Kryebashkiaket ne qytete ne vijen bregdetare i pergjigjen pozitivisht iniciatives se Rames per prishjen e ndertimeve pa leje. Disa fajesojne qeverine aktuale qe si pasoje e premtimeve per legalizim te objekteve te ndertuara deri ne 5 Korrik, ka qene shkak per nje shperthim te ndertimeve ne bregdet. Shkaqe te tjera te permendura jane mungesa e bashkepunimit midis pushtetit qendror dhe atij lokal, mungesa e zbatimit te ligjit nga gjykatat, prokurorite, policia, e qe kane bere te mundur rindertimet edhe ne rastet kur jane prishur.  (Ne kllapa, secili/a prej nesh eshte i/e lire te shtoje shkaqe te tjera e qe nuk ka aspak te beje me natyren tone skeptike qe s'mjaftohet me justifikimet e kryebashkiakeve te pervuajtuar.) 

Publiku per momentin eshte thjesht ne pritje te realizimit te kesaj iniciative.  

Por ne rastet kur ndertimet jane me leje?  Pallati ne foto eshte ndertuar ne Ujin ne Ftohte e qe sic eshte raportuar eshte ne pronesi te vjehrrit te kryebashkiakut te Tiranes.  Pallati eshte ndertuar me lejen e kryebashkiakut te Vlores.  Ka pasur protesta si nga qytetaret ashtu dhe nga grupet ambientaliste, protesta te cilat jane pasqyruar edhe ne media, por qe nuk arriten t'u vinin fre punimeve.  Sipas disa burimeve thuhet se "janë duke u parë të gjitha procedurat e ndjekura, e nëse do të vërehen shkelje, apo mangësira, nuk do të ketë falje."  Natyrshem lind pyetja cila eshte ajo procedure ligjore qe lejon ndertimin e pallatit ne det?  Kesaj pyetjeje mund t'i jap pergjigje Bashkia e Vlores.  Pastaj te verehen shkeljet, mangesite, e Zoti i falte.  

Nderkohe, publiku per momentin eshte thjesht ne pritje te realizimit te kesaj iniciative. 

274 Komente

Ene ishit kundra rruges se kombit ju Vlonjatet....

Une, personalisht do ta shembja jo se eshte i bashes por sepse eshte nje ndertim shume i shemtuar alla turko grek pa pike bukurie e stili mediterran qe vetem thjesht i fut "shqelmin" nenes natyre smiley

Ne gjithe ate qe i eshte bere Vlores shkojne e gjejne pallatin e Bashes..smiley

vetem per kete gje bera log in. smiley ma kalove

atje e gjithe zona nga porti e deri tek tuneli jane abuzive nese u permbahesh rregullave...
ops harrova eshte nje grup pallatesh qe e pash vjet apo parvjet mbi reren e plazhit te vjeter. smiley jo vetem afer por mbi rere. hec aty inxhinieri.

Zotrote e ngrite zerin kur PD-hi vajti e gjeti pallatin e xhajes se nuses se Ed Rames???

Konsistenca ne qendrime, tipar serioziteti!

smiley

pallati i cunit te halles se dajes nga ana e kushurinit te plakes se Rameshes ishte rregulli shoku, ky eshte perjashtimi. 

ky eshte perjashtimi. 

smiley

Sa turp! Ne burg duhet te futen ata qe kane dhene lejen per kete ndertim dhe prishja duhet te jete e menjehershme, ndryshe nuk duhet te prishet asnje ndertim i ndertuar pa leje. 

po si mo, edhe Gjika qe kontribuoi per rilindjen duke akuzuar, edhe ky, Malajn si tradhetar? je ne vete?

Ik e mos mu ngjit si morr b....

ça ke ore? te shava? shava njeri?
nja fakt thash...

Ne fakt une shkova e gjeta kryebashkiakun e Vlores.  Por ju jeni te lire ta lexoni diagonal, tangjent a si te doni. 

Sa per kete ndertese, eshte monstruozitet si e ku eshte bere.  

Rajmonda ky pallati qe thuhet se eshte i kunatit te shokut Xhemal (dmth  Bashes) eshte nje kafsheri per vendin ku eshte ndertu. Gjikes nuk i falet qe e ka leju nje gje te tille.

alamet prone private ama e? plazh e liman bashk... privaci po e po, tubin e tumit si e shtroi swedi...

gjynah, ndertim i bukur, pallat i vogel 7-8 kate, me pishine per banoret, me plazh privat, tubin e mutit qe derdhet nja 70 metra ne det, parajse. s'te lene kta mut komunistesh te zbukurosh Shqiperine

Shpëtim legeni sapo ka dhënë lejet për tre pallate te parku Treracave përballë kinotatrit Petro Marko, ça do boj i gjati? Shpëtimi thonë i ka thonë, mos na çaj trapin se kur shkatarrove Komunën e Parisit s'të tha njeri gjë.

ore po deshi i gjati i fut te gjatin shpetimit, po nejse thuj, lejet jane dhone, vlora eshte dhjere, saranda po ashtu, durresi po se po, tani le te ruajne kanionet e osumit nga ndertimet pa leje

I gjati i rru sqetllën shpëtimit po do ta dish zotrote. Pse e kandidoi për herë të tretë se ja kapi mistaqja koqet me darë, po nejse histori tjetër, s'do i qesim të gjitha që tani, saga vazhdon.

o shoku, s'ka dal akoma ai kryetar komiteti ekzekutiv ne shqiperi qe t'i boje filma sekretarit te pare, as ne kohe te komandantit, as ne kohe te sal hunderrit, e as ne kohe te rames nuk do dali. jo per gjo, po se rreziko me shku dhe n'spac

Hajt se folim se ashtu osht i muhabet.
E kom thonë qy n'fillim: i gjati ha me gojë shumë, bën shumë gam gam dhe populli thotë o fol e mba o dhit e ha. Të shohëm ç'o bëjë.

Le mos e vur ne prove se  e bere me turp e bere smiley

Ose me qe eshte rasti i CV mbushe per drejtor te Policise Ndertimore , shko prishi dhe ben Kujtime si Mit'hat Havari pastaj ...Rama kot sa bertet se une i prisha or tie ...smiley Gjella me kripe e kripa Pa karar .....i thone kesaj

Mullah idriz populli ate shprehjen me siper e ka shkrujt posacerisht per gamguma si puna jote, 

Hani shume po teper shume me goje, jo aq shume se demton dhe shendetin dhe s'ka inshurance qe te merr persiper pastaj smiley

effkey, me nje fjale, i vogli e kapi prej koqesh te gjatin. Mundet, por duhet te kete patur arsye te forta. Si, pse, qysh, me shkruaj dy llafe tek posta private ketu. 

Shpetimi eshte i PS-se apo jo? Nese po, e ke gabim pra, se vec qeveria e Salies (TM i madhi) e ka shkaterruar Vloren or tie.

Ne fakt une shkova e gjeta kryebashkiakun e Vlores.

 

Si ta kuptojme kete ???

Ta thom u...dmth i ka ra Bashes me spond smiley

(Ne kllapa, secili/a prej nesh eshte i/e lire te shtoje shkaqe te tjera e qe nuk ka aspak te beje me natyren tone skeptike qe s'mjaftohet me justifikimet e kryebashkiakeve te pervuajtuar.) 

Pallati eshte ndertuar me lejen e kryebashkiakut te Vlores.

Natyrshem lind pyetja cila eshte ajo procedure ligjore qe lejon ndertimin e pallatit ne det?  Kesaj pyetjeje mund t'i jap pergjigje Bashkia e Vlores.  Pastaj te verehen shkeljet, mangesite, e Zoti i falte.  

Nuk kuptohet kjo?  

te them te drejten une e kuptova keshtu sikur ti nga USA ( vendi ??? ) shkove ne vlore dhe takove kryetarin e bashkise se Vlore dhe i kerkove llogari per kete pallat.

prandaj dhe pyetja ime  ndoshta jam gabuar  prandaj  sidoqofte flm per pergjigjen

 

Po mire, se te kuptoj dhe une qe ti personalisht do shkosh ta shembesh se te duket e shemtuar, e te jetojme te gjithe te lumtur e te mirekuptuar.  

E thashe njehere e po e perseris prap se per mendimin tim ai pallat duhet shembur kushdo qofte pronari i tij.

Fatkeqesisht konstatoj ne kete teme vetem komente anti berishe e anti pd deri ne kufirn e antishqiptare.

Ose bejne shaka e humor ose jane me verte qorra sociopati shpresoj te jete e para.

Po ne kete blog c'do gje anti berishe ka qene o derwille, qenke e re me sa duket.smiley

Te them te drejten kur lexoj artikujt e tjere se kam ate pershtypje.

Por vetem kur behet fjale per ndertime e politik athere hudhen te gjithe kunder berishes.

Ketu eshte laberi + vlora blog,hiq vetem nje qe eshte i te gjithve nje me nick Beluli qe kam respekt te vecante.

Me sa di une Laberi nuk eshte Vlora dhe anasjelltas pra jane dy gjera komplet te ndryshme smiley

Ndjese, une jam korcar, i vetmi vend ne Shqiperi ku nuk kam qene ndonjehere ne jeten time eshte Vlora Kuksi dhe Dibra. Ne te gjitha qytetet pervec ketyre kam qene.

lol po iken dhe ato pak kilometra te evernecit mbaroi totalisht Vlora.
kam ber vet plazh disa her nga Zverneci.
ne fillim kishte nja ca klube prej kallemi, pastaj i ben dru, tani po i ndertojne prej betoni. pishat i presin se s'kan ku bejn parkingun, ose pishat ose reren.
plot me tironca, mallakastriota dhe fierak.

Car tmerri me kane pa syte mu ne Livadh kete jave! Nje ndertese na 30-40 metra e gjate 3 kateshe me frengji, ku e ku me e shemtute se ato ndertimet e monizmit ne plazhin e Durresit.  (nuk po flas per Turizmet, Butrint, Kruja, Apollania, etj, po per pislliqet dy-kateshe)
Dhe e gjithe kjo e ndertuar 50 metra nga deti, pingul me te!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Sikur vetem ate te shemi Ra-mavi, jap fjalen qe per 6 muaj nuk e shaj! 

jap fjalen qe per 6 muaj nuk e shaj! 

