Normalisht nuk ka pse të flitet fare për anën fizike të një botimi; edhe nëse bëhet kjo, i takon fundshkrimit të ndonjë doracaku për bibliografë - po qe se do të kishte të tillë - të merret me të tilla probleme, të cilat janë gjithkund tjetër lehtësisht të zgjidhshme e në shumicën e rasteve të paqena, por në Shqipstanin tonë të dashur, për arsye nga më absurdet ndoshta, aq kokëforta dhe aq të përsëritura, saqë kthehen në normë.

Libri në fjalë, (kam botimin e katërt në dorë), është i mbushur me gabime shtypi elementare, ndarje rrokjesh në fund të rreshtit mu në mes të bashkëtingëlloreve, përdorim fjalësh të huaja pa vend etj.

Zhgënjehesh edhe më shumë kur ndesh emrin e rëndë të A. Plasarit si redaktor, por, duke e ditur se pozicioni i munguar i korrektorit është diçka tjetër, nuk mund ta bësh me faj as atë. Nëse njërit prej librave më të përfolur e më të shitur të viteve të fundit, nëse një autori, që shfaqet të paktën katër herë në javë për dy-tre orë në ekran e i cili duhej t'i kishte mundësitë e mjaftueshme të shmangies së tyre, u ndodh kjo, atëherë këtu kemi diç më shumë se një lapsus të thjeshtë shtypi; kemi një simptomë.

Kjo simptomë, formale në dukje, përshkon ende si fill i kuq mespërmes realitetin shqiptar, realitet ky, fatkeqësisht e ndoshta tragjikisht, ende plagëhapur nga kasaphana e kohës që shkoi. Fevziu ka zgjedhur të merret me kryethertorin dhe ka bërë mirë: nëse e ka bërë mirë, kjo është tjetër gjë. Sidoqoftë, duke qenë një nga të parët e të vetmit që kanë guxuar derimë tani t'i qasen figurës aq të errët e komplekse të Hoxhës, ai meriton të lëvdohet për këtë; meriton të lëvdohet, pasi kjo është një nismë po aq komplekse dhe e vështirë sa edhe personazhi i shumëpërfolur i diktatorit. Meriton të lëvdohet përçapja për t'iu qasur të kaluarës pa gjaknxehtësi, pa hak e inat, përtej së majtës e së djathtës, përçapje kjo e dështuar ende pa u ndërmarrë në politikën aq të dyshimtë shqiptare, politikë të cilën e përshkon po ai fill i kuq a blu, që përmendëm më sipër.

Qasja e Fevziut është dokumentare, pothuajse e faktuar (pothuajse pasi një shprehjet më të shumëgjendura në libër është nuk dihet ), e paramenduar për të shuar urinë e atypëratyshme të lexuesit mesatar të gazetave, për të mbledhur në një vend çka ka dalë ndërkohë në sipërfaqe, për ta spërkatur të tërën edhe me pjesë ekskluzive ditaresh të Hoxhës, apo me copëra kujtimesh të atyre që e kanë njohur nga afër, apo e kanë vuajtur atë pikërisht për këtë.

E gjitha kjo sillet me një gjuhë, le të themi, pa shumë dredha dhe të rrjedhshme, ndonëse tek-tuk, sidomos në hyrjet e kapitujve, ndiehet turbullt ndikimi i Kadaresë në përshkrim, a më mirë, i një sozie të tij të veshur tebdil.

Nuk është se pendohesh që e lexove kur e ke mbaruar librin, ashtu siç nuk ke pse të pendohesh kur, ta zemë, ushqehesh me fast food. Ndoshta autori ka punuar vite me radhë për të mbledhur materialin, ka rrëmuar nëpër arkiva, ka folur me dëshmitarë; me një fjalë, ndoshta ai është lodhur shumë për këtë libër. Por kjo nuk ndiehet nëpër faqe: më rrënqethës se shkruesi janë dokumentat që ai sjell, e Fevziu nuk përpiqet shumë, nuk ka ditur, a nuk ka mundur dot, të depërtojë në motivet dhe psikën djallëzore të Hoxhës; ai, përveç disa rasteve ku përpiqet jo bindshëm të arsyetojë për shkaqet irracionale që sollën komandantin në pushtet, që mundësuan që ky nxënës mediokër e mësues rasti me orë të bëhet ajo figurë historike që njohim. Për ta bërë këtë do të duheshin mbase pena më të mprehta, më shumë përkushtim e ndoshta edhe një këndvështrim tjetër historik. 

Në mungesë të librave të tjerë më të mirë, do ia rekomandonim sidoqoftë Hoxhën e Fevziut edhe të tjerëve, sidomos atyre që flirtojnë ende me nostalgjinë e krimit dhe të më të rinjve, që nuk e kanë jetuar atë kohë vetë.

Me gjysmë zemre sidoqoftë e duke shpresuar se në botimin e pestë do të ndodhë ndonjë mrekulli e gabimet e shtypit nuk do të barten pa u rishikuar, gjë të cilën, fatkeqësisht apo tragjikisht, nuk po mundemi ta shpresojmë dot ende për të kaluarën tonë.

 

*P.S. Këto shënime janë të përcipta e nuk mëtojnë të qëmtojnë mjaftueshëm vlerat e qena a të paqena të librit në fjalë. Gjithashtu janë të lutur lexuesit të paramendojnë, para se të asociojnë me njëri-tjetrin prezantuesin e "Opinion", autorin B. Flevziu dhe biografinë për Hoxhën: ata nuk janë e njëjta gjë.

a.priori

 

285 Komente

Interesant ajo që ju shkruani në lidhje me librin. Por, a mëson diçka të re lexuesi kur mbaron së lexuari këtë libër-dokumentar të faktuar mbi arkivat e shtetit apo edhe shënimet apo rrëfimet e atyrë që e kanë njohur më nga afër figurën e diktatorit? Nëse autori nuk ka sjellë diçka të re për publikun, pse u përfol aq shumë për këtë libër? Apo thuaj, "good PR" meqë Fevziui ka kushtet dhe mundësitë për ta arritur këtë gjë. 

 

Në mëson diçka lexuesi, kjo varet nga sa di lexuesi, e duke qenë se uji ujit nuk i ngjan nuk mund të thuhet me siguri, pasi do të duhej të thuhej për çdo lexues më vete, ndërmarrje e pamundur kjo. Mua vetë më mësoi disa gjëra që nuk i kisha ditur deri m'atëherë.

disa gjëra që nuk i kisha ditur deri m'atëherë.

tani po, qe u bera kurioz. thjesht nje po nuk pertove.

Po ja p.sh. interesant është rrëfimi i një sigurimsi, se si u mbeti në dorë në tortura Teme Sejko.

Apo fakti që pyetjet e hetuesisë së Fiqirete Shehut i përpilonte H. vetë e mbasditeve i sillnin videot e torturave të saj, që i shihte bashkë me Nexhmijen.

Apo edhe pjesët nga ditari i pabotuar i H., ku shkruan për një sherr mes Myslym Pezës dhe Haxhi Lleshit për kujtimet e tyre, që i regjistronte një grua. Ndoshta jo me rëndësi historike këto, por të lejojnë të shohësh se si funksiononte psikologjia e H.

Tani, ti ndoshta i dije këto, por unë jo.

Libri nuk është i palexueshëm: është libër i lehtë dhe i rrjedhshëm.

po nga do i dija. une s'kam jetu te shpi e enverit. nipi i teme sejkos qe e kisha shok te ngushte fare, nuk rrefente kurre te ktilla histori, le qe rrezik as ai s'i ka dit xhanem.

ato sherret e veteraneve gelqeror te luftes mes tyre, sidomos per kujtimet dhe historiket e fshatrave, jane nje miniere materiali artistik per groteskun e pafund qe permbajne.

Ne menyre absolute libri i Kastriot Myftaraj mbi Enver Hoxhen qendron si dita me naten me librin e Fevziut. Kastrioti ka shkruajtur nje nga librat me serioze dhe me më shume fakte dhe dokumente mbi Enver Hoxhen dhe luften nacional clirimtare. Hiq pjesen ku Kastrioti ja fut pordhes duke aluduar per kurvlliqe ose gaylliqe te padokumentuara por thjesht me hamendje pjesa tjeter e librit eshte e lidhur ne menyre fantastike dhe ne fund te cdo faqeje jane referencat per cdo dokumentim. Libri Blendit eshte i thate dhe shume i rendomte. I rrofte mediatizimi.

Qasja e Fevziut është dokumentare, pothuajse e faktuar (pothuajse pasi një shprehjet më të shumëgjendura në libër është nuk dihet )

ama edhe qasja jote, analiza qe i ben librit  tip ''nuk i dihet'' eshte..smiley   ose me mire te them dicka  e dyshimte,  apo mbase..  jo po ka bere mire qe ka shkruar Fevzua,  jo po si e ka shkruar  eshte  tjeter pune..    jo po  ka mbledhur goxha dokumenta e fakte, jo po ne fakt mbasesmileyduhen pena me te mprehta per te shkruar per EH, etj..

nejse, ti je vet i sinqerte kur thua ''shenime te percipta'',  xhanem..smiley

Mbetet për tu lexuar, por deri kur t'i vijë radha librit do kalojë pak kohë. 

ne fakt mund te jete liber intersant persa i perket ''dokumentave'', sidomos nese ka gjera te reja, panjohura me pare.. nderkoh, pervec dokumentare, nuk mund te presesh ndonje qasje tjeter, me te holle,  nga Fevzua,  pasi duhet te ishte te pakten historian,  mendoj une..

I.K, psh do ta qante nje liber te tille..smiley  bile me fare pak dokumenta e fakte..

ça t'shkrush per Enver Hoxhen aman.

Ja ku jemi .

Shif e shkruj !

Shqipot harxhojne kaq shume energji ne menyre destruktive

ça t'shkrush per Enver Hoxhen aman.

Ja ku jemi .

Shif e shkruj !

 

Une jam shume dakort me ty Ruzhdije, po shofim e po shkrujme;  
po e fillojme nga ty :

Shum e mire je ti Ruzhdije.

smiley

Shqipot harxhojne kaq shume energji ne menyre destruktive

Oh, sa e vertete!

Shif pleqte tane , mos shkoni deri ke librat , jane faktet gjalle

Keta bythece trenben nga nje debat ne Virtualitet dhe mendojne e komentojne  Libra si ky sumcja me apriori smiley Me kujtun ate historine kur majmuni thirri Genjeshtarin dhe te Sinqertin .

Genjeshtari genjeshtar mo , kur e pyeti kryemajmuni si te Dukem Une dhe si te duket trupa e Oborrit tim ...Kuptohet  .......Qender Boterore e dijes dhe Trimerise o Kryemajmun smiley

Ky tjetri me sinqeritet i tha .......Sidoqofte majmune jeni ..

Jashte ... uleriu kryemajmuni ... Ma nxirrni per zhelesh kete  .Dhe nuk hin ma !

Mire mor zotri , me nxirrni po kjo nuk e ndryshon faktin qe ini majmune .

Kot mu kujtu si ngjashmeri me fshirjet smiley nje kujtese pershtatje nga Ezopi !

Po sinqerisht e kam qe nivele te tilla kaq mediokre , skuthrish dhe me se ordinere per te paraqitur nje mendim per nje Liber , zor se  ndryshohet mendimi per oborrin e Majmuneve smiley Per te miren e PPU e kam pa une e di qe jam i denum sa me del Niku smiley

Fshesen aga smiley

 

Me gjithë respektin për autorin e reçencës, Fevziut më parë i lexoj një libër me receta për maska flokësh.    

Po ta kesh vënë re Fevziu s'ka flokë. Ky është një tregues që as recetat e maskave të flokëve nuk do jepnin rezultat. Sdq, per t'ju përmbajtur temës, libri është me interes për tu lexu thjesht për të kuptuar se çfarë ka shkruajtur ndonjë gjë me interes apo ç'të reja ka thënë që s'janë lexuar më parë. 

lol, po pikerisht sepse nuk ka floke, pra eshte qeros, ndoshta mund te na tregoje ca modele parukesh apo maska flokesh.

Me kete sigurisht do te thuash qe i ke lexuar ndonje liber tjeter Fevziut e ta ka shpifur teresisht per nga menyra se si shkruan.

 Ma nxirrni per zhelesh kete .Dhe nuk hin ma !

sdi pse me oshetiu kjo jehone ne vesh , si zysha kur nxehej ne klase smiley, jo jozefina smiley

I bote leket Enveraaaaaa. Ne mes te Tokios tjetri, ne vend te kapi ndonje samurajlleshe a te bejne nje sauna, lexon bemat e Enver djalit nen lulet e qershise. smiley

emrat qe jon mor me veken deri tani: bert papa, fevziu dhe kac myftari qe s'e pasksha dit. 'nuff said.

ah po, edhe ypi qe i thote kurvi smiley

 

Eh ca t'i besh  , fate fate,  halle halle

paga ne natyre, nje te dhjeten e prodhimit smiley

Dil njehere andej nga Roppongi o Tokjoxhi po lere Enverin, se eshte ne dore te sigurte te  Fevzo historianit. 

Ka qene nje kohe qe lexonim edhe si te detyruar por edhe per te Ditur si qe e verteta.ne teresi nga ata qe u kishin vershellyer plumbat rreze veshit dhe shume i Plandosi ! Por kemi nje fletore Uturaku qe nuk ka asnje gje pervec personalizimeve me dashkeqesi dhe besoj pa Art qe mund te beje nje nivel si Fevziu . Nuk besoj se ka ndonje gje qe ka pasur Rrol ne ecjen e ngjarjeve qe mund te kete ndikuar rroli i Enverit sipas ..dhe emerin te vjen perzier kur ja ze me goje !

psh me beri pershtypje kur i tundete ne TV shkresat Nexhmijes .si gjeja me e pakundershtueshme qe mer OK nga vuvuzeleria

A jane te vertea keto ?:A thu se kushedi cfare po thoshte ?????

Po patjeter se nga shenimet e Enverit i ka marre smiley

Kush ka vullnet le te lexoje te shkruarat e vete Enverit se ma do mendja edhe per "te behet kukurec Kryeziu me do te tjere " i ka motamo te shkruara .Por keta jane fendece Politike sepse masin me Kutin e Sotem kohen kur te vershellnete Plumbi reze vesheve . Ishte Koha kur Ram Berisha i priti partizanet me " me falni se kam djalin e vogel " .Koha kur keta fendet e fashizmit te palosnin per hicmosgje vetem se u kishte thene Bajraktari ! Sot eshte Koha qe Berisha Jr jo vetem qe nuk dhuron Femije Po vjedh e Grabit Gjakun e djersen e Popullit per te pasuruar Femijet dhe Halete qe perdor si kalemxhij !

Butaforike  e mashtrues Politike , sepse  personalizojne veprimet si KRIM  ne nje Kohe qe me te vertet eshte Mjeti i Vetem mobilizues nepermjet hakmarrjes . Dhe ajo kohe dha shembullin e Bombave Atokmike ku perversi Uturak Fevziu eshte duke bere nje Fletore  per Kriminelin Ruzvelt me ose pa  fakte  se nuk i idhet a eshte a nuk eshte , por do e thote me poshte pasi e komentoi me larte ...nga japonia z.Apriorismiley

si vje puna ë ? shkru Blend-Fevzi-Numurimi per Enver-Hoxhen-qe-per-arsye-estetike-nuk-lejonte-pikat-mbi-i-dhe-ë-ne-tv  smiley

Une e kam shprehur 1-2 here ketu qe refuzoj te lexoj liber historik nga ky autor, jo vetem per Hoxhen apo per te gjitha 100 vitet e shtetit shqiptar (!) por as ndonje histori lokale per Pogradecin, fjala vjen. Nuk e kam une me ngut te lexoj liber te dedikuar per njeren figure a tjetren apo liber permbledhes per historine politike te vendit tim, mund te pres deri sa te botohen libra te mirefillte, qe studiueses apo studiuesit i kane marre shume vite mundim dhe djerse ne mos edhe gjak. Fevziu, sic e permend sakte autori, duke qene perdite i pranishem ne ekran, as qe ka dot lidhje me figuren e studiuesit. Pertej seriozitetit ne qasje, eshte edhe profesionalizmi: une, perseri duke mos pasur ngut, pres te lexoj libra te tille nga historiane. Ne nivel te trete, une nuk kam besim tek qasja e Fevziut, i kam pare mjaftueshem intervista dhe emisione per te dalluar se gazetaria e tij eshte nje gazetari tipike televizive, siperfaqesore, mistrece, e prirur ndaj skandalit, ndaj bombastikes, ndaj lenies se pershtypjes me detaje dhe surpriza rrethanore. Nje liber te ngjashem ne stil nuk do ta shijoja dot.

Per mua nuk eshte ceshtje kur nuk kemi pulen do hame sorren. Kur nuk kemi pulen nuk hame pule.

