Plot 70 vjet më parë, nazistët masakruan gjithë banorët e fshatit Borovë. Pushtuesit nuk kursyen as gratë shtatzëna dhe foshnjat në djep. Fshati i vogël, vetëm 5 km larg Ersekës, vijon ende të jetë një dëshmi e gjallë historike. Paraditen e djeshme, përfaqësues të pushtetit vendor, të afërm të viktimave, ambasadorja çeke, Borislava Tomasova, deputetja e PS-së, Arta Dade, por edhe të mbijetuar të një prej masakrave më të mëdha në Shqipëri kryen homazhe në varrezat e 107 martirëve të Borovës. 
Në përkujtimoren homazh mori pjesë djali i nazistit Anton Burger, i cili ishte pjesëtar i njësisë, që më 6 korrik të vitit 1943 masakroi dhe dogji Borovën. Markus Burger ka udhëtuar nga Austria së bashku me bashkëshorten e tij për të qenë pjesë e kësaj ceremonie të veçantë dhe për t’u kërkuar falje të afërmve të viktimave dhe të mbijetuarve, për atë që ka shkaktuar babai i tij. 58-vjeçari, teksa shikonte varrezat e 107 martirëve nuk i mbajti dot lotët. Në një intervistë për “Gazeta Shqiptare”, Markus tregoi sesi e mësoi historinë e errët të babait të tij. 
Zoti Burger pse ndodheni në Borovë? 
Nëse dikush do të më kishte thënë më parë se unë do të isha në këtë vend dhe do të flisja me këta njerëz nuk do e kisha besuar kurrë. Por rrjedha e jetës më bëri që unë të vij këtu, për të vetmin qëllim, të cilin ja vura vetes pak kohë më parë, për të kërkuar falje për atë që ka bërë babai im në këtë fshat. Teksa kam zbuluar të vërtetën dhe anën e errët të babait tim, të cilën unë nuk e kam njohur kurrë, vendosa të vij dhe t’u kërkoj falje këtyre banorëve. 
Si e keni mësuar të vërtetën? 
Babai im nuk më ka treguar kurrë për Borovën. Ai nuk fliste kurrë për luftën shkatërruese, e cila kishte sjellë shumë dhimbje, dëshpërim dhe urrejtje për shumë njerëz në Europë. Gjithçka ndodhi krejt rastësisht dy vite më parë, pas vdekjes së tij. Kam qenë i vetëm në dhomë dhe isha duke u kujdesur për gjërat e tij personale, kur padashur gjeta një ditar. Nisa ta shfletoja, dhe aty mësova për Borovën. U shokova se nuk e prisja një gjë të tillë. Pastaj nisa të kërkoj informacion kudo dhe gjeta një libër dedikuar njësisë, në të cilën babai im kishte shërbyer. Ky libër më dha mua për herë të parë një informacion më të detajuar rreth masakrës së Borovës. Përjetova emocione të forta për atë që kishte ndodhur në realitet. Nuk doja ta besoja që ai ishte vërtet babai im. 
Si u ndjetë në ato momente? 
Një ndjenjë therëse më përshkroi trupi dhe nuk më është hequr edhe tani. Ishte një keqardhje shumë e thellë. Nuk mundem të përshkruaj ndjenjat e mia më tej, pasi ato vazhdojnë të jenë të tilla veçanërisht sot (dje). Por jam i detyruar të pranoj këtë pjesë të errët të babait tim që nuk mund ta ndryshoj dot, edhe pse do doja vërtet shumë. 
Si ju lindi ideja që të vinit në Shqipëri? 
Prej atij momenti nuk mund të vija dot gjumë në sy. Vazhdoja të kërkoja informacion dhe doja të mësoja edhe më shumë. Nëpërmjet ambasadës austriake në Shqipëri mora informacionin e duhur dhe vendosa që me bashkëshorten time të vij këtu, të marr pjesë në këtë përkujtimore dhe të lutem për këta njerëz, pasi shpirti im pas kësaj që kam mësuar do të jetë gjithmonë këtu (përlotet). 
Tani që keni takuar edhe të mbijetuar nga kjo masakër, cila është ndjesia juaj? 
Natyrisht që ndihem keq, siç e thashë po përjetoj emocione të forta. Ajo ç'ka po mësoj është e frikshme dhe e dhimbshme. Sot (dje) këtu, gjithçka më sjell pamjen e babait tim vërdallë. Por unë nuk jam këtu që t'u zvogëloj dhimbjen apo keqardhjen, nuk kam fuqi ta bëj një gjë të tillë. Jam këtu t'u kërkoj falje se nuk mund të jetoj i qetë. 
Do të ktheheni sërish? 
Patjetër që po. Kjo ishte hera e parë që unë vij në Shqipëri, por tani kam një arsye më tepër për të ardhur këtu çdo vit. Borova është mendja ime, shpirti im dhe lutjet e mia do jenë gjithmonë për këta njerëz. 

 

452 Komente

nazistët masakruan gjithë banorët e fshatit 

Keta megjithemend kane qene njerezit me te cmend qe ka pare historia!

Hajde c'vete! Ne vend te veje djali i partizanit te kerkoje falje ne Gjermani vjen gjermani kerkon falje ne Borove.

O zoti Burger, ja te te bej nje pyetje:

Cfare u kishte bere babai yt partizaneve shqiptare qe e priten me pushke?

p.s. korrigjim, qenka austriak. Aq me mire akoma, kusheri i pare me Hitlerin.

 

Ja cdo te thote te jesh njeri, te kapercesh cdo trysni te familjes, gjakut apo kombit dhe me lirine e shpirtit te respektosh pa asnje dallim njerzit e kesaj bote.

There's so many different worlds 
So many different suns 
And we have just one world 

But we live in different ones 

Shkeputur nga kenga "Brothers in arms" te te madhit Mark Knopfler ketu

Ky gjermani, vjen dhe kërkon falje për krimet e babait, 

po këta djemtë e bllokmenëve a do ta bëjnë një gjë të tillë, për krimet çnjerzore të baballarëve të tyre?, me që ra fjala, kryeministri i ri Edi Rama a do të shkojë në Kukës të kërkojë falje te bashkëshortja e Havzi Nelës, që Kristaqi firmosi për varjen e poetit?

good point Mati! 

Krimet e babait? Cfare krimi kreu Burgeri?

Ja ta them une:

1. Gjermania shpalli qe njihte sovranitetin e Shqiperise.

2. Shpalli qe ushtria ishte kalimtare. Madje do paguante per cdo mall qe do konsumonte ne vendin tone. Pra po ndihmonte ekonomine e tregut ne Shqiperi. Njesoj si turizmi i sotem modern.

3. Jo vetem qe njohu sovranitetin e Shqiperise, por ndihmoi edhe ne zgjedhjen e Asamblese dhe ne zgjedhjen e Regjences. Te gjithe shqiptare, asnje gjerman apo austriak. Pra asnje nderhyrje ne punet e brendshme. Madje ndihmoi ne ringritjen e demokracise shqiptare qe ra qe nga ikja, desha te thosha qe nga rrezimi i Mbretit Flutron-Flutron Zogu I.

4. Na bashkoi me Kosoven.

5. Hapi shkolla shqip gjithandej.

6. Na futen ne Europe, se na njohen si rrace ariane. 

Dhe partizanet si vegla te Titos vajten e i vrane m'u ne pragun e shtepise, dmth te Shqiperise?

Po a ka turp me te madh? Po Kanuni? Po besa e mikut? Po nderi i Shqypnise? Po c'do thote bota per ne pastaj?

Prandaj nuk na qasin ne Evrope sot, dhe mire na e bejne. Se kur deshen te na fusnin ne Europe i pritem me pushke.

Edhe njehere andej nga vitet '70 i thane Veros "Hajde t'ju fusim ne K.E" (ishte akoma Komuniteti Europian atehere) po nuk deshi Verua.

 

As xha hitloja dora vete nuk do ishte kaq bujar ne arsyetim smiley

xha hito socialist ishte per ate pune. smiley xha veri e luftoi per t'i marre pushtetin. pra lufte e brendshme.

Po dihet ajo pune, lufte civile ishte, komunistet e gjirokastres e tepelenes luftonin me komunistet e veriut (bayernit, berlinit etj) Komunistet e Shqiperise se mesme (beograd, nish etj) mbanin anen e ketyre te jugut smiley

Tallu tallu ti po e fituam edhe nje turist me shume ne.

Madje dy, se do vije bashke me gruan ky vit per vit. 

historianet dhe politiologet do te na e lecisin me mire kete pune kur te na kete mbire bari ne, por them se ka patur edhe ca nuaca perplasje kulturore, pervec parimore, katolicizmi vs islamizmit. ketu hito dhe veri nuk binin dakort se sa perqindje feja duhet te kishte ne ideologji. smiley

Eh smiley mos vdeksh kurre o KAVIR smiley ke nje te qerasme nga mua. 

Pjer, 

Cila eshte vera me e vjeter qe dispononi, nga te mirat flas... Dhe, me c'vere do ta qerasni Kavon kete here? 

Ps: Akoma po pres per fotot e qilarit!!!!!!!

Vera me e vjeter e Pjerit eshte nje uthull balsamike shume e mire. smiley

Po ti c'do si fant spathi mer qylaxhi?

Flm Pjer. Por po deshe te me nderosh. me mire nje gllenjke vere peco-grossosh sesa nje bardhak me vere alidensi. 

Si koleksionist amator qe jam, dua te di se sa rruge kam perpara per te arritur te niveli i mjeshterave, jo vetem te degustimit, por edhe te koleksionimit!!!

Une flas vetem me fakte. Te gjitha c'kam thene me siper jane te verteta dhe vetem te verteta!

 

Kete dokumentin e marveshjes Shqiperi- Gjermani Naziste duhet ta kesh ti ne shtepi me duket.. Te keshilloj ta shpiesh ne arkivi i shtetit se ka vlera historike.

Kavir, sikur ta hiqje ate piken 4 , nuk do beje keq.Nuk eshte hic ashtu.Kosova u nda ne dysh mes italianeve dhe gjermaneve.Ne pjesen italiane, im at vajti kryetar ne Gjakove...Keshtu qe me lind e drejta te them sepaku per kete fakt qe e di mjaft mire...

Dmth Grava, qe perveç pikes 4, te tjerat qenkan ne rregull. Po lind pyetja; Po ç'mutin kishin qe e ngane mutin. Ata s'kishin pune me ne ne fakt. 

smiley

Pjer je i madh!

6. Na futen ne Europe, se na njohen si rrace ariane

smiley ...

Ne fakt edhe Rusine Hitleri e sulmoi se donte ta clironte nga komunizmi. Nuk e pate c'beri Stalini? Po te mos ishin ngritur te luftonin kunder tij, do ishin ne Evrope ketu e 70 vjet. Po komunizmi thuj...! 

Ndersa foshnjet qe u vrane ne Borove me siguri qe jua kane prishur qetesine turistike forcave te Wermachtit duke qare, prandaj edhe i vrane.

 

Po sikur na pushtuan në shtator të 43, jo në korrik

Thuaj shyqyr Zotit qe shqiptaret e sotem falin kollaj dhe kane harruar kanunin e Leke Dukagjinit per gjakmarrje ne ato vise...smiley

 Ky gjest eshte nje gje qe ne Shqiperi ende nuk e kane bere ata qe kane masakruar popullin shqiptar per 50 vjet ne kohen e komunizmit. A do te beje valle dikush ndonjehere ne Shqiperi ose vete ose nje femije i tyre te thote: Me falni qe babai apo nena ime kane keqtrajtuar, burgosur, vrare e dhunuar gjate komunizmit? 

tip Xhejson Borni do me thone...????

Pse si te duket ty Stalin Gjesti i min te Burgjeve qe hante SUPE ?

Nuk ishte nje lloj "Na falni ore se Ju kemi denuar ! Po ke te denonim  ? Ku kishte Borovare ? Pse nuk i njihnim ne se cfare Mut Mutrash ishin " Do thush ti qe eshte per kohe tjeter . Mbase se kohet ndryshojne !

Ama Vetem ti mos fol ne kete prurje ! Ty te dogjen trupin dhe nuk u ndieve ..te pakten te kishe thene " mos me digjni ore ....se do kerkoni Falje si Gjermanet " Nuk je shume bindes , asnje falje nuk u kerkove as Gjermaneve !!!!!

Kavo, e mban mend si e quanin komandantin gjerman qe dha urdher per masakren?

Vanckof  a dicka e tille. S'ja mbaj mend mire.

Ndersa "perkthyesin" e quanin Mazllem.

perkthyesin e quanin Lefter Lefterismiley, miku i Mazllemit..smiley

se mban mend o Kavir?? turp!!  Hans Binkop-i..smiley

https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/253550_393358224113738_1878255296_n.jpg

smileysmiley

Emrat e gjermaneve i harroj une.

Ja me pyet per nje emer partizani dhe une t'i them te gjithe.

Ça thotë ky dojçi? Ça masakre?
Gjermonët ishin miq që lëruan popullin shqiptar dhe bënë Shqipërinë e malle. Të vetmit viktima ishin nacionalistët që u vranë nga komunistët. A e keni ni Zanën që tha Myslymat (Peza,Keta,Shyri)kanë kenë tan kriminela. Ja filloj revanshi komunist me fakte të fabrikume. Ku ku me thanë. S'ju vjen i fije marre.

Kjo eshte Gjermania dhe keta jane gjermanet baby!

Veshtire te gjesh nje popull me te emancipuar njekohesisht protagonist i padiskutueshem i dy shekujve te fundit me se paku.

Jo vetem kaq po gjermanet paguan taksa per perdorimin e rrugeve shqiptare, hapen kopshte, cerdhe, spitale, cuan femije shqiptare jashte per studime, vaksinuan ndaj lise, koleres, rubeoles madje edhe ndaj murtajes, etj etj.

 

Lerini mer keto idiotizma. Gjermanet erdhen ne shqiperi me ushtri te paftuar, njesoj sikur te te hyje dikush ne bahce me arme ne terezi te vet. Gjermania ishte nazizmi, nje e keqe e perbotshme qe po luftohej nga cdo shoqeri njerezore e moralshme. Shqiperia ishte ne lufte me kete bosht te se keqes ndaj normal qe do perballej me te me aq sa ti kishte mundesite. Vetem mendjet perverse mund te justifikojne nje masaker kunder 100 viktimave te pafajshme. Te ishin gjermanet aq njerezore e te fisme nuk i kishin vrare ata 100 fakire.

Harrohet te permendet fakt se trimat partizane u zune pusi mu prane nje qendre te banuar.hodhen disa pushke pas ferrave  dhe ia mbathen ne mal duke i lene gjermanet komplet te lire ta nxjerrin inatin ne popullsine civile.Shevqet Peci beri raprezalje ne popullsine civile ne veri  , pasi partizanet e tij iu sulmuan duke ngrene mengjesin.

Ceket bashke me englezet, vrane Hejdrihun, dhe e lane popullin cek ne dore te gjermaneve te terbuar. Ceket ishin komuniste, nuk u plaste per popullin. Englezet nuk e kishin popullin e tyre, i cekut ishte. Prandaj edhe s'pyeten per popullin qe vuajti pasojat e hakmarrjes gjermane. I ziu popull. Elefantet perlesheshin, ai e pesonte.

Hajde mbushu menien ketyre .popull 800 mije banore komplet i pocaqisur e keta flasin po te mos kishim luftuar na kush do i delte per zot dynjase .

Mire Alba mire, po cdo popull kujton ne histori fitoret e veshtira, qe kerkojne ca kile te ndenjura. Se keshtu "kur dimer del behari, s'ka si zjarri" gjenden kollaj.

Nuk jam kondra , edhe une deri ne fillim te viteve 90 kam pasur pothuaj te njetat pikepamje me disa ketu derisa fillova te lexoj edhe palen tjeter e te bej krahasimin.Duhet pare e gjithe e verteta jo vetem ajo pjese qe na intereson  apo kemi qejf te besojme ne.

Cilen pale? Palen naziste? Apo palen e palo-ballisteve?

Te dyja , sidomos ate gjermane.lexo raportin perfundimtar te vermahtit mbi shqiperine dhe e kupton se 99% e historise te treguar nga komunistet eshte genjeshter.Ndersa kam pas degjuar per ndjenjen e detyres te gjermaneve saktesia e detajuar e ketij raporti te shkruar ne shkurt 1945 kur ruset ishin tek dera e berlini bombardohej per nate me ka lene pa mend.

Apo nuk ke mend ti smiley

Timbagjith ato zamete jo te mos mbash mend Raportet e Gjermaneve ...Te mbajtshin Varur ishalla me gjithe Gomarlleqet qe do tu vesh Vulen .

Por po nuk di se cili eshte shkrusi Vanjek qe pregaitet per te bereRaportet dheCfareduhetteThote , duku ndonje Nate tehash nonje qaf Pate smiley Oa na thuaj psh njeren nga 99% te genjeshtrave smiley ..kuptohet ngaato qe ke lexuar dhe mba mend .Se keshtu them dhe Une nga ato qe kam lexuar nga Shqiptaret , po me ndryshim ngatyse nuk jam habitur dhe nuk i mba mend .Rusi mbase ka edhe ai raporte se cfare qe Gjermani smiley

Mos vazhdo me se ngrite dhe xha Abazin nga varri me Oqelleqe ! Ju u jane eerurr syte nga Megallomania !

derisa fillova te lexoj edhe palen tjeter e te bej krahasimin\

 

ore po ju paski pjerdhur jo rrjedhur.. pala tjeter thote me fal.. ti thua s'ka bere gabim .

Kush jane 'ketyre' alba? Ti po flet me mua, e une flas veta e pare nr njejes (gjuha shqipe klasa 6). Nese ti mendon se argumenti jot merr force kur shprehesh ndaj nje shumice te imagjinuar e ke shume gabim.

Cfare lufte prisje ti te benin partizanet? Ata e kane ne emer luften qe bejne, pra partizane, guerile. Aq e kane takatin, aq bene. Ti bejme partizanet fajtore qe nuk luftonin ballazi? Gjermaneve mezi i dilnin anglezet e ruset ballazi, pale shqiptaret e shkrete. Asgje nuk e perligj dot reagimin barbar e disproporcional te gjermaneve kundrejt ca fshatareve te pambrojtur, as ajo pabesia partizane e supozuar e partizaneve kacake. Shqiptaret ishin ne te drejten e tyre te kontestonin me arme nje ushtri te paftuar qe ecte serbes ne token e tyre, dhe e bene kete me mjete rrethanore. Bene aq sa munden ne emer te se drejtes se tyre, jo ne emer te se drejtes universale qe si pas teje ata nuk kishim fuqi ta benin. Ashtu sic do mbroje ti token tende private kundrejt kujtdo shkelesi.

Prej atij momenti nuk mund të vija dot gjumë në sy.

Jeni popull i madh, ju, derman! 

Se e kam lexuar vone une ate pyetjen e "Shenimeve".

Ej, po mire ato librat me loja lufte, po keto te tipit "Pershtypje, persihatje dhe meditime" booh sa te zorshme. Nejse, nga nje ane fundja edhe ato vende si "Selanik e tatepjete".

Avicena bente cpikje dhe banoret arabe ecnn ne kopshtije portokajsh e benin suana kur parsieni, romani apo londinezi ecnin mbi bajga, tha.

smileysmiley

E mo mire edhe ti, sa rendesi u jep detajeve smiley

 

Keta qe mburrin perparimet arabe te kohes se Nuhut, sapo t'iu bosh pyetjen qe mire, po pse rane periher arabet me mbrapa, iu dalin shume mbrapsht ca hesape me fene Islame.

U desh te vinte nje qytetar i thjesht austriak qe te kujtohet dhe mediatizohet masakra e Boroves... 

ne s'e pranojme Boroven. as 4 shkurtin. 

C't'i bejme gjermanit, se per nja 10 vjet te tjera do lexoje se si partizanet e Boroves kishin pjekur ne hell bujtesit gjermane, qe i paguanin dhomat e turizmit si gjermani pulen. 

Ah c'ka nje ajer te paster ai Gramozi e erseka. Po te lene komunistet!!!

Emo, kalo andej nga pm.....

a te thashe mre, qe shevqet peci i piqte gjermont si Jusuf Arapi Caush priftin ne vaft! shife shife me nolt, nuk vono vllai, as 5 minuta. aty i ke, dervene-dervene  smiley

Delegatet iken ...Eshte vone tani ...Qe ne burim zur ujet o Karafil / se bo u be Kassino s'mbahen me parate smiley Ne fshat tone inercise i themi ......

Ne i vleresuem ata . Babasqapi u  ngriti dhe Bustet e Lapidaret  ketyre turisteve asnjanes   qe kishin ardhe per fresk . Qelloi ftohte ne Kolonje si vend malor...po ata do ngroheshin or tie dhe ndezen zjarre . C'faj kane Jermenet  se indianet e Kolonjes  nuk kishin parre zjarr me sy , e futeshin brenda dhe digjeshin ???

