Me “Vendos Diçiturën” Peshku pa ujë ju sfidon të sillni një diçiturë qe i përshtatet sa më mirë fotografisë së rradhës. Vlerësohet humori, inteligjenca dhe interpretimi më i mirë

139 Komente

vari trungun ! smiley

hahaha Ruzhdije do ishte me mire "vari trapin"

sigurisht

Natyre e qete. smiley

Trungu i Demokleut!

Enigma e Sfinksit shqiptar !!

fluturon ..,fluturon......trunguuu.   ose perndryshe art modern.  (si dora e Unitetit Mendo Pozitiv, me duket mua..smiley)

smiley uniteti i trungut me telat

uniteti ne testim duke marr parasysh " rreziqet" smiley

Trungu i varur nuk do te digjet!

Me respekt per Tiranen se nuk eshte Kabul !

Mendime racionale or ti jo shaka smiley

Shume po rendon nja ai  trung e hic spo bjen. 

Fluturon, fluturon, ... trungu. 

graviteli

i kujt ? i donzhuanit ? smiley

trungu pehlivan

kape cik furgonin aty...  Lufra lider ne cilesi..., vari trapin ne sasi..smiley

Trungu I rende ne vend te vet

trungu i rende mbi tel te forte

thua te kete ndonje lidhje me trungun ?!

Po me trungun c'paten? C'te keqe u bente ai trung xhanem?

nje fund te ngjashem do kene te gjithe joarroret...nga tre a kater ne dite do i varim ashtu,ne mes te qytetit...

smiley

Aha, paska qene trung bllokmen! Epo mire ia paskan bere qenit! Ta shohe populli si i zbatojme ne rreformen rradikale, tha.

Hahahaa

po me vllaznit tane te nje gjaku cu be...mora vesh se kishin hequr zvarre me dhjetra trungje ne sheshin taksim...erdohani tha se mushkerite e qytetit do vendosen aty ku me pare ishte zorra qorre

Tym e duman eshte bere.

epo nuk digjen trungjet pa u thare...duhet ti varin me pare neper tela te thahen,keshtu si bejme ne

Po ku e dine keta "u dogj I njomi me te thatin"smiley po ta dinin s'benin kshuu

le ti bjeri kujt ti bjeri,atij n'motorr josmiley

Xhen nuk bie jo, ai kablli eshte aq i lashte sa pema eshte rritur perreth tij dhe keta trimat meqe s'kishin cí benin atij trungut kur e prene pemen e lane var smiley Tani po presin qe te kalbet (ose te lodhet duke nejt var) dhe te bjeri vete smiley

smiley s'e kisha menu aq thelle, a thu e ka dit shoferi qe e transporton?

mos ki merak jooo,  ai me papaq i ka marre masat.. ka vene helmet..smiley     po ata kalimtaret e rastit thuaj...smiley

lere Belulo lere,marrezi shiptare,ose me mire arti i arranxhimitsmiley

Modeli i ri i shartimit te bredhit! Ne te ardhmen fibrat optike do rriten ne peme, ndersa pemet mund ti fusim nen toke!

Ishalla ska kuptimin , druri ka dal nga dritat ,

se nga xheneti e morem vesh

Ku eshte bere kjo foto ? 

Me sinqeritet qe keto foto ne se jane te verteta ...atij vendi eshte per ti filluar KUJEN .

O Sali trung i papare / te paskan varur ne litar / demokrat  e fat i rralle / mbete nje Podium i Gjalle smiley

"Mos i prisni pemet e mija...!"

ok mos beni kshu smiley

Sic e dini , ose po te mos e dini po jua themi, me rastin e zgjedhjeve parlamentare, pushteti vendor i Tiranes, udhehequr nga Lul azgani, ka celur fronte rikonstruktimi blloqesh banimi. Behet fjale per blloqe pallatesh te vjeter kryesisht. 

Kane bere goxha pune ne fakt. Jane shtruar, ndricuar, mbushur me stola dhe jane mbjelle lule e peme. 

Ceshtja e trungjeve besoj se eshte e njejte gjithkund. Brenda blloqeve ka patur pisha shume te vjetra, te cilat kane qene shtremberuar dhe villnin rreshire pa fund. Kshu qe me sebepin e rikonstruksionit nje pjese e tyre jane prere.

Trungu ne foto besoj ka ngel keshtu sepse dihet qe kabllot hidhen neper ajer andej , kendej. Kablli do kete ngjit me trungun prej rreshires dhe punetorve ju ka ardhe keq me pre kabllin qe te shpetoje trungu, kshu qe kane pre trungun qe te shpetoje kablli smiley

pisha shume te vjetra, te cilat kane qene shtremberuar dhe villnin rreshire pa fund.

Ato qanin, por s'ua kuptuan gjuhen...

