Fushata elektorale dhe shpresat e legalizimeve për ndërtimet e pas vitit 2006 shkaktuan në Ksamil një valë të re ndërtimesh pa leje.  Behet fjale per ndertime te vogla, te cilat jane shfaqur brenda nates ne ato pak zona qe kane mbetur bosh ne zonen e Ksamilit. Ky fenomen ka prekur edhe plazhet. Kryekomunari i Ksamilit thote se jane evidentuar te gjtiha rastet te cilat do te shkaterrohen.

Ksamili, nje vend me nje bukuri natyrore te rralle eshte shkateruar pothuajse teresisht per shkak te ndertimeve pa leje. Vala e pare e ndertimeve te medha u shoqerua me shkaterrimin nga ana e inspektoriatit ndertimor duke e kthyer vendin ne nje shesh lufte gjithe ndertesa gjysmë të shkatërruara.

34 Komente

Ksamili duhet të bombardohet çdo fillim sezoni turistik me raketa det-ajër-tokë edhe të flenë mendjen të gjithë, ose ose, ti jepet ushtrisë (ndosha amerikane) të stërvitet me raketa-ndërtesa-shkatërruese aty.

Ndërtimet shfaqen brenda natës!? Mos ndoshta duhet hequr një paralele me "Rrathët e Drithërave"!? Forca të panjohura i ndërtojnë brënda natës dhe kryekomunari, kryepolicjoti, kryeshteti, kush është në krye me pak fjalë nuk bën dot asgjë më shumë sesa muhabet me gazetarët!

Normal. Per aq kohe sa njerezit nuk marrin nje mesazh te qarte, qe nuk do te kete asnjelloj faljeje apo kompromisi nga cilado parti apo koalicion qe eshte apo do jete ne pushtet, ndaj dhunimit te territorit, ata do te vazhdojne te ndertojne abuzivisht perderisa egziston shpresa se vjedhja ne nje menyre apo ne nje tjeter, sot apo mbas shume vitesh, do te legalizohet.

Qofte PD qofte PS dhane mesazhe te qarta shprese (madje sigurie) per abuzuesit gjate fushates se fundit elektorale.

Na nevoijet nje pakt kombetar midis partive politike qe t'i japi fund perfitimeve elektorale duke legalizuar shemtimin e territorit tone, vecanerisht atij bregdetar dhe turistik.

Te gjithe abuzuesve duhet t'iu jepet nje mesazh i qarte qe si te votojne PD-ne, PS-ne apo kedo parti tjeter, ndertimi i tyre abuziv do te shembet, keshtu qe me mire te mos ta ndertojne qe ne fillim e te mos shperdorojne parate e tyre.

Rruga e vendit tone drejt Europes dhe civilizimit modern kalon patjeter nga kontrolli i territorit.

+1. Mesazhi i qarte eshte nje nga ndryshimet midis vendeve te zhvilluara dhe ato si shqiperia. Mesazhi i qarte, well dicka kaq e thjeshte, krijon nje diference gjigande, ne diferencat me gjigande qe nje qeveri mund te krijoj per popullin e vete.

Legalizim për të tërë, dhe pa asnjë kacidhe.
YES U Can!!!

Cfare jane ndertime te bera nga shpurra e saliut do te shemben te tera. Te tjerat do te legalizohen falas.

po ato te shpuresh se edit dhe likes? apo jan me biografi te mire ata?

 

berber, je i madh.  #rilindje #kultura #koqo

Obobo! po ky ishte armik i juaji!

Jo, ai kerkoi te behej armik me ne dhe gazeten Shekulli por sic e shikon tani i qesh fytyra. Keta jane amerikanet, keta jeni ju qe jetoni atje; me dy fytyra! smiley  

siç tha miku, si amerika latine latine.... he he

e muret vesh apo jo,

ate ndertimin ne llogora e boka njefare Paskali pas i muhabeti me Jorgo Goron miku Koqo Kokdhimit, kryetar i PS se Heimarres. Medemek hajde te rilindim.

shum i informuar dukesh ti lale. admina, shikojeni cik me vemendje kete tipin. smiley

nuk heq dot dore nga 80lekshi ti?

Nje luge corbe te prishur ha njeriu, dhe vjell gjithe jeten.

Nuk eshte hiç si thoni Ju .Ne llogora nuk ka fare fare  pune Jorgo  Goro.

edhe ti i sjell link nga shqiptarja.com ? 

i referohen Alket Islamit, njeriut me te intresuar per ate ven, se e kane si piste per fluturimet me parapendio.

Ai eshte interesu, ku? qysh ? kush?

Zone Bregut mbulohet nga Bashkia Himare, gjithe fshatrat.

Ca do boj i Gjati do e prishi apo jo, dhe a do ja terheqi veshin Z.Goro mikut te Koqos?