Ngreje i cik me lart steken ngreje!

Jo jo nuk e ngrej se tmerri tjeter qe pashe eshte ne Jal, ku Alban Xhillari po shkaterron komplet bregdetin duke ndertu e betonizu shkembinjte qe i jepnin nurin atij plazhi. Xhillari njihet per lidhjet e tij me politiken dhe miqesine me Ra-mavin e grune e tij. Gjithashtu ndertimet ne Jal i ben me lejet qe siguron fale Fahri Balliut.

Po i prishi edhe ato Rama, biles une kete ja kerkova nje kandidati per minister jo me larg se dje, une e coj deri ne nje vit pazarin.

e di ca do bosh mire? vazhdo fol dhe ate gjashte mujshin e pare se po kerkoke icik si shume smiley

Pyet mire se me ke ka lidhje Xhillari. Kam frike se do te te dale emer tjeter.

Me nje fjale Lizander, Jala nuk eshte me ashtu siç e pame ne foto ketu para ca vjetesh, ku Buall Mavria iu prishi ca vila, dmth, qenkan bere te tjera. 

E ke fjalen per Livadh-in ne zonen e Himares?

Po

Dy nga masakrat me te medha te te gjithe vendit, vijes bregdetare i jane bere dhe po i behen ne Durres dhe ne Vlore.

Te dyja keto qytete qeverisen prej vitesh nga kryebashkiake te majte.

Ky fakt eshte shqetesues ne lidhje me qellimet e verteta, pertej retorikes, te shumices se re, persa i perket bregdetit.

Shqetesimi shtohet po te mendosh se brenda koalicionit gjejme ne poste kyce edhe individe si Koka (ne Durres), Kokedhima (ne Jug), apo Vali Leskaj (ne Tirane) qe kane ndertuar cfare dhe si kane dashur gjate gjithe ketyre viteve!!

Atyre qe njohin mire Himaren, ju kujtoj dy fakte qe lidhen drejteperdrejte me eksponente te shumices aktuale:

ndertimin e pallatit-monster mbi shkembin e bukur qe lidh Spillene me Potamin nga ana e KK-se dhe platformen shkatarraqe prej derrase mbi det, ne gjirin e mrekullueshem te portit nga ana e njefare Neranxi, ish-deputet dhe eksponent i LSI-se.

Me kesifare shqytaresh, veshtire se realizohen beteja te medha... .

P.S. - Pa permendur vete kryetarin dhe maskakren pa kthim qe ka lejuar mbi qytetin tim, Tiranen smiley

 

Sa afer me ujin. Sa nice te zgjohesh ne mengjez e gjeja e pare te dalesh ne ballkon. smiley. mire qe edhte det I qete e pa dallge, se keq do e kish punen ai pallat. Gjithe ato pare, skane idera fare. Thjesht nje pallat aty pingul. Me ato vende te bukura gjynah qe nuk bejne komplekse me resorts . 

s'kupton ti.
pallati do banohet vete perkohesisht, qellimi final esh skeleti per trampoline.
smiley

Mire do ishte te na sillnit ketu emrin e arkitektit smiley

 

mos perhap panik!

Shenja e Pare dhe kryesore qe je per Rilindje .Shakterroi me Themel dhe po pate mundesi betonoi e murosi ne forme Bunkeri .

Le ta kuptojne kjo fare e Ndyre antishqiptare e nxitur nga Saliu se Shqiperine e ruajtur nder Shekuj edhe nga Diktatura me me me me me c'te te them ( Tm KD ) nuk ua ka dhurruar njeri QYL vetem nje Brezi HAJDUTESH Saliste .

 Le te jete shembull per shekuj te tjere ...dhe sikur Rrafsh ta besh Bregdetin ne kater VJET do mbahet mend se ketu fillon ndertimi se ardhmes per Shqiptare dhe jo per Kerma hajdutesh te 25 vjeteve antishqiptare ! Dhe le te mbetet ndonje Germadhe si simbol per te shkruajtur ne faqen e Librit e Historise se cfare Shpenzimesh te Kota e Energji te shkuara DEM te Imponon nje Moster e Lloit Berishian ne udheheqje !

Race maskarejsh qe nuk duhet patur meshire edhe sikur ti futesh ne BURG ! Le te dalin me vone te Persekutuar , kushdo qofte !

mua me dalin parashikimet : e vejme me bast qe Saliun do ta varin shqiptaret per koqesh ? smiley

Ky Gjergj Bojaxhiu shume fort me po i bi Bashes dhe Familjes!

Paska burra akoma ne PD!

Nuk ka ardhe Koha per te Djathte smiley

Idriz...opozita eshte pasuri kombetare!

sidomos ne nje vend me aspirata juridike anglosaksone...

koha ne te cilen opoziten e quanin si nje stoli anesore pa utilitet, ka kaluar.

vella opozitar, ndihmo edhe ti. shnderroje mllefin ne energji pozitive. shijo ndjenjen e ndershmerise.

se bashku ne mundemi.

Yes, You Can!

Vilajet Qyrku

vella opozitar, ndihmo edhe ti. shnderroje mllefin ne energji pozitive. shijo ndjenjen e ndershmerise.  smiley smiley smiley 

 

O Deiono me ty mer, me ty e ka!!!

Po mer po, kshu thate edhe ne Mukje ju. Fool me once...ka thone Bushi.

Duron deri ne shtator kjo shembja apo ti anullojme 4 netet me 70 euro all inclusive? 

Ej, po pse si kujtoni, si i ka bere Shpetim Gjika e kryebashkiaket e tjere Mercedes SL dhe Audi Q7? Me 800mije leke rroge muaji?

po ai pallatin buze detit me ce ka bere?

70 € nata per person ?

nje mut jan or burre . na dolli i virgjer Gjika tani????

se mos harrojme kollozin se bashke me gjiken i bojn punet smiley

personalisht per sa kohe qe prishen ndertime bastarde kudo ne shqiperi jam ok.
sigurisht ndertimet pa leje e me se shumti ne bregdet e brenda neper qytete, aq me mire eshte. Po qe se prishen keto ndertime te paligjshme e jashte cdo norme aq me mire per shoqerine. ketu ska budallenj.Dihet qe ca ndertime do ti shpetojen fsheses. te shpetohet cfare te mundet, te prishet sa te mundet. ska vend per iluzione se do behet shqiperia per 4 vjet. e mira me e madhe do jete qe te ndihet shteti. ajo i frenon ndertimet e paligjshme.

Amon mer burre se eshte bo tirona kantier ndertimi, shtesa katesh shtesa pa leje anash ,mbrapa ,para, gjithanej,  zenie trotuaresh, zenie sheshesh, lulishtesh te vogla. Thame shyqyr qe i pastroi disa lagje Rama, erdh basha plasi keq. 2-3 mije euro per kat eshte gjoba. na del florenc hoxha e vullnet topallaj sikur jane tu bo noi gjo, japin spektakel me nonji qe ska dhon leket. me sakte sja kan marre keta se duhet prish nonji , jo per gjo po per sy te keq.

 

Une per rastete tilla jam, qe jo vetem shembje ndertese, por shpenzimet ti paguaje nje me nje pronari. Ti bllokohen llogarite bankare pastaj shohim.

Sa per rastin ne fjale, bast qe kur ti vij lajmerimi per prishje, pronari fap lejen ndertimit te bashkise, fap ankimin ne gjykate. Gjykatesi pastaj.... e di vete. Ndoshta ndonje do ta haje sa per shembull, sa per show, por 90% rasteve asgje nuk do te ndodhe.

O Illyricum, ca te thashe dje? hahahaha jo komplet sakte, une thashe shih kur te dale vjehrri i demokratit Lul Basha fap lejen e ndertimit, kurse sot ne te vertete doli kryebashkiaku socialist Shpetim Gjika fap lejen e ndertimi. Ka leje ndertimi thote, nuk mund ta prishim.  

lol kur thone realiteti tejkalon fantazine. Normal mo normal, kuptohet kryebashkiaku. Ka marre zarfin kesh, s'ka si te prishe pallatin. Nuk ka si del kunder fjales e lekut qe ka marre. Per shume me pak, burra me trima se Shpetim Gjika kane ngrene koqen e plumbit. Nuk ka faj qe ka frike, njeri eshte.

si i thone asaj fjales same shit different day ? lol

kesaj se gjikes i thone :

same gjika shit, different words!!!

Do kesh qene sekser qe i di keto Pune ...ose ndryshe je po ai thashethemexhiu i rendomte qe "pse nuk i njohim ne keta mut muti "  se shembull tjeter vec vetes edhe s'keni  ..." po po ta them une tye zotrij , ku i gjete femijet milioner tie :"

E ç'fare durimi duhet o emigrant te rilinde nje Opozite ? keta mbijne si kerpudha ne cdo gje pasi permjer babasqapi si qente nepr reze plepash .Pa le se ku e sheh Roni që Opozita është vlerë .ka fillu lexon Libra në gjuhë të huaj dhe nuk lexon mo ke PPU smiley Le qe per durimin mir e ke ti se nuk kane ardhur te gjithe

Pa prit kur te vijne ata  qi dine keto pune me rrenje  , mungon Endrit me nje ....Y ne fund qe te na i beje Lopka  te ardhurat , mungon poeti Komeetar ti denoncoje keta Vjell Ajdut , .....e sa mungojne e sa mungojne / te gjitha me durim do na i shpjegojne ...smiley

Fadroma gati për të shembur dy pallatet e Bashës në Ujin e Ftohtë, aksioni javën tjetër

Shpetim Gjika

 

Do zoti s'e kane me shaka.

po pallatet ne Jonufer dhe te kalaja? Po te Treracat dhe te plazhi vjeter?

te gjitha jane nen shqyrtim. 

te erdhi telegrami Rono??? smiley

stop. mos ia lini klanit "99 vjet ne perdorim" kalane e Borshit. stop. marrje. 