Ajo s'ish rreshire, ishin lotet e tyre...

 

Kujtova se binte shi, ato ishin lot't e mi etj.

e mi e 

por kur lije maqinen poshte pallatit , mire qe e gjeje me hala dhe glasa zogjsh por kullonte rreshire ..

  Ne Tirone qenka kjo? Wow smiley

Thone qe rreshira eshte si meshira... i fisnikeron sendet, perfshi makinat.

ti sikur me kene puntore komunalje, bre

qaty afer bre

b-trungu!

lirika thuje tamom se s'e kuptoj unasmiley

xheni, me b fillojnë fjalët më të bukura smiley 

Si psh b-logu. Pra, si b-PPU.

smiley s'mu kujtun ne moment,po erdhi Magus,me magji tak faksmiley

b-magic smiley

sume pishe!

Dije, foto nuk eshte bere brenda blloqesh pallatesh te vjetra por mu "bash" ne rrugen e Dibres qe eshte rikonstruktuar se fundmi. Pjesa tjeter eshte e ngjashme me ate qe the ti. Fotoja eshte shkrepur dje.

well, ok

ideja e njejte.

e dallova eshte eshte rruga dibres ne fakt

E mer trung si po te duket havaja? 

kemi pare skemi pare,  po  trung qe ben cirk  mbi kabell, skemi pare..smiley

''Eshte e gjitha c'eshtje ekuilibri''

As sa fantazia e Lulit nuk jeni, mer peshq! Teleferiku modern qe ka zevendesuar fluturimin me presh! smiley

kur preshi nuk ben me pune...

For a few TELA more...

Fijet qe nuk priten Magus. 

Fijet qe kerkonin diell. smiley

tre metra mbi qiell . smiley

''Vëllezërit tuaj qëlloni''

Ju njerëz që merrni guximin
Ngrini dorën dhe qëlloni,
Mbushni telat ,druret  ngrini
Vëllezërit tuaj sulmoni.

Për një dru ,për një dru ,
për një copë tokë që doni,
për një fjalë,për një hale
për fitimet që kërkoni.

Për një truall,për një arë,
për një bindje që besoni,
bëni kujdes o të marrë
Se ç'të mbillni do të korrni!
smiley )

Trungjet fluturojne lart...

(jo si shqipet, zvarranike kuturu)

I gjithe faji eshte I fijeve! 

talluni ju, talluni...ky esht instalim skulpturor i Biennales se radhes! smiley

paralelizmi "individ/shoqeri egoist/e = dru pa pem" smiley

Eh kush e mban drurin thuaj

Hyp ku te dush, prap trung ke per te ngel. 

Mire deget e gjethet,po rrenjet ku i ka ?  smiley

Ka mbet si partia... ne ajer.

"ku t'i kerkoj rrenjet..."

ne zemren time,ne zemren tende.Jemi ne,pa eshte AJO.Ka rrenje me te thella se ato ne zemer ?

rrenjet ne ajer jane edhe me te thella... rrenje qe ngjiten lart... si rrenje tymi.

cne ai me motor paska kasko??? ndoshta per tu mbrojtur nga trungu se mos i bie mu ne koke smiley

trung ne kaltersi.

 

trungun atje lart e mban kablli.

NN.tungsmiley

Memedhe quhet toka/ku me ka renure koka/ku kam lene meme e ate/ku rri n'hava dhe trungu I thate

eco-nyja

umberto eco-nyja..smiley

rruga e Dibres

reklama shpirti i tregetise

200m larg fusha e druve

Pikes i ke rene,,Rruga qe shkon per te Shkolla e Bashkuar...

Ej imagjino te te bjeri ne koke ahahhasmiley

trung apo cung? Kjo eshte çështja

 

Cung, ngjan si ndonje shok nga republika popullore e Kines..smiley     ndofta kërcu..smiley

Si i thonë asaj: Ka mbetë kërcu ne tel...

SI ka munci?

Ca o' kjo, e photoshopume, apo art modern n'Shqipni? 

p.s.

love the colors! 

Si n'llagje t'vorfna t'Karaibeve! smiley

Talluni, talluni, por i keni parasysh ato telat si rrjeta merimange siper rrugeve te Tiranes?! E pra, kjo rruge s'do t'i kete me, fale punimeve qe jane bere per kanalizimin e tyre. Imagjinoni, ishin aq te mocem sa pisha i kishte inglobuar.

Basha?

Bukur!

Basha. Sigurisht.

Urno!

S'njifet rruga e Dibres, u shqep, u qep, me ne fund erdhi ne vete. smiley

Shume bukur eshte bere. Sikur te kishin parashikuar edhe nje xhep parkimesh ne te djathte te fotos te mesiperme do kishte qene akoma me mire.

Urnoni edhe kete tjetren, mqs. eshte me domethenese. smiley

Olsi, kjo fotja eshte shume e bukur.

