Protesta paqësore, por të ngarkuara me emocione kanë shpërthyer në një numër qytetesh amerikane pasi një banor i Floridës u shpall i pafajshëm lidhur me akuzat për vrasje me paramendim dhe vrasje aksidentale, në gjyqin që pasoi vdekjen e një adoleshenti afrikano-amerikan vjet. Presidenti Barak Obama bëri thirrje për qetësi dje, pas shpalljes së vendimit. Në një deklaratë me shkrim, zoti Obama e cilëson vdekjen e adoleshentit Trayvon Martin një tragjedi si për familjen ashtu edhe për Amerikën. Por ai bëri thirrje për reflektim paqësor duke shtuar, “ne jemi një vend ku sundon ligji, dhe trupi gjykues e tha fjalën e tij”.

Vendimet gjyqësore në çështje të ngarkuara me ngjyrime racore kanë shkaktuar në disa raste protesta dhe trazira masive. Në vitin 1992 disa policë të Los Anxhelosit u shpallën të pafajshëm lidhur me akuzat për rrahjen e një afrikano-amerikani. Vendimi u pasua me protesta të dhunshme, akte vandalizmi, plaçkitje dhe kaos. Dhjetra vetë gjetën vdekjen, qindra të tjerë u plagosën dhe dëmet materiale kapën shumën 1 miliard dollarë.

Në dallim nga trazira të tilla, protestat pas shpalljes të pafajshëm të të akuzuarit George Zimmerman kanë qenë relativisht paqësore. Të shtunën në mbrëmje, trupi gjykues i përbërë nga gjashtë gra, deklaroi vendimin në një ndër proceset gjyqësore që tërhoqën vëmendjen më të madhe publike gjatë viteve të fundit:

Një ndër avokatët e familjes së 17-vjeçarit të vrarë Trayvon Martin, dha komente në programin Fox News Sunday. Darryl Parks e cilësoi si të pabesueshëm vendimin, por tha se familja Martin do që publiku të reagojë pa dhunë.

“Ky është vendimi i trupit gjykues. Ne e pranojmë vendimin, por nuk jemi dakord me të”. 

Në vitin 2012, George Zimmerman, gjatë një patrullimi vullnetar të lagjes ku banonte, pa 17-vjeçarin Trayvon Martin duke ecur nëpër lagje. Të dy ata u ngacmuan me fjalë, gjë që çoi në ballafaqim, si rezultat ata u përleshën dhe incidenti përfundoi me vrasjen e adoleshentit nga Zimmerman.

Seanca gjyqësore nxori në pah dëshmi kundërthënëse lidhur me personin që ishte nismëtari i konfliktit dhe me pyetjen nëse Zimmerman kishte reaguar në vetëmbrojtje.

Anëtari i Komisionit të Senatit për Gjyqësorin, republikani Orrin Hatch u shpreh se u dha vendimi i duhur. Ai i bëri komentet në programin This Week:

“Nëse procesi bazohet mbi kushtin se duhet provuar fajësia përtej çdo dyshimi të arsyeshëm, duhet të pranojmë se kishte plot dyshime të arsyeshme lidhur me fajësinë apo pafajësinë e të pandehurit”. 

Megjithëse është shpallur i pafajshëm në një gjykatë penale, Zimmerman mund të nxirret përsëri në gjyq, këtë radhë në një gjykatë civile nëse familja Martin ose Departamenti i Drejtësisë vendosin të ndjekin këtë pistë.

246 Komente

Besoj se kjo ceshtje s'ka per te ngel me kaq. Zimmerman duhet te denohet

Faji kryesor tek policia qe nuk mori shume hapa pas ngjarjes kundra gz. Kjo e beri pothuajse te pamundur ceshtjen ne gjykate.

Nuk e di se si eshte ne USA por ketu ne hapsiren gjermane emrin Zimmerman e mbajne per emer cifut smiley

Nuk te shef njeri nga emri ketu mer vella. Jo se nuk ka diskriminim, por ne krahasim me Europen eshte pothujse i paperfillshem. Aty ku jeton ti, pasardhsit e Adolfit e kane ne gjak racizmin. Nuk e di a e praktikojne akoma, po me kujtohet 20 e kusur vjet perpara, targat austriake ishin ose te bardha ose te zeza ... kurse te emigrantve blu . Enough said ...

skane qene targat e emigrantve blu por atyre personave pa dokumenta te rregullta dmth azilantve

 

kane qene. po te ishe me leje qendrimi te perkohshme, dmth me vize pune, qe jepej ose nje vitshe, ose dyvjecare pasi te kishe kalu ca vite "me sjellje te mire". blu me te kuqe.

e du shume at ven (pothujse sa shqipnia!!! imagjino) por per kto gjona jon alla alla... 

kon shtet keta ketu e jo lule lakre !

Une nuk i kam studju ligjet austriake te emigracionit me hollesi . Ti mund ta dish me mire ndryshimin midis statusit te azilantit dhe emigrantit, por njofta shume rumune e hungareze qe kishin vite ne ate vend, me pune stabel e me dokumenta, qe i kishin targat blu. Gjeje me mend se cilin do ndalonte policia te parin ne rruge ... ??? 

E thashe dhe nje here se ato targa kane qene vetem per ata me dokumenta jo te rregullta dmth pa pashaporta apo gjona te tjera por qe kishin banim te perhershem ne austri. Ato rumune apo hungareze qe ke njoft kane qene me dokumenta te rregullta por certifikaten e lejes se banimit te perhershem se kane pasur ne austri por ne hungari  besoj se dhe aq mire nuk e di se i kane ndryshuar tani shume per te mire se jane bere me te bute tani smiley

Ja ku po ta them se me ato targa hecje vetem ke ndonje fshat qe te njifnin te gjithe pra dhe polici i fshatit apo ne qytete te medhaja ku kishte shum targa te tilla se per ndryshe e kaloje kohen vetem duke hap bagazhin smiley

 

Dy te rrafme te bojne keq plako, po e lejme se qeke tip nevriku. Hajd te majt e jotja ... 

Se kuptoj se ku e shef nevrikllikun tim ti  po si te dush

Ej po atyre qe nuk kane makina ku ja vene ate damken blu, ne balle?

imagjino edhe sot, njerez te thjeshte dhe shume te mire e njerzor, e dine nga e kalumja se si dallohet nji cifut. une atje e kom msu kte smiley  Nji e njohura jone, familje e mrekullueshme, rob qe i lotonin syte per padrejtesine me te vogel njerzore, qe ndihmonin ne kishe cdo te djele per te mbledh ndihma per vendet e varfra (kryesisht Ballkanit) - ca te them mo, vec te mira per ata njerez, kur erdhi puna per nji, ne muhabet e siper, tha X duhet te jete cifut. Tani kjo qe e tha ishte lind goxha mbas lufte, e? Mu hic menia, pse meno kshu, i them. Kur filloi tjetra, me frenologji, e ka hunin kshu, e ka nofllen ashtu... plus tha, shife qe nga emri, e ka te perbom, dmth me dy emra, ta zejm rozenberg i bi mali i trendafilave... smiley  i tha pa naj lloj perbuzje, por prap, aty e pashe une qe bisha ishte nen kapakun motorik, simas nji reklame te mercedes bencit...  