Gjithe revolucionet keshtu kan nisur...si me te qeshur!

 

keshtu qeshnin edhe atehere... na quanin "qeveri e rigonit". mirepo ajo qeveria e rigonit na u be qeveri e celikut! smiley

se ku e kam ndigju ket

 

nuk me duket si dora e radistit kjo

Radisti theu krahun gjate desantimit me parashute dhe tani punon me doren e majte. smiley

Ej ky vjerri i bashes perpara sikur ishte vellai i vehbi alimuces. Apo basha kollovar dhe punon per vjehrrin.

Vlora gjithmone e ka bere FORA!!!

Cdogje e mire ka nisur nga Vlora.

Respekte!

smiley

Pse o Ron ene Belulin tifoz me Flamurtarin gjo te mire na e qu ti? 

Kryebashkiaket ne qytete ne vijen bregdetare i pergjigjen pozitivisht iniciatives se Rames per prishjen e ndertimeve pa leje.

Pse ju desh inciativa e Rames per te prishur ndertimet pa laje, kur ndertimet pa leje duhen prishur direkt nga fakti se jane...ndertime pa leje!

.... (e di ti vete pergjigjen mailbu-iste smiley )

#rilindje

minor details

tani kot dhe une : po ju kaq nuk e kuptoni qe u duhet iniciativa e Rames, tashme i pushtetshem, ndersa deri 'dje', berisha te bente gjemen po ti prekje ndonje tijin?? Ej, mbaroi fushata, s'pi me uje ironia  #rilindje

Ca lesh fushate thua? Me pe mua gje ketu te beja fushate per ndonje pale, gjate kohes se fushates?  Ironi, tallje, e perqeshje do kete per arsyen se kemi nje tufe kusaresh, dallaveraxhinjsh e pazarxhinjsh te felliqur qe po na shiten si shpetimtare mesianike dhe te rilindur, kur njihet mire c'palo mashtruesash jane dhe ngjallin vetem skpeticizem e jo besim.

Po po, Berisha si alibi per cdo gje.  Te bente gjemen Berisha edhe per cdo ndertim pa leje. Pffff pordhe me rigon.

Ti mos genje, bere fushate per partine e Bollanos smiley

Une beja fushate per ate partine proErdoganiste islamiste te Vlashaj, por ti s'e ke vene re.

"Krishti me Kamzhik". Kaq.

Stalker, ne fakt jo kaq, ja dhe nje cike me teper: pergjithesisht keta jane te njejtet qe e justifikojne dhe kur vret. E madje nje justifikim ka qene se "populli e voton". Pavaresisht se ky abuzoi rendshem me voten per te cilen flasim. Marrim nje skenar hipotetik: Shpetim Gjika i kundervihej pallatit te ndertuar ne kohen kur ne pushtet ishte kafsha. Do dilte kafsha normalisht do i krijonte pengesa, do kercenonte, sipas zakonit qe e mbeshtet dhe Meksi... i imagjinon ti keta ketu, ne cilen pozite do ishin? Ne ate qe kane qene: mire beri qe ia beri ashtu.

 

qarte qarte !  I permbledh te gjitha ajo qe thua ne krye : keta e justifikonin edhe kur vriste e le më... .

Une them: ka lidhje me kurajon. Po i thoja Leka Meksit qe, po qe per anti-komunizem, i tille kam qene vete. Puna eshte me tejkalu sadopak veten. Por, ndofta e ka mire ajo shprehja konservatore dhe reaksionare (e kam seriozisht) : "kur u ndane, aq u rane"

Dengla mbi dengla, sidomos kur jane poshte komentit tim origjinal.  Une s'kam justifikuar kerrkend qe ka kryer nje krim te rende si vrasja.  Lerini pallavrat e flisni me emra, e jo me pordhe ne drejtim te pergjithshem te tipit "keta".

Duhet nje ndryshim ne ligjet e pushtetit lokal, qe ne emer te "pavaresise", kryebashkiaket anadollak kane fituar pavaresi nga ligji, qytetaret dhe nga vet partia qe i ka propozuar ne fillim, madje as i heq dhe dote me gjithe kusuret qe kane.

Pa u futur gjate te Edi Rama se ishte promotori i kesaj dikur kur ishte ne bashki, po uroj qe sot si kryeminister ti shikoj gjerat ndryshe, plus duhet nje marveshje pozite-opozite per kete pune.

Pjeset nga me kryesore te ekonomise kombetare jane lene ne dore te ca ordinereve qe po i degjenerojne cdo dite, ne kete rast bregdeti.

Ky eshte vetem fillimi. Edhe me keq do te behet. Shqiptaret ne pergjithesi jane dembel dhe i duan te gjitha menjehere. Prandaj futja nje 13 katesh buze detit. Korrupsioni eshte i pranishem ne cdo hallke. S'ka pse pushteti lokal te beje perjashtim. Nje menyre qe kemi ne dore ne, eshte bojkotimi i pushimeve ne keto vende. Sic ka ndodhur dhe ndodh me Durresin, ku shkojne vec kosovaret ne emer te nje patriotizmi te trashe. Le ti gezojne pronaret kullat e betonit. Bota eshte e madhe, ka plot vende me te bukura dhe me te lira se Shqiperia. smiley

duhet nje marveshje pozite-opozite per kete pune....?????

Per cfare duhet kjo Marreveshje ??? Eshte Ekzekutiv dhe ka nje Strategji Kombetare e nje LIGJ te perbashket qe eshte Kushtetuta brenda se ciles VEPRON dhe as qe duhet te PJERDHE dhe po ka mundesi ,Ta Lincoje kur kundershton , ate qe quhet Opozite dhe kedo tjeter !

Kushtetuta nuk lejon qe te perdoret Atdheu , Memedheu ose trojet e tij nga Kurvare si Berisha per epshe Lavdie e per te fituar para familja .As si LOPE per ta mjelur nga militante e gjithfare lloj Kurvave neper Parti e as si kocke per Karrike per te Kompromentuar Nderkombetare .

Perse duhet kjo marrveshje ???? ...kur e paske aq te QARTE ....... dhe pa merak mund te shtojme  se jo Vetem pjeset por e tere Veprimtaria e Klanit te Korruptuar te Kriminelit Injorant Berisha kane vene Putrat e Caponjte mbi Memdheun .Shkatrro digj , prish e permbyt ku nuk ke leverdi dhe Cfrytezo , Mil dhe Perfito ku pillet para shpejt per Familjen !

Pjeset nga me kryesore te ekonomise kombetare jane lene ne dore te ca ordinereve qe po i degjenerojne cdo dite, ne kete rast bregdeti.!!!!!!!! ...Konkluzion shume i SAKTE

O Idrizo, po me uren c'paten (tha)

Sa per lejet e ndertimit, prishen tani ne itali ca nga ato me letra te rregullta (pa thonjeza fare).

Dmth se eshte pune qe behet por jo se duhet bere patjeter.

 

Ato prishjet ne Tirane ishin vertet themel i kryeqytetit me te bukur dhe i nje lloji te ri te politikes (asaj te punes - qofte edhe per hi syve) por nuk do te kish qene keq qe gjithe ata te punesuar te kishin patur nje alternative "diten e fadromes".

 

Shkaterrimi nje fjale goje (nuk ke leje mjedisore per pemet) dhe nje dite pune eshte.

Problemi ketu qendron tek barazia sociale dhe kjo behet me thjesht e me mire me taxa prone (keste mujore qe te nxjerrin ujet e zi + jo 80% e legalizimit me letra me vrime), ndalim shitje/trashegimimi, ndalim te shperndarjes se fitimeve mbi rendimentin e bonove te thesarit, detyrim i punesimit te x invalideve per meter katror  +++.

Keto behen sepse nuk jane toka buke (ku "latifondisti" te rrit cmimin e grurit e te 10 megjithe taxe prone).

 

P.S. Nuk kam asnje interes personal. 

Po te them dhe une si e mendoj Thate .Ka Veprime te pergjitheshme dhe ka edhe Konkrete qe Ju i nderuar i dini shume mire

Kur te vemi tek Pika se si duhet menazhuar nje Ndryshim rrenjesor ne sisteme hajde llafosim .Kur flasim per shtremberime Thelbesore te ketij Koncepti ka nje qendrim Konkret .As qe duhet menduart Fare se si duhet te trajtohen keta qe permendi JU . Kane mbire Artificilaisht dhe jane trajtuar Artificialisht ! Biles kane shume per te paguar , qe nga Krimet qe nxiten duke u shndruar ne Fole Krimesh , deri tek energjia elektrike e papaguar dhe mbi te gjitha tek DEMI i pallogaritshem ne psikologjine shoqerore ...Bini Burra kamunizma Rae ! ..si Piskama e Kryetemarrit qe u SHPORR !

Ne duhet ta edukojme veten dhe KEDO me llafe por gjithnje me LIGJ te Ashper ! Atdheu , trojet e tij Duhen perdorur per te GJITHE dhe nga te Gjithe .Eshte i trashegueshem dhe Jo vetem i nje Brezi ! Nuk ka te beje kush eshte ne Pushtet .Ne se ka qene I Marri dhe besuan tek Marrezite e tij ...le te paguajne Marrezite ! Te jesh i BINDUR se asgje nuk eshte bere pa qellim nga AI Funderrine qe mos Ju ndigjofte as emri ne jete te jeteve !

Kaq per te paren .

Pastaj per teorite e njerzve te Ditur e me Mend qe kane efektivitet ne te gjithe Boten jo vetem per ne ...per Legalizime e Futje ne rrjedhojaa Normale te Jetes .....ka Koder Kamze e Bathore ..Nuk Hyn Ksamili , e ne teresi Bregdeti .... Per mua futja ne nje Thes  e tyre , jane teori qe perfshijne Peshtevarin , Ujgurine dhe Himalajet njesoj si Shqiperia !

O Idriz po eshte gjynof mer burre te shkojne paret per dhjame qeni. Tonat jane, ne fund te fundit.

Hapi dyert e burgut arrogances po deshe por mua me vjen keq kur njerezia detyrohet te lere etiketen ne pjate.