Shihet kudo dora e Ndryshimit. Ne sfond, ne plastike, ne raporte ngjyrash.

barrikada barrikada...

Po cfare keni more komunister qe jeni kaq cinike, cfare keni?! smiley

Kjo ishte gjeja me e çuditeshme qe kisha pare smiley nuk e kuptoj se pse e kane vene aty ate copen e trungut. E veshtire te gjesh nje diçiture smiley ah, me duket se e gjeta; 

Ejani ketu, pas ca vitesh, kur te mos kete mbetur peme pa prere, te shihni si kane qene smiley

nuk e kuptoj se pse e kane vene aty ate copen e trungut.

U binte me lire. Sa te merrnin nje vinc e nje kamion qe ta hiqnin, i bienshkurt e lidhin ne litar. Ja ku i futen ne xhep ca leke per nje pune qe nuk e perfunduan.

Pse tallesh me Pjerin?

Jane zbukurime per festen e shen Zgobanit, o Pjer!!!

Zbogarit o analfabet, jo Zgobanit. 

Dhe kunjat e tua nuk pijne uje, shiti ne vend tjeter.

 

E shef Pjer? Te rrejti!!!!

Do te te thosha nje llaf tani, po s'ma lejon edukata. Dhe do beja figure te keqe perpara Pjerit.

jepi, nuk ke ca humb, as minister pa portofol nuk te beri Pjeri ne qeverine e tij, mo po as drejtor drejtorie fundja fundit... i njihka mire njerezit...

Une nuk kam nevoje per poste. S'kam luftuar ndonjehere per to.

Pjero,  kete copen e trungut e varen aty,  dhe pastaj e regjistruan te Bursa e Tiranes..smiley   kushedi sa do ti rritet  vlera  e obilgacioneve te trungut  pas ca vitesh kur te mos kete me peme aty rrotull.smiley

Gjeja me stupid qe kam pare kohet e fundit KAVIR . Cudira shqiptare

Trrungull te jete valle?

po si pjese trungulli duket nga humori i jetes humoristike shqiptare , po mund te jene dhe florinjt e Sul Domit  smiley  jua shkoqit Ruzhdija domethanien smiley

Zoti i do shume budallenjte, prandaj jane shtuar kaq shume.

The trung society 

Lui Kann says even the trung wants to be something (dirty propsal) smiley

Kjo do jete deshmi e Gjalle dh Frymezim i rralle per Poetin  RI Kombetar kur te vjersheroje Poemen " Pak Drite e Pak Shprese " ose Makari dhe " Luldashkurbani rrenj e Bukurise " ...

Ku ti kerkoj rrenjet e tua Shqiperi ...

ej pereni kan fillu me na vjedh dhe shprehjet  tani

hall i modh hall i modh

ca shprehje te vodhen mi.

Zoti i do shume budallenjte, prandaj jane shtuar kaq shume.

apo sdine gje andej nga Florida thuaj smileysmiley

Ke shprehje te vodhen tani , te paren me budallenjte apo te dyten me Floriden smiley

ne linja te lira ju uroj atyre vjedhje te lira smiley

Elba,une e kam dgjuar me kohe kete shprehje.Ti paske qene vertet ,autorja e kesaj shprehjeje te madhe ?

ouu pse Elba e ka thene kete? sa i do Zoti budallenjte smiley

Zoti jo vetem i do,por as nuk tallet me budallenjte smiley

keshedi sa e dashur ndihesh ti nga Zoti....

jo me shume se ty qe vete ne kishe

ne fakt shprehja e popllit eshte : budallenjte si do as zoti smiley

kshu qe ajo tjetra besoj do jete vertete e Elbes smiley

Dante thote:La stupidità e peccato.....E zoti mekataret nuk i do.

nice one kjo smiley

me leje, Zoti i do mekataret.Jane te privilegjuar ne syte e Tij.Mjafton te luten. apo jo Brad smiley

Derisa Sala shkoi tek Papa cdo gjo osht ne rregull smiley

osht i bekum muhabeti* me i llaf smiley

*zgjedhjet smiley

smiley

Sa terheqes jeni mer aman sidomos me kte intolerancen e se ardhmes smiley

o gra , akeni me thone gjo per trungun smiley

na ka hutu fushata mre smiley

Ty sidomos i here , te ka hutu keq fare smiley

trungun e paskan shkuar ne hell.. ti kishin futur edhe nje te pjekur a te djegur me mire e mbaronte ajo pune.

pse nuk shkojne ata te mendo pozitiv ti japin nje boje , ta pikturojne si diell at trungun smiley

sic duket per trungun kane " mendo negativ " smiley

ngoshta ngaqe eshte me shume cung..

se tani mu kujtua mua...po ajo eshte banderola e partise se gjelber more

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).