Ne fakt ne ketej kemi edhe nje sistem tjeter. Shteti nuk ta prish, po te ve gjobe dhe te udhezon qe ta prishesh. Nese ti paguan gjoben e nuk e prish, shteti te ve nje gjobe edhe me te madhe etj, etj deri sa ta kesh blere shtepine nja dhjete here. Pastaj ta prish... po shpenzimet prape i paguan ti. Funny, isn't it smiley

Kapitalizëm i ndyrë, për të rrjep popllin.

Shume logjike. Kostot e shembjes duhet t'i mbuloje trasgresori.

Ne Ksamil, nuk kam qene ndonjehere, por nga fotot qe pashe ketu, duket qe qenka vend i bukur. 

Pjer nuk ke qene ne Butrint ndonje here!!? Nje bregasi, si Ju..nuk i falet .Shuaje me gome, te lutem,... sa nuk e ka kenuar Beluli !

Well, ne fillim legalizimi qe dicka e mire, por tani kjo pune eshte bere nje shaka e hidhur. Flitej per shtesa ne Tirane gjate kohes se zgjedhjeve, dhe nuk me intereson fare ne rast se sonte jane prishur, thjeshte fakti qe njerezeve ju shkonte ne mendje qe mund te benin dicka te tille tregon sa te prapambetur jemi ne aspekte te tilla, dhe ne qender te Tiranes. Te kuptohemi, fajin nuk ja hedhe njerezeve qe ju shkonte ne mendje gjera te tilla, por administrates qe jipte double messages.

Nga ana tjeter ky muhabeti i shkatrimit, si dhe muhabeti i buxhetit boshe, ne stil klasik mediaje popullore eshte pakez i ekzagjeruar.

Kur politika shqiptare fiton vota mbi premtimet direkte apo indirekte per legalizimin e krimit, (si c'eshte ndertimi pa leje i nje ndertese, aq me keq nese mbi nje truall jo te tendin) c'te thuash per te tjerat?

Me vjen per te qeshur kur i shikoj qe krekosen studjove te televizioneve dhe sillen sikur do bejne cudira te medhaja kur nuk jane te afte as per te kontrolluar territorin.

Totalisht medioker dhe te paafte.

un isha atje kur u ben prishjet,vetem ata qe nuk kishin ''krahe'' u goditen kush kishte mik (partie) nuk e gjeti gje. vinin ne nje zon ku kishte 15 shpia ( shumica 3 kateshe) pa leje dhe prishin vetem 1 ose dy,pastaj iknin ne nje zone tjeter po ashtu prishnin 1, e me rradhe nderjohe qe vete kryetari i komunes(i vjetri) kishte ndertuar 4 pallate pa leje,verdall atij prishen nja 2 shtepi dhe vazhdonin...me keqe me erdhi per nje Dibran sapo kishte mbaruar nje pallat me 13 apartamente(te vogla) te pajisura me te gjitha edhe ngrohje diellore ,ja prishen te gjorit. kaq.

ca deshte dibroni n ksamil or ti?

A e kish ble token a si?

Blere smiley Ti qe jeton ne Shqiperi duhet ta dish me mire qe "Toka i takon atij qe e nderton."

Po ne Ksamil nuk ka vendallinje te gjith te ardhur jan kryesisht nga tp e di keta te fundit kan zen tokat me te mira,plazhet dhe dyqane.

Pse dibranet s,paskan te drejt me jetu ne ksamil?pse duhet me e ble token? Kujt me ja ble? Ajo ka qen shteterore(nashti e kan privatizu 70% te ksamilit 1 biznesmen nga Lazarati gjasme toka e gjyshit te vete). Pronar te rinje po i dalin çdo dite ksamilit: ka qen kullota e gjyshit tim thone te gjithe.

po mire per plazh i sillte gjyshi delet ketu? E pyeti shefi i urbanistikes nje pretendetn-pronar smiley

Ik e shko ze nai tokë në dibër or ti. Hin n'gjak or ti

Po besa.prandaj un e zura ne sarande,ngrita nje godin 5 kate,e nuk me thane asgje.pastaj zura ca vend perpara e bera nje pishine,prap nuk me than asgje,athere zura ca vend mbrapa dhe e bera parking.keto ndodhen ne '99 kur e merrnim kryetarin e bashkis me "te mire" e sna e bente llafin dy.

Kontrolli Larte i Shteti kishte derguar per procedim penal ne prokurori, ish kryetarin e bashkise Sarande per leje ndertimi (nja 120 me duket thane) ne shkelje te ligjit . Si dhe 2 ish nenkryetare te bashkise Durres.

hahah 120 vetem, po nja 30 i ka vete k/bashkise,lere ata qe jan rrethi i 7 i sekserve te k/bashkis kushedi sa behen nja 1.200

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).