Nuk do te kene aspak efektin psikologjik te rregullimit te tiranes. Nuk mendoj se e vlen barra qerane (se barre eshte shkaterrimi per te gjithe ne).

 

 

 

 

Mullah Idrizi është "ha,ha, më mirë ti se ata" smiley
Për Abu Idrizin ka o me na , o kundra nesh.

Paret nga zoterit e qenve , nje jete te tere kane shkuar per Dhjame Qeni smiley

Prandaj quhet Rilindje qe te zevendesojme fjalen Gjynof dhe meshiren t'ja leme Allahut dhe Kishes .Ketu te behemi shofere fadromash se Dikush dhe Dikur duhet ta Rilinde kete vend me fjalen LIGJ ! Keshtu ne po shkojme drejt nje anarshie Totale .As atllantik City nuk eshte trajtuar si tek ne B.DETI ...nje mocalishte Historike e krimbur nga Kurveria dhe krimi .U desh Nje dhe ja ku jemi ...jo se eshte i lare por jeton me moton Boterore .

Mua nuk ma  mban .Ty ta mban ? Mbaje !

O  Gene duhet KUPTUAR pa DHIMBJE askush nuk mund ta perdore Shqiperine sipas deshires se meshires se Sqeperve ...Ishte i njejti Bregdet dhe te njetit Shqiptare qe kane bere mbledhje pas mbledhjesh , letra pas letrash , ankesa pas ankesash dhe mezi e mezi pas qindra studimeve , kane mundur te sigurojne nje cop Truall per banese Brenda te gjitha Ligjeve qe finalizohej me nje fjale Lakonike ..Vije e Verdhe .

Nga mbiu ku gjynaflliku MODH mer Jahu kur asnje sekretetar partie i Komiteteve te Partise nuk mund te jepte Leje pervec keshillit te Bashkuar te Fshatit ???? Pa le me te kishte ne mend qe te bente po themi ne Fush Arresnje vile ,  ku shoku Pali te kalonte ndonje Nate me shoqen Boisa e shoke te tjere te partise   Oj nene oj nene ..dhjetra te persekutuar nga Partia e Punes do kishe ketu smiley

Pastaj une nuk shemb gje ..as ti i mbron .Une inkurajoj cdo veprim te tile ..edhe ti por je pak me i dhemshur smiley

A ta kisha lexu efçen me pare ..se u lodha gene me Gomarlleqet e saj .Mezi e mbante Lasgushi ( rp ) jo une .Nanua e di c;ka heqe me te ! Me vone po e marr ne telefon ta pys ....i ka te rralle dhembet e pare , dmth ja ka pjerdh kur ka qene e vogel , se i shpetojne shume llafka me mend smiley ja ka kalu dhe turtulleshes smiley

Pastaj une nuk shemb gje ..as ti i mbron .Une inkurajoj cdo veprim te tile ..edhe ti por je pak me i dhemshur

Te kishim nje ekonomi normale apo ndonje shprese rritje (si ndodhi me tiranen) nuk do me dhimbseshin hic fare as personat as ndertesat.

 

Une ta kuptoj hallin o Idriz. As une nuk dua qe kjo shumica e sotme te rrije rehat e te mbyllen gjithe konfliktet e krijuara deri tani ne tallava e raki kumlle ("finire a tarallucci e vino" - thone taljonat ne kesi rastesh)

 

 

 

 

 

 

 

Qeveria bolshevike e Rames po verpon si ajo e eterve. Po shkaterron pronat e kolaboracionisteve dhe kulakeve. Po Likja c'thote ne lidhje me kete dem qe po i behet ballistit Basha?

Edhe nje carllik tjeter. Fatura e pastrimit te germadhave i lihet ne dore pronarit dhe nese ai nuk e ben atehere pastrimin e ben bashkia. A ka nej pronar qe pastron germadhat e veta kur ja ka shkaterruar qeveria?!?!? Dhe a ka bythe bashkia Vlore te pastroje gjithe ato germadha?!?!

Nejse, sa per Bashen nuk do arrije hic deri aty puna se Rama nuk ka bythe t'ja prishe Bashes se ja njec ne gryke njalen Likja.

Po le të ja prishin ati legeni, ta marrë vesh mirë ça është të çosh lekët në gropë të halesë.
Ai legen su menu dy herë kur shkatarroi pronën e shqiptarëve te Zogu Zi as në qendër. Çovi dëm 20miljonë ero si ti kishte të tijat.

pse ty te duket normale ajo godine buze detit?

"Do t`veproj sic veprova me Lanen, per Vijen e Bregdetare, do te pastroj te gjithe Bregun nga ndertimet paleje" - ka thene Edi Rama! E keni parasysh si ishte Lana mbushur me Kjoska Maqedonese qe prodhonin pervec te tjerave vetem ndotje dhe `pisllik`.Pasrtim radikal. Bravo Edi! 

haha ha
te genjen mendja se do pastroj Rama bregun. jo qe eshte gomarrlik te shprehurit ne kete menyre sepse ato ndertime jane te te gjithe politikaneve pa perjashtim, edhe te atyre qe kane financuar gjithe keto koh Ramen por arsyeja me e rendesishme eshte se ato NUK JAN KJOSKA.

prishi koskat ky miku e tani e rren mendja se do prish pallatet e hotelet e kriminel-pasanikeve te rinj?

smiley

pra Rama jo e jo po edhe sikur te behen bashk Rama Like e Sali nuk i prishin dot ato.

Erdhe dhe ti xhan .Po lexi\oje nje me siper se e beri me turp me pare se ty  Prit deri neser kur te deklaroje ...lexova Bunkerin tek PPu dhe ktheva Mendjen .Kulla e barit nuk do digjet ...

A gjytyrym a gjytyrym . Gjit6hshka qe ka te beje me kapitalizmin e Berishes eshte KIOSKA .Po ti si duket merr shembull nga vetja qe ke edhe beton pervec skeletit smiley jo vetem Hunj te kalbur dmth Politikane !

Ke filluar vjen rralle ...hajde me shpesh se ke dhe larmi kur nget llafne smiley

?.?.?

Ky pallat ose prishet ose Rama nuk duhet te preke asnje ndertim te ndetuar pa leje ne bregdet. Dhe kete ai e di mjaft mire. Keshtu qe ky pallat zere se eshte prishur. Thjesht ceshtje muajsh, pasi duhet gjetur nje periudhe e pershtateshme qe te shperthejne dinamitin. 

Mos u ankoni kot me llafe po paraqisni rezymete tuaja tek faqja e Partise Socialiste nese doni te kontriboni per #Rilindjen, dhe sic tha berberi, thuajni Rames se c'dini te beni me mire ne lidhje me kete situate.

P.S. Do hapen se paku 795 vende pune per drejtore te prishjes se ndertimeve pa leje dhe 9765 vende pune per mbikqyrje te eskavatoreve (ne bregdetin tone erdhi eskavatori).

Pallatit kane per ti rene me top obus per ta shkaterruar.

Mato, presioni i madh...

Ike plaku Basha!

P.S. Plus 679 vende pune tek #Rilindja per artileristet e prishjes se pallateve me tekanjoze.

ishalla po del basha ta mbroje pallatin

Xhibolen do te vene besoj supervaizer te ndaje turnet dhe perberjen e fadromisteve ne baze te CV -ve qe ka mbledhur ose si i thonin ne ta kohra kryedispecer smiley

E imagjinoj ne hyrje te Parkingut me laps te veshi e bllok ne dore e nje qeske cellofani anash saj e harruar , si pa dashje duke kerkuar haracin per ....  ngjalpeshkimet e ngjalepeshkuara nga ngjalkoalicioni prej cdo fadromisti .

Perbri tij shoh maton qe peshtyn ngjala  here pas here ne qese dhe sheh nga Xhibolja me krenari  . Shoh Xhibolen qe mundohet te kape ndonje ngjale qe se kap dot ne qese dhe ja kthen

Kjo po .Kjo qe bredhe Topi pa zbythje !

 

?

E mo dhe keta, a thu se u be nami per nje hotel me shume... ku hane 100, hane dhe 101.

te pata thene. do kthehen me fitore, xha riza! e atehere do prishim shume ngrehina pa leje!

Pa u bere shkrumb e hi, a me top bregdetit kur thote 'Bama smiley  s'quhet fitore.  

Ah te me linin ta gjuaja me top ate, nga perball...

ore po sikur e lam per Konfiskime???

ca gjera nuk ja vlejne me majt ne inventar, duhen skarcuar... mi le mua keto gjerat me barot, Forth ov Xhellaj Rono, F... Forth of Xhellaj!!!!

vallaj bilaj o Bame ai pallati i Bashes ja vlen atu te ujti i ftohte. 

po pse, s'kemi lek te ndertojme tonin ne?

Topi duhet per ca ndertime te Kalaja, ato pallatet poshte Miramares.  Qejf te kene dhe per ca qe jane mbi rrugen kombetare, por s'e besoj.  

Listen dhe lejet dua nga ju; mjetet logjistike i heq vet...

Po në Jonufër kanë ndërtuar një monstër përballë aksionistes

Eh ato poshtë miramares janë të Mozit, atyre tu vinë anash. Plus që ato janë të mçefme po ato sipër janë të shëmtuta te zoti.

Topi do terezitur mirë smiley

Ironia e radhes, Rama kishte ftuar gjithe keta kryebashkiaket, qe jane perbindeshat e shkaterrimit te bregdetit, te gjithe me firma ndertimi nga Durresi, Kavaja, Vlora etj. Te gjithe me nje apo me shume mandate shkaterrimi, dhe qe thonin kjo ka qene pergjegjesia e jone, por tani jemi me te motivuar. Si tha ujku kur rilindi, qe sot e tutje behem vegjetarian. 

Oreksi vjen duke ngrene... Po edhe eksperience kemi... do shembim te vjetren e te shemtuaren, qe te ngreme te rene e te bukuren... Te rroc e te shikoc!!!

Do bejme shtet, boll me rrumpallhane. Kryerrumpallistin do ta fusim ne muzeun e vjetersirave.

