meçifem, me vjen turp, se do me thone, Ti me vella ne Europe dhe jeton keshtu, ç'ar ti boj Papit une, te gjithe kane blere e bere vila, ai mezi bleu nje ne periferi te Tiranes, ka 13-14 vjet jashte dhe s'ka nje makine, e çoj une me kte rrangallen time anej-knej, eshte bo per gjynof, n'ven ti vij atij keq per jetesen ton, na vjen ne keq per jeten e atij, gjyhna, osht bo per gjyhno.
Ne Kukes qellova tek ndeshja e fundit e kampionati shqiptar. Kuksi-Skenderbeu. Drejt e ne stadium, i sapo rregulluar, plot me tifoze. Korçaret ishin aty afer nesh, tek pjesa perball tribunes. Ekipi i Kuksit ishte plot me lojtar te blere, por edhe ekipet e tjera, siç morra vesh, nuk kishin ngelur mbrapa. Merkatoja e futbollistave, lulzonte si ne asnje vend tjeter te botes, me nje ndryshim se vlera e lojtarve, shit-blerjet, ishin ne vlera te vogla, pune nen gjysem miloni euro per lojtar. Kishte shit-blerje per 100 mij euro, 50 mij, 200 mij, 300 mij euro, por jo me lart se gjysem milioni per lojtar. Treg i vogel, si vet vendi, por gjene mire, xhiroja totale luhatej me miliona euro ne vit ne kete markato dhe kampionat. Ndeshja nuk ishte keq, luhej per prestigj me teper. Ne duatrokisnim duke shoqeruar thirjet e tifozve. Policia ishte ne lartesine e duhur. Mbyllja e ndeshjes dhe kampionatit njekohesisht ishte e bukur. Shijova nje eveniment, qe kisha vite pa e pare. Emigracioni me kish shkeputur nga kampionati shqiptar, biles per mua dhe shum njerez, ishte suprize qe Kuksi te fitonte kampionat. Ishte diçka e rralle. Kuksianet i gezoheshin tashme pjesmarrjes se tyre ne kampionatet europiane.

Kisha deshire te shkoja edhe ne teater, pasi ne Tirane kish filluar te fuksiononte teatri, ku bileta ishte 200 leke = 1,40 euro, por nuk e di se si po me iknin ditet e fundit, sikur rreshqisnin. Ne plazh çoku dilja ndonje ore me Papin, i cili s'me ndahej. I shkreti, kish gjetur me ne fund nje njeri te bute ne ate vend te eger, dhe ai isha une. Me mu i shkonte muhabeti. Te tjeret i dukeshin si te eger. Kuptohet, vinte nga perendimi, atje ku njerzit jane me te bute, me pelte, dhe ishte bere si ambjenti ku jetonte. Kjo gje ndodhte me ter emigrantet e vjeter.
Duke qene se ne raste te veçanta, veja ne veprim sensoret organike te mij per te zbuluar diçka, a per tu bere i "padukshem" si rasti kur kisha kaluar ne doganen e Vlores pa u pare dhe pa u dokumentuar, vendosa nje dite te shoh se kush sherbim i fshehte i huaj ishte me aktivi ne Tirane. Dikur aty nga fundi i socializmit, kisha bere nje veprim te tille ku sensoret me kishin çuar andej nga rruga e Elbasanit. Aty me rezultonte se jugosllavet kishin njeriun e tyre, ekonomist, me fije te shtrira edhe tek te tjere, te tjere qe ndonje rezultonte i vetedijshem per veprimtarine kundra dhe ndonje i pavetedijshem per lidhjet e ekonomistit me jugosllavet. Per ta percaktuar me mire, e kisha bere dy-tre here ate rruge, duke i dale nga rrugica e studenteve e duke u ngjitur lart, duke i dale nga uzina traktori e poshte, si dhe nga fusha e AliDemit e deri siper, dhe sensoret me kishin çuar deri afer mehalles se tij. Biles para se te percaktoja mehallen e tij dhe ate vete, sensori me kish çuar tek nje qe doli shoku i vellait, ai qe u prishte sinjalet e radiove policave. Ky ishte thjesht nje i krisur, i pademshem per ekonomine shqiptare, por qe gomeret drejtues te asaj kohe e kishin klasifikuar si te rrezikshem. I rrezikshmi i vertete, ishte ky ekonomisti qe kisha zbuluar une, por ngaqe; 1) isha kundershtar i regjimit te asaj kohe, dhe 2) nuk isha punonjes i shtetit shqiptar apo i inkuadruar ne ndonje strukture te tyre, nuk kisha ndonje interes per ndjekjen e kesaj çeshtje, kjo ishte me teper nje lloj "sporti" , nje risi per mua, diçka qe kishte te bente me nje fushe te panjohur edhe per mua vete. Mirpo tashme isha bere "mjeshter" i kesaj fushe metafizike, asaj qe nuk shihej me sy, por me sensore organike. M'dukej sikur kisha shqisa, me teper se njerzit e zakonshem. Ne nja dy raste kryesore (perveç rasteve te vogla) , kisha qelluar qe te isha i pranishem duke pire kafe apo duke kaluar aty, aty ku ish zhvilluar pas disa oresh nje luftim ndermjet policise apo bandes (si rasti i atij Dritanit ne Durres) dhe nje rast kur po pija kafe vetem perball Cirkut, dhe nga darka policia seç kish kapur nje grup te madh aty. Si duket kishin qene nen survejim, dhe nuk ishte çudi qe dhe fytyra ime te ishte inkuadruar ne keto paraaksione.
- Shyqyr qe shpetove koken, - do m'kish thon ija , - qe nuk e dinte se sensoret me lajmeronin ne kohe per çdo gje, pa e kuptuar as une vete.
Nejse kesaj rradhe si "mjeshter" tashme, vendosa te shoh se kush prapaskenaxhi ishte me aktivi. Trupin e kisha lene te lire, kembet shkonin nga drejtonte njeri sensor. Kalova andej nga dikur (1997) CIA, strehonte djemte e vete, (e kisha zbuluar rastesisht) , por ata ishin zhvendosur diku me poshte, por dhe aty qetesi, qetesi absolute sikur ata flinin gjume. Lashe pazarin dhe morra drejt qendres. Sensori kapte dhe shihte nen nje rreze prej 1 km ter ata qe punonin me te huajt. Me kalonin lloj-lloj individesh, institucione qe kishin pune me te huajt, por ishin ne rregull me legjislacionin. Pjesa e mendjes dixhitale, perpunonte per 1 sekonde, me shume te dhena seç mund te perpunonte ShISh per ter diten. Kembet per çudi me ndaluan tek makina e kuqe e Bradit. E kish parkuar mbrapa pallatit te Kultures. Thashe ti telefonoj, por topin ia kisha lene atij. Vertet ai punonte me te huajt, me nje vend mik i Shqiperise, dhe e dija qe ishte ne rregull me te tera letrat, veç u habita se pse duhej te ndaloja ketu. Ahh, u kujtova, do te doja thjesht ta pyesja per rrogen se me duket sikur me kish genjyer, se rroga e tij (nuk ka rendesi shifra) ishte jo vetem me e madhe se e vete parlamentarve te EU por dhe me e madhe se e vete kryetarve te komisioneve , si Michel Luis qe e kish rrogen 6400 euro, apo Karel De Gucht, apo Olli Rein, rroga qe arrinin deri ne 8600 euro. Per nje njeri si mua, qe mirresha me shifrat, rrogat, levizjet e parave, bonuseve, etj, ajo qe Bradi me kish thene me rezultonte e ekzagjeruar, ndonse ne nje shkrimin tim te meparshem, e kisha moderuar disi rrogen e tij. E lashe makinen e tij, dhe vazhdova rrugen me tej drej qendres duke marre nga bulevardi e drejt e nga kryeministria. Rraha disa rruge, dhe perfundimi ishte i çuditshem, gati i papritshem. Sherbimi me aktiv, apo vendi me aktiv, gati-gati me agresiv ne vendin tone te memedhemjes, ishte Greqia, njerzit e saj. Ishin stacionuar si ne vendin e tyre, sa aktiv aq dhe te deshperuar, sa ofensiv aq dhe te fshehte, sa te eger aq dhe dashur, te disponueshem ne disa institucione, sa humanitar aq dhe te dhjere ne punen e tyre. Nejse kjo mua si njeri i parendesishem per ate vend, si njeri i denigruar dhe diskreminuar per ate vend, aq me bente, nuk ishte puna ime, tek mua ngelte thjesht si plage; Dhimbja shpirterore.

