Unë eci në rrugën time

hipur mbi fatin tim

me rreze rrethuar nga dielli

me shpresë që sjell ky agim

 

`  `              ` `            ` `

Po shkoj

nuk di se për ku

të prek një ëndërr të re

gjithë dhimbjet ti hedh në humnere

të shpikë një qiell pa re

` `              ` `              ` `

Atdheu për mua je ti

është gropa që mbaj unë në gji

është lumi që rrjedh papushim

janë lutje të verbrish nën shi

` `             ` `               ` `

Por jeta nuk vishet me gri

askurrë nuk mban një premtim

Unë duhet të ec pambarim

mbi kalldrëmet e zhdrejta

të fatit tim

` `            ` `                ` `

Cërrik, 9 qershor 2013

11 Komente

 

Po shkoj

nuk di se për ku

të prek një ëndërr të re

gjithë dhimbjet ti hedh në humnere

të shpikë një qiell pa re

 Therer's a time for departure even when there's no certain place to go - T.W. 

hec or maratonomak

Me te drejte mbas trishtimit qe ka prure autori heret e fundit,duhej pak optimizem,me pelqeu sajesa e qiellit pa re..

Normal , se mos ka dy rruge Cerriku .

Cerriku ka tre avenju dhe 12 rruge per ate pune.

Brando ,pse kaq negativsmiley

Po jo me sjom fare negativ , duke ec ne rrugen time vjen tjetri ta permbledh me biciklete , mfal thote se nuk te pashe .smiley

e bukur.

me kujton 'the woods are lovely, dark and deep, but i have promises to keep..'

 

 

Poezia e Xha Tanit smiley ishte e thjeshte dhe sikur Xha Tani tani sapo i mbushi te 20-tat smiley 

 une ne rruge tende, ti ne rruge teme, gjithsecili ne rrugen e njoni tjetrit..

Poezia e lezetshme gjithsesi. Mua po me dukerka e pershtatshme per tu kthy ne kenge

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).