Nese libri ne fjale ka vlera, artikulli nuk ka arritur te me binde per kete. Prandaj autori eshte i lutur qe te me ndihmoje me nje informacion shtese, meqenese per hater te ketij diskutimi dhe ketij artikulli une mund te zbutem e te shtoj edhe Fevziun ne listen e gjerave te bera per hater te nje sugjerimi: cfare gjeje te rendesishme ke mesuar nga ky liber per figuren e Enver Hoxhes, ne cfare reflektimesh serioze te ka futur qe nuk iu ishe futur vete paraprakisht?

Te bashkohem ne cdo rresht.o pule o mish o peshk.duke pranuar sorrat ka rrezik te sorrizohemi dhe vete.

Do të ish e udhës të flisnim për shkaqet e asaj që bëjmë, e jo asaj që nuk duam të bëjmë. Unë mund të flisja pa fund se pse kam vendosur të mos shkoj në Hënë.

Nuk po i lutem kujt ta lexojë këtë libër e as po mëtoj të bind njerëzit për të bërë a mosbërë diçka.

Hidhi edhe një sy të lutem post scriptum-it tek shkrimi: you can't judge a book by the cover.

 

e de , jo gunen , por punen , tha i mocmi  smiley

Shiko mos na e vin re , ne i kemi te fresketa ngjarjet e perjetuara dhe ne te njejten kohe ne konflikt me kompromisin e trurit per t'i mbyllur ato demode koherash si keshtjella rere shume afer ujit

Une pranoj te konsideroj instruksionet qe me jepen, por instruktori duhet te ruaje nje fare koherence per sa i perket berjes dhe mosberjes dhe sidomos strukturimit intelektual te mohimit, te jo-se. Une nuk jam njeri qe nuk lexoj dhe qe nuk jap arsye per ate qe lexoj. Jam kurioze perse ti ke vendosur te mos shkosh ne Hene dhe sidomos per menyren si ndertohet analogjia e librit te Fevziut me Henen sikur keta te dy te kishin ndonje ngjashmeri ne shkaktimin e batice-zbaticave, frymezimin e kengeve apo ne cmimin e biletes.

Nese une te lutem te me thuash si te futi ne mendime libri te cilit i ke bere recence, kete e bej per respekt ndaj te vertetes, sepse me intereson edhe mua te di e sidomos te mendoj mbi historine e vendit tim, e bej edhe per respekt ndaj shkrimit tend dhe leximit tim, pra ti shkruajte qe shkruajte, une te lexova qe te lexova, nese nuk kuptova ate qe me intereson, une i jap vetes te drejten te pyes. Ti nderkohe ke te drejte te mos pergjigjesh, por une po te kujtoj edhe nje here per lutjen time dhe sinqeritetin e saj.

Post-scriptumi thote mos barazoni Fevziun me librin - sigurisht qe une nuk barazoj Fevziun me librin, Fevziu eshte autori i librit. Ndoshta ti po sugjeron qe autori nuk eshte ne te vertete Fevziu, por nje historian qe ka punuar me meditje. Ne kete pike mua me shtohet kurioziteti, por perseri kam nevoje per pergjigjen tende ndaj lutjes sime sepse, sic shkruajta me siper, nuk kam deshire te lexoj nje liber per disa detaje pikante - kete funksion e kryen fare mire si efekt anesor peshku pa uje.

Sipas vendit bëhet edhe kuvendi. Ndoshta, në një mejdan tjetër më të shtruar, do të isha më i prirur për të folur më gjatë e më shkoqur për këtë, por në këtë faqe, nisur edhe nga cilësia e komenteve për një punë, të përciptë mbase, por sidoqoftë të bërë dyfish - shtoj edhe leximin këtu - pra në këtë faqe, ku në shumicën e rasteve hyhet për ekzibicionizëm anonim absurd e për t'u shplodhur e lexuar keq, nuk paskam as dëshirë e as motiv për t'ju parashtruar instruksionet që po më kërkoni. Kërkoj ndjesë për këtë mirësjellshëm e me më të mirat dëshira për ju e të dashurit tuaj. Bëj njëkohësisht edhe me dije se nuk do të komentoj më në këtë temë.

Me vjen keq per vendimin per te mos komentuar me ne kete teme. Ti ke mjaftueshem informacion paraprak per vendin, leximet dhe kuvendimet qe behen ketu. Perse permend se ketu behet fjale masivisht "per ekzibicionizem anonim absurd" dhe keqlexime, dhe jo se une po ta kundershtoj kete, por perse e permend kete si arsye per terheqjen, kur kjo nuk paska qene arsye mjaftueshem per te mos botuar ketu?

Mire apo keq, me aq sa jane mundesite e peshqve, ne kete teme po diskutohet, e madje diskutimi nuk ka degjeneruar akoma, kjo eshte goxha pozitive.

Jam vertet e habitur qe nuk i je pergjigjur kerkeses sime, do ta rilexoj shkrimin tend (pak me vone ne fakt per arsye rrethanore) se mos e gjej vete pergjigjen e te paskam rene kot ne qafe.

Fevziu, sic e permend sakte autori, duke qene perdite i pranishem ne ekran, as qe ka dot lidhje me figuren e studiuesit.

Mbyllur nate e dite eshte ne ate studion e Opinionit...

Ne fakt pa e lexuar librin s'mund te flas 

Libri i Fevziut, si nje liber jo-historik, por i shkruar nga nje gazetar, eshte i mire. Ka ritem, rrjedh si dokumentar, sjell fakte si psh fakti qe PKSH dhe Enver Hoxha drejtoheshin komplet nga jugosllavet, si dhe sjell dokumente shume interesante.

lol, qe PKSH-ja u krijua dhe u organizua fale asistences se komunisteve te Jugosllavise dhe te deleguarve te tyre te perhershem prane shtabit qendror kjo eshte e ditur me kohe, biles edhe shkruar nga vete regjimi i atehershem ne te famshmen "Historia e PKSH-se". Por guximi per ti dalur hapur dhe kundershtuar kerkeses se tyre te vazhdueshme per ta republikatizuar edhe Shqiperine nen federaten Jugosllave a del qarte tek libri i Fejzos? Une se kam lexuar librin andaj dhe po pyes.

Me duket se po, e permend, sepse futja e Shqiperise ne federaten jugosllave i humbte pushtetin Enver Hoxhes dhe nuk i leverdiste. Une po them, qe organizimi, drejtimi i PKSH ishte komplet ne duart e jugosllaveve.

Ah edhe nje tjeter. Pjesmarrja e Enver Hoxhes ne themelimin e PKSH. I ftuar rastesisht nga Koco Tashko thjesht sepse dukej i urte dhe si mysliman per te ekuilibruar numrin e ortodokseve ne grupin e Korçes. Kur thone, rastet e jetes.

Pse i humbte pushteti Enverit? E ka shpjegu Fevzo kete? Ose edhe pa fevzon, xhanem, thjesht pyetje: pse i humbte pushteti hoxhes po te futej shqiperia ne jugosllavi? per hoxhen thuhet, edhe ktu te peshku over and over and big time, se ai lake dhe cirak i jugosllaveve ka qene, gjithesesi. pra si shpjegohet fakti?

E dashke qyl ti! Prit librin e dyte te fantomasit " Sulltan i nje perandorie te vogel, apo pasha i nje perandorie te madhe?" 

Jo nuk e shpjegon shume. Por nen republiken e Titos, ne nje nivel pushteti njesoj me tjeret, nukmendoj qe do te kishte pushtet absolut. Ne Jugosllavi i pari normalisht do te ishte Tito, vendimet do te merreshin menjefare konsensusi te atyre aparateve kolegjiale qe perfaqesonin republikat. Kundershtaret e tij, ose krahu pro jugosllav psh nuk do te eliminohej ashtu sic beri meKoci Xoxe etj. 

Pra kjo perkthehet qe sikur edhe ne nivel hierarkik nuk ka dashur te jete nen Titon, gje qe ben "xing" me idene e "cirakut". 

nejse se muhabet bejme, por per mua enveri nuk e permbush profilin psikologjik te nje lakeu, sikur edhe per egon e vet te stermadhe dhe raportit obsesiv me pushtetin. me shume plausible me duket qe ai cdo kend (brenda ose e jashte) e shikonte vetem si mjet ne arritjen ose mbajtjen e pushtetit. dhe kjo eshte psika e nje picke dhie e jo nje lakeu. dora puthet ne nje mije menyra, e kam fjalen, edhe pse puthja nga jashte ngjan njesoj.

kurse sa per ato ftesat rastesore ne mbledhjen themeluese te pksh nga kaurret ne shumice, jam i prirur te mos i konsideroj, sepse nuk jane te denja as si anektoda. tjetri erdhi edhe beri ate qe beri prej aftesise personale pushtet marrese me te spikatme se e te tjereve. s'esht as rasti i pare e as i fundit.

tjetri erdhi edhe beri ate qe beri prej aftesise personale pushtet marrese me te spikatme se e te tjereve.

si tavarish Berisha psh, me prane, me fresket.

po! pa asnje diskutim kjo. kur lexoja kujtimet e s'di kujt nga kjo dora e "qytetareve butake" po i quaj, ne PD ne ate fillim, rrezik Meksi, por s'jam i sigurte, nuk mund te mos e beja me veten time paralelen. Keta njerez duhen vleresuar objektivisht per ate qe kane: nje energji dhe fantazi krijuese e jashtezakonshme kur vjen fjala per marrjen dhe mbajtjen e pushtetit.

Organizimi, urdhrat, direktivat merrenin perhere me miratimin e dy jugosllaveve. Nuk mbaj mend citimin e sakte, por ka nje pjese ku ai vete thote qe shoket jugosllave na orientonin, keshillonin, i merrnim mendimin per cdo gje dhe qe ato na mesuan cdo gje. Kjo nuk e ben lake, sepse presupozohet qe lakeu mbetet ne ate pozicion lake gjithe jeten, ndersa ai u shkeput.  

Per punen e pjesmarrjes rastisishme, ne disa raste i permendet drejtuesve te grupit Korces, qe kete  (E. Hoxha) e kemi peshqesh prej teje, qe e more ne mbledhje, pra qe ishte nje pjesmarrje jo e rendesishme por kshu gati sa per numer. Pastaj gjerat shkuan si shkuan.

cdo gje kalonte mes jugosllaveve. shqiperia njihej mes jugosllaveve ne "kampin socialist". kjo ishte nje ceshtje e padiskutueshme. per stalinin ne ishim nje ceshtje jugosllave. dhe shqiperia pa asnje diskutim do perfundonte republike jugosllave po te mos prishej tito me stalinin.

nuk kuptoj vetem pse kto trajtohen si te reja. apo pse trajtohen sikur enveri apo xoxja kishin te tjera alternativa, dmth te mendonin me tru te tjera (sidomos te kundershtareve te tyre politik). 

qe ktu fillon e ndahet shapi nga sheqeri per nje analize serioze. qe kur enveri e te tijet fillojne e vihen ne pyetje per ata qe ishin.

nejse se si shum kohe po harxhojm per kta. kur analizat te mos behen per hankon romantike me bimbash si latin lover, homoseksualizmen bulka dhe transfuzionin e gjakut te foshnjave te sapolindura per kurvin qe hante shoket dhe zgjaste floket, ky do ishte hapi i pare (i domosdoshem, por jo i mjaftueshem) per analize objektive te hoxhes dhe shqiperise se hoxhes. pa diskutim qe jemi larg, shume larg asaj dite.

Cdo gje kalonte nga jugosllavet, mund te imagjinohet, per ato vendimet e medha, linjen poltike etj. Por ajo cfare shkruhet ne liber eshte pjesmarrja e jugosllaveve ne nivelin e mesem-ulet, dmth per kete vendim operativ si do te veprojme, cfare pergjigje do te japim, kete shok si do ta denojme, kete ceshtje ne vecanti si do ta trajtojme etj. Dmth ne kete nivel detajimi futet libri, qe tjeret nuk di nese kane hyre.

oh, po druzhet ishin ne gjithe qelizat baze, ne cdo gje, ne forme keshilltaresh. dhe kjo gje u pasua edhe nga sovjetiket qe u zune vendin (me mijera specialiste, mos gaboj nja 5000, qe per nje vend si ne nuk eshte pak). thuhet se kjo ishte e domosdoshme nga qe nuk kihim "kuadro" - edhe ata shume te pakte qe ishin te shkolluar jashte ne nje mase jo te vogel "nuk e perkrahnin partine", pra komunizmin. me sovjetiket ma do mendja (se gjithnje muhabet po bejme) qe kjo kudondodhje kuadrosh ka qene me e vogel, por prape esenciale. me kinezet gjeja u rregjua me tej, plus qe shkolla jone (aspak e keqe relativisht!!! ne mendimin tim) filli te nxirrte specialistet e vet, derisa kaloi puna edhe ne superprodhim "kuadrosh", edhe ne "mbeshtetje ne forcat e veta" - pra vetem tek tuk ndonje specialist i huaj, ndonje cek a gjermanolindor sa per te prishur syrin qe thone.

kjo sa per nje perspektive kohore te gjese deri ne 90-en sic e di une, hunter.

plus qe problemi eshte i thjeshte : Fadil Hoxha (po ashtu prezent ne themelimin e PKSH) ndenji ne krye te kosoves, se ishte nga Kosova. Enver Hoxha ne krye te Shqiperise, se ishte nga Shqiperia.
Me ose pa Jugosllavi

ahh te lutem, Fadil Hoxha qe ka qene nje nga pjesemarresit e Konferences se Bujanit, ka kerkuar, ne vendimet e konferences, qe Kosova ti bashkohet Shqiperise, cfare beri E. Hoxha per kete? Rezulton qe Enveri ine ka bere te kunderten, ka kerkuar me ngulm qe Kosova te mbetet nen Jugosllavi, kete te pakten thone dokumentat e arkivit.

bjeri kot, dmth jashte kontekstit te kohes.Ishin vete jugosllavet qe ne konferencen e Jajce-s e bene nul vendimin e Bujanit.Hoxha andej heshti e Hoxha ketej tha:tani imediate eshte lufta per clirim.Pas clirimit ulemi me vellezrit internacionliste dhe zgjidhim ceshtjen nacionale.Pastaj druzhe Tito (46) tha: e kuptoj,  Kosova shte e juaja por nuk do me kuptojne serbo-kroatet. Berisha ishte kerthi asokohe dhe s'beri dot gje.

Te gjitha jane brenda kontekstit dhe llogjikes politike e interesit kombetar. Une nuk po flas se cbene jugosllavet, une po flas se cbene komunistet shqiptare. Mukja prishet pikerisht me urdher te jugosllaveve se parashikonte bashkim me Kosoven, ndersa pas lufte, Enver Hoxha deklaron me gojen e tij se Kosova duhet te mbetet nen Jugosllavi, kush do te kundershtoje do ta luftojme (DOKUMENTE ARKIVI). Kjo eshte tradhetia me e madhe per kombin shqiptar qe mund te krahasohet vetem me tradhetine e Judes per Jezusin. Enver Hoxha, po te mos kishte qene nje gjakprishur dhe psikopat, sherbetor i jugosllaveve dhe cdo personi a grupi qe e ndihmonte per pushtet, do te kerkonte Kosoven, pastaj sa e merrte eshte tjeter gje, por qe duhet ta kerkonte kjo ska asnje diskutim.

Enver Hoxha nuk ka qene kurre nacionalist, nacionalizmi ne periudhen komuniste ka filluar te perdoret pasi u prishem me te gjithe.

bjeri, mos bjer ne nivele kafenesh te tipit e.h, dylber dhe dallkauk.pse gjermani me kellqe nuk e mori gjysmen tjeter por priti renien e murit? murit nuk i bihet me koke.po mire, ju nacionalistat kokeshkemb pse nuk i bini greqise qe ka vajt ne gop te semes dhe te merrni camerine? pse nuk bashkoni trojet shqiptare me ate trimin qe vizatoi harten e "greater albania" ne shkup?  apo i bini ciftelise se nacionalizmes neper forume, a.

ca t'i bejm NATOs, se perndryshe vitin e ri do e beje ne camerin e bashkume sivjet. smiley

e c'na u dogj shpirti per ca ngjala Janine.

   smiley mos permend ngjalat se vjen pateku, shoku i patekut dhe shoku i shokut te patekut qe jane nje, ne fakt.

Kot fare ti... "kanan tafili" kane vetem nocken, nuk jane pe verteti...

Per Arturin: a e ka fajin per kete Sindroma e Stokholmit?

ca eshte kjo sindroma, ndonje shpjegim se nuk ja kam haberin.

Fain e ka kush te ka mesuar ty qe ka dhe Stokholm smiley

Shif mire aty nga Kosova ndonje Fshat me MUQIBABE ose aty nga Shqiperia si Qelepidhze dhe leri Stokholmet me zdroma .

Ti xake i njihke mire keto fshatrat. Do kesh bere stazhin atje apo cfare?