  Te ben pershtypje qe Poeti KOMBETAR i PPU asnje vjershe per kete ? Heshtje ...asnje Frymezim...asnje Varg ??? Vetem tejthellesi e tejkqyrje nder vite ne menyre Prozaike ...C'fe kete ndodhe valle ne shpirtin e tij te Madh ?

rendsi ka qe ne garen se kush vret me shume shqiptare, rekordin e vuri i dashuri shoku enver, ai qe rron perjete ne zemrat tona e qe merret si pike orientimi per cdo arritje e deshtim sot

Gjermani kerkoi ndjese tek pulle.

Komunistet po e vonojne pak se do kerkojne ndjese ne grup, sidomos per faktin qe s'e bene dot te mundur gjermanndjesekerkimin me pare:

Na falni o popull qe duhet te prisnit gjer ne #Rilindje qe te vinte austriaku te kerkonte ndjese ne Borove. Do thoni ju po he, c'u be, pse u vonua? Se ka pasur pune.

Ishalla s'i teket Metes te thote "S'merremi me arkeologjira" thuaj, se do ofendohet Auron Tare pastaj.

Per cfare te kerkojne ndjese komunistet? Per elektrifikimin? Per shkollimin? Per zhdukjen e malaries? Per  urbanizimin? Per emancipimin e gruas? Pur uljen e vdekshmerise foshnjore? Per zhdukjen e gjakmarrjes? Per tharjen e kenetave? 

Pergjigju xhib! Mos hap guglin per "krimet e komunizmit ne shqiper"! Pergjigju! 

 

Per elektrifikimin e bujqesise. Qe kur komunistet filluan t'i vibratorojne cicet lopeve, prodhimi i qumeshtit u rrit ne menyre disproporcionale me kapacitetin e dybekut, te cilin e neglizhuan nga procesi i hightech-imit me idene e ruajtjes se traditave autentike.

Bobobo Ron.

Vecse me keto pak fjale qe ke shkruajtur mund te bej nje identikit te shpejte te familjes tende: gjysherit partizane dhe komuniste, babi oficer. Kuptohet qe te dy prinderit, komuniste. Origjina nga Shkumbini e poshte.

Kush e perhapi kete fjalen "identikit" ne medianalizpolitike tek ne, Zheji apo Muqi? 

S'e kisha hasur qe nga zgjedhja e presidentit.

Po "zgrip"? Se "hilaritet" padyshim qe do jete e Muqit...

Identikiti peshkshqipkomunist ne zgrip te hilaritetit nga kerkimfalja naziste per krimet e luftes.

 smiley

Vetem 1 oficer kam pas ne familje. Po te kisha pas 2 nuk eshte se do isha me pak krenar per komunizmen.

Pastaj komunizmen e reabilitoi populli me voten e 23 qershorit. Gjith Shqypnia boj roze si me pas kene 1947 jo 2013. Cti besh popullit?

Roni, mos u tut nga provokimet komuniste te Olsit me biografira.

Komunizma eshte nji send si flutra me flatra qi jeton n'shpirt, pavaresisht, dhe jazek i qiofte atij komunisti qi kerkon falje per krimet e komunizmit, me c'veprim s'do qie me komunist por edramrefleksionist! 

E ne te gjithe e dime se ca i ndodh atyre njerzve qi komureflektojne...duhet te presen 15 vjet qi te vine n'pushtet, duke i hyp trenit qi ecen me shpejt.

Ne mbyllje, pse mos i fusim nje dajre tani qi shporrem komunistin e fundit....wait...si i bie...po fiku eshte peme komuniste a balliste a turqiste? smiley

Renia pre e provikimeve verteton shpirtin e padjallzuar...karakteristike e cdo kumunisti te ndershem!

Cti besh popullit me xhib? Aty te hedh, aty te ngre...prite kur tja ngrene permendoren prap Komandantit! Ca nuk mund te presesh nga ai popull mer xhib. Po qe kam nji parandjenje qe Aeroporti Nen Tereza mund te shndrrohet ne Aeroporti Enver Hoxa!!! 

Renia pre e provikimeve verteton shpirtin e padjallzuar...karakteristike e cdo kumunisti te ndershem!

E ke thene shume bukur Ron. Respekte.

Faleminderit

Nje oficer pra thashe edhe une.

Ku ta di une mo xhib. Nuk e ndjek tv-ne shqiptare.

per luften e klasave, per vllavrasjen qe e ngriti ne nivel sistemi, per persekutimin familjar te pashoq, per izolimin 45 vjecar, per vrasjen dhe burgosjen e te pafajshmve, per punen e detyruar dhe te nenpaguar, per kequshqimin si dhe per mashtrimin e madh mbi te cilin e ngriti regjimin e vet, ate te "demokracise popullore" qe ky vend te zhvillohej si vendet e perparuara. 

O Bredho, po ca jane keto mo? Po pse ore ata te masakruarit te Boroves ishin komunista?

Apo po te kishte qene komunizmi i mire, nuk do kishte ndodhur masakra e Boroves?

Apo meqe Kristaqi firmosi vendimin me pushkatim per ate te ndjerin, atehere nuk vlen lufta e nje populli kunder nje fuqie te pathyeshme per kohen? 

Po te gjykojme keshtu, hajde te permendim strehimin politik qe u dha Amerika gjithe nazisteve qe nuk i kapen sovjetiket.

Apo meqe ra llafi tek sovjetiket. E di qe fon Paulus, komandanti i luftes se Stalingradit ka qene lektor ne Akademine  Ushtarake ne BS?

s'ka lidhje Kavir. Ata fshataret e Boroves as nuk dinin ca ishte komunizmi; zaten, komunizmin nuk e dinin as ata qe ishin vete komunista ate kohe e as ata qe u bene komuniste deri ne '90.
Edhe mati qe e ka sjelle ket linkun, nisur nga kjo e ka bere mendoj. Qe gjesti i ktij gjermanit eshte i pashoq ne shoqerine tone ku ata qe kane dhene denime mbi baze urdhrash verbale ose jo qe u vinin nga lart, sot nuk kane burrerine te kerkojne falje. Ca me shume, jo rralle, japin intervista ku evokojne "krenarine" se kane pasur te benin direkt me "x apo y" burre shteti po thuajse asnjehere nuk flasin per jete njerezish te marra kot. Cudia eshte se ne ato pak raste ka qene vete kupola (dulla), qe "rehabilitonte" familjen e dikujt qe ish shpallur me pare armik po prej tij po asnjehere ndjese, perkundrazi, edhe ne kto raste kjo shihej si zemergjersi e udhheqjes

Atehere c'lidhje ka Borova me komunizmin?

 

tani Kavir, masakra e Boroves eshte fakt i dokumentuar historik, ti dhe une kte e dime fare mire. Fakti qe xhaelga e solli kte linkun prej gazetes (mgjse nuk begenis me komentu tani), eshte te gjesti kurajoz i te birit qe kerkon te falur ne emrin e tij dhe te babait qe nuk mori asnjehere kurajon dhe jo per me provu qe masakra ka ndodh vertet.

Zoti Burger pse ndodheni në Borovë? 
Nëse dikush do të më kishte thënë më parë se unë do të isha në këtë vend dhe do të flisja me këta njerëz nuk do e kisha besuar kurrë. Por rrjedha e jetës më bëri që unë të vij këtu, për të vetmin qëllim, të cilin ja vura vetes pak kohë më parë, për të kërkuar falje për atë që ka bërë babai im në këtë fshat. Teksa kam zbuluar të vërtetën dhe anën e errët të babait tim, të cilën unë nuk e kam njohur kurrë, vendosa të vij dhe t’u kërkoj falje këtyre banorëve.

ne dallim me kte, ne kemi nje brez te tere nomeklature udheheqje komuniste qe ne raste sporadike si rasti i Bashkim Shehut (edhe ky sepse e vuajti ne kurriz), qe kane denoncuar krimet e eterve. Shumica, perfshi dhe kto qe kercejne direkt si karkaleca ktu, po e perdorin prape per "me denoncu saliun ose per me justifiku luften gjate e pas luftes te komunistve" dhe injorojne elefantin ne dhome qe eshte te kerkesa per falje

Bredh, e di se ku e ke fjalen, por gjej vendin them une.

Problemi eshte se barazohet LANC-i me krimet e komunizmit. Madje me keq, gjermanet te dalin si ciklistat e turit te Frances.

Ndani mer vendin e debatit. Jo cdo muhabet duhet te kaloje tek "pse nuk kerkojne falje bijte e nomeklatures".

Troc fare or mik. Ky nemcja qe vjen sot, vjen se baba i vet humbi luften. Se po ta kishte fituar, do e kishe me dekoratat e babes ne gjoks.

Dhe bllokmenet nuk kane humbur ndonje lufte. As kane humbur pushtetin. Pse do kerkojne falje?

nuk e detyron askush te vije sot pervec moralit, Kavir. Flasim per perplasje kulturash kur krahasojme partite ose grupimet politike. Ky eshte shembulli me i mire; aftesia per me pranu dhe marr persiper fajin e atij qe t'beri koken pa u nis nga mentaliteti qe Nano e shprehu ne menyre proverbiale: t'gjithe e kane nji babe dhe askush nuk flet keq per te.

Per hir te vertetes, aq komunista shqiptare sa ka vrare Enver Hoxha, s'ka vrare kush. Ne kete aspekt, meriton ndonje medalje si "Shfaroses i Dalluar i Komunisteve" smiley

Mehiko in da summa?

aint it what they call a nigger vacation?

Bredharako, ke levizur vete apo ke levizur vetem kompjutrin smiley programin, qe te del flamur tjeter. Shum peshq, sikur po bojn akrobacina kompjuterike m'duket smiley

nuk kam lujt asnji cantim Pjero

po këta djemtë e bllokmenëve a do ta bëjnë një gjë të tillë, për krimet çnjerzore të baballarëve të tyre?

...ne fakt duhet te jete Rama inisjatori i kesaj nisme sepse ai si bire i nje prej krimineleve komunist te akuzuar publikisht,ka tentuar ne te shkuaren ta kriminalizoje luften Nac-Cli si lufte vella-vrasese ,por jo krimet e komunisteve nga 44 ne 90.Mbase ka qene periudha kur ka pas kontradita me te jatin,por qe kur erdhi ne krye te PS nuk eshte ndjere me as per krimet e PPSH  gjate IIWW  sepse sic pohoj ditet  e fundit na paska ka qene i zone me korigju kritikat e Pandushit per corapet e verdha dhe vathet e kuq.

Ky o shembull negativ per femijet tane.

Njeri qe nuk do as baben e vet! Turp!

Esht. Ver re se si shko muhabeti nga gjermanet ne erseke tek lufta ne vietnam smiley

smiley

Jepi Kike, forca Kike...  smiley

 

Ky eshte ai filmi me ate kalamonin qe donte te behej futbollist apo jo? Qe fallsifikoi notat? smiley

 

 

me shume ngjan me ate violinistin e talentuar por te varfer, i cili nuk kishte leke te ushtrohej per konkurs, se duhej te punonte shegert ne dyqanin e beut, djali i te cilit kishte para per prova dhe mesues privat, por s'kishte talent. dhe ne fund me vota te vjedhura sy per sy edhe ne prani te faktorit nderkombetar, fitoi cuni i beut qe e gjuajti penalltine vete. Guri, t'kkon Gjergji, i tha. (Ver re korrektesine politike ne emra: Guri, emer puro iliro-pellazg, dhe Gjergji, emri i nje komentuesi per s'mari te peshku).

Por nuk eshte ky film, dhe pse luan Timo Flloko.

Po emrat e çunit të beut? Zyber smiley

me raste edhe Mazllum ("ëëë?... hiç")

Mengjese lufte + Tinguj lufte + Lulekuqet mbi mure (T. Flloko) + Kapedani = all in one

ky gjermani do jet indoktrinuar nga historia komuniste

kto e kon karl maksin mu ne mes te vienes, o Noshke!!! 

s'u bo njoni burre, t'ia vej kavon...

dhe hej, se mase nuk njifet shume ky fakt, por keta kon edhe pllake perkujtimore ne nje shtepi me balte vieneze, qe ketu ka nejt Josif Stalini dhe ka shkruar vepren "Marksizmi dhe ceshtja nacionale".

I njof mire c'soj jon. ja flet puna vet!

Hedh bast qe ate pllaken e kane vene aty trupat sovjetike kur hyne ne Austri. 

them se po. por nuk kom pyt.

une nuk e di se si austria nuk u gelltit ne bllokun lindor. thone qe ka pas nje pune te mrekullueshme te diplomateve austriake, kur mas 10 vjetesh (aty nga 55-a) firmosen traktatin e neutralitetit te shtetit te pavarur.

ajo qe te bon pershtypje (prap KULTURA) eshte se partia komuniste austriake, megjith prezencen ruse, nuk pati kurre mbeshtetjen e popllit austriak - ne votime shkonte si kove pusi.

Booo tani që ua shtive në men, do bojnë peticion nacionalistat shqiptarë që ta hjekin at njeri që i solli popujve të botës më shumë vdekje se Adolfi i shkretë, që u keqkuptua në luftën e vet humanitare.

Ne duhet te shembim njehere Piramiden qe eshte turpi i Tiranes, pastaj te merremi me pllakatet e Austrise.

S'ban me i shemë piramidat, sjell ters. Plus qy ba me prishë njat piramidë qy asht e drejtume nga nji konstelacion negati, i jep shejë alienave dhe na msyjnë e pushtojnë botën. Nuk kena ça me ba jen t'dënum me bashkëjetu me t'kalumen.

Emi vete shtyve smiley Historia eshte Histori dhe Figurat Boterore jane Figura Boterore ..NN . Pastaj vijne ATA karieristet e cdo sistemi qe ndotin Gjithshka si Kulture Otomanesh te bartur tek talibanet me zvarritje Bustesh e hedhje ne ere shtyllash teTensionitteLarte e Kulla nga Themelet !.Ata qe dhjesin Gjithshka ne Historine e nje Populli . Ky rast eshte per tu pershendetur si akt Qytetarie i nje Individi me sentimente te zhvilluara .Nga keta qe nuk i mungojne edhe PPU .

Po c'kuptim ka ky GJEST ???????? Ka kuptim Faljejej i Papatit per te Djegurit kur PAPATI eshte ne FUQI dhe jo se vika nje Jermen si pefaqesues i je Jete qe nuk e lidh ASGJE me djegjet , pervec absurditetit ?????? Ne mos ka ardhe per te "kerkuar " dicka smiley te fshehur qe eka lexuar ne Ditar smiley

Une po te isha Borovar do ndizja nje zjarr do e digjja dhe do u thoja Jermeneve te familjes tij ...Mos u Murzitni   .Do vime tu kerkojme Falje !

Me shume mu duk i ngjashem me ate rastin e Ganezeve kur dikush nga Ambasadat( Gjermani me duket ) u ankuase"njerzit e rezervateve u kishin ngrene Ambasadorin " Pergjigjja qe derguan ishte

Hani dhe JU tonin smiley

Mullah Idriz e sheh sa e lehtë është të kërkosh falje? Bëje dhe ti e shpëtosh, puthe Rudinë, puthe.
Mos ki frikë Rudinë, mos ki.

+ nje e me teper .

Ku ehte Rudina se nuk po e shof te te jap + dy .Po do te jap edhe nje + tre sepse e shoh qe e paske lexuar me vemendje ate te insurances qe me ka kufizuar  Vaigran smiley

Po keshtu me te djegurit e Boroves ...pse te ben pershtypje Falja e Gjermanit ! Hundderrave edhe mundet se jane te Sikarit me Sikure qe fluturojne me PRESH ...po ty nuk te kuptova ! Po u pergjigje drejt do te jap edhe nje te te behen...  + karter smiley

K/ari Partise sone fle me Enver , po e di une qe dhe ty nuk te rrihet pa shtrire pak doren naten ne ender "se mos me ka ik Oidriso " smiley

 

Keshilla ime, nderro mjek, viagra nuk rekomandohet kur pacienti eshte i gjithi pene.

ka shume ketu si puna jote qe marrin, viager . Leje ti i pari dhe te shpresojme qe do te ndjekin Shem bull n tend dhe te tjeret

Me vjen keqe per kete njeri.. babane e paska pas nje burracak i cili as ne vdekje nuk i tregoi krimet e tij por i la nje "ditar" qe ti vuaj edhe i biri krimet e tij. 

Por respekt per kete njeri, shembull qe duhet te ndiqet edhe ne Shqiperi ku per hire te babes aleate me pushtuesin urrejne shqiperine sot.

Sa per kuriozitet, memoriali i kesaj masakres eshte rikonsturuar nga ushtaret gjermane te KFOR-t te cilet erdhen ne Shqiperi gjate luftes se Kosoves. Ka patur dhe nje fjalim te nje gjenerali Gjerman: Jam ketu per tu treguar ushtareve te mi krimet qe kryhen te paret tane dhe tu kujtoj se c'mund te sjell nje mendje e mbrasht. 

 

 

Te kerkojne komunistet flaje? Per c'fare se vrane gjermane dhe balliste ne lufte? Kjo eshte njesoj si tu thuash amerikane dhe britanikeve tu kerkojne falje gjermaneve dhe aleateve te tyre! Fitimtaret nuk kerkojne falje, te thyhejn turinjte e te vendosin ne rresht tu kendosh fitoren e tyre.. edhe ndonje kopili qe ben si byth e zgjuar e nxjerrin me kartele cmendimi... po vazhdoi me ja thyhejn turinjte si baballeret e tij.

 

 

 

Ja lexo me lart ..edhe sh Roni eshte nxehur me Xhibolen dhe ja plas ne SY smiley ....Ti po si i adict vetem tua mbash neper goje anetareve te Partise emrat faqe Popullit te nderuar te PPU.

Tani qe do qetesohesh se e di une qete iken Vrundulli ekzotik tye kur digjon per zjarre . C'mendim ke per Faljen ? Do e marrim Muhon ne Parti me qe kerkoi falje se ka vrare perdite ne KUFI ?

Ja ky eshte Popull si Gjermani ..Te djeg para 70 vjetesh dhe lexon ditarete babait .Ne vend te vije ketu te "djege " veten dhe te paguaj te djegurit ...kerkon Falje smiley Ja kjo eshte virtyti  i Padikutueshme e ketij populli te emancipuar ...smiley prit ore te kalojne edhe ketu 70 vjet dhe do vije sternipi Berishes do kerkar Falje per te vraret e 97 ...Ne as 70 e po mburremi me ndertimet e Italaneve ...smiley

Per Boroven po flisnim ...107 te djegur e te masakruar me bajoneta nga Turistet gjate Luftes Civile ! Me i arsyeshem k/ar me i qete smiley

Respekt viktimave. Respekt ketij gjermanit.

Eh sikur te gjithe te kishin aq guxim e ndershmeri te kerkonin falje ose te shprehnin keqardhje per baballaret kriminele, si keto kriminelet e kuq tane... Pervec nje Bashkim Shehu (me gjithe rezervat) s'di ta kete bere kush.

Qe te flasem sic duhet, nuk kane asnje detyrim femijet a po niprat te kerkojne falje per krimet e prinderve e gjysherve, as kane pergjegjsi ata se c'bene prinderit e tyre!

Mos flasem tani thjesht per diversion, si Sala qe qe komunist per 21 vjet dhe deshte te kerkonin falje femijet e komunisteve.

Tjeter gjerat qe duheshin--dhe duhen bere: lustrimi, largimi i figurave te perlyera me krime nga politika (e te gjitha partive), postet publike dhe ato te drejtesise, distancimi publik i PS si pasardhese e PPSH, etj.

Nga ana tjeter, per sa shqiptaret s'bene kurre nje ndarje dhe distancim nga monizmi dhe monstruozitetet e atyre viteve (Berisha i pari dha qe dosjet s'do hapen ne '92!) por bene thjesht nje 'tranzicion te bute' tip "futi krimet nen rrogoz", keto gjera do vazhdojne te precipitojne, se bashku me diskurset varileshse ne Peshk te ketyre 'cunave te qut' qe e kane sport te preferuar mbulimin e vellavrasjeve dhe krimeve me ironira naziballistash dhe bonifikimesh lol 

O hunter, cdo njeri eshte pergjgjes per veten e vet, jo per bemat e babes, gjyshit apo stergjyshit.

Se c"me kujtojne lluften e kllasave qasje si kjo e jotja.

Mos mekeqkupto, asnje detyrim. Secili eshte pergjegjes per veprimet personale. Pastaj shprehja e keqardhjes ose kerkese falja eshte dicka qe ka te beje me ndjeshmerine personale.Si psh ky gjermani. Tek ne, Bashkim shehu, i biri i Mehmet Shehut (qe ju djegte shpirti ne ferr bashke me Enverin e te tjeret) e ka bere kete. 

