nga Gazeta Zëri

Policia e Kosovës ka konfirmuar se ka nisur hetimet për kërcënimet në adresë të deputetes së Lëvizjes “Vetëvendosje”, Alma Lama. Ofendimet dhe sulmet ndaj saj janë dënuar dhe nga spektri politik në vend. Femra shqiptare dhe Lama është ofenduar jo vetëm brenda kufijve të Kosovës, por dhe jashtë saj.

Ofendimet që dolën nga një deklaratë e hoxhës nga Prizreni, Irfan Salihu, i cili quajti femrën shqiptare me shprehje vulgare, kanë kaluar dhe kufirin me Shqipërinë. Këtë e ka bërë Forumi Rinor Musliman (FRM), të premten, që iu drejtua Lamës duke zgjeruar ofendimet e hoxhës që nga morali dolën dhe në ofendime kombëtare.

Ajo u quajt “emigrante dhe refugjate” duke u aluduar në prejardhjen e saj nga Shqipëria dhe duke kërkuar largimin e saj nga VV dhe Kosova.

Deputetë të Kuvendit të Kosovës dhe parti politike kanë bërë thirrje që të vetëdijesohen të gjithë, e sidomos të rinjtë, me mesazhin se këto reagime shpien në rrezik. Ndërkaq, përpos reagimit të qeverisë, në të cilin nuk përmendet Hoxha Irfan për shprehjet e tij vulgare, të shtunën edhe partitë ndëshkuan kërcënimet dhe ofendimet ndaj Lamës.

Teuta Sahatqiu, nga Grupi Parlamentar i LDK-së, ka thënë se për gratë deputete janë të papranueshme shprehjet që përhapin urrejtje. Ajo thekson se institucionet nuk janë marrë seriozisht me këto ofendime, të cilat u ekzagjeruan edhe nga deputeti Gëzim Kelmendi, që tha se gratë deputete po përhapin imoralitet.

Sahatqiu ka thënë se qeveria reagoi menjëherë në mbrojtje të deputetes Lama, por ajo ka bërë thirrje se “nuk duhet të ngopemi me reagime”. Sahatçiu tha se institucionet duhet të mbrojnë fenë që tradicionalisht e praktikuan shqiptarët.

Ajo ka kërkuar nga klerikët fetarë, mësimdhënës në shkolla... që kanë rol edukues të jenë të kujdesshëm dhe të tregohen të matur, pasi ajo vlerëson se rasti i hoxhës tregoi një shembull të keq ku tërhoqi pas dhe një grup rinor.

Në anën tjetër, deputeti i AAK-së, Burim Ramadani, ka theksuar se është linçuar e kërcënuar pasi kishte reaguar ndaj frymës fetare të krijuar në mospërputhje me fenë.

“Ky far Forumi i të Rinjve Muslimanë, ndër të tjera, më pati thënë në reagimin e vet ‘ne do të vazhdojmë të jemi këtu në Kosovë me qindra vite të tjera, edhe nëse një gjë të këtillë ndoshta nuk e dëshiron Car Llazari, Gjergj Kastrioti, Nënë Tereza, Sllobodan Millosheviçi, Burim Ramadani apo edhe Stefan Zhvarci”, ka thënë ai, duke kërkuar që deputeti të mbrohet në vazhdimësi, por edhe në rastet kur u njëjtësua deputeti i Kuvendit të Kosovës me Sllobodan Millosheviçin, që, sipas tij, ishte hiç më pak se një thirrje për eliminim.

“Sidoqoftë, unë e vlerësoj faktin se më në fund ky problem serioz për shtetin e Kosovës dhe kombin shqiptar po adresohen në debatin publik, të cilin AAK-ja e ka adresuar për vite me radhë”, tha Ramadani, duke iu referuar dhe një deklarate që AAK-ja kishte bërë më 8 korrik 2011, ku kishte shprehur shqetësim për keqpërdorimin e qëllimshëm nga njerëz të caktuar të ndjenjave dhe kërkesave fetare në Kosovë, që po ndodh gjatë periudhës së fundit.

Ndërkaq, Halit Krasniqi, nga Grupi Parlamentar i PDK-së, ka theksuar se gjuha e lëvizjeve fetare, e subjekteve politike që mbrojnë dhe afirmojnë besimin fetar, nuk duhet të karakterizohen me denigrim dhe fyerje, ndaj askujt.

“Vetëm kështu krijojnë respekt edhe aty ku nuk kanë dhe rrisin besimin aty ku ekziston sado pak”, ka thënë Krasniqi, sipas të cilit Grupi Parlamentar i PDK-së ndëshkon kërcënimet dhe fyerjet në adresë të deputetes Lama, dhe femrës në përgjithësi në vend.

Ai beson se BIK-u do të dalë me qëndrim dhe nuk do të heshtë për ta zgjidhur këtë çështje e të tjera që duke shfrytëzuar fenë mund të jenë rrezik për vendin. Gjatë ditës ka reaguar dhe Aleanca Kosova e Re (AKR), përmes një komunikate për media ka bërë thirrje për të gjitha palët që të ulin tensionin dhe të mos bëjnë etiketime fyese dhe dënon fuqishëm sulmet.

“Fenomenet e tilla në shoqërinë tonë janë të vrazhda dhe ushqejnë gjuhën e dhunës dhe urrejtjes në Kosovë”, thuhet në reagimin e AKR-së. Reagimet kanë ardhur dhe nga personalitete shqiptare sikurse brenda dhe jashtë vendit.

271 Komente

prape  Salihu....  po sa  njeri negativ qe paska qene mor aman..smiley

Edhe eshte nje, mendo sikur te jene me shume smiley

smiley

 

me shume the..?   kujdes, se nga: ''ne jemi te gjithe Kreshnik''...do behet: ne jemi te gjithe Salinj..smiley

 smiley Po po . Si cdo gje dhe kjo, buron nga brenda. Te gjithe kane nga pak Salih e Kreshik.. Ja te presim pre te brendshmen e radhes.

Kujtonim qe gjithandej ishin vetem Hoxha-t. Po qenkan Salih-et ca me te shumte.

Ca po thote ky qe qeka shoku gjindja n'Kosove?

Mos boni seks pa kunore po thote, ca po thote? 

Mos merrni goca t'prishme, po thote! 

Ca menoni juve qe thojne priftnat e hoxhallaret neper kisha e xhamia?

Une nuk bi dakort hic me ket' hoxhen, po nuk m'duket se ka t'drejte njeri me i kallxu hoxhes ca duhet me prediku, dhe ca nuk duhet me prediku n'mexhlis. 

Lejini hoxhallaret dhe priftnat rehat. 

 

mos e hum!

dhe mos u boj frajer... smiley

 

E pashe e pashe!

Garden variety sermon, asgjo e vecante.

Mshojini nerit, mshojini moralit, mos i leni bijat te hapen bythesh, mos i leni bijte t'shkojne me kurva, apo t'marrin kurva. 

Perderisa nuk bon thirrje per dhune, me shku me lincu "kurvat" dhe "rrospiat", hoxhe efenia eshte brenda kufinjve te lejueshme, dhe, simas profesionit qe ka zgjedh, te detyrueshme. 

T'i lejme besimtaret ne pune te vet, them una, qe t'na lejne ne jo-besimtaret ne pune tone. 

Kamon mrroklle, thirrje qe cke me te!!! 

Jo jo Bame, hoxha nuk po thote asgjo te denushme legalisht. 

Hoxha dhe prifti per ate pune jane o Bame. Me i gerthit robve per kurvni, fajde, rrena, kur nuk don nanen dhe baben, dhe kur e merr Perenine neper goje pa gajle! 

T'rrime shtremet t'flasim drejte tashi. 

forma- permbajtja e permbajtja-forma... kam pershtypjen se nuk e ke nigju te gjith intervisten... nejse ketyre duhet me u kujtu ate barsaleten me xhama te thym...

Bame me tregoi nji gazetare nga kosova qe ja kishin ndalu motren ne rruge duke i bertit qe pse ke bo tatuazh...do digjesh ne xhehnem.

Dhe mrroklla thote ti leme rehat qe tna lene rehat. E ka thon Paul McCartney para teje mrroklle....live and let die...tanana tanana tana

problemi eshte qe kto cunat jan me misione shpetu njerzimin mga njerzimi dhe renia ne qafe njerzimit eshte e paevitueshme...mendoj une!

ti nji gom kerrit po e don te paperdorme, thot.. smiley

oh, gjynof qe s'pin raki kto... smiley

 

Hahahaha, e nolte!