Perversiteti politik, shfaqej tashme hapur, sa njerzit ishin merzitur me gjith mend me politiken shqiptare. Biles Meta kish dalur hapur tashme per votimin e tre ligjeve, ate qe Rama kish muaj e muaj qe e kish bllokuar. "Shih kur t'ja fusi Meta Rames" , thonin njerzit duke ngritur versione te reja, numri i se cilave i kish kaluar 12. Ca thonin se do kishte çarje tek e majta para zgjedhjeve, ca thonin se do kish çarje pas zgjedhjeve, ca thonin se PD do shkermoqej, ca te tjere thonin se pas zgjedhjeve do kishim referendum per Monarkine, por ne kete rast mbreti do ishte Berisha, ca thonin Leka i ri, e lloj-lloj versionesh te ndryshme. Ajo qe me çuditi ishte nje pergjigje e Buall Mavrise ndaj pyetjes se nje gazetari per ndjekjen e ngjarjeve, ku kryeministri iu pergjegj se, po i ndiqte ngjarjet jo vetem nga kanalet institucionale, qeveritare por edhe vete ndiqte tv ku shihte 3-4 ore tv. Pra Buall Mavria shihte veten e tija, 3 ore, pasi tv jepnin, pasqyronin me shume aktivitetet e tija politike. Si duket ishte i dashuruar me veten e tija. Ajo qe me vrau, deshperoi me shume ne jeten politike te vendit, ishte largimi i kolonelit Pashaj nga AKZ. Kjo gje ma zbeu dhe mua entuziazmin qe kisha per kete parti. Nuk e kuptova se pse duhej larguar ai, figura kryesore e entuziazmit te nje pjese te votuesve, votues qe luhateshin aty tek 10-20% , ndersa tani AKZ rrezikohej a futej apo nuk futej ne parlament.
Tek dyqani i kushuririt, ku kisha punuar me perpara, gjeta nje çik kohe dhe vajta. Ai kish instaluar nje web-kamer qe lidhej me kompjutrin.
- Oo, qenkeni modernizuar, - i thashe, - qenkeni bere si ne perendim.
- Modernizohen hajdutat, modernizohemi edhe neve, - qeshem te dy. Dhe me shpjegoi se kish nje renie ne shitje, nje mbledhje dore nga njerzit. Kriza kish bere te veten, plus qe leku ishte akumuluar ne pak duar, tek qeveritaret dhe peco-groset e biznesit.
Ne Shqiperi, ishte e çuditeshme, se tregu ishte plot, te tera produktet qe tregu perendimor i kishte, ndodheshin aty, veç levizja e tyre hecte ngadale, shum ngadale. Bankat, nga ana tjeter, ishin plot, kishin likuidete, ndiqja me vemendje çdo deklarate te BQ dhe bankave te tjera, biles edhe shumat qe dispononin, pavarsisht se keto mbaheshin te fshehura per publikun. Mirpo nga ana tjeter, dhe ketu kish nje kontradikte si vete Shqiperia dhe shqiptaret, nuk kish treg ku te hidheshin keto para, nuk kish projekte te qarta, sa bankieret detyroheshin te nxirrnin shuma te medha ne tregjet e huaja, duke perfituar nga to nje fitim shum te ulet 1-2 % apo dhe te humbnin 1-2% te vleres se tyre. Qeveria nga ana e saj, me gjith pompozitetin e fryre, ishte e paafte. Edhe ato investime qe kryeshin aty, ishin sipas sistemit te vjeter ekonomik qe perdornin japonezet para L2B, bankat jepnin para per projektet e infrastruktures qe bente qeveria, duke futur ne loje bonot e thesarit, metode sa e vjeter aq dhe jo shum efikase. Buall Mavria, megjithse i ishte mbushur mendja se ishte i sukseshem, nuk kish ndermend te ikte andej, mirpo ai as nuk i hapte driten jeshile metodave te reja ekonomike. Nga ana tjeter, socialistet, e kishin dhjere me kete koalicionin e ngjales, mirpo dhe keta, perveç kesaj nuk kishin ndonje drite jeshile per llojet e investimeve dhe metodat e reja ekonomike. Keta shiheshin nga populli, thjesht si pretendues te pushtetit, por jo te permisimit te gjendjes. Ne kete kaos, ne kete mish-mash politik, ç'mund te beja une. Kisha bere plane, kisha bere llogaritje, kisha angazhuar disa nga intelektualet e Peshkut ketu, si Emigrant, Art Changend, Bredharak, Belul, qe fatkeqesisht nuk i kishin mundesite te vinin ne maj ne Shqiperi, por e keqja nuk qendronte tek mos ardhja e tyre, se kisha nderment te angazhoja dhe te tjere si i Pakapshmi, dhe ndonje ne Shqiperi, por po e ndjeja dhe shihja se rruga e drejte, rruga e sakte, rruga e qarte per prosperimin e Shqiperise, jo vetem qe nuk pinte uje tek shqiptaret, por do t'sfumohej nga akrobacinat e politikes shqiptare, akrobacina qe na lane pa mend jo vetem ne shqiptarve por edhe te huajt. Persa kohe, nje popull, zgjedhesit, nuk jane te pregatitur per ndryshime, ata do t'vazhdojne te jene te kenaqur (qofte dhe nga e keqja) me gjendjen ekzistuese. Nje shprehje e mençur gjermane thote; çdo popull, meriton qeverine qe do. Por ketu, do thone disa, nuk flitet per deshire, por per manipulim, vjedhje te votes nga pushteti. Ne rregull, por kur ti si opozite, nuk na angazhon per te mbrojtur kete vote, ç'mund te bejme ne me shume. Ti si opozite je e zene me shume me listat, me futje-nxjerrje, me karkulime dhe llogaritje postesh, dhe jo me idete qe hidhen ne treg. Ne, nuk kerkojm vend ne lista, as pushtet, ate merreni juve, ju po beni karkulime per to, ne duam vetem qe te ndigjohet zeri jon, kaq. Mos eshte gje e veshtire.

Per mua si emigrant, per juve si emigrante, besoj se nuk ka rendesi se kush do jete ne pushtet, ky apo ai, Buall Mavria apo Ed Palloshi, Ilir Koktulja (nuk jam dakord me disa qe e quajne KokLope, pasi prish dhe nje rregull te edukates politike, ku nuk duhet te ofendosh me perbuzje, por e shumta ta ironizosh me humor tjetrin) apo Bamir Qoftja, nuk ka rendesi, dikush pelqen kete, nje tjeter do ate, une psh, dua Skender Gjinushin, po-po, mos u habisni, nga ter ajo zahllamahi politike, ky mu dukte me i sakti, qe fliste me argumenta. Ky ka nje njolle si minister i Ramo Derbederit, se ka qene minister, por ju garantoj une se ky ishte me i paster se ter hajdutet aty. Tjeter pune se ne shqiptaret i paragjykojme njerzit. Dhe persa kohe i paragjykojme, u shohim gunen, u shohim forcen e pushtetit dhe jo forcen e argumentit, kemi per te ngelur ne vend numuro. Duhet te fillojme te ndryshojme nga vetja ne fillim, pastaj te fillojme te kerkojme te ndryshojme edhe te tjeret. Kete gje une kam kohe qe kam filluar ta bej, kam ndryshuar, nuk e kam me ate mentalitetin e shqiptarit per pompozitet, ne shqip i thone; dhi e zgjebosur e bishtin perpjet, nuk e kam ate ndjenjen per ti bere gjerat per dukje, biles jam kaq i terhequr ne kete çeshtje sa kam ngelur ne hije. Ndoshta duhej te isha me agresiv, keshtu mund ti detyroja tu terhiqja vemendjen, por sa para ben kjo, sa fajde ben kjo. Ne misionin tim politik, jam futur per te bere diçka te mire per kete vend, e nese ti nuk do, ky me duket se nuk eshte faji im. Boll e veshtire eshte te besh diçka te mire per ate vend, mirpo pse eshte kaq e lehte, kaq e kollajt per te bere diçka te keqe per ate vend, apo ta leme te keqen, zere se ata punojne mire, pse eshte e veshtire te besh diçka te mire per vendin tend. Pse. Ka njeri ti pergjigjet kesaj pyetje.