Po pra, dmth. nuk eshte e detyrueshme, eshte dicka 'ekstra' le te themi.

Problemi qe kemi ne aktualisht me femijet e niperit e ketyre eshte ekstremi tjeter: keta mbrojne veprat e baballareve, gjysherve te tyre.

ekzakt

po pse ne deshirore, mer hunter? pse "i djegte, iu percellofte" etj. kush do e djegi? Zoti? OK, me at version lene Mjeshtrin te boj punen e vet ne furre.

Nqse s'te pelqe versioni i Mjeshtrit (mu nuk me pelqe per vete), kush do e djegi? Si? He pra, ne Shqipni jan bo gjithe rrotacionet e mundshme (bashke me rrotkarizimet perkatese), gurin dhe arren ne dore e kon pas te gjithe, se u bo kaq kohe. pra, enveri duhej te ishte nji hesap i ezaurum tashti, edhe jo te dilte neper kom per cdo muhabet, si fand spathi, vriten 4 veta, enveri, vriten 26 veta, enveri, qi njeri nje minorene dhe i pret koken, njeriu i ri i enverit, vjedh njeri hekurat e spacit, enveri. a e kuptoni qe kshu i keni dhon nji pushtet qe as ne kohen e vet rrezik s'e ka pas? 

Kini ndonje informacion juve qe komunistet kane masakruar nje fshat te tere brenda 2 oreve me femije e gra..

Harrohet te permendet fakt se trimat partizane u zune pusi mu prane nje qendre te banuar.hodhen disa pushke pas ferrave  dhe ia mbathen ne mal duke i lene gjermanet komplet te lire ta nxjerrin inatin ne popullsine civile.Shevqet Peci beri raprezalje ne popullsine civile ne veri  , pasi partizanet e tij iu sulmuan duke ngrene mengjesin.

Nuk flitet shpesh per kete fakt, por eshte nje nga sjelljet tipike te papergjegjshme te partizaneve. Kjo ka ndodhur pothuajse kudo: 2-3 cera fshati (te orientuar nga ndonje pergjegjes i zones) iu zinin pusi (i thencin) gjermaneve (te cilet parpaprakisht kishin folur me kryeplakun e fshatit perpara se te kalonin) dhe qe me sjelljen e tyre minimalisht idjote e cila nuk i shkaktonte asnje dem serioz gjermaneve, vinin ne rrezik jeten e gjithe fshatit/fshatrave.

Lufta nacional-clirimtare alla shqiptarce.

Keto taktika ishin 'organike' (buke-e-djathe) per komunistet ne Shqiperi Olsi.

Shqipot s'e kishin haberin e komunizmes, as nuk ishin popullsi e kenduar atehere qe ta kishin degjuar. Dominimi i luftes kunder pushtuesve (me percarjen dhe zbythjen e fraksioneve te tjera) dhe martesa e saj me komunizmen ishte celsi i fitores se tyre.

Por dhe ashtu veshtire se do kishin triumfuar pa taktika te tilla skuthiste, nje prej te cilave ishte kjo e shrepjes se dy pushkeve afer nje qendre te banuar dhe mbathjes me vrap, qe kur gjermani te hakmerrej dhe te vriste vendasit, banoret te kishin nje incentive te tyren per tju bashkuar frontit komunist-antinazist me pas kur te shkonin partizanet per ti ngushelluar per humbjet e tyre dhe per ti premtuar hakmarrje dhe drejtesi.

Ky raporti p.sh. (fq 10 e me pas) pershkruan mjaft nga keto taktika dhe si komunistet arriten te vijne ne pushtet ne Shqiperi, shumicen e te cilave taktika i kishin te dirigjuara nga baballaret serbe qe formuan PKSH (e ata si parti komuniste me me pervoje se shqipot, dhe si me te lecitur ne aferat komuniste te asaj kohe, e dinin qe keto taktika funksiononin).

tani qe mbarove se lezuari.. fillo luften me kete tjetrin kunder "te kuqes" 

Me ka thene nje gje te bukur nje miku im nga Vlora (gjyshi i vete kishte qene nje nga keta femijet qe kishin vrare njerez per llogari te Partise): "gjyshi im vecse kur mbaroi lufta mori vesh qe kishte qen komunist! smiley E bene komisar a kolonel pas lufte. Jetuan shume mire gjate regjimit. Transferuar ne Tirane kuptohet (nga fshatrat e thella te lumit te Vlores).

gjyshi im vecse kur mbaroi lufta mori vesh qe kishte qen komunist!

smiley

Me mire vone se kurre mo. Ama te pakten e morri vesh dikur se ca kishte qene (tjeter gje ne e kuptonte se cdomethene te jesh komunist). Nje pjese njerzish jetojne gjithe jeten duke kerkuar te gjejne vetveten dhe s'e gjejne dot lol

Futja pordhes o Ols, ti sja ke haberin Lumit te Vlores. Ajo zone nuk ka qene fare e thelle dhe izoluar. Po do ta dish popullsia aty nuk ka qene e pasur po as e varfer, te shkolluar e te kenduar me shume se zona te tjera te shqiperise, Mos e ngatarro Lumin e Vlores me Malsine e Kurveleshi, Edhe Kuci qe hyne ne kurvelesh ka qene me i pasur e i zhvilluar se cta ha ty mendja.

Po bjeri ti biem ketij muhabeti, sa per dijeni anglezet qe u vrane ne dukat, dhe dukati fshat ballistash, per ti grabitur arin  u vrane nga Ballistet dhe ishin Partizanet qe i kapen dhe i gjykuan e denuan sic e meritonin.

Po varja historire de rire. 

Nga Vlonjatet s'ka pare keq shqiperia asnjehere, te vetmin Vlonjat qe ka pasur ne krye ky shtet u dha pavarsine dhe i projektoi ne evrope, edhe per Hysni Kapon qe ishte vlonjat nuk keni asgje per te thene. Edhe tani s'lane asnje vlonjat ne parlament, gjithe kjo fobi ndaj Vlonjateve s'e kuptoj

Me duket se je ti qe po ja fut asaj. Kush tha qe ka qene e thelle dhe e izoluar? Po shkruaja per rastin konkret, per gjyshin e ketij djalit qe vinte nga zonat e thella te lumit, pra jo shume afer Vlores.

Ore, ajo qe shkruaj une nuk eliminon ate qe shkruan ti. Jane grimca, faqe te nje nje mozaiku te madh qe eshte e verteta, pertej propagandes e shplarjes se trurit.

Jo mik se ketu i meshohet nje linje percarese qe dun ta kthejne ne klishe, Labi, gur kusari e vari ***et vetem se Vlora ne 97' i ndoqi lakuriq dhe do vazhdoje ti ndjeke jo vetem lakuriq po dhe me nje hu ne *ythe  te gjithe ke rre menja se osht pisome, perfshi ketu dhe te gjatin e Salen qe s'lane nje vlonjat ne listat e vlores.

Shiko, une e du shume Vloren keshtu qe s'di cfare te te them per keto.

Si c'thote italiani, kjo "linja percarese" per te cilet shkruan ti, "lascia il tempo che trova".

 

Nga Vlonjatet s'ka pare keq shqiperia asnjehere, te vetmin Vlonjat qe ka pasur ne krye ky shtet u dha pavarsine dhe i projektoi ne evrope, edhe per Hysni Kapon qe ishte vlonjat nuk keni asgje per te thene. Edhe tani s'lane asnje vlonjat ne parlament, gjithe kjo fobi ndaj Vlonjateve s'e kuptoj.

Po kjo c'ishte?! Ca lidhje ka me ate qe shkruajta une?

Perfitova nga rasti te beja nje konstatim, nuk ka lidhje direktr

Olsi, ajo historia me brigaden e peste s nuk eshte hic ashtu por krej ndryshe.Vrane pas shpine vajzen te plagosur rende dhe pese partizane ndersa po hanin buke....Ka nje material te bollshem per kete por une e kam degjuar nga goja e dy partizaneve, fshatare te mite...

Grave, nuk e kam fjalen per historine e brigades se peste, por per taktikat e papergjegjshme te partizaneve qe shkaktuan mijra te vrare nder civile.

Qe ti veme pike muhabetit vrasja e civileve eshte krim lufte dhe denohet nga konventat nderkombetare, pavaresisht nga taktikat e papergjeshme te partizaneve nuk justifikohet .Debati se keto jete civilesh mund te ishin kursyer nese gjermanet do te liheshin rehat te mbronin bregdetin nga ndonje sulm i aleateve dhe ne te shikonim punen tone eshte dicka tjeter dhe ende i hapur.

Shume dakord me ty.

Ne fakt Alba me zamete prurja qe po komentojme flet per nje kerkus Falje nga i BIRI inje Krimineli qe ka maskaruar vrare , djegur e care me Bajonete Civile te pafajshem ne fshatin Borove si per tu uruar "Mirse ju GJETA o shqiptare " Pra  flitet per KRIMET e Gjermaneve jo per krimet e tua ndaj Partizaneve e popullsise civile qe perkrahte , mbeshtete e furnizonte ata .Merre me shtruar se ne Borove vrane Gjermanet .Ti ishe duke vrare ne ndonje vend tjeter nen bajonetat e Italianeve .ndoshta si ndeshkimper taktikat e paergjegjeshme te partizaneve !

Cfare ke ngrene , se shume bark po te heq o Alba me zamete smiley

Idriz me qafsh se deformon realitetin , masakra u be si hakmarrje per pusine ndaj kolones gjermane jo per englendi.E thashe edhe me siper krimet  ndaj civileve jane te pajustifikueshme dhe te denueshme, por kumanda partizane duhej te kishte marre masa te evakuonte civilet e jo ti lente ata qe te paguanin pasojat e sulmit te tyre.Ne rusi po gjermanet vajten me qellim qe ti shuanin fare sllavet ose ti skllaveronin e te perdornin burimet e tyre natyrore per te mbajtur rajhun gjerman .me ne shqiptaret nuk e kishin kete qellim .Natyrisht eshte mire qe te jesh ne llogore per te luftuar ne ane te se drejtes , por kur je nje popull prej 800 mije te kruhesh me nje ushtri qe ka dhene prova se nuk e ka per turp te zhduke me miliona njerez nuk eshte kulmi i mencurise e as te ndjekesh parimin mos ta ngasim qe te mos na ngase nuk eshte tradheti.

Ne macukull shevqeti ua mbushi fshatareve citjanet me kashte dhe i dogji te gjalle si raprezalje per partizanet qe i vrane.Ne Dukat te vlores partizanet sulmuan fshatin ne hakmarrje te dy partizaneve te vrare ne nje prite aty afer.Kur i pyet ish partizanet per keto te thone"epo lufta ka ligje te tjera."

Alba2265, une familjarisht nuk kam patur asnje dite simpati per Shefqet Pecin, jo per luften , por( dhe kete e di nje krahine e tere) sepse kur u denua vellai i madh imi "me pushkati, vitin 1953, ish partizan i brigades 8 s, ish komisari i kufirit Tre Urat -Leskovik, qe dhe emrin gjat gjykimit ja kishin bere te krishter, dhe brenda tre seancave hetimore i dhane denimin kapita, babai, nje figure madhore e krahines i vajti Shefqetit.Ai i zgjati nje cigare..miku i tij i luftes dhe nipi yne, keshtu! Dmth i tha te te rrojne shtate te tjeret.Im at ja hodhi turinjve cigare,Dhe qe nga ajo dite nuk i foli kurre.POr, qe ta dishe ti nure qe ja keput katundit me keto qe paske degjuar, Shefqet Peci ishte gjeneral i luftes, trim i laberise qe edhe kur ku brekmuti e futi ne burg pranoi te vdiste pa buke, por jo i peulur.Vetem trimat vdesin si heroi i Popullit Shefqet Peci! Degjove!

E kam degjuar nga njerez te njohur te tij qe edhe sot e kesaj dite jane krenare qe e kane pasur mik.

Kush eshte brekemuti z. grava?

Ai qe e futi ne burg 92 vjecarin Shefqet Peci.Ke degjuar si u pergjigj kur i thane pse ke vrare ne Kukes?Lexoji pergjigjet e nje burri qe ka ditur pse e beri luften. Po kur i cuan gardianet buken cfare pergjigje u dha? E pra burra te tille, te tille trima, dine pse rrojne dhe rrojne edhe pasi vdesin....Mos e duaj, por jepja hakun..!Ai ishte tribun popullor....me huqet qe dhe i kane patur tribunet.Nuk beheshe dot tribun ne Laberi dhe ne Malsi

Kush pra? Si quhet? Si ka emrin?

Quhet sali ram berisha, ish miku i djalit te madh te Shefqetit

Sali Berisha.

E perse e burgosen?

Per tu treguar pergjithsisht te persekutuarve, se po vendosej drejtesia per krime te kryera.Ishte paralelisht me denimin " per kafet " e shenzuar.Bilez nga ai , personalisht si President i dha detyren Spartak Ngjeles, ne krye te nje komisioni hetimor, er te zbuluar korrupsionin nga drejtuesit e nomenklatures se larte..Dhe e dini ca doli?
Mehmet Shehut ish kryeminister per 29 vite rresht ju kontrollua gjithecka, e tere veprimtaria( atij e gjithe antareve te Byrose), i gjeten gjithesejt 300 leke ne arken e kursimit....Pikerisht nga kjo habi e atyre " budallenjve" idealiste u gjet ...skeci Xhon Megou....
Ke degjuar per kete...?

Konkretisht per cfare krimi e akuzuan qe e arrestuan dhe burgosen?

As nuk e hetuan as nuk e denuan.E mbajten ne barrele, per te genjyer tecpersekutuarit, semedemek,....coc po benin hunter.Skece ore skece...

Tre here te kam pyetur, asnjehere nuk kuptova gje, por te persekutuarit, skene, show etj etj

Nese nuk je ne gjendje te japesh nje pergjigje te sakte, ok, ne rregull. I bej derman.

Grave e ke lexuar kete:?

Gerald Shahu, 28 vjeç, është i fejuari zyrtar i Laura Vorpsit, ose Laurës së Doktorit, siç njihet në mjediset gazetareske. Geraldi, përveçse ka një histori nga bota e konkurseve të bukurisë, ashtu si Laura, ka një biografi politike shumë të ndryshme. Ai vjen nga ekstremi i majtë i shoqërisë shqiptare. Gjyshi i tij, Rustem Peçi, është djali i Shefqet Peçit, një nga komandantëve të njohur të Luftës dhe figurave të paprekshme të regjimit komunist, i cili vdiq në një grevë urie kundër Sali Berishës në spitalin e Burgut të Tiranës në vitin 1995.

Gjyshi i Geraldit, Rustem Peçi ka qenë oficer madhor gjatë kohës së komunizmit dhe komandant i Shkollës së Bashkuar të Oficerëve “Enver Hoxha”. I fejuari i Laurës është djali i vajzës së tij.

Nga ana e babait, Shahu është po ashtu një familje e majtë, por babai i tij ka qenë i lidhur personalisht me Lulëzim Bashën, dhe ka disa investime në ndërtime në zonën ku banon.

Por origjina ekstreme e majtë e të fejuarit të Laurës nuk përbën problem për të (Për Berishën jo e jo). Ai vetë është bashkëpunëtor i Bashës dhe i përfshirë në interesa në ndërtime në Tiranë. Gjyshi i tij, Rustem Peçi, është i vetmi që është ndjerë keq nga nusja e re në fisin e tij, pasi e sheh atë në krah të Berishës, i cili i detyroi babanë të vdesë në grevë urie.

Gjergji une i kam njohur ersonalisht te dy.Ai eshte gjirokastrit dhe njeri jashte mase i ndershem, serioz, ish funksionar i K.Ekz.Te Tiranes.I vellai ish funksionar i laret ne Mat dhe ..ne M.Brendeshme.Lidhjet e tyre me pasregjimin ardhen prej lidhjeve te vjetra shoqerore me Sal...por edhe te krushqive.Sidqofte kjo eshte Shqiperia, e vogel ama ata jane njerez te mrekullushem, nga kreu i fiseve gjirokastrite..Dere ... E pare tere kohet.Ama si Luani, ....pake burra ka

Po ku vijne me keta njerez sot o Grave.. as qe diskutohet.

Po te tregoj nje fakt se u preka shume kur me kujtove Luanin.Punoja ne sektorin Selite( ke Kristali i sotem) i denuar per riedukim, risnim ferra me kall, bashke me Kin Dushin, njeriun e mrekullushem qe vinte me nje fet buk thate.E ndanim bashke se kisha dhe " gjelle" nje veze her te zier e here te lyer..." Kinit nuk i jepnin nje coe strehe.Une guxova dhe i dola ara Luanit, nenkryetarit Komitetit, te cilin e njifja kur isha gazetar.
-Ju lutem nje minute, ju drejtova.
- Zbresim te pime kafen dhe aty ma thuaj-dhe me futi krahun
-Po e ke marre vesh per mua...
- Hajde re e ate muhabet , ta zgjidhe velua jo une - me tha duke ermendur Sekretarin e Oare te Rajonit Nr.4 te Partise.
Ndersa po pinim kafen i thashe per nje mundesi per tu strehuar Kini.
- Po ku fle i shkreti Kin- me pyeti
- Me xha Dautin dhe qente e erimres- i thadhe.Nxorri stilografin dhe shkroi dy rreshta er Halitin, pergjegjesin e sektorit Selite. Nga ajo dite Kini mori " aartament" nje aneks te depos veglave te sekt Selite. Ky ishte Luani...

E imagjinoj.. sot nuk takon dot nje lyranik

Kin Dushin, nuk e kam njohur Grave, por me ka folur Bariu, qe ka e ka njohur mire, dhe me ka folur fjale te mira per te. 

... i cili vdiq në një grevë urie kundër Sali Berishës në spitalin e Burgut të Tiranës në vitin 1995

cila ishte akuza?

Vrasjet ne lume te kukesit.ndersa partizanet hanin mengjes u sulmuan nga fshataret e zones te ndihur nga bajraktari .47 partizane mbeten te vrare. ata qe bene sulmin ia mbathen.shevqeti beri raprezalje ne fshatrat perreth duke iu djegur shtepite e pushkatuar burra qe gjeti ne keto fshatra.Ai thoshte qe i vrava se me vrane ata pretendonin  qe ata qe u vrane ishin civile  te pafajshem.Nderkohe kishin kaluar 45 vjet shume prej deshmitareve okulare kishin vdekur ata qe kishin mbetur gjalle jepnin versione te ndryshme plus memoria e tyre pas nje kohe te gjate ishte zbehur.Shkurt ndersa ishte e vertete qe civile te pafajshem ishin vrare nga pikepamja proceduriale  ishte e veshtire ne mos e pamundur  te jepej  nje vendim gjyqesor i formes se prere .

Aha ok, shume faleminderit. Nuk qenka shume e komplikuar si pergjigje smiley

Pra menjefjale, Shefqet Pecin akuzohej per krime lufte, djegie shtepish dhe vrasje civilesh. Tingellon familjare.

Ne 1995, pra ish-ushtaraku 92 vjecar akuzohet dhe arrestohet per krime lufte. Ish-ushtaraku Shefqet Peci, refuzon te perballet me pergjegjesite e tij ndaj drejtesise dhe praktikisht ben vetvrasje me ane te greves se urise. Edhe kjo tingellon familjare.

 

jo, mor jo.

dhe boll bere kshu, tipin qe merr ne pyetje gjithanej dhe zgjedh pergjigjet qe i interesojne!

Informacione, qe duhet te pyesesh 7 here per te dhene nje pergjigje sakte, sepse i ben bisht. Ku eshte problemi?

Flm.

Tani mund te vazhdoni smiley

Hunderr hesapi. 

Po kape pak 

fshataret e zones te ndihur nga bajraktari 

smiley merr vesh populli atikomunist dhe bajraktari qe u jep nje dore

Flasin keta per lufte civile pastaj 

shefqeti kish zakonin e keq qe nuk zgjidhte kopsat e duhura qe ti shkonin me redingoten gjate luftes.

si dhe nuk e perdorte "juve" ne dhanore.

kta jon ftof ne tajare, por rende ama, sikur te kene ndenjur ne groenlande me stof sintetik!!!

dhe sa per sali abrashin, njemije salinj nuk bejne as sa gishti i kembezes se Shevqetit.

Rasti ne fjale nuk ishte edhe aq cut and dry.Kishte dy ane komplet te ndryshme te ngjarjes dhe shume pak mundesi per te verifikuar te verteten .Per nje vendim gjyqesor duhen prova beyond the shadow of the doubt, cilet jane viktimat ku ishin ne ate kohe cfare bene , te cross ekzaminohen deshmitaret etj.Per libra e reportazhe mjaftojne histori gojore te kaluara goje me goje.