Kushedi ka qene bagabond, perpara se m'u bo hoxhe. smiley

smiley

 

Hoxhe efendiu mire e ka qe flet kunder amoralitetit por kete "bijte" e hoxhe efendiut mua nuk me duken ne regull

Forumi Rinor Musliman - Kur te permendni emrin e hoxhes Irfan Saliu duhet te merrni abdest 

- Forumi i të Rinjve Muslimanë ka lexuar sesi Ministria per Integrime Evropiane të Kosovës ka komentuar e sulmuar një fjalim të hoxhë Irfan Salihut ku ai denoncon kurvërizimin e shoqërisë kosovare dhe prishjen e familjes.
Hoxhë Irfan Salihu duke komentuar rreth vajzave që kane humbur moralin e janë bërë kurva ka bërë një gjë të mirë.
Megjithatë Vlora Citaku që ka dashnor një sllav Samuel Zbogar me të cilin po na poshtëron kombin, ka dalë në mbrojtje të femrave amorale sikur ajo vetë. Këto femra janë import i huaj në identitetin apo kombin tonë. Janë viktima të dhunës seksuale nga pushtuesit e huaj të Kosovës dhe na turpërojnë!
FRM e pyet ministren Citaku a nuk të vjen turp që ti shkon me një sllav dhe ke tradhëtuar burrat shqiptarë? Nëse nuk do të përgjigjesh për këtë, atëherë ne të sugjerojmë që vlerat që ti i ke humbur në shtratin e sllavit Samuel Zbogar mos na i trego si vlera ne popullit musliman të Kosovës.
FRM i kujton publikut kosovar se Vlora Çitaku jo vetëm që është një femër që na bën me turp por ajo është diskriminuesja më e madhe e gjinisë femore në Kosovë. Kjo femër pa nder ka qenë iniciatorja e nënshkrimeve kundër vajzave me shami që të vijojn mësimin në shkollat e Kosovës.
FRM i thotë Vlora Citakut: të të vijë turp dhe kur ta përmendesh emrin e hoxhës tonë Irfan Salihu duhet të marrësh abdes! Nëse ndjehesh keq për turpin që i ke bërë Kosovës, të sugjerojmë që të shkosh të hoxhë Irfan Salihu e të pendohesh para tij dhe Zotit. Të vesh shaminë dhe më pas, ne vellëzerit muslimanë kosovarë do të të gjejmë ndonjë burrë që ta mbulojmë turpin!/Kryesia e FRM-së

ui ui ui

bëjmë baba të të ngjaj. si hoxha dhe kta që nigjojnë urrejtjen që predikon një hoxhë janë lum e lum për atë vend. këta janë burra!

Ej, ju kane thene gje ketyre qe Al-Nusres i duhen luftetare se hyri dhe Hezbollahu tani ne ane te Assadit dhe duket sikur lufta po kthen kah ne favor te Assadit.  A nuk duhet te kryejne detyren e xhihadit si myslimane te devotshem keta?

Bobobo, sa te frustrum kto cunat! Ktyne mire ajo qe s'ua lejka, po iu paskan tha edhe duret! smiley

Samuel Zbogari i jepka drejtim dmth smiley

ahahahaaa

smiley

shume omel peshku sot!

Qafsh mua, te kam zili qe ke durim e germon per xhevahire te tilla. smiley

Une nuk pata durim ta coja deri ne fund sa te degjoja "rroten e kerrit" lere me te lexoja Zbogarin.

Edhe gjithmone ne deftese me shenonin "Sillet mire me shoket dhe eshte aktiv. Nuk thellohet sa duhet dhe eshte i paperqendruar."

ulu 8... smiley 

Zbogari is taking care of business smiley

 

Ja do behet Vlora jona, 

Ja do behet....shkrumb e hi! smiley

smiley

smiley

smiley

 

Zbogar mekaniku... 

Zbogar Zdrukthari! smiley

 

Ja ku erdhi Zbogdar gjuetari

ja ku erdhi Zbodar peshkatari.

zbogar hidrauliku tamon tamon.. smiley ketyne i vje inat se i ka qit tan bllof...

e vune re edhe ti dmth? smiley

Zot, dalt per hajer. po m'kap fryka tani...

shife icik ate linkun me siper... shume gjynof per at rini per zotin qe besojne...

Megjithe mend,ai forumi qe solle eshte fare skandal,me pare ka pasur nje strukture tjeter ku i kendoheshin kenge Bin Ladenit dhe hapeshin tema te tipit:"A lejohet femra te shkoje ne xhihad",etj

Shume rende situata,sidomos ne Kosove dhe Maqedoni.Uroj te mos jene te shumte keta persona se e mori lumi kete vend pastaj smiley

FRM e pyet ministren Citaku a nuk të vjen turp që ti shkon me një sllav dhe ke tradhëtuar burrat shqiptarë?

Uee, Disko Albania, per zotin, qe e kujtume para ca ditesh ktu! 

SI i themi "premonition" shqip, pysni i cike Koloreton! smiley

 

Po edhe kjo Vlora e paska tepruar. Nuk paska lene burre shqiptar pa tradhtuar. Prandaj po me dilnin dy "xhunga" ne balle mua.

Vallaj e di sa e mire qe o' ?

E kam taku, dhe jom gelltit kur i kom dhone doren. smiley

Mu edhe sikur Brad Pittin t'kishte jaron kjo, do m'vinte me plas, e jo mo klyshin e shkines! smiley

Do ta kerkojme Vloren Gjeneral po do te endemi si cifutet neper shkretetire smiley

Me leje, mrroklle, ket Vloren nuk e njof, por kur pashe ambasadoren e Kosoves ne Itali, me iku gjuha! Yll e bukur, me nje lekure si molle starkinge, shtatselvi... ama sa filloi te fliste, me kaloi mahnitja. smiley

Wow ca pershkrimi qe i ke bere...

Po c'ne te kaloi mahnitja kur filloi te fliste?

Mos d'vet ma mirë!

Mos vet e ke fjalen?

Mos dvet është dialektore për mos pyet.

vet jo dvet smiley

Jo jo mire e ka lirika

mos e dvet thone ca smiley

Nga befasia. Se gjithe feminiliteti i pamjes binte ndesh me zerin e rende. Ato qe thoshte, i kishte ne rregull, gjithesesi.  

E kishte te trashe e ke fjalen?

Tjetra mundohet gjithe delikatese, ti o e do troç o ska! Po, pra, te trashe e kishte! smiley

Desha te saktesoja c'po nenkuptoje me te rende.

nenkupton te kunderten e ''te lehte''. pse ben sikur s'kupton?

ti pakapo sikur se di sa te rende e kane gjuhen kosovaret. kane marre dhe aksentin sllav.

Jo jo ajo s'po fliste per theksin e kosovareve por per intonimin e zerit te kesaj vajzes.

njesoj flasin, pothuajse te tere, s'i dallon dot.

Mire ashtu eshte, vazhdo avazin ti.  Bera gabim qe tu pergjigja.

E mencme dhe e lezecme po! Po jo aq e mire bre se dhe une kam bere nja dy here muhabetsmileymgjth ndjese se s'I di fort mire parametrat or ti smileyper Vloren e kam

ah vlora, kosovaret jane te bukura dhe me nje lekure te lemuar  si cipe qepe. jo vetem kaq, po jane dhe te dlira ne fytyre, jo si shumica e shqiptareve, tere shenjtanllek, qe i njeh nga fytyra, dhe pa i njohur, vetem nga shprehja e fytyres.

Ee. po neve t'qime n'kame, s'pjerdhim per hoxhe! smiley 

Shejtonlliku na ka ardhe nga fukaralliku! smiley

Mos na e zej n'goje se osht gjynof. 

Ene hoxhe efenia e la ke frajerkat, nuk na gerthitit qe inna si shejton! smiley

Eh, ky ven eshte i destinum historikisht te shkoje nga fitorja ne fitorje! Sa gabim bone ato burrat e dheut qe 101 vjet me pare na ndane nga vellai yne i madh Taip.

''Nëse ndjehesh keq për turpin që i ke bërë Kosovës, të sugjerojmë që të shkosh të hoxhë Irfan Salihu e të pendohesh para tij dhe Zotit. Të vesh shaminë dhe më pas, ne vellëzerit muslimanë kosovarë do të të gjejmë ndonjë burrë që ta mbulojmë turpin!/Kryesia e FRM-s''

u sa kam qesh. pu pu pu pu c'mban kjo bote, dhe kjo bota jone shqiptare pra ...

ne fakt  po ta lexosh me vemendje, terthorazi, eshte nje  propozim imoral..  dmth  shko njeher  te hoxhe Salihu, pastaj ketej nga ne, ''vellezerit  muslimane'',  pastaj do te gjejme nje burre..  win-win domethene..smiley

ti belul sa per ngaterresa je ...

kush te eshte ankuar  per mua...

Kjo Alma eshte e dekodume ? smiley  smiley

berllok berllok...

ka pasur shume frajera smiley

Sahatçiu tha se institucionet duhet të mbrojnë fenë që tradicionalisht e praktikuan shqiptarët.

Cila qeka kjo fe qe paskan praktikuar shqiptaret tradicionalisht qe duhet te mbrojne institucionet?

Flitet per kosoven pra, feja myslimane. 

Kjo tema u be "Te gjithe kunder Zbogarit". smiley

ahh, Zbogar Zbogar, thyefsh qafen ne ndonje (trotuar)  kanal...smiley

Kush eshte ky vici, ky surrat-tava....

e di qe eshte e parodisteve te Vlores, po spo me kujtohet vazhdimi..smiley

Nje mbremje vone

e shoqja e Harunit

kthehej nga puna

me shokun e turnit.

 

po po po.. shoqeruar me muziken ''dona e mobile'',  mu kujtua..smiley

Haruni ne shpi

i vetem e priste

darka iu ftoh

por gjellen s'e ngiste....

Zbogar, Zbogar

Te rente kanceri ne.... bar  smiley

Ej, ca hidrauliku mer? Zbogari qeka smooth operator.

o Zbogar, o koqe kandar,

hiq dore nga shqiptarkat  se eshte me zarar,

ketu eshte Kosove, jo pazar,

ndryshe te pret njai litar..

Desha me shtu gjithashtu se redaksia e peshkut  sjell shkrime te tille sa here Lubonja na ndero me penen e tij... Ketu ka zgobari burra!!!

Me t'vertet budallakija ska fun !

