Hapet në Kinë ndërtesa më e madhe në botë: 1,7 milionë m2 - bregdet, ekranin më të madh LED në botë, kinema, dyqane, replikë të një fshati mesdhetar, shesh patinazhi të përmasave olimpike, dy hotele pesë yjësh me 1000 dhoma, diell artificial 24 orë - e gjitha e rrethuar me një shirit zyrash. 

The Guardian

17 Komente

Prandaj ishim ne vend te dyte ne.

+11

Keta kinezet si rrace e vogel dhe e shpifme ( kur Jane babies Jane cute thou, lol) ce Kane kete mani per gjera gjigande. Sikur duan te kompesojne vogelsine e trupit. Edhe na cate bidonat me Ramen e Salen ne cdo fucking teme. 

rri se kemi nje çinez ktuja gruaja e te cilit esh dashuru pas çines dhe çinezve... ben mir te mos e shaç popullin vlla çinez. smiley

Cajniz. Kam taku njehere nje cajniz diku 55-60 vjec  dhe tuj bo muhabet mori vesht qe isha prij Shqypnie, e me tha - njehere e nje kohe kemi qene miq ( hapa syte une). Kur jesh Enveri gjalle. E dinte historine me mire se une! 

Do isha kurioze te dija mendimin e qytetareve kineze per kete?!

我们的中国公民很高兴

.smiley

Faleminderit.

smiley rrofsh o Belulo e kuptova

Madheshtore smiley

kinezerira..smiley

Shume, por shume e piset estetikisht dhe ideo-llogjikisht. Shprehje e qarte e degradimit te disa nocioneve baze qe kane karakterizu planifikimin urban dhe dizajnin e 100 viteve te fundit.

Pervec madhesise, nuk me thote gje.

Narrativa eshte mjaft patetike.

Pas 100 vjetesh thuhej ne CNN , Kina do jete me fuqi marketingu dhe ne cdo aspekt duke e lene Ameriken mbrapa  , dmth bota do i ktheje syte nga Kina , po se sa do jete e vertete lum kush do rroje mbi 100 vjec smiley

Pretty ugly, por nuk mund te presesh shume nga nje ndertese ne Chengdu, e reklamuar si me e madhja, dhe e gjetur tek nje faqe e Guardianit.

Samari mund te kishte qene ndonje burim tjeter, NBC, HuffPo, n'dac edhe Fox News.  

Eshte prure pa kontekst per t'u vene ne kontekst.  Por qellon qe edhe s'qelloj/me.  

Personalisht e mendova paradoksale kete monstruozitet konsumerizmi nga Kina komuniste.  Po ashtu momente ilariteti (tm Roni) ishte dhe nje video tjeter, me e shkurter ku theksohej se fatmiresisht ndertesa ishte mjaftueshem e madhe qe mund te shihej qe pertej, pavaresisht smogut te famshem ne Chengdu.

Kina komuniste eshte dhe konsumeriste... Nothing new there, prandaj konsiderohet si tregu mbase me I rendesishem. Une mendoja se ndertesa qe sjelle dhe si shembull bukurie prandaj shkruajta keq reth guardian e cola nuk eshte e njohur per blogun e designit. Huff po do qe akoma me keq... Do marre app qe te siguroj se artikujte e tyre to mos me Dalin. Pakez patetike por lexoj ndonjehere dear abbey.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).