Futja e tij ne burg nga ana ligjore ishte e padrejte.Shumica e deshmitareve nuk ishin okulare por e kishin te degjuar nga te tjeret.ne amerike si deshmi ne salle te gjyqit lejohet vetem ajo qe ke pare e degjuar vete jo ato qe te ka thene hasani i cili e kishte degjuar nga hyseni gjyshi te cilit ruante dhite ne kohen kur ndodhi ngjarja.Me deshmi te tilla mund te behet nje reportazh apo liber i mire po jo nje vendim gjykate i formes se prere.

Pikerisht pra se u kalua jo ne veprime serioze, bazuar ne fakt, ne prova se si ish funksionare te sistemit te kishin shkelur ligjet e kohes dhe mbi ate baze te denoheshin?Te tilla ka atur plot.Por u be farse....

@ alba

per cfare akuze konkretisht e arrestuan?

Hunter nuk pati akuze t formuluar fare

@grava, faleminderit, por nuk te pyeta ty.

qe te gjithe ata qe u arrestuan dhe u burgosen pas 92, nuk kishin nje akuze te formuluar. asnje prove asgje, ata ishin perfaqesues politik, nuk mund ti akuzoje per asgje, pervec korrupsionit dhe abuzimeve, po perderisa ata nuk vidhnin nje kacidhe perse do i akuzoje?

E paska bere litar me kete ky sikur eshte hetues ekerkon llogari smiley ja po perpiem dhe une mbase bindet

Akuza :

Nr 1 ...Sali Berisha eshte ankuar qe e ka qeare ne b...kur ishte trembedhjet vjec qe ti jepte burse per shkolle. Gojore popullore sepse nuk u be Gjyq.

Nr2 .....Me e besushmja hakmarrje e te qeareve ne Lyften e dyte Botrore  Thone qe Shefqetit i vinte turp  tua vinin Gjermanet . Edhe kjo gojore popullore se nuk u be gjyq !

3...Nuk e them se mund te kete te beje me Ty Hunter !

Per mua njeriu nuk denohet 47 vjet me vone, dhe fajtor te jete... duhet te jete nje exception e rralle per dicka te tille.

Grava me cfare akuze e vrane vellain tend ne 53 ? dhe ku e gjykuan ? ( nqs do ta thuash gjithmone)

Nuk u pushkatua, sepse tim at e njifte personalisht Hysni Kapo.U denua me 25, por nje rishikim i krejt procesit beri qe te merrte pafajsine.Ai ne fakt pat rene ne dashuri me te bijen e nje tregtari te madh leskoviqar qe e mori perfundimisht edhe pse e perjashtuan nga parti.I vjerri vdiq ne burg Nden tortura te tmerrshme edhe pse dorezoi tete teneqe me flori.Biles njeren vajze tjeter te tij, e pat marre po me dashuri koloneli tjeter i ushtrise dhe komandant ne Korce, Z.H, kusheriri i pare i Enver Hoxhes....

ju jeni me origjine nga Gjirokastra ?

harova qe shefqet peci vdiq ne greve uriesmiley

Po ore po.Ai vdiq duke thene" Nuk e ha buken e ketij turpemadhi, ketij dallkauku, ...ish shoku i tem biri..Dhe vdiq

E lexove ate qe te shkruajta me lart.

qe ka qene kapedan Shefqeti dhe ja qr tereve ketyre ajo dihet Grava.

po flet per jete njerzish te pafajshem o palle!

#rilindje o bredh

lol o bredho shif me lart shif se ka gallate. 7 here pyeta pse e arrestuan Shefqet Pecin? Meazallah, ne bote nuk gjegjeshin. Jo terci verci, jo kshu, jo persekutuarit etj. Perfshi gjeken. Me ne fund, nje pergjigje te hajrit nga alba. Aaaaa pastaj apoteoza, nderhyn "emigranti", car jane keto pyetje ore, pse ben keto pyetje, mos bej keto pyetje more vesh!! loool komike komike

o grupi, po çuni i Shefqet Pecit ka kerkuar falje per raprezaljet ne civile si ky çuni i gjermanit per babain nazist? lol

 

lexoje ca shkruan o burr kur i permend ato qe vrau dulla. Po ai nuk vrau femije si gjermani thote...dmth sipas kandarit te ktij, vec po te kish vrare femije, atehere mund te ankoheshim

E ka nje kuptim, e ka. Duhet thjesht ta shikosh nga nje kendveshtrim tjeter, nje kendeveshtrim revolucionar te themi. Me kane pelqyer shume sot. smiley

@alba, 

patjeter ne lufte gjerat jane komplekse, raprezaljet ne popullsi civile per shume arsye (trembje, hakmarrje) jane bere atehere e jane bere jo me larg se ne ish-Jugosllavi ne 1990. 

bredho

duhet kuptuar qe keta qe vijn e thurin lavde dulles (pamvarsiht se dulla vrau me shum komunista se çdo antikomunit qe mund te vinte pas 90 ne pushtet),i mbijetuan regjimit te dulles sipas parimit;

kush zvarritet nuk rrezohet (kurre)

O I Tredhur po ike nga keto se na Fulliqe Partine .Po ti ke pas ankesa edhe se i qeante Dulla ...tani c'ne me te vramet ti !!!!

Dhe nje shtese te vogel per te Kuptuar Hundderrat .Gjithe jeten jane zhgryer ne Balte po perpara nje trapi me patate ose lakra te Kalbura e ndiejne veten MBRET . Biles po te jete me ate Altinin qe ecen Kokelart sipas Parimit I dhier po Krenar ka rrezik te marrin edhe Partine .Sumkapuc ,u bone dhe trim ti ???? Rrio  ore se na degjenerove Partine kur ben muhabet me keta rrembythje ose Ljepuj me Brire ne vitin 2013 !

Dhe qe taedukosh ate veren veren qe te nxjerr fjale te febndshura  , po te kujtoj nje nga Perlat e Popullit per te krahasuar Veten me gjith lapanjozet qe vine verdalle kur te vije muhabeti per LaNcl

Nuk flisni lkur eshte KUVENDI , por beni si BYTH Turtulli kur ngrihet Avelmendi !!!!!!

o grupi, po çuni i Shefqet Pecit ka kerkuar falje per raprezaljet ne civile si ky çuni i gjermanit per babain nazist? lol

Ka nje yckel ketu Hunter.pavaresisht se shume gjera nuk jane ashtu si jane pershkruar teknikisht gjermanet mbeten pushtues dhe Sh Peci ne ndjekje te gjermaneve pavaresisht nese ishte e nevojshme apo jo kishte te drejten me vete.Amerikanet psh kane refuzuar te kerkojne falje per viktimat e Hiroshimes dhe Nagsakit ne te cilat percelluan me bumje atomike dhjetera mijera te pafajshem .

Amerikanet kane refuzuar te kerkojne falje, por ne çdo pervjetor te Hiroshimes mblidhen ne shesh me mijra e mijra japoneze dhe perulen ne kujtim te te rrezatuarve me alfa, beta dhe gama. Megjithese ka kaluar shume kohe, inati eshte akoma gjalle sikur kasaphana ka ndodhur dje. 

Po cfare zgjidhje kishte harry truman.japonezet po refuzonin te dorezoheshin.planifikuesit ushtarake i kishin thene se nje invazion tokesor i japonise do i kushtonte nje milion ushtare te vrare.

O Alba, fantazia eshte gje e mire, por jo kur bashkebisedohet. Ketu me duket se po flasim per çeshtje te faljes, si mund te perceptohet, te behet, e problemeve qe dalin per fajin, faljen dhe shelbimin, jo se çfar te bente Truman dhe si te kruante hunden Shefqet Peçi. Para ketij problemi madhor Trumani dhe Shefqeti jane pa pike rendesie, qe te dy jane loqe, s'ja vlen as t'i permendesh.

hajde hajde... se per trimni mas lufte dhe urtesi mas kuvendi jena ngop.

ju mund te thoni edhe pse nuk iku ne shpi shevqeti ne ate kohe, masi t'i kish mush breket, qe t'ju bonte qejfin juve sot te peshku.

ti lal, prisje vetem nji lloj pergjigje. dhe jo vetem ti, por edhe gjith kusuri qe dihet. 

kur pret vetem pergjigjen qe te do stomaku, do e mash kamarjeren aty, pince, edhe pse ajo te tha qe file minjoni ka maru.

ti prap: du file minjon.

deri sa vje i kamarjer tjeter bir kurve edhe te thot posi. kemi.

nuk po ta them se ca te sjell. ne fund ti je i knoq, kjo ka rendesi.

shevqet pechi ka pas me shume burrni se sa juve mund t'ju shkoj ne men, daj.

terqeta.

Llafe -> Llafazan

po na bo edhe si pisome tani? smiley

 

ok me fal, por zgjatesh, flet shume. teper.

tung

per ty, lal. per ty.

puna eshte se ti je nji askush.

Hunter, ta bej edhe une nje pytje te vockel: sa e rendesishme ishte per ty marrja e pergjigjes per ate pyetje dhe sa i vlefshem ishte informacioni qe do merrje? flmn.

@gaia

ne pergjithesi asnje, ne vecanti ne kete teme po ka rendesi. por ajo qe eshte jashtzakonisht interesante, lexoji me vemendje eh, eshte menyra si evitojne pergjigjen dhe si reagojne me pas. 

e di mo, e jam shume ne rregull. smiley ku problemi? nese shkruan carcafe te merzitshem pa te kerkuar kush, te them llafazan ndoshta nuk eshte korrekte e pranoj, por e jep idene.

me kishe permen me emer, se nuk njeli shqvqet peci te mbrohet apo justifikohet para teje mer. ca po te rre menia?

asgje, diskutim me bredhin. ai komenti yt, pse merr info, pse pyet, ishte shume komik.

mire. gezohem.

natnemir bashk tashti.

Grava, po ti sikur s'je nga Gjirokastra, por nga ..... siç me ke thene. 

Sjellje standarde nga rebel kudo. Maten me gishta ata qe mendojne dy here per gjera te tilla. Sad but true....

E drejte Muhamet.

Mos u zgjero ti byth e zgjuar me Luftem NACL . Boll ke llapur per LufteCivile .Ketu eshte per Boroven dhe jo per Betejat eFamshme qe ke zhvilluar zotrote kunder Shefqet Pecit (rp ) Kush e merr per Fashist ate Ljepur ore !!!! Apo tani qe u zbulua Ljepuri me Brire ka filluar ti Ngrifen veshet smiley

 

Bo bo e shkruajti historine xhibi me olsin.. do nxirrni ndonje altertext shkolle ? hajt se po ju ve une ne kontakt me ndonje drejtor shkolle te korruptuar qe tju shitet libri. Hajde levizni sa nuk ka ardhur ai i gjati ne pushtet.

Gjergjo, po ti ca e ke pas gjyshin? smiley

Pocar 

Lexohet me k apo jo? smiley

Gjergji eshte jo normale te diskutohet per ate Epope, L.A.N.Cl..me te nje brezi qe kur pyeten : "Kur eshte cliruar Shqiperia..?, pergjigjen me seriozitetin e "admirushem...."Ne vitin 1967...!"

shyqyr qe nuk thone ne 1992smiley

Lexoje si te duash.. nuk i ve limit fantazise

Xhib i nderuar me qendrim disi te arsyeshem .Ti nuk e ke Funksion Luften as shkolle me qe i Urren kapterat smiley Por per te qetsuar shpirtin shko gjej nje Gjeneral patriot te ketij faljekerkusit Klauzevic e kemi lexuar , se eshte Shpikesi dhe Aplikuesi i Pare Historik i Luftes ne Prapavija ose Partizane e u be principi Baze i shume Doktrinave USHTARAKEte shteteve , perfshi edhe vete Gjermanine kur teritort jane te PUSHTUARA !

Ai qe te ka mesuar TY se lufta zotrie  , ka idene e ketij belbezaku te currufjaksur e megalloman me OLS qe i njf Cerrat , sepse do jete Strateg nga keta te Imam Bajalladise qe kane Buise me TUFA si suma te zgjuara neper Bloqe ! Prandaj mos merr persiper me shume se sa mba DERSTILA smiley leji keta kallamkusuret me Hundderra e Poetin Kombetar qe e dine Luften se eshte te hash Fasule , te besh vjersha bythe rrapit dhe oh maj gosh te shohesh Hundderra sa te emancipuar jane !......dhe kur te  theresh Sqap si Sali Protopapa ne Tavoline  ...njata jane trima !

Per Boroven me gjithse nuk je shprehur Drejt , po ke pare Tutje larg ne Horizonte me brryla mbeshtetur mbi Nofulll e shqetesuar per Fatet e Kombit ne '41 , me duket se e kupton qe Gjermanet nuk ihin Turiste ! Kaq eshte e Rendesishme per kete BREZ qe rritet me Vidio dhe me.... Investime !

Me ate Incetivat me kenaqe, e di qe ke shkrujt per mu se une VDES per Shefqetin e e konomise smiley

Emo, pershendetje per fundin e fundjaves:

Korbecja me ate trup-e

na kish ndjekur pas nje cupe

s'e kish ndjek po e kish nduke

i kish gris fustan e fute.

M'erdhi turp e nuk i fola

ne vend sharkun ia leshova

e mori e u mbulua

dhe erdhi ne stan pas mua.

I dhashe pe edhe gjilpere

mish qingji per te ngrene

pak kulac e pakez gjalpe

dhe cike djathe qe kish ne nape.

E percolla gjer tek zalli

me ato qe pati stani

nuk e di nga doli llafi

apo nga rrufjan cobani.

source/author?

me popllin nuk hahena dot.

thashe mos ishte naj dorashke e hedhme per sfide smiley

 

Nuk po e gjej dot ne utube. Eshte perle.

Mo u mundo shume se derisa eshte labce ja dime muziken, e njejta qe kane gjithe kenget labe qe ne vitin 1320 smiley

Populli trim antigjerman i laberise smiley

Po qe "korbecke" ( mjerane  jetime ) nuk ka perse e percjell se nuk ka ku te shkoje .Mos e ke perceptuarsi "voglushe"

Cobani  e mbeshtjell nen Gune ku

 pleshtat verviten si gjyle / nen citjanet peshtjelli ....

Teksti mund te kete mangesi. Dmth nuk e kam transkriptuar une.

Une mbaj mend vetem vargjet "me erdhi rende e nuk i fola, ne vend sharkun ia leshova" deri tek "dhe pak djathe qe kish ne nape".

Pjesen e korbeckes dhe vargjet e fundit s'i mbaj mend. Thjesht m'u kujtua si kenge dhe fillova ta kerkoj, po hic.

ps Korbecka eshte emrin i qenit. Jo i vajzes Idriz,

Ore swed, mo u tall me labet, he vlla-re.

Qente jane Jetim ...Kavir  smiley dhe jetimet jane Korbece ....nuk ka rendesi sesi mund tathuash tani .Qe nje saktesim qe plotson kendshikimin tuaj mjeshteror per gjetje te tilla

 ketu i meshohet nje linje percarese qe dun ta kthejne ne klishe, Labi, gur kusari e vari ***et vetem se Vlora ne 97'

Ku ketu? Ne Peshk? S'me rezulton, kam vite qe e vizitoj.

Hiq ndonje perjashtim (te tille gjen ne cdo kah te muhabetit) nese ketu ne Peshk ka nje common thread per dasira, jane ato veri-jug qe synojne te martojne sundimin jetegjate dhe autoritar te Berishes me nocionin qe maloket (nenkupto verioret ne pergjithesi, po sidomos verioret-fshatare) jane njerez-kafshe qe kane ozurpuar  Tiranen dhe rrezikojnte te infektojne qytetarllekun e Shqiperise me huqet, veset dhe krimet e tyre. 

Tashi pse e si e qysh eshte ky nje stereotip dominant ketu (ne krahasim me gjithe stereotipet dhe muhabetet dasore) eshte tjeter gje...

Nashiii, dhe pa gje fare nuk eshte ai sterjotipi smiley

Ore juve e paralajmeruat miletin, The maloket are coming. S'ju degjuan, dhe vuajten 22 vjet derisa u ringjalinden. Here tjeter let them ignore your warning at their own peril lol

Ai steriotipi o Xhib , nuk eshte vetem sot qe bajgeron ...  pavaresisht nga nderrimi i vijave , pavaresisht nga rrreshkitjet qe se kapje dot etj etj , te njejtat Gomarlleqe i kam lexuar gjithmone !! I ndjekur nga nje Tufe qe dyshoj se eshte po vete i shumfishuar ne delirin e Madheshtise dhe qe ne fund te fundit nukka  rendesi sec perfaqeson se dihet tashme  .Eshte i EPOKES se mutrave dhe bajgave me tonelata qe ka leshuar Hipokriti kryepercares  Berisha te cilin se fundi

Me Gezim e me hare / Populli e flaku ne HALE smiley

Dëshmitari: Nuk mund t’i kërkonim llogari për krimet që kreu babai i tij
...Njëri prej të mbijetuarve, Kostandin Vojkollari, rrëfeu se si e mbante mend masakrën e asaj dite. Ai humbi gjyshen dhe shumë të afërm. 

Si e kujtoni masakrën që ndodhi më 6 korrik të ‘43-shit? 
Kam qenë vetëm 4 vjeç në atë kohë, por edhe pas 70 vitesh nuk kam për ta harruar. Ishim në shtëpi kur nëna ime erdhi dhe na tha të gjithëve të vraponim sepse kishte ardhur gjermani. Ne mbijetuam falë një përroi. Ajo na mori ne fëmijëve pasi babai ishte në Korçë, dhe së bashku kaluam përroin. Përtej tij ndodhej fshati Gjonç. Në krah mbante vëllain tim vetëm 2 muajsh. Në një moment unë me vëllezërit e mi ndaluam pasi nuk po ecnim dot më dhe ajo e la vëllain tim vetëm 2 muajsh në pragun e një dritareje për të na ndihmuar. Nga pas dëgjoheshin vetëm krismat dhe të bërtiturat e njerëzve. Nëna nuk na linte ta kthenim kokën pas, por unë në një moment e ktheve dhe pashë tym. E pyeta dhe ajo në ato moment na rrëmbeu të gjithëve dhe na detyroi të ecnim. Kishim ecur për rreth gjysmë ore kur nëna bërtiti. Nga nxitimi për të na shpëtuar ne, ajo kishte harruar foshnjën në dritare në Gjonç. U kthye pas duke vrapuar. Nuk e kam harruar gjithë jetën fytyrën e saj në ato momente, tmerrin që përjetoi. Fatmirësisht ne e gjetëm vëllain tim dhe më tej vazhduam rrugën. 

Pati viktima nga familja juaj? 
U vra gjyshja ime teksa u nis pas nesh. Ne me nënën nxituam pak më tepër. Ajo me sa duket donte të merrte diçka me vete dhe qëndroi pas. Nuk e pashë për disa ditë. Kur u kthyem e gjetëm të dekompozuar. Humba edhe kushërinj, një familje e tërë u shfaros prej gjermanëve. Ata nuk mundën të largoheshin në kohë, ndërsa ushtarët i kishin vrarë të gjithë dhe i kishin lënë në rrugë. Kushëriri im kishte të njëjtën moshë me mua. Ishte vetëm 4 vjeç kur i morën jetën. 

Çfarë ndodhi kur u rikthyet? 
Gjithçka ishte shkatërruar. Rrugët ishin plot me trupa njerëzish të vrarë dhe të mbuluar nga krimbat. Shtëpitë e djegura, gjithçka një masakër. Disa ishin vrarë me plumba, të tjerëve u kishin ngulur bajonetat në trup. Skena tmerri. 

Sot djali i njërit prej ushtarëve ka ardhur t’ju kërkojë falje… 
Është shenjë qytetarie nga ana e tij që vjen e kërkon falje dhe ne me po të njëjtën qytetari e mirëpresim. Masakra ndodhi...por ne nuk mund t’u kërkojmë bijve llogari për veprimet e etërve të tyre... (Panorama)

them se po. por nuk kom pyt.

une nuk e di se si austria nuk u gelltit ne bllokun lindor. thone qe ka pas nje pune te mrekullueshme te diplomateve austriake, kur mas 10 vjetesh (aty nga 55-a) firmosen traktatin e neutralitetit te shtetit te pavarur.

ajo qe te bon pershtypje (prap KULTURA) eshte se partia komuniste austriake, megjith prezencen ruse, nuk pati kurre mbeshtetjen e popllit austriak - ne votime shkonte si kove pusi.

Kur Aleksandri i Rusise pushtoi Parisin, tha "Franca eshte shtet i lire, une vetem Polonine dua". Napoleoni u be mesim per te gjithe. Kafshata e madhe te ngec ne fyt.