Dengla te gjitha.  Per Kosoven ishte vendosur shume me heret se kaq nga vete kuqot me ne krye Hoxhen kendej.  Kete e deshmon letra e Tashkos per Kominternin qe ne 1942-shin qe ishte qortues per kete qendrim qe mbante partia e tij mbi Kosoven.

Titoja pati perplasje me Stalinin dhe Hoxha qe hante nga duart e baba Stalinit mori anen e ketij, po te mos kishte ndodhur kjo perplasje, ka shume mundesi qe Shqiperia te ishte bere republike e 7 e Jugosllavise. Dokumentat per bashkim doganor e monetar, e te tjera gjera kete konfirmojne. Ndodhi perplasja dhe Stalini nuk donte ti linte influence e dore te lire Titos pastaj.

Dokumentat per bashkim doganor e monetar, e te tjera gjera kete konfirmojne.

Une kujtova se ai me zotesi,trimeri e patriotizem u shkeput faqebardhe!

Une po them, qe organizimi, drejtimi i PKSH ishte komplet ne duart e jugosllaveve.

Pikerisht kete po them dhe une: te ta kene marre drejtimin dhe organizimin e partise Jugosllavet dhe te arrish te shkeputesh prej tyre faqebardhe do te thote zotesi, trimeri dhe patriotizem. Ndersa persa i perket pikpemajes se Enveri ishte rastesisht ne mbledhjen e themelimit une nuk e besoj. Ndoshta ne zgjedhjen e tij ne krye te PKSH-se mund te kene influencuar edhe te derguarit e Beogradit, te cilet kane menduar se kete person "pa reputacion" mund ta benin per vehte me lehte; por ja qe u gabuan. Dihej psh qe Koco Tashko ishte i derguari i Fan Nolit ne Shqiperi.

te ta kene marre drejtimin dhe organizimin e partise Jugosllavet dhe te arrish te shkeputesh prej tyre faqebardhe do te thote zotesi, trimeri dhe patriotizem.

smiley

Kjo qe me shume fat, i prishjes se Stalinit me Titon. Perndryshe, pa pike dyshimi, republike e shtate do kishim perfunduar.

Lexon nga keto gomarlleq

Nese i ka aludu Kaci (i bardhe) une jam i priur te besoj se ato qe ka thene mund te jene pale me te verteten, ne mos e verteta vete. smiley  Qe kur tha se Fari Balliu ishte qenefi #1 i sigurimit te shtetit, per mu fitoi shume pike. 

"nje liber fast-food" per turmat e uritura per bemat dhe te zhuritura nga gjemat e diktatorit.permbledhje gazetareske e shkrimeve dhe analizave gazetareske, perseri mire e ka thene autori shkrimit-nje liber i siperfaqshem i ndertuar me gjera si gjaku, gjembat, gjemat dhe krimet qe kane dale ne siperfaqe.Puna eshte se kush shkon ne guven e gjarperit, kush futet atje.qe te jesh pa floke kjo eshte nje premise e mire sepse-dhe ketu citoj autorin-figura e Hoxhes eshte kaq komplekse- dhe ti qasesh pa kompleks kur vete je pa floke dhe  kur edhe floket e Hoxhes  te kompleksojne, kjo eshte vertet kurajo kaubojsash nga kryeqyteti i me perendimor i lindjes se mesme.

flamuri japonez  i a priori me shtyn te pyes:eshte i njejti a priori qe shkruan vjersha dhe flamuri japonez eshte nje truk i vogel apo eshte dikush tjeter? thjesht per te kuptuar si funksionon nderrimi flamureve.

vetem per nje gje nuk jam dakort une me ty: Enveri nuk ka qene 'figure komplekse'; ai thjesht nuk ka ekzistuar kurre.

smiley  

e ke parasysh nje film per Frankon, ate te Spanjes. i verteti ne nje jaht ne mes te detit, roja me kallashnikov mbi bord duke pare ne tv sozine e Frankos ne nje uzine dhe dalldine e punetoreve per takimin me prijesin.ushtari shqyen syte kurse Franko thithte puron me syte gjysem te mbyllur nen diellin mesdhetar.

perfecto !

Perfecte eshte vetem kjo

Stalker, me kujtove nje interviste te nje shkrimtari rumun, qe thoshte Caushesku s'ka ekzistuar kurre, ate e krijuam ne, populli d.mth. sipas shembelltyres sone. Do perpiqem ta gjej librin dhe ta perkthej pjesen qe flet per te. E njejta gje ka qene si tek ne, si tek ata. 

1- Fakt

Te hapni gojen per regjimin komunist vetem kur te hani buke! ( letra nga sigurimi cuar vatraneve ne NY nga "memedheu" )

Myth- Vatranet dhe Noli heshten para komunizmit. ( ..........) debat pa mbarim

Cfare lidhje ka Noli ketu?

Noli ka qene kryeminister sic e di , dhe eshte sulmuar here pas here per "rrezikun" qe mund t'i kanoste rrezimit te Enverit bashke me vatranet . Nejse histori e gjate , me duhet te dal , kalofshi mire sot

Mire si te duash. Po mos perhapni panik kot. Pres me padurim ta degjoj kete historine e gjate per mundesine e pucit Nolist ndaj Enverit. Me shkruaj kur te kesh kohe! Kalofsh bukur dhe ti.

Mundesia e Nolit per te penguar pushtetin e Enverit eshte nje pese me hic, se Nolin s'e njihte njeri ne popull (dhe kjo ishte fatkeqesia!), se Noli ishte ne pushtet dhe nuk pengoi dot Triumfin e I-Legalitetit, jo me te pengonte Veron qe nga Bostoni.

Por ceshtja "Noli-Enver" eshte nje kapitull interesant, shume interesant, vetem se eshte shume komplekse per t'u trajtuar nga shakllabanet e televizionit dhe politikes shqiptare. Me mire qe i rrine larg.

Shume dakort. Madje per te shkuar pertej kesaj , do thoja qe s'ka pasur as nevoje te njihet ne popull, por thjeshte ta kishte nje mendje per ta bere kete puc.

Ke te drejte, me mire qe i rrine larg, se mire s'e s'jemi ne kohe, por s'kemi as njerez te mprehte per t'ju afruar ketij diskutimi.

Ne kete Teze duhet te kuptosh se ketu Shkeputet Historiani nga Skupsi gazetar e nderuara  Elba

Per nje skups sidomos  i ngjashem me nje Uutrak Politik te Kohes , Enveri duhet te sulmonte Kosoven sepse ka shume fakte gazetareske ...ose arkivore . Dhe dmth hedh Gurin per Rrathe .

per nje Huistorian ka nje Dikleme dhe analize te fakteve ..A mund ta sulmonte Enveri Titon per te marre Kosoven .

Tani eshte e drejta Juaj te gjykoni pse u tha Saliu SOT studenteve Kosvare "tash per tash nuk mund te kerkojme Mukjen sepse nuk na kupton reaksioni serbomadh " smiley

Dite te mbare si gazetare dhe kalofsh mire !

UDB-ja eshte e qarte Idriz

Nqs do te gjendesha ne Ny , me kenaqsi nuk do te pertoja te ju shkruaja disa perla origjinale  shenimesh nga vatranet dhe Noli nqs do te me lehohej , eshte nje biblioteke e heshtur por qe ulerin kur e prek me dore . Aty nuk le hapesire hamendesimi

Veshtire se mund te lexoj nje liber te tille. Personazhe te tilla s'mund te permblidhen ne nje liber dokumentar,por duhet pune serioze akademike me standarde te caktuara kerkimore, qe Fevziu si gazetar s'ka si ti kete. Kam degjuar qe ka lende burimore te mire, dhe ndoshta kjo eshte i vetmja merite. Autori ,do ishte mire, ti dorezonte dokumentat arkivor qe ka, dhe ka perdorur tek studiues qe kane instrumetat e caktuara per te bere te tilla studime. 

Sa per faktin pse eshte bestseller ne Shqiperi, mua me duket shume e qarte duke pasur parasysh elementin mediatik dhe jo vetem vlerat e tij.

p.s. po seriozisht Japoni dhe Enveri?! e cuditur.

A te bej nje pyetje une? Si ka mundesi qe keto antikomunistet dhe Salistet jane lexuesit me te etur e te palodhur te literatures arqeomarksiste, PPSHiste dhe Enveriste?

Dhe si ka mundesi qe sado ta shtrydh trunin nuk e perfytyroj dot Ruzhdien me corape te zeza setapuri ne divan e nen driten e abazhurit duke lexu per ditpremte masdite, nje liber mbi Konferencen e Labinotit? smiley

me leje...pergjigjia eshte "Perpara!!"...tashme ne realitet jo vetem ne pankarte me boje te bukur!!!smiley

Haha per dite te premte. Ku mund ta ble librin?! Do e ble. Meqe nuk kam bere ppsh. smiley

setapur! smiley 

looool

amon mer se vetem per kto s'munet me e braktis peshkun.

smiley

 

smiley  ate po lexoja dhe une! biles 'satapura' ! si puna e 'turtes' !  smiley

Haaa. Me kujtove te plotfuqishmin e lagjes qe dilte e kontrollonte kush i kishte kthy "atentat" (theksi tej e-ja) nga italiani.

P.S. Desha me e shkrujt  njehere corape "munafshi" sic i ka pas thone gjyshja ime rafmet paste, por nuk tingellonte si shume qytetare.

   Seriozisht i merrni ç`ka shkruar favzo?Po pse me ate "Enverin e favzos" jane perplasur burra  me peshe te ketij vendi?Ai  i theu te  gjithe dhe doline krye? Bah!

Diç do te kete patur te drejte Hasheku kur i kategorizonte mediokrit, nga dy shenja: prej mungeses se qimeve ne koke..... dhe vesheve te gjate, te  gjate.Dhe pake me te vegjel se te fevzos.

More nje pytje dhe vjen; Ky e Kac Miftari,  duan te behen te medhenj nga trajtimi i nje figure ...."te vogel , mjerane, pa peshe e vlera ", ...si  e Enverit qe sajojne apo mos u ka ra harareti i turqve, kur hapen varrin e Skenderbeut ?

   Historia e figures se  Enverit eshte 50 vite  histori Shqiperie, a lumdhenjte Ju  ! Nuk keni gjunj e  as kellqe....

qe te mos kishte asnje keqkuptim dhe te diferencohej cilesia e gjelles se gatuar me masat e uritura qe hane cfare u serviret ne pjate, ndoshta titulli shkrimit duhej te ishte: Shenime me zorret ne gryke.

. Por kjo nuk ndiehet nëpër faqe: më rrënqethës se shkruesi janë dokumentat që ai sjell, e Fevziu nuk përpiqet shumë, nuk ka ditur, a nuk ka mundur dot, të depërtojë në motivet dhe psikën djallëzore të Hoxhës

Nqftse libri ka qasje dokumentare a nuk bie ndesh kjo me kerkesen tende qe ai te bente dhe njefare psikeanalize te Hoxhes?

Po c'picke e psike djallezore ! mekanizmi i vjeter sa bota, vajisur nga sundimtaret me radhe, me pak modifikime sipas rrethanave te kohes dhe kokes te te sunduarve. Mjafton te punosh nne nje institucion shqiptar, publik ose privat dhe, ne miniature, kupton si funksionon mekanizmi.

E kam lexuar librin deri diku dhe e kam lene. Nuk me ka perlqyer stili gazetaresk dhe s'kam mesuar ndonje gje te re. Nje e mete e madhe eshte mungesa e materialit paresor. Biografite e mira duhet te kene informacion e intervista nga bashkohesit. Nuk eshte faj i Fevziut per kete, se tani mbase s'ka mbetur ndonje bashkohes. Kam patur rastin te flas vite me pare me njerez qe e kane njohur Enverin direkt dhe informacioni qe merr eshte shume me cilesor. Psh per aftesite e Enverit, i zoti i nje lokali ku mbidheshin robt ne ate kohe thoshte gjithmone, ky ka per tu bere mbreti i Shqiperise, kjo nga aftesia e gojes dhe per tu mbushur mendjen te tjereve.

Nuk e di ne ka ndonje historian atje, vec Frasherit qe eshte goxha i moshuar, dhe me cfare dreqin merren. Po nje biografi serioze e Enverit eshte e domosdoshme dhe venia ne dukje e kesaj nevoje mbase eshte dhe vlera e librit te Fevzos. 

 

Oh shoku, se ka thene pronari i lokalit qe ky do te behet mbreti eshte per tu diskutuar sa vlere ka. Pa thene qe edhe pronari i kafes te lagja keto fjale ja thote gjithe femive te vegjel smiley per Enverin, deshmite e bashkohesve e bashkmoshatareve e paraqesin si nje medioker, te paafte, dembel, deshtak. 

Erdhi lufta e triumfuan makinacionet e dhuna, prandaj doli Enveri. Biles jo vetem ai, por gjithe komunistet moren pushtetin, sepse ndodhi Lufta Dyte, perndryshe do te kishin mbetur ne periferi, te menjanuar, dyleksha injorante, pa kurrfare peshe e vlere sic ishin ne te vertete. 

Ate e thashe thjesht si shembull. E sa per dijeni nuk ishte kafe lagje, se Tirana atehere pese veta kishte, bile dhe sot po aq ka, qe kane peshe. Robt me te cilet kam folur kete bindje kishin qe ishte i zoti. Tashti s'jane me gjalle qe tu them te nderrojne mendje se keshtu thone ca te peshku.

Deshmite e tjera flasin per Enverin si studiues, student etj. qe s'kane te bejne shume me nuhatjen e tij drejt pushtetit. 

Po ato kushte ishin, luftra etj, dhe per ato do flasim. Ndryshe i thone fantapolitike, ose po te kishte halla rrota. 

Tashti ne ke qejf me sha Enverin per qejfin tat, qejfi mbi te gjitha. Po kujdes se po e hodhe lart te bie kokes. Se po te ishte Enveri aq i pa afte e deshtak, cfare i bie te jete nje populli i tere qe ndejti nen te gjysem shekulli. 

Tani s'po me vine nder mend gjithe emrat e personave qe e kane njohur nga afer Enverin edhe kane pershkruar ne ato terma. E si inatci, qe nuk harronte ja beri ta paguajne me koke. Nejse, ta kisha fjalen te perceptimi si person ne jeten normale. Pastaj ndryshojne kushtet, lufta e kshu me radhe.

Pse cfare pret, qe nje Godfather te jete Nene Tereza? Po flasim per aftesi pushteti.  

Aftesi pushteti, ambicie pushteti pa diskutim.

S'e kuptoj pse po ngjall kaq shume debat libri i Fevziut.Lidhet me figuren e Hoxhes, apo te vet Fevziut ? Madje,ky liber ,me ngjan mua,me shume beri buje se e ka shkruar Fevziu ,si person publik qe eshte dhe bindjet politike qe ai mbeshtet.

Libri i Fefziut eshte liber gazetaresk ,jo i mirefillte historik,keshtu qe ,nuk ka faj Fevziu qe njerezit i japin me shume rendesi sec duhet librit te tij. .Eshte nje kendveshtrim ndryshe,jo akademik ,jo i lodhshem per lexuesin e thjeshte ,i pershtatshem per te gjitha shtresat qe te marrin nje informacion ashtu sic thote dhe postuesi  te 'percipte 'mbi Hoxhen ,qofte dhe per dokumentet qe ai zbulon..Kush do nje studim qe permban analiza ,argumentime serioze  ,te kerkoje nje liber te shkruar nga historiane,jo gazetare.

 

Po pse bini copeza gazete tek PPu si komente per Libra atehere e nderuara Venus ? Mos cdo shumflamursh komentues ka te drejten per ta shndruar ne Liber nje Artikull gazete ? Te percipta jane dhe shkrimet ne gazeta , fjalimet e Saliut pa i redaktuar lefKOPEJA e nje sere te shkruarash si psh nga xha Saliu ne Internet ...po e ndjekim ndeshjen me KakiKardi ...dhe askush nuk foli per fatin e Kakikardise se shokut Sali as nga ndonje prures i percipte , as nga  Hundderri as nga  shoqja Boisa !

Ky them se eshte mashtrim dhe PPU nuk eshte shquar per mashtrime pervecse per Lojtare Gazmore si Meksi e nje varg nikesh pa pretenduar qe jane Libra e Personazhe Historike ! Dikur ne se ke qene e provoi dhe Lost dhe pastaj tha qe ...ishte shaka ....smiley

Kete nuk e ka bere Uturaku Fevziu akoma , qe te besojme apriorisht se cfare eshte shkruar ne ato faqe gazete qe me shaka e rekomandojne si Liber !

Pyetje serioze : duke qene se kosovaret shquhen per botime po ashtu serioze, a di njeri nese ekziston ndonje biografi per Fadil Hoxhen? ('homologu' i Enverit ne Kosove, bashkthemelues i PKSH ne 41-shin)

te gjithe e keni lexu librin ?