Minor details smiley

Ore po ate shemtine e mutit ne shesh te flamurit do e heqin ndonjehere? Hiqeni more ate shemtine  e atij pd-istit qe i ka marr frymen sheshit te flamurit... hidhni litaret edhe me gomere terhiqeni, turp e faqja e zeze,te 10-fsha mu ne te drejten e tokes, ku ka te drejte pronesie ne shesh kombetar more shtet legen me  burra legena. Ka 20 vjet ai shesh per faqe te zeze.

Aksion shkaterrimi ne bregdet ne pikun e sezonit turistik. Bie numri i turisteve, fajesohet Berisha. Vitin tjeter 2-fish me shume turista, nen qeverine e Rames merr dhe kreditin si ndeshkues i paepur i paligjshmerise. Paturpesi e madhe, por mese e pritshme nga te pafytyret.

You can't be serious.

kshu po - prishje te ndertimeve pa leje. eshte njeri qe po nderton nje barange para pallatit tim - kujt mund 'ja dergoj koordinatat GPS

Ku ne londer smiley 

ne vlore atq smiley

ueeeee ku rri ti o? une te dija fierak ty ajqivjatsmiley...

eeee...s'jap kaq shume koordinata se vje zana e na kap ne fejsbuk 

E di une, ti rri ose te Orizi ose te Kali i Trojës smiley

Olso, ato ndertime duhen te dokumentohen me foto/video dhe vizatime apo forma te tjera te arteve pamore. Shoh potencial. Rama ka per ta mbeshtete si nisme, ta them une qe tashi!

Nje pellemb vend. Perdora pellemb ne vend te nje fjale tjeter. I am being pollite ne fakt. Nejse vec me llafe merreni. Kush e beri, si, qysh, pse, per cfare, kush, e yada yada. Shume zhurme si gjithmone. Une nje  gardhe mezi e bera. Sme jepnin leje. E isha ne property time, legal. Gam e ham ketu. Pallati apo kulla e barit nuk  do prishet! 

NJe pellembe vend nje pellembe vend. Po si i tha kalamani zyshes:

Une kur te rritem, do behem agronom.

Po ca do mbjellesh?

Do mbjell lesh.

 Po si mbillet leshi? 

S'e di zyshe. Po motra ime nje pellembe ka mbjelle dhe mban gjithe familjen.

smiley

Qenka mbrapa me kohen sot ka qe e mbjane me nje gisht lesh nje fshat te tere po deshe smiley

tulle eshte dhe moda smiley

Atehere nuk kishte nisur akoma shpyllezimi i zonave te thella. 

.... smiley 

sikur  edi rama te realizoje kete, do behet hero i shqiptareve. do na ndaje njehere e pergjithmone nga erresira, kaosi dhe rremuja. o zot beje, qe te fleme rehat qe kemi nje atdhe per se mbari, si ne te gjithe boten e qyteteruar. o zot shpetoje shqiperine njehere e pegjithmone nga dhunimi i prones se tjetrit qe ka sjelle aq dhimbje deri tani. o zot, tregoju vendin sharlataneve, hajdute te prones se tjetrit dhe flamurtare te rremujes, se keshtu mund t'i fshehin tentakulat e tyre hajdute.

po po, kaq lutje sa ke bere ti dhe Zoti lodhet ti degjoje.Lutju per dy tre gjera. Pjesen tjeter e realizon shoqeria civile.dmth Alidea.

jam lutur per pak, shume pak gjera; hajdutllekun dhe rremujen. qe te dyja shkojne mjaft mire sebashku.

ore se vazhdimisht flitet per ndertimet pa leje ne bregdet, dhe mire bejne natyrisht.. po si i behet  ndertimeve pa leje ne fushat  bujqesore  anembane  Shqiperise??     jane zaptuar  dhe eshte ndertuar ne  mijera hektare toke bujqesore qe per nje vend  te thyer malor  si Shqiperia, ku toka/fushe, eshte shume e paket,  pasojat  ne nje te ardhme jo te larget do te jene te renda...  ku do  mbjellin,  cfare do hane??    apo rrofte Maqedonia  dhe Serbia thuaj....

le ta fillojne nga bregu, separi. do i vi rradha dhe hajduteve te tjere ...

faleminderit  prej teje!   nuk e prisja zgjidhjen kaq shpejt..., u qetesova.smiley

Te jemi te sinqerte, nqs Rama do ta pastroje te gjith bregdetin kjo eshte me te vertet per tu perkrahuar. Por edhe pse ka pak si shume pikpyetje ne realizimi e ketij premtimi.

Mundesi kunder:

1. Pallatet ne bregdet nuk jane si kioskat tek Lana. Keto jane me shume,edhe ka shuem njerez qe kane derdhur te gjithe djersen e tyre te ketyre 20 viteve demokraci. Dhe duke pasur parasyshe qe do te kete shume te pakenaqur deri ne akte ekstreme.

2. Meqe ndertimet ne qytet te medha, si Durresi, Vlora, Saranda etj, keto pjesa jane me bere me shume me leje, per nje arsyje shume te thjeshte,sepse kryetare e ketyre Bashkive kane qene ne opozite,dhe keto leje kane pasur te vetmin burim te sigurte pushteti ne ato zone. Ka edhe shume mundesi qe edhe keto pallatet e Bashes qe thone keto, te kene nga ndonje cope leter sa per te sprapsur buldozeret. Kuptohet te dhene nga Gjika.

3. Nuk eshte normale qe ne nje rreshte me ndertime, te gjitha te vendosura ne nje vije te drejte,,, i 1 ka leje, i 2 nuk ka leje, i 3 nuk ka leje, i 4 ka leje .. edhe keshtu me rradhe... Si mund te operosh keshtu ????? Kjo do te stononte shume per pjese vizive qe thote edhe Rama... duket qe ketu ka korrupsion! Smund te prishishe nje po nje jo, nje ndoshta.

4. Mostrat me te frikshem te bregdetit tone, sic eshte 22 kateshi tek Shkembi Kavajes, Blearti po ketu, ose me sakte i gjith shkembi Kavajes, eshte baterdi e madhe ... jane me Leje Ndertimi, dhe jane te gjitha me Hipoteke. Dhe kjo sjelle qe apartamentet jane te shitura tek te tretet, qe kane marre kredi e gjera me keto letra. Edhe Rama nuk do mund kurre te demshperblej te gjith keto sepse eshte nje super kosto ne leke... keshtu qe sdo merret shume me keto.

5.TE kthesh te gjithe bregdetin ne nje aren lufte eshte nje pamje katastrofike, qe te frikeson sidomos kur merre iniciativa te te tilla para sezonit turistik. Na kujtohet kur Gjegji Bojaxhi tentoi te bente nje gje te tille ne Ksamil...

PSE MUND TE KRYHET KY PASTRIM:

1. Rama nje iniciative te tille po e merr pas fushates, gje qe tregon qe e ka seriozisht,se nuk do ishte aq palle sa te shtonte ne listen e premtimeve gjera te tjt. Per kete arsyje duhet marre parasyshe.

2. Nga eksperienca qe ka nga Lana, ku shembi dicak dhe fiti bindshem per 3 mandate vetem em kete kauz,edhe pse 8 vitet e tjt zberi asnje gje.

3. Arka e shteti eshte super bosh ( dhe plot me borxhe ) me keto aksione, duke pasur edhe Mediat ne krahun e tije, ai do te mund te justifikoje mos arritjet ne sektoret e tjt te ekonomise.

4. Dhe fundja fare do futet ne Histori si shpetimtare i Turizmit, qe e ka edhe si qellim kete punen e historise smiley

 

Por une uroj qe te realizohet... dhe bregdeti ti kthehet popullit...

ore e urojn te gjith ate!
gjithsesi dua kopirajt mbi shprehjene "hotelet nuk jan kjoska". smiley

Dy nga masakrat me te medha te te gjithe vendit, vijes bregdetare i jane bere dhe po i behen ne Durres dhe ne Vlore.

Te dyja keto qytete qeverisen prej vitesh nga kryebashkiake te majte.

Shkurt, paster, qarte.

 

Sa per kujtese, para nje viti ne Durres:

http://www.peshkupauje.com/2012/07/album...

Car tmerri me kane pa syte mu ne Livadh kete jave! Nje ndertese na 30-40 metra e gjate 3 kateshe me frengji, ku e ku me e shemtute se ato ndertimet e monizmit ne plazhin e Durresit.

Ne Spille te Kavajes, para dy muajsh, pashe nje shemtire (por me te vertete shemtire, dmth. nje gje e shpifur dhe e paklasifikueshme) shume kateshe qe po ndertohej ne buze te plazhit.

bota ka nevoje dhe vend per cdo ndertese. N.N.

Ajo ndertesa ne Llogara do prishet neser, thuhet.

Lajm i mire.

kryetari i Bashkisë së Vlorës thotë se nuk ka asnjë vendim të dhënë prej tij për këtë pallat.

“Unë si kryetar bashkie nuk interesohem se kujt i përkasin pallatet e ndërtuara në zonën administrative ku unë janë kryetar bashkie. Ato mund të jenë pallatet e kryetarëve, pallatet e kunetërve apo dhe të vjehrrëve dhe mua nuk më intereson përkatësia e tyre. I vetmi interes për mua është nëse janë në përputhje me ligjin apo jo. Unë di që për këtë objekt, që informohem se është folur sot, është dhënë leje ndërtimi nga KKRT-ja e qarkut në vitin 2010, që asokohe përbëhej me shumicë  anëtarësh nga Partia Demokratike. Unë kam ardhur në krye të bashkisë Vlorë në vitin 2011, dhe afër mendjes nuk kam asnjë lidhje me këtë objekt. Po të kisha, qytetarët do të më ndëshkonin me votën e tyre,” deklaroi Gjika.

Si thote, une kam ardhur ne krye te bashkise se Vlores ne 2011? Kush ishte kryetari i bashkise se Vlores para ketij viti?

Është Kryetari i bashkisë së Vlorës nga Tetor 2003 dhe Anëtar i Komitetit të Përgjithshëm Drejtues të PSSH.

