Pas humbjes së 23 Qershorit dhe tërheqjes nga gara për zëvendësimin e Berishës së Znj. Topalli dhe Z. Bode, emrat e vetëm që përmenden si krerë të ardhshëm të partisë më të madhe djathtas janë Basha, Olldashi dhe me një mundësi modeste, Z. Selami. Kryetari i Bashkisë duket si favorit për të marrë frenat e PD-së për të ardhmen, edhe për shkak se shumë vetë e shohin atë si një sjellje të Berishës në PD. Z. Olldashi është një figurë e vjetër dhe e respektuar brenda Partisë por nuk është e qartë se sa i fortë është ai në krahasim me Bashën.

Nga ana e tij, z. Selami përfaqëson të rikthyerin e fundit në PD para zgjedhjeve, kthim që realisht nuk e ndihmoi aspak Partinë në garë. Z. Aleksandër Biberaj gjithashtu ka shpallur se ka një program konkret për të ardhmen e PD-së, edhe pse ai konsiderohet një kundërshtar i praktikave autoritare në këtë parti. Ajo që vihet re në këtë situatë është që ka interes publik mbi të ardhmen e Partisë Demokratike, por është e vështirë të kuptosh rrymat të cilat në PD janë pothuajse të gjitha të nëndheshme.

521 Komente

ik pi çajin e pasdites me gruan.

durove durove, dhe e nxore koken qe je i ri ketu, ë ? smiley

Kam pershtypjen qe une me ty kam harmoni mendimesh: qe PD-se te mos e quajne P(i)Dh, qe Basha te jete kryetar PD-je. Po te ishe femer, do ishe shpirti im binjak. Gjynah!

 

PS. Ne kinezet nuk jemi angleze, nuk pime caj pasditeje 

si te duash... une kot tash...

Ah po, harrova, kemi nje ndryshim: ti gjithmone kot thua (flet)

po pse meqe je ca ore para evropit ty te esh mbush mendja se flet plot?

S'ia fut dhe aq kot ti

na sill ndonje poezi ate bej. se po vdes peshku per pak uj.

poezi çineze them, pa kshu ka plot.

Qejfi paguhet. Ti je edhe antikomunist, e di qe edhe gruaja s'ta jep ashtu badihava. 

bie shtrenjt bileta per ne Kine, ske ci ben. smiley

Jo mo jo, bileten ma pret puna mua, po edhe une ashtu si Hurbineku po e ke pas njoft zotrote, kam zene nje dashnore, e kur s'ta jep falas gruaja, merre me mend dashnorja.  

gruaja dikujt ia jep.
po thuaj qe aty ne kine, te pakten ne perceptimin tone europian joçinezofil, nuk dallon njeri nga tjetri. tek e fundit me pak deme nese shume perceptohen si nje.
smiley

Nga pervoja me grun tende e ke kete qe ajo imja dikujt ia jep. Sa i shkrete po me dukesh qe te duket vetja europian. Ti edhe nga ngjyra e flamurit me kujton Hurbinekun: atij te shkretit i dukej vetja francez.   

jam vetem perkohesisht ne Franc.

lere kete Hurbinekun. ca lidhje ka ai? e ke permendur nja kater here ne kete oren e fundit. ca te ka ber? e padurueshme?

p.s me duket se po flisinim per gruan tende... dhe ti mu duke shume disponibel per tu rrefyer. barre e rende duhet te ket qen, as hajku japonez nuk e lehtesoh... kam frike.

pa une nje keshill, kshu kot, doja te te jepja.

p.s.2. le ta mbyllim kete muabet, se dolem shume nga tema.

Mua c'me ka bere Hurbineku? Mua me ka marre malli thashe te nje teme tjere, ishte interesant dhe me mend. Ti nuk ma kujtove nga keto, po thjesht nga flamuri dhe nga kjo prirja e te dukurit e vetes "europian". Po mire, po une c'lidhje kam me hajkun?   

pse duhet te kesh me patjeter lidhje me hajkun per ta perdorur si lehtesues te dhimbjes se perceptuar nga mizeria hyr-dalese çineze? supozim e kisha ne fakt.

he, u zgjodh kryetari i ri i PD, apo jane akoma duke bere nxemjen..

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).