E pse duhet ta lexojme? Mjafton tema.

per te pa nese vertete kishte te gjitha ato gabime ortografike , mqs temuesi i meshonte aq shume , se per te tjerat fjasin specialistet smiley

E gjeta rastësisht këtë:

Ajo që bie në sy, fillimisht, është ndërtimi i brendshëm i këtij libri, (kompozicioni), që fillon me vdekjen e diktatorit, për të kaluar fill tek ngjitja e tij në majën e pushtetit, duke vijuar pastaj me tema të tjera, për t’u kthyer përsëri e për të përfunduar me vdekjen e Hoxhës. Por, mbas një leximi “me laps në dorë”, ajo që të befason më shumë, është numri jashtëzakonisht i madh i gabimeve të shtypit dhe i atyre gjuhësore: mbi njëqind e tridhjetë e tetë! Kjo flet për një punë të nxituar, “me goditje të përqendruar”, të përfunduar në “qershor-gusht 2011”, siç duket, për të kapur “Panairin e librit”, gjë që u arrit “me sukses”… Për këto gabime, të pakorrigjuara as në fundin e librit, siç veprohet zakonisht, nuk mund të qortohet vetëm korrektori, por edhe vetë autori, i cili duhej t’i kishte hedhur një shikim të fundit librit, përpara se të kalonte për shtypshkrim. Ndofta në Evropë, një libër me kaq shumë gabime, do të konsiderohej “jashtë standardit”. Por, tek ne këta janë të kalueshëm, sipas vlerësimit “Buono per Albania”.

 

Faleminderit per lidhjen.

Ne fakt ne teme po diskutohet menyra e perqasjes ndaj Veros. Dhe qe Fevzo nuk permbush ca kritere. 

Pastaj nese sugjeron qe nuk duhet te diskutohet figura e Veros, apo karikatura e Fevzos pa lexuar librin, sic  sugjeron e entuziazmuar edhe Gjembi, i bie qe asnje nuk duhet te beje poezi dashurie pa lexuar gjithe literaturen e D.Stillit. 

Dhe nje gje desha te shtoj per kete dava bestselleri. Libri per Hoxhen, po perfundon si librat e Hoxhes, qe te gjithe i kishin ne raftet me xham te bufese se kuzhines, por qe pakkush i merrte mundimin t'i shfletonte (pervec atyre qe benin Shkollen e Partise, kuptohet).

Edhe nje te fundit: Libri tjeter Bestseller eshte Kurbani, libri i birit te Kristaqit.

Cilin liber mbi Enver Hoxhen do te keshilloje, qe permbush standartet qe mendon?
Flm

30 Vjet Prane Shokut Enver! - S.Gradeci.

Kujtime per Enverin I-II  - (shume autore, Kadare, Agolli, R.Alia etj)

Komandant na mori malli - Sh. Peci.

Ose dokumentari Enveri yne.

jastekun e laga me lot

me erdhi te ulerija

ja kthema Vasilin, Zot,

ja merrmi ditet e mia

Te lutem, nuk jemi mbledhur per t'u tallur ketu. Ta kemi bere disa here verejtje qe ke mungese te theksuar serioziteti. Merr shembull nga shoket.

Dmth per ty nuk ka asnje. Ok. Pra ne mungese te alternativave, krahasuar me keto 4 librat me siper, Enver Hoxha i Fevziut mbetet me i miri. Jo me perfekti, por ne raport me tjeret me i miri.

kete (deri diku...)

Po keta Zviceranet Gjermanike me Sch Schmitt Schreiber Schneider sikur s'jane te besueshem. smiley

ky eshte liber i mire ! e kam lexu ne vitin e larget 94!

Ok, Flm, por frengjisht se...

Fol o Kavo!!!

Po digjet populli te zbuloje te vertetat mbi Enverin. Anakronike gjithsesi... keta tani duhet te ishin duke lexuar "Si u formua PD-ja", "Kujtimet e SRB", " Me Milloshevicin" etj bestsellera te ardhshem.

Harrove kete.

Duke ju kthyer seriozitetit: dmth nuk i lejohet popullit te lexoje ndonje gje per shokun Enver? Me siguri ngaqe ende s'ka lindur ai bir nene te shkruaje e analizoje figuren e shokut Enver? What else am I missing?

Po ate e ka shkruar Farija. 

Jo jo, populli duhet te lexoje sa me shume, bile edhe pacavuret e Fevziut nese ka kohe per te vrare.

E di se kush e ka shkruar. Prandaj e solla si simbol i majes se letersise biografike Shqiptare te ketyre 20 viteve te fundit.

E di cfare do me pelqente mua personalisht? Qe librit te Fevziut apo te kujtdo tjeter, dikush qe s'eshte dakort, t'i pergjigjet me shkrim/liber me fakte per te rrezuar ato cfare thote Fevziu. Jo ne menyre te percipte.

Puna eshte se nje te marri me Para nuk mund ti pergjigjesh me marrina pa para ! Te marret kane alucinacione si Sindroma e Stokholmit se Uturak Fevziu ka bere Liber ! Kape marrina ..pse dhe per sh.Enver smiley dhe mund te besh nje Liber !

Ju jeni fendur Plotesisht dhe jo pjese pjese .Ju jeni produkt i nje KOHE Dembelsh Parazite qe rroni vetem ne saje te lemoshave qe u hedh po nje i Fendur e i Marre  , qe pasi u vodhi cfare kishit Krijuar per 50 vjet i shiti per skrap  e u be Mlioner si Familje ( me dollare )  u ngop me @oqelleqe te te dhjerave te tij ne Uturake te Markes Fevziu .

Kam dash te them per meshirmadhin jeni Ftohur !

E o Pf si e the ate ..dil per ndonje Getsha smiley Po ku mbarojne keta mre !!!!!!

Ju jeni produkt i nje KOHE Dembelsh Parazite qe rroni vetem ne saje te lemoshave

Mos na dali e kunderta, qe jeni juve qe jetoni ne Ameriken kapitaliste imperialiste gjakpirese me ndihmat e shtetit qe furnizohet prej taksave qe me mbahen mua e shume te tjereve.

Eh sa kerkon dhe ti de.  Neve na mjafton qe njohim Fevzon nga Opinioni dhe librin e tij e bejme fertele vetem me kete njohje.

Librat jane libra dhe mendoj qe duhen lexuar ..Une e kam lexuar  dhe me sinqeritet jo vetem qe nuk ka asnje gje qe nuk e ka pas thene vete Enveri, por ka nje diabolizem te nje manjaku depresiv qe jane te pranishem ne zhurmerine e kohes si dosat e Oruellit . Eshte komplet ne stilin e Gazetes Rilindja si Skupe me shembullin u Mbars Mali polli nje Mi ....percartje analizash qe te ngjajne me ato te Robert Papes ( spiun 80 leksh KY ) kur hapte deren dhe thoshte me tone teatrale ..Dhe ja dera nga vrasesi hyri ...( per vet vrasjen e M.Shehut , me dilemen "e vrane apo u vetvra " ) njesoj si ky ...nuk i dihet smiley

Uturaku Fevziu le te shkruaje e botoje Fletore por per Cfare ?

Nje nga tezat me injorante qe Mbledhjen e Themelimit e bene Jugosllavet dhe Enveri qe rastesisht????

Po mire pse pranoi K.Tashko me shoke ta benin Jugosllavet , kur Enveri qe rastesisht ? Gjithe ata Komuniste Shkodran te cilet futen dhe Komunizmin , gjithe ajo Inteligjence Korcare , gjithe ata trima Vlonjate etj etj pse e lejuan .Dhe behet fjale ne ate KOHE ? Qe ketu ze fill mpleksa e Lemshit te injorances se interpetimeve Uturakoror-Fevzor ..

Thjesht do thoja edhe shoket antikomuniste te jene pak me te qarte kur Formohen Parti Demokratike sepse qe te njihesh si e Tille ose te pranohesh ne organizma te tilla nuk mund te ekzistoje pa qene rastesisht nje Shoku Sali smiley E permend se nje rob si Hundderri duhet te kete minimalen e Inteligjences per te nxjerre nje perfundim te pakten te Prekshem Sot .

Thjesht nje surrogato Politike , nje porosi per ca mijra dollare dhe sigurimin e nje mbeshtetje ne "maja " te Larta te Injorances Politike  te Shqiperise se Kohes. Fevziu ja arriti te fitoj Para . Per kete i Lumte!

Per Enverin mund te them vetem...

Shpresoj qe zjarret e ferrit te jene me te nxehta se c'pershkruhen neper libra...

/kush ka nerva ti kushtoje me teper vemendje se kaq

//kemi birin e Enverit ne pushtet qe po zgjat aq sa ati

Po deshet te lexoni nje liber shume interesant ku flet pak per Enverin eshte "Rete dhe Guret" i Petro Markos. Aty ne romanin auto-biografik permendet se si Enver gangsteri manipuloi vehten ne krye te komunisteve kur ishte nje oportunist i vogel. Qe aty dukej karakteri i tij i zi...

Nuk ka nevoje te lexoj romane te tera per te

/Petro Marko duhet shpallur hero kombetar. Hemingway i Shqiperise!!!

P.marko ne ate librin qe ti permend, e ke parasysh cfare deshije sjell:qe  e gjithe ajka  ebabakareve te kombit (tm oidris) hanin ne grazhdin e italianit dhe beogradit.merrnin pensione...dmth emrin vurja vete ti.Kjo eshte deshmija me e vyer e atij libri, nder te tjera.qe te tregon se perse komunistet me qemalin dhe enverin (ky ishte nje loser, e) dolen ne krye te situates ndersa babakaret e kombit luanin ne kafe kursal dhe pinin kumel.

Sot librat apo filmat vleresohen nga kopjet qe jane shitur apo nga numuri i shikuesve.

Suksesi i librit mbi Enverin,qe ju djeg te majteve ne PPU,nuk eshte se po kritikohet Enveri apo  qe eshte redaktuar keq.

Inati i te majteve eshte se kete liber e kane lexuar brezi i ri,qe nuk kane jetuar nen kasapanen-kafaz alla Enver Hoxha dhe do te ndikoje ne formimin e ketij brezi,sic kane ndikuar tek brezi yne librat e Kadarese.

Suksesi i librit dhe djegiet publike te tij,thjesht i kane shtuar numurin e lexuesve te tij nga brezi i ri.

Edhe une per vete se kam lexuar librin dhe ndoshta skam per ta lexuar.Skam nevoje ta lexoj se e kam pare vete kohen e qoftelargut.

ti ske nevoj ta lexosh.edhe po e lexove ti nuk e ndryshon dot mentalitetin bardh e zi. 

Edhe gjyste vulaj ka video me mbi nje milion shikues ne youtube ndersa redon makashi as 1000 nuk arrin. Ky eshte poplli jot acdc perfaqesuesi me i sakte i te cilit je ti. 

Ky eshte mallkim Prifti ne Kishe ose fatma Hoxhe ne xhami . Po ketu nuk po flisnim as per Kuran as per Bibel . Ka pas kater Miljone qe i kendonin dhe uronin   març nga ditet tona , kur jetonte , pa af - ofet e fytyrë grijve të sotëm . Për këtë ishte prurja .Ndersa me pralla personale , prifterijsh e Hoxhallaresh e ke shume mire !

Po  kush i shtyn nje pjesë në Grahamat e fundit të të " birit " plotësisht të degraduar mendërisht  për të parë në se kanë të njëjtat shije si Ai - Sali Babsqap Vucidolli  për kocka të vdekurish ! Kësaj si i bëhet !!!!! Fundja dhe Pse bëhet smiley

...

ost sioct:Comment" about="/comment/704568#comment-704568">USTirona-4ever - 11 Qershor 2013 - 15:20

Ate e thashe thjesht si shembull. E sa per dijeni nuk ishte kafe lagje, se Tirana atehere pese veta kishte, bile dhe sot po aq ka, qe kane peshe. Robt me te cilet kam folur kete bindje kishin qe ishte i zoti. Tashti s'jane me gjalle qe tu them te nderrojne mendje se keshtu thone ca te peshku.

Deshmite e tjera flasin per Enverin si studiues, student etj. qe s'kane te bejne shume me nuhatjen

...

 

Po te pyesesh korcaret qe e kane njohur,thone qe ka qene i pazoti.

Varet nga sistemi i referimit.
Tiranasit atehere visheshin me citjane dhe cdo njeri i veshur alla frenga ju dukej si Mesia.

Korca ishte ndryshe,prandaj dhe Enveri nuk e duroi dot dhe iku.Se nuk ishte i pari i fshatit ne Korce.

Dhe u hakmorr me menyren e tij ndaj Korces.Duke i vrare tere ajken,pasi i njihte vete dhe skish nevoje per shume informacion,duke e izoluar ne maksimum dhe duke e cuar nga qyteti i pare i Shqiperise ne 1939 ne qytetin e 7-te ne 1985-en dhe si rezultat Korca qe nxirrte ajken e Shqiperise tani nxjerr vetem Idriza me shumice.

Ashtu eshte Enveri iku nga Korca dhe nga inati e morri me vehte kryeqytetin ne Tirane. 

I pazoti per cfare? 

Ne Tirane ishte i pari i fshatit dhe e degjonin me endje.

Ne Korca ka qene njeri i rendomet,nje profesor i jashtem ne Lice.

Nuk ishte oridiner por nuk futej fare tek ajka e qytetit.

Po nje Pariz te vockel kishte, s'beheshin dot dy. Dhe gjithe paria e Shqiperise aty ishte mbledhur, prandaj dhe Enveri iku. 

 

Po te pyesesh korcaret qe e kane njohur,thone qe ka qene i pazoti.smiley

Ti nuk duhet te jesh nga Korca ose nuk e di origjinen tende mire ! Te pakten per seks ka qene i ZOTI !

Dhe rrofte Ruzhdia si cfryrese Tollombacesh smiley

Me ka thene dikush qe kur Enveri ishte ne Korce,i kane hedhur nje kove me uje ne koke sepse po ngacmonte nje vajze. Do kete qene Donzhuan i madh qelbesira smiley

ti do kesh nai tollumbace te enverit si suvenir ke bufeja qe e di kaq mire shoku Drizi smiley

Hoxha politikan kalibri.Notoi ne rryma aspak te favorvshme per te,pa kurrefare takati,dhe ja doli me mbijetu, per vete dhe venin e vet.Pike!

Pjeter bravosmiley edhe sali berisha per veten e vet shume mire eshte tu jetu,ku eshte problemi!

Xheni,

Nuk thashe qe ka jetu,por mbijetu,dhe e pata llafne politikisht.smiley

 smiley pikerisht Pjeter,edhe une tek mbijetesa e kisha llafne,sikur e pati njeçike çmimin shume te larte apo jo?smiley

normal,pa cmim s'behej ajo pune.per t'bere shtet,dhe mbi te gjitha per te bere shqiptaret, qe jetonin si barbare ne shekullin20, te silleshin si qytetare europian, (i'a arrite edhe me mirditoret,madje) duhej te paguhej nje kosto,kosto qe shkoi me shume ne favor te Shqiperise se EH-se,per mendimin tim.

si qytetarë??? ku bre qytetarët??? ku janë sot qytetarët që i boni njerëz të kulturum???

Jane posi.97ta nuk do te kishte dal dere dhe sot, po te mos trashigoje qytetaret qe te la Enver Hoxha.Me brezin e 90es e ktej, do ishe etiopi ose nigeri ne mes te europes,sot e ksaj dite,t'a kesh prej meje kte.

Pjeter, një shoqeri e kulturua dhe qytetëruar do i kishte thënë Ndal me kohë jo vetëm 97, Gërdecit, 21 Janarit, e shumë si këto. Një qytetar me mëndje nuk voton këta maskarenj që e kanë kthyer në hajni gjithë vendin, që kanë përçarë shqipërinë dhe i kanë futur spicat njeri-tjetrit. Ne sillemi si tribalë dhe primitivë. Ku ndodhemi sot është si rrjedhojë e mos patjes së qytetarisë!