Athere ca dreqin thote me siper?

min... lere fare se e kam bere boze sot me kete smiley

I lini per vere te marrin ndonje fitim te zotet se gjynah kane shpenzuar gjithe ato para per ti ndertuar dhe per bakshishe..

Nuk e kuptoj se ç'pune bejne ojq-irat ne ate vend. Pse nuk marrin iniciativa per te denoncuar sa me shume raste te tilla. Duhet te fillohet me ndertime te tilla "tip te bashes" sa per te futur ne loje PS-istat dhe me pas fap edhe pallatet e tyre.

Nje here kam qene ne Vlore dhe nuk do te shkoj me asnjehere. Ai vend nuk merte fryme. Si mundet te shkaterohet nje vend aq i bukur vetem shqytaret (tm dikush me lart) e dine!

Sido qe te jete, pallati do te shembet. Eshte vendosur, por nese e degjuat Edin tha: Prishjet do te fillojne nga lart ne kodra e do te perfundojne tek bregu i detit. Ketij pallatit plani i prishjes apo vdekja do ti vije diku nga Tetori 2013, ndoshta me daten 15.  

Pse 15 Tetor? Une them 16 me mire.

edhe une 16 them ... smiley

Nuk te pyet njeri ty zonja Gjembi.

E di smiley  Duke perifrazuar nje komentues te rregullt te vjeter e te nderuar: POr duke ditur qe PPU-ja lexohet shume, thjesht perpiqem te kontriboje me idete e mia.

Zonja Gjembi ju nuk keni idera, pra nuk hyni tek kategoria e njerezve krijues. Jeni ne kategorine tjeter te atyre kopjues. Edhe ju do te jeni te dobishem per rilindjen e Shqiperise por ne nje kohe te dyte. Deri atehere beni pak durim.

Zoti Berber, une ne fakt kam idera, por s'i them dot ketu per disa arsye. Faleminderit per konsideraten.

e ka z Berberi. me i ne fund.

15 Tetori eshte dite e shenuar per Vloren, eshte dita e clirimit...dita e lindjes se Saliut..te nesermen e Enver Hoxhes..

Keti je vajze e zgjuar. Nese ke deshire dhe nuk je e zene mund te te afrojme per te kontribuar ne rilindjen tone.

Kur filloi prishjen e" lanes " Rama tha nje shprehje te regjistruar Reale per Shqipetaret ...

Dhente zoti , dalshim gjalle nga kjo ....smiley

Me tufa rembythjesh qe hiqen edhe si InteliDjente e qe i qijne xhani  per ah - oh pak sa pak Memedhembje , qe na cane torovelen me Patriotizmen e  analiza ekonomike e dengla te te gjith natyrave Shqiperia nga Prag Haleje ka per te shkuar e tera ne Hale , perjashtuar ngjalmendimtareve dhe myqyryfeve te PD -hit te Mostres Sali besoj jo te asaj qe do riformohet , te gjithe te tjereve duhet tu kujtoj nje rrefenje .

Pinte Selami me gegen .Selami njihej per humor .Gezuar dhe suli koken gega ne pjate .

ja dha te qeshmes Selami

Ho ho .Te qenka bere si Prag haleje koka o gege .

gega nuk u ndie se i kishte rene floket aansh .Erdhi rradha dhe selami nguli pirunin ne pjate .I kishte rene floket vetem ne pjesen e prapme .Ja dha Gega

Taamam O selam , te vesh kembet ne kete timen e te dhjesesh ne veren tende ...smiley

Aman vetem Bunkleri mos te pyese ..Ku eshte Morali ? smiley

Nje pietje kam une.Keto pallate nuk ndertohen brenda nates, duhen 2-3 muaj.Ku ishte policia ndertimore gjate gjithe kesaj kohe?

Ne shtabet elektorale duke fotokopjuar karta identiteti te votuesve potencial, ose duke mbushur sheshet dhe xhepat.smiley

Po lejeni dhe ju kapitalzmin te lulezoj... tjetri ka derdhur djersen e talentin per ate ndertese ne mes te shkembinjeve.

Did you hear about the rose that grew from a crack in the concrete? Proving nature's laws wrong, it learned to walk without having feet. Funny, it seems to by keeping it's dreams; it learned to breathe fresh air. Long live the rose that grew from concrete when no one else even cared....

 

Duke e perjashtuar humbjen financiare ne piramidat, prej ahere e gjer sot aksionet me te medhaja kane qene " Prishjet" e ndertimeve pa leje.Nga nje perllogaritje e perafert, presupozohet se me jane investuar rreth 6 miliarde USD na keto ndertime.Per prishjen dhe largimet e mbeturinave jane harxhuar edhe gati 1 miliarde( sigurisht pa kete furtunen , me se te nevojshme qe pritet te perfshije shuma te medhaja te tjera), duke e shpure shifren e " djegies" se gati 7 miliarde dollareve!! Nuk jane Kaqe? Mundet por sidoqofte jane aqe sa jane investuar e prishur, gje qe tregon se mobilizimi me i madh, me i shpejte dhe ....me joshes per opinionin publik ka qene e mbetet... PRISHJA.
Jemi populli me i vecante ne krejt rajonin, qe ngazellehemi kur degjojme se do te prishen ...te ndertuarat.Dukuria e qeverrisjeve me te mira tonat kane qene dhe presim te shofim , ato qe mobilizojne Prishjet.Nuk ka pse hezitohet ti emertojme qeverrisjet tona, te Prishurat menc.Qe qeverrisin nje popull te gjithin te prishur menc.Miliarda qe ane hedhur ne ...hale! Dhe qe prape do hidhen...! Ku eshte e mbara keshtu?

Per mua shumica e ndertimeve nuk kan asgje te keqe. Gjera normale ne nje vend qe u urbanizua ne 20 vjetet e fundit.

Te me mirnin keshilltar, e vetmja gje qe do keshilloja do qe te zgjidhnin nje vit, ta zeme 2010, e c'do gje pa leje nga 2010 e sonte te prishej. Pse 2010? Nuk ka pergjigje te sakta ketu, dhe kur nuk ka pergjigje te sakta, duhen pergjigje te qarta. 2010 eshte numer arbitrar. Te qe 2000, demi ekonomik e merzitja  e popullit eshte shume e madhe, te qe "qe ketej e tutje," asnjeri nuk do ta mirrte seriozisht rregullin e do vazhdonin me shtesa/ndertesa pa leje se do mendonin per nje amnesti nga 2017.

 

te prishen patjeter, te vetmit qe humbin jane sharlatanet. leku i tyre ka qarkulluar tashme.

shtet karagjoz.rri ben sehir pret qe tjetri te ndertoje gjithe ate karabina 2 milion $ .pret sa te hedhe edhe mistrine e fundit pastaj vete e i thote :'duhet prishur se eshte pa leje" ne vend qe ta beje qe kur hidhen themelet.nje ndertues me llafoste njehere se detyroheshin te ndertojne pa leje sepse KKRT mblidhej kur ti donte bytha nderkohe qe njerezia kane hall.ndertuesi me ate rron, klienti do shtepi per te futur koken apo te filloje biznes.u deshen 20 e ca vjet mezi sa kane aprovuar master planet urbane te qyteteve kryesore , megjithese kane patur gjithe ato fonde asistence teknike nga BE e gjithe ato firma urbanistike ne europe qe boll tu deftesh parane ti japn projektet gati ne kohe rekord.

Mire shteti karagjoz, po "tjetri" nuk e dika qe po e nderton pa leje? Ato llafosjet e atij ndertuesit jane pure BS.

u bene 20 vjet dhe mezi sa kompletuan planet urbanistike.si thua ti te presin njerezia gjithe jeten  pa ndertuar deri sa ti bjere nder mend bashkise te aprovoje planin rregullues.

Fakti qe ka shume ndertime qe jane bere me leje, e hedh poshte ate qe po thua qe s'jepen leje. Pse mos te themi ate qe eshte: they gambled. Dhe ne bixhoz ka raste qe fiton, ka raste qe humbet.

jane dhene leje po shume pak shume vone krahasuar me kerkesat.

Dakort. Une shpresoj qe ti nuk mendon qe cdo kerkese ka te drejten per te marre lejen automatikisht.

une shpresoj se ti nuk mendon se ndertuesi duhet me vite  te prese thjesht se dosjes se tij nuk i ka ardhur rradha te shqyrtohet sepse KKRT i ka bere dosjet mullar.qeveria duhet ti sherbeje popullit dhe jo anasjelltas.

Ne fakt ashtu mendoj. Gjithsesi, dakort, le te mos presi. Parate e tij do humbi kur t'ja shembin anyway.

llogjika sallakse: 
- Per Tiranen: Brojka e la te mbushej me kjoska; Rama e pastroi 
- Per Vloren: Berisha i lejoi ndertimet pa leje; Gjika do i prishi tani

Sec ishte nje katershe ketu, Alba1,1ora, belul, olsi,smiley

Tani u beme pese! smiley

Ka shume mundesi ti kene fshire adminat becouse ata nuk i kane mbajtur shume INE anti berishave e anti pds sjell pro ps-istve dhe pro - rames dhe atyre u ka ngelur hatri dhe kane hikur smiley

 

Nuk kishte lidhje me partite,me me vemendje,smiley

Mirë që do prishen në sezon pushimesh, por kam frikë se do ngelen dhe mbetjet e prishjeve në vend me vite.Prish bucela dhe boj kanoçe-i thonë tironsit. Ligji parashikon që mbetjet e prishjes së objektit pa leje, i pastron kondravajtësi (?!). Ligj i bukur shumë. Shihni prishjet në Kasamil! Atje janë, në lulëzim, si pamje horror filmash të botës ku ka ndodhur apokalipsi. Prishjet duan fonde. Tek Lana, të cilat me që ra rasti, nuk ishin kioska maqedonase, por godina 2 deri 6 katshe, ndërtuesit që morën pjesë në prishje, pastrim e deri sistemim, e bënë punën "vullnetarisht", po patën më parë premtimin e lejeve të ndertimit, të cilat i morën. Kështu funksionoi, kështu është e vërteta.