Nuk ka or ti nuk ka-  lum ti qe di se c'je

Të gjithë kundër gjuhës së urrejtjes. Reagimet ndaj Irfan Salihut

I gjithe shkrimi dhe realiteti qe shpalos sjell nje kulm qe pritej. Uroj te kete sa me shume ndergjegjesim per ata qe kane dicka ne dore dhe te mbajne qendrim, sepse shpelarja e trurit e ka bere te veten tek keta te rinj

humbje smiley

Kjo teme duhet te kishte si qellim te nxirrte nje konkluzion:

Kush eshte e Perdorur nga femrat e PPU-se?

po ti fol perpara se te vesh shenjen e qitjes ne kurriz... te largohemi ca...

Kurvari me kurvat, tha. Ik, ik se po te therrasin.

berrllok berrllok... kerko facoleta te perdorme, tha.

Ky irfua ngjan pak si gej...smiley

Kush e ngacmon Alma Lamen nuk eshte miku im smiley ,ndersa Vlora Citakun e dallon nga hunda qe eshte kat'nareshe (me gjithe faktin se e ka operuar  nja 2-3 here).Une kete Vloren ,edhe sikur te isha i sapoliruar nga mbajtja 10 vjeçare e denimit me burg  ,prape  nuk do ta ...pershendesja smiley

p.s.

Ka thene hoxha me "qitap" :me puthe çika eshte sevap

 

Ne fakt Vlora Citaku eshte jo vetem shume inteligjente dhe e pergatitur intelektualisht ( me ty as qe krahasohet or mik) por eshte gjithashtu shume e bukur. smiley

Good from far, far from good smiley

kush i zgjedh keto moj aman?  pu pu pu, na mbyti budallalleku ketej kufirit dhe andej. gjithe fall-e kjo, sikur eshte te rradhe e peshkut.

Ata s'jane shqiptare, jan minoritet fetar. Ata nuk duhet te lejohet te flasin ne emer te shqiptareve. Nqs ata jan shqiptar shume prej nesh qe jan vazhdimesi e rilindjes kombetare duhet te gjejme tjeter emer per veten tone. Shqiptaret jan rilindasit. Ne te tjeret e marrim shqiptarizmin si identitet nga rilindja kombetare. Kush eshte kunder rilindasve dhe rilindjes kombetare eshte kunder shqiptarise ne thelb.

Pse kaq shume zhurme per nje gje qe nuk kerkon kaq vemendje? Hoxha ka qene tu fol per nje audience te caktuar dhe dihet qe perfaqesuesit e fese kane kendveshtrimin e tyre per shume ceshtje sociale, cka e ka picku Citakun qe ka reagu? A e do hoxhen apo priftin me dale e me beku e me legalizu prostitucionin, drogen, homoseksualizmin apo abortin? Jo more daje se njerezit e fese nuk i bejne keto. Nese njerezit e fese do dilnin dhe flisnin cfare ju urdheron establishmenti politik atehere vaj medet se po jetojme ne diktature.

Kam pershtypjen qe ne Kosove eshte bere si mode qe per tu dukur modern, liberal dhe per te marre shkeljen e syrit nga nderkombetaret sulmohet nje religjion i caktuar. Jane te njejtet njerez qe se kane problem te mbrojne edhe diktatore e kriminele por njerezve te fese ju rrine gati me cekan per tiu rene. Sdo harruar qe duan te terheqin edhe vemendjen nga problemet qe ka Kosova.

Kam pershtypjen qe ne Kosove eshte bere si mode qe per tu dukur modern, liberal dhe per te marre shkeljen e syrit nga nderkombetaret sulmohet nje religjion i caktuar. Jane te njejtet njerez qe se kane problem te mbrojne edhe diktatore e kriminele por njerezve te fese ju rrine gati me cekan per tiu rene. Sdo harruar qe duan te terheqin edhe vemendjen nga problemet qe ka Kosova.

Ne fakt eshte kerjt e anasjellta. Ti me siguri do jesh militant i PD nga menyra e te arsyetuarit.

E kam thene qe Kosoves i duhet nje Hoxhe "si ai tjetri" qe beri katharsi ndasise fetare ne Shqiperi ....Ai ju a tregonte vendi ketyre trukalburve. Ne vend te shkojne dhe bejne ndonje pune po fillojne dhe marrin neper goj e shajne nenat dhe motrat e tyre. Para pak dtesh nje deputet i ketyre e quajti Skenderbeun hero te katolikeve dhe po keta e kane cilesuar Nene Terezen si lavire.

PS:  Si shpjegohet qe keta militantet e PD u shendrruan ne islamike te betuar qe kur Sulen e bekuan hoxhallaret smiley

Ça tha ky hoxha per te mos e duartrokite? Ky tha edhe: "spo du me e tepru se pastoj po thone se hoxha spo din çka flet..." Qi dmth se asht ka mundohet me kene rracional. 

deri ne 2 frajera s'ka problem tha. kur bohen 4 a 5, ather prishet hesapi.

Epo krypa me gjell dhe gjella me karar nuk shkon... Mir e ka Hoxha. Simbas radakes te vet mnjf. Ajo qe me shqeteson eshte sa gdhe qe jan, mnjf ketyre nuk u shkon kurr ndermend qe mund te jene gabim.Aq me teper qe i japin vetes tagrin te flasin por jo vetem aq, TE GJYKOJNE mor vlla, on bihaf of GAD! 

kjo fjala frajer eshte e mrekullueshme. ka nji plasticitet te mahnitshem. me se shumti e kom nigju ne kontekste lavderuese (dmth "i zoti" - asht frajer, por me shume se i zoti, eshte edhe nje cike si b.k. si me thon). natyrsiht dhe ekskluzivisht nder kosovare.

perdoret edhe per femra ne trajten "frajerk" - gjithnji ne kontekst lavderues.

Pavaresisht se kjo qe do them del pak nga linja e temes,mendoj se eshte shume e rendesishme te analizohet reziku qe i kanoset Shqiperise,Kosoves dhe Maqedonise nga radikalizmi islamik.Kur ka ne trojet shqiptare persona qe shkojne te luftojne deri ne Siri per arsye fetare,kunder nje dege tjeter te islamit qe perfaqesohet nga Kryeministri sirian,atehere pse nuk mund te ndodhe qe ne te ardhmen,kur keta persona ta ndjejne veten me te sigurt dhe me te pushtetshem,qe te vrasin shqiptare te nje besimi tjeter qofshin keta bektashinj,ortodokse,katolike dhe pse jo edhe ateiste???Mendoj se kjo "toleranca fetare" qe ne mburemi ska per ta patur te gjate nqs keta tipa shtohen me shume.smiley

Nuk po ja them emrin se mund te mos doje po nje shoku im (qe ketu eshte akuzu shpesh per islamist ektremist, nga inteligjentet pa dogane) tha nje shprehje te bukur per kete :

"Po te kishte pas men ai nuk ishte bere hoxhe!"

 

 

;smiley 

Sa mire eshte t'iu biesh shkurt ketyre gjerave dhe sa mire e paska thene ai shoku yt, ose sic e ka thene Bon Jovi, you give love a bad name. Me tregojne mua per nje komisar baze armate qe u gdhi myfti i Elbasanit. Dhe shqiptaret, populli, i ushqyer ashtu sic ka qene me doktrinen e fese se partise, i ushqyer ashtu sic eshte sot me doktrinen e drites se prendimit dhe i kompleksuar nga nje histori dhe nje tradite qe nuk e njeh, por e urren ashtu sic ia kane mesuar ta urreje, degjon te carturit dhe rikonfirmon qendrimet. Kushedi sa njerez e jetojne gjithe jeten e tyre duke kerkuar prova per nje leksion ordiner te dhene nga babai ne moshen 12 vjecare. Qe peshku pa uje nuk arrin te distancohet nga ky qendrim populist, gjithe plot deshire per te qene elitar, eshte fatkeqesi.

Nderkohe, sic tha mrroklla, po s'folen prifti e hoxha per moral kush do te flase. Po ne te njejten kohe, ama, prifti e hoxha vetem kur jane te painstruktuar e te paafte shkaktojne skandale te tilla, se morali nuk predikohet duke pergojuar njerin e tjetrin dhe as me moralizime, por duke folur perseri e perseri per burimin. Kush kujton se eshte Krishti ne Tempull s'ka kuptuar as Krishtin, as Tempullin dhe as historine, e aq me pak pozicionin e vet si mesues, e jo si profet.

Gjithashtu, Guce, nese ke nje cast, na trego dicka per qasjen me te pergjithshme te Vetevendosjes ndaj dinamikave fetare ne Kosove. Kisha edhe ca gjera te tjera por sikur shume u zgjata.

Qasja e VV eshte shume e qarte dhe direkte. Percmim dhe denoncim i vazhdueshem per ata qe perdorin fene per te perhapur mesazhe radikale, diskriminuese ndaj femrave (ketu e di ti une s'e kuptoj pse smileysmileysmiley), etj. Gjithashtu VV konsideron se ne raste te tilla feja kthehet ne element percares dhe te demshem per ceshtjen kombetare. Kjo nuk i pengon disa aktiviste te jene praktikante po ne menyre krejt individuale dhe personale (pra ne shpite e tyre). 