 Pjeter kjo eshte e diskutushme dhe relative,mendoj se e mira duket mbas vdekjes,kur ne nje shtepi vdes babai,te gjthe qajne per pak kohe,por kur ai e le familjen ne baza te konsoliduara mire,e mira vazhdon,panvaresisht se jeta ndryshon",buon sangue non mente" 

Dhe jeta jonë vazhdoi si mos më keq, sepse babai ishte nje baba i dhunshëm, një baba diktator, një baba monster që hante fëmijët e tij. 

smiley lirika a thua jemi vetem ne te dyja ketu qe e mendojme keshtu ,nuk e di ku kane jetuar peshqit,kane qene ne mergim me kohe si duketsmiley

o xhen e dashur, sikur shqiptarët të ngriheshin mbi bëmat e prindërve të tyre dhe të gjyshërve të tyre dhe të vlerësonin me gjakftohtësi sesi u bënë punët për aq vite me radhë, mbase do kishim një grimë shprese për ndryshim. jemi shumë larg sepse siç e shikon ata që dje shfrytëzuan kanë dalë sot e kanë hedhur supeve mantelin e "demokracisë" dhe kanë surrat të trishtuar kur flasin për historinë dhe krimet që ata vetë kanë bërë. Nga ana tjetër kemi ata që e adhurojnë atë sistem dhe shajnë këtë që është në krye të "demokracisë dhe harrojnë që është e njëjta dorë. Jemi në një "vicious circle" dhe kjo punë s'ka për të mbaruar asiherë deri në momentin që të këputet zinxhiri. 

smiley ishte rrene  e dashur ,ishte rrene! kujtuam sa ja hodhem pa gjak,por ja ku jemi,mgjt me e mira do behet,kur te shof te ulur ne nje tavoline djalin e komunistit me djalin e te persekutuarit,ateher do kem njeçike shprese se do jete formuar nje mendesi e re,perndryshe lufte klasash do kemi gjite jeten!

xhen, po janë ulur edhe dje, e po ulen edhe sot në tavolinë. Kjo s'ka privuar bashkëjetësen, por problemi qëndron tej. Kur të ndërgjegjësohen shqiptarët për gjëmën që i'u bë atyre si njerëz dhe si komb, atëhere s'do kemi (mbase) luftë klasas dhe ndasi të tilla. 

Kjo qe thu ti asht kollaj me e arsyetu.Veni maroj,ai qe ne krye,ai e pat fajin.Dhe une me qan ne rregull me ty,belulin dhe opinionit, i kam aq gram qe te pershtatem ty,belulit dhe opinionit.

Shiko,opinioni dermues ktu ku jam,(qe dhe une i bashkangjitem ndonjehere)eshte se EHja na ku vu kamen dhe na ka shtyp.

Shife,kam shku me ba shkollen ne fshat te gjyshja.Mesuesin e kisha nga Vlora.Po t'mos kisha gjyshen edhe une do e quja internim, po t'me conin me detyrim ne fshatin tim.E kam then dhe nje here tjeter ketu ne peshk,noten qe kam marre atje me kete mesuesin nga Vlora,them se do e ruja dhe te Sami Frashri (ne rreshen kur u ktheva e tejkalova)e pra ate e kishin sjelle me detyrim nga Vlora,me detyrim,per te mesu femijet ne fshatrat e Mirdites.

Me thuj ti mu,a ka shprhje te dashurise me te madhe se kaq, per nje komunitet te caktuar,sa kjo perpjekja per t'i hap mendjen,ketyre njerezve?A ka shprehje me humaniste se kaq, te nje regjimi, po e quaj sic do ti,se ky shembull qe te permenda?

Jepi Enverit çfarë i përket Enverit. Jam e hapur dhe arrij të kuptoj që jo çdo gjë ka qënë e zezë skëterrë në atë sistem, por përfundimtarja është shumë herë më negative sesa pozitive. Përsëris, ne jemi në këtë derexhe dhe në pikë të hallit për shkak të mënyrës sesi ai operoi në kohën që ishte në pushtet, dhe solli bjerrjen shpirtërore dhe nuk e bëri njeriun qytetar, por e zhvati atë nga vlerat që njeriu kishte në vetvete. Sot, ne shohim njërez të babëzitur, që vrasin e dhunojnë pa ju dredhur qerpiku. Këta janë trashigmtarët që sundojnë me të njëjtën forcë e dhunë sic edhe u sundua dje. 

Po ore ,dakort jam dhe une.Une po te them dhe po gjykoj ne kohen dhe hapsiren qe ai jetoi.Komunizmen qe ai perqfoi,e perqafoi gjysma e e europes ,dhe kur ai e perqfoi, ishte ideja me perparimtare qe qarkullonte ne europe.Komunizmi rezultou si rezultoi,po dhe atij s'iu ofru naj alternative tjeter.Doli prej traktit ai,a te kujtohet,a ja shtrini dorem njeri sic bane me titon?Reprezaljet qe bani fill mas luftes e qe jane krim te verteta e te renda,i bane dhe shtetet qe sot jane demokratike.Mbas rrebesheve te medha, te perlan vorbulla,s'ke ca me i ba.Krimet e mevonshme e perfshine bashke me zellin e pushtetit.Gjithsesi,ai ia doli,ia doli me disiplinu nje turme te hallakatme,dhe e bani me jetu me rregulla e ne menyre civile.Ky asht menimi im.Pike!

nuk e ke keq smiley,vlente vetem per tiranen dhe per qetesine e bllokut,

Nuk përqafoi komunizmën por diktaturën puro! Po, edhe vëndet e tjera e përqafuan këtë ideologji por asnjë nga ish vëndet e bllokut komunist nuk pësoi atë që pësuan shqiptarët! Dhe, nuk më duket krenari të torturosh një popull e ta vdesësh për bukë, e ta ç'njerëzosh e ta kthesh në shtazë. Këtë gjë kam parë e dëgjuar prej vitesh tashmë. Krenari dylekshe sesi një monstër arriti majat e suksesit vetjak duke shtypur e dhunuar barbarisht popullin e tij. Ku eshtë vlera këtu??? S'e kuptoj pse i bëjmë temenara të keqes dhe e përqafojmë atë si diçka të vyer e që u dashka vlerësuar? Pse?? Kur të shkëputemi nga kjo mëndësi e varfër dylekshe mbase bëjmë prokopi. 

Lirikeshqipnie,je t'u i kundru gjanat, prej amerikes se dites sodit. smiley

Majr. smiley

Prandaj duhen studime serioze mbi Enverin. Si u formua, si evoloi, sa ndikuan rrethanat, sa etja e tij per pushtet. Cfare gjerash i beri thjesht per te mbajtur pushtetin e cfare thjesht prej perversitetit. Monstra do njohur mire dhe qe te mos perseritet me. 

Psh nga nje biografi te Hitlerit del qe rrenjet e racismit te tij i kishte ngulitur mesuesi i tij i gjeografise qe kalama. 

monstra eshte perseritur dhe me keq se makiaveli.

Gjithsesi,ai ia doli,ia doli me disiplinu nje turme te hallakatme,dhe e bani me jetu me rregulla e ne menyre civile.Ky asht menimi im.Pike!

po pse turme e hallakatme??  ne kohen e Zogut, a nuk mendon se kishte filluar disiplinimi i turmes?  bile pa qene nevoja te terrorizonte popullin ne ate far feje..

prezenca e hartmanise ne popull eshte e pamohueshme!!!

Mire mo,ja po ta pranoj kte te Zogut,megjithse territori qe qeveriste Zogu, ishte ndoca me i madh se i Princ Vidit, dhe ku e ku me i vogel se i Hoxhes ne 57en, te themi.

Shiko, ti shtoj dhe une dicka. Mos shkoni nga Zogu->Vidi e direkte tek Enveri, se harruat elementin me te rendesishem brenda , LANCI-in, i cili ka luajtur nje rol paresor qe popullata te "ri-edukohej/ disiplinohet" ( sipas termit qe i vardiset debati).

po jo mo... nuk eshte  se  doja  ti hyja krahasimit Zogu vs Hoxha..   por doja te theksoja qe konstatimi jot, bile me PIKE te madhesmiley,  eshte gabim!

 

dhe meqe ra fjala, nuk e di sa ''me i madh''' ishte territori qe qeverisi Hoxha,  por di mire ama qe qeverisi  nje territor te izoluar.. bicim burgusmiley    e kur dolem nga  ky ''bicim burgu''  pastaj...  nene nene, ajo po  qe ishte turme e hallakatme  dhe e pashprese.. katandisje!!

Belul, mos ia fut si kau peles.

Zogu e humbi perkrahjen ne Veri sepse tentoi te carmatoste veriun. Dhe ka bere perpjekje jo pak te dhunshme per ta carmatosur. Deshtoi.

Me sa di une, ka nisur edhe nje "delegacion" ushtarak andej nga jugu me te njejtin mision, por le te themi qe "delegacioni" erdhi per lesh....e shkoi per lesh.

o Kavir.. po spo thote njeri qe ishte  ''xhehnet mor xhehnet''  ne kohen e Zogut.  gjithsesi, me  gjithe veshtiresite , sikur hodhi konturet e shtetit me rregulla , le te themi. aty ketu deshtonte, atu ketu kishte sukses.. gjithsesi  ishte ne rruge te mire..  kujdes!!  gjithmone duhet kujtuar se c'Shqiperi  copa copa mori ne dorezim.. dmth, qe te jemi te sinqerte, nuk  kishte  Shqiperi....

Jo, jo, e kisha tek perdorimi i dhunes une. Ndryshimi mes Zogut dhe Veros ishte vetem perfundimi. Zogu deshtoi, Enveri pati sukses. Zogu pa miratimin e Kulles se Oroshit e bajraktareve ne pergjithesi nuk e sundonte dot Veriun (me perjashtim te Matit kuptohet). 

Ore ju te dy( KAvir and Belul ),smiley me vertet s'ju duket e rendesishme te permendim, qe populli sapo kishte dal nga nje lufte gjitheperfshirese e s'kishte nge me te cante dru, si element te rendesishem per disiplinimin e tyre? Me vjen keq qe meritat ja atribuonin njerit apo tjetrit lider , ne kete rast Zogut me Enveri. E aq me keq qe beni krahasime ndermjet tyre ne kete aspekt.

Tallesh ti???? Ti kujton se ai malesori apo ai labi ishin te lodhur nga armet??? 

O shoqe, gjysma e Laberise u bene oficera pas clirimit vetem qe te vinin verdalle me kobure ne brez, ti thua "u lodhen". Hajde mendje hajde. smiley

Mos me kaq shume pikepyetje se jane heshta per armikunsmiley

Fjala " gjitheperfshirese "nuk ishte e rastesishme ne komentin me lart. Me luften u shkartis popullata, e shqiptaret u njohen me vetveten. Qofsha gabuar por per here te pare rrezik nje lab po njihej me nje verior e anasjelltas. Ne kohe te Zogut secili ishte ne kotecin e vet dhe ne shtetin e vet. Ndaj dhe presionin per ti rezistuar ndryshimeve ishte me i madh.  Kjo qe them s'perjashton ate qe thua ti. Por duke shtuar qe kemi dhe nje pjese tjeter te popullates ,qe filluan te dorezonin gjelat vullnetarisht.  Pas luftes me shume se me dhune , u luajt me nje element te mrekullueshem psikologjik( morali, ideali, etj), dhe ky element funksionoj vetem sepse periudha post-lufte e gatiti mire popullaten per kesi gjerash.

Kavo,  suksesi i Veros ishte se izoloi vendin hermetikisht.. 100% kontroll, asnje nuk hynte, asnje nuk dilte!  dhe kjo e shoqeruar me dhune dhe terror!   

mendoj  gjithashtu qe Veroja pati fat qe  periudhen qe qeverisi nuk pati nje lufte  Boterore/Evropiane si LB1 dhe LB2.

Ja shiko Korene e Veriut. Megjithse ishte dhe "fati" i blokut lindor. Se dhe kur u prishen, qeseja shkonte e vinte. Do ishte kuriozitet c'do te bente Vero, do e leshonde si Ramizi, apo lere se s'dua as ta mendoj. 

si shume te trasha i can drute o Belul smiley po Zogu , pa terror, me pende zogu, me kondak dyfeku xhandaresh dhe tek shate penxheret e te shkonin na... shtate.Enveri diktator, pa dyshim, vrasje, internime, burgime, pa diskutim por nuk mbahet me terror 50 vjet.Nga injoranca e qiti ne drite nje popull e prape ajo diktature ishte e parape ai diktator mbet.Nuk ishte i ndercem, nuk them.E ta qisesh nje popull nga anarkia e i njoranca dhe te mbash rregull, nuk e ben dot me dajak or daje. Ne fillim ishte mileti qe mbajti Enverin mbi shpine , e ngjalli, e majmi  epastaj ishte Enveri qe i hipi mbi shpine miletit, e dobesoi, e varferoi, e leqendisi deri ne ate derxhe sa iku nga syte kembet e kembet neper bote i gjezdisi.e zotrote eke lecitur historine e atij vendi ku jeton? pa pyet pak, si e bene shtetin e kur e bene, he vedha.

oui, Arturo ui..smiley

po vet  mor po thua qe katandisi popullin te ikte nga syte kembet.. a nuk ju prezantuam botes ne si te nderkryer.. si injorante??   po si thua ti pastaj qe na qiti nga injornaca??

e thashe me siper.. nuk kisha per qellim te vendosja Zogu vs Hoxha... gjithsesi,  me ben pershtypje dicka:  dhuna e Enverit, izolimi qe i beri popullit,  justifikohet  dhe bile si e domosdoshme.. ndersa dhuna e Zogut eshte e patolerueshme..smiley   dhe te mendosh,  ky nuk e izoloi popullin, dhe kishte njefaresoj pluralizmi  politik, te pakten..

ouu mesje? ku mesove shkrim e kendim ti, aty ne migracion? Ndonje diplome nga UT ke ne xhep apo e ke gris se ishte UT e.h-es. nuk po mohoj as diktaturen, as izolimin. se ky muhabet eshte tjerr goxha ktu dhe arritjet nuk justifikojne terrorin .Por ama as terrori, diktatura i r ruan bishtin, nuk injoron dot arritjet nen te e permes saj. Nuk rruhet me brisk xhilet/Fevziu Historia, lum miku, nuk qethet tulle e te lihen vetem  telat   me gjemba, pushkatimet, etj. jo per ta levduar por per ta pare historine ne kompleks.ishte nje flame qe i ra ne koke gati gjysmes se botes.Po ku Hungaria e Hasburgeve dhe Cekia e ku Albania e pishes, kanilit, kercurit nen koke dhe analfabetizmit.Ah, intelektualet e kohes, lulet e vilajetit qe ndrinin me sqimen e tyre ne sfondin e injorances masive.Ke kafe madhe, me frak dhe mustak. lene lene.

Patjeter arturo smiley Katundarit, analfabetit qe e solli nga Zona I Operative ne qytet, ne poste drejtuese, brenda shtepise te qytetarit tregtar te sekuestruar ishte arritje. Per ate qytetarin kulak pasi e ropi, edhe e degdisi ne internim ishte humbje. Ne pergjithesi, mund te quhet arritje perderisa kategoria e pare ishin me te shumte se e dyta. 

Pjeter, te kam lexuar shpesh dhe mendimi yt te imponon respekt.
Pershendetje Pjeter.

Me thuj ti mu,a ka shprhje te dashurise me te madhe se kaq, per nje komunitet te caktuar,sa kjo perpjekja per t'i hap mendjen,ketyre njerezve?A ka shprehje me humaniste se kaq, te nje regjimi, po e quaj sic do ti,se ky shembull qe te permenda?

Kjo eshte kontradikta per te cilen nuk merremi vesh.e pare nga aspekti yt ishte gje humanitare .solli nje mesues te mire ne nje fshat te thelle te mirdites per te mesuar ty dhe njohurite qe ai te dha te ndihmuan te behesh dicka ne jete.nga aspekti i mesuesit prej vlore dhe mijera djemve e vajzave te reja qe emroheshin ne zona te thella jo vetem te veriut por edhe te jugut se dhe ato nuk ishin me mire.atyre nuk u merreshin parasysh rrethanat familjare nese kishin ndonje prind te semure a dicka e tille.nese kishin hobi ,intersa,  ndjenja e e pasione te tjera.kush kishte fat apo mik ia hidhte me 2-3 vjet  shumica iu ikte rinia duke u rropatur fshatrave , duke udhetuar me makina te rastit , te pashtepi , paveshur ,te paushqyer .pastaj kur i tekej komitetit pasi rinia iu kishte ti transferonte ne qytet fillonte nje adhap tjeter strehimi e sistemimi.po keshtu edhe zanatet e tjera.pra ishte sistem ne te cilin per individin behej ne nje fare mase i jepej arsim por pastaj trajtohej thjesht si numer kur dilte ne jete me asnje lloj respekti per jeten e tij personale.

Pjeter, krahasimi nuk behet vetem me veten, por edhe me tjeret. Nqs ti dhe komshia niseni nga 0, ti arrin 20 dhe komshia arrin 40, ty te duket qe ke fituar 20, por e verteta eshte qe ke humbur 20 (diferenca me komshine qe ka arritur 40) Potenciali i i humbur eshte minus, shiko fotot e eksodit 90 e krahasoje me vendet e tjera afer.