Pastaj sa per popullaritetin e PK ne Austri. Ka te beje kultura po ka te beje edhe historia. Franca, Italia, Shqiperia jane vende tradicionale te majta. Dmth me vota te lira duhet qe ta qelbi po ta qelbi shume fare e majta qe te fitoje e djathta.

Austria me duket si Anglia. Vend me tradite te djathte. Por kuptohet qe ka te beje edhe kultura. Vendet "e majta" jane bere te tilla se kane patur te djathte miope.

austria eshte nje shtet ku e majta permes socialisteve ka qene ne mos predominante (era krajcki - me vone vranicki), shume vendimtare dhe e rendesishme. Ketu flas per qendrat qytetare me teper - viena etj. pjesa rurale e pronareve te vegjel te tokave dhe immobiliareve behej baza e forces se dyte (historikisht) te qendres pak djathtas, partia popullore.

te jemi te qarte: atje ka vertet te majte e te djathte.

dalja e te djathtes pak ekstreme (partia e lirise, hajder rip) ka qene me efemere, dhe nuk u be dot kembe tripodi. 

them qe austria me kohe e anoi prirjen nga a majta tek e djathta, por si ne cdo gje tjeter, brenda mases. kultura e tyre politik, krahas asaj qytetare, eshte pa frike nder me te lartat ne planet.

 

E di qe e kam pare Austrine si "tradicionalisht te djathte". Perceptim, se nuk eshte se me ka lidhur puna me punet e "mrencme" te Austrise.

hunderri nuk e aprovon ket histori 

Kjo eshte komplet nje idiotesi, te ngrihet nje individ dhe te kerkoje falje se çfar ka bere baba, gjyshi e katragjyshi ne kohen e Hamurabit. E çfar pastaj, ngrihet nje tjeter me tendenca neonaziste qe ka bere grusht ne kafene me nje emigrant te pire shqiptar, e thote shume mire ua beme qe ju çfarosem ne Borove.

Per keto gjera ka rregulla, vlen kerkesa e faljes ne nivel shteteror ose komunitar, dmth falje me karakter publik perfaqsuar nga nje person me autoritet publik, jo çfardo bytheci qe i duket vetja se çoç eshte.

Ta do mendja pastaj qe muhabeti te degradoje si ketu duke treguar barcaleta babai im e kusheriri yt, kriminel komunist, qelbesire fashiste, e kush dreqin e di ku shkon muhabeti me Austri dhe Napoleon.

Po djali i austriakut nentoger Dubit kur do na kerkoje falje ne shqiptareve per pushtimin austriak te Luftes se Pare Boterore? Apo akoma nuk e ka pare anen e keqe te nentoger Dubit, babait te tij qe i blinte akullore vjeneze me anen e tij te mire?

Dini ndonje turk qe do na kerkoje falje per krimet e katragjyshit te tij ne Kruje? 

Dini ndonje turk qe do na kerkojne falje per krimet e katragjyshit te tij ne Kruje? 

hahaahaha o shejtan

akoma debat nga brenda llogoreve.

çfar gjuhe e drunjte !

ps .udheheq (natyrisht) kryekapterri ne nje koment me 4 rreshta e permend enverin 34 here

Une e permend Enverin 34 here , , po ti e nxjerr nga Bytha 33 here dhe nje here e mba se nuk fle dot vetem dhe je mesuar ta mbash ne Gji ! Ty te kam shmang kastile se mjftaon IDIOT ne nje nik ,po ti nuk tu ndake pa e shumefishuar smiley

hahha o idris,po çpate mo? ti qenke veteshppallur kryekapterr?une e dija per 'emigrantin' duke par edhe titujt qe i jan akordu ketu smiley

Jo jo e kisha per Emin dhe une , po si duket ai eshte i Matematikes se larte dhe nuk e kuptoi shakane tende Je kopuk perdor vija per maskim smiley .Une e kuptova  qe ti je nga te brezit te Enverit dhe prandaj nderhyra e sqarova si kuptohej Popullorshe !Dmth ti je nga ata 7+8= dhjete e Pese ne ByTh ...smiley 

Mbase dhe me nxjerr mashtrues se ke thene qe mba vetem nje dhe 33 i ke nxjerre ...Ketu po... Ha debat !

Papapa vdesim kur na begenisin! E imagjinoj gjermanin tek zbret rrugeve te fshatit me kryeplakun perkrahu qe e prezanton tek klubi i fshatit:

- E ja ky eshte djali i atij gjermanit qe ua q* nenat tere fshatit dhe i cfarosi te tere me burra, gra dhe femije. Ka ardhur te na kerkoje falje.

- Uaa vertet. Po ulu mo gjerman ta pish nje gote raki. Ja mua qe thua ti me kane vrare babain, nenen, dy vellezer dhe nje xhaxha. Dhe pak dhe na e shojten deren e Koloveceve per fare. Po tyja mo gjerman nga c'familje te kemi?

O sa kom qesh me kete smiley i nolte je PF

smiley me lot

Nji kuriozitet kam! Bijte ose niperit e ballesiteve i kan pyt ndonjehere baballaret apo gjysherit qe si shpjegohet qe e humbet luften me partizanet? Nese po, do te isha shume kurioz te dija pergjigjen!

 

Partizanet komuniste luftonin okupatoret e huaj bre Roni, jo shqiptaret.

Mos i jep ushqim kolaboracionisteve te Peshkut qe pretendojne se ka pasur lufte civile. Olsi p.sh. si kolaboracionist fashistofil qe eshte keto shkarje pret nga juve qe te perhape histori te paverteta vellavrasjesh

Bijte ose niperit e ballesiteve i kan pyt ndonjehere baballaret apo gjysherit qe si shpjegohet qe e humbet luften me partizanet?

Gabim frojdian. smiley

Amon o Rono! Ku tregonte njeri qe e kishte pas gjyshin ballist? smiley

Pa patur simpati as per ballista e komunista, por koncept baze ne shoqeri te civilzuar, ndrysha nga ajo per shembull e majmuneve me alpha monkeys, eshte qe "might does not make right."

Te pyesesh pse komunistet fituan e ballistet humben nuk thote asgje per fajet (ne rast se flasim per kete ceshtje) e te dyja paleve.

Ty te lejohet te flasesh kshu kot se koti (qe u dashkan gjykuar krimet dhe jo fitimtaret e humbesit) ngaqe mesa duket je komplet injorant per burrerine e Shefqet Pecit.

Nuk ka lindur ende ai bir nene te analizoje Shefqet Pecin.

Qe, per inat te kolaboracionisteve qi duan te nxijne historine e lavdishme te bonifikimit te Shqiperise nga kenetat dhe tradhetaret :Shefqeti

P.S. Me vjen keq tja u them, po ca gjera (si jeta dhe vepra e Shefqetit) juve kolaboracionistet s'keni per ti kuptuar kurre se eshte ceshtje #kulture.

Nuk ka lindur ende ai bir nene te analizoje Shefqet Pecin

Roni; " .... Nji kuriozitet kam! Bijte ose niperit e ballesiteve i kan pyt ndonjehere baballaret apo gjysherit qe si shpjegohet qe e humbet luften me partizanet? Nese po, do te isha shume kurioz te dija pergjigjen!..." 

 

Roni, nga ky pasazh i joti ketu, shoh qe paskeni probleme te renda konceptesh (nuk desha te them; Mendore) , probleme te renda ne shikimin dhe konceptimin e fenomeneve, ngjarjeve etj. Merre si nje ndihmese kete, te lutem, dhe jo si kundershtim. 

Shefqeti vs "brekemutit"

Pas çlirimit, më vunë deputet në Lumë. Katër vjet me radhë. S’jam ruajtur, kam shkuar ndreq e mu në Shishtavec vetëm me dy roje. Më kritikoi Memeti, se ai qe Memet She me halle. Kish të drejtë, po edhe u kesh të drejtë sipas mënyrës. Po ta kisha bërë borxh, po t’i kisha hyrë njeriu në hak, ata le të më vrisnin, se malësorë ishin, fundja, burra trima…

Nje rrefim nga Koço Prifti, i permendur si i vetmi i mbijetuar (nga ata qe ishin ne fshat ne ate kohe) i masakres se Boroves. Ishte vetem 3 vjec atehere dhe sic thote dhe vete historine qe tregon e ka kryesisht me te treguarit e te tjereve, por permend dhe disa momente pamjesh qe thote se i kujtohen.

Oh, na doli edhe ketu Kosta Barjaba #rilindas ish sekretar i komitetit te rinise se Universitetit te Tiranes!

K Myftaraj i lidh bukur vecse i ka rrena pothuaj shumicen e atyre qe shkruan.

Gjest personal dhe deri diku fisnik i ketij personi, edhe pse nga ana etike nuk kerkohet duke ditur qe zoteria nuk ka asgje pergjegjesi per krimin e luftes te kryer nga i jati si pjese e njesise ku ai sherbente asokohe, per me teper kur nuk ka ditur gje per kete deri sa i jati ishte gjalle.  Gjithesesi sic e pohon dhe vete, gjesti ka te bej me shume me qetesimin e ndergjegjes se vete personit se sa cdo gje tjeter.

Interesante fisnikeria e gjermaneve.

Po sikur gjermania te kish fituar L2B?

A do mburrej ky Herri me bemat e babait? Ndoshta do varte foton e tij me dekoratat mbi vatren e zjarrit, tek do te mburrej qe i ati shfarrosi personalishk kushedi se sa ekzemplare sub-specie ballkanikuks...

Perspektiva gjo e madhe...

po sikur po sikur ?????

Pse nuk shkruan nje liber mbi kete perspektiven tende?  

E percaktova qart qe gjesti deri diku fisnik eshte personal i ketij njeriut, pavaresisht perkatesise te tij etnike.  Nuk thashe kund per fisnikerine e gjermaneve si popull.

Te shkruaj liber? haha

Vetem dy fjali kisha per foton mbi vatren e zjarrit, dhe krenarine rracore ne pergjithesi...

Ci qi tom Gjermonit me gjithe fisnikerine e tij... Gjermonit i ngrejme kapelen per aftesite dhe etiken profesionale ne pergjithesi. Nuk besoj te kete qene e lehte nga ana llogjistike ti rreshtojshin keta fakiret pas nje muri e ti mbushnin me plumba...

Bravo, I say, sir Bravo!!!

pakapo

ça thu mor jahu?si nuk u percaktoka gjith popullin gjerman(ik) vetem ky robi per smari?

jo vetem qe e klasifikon gjith popllin fisnik por ai vjen e trogn kulturen gjermanike vs kultura albanike !

do na flaç edhe per shefqetin, po u boni ti(qe nuk je nga fshati im) me na llafos per Shefqet Piçin?

smiley

Mire do ishte qe falja te ishte kerku nga Berlini e shoqerume me ndonji cek. Po kjo sndodhi, vje ky austriaku me kerku falje dhe ... kaq. Fale qofte, po kjo keshtu duhet kuptuar. Eshte personale dhe mund ta bote ose jo, kandari s'leviz shume. Ashtu sic nuk levizi nga falja qe kerkoi B. Shehu per viktimat e pasluftes, e sic nuk do levizi po ta kerkoje faljen cuni i Sulejman Bushatit. Ka 20 e kusur vjet qe parlamente te djathta e te majta nuk u kujtun me kerku falje solemne, familjet i kerkojne dhe i gjejne kockat e robve privatisht, spiunet i kane zhduk dosjet dhe bojne si moralista, te persekutumit.... lene VK se kush rri e shkru gjithe noten per bemat e demokraleshit shqiptar. Ah po, kur sna pelqejne kto i kthehemi kunjit te vjeter me LNC e fillojme nga historite e votres.

Po Politikanet Shqiptare kur do i kerkojne falje keti populli?

Perse duhet t'i kerkojne falje popullit, kur ky popull i jep voten?smiley

Me pelqeu shume reagimi i banorit: "Është shenjë qytetarie nga ana e tij që vjen e kërkon falje dhe ne me po të njëjtën qytetari e mirëpresim. Masakra ndodhi dhe është pjesë e historisë së luftës, por ne nuk mund t’u kërkojmë bijve llogari për veprimet e etërve të tyre. Ajo ishte lufta dhe ne duhet ta hedhim pas sepse nëse nuk falim, atëherë duhet të vazhdojë lufta. Askush nga ne nuk do donte që diçka e tillë të përsëritej."

Ky njeri e ka gjetur paqen me veten, perkundrazi na ben krenare si komb. Ka dale mbi inatet primitive, shpirt-vogelsise dhe nuk vjell vrere apo kalon urretjen brezit te ri. Kjo eshte ajo qe e ndan emancipimin ndaj primitivizmit. Fitimtaret  hyjne ne histori  kur jane zemergjere me humbesit. Mbi kete princip duhet trajtuar edhe fashistet e koheve te sotme apo ndonje mbeturine shoqerore kaotike ne ide dhe veprime. Eshte interesante sesi fashistet perdorin te njejten taktike si 65 vjet me pare duke "demonizuar" ne ekstrem cdo kend qe eshte kundra idolegjise se tyre dhe duke mos treguar as shenjen me te vogel humane ndaj atyre qe i quajne "inferior" si p.sh. shqiptaret qe i klasifikonin si njerez te eger, te paciviluzuar qe mund te mashtroheshin mjaft lehte  duke ju hedhur nje kocke nacionaliste per te kenaqur primitivizmin e tyre. 

Keta fashistet moderne duhen trajtuar, edukuar  dhe per me teper ju duhet falur veprimet per sa kohe jane te pademshem per shoqerine ose kane shume pak efekt. 

 

 

 

Liqeni, edhe ai fshatari borovas ishte treguar fisnik, kur tha se, ne nuk mund te bejme pergjegjes per masakraken bijte kur ate e bene eterit e tyre. Kjo ishte nje pergjigje tamam fisnike, dhe me pelqeu. 

ka njerez qe nuk jetojne dot me fajin e te pareve mbi supe! respekt.

 

sa i takon masakres se buzemadhes besoj se eshte turp qe persona te nderum si grava dhe emigranti e lejojne veten te ironizojne me vrasjen e pafajshme te meshujve (burra e femije) te nje fashti qe u dha buke partizaneve, dhe per me teper te prere ne bese nga partizanet. dhe e dini se ku qendron legenlliku ne kete ceshtje? sepse burrat e zones ishin partizane qe ndiqnin gjermanin ne bosnje, nderkohe qe keta bythqiret qe s'kishin bole me ndjeke gjermanet vrisnin e masakronin njerez te pafajshem e te pambrojtur ne luften per marrjen e pushtetit.

jane vrare 24 veta te paarmatosur, civile, burra e femije, palidhje me luften e me bajraktarin. ne gryke te cajes bajraktari (qe ishte ministri i brendshem i zogut, i shkolluar ne austri, qe u prish me te sepse ky ishte njeriu i britanikeve ndersa zogu ish lidhur shume me italianet) ishte operativ ne zonen e fushes se lumes e jo ne malesine tone. ne buzemadhe kishte nje teqe dhe i vetmi person qe mund te kish influence ishte shehu. 

ende sot nuk dihet preteksti i vrasjes se ketyre personave. dikush thote qe vrane nje partizane, dikush thote qe s'lane partizanet te hynin ne fshat, dikush thote qe nuk strehuan ne stan nje partizane te plagosur, dikush thote qe kete partizanen e plagosur e perdhunuan, etj etj. asnje arsye egazkte. por cilido preteksti, vrasja e njerezve te pa armatosur, civile dhe te pambrojutr quhet krim lufte. dhe per me teper kur priten njerezit ne bese. 

dhe komunizmi ky ka qene, te vriste dhe vinte shefqet pecin deputet ne lume. te vriste dhe vinte heronjte e vigut ne mes te shkodres. 

dhe sa per ta dite, personalisht jam familje partizani e deshmori, sepse ata legenet e fisit tim kishin ikur ne lufte duke ndjeke gjermanin ne bosje ku lane edhe kockat. sepse kishin bese te partizanet e shqiptaret. por keta sic bene masakren e buzemadhes, carmatosen shqiptaret e kosoves dhe lejuan masakren e tivarit. por ka ende persona qe e quajne trimeri dicka te tille. por kjo eshte vetem turp e asgje tjeter. 

besoj se eshte turp qe persona te nderum si grava dhe emigranti e lejojne veten te ironizojne me vrasjen e pafajshme te meshujve (burra e femije) te nje fashti qe u dha buke partizaneve, dhe per me teper te prere ne bese nga partizanet.

shkinaks, mirmjes prej knej.

ngjarjen ne fjale e kam te degjuar ne dy versione (njeri eshte i yti). 

ironizimet nuk di ku i pe tek une.

per LNACL kam vetem nje version, si i vetmi rast ku shqiptaret bene nje gje te hajrit nderkombtarisht. Kete s'ka Perendi, e jo me karnaval peshku, te ma levize. Si rrjedhoje, edhe heronjte e kesaj ngjarjeje, ku Sh. Peci pa asnje dyshim eshte ne panteon fare, shihen nga une me te njejtin venerim.

Bota eshte e madhe mjaftueshem qe te nxere paqesisht njerez qe kane ide te ndryshme ose te kunderta, pa pasur nevoje te kalohet ne pozicionime personale.

Per mua, qe i kam rene ca ne te, kjo perpjekje per te denigruar LANC, ka vazhduar paralelisht me rehabilitimin e kolaboracionisteve. Ketej ka hyre FASHIZMI prej dritares - pasi eshte perzene nga dera, ne politiken shqiptare. Ketu ka filluar te jete "ok" me qene fashist.

Njesoj, e konsideroj shume te rendesishem theksimin e LANC, e nuk ka asgje e asnje ne kete bote ta cbeje, apo ta ktheje permbys.

Mehmet Shehu, komandanti i Brigadës I  Sulmuese dhe tmerri i shqiptarëve antikomunistë, dhe Shefqet Peçi, “heroi” i krimit. Brigada I Sulmuese kreu vrasje masive kundër shqiptarëve të Lushnjës, Pogradecit, Dunicës dhe Martaneshit. Këto vrasje i legalizoi vetë Enver Hoxha në mbledhjen e Komitetit Qendror të Partisë më 17.12.1981 për të fajësuar Mehmet Shehun. 

shkinaks,pash te madhin Zot, ku pikerisht, qofte edhe me nje rresht une paskam ironizuar sikunder thoni :"si grava dhe emigranti e lejojne veten te ironizojne me vrasjen e pafajshme te meshujve (burra e femije) te nje fashti qe u dha buke partizaneve, dhe per me teper te prere ne bese nga partizanet..."

???

Shenim: Per ta kuptuar me mire anen shpiterore, psikologjine e njerezve te perfshire ne lufte jo nga vullneti i tyre por te detyruar nga faktore te jashtem,   te cilat sollen pasoja me efekte shume te gjata, nuk do benin keq njerezit, te lexonin  letersi te shumellojshme sepse aty faktet interpretohen nen driten e reagimit te shpirtit.

Lexoni more njerez ..ta zeme, Taras Bulben, nje tribun popullore . Ose.."Nena e Tradhtorit" !

grave, per mu eshte ironi qofte edhe tallje te thuash qe mire ua bene katunareve te buzemadhes. ti e di se une jam i asaj gryke, (gjysem ore me mushke shkinaku prej buzemadhes) dhe se padyshim qe e kam me te ndegjume me shume se eshte nje nga plaget qe s'ka zene kore ne anet e miaj. dhe aty jane vra burra e femije. nga shefqet peci. dhe duke qene se s'ka asnje arsye ne bote qe justifikon vrasjen e njerezve te pafajshem, eshte turp per ju, per mua, per te gjtihe shqiptaret qe ti thone trim nje zagari qe e ka kryer ate krim. ka vra njerez te pafajshem dhe te paarmatosur. qe i ka thirre ne kuvend dhe i ka vra. duke i pre ne bese. ne asnje lloj logjike nuk ka trimeri ne ate gjest. 

dhe pasha zotin eshte me i ulet se gjesti i gjermanve. sepse gjermanet pushtues ishin, dhe gjindja iknin me vrap prej tyre. kurse keta ishin shqiptare. vellezer. te nje gjaku. jane pushkatuar aty vellezer e femije partizanesh qe ishin ne aksion diku tjeter. apo keto fakte nuk kane te bejne? 

si mundesh ti ti thuash trimeri kesaj? si mundesh? a ke zot kun? 

uffffffffffff. U lodha per te gjetur se ku Grava paska ironizuar katundaret e Buzemadhes dhe qe paska thene se "mire ua bene qe i vrane", por nuk e gjeta dot. A me ndihmon pak te lutem ne menyre qe te di dhe une si te gjykoj?

emigrant: shevqet pechi ka pas me shume burrni se sa juve mund t'ju shkoj ne men, daj

grava: Mos e duaj, por jepja hakun..!Ai ishte tribun popullor....me huqet qe dhe i kane patur tribunet.Nuk beheshe dot tribun ne Laberi dhe ne Malsi

Vetem trimat vdesin si heroi i Popullit Shefqet Peci! Degjove!