 

Ja edhe nje episod nga jeta: nje shoqja ime qe jeton me Memphis (nuk besoj se e ke takuar ti) kishte organizuar nje kunderproteste ne Graceland, token e shenjte te Elvisit, ne pergjigje ndaj protestave te nje kishe baptiste kunder jetes se pamoralshme te kengetarit. Keta kishin qene nje dite bashke, studente, juriste e bariste, duke bere muhabet, e kishin thene 'hajde vishemi si Elvisi e bejme nje dore gallate, duke treguar dashuri per qytetin dhe ikonen e tij te vone'. Dhe e gjitha u konsumua shume qete, me pankarta si "Westboro don't be cruel" apo "Westboro you've lost that loving feeling". Leksione dashurie nga Amerika. Ne nderkohe kerkojme rrenjet e seksualitetit te deputeteve dhe ministreve, se te burrave dihen, "ata derra jane". Po behem serioze perseri, por trashegimia e luftes dhe perdhunimeve, trashegimia e shtypjes dhe kolonizimit, kane nje permase gjinore qe duhet trajtuar me seriozitet maksimal nga intelektualet kosovare (do kerkoj mos gjej ndonje artikull te mire, po pate ti bujrum).

.

.............nga ne thone nje shprehje qe eshte mire  ta perseris,''edhe me vure prift..........edhe me heq mjekren'' personalisht ju  kuptova!!!

Tema eshte interesante,postimet po ashtu dhe jane te kuptueshme(lexoj mire dhe pa gabime)

Kam une nje pyetje per ju  tani.............ju si ''fetare te ndershem '' jeni te gatshem t'a zbatoni te njejten gje qe ju porosit hoxha  ??Apo duhet ripare edhe njehere betimi i Hipokratit.........................tek e fundit  jeni ju qe do te hiqni spinen........

la i la i ilallah , pune e rand o kjo, ma mire me vdek cika se me u martu me te krishter

Ja psh ky lloj robi e do plumbin mu ne balle

jo vetem kte jo. ky duhet rujt se me ca do qesh un pastaj, se edhe portokallija e ka prish fare humorin.

pun e rand kjo:)) ky meriton cmim oskar vetem per shprehjet e fytyres smiley 

Pse thoni qe eshte ekstremist ky hoxha ?? Nuk i tha qe ta vrase te bijen.. kjo eshte arritje e madhesmiley

nuk vritet evlati. po prit shife deri ne fund se ca zgjidje i jepsmiley it gets beter and beter. hoxhe beterr me nje fjale.

E degjova e degjova... te konvertoje e bija kaurrin.. me armet qe disponojne femratsmiley

hahaha feme fatale smiley

po nuk u be ai musliman,me ne ke fshi duart smiley 

o sa kam qeshur me fytyren qe ben smiley

osh faji yt , te ka rreshqit me kohe smiley t'ka dal doresh

ndoshta ka pas postu foto ne facebook 

http://www.youtube.com/watch?v=YnZa-DZA4wo

 

A lejohet të postojnë foto femrat në facebook - Dr.Shefqet Krasniqi

PS. qenka edhe doktor.  prej ketyre doktoreve na vjen gjithmone e keqjasmiley

per me u pranu ti me ne , dhondrri duhet me u bo synet  , rruge tjeter ska !

epo nuk thone kot qe martesa kerkon sakrifica smiley

Me duket sterio se ky hoxha eshte paguar nga Google per tu bere pjese e luftes qe ka youtube me FBsmiley

there will be no peace, deri sa fb ta zevendesoje butonin like me HALLALLsmiley

smiley

Eshte ne rregull me doktrinen e fese.  Islami, Feja e Vertete!

Ca jane keto idiota mor burre??? Ueee sa gjynaf 

Ndryshe te njohur si fetare Endrit.

aman mos na e sillni me kete. une s'e shikoj dot per vete. koke berdulle...

eh interlaneti e ka fajin qe shkon cika me frajer smiley

sa budall ky hoxha, une ne filim kujtova se ishte pjese estrade

nje vij e holle e ndan tragjedine nga komedija, thone.

T'a pacim borxh o Enver Hoxha per shpetimin tone nga kto mynxyra interlanetesh  smiley , pavarsisht mynxyrave te tjera qe na le me pasoja smiley

Ja ke borxh edhe per shpetimin nga fete e tjera (p.sh. Ortodoksia)?

ouc , me shpove e te kam then me rri pak larg se i kam alergji gjembat smiley

ortodoksia ? Per mua Zoti foli shqip ne token shqiptare smiley, tani se c'fare emri do t'i veme apo kategorizohemi eshte opsionale. smiley

Te cpova sepse ajo qe the s'kishte kuptim - per mendimin tim (dhe une s'besoj ne fe) - duke patur parasysh lidhjet e tua familjare. Apo e the qe te kishte ndaluar vec nje fe, myslimanizmin?

Une ateiste nuk jam ,  desha te zgjatem me nje analize konkrete per pyetjen tende  qe ka lidhje jo vetem me myslimanizmin ......, por meqenese me vihet gishti tek  familja dhe rrenjet , preferoj te hesht ne kete argument smiley

besoj se me kupton.

Elba, per sqarim, une kam respekt per familjen tende, megjithse nuk e njoh nga afer por vec me cfare kam degjuar e lexuar.

Une ta shpjegova ku e pashe problemin. Fatkeqesisht nuk eshte e drejte te ndalosh vec nje fe te caktuar (liria e besimit), sado te mendojme qe pjestare te saj flasin budallalleqe. Ti me thjesht e ke te pranosh qe u nxitove e s'e mendove gjate - une nuk cpoj ne te tilla raste smiley  Ose bej edhe analizen po te duash.

E dashur s'po te pergjigjem , sepse s'dua argumenta me  argetues te tjere qe do te vijojne. apo te dalim jasht teme etj etj .

Bashke edhe e bejme kete bisede ne vend tjeter smiley

Bo bo e ndegjova hoxhen se cfare leksioni ju jepte te rinjeve meshkuj. Meqe jam injorant ndaj  feve ne pergjithesi, ato qe thoshte hoxha jane edhe ato se cfare predikon islami? Po fete e tjera te njejtin qasje kane per femrat? Po si ka mundesi te pergojosh dhe te mallkosh nje femer qe "tradheton" dhe as te mos e mendosh fare qe edhe ai mashkulli beri te njejtin veprim "pra tradhetoi". Nje shtet normal duhet te nxjerri ligje te forta qe kete lloj diskriminimi ta penalizoje me denime burgimi. Nese feja percon diskriminime te tilla duhet te shpallet e jashteligjeshme. 

me boni pershtypje heshtja e ca peshqve qe sjellin E-zani-n ne peshk. Jam i sigurte qe ka nji shpjegim teorik edhe per predikimin e Hoxhes Irfan. 

Hoxha eshte 100% ne rregull per nga ana doktrinore dhe po dhe te abrahamizmat e tjera te njejten qasje kane ndaj femres.

Se ne ballkooon

lulet kane cel moj Madalenaaaaa...

O zbogar ore zbogar

mos e grric me shqiptar

mos e grric ore zagar

o zbogar ore zuzar

Isha njehere ne nje dasem ne Kosove. Ishin edhe tre hoxhallar tek dasma,njeri quhej Irfin, njeri Irfun dhe tjetri Irfan,  sa here kalonte ndonje femer e bukur para tyre Irfini skuqej ne surrat dhe ulte koken duke pershperitur ' Marshallah, marshallah', Kurse Irfuni kthente koken nga krahu tjeter dhe e shikonte me bisht te syrit duke pershperitur, 'topestrofullah, topestrofullah', Kurse Irfanit i leshonin syte xixa, ngrinte koken larte nga qielli duke pershperitur 'Ishalla, Ishalla'.....

hahahaha më kujtove një të fortë me këtë marshallah. është një restorant ku kaloj me mikeshën time jo-shqiptare, dhe manaxheri i restorantit është kosovar, dhe sa herë kalon i thotë ksaj "marshallah, marshallah" dhe "god bless you" me një zë të stërhollë që ta shpif. 

Pyete mos eshte hoxhe? Irfuk e ka emrin? smiley

Ahahah... shume e bukur kjo. smiley

Ky lloj islami ekstrem vjen nga vendet arabe. Edhe ne Shqiperi ka hy parja e ketyre. Dhe atyre qe e kane ne dore ta ndalojne u eshte lezetuar, pavaresisht pasojave.

Ky eshte Islami si mbas doktrinave te Kuranit, Sunetit e Hadithit pra Islami i sakte.

Ah po, Islami i gjuhës së paqes!

Ja kalon dhe Gandit per nga gjuha paqsore.

Vêshtirë ta besoj kur në krye dalin Irfanët që i fryn mopaspjesi në vesh dhe flasin me kaq urrejtje ndaj krijesës së Zotit qoftë ajo dhe mëkatare. 

Problemi s'eshe Irfani e dashur por ideologjia barbare, mizogjine, homofobe, tribaliste, urrejtje ndjellese e krejtesisht e pavertete e epokes se hekurit qe tipat si hoxha e ata qe i vijne nga pas duan te implementojne ne epoken e informacionit.

S'arrita ta shoh videon se ma shpifi hoxhë mjekërrkuqi, por më keq akoma si është e mundur që burrat që dëgjonin paturpësinë që ai thoshte me aq zell e urrejtje, dhe këta si dele apo gjela lafshaprerë e miratonin. Të isha burrë në atë xhami do isha ngritur e ta kapja për mjekrre atë kodosh që fyen femrat, gratë dhe motrat shqiptare. Xhentilmenlliku nuk ka ekzistu dhe s'do ekszistoje asiherë në atë vend!

Te njejten gje bera dhe une , I pakapshem , me ke borxh 10 secondat smiley

Po sepse keta tipa femrat i shohin si placke apo bageti nen pronesine e tyre dhe normalisht kur hoxha ju predikon ketyre eshte ceshtje e preaching to the choir.