Po te marrim parasysh vetem nje fakt shume te thjeshte,se jugosllavia kishte hekurudhen deri ne kosove dhe ne asnje santim,bie argumenti yt, qe ne niseshim ne te njetin start me fqinjet

Po e merr ne kuptimin e gabuar. Diferenca ne rezultat eshte evidente ne sistemet e ndryshme. Si komunizmi, si demokracia pas luftes kane sjelle permiresime nejeten e njerezve, por diferencat jane kolosale. Nese do te marresh nje dallim, shiko Korea e Veriut e Korea e Jugut. I njejti popull, e njejta kulture, e njejta histori, vetem se ne nje moment u ndane rruget. Tek njeri vuajne per buke, tek tjetri prodhojne Galaxy S4. Pa llogarit krimet, shtypjen e lirise (ceshtja morale) duhen pare rezultatet perfundimtare me objektivitet. Duhet ftohtesi, njohuri, kulture e pergjithshme, mungese paragjykimesh.

po ca thua   o Pjeter, je ne vete???  

  per veten e vet doje te thoje.. sepse ndofta e filloi me ide dhe qellime te mira.. por nga nje moment i caktuar  u  kthye ne uzurpator   qe morri popullin e tij peng.   bile per kete qellim   nuk kurseu as shoket e tij te ngushte...  pikerisht ata qe ndihmuan ne kohera  me te veshtira per te.

Belul,i shef ceket ca gjana,per tu thellu, duhet te lexosh ma shume dhe ma me vemenje idrizin.Nuk ke faj,ke ngel mas VQse e s'te del vak.(vak-kohe,belul,se druj s'e kupton smiley )

 

Belulit mos i fol mirditorce, por foli me batuta filmash.

Po thellohu mor evlat, thellohu...thellohu! (kur notoja njehere ne Canakala....)

 Hoxha politikan kalibri.Notoi ne rryma aspak te favorvshme per te,pa kurrefare takati,dhe ja doli me mbijetu, per vete dhe venin e vet.Pike!

Oh Pjeter , gati me vjen keq qe e lexoj nga ty kete . Konsiderata per idete e tua ka qene maksimale deri ne kete moment.

Po cfare rryma aspak te favorshme ka notuar Hoxha? Kjo s'eshte aspak e vertete.Perkundrazi s'kishte kohe me te pershtatshme per instalimin e nje sistemi totalitar ku rruga drejte pushtetit per nje individ ambicioz si diktatori yne, ishte e shtruar me gjethe dafinash. Veshtire se mund te kishte te njejtin fat sikur te kishte lindur ne Ameriken e po te njejtes kohe. sigurisht ne shpesh harrojme qe eventet ne Shqiperi jane thjeshte rezultante te ndryshimeve qe ndodhin jashte dhe pavaresisht realitetit shqiptar. Veshtire se ky komb mund te jete ndonjehere inisiato i dickaje, madje edhe i lirise se vet, apo instalues i nje regjimi cfaredo...

Po kush ishin rrymnat qe e favorizonin moj t'u befsha!As lindja qe i perkiste s'e deshi asnjehere,po e pa si prene e vet.Ai xhongloi nga nje shtet ne tjetrin sa per pushtetin e vet,sa per sovranitetin e shtetit te vet-dhe kjo eshte POLITIKA e dashur.Me armet qe disponon amerika e rusia,me takatin e frances dhe anglise,te baj politike dhe une.

Ne fakt, s'eshte nevoja ta them une Pjeter, se ti e di me mire, fryrjen alla " rreziku nga jashte" qe trumbetohej gjithmone, pas prishjes me lindjes dhe fillimit te izolimit. Por e verteta ishte me e thjesht, ASNJERIT si rruhej shume per nje vend te vogel si Shqiperia, e jo me te merrnin mundimin te minon pushtetin e Hoxhes-S'ka dal ndonje dokument per perpjekje serioze te hedhjes nga pushteti te Hoxhes, pas prishjes me Kinen,apo dhe tentative per vrasje, sic mund ti kene dal Kastro psh. Kete e verteton me mire fakti qe jo vetem ndejti e pleqeroi sa i deshi qejfi, por dhe sistemi ne Shqiperi u shperbe si rezultat i nje vale te prishjeve te sistemeve komuniste. 

Po ne te dy e bejme nje gabim qe s'flasim si duhet me faza, per sistemin ne fjale. Pasi mendimi im eshte qe faza 1( pas LANC) ishte rrehatlliku me i madh per te bere ate qe u be. E keshtu me rradhe...

Ne fakt ne fazen e pare Veros mund t'i ikte koka ne sater. Sipas vete historise se partise jane nje seri pleniumesh qe Koci Xoxe merr revansh te madh. Dhe ne fund pak a shume forcat ishin 50/50. 

Perkundrazi, ishin fazat e tjera ato ku rehatlliku ishte i madh. (edhe ketu ne dukje, me shume se nen rrogoz)

Pare nga ky kendveshtrim ta jap nje fare te drejte. Pak a shume dihej,qe ngritja e Enverit ne fazen 1 ishte rezultat i nje fati te paster, duke perfituar nga rasti i hallakatjes se lidereve te post-luftes se asaj kohe, por dhe pershkak te aktivizimit te madh te tyre ne evente. Dihet qe kush eshte me aktiv eshte gjithmone person i sulmuar, dhe aspak subjekt konsensusi.Ndaj figura e vaket e Enverit ishte nje rastesi fatlume ,per te zgjidhur ambicjet e nje grupi liderash qe (if) mund te conin ne nje katrahure te mundshme per pushtet.

Deri diku e mirekuptoj pjetermustakuqi. Ka patur zona ne Shqiperi te zhytur gjakmarrje, me 40 te vrare per fis dhe per nje te ngujuar, komunizmi ka qene çlirim.

jo mo,s'ka lidhje vetem me gjakmarrjen,po me jetuarit ne kuptimin me te gjere te fjales,ne prezantimin e nje bote qe ishte me madhe,shume me e madhe se katuni, qe ishte e gjithe bota qe njihnin,dhe me rregullat e saj.

Jo shiko, gjakmarrja e thashe vetem si nje aspekt. Edhe njehere, ne disa zona te Shqiperise qe ishin akoma mesjete, komunizmi solli progres. E kuptoj.

Jo mi shioqja Ruzhdie ..thone qe i ka pas qejf Tollombacet . Me te thanme i kemi Ca i ka plase edhe nga Nahija e Labinotit .Nuk i linte te fryra  smiley

Po na e kishnim per Dicitura jo Karikatura smiley

reklama falas per libra koti, harxhim kohe, sidomos pacavure fevziu. sorry, nuk rrisha dot pa e thene. fatkeqesisht ne botim te 4t dhe njerezia akoma e blen. ky eshte niveli i te lexuarit dhe kerkeses. trute e gomarit hedh njeri dhe vazhdon tallavaja.

e pyti kadarene fevzo: a gjetet ndonje te re ne librin tim?

plot, i tha kadareja. smiley

c'mendim ke per librin? vazhdoi fevzo.

great, i tha ismaili.

opssss ja paska lli  smiley

smileysmiley 

Mire eshte e kuptueshme sepse fundja Kadare e ka takuar Diktatorin vetem njehere rastesisht ne korridorin e K.Q. Vetem nje shtrengim (i sforcuar, i detyruar, pune e mallkuar) duarsh dhe aq.

Kurse Blendi ka shfletuar arkiva qe Kadare as i imagjinon dot. Jo se nuk donte, po kush e linte Kadarene atehere.

drejt Verilindjes... drejt Verilindjes...

amon mer na hudh naj pjes nga poema. une jom per kte artin me xixa e kumbime, nuk i honeps dot ato qetimet e lasgushit apo kronin e koliqit dhe te camajt. mirpo majakovsk-mavriu (tm pjer) shkrun ne gjuhen e dushmenit. kto poemat bubullimse per partine dhe enverin nuk i gjen dot neper internet po s'i pat perkthy n'anglisht zotni elsie. kshu qe kom perfundu si adikti i duhonit kur i marojn cigaret ne 1 te notes ne nje lokalitet te humbur te trapezundit. bej sevap... ndonje Zim te Zi a ku di une. do t'shperblehesh sa te clirohet shqiperia.

Në shtëpinë e Enver Hoxhës, ku ne u gjendëm, një njeri i jashtëm, i rënë aty nga një botë tjetër, që nuk e dinte se ç’ishin këta dy njerëz, do të mendonte se ishin dy intelektualë, nga i njëjti qytet, madje nga e njëjta lagje, që flisnin për qytetin e tyre të lindjes, për çështje që lidheshin me prejardhjen e gjuhës shqipe, si dhe për një qytet tjetër, Moskën, atje ku kishin ndodhur ngjarje të rëndësishme për Shqipërinë. Përshtypja tjetër ishte zgjuarsia e tij. Ndryshe nga hera e shkuar, kur e kisha dëgjuar të fliste atje, në takimin me shkrimtarët e artistët, në një nga pushimet e seancave të Kongresit të shkrimtarëve dhe që mua më qe dukur si i fjetur, këtë herë ai m’u duk jashtëzakonisht inteligjent dhe i përzemërt. Fliste bukur, me një figuracion të pasur e të saktë, 

NH.

http://www.google.al/url?sa=t&rct=j&q=di...

nga ky takim jane ushqyer te pakten dy vepra: dimri dhe breznia (e hankonateve), ne mendimin tim te dy tituj te mrekullueshem per prozen.

me duket nje rendiment per t'u pas zili.

Po prit o Kavir, se Isa sikur eshte autori ghost i "Vite te Vegjelise"... Nje liber i shkruar me mjeshteri stilistike ky!

no way!

kane qene te tjere ata kingat me laps ne mprehur ne dore qe i ujdisnin shenimet e komandantit. (spiritus, please help... spiro D. si dhe sec ka qene nje gazetar nga Bregu)

per te mos thene pasandaja qe proza rrefimore e memuaristike e komandantit sucks ne te gjitha drejtimet e mundshme artisktike, edhe pse xhaxhi donte qe ta krahasonin me shekspirin (really!)

e vertete eshte kjo ama: qe vite te vegjelise donte t'i bente konkurrence kronikes ne gur. dhe a di cfare? edhe pse ne nuk qeme kurre 100% kamboxhia, prap nuk besoj se kishte ndonje trim aso kohe te thoshte qe kronika eshte me e mire se vitet e vegjelise. jo se te ikte koka per kete, e shumta do merrje ndonje pergjigje si "jane zhanre te ndryshme" - qe do te thote se komandanti nuk do vete te merret me letersi artistike, se po te doje ia dhjet dore per dore ismailit. si dhe nuk ngriheshe ne pergjegjsi ne pune, sado mire te punojshe.

Po c'ke mer emigrant qe na prish imazhin ideal! Une gjithnji se ate e ka shkrujt Isa, aty e kish lezetin leximi, tek besimi i fshehte, thujse subkosh, qe sidoqofte e verteta e ketij robit te pakten po lexoj i gjosen qe e ka shkrujt dore shkrimtari pe verteti... Ti don o me na qit n'realitet, o rashe e vdiqa! 

Nejse, zene se s'the gjo, ene une zene s'e s't'lexova. Tashi m'le t'vazhdoj leximin e "Viteve" i qete. smiley

ps: prape ngelem kurioz per ghosts qe shkrujshin keto veprat madhore te komandantit. Jo kuriozitet meskin per emnat, t'kuptohemi, por per ate se a kane qene te afirmuar me vete si shkrimtare a publiciste. Merr vesh llafin?

eshte nje pyetje qe edhe une kam kuriozitet se kush ka qene ekipi i speech writers, dhe per me teper i librave dhe fjalimeve. eshte nje teme qe ose nuk eshte folur fare, ose I have been missing it, ne ate pike qe kam pas i cik turp me e thone.

emigrant, po ti e di mire, pse pyet, punonte gjithe instituti stidimeve m-l.Nje armate e tere, tabir saraj, kerkimi, seleksionimi, interpretimi etj. Ca kokrra ishin kokat: f.cami, s.pellumbi.z.xholi .s.dede,g.zeneli dhe me pak te njohur. edhe i biri anese kishte pene por mjafton lenda se formen ja jepnin ustallaret.nqs do me kuptu se cfare aftesisht kishte enveri pa u be ende ENVER, shif raporti ne kong.I te PKSH-nje narracion  i sterzgjatur, nje udhetim nga iliret ne kremlin, nje pelhure  pafundme, nje dhimbje koke.pastaj edhe ai coc mesoi plus dhe zantcinjte u bene ustallare te mire.Ama nga ai korpus 70 a 80 vellime, nuk ka ndonje gje qe si Mbi Kotradiktat e Maos ose Mbi problemet e gjuhes nga Stalini, dmth nga ata te nje rangu. Titistet, Vitet e Vegjelise, Kur hidheshin themelet, Me stalinin, Hrushovianet-kujtime te gjitha, dyshoj te mos kene kaluar neper duart e ustallareve jo vetem si forme por edhe ne permbajtje.

pas nje burri te suksshem qendron nje grua e perkushtuar thone.pas tij , per shkrimet flas, qendronte nje institut dhe ne krye te institutit vigjelonte Delikatja smiley 

Komandanti , edhe pse nje Zeus , ka pat zili te madhe dhe syri tij ishtei keq.M.Shehu kishte pak dell shkrimtari, bente dhe kritikun letrar.Kushedi ku dhe kur filloi zilia, meria.O muze, kendo merine e Enverit, birit te Halilit .Kadare tek "Pasardhesi" ka pasazhe fantastike, depertim ne psiken e Prijesit. 

Libri i Fevzos ka ardhe ne nje moment te pershtatshem, eshte koha kur ka filluar nje reflektim racional, me botime e studime serioze per ate periudhe dhe qe ka kalur njefare kohe e nga llumi i vendit ka nje tentative per te rehabilituar enverizmin.

"pordh me rigon" e ka titullin libri. hapni dosjet po ju ja mbajti menderja, jo me talllavara librash. beni ligjin e lustracionit ku nje person qe ka qene sektretar partie i PPSH-se nuk duhet te kete pushtet. pastaj hajde flisni se kur jane shtruar gjerat ne kohe. kur te mbarojne keto detyra shpie do kemi njefare closure. ah se mos harroj, ktheni pronat atyre qe ju takojne,

lustracionin e coje ne gjykate kushtetuese qe e hodhen poshte njerezit me karrire ne drejtesine komuniste, Edi Rama, lideri yt dhe pasardhes si lider partie i Enverit.

hahahhaa. lexoje ligjin e lustracionit. e heq me klauzole ish-sekretarin, e mo i var koqet e dashit dikujt qe nuk eshte dash. lideri shpirteror eshte dikush tjeter per ju. lideri im shpirteror eshte person jo-fizik. e keni bo fotokojpe/pllake kete pune. ndersa ato me karriere i ka percaktu parlamenti, jo opozita.

Fevzi na eshte bere tepke si Bruno Vespa. Personalisht s'pres ndonje kontribut serioz prej seres se tyre.

Meqe bie llafi te librat, Shtepia e librit kish nisur shitjen edhe te librave te perdorur, ku hynin edhe ca tituj te mire te para '90. Me ngjau si gje e mire per t'u thene.

Ku? Pika e shitjes dmth. Ne internet?

 

Mire e ka Kaviri, Fin, do te luteshim per pak me shume detaje. Se meqe jemi te marrim ndonje liber per t'ja shperndar diaspores.smiley

Po, ne internet: kane nje rubrike "libra te perdorur". E pashe dje rastesisht.

Uroj te mos jene ata librat e perdorur qe u mblodhen nga nje grup te rinjsh para disa javesh (per t'ja dhuruar bibliotekes se nje komune)...

Sa skeptike jemi bere, pu pu pu smiley

S'di c'te them konkretisht, por tirazhet e botimeve dikur kane qene te medha.

Anallim loje. Ia paskam futur kot, se e kam pare tek ky link, jo tek Shtepia e librit. Me falni per infon ngaterrestare.

Kesaj radhe po ta falim! Po te mos kemi llafe heren tjeter.

e dija qe ishit zemergjere zoti Kavir

Nuk jam zotri! - tha Bujar Lako.

sori, do thosh zotrulesi

Po sikur thame qe "falja" vetem njehere ka vlere. Apo heren e pare flm, heren e dyte ma ke borxh?

Keshtu eshte kur ju jep gishtin juve. Ta merrni per dobesi.

“T’u bindeni shokëve jugosllavë! Të ulni kokën, të reflektoni e të bashkëpunoni me bindje, pa kushte, që të shlyeni fajin, se ju kosovarët jeni reaksionarë! Keni bashkëpunuar me pushtuesin dhe veglat e tyre!”
Kështu u drejtohet Haxhi Lleshi këtyre fatzinjve që u nisën në rrugën pa kthim të kurbanit të përbashkët komunist shqiptaro-serb."

http://www.panorama.com.al/2013/05/23/ju...

ALAna H - 11 Qershor 2013 - 16:00

      Stalker, me kujtove nje interviste te nje shkrimtari rumun, qe thoshte Caushesku s'ka ekzistuar kurre, ate e krijuam ne, populli d.mth. sipas shembelltyres sone. Do perpiqem ta gjej librin dhe ta perkthej pjesen qe flet per te. E njejta gje ka qene si tek ne, si tek ata.