E shof qe Petro qenka tek kafja e mengjesit e dashka me bere pak shaka mengjesi smiley

 

Une kam heq dore nga ndertimet pa leje, dua te marr me qira kalane Porto Palermo per 101 vjet,meqenese jam nga fisi i Pashait i cili e ndertei me lejen e frengut por me ustallar venecjane per pushime...

ps brado po shqyrtoni dosjen time? Me datat e duhura.

Shpetim Gjika: Objekti ne fjale (ai i vjehrrit te Lulzim Bashes) nuk do te prishet, sepse eshte ndertim me leje. Ai ka mohuar qe lajmet ne facebook qe paralajmerojne prishjen e pallatit ne fjale, jane trillime dhe nuk jane bere ne emrin e tij. 

lool thashe Mercedes SL, Audi Q7 edhe nje BMW X6 tani e ka hallall apo jo? smiley

Po jo, se ai ka qene kryetar bashkie vec qysh nga 2011. Dmth 2011-2003, sistem i ri numerimi.

u prish apo nuk u prish ajo godina ne ndertim e siper ne maj te Llogoras? apo e kan len per ne perendim? smiley

te pakten ngushellohemi me kte.

Nuk ka soj me te bukur se keta te PD-hit .U reformofte sa me shpejt per tu bere PD.smiley qe te kuptojne mbase mbase qe jemi ne vitin 2013 dhe ne vitin 197....vrane veten Thashethemexhijt e fundit ! Ja nje histori per sojin e tyre thashethemexhi si te pegera  te Babasqapit per te amplifikuar llafet e tyre .

Ishte inxhinier ne ish Uzinen Traktori  .Hyri ne mengjes ora 6 e gjys mo , dhe e pyt nje Puntor

Inxhiniero sa dul neshja Gjermani -Shqiperi .

Nuk ja kisha haberin fare s ndehja zhvillohej Naten me oren tone , po me te qeshme i thashe ...:vallai 1:0 kena fitu ne ....i futa dhe nji te shtrengume nga krahet  . Kur dola nga puna nga ora 3 e gjys me dul para nji tjeter

Inxhiniero e mure vesh a jo ,3:0  kishim fitu .Kishim bo dhe i Gol me Penallti !

O te nderuar Admin or me shpirt Ju falemnderes nga i kini peshkuar me KOQE misri . Mezi po presim fundin e Gushtit ti lexojme te PD-hit , do jene prape apo do kene hedh ndonje gjethe per maskim si PD smiley

o bobe, po tani Rama si vizionar qe esh jam fort i bindur se i ka marre parasysh te gjitha keto ne analizen paraprake qe analisntet e famshem si Tahiri dhe Veliaj i kan ber gjendjes se financave. Apo ato prezantimet ishin pseudoprogram, dmth nje farse?

apo kalkulatriçja paskesh qen me difekt?

tani me erdhi rradha mua te te kopjoj: do e varin per bolesh! 

Rama = Vizion

Meta = Realizim

Uniteti Rama-Meta eshte kyci i te gjitha fitoreve tona!

duhet me qen si urim, ramametah

- o mer Toso, vendose me investu ato 1 miliard eurot, ee

- po vallai

- te ecte mbare, ramametah

Ore Oi OI mbaroi .Shkuljet e leshrave mbaruan .Dha ca Bumje me Kosvrasta , me ca fshirje lotesh "do jem prane Jush " Po ku iken ai pa lene Litarin jashte Varrit !!!!!

Avash avash paste Durim e Gjakftohtesi Rama  , te perballoje  shkaterrim digash ( se u kane pa paguar pronat ) hedhje ne ere etj etj ...paksa Protesta nga fillimi shtatorit ...dhe Ndonje PORDHE te madhe sic e ka zakon ku LefKOPEJA do shikohet duke i shpure paqeta me cigare smiley

Edhe keta te Braces le te permbahen . Larg nga emocionet .Jane ne Pushtet .Cdo kendveshtrim i vjeter rikthen retoriken e Vjeter nga e cila Nje Ore e me pare duhet shkeputur si Saliqenizmi ! Saliqenizmi te vetmen menyre Jetese ka zinxhirin e thashethemeve me kush hedh Balte e Bajga me shume . pse nje po sa ....Uluni me ta !

Le te Ulen se ata ashtu i Faktojne cfare e pse kerkojne .Pa qe Saliqenzmi i e ka shndrruar ne GROPE Haleje ate vend Ekonomikisht kjo nuk ka snje dyshim ..pervec Bunkerit smiley qe vetem nje vrime ne mes ka per te pare smiley

?

?

Do sfidoje vdekjen. Do lere nje EMER ne histori! Me pelqen! Njerezit e vegjel nuk e kuptojne.

Por keshtu ka ndodhur gjithnje, s'eshte gje e re kjo.

idhull i ri.
po mendoj se duket edhe çik perfeksionim per te arrit Enverin. deri ather Enveri number uan.

Si enveri s'ben me nena. Por edhe nr. 2 i kenaqur eshte shefi. Donte dhe ai tjetri perpara tij, qe ky po i ze  vendin, po aha.. Ia hengri koken evlati, thane. E futi ne lloj-lloj pislliqesh. C'te bo femija, s'ta bo as Perenija...

Ehhh nga ajo ane Enveri qe me fat se femija i doli persembari...nuk ju degjua emri per asgje te keqe!

Saliut te shkrete mjafton ti thuash "Gerdec" dhe fillon e shan Lirine ne shtate breza, se e di ti mo kur nuk te del fmia i hajrti gjithmone i ka ngja nahise se gruse. 

kane ngjare "andej" smiley

PO vjen era e Re. Ne horizont po shfaqen konturet e shtetit. Sapo e rishkruajta CV-ne dhe nje leter motivimi. 

O Sali o legen prite Edin se po vjen!!!

Shume interesante metamorfoza qe pesojne njerezit ne baze te interesit personal....apo pragmatizmit realist sic thone kta te Likes........Edi tall menderen me te gjithe militantet se kur te behet Kminister, do te beje kerrdine dhe do te prishi ndertimet ne bregdet si dikur kioskat e Lanes...tall menderen, pasi kioskat nuk i prishi Edi, por Likja, pasi ne ate kohe policia ndertimore ishte nen pushtetin qendror dhe jo vendor. Detaj i vogel qe i shpetoi elektoratit per nje dekade.....se dyti, nje detaj shume i vogel eshte qe ato kioskat qe u hoqen atehere ishin te gjitha me leje provizore nje vjecare ose pa leje fare, dhe te gjithe ishin te vetedijshem qe nje dite do te hiqeshin, por shpresonin qe do te ndodhte ndoshta me vone....dhe e fundit, ky burri me ata Koqet qe e kishin rrethuar, tallin prap menderen, pasi te gjitha ndertimeve ne bregdet u jane dhene lejet pikerisht nga ata krietaret e ulur me krietarin, vetem se sot e mbrapa ne pjese do te kene edhe Koqen....keshtu qe Edi vazhdon tall menderen me ju, ju beni sikur ose e besoni me te vertete, dhe ju do i mbani ison cfare do qe te beje ne kater vitet e ardhshme,....ca do flasin kunder cdo gjeje te mire apo te keqe qe do te arrije ne kater vitet e ardhshme, dhe ca te tjere do te flasin ose vetem kur ka arritje pozitive, ose vetem negative, dhe nuk do marin persiper te bejne rrolin e sahan-lepiresit.

pa pik dyshimi

Poshte Edi Rama!!!

S'ke faj ti jo. I more leket tani. Kalova lumin te dhjefsha kalin.

Iu thashe, pagesen duhet ta ndani ne dy transhe: njeri direkte pas fitores dhe tjetri ne fund te katervjecarit te pare. Por nuk me degjuan. smiley

Rrofte Sali Birisha!!!

Si gjithmone, e hane te vegjlit, ndersa "pecogroset" (TM Pjeri) vazhdojne te qete.

Enver  po ta bejme hallall fukarallikun ska problem po çfar njeriu paske krijuar ne keto 45vjet,ngado qe te hedhesh syte vetem hajduta injorante qe bejne si te babezitur kush te vjedhi me shume sikur jane te pa vdekshem po me çfare ja ke mbushur trute ketij populli qe sdo as vendin e tij qe vetem shkaterron dhe llap gjithe diten neper kafene 

 

 

Laura ja ke futur kot!Enveri, kur vidhje pronene e perbashket, te jepte deri gjysmen e lekut.Kurse tani vjedhin me miliona e te gradojne!!!!!!

Ligji ne doren e Maliqit ben kshu, po ben edhe ashtu smiley

[FR] Bunker - 11 Korrik 2013 - 16:34

o bobe, po tani Rama si vizionar qe esh jam fort i bindur se i ka marre parasysh te gjitha keto ne analizen paraprake qe analisntet e famshem si Tahiri dhe Veliaj i kan ber gjendjes se financave. Apo ato prezantimet ishin pseudoprogram, dmth nje farse?

apo kalkulatriçja paskesh qen me difekt?

 

O Hajdar, o bukurosh, po pse lodhesh o burre. Nejse, se nuk ke dhe faj po he, sepse ti me siguri thua me vete : i bukur Edi, i bukur une; piktor Edi, piktor une;
Edi kryeminister ? po une pse jo ??

Mos ta hame me sy..ptu-ptu..smiley

Ej po ja prishi Shpetimi se kushuririt te Edi Rames!!

Kur them une do shohim storje, Koqoja do luftoje fort per leje ne Vlore po do marri taponxhin sic ka marre der me sot.

Fjale jane ë, po degjova qe Koqoja sikur eshte lidhur me disa biznesmene ruse qe duan te bejne investime ne bregdet.

Leji llogjet po nisu per vlore se po i prishnin shtesen ben malajt sot ne darke smiley

Po aty mbahu ti, shiko se do kete storje.