Keshtu jane te gjitha fete i kane te gjitha brenda. Pavaresisht te gjithave dhe mendimeve personale, e drejta e fese njihet si e drejte universale dhe po dole kunder kesaj po  lufton me mullinjte me ere, apo me elektrone Interneti. 

Shqiperia ka patur nje tradite islami te bute, nuk e di per Kosoven. Por mbas 90tes eshte futur pare arabi duke lyer rroten e qerres qe te mos beje shume zhurme. Ky eshte problem shume i madh, se keto beduinet e shkretetirave kane variant shume agresiv te fese.  

+1

Pse jane kshu nuk do te thote qe duhen pranuar apriori dhe pa asnje kritike.  S'po flet ketu njeri per te drejten e fese dhe lufta ndaj fese s'eshte lufte me mullinj ere sepse njehere e nje kohe kritika ndaj fese edhe ne perendim te conte para litarit, gje qe lufta ndaj fese e ben ta pamundur tashme.

Islami i bute nuk eshte Islam, si mbas vete doktrinave te Islamit.  Islami i bute eshte pseudofetarizem sa per te shpelare gojen.

Po ti je ekspert i islamizmit? Mire apo keq eshte feja e miliarda njerezve.  

Cdo sistem ideollogjik llafe jane, po varet ke llafe zgjedh e ke zbaton. 

Ekspert i cfare? C'lidhje ka kjo me ca po flasim ne?

Edhe se eshte feja e miliardave (thuhet se e ndjekin diku te 1.6 miliard zyrtarisht, po ata qe e njohin dhe e zbatojne realisht eshte shume here me i vogel), kjo s'perben ndonje argument per vertetsine e saj.

Ka lidhje se po thua qe ka vetem nje islam dhe eshte ai agresivi. Une kam degjuar ndryshe. 

Nuk po flet njeri per vertetesi feje, ka ca mijra vjet qe njerezit vrasin mendjen per kete pune. Dhe secili i jep drejtim me vehten e vet kesaj pyetje.

Po flasim gjera praktike. Une po them qe duhet eleminuar influenca arabe qe sjedh islamin agresiv. Ti cfare thua konkretisht? 

Une them qe duhet eliminuar feja komplet si nje e pavertete jo vetem e madhe por dhe e demshme.  Ne rastin konkret dhe praktik, feja eshte antikombetare per ne shqiptaret.  

https://ateistet.org/forum/t1000069

Ti mund te kesh degjuar shume gjera, por me sa shoh une ke degjuar gjerat e gabuara.  S'thash kund qe jam ekspert per ndonje gje.  Kam nje qendrim mbi informacionin qe kam dhe kaq.  Cdo monoteizem nga vete natyra e tij monoteiste eshte agresiv.  E degjove c'tha Qaradawi para ca kohesh? Dhe ky po qe eshte ekspert teolog i fese.  Pa doktrinen e ndeshkimit me vdekje te apostateve tha, s'do kishte Islam.  Kshu dhe puna e drejtim qe i jep cdo kush me vehten punes se fese.

Si do e eleminosh fene, me force si shoku Enver dhe te tjeret si ai?

Ku thashe une qe do eliminoje fene? Mos u be e pandershme dhe me cito ne menyre te sakte.

Une them qe duhet eliminuar feja komplet

Faleminderit.

Gjersa merr persiper te dallosh qe une kam degjuar gjera te gabuara, do zdo ekspert behesh. 

Dhe ata burrat qe bene Shqiperine prandaj thane qe feja e shqiptarit eshte shqiptaria. Por nuk thane eleminoni fete. 

Pikerisht puna qe i jep drejtim cdokush fillon me filtrimin e atyre qe degjon. 

Jo, s'eshte aspak e verte.  Dallimin e bej mbi ate qe di une.  Po nuk shoh se c'hyn ne pune etiketimi im si ekspert apo jo.

Nuk me interesojne shume se ca qendrimi mbanin ata burrat qe bene Shqiperine ndaj fese.  Tjeter kohe ajo.  Per mua duhet te eliminohet absolutisht dhe drejt asaj rruge po shkohet ne boten e zhvilluar.

Ore je i njejti ti apo jeni dy. Se njehere thua te eleminohet feja, njehere thua jo.

Ku thashe jo?

S'po flet ketu njeri per te drejten e fese

Gjithashtu diku me lart kerkoje citim se ku kishe thene qe te eleminohet. 

Nuk eshte mire te behet muhabeti cic mic.

Eleminimi i fese nuk eshte i mundur. 

Sic thote lirika me poshte ekzistenca e zotit eshte muhabet qe s'ka fund, nuk provohet dot asnjera ane. 

Ketu po flasim per aspektin moral te fese, qe ka rendesi per njerezit. Duam fe qe thote mos vrit e mos grabit apo duam fe qe thote cajani gerrmacin qafireve. 

 

Mos u trego i pandershem, une nuk them te eliminohet me ligj.  Une them te eliminohet me forcen e argumentit.  Ne fakt ironikisht te vetmet vende qe garantojne lirine e besimit fetar si mbas midese tende jane ato vende qe jane shekullare.

Eliminimi i fese eshte i mundur sic eshte eliminuar dhe besimi tek shtrigat qe njehere e nje kohe ishte prevalent sic feja.

Eshte provuar me kohe e vakt qe zoti abrahamik fetar nuk ekziston.  Mjafton te kete diskurs publik per kete e te zhduket tabuja e kritikes ndaj fese dhe te perhapet dija dhe faktet mbi mos ekzistences.

Per mua feja eshte institucioni me i keq per te predikuar moral sepse vete koncepti i fese eshte imoral.

sic eshte eliminuar dhe besimi tek shtriga

E ke ca gabim ketu. Mund te jete eleminuar ne Amerike (dhe s'flas dot me siguri), por ka prape neper vende te tjera. Kerko per xhindet e do gjesh.

Kur them eliminuar nuk nenkuptoj shfarosur teresisht nga faqja e dheut, por reduktuar deri ne nje fare pike qe s'perben me rendesi apo rrezik.

Pa he njehere na e verteto qe s'ka zot. 

Drejt apo shtrember, fete kane predukuar moral prej mijra vitesh. Dhe mendoj qe do vazhdojne ta bejne nje gje te tille. S'diskutohet qe flas per shtete jo fetare. Feja eshte ceshtje personale. 

Barra e vertetimit bie mbi ata qe pohojne ekzistencen e zotit.

Se kane predikuar me mijra vjet prap nuk e ben te drejte ate qe kane bere.  Feja pershembull ka kriminalizuar seksin duke e lidhur moralin me aktet seksuale qe eshte nje  nga pislleqet me te medhaja qe ka bere feja.

Sic u bie barra e vertetimit te mos ekzistences atyre qe e mohojne. Te thashe, kjo eshte ceshtje e pazgjidheshme dhe ne fund te fundit e parendesishme per ne tokesoret me kohe te kufizuar. Kur te behemi te pavdekshem do merremi me kete pune. 

Feja per ate pune ka pjekur robt dikur. Si cdo sistem moral edhe feja i pershtatet nivelit te zhvillimit te shoqerise. Ka nje shprehje te bukur per fene dhe seksin, por s'po e them se mos na merziten robt. 

Meso rregullat e logjikes njehere para se te thuash kshu budalleqesh.   Ndryshimi i barres se vertetimit nga ai qe pohon ekzistencen e dickaje te ai qe kerkon prova per kete ekzistence eshte rrejshmeri logjike.

S'eshte aspak ceshtje e pazgjithshme.  Eshte hipoteze shkencore si cdo tjeter qe mund testohet.  Gjithesesi nga kjo qe thua dukesh qe je agnostik, dhe kjo eshte gje e mire.

Feja eshte nje nga pislleqet me te medhaja te njerzimit (sidomos abrahamizmat).  Te jesht fetar eshte te kerkosh te jetosh ne nje Kore Veriore hyjnore kur thoshte Hitchens.

 

Edhe shume e zgjate para se te kalosh ne ofendime. Shnet. 

Shendet pac, por kur thua budalleqe s'ka si mos i etiketoj si te tilla.  

S'eshte aspak ceshtje e pazgjithshme.  Eshte hipoteze shkencore si cdo tjeter qe mund testohet.  Gjithesesi nga kjo qe thua dukesh qe je agnostik, dhe kjo eshte gje e mire.

Feja eshte nje nga pislleqet me te medhaja te njerzimit (sidomos abrahamizmat).  Te jesht fetar eshte te kerkosh te jetosh ne nje Kore Veriore hyjnore kur thoshte Hitchens.

smiley

Prandaj do humbi zgjedhjet ju se jeni kunder zotit. smiley

O Tirona, aman, ne internet gjete te besh debat mbi Zotin. 

Ateistet e thekur jane po aq ekstremista sa fondamentalistet fetar. Pothuaj e njejta gje. Le qe edhe me shifra te ftohta, me shume vdekje, vrasje kane sjell ideologjite qe perjashtonin zotin, se ato qe beheshin ne emer te zotit.

Te llogarisesh vetem "shtrigat" qe digjte kisha katolike dhe evangjelistet, vetem per faktin se prodhonin ca bime mjekesore, jane e njejta shifer me te vraret e luftes se bosnjes dhe kosoves ( edhe ne keto luftra fete kane gishtin e tyre)

Si nazizmi, si komunizmi dy ideologji qe perjashtonin zotin e shkaktuan me shume vdekje se luftrat e bere ne emer te zotit (qe mes tjerash jane bere gjoooja ne emer te zotit, po hajt mo ashtu po i quajme)

Nazizmi dhe bolshevizmi jane produkt i mirefillte i feve monoteiste, ishin fundi i kapitullit te tyre ne europe... 