 

 

O Ana, ne te njejten linje me kete qe thua :

Bindja ime eshte se, ngaqe nuk ka kaluar shume kohe nga renia e atij qe quhej komunizem, une e ti, pra ne (por edhe te gjithe ata qe jetuan ne vendet e ashtuquajtura te bllokut komunist) jemi te predispozuar te bejme nje perzierje te personazheve te asaj periudhe me keta te sotmit e ti shohim si vazhdimesi. Eshte llogjike, pasi nisemi nga optika kronologjike. Plus qe, e theksoj, nuk kane kaluar veçse 20 vjet nga ajo kohe, pra eshte nje periudhe ende e afert. Fort e afert biles.

Mendimi im eshte se, personazhet ne fjale nuk kane ekzistuar, te pakten kurrsesi ne sensin siç ekzistojne ata qe drejtojne ne sisteme liberale, konkretisht ne Boten e sotme aktuale. Kjo vjen per arsye se, vete sistemi qe ata u perpoqen te ndertonin, u ngrit mbi nje kontradikte : u ngrit mbi matricen marksiste-leniniste. Kjo matrice ishte kontradiktore sepse gjysma e saj, pra pjesa marksiste, kembengulte tek shuarja e shtetit, cilido qofte ai (shteti si instrument diktature, ne ciledo qofte rrethane!!), ndersa gjysma tjeter e matrices, pra ajo leniniste (ose me sakte leninisto-staliniste), ishte ajo qe hodhi pikerisht themelet e shteti 'te ri'. Qe gjithsesi, 'i ri' apo 'gjys i ri', shtet ishte! (e per te cilin, gjysma marksiste e matrices predikonte shuarjen !!). Dhe ata qe drejtuan ato pune (qe quhen rendom revolucione), u 'detyruan' te ishin edhe drejtues... shteti! Dashur padashur! (më shume me dashje sesa padashje, por ky eshte krejt tjeter muhabet!). Por e perseris: ka prova qe ata kane qene te nje 'lloji tjeter', jo pse kishin brire, por sepse pikerisht, ekzistenca e tyre ngrihej mbi nje kontradikte (qe e shpjegova me lart) e qe i bente sa realë, por aq edhe irealë. Ne fakt, erdhem tek ajo qe thua per shkrimtarin rumun : ata nuk kane ekzistuar!
 

 

Ja nja dy shembuj per ta ilustruar kete qe them, e qe me vijne ne mend shpejt e shpejt :

- Ne nje shtet normal, ke degjuar ti per ndonje minister (dmth shtetar, pra burre shteti) qe çan ferren fshehurazi nga vendi i tij, pa marre as leje tek shefi (kryeministri) me qellim qe te perhape revolucionin ne vendet e tjera fqinje ??  (fjala eshte per Che Guevaren, nderkohe qe shefi i tij asokohe ka qene Fideli).

- Ose : a ndodh sot ne ndonje shtet qe presidenti, gjithe duke mbajtur postin e tij, te ndermarre nje Revolucion te tere? (i cili te prekë 1 miljard banore, dmth çerekun e planetit !) Fjala eshte per Mao CeDunin dhe ate qe quhet revolucioni Kulturor ('66-75).
Pra sikur qofte dhe permes ketyre dy shembujve mund te thuhet se, Che ose Mao, nuk kane ekzistuar! Ose me sakte : mund te kete ekzistuar vetem gjysma e tyre, pra pjesa shtetare, por jo ajo tjetra - guerilesja per njerin, dhe Drejtues revolucioni per tjetrin (dhe qe sigurisht, sot e kemi aq te veshtire per ta perceptuar permes framework-ut te sotem)

Dakort, edhe ata politikane kane qene, por pikerisht, ketu me duket se eshte gjithe veshtiresia. Te flasesh per ta (pra ti arsyetosh, kuptosh, analizosh, interpretosh) me metodologjine e sotme, eshte njesoj sikur te thuash qe nje veteriner dhe nje kardiolog, kane te perbashket faktin se jane te dy mjeke. Po, te dy mjeke jane, por njeri per kafshet e tjetri njerezit! (dhe eshte KREJT TJETER DEBAT se cili eshte mori njerez e i ktheu ne kafshe dhe cili mori kafshe e i ktheu ne njerez !).  Bindja ime eshte se, me kalimin e kohes (koha duket se mbetet definitivisht i vetmi 'ilaç'), doemos qe do ta kuptojme gjithe e me teper domosdoshmerine e nje leximi te tille te gjerave. Per momentin, me sa duket, eshte... ENDE HERET

Shpjegim ne thelbin e gjese , Stalker kjo e raportit te shtetit me socializmin/komunizmin. Big up! Por ajo qe thote Ana H, ka te beje me dicka tjeter:me faktin se bishen e ushqente populli entuziast dhe pastaj ajo, bisha, nisi ta kafshonte.Entusiazmi per Komandantin i la vendin frikes nga Diktatori.Deri nga fundi viteve 50 flitej per komandantin Che.Pastaj u harrua Komandanti. E ke parasysh, dinamika e legjitimitetetit te dale nga LNCL dhe hubja graduale e ketij legjitimiteti. Udheheqesi , kulti e idividit qe ushqente aparati dhe vete AI.Dhe duhet thene se edhe enveri ,ndonjehere , kishte frike nga ENVERI. 

Big up!

Per ne qe s'jemi nga Xhamajka dhe s'perserisim ato qe thote Cani, c'do me thene kjo big up?

po, shprehje xhamajkane eshte.kuptimi: love u, trendafilin, gjembat jo.

Flm

siguriiiiiisht spiritus, une jam me shume se koshient per kete gje (le qe e kam jetuar). Dhe e kuptoj fort mire ne cilin sens e kishte Ana, por pikerisht, pa kuptuar ekzistencen e kontradiktes shtet/komunizem, nuk mund te gjejme pse-te e : 1. entuziasmit te popullit qe ushqeu komandantin (bishen e ardhshme)  2. pse komandanti u kthye ne bishe. Ose, ajo qe ke thene ti shkelqyeshem me poshte ne menyre te permbledhur ("edhe vete enveri kishte frike nga ENVERI") konfirmon pikerisht ate qe po thosha : enveri ka qene real, por jo ENVERI! Dhe kjo, jo sepse ashtu donte ai (prej nga kembengulja ime qe nuk eshte pune personash), por sepse... ajo kontradikta!

OK atehere kaloni ne filoziofira se mire e keni.

Jo shteti-jogjys shteti jo leshi jo preshi.

Ai Enver me ate Nexhmije qe eshte akoma gjalle dhe qe nuk kerkon fare fajle publike per krimet qe ka bere,i kane bere me NDERGJEGJE TE PLOTE  ato qe kane bere more Stalker&co.

Po nje I APOLOGISE e di ajo qe ti e justifikon apo varja se as une as ti spesuam gje nga ai shtet,por varjau te tjereve qe vuajten.

Ore kam njohur te perndjekur qe edhe kur dolen nga burgu nuk ishin fare reaksionare apo armiq.Njeri u denua thjesht se i dergonte letra gruas ruse dhe vajzes qe ne ate kohe jetonin ne Moske dhe ky ne Shqiperi,7 vjet internim 15 vjet burg.Une jam vete prind dhe po te isha ne vendin e tij do te vazhoja komunikimin me femijen tim,ti me flet Enveri kishte frike nga Enveri e leshi e preshi.

Nuk meriton nje ME FAL,ky njeri nga ajo shtriga e diktatorit?

Juve vazhdoni filizofirat justifikuese,jo Enveri kishte frike nga Enveri e terci e verci.

po ore ACDC, e di une qe ka plot qe kane dale nga burgu e nuk ishin reaksionare apo armiq. Ja per shembull, Tos Lubonja tek kujtimet e tij shkruan se, ne 1990 kur po leroheshin te burgosurit politike, shoku i tij i biruces, N.N (dmth Nesti Nase, dmth minstri i jashtem qe e hengri ne '81, ne kohen e mehmet shehut), kur Fatosi i thosh "pluralizmi do na nxjerre nga burgu", ai i pergjigjej: "Jo ! mos ardhte kurre pluralizmi, sepse do sjelle ballistet ne pushtet". Pra ja thosh kete gje nga biruca ku ishte, ok ? smiley

E shikon qe nuk jane filozofira justifikuese ato qe "enveri kish frike nga ENVERI" ?

Po mos ngaterro te perndjekurin qe kam permendur me siper, me nje njeri qe ka qene jo pak por ministri i Jashtem i Enverit.

I perndjekuri qe permenda u gezua nga ardhja e pluralizmit, se do te shihte dhe vajzen qe tashme i ishte bere 30 e kusur vjet.

Nesti Nase kish halle ballistesh e komunistesh,se kish bere faje prandaj kish frike.

 

Njerezit me bindje te majta me ngjasojne besimtaret e thekur, vetem se ne ndryshim nga besimtaret, kane zevendesuar Zotin me Shtetin. Kur ne fakt shteti s'eshte asgje me shume se nje institucion i krijuar nga njerezit per te evituar te vritemi me njeri tjetrin. Asgje me shume.

E lexova ket librin e blendit para nje muaji. Isha pref se te gjith tu then bestseller bestseller. Dhe e di ca shije me la? Ne fund te librit isha po aq i uritur per ca analiza komplekse per enverin sac isha ne fillim. Libri mu duk si ato fletpalosjet qe kane informacione boll per nje send po asnje lloj depertimi te thelle qe e nguc lexuesin te kuptoje me shume. Shum i zhgenjyer. Vetem barcaleta qe veri qe me jugosllavt, erdhi rastesisht te mbledhja e komunistave etj bajatizma si keto. Une dua nje liber me qasje antropologjike qe me zbulon mua sesi diti enveri tja dilte pavaresisht mangesive te karakterit qe kishte sic na thuhet te qeveriste per nja 50 vjet si mbret? Qysh, si? Si populli jone e mbajti ne krye me dashuri? 

Une librin s'e kam lexuar keshtu qe s'mundet te flas.por me beri pershtypje promovimi i tij .8 ish kryeministra nga te gjitha trojet shqiptare a thua se Blendi kishte vene me dy te verdha.ne fund te fundit sado e shkelqyer te kete qene liber eshte biografi nga ato qe gjen me qindra ne dyqanet e librit per te gjithe njerezit e shquar te gjitha kohrave.

Enver Hoxha ,pak nga pak ka nisur te rehabilitohet dhe kjo per shkak te qeverisjes skandaloze dhe makuterise pa kufi te klases politike shqiptare ne keto 23 vjet.nese do te kishin qeverisur mire te kishin sjelle investimet e huaja , te kishin krijuar klasen e mesme enver hoxha do ishte harruar si nje kujtim i keq.

Enver Hoxha do rehabilitohet aq sa eshte rehabilituar Hitleri ne Gjermani. Edhe ne Gjermani ka naziste, bile parti qe merr vota por nuk ka kurrfare rehabilitimi te nazizmit pasi edhe vete klasa politike atje eshte e pergjegjshme, nuk lejon asnje lajthitje dhe nuk fut ne koalicion ekstremet per ti legalizuar. Ne Shqiperi eshte e para here qe PS, ish-PPSH ka marre ne koalicion 4 parti komuniste/puniste dhe kjo nuk rehabiliton enverizmin (se nuk i lejon kush jo se nuk duan e nuk po tentojne) se do te thote te rehabilitosh totalitarizmin, por legalizon enverizmin si ekstrem politik qe arrin te hyje ne partite kryesore. Shtresa e mesme eshte ne krijim e siper ne Shqiperi dhe me rezultate spektakolare: mbi 300 mije familje ne Shqiperi kane 2 ose me shume shtepi dhe keta jane shtresa e mesme. E mban mend sesa shtepi kishim ne komunizem?

 mbi 300 mije familje ne Shqiperi kane 2 ose me shume shtepi dhe keta jane shtresa e mesme. E mban mend sesa shtepi kishim ne komunizem?

300 mije familje i bie pothuaj gjysma e popullsise te kete 2 0se me shume shtepi.

po flasim per familje jo persona. Familje gjithsej ne mos gaboj ne censusin e fundit jane evidentuar 740 mije e dicka.

Ate po te thote edhe Alba2265, gjysma e popullsise paska 2 shtepia ne Shqiperi? smiley

Ky treqind mijeshi qenka numer magjik per PD-ne: treqind mije vende pune, treqind mije familje me dy shtepia, treqind mije arra.

mos hajde te me hapesh dhembet!

Nuk i bie gjysma e popullsise por me pak se gjysma dhe flitet me familje jo persona se banesat jane prone e familjes! Keto jane rezultatet e censusit dhe nuk po i shpik une. 330 mije familje kane nga dy shtepi ose me shume qe i kane deklaruar vete. Si popullsi, si nr. personash llogaritet qe Shqiperia sot ka 2.6 qytetare për banese, apo 384 banesa per 1 mije banore.

Nuk premton PD-ja 300 mije vende pune, ate e premton PS, PD si shifer ka dhene 250 mije vende pune.

Hajde ik tani mos me bej te them ndonje llaf te rende.

Kujdes thepin o trim. Thuaje fjalen e rende pse jo. Mua me siguri nuk do me zere gjumi. Madje do te te bej qefin dhe do bej edhe sikur habitem nga niveli i agjitpropisteve.

Mire, jo gjysma. 45%.

Oh me fal qe paskam shtuar 50 mije vende pune. Une per te miren tuaj elektorale e kisha.

P.S. te paska kaluar Partia nga Anglia ne Kanada - apo thjesht levizje kompjuteristike?

ja nje gjetje tjeter interesante qe tregon se Shqiperia jo ka ecur, ka fluturuar ne drejtim te mireqenies:

Rreth 90,2% e NjEF-ve (njesi ekonomike familjare) të numëruara janë: pronarë të
banesës në të cilën jetojnë ose duke paguar kredi apo
në procesin e marrjes së aktit të pronësisë. Qiramarrës
janë 5,7% e totalit të NjEF-ve të përqëndruar kryesisht
në zonën urbane.

Keto qe thua ti jjane genjeshtra , megjithate brenda asaj statistike perfshihen apartamentet(shumica te amortizuara tashme) e ndertuara gjate komunizmit , dhe shtepite e ndertuara pa plan  urbanistik , pa leje , jashte standardeve teknike, te pasigurueshme e te paperdorshme si kolateral nga banka. 

nje kryeminister qe premton 250 mije vende pune kur fuqia e afte per pune eshte diku tek 1 milion e ca e pranon se papunesia e deklaruar eshte diku 20%.me nje shifer te tille te larte shqiperia e lulezuar eshte vetem ne mendjen e semure te berishes dhe disa kerriceve qe e ndjekin nga prapa.

je i forte qe tu jetu ne kanada ke gjithe ket informacion te detajum! hallall.

Vallai kush rehabiliton ate kohe ne mendjen e vet do te thote qe e ka merituar, ose s'e mban mend mire.

+1

Nje merite e librit, sic thote the postuesi i temes, eshte bibliografia e dokumentave te ndryshem. Jo se s'diheshin, por te pakten jane ne nje vend.

Tashti i bie barra historianeve. Kristo Frasheri do ishte ideali se dhe e ka njohur mire, por s'besoj se ka me fuqi per kete pune.

Paska vajt terkuze ....smiley

Perjashtuar ate allishverishin me Acdc qe eshte si puna e O dudi o dudi ...me me mend mu duk Kokolepsi ne kete zgjatim .

Une dua nje liber .. qe me zbulon mua sesi diti enveri tja dilte pavaresisht mangesive te karakterit qe kishte sic na thuhet , te qeveriste per nja 50 vjet si mbret? Qysh, si? Si populli jone e mbajti ne krye me dashuri ? 

Po dhe uturaku fevziu ka botuar nje Fletushke per shijet e lexuesve "Balliste " smiley por dikush e quan Liber !!!

Problemi eshte mjaft i thjeshte z.Kokoleps .

Po ti cfrysh keto Tullpmbacet teorike me "se Shqipria Qendra e Botes zotrie " gjithshka del shume e Qarte .

Njerez qe Luftuan edhe kunder "vellezerve "  qe bashkepunuan me Fashizmin . Dhe Fituan ! Me porosi Ju tha " te kaperdihej " Ashtu u bene dhe zgjedhjet e para "me kaperdimje " ! Dhe nos te te vij cudi qe rrugeve "mitingashet"  e Kohes therrisin "Stalin Curcill Ruzvelt " deri sa u vu VIJA . Ka bythe ndonjeri te mendoje Realisht pa llogje ACDC -je e pralla te tij ?

Me pas hyjme se cfare u be . Dhe shohim edhe ca Cfare kishim , Shtet me Shtetare apo Sqeper e Dhi  Vucidoli ! Per Parti nuk heq Kontra smiley Dhe qe tu heqim anthuziazmin Albes me zamete i duhet thene qe nga koha e N ma te Dhimit , pervec Kalase se Toptanasve ,dhe asaj te Burgjetit or tie , trasheguam 25 Kulla Bajraktaresh dhe si  nja 3-4 mije shtepi Korce , Berat , Vlore , Gjirokaster , Shkoder e Durres . Me duket edhe nje Kala ne Elbasan smiley

Te tjerat o Alba me zamete qe te pengojne nga Mbrapa , te mbane zvarre me Paragjykime , i kemi llafosur si paragjykime   .Po hajt mo per Lefqenine po flasim . Mbushur DENG me shtetare    Bjeri ti Biem !