Nje çeshtje qe do te doja te realizoja, ishte lidhja me tren te elektrifikuar ndermjet Maqedonise dhe Durrsit, idene e se ciles e kisha hedhur me vite. Te prisje çdo fund jave, me mijra turiste nga Maqedonia, ishte nje impuls per ekonomine shqiptare gjat muajve maj, qershor, korrik, gusht e shtator. Vajta tek drejtoria e Hekurrudhave, rruges qe shkon drejt portit. Pyeta rojen dhe me tha se jane ne mbledhje, megjithate me la te prisja siper. Muri i korridorit permbante disa foto e piktura nga hekurudhat e para. Prita sa prita dhe trokita tek sekretaria. Pyeta se kur mbaronte mbledhja. Me tha dhe pak. Dhe vertet paspak, dolen nja dy veta dhe u futa une.
- Jam nje emigrant nga Belgjika, nuk do te doja t'ju merrja shum kohe, prandaj po futem drejt e ne teme, - nuk po dija per nje moment se si te prezantohesha, - jam nje emigrant qe do t'doja qe sistemin tone hekurudhor ta shihnim sa me mire, te elektrifikuar, biles nje shtyse per kete problem ma dha ai programi famoz qe u be me 4 punonjes te hekurudhave belge ketu ne Shqiperi,
- Pse e keni pare ate emision, - sikur u çel drejtori i hekurudhes shqiptare.
- Po, jo vetem une por e pane me mijra belgj, ishte nje program interesant i bere nga ata, kishte opinione te ndryshme nga ata, disa u vinte keq per prapambetjen e hekurudhave, disa flisnin me perbuzje, ishin dhene pershtypje nga me te ndryshme.
- Po vertet ne kemi ngelur ca prapa, por gjer me tani ne s'kemi marr asnje investim, per te mos permendur ndonje donacion te vogel, nejse me vjen mire qe belgjit e paskan pare programin mbi ne.
- Poo, e, vertet eshte ca gjendje e mjerueshme e hekurudhave, une do te doja te shkoja ne Pogradec me tren, por treni shkonte deri ne Elbasan, dhe e lashe fare.
- Ee, linja po rregullohet, kemi ca avari - dhe ai po me tregonte se si, dhe se se shpejti mund te futej ne pune treni.
- Me nje fjale, gjendja qenka , terreni doja te thoja, nuk mund ta favorizoje nje linje te elektrifikuar, se ne fakt edhe qe doja te shkoja ne Pogradec, do te doja te shihja ter linjen dhe terrenin derri ne Prrenjas.
- Elektrifikimi edhe mund te behet se sot nuk ka gje qe s'behet, por eshte ana financiare pengese.
- Ne aty ne Belgjike, kemi nje firme te specializuar per elektrifikimin e linjes hekurudhore, Infrabel quhet, jane nder specialistet me serioz ne Europe, ata mund ta bejne kete linje shum mire.
- Nuk kam kundershtim, por eshte ana financiare.
- Nuk ka thua para per 150 km , sa mund te jete kjo pjese deri ne Durres apo Kavaje, se pjese e vogel eshte.
- Qeveria, ka ne plan per zgjedhjet e ardhshme, ta zgjidhi qesen per hekurudhen, biles nje nga prioritetet e kryeministrit per keto 4 vitet e ardheshme eshte hekurudha, ai shprehu dhe para ca ditesh ne nje takim me neve te hekurudhes, se dhe ne kete gjendje qe jemi nuk shtyhet.
- Normalisht hekurudha ketu behet rentabel, por thuaj qe mund te kete grupe te interesit qe jane kundra, si shoqerite e autobuzave dhe mikrobuzave, por ketyre mund tu lihen linjat e shkurtera, se treni elektrik i shpejte do distanca te medhaja, psh, niset nga Pogradeci apo Prrenjasi dhe ndalon ne Elbasan e pastaj ne Durres ose Kavaje, ose niset nga Durrsi a Golemi, ndalon ne Elbasan, Pogradec a Prrenjas dhe pastaj ne Struge e Tetove.
- Mire e ke ti, por pala maqedonse nuk eshte gati, ata nuk kane tren ne Struge.
- A, nuk e di, vertet. po nese e kane deri ne Tetove, i bie qe e njejta firme, psh Infrabel, ta beje ate pjese deri ne kufi, - dhe u afrova afer hartes se tyre te varur ne mur.
- Po, por me duket se ata e kane trenin deri ne Gostivar, dhe po punojne, po e shtrojne ee, tani mund te kene arritur deri e, e kane kaluar Kiçevo, mund te jene deri ketu, - drejtoi gishtin ai drejt hartes, - di qe kane edhe 65 km per te bere per pjesen e tyre.
- Edhe 65 km, e he, po di gje si po e bejne kete pjese, te elektrifikuar apo thjesht me lokomotive me dizel, me terheqje.
- Me terheqje, pa elektrifikim, he per he.
- Kjo nuk e favorizon shume turizmin, ndryshe do qe te elektrifikohej e ter linja nga Shkupi deri ne Durres, - dhe i fola per trenin elektrik qe vinte nga Europa deri ne Mal te Zi, deri afer kufirit tone ne Shkoder. E dinte dhe i vinte keq qe ter sistemi hekurudhor mezi po mbijetonte.
- Ne shpresojm per fonde, biles qysh kete vit, qeveria na ka dhene fjalen, per ta rikonstrukturuar pjesen tone nga kufiri ne Prenjas e deri ne Elbasan, me qellim qe te jemi gati me palen maqedonse.
- Jo te elektrifikuar , keshtu te thjesht, me sistemin e vjeter
- Fatkeqesisht keshtu si sistemi i vjeter por do modernizohen sinjalistikat, lokomotivat, trenat, - dhe ai po me thonte se ishin porositur vagonet me lokomotiven, te cilat kapnin shpejtesine 120 km ne ore.
- Po nese ofrohet ndonje firme per elektrifikim, pala shqiptare, mundet te jete dakort.
- Pse jo, ate duam edhe neve, veç parate, ketu eshte çeshtja, me fondet qe kemi, se ajo do investim te madh besoj, nese Europa na jep fonde, pse te mos ta bejme, mvaret tek ata, ata e kane qesen.
- Po me inxhinieret tane, me bazen materiale tonen, a nuk mund te behet ky elektrifikimi, ndodhta del edhe me kosto me te ulet.
- Nuk perjashtohet edhe kjo mundesi, mundet, por shoh qe nuk ka interes asnje parti, asnje grup interesi, asnje investitor i brendeshem, sot per sot na jane ofruar ky opsion, treni me 120 km ne ore, diç me mire se ky i sotmi me 60 km ne ore.
- Jeni listuar ne bursen e Tiranes , - bisedes i erdhi fundi thuajse. I dhame doren njeri-tjetrit dhe u ndame si miq. Ehh, sikur te afroheshin njerzit keshtu, pa paragjykime per njeri-tjetrin, a nuk do ishte bere me shum pune dhe a nuk do ishin shmangur konfliktet dhe paragjykimet.
E ç'rendesi ka, kish, se kush ishte ne krye, se kush ofrohet, a jane te rendesishme keto perpara idese, projektit, punes, investimit. Natyrisht qe jo. Athere, pse ta mundoja veten se mund te me quanin konformist, nese afrohesha qofte edhe me Buall Mavrine. Per mua - tashme - nuk ka me rendesi se kush fiton, kush eshte ne krye, rendesi ka projekti, ideja, qellimi ne interes te pergjithshem, ne interes te shoqerise dhe ekonomise ne teresi. A nuk kish realizuar ky Buall Mavri, disa nga ide-projektet qe une ua kisha dhene socialisteve para shum viteve. Natyrisht qe po. Athere nese donte te punonte, le te punonte, veç puna ishte si ta permisojme me tej kete. Ta heqim. Hiqeni, keni byth, hiqeni. Kur doja une, s'donit ju. Tani hiqeni. Nuk me intereson, sikunder edhe mijrave emigranteve. Neve na intereson qe Shqiperia te behet me mire. Lufta politike eshte per ju, aty brenda, jo per ne jashte, biles une e shum te tjere e kemi shprehur, se nuk na intereson as nje lloj pushteti, biles edhe sikur mua personalisht te me ofrojne depudetllikun, ministrin, nuk e pranoj (e kam thene me kohe) se nuk kam kohe, kam pune shum me te medhaja dhe me te kenaqeshme. Do te pranoja ndonje post (por shum shkurt, 1-2-3 vjet, qameti 1 mandat) atje ku rendimenti ne interes te ekonomise eshte gjigand, kaq. Jane te tjere, qe do vijne pas nesh, me te zote, çdo gje ne levizje, figura te reja, ide te reja, dhe jo si sot, ku kemi po ato figura, po ato ide te vjetra. Si nuk u merzitet xhanem. E di, e ndjej, qe jeni merzitur, prandaj dhe mezi i prisni keto shkrime.

252 Komente

Qoftet: 135 euro

Birrat: Vetem te vendit

Bythderrasa: Falas

PeshkPjerreportazhet: Vazhdojne

Master Card: Po plas nga inati.

Xhibo ca mendimi mund te kete Thomai per stilin lopthi?

Mendim demist? 

P.S. Ke humb fare bej beu smiley

Hahaha sa te modh qe te kom per zotin!!!

Athough I have a feeling Thomai has not done the deed of darkness for some time now

Mirpo tashme isha bere "mjeshter" i kesaj fushe metafizike, asaj qe nuk shihej me sy, por me sensore organike. M'dukej sikur kisha shqisa, me teper se njerzit e zakonshem.

 

je ndryshe  nga te tjeret Pjero, eshte fakt!smiley

" por me sensore organike"

Qe Pjeri duret... 

..,tha kavajsi..smiley

 

po kete ta kapi syri:

Ne kete kaos, ne kete mish-mash politik, ç'mund te beja une. Kisha bere plane, kisha bere llogaritje, kisha angazhuar disa nga intelektualet e Peshkut ketu, si Emigrant, Art Changend, Bredharak, Belul....smiley

.smiley

vetem citim tat lexova... origjinalin me vone, me nje stella te ftohte... smiley

Kavajsi? Une nuk jam me PD-ne smiley 

jo mo jo, e di.. por vazhdova barcoleten.. une me kavajs e di..smiley

ashtu e di dhe une... smiley 

E paska bere qeverine hije Pjeri. smiley 

Djema, lexoni horizontalisht jo vertikalisht smiley dhe pergjigjuni ndonje pyetje qe del aty. 

Po Bradin na e nxorre kryespiunin e Shqiperise o Pjer haha.... 

nga volumi, pse jo? smiley

Aparenca nganjehere e genjen edhe Pjerin smiley

Bradi merret me problemet e te tjereve, por jo per ti zgjidhur!

N.N.

Bradi eshte djale i mire, shikon punen e tij, 'hallin e botes' smiley

qani hallin e Bradit ju qani 

ke ndryshu shum kto kohet e fundit. ndonje vizite nga shtepia e vjeter?

Po pse i thua plaka,  nenes more Pjer . Jo shume kohe tek flisja ne telefon me mamane time e pyeta dhe per vellain .

Oj plake ,oj plak ! - me therret djali- me tha mamaja ,po une merzitem se edhe pse jam 60 vjece nuk pres te me pergjigjet ashtu ,  nuk e mesova te me therrase me emra te tille . Ne ate moment u kujtova perseri se sa me fat eshte vellai im qe e ka afer dhe se sa pa fat  jam vete qe se shoh me sy NENEN .

ps, i thone anglisht I got triggered by that , u ngacmova nga kjo , po sdmth gje se nena jote mund t'a kete problem . Me fal nqs e teprova se nuk eshte ky qellimi i temes

E mir mir mos qaj smiley

Ej, po me dhembin muskujt e barkut vallaj 

VQ: The new 6 pack abs workout

Word!

forcen e pushtetit dhe jo forcen e argumentit

Kjo ka qene historikisht Pjer. Shqiptaret zgjodhen Zogun jo Nolin. Zgjodhen Enverin jo Sejfulla Maleshoven apo Mitrush Kutelin (qe donin tregun e lire).

Tani zgjedhin Salen qe di vetem te shkaterroje dhe jo ata qe perpiqen te ndertojne.  

Nuk je i pari qe sfidon koken e shqiptarit. Qofsh i pari qe do e mundesh.

Pse na e le pergjysem Pjer? Per cilen agjenture punon Bradi?

gjembiiii, mos bej aludime per Bradin, se Bradi nuk punon per ndonje agjenture, thjesht ne nje institucion te huaj. 

Une s'po bej aludime Pjer, thjesht po lexoj ate qe shkruajte ti, qe sensori yt te coi tek makina e kuqe e Bradit me rroge shume te majme.