Nga keto qe ju keni treguar nuk me rezulton qe qofte Emo qofte Grava paskan ironizuar apo tallur popullsine e  Buzemadhes, apo qe jane tallur me masakren qe ju treguat. Ndersa persa i perket respektimit apo jo te figures se Shefqet Pecit, secili ka te drejte te kete mendimin e vet. Une per shembull mbaj mend se kam shkuar te ngushelloj femijet e tij kur nderoi jete ne burgun e sali-ut.

Kjo qe kam cituar une nuk ka lidhje fare me ngjarjen ne Buzmadhe,miku imEshte ne ko tekst krejt tjeter ne ate te burgosjes se tij pa nje aktakuze te rovuar.Dhe kjo neraport me qendrimin e nje 92 vjecari....Ketu nuk ka kurrfare ironie, kam une bindjenz

Nje nga njerzit qe kam dashur me shume dhe qe per shkak te tij kam edhe nikun eshte nga Buzemadhi . Me te vertete te beses. ketu po te kategorizoj dhe ty Shkinaks .me disa dallesa

Per kohen mjaft i paragjykuar dhe qe lufton me Leverdi .Dmth qeni leh atje ku i hedhin me shume .Ty te leverdis brenda Turmes te mohosh jo vetem gjakun e te tuve , por edhe te Buzmadhit qe pas asaj 'maskare ' dhane djemt tek brigada e Shefqetit per te Luftuar .

Dhe per aq sa te duhet te argumentosh Krimet ne Lufte ty te leverdis qe te mos parashkruash per Krimet e bashkekrahinoreve te bajaraktareve te Lumes etj te cilet kane vrare me Mijra shqiptare biles duke dhe i qare ne bythe si ....me te vetmen arsye se qene bashkue me Shkiate.

Nuk po zgjatem me tej se disa here je shquar per handikap Logjike,  jo si bythet e zgjuara me OLS e dava Hundderrrash qe denojne Krimin por jo 21 Janrin smiley , vetem se kam mendimin qe shume nga pjesa Emocionale qe perpiqesh ta paraqesesh si 'Argument mer jahu " mbase te duhet te perqendrohesh me shume ne ato qe thua .

Jeta eshte nje proces nga e cila eshte vertetuar se nuk ka rendesi kush ndeshkohet ne se eshte me arme ne dore ne te dy Frontet .Aty veprojne armet e zjarrit dhe jo llogjet me "pafajesi " e " Mungese gjyqesh " Rendesi ka te kuptosh qe ne Fronte Lufte ai qe fiton ka patur te drejte te ndeshkoje edhe Bashkepubetoret e fashizmit e te nazizmit , ne rastin e Shqipetareve bajtraktaret e asaj zone .

Dhe per dijenine tende e te te gjith ketyre Burracakerve me HUNDDERRA e Altiner qe te ha mune , i ndjeri Sh peci ka darkuar edhe me "falje " ne shtepine e Buzemadhesve qe i ti i vlereson SOT si te maskruar .Dhe i kane dhene te drejte kokulur si veprim patriotik per KOHEN .

Ngjarjen shko lexoje se e ka pershkruar vete dhe mos u mer me thashetheme pickellonjash !

(Për komentuesit... e shumtë, me të vërtetë peshq - në kuptimin e drejpërdrejtë të fjalës)

Para se të shkruani, vallahile, mundohuni të lexoni ato që janë shkruar për Borovën. Sidomos për ata që "e shkaktuan" masakrën, pra që goditën për herë të parë ushtrinë gjermane në Shqipëri (6 korrik 1943).

Së pari, gjermanët ende nuk kishin hyrë me ushtrinë e tyre në territorin e Shqipërisë (shtator 1943). Ata gjendeshin ndërkohë në Greqi dhe në Jugosllavi. Por, një kollonë e motorizuar gjermane që vinte nga Korça, kaloi nga Erseka për të dalë në Përmet dhe më pas në Greqinë fqinje - dhe me atë rast, për të marë në dorëzim "trashëgiminë" e divizionit italjan Arezzo, komanda e të cilit ishte e rrethuar pikërisht në Përmet.

Së dyti, ata që i ranë gjermanëve ishin partizanë dhe ballistë së bashku, duke menduar se kishin të bënin me italjanët - dhe jo me gjermanët. Me në krye Riza Kodhelin, një ish-oficer i Zogut, nacionalist, që kish marë malin në kohën e italjanëve dhe që asokohe ishte më tepër ballist sesa partizan.

Së treti, ajo ç'ka ndodhi quhet masakër - dhe s'ka asnjë fjalë tjetër që mund të përshkruhet: 107 të vrarë, të të gjitha moshave deri edhe foshnje. Dhe s'ka asnjë fjalë që mund ta justifikojë: as ligjet e luftës, as edhe disiplina e gjermanëve as edhe egërsia e partizanëve... as edhe cinizmi i njërit as edhe budallallëku i  tjetrit. Të tilla masakra gjermanët kishin bërë ndërkohë do të bënin edhe më pas: në Greqi, në Ceki, në Francë, në Belgjikë etj... etj... (lista është shumë e gjatë - pa llogaritur ato krejt të zakonshme në Poloni, në Ukrainë, në Rusi)

Së katërti, i vetmi qëndrim ndaj kêtyre akteve në botën e civilizuar është përulja e thellë ndaj viktimave, dënimi pa asnjë kusht i aktit të kryer, ndjekja dhe dënimi i autorëve. Sa për atë tjetrën, të post civilizuar, mjaft të lexosh komentet e mësipërme. 

Nje nder nder gjerat me me mend qe une kam lexuar te "Peshku", pergezime dhe respekte.

Xixa kush eshte kjo bote e civilizuar dhe e postcivilizuar, dhe kur ka ndodh kalimi nga civil ne postcivil se nuk paskam vene re gje?

Ajo qe kam vene re eshte hapja e kapakut te vorbes se Pandores ne çdo lloj analize historike, dhe jo vetem historike. A u hap vorba e civilizimit? Hani tani nga çorba e postcivilizimit, ju befte mire, gjak e dhjame.

Cfar ndodh tek Peshku, megjithse me nje nivel tjeter, ndodh edhe ketu ku jam, e me sa di une ndodh edhe aty ku te tregon flamuri yt.

patjeter qe po eretik, patjeter. minjte gjejne kushte jetese te pershtatshme gjithandej. smiley
per me shume rriten dhe shumohen vrullshem ne periudha te caktuara, lufte, paslufte, ku "higjiena" morale mes njerzve mungon disi.

smileyCfar ndodh tek Peshku, megjithse me nje nivel tjeter, ndodh edhe ketu ku jam, e me sa di une ndodh edhe aty ku te tregon flamuri yt.

Së dyti, ata që i ranë gjermanëve ishin partizanë dhe ballistë së bashku, duke menduar se kishin të bënin me italjanët - dhe jo me gjermanët.

Po, e me specifikisht te yshtur per kete aksion nga njerzit e SOE qe besoj se e dinin mire dallimin midis italianeve dhe gjermaneve, dhe qe o realisht jane gabuar per perkatesine e trupave ose i kane mashtruar qellimshem ceten e ballistopartizanit Kodheli.

Ti po thua qi Kodheli ka vepruar pa direktivat e Shefqet Pecit, ndaj ka gabuar? 

Duhen pare mire dhe qellimet e anglezeve ketu, qe si moto kishin ndezjen flake te tokes kudo qe shkelte kemba gjermane duke yshtur popullatat vendase te vendeve te pushtuara/sulmuara nga gjermanet por dhe vende te tjera, qe te hidheshin ne lufte kunder gjermaneve here me hir e here me pahir duke mos u preokupuar shume per fatin e ketyre popujve por vetem duke patur si qellim hapjen e sa me shume vatrave te zjarrit ndaj gjermaneve me cdo menyre.

Po presim me padurim ndonje bir te ndonje spijuni anglo-amerikan te na kerkoje falje qe na prishi me popullin vlla gjerman.

Pritje te mbare bashke me ironite dylekshe.

Ironia ime dylekshe eshte si pergjigje komentit tend asnjeleksh qe ve ne dyshim rezistencen me "Rrezikun anglo-sakson per Shqiperine", kur ka argumente, kritere dhe libra te tjera rishikues te historise qe e vene ne dyshim. 

Yha sa kohe ka qe nuk lexoj me per rezistencen dhe per revizionimin e historise, sepse e kam kuptuar se mbas çdo kendveshtrimi shkencor (edhe neodarvinist zoologjik) fle lepuri i interesit ose qefit personal ose pervojes te jetes personale, familjare. Keshtu Auronin mbaje per vete, derisa te kuptosh - neqoftese, se nuk ke sy per qabe - çfare kam kuptuar une.

Thuj Auronit nga ana ime qe para se te lexoje dokumentin duhet te kuptoje se si shkruhet dokumenti (un e kam pas ditur qekur mbaja qitapet e shtetit dhe te shefit) dhe per nevojen e domosdoshme te njeriut per narracion artistik. 

E mire ashtu be mos lexo asgje se flejne lepuj mbas cdo kendveshtrimi shkencor.

Kalon koha dhe pastaj lepujt i ha ujku, ndersa qente kenaqen me gerryerjen e kockave mbi plehrat e historise.

Xixa, po ku je more djale, se kam 1 ore me kete teme, dhe me ne fund del nje sqarim, sqarim qe ngre nje pyetje qe e shtron dhe i Pakapshmi, se; mos duhet pare dhe influenca e anglezeve (me doren e sllaveve) qe nuk iu interesonte shume populli shqiptar, shkaterrohej apo jo, por vetem dobesimi i gjermanve. 

Alba,keta te hidhen per gryke njelloj si me qen ne lufte akoma-po nuk je dakort me ne bam bam pushken rrembejn 'grupi'

nashti ti derman wonder why kryetari i partis propozoi shendetesin falas?!

po kta jan te gjithe te semure.

smiley

Mos je inatosur gje nga referenca kaqmyftariste qe i beri Gaia mbrojtjes se figures se Shefqetit?

O Gaia, o te hengsha ate bisht ngjale qe ma perdredh ne unison me keta peshkenveristet e tjere, ca eshte ideja, te zevendesohet Meta me Shefqetin, tip #ShefqetPecRilindje?

Shume gjate, populli do humbase, me mire bejeni te shkurtuar, #NgjaCetLindje.

nuk kam kellqe une as te mbroj e as te shaj, elitat me brime kavalli patjeter kane kapacitet te japin direktiva dhe te percaktojne bishtat e e tjereve. pervec epiteteve, kishe gje tjeter me thene per ri-shkruajtesit e historise..... ketu ma lidh samarin se gomari te ka humb rruges.

ngjala eshte shumuar dhe po i shijon edhe vete atyre qe gjer dje e bene balte. ngjalen e ka ngrene te gjithe me i madh e i vogel. po ty duket se ta ka pelqyer me shume, as shume sa se heqe do nga goja. edhe endrrat me ngjala i sheh me duket.

Qafshaperzotin me ke lli se qeshuri vertet, jo aq shume ne renien e fyellit ne unison me keta peshkenveristet e tjere ne pergjithesi por tek zgjedhja e Shefqet Pecit si njeriu qe duhet heroizuar dhe mbrojtur me cdokusht nga sulmet shefqetdenigruese.

Ne njeren dore ngjalen, ne tjetren Shefqet Pecin. smiley

P.S. Juve te na i kishit paraqitur qe me pare nje liste me figurat e komunizmit me te cilat s'duhet bere shaka. Ne kujtonim qe rrethi qe me i ngushte, kujt ja priste mendja qe do behej nami per Mr Pecin kaq shume? 

Nejse, per vete une kerkoj falje nese te kam shefqetpecofenduar me shakate e mia me siper.

rendesi ka qe te kam bere per te qeshur, te tjerat i gjen vete ti e interpreton si te dush neper rreshta. Mr. Peci, sipas babait tend frymor, eshte i vdekur dhe per te vdekurit ai nuk i merr ne goje sic ben soji juaj. krimi eshte krim dhe denohet si krim. me pecin s'kam pune fare. me intereson te lexoj e mesoj sesi keta te flaktet e demokracise jane shurruar para pecit ne kohe te vet. kaq.

nuk e di, po kam pershtypjen se ka probleme me sistemin e jashteqitjes, i shkreti. Thote gjithnje se "10-tet" se qeshuri, po kam dyshime se "te qeshurin" e perdor si justifikim per 10-rjen.

eeeh, nje shurre si ajo...

dhe meqe jemi, pse i thone "i shkuan pordhet shtate"? pse shtate e jo tete apo gjashte. mos pordhet duhet te jene ne numer primitiv? s'me besohet, i kemi degjuar e degjojme edhe ne paketa non-prime.

e spikatur kjo numerologjia e popullit tone trim. 

Edhe xhibolen e bere FYELL ???? Je gabuar them se ajo e ka brenda fyellin .. biles i nxjerr melodi me mr ..me zotrij ..me shokë si ma do avazin e melodisë smiley Të ka mbetë ora mbrapa Gaia, të duket se Xhibiolja e ka vrimlën e zënë që nga koha e " Hiq Bythen .Hap Kutitë " Jo jo , ka ardhë koha me i ra Fort Fyellit , me ja nigju e tanë nahija e PPU deri lart ne majat me Bunkere , se Xhibolja asht tuj fërshëllymun melodi karnavalesh me trimerite e Akile Kordhetarit smiley

fyell ku ma gjen, po pipez vere qe prishet me nje jave. smiley injorancen edhe mund te bej sikur se lexoj, po bullying e urrej. dhe nuk ka me keq kur njeriu perdor trurin per bullying. eshte ligesi e madhe me mendu qe je me superior, se nuk vjen nga shpirti po nga nje vend i trupit qe mban jashqitje. keta te deklasuarit kane bere me shume konspekte si te behet lufta e klasave sesa ne qe e kishim me detyrim te enjten me fol per lajmet nga bota ne oren e gjeografise. 

Markus Burgeri, qytetar gjerman i Europes se Bashkuar e ka zgjidhur shkelqyeshem punen me veten e vet, duke marre madje edhe mundimin te beje 2 mije e kusur km qe te shkoje e te kerkoj falje publike, shoqeruar me lote, deri ne Borove!

Ne Borove, te cilen pjesa derrmuese e shqiptareve te gjalle sot, jo vetem qe nuk e kane vizituar, por as qe e dijne se ku bie!

Kurse ne, sic e deshmojne fare qarte edhe komentet e kesaj teme jemi akoma shume, shume larg gjetjes se zgjidhjes, me vetveten dhe bashkarisht.

Nga te gjitha absurditetet e postuara ne kete teme, ajo qe me le shijen me te hidhur eshte mospranimi me kokefortesi i faktit se parimi 'qellimi justifikon mjetin' eshte i papranueshem ne kontekstin e demokracive moderne perendimore, ku aspirojme te bejme pjese... .

 

"Nga te gjitha absurditetet e postuara ne kete teme, ajo qe me le shijen me te hidhur eshte mospranimi me kokefortesi i faktit se parimi 'qellimi justifikon mjetin' eshte i papranueshem ne kontekstin e demokracive moderne perendimore, ku aspirojme te bejme pjese... ."

une kete gje, ose jam trash nga trute, po nuk e gjeta gjekund ne kete teme. ose dhe ne e kam humbur, nuk mund te besh me faj ne menyre selektive. en bloc, shqiptaret e kane shpreh papranueshmerine me vepra, jo me fjale. rasti i ketij gjermanit eshte simbolik, po aty ishin prezent edhe shqiptare politikane (dade psh). ketu dihet si behen temat. dhe po ti shikosh me vemendje, ata qe behen me keq dhe hidhen ne llogore e sulm, jane te vetshpallurit demokrat, qe nuk e bejne dot vete dhe ja hedhin fajin te tjereve.

edhe eshte shume e thjeshte pse nuk e bejne dot, se kane hall mos i del noi partizan ne fis a ne familje dhe eshte dava e humbur pastaj.

Lere lere se e kam gjetur njerin ketu me nje vlla gjyshi partizan... po nuk e godas, se fundja tonin e kemi... smiley 

Peshku perfaqeson "ajken" e shoqerise shqiptare..., dmth pjesen qe di akoma shkrim e kendim (qe eshte gje e madhe ne nje vend me perqindje rekord analfabetesh funksionale, ku neper zgjedhje triumfojne levizjet per integrim smiley)

Prandaj edhe me erdhi te shkruaj si me siper, duke pergjithesuar. Po ke te drejte ti, nuk duhet pergjithesuar sido qe te jete, sepse nuk i dihet.

Sa per parimin me lart e ke te pohuar qarte neper komentet e Kavirit, Albes, Xhaelges, Ronit e plot te tjereve... .

 

Obi ti ke hequr dore nga nenshtetesia shqiptare ?

ça esh nenshtetsia shqiptare para asaj te universit... smiley

mos u merzit, edhe po s'e kape... smiley

C'ke more!? Kam bere ndonje gabim ideologjik!? Ja ta shikoj edhe njehere komentin...

Nga perkatesia ne vendin tim nuk heq dore, per mire apo per keq, e para sepse nuk dua dhe e dyta sepse edhe sikur te doja, nuk e heq dot se te ndjek si hije smiley 

 

Jo thjesht kot te pyetasmiley

Icik e egzagjerume me qen kaq pol-korrekt!! Duket qesharak kur vje e kerko falje per dhetimet turistike qe ka bo tata 3/4 e nje shekulli me pare...

Ose muncia tjeter, ky kamunisti austriak eshte vesh si gjerman per me hutu kolaboracionistet shqiptare! Asi i "kanceri mu ne gryket" besoj se duhet te kish ardh perpara zgjedhjeve,  per te shtuar asetet politike te Hazbiut. 

qe n'mjes me masakra e me gjona... Najs!

aperitiv fantastish!!!!

Keto dite jemi marre kryesisht me komentimin e rezultatit te zgjedhjeve dhe ceshtjet formale te krijimit te qeverise se re.

Po mesa duket po afron casti kur do te celet edhe debati publik mbi "kursin ideologjik" qe do te mbaje qeveria Rama ndaj ceshtjeve te ndjeshme qe kane te bejne me historine e vone te shqiptareve, kryeteme e se cilave eshte Lufta Nacional-Clirimtare.

Personalisht shpresoj ne dy gjera: e para, ndarja e puneve te qeverise nga ato te studimeve akademike dhe historike ne vecanti; e dyta qartesimi njehere e mire i faktit qe LANC-i eshte nje prej casteve me te lavdishme te historise se kombit, qe na pa si rrallehere te rreshtuar sakte dhe realisht ne krahun e duhur te nje konflikti te madh boteror.

Si e tille, Lufta duhet trajtuar me respekt maksimal dhe te ndahet krejtesisht nga dy elemente, lufta e brendshme per pushtet dhe shfrytezimi i shpreses dhe frymezimit te madh popullor qe ngjalli ajo per vendosjen e nje diktature gjakatare.  

Nuk merret #Rilindja me #Arkeologji.

shqiptaret (partizane & balliste) budallenj qe i ngacmuan pa siguruar mbrojtjen e civileve.

gjermanet bisha ( e kishin treguar shume here)

fshataret, viktima te pafajshem te  gjermaneve 

Ktu ke fol si Nard Ndoka.

/me ke pelqy shume

//te jesh viktime eshte me keq se mos jesh viktime

tamam si ai kam fol. bath bath per nje kokerr i thone kesaj. bejne filozofi te madhe, te gjithe.

Nese palet luftuese do siguroheshin perhere per mbrojtjen e civileve etj brockulla si keto historia do njihte vetem gjysmen e lufterave qe njohim.  Flitet per 70 vite me pare, ne nje vend te varfer me dy pale luftuese me disnivel te madh aftesish luftimi. Nuk ka ne lufte sigurim paraprak, matje, vetepermbajtje, mederacion, se lufta nuk eshte test qe provon funksionimin ne rast krize te llampave te ndricimit te shkolles N, lufta eshte lufte.

Nje gje Obi me Van ...

Keto jane artificializma .Nxiten nga te tremburit e origjines fashiste sepse duan te argumentojne qe "A kthye kamunizma or tie " dava bythesh te zgjuara qe nuk e kane per gje te rrembejne  e shesin per Kurva dhe vajzat e fshatit te tyre dhe te krijojne edhe subjekte Filmash per perverse e kriminele duke i fajsuar shqiptaret thjesht nga keto mendje te Erresires qe po ndricojne faqe te Historise se atyre viteve SOT .

Ajo ngjarje brenda se ciles operohet me "shperberje , pjese pjese " duke denigruar figurat e herojt e Luftes Nacl eshte VULOSUR Historikisht dhe nuk ka Hundder e Ols bythrrejpur me Alba me zamete te gjeje neper rreshta se Gjermanet nuk ishin VRASES e KRIMINELE.