Kasolle te lyera me Bajge e kashte ....kendoi

E lexoi njeri tjeter artikullin e Kasos qe solli a priori? Ka plot gjera interesante, nuk flet aq per gabime shtypi:

Faqe 33: “(Bahri Omari – shënimi im), me gjasë paguhej nga jugosllavët dhe nga vetë italianët për ta përdorur në një moment kur raportet e tyre me Zogun mund të ndërlikoheshin.”

- Historia, biografia apo çdo libër tjetër që flet për personalitete e ngjarje historike, nuk shkruhet “me gjasa”.

Në këtë rast, Fevziu ka imituar Enver Hoxhën, duke e paraqitur – pa fakte e dokumente – edhe Bahri Omarin si agjent të dyfishtë apo poliagjent.

apo

Faqe 43: “… 20 vjet më parë Pipa kishte botuar edhe në formën e një fletë volanti komentet e tij për jetën e lirë seksuale të Hoxhës dhe sidomos për orientimin e tij homoseksual. Ajo fletë që qarkulloi në emigracion, afërmendsh që ra edhe në duart e Ministrisë së Brendshme në Shqipëri: një dokument që, me shumë gjasë, duhet të ketë ndikuar fort në eliminimin e Mehmet Shehut, në vitin 1981.”

- Nuk mund të besohet që “me shumë gjasë” të ketë qenë ajo fletë, që “ndikoi fort” dhe që e çoi në vdekje Mehmet Shehun. Çështja e tij nuk duhet të merret aq përciptas, sepse rrënjët ishin shumë të thella.

apo

Faqe 92: “(Sadik Premtja – shënim im) U vendos në Francë, ku jetoi për afro 47 vjet duke punuar punëtor i thjeshtë dhe i sfilitur nga paranoja se Sigurimi shqiptar e ndiqte dhe Hoxha donte ta eliminonte.”

- Sadik Premtja nuk vuante nga sëmundja psikike e paranojës, por atë e ndiqte me të vërtetë Sigurimi për ta vrarë, mbasi Enver Hoxha e kishte dënuar me vdekje që nga koha e luftës, kur ishte në Shqipëri. Në këtë çështje,

Fevziu është konfuz dhe kundërshton thëniet e veta, kur shkruan më tej:

“Ndonjë tentativë e tillë nuk faktohet, por në dokumentet e Arkivit të MPB dëshmohet një rast kur Llambi Peçini, që ndodhej në Paris, ka tentuar ta vrasë atë. Po ashtu gjenden plot letra, në të cilat agjentët shqiptarë në

Paris instruktohen të japin të dhëna të detajuara për vendndodhjen e Premtes, për angazhimin e tij dhe sidomos për lidhjet e tij dhe miqësitë që kishte atje me emigracionin shqiptar.”

- E pra, çfarë faktesh e dokumentesh të tjera kërkon Fevziu, për t’u bindur se nuk kemi të bëjmë me “paranojë” apo me “halucinacione” të Sadik Premtes, por me një përndjekje reale, të vazhdueshme e këmba-këmbës, nga agjentët e Sigurimit shqiptar, që kërkonin ta vrisnin?

Problemi eshte se Fevziu as ka pas shanse ta mesoje stilin shkencor. Si rrjedhoje, vazhdon me intuiten e shtypit te shpartalluar shqiptar, ku as e vrasin mendjen se cfare shkruhet e se kush do t'i lexoje. 

Rrofsh trop!

Faqe 43-44: “Pas vitit 1991 kjo zhurmë (për homoseksualitetin e Enver Hoxhës – shënimi im), për të cilën mund të dënoheshe me vdekje në Shqipëri në se shkonte në vesh të Sigurimit të Shtetit, u bë një lloj akuze thuajse publike. U përmendën emra gay-sh të famshëm tiranas etj., të cilët, sipas traditës orientale, e paskëshin pasur Hoxhën dylber të tyrin, por deri sot, përveç thashethemnajës, askush nuk ka dhënë ndonjë fakt në këtë drejtim: asnjë prej miqve të tij të vjetër, edhe prej atyre pak që mbijetuan, nuk ka ditur të thotë diçka konkrete për këtë dimension të tij.”

- “Zhurma” dhe “akuzat” për atë ves të Enver Hoxhës, kanë filluar që në rininë e tij dhe jo “pas vitit 1991”.

Për këtë çështje, Blendi Fevziu, haptas merr rolin e avokatit mbrojtës të diktatorit, duke i hedhur poshtë dëshmitë e shumta të “miqve të tij të vjetër”, bashkënxënësve e bashkëqytetarëve, të cilat i quan “thashethemnajë”. Ai kërkon “diçka konkrete për këtë dimension” të Hoxhës (ndofta ndonjë foto pornografike, filmime a incizime me përgjues dhe kamera të fshehta, apo me mjete të tjera, që aso kohe nuk ekzistonin.) Për këtë “pastrim” që ai kërkon t’i bëjë figurës së Enver Hoxhës, ithtarët e tij duhej ta falënderonin Blendi Fevziun e jo ta digjnin atë libër.  Por, duke u orvatur ta nxjerrë fare të larë personazhin e tij, për sa i përket atij “dimensioni”, autori

- pa dashur – e përforcon më shumë dyshimin, kur vijon të tregojë më tej:

“Nuk është çudi që, më shumë se një anë e jetës së tij, kjo të ketë qenë një etiketë që i mbeti nga frekuentimi i rretheve të Lucien Vogel-it në Paris në mes të viteve ’30, rrethe në të cilat ndikimi i gay-ve ishte shumë i fortë dhe pikërisht për këtë arsye, si dhe për akuzat që po bëheshin gjithnjë e më publike dhe po ktheheshin në skandale, Kominterni vendosi të mos i financonte më.” Sipas Fevziut, përkundër proverbit “më trego se me kë rri, të të them se cili je”, djaloshi simpatik e i papunë, Enver Hoxha, nuk ishte i atillë, por i mbeti ajo “etiketë”, nga shoqërimi me homoseksualët e Francës. Sipas tij, për atë akuzë, mungojnë prova të tjera “ konkrete”. Një mbrojtje si kjo, deri më sot nuk ia kishte bërë askush “dimensionit” të Hoxhës.

Dmth drizo eshte merzitur kot me Fevziun per kete liber. Deri tani dukej qe i kishte mbetur hatri pse BF e kishte nxjerre si homo - por qenka e kunderta.

Fevzo s'ka rene ne informacion te dores se pare, dhe as kishte si binte, si pari e re Tirana'se. 

Megjithate kjo ceshtje, pavaresisht se sensitive tek ne, s'ka pse konsiderohet me shume se nje kuriozitet kur flitet per nje lider politik.

Psh edhe Linkolni i madh paska luajtur me dy porta, po s'ka ndermjet njeri ta zbrese nga piedestali. 

E rendesishme eshte qe pasi te kemi vendosur se per seksualitetin e Enverit Nexhmija s'ka per te na e thene te verteten kurre dhe qe Fevziu do ta mbaje mire me te gjithe sepse keshtu hahet buka ne atdhe, te merremi me ndonje gje me me rendesi, per shembull ajo qe eshte thene me siper, a jane shtyre historianet te shkruajne, nga turpi qe ia kane lene ne dore Fevziut kete pune, dhe cfare domethene qe propaganda e partise tashme eshte zevendesuar nga propaganda e bestsellerit?

Bestselleri te jep me shume para.

Nexhmijes as ka pse t'i kerkohet ky informacion privat. Gjera te tjera do duheshin kerkuar. 

A ka ngel ndonje historian? Apo me mire a ka ndonje profesionist apo ky eshte lluks i tepert. Se edhe ata qe jane te tille luajne rolin e budallait, qe e ka me kollaj pastaj ta kete mire me te gjithe e te jete derr i kenaquar.

nexhmija as ka ditur gje per keto pune. dulle i thoshin, jo pa arsye. shkonte me nje dulle tiranas para lufte. e thene nga njerez serioze persembari ...

po kjo as ul e as ngre ndonje gje per zoterine e tij.

E me se s'eshte aq e humbur Nexhi.  Po prap mbetet ceshtje private, me shume nje kuriozitet. 

 

 

jo e humbur, po eshte shejtan me brire. po per dullen qe kish bere keto pune, s'kish si ta dinte.

Ja sic e dinin ata te tjeret, qe thua ti. Po mbase s'i prishte ndonje pune. 

Shqiperia dy pellembe ka qene atehere dhe tani. I dine njerezit te gjithat e te gjitheve. 

ndoshta, por ndonjehere eshte e veshtire te besosh ca gjera per njerez qe i do. i merr thjesht si thashetheme ...

Njeriu shtepise i merr vesh ne fund skandalet , ketu ke 100% te drejte .

Ti po thua qe Nexhi ishte voyeur? Apo merrte pjese ne treshe?

Megjithese tamam tamam s'dua te di detajet!

Cfare ndodh tek pallati i mbretit mbetet ne pallatin e mbretit. Po ketu ishte fjala para epokes se Nexhit fare.

 

E muarët veç si bënet rakia, mo?

Gjithe kjo analize per librin e Fevzos ..Ndjej ne fare keqardhje per autorin e artikullit dhe kohen e humbur. Gazetaruce medioker te kalibrit Fevzo kane limitin e kapacitetit deri tek nje autobiografi sic e kishte Paris Hilton apo Nicki Minaj. .sigurisht me ndihmen e "shkrimtareve hije". Sot jetojme ne epoken e antikonformizmit ku edhe Lek Plepi ka mundesine te shkruaje nje liber memorjesh apo kerkimesh per "elirin e fames" dhe te shendrrohet ne bestseller-sencacjon. 

Po e mbyll me nje shprehje te Hillary Clinton e cila disa pas shume kritikave per librin autobiografik te sajin(i cili u kosiderua nder librat me te keqinj te vitit) ju shpreh nje gazetari... "Nq se dua te zbyth ndonje headline, une thjesht ndryshoj modelin e flokeve" ....Dhe kthehemi tek tulla e Fevzos....A e ka kete luks?

 

Vete fakti qe per kete teme ka 262 komente,tregon qe Fevziu ka goditur ne shenje.

Edhe faqja e ketij thone qe i kaloi 10mije llajks..... smiley  ...Pusho te thasheeeeeeeeee!!!! 

Lek Plepi Legjenda

ja ta bejme 10000+1 bashke me mua ...

Po qe se do kerkohej nje autobiografi e ndonje Individi nje trajtese interesante  do ishin edhe gjetjet e referencat me pulle te kuqe te Gjembit per veglat mashkullore . Sipas Froidit ato fshehin nje zjarr te brendshem te ndezur e te pashuar qe shfaqet me xhelozine ndaj Homove . Thone qe ne moshen e fishkjes Sh Enver i mbeti merak qe nuk i provoi dhe brezin e ri si Fevziu sic kish provuar  Kason apo Pipen . Eshte nje perfundim qe na ka ardhe si thashetheme , por gjithsesi i shprehur nga Gjembi si antideshire per Fishkjen .Mbajeni Ngrefur ate ..do jete nje parrulle e aferme e partise se barazlarguarve .

Dhe nje shkrimtar Klasi si fevzi Uturaku me te drejte do kishte shtruar dilemen shekulloror-gjembore .

Perse meshkujt po hakmerren duke ua hequr ate privilegj natyror gjinise tjeter ?

Trop per ty meqe nuk je shprehur aq qarte per deshira te ndezura homoseksuale si Gjembismiley....Nje anglez qe flinte me te cadrave do ta kishte thene kete fakt , dhe aq me teper nje i Denuar me Vdekje do kishte thene nje llaf para Pushkatimit .Poshte Enver b.qari : ) Aq me teper nje Ballist ose proganda fashiste e naziste si dhe e te "barazlarguarve " ose e "asnjanesve " te M.Krujes do e kishte leitmotiv . Qe nje nderhyrje me teper RESPEKTI per JU sepse nje nivel I Juaji nuk do mendoja KURRE qe te komunikoje me Gjembeçë seriozisht ! 

Niku Gjemb eshte uhqim për nivele kërresh , dhe për membrit këtu është një nga Hokataret me te kendshme .Sic e sheh shpesh frymezon edhe DUDINE... me nik modern ACDC si xheloz Korce smiley

 

Nje pyetje kam une....A do kishte b.. Fezo te shkruante biografine e Sules n'vend te asaj te Enverit?....Pres pergjigje nga telat e korrentit,kaponjte pa bisht dhe mengjarashet e San D' Elizese  smiley

Oidriso, peshqit nuk jane vertet trupeshq, as Fevziu nuk eshte vertet debil, te gjithe keta e dine se interesi i vertete, ceshtja e vertete, eshte nje tjeter organi i komitetit qendror dhe se prapanica ne fjale eshte e jona, por ngaqe nuk ua mban - F-ja nuk ka interes - t'i bien ceshtjes ne koke, i bien gjetke.

Tirona, une po flisja me ironi per rrefimet e Nexhmijes, rrefimet e Nexhmijes per mua jane turpi i gazetave dhe televizioneve shqiptare - dhe ky Fevzi i ka bere boll intervista televizive e me shkrim asaj. Si edhe meqe ke bere nje pyetje per historianet me siper, ky djali eshte nje historian i ri, une pres shume gjera te mira te vijne prej tij: http://upenn.academia.edu/ElidorMehilli.

Nuk ma ha mendja se do merret njeri se shpejti me biografine persembari te Enverit. Eshte pune e madhe, do gjithe ate gerrmim. Edhe ca vone eshte, deshmitaret kane ik. Stili sot eshte nje paper ne muaj. Megjithate te shohim. Nderkohe Fevzua ka per ta cuar deri tek botimi i dhjete.  

Tirona, une po flisja me ironi per rrefimet e Nexhmijes, rrefimet e Nexhmijes per mua jane turpi i gazetave dhe televizioneve shqiptare

e shikon ti, qenkerkan turp. ashtu si ti nexhmije u mbylle gojen njerezve per 50 vjet, ashtu duhet ta mbyllim gojen dhe ty. ose flit si na pelqen ne o mos flit.

cdo njeri ka te drejten e opinionit, na pelqen apo jo, opinioni i tij!

Nevoje per opinionin e Nexhmijes? Nevoje per opinionin e Nexhmijes? Nevoje per opinionin e Nexhmijes?

po, nevoje ..., qe te kuptojme se ca njerez nuk ndryshojne kurre  dhe s'kane pendese per asgje. te njohim rracen tone, deri ku mund te shkoje ...

Dhe sa here ne dite duhet ta plotesojme kete nevoje, si ka thene doktori? Qe te mos harrosh qe gruaja te rreh, sa here ne dite duhet te te rrahe ajo qe te arrihet kuptimi?

Verejtja ime TROP ishte e derejteperdrejte .behet fjale per nje kategori albash 1 ( ne kete rast ) dava Gjembecesh etj etj te oreve te para ne kete prurje qe jane pjese Fundore e dijes .

psh kjo Alba me nje zamet mbrapa kerkon qe Nexhmija ti tregoje qe kur beja seks me Enverin kishte perfytyrim sikur ja fuste Shqiperise dhe berttiste Ah Alba Nje je Nje ;;. thirrje qe me bente xheloze .Dhe me kete une kisha parasysh shprehjen qe peshqit nuk jane tru Peshq ...smiley Nuk po them kete po ketu po behet Mode ...na fol per Krimbin e mendafshit smiley Se krimbi rritet ne bime .Se bimet jane hetero .Se Hetero eshte jo i njellojte me Homseksualitetin .

Se Enveri zotrie .....dhe fillon Fevzi Uturaku me do shoke , member te PPU , patjeter me qe e thoni dhe JU ..nuk jane tru peshq gje qe une mbetem dakorrrrrr po qe i kane ne mas sa te peshkut .

Se kujt do me it regu trute e peshkut tie .Se peshku nuk eshte si Gjembat , kane vegla sidomos Oktopuzi Mondes smiley po nuk jane homoseksuale .Homoseksualiteti

Se Enveri zotrie smiley ...Dite te mire!

ore, se m'u kujtua, po peshku me nick thepi (ose djalli me perpara), pse nuk po shkrun mo?

jo per gjo, por ta dije qe po i ndihet mungesa. ka qen nji nga pikat e referimit, per mu te pakten, mbi gjendjen ne atdhe.

shkonte me nje dulle tiranas para lufte. e thene nga njerez serioze persembari ...

nice, nice. mashalla. anyway, c'u be me dullen e vertete? c'thone njerezit serioze e persembari per ket pike shume kyce ne zberthim te Enver Hoxhes?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).