Pyetja fatale do te ishte po Pjeri per ke punon? Kuptohet pa pritur 100 vjet, mbasi te hapen arkivat sekrete. 

 

Shhht

Ohoo smiley T4 , do ishte mire te kisha punuar per ndonje institucion a shtet, cilodo, Shqiperia a ndonje tjeter, se do isha rihabilituar, ndersa keshtu si jam, i pa lidhur me ndonje organ, institucion, sherbim apo shtet, veç lufte kam patur nga te gjitha krahet, por gjene mire  i kam fituar te tera lufterat, dhe tani jam rehat, jam vetvetja, jam ky qe jam. 

i kam fituar te tera lufterat, dhe tani jam rehat, jam vetvetja, jam ky qe jam. 

Të lumtë! Je shembull pozitiv për ne që po luftojmë akoma. 

Me shume se modesti, Pjeri nuk do te nxjerri sekretet si i ka fituar gjithe ato luftera. megjithse ca gjera po i shpetojne, ose me mire po le t'i shpetojne ketu. smiley

- Jeni listuar ne bursen e Tiranes , - bisedes i erdhi fundi thuajse.

 

ja  kjo eshte ajo pyetja   (qe Pjeri e  mban si aso nen menge)   dhe  e derrmon cdo ''kundershtar''   ne debat.. ..  nga mos ti vinte fundi bisedes pastaj..  e  imagjinoj drejtorin e mjere:  mëk  mëk mëk.....smiley

 

o Pjero po i cmende  njerzit me kete bursen e Tiranes..  ka burse Tirana njeher??  dhe nese ka,  per cfare te  regjistrohet nje  ''kompani'' e tille si  H.SH  e cila eshte ne gjendje te mjere,  vec mbijeton..  kush do ti bleje aksionet e saj ne burse??

E kta ktej ta blejne te ardhmen deri ne 20 breza o belul ti thua.....

po  mor po,  blejne keta... por ne kushte krejtesisht te tjera..  he pra aty eshte hekurudha, kush po i mban..  le ta blejne..

Lere belul se nuk ja ke idene se cfar po flet. Nje shtet antar i NATO-s qe ka sigurine pak a shume te garantuar, nuk e ve fare ne kandar gjendjen e hekurudhes, opo edhe sikur te mos kete fare hekurudhe. Ai boti blen te drejten dhe jo mallin...smiley

o ora, as qe pretendoj te qe marr vesh, jooo..   bile po te kesh vene re ti,  asnjehe se kam bere ekspertin, per asgje..smiley

puna eshte se nja  2 gjera jane te thjeshta  per te gjithe..  pyeste per   regjistrim/listimin  ne burse apo jo...   ok.  qe  nje  kompani te bej nje gje te tille, duhet ne fillim te permbush disa parametra te caktuar..    H.Sh,  per momentin,  nuk i permbush dot parmetrat per tu regjistruar ne burse. kaq.

Cfar parametrash o Belul? Ta kam dhene pergjigjen me siper...I vetmi parameter eshte siguria e shtetit shqiptar, ska tjeter parameter per hekurudhen... E ardhmja eshte e tera tendja pastaj.

Sa per ekspert as une nuk flas si ekspert, thjesht flas ca me thote mua radakja ime. Nuk jam ndonje ekspert ne ndonje fushe te caktuar aq me teper ne ceshtjet e ekonomise. 

si c'parametra?  po parametra  financiar/ekonomike  mo..  duhet te jete rentabel per nje periudhe te caktuar..  plane  per te ardhmen si  kompani.. etj etj.. ndersa keta jane ne gjendje te mjere.. me trena  qe  ecin me 60 km ne ore.  hekurudha te shkaterruara.. asnje lloj plani..  drejtori   e thote:  mbijetojme..   dmth cfare do shesin keta ne burse, kur keta nuk shesin dot dy bileta per te udhetuar njerezit me tren...?!

penny stock... smiley 

Parametri fillestar eshte vendosja e portave hanit.  Shakate me kripe te shokut Sali...

O Belul tani, nuk shitet biznesi kupton? Shitet e drejta per biznes, si ta shpjegoj me mire? ... Shitet e ardhmja e hekurudhes shqiptare dhe jo hekurudha shqiptare. Ne momentin qe ne Shqiperi nuk do te kontestohet qofte nje vote  e vetme  une jam i pari qe blej (po te kem) pjese ne hekurudhen shqiptare qofte edhe 100 here me keq nga c'eshte sot. Pjeri pavaresisht se eshte me i afti ne kete blog ne temen e ekonomise, nuk ka haber fare nga politika. Pjeri flet per paradoksin e ekonomise shqiptare sikur te jete paralel me nje normalitet politik. 

ore te kuptoj shume mire une ty.. po  chyn bursa ketu?    se kjo ishte pika e referimit te bisedes tone..   

shit/blerjet  pra,   behen edhe pa qene nje kompani e listuar  ne burse, apo jo..     te interesuarit    te bejne oferten  e tyre..   po ku jane  te interesuarit??

Se c'hyn bursa mund te thote me mire Pjeri, por s'e besoj se ka ca kohe qe nuk me flet me, nuk e  di pse smiley  Une mendoj se bursa hyn sepse eshte pikerisht bursa qe i jep vleren reale nje komoditeti. Por po ja fus kot smiley

S'te paska ofruar post ne qeverine hije? smiley

As nuk me ka ofruar dhe as nuk do pranoja, s'kam brum per qeveri une o gjembo, i perkas kllases punetore, une jam kur te kercas dyfeku, te me bejne nje ze. smiley

o Pjero po i cmende  njerzit me kete bursen e Tiranes..  ka burse Tirana njeher??

Po nuk ka o nuk ka...

po he de,  thuaja Pjerit..smiley  

Gjembi, se e ke zakon qe futesh ne google edhe te mbyll gojen me fakte: Bursa e Tiranes eshte nje institucion qe me ligj eshte krijuar me kohe, por nuk ka qene funksionale. Ligji qe e rregullon eshte ligji "Per Titujt". Teorikisht eshte nen kontrollin e Autoritetit te Mbikeqyrjes Financiare. Keto informacione i ke nga dikush qe deri para 1 viti ka qene ne Shqiperi dhe puna e ka bere qe te merret me ligjin ne pergjithesi e vecanti.

Tani, nga e krijuara me ligj dhe tek funksionimi real i saj, ka ndryshim.

Megjithate, ti e di me mire.

rebus, per bursen e Tiranes, kam shkruar edhe ne artikujt e meparshem te Pershtypjeve nga Shqiperia, qe kan dale ketu tek Peshku. Material per bursen ke dhe tek VQ, materiale te 2003 . 

Pjer, i kam lexuar pershtypjet e tua (librin jo). Puna eshte qe ti e permend shpesh Bursen e Tiranes (edhe ne rastin e fundit qe pyet drejtorin e hekurudhes nese Hekurudha Shqiptare eshte e listuar ne Burse). Mendimi im eshte qe ti je treguar pak neglizhent, sepse per nje teme qe te intereson kaq shume (pra Bursa) ti duhet te ishe informuar paraprakisht se ne c'stad eshte funksionimi i saj.

Ndersa ne lidhje me obligacionet e CO2, Shqiperia, si vend ratifikues i Protokollit te Kyotos, i ka perfshire disa nga detyrimet qe rrjedhin edhe ne legjislacionin e saj. Aty ke qe nga certifikatat e gjelbra e deri tek projektet e Clean Development Mechanism (qe rrjedhin direkt nga ky protokoll). Madje, deri para 1 viti ne faqen e Ministrise se Ekonomise kane qene te publikuara dy kerkesa interesi per CDM.

E keqja eshte qe ti thua: Lexoni VQ-ne. Nuk mendon se do ishte me e frytshme qe ti te flisje edhe ketu ne Peshk per cfare ke shkruar? Jo kushdo ka mundesi apo deshire te lexoje librin. Mos i vendos njerezit para nje "shantazhi" qe te lexojne librin e pastaj ti do denjosh te flasesh smiley.

Se e ben si ata mesuesit ne Shqiperi qe i vendosnin kusht nxenesve te tyre qe te blinin librin e tyre personal nese donin te kalonin klasen smiley

Miqesisht.

E pse mos ta lexoni? Jeni mesuar keq ju ne Shqiperi, doni cdo gje falas. Eshte vec $7 (amerikane)

Gjembi, lexo: Jo kushdo ka mundesi apo deshire te lexoje librin.

Tani, se pse mund te mos kem deshire une, kjo besoj se me perket mua. Si mendon?

Si edhe, pamundesia nuk eshte gjithmone ekonomike.

 

Normalisht Rebus, jam interesuar se ne ç'stad eshte Bursa e Tiranes, aty jane listuar nja ca banka e kompani, para nja 3 vjetesh ishin nja 7-8-9 te tilla, tani jane shtuar edhe nja 2-3 brokers (individe) dhe kaq. Ka levizje te ngadalta te aksioneve. Nje gjendje jo shum aktive. 

Gjendja nuk eshte aspak aktive Pjer.

Ato kompanite aty jane listuar "me detyrim". Nuk do te thote qe Bursa funksionon. Ne Shqiperi eshte edhe "Qendra e Regjistrimit te Aksioneve", ne te cilen kane detyrim te regjistrohen te gjitha shoqerite qe kane tituj, dhe ndryshimet ne tituj. Edhe kjo qender eshte nen mbikeqyrjen e Autoritetit te Mbikqyrjes Financiare. Kjo e fundit eshte pak a shume si Banka e Shqiperise (pra ent mbikqyres dhe licensues)...ke material per te lexuar boll dmth. Lexo ligjin "Per Titujt" dhe futu edhe tek faqja e internetit e Autoritetit te Mbikqyrjes Financiare...do gjesh gjera me vlere.

wewe rebuska n bashbised me MJESHTRIN ... ca behet kshu? do te me zesh vendin si stazhist, ti moj qene? smiley

O rebus, po pse mer daj e merr kaq shume seriozzisht ket pune ..........dhe me ke bile... Po mos u investo kaq shume mer daj..... Nuk po e kuptoj pse e sha Pjerin......????? me tituj e me faqe organizmash. qe ai preferon qe te mos i perdore..... se nuk di ti perdore, pasi dhe nuk i hyjne ne pune....sepse ai ka mendjen oreee, mendjen....