Ka VULE Nderkombetare ne te cilen ne ne '48 u pranuam si pjestare te Luftes se dyte Boterore me Luften Partizane dhe na u miratua ne Gjyqin Nderkombetar te Nyrenbergut shpallja e DYQIND Krimineleve te Luftes Shqiptare , si Armiq te Popullit .

Tek dyqind kriminelet nuk perfshihet Ram Berisha , i jati Saliut sepse ishte Baze e Luftes Nacl

Edhe Saliu nuk perfshihet se qe i Vogel por me qe Saliu  qe ai që  hapi Tubacionet e Ujrave te zeza  dhe la te shkruhen emrat e ketyre Historianeve Bythece me Germa   prej te dhjerave te Historise .Emri  i Berishes do shkelqeje per jete si kryeEmër ne dhomën e erët te Mutrave !!

Hajde jetete Gezuar dhe thuaju ta ngrene KOKEN si shqiptare ne se kane mesuar nga Historia .Muti me shurre nuk Lahet !

Respekt dhe mirenjohje perjete luftetareve te LANC-it.

Per kete mendoj se duhet te kemi unitet te padiskutueshem

 

 

Kur do te degjojme flaje nga bijte e krimineleve te Bllokut qe sot jane ne parlament?

Deri tani vetem Bashkim shehu ka kerkuar fajle per krimet e te atit.

Jam ne pritje te faljeve nga 35 bij dhe niper gjenetike te Bllokut qe do te ulen ne Parlamentin shqiptar ne shtator.

Po me duket se skam per ti degjuar ndonjehere.

Kjo tema eshte per specifikisht e lidhur me ngjarjen e Boroves dhe ter diskutimet duhet te lidhen me ate ngjarje. Ata qe skane argument te hajrit per kete teme, atyre qe sja ben goja te thone masaker, atyre qe ju duket populli i vet zulu dhe gjermani nje njeri persembari (gjerman mer vlla, njerez ti pish ne kupe), atyre qe e pranojne roberine e tyre shpirterore duke thene se cke qe i bie gjermanit o ditezi, se njeh gjermanin ti, pra tere keta hidhen e kercejne tek krimet e komunizmit, me nje mjeshteri prej artisti cirku. Kjo eshte bytheceri morale, jo se krimet e komunizmit nuk ekzistojne, por per to mund te flitet ne nje teme tjeter. Ndytja e kesaj teme me komunizem e falje eshte thjeshte relativizim i se keqes ne pamundesi te kurajos per ti thene derrit derr.

o njeri. flitet per temen duke qene brenda temes.
tema eshte: "djali i nazistit, kerkoj falje".
pra ne do flasim per faljen, ate cka e ka shtyr kete rob zoti, qe te kerkoj falje per "krimin" e te atit.

majmuni i cirkut ketu je ti, qe nuk po kupton temen, jo te tjeret.
ndonje bobe i zgjuar do mendoj se ky biri i nazistit ka kerkuar falje ngase ishte pikerisht Bogova dhe jo dicka tjeter. ketu duket roberia e robit. falja vjen ne te kundert ngase dicka brenda tij esh pjekur dhe maturuar, nga nje arsyetim i gjate. po per shqiptaret, kjo maturia mendoj se do vi vetem me rigjenerimin e shtresave, ku funderrinat do te skartohen nga vet pasardhesit e tyre...

kriimi esh krim dhe dinjiteti i njeriut eshte i tille, sikunder funderrina esh funderrine sepse torturonin e mepastaj tjeter gje shkruanin neper dokumente...

pra tek ne tumat tuma do te mbeten edhe per ca kohe.

Tema u nxorr nga binaret qe ne fillim kur u anashkalua falja dhe u fol per gjermanet e pafaj qe u sulmuan nga shqiptaret kacake, nderkohe qe gjermanet kishin ardhur per te miren tone.

Ky njeri ska nevoje fare te kerkoje faj per krime qe si ka bere vete. Babai i vet se pati kurre kurajon ta bente.

Dukesh ti Bunker, je i ri ne fshatin tone...

fshatar mund te jesh ti... sado qe rrezik je rrit neper pallate si konserva peshku. smiley

falemnderit per v-mendjen.

qe smerr vesh nga ca gjera them, se qe ta quash tjetrin palaco cirku, duhet ta kesh ndjekur e, studjuar e,  vezhguar e... etj etj... dmth kete kemi si standart ketu ne fshatin tone... se historia (ose historiku i fshatit tone) qe thua ti, eshte si thike me 2 presa, qe thua ti, o e nxjerr tjetrin palaco cirku, qe thua zotrote, o te nxjerr ty si palaco france, qe thua zotrore.. smiley 

"qe smerr vesh nga ca gjera them, se qe ta quash tjetrin palaco cirku, duhet ta kesh ndjekur e, studjuar e, vezhguar e... etj etj"

ore palaco cirku, sipas definicionit te dhen nga romaku, perafersisht...sepse ishte koment qe terhiqte vmendjen nga tema. pa per te tjerat, ti mund ta njohesh me mir se un.

p.s: vertet palaco cirku esh ai?

*artisti cirku - e deformuar prej meje per shkak te moshes se thyer... eh plak thuaj.

Te kuptoj Uran Bej, te kuptoj... smiley 

Mos genje o njeri, kam thene tekstualisht artist cirku, pra njeri qe ka aftesine te fshehe, manipuloje. Nejse, faji im qe tu pergjigja ty, mbec me te mira.

bera autokritike para shokeve te partis me lart. shiko.
me falni? dmth jam i falur, apo duhet dhe mirsjellja famijlare?

Grua kapelen dhe bastunin se ka ardhe i ri ne fshat tone ...

Tha pasi i mori ere Qenit smiley Kur e gjeti vuri re se kishte vrimen ne Mes ndryshe nga te tjeret .O qeka ky qe kane perdore si Bunker ...Vrime e njohur !

Ke të drejtë o ROMAKU, kjo ishte masakër, e bërë nga një uashtri e huaj. Por masakrat e shqiptarëve kundër shqiptarëve si e kanë emrin, ai gjermani erdhi se e ndjeu detyrim moral ta bënte, po këta more që janë gjallë, dhe dalin e bëjnë dhe moral demokracie, kërkojnë dhe votën e viktimave që janë akoma gjallë. kërkon Edi Rama votën në Kukës të familjarëve të Havzi Nelës, që i ati firmosi varjen në vitin 1988, ishte dhe artist Kristaqi, është artist dhe i biri, por artist ishte dhe H Nela..a kanë moral këta njerëz?E pra më shumë masakra ka bërë komunizmi në shqipëri se nazizmi, dhe ja një bir nazisti vjen e kërkon falje morale, ndërsa bllokmenët që disa janë akoma gjallë, dhe bijtë e tyre po marrin pushtetin nuk guzojnë të bëjnë një gjest moral sepse ata nuk kanë moral

Hap nje teme tjeter per ate gje dhe ta jap mendimin tim. Pak me respekt per lexuesin qe vjen te lexoje per nje dicka te caktuar dhe bie ne pusine e vanitozeve qe spranojne dot qe edhe ai komb shqiptar 800 mije vetesh diti te rezistonte me dinjitet dhe e futi emrin ne listen e fituesve ne L2B.

qenke deficent, me duket.
lexuesi edhe njeher vjen te lexoj per faljen e fajit te shprehur nga nje njeri i lire. ate cfare eventualisht e ka shtyre kete njeri dhe humanitetin qe qendron pas arsyetimit.

aglomeratet e funderrinave (prej metali= robot) mund te shkelin edhe te drejtat dhe dinjtetin human vetem qe te justifikojne jeten e vet mizerabel.

UUUUUUUUUU larg qofte te kerkojne falje bijte e komunisteve!

Amon mos na boni kshu gjomash se pastaj duhet me hap prape debatin se mos ndoshta komunizmi ne Shqiperi nuk ka qene GJITHMONE me mizor se nazizmi neper bote.

Lizander, shpejt bej autokritike para shokve te partis (shiko me posht). se perndryshe i prish biografin vetes... je dh ei ri birooo
smiley

lesh lesh. kshu e prishni tjetrin, tuj i rraf shpatllat kur ai gabo!

trurit nuk duhet ti kesh besim (ne pergjithsi), ndaj shenjoje tek dosja.

te rre syni, e jo mo truni.

Po ca ke o lizo, ca ke? Nuk ka patur pushtues, ka qen e gjitha lufte e brendshme, civile dmth. A mund te kerkohet falje per dicka civile, qofte kjo edhe lufte? I hengren briret e vane e i krruan, te dyja palet.  Ky eshte mesimi qe na japin, medemek antikomunistet. 

Serio tani, gjoja me e ulet qe kam lexu nga ty. smiley 

Une nuk po flas per luften mer Bame. Una po flas per monizmin qe e pasoi dhe vazhdon ta pasoje. Dhe pavaresisht dozes se larte tallbythiste, eshte mendimi im 100%. Ta kom thone ene nje here me duket. Mos lexo asigjo, mos shif asnje dokumentar historik (per statistika as qe bohet fjale te lexosh). Shif vetem filmat me partizone dhe italo/gjermone dhe e kupto shume mire se monizmi jone ka qene 100 here mo keq se keto nazi-fashizmat. Ose jo mer mo mire akoma shif "Prefektin" mer qe ene te kenoqesh artistikisht. 

Shif vetem skenen kur nje none kamunisti e kerceno Qazim Mulleten m'zyre t'vet ene i trego se si poppli do i versulet e do ta zhduke faren e keqe. Ene Qazimi qe ngel si guak e s'di cyre t'boji. Kur fillo me u ftillu jep urdhen qe t'i qisin perjashta tu kercenu se ka me i rras mrena.

Imagjinoje pak ket skenen me nje rob qe mund te zihej me jo me lart se nje kryetar Fronti te lagjes, klluf sigurims qe s'dite as shkrim as knim. Po a e di ti se ne c'te arushes perfunote robi.

E pra, me rregull treshi mu m'del qe ai qelbsinlliku jone ka qene mo i keqi i mundshem (drro ato kmert e kuq ose koreanoverioret na e kalojne, po per te njejten rrace po folim).

ty do te vejm Behar Meren, qe te te edukoje.

me shije te nolta ideo politike!!! smiley

Qaj hallin Vere Meres ti! O kthy prape n'mode ai. E ke jave per jave te "Al Pazar"

po pikrisht pra.

hej, ti s'di i gjo shum te rendsishme. por s'po ta them jo.

se duhet meritu, jo per gjo.

Guce, me duket mua apo ke ardhur per te sabotuar temen dhe per te denigruar figuren e Shefqetit? smiley

Jo me c'kom pas per te thone per Shefqetin ja kom thone mbeses se vet qe e kom shoqe. 

Ti e di mo ne vetem me dy-standartizimin rrime tu u more ketu.

sa devijime standard rreth vleres se pritshme te nji funksioni duhet te shkojme (ne te dy krahet) qe te perfshihen  97.5% te rezultateve te pritshme nga perseritja e Luftes 2 Botnore 100 here?

smiley

Po pse do flasim ketu per monizmin o Lizo? Ngordh per termin "monizen" Lizo, meqe ra fjala, tamon si nga koha Qazim Mulletes... Ore, kjo shpirtbutsi karakteristike, ishte vlersu drejt n'monizem, ta dish ti...

Ti lejme krahasimet them une, po ti vlersojme gjerat per kohen dhe vendin, ashtu sic ishin, me te mirat dhe te keqijat e veta. 

Nigjo nje argument qe ka perdor komshija jeme ne gjyq, kur cuni vet "Moni" le te themi, zihej e grihej me cunat e xhajes per token e gjyshit. "Moni", tha plaka, osh i vetmi nip legjitim i gjyshit te vet, se vellezrit e babes se tij i ngjanin te gjithe CUNIT TE BEUT! Ene deng fotot komshija jeme 80+ vjece. Deponim ne gjyq ky Lizo!!!! Sus cunat e axhes, kopjet e cunit te Beut qe gjyshit, dmth... Po pse mer, duhet te degjenerojme muhabetin gjer ne ate pike sa pasqyrojme jeten e nje vendi tek sjellja e kryetarit te frontit, apo cunit te beut para tij. Nuk na dalin mire llogarite ashtu!!!

 

O Bame,

Per menimin tim ketu u ka dash fol me mesazhe pozitive, per kete xhestin e ketij robit dhe pike. Halli o se ju kishit fillu me u karamu po per te njejtat gjona qe jeni zi 700 here ketu. Them JU se une erdha masi ishin bo 300 e ca komente dhe kshu vij une ne keto tema, per tu grric masi ka shku acarimi ku s'ba mo. 

Une lexova me qejf intervisten e atij robit dhe shume perciptas (me pak se diagonal) postimet tuja. Dhe vallahi o Bame, sa kohe te duartrokisni cdo pordhe te ish-sigurimsave, qe per mendimin tim duhen var per llape te .oqet e kalit te Skenderbeut, une do vazhdoj te vij e te boj te njeten gjo. Te kene bythe e te na bojne pordhe njerez qe kane bo krimet me makabre qe i jane bere ndonjehere shqiptarve, kjo eshte e tmerrshme dhe tregon qe nuk jemi kerkun si shoqeri. 

Cimi me te drejte ne nje koment i bente elozhe qytetarise nga vjen ky robi. Po per te shku ene ne te kjo qytetaria a nuk duhet qe te pakten, mo te zgjutit prej nesh (ku une sigurisht fus ene Cimin) te fillojne te heqin dore nga duartrokitjet e ca plehrave ketu ne peshk? 

Ajo qe me shqeteso mu eshte fakti qe mungesen e burrerise per te kerku falje per krimet makabre, disa kerkojne ta maskojne me karshillik ose duke i bo elozhe monizmit. 

Ene nji cope pergjigje per Rajmonden me qe boni nje paralelizem shume te drejte me Francen. Shteti i ndyre qe polli monizmi nuk beri as detyren minimale qe te kerkonte t'i evidentonte autoret e masakres se Boroves dhe te kerkonte denimin e tyre. Faktet paskan qene shume evidente perderisa ky robi i gjeti 70 vjet me vone. Ne France eshte bere nje pune kolosale per te te denu cdo pjesemarres ne ate masaker. Biles eshte denu nje rob qe gjithe kohes ka pretendu se nuk ka marre pjese direkt ne masaker.

+1

Nqse e ke per ilir meten ose avukatin, mv je keq, po do I duartrokas gjith jeten. Sboj dot nrysh. Na shptun shqipnin nga kucedra kuqe. Sa I shof fillojn duret krkojn njona tjetren. Sa gjjn njoa tjetren fillojn e perplasen fort. Gjithnji e me fort. Sa skuqen e morin nji ngjyre patllixhoni. Ka fillu me mor pothujse natyre seksuale gjeja. I shof shuplakat e skuqme dhe menime cakerdisme me shkojne ne tru. Nuk mun I nal. Them mire qe qejfin e bojn kto, po kush o mashklli e kush femna. Mbas persiatjesh t gjata I dhash drejtim: e djathta mashklli, e majta femna. Per shum arsy. E majta me terheq mee sbum, po e djathta esht me e forte (sjom sallaks) dhe ia fut gjithnji te majtes, medmek smileysmiley

Me pelqeu devijimi i situates plot humor. 

Qe thu ti Cimo une e kom flejte menien mos me ra dakort me robte per te gjitha. Jo per gjo po nje here qe me boni vaki me ra dakort me i rob per shumicen derrmuse te gjonave, a e di car m'nooooodhiiii? U martova e u bosh me cun! smiley

Mire qe nuk permend ate teatrin e kukullave me Yllin e Shamunaqes, ku nena, pra Shamunaqja/Manushaqja sypatrembur, u thote fashisteve dhe bashkepunetorve te tyre se Yllin ne mal e kane, le te shkojne e ta kapin po ua mbajti. Hajde hajde, po ti je edhe si bicim antikomunisti, si u beson veprave te socrealizmit. Mire qe s'te beri Zoti hebre ne Lufte te Dyte e te te degdiste ne Aushvic, se atehere e kuptoje ti sa me i eger ka qene komunizmi se nazizmi.  

Imagjino sikur Zoti ta kishte bere hebre apo nje sovjetik tjeter cfaredo, ne kohen e gulageve.

Lexo nga dy libra me kujtime per secilen pale dhe do te shohesh se nuk i barazon dot. 

O Lizander ta kam thene disa here vetem TY kur vjkjen me emer Real nuk te takon te vish si P**th i bukur ....ose me shqip si llapaqen sepse ke thene qe perfaqeson nje Parti qe nuk eshte Fashiste ! Po ta bej nje pyetje Rale , , jo si Lisander por gjithperfshirese me qe ke bere te zgerdhihet ai me vrime ne mes qe vjen si Bunker smiley ! Po te tenxjerrin deshmi se je  VELLA me ndonje " bij komunistesh " do qash apo do kerkosh falje ne mer te tij ?

Rrini URTE po ua perseris ...Faljuni URTESISE dhe Mencurise se atyre qe IKEN dhe moren me vete gjithshka qe Hedh ne ngaterrese kete Popull. Ndoshta edhe femijet e paligjshem qe jane trimeruar .Ja dhe nje per ty Lizander qe mase e ben ti hapet vera me shume Bunkerit .

Ne ato kohra e ne ato vite Lebrit çoku benin tutje .Hanin , kendonin , pinin , merrnin me vete dhe linin edhe ndonje "peng "...Vit pas viti kjo pune deri sa nje dite i priten me Pushke .

Si behet ? Ti vrasim ?

Jo tha me Plaku .Ngrehuni te ikim se na jane rrite Djemte !

Dhe keshtu erdhen antikomunistet te gjalle e trima por ne nje kohe qe dyfekut i duket vetem TYTA per ta futur ... dhe shembulli me i mirë eshte kercellitja e Llozerve ne Internet nëpër Bunkerë me këngën Gazmore " le të vijë armiku edhe njëherë ne Borovë të na Djegë se jemi të sigurtë që pas 70 vjetëve një stërnip do kërkojë Falje "

Vure ne mend edhe njeherë .Ty në kësi rastesh nuk të takon të vish si suvaxhi ,  ka plot Bajga hauri !

o Lizandro, o integral pa zgjidhje me numra reale!

o ekuacion diferencial me kater terma te rastesishme.

o shperndarje Dirichlet! O Conjugate prior distribution! O hapsire e cungume e Hilbertit! O distance Minkowski!

çapraz

o gjethe rrushi me oriz! smiley

 

Japrak smiley

Duke iu referuar komentit te xixes, por dhe disa komenteve te tjera, jam kurioze si perkujtohet ne France per shembull masakra ne fshatin Oradour-sur-Glane ku u masakruan, u dogjen 642 njerez (burra, gra, femije.)  "Shkak" ishte kapja e nje oficeri te SS qe mbahej nga Rezistenca franceze ne nje fshat tjeter.  

....je shume e frikshme najhere kur qet kshu gjerash bardh ne te zeze.... smiley

fallacieux

Dicka me teper?

Monda, sorry por Bunkeri e tha ma fancy se sa ti. Une e ti lodhna me mbajte fjalime e referate, e vjen froncezi e na demoralizon me disa shkronja.

 

Eee sa bukur e tha e... Fallaxbshexiueaus! Awesomeness.

qenke butak fare smiley

Gati-gati, butaforik.

Me shume dhimbje respekt per viktimat dhe dinjitet, o Rajmonda. Dhe nese ndonje nga femijet e atyre qe masakrune do kishte njerzillikun dhe burrerine (se duhet edhe kjo) per te shku me kerku falje, do merrej si nje shembull i tejkalimit te te shkuares, pa harruar asgje nga ato qe ndodhen.

Ama po te kishte ndonje nga pasardhesit e tyre qe t'u bente karshillik, te afermve te viktimave, ai do lincohej menjehere. Kurse ketu, disa i bejne fresk me gjethe palme, ca plehrave qe masakrune shqiptaret dhe shkaterrune kete vend. Ne fund sigurisht thone 

"E shef si bohet fresku"

Po shiko, se ti nuk merr ne konsiderate faktin qe ai regjim ndertoi hidrocentrale.

Po per cfare behet fjale valle?

Ne fakt pyetja kishte po ashtu te bente me kuriozitetin nese fajesohet Rezistenca franceze si "shkak." 

Por po ashtu, flm per paragrafin e pare, dhe sintezen ne paragrafin e dyte, o Lizander.  

Rajmonda, e kom thone ene mo nolt, nuk kom lexu komentet e robve ketu. Nese ka kllufa qe justifikojne masakren e Boroves, car t'i boj une? Une po merresha me ndershmerine e nje robi qe kerkon falje per masakren ku mori pjese i jati. 

