Kriza ne Egjipt vazhdon te perkeqesohet.  42 perkrahes te Mohamed Morsi u vrane nga forcat qeveritare te sigurise ne Kajro.  Ky incident nga me te pergjakshmit ne vend ndodhi para nje klubi te Gardes Republikane ku mendohet se mbahet i arrestuar Mohamed Morsi.  Vellazeria Muslimane e denoi si "masaker". Ndersa ushtria tha se "terroristet" po perpiqeshin te sulmonin nje ndertese te ruajtur nga forcat ushtarake.  Ministria e Shendetesise tha se pervec viktimave ka dhe 322 persona te plagosur. Nga forcat ushtarake ka nje oficer te vrare, 40 te plagosur, shtate prej tyre ne gjendje kritike. Pretendimet se ka pasur femije ne mes te viktimave nuk jane konfirmuar. 

Partia konservatore Salafi al-Nour u terhoq nga bisedimet per nje qeveri te perkoheshme pas dhunes se fundit.  "Ne kemi kerkuar te shmangim gjakderdhjen por tashme gjaku u derdh.  Njoftojme se do nderpresim cdo negociate me autoritetet e reja. 

Abdel Moneim Aboul Fotouh, nje islamist i moderuar i cili u largua MB vitin e kaluar, i beri thirrje Mansour te jape doreheqjen dhe u shpreh per Al-Jazeera se incidenti ishte "nje krim i tmerrshm kunderr njerezimit dhe gjithe egjiptianeve".

"Brotherhood's Freedom and Justice party" (FJP) beri thirrje per  "per popullin e madh egjiptian te ngrihet kunder atyre qe duan te vjedhin revolucionin e tyre me tanke dhe autoblinda, madje edhe mbi trupat e vdekur te njerezve". Por, nje zedhenes sqaroi me vone se apeli ishte per nje kryengritje "paqesore".

Saad Amara, nje figure e larte e FJP, krahasoi vrasjet me sulmet izraelite mbi palestinezet në Gaza dhe tha se ishin kryer nga "kriminelë të armatosur".

Hamdeen Sabahi, nje ish-kandidat presidencial dhe udheheqesi i opozites se majte, tha: "Ky eshte nje lajm shume i keq. Shume i dhimbshem. Trupat e kane per detyre te ruajne ndertesen nga sulmuesit. Por rezultati na ve ne nje situate te keqe... Perfitues jane vetem Vellazeria Myslimane dhe te tjeret qe kerkojne polarizimin e situates dhe te perfshijne Egjiptin ne lufte civile."

Mendohet se SHBA po perpiqet te zbus krizen duke ndermjetesuar nje marreveshje mes Vellazerise dhe Ushtrise, por duket se s'ka asnje shans qe Moris te kthehet ne pushtet, apo se Ministri i Mbrojtes, Gjenerali Abdel Fatah al-Sisi te jape doreheqjen, sipas kerkeses se islamisteve. 

Marre me shkurtime nga The Guardian

55 Komente

Jo me kot ca popuj, vende duan diktatore. Nuk jetojne dot te lire dhe ne demokraci. 

Po Moza jane popujt skllav qe mposhtin friken.

perfundimisht, vetem  vendet arabe me regjime monarki  rezultuan stabile dhe e hodhen paq  te ashtuquajturen  pranvera (anarkia) arabe..  

Egjipti, me  ushtrine  dhe gjeneralin e famshem Al-Sisi, democracy watch-er kysmiley,  veshtire  te gjej paqe  lehte...    sidoqofte, alba1  dha 10 dite afat  dhe  situata atje do rregullohet sipas saj..  dhe une  gjykimet e albes1 i besoj!smiley

Ne Bahrein po te mos ishte ushtria saudite.....

Provokojne ushtrine duke i detyruar qe te pergjigjen.

''ushtaret  (patrulla)  bene  detyren dhe per kete duhen pergezuar!.smiley

Nga cili film e ke marre kete?

Ps: Ja "vellezrit muslimane", se e dija qe do pergjigjej ndonjeri, por po prisja ate amir a armir si e ka. 

(video +18, nese jeni te ndjeshem ndaj tyre mos e hapni)

https://www.youtube.com/watch?v=AdFk-v-4G0o

''lulekuqet mbi mure''..    behet fjale per patrullen ushtarake qe vrau Sulon  kur ky nuk ju pergjigj thirrjeve te tyre per te ndaluar..smiley

Humanizmi i Islamit te Morsit

Per fat te keq situata po precipiton shume shpejt. Duket sikur grushti i shtetit i ka bashkuar te gjithe aktoret Islamike te cilet kane gjasa te fitojne serish ne zgjedhjet e ardhshme. Si rrjedhoje e kam te veshtire te imagjinoj nje skenar ku ushtria lejon zgjedhje te lira. 

Me vjen keq qe Egjypti, po merr fund. 

edhe mua.

Me ngjan se puna e Egjiptit mori funt.

Plasi ne Kajro. Do shkoj ta shoh me syte e mi katrahuren.