Alidems dhe ju miku im Pjer, rebus- i ka plotesisht te drejte! Situata eshte egzaktesisht sikurse ta ka spjeguar( normalisht nuk ka hyre ne detaje sepse nuk ka deshiren e madhe te lodhet kot) AI.

rebus, me jep ndonje link, te kesaj AMF apo te ligjit mbi titujt. 

..jo vetem kaq Pjero, por sqaroje Rebus-in  qe linku te jet ne shqip ose hollandisht,  ndryshe ne anglisht  apo gjuhe tjeter ste hyn ne pune, apo jo..

Gjembi, se e ke zakon qe futesh ne google edhe te mbyll gojen me fakte

smileysmiley

P.S. E di qe nuk funksionon ashtu sic duhet te funksjonoje nje burse. Por qe s'ka fare... gjithsesi, ti e di me mire, une vec google di *iken me bisht ne shale

O gjembo, burse si institucion kemi. Kemi godinen, kemi zyrat, kemi ligjin, kemi regulloret, kemi punonjesit, kemi edhe fond page me te cilin paguhen nja 4 a 5 punonjes. Ate qe nuk kemi jane kompanite. Pra mungon lista e kompanive qe do te duhet te kuotoheshin ne burse. Ti po thua "se eshte pak me barre/shtatzane". Jo keshtu nuk flitet. O je me barre o nuk je! Pra burse ne Shqiperi nuk ka dhe pike!

Vete e keni fajin qe s'keni zgjedhur drejtorin e duhur.

Me duket se eshte drejtoreshe. Biles Pierre ka dashur ta takoje disa here por nuk e di pse ka hezituar.

Drejtori i duhur - s'po e kupton per ke e kam fjalen?

Paska 4 kompani te listuara, po duket qe eshte kot. S'ka asnje shenje aktiviteti, as cmime, asgje.

Shikoje pak sa dite feste zyrtare ka. Eh ta lumsha moj Albanie.

smiley  e kapa me vonese

Pjeri duhet t'ua mbushe mendjen bizenesmeneve ti bejne kompanite e tyre publike.

"..Mendova se mos ishte nje mashtrim viziual, sa per vota, apo mos ndoshta ishte e regjistruar ne burse si autostrade, si objekt, duke e fryre artificialisht vleren e saj, per te gjeneruar te ardhura per investime, por jo, e dija se shqiptaret e mij nuk merrnin vesh nga te fshehtat e burses, nuk merrnin vesh nga spekullimet e ndryshme, ata ishin trung ne kete drejtim.."smiley

Do te pranoja ndonje post (por shum shkurt, 1-2-3 vjet, qameti 1 mandat) atje ku rendimenti ne interes te ekonomise eshte gjigand, kaq.

Pse kaq pak?! smiley

smiley

jemi me fat qe te kemi.

ishalla s'e kupton kurre sa i madh je ne te vertete.

respekte!

smiley

Emo, ti je shume ashu... smiley

....te marte e mira perpara, degjove more, emo!

kisha angazhuar disa nga intelektualet e Peshkut ketu, si Emigrant, Art Changend, Bredharak, Belul, qe fatkeqesisht nuk i kishin mundesite te vinin ne maj ne Shqiperi, por e keqja nuk qendronte tek mos ardhja e tyre, se kisha nderment te angazhoja dhe te tjere si i Pakapshmi

Bredharaku dhe i pakapshmi ne te njejten qeveri me Emigrantin? Ma do mendja qe ti jua ke gjetur celsin te tereve.

moj zonje! smiley

 

Thjesht po shpresoja mos te kishte konflikte qeveria e re hije. Asgje kundra teje apo te tjereve! smiley

P.S. Ja e sheh, pergjigjen e dha kryeministri me poshte. Edhe kesaj ja paska gjetur zgjidhjen.

Me kryeminister Gjinushin. 

Natyrisht, gjembi, edhe kur isha ushtar, ata u ndane ne dy grupe, u zune, ndersa mua me donin se une qendroja siper tyre, ne asnje grup smiley biles edhe ketu, zihen keta emigrantet me njeri-tjetrin, qofte dhe me llafe, i mbajne meri njeri-tjetrit, ndersa eshte e çuditeshme, te gjitha palet me duan, sikur u kam bo magji smiley sa kane filluar dhe belgjit me shohin me sy tjeter, me sy miqesor smiley

dmth edhe belget jane ne djeni te aferave te brendshme te peshkut? 

Me kohe, jo vetem belgjit, po ti si duket fle gjum smiley

kush tjeter?

Ke ca te drejte, nuk fokusohem shume, mire e bukur filloj e enderroj... nganjehere per gjum...

hahahah,

belget prandaj ngln 2 vjet pa qeverri ngaqe rrinin e lexonin ppu

Pjero une e kam bere propozimin per ty si president i peshkut. Keta zemergure emigrantesh nuk u ndien. Dhe ti po ua merr me marifet ate qe te takon.

Je faktor uniteti, kete s'e lu topi.smiley 

T 4 , qe jam faktor uniteti kete e di, sa them te hedh kanditaturen per President smiley po ç'e do se Buall Mavria i ka lene çelsat e kashtes atij posti smiley

Ishalla se kupton asiher se pse te duan mer Pjer... (Plotsova Emigrantin. Lol)

"- Jeni listuar ne bursen e Tiranes , - bisedes i erdhi fundi thuajse"

smiley

 

Z. Pjer, keshtu eshte ajo shishja e konjakut?

Jo, gjembi, me figuracion. Kjo qe ti ke nxjerre eshte figura e peshkaqenit. Kete lloj shisheje, do t'ia jepja ndonje politikani smiley

C'do me thene me figuracion. Kjo ne forme thike/kame eshte, nuk e di ku e sheh ti peshkaqenin. Ose ndoshta s'po shoh mire edhe une. sensori jot eshte ku e ku me i fuqishem.

Pjer me nderon me permendjen e emrit si intelektual dhe si nje nga njerzit qe do te angazhosh per te vene ne pune projektet dhe planet e tua.

Ne cfare kapaciteti dhe ne ca fushe ke ndermend te me angazhosh?

Ne kohen kur kisha planifikuar ter te permendurit, kisha ndermend emrin tend, mirpo ngurroja se mendoja se mund te krijonte ndonje reaksion tek komentatoret/peshqit, duke e ditur qe te hidhen smiley Kisha nje vlersim per ty, si njeri objektiv, ndonse i rrembyeshem, dhe po te mbaja si asi nen menge, si rezerve. Dhe ky dyzim me shoqeroi derisa mendova se ata pertej Antllantikut, e kane te veshtire te vijne e te me shoqerojne, se dhe keta te Europes, nuk leviznin dot per majin, siç me kthyen pergjigje. Natyrisht qe kane punet e tyre, çdo njeri, nuk jane si mua qe kam rregulluar punen time, tani une dua te rregulloj Shqiperine, mirpo .... lexo rreshtin pas permendjes se emrit tend. 

Po mire Pjer a e kupton pse me hidhen mua disa nga peshqit?

Une kuptoj gjithshka, por nuk ka rendesi. 

Fol po deshe. Bravo Pjer. smiley

Jo Pjer ka rendesi.  Ben mire qe ti te prononcohesh mbi furine barbare te ketyre tipave mbi mua.

Natyrisht qe kane punet e tyre, çdo njeri, nuk jane si mua qe kam rregulluar punen time, tani une dua te rregulloj Shqiperine..

Lum si ti qe ia arrite kesaj dite qe te merresh me hallet e  dynjase pasi ke vene  ne terezi punet e tua.te uroj megjithe zemer suksese ne nje mision ku I qemali, princ vidi, konica , noli, zogu, enveri gjithe pafillot e tranzicionit provuan and miserably failedsmiley

Deri tek Noli mbase, te tjeret ne vazhdim punuan vetem per ate tyren.

Kjo pjese me kenaqi me shume se te tjerat edhe pse pa qofte e birra,modestia e Z.Pjer eshte e rralle tek shqiptaret,perceptimi im ky,mos qofsha e gabuar,nuk kuptova perzgjedhjen e Gjinushit,nje verejtje miqesore ,Nena jo plakasmiley

Po mire more peshq te mire, kaq shume jju argeton Pjeri me keto shkrimet e tija...??? Nuk kenigje me te dobishme per te bere...???

sensoret jane nje gjetje qe do i bente nder cdo nobelisti. 

ne 1/3 e veta kjo eshte nje proze e niveleve absolutisht shume te larta. dhe kjo eshte norma. kaq ka nje proze shume e mire ose brilante. 2/3 jane pjese mbushese.

smiley

smiley

kot nxehesh...   (<<--- Belul )

shiko nje detaj: fakti qe gjurmet te conin te makina e kuqe e bradit eshte permendur vetem shkaraz, nje penelate, ne kuptojme natyren e ceshtjes, por nuk ka me shume, dmth CIA, MI6 apo scotland jard... kjo me qellim. mjeshter i suspances si hickoku

jane nja 3 variante..

i pari  Pelicelli,  2) Islami te dueli  dhe avukatismiley i  Vasilit (plumba perandorit).smiley

 

Laonikus, o  Belul.

Nxehesh me kot, kurse e verteta eshte e vertete.

ps pastej keshtu radhiko e thote edhe Lelo: "Si nxehesh dhe ti, shaka bera" (por kjo batute nuk do kishte lidhje me rastin kur e perdori Emigranti).