Mos u cudit fare ti se jane cifutet qe kane benzat me akull ketej nga ne smiley

 

Kom edhe un nji story per kete punen e racizmit austriak, plako. Si vend e ka fal zoti, por njerzit jane derra. Na vijne ca miq shqiptare aty ku jetonim, mes tyne edhe nji kantautor i njohur shqiptar qe jetonte diku afer dhe sot eshte ne atdhe. Shkojme si grup ke Gasthaus-i i katunit. Te rinjte e fshatit ishin ke banaku,midis tyne edhe pronari ose cuni vet. Tre cerek ore me ore ne dore nuk na u afru njeri ke tavolina. Vetem na shifnin me perbuzje dhe flisnin me njoni tjetrin me mllef ... Nje e " njohura" e ktij kompozitorit qe ishte hungareze , deri pak perpara po mundohej te me mbushte menien te mos ikja ne USA se ajo kishte qene dhe nuk ishte shume entusiaste. Kur po dilnim perjasht, i thashe : Si ishte ai muhabeti i Amerikes, motre ??? Filloji tu qesh dhe tha : Run, don't walk, from this shit hole , my friend ...

Jam menu shume edhe per vete. E kuptoj fiks situaten qe pershkru, sikur kom qen vete. Une nuk kom pas te tilla - dmth jo sa te krijojne nje kujtese si me thon, se osht e pamunme mos me i pas kto; psh, per te fillu nji aktivitet privat atje u duhej qe landeshauptmani te firmoste nji dokument i cili thoshte qe ti si i hujshem mund te trajtohesh baraz  me nji venali. Ky esht nji diskriminim dokumentar qe do ofendonte ne palc cdo kend normal (sic edhe ndodhi me te nenshkrumin ktu). Por une u perziva me ata rob, u mesova dialektin dhe huqet, dhe ndonjehere e ndjeja veten si tradhtar i "races", sepse ka pas jo pak raste kur flitej hapur kunder te huajve, une duke qe aty, neper zijafete kto, dhe ne nji moment kujtoheshin edhe thoshin qe hej, ti s'je nga ata per ne. ti je dora jon me i llaf. pozite e shkerdhyme, sepse kollaj me komentu nga peshku, por ne realitet ca do thoje, qe jo nuk jam e? tani une emigrant isha, por jo RR K, tha ai tipi. As hero, se s'kisha vajt me emancipu austrine, ku askush nuk me thirri se e kishin bo mire fare, edhe pa mu, si me thon... Nuk folsha pra ne raste te tilla, kur ndodhnin.

Por maj men qe goditjen e funit muabetit ia ka dhone nji kanadeze, me te cilen e bona muhabet, i thashe qe ktu s'mund te eci mo me shum, se i kon myll portat kto, komandanta dun me qen vet. Si t'ia boj a te shkoj ne US a jo. (atje ne austri ishte kriju nji fare mireqenie nga keto qe "te mesin ne dore" si me thon - e ke ti mire parasysh se ca them). Me tha: e ke te sigurte qe atje (ne US) te pakten nje shans do te jepet qe ktu s'e ke. Varet nga ty, tha, por qe do e kesh te pakten nji here, kjo dore me nji. Kjo i dha te shtymen e funit muhabetit tim per ardhjen ktu. Dhe asaj i doli fjala.

ah, mu kujtu nji tashti. ksihte ardh per vizite nji e afert, ne fakt vinte nga Anglia ku kish qene per nji kurs 6 mujor, ne kthim per adhe, naloi ne austri. po ecnim neper rruget katunit (se ne qendra te vogla bejn me shume vaki kto, si dhe ne zona kufitare me Lindjen - Slloveni, Hungari) edhe kjo fshiu hundet me tissue edhe e fut ne xhep, por padashje i bi shamia per toke pa e von re, natyrisht. Tani dikush qe me sa duket po pergjonte mbas penxhereve opake te viles se vet (e di ti si i kan), nuk pertoi por doli, e kapi shamine e rame per toke, dhe ia jep kesaj, me nji miresjellje te shtire...

nji moment i paharrueshem. njeriu i vockel autriak, me parametrat tona nji burrec muti, qe do donte naj laper (gesunde Watschen qe u thone) turinjve. Ajo u habit ne fakt, une nderhyna shpejt, i thashe qe shum falemnerit.

I tille komb jane (edhe gjermont), mbushur me njerez te vegjel, te vetmuar, mbyllur ne botet e tyre gri e pa diell, nga ku dhe prandaj dalin gjigande te mendimit, filozofise, artit, letersise dhe shkences.

Hahahaha, lene lene. M'u kujtun kalamojt e vegjel kur dilnin nga shkolla, me ato contat me te mdhoja se vet ata ne kurriz. Sapo afroheshin me ne ( auslanders), iau dalloje qarte medyshjen ne fytyre te shkretve. Ne shkolle i mesonin qe te pershendesin te medhenjte kurse ne shpi ishte : Kujdes nga auslanderet !!! Dhe fakiret largoheshin deri ne cep te rruges duke na pare me frike dhe thonin : Grussgot. Une qeshja me te modhe sa here me nodhte kjo pune ...

kur vinte autobuzi ama, ne rresht per nji ene hypje me radhe. smiley

menojshe: kushedi sa te rrepte do e ken zyshen. edhe vrejshe me e pa. shif per zysh, zysh hic. pastaj: si ka munci mer kopilat, vete vehen ne rresht kto?

hitlerjugendat e lales, iu morrsha te keqen... iu morrsha smiley

hej, me njonin u meshtollem mire me birra (Goesser), paguj une tha, dhe ne fund: na bofshin mire, se sot kishim ditlindjen e Fuehrer-it smiley

me placin syt po qe se rrej! smiley

osht ne shpyrt, mer, ne shpyyyrt!

Une token Austriake e kam shkel vetem ne aeroportin e Vjenes...transit per ne token e Arberit. Por nji miku im shume i ngushte para disa vjetesh ne NY kish nje te dashur austriake e cila vinte dhe e vizitonte cdo 4-5 muaj. Po pinim nje nate dhe kjo me thot qe nuk i kam thene gje babit qe te dashurin e kam shqiptare. Po pse i them une? Sepse babi im tha mendon qe shqiptaret jane taleban. Me vone prej kesaj mora vesh qe fshati/qyteza nga ajo vinte kish me shume lope se sa njerez. Edhe nji gjo maj men qe gjermanet nuk i dote hic. 

jane te ndam me dysh kur vje puna te gjermont (a jemi nji komb apo dy). Si edhe per Anschluss-in. Biles, si edhe per perandorine, por kjo e funit me e dobet si vije ndarese.

gjermont i qujn Pifke  smiley

Ja nji perle!!!

Histori apo do te thoja nje situate e njoftme. Po te me thush dhe emrin e vendit apo katunin mund te jap informacione me shume. Fakt eshte se dicka e tille dhe mua personalisht me ka cuditur shume. 