Qe do te thote se ka nje skenar, prej perendimoreve  i cili nk dime se gjer ku do te arrije por ai vend,  eshte  vend ...faraonesh.Nuk merr fund kollaj, Pjer.

Ate dua dhe une Grava, qe Egjypti te jete nje vend stabil, dhe me ekonomi ne ngritje, por po shoh regres, te pakten keto dy muajt e fundit. 

Gjeneralet bene gjene e duhur !!

Islamizmi jo vetem qe nuk ka njohur Revolucion Francez, po edhe sikur te ndodhte do jepte efekt te kundet.

Me keqardhje por vetem rendi ushtarak imponon logjike ne ca vende. Mbase e ka fajin edhe kllima. Sa me shume diell aq me dell njeriu.

Eh sa afer Sharies se perjetshme qene...

Prurje e vdekur per Vdekje .Po robi "bir i vdekjes " eshte .Perderi sa nga Xhibolet nuk ka gjetje te nje Falje Kerkuesi pas renies se Bumarakut .Biles dhe argumenti se ne nuk kuptojme si duhet Historine sepse nuk dime Egjypterisht , verteton se atje ka nevoje per ndonje Ngalekoalicion.

Ose me i qarte do dilte ky Problem po te vijne Rrenjasijte qe te shpjegojne se si nuk marrin shembuj keto Popuj nga Komentet e shume anetareve te PPU mbi Luftrat , po vene dhe vriten me njeri tjetrin .

Endrit me ....nje Y ne fund sikur eshte me leje me duket ? Po Bunkeri ka ndonje shpjegim ?

Eshte perfundim i vjeter Kavir .Vendet e ngrohta duan Diktature .Popuj dembele se natyra jep prodhim QYL !

Si tha hoxha "Po kur eshte budalla, moj zonje pse nuk thote ma befsh, po thote ta befsha?"

Edhe kjo pune. Kur jane dembela pse nuk pertojne te vrasin po pertojne te mos vrasin? Jo mo se nuk eshte ceshtje dembeli, eshte ceshtje delli.

Keshe gje me allahun e madherishem ti? 

Jo, more Allahin, nuk ua shan njeri Allahin. Ne Allahin e kemi si pellumb.

epo te shash punen e te madherishmit, do te thote te shash te madherishmin vet... Je me fat qe nuk jeton ne Danimarke!!!!

Une ne nje canak ma kaurret? Nuk jam i tille burre!

Te befte mire buka e kaurrit, o duvaberes i turkut! 

Po dembeli eshte dhe Hajdut dhe shquhet per pune te tilla thone . Kot nuk e futin neper burgje smiley  Apo lexon qe ka te persekutuar dhe mendon ndryshe . Pastaj si eshte perhap neper mazllemer e neper Hoxhe me ka bere shume te dyshoj kur kujtoj ca si shume  fytyra ne Memedhembje .

I krahasoj me keta aziatiket ketu dhe gjej nje ngjashmeri Xhinghiskanse te pashmangeshme . Tepke si ne ,  sidomos kur nxehen hedhin c'gjejne perpara. Rri rri dhe them per keta Egjyptianet ...pale sa rrenjasij ka marre me vete ne Egjypt Mehmet Aliu qe na ngjajne .Stergjyshi dhe Gjyshi im rahmet pacin ,  kane leftuar per te .Ne Jemen dhe Egjypt . Biles dhe AI e kish vene re se magjypet kane ardhe nga Egjypti ....si shperblim per rober ....them smiley

 

smiley  E o mire edhe ti, nuk te le hic shteg per pak oportunizem. 

Piktura titullohet "Arnaut from Cairo"...vej re, xhan-xhin ne rruget e Kairos...rregull, disipline, qetesi!!!

Eh... Te na rroje sa malet!

pasterti urbane dhe dashuri per kafshet!!!

smileysmileysmiley

Emo, po unitetin e shikon dot?

uniteti do jet mcef te ajo si korite uji

Emo, kapi pak qejt. Nji i bardhe e nji i zi (po te se njajtes rrace) te lidhun njani per tjetrin e ne fund arnauti qe i mban me NJI 'leash'... Mos me thuj qe nuk i dallove qe ne fillim!!? smiley

Besoj i veren veshjet karakterisitke te zones se Skraparit (kesuli i zi ne koke). A Street in Cairo quhet piktura...shihe sa bukur piktori ka arritur te paqyroje paqen dhe qetesine ne simbolin e qeneve qe flene ne mes te rruges!

Po ai qe ka nxjerre koken te dritarja e kulles cte simbolizoje valle...

Pytja qe duhet te bejme eshte se ke simbolizon, dhe jo cfare!

-------

Shikohet qarte fusha e kufizuar e te parit (dritarja e vogel nuk te jep nje pamje te plote te asaj qe te rrethon), dhe limitimin e theksuar qe Ai ka (po i vlet vetem nje pesoni--femre, dhe dihet se ça perfaqeso femra ne boten islame)!  