Rikard Larja te "plage te vjetra", them une. smiley

e treta, belul smiley

@Kavir: mbetem tere jeten rrjeteve per nje cike profesionalizem... 

Emo, per kete punen e sensoreve qe thu ti, ndaj te njejtin mendim. Ama, pjesa tjeter sikur sme lexohet, ndaj ndalova aty. Mbase sepse kisha frike se nuk do ishte aq e arrire si vazhdim mbas pjeses se sensoreve.

alidems, mos na .....muhabetin!

Grava, alidemsin e ka zene me kohe gjumi, perndryshe ai do ti kuptonte me here disa gjera. 

Pjer ne kete pjese te shoh disi zhgenjyer, te lodhur me realitetin shqiptar, cinik dhe gati gati sikur ke vendosur te heqesh dore nga planet e projektet e tua per te bere dicka te mire per ate vend.

pakapo, pjeri te paska fut ne listen  e qeverris & intelktualeve por te ka ngle etapa e fundit (por me e roncishmja mo jaho) te futesh ne listen e 'antarve te nerum te ketij blogu' pa kete medalje ehu ehu. shpresoj qe kryesija te mbildhet sa me shpejt te jet e mundut per akordimit e titullit sublim smiley

Kriteri kryesor per dhenien e medaljes eshte ai politik dhe perberja klasore.  Nga keto ane une jam keq shume sepse jam i deklasuar, kulak e antikomunist.  

Prandaj eshte rilindja, falen te gjithe gjynahet.

mendoja qe isha i vemti qe habitesha per listimin tend o i pakapshem, ne qeverrin ne ekzil ne udheqjen e p.th por paska edhe te tjere, ....

Po pra, ai tjetri ka nenkuptuar kete armikun e klases c'e do?

Edhe sa breza do vazhdojne luften e klases keta?

700 vjete do di djeg kullat, 700 vjete do ti vras qente e 700 vjete do therras kulak, reaksionar, i deklasuar etj etj.

Thuaj shyqyr qe e paskan te kufizuar ne kohe. C'jane 700 vjet.

keta shofin armiq kudo... nashti ne prag zgjedhjesh akoma me keq smiley

kesaj radhe ne ndryshim nga te gjithe heret e tjera nuk munda ta vazhdoj leximin. E lashe pa lexuar as gjysme. Mbase jam i lodhur; do te perpiqem njehere neser ne mengjez. Ndoshta do ta pertyp.

Dua te them qe ne diskursin politik Gjinushi vertete qe te impresionon me llogjiken e tij, por nuk eshte e vertete se nuk e vleresojn ne Shqiperi, e kemi vleresuar edhe ne ketu tek peshku shume here pavaresisht se shume gjera ketu shkasin pa u vene re. Grava psh e ka vleresuar per qendrimine mbajtur qysh ne fillim, dhe mua me ka pelqyer sepse qysh kur nisi kriza politike mbas zgjedhjeve e cila zgjati disa vjet eshte ndoshta i vetmi ne politiken opozitare qe ka mbajtur qendrimin e duhur, deri diku dhe Spartak Ngjela. ( qendrim qe me ka pelqyer sepse ashtu e mendoja edhe vete)

"Spartak Ngjela. "

ky doli më *ari nga të gjithë...

1oora, me te vertete eshte fatkeqesi qe mejdanit aktiv te politikberjes sot, i mungon Skender Gjinushi.Dhe kjo per faktin se eshte i vetmi qe i tha ballas Metes.Ate. " ...e dogji" qendrimi i prere ndaj Metes si skuthi i pandeshkuar i te keqes me te rende- Pandeshkushmerise.
Dhe faktikish faktori negativ " Meta" po planizon nden rogoz rrembimin e PD-se liberale, per tu bere Prim.Dhe ahere ky vend do te sundohet komplet nga MAFIA...

Autori eshte i domosdoshem aty per sqarime, autografe, etj. Aq me shume qe kompesata s'duket te jete pengese. 

Pjero, per pak paske qene duke e marre me qafe ate ekonimistin dhe familjen e tij.

Eehhh, do ishte me mire ta kisha marre me qafe ate, te shpetonte Shqiperia. 

Ekonomist... rruga e Elbasanit... Gramoz Pashko?

Si ste rrija goja rehat? smiley

Me pelqeu Pjer qe humneres I ke thene Humbnera.
Te humbt' nera' pak a shume.

Lapsus ortografik, gjuhesor, Vlora. 

Me mire qe e paske bere kete lapsussmiley

Do te pranoja ndonje post ... atje ku rendimenti ne interes te ekonomise eshte gjigand, kaq.

Krytar komune ne Lazarat.

 'ne Lazarat'      aty rendimenti eshte i gjigand,por jo ne interes te ekonomis.

pra gjetiu e ka fjalen p.th

Ai eshte motorri i ekonomise.

Pra Pjeri te mos merret kot me vogelsira, jo hekurudha, bursa, e cicive te tille. E di ai e di, po perhap kot tym.

 Kush do fitonte, rakia apo qumshti

Shumë e vështirë për tu vendos pasi të dyja i dua shumë. Pjer, je rrefimtar i pazëvëndësueshëm. Kjo pjesë ka shumë për të cimbisur e do kohë për ta shijuar siç duhet. Faleminderit. smiley

Kisha bere plane, kisha bere llogaritje, kisha angazhuar disa nga intelektualet e Peshkut ketu, si Emigrant, Art Changend, Bredharak, Belul, qe fatkeqesisht nuk i kishin mundesite te vinin ne maj ne Shqiperi,

Sa mire, me behet qejfi qe Pierre ju ka grumbulluar dhe kerkon t'ju angazhoje ne ceshtje madhore te rimekembjes se Shqiperise. Edhe perzgjedhjen e ka bere pothuajse te sakte, ka thirrur njerez me intelekt, jo puthadore te partive politike ne Shqiperi, dhe sigurisht relativisht te rinj e me energji. Pierre, kot me te pyet, po te Pakapeshmin per cfare do ta aktivizoje? Ndersa nje verrejtje te vogel: ne grupin e punes per rimekembjen e Shqiperise duhet patjeter te futesh edhe ndonje femer, apo nuk ke besim tek zotesia e tyre?

Djema se erdhi ora e gjumit, kush mi boton keto 4 pjeset ne ndonje gazete (kush ua çon) , ka nje shishe vere te vjeter. Naten. 

Diversifiko Pjer, botoi ne gazeta te ndryshme, me linje te hapur per ti vazhduar me tej (I1, I2, I3, etj).

Shif mos hap dhe nje rubrike televizive si ky.

smiley

Nga ma gjete kete o xhib? Si e ka emrin ky?

C'eshte kjo pyetje ku e gjeti? Xhibi eshte telefonues i rregullt i atij emisioni.

smiley

p.s: po ti si e di?

Ja njoh zerin.

smiley

Bej, te jete koinqidence kjo me komentin tend? 

Pjer, lipset nje prononcim nga ty n'lidhje me kete qeshtje, nese zgjedhja e I Pakashmi n'qeveri ka qene apo jo e lidhur me keto ceshtje....

Po sigurisht o burr.  I Pakapshmi ju jep orgazem femrave edhe mbrapa ferrave, prandaj perfshihet dhe mbrapa ferrave smiley

waw Pakapo. Ti qenke i derguari i Perendise per femrat e?

I derguari i natyres. smiley

Pakashmi, si perfundim c'qe ideja e seksologut, pse s'e arrijne dot femrat orgazmen nga mbrapa, ngaqe meshkujt shqiptare s'e kombinojne me ass spanking & hair pulling, ceshtje neglizhence t'gishtit t'madh, apo kishte te bente me pozicionin e arushes se madhe ne relacion me Neptunin?

Nqs Pjeri takes over emisionin e tij, can you djema brainstorm some ideas per te se si mund ta beje emisionin dhe ca sekskeshilla mund te jape, hopefully pa e lidhur me eobligacionet e mashkullit per ta katandisur femren ne emetimin e CO2?

smiley smiley smiley

Duhet te bejne me shume seks anal me lubrifikim te bollshem ose popullorçe, duhet i bien b.... me shume.

Anal shofer jalla, mos e cyt Pjerine

Se Pjeria s'e qofteprish bytheterezine

smiley

xhibi

te marrte e mira smiley

O Xhib o legjende! 

Te Koha Jone dhe Gazeta 55 i marr une persiper Pjer. Natyrisht, nese te intereson.

Mos me thuaj qe je Fahriu smiley pleasesmiley

Nuk jam Fahriu. smiley

ndërsa tek Shekulli ti botoj unë MJESHTËR pa problem... vetëm fusni ca elozhe për Nexhmien tek tuk (për të qenë brenda target grupit të gazetës) dhe ndonjë shenjë nën shtimi ndaj palloshit dh efap bëhet. smiley

* nënshtrimi

Z.Pjer po vi dhe une sepse po me ben pershtypje dicka qe me terhoqi vemendjen .Ju nuk jeni Unitare , ndryshe nje ekuilibrist .Ne se jeni i Tiile Ju shndroheni kategorikisht ne njeri pa asnje Vlere por i ngjashem me nje ish K.Keshilli .

Une kam tjeter Vizion dhe me te Qarte te pershkrimit tuaj .Jo Lider Politik as Lider Ekzkeutiv por me shume si nje Keshilltar nga te Lloit te Amerikes ku falen te gjithe ata qe duan te behen presidente .

Pyetja e pare dhe Themelorja e tij eshte " Perse doni te beheni president ???

Ardhja e Juaj si nje 'deshire " per drejtim eshte shume e erret per te kuptuar Rrolin tuaj .Duhet sqaruar ! Problemi i dyte eshte se shume vete i marrin rrefimet tuaja "shume lehte " .Kjo te jep pershtypjen se Ju po trajtoheni sipas Parimit "Korr e mos Lidh " Edhe kjo do nje sqarim per mua .