Me sakte fare thuaj, nazizimi dhe bolshevizmi ishin fe e kaluar fese.  Ateizmi, per ata qe s'e dine, nuk eshte ideologji eshte thjesht reagim normal kur dikush i arsyeshem bie ne kontakt me teizmin.  Ateizmi mund te behet pjese e nje ideologjie por asnjehere s'mund te jete ideologji me vete.

Po jo mer se ate i thashe qe s'behet debat ketu per ate pune. Megjithate e pranoj fajin, e ze mend me ate rast. 

Ai qyqari i lashte tha di dicka qe s'di gje. Po keta fanatiket moderne i dine te gjitha. 

Kjo eshte frikacakllek intelektual te thuash qe s'behet debat ketu.  Normalisht qe mund te behet debat ketu.  Pse kshu, debati u beka vetem balle per balle ne person?

Sepse debati ka adete. Dhe i pari fillon me edukaten qe nuk mesohet ketu. 

Dhe pastaj me thua mua qe ofendon? Sa komike.  Ti aludon qe une s'paskam edukate e pastaj ankohesh se une te ofendokam pse thashe qe dicka qe the eshte budallallek (mund ta kisha quajtur absurde apo thjesht te gabuar a dicka e tille, e njejta gje do nenkuptonte).

Per ty eshte e njejta gje per mua jane dy gjera te ndryshme. Me sa duket kemi njohim rregulla te ndryshme tavoline. 

Te kerkoj falje athere per ofendimin.

Tashti mund te flasim. 

Kete debatin e pafund zot apo jo e ka permbledhur shume bukur Samuel Buttler: 

Teistet dhe ateistet kone kontradikta vetem per emrin, ta quajne zot apo dicka tjeter (natyre). 

Dhe kjo se debati shkence fe eshte i pazgjithshem, mbasi shtrojne pyetje te ndryshme. Shkenca merret me "Si?" e feja me "Perse?" Si rrjedhoje eshte e kote te presesh pergjigje qe mund te krahasohen.  

Shenca thote "perseja" mbetet mister, feja thote zoti eshte mister. 

Shenca (apo nje pjese e mire) thote dynjaja erdhi nga hici, po ate thote dhe feja.

Kishte apo jo te drejte Buttler? 

Nje sqarim, kur them feja, nuk flas per zhelet qe i kane veshur ne kohe. Flas per fene e Ajnshtajnit.  

Feja e Ajnshtajnit?  Ketu po i largohesh qellimshem asaj qe nenkuptohet me fe nga shumica e vete fetareve.  Eshte pavertete qe shkenca dhe feja shtrojne pyetje te ndryshme.  Feja eshte nje shkence e falimentuar tashme.

Ta thashe qe feja eshte ceshtje personale. Une qellon qe kam ate te Ajnshtajnit. Ti do te flasesh me mua apo me shumicen? Ti ke zgjedhur fene e pazotit, apo me mire quan natyren zot, ceshtje emertimi eshte, sic thote Buttler. Feja ka shume shtresa, duhet gerrmuar. Ato shtresat kur feja ben shkencen jane zhele.  

Une me ty po flas por po flasim per ate qe nenkuptohet si fe nga shumica e fetarve e jo c'nenkupton ti personalisht me fene.

Une nuk e quaj natyren zot, por natyre dhe nuk eshte ceshtje emertimi.  Zoti abrahamik, i cili eshte i besuar nga shumica e fetareve ne bote ne kete moment eshte i specifikuar me se miri dhe nuk eshte ceshtje emertimi.  Ky zot si mbas fetareve qendron mbi natyren.  Tjeter teistet e tjeter panteistet (feja e ajnshtajnit).

Une mund te flas vetem per vehten time dhe cfare mendoj une. Po dhe une nuk i kam shpikur vete keto qe po them. 

Te thashe, te dyja feja e shkenca perfundojne tek misteri dhe hici. Se cfare e quan eshte ceshtje emertimi. Provo te zevendesosh reciprokisht fjalet "zot" e "natyre" dhe asgje nuk ndryshon. Misteri i natyres apo i zotit eshte e njejta gje, thelbi misteri mbetet, edhe Ajnshtajni misterin admironte. Kjo per aspektin filozofik te fese.  

Por feja nuk merret fare me zotin, merret me njerezit ne toke. Pra praktikisht aspekti moral i fese ndikon tek njerezit.  

Po e zhvendosh debatin gabimisht.  Dakort i ke nje botekuptim personal bmi fene e zotin por shumica e botes fetare nuk e ndan ate botekuptim me ty.  Per ta zoti eshte i plotefuqishem, gjitheditshem, kudogjendur, personal, qe nderhyn ne kete bote ne punet e njerzimit, qe digjon gjithcka, qe di cdo mendim qe ti ke ne koke, qe kerkon te adhurohet, qe kerkon te diktoje si te besh seks, cfare te hash etj etj.

Pra te thuash qe eshte thjesht ceshtje emertimi e ta mjegullosh duke thene qe ka te bej me misterin nuk me duket aspak e sakte, por tentative shmangieje e debatit.  Feja absolutisht merret me zotin sepse eshte e ndertuar mbi vullnetin e zotit per njerzimin te shfaqur nepermjet zbulimeve te ketij vullnetit nepermjet disa te ashtequajturve profete ne lindjen e mesme.

Te thashe do ndare debati ne dy. Nje per fene si ideollogji dhe nje per fene si moral. 

Ata shumica e fanatikeve qe thua ti as ia kane idene e fese si ideollogji.

Moralin nuk e ben zoti por njerezit ne emer te tij. E kane bere, apo e bejne mire, keq, nakatosur, eshte ceshtje tjeter. Edhe qe perdorin forma te ndryshme ndikimi, qe nga frika, adhurimi etj. nuk jane te vetmit qe e bejne. Sidomos frika punon shume mire me njerezit. Pastaj frika e zotit apo e plumbit, detaj eshte. Kjo puna e moralit do pare se cfare rregullash i duhen shoqerise e cfare nuk i duhen, ne stade te caktuara. Se pa rregulla eshte vetem pylli. 

Une thelbin e muhabetit e kisha dhe e kam, tek feja dhe shkenca, se aty e nisem tek ekzistenca apo jo e zotit. Te dyja perfundojne tek misteri, pastaj cfare emri i ve, edhe kjo simbas qejfit. Te dyja prap arrijne tek hici. Me tej shkenca thote qe nga hici duhet nje rregull apo algoritem qe te behet gjeja. Feja i thote "rregullit" zot. Megjithse nisen shume larg njera tjetres,  cuditerisht duket se kane cpuar te njejtin tunel nga ane te kunderta. Dhe s'kane c'te gerrmojne me. 

Feja nuk merret me zotin, thote vetem qe eshte mister. Te thashe qe nuk po flas per zhelet e fese. Feja  si moralizuese eshte bere per tu marre me njerezit. Bile ne kete funksion mund ta beje pa permend zotin fare, e perdor ate vec si gogol apo baba/meme te dashur.    

 

Morali eshte brenda nesh dhe nuk vjen as nga zoti e as nga feja.  Eshte gjenetik por eshte dhe i diktuar nga evolucioni.  Feja e nakatos per mos me keq moralin duke futur zotin ne mes e duke thene qe pa zot s'ka moral.  Moral gjen dhe tek kusherinjte tane me te afert, shimpanzete.

Jo jo feja dhe shkenca nuk perfundojne te dyja te misteri dhe nuk thote aspak qe eshte mister.  Feja jo vetem qe thote qe e njeh natyren e zotit por edhe qe njeh dhe vullnetin e tij nepermjet zbulesave qe ky ben  nepermjet te ashtequajturve profete.  Dhe keto s'jane zhelet e fese, kjo eshte feja sic praktikohet nga shumica e te ashtequajturve fetare.  Feja flet per te verteta absolute dhe te pandryshueshme.  Shkenca nuk ka te verteta absolute. Shkenca e synon te verteten me ate te perafersive dhe nuk ka dogma te perjetshme.  Besimi fetar eshte besim totalitar, i rreme, percares dhe i demshem.

Po he ku perfundon shkenca vec misterit? Flasim per fillimin, se pastaj shto uje e shto miell eshte kollaj ne princip. 

Feja nuk guxon te merret me natyren e zotit, bile e quan mekat te madh te besh kete. 

Morali do nje emerues te perbashket, dhe nje predikues si pike referimi. Sa afer eshte kjo e mesme me nevojat reale te kohes, eshte e debatueshme, edhe feja ka njefare dinamizmi, megjithse te ngadalte. 

Po ja qe morali i kusherinjeve tane i la ata ne pyll. Ai i joni, si mesatare, mbase na dha nje dore te shkruajme sot ne Internet, dhe kjo eshte paguar me shume liri te munguara.

Megjithate, secili ka kuptimin e tij te ketyre gjerave, prandaj jane personale. 

S'ke kuptoj kete pyetjen se ku tjeter perfund shkenca pervec misterit.  Shkenca eshte dije se pari, dhe kerkon ti zbarth misteret.

Feja absolutisht merret me natyren e zotit.  Ta pershkruan zotin ne detaj biles.

Dhe pika referuese ne kuptimin me te gjere te fjales eshte mireqenia e njerzimit ne shkallen me te gjere te mundshme.