 

Hoppa, nai opinion per ate Permetarin e vogel me gjethe palme ne dore ke, natyrisht pervec faktit qe kur Krishti hyri per te Rilindur Jeruzalemin njerezit valevitnin gjethe palme ne ajer (hence Palm Sunday).

Dihet qe dega e palmes simbolizon fitore. Fitore te nje femije lakuriq. Siç e dime, femijeve u pelqen qe me bojrat e tyre te ngjyrosin ne mure kunder vullnetit te atyre qe paguajne apo kane pagu per ato mure (prinderit)... smiley

Interesant eshte fakti se femija (qe ngjyros mure, si cdo femije) lakuriq, edhe pse fitimtar nuk qendron siper kalit por eshteduke vrapu si çerr neper ate piazzen pa ditur e kuptuar se çfare bejne ato arvanitasit siper kuajve. Detaje mjaft interesante!

Shikoni me vemendje dhe numrin e qejve te shtrire, resemblance e frikshme profetike! Dhe ai i izoluari qe vrojton nga dritarja dhe e vetmja gje qe i ka ngele eshte nje person/grua (mbase bashkshortja). Arvanitas i qe rri ne kembe duke u mbeshtete like a boss aty duket se eshte padroni i vertete dhe i vetmi ilir (i lire, jo ilir!) nga cdo shqetesim. 

se ça perfaqeso femra ne boten islame)!  

Faktet e tregojne qartazi se femra ne boten islame perfaqesonte dicka krejt tjeter kur Kairo qeverisej nga Skraparllinjte.

atje e quajne edhe koha "kur hante qeni petulla".

Nen parimet me te larta te humanizimit. Nen vegimin revolucionar te kristianizmit qe Zotin e bene "me fytyre njerezore". Ne ate qe Getja do ta quante femeroren e perjetshme. Te gjitha keto i shohim ne siglat manaxhuese te skraparllinjve ne bote. Deri Walt Whitman magjepsur...:

This is the female form;
A divine nimbus exhales from it from head to foot;
It attracts with fierce undeniable attraction!
I am drawn by its breath as if I were no more than a helpless vapor—all falls aside but myself and it;
Books, art, religion, time, the visible and solid earth, the atmosphere and the clouds, and what was expected of heaven or fear’d of hell, are now consumed;
Mad filaments, ungovernable shoots play out of it, the response likewise ungovernable!
Hair, bosom, hips, bend of legs, negligent falling hands, all diffused—mine too diffused;
Ebb stung by the flow, and flow stung by the ebb—love-flesh swelling and deliciously aching;
Limitless limpid jets of love hot and enormous, quivering jelly of love, white-blow and delirious juice;
Bridegroom night of love, working surely and softly into the prostrate dawn;
Undulating into the willing and yielding day,
Lost in the cleave of the clasping and sweet-flesh’d day.

This is the nucleus—after the child is born of woman, the man is born of woman;
This is the bath of birth—this is the merge of small and large, and the outlet again.

Be not ashamed, women—your privilege encloses the rest, and is the exit of the rest,
You are the gates of the body, and you are the gates of the soul.

The female contains all qualities, and tempers them—she is in her place, and moves with perfect balance;
She is all things duly veil’d—she is both passive and active;
She is to conceive daughters as well as sons, and sons as well as daughters.

As I see my soul reflected in nature;
As I see through a mist, one with inexpressible completeness and beauty,
See the bent head, and arms folded over the breast—the female I see.

 

sa per nji saktsim te vogel: quhet fest/e (kesula e zeze). Fest-i, fest-ja. tipike e "Zones"...

Roni si lutje e kam ...Hiqe po deshe nga fjalori kete Qartazi ...smiley . Tingellon si fjale e perdorur nga at qe hane arra ..... Ne rast se nuk ke dash te tallesh me ate Oleleln qe perdor me na sqarue se nuk ka medyshje ...po po ta them une ty zotrie .. smiley.

u hoq!

Ne kete prag Ramazani, lus Zotin t'i jape paqe popullit te Egjiptit, t'ua kthjelloje mendjen , t'ua qetesoje zemrat, e t'i largoje nga urrejtja, vellavrasja dhe shkaterrimi i vendit te tyre.

Agjerim te lehte besimtareve prej jush.

Po sot, a u gdhi naj çik me mir Egjypti?

Jo.

Aman se djeu gazit. Kushedi sa shkon galloni smiley

jo, sot andej nga Bejruti çoç  kish shperthyer..

Fillimisht mendova se ja hodhi Egjypti, ushtria u tregua ne gadishmeri te larte per ti dale vendit ne mbrojtje dhe ja doli mbane fillimisht, por sic duket ju rrit shume mendja, ata  gjeneralet nuk e kuptuan qe ne demokraci vendin e ruan vota e qytetarit dhe jo dyfeku i ushtarit. Atje me vjen keq por mesa duket lufta civile do te jete 10 here me e komplikuar se ajo ne Siri smiley

Kujt i plasi. Do e kerkojne Mubarakun por s'do e gjejne me. Do enden si çifutet ne shkretetire ne emer te pranveres arabe smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).