Vlora eshte kafshate e rende per Edin, ashtu duket si qytet i fjetur po ta ben gjemen e madhe smiley

Koqon me shoke e genjen mendja qe do beje pune te medhaja ne Vlore, Vlora nuk eshte Sarande apo Durres kur vine e ulen kembekryq soj e sorollop.

po ti vlla qe kur pretendon se flet ne emer te Vlores?  

po ti vlla ke vlla ti vlla?

"Just think of it, 150 pure bred sons of bitches on horseback and you 
facing 'em alone. You'll be written up in all the history books. You'll end in History!" - Nobody

smiley

Tosi: Une jam Fatos Nano, e mbrapa me vjen historia

Sala: Edhe 35 vjet te tjera do me keni ne pushtet

Rama: Bej politike qe ti shpetoj vdekjes, dua te le EMER ne histori

#CeshtjeKulture

p.s vallaj me normali nga te gjitha keta doli Likja, rehat rehat, leqe peqe me te gjithe, opozita eshte fjala e huaj qe nuk e njohim, po edhe ne pushtet nuk hapena byt... shume e ja leme pergjegjesine tjetrit, pa eksese, pa nervozime, lale ca ke bo si ke qene, a do pijme nje gote raki ti zgjidhim hallet. Ka te drejte Cimi mer burre, ai ajri i Corovodes ka veti te rralla. 

Ej si paska thene Petua per ate pallatin qe thuhet se eshte i vjerrit te Bashes, qe milidelet socialiste donin ta gjuanin me top? Eshte me leje tha.

#rilindje

Petua nje pellembe burre eshte po te shohim sa do ja krehi mistaqet i gjati, si pisome u del ne cdo miting qe bejen keta ne Vlore, u hap mitingun. Ca ironie eeee, ata s'e shohin dot me sy.

S'eshte halli te Petua por te milidelet e PS-se qe kane zene vendin e milideleve te PD-se me agjitpropin e tyre  se do bejne namin Rama me Meten, do spastrojne me top gjithe bregdetin nga cdo ndertim me leje apo pa leje qe s'e ka vendin aty, do vene shtetin ligjor etj etj.  Kur vjen puna te miqte e tyre, njerez te parise si Basha (mik per koke me Liken), s'ka per te ndodhur asgje.  Edhe keto prishjet selektive te ca lumpeneve, jane thjesht propagande mediatike.

Sa me zell dhe me lumturi e thote gazetari i Topit..kusheriri i Edi Rames...smiley

Nuk te shpeton gje mo ...pa...pa...  smiley

Ka rrezik ka qene pjese e planit te Edit, i ka thene kusheririt qe ndertoje ti qe te akuzojme keta militantet e Saliut qe ndertojne pa leje, kushedi ku do ja ngreje Edi kushos vilen? smiley

sigurisht por plan shume ordiner , sic eshte vete xhanem.

Ne bregdetin e jugut po fryn nje puhi e lehte qe peshperit "po vjen shteti"

Normal , kur ja prishen dhe " kusheririt " te Ed Rames ndertesen pa leje ashtu duket sikur po vjen shteti smiley

sikur

smiley

..po "tjetri" nuk e dika qe po e nderton pa leje?

...mire ato ndertime pa leje ,po duket se keta luvgeter do rembejne perseri kazmat dhe  lopatat kunder shtepise se Zotit.Me duket se e  hongri ene Xhamija e Re ne Tirone, punimet  e te ciles nisen  në fillim të muajit prill të këtij viti."E lus Zotin të na lehtësojë punën tonë në gjithë proceset e ndërtimit të xhamisë së madhe”, u shpreh kreu i Komitetit Mysliman, Selim Muça gjatë inaugurimit të nisjes së punimeve të xhamisë së re. ..Not Anymore.. berberet are coming..smiley  pasi Artan Shkreli, njëri nga arkitektët e afërt të Ramës, i cili ka punuar në Bashki kur atë e drejtonte Rama, ka shkuar edhe më tej me akuzat e tij, duke deklaruar se, “bashkë me xhaminë do të ndërtohen edhe dy kulla biznesi”.

Shiko tani, nja dy koncepte baze qe te mos vdesim injorante. smiley

1) Shqiperia del nga komunizmi me nje deficit kapaciteti banesash, pra ka me pak banesa se c'nevojiten (jane te shumta rastet kur femijet flejne ne soxhiorno/kuzhine ne divane/krevate, ku dy kurora ndajne te njejten shtepi, etj.). Troc muhabetit neve komunizmi na la te uritur per shtepi, keshtu qe KERKESA ISHTE HUUUUGE! (E MADHE). Fikso shtepia = nevoja!

2) Ne 90-91-shin dhe ne vitet qe vijojne shqiptaret emigrojne, duke i krijuar njekohesisht vendit tone hyrjen me te madhe te parave, te ashtequajturat "remitanca". Tani fikso ne mendje "remitanca = karburanti".

3) Industria e ndertimit si rrjedhoje kthehet ne... fikso: "motor"! Por mqs kerkesa ishte aq e madhe dhe parate gjithashtu, ajo merr formen e "spekullimit imobiliar". Cfare eshte "spekullimi imobliar"? Asgje me shume se nje mekanizem qe kerkon te perfitoje (me teper nga normalja, nga permbushja e nje nevoje te caktuar). Ketu duhet futur edhe abuzivizmi (ndertimet pa leje, shtesat, etj.)

Pra, duke e ripermbledh:

Nevoje x Karburant -> Motor = Spekullim Imobiliar.

 

Shtoji ketu edhe injorancen tone te madhe ne fushen e ndertimit dhe te kontrollit te territorit... paaftesine e teknikeve (inxhinjereve/arkitekteve), improvizimin e sipermarresve (qe u bene ndertues/investitore/shites/propriety mananger nga nje dite ne tjetren thjesht se kishin dy leke me shume ne dispozicion)... Wellcome to Albania!

 

Mund te zhvillohet nje teze e tere mbi kete teme. Dhe do ishte shume interesante. Cfare shkruajta me siper eshte mjaft sintetike dhe e cunguar rrjedhimisht.

 

Duke e perjashtuar humbjen financiare ne piramidat, prej ahere e gjer sot aksionet me te medhaja kane qene " Prishjet" e ndertimeve pa leje.Nga nje perllogaritje e perafert, presupozohet se me jane investuar rreth 6 miliarde USD na keto ndertime.Per prishjen dhe largimet e mbeturinave jane harxhuar edhe gati 1 miliarde( sigurisht pa kete furtunen , me se te nevojshme qe pritet te perfshije shuma te medhaja te tjera), duke e shpure shifren e " djegies" se gati 7 miliarde dollareve!! Nuk jane Kaqe? Mundet por sidoqofte jane aqe sa jane investuar e prishur, gje qe tregon se mobilizimi me i madh, me i shpejte dhe ....me joshes per opinionin publik ka qene e mbetet... PRISHJA.
Jemi populli me i vecante ne krejt rajonin, qe ngazellehemi kur degjojme se do te prishen ...te ndertuarat.Dukuria e qeverrisjeve me te mira tonat kane qene dhe presim te shofim , ato qe mobilizojne Prishjet.Nuk ka pse hezitohet ti emertojme qeverrisjet tona, te Prishurat menc.Qe qeverrisin nje popull te gjithin te prishur menc.Miliarda qe ane hedhur ne ...hale! Dhe qe prape do hidhen...! Ku eshte e mbara keshtu?

Ke shume te drejte Grave, por jemi/jeni bashkepunetore dhe viktima ne kete mesele. Jo per fajin tone/tuaj, por thjesht sepse aq ditet/ditem dhe aq beme.

A mund t'i vihet faj nje foshnje qe ben kaken ne breke? Jo! Sepse ai eshte thjesht nje foshnje! Keshtu pra, edhe ne/ju! Ishim/ishit thjesht foshnja!

qe do i prishin, kjo eshte per t'u lavderu. Ngelet per te pa se si do reagoje shtangisti

E enjtja kalo sipas kalendarit tim ketu kam Freitag den 12.

Ka ndonje ketu te na thote nese pallati i Bashes ne Vlore u prish apo jo?

 

akoma nuk je zgjuar?

Nuk jemi aq te holle ne ketej si ju andej e ne Tirane Bunker cfare te bejme takisrate. Prandaj dhe i themi e i duam gjerat troc pa i komplikuar me teper duke i hedhur mjegulla e gerthitje e laithitje alla Gorski-Tolstoi-Pranvera-Arabe-Arrixhiu! smiley

Gjika nuk e prish "pallatin e Bashes", sepse eshte me leje. E deklaroi dje publikisht. 

Per te gjithe ata qe kane dite me rradhe qe na bombardojne veshet me elegji pafund per "rilindjen", duke bere bé e rrufé se ndryshimi ne mos ka ardhur pritet me dite, kjo e Gjikes eshte shuplake e forte!

Zgjohuni, miq!

Ujku, ujkun nuk e ha!

"Rilindje" nuk ka, por vetem vijimesi te avazit te vjeter, nga fytyra vetem pjeserisht te ndryshme.

Shuplaka eshte e forte pasi mjafton ti hedh ne sy fotos se godines ne fjale, postuar ne maje te kesaj teme, per te kuptuar se eshte ndertuar mbi prone publike, praktikisht mbi det, ka zene pamjen, ka zene plazhin, ka demtuar pejsazhin dhe infrastrukturen, pa qene absolutisht e nevojshme, perkundrazi!

"Rilindasi" Gjika, pohoi se ajo eshte me leje, nderkohe qe rruspat e tij prishnin ne syrin e telekameres disa kasolle ne nje skute te pluhurosur dhe veshtiresisht te identifikueshme te territorit te Vlores, operacion qe ju servir publikut si fillimi i kryqezates "Ta bejme bregdetin si Lanen"... 

ate e ka thene per tu genjyer juve. Ai ka per ta prishur, por ne fund. Ua di mendjen juve, prandaj. Po ta prishte ne fillim, do i thoshit: Rama po hakmerret ndaj opozites!!! Po tani qe do e lere ne fund, do e prishe e nuk do ankoheni. Ti duhet te lexosh per hyrjen e patates ne Greqi qe ta marresh vesh si qendrojne punet.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).