Dhe se fundi pershkrimi Juaj nepermjet Linjes "Njerez Ju kam dashur .Ini vigjilente " eshte me i vleri ne kete rrefenje te katert Ku me sa kutpohet .....Ekonomia , Drejtimi dhe Dinjiteti Shqiperise varen shume nga Infiltrimet e Agjenteve te brendshem apo te huaj ,  pavaresisht se ne nje kohe quheshin te Imperialisto -Revizionisteve smiley Keshtu kuptohet me mire zbutja qe JU i beni Saliut si Buall Mavria !

Kur lexoja ne fillim keto qe sillte Pjeri, habitesha. Dmth me dukej paradoksale qe ne nje vend ku diskutohej per gjera thelbesore jetike flitej edhe per gjera tejet ordinere. Apo psh ne kulmin e nje trajtimi te nje ceshtje shume serioze befasohesha nga ndonje shaka krejt pa teklif, si ne nje muhabet me misra te pjekur rreth zjarrit. 

Me vone i rashe ne te. Dhe aty kuptova si ia dilte Pjeri te priste thumbat e ironite me qetesi apostolike. Llafi me me vend i Pjerit "secili do gjeje dicka aty". Dmth ordinerit do i bien ne sy pjeset ordinere, pijanecit do i bjeri ne sy rakia, qoftja, salca e kosit, e keshtu me radhe, secili sipas kendveshtrimit te vet dhe fushes qe i intereson me shume. 

Nuk po e them si "zbulim", sepse Pjeri edhe ne kete rast e tha qe "secili do komentoje vetveten". Pra asnje "gafe" nuk eshte aty rastesisht, por qe ta "zbulojne" "kokat e medha" te peshkut.  Nuk e them per te fyer kend. Por thjesht ndava nje pershtypje timen. Ndoshta jam edhe i gabuar, nuk ve doren ne zjarr. Thjesht opinioni im.

p.s. Ka nje vjershe te bukur nga Shandor Petefi, qe ua kushton "kritikeve te vet". Thote pak a shume "Une mund t'i bej te gjitha vargjet perfekte, por me vjen keq per kritiket se do ngeleshin pa buke".

nese do te krahasonim mjeshtrat, Pjeri del shume me rehat me veten e vet ne krahasim me Kadarene pershembull... tregohet shume me i bute dhe me i duruar... smiley 

Shiko marrim psh krahasimin me Agollin dhe me Kadarene. Agolli te pakten ka karakter burreror, komunist atehere, komunist tani. Kadareja nuk ka bythe, i hipen gjithmone hurit me te larte. Dje diktatures, sot demokracise.

Nga ana tjeter Agollit i ka mbetur akoma ora tek kooperativat. E di si ka thene Agolli per partite e majta europiane?

"Keta eurosocialistet jane parti pordhi-kali".

KAVIR djali smiley ke filluar te zgjohesh eee smiley 

Pjero, e para fare eshte qe Bradi ta ka rras se eshte ne Shqiperi po shkruan me proxy, nuk e di pse s'te te ka taku po te siguroj qe IP. E Bradit eshte diku te bulevardi. Me tezat e VQ jam dakort edhe pse nuk e kam lexu. 

po rri mor legen pse ia nxjerr sekretet tjetrit...

Me tezat e VQ jam dakort edhe pse nuk e kam lexu.

smiley  Nga kujtimet e shokut Enver per Konferencen e Mukjes mesohet se ishte thirrur edhe Bazi i Canes por ai nuk shkoi (e kishte kuptuar kurthin) por kishte derguar nje pusulle: "Nuk jam ne gjendje te vij. Jam dakort me cdo vendim qe do te merrni aty."

"Nuk jam ne gjendje te vij. Jam dakort me cdo vendim qe do te merrni aty."

smiley

E di Pjeri qe une se mashtroj smiley

makine te kuqe??? smiley

ferrari blu mush dynjoja. s'di si ta shpjegoj. 

lene se kom pa i 456-ce, 3600 milje total, fringo e re per 45k para nja nje jave.... smiley

s'ka gje... per cdo rast mbaji shenim.

Jugu i begate s'do vonoje, sos per mua, as per ti... smiley

shenim mer shenim... 

cope kena per ta bo 85-en... ose edhe 64-en, simas destinacionit.

lum kush te rronje.

A e ke mor vesh qe dune me e fshi ket? 

Jo... po pse?

Mbase s'e beso, por vetem nji here kom qen ktu.

 se osht ashtu e pra, kujtese e nje kohe opresive... kon lujt n'tajare...

Ben burri per 45K?

po pranej nuk ja mora, se mu duk se po ja vidhja... smiley nuk desh me ma shit me duket, pranej e kish ul aq shume cmimin... smiley 

Hm... you have a point there.

swed, vetem per permendjen qe te kam bere (per mire) tek VQ, ia vlente ta lexoje kete liber, jo per gjo por hyre pa dashur ne histori. 

e keni parë gjë Timin?

πsomes! un tu pa bruins nderkohe qe knej i pakapshmi kerkon te m'zeje venin

Mos ki frike, ai do jete minister pa portofol

Gjemb pse dizinformon ti? He? Ke zili dhe cmirre te madhe me duket.

Pak po, e drejte. Dmth ti do jesh ministri qe mbulon Fene?

Une do jem minsiter si Pangoja.

pjer , si shume afer qenke afru kete rradhe smiley  

e ca bohet tek privati , me del cdo sec qe kom mesazh te ri nderkohe qe tjeter mesazh prisja .

Brad po ne Siri per ca ke shku?

(Slloveni)

ku te le gjembi mor shok smiley

Po pra vri menjen une ca lloj flamuri ai me "SI!!smiley

Duket qarte qe ajo qe tha swed paska qene e vertete. Ndjeva qe m'u thye dicka perbrenda kur kuptova mashtrimin qe i ka bere Pjerit smiley

nga e nxorre kete konkluzion qe une mund te kem genjyer Pjerin ?

Flamujt te nderrohen brenda sekondave. Vec te jesh superman.

boji pak llogarite eshte nje linje Munchen - Ljubjane dhe Ljubjane Tirane  , amon mer per te tregu qe jom i ndershem duhet me ju tregu  Linjat dhe oraret e avioneve smiley

Brady eshte pilot i Lufthances, ai me syze pasqyre pikëloti. Po te ra rasti foli smiley

gjembi te drejte ka bradi, nga njeri flamur te tjetri ka nje difernce kohe dhjete ore, shiko oren e postimeve te komenteve, lubjane tirane nuk besoj se eshte me shume se dhjete ore.

 

File-1995Ferrari456GT.jpg

E rilexova edhe njehere "RM 4" sepse desha ti hyja me thelle ceshtjes se sensoreve qe trajtonte Pierre. Ne pamje te pare ose me lexim te pare rjeshtat qe i dedikoheshin censoreve nuk me terhoqen, por kur ja futa studimit per here te dyte kuptova pse Pierre ishte zgjatur pakez me to. Me shume delikatese e politese e nxorri si padashje objektivin qe ishte Bradi.

Sensori kapte dhe shihte nen nje rreze prej 1 km ter ata qe punonin me te huajt. Me kalonin lloj-lloj individesh, institucione qe kishin pune me te huajt, por ishin ne rregull me legjislacionin. Pjesa e mendjes dixhitale, perpunonte per 1 sekonde, me shume te dhena seç mund te perpunonte ShISh per ter diten. Kembet per çudi me ndaluan tek makina e kuqe e Bradit.

 

bradi punon per nje shtet qe na e do te miren .... kjo nuk quhet.

Pjer, po Ronin pse nuk e ke fut te grupi? Te siguroj per integritetin dhe perkushtimin e tij.

Nuk e ve ne dyshim, por pasi te piqet dhe pak politikisht. 

Ah sensoret smiley

 Kur doja une, s'donit ju

!!!

monsieur p.th

kjo puna e trenti do kqyrur seriozishte(kam ca miq tek infrabel) sepse pasi te arrinte deri ne  durres,mund tja shrijm(hekurudhen) edhe sarandes,kemi pak turist maqedonsa (shtres e varfer duken) por me ardhjen e trenit deri ne sr do rritej forte numri i maqedonsve 

Ehh Altin, terreni vella terreni, kjo eshte pengesa kryesore. Po behet, do thuash ti. Natyrish, ku ka gjo qe s'bohet, por rritet dyfish (per te mos thene me shume) kostoja. Per Saranden, kam menduar autostrade, tek VQ ke pikat dhe vendet nga duhet te kaloje, per te patur sa me pak kosto. 