Nuk eshte morali qe i la ata ne pyll jo.  Ke degjuar per shimpanze nen roberi te njerzve qe e ngordhin veten duke refuzuar ushqim vetem qe nje tjeter shimpanze ne kafazin afer tij te mos keqtrajtohet?

 

Moralin e kujt kane predikuar ?

Ka nje dallim,islami vjen pervecse si fe,vjen edhe si nje platforme politike dhe me nje ligj themelor,sheriatin.Ky ligj predikon prerje duarsh,taksa per besimet e tjera,vrasje me gure per imoralitetin,etj.Vihet re nje fenomen tek muslimanet,kur jane pakice,i kushtojne me shume rendesi vetem aneve pozitive si te thuash,ndersa kur e ndjejne veten te pushtetshem kalojne ne agresivitet.Ky eshte nje fenomen qe ka ndodhur ne shume shtete ku sot po shkaterohen nga lufta fetare.

+1000

Stalin ky eshte nje studim fiks per kete qe thua ti. 

http://freepolicybriefs.org/2013/05/06/p...

Ne zona politike me mazhorance shume te lekundur partia islamike ne fakt rriste perfaqesimin e femrave dhe arsimin e tyre ne krahasim me partite sekulare, po aty ku mazhoranca e tyre thellohej kishte ndryshim radikal sjellje. 

Edhe nje gje e rendesishme,sipas islamit,lejohet te mashtrosh me qellim perhapjen e islamit,pra nqs se ti mashtron dike duke e bere qe ai te pranoje islamin kjo nuk llogaritet si mekat.

sepse perhapja e islamit eshte clirim prej injorances (jo-islame). qe i bi dmth qe nja 5/6 e globit jan ende nen roberi dhe duhen cliru. konsekuencat e ksaj s'dun naj PhD per t'u imagjinu, ma do menja.

Ne Shqiperi muslimanet kane qene shumice dhe nuk i kane bere ato qamete. 

Ai qe thua ti eshte islami agresiv. Dhe nuk do lejuar ne asnje menyre. 

Tirona, nuk kane qene ndonjehere shumice politike, ka nje lloj ndryshimi. 

Sepse s'kemi qene shtet fetar e s'duhet te behemi kurre. Feja nuk duhet lene te futet ne politike. Me sa di une edhe ne Shqiperi jane te ndaluara partite fetare, po s'jam i sigurte.

Ne Shqiperi ka shume pak myslimane, te vertet se kshu ne emer na dalin 57% nga ata tipat qe mendojne se feja eshte ceshtje trashegimi te identitetit fetar te katragjyshit dhe nga ana tjeter as qe e dine ca eshte shehadeti e jo me ta deshmojne.

e shikon ti tirone, kot s'thone qe te kundertat bashkohen. nje bicim si enveri i vogel, ky bashkebiseduesi yt.

Po pse kot u be Enveri i madh tek ne, pikerisht  se kishte e ka envere te vegjel me bindje fanatike qe kane monopolin e te se vertetes.  

Eleminimi i fesë nuk është rruga e duhur. Ti me këtë ju heq të drejtën legjitime atyre që besojnë tek Perëndia. Duhet të kuptosh që largimi i fesë në vendin tonë ishte dëmi më i madh që ju bë vendit tonë. Një diktator që zë vendin e Zotit dhe bëhet ai "zoti" i popullit të tij. Pasojat, po ja shohim edhe sot. 

Eshte rruga drejt te ciles po shkojme.  Besimi ne gjera te paverteta eshte jo vetem semundje mendore por dhe i demshem si i tille.  Jo s'e shoh hic largimin e fese si demin me te madh.  Elimini i fese nuk do te thote, zevendesim i saj me nje fe tjeter.  Elimi i fese eshte elimi i cdo besimi absolut, dogmatik dhe te paarsyeshem ne gjera te paverteta.

Po si është e mundur pra që feja dhe kjo nevoja për lidhjen me Zotin nuk është eleminuar pas kaq shumë viteve? Pastaj, kujt i referohesh si të pavërtetë eksiztencës së Zotit? 

Sepse i duhet kohe njerzimit per te evoluar intelektualisht dhe per te dale pertej solipsizmit te tij.

Po de asaj i referohem.

Po të ishim në fillimet e fesë së Islamit apo edhe Krishtërimit do thoja, ok. Por, jemi në shek e 21'të dhe fryma e tillë është e patolerueshme dhe duhet të kritkohet nga vetë besimtarët e çdo lloj bashkësie fetare. Problemi qëndron se këta që shkojnë në xhami apo kishë s'e kanë hapur një herë Kuranin të lexojnë me sytë e tyre e të llogjikojnë pa ndikimin e hoxhës apo priftit. 

Ne cilen perspektive universale dallohet ky kuptim kohor i zhvillimit dhe pjekurise se nje feje apo te njerezimit? Dhe si nderlidhet kjo me ngjyren e mjekres?

Trop, në kohën e sotme njerëzit kanë akses tek librat për të mos rënë edhe aq pre e injorancës dhe indoktrinës së hoxhës/prifit e cila bëhet më shumë si dogmë personale dhe predikimet e tyre në shumicën e rasteve janë vite larg fjalëve që thonë librat e shenjtë.  Dua të besoj që njërëzit janë më "inclined", të mendojnë me mëndjen e tyre edhe kur ata dëgjojnë diçka komplet jashtë normales të ngrihen e të flasin apo kundërshtojnë. Fundja, kjo i kërkohet besimtarëve apo ata vetë duhet të vijnë në këtë konkluzion që të mos bien pre e mësimeve me gjuhë urrejtje apo që janë larg frymës së besimit dhe dashurisë. 

Mjekrraekuqe s'ndërlidhet askund dhe pse më duket që është diçka e importuar nga arabia sesa diçka që të jetë e zakonit të Kosovës.

Trop, në kohën e sotme njerëzit kanë akses tek librat për të mos rënë edhe aq pre e injorancës dhe indoktrinës së hoxhës/prifit e cila bëhet më shumë si dogmë personale dhe predikimet e tyre në shumicën e rasteve janë vite larg fjalëve që thonë librat e shenjtë.

Gabim dhe shfajsim i ideologjise duke bere koke turku kleriket per pislleqet e ideologjise.  Ne shumicen e rasteve predikimet e tyre jane spot on me ca thuhet ne te ashtequajturit libra te shenjte.

Te ishte se na shpetonte leximi, do te ishim te shpetuar.

Me te miren ne mendje te terheq vemendjen per ato shprehje te papranueshme ne lidhje me mjekjen, ato per ngjyren dhe ato per kapje prej. Nuk i pres prej teje, nuk pres perqeshjen, abuzimin as deshiren per dhune njekohesisht fizike dhe simbolike. Nuk duhet ulur kurre debati ne keto nivele.

Trop, s'ishte përqeshje dhe as abuzim. Sinqerisht! Pranoj, që shkruajta me nerv sepse më ngrihen nervat kur dëgjoj budallalliqe të tilla nga njërez që janë të supozuar të mësojnë e të flasin me frymë dashurie, dhe jo me gjuhën e urrejtjes. Nëse ai për detyrën që ka marrë mbi supe nuk është i zoti ta bëjë këtë gjë, do ishte e ndershme që ai t'i hapte rrugën dikujt që është më i urtë në predikim. 

Robt jane ata qe jane dhe eshte rruge e gjate ndryshimi i tyre. Dhe te tille injorante ka ne gjithe boten, edhe ketu. Por tek ne sot problemi i madh eshte parja e arabeve qe po fut islamin agresiv. 

Shifeni me mire nje çike kete punen e leshit te mjekres, sepse çeshtja fetare lidhet me leshin e nje vendi tjeter. 

Femra shqiptare dhe Lama është ofenduar jo vetëm brenda kufijve të Kosovës, por dhe jashtë saj.

I pakapshem -  Tani nqs kjo ka deshiren e mire ne mes , ja jap doren saktesise qe perflisni ju. He per he , gje qe s'behet

Po pse ngul kembe ? Apo qe te qeshim me shume smiley

Po te na sherbejne per dicka keto ligjerimet e ketyre tipave si Irfani dhe shoku i arab i Irfanit.

Ajo qe konsideroni ju  nje ''bote reale'' mund te jete  nje perceptim i trurit tend .....I cili shume mire mund te jete i genjyer.

E nese je duke jetuar ne Matrix?

E thjeshte apo jo??  smiley

Come again?

shajeni irfanin ju, sa doli me fol ai kunder kurvllikut, fap u ndergjegjesu jemeni dhe njofi kosoven, shif tani kur ta njofi dhe egjipti smiley

Ti po thu qe kurvlliku puno. smiley

jo ore, mos m'keqinterpreto, une thashe kurvlliku eshte dembelizem, hoxhlliku eshte punedashes smiley

Sado i nerum te jete hoxhlliku, atij tjetrit i vje anash, sikur vec per respekt moshe, po fol fare per arritjet perkatese. smiley

Gjetet edhe ju nje kale te ngordhur. Une them i kthehemi homoseksualitetit te Hoxhes, meqe edhe emrin me hoxhe, meqe kale akoma me i ngordhur dhe gjithsesi i dyshuar per mushke. Si nuk e kuptoni qe duke folur per keto fenomene skajore - te cilave as nuk ua dini vendin qe zene ne kulturen shqipare, e as ju intereson ta peshoni - zgjidhni te mohoni realitetin tuaj, sot edhe tani, ate qendrorin, ate qe ulerin per vemendje, propagandes, kontrollit mendor dhe ekonomik, delirit, idiotesise dhe misogjinise se tij. Jam njekohesisht e neveritur dhe e trishtuar. Ju uroj gallate te mbare.