Duhet pak kohe sa te akzeptohesh nga vendalinjte sidomos ne qytetet e vogla apo fshatet por po u akzetove athere ke dhe ndihme e tyre ne cdo drejtim perndryshe ngelesh perhere si hungarez, cekosllovak jevg, rumun e jugsllove islamista arrixhinj.

ps. per ne shqiptaret kane nje qendrim tjeter pavarsisht se nuk e shprehin ne publik

Emigranti me duket se paska jetu ca kohe ne austri me duket smiley

Muhabeti i Pike-Sages eshte nje film qe bazohet ne nje ngjarje reale qe la ndodhur andej nga vitet 60.

derwilleinmir

deri ne 2011 ne austri ne gazetat kur benin shpallje per pun (ose shtepi me qira) vinin si kusht qe puntori temos jet i huaj !

eshte e vertet kjo(te pakten sipas ca shkeve te mi qe jetojn ne Graz qe nga '92) ?

he mo se keshtu funksjonon sistemi amerikan i drejtesise... O.J Simpson, i zi ky, vrau cope 2 people, dhe e gjykatat amerikane, ne te gjitha nivelet, e nxorren te pafajshem. nuk i pame zezaket te protestonin... perkundrazi brohoriten.. nderkaq, meqense ceshtja e ketij, sipas sistemit eshte mbyllur njehere e mire, zoteria beri edhe nje liber ku indirekt e pranon krimin..smiley

"Anëtari i Komisionit të Senatit për Gjyqësorin, republikani Orrin Hatch u shpreh se u dha vendimi i duhur. Ai i bëri komentet në programin This Week:

“Nëse procesi bazohet mbi kushtin se duhet provuar fajësia përtej çdo dyshimi të arsyeshëm, duhet të pranojmë se kishte plot dyshime të arsyeshme lidhur me fajësinë apo pafajësinë e të pandehurit”.

....ndersa kriminalologu i njohur NN, e komentoi keshtu kete deklarate: "Zimmerman eshte ose i fajshem, ose i pafajshem!".smiley

po amon mer Belul, kush o ai racist qe shkon dhe i bo tuition te zinjve, qe ka nji gjyshe t'zeze e nonen nga fiset indios te Peruse e qe voton per Obamen...sistemi mund te kete gabu ne denim po jo se e ka bo ket nis nga racizmi. Do ishte budallallik me kerku denim te ktij per krim te motivum prej racizmit se eshte bumerang

keshtu pra mendoj dhe une Bredho:; eshte ceshtje e sistemit te drejtesise, ka gabuar apo jo, racizmi nuk luan asnje rol!

p.s. me.ben pershtypje qe zezaket ne amerike, pas kaq kohe/shekujsh, e quajne veten Afro-Amerikane.... duket sikur apriori, e vecojne veten nga amerikanet e tjere... njelloj sikur te bardhet ta quanin veten: Euro-Amerikane.

termi afro-amerikan eshte per te shmang etiketimin "i zi". Dmth i referohesh trashgimise gjeografike dhe jo asaj te pigmentit te lekures. Me ket term i bie qe edhe nji boer t'jete afro-amerikan. Qe eshte ok deri n'momentin kur permendja e ngjyres kthehet ne subjekt diskriminimi racor. Se cado te m'thote ai afro-amerikani mu, per mu ka ngjyre te zeze krahasu me timen po kjo nuk dmth racizem, dmth jo si e shof une. Se me ket llogjike, edhe kur i thu dikujt "i bardhe" dmth se arsyeton mbi baza pigmenti. Nejse, kena kto punet e tjera ne dore per momentin, sapo t'i japim dum ktyre, do hidhemi te kto ceshtjet me lart

“Ky është vendimi i trupit gjykues. Ne e pranojmë vendimin, por nuk jemi dakord me të”. 

A thu do vije ndonje dite qe ne Shqiperi pala humbese te flase me kete gjuhe!

bile dhe ajo pjesa "ne e pranojme vendimin" nuk ka shume kuptim. Se nqse nuk je dakort mund ta apelosh po nqse nuk e pranon dmth qe nuk njef institucionet ligjore te vendit.

E gjitha aty eshte ceshtja, pare nga kendi shqip. A i njef apo s'i njef institucionet? Se te drejte te gjithe i japin vetes ne cdo rast, pavaresisht kush jane. Normale qe te mos bien dakord, mo qofte edhe te shprehin proteste me rruge ligjore. Po pyetja ngelet: i njeh njeri institucionet ligjore a jo? Dhe kur do t'u binden? Kur do jene gjykatat si dore e Perendise, te pakundershtueshme as nga njeriu i rruges as nga qeveriu i karriges? 

Pull da triga kill a nigga,mir e beri i pafajshem eshte.

Ky duhej denuar te pakten per manslaughter.  

Hajt se do e rregullojm. Po edhe qe ato hudat mos i mani ne koke si gangsterra, mire eshte.. Se edhe gabon njeriu. Per pantallonat poshte bythes nuk prish pune

U aprovu ligji . No more baggy pants. Thank god! smiley

no way!

dmth paska Perendi?

Yes man. Dhe good news eshte qe nuk i pelqen bytha.

smiley

 

Kjo puna hood-it qe thu ti PF eshte te shkoje per dhjam qeni robi prej kapeles. Prape me hood-i ti, me nje llaf, edhe bam m'kokerr te plumbit.

per hir te "hood-it" jane rraf njehere per spital nje grup nxenesish ne shkolle te mesme nga vendasit. Hood-i ketyre ishte te folurit e shqipes ne oborr. 

Jo, por kur do me look like a duck, edhe quack like a duck, mos u cudit kur e ha per duck! smiley

une e kuptoj qe robi qesh edhe nga halli. Po me duket pa vend te krahasosh nje adoleshent me prene e gjahut, aq me teper ne kete kontekst. Shif icik sa mire e ka kap ky ktu se ca tamam ariu jena duke fol:

"White supremacy has taught him that all people of color are threats irrespective of their behavior (if it looks like a duck). Capitalism has taught him that, at all costs, his property can and must be protected. Patriarchy has taught him that his masculinity has to be proved by the willingness to conquer fear through aggression; that it would be unmanly to ask questions before taking action (you don't ask a duck). Mass media then brings us the news of this in a newspeak manner that sounds almost jocular and celebratory, as though no tragedy has happened, as though the sacrifice of a young life was necessary to uphold property values and white patriarchal honor (fuck the duck). Viewers are encouraged to feel sympathy for the white male home owner who made a mistake. The fact that this mistake led to the violent death of an innocent young man does not register (what innocent young man? if it walks like a duck...) ; the narrative is worded in a manner that encourages viewers to identify with the one who made the mistake by doing what we are led to feel we might all do to 'protect our property at all costs from any sense of perceived threat.' This is what the worship of death looks like.”

Tashti, une e kuptoj qe eshte veshtire te ndrrosh kete realitet, dhe nuk eshte se jam naiv ndaj faktit qe e tille eshte Amerika. Por me duket me e drejte te thuhet se nuk duhet te jete e tille, se sa te thuhet se gjithe Treyvor-at e Amerikes mos vejne kapuc e te ndihen se e kane mizen nen kesule vetem pse jane me ngjyre. 

Plus qe duhet llogarit edhe kjo tjetra. Fare mire, per ne qe kemi emigruar ne keto brigje, Treyvor Martin mund te jete djali apo nipi jone.

Kjo edhe njehere eshte qe ti fusesh mizes pompen ne prapanice dhe ta besh elefant. 