Edhe inxhinjer rrugesh qenke z. Pjer?

dorritej forte numri i maqedonsve

Altin po cke qe na e nxjerr birren nga hundet a derbardhe smiley

kokolepsi, ku eshte moreni, i ktheva pergjigje, nga u zhduk.   1oora, sa here qe shkoj ne Shqiperi, ve re te huaj qe vlasin nje gjuhe sllavisht. I pyes dhe me thone se, jemi nga Maqedonia. Dhe kjo gje, çdo dite, ne autobuz, mikrobuz, plazh, etjera vende. Kjo tregon se ata po tregojne interes per vendin tone, sikunder dhe komshinjt e tjere, si italianet etj. Mos harro se jane 2 milion qe jetojne ne Maqedoni, qe sikur 1 e 10 e tyre te vij per fund jave, i thone 5 milion per 3-4 muajt e veres minimumi. 

qenke ne qejf sot pjer, se ke ca kohe qe sme flet, se ca ke nuk e di smiley 

1oora, po ç'e ke kete kompleksitet moreeee. Une as qe e kam vene re , te kam kthyer apo jo pergjigje ne ndonje rast. Biles une i kam qejf kur me ngacmojne nga pak, se e di qe fitoj gjithmone smiley ja si ky rasti i kokolepsit tek tema e aryre te dyve qe u arrestuan per drogen,  rri tjetri e ma fut koken si struci. Une jam krejt e kunderta e tipave qe fusin koken si struci, dhe pikerisht kjo karakteristike, me ka bere si duket armik me disa. Mund te ndodhi 1oora, qe une si amator ne kompjuter, mund te mos i kap te gjitha pergjigjet, se faqja nganjehere hecen shpejt, dhe une nuk i nxjerr dot, nuk jam si Beluli dhe Bredharaku qe e bejne komjutrin çarçaf,  ja psh ai kokolepsi e nxorri ate temen e droges, une nuk e nxirrja dot tani, dhe po beja roje ketu gjersa te me kthente pergjigje. Keshtu eshte kur s'je specialist kompjutri, biles edhe kur shkruaj, me thone femijet se po e shkatroj tastieren se i meshoj fort smiley helbete model i vjeter une smiley

mir pjer se ska gje, mua sme ngelet hatri skam asnje kokoleps ne lidhje me ty smiley 

smiley natyrisht, jane ndare gjerat dhe pronat, i kane ndare ata qe kane tagrin. Ne eshte e kote qe zihemi, biles kur shoh peshqit ketu qe zihen e shahen, them me vete se, kush ua ka hedh trute e gomarit. Nderkoh qe shqiptaret zihen dhe i mbajne meri njeri-tjetrit,  ata qe kane tagrin, qeshin. 

ke te drejte pjer, si gjithmone xhanem, vetem se je pak inacor, shume pak, ska gje dhe po s'e pranove smiley ama duhet te pranosh qe me maqedonsit ja ke futur kot..smiley

Aaa, ketu me dole ne shteg, thuje me me hapur mendimin tend, pse me maqedonsit ja kam futur kot, ç'mendon ti, pse, si eshte puna, si e sheh ti kete problem. 

Pjer jam shprehur tek tema qe bere para kesaj dhe nuk e ke pare.. edhe me siper me belulin. nejse nqs ti nuk shikon ndonje problem me llogjiken e trenit elektrik deri ne sarande per te sjell maqedonsit mbase ke te drejte smiley

Pse mos jan dashuru me Saranden maqedonsit keshtu, se nga hulumtimet e mia, dilte qe 1 e 4 e tyre (nga 100% qe hynin ne Shqiperi) shkonin ne Sarande e Vlore. Gati 70-75% e tyre ishin me siper, ku 50% i kishe ne Durres. Gje qe ma te kuptoj se 50% e tyre (plus-minus) preferonin te stacionoheshin ne nje vend ndersa 50% tjeter donin te leviznin, te shihnin sa me shume.

Lexoje dhe nje here komentin tim te mesiperm, Kostoja, Kostoja, Kostoja.  

ehuu sa teme e gjate eshte kjo Pjer, s'ke nga ta kapesh me pare. Por po them vetem kaq, qenke fiksuar keq me maqedonsit. Nuk behen keto pune kshu o Pjer qe vete ti ne Shqiperi, piketon ca gjera dhe harton plane per ndryshimin e Shqiperise. Liza ne boten e bukur te cudirave Pjer. Megjithate po ta them, ne Shqiperi ka pasur edhe kontrate madje per tren elektrik qe te lidhte Tiranen me Durresin, dhe u anullua sepse nuk ja vlente barra qerane, ishte shume shtrenjte.... per te tjerat pastaj, duhet pare sa turiste hyjn gjithsej ne Shqiperi dhe nga hyjne per te perpiluar pastaj strategji ne baze te prioriteteve. Kjo qe thua ti per maqedonsit eshte shume poshte ne listen e prioriteteve. 

1oora, po qenke mbrapa me informacionin more djale, por edhe per trenin elektrik Tirane-Durres e Tirane-Aeroport ke tek VQ. Pastaj, ç'ne maqedonsit  !!!? si mund te jem fiksuar pas maqedonsve, kur materialet e mia marrin ne shqyrtim ter komshinjte, ehh sa mbrapa je. Ka nje kontradikte ketu, se, shum peshq  -ngaqe nuk dine- flasin kot , natyrisht s'kan faj se une ate problem e kam rrahur para 10 vjetesh. 

C'lidhje ka o Pjer tani me muhabetin tone ka qene apo ska qene ne VQ treni elektrik? Cfar materialesh o Pjer? Une po te them qe behen studime sa veta hyjne, nga vijne, cilat jane pikat hyrese dhe pastaj perpilohen strategji. 

PJER, po ta them edhe njehere, tezat e tua mund ti sjellesh ketu per muhabet dhe ne te gjith kenaqemi me muhabetet e tua, por te lutem kupto qe nuk mund te shkosh ne nje vend, te krijosh nje opinion mbi teza te caktuara dhe te presesh strategji kombetare ne baze te censoreve te tu. smiley

1ora,o shejtan, te kujtonet ai çifti meqedons vjet tek hoteli? kishin 1 maqin vw zhgallamat e viteve '80 ,kur futeshin ata ne parking dukshin si parja e kuqe (duke ven re maqina me keqe ne parking ishte benzi i Erionit.nashti p.th ka te drejt per autostraden.maqedonsit diten e fundit me than qe nuk erdhen me x6 sepse e dinin qe rruga ishte sh e keqe....

te gjith maqedonsin qe kam pas si klient kan qen druzhe fare po fare,

me vjen mire kur lexoj se shume njerez vrasin trurin per te bere dicka te mire per kete vend. edhe une e ndaj kete mendim,per ata qe rrine jasht shqiperise le te jetojne jasht shqiperise, studiojne e te specializohen, por duhet qe edhe te kthehen..se me llafe ne nje blog nuk ndryshohen gjerat...

Si perfundim?

....Sipas meje, ne tere kete debat " konstruktiv" ajo qe mua me bind eshte fakti se cilado qeveri hije e krijuar apo e propozuar prej mikut tone, Pjer, do te ishte njeqind here me e mire se kjo qe kemi.Ndersa ajo qa ka menduar konkretisht jo vetem eshte mijera here me e mira nga kjo telendjarja qe kemi, por ju siguroj une qe dhe ne se nuk d arrinte suksese te medhaja ne objektivat e saj per tja rritur nderin esaj Shqiperie, .....te pakten nuk do ti ceno te asnje fije nga ato qe i kane lene banditet, ne krye te saj...

Disa pyeten ne fillim "Pse titulllohej Rruge e Mundimshme".

Lexoni se cfare rezultati dhane ne fund qindra e mijera postime e lexime tek keto temat e "Rr.M.". Pak, shume shume pak. Hapi perpara ishte aq i vogel saqe pothuaj nuk dallohet me sy, me shume perceptohet.

Nese besojme qe Pjeri eshte politikan atehere artikulli sugjeron qe Brad'i do e ndihmoje Pjer'in te ingranohet ne PD

Pjer, kot nuk kthehesh ne Shqiperi (e ke bere 3 here vajtje-ardhje me avion keto 5-6 muaj) ... te isha marre me fushaten tamam! se keshtu, tako kete, tako ate dhe shpalos ato idete e tua me pikat qe ke perpiluar, aq ngelet!

Jam i sigurt se po te ishe afruar ndonje partie te re, si FRD apo AK, do kishe gjetur mbeshtetje atje, se 2 bajlozet e medhenj i kane me bollek 'specialistat' e te gjithe llojeve

të lumshin duart Pjer

smiley... Stalker, it's a MUST for you to watch it.

sa i qeshur tjetri smileysmiley

donzhuani grabian smiley

Yll personazh. As poza, as nderlikime. I bukur si e verteta smiley.

Av, askush nuk kap kete qe Ju citoni.Sepse kush pranon ...qe nuk i di te gjitha ato qe kujton se i di vertete...Zbavitjet qe pengojne se i mbajne fort disa, ne fakt ja u kane pire lengun , pa e kuptuar hic..

Grava, them se ne njefare menyre te gjithe mbetemi nxenes para te Vertetes, ne prove para saj. Ajo, me shume se nje e dhene absolute eshte teresi shfaqjesh, skenaresh. Edhe driten, edhe terrin i ka te egra, te ashpra. Rasti ne fjale, mua me duket qe eshte nje pamje e saj. Ajo buzeqeshja e madhe, lirshmeria para mikrofonit, por dhe nje lloj ndrojtje e njeriut qe e di sa e ka cakun, dhe o perendi, ajo hare bio, e cuditshme ne ate varferi... 

Hem, " lanete" ! Me trazove ne shpirt. Ne se do te duhet te dine se deri ne c' pike arrin e keqja e pa identifikuar sakte sot, do tu duhej te krahesonin fytyren e nje te varferi me te nje pasunari.I varferi cuditerisht qesh shume shpesh por cilter.Nuk ka brenda tij asnje shqetesim vertet ashtu , te thelle.Edhe ne se ka, , ai kalon si nje re e lehte, puplore.Kurse per ata qe quhen te lumtur sot, gezimi ...eshte vetem nje ...ngerdheshje.Se ne brendesi te shpirtit te tyre, ata jane te trishtuar...

  Ajo buzeqeshja e madhe, lirshmeria para mikrofonit, por dhe nje lloj ndrojtje e njeriut qe e di sa e ka cakun, dhe o perendi, ajo hare bio, e cuditshme ne ate varferi

smiley

July, njemije trandafile miresie marrsh ne jete!
Si gjen vend te rrjedhe e mira edhe neper ....te plasariturat

flm, grava, gjithashtu dhe ju. Ju lexoj.

Cna e kujtoni kete shkrim!

Nuk flitet per litarin ne shtepine e te varurit!!!

Ky shkrim i mallkuar u be shkak qe Pjerit ti ndalohen publikimet ne peshk!!!

Roni, ti e ke inotin me Bradin apo me mua smiley

të lumtë belul

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).