(nuk po ju bej fare procesin e qellimeve, nuk me interesojne, ngelshin te erreta per mua, megjithese gjithashtu ju uroj t'i ndriconi per veten tuaj)

Tirona, une vete qe ju bej apel per permbajtje dhe perspektive nuk eshte se i di mire, madje  i njoh minimalisht keto pune sa s'duhet te shprehesha hic, por nuk me le etika te mos them gje kur lexoj absurditetet e ketushme dhe zellin me te cilin deklarohen rregullisht dhe shpesh. Meqe ti po flet per dicka me konkrete, duke e izoluar "te keqen" tek influenca arabe - vecanerisht ajo financiare - jam kurioze se cila influence mendon ti se mund te ishte jo e keqe per myslimanet shqiptare, per shembull ajo turke, apo duhet te ishin te izoluar keta nga bota e gjere islame ku Arabia eshte vendi i zanafilles dhe orientim i shikimit, te izoluar nga zhvillimet boterore paresisht teologjike e me tej shoqerore? Ose fol me specifikisht se cilet arabe, pa pergjithesuar kaq rende.

Flas per ata arabe qe po ndertojne xhamija ne Shqiperi ne shkembim te rryshfeteve te formave te ndryshme. Edhe bota arabe ka shume variante islami vete. Edhe Turqia gjithashtu, apo vende te tjera. Dhe ne Shqiperi islami ka qindra vjet, dhe ka mbizoteruar varianti i bute, tolerant. Provo te shkosh ne Arabine Saudite e ta shohesh variantin agresiv. 

Cilet jane keta arabe? Se ne Shqiperi jane ndertuar dhe po ndertohen xhami te ndryshme. Nderkohe per Irfanin dhe Irfane te tjere, per cilat influenca arabe behet fjale? Shpresoj te mos ma marresh per ters qe po te pyes, te pyes sepse e ke perseritur disa here te njejtin shqetesim te pergjithshem dhe do te doja ta kuptoja me sakte.

Une flas per ca arabe qe kam takuar vete rastesisht ne Shqiperi dhe ma kane shpif, per te thene te pakten. Pastaj eshte detyre e atyre qe paguhen per keto pune t'i japin drejtim e t'i filtrojne.

Konkretisht ta thashe shembullin e Arabise Saudite.  

Ti dhe shembullin e Arabise Saudite si "agresive" ne vetvete, nuk the qe eshte kjo qe po ndikon ne Shqiperi e Kosove dhe as dhe ndonje permase te ndikimit. Arabet qe ke takuar nga ishin dhe a e vendos dot ne perspektive se sa ndikim kishin ata e lloji i tyre ne Shqiperi? A eshte shume te kerkoj te flasim me pergjegjesi? Nese po, terhiqem nga pyetjet.

Ketu jemi ne kafe dhe muhabet te tille po bejme. Po deshe statistika e hollesira, nuk jam une njeriu i pershtatshem. Ata qe kam takuar une prej andej ishin. Se sa ndikim kane e sidomos do kene nuk e di. Problemi eshte qe kur t'ia shohesh tymin apo flaken do jete shume vone per te bere gje. Nga ana tjeter duke pare mrekullite qe kane bere ne vendin e tyre, me rregull treshi, te ze tmerri po paten ndikim te madh tek ne. 

Po jo pra, se une ne kafene kur me thone "rreziku arab per shqiptaret" i pyes patjeter per cilin rrezik e kane fjalen dhe ku bazohen per kete. Sidoqofte, po e le ketu, faleminderit edhe per kaq.

Te lutem. Kaq dija, aq thashe. 

Per perendimin ky do jete shekulli i varosjes se feve monoteiste tradicionale.

Une mendoj te diskutojme me mire per çeshtje te cibernetikes, aty jemi vertet te gjithe kopetente (perveç politikes, kush do t'i fitoje zgjedhjet, Sala apo Rama?).

Shume rende, shume shume rende. 

Ej, ndonjeri qe e njef Kosoven icik me shume, a ka ndonje shans qe ta politizojne kete besimin e tyre keta, se do ishin te frikshem vallaj?

Pako besoj qe si une si ti jemi per bashkimin kombetar, po kur mendo qe keta tipat mund te te vine ne parlamentin e perbashket shqiptare neser te frikeso si ide. Nga ana tjeter ama, pesha e tyre mesatare elektorale do binte po te bashkoheshin dy vendet. 

Keta tipa behen te parendesishem duke e hedhur ne ere me argumente ideologjine e tyre absurde.

Te ishte per llogjike e argumente keta tipa nuk do kishin kurre following qe kane, prandaj nuk e di sa e lehte eshte ti mundesh. Operojne ne nje univers paralel ata. 

E kam fjalen per edukimin e popullates ne mase me kendveshtrim shkencor dhe racional te botes ku mundesia e ketyre tipave per te terhequr ndjekes behet teper teper e vogel.

Mire mo mire, po robt e fese i kapin femijet qe te vegjel e ju bejne lavazh. Kete bejne dhe evangelicals ne USA, sic tregonte frikshmerisht Jesus Camp. Eshte e veshtire te riedukohet nje njeri pasi i eshte bere lavazh per aq shume kohe. Shif xaken psh, i ka mbet ora te lufta kunder kolaboracionisteve edhe 60 vjet me vone smiley

Prandaj pra po flas per edukimin e popullates me kendveshtrim racional e shkencor te botes.  E veshtire eshte por jo e pamundur.  Shumica e ateisteve ne bote njehere e nje kohe kane qene fetare. smiley

Kane shume mundesi ta politizojne islamin sepse jane shtet i ri dhe do kene nevoje per nje identitet kulturor ( ne kete rast feja) per te konsoliduar renjet e shtetit te tyre.. duke me ditur dhe pozicionin gjeograik ku ndodhen dhe shtetet jo te civilizuara qe i rrethojne.. ne kete kendveshtrim shqiperia ka qene me me fat sepse kishte 3 besime fetare dhe lagej nga adriatiku.

Mua nuk me bie rralle te jem dakort me Artin, po ketu ka te drejte, nqs ka nje trashegimi deri diku pozitive komunizmi eshte fakti qe shoqeria shqiptare la mbrapa dogmat e vjetra. E them kete duke qene shume koshient per viktimat qe shkaktoi te kleri katolik, qe kishte luajtur rol te madh ne levizjen kombetare. 

Po kur shef ato videot e Luce-s per Tiranen e viteve 30-40 dhe shef ato grate e mbulume komplet, te vjen nje ndjesi e mire qe te pakten ate pjese te historise e kemi lene mbrapa. 

E them kete per te thene qe Shqiperia i humbi keto lidhje me identitetin fetar me nje kosto te madhe, nje kosto qe nuk ua uroj shoqerive te tjera, e kesisoj nuk e di nqs Kosova do e kete kaq te lehte te shkeputet nga keta robt. 

o robt sa kam qesh me ktesmiley smiley 

smun ta parafitironte smiley

Si paska punet mire kosova me kete shtratin religjoz ku po turret. 

Morali, perbehet prej nje teresish rregullash, normave, marre " qytetari" ne nje shoqeri te caktuar, bazuar ne pervojen e gjate te marredhenive, ne traditen, ne shkollen, te cilat nisin te pervehtesohen sapo i riu apo e reja, nis te degjoje sa i thone prinderit, shkolla dhe kontaktet ne shoqeri.Normat e moralit NUK JANE te lindura, gjenetike, por tipare te perfituara ne jeten e perditeshme.
Mjafton te kuptohet se kufiri mes " te moralshmes" dhe " te pa poralshmes" eshte i prere.Kush e con shoqerine PERPARA.Duke bere analizen arrihet llogjikisht te vleresohet nje norme e pretenduar si e moralshme....Kjo besoj vlen edhe per te gjykuar mbi Hoxhe Irfanin...

Morali ! Morali ! Moraliiiiiiiiiiiiiiiii

Hey njerez, ju njerez te cileve nena lidhte shamine ne koke neper aksione dhe fustani sduhet te kalonte kupen e gjurit(ndryshe kishte shume mundesi te diskretitoteshe si e perdale, kurve....), ju njerez, pjelle e atyre martesave te sajuara paraprakisht, ku kishte me shume rendesi feedback i fisit, ose antaresimet ne PK-ne, ju njerez te cileve babai dilte me pantallona terital, basetat te cilat sduhet te kalonin kocken e ne lartesine e mollezave(ta fusnin sa krahu 8 vjet per agjitacion dhe propagande si me te luajtur)..... misionari ka vdekur.

Pak me easy njerez, nuk jemi me ne vitet 60....nuk mundemi dot me me te veme etalone morali me.
Kohet kane ndryshuar.  Jane rrezuar shume tabu, live update njerez....

Kerkoni me motora kerkimi çfare revolucioni shoqeror solli dalja ne kinema e filmit "Gola Profonda" ne Ameriken e viteve 60-te. Duket banale, por ajo qe ndodhi mbas daljse se atij filmi mund te krahasohet me revolucionin industrial.

Ju  Irfana dhe maskilista kudo qe jeni   ,ju jeni  problemi social i vertete, ju me gjykimet tuaja prej inkuizitoresh moderne, me ligesine te kaloni ne goje nje femer inteligjente  te bere kush e di se ku e kush e di nga kush...si rreziku(hey zottt) qe i kanoset shoqerise shqiptare. U perdhos institucioni, u perdhos shkolla...sistemi...shteti

Alarmmmm!!

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).