Jemi në Durrës me pushime. Shoku 
Enver një mëngjes, pasi u rrua e i la brisqet te vendi, pa punëtoren që pastronte, 
tek e hodhi në shportë briskun e përdorur. 
E porositi që të mos e hidhte më poshtë, 
gjersa një herë qe rruar me të. Mirëpo punëtorja edhe të nesërmen prapë e hodhi në 
shportë briskun. Shoku Enver u nxeh dhe 
i tha: 
— Unë do të rruhem aq herë sa rruhen edhe punëtorët me këto brisqe, prandaj nuk duhet të ma hedhësh më në 
shportë! 
Ma tregoi këtë gjë, në një nga ato ditë 
dhe më pyeti: 
— Ti, Shefqet, me ç'brisqe rruhesh?
— Me këta të rinjtë, që kanë dalë 
tashti, — i thashë. 
— Sa herë rruhesh me to? — më 
pyeti. 
— Ka raste edhe 6-7 herë, shoku 
Enver. 
— Po a i fshin? 
— I fshij! 
— Jo. — më tha, — nuk duhen fshirë, se po t'i fshish, prishen. Duhet t'i lash 
me ujë dhe t'i shkundësh pa i fshirë, ashtu 
e kanë rregullin. Ashtu mund të rruhesh 
edhe 10 herë me një brisk...

Pra, cfare mesojme nga kjo histori?

SHUMË RËNDË JAM PLAGOSUR 
Mu në zemër jam plagosur 
Jam i gjallë e s'më mban toka 
Ç'bëre o Enver Epoka! 

dmth, o Qemol, po ziheshin, e?

... Eeee edhe po ashtuseshin ...

po ndonje direktive per larjen e..... i mban mend? smiley 

Nje prove e pakontestueshme.. Enveri ishte nga Gjirokastra !!

Xhaelga, per kete rast, dmth lidhur me ate cka shkinaks nisi me mua, mire eshte te dalish prej debatit, pasi vec urrejtjes nuk keni njohurite e duhura mbi ngjarjenTe lutem er kete!
Miku im Hek...! E kemi pi nje kafe bashke dhe si nga ne dhe nga Ju tradita e ka provuar se edhe me aqe, ka qen lidhur miqesia.Tani me qe me the fjalen" turp" per ate ngjarje, me prit dhe degjo me durim!
Se kush u be shkaktari i asaj gjeme ne Kukes une, por shum i sigurte qe edhe Ju e dini fort mire.Ai ishte miku me i ngushte i babait tim dhe ishte pikerisht M.BNe dasmen e te vetmes moter qe kam pat une ai ishte kryemiku i trapezes dhe kryepritesi i krushqve!
Historia e pruri qe pinjolli i deres tyre edhe pse me nje biografi sterre per regjimin e kohes jo vetem te shkollohej por edhe te behej kolonel Mul...B dhe te ishte Komandanti i Mbrojtjes Civile te Tiranes, kur vellai im i treti te ishte zvendesi i tij.Ate histori e kam te degjuar prej gojes se atij burrit treqind drehem, nje syshqiponje e nur nga te gjitha or Hek . me nje pale mustaqe, qe nuk i kishte dhe nje oficer i larte i M.Mbrojtjes si te atij .E pra kur kam degjuar ate burre nuk e kam atur te nevojshme ta degjoj per ta mesuar nga askush tjeter historine e dhimshme per te cilen Ju sot replikoni me mua.Un nuk desha te flas per ate, por fola per Shefqetin sepse ai burrre e mbylli jeten e vet me lavdi.Pak njerezve ne bote, u bie fati ta mbyllin jeten, te dalin prej saj, ashtu sikunder kane hyre ne te...Nuk deshiroj te them me shume sepse ajo plage e hershme lendohet dhe kullon gjak akoma.Nuk duhet ngacmuar them une

"vec urrejtjes nuk keni njohurite e duhura mbi ngjarjen"

I nderuar miku im, unë nuk po hedh poshtë masakrën ajo është bërë, po flas për moralin njerzor, për atë që quhet falje morale, që gjermani e bëri me dinjitetin dhe kurajon qytetare që ju mongon sot asaj pjese të shqiptarëve të përlyer me krime të faktuara ashtu siç është e faktuar kjo masakër.Të jeni i bindur miku im unë nuk urrej askënd, sepse nuk e kam në gjak....

grave, pikerisht sepse une kam respekt per ty po te them qe eshte absurde te justifikosh masakren. pyetja shtrohet a eshte masaker kur vriten 24 veta, civile te paarmatosur dhe te prere ne bese, nder te cilet edhe femije? kaq. 

 

pastaj, kur ti bejme gjyqit shefqet pecit e diskutojme aryen qe e shtyne per te bere kete pune. dhe nga denim me varje per kembesh e ulim ne denim me pushkatim sepse paska pase arsye. 

Gjermani mire qe na pushtoi e na vrau gjate L2B, e na futi ne luftra partizane-balliste, mire qe e vonoi largimin nga kufiri fiks ne oren 24:07 te dates 28 nentor qe te na percante per festen e clirimit, por vjen tashi pas 70 vjetesh dhe na fut nje kerkim falje per krimet e masakres se Boroves, enkas per te na futur prap ne percarje, duke ditur qe kolaboracionistet dhe nazifashistofilet do pyesnin "Po komunistet pse s'kerkojne falje per krimet e tyre sic kerkoi nazisti?"

Po pse paske qene kaq i lig o gjërmën?! 

P.S. Po sikur ta kete paguar ndonje i brendçëm kete gjermanin qe te shkaktoje percarje ne popull pas unitetit qe solli fitorja e #Ngjalacionit? smiley

E ka sjelle Podesta

smiley

Ti po thua qe ky po percan popullin shqiptar me taksat e Berberit? smiley

Ai po thote thjesht qe, "fajin e ka Berisha!"

Saliu, Fajin e ka Saliu, mos na i ngatrro slloganet, te lutmi shum

Po flasim gjithmone per te njejtin Sali apo jo? Sali maloku? Maloku nga Vucidoli?

Edhe per nenbishtjet e tij , ku ti je i perjashtuar OLSI se nuk e ke arrite akoma ate nivel .Duhet te laj njehere , te te heqe eren dhe pastaj mendoj se do kete rezerva te te perdore nga qe rreshket dhe i hyn brenda dhe hajt te te kape ai tye ! Mejhtim e keshnjem !

Dikush te ma perktheje kete ju lutem.

s'pranon njeri Olsi, me mir vrasin veten.

Dikush te ma perktheje kete ju lutem.

smiley

Nuk ka arritur teknologjia deri ne ate shkalle; ai qe arrin te deshifroje ca thote Idrizi do jete miliarderi i ardhshem.

Idrizi: The new frontier! smiley

Thjesht Xhi bole .Te bo lali milioner .Ndaje ne rrokje Xhi - Boles . ne shumes ! Di shqip perkthysi ? Vetem se kujdes mos u perzie shume me ate se do pune per larjen e vijave te kakes !

Partia zhduku analfabetizmin deri n'malsi, nuk i falet qe s'te mesoi dhe ty shkrim e kendim Idriz!

Po e boni kapter ama.

Si ishte ajo kenga? "Te ka lali zemer! Te bo lali milioner!" smiley

xhan apo shpirt? smiley 

Te dyja me duket. smiley

Olsi, duhet te azhurnohesh, ka rryma te reja qe pretendone se fajin nuk e paska patur vetem Saliu, por edhe Basha, eventualisht edhe Olldashi... madje madje eventualisht edhe Krishti sikur te vi ne krye te PD.

smiley

Epo te te thote tjetri palaco cirku, keshtu veresie, pa i patur borxh hic. Ne fillim s'e vrava mendjen se nuk e mbaja mend kush ishte "komenti i dyte ne krahine". Pastaj u kujtova. Po ky komenti i dyte jam une. 

Nejse, hera e pare qe ndihem i nderuar qe me fyejne. Se ai koment, dhe ai tjetri pas tij, (qe shkrova une dmth) ishin vertet per t'u fyer. Por meqe ato lloj komentesh nuk do vononin, madje do ishin me te trashe, une thashe t'i zbukuroja pak artistikisht. Sa ia kam dale, kete e vlereson auditori. Le qe e vleresoi: palaco cirku.

 

paj zotin ku osht ky komenti, se kjo tem u dhje qe u dhje.

palacio aty rrotull s'pashe, po c'i qi temen, ka plot gjetiu.

me kujtoi ate te migjenit: qeshu paliacio, dhe pse zemra po t'pelset.

ajo pune e shurres nga frika (para Pecit, Kodhelit etj.) me beri te reflektoj: them qe sasia e azotit te oksiduar ne forme nitrati duhet te jete ne perqendrim me te larte tek nje shurre frikesi.

mendoja se termi shurre uthull kish tjeter aplikim... zanafillen diku duhet ta ket thuaj.... smiley 

shurr-ufull eshte nji harbim kimie, i dashur. Nqse uthullen e marrim per acid acetik (CH3COOH), duhet te jemi te ndergjegjshem qe grupi -COOH e humb lehte nje hidrogjen ne nje ambjent sadopak bazik, duke mbetur nje mbarese negative, COO-. Kjo eshte gati te bashkohet me teprine pozitive te amoniakut NH4+, duke dhene nje rrethine efervescente.

kjo shpjegon shkumbezimin ne mjaft raste around here.

Flm!

Dmth ky komenti http://www.peshkupauje.com/comment/reply... referohej atij komenti.

Nejse, edhe nuk i ve faj, se edhe une nuk i ngjyros tek maja fisheket, qe ta dije robi ca fishekesh jane. Fisheke manovre, fisheke gjurme-lenes apo blindshpues. 

Po kjo gjysma e se keqes. Obi-Wan me kishte futur ne liste e kolaboracionisteve per zotin. Ta kisha gjyshin gjalle nuk do kisha kohe as t'ia shpjegoja, pa bere une "aa" do kishte bere ai "cak-bam". smiley

p.s O Bame, ti shendet e ai tjetri plac. Nuk merret vesh kjo pune.

 

p.p.s se u be lemsh u be.

ika, se un jam tip qe indinjohem dhe neper tema te ndotura spara rri...

Inderuar Kavir ...Ju keni mendjen tuaj dhe me fal qe po nderhyj ....por , te lutem MOS e TREMB , se duket qe shte varianti i Lefkopese me shkolle Historie . Dhe keshtu ndodh gjithmone me ata qe hane Libra e Tyta dhe u duket vetja se mund te japin "nje mesim te mire " me se pari se dyti se katerti ..se pesti NUK ka po do kete me tej shfaqje nga keta Kryepalaco Bunkeresh !

Keto prurje jane si krurse dhembesh ku shkelqejne nivele Xhibolesh smiley se Realiteti FOLI dhe me Pushke dhe me Mend kur qe koha . Tani flasin varremihsit !

Te lutem mos na e term Bunkerin .Eshte nje nga gjetjet cilesore te te nderuarve admin , sepse ka edhe shkolle e raftet plot me libra ,  megjithse nuk e ka burrerrine e Lefterise te thote Sa mastera ka ngarkuar .smiley

bohh cfare scizofrenie totale...c'beni o njerez keshtu, ka gjera me argetuese..

a e dinje qe komandanti Rrapo ishte nje perzjerje e Shefqet Pecit dhe Riza Kodhelit, dhe se ato daret per ckulje dhembesh nuk qene frut i fantazise?

ne gjithe zonat ku shtrihej ndikimi i tyre, gjendja stomatologjike e gjindjes ishte xham fare.

Si dhe, a e dinje qe ajo "shtive shtate e vrave tete", po e driteroit, eshte statistikisht e pamundur, edhe pse artistikisht e lejueshme?

E ke shume gabim!

E ka bo ket' pune Indiana Jones, me nji fishek vrau tre apo kater!

rikosheta eshte si nje gol me "rrofishat". Hyn tek eventet spektakolare, te dirigjume nga bordi i drejtorave me i llaf. po te konsiderojme ket kategori si normale, atehere ke te drejte.

Pse merziteni mer, tema sapo filloi te behet interesante!

Po zbulohen pak nga pak sekrete te hershme, nderkohe qe demaskohet taktika e diversionit kunder 'Aleances se Cantes se Zeze', permes agjenturave te huaja perendimore... .

Sepse nuk ka sesi shpjegohet ndryshe kjo ardhja e gjermanit! Fiks ne periudhen me delikate, kur po ndahen ministrite dhe ku pa, ne Borove!

Kjo ne nje kohe kur Borova eshte zhdukur edhe nga google maps, pasi edhe boroviti i fundit eshte shperngulur ne kodrat perreth Dodones, ku aktualisht mbledh speca me bashkefshataret e vet, ne pritje te sezonit te ullinjve (sa te behen arrorret ne token e tij, kuptohet, se pasaj do kthehet...)

Tani, si perfundim, nje gje akoma s'e mora vesh une: per cfare u denua Shefqet Peci?

Per kafe, se me gje tjeter s'kishin si ta akuzonin.

Pati nje palogjyq ku u keqinterpretua kastile motoja e tij "Te vrasem me shpejt!" Ai e pat thene ate llaf nje dite kur po hanin pershesh ne lufte dhe kishte patur shume miza verdalle...katilet kolaboracioniste vepruan njesoj me komunistet, si para si pas luftes.

Ata te Kukesit kryen harakiri nga gezimi qe ky po vinte?

Maloke hesapi, ashtu ja u diktonte kanuni.

Ah po kanuni. E vertete.

Kjo ne nje kohe kur Borova eshte zhdukur edhe nga google maps, pasi edhe boroviti i fundit eshte shperngulur ne kodrat perreth Dodones, ku aktualisht mbledh speca me bashkefshataret e vet, ne pritje te sezonit te ullinjve smiley ........ Nje verejtje po e pranove Borovaret !

Jepua Xhiboleve ta vene si Citat mbi koke te krevatit ose dhe ketij qe vjen si Bajge ..ell me nje Vrime ne mes ...alias Bunkerit  qe e ka mahnit cilivilizimi Jermenit smiley Biles ka zbulue or tie me se pari se dyti se treti se katerti e se pesti -nuk ka...se gjashti do e thote me vone !

Ate nenbishtjen perjashtoje se ka kohe sa te mesoje shqip smiley

Hajde Xibole ..... beni njerezume ketij perfundimi me modelin togfjaleformues ngjalorospichberes !

Problemet dolen smiley

smiley

te ankohesh qe pse s'kupto idrisin esht sikur me akuzu ajnshtajnin pse nuk te hy ne kaptin relativiteti. 

ose si i tha ajo goca atij cunit qe po i vardisej prej nja 4 vjetesh: mer shpirt, cin fjale nuk kupton tek "Jo!" ti?

ka qene nje Zotrule njehere e nje kohe, qe me llogjiken e tij brilante, e shpjegoi shume mire fenomenin Idris.

ju qofshi qe e merrni vesh c'thote !!!!!!!

 

Te qahet ajo Alba qe ka 2mije e ca mbrapa hajde de ..po te qahesh ti vetem me nje zamet Mbrapa ...vetem nje zotrules e kupton smiley Me paske ndjekur , vezhguar , studiuar ne GRUP ... smiley

Vetem nje merak kam po deshe ta shpjegosh me qe ke vetem nje zamet mbrapa ...

Perse duhet qe te me marresh vesh ti dhe ndoshta , ka lidhje me ate pyetjen tjeter .C'te lidh ty me te kuptuarat e te shkruarave  smiley

Nuk ka te pagum ky blog Gjergji_N

Kushedi sa here ju kam thene se pa gjetur gje te re, do te bubrroni gjithnje qençe ne plehrat e historise, dhe gjithnje te uritur e te skermitur sepse lendet organike ka kohe qe jane dekompozuar. 

po ti pse bubrron? apo beni sic them une e mos beni si bej une.

Un bubrroj midis jush per te mos thene mos hani kerma, dmth beni si bej une.

Ishalla s'komenton Meksi ketu se do shkoje dhe kjo teme 700 komente.

Jo o gjibe jo, nuk eshte nga ata qe kerko falje Meksi.

Ka qene nje barcalete per nje grup robsh qe tregonin barcaleta. Aq shume i kishin perserit sa i kishin vene nga nje numer qe mos lodheshin me. Nejse barcaleta vazhdon per qejf te vet, por edhe ky muhabet i gjynaheve/arrtjeve te komunizmit eshte bere aq here, llogoret po dihen, mbase eshte me mire t'i veme dhe ne nje numer qe mos te lodhen robt te thone po te njejtat gjera. 

Pervec idrizaditheve qe s'jane asnjehere te njejta, kete here p.sh. u informua publiku per burrerine e Shefqet Pecit, kesaj figure padrejtesisht te anashkaluar nga vemendja e brezave te rinj.

Bunker, pse na shiko neve qi na ecen muabeti me idrizin e i hullim batuta njoni-tjetrit, mos merr zemer me u bo karagjoz me idrizin tone. Mos na nenvlehtso ngaqi vendosim nganje "lol" apo "smiley" ne fund te komenteve, kunderzbulimi ekzisto akoma dhe o mo i forte se kurre. Mos luaj me zjarrin se kane per tu percthu sqetllat! Kaq po t'them! Na dhe nji kshu => smiley sa per me ta bo qejfin.

po sikur rolin e kunderzbulimit ta luaja une?

psh ve bast se ti je tullac. smiley

dmth te isha duke e luajtur une...

Plot 2 ore me iken me kete teme, dhe e çuditeshmja qe se kur e pashe si teme, thashe ta kaloj, duke menduar se ishte diçka e rendomte, mirpo nuk qe ashtu. Komentet ishin interesante, veprimi i gjermanit po ashtu, dolen figura groteske te historise qe po te kishim politikane me vizion, keto figura do ti nxirrte ne pension me mire se sa ti mbante ne pushtet, se eshte me mire qe nje heroi, nje trimi, nje allçaku, ti japesh pension e te rrije me bahçen e tij, se sa ti japesh fuksione e detyra qe te prish pune sa nuk i rregullon dot as me miliona. 

nga ferra vogel del lepri modh, Pjer.

Ama kurre me i madh se ferra, shtoi ajo!

Kjo Pjernderhyrje duhej ketu para se te kishin ndodhur gjithe keto shefqetpeckasaphana smiley

Gjibo dil andej nga Dhente ...boll ketu se e berre Mutin Mullar dhe s'po di njeri tani ku ta lidhe Gamorin .Miqt e  e rrethit tand  jan tuj u mendu " Ka apo s'ka HU ky mullar "  Na nje Hu e kena pas thojne po ky lloj Mullari i Xhiboles sikur eshte pa maje smiley

Pvete Gjindin

Mos dro e kane ngrene per Torte pas Fitorjes se Emancipimfaljes se Jermenit te "hajde hajde cfare popullit "

Pra si perfundim, gjithe keto komente dhe prape nuk iu dha pergjigje pyetjes:
"Pse u denua Shefqet Peci?"

Shefqet Pecin aty e keni patur, pse nuk i kerkuat te pendohej, apo e keni pyetur dhe nuk ju ka pelqyer pergjigja. Nuk besoj qe sot te kete komunist qe te pendohet, ata qe ishin kane vdekur. athere pse kerkohet nje pendim me zor, per sherr, apo per te cytur me shume grindjen mes vetes?!  Se late nom me keto pyetje! Po luani me hijet e komunisteve, me duket se doni te llokni ndonje merite si antikomunist ose dekorate per ofiqe!

P.S. Do ti qe paska shume hits kerkimi tek peshku me "shefqet peci". Cka tregon qe kjo shefqetplage ka kohe qe lengon per tu pecmbyllur...

Olsi, Nuk mund te kete pergjigje, per pyetjen" ...Pse u denua", sepse ai nuk u denua, u mbajt ne burg dhe vdiq ne burg....prej nje greve te tij i cili nuk vuri ne goje ushqim burgu, duke u sjprehur: Nuk e ha une buken e Salohut...

Obi-Wan - 8 Korrik 2013 - 18:17 

Respekt dhe mirenjohje perjete luftetareve te LANC-it.

Per kete mendoj se duhet te kemi unitet te padiskutueshem

Obi,

S'behet stan me lepuj!

Thuj Takut ....po e mba kete mendje Erdhi Idrisi ...smiley sidomos tek Komisioni i studimit te vendimeve te Gjykatave .Du dhe i cike ke zanati Endrit ...me nje Y ne fund smiley vetem te kete parasysh jo vetem " anallim Goli " por edhe tringellitje Hekrash ...sasia e viteve ka shume pak rendesi .Jane dhene Vendime KRIMI nga Gjyqtare Plepash ( jo se bene shkollen e Plepave por se jena realisht Politikisht te tille )

Sinqerisht flm Ron jo per gje se Taku gjithmone e ka te qarte problemin teorikisht , por per arsyen se tha lakonikisht per Berishen ...Fals !!!!!!!

Nji fat i madh per politiken shqiptare qe ka avokatin, Ron!

Fat i madh!

Varet sa do e shfrytzojme...

na jepni cik adresen, t'i dergojme nje telegraf ktij avokatit...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).