S'ke pse behesh kriptik. U kapa me komentin tend te hoodie-t jo sepse mu duk i vetmi gabim, ne fakt shume komente ketu me duken lemeri fare, por se kam besim tek mirekuptimi me ty. Shif ca thote njera per hoodie:

"I am not Trayvon Martin. In fact, as a 66 year old female, I am almost invisible. The police don’t bother with me even when I’m doing something wrong. If they do stop me, they usually let me go. My neighbors & strangers go out of their way to help me if I’ve got a flat tire or need help with my bags. If I wear a hoodie, people think I’m “hip". I am not Trayvon Martin because no one killed me in my teens and took away my future and robbed my parents of any joy they might have known by watching me grow and mature."

a nuk tingllon si perceptim qe justifikon cdo gje me pasoje dhunen? se me ket arsyetim, individi nuk ka faj, fajin e ka shoqeria qe e trajton (lexo: si e shef ai se e trajton)

nuk e kuptoj dot kete koment? kush tingellon si perceptim qe justifikon cdo gje me pasoje dhunen? kjo analiza qe bera copy-paste une ketu? jo per gje, por eshte vendimi i jurise se Florides ai qe justifikoi dhunen vdekjeprurese tashme, keshtu qe nuk e kuptoj ku e shef justifikimin e dhunes prej kesaj analize, nese e ke per kete analize. 

m'u kriju ideja se po lexoja naj manual motivus te ku-klus-klanit. Dhe nqse e marr ket te mirqene, jam me cdo t'zi qe perleshet me policine e rendin e aq me shume me kto si puna e Zimmermanit. Po ky eshte thjesht perceptim. Fakt eshte se mgjse nen 30% te popullsise, mbi 60% e te burgosmve jane afro-amerikane. 

Dhe ky fakt do te thote cfare tamam?

Lul, e dije ket?

Lul, m'fal se tani e pashe komentin. E thashe dhe e perseris: tam-tami i racizmit ne vendimin e gjyqit nuk shkon. Une shpresoj qe mas apelimit te vendimit, te shofim argumenta te tjere pro dhe kunder. 
Ca te thote kjo foto ty psh? a ben sens?

You are totally missing the point man.

Cdo vit ka shume 17-vjecar qe vriten, te bardhe te kuq e portokalli. Ndryshimi ketu qe qe policia/prokuroria e trajtojti kete gje me indeference shume te madhe.

Dhe sikur GZ-ja te dali hapur si racist, ajo pak rendesi ka. Gjithnje me ne do jene njerez te tille. Ama pres nga autoritet qeveritare te sillen ndryshe.

jo o burr, e ke gabim. Ishte media qe e trajtoi si ngjarje te bujshme

Kjo eshte si puna e nuk e kishte fajin perdhunuesi por minifundi.

Fare pak rendesi ka; Zimmermani krijoi nje situate ku nje njeri humbi jeten, dhe jo per faj te tij.  Martins mund te kish qen edhe antar bandash dhe kjo nuk do te ndryshonte as edhe nje gje, per sa kohe ai ish duke shkuar ne shtepi te tij, i paarmatosur ilegalisht dhe duke mos kryer as edhe nje krim rruges. 

Tani i hapet rruga cdo psikopati te krijoj nje konfrontim, te vrase dike dhe te thote se ligji i jep te drejten te mbrohet duke vrare. 

Gjithashtu, i fituar del vetem biznesi i prodhimit te armeve. Njerzit ndjejne se duhet te armatosen, ligjerisht ose jo, per tu mbrojt. 

Nuk e kam ndjek gjyqin dhe ka mundesi qe detajet ti kem gabim. Me sa di une Zimmerman armen e kishte me leje pasi punonte si roje ne zonen residenciale dhe ate e ka perdorur gjate kryerjes se detyres. Media beri nje pune te ndyre dhe shume tendencioze sepse qe ne fillim Zimmerman u paraqit si i cmendur qe e ka vra djaloshin qe ne dore mbante cokollata kur ky po hikte me vrap ne drejtim te kundert nga Zimmerman. Raportimet ne media te jepnin pershtypjen sikur Zimmerman e kish qellu pak a shume keshtu

Pastaj na doli qe Martins i kish hipur persiper Zimmerman dhe kish qene duke ja perplasur koken ne trtuar kur Zimmerman e kish qelluar. 

 

Me leje e kishte por nuk punonte si roje i zones rezidenciale, ishte vet titulluar roje lagje, si keta ketu. 

Nese Martins e ka qelluar, une besoj se do te beja te njejten gje, nese do te shihja nje njeri qe me ndjek nga prapa e i armatosur, e nuk me le mundesi distancimi nga situata. Per mua akti i sulmit te Martins, nese ka ndodhur, eshte nje akt mbrojtjeje.

Imagjino Rono, shef dike qe te ndjek per minuta me rradhe, imagjino edhe te te afrohet me nje qellim te caktuar, te jete dhe i armatosur? Si do ndiheshe, nese do kuptoje qe plumi "vrapo" me shpejt se ty? Kujto tani qe ky ish adoleshent...

Une e kam fjalen qe qe ne fillim media u tregua tendencioze per ngjarjen. Zimmerman nga fotot pas aktit duket shume qarte qe prapa kokes kish marre goditje te shumta. Si do ndiheshe, nese do kutpoje (morpo fundja dhe keqkuptoje) qe njeriu qe te ka hipur persiper dhe po te perplas koken ne trotuar nuk ka ndermend te ndaloje?  

normal qe do perdorja pistoleten qe e kam aty ku nuk mund ta kem pas, sic edhe ma provuan ne gjyq, smiley dhe qe mezi po pres ta perdor kundra ketyre f*** coons...

O Ron, Zimerman as nuk duhej te dilte ne gjyq por i duhej bo qejfi dikujt. Ishin gati me e rras ne burg perjete vetem qe te kenaqnin idene e denimit te racizmit.

ca flet mor njeri? A e kupto qe me alibine e pa provuar, pro ose kundra, qe ngriti ky, gjithkush mund te krijoje nje situate ku nis sherrin ne pabesi, dhe e vret tjetrin pasi ti thua se "ndihesh i kercenuar"? 

Problemi primar nuk eshte te rraca, ndonese zimmerman dukej qarte qe ishte rracist pasi ka thene "f*** coons"...

A e kupto qe me alibine e pa provuar, pro ose kundra, qe ngriti ky, gjithkush mund te krijoje nje situate ku nis sherrin ne pabesi, dhe e vret tjetrin pasi ti ndihesh i kercenuar? 

Bame ktu ke te drejte ne fakt. Precedenti qe eshte krijuar eshte goxha i rrezikshem. 

Pershnetje Bame, do me kish pelqyer te me ishe drejtuar me emer po nejse. Nuk merrem me precedente sepse nuk jam as gjykates dhe as prokuror. Nuk mund ta dergosh tjetrin ne hapsane per hir te precedentit dhe praktikisht gjykata me jep te drejte.

Nese ty te duket racizem te reagosh per shpetuar jeten tende (EDHE sikur te jesh ti iniciatori i sherrit) atehere zoti te ruajte.

Ndjese nese te kam ofendu; nuk ish qellimi im. Here e dyte qe me ndodh kjo sot. 

Pershendetje mik. 

Pershendetje smiley

hahahaha kamunistat tu u sherrue per liri-demokraci...priceless

Lirine ne shqiperi e sollen komunistat me pushke...damakracine e solli Saliu me dy gishta lart!

smiley

komunistet nuk bejne "sherr", zoti Deion, por debat konstruktiv qe i sherben zhvillimit.

jo retorikes boshe

         Ilir 

flet keshtu ti deion, se u rrite nen lirine e fituar nga kamunistat...

 

e ku u rrit se, bash ne qender te venit, thone ne Shkoder!

Zimmerman, ky psikopat i lindur shpetoi pasi duhet te ishte denuar nja 15-20 vjet. psikopatit, policia, i tha qe mos e ngacmonte te riun, lere te shkoje. po psikopatit vullnetar i dukej vetja i rendesishem si vullnetar i lagjes dhe doli, dhe beri ate c'ka beri. 

vetem qe nuk zbatoi urdherin e policise, ai duhej te denohej, dhe per te tjerat me pas ...

dhe qe ka racizem ne kete ceshtje ja bene muuuuuuuuuu

Amerika eshte e cuditshme bile shpeshhere me duket si kombinat hipokrizie. E gjithe kjo katrahure si jo rralle u gatua nga media, NBC per te qene te sakte. Nga hic u kthye ne nje katrahure vetem per faktin qe viktima ishte zezak, po te kish qene i bardhe askush nuk do e kishte rrujt. Kaq u desh qe hienat si Sharpton etj. te sokellinin neper media dhe zezaket qe vazhdimisht ndihen si viktima te ngriheshin ne revolte se po i masakrojne per hicgje. Kam neveri per median amerikane por per kete rast e ndoqa pak dhe mu be qejfi dhe drejtesia veproi. Kur tjetri te ka hyp siper dhe po te perplas koken mas asfaltit ke plotesisht te drejte te vetembrohesh. Shpresoj Zimerman te bej nej dore te mire me pare duke sue NBC. Nderkohe vrasjet vazhdojne midis zezakeve neper getot e Cikagos dhe askush nuk merr mundimin te flase per to sepse s'ka interes sa kohe qe nuk futet racizmi ne mes. Duhet sensacioni me patjeter edhe ku s'ka asgje. Felliqesira.

Po me cudit...

Per ashtu edhe Kucova ishte llotari...

Emo, humor hollandes.smiley. ai i thote asaj (moment romantik) "ti per mua je si nje lloto nga llotaria... (ajo, oooooo)..... por jo lloto-ja fituese e cmimit te madh..smiley

Haha Belul, rrofsh. E kam bere plan te vete te shoh Rammstein live heren tjeter. Shpresoj te kem fat sepse biletat shiten te gjitha brenda pak ditesh.

dajosho nuk po flasim as per cikagon as per median. keto jane dytesore. rasti ne fjale le shume per te deshiruar sesi do vene punet me pas. nje njeri ecen ne nje lagje te bardhesh, ( zimmerman ngjan si gjysem- zezak vete, po i pelqen te luaje rolin e te bardhit) pa rrezikuar askend, dhe nje idjot vullnetar i qepet pas. policia i thote idjotit vullnetar-qe do qe te behet hero i lagjes, se eshte psikopat i lindur- qe mos e ndjeki dhe ngacmoje te riun, por idjoti s'ndalet ...

dhe vazhdimin e di vete ti ....

Hej dajosh, po mire, keshtu kot, per qejf e sulmoi Zimmermanin ky i ndjeri, apo te drejten per t'u vetmbrojtur e paska pasur vetem Zimmerman, ndersa Martin beri gabim qe u vetmbrojt duke u perpjekur te paralizonte nje njeri qe po e ndiqte me arme?

Ah lum si Amerika per ju...

Kot nje pyetje, cfare do te kishte ndodhur ne sheshe amerikane, nese ne vend te Obames te kishte fituar ai i bardhi mormon, qe as emri nuk po me vjen?

do festonte pala tjeter, kaq.

nuk do te ishin me te egra manifestimet?

me te egra se? 

me te egra ne pergjithesi. dmth do te kishte pas ndonje ndryshim?

p.s. e kam fjalen x protestat ne rastin ne fjale.

Nuk e shikoj lidhjen midis ketyre dhe atyre te presupozuara nga ty. 

Ah ok. Mqs nuk jetoj, nuk e njoh e nuk ndjek, prandaj pyeta.

Ti po I referohesh Obames meqe eshte i zi? Apo ca? Tjetri Ishte Mitt Romney. Njelloj do ishin Protestat smiley

Ekzakt, fakti qe eshte me ngjyre ndoshta mund te zbuse tensionin, prandaj pyeta, por me sa thua ti dhe Bama lart, nuk ben ndryshim. Flm x pergjigjen

he mo lere hunterin...me te degjuar e ka ameriken!

Mua ne fakt kur shkoja ne fillim ne token e Arberit me hikte menja kur fillojshin me me tregu gjith kopetence per ameriken njerez qe nuk kishin qene ndonjehere. Me kujtohet nje here ishte njoni qe me mbajti 30 minuta ligjerate se si bohen paret ne amerike...pa shkel kurre ne amerike tjetri por qe kishte xhajen ne Boston.

 

o trolli, une pyeta pikerisht se nuk e njoh. Kot u lodhe me kete hartimin.

Pytjet i kishe tendencioze...more pergjigjen e merituar...ashtu si e more dhe ne 23 qershore!

smiley

Tendencioze per cfare, ndaj kujt? pfff s'je mire. 

pergjigjen e merituar smiley per hajer

thjesht ju pergjigja... po edhe faj nuk kane... Ka pas qen nje rast, shume heret, kur nje njeri me 18 vjet shkolle, por me njohuri zerro te anglishtes, pasi puno nja 2 vjet si pastues xhamas ngradacelash (pune shume e nderume dhe e veshtire) u sjell miqve te vet foto nga lartesite... "kjo o pamje nga apartamenti im ne katin e ....., ky o helikapterri qe marr shpesh me qira etj etj...

po cer doni ne florida mer...atje osht veni pushkes

Rallies, marches follow Zimmerman verdict

ja c'beri vullnetari, lemsh dynjane ...

Kur tjetri te ka hyp siper dhe po te perplas koken mas asfaltit ke plotesisht te drejte te vetembrohesh.

E vertete, po si i behet punes qe konfrontimin e nxiti ky tipi qe kunder keshilles se policise qe mos ta ndiqte Martin shkoi jo vetem qe ndoqi por dhe e konfrontoi (ketu s'dihet se kush e nisin perplasje fizike i pari) duke qene me pisqolle ne brez.  

Kur ne nje perplasje fizike gjenden arme zjarri tek nje person apo tjetri, apo te te dy, mundesia qe sherri do perfundoje ne vrasje apo plagosje te rende te njerit apo tjetrit apo te dyve eshte teper teper e larte.  Eshte ceshtje jete a vdekje.  Si une si gjithkush, po arrita te zihem me dike te armatosur nga vete instikti do tentoje t'ia marre armen per ta perdorur kunder tij duke e llogaritur qe perndryshe kam per te ikur per lesh per vete.

Duke mos e njohur "na brëna" Ameriken dhe pa dashur te hyj ne punet e brendshme te amerikaneve, por keshtu per informacion te pergjithshem kulturor.

Ligjerisht, me cfare te drejte nje person civil, ndjek dhe i kerkon hesap nje personi tjeter?

Dmth ne cfare ligji dhe ne cfare logjike nga ana juridike mbeshtet kjo "policia popullore e lagjes" apo "kufitaret vullnetare te Enverit" ne Teksas?

pa dashur te hyj ne punet e brendshme te amerikaneve

per njerez te kthjellet, me mend, e qe flasin drejt e pa te hjedhuna, ne do kemi nevoje gjithnje. dera jo vetem eshte e hapur, por ka edhe banderolen welcome on it.

ndihu ne shtepi.

smiley

Jo mer seriozisht, juridikisht si justifikohet "polici vullnetar" apo "kufitari vullnetar"? Ne parandalimin e krimit?

Te besh spiunin e lagjes, ok, kjo eshte normale, por te besh te plotfuqishmin e lagjes? Dmth pa ditur muhabetin e rastit konkret, nuk me intereson shume a eshte vrare per racizem, apo ishte adoleshent kriminel. 

Mua me intereson si shihet ne Amerike nga pikepamja juridike (apo edhe nga opinioni publik) fakti qe nje civil i jep autoritetin vetes te ndjeke nje te dyshuar si kriminel (pa i hyre muhabetit kush shau i pari nga motra)?

Logjika e "syrit dhe veshit te lagjes" me duket ide shume e mbrapshte. Qe amerikanet te pranojne ligje te tipit Ligji i Patriotizmit, kete e kuptoj (hic dakort, por e kuptoj si argument), por qe nje civil cfaredo te marre autoritetin e survejimit? Manual survejimi? 

Problematikat e globalizmit dihen. Globalozmi fut ne kafaz 7 minj, 7 mace, 7 qener e 7 skiftera edhe habitet "ua pse zihen keta" por keto metodat e zgjidhjes amerikanet i kane allasojshe, me duket mua.

p.s. Kur nuk duhet marre ne telefon? smiley

Si ishte ajo batuta tek filmi "Bisha"? "Ju lutemi, po e pate filanin MOS merrni ne telefon rajonin! Bejani vete jete ferr! smiley

I dashur Kavir,

ne e do mendimin tim te perunjur: ka ndodhur pikerisht ajo qe duhej te ndodhte.

Flitemi (ose: do piqemi...)

Ligjerisht, me cfare te drejte nje person civil, ndjek dhe i kerkon hesap nje personi tjeter?

Me asnje lloj te drejte.Edhe policia vete nuk ka kopetenca te pakufizuara tu kerkoje hesap njerezve qe shkojne ne pune  te vet pa thyer asnje lloj ligji.Gjykimi me juri eshte thike me dy presa se ceshtja shkon para 12 personave qe jane zgjedhur ne menyre te rendomte e s'kane asnje haber nga ligji.nese je psh andej nga mississippi apo alabama e larg qofte ndodhesh ne vendin e gabuar ne kohen e gabuar fati yt varet nga 12 qafkuqe qe ne 99.99% te rasteve jane copa mishi me dy sy.

Rasti ne fjale nuk duket dhe aq i motivuar nga racizmi se sa nga idiotesia.Qe ne syfet ai duket mashkulli tipik amerikan i mllefosur, fodull, arrogant, kontrollues dominiues self righteous who likes to dish out but ot to take it.kjo eshte toke e bekuar qe te jep mundesine te mbushesh barkun me buke por plot me psikopate te tille qe i bejne ata tanet ne memedhe te duken si yllka shembullore perpara tyre.

"Rasti ne fjale nuk duket dhe aq i motivuar nga racizmi se sa nga idiotesia"

Me nje fjale, po te ishte i bardhe Martin, Zimmerman kishte per ta ndjek dhe vrare po njesoj, dhe po njesoj juria kishte per ta gjet te pafajshem?

Posmiley Zimmerman eshte nje cop wannabe.

Seriously? Po te ishte nje mesogrua e bardhe me hoodie duke bere ecjen e darkes Zimmerman do e kishte ndjekur???

Jo Lulian Jo. smiley. Shif t'tregoj nje rast. Para ca vitesh punoja ne nje qytet me % te madhe te bardhesh. Skish te Zinj. Vec kalimtare kur u binte rruga. Kisha ne Pune njerin. Cun I mire shume. Ishte Hispanic po pak dark. Gati per jave e ndalonte ndonje polic ne ate qytet kur Ishte me makine.go figure. 

Lul, ti ja perplas tjetrit koken n'asfalt se po t'vjen nga pas?

Pse po te te ndjeke ty, stalking you, dhe ka dhe arme, ti i nxjerr gjoksin si Mic Sokoli topit? Do beja c'te mundja qe ta paralizoja, normal.

perkundrazi pra, do beja t'kunderten, si cdo njeri me llogjike. Nqse m'thu se ka reagu si shume te moshes se vet, ta pranoj po jo thjesht si reagim ndaj cdo njeriu te armatos

Nuk po kuptohet nje gje ketu. Trayvon Martin ishte ne hesap te vet, ksulen mbi sy, tu shku ne shpi, deri sa dikush i ra ne qafe kot, dhe kur u perpoq t'i dale zot vetes, hengri plumb. Ti do t'i besh gjyqin Trayvon Martin, tashti?

Sinqerisht, po pati mundesi, dua te di se si e interpreton ti faktin qe popullsia afrikano amerikane eshte diku tek 12-13 perqind e Amerikes ne total dhe diku tek 60 perqind e popullsise se burgjeve amerikane?

aziatiket jane nji komunitet tjeter i diskriminum historikisht. Pse nuk kane ket perqindje krimi?
p.s. shif, i hyna debatit sepse m'intrigon qe perflitet 'racizmi' per me shpjegu krimin. Dhe u laku racizmi duke dit se denimi do ishte me i rende nqse provohej se vrasja ishte e motivume prej dallimit racor

Come on man... me thuaj per lynching te aziatikeve, me thuaj per mos-drejta voteje nga aziatikes, me thuaj per Jim Crow laws kunder aziatikeve, me thuaj per nje aparat te tere shteteror (shtetet e jugut) qe i shtypte dhe bente sikur nuk shikonte kur i shtypte kkk-ja, me thuaj per skllaveri te aziatikeve, dhe pastaj une jam gati te fillojm krahasimin. Gjithashtu, let me put it this way, ne kohe paqeje, si poshte turkut, apo serbit, shqiptaret nuk e kishin nearly as bad sa e kishin keta kendeja.

Jane perndjekur dhe aziatiket sa s'ka.  Ka plot info mbi perndjekjen e tyre ne amerike.  Sigurisht qe jo ne nivelet e zezakeve, asnjehere ne nivelet e zezakeve.

Ah prit! Ka nje det te tere nga ndjekja nga pas e deri te perplasja e kokes ne asfalt per te cilin nuk ka deshmimtare fare.  Pastaj nuk e dime ne Martin ishte ne djeni qe Zimmerman ishte i armatosur, sepse fundja armatosja ishte (ose te pakten duhet te ishte) si mbas rregullave te concealed carry.

Ndoshta jo ka nje zone gri  midis steriotipimit dhe racizmit.nga ana statistikore shumica e krimeve kryhen nga moshat te reja meshkuj te zinje e te bardhe, keshtu qe nje mesogrua e bardhe nuk do te ngjalle dyshime.Kur blen insurance makine nje mesogrua e bardhe psh paguan shume me pak se nje i ri 20 vjec edhe pse ky mund te jete engjell i perket nje grup moshe e cila eshte pergjegjese per shumicen e aksidenteve.Motivim nga racizmi eshte te vesh ta sulmosh se eshte i tille steriotipimi eshte se meqe 60% e te burgosurve jane zezake si rezultat  edhe ky eshte ne nahije per te vjedhur .nuk ve doren ne zjarr se ai nuk eshte racist po ka me teper gjasa te jete varianti i dyte.

Nuk e di sa do ndikonte ngjyra e lekures se nje 100 kiloshi, 1m90 i cili te hedh pertok, te thyen hunden, te plas koken ne menyre te vazhdushme pas tortuarit dhe uluret se do te te vrase, nderkohe qe ke nje pistolete te mbushur ne brez dhe uluret per ndihme (ulurimat konfirumar nga banoret e lagjes, Zimi kishte shenja bari/dheu ne kurriz dhe vithe, Martini ne gjunje, koka e krisur mbrapa, hunda e thyer, plumbi ne gjoks nga pozicjoni poshte-lart; per me teper Zimi deklaron se Martini ne momentin e fundit ka kerkuar ti heqe pistoleten nga brezi)

- do ta lesh Martinin e zi/bardhe/jeshil/kaf/verdhe te te marre jeten

- do perdoresh pistoleten per te shpetuar jeten

Dhe tjetra, pse ky fare Martini nuk i pergjigjet normalisht si çdo njeri qe ka dy pare mend? Per me teper  ne nje vend ku te gjithe kane pisqollen ne brez: - Zoteri pse me ndiqni? Im ate banon ne lagje dhe ska asnje arsye te shqetesoheni nga une; 'njatjeta puna e mbare e naten e mire! Por jo - do i jepte nje mesim te mire  ketij “creepy-ass cracker”-it (deshmia e te dashures se Martinit qe ishte me te ne telefon ne momentin e ngjarjes)

Jane pak gjakenxehte keta afrikanet, apo AA, nga eksperienca ime jane manato  si ne shqipet ; sherrohesh shume lehte me ta,  sidomos kur mendojne se u preket krenaria e te qenit 'k-derra' qe skane frike nga kurkush. Ja qellon ndonjehre ndonje hundelesh, te rrofte nami! 

Te tjerat jane kolloqithre me rigon; pornografi mediatike, sidomos keto manifestimet nga individe qe as duan tja dine per te verteten apo per drejtesine. Duan nje kauz per tu masturbuar dhe ti japin rendesi vetes. 
Nuk kuptoj pse ju be kaq reklame kesaj ngjarje? Ndoshta nxitimi i Obames ne reagimin e tij ku deklaroi se 'po te kishte djale e donte si Trayvoni'? Manipulimi i informacjonit ne fillim nga gazetaret lokal? Mesa mbaj mend ne fillim flitej per nje te 'bardhe' qe vrau nje 14 vjeçar me bombone ne goje se kishte veshur bluze me kapuç. Me vone doli qe vrasesi ishte nje 'latino' i pezier bardh/zi/indian dhe i vrari nje 17 vjeçar me permasa fizike shume ndryshe nga nje 14 vjeçar. Dava medjash, sidomos keto amerikane jane kryekeput te korruptura ne çdo qelize. 

 

Zimmerman s'kishte asnje lloj autoriteti te vente e ta ndalonte ate.Te ecesh ne rruge nuk eshte kondra ligjit.nese kishte dyshime duhej te lajmeronte policine.Kjo ngjarje krijon precedent qe cdo lloj idioti me kobure ne brez te veje e te ndaloje miletin.

Mesa kam lexuar, ne asnje moment nuk flietet qe Zimmermani ta kete ndaluar djalin. Kronologjia nga sa kam kuptuar:
- Te lagjia e Zimmermanit kishte pasur disa vjedhje shtepish
- banoret vendosin te bejne roje me rradhe 
- Zimmermani nga makina shikon dike te veshur me kapuç dhe i duket i 'dyshimte' nga menyra se si sillet.
- Merr policine (apo para-policine) dhe i pershkruan individin te cilin ka veshtiresi ti shquaj rracen
- Zbret nga makina per tu afruar dhe per ta pare me mire
- Polilcja e pyet a eshte duke e ndjekur - po thote Zimmi - SKEMI ME NEVOJE TA NDJEKESH - Ok thote Zimmi dhe kthehet drejt makines 
- Martini, ne telefon me te dashuren i thote qe nje 'cracker' eshte duke e ndjekur nga pas dhe le te kuptoje se do ti jape nje mesim te mire
- Ne kete moment, kur Zimi po kthehej ne makine, Martini e sulmon, e shtrin ne toke, e bllokon me dy kembet e tij, i bie ne grusht, i plas koken pas trotuarit, kerkon ti marre pistoleten
- Zimi ulurin per ndihme, nxjerr/kap pistoletn dhe qellon 

Problemi i Martinit eshte DESHMIMTARET:  e vetmja deshmimtare per te ishte e dashura, dhe mesa pashe ajo me shume prishi pune gjate procesit duke nxjerre fakte si kjo puna e 'cracker'-it e cila forconte tezen qe Martini ka sulmuar i pari. Zimi kishte gjithe deshmimtaret mbeshtetes se varjantit te tij plus plaget, skenari, backgroundi (me duket se merrej me socjal per te rinjte ne veshtiresi) ...

Per mendimin tim kjo ngjarje 'banale'/folklorike ne USA nuk duhet te kishte shkuar me larg se mediat lokale nqs gazetari nuk do kishte gabuar ne profilimin e Zimmermanit nga mbiemri => I Bardhe.  
 

E ke lexuar me b*the kronologjine. Lexoje dhe njehere, sidomos po do te kesh bindje kaq te forta.

cili eshte versioni yt?

Lexoje me posht timin, ose hidhi nje sy faqeve (jo fox news-it). Eshte e publikuar.

nje sec.

versioni yt ishte gati i palexueshem, krahasuar me kete konspektin e hollesishem qe i ka bere ky peshku nga franca SFR... se s'ia mbaj mend permendesh nickun.

Me shkoqur, nqse nuk ke version tendin per te rrefyer sikunder tjetri, ku ka gabuar SFR-ja ne ato qe ka shkruar?

Tek pjesa qe pasi GZ-ja ndoqi Martinin, nuk dihet me cka ndodhur, dhe nuk mund te miret me siguri, ne fakt nuk ka si te miret fare, ajo qe thote GZ-ja... Te besosh GZ-ne tek kjo pjese eshte sikur te besosh SB-ne per 21 Janarin...

nuk do merret vesh ndonjehere, besoj.

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Trayvo...

Mendja ma do qe GZ i ka folur i pari (cfare po ben ketu), por nuk besoj qe ka pas qellim dhune, ndersa TM do i jete kthyer ashper.

Meqe jemi: kurre nuk me kane pelqyer komunitetet e perzjera. Ideja eshte bizarre. S'kam gje kunder qe raca te ndryshme te jene komshinj, por jo qe kjo gje te behet me plan.

Come on man, take the extra step, lexo pershumbull dhe artikullin e wikipedias... lexo per shembull sesi GZ-ja doli nga makina pasi Martini kishte filluar te vraponte.

Lexo per shembull sesi i kishte thene policise "these assholes always get away," dhe pastaj mendo se cfare lloji paragjykimi e inati mbante pasi kishte thene dicka te tille si dhe sa te mbushur e kishte mendjen. Gjithashtu mendo per adrenalinen qe kishte, me pistolete ne brez, une polici i lagjes, do ti tregoj ketij asshole-it qe me vjen ne lagje. 

Por une e shkruajta ketu dhe ne mengjese, dhe ne mbazdite, faji numer 1: policia. Artikulli i NYT, thote per te gjitha gabimet qe bene. Mendohu, nje 17 vjecar i vrare, ky tjetri me kobure, e ata nuk rregjistrojne as dhe ku ndodhet makina (kjo do tregonte ne rast se GZ-ja e kishte ndjekur dhe sa). Ne fakt se dinin qe GZ-ja qe me makine. Atje eshte neglizhenca numer 1...

Mendohu c'lloje autopsije i kane bere... kur kan treguar kaq indiference.

Pastaj sa per GZ-ne. As nuk e di e as nuk me intereson ne rast se qe racist. Policia mendoj se qe raciste. Por ai? Aspak. Mendoj ama se psikologjikisht dicka nuk shkon mire me te, nje lloji narcisizmi ne sjelljen e tij besoj se ekzistone. Kur fliste me policine, apparently fliste me cop language, dhe tha qe fjalet e fundit te Martinit ishin "you got me." Sikur ky qe nje film i Clint Eastwood e sapo dy cowboy-it kishin bere betejen finale. "Inconsistencies" ne ato qe thoshte ishin te plota, por policia thjesht u tregua indiferente.

Ate nate nuk do ta dime kurre, por mesimi nga kjo ngjarje per mua duhet te jete me shume ne lidhje me ligjet e florides, e paragjykimet e policise, sesa me nje person te cmendur si GZ-ja.

PS: Sa per mixed race lagje te planifikuara une nuk di. Di qe ka lagje me affordable housing covenants, pra mixed income communities. .

 

Shiko se kto neighborhoodet suburbane kane nje tjeter lloj psikologjie. Nuk di a ke jetuar ne ndonje, nqse jo, take my word for it.

http://youtu.be/Mi874SgfvXs

smiley

ps. nuk e kom qejf lopezin, por kjo eshte really spicy 

Prandaj GZ-ja ka nje rendesi vetem socio-politike, te tipit jane vlen apo jo te mbajme arme apo si i kemi lagjet. Kurse sjellja e policise nga ana tjeter eshte shume e veshtire per tu justifikuar. Nuk beren detyren dhe ishin te paragjykuar.

Thuhet gjithashtu se ne lagje kishte patur ankesa per double standard nga policia, si dhe qe disa miq familjar te disa policeve ishin zene me AA... hajde gjeje....

(Zimmerman s'kishte asnje lloj autoriteti te vente e ta ndalonte ate). Nuk jam i sigurt nga ana ligjiore se cfare ligji thyen duke ndaluar dhe duke i kerkuar informacion dikujt por prap nuk e kuptoje pse e ke sjelle kete fjali ketu se kjo nuk ka ndodhur (nuk ka asnje fakt te ket ndodhur), apo je duke folur per ndonje gje sikur.

Martin ishte 1.80 dhe 72 kile.

Po keshtu pra krijohen monstra. Per icik e nxorren me te madh se Shaquill Oneil.

Ju pergjigja ketij tipit qe e beri 1.90 e 100 kilsh.

Ato jane permasat zyrtare qe kane dale per Martin.

edhe une atij ju pergjigja por me ndihmen tende

Me nje llaf dhe ky rast qenka ceshtje #kulture lol

i'm a little bit country ...lol
jon i cik rednecks kto

nje vend me 300 milion 'rracista' dhe shkon e zgjedhe nje president zezak-kjo ndodhe vetem ne usa. smiley

Dajosh, kqyr ketu

E njejta prokurore qe u mundua te denonte Zimmerman-in.... oh well,

epo shef tjetri wachman, edhe i mbushet mendja me dal naten e me rujt lagjen e vret djalin e huj kot fare. del edhe u pafajshem pale.

sa keq qe skan kanun kto zezaket tja tregonin trimerite atij.

Armet sheshit amplifikojne efektet e budallallekut.

Qe GZ-ja nuk do denohej qe e ditur qe ne fillim dhe ky gjyqe qe sapur sy e sa per vetulla. Por fajtoret kryesor per mua ne kete situate ishin policat ate nate, si dhe prokuroret ditet e para.

Ngjarja: GZ-ja ndjek nje person me makine, GZ-ja vazhdon ta ndjeki me makine, kur nuk e ndjek dote me makine, GZ-ja del dhe e ndjek me kembe, (ketu pastaj nuk dihet tamam sec ndodhe, kush fillojti konfrontimin), rezultati GZ-ja me hunde te thyer dhe nje djale 17 vjecar i vrare rreth 60 metra larg shtepise se tij.

Sesi ju besua historia GZ-it keto ditet e pare pa nje lloje abuzimi, racizmi mbase, neglizhence, per mua eshte komplet, komplet absurde. Flasim per 60 metra larg shtepise, dhe mesa di une, Martini ecte drejt shtepise te tij gjate ngjarjes....

Ne rast se doni ta analizoni situaten pa paragjykime ndryshoni njerezit tek ngjarja. Imagjinoni sikur  Martin ndiqte GZ-ne, ngajra ndodhte po ashtu... ju mendoni se policija do ta lejonte per nje vit te bridhte keshtu Martin-i??

Ose imagjinoni sikur nje GZ-ja ndjek nje femer me makine (ka degjuar qe ne lagje ka shume prostitucion e eshte i bindur pa ndonje evidenc qe kjo femra eshte prostitute), kur ajo futet ne nje rrugice, ai e ndjek me kemb, ajo di karate dhe e godet, ky pergjigjet me arm zjarri...

Do thoni ju cu be per nje vit? Well, deshmite u harruan ose u pregatiten ndryshe, DNA nga bluza u zhduk se nuk u mbajt mire, si dhe ma merre mendja se autopsia u be pa shume kujdes....

PS, une nje gje nuk kam kuptuar. Ne rast se GZ-ja qe mundur aq shume nga Martin, domethene ne betej per jeten, atehere si e hoqi "safety" nga pistoleta? Apo e kishte hequr qe me perpara??

Ja dhe nje link i letres higjenike per gabimet e policise ditet e para.

PS, une nje gje nuk kam kuptuar. Ne rast se GZ-ja qe mundur aq shume nga Martin, domethene ne betej per jeten, atehere si e hoqi "safety" nga pistoleta? Apo e kishte hequr qe me perpara??

Po pra, ajo me beri pershtypje dhe mua.  Si mbas versionit te GZ, Martin e kercenoi se do ta vriste, edhe po i perplaste koken ne asfalt dhe tentoi ti merrte pistoleten nga brezi.  Pistoleten ky jo vetem qe e ka pasur pa safety por dhe me fishek brenda ne tyte, gati per te qelluar (se s'besoj ta kete mbushur gjate rrahjes me Martin).  Nuk e di c'thote ligji ne FL per mbatjen e feshur te armes, a mund ta mbushesh apo jo etj.

Asnje nga ne nuk mund te dije te vertetn se perse arriti puna deri ne vrasjen e Trayvon , por qe Zimmerman te kete pistolete ne xhep dhe te kerkoje ndihme ...........kete nuk arrij te kuptoj ,  pastaj e vrau , pastaj trupi i Zimmerman ne krahasim me nje teen 17 vjecar edhe mund te kishte fituar pa arrit ne vrasje

Shume ekspert thane qe qe Martini ai qe kerkonte ndihme. Gjithashtu, Zimmerman qe me i madhe se Martin. Nuk e kuptoj pse media e nxorri Martinin si Stallone. 70 kile, 1.80 cm nuk je me muskuj, GZ-ja qe 85 kile, 1.70 cm...(90+ kile naten e vrasjes)...

Media rrumpalle do , si do i shesi lajmet ? Media asnjeher nuk mban anen e te drejtit. never.

te mbante anen e realitetit nuk do na mbushte me modele , reklama ,tv-tele-marketing me lezet, ul rrena e ngre rrena, kush e hangu e hangu

Dhe qy me hoodie si kriminel duket, no?

Te shofim nese DoJ do te paraqese akuza federale a jo, mgjths flitet qe shanset jane te vogla pasi barra e proves eshte goxha me e larte.

Ue, ue, ue ku ka arrit CNN. Piers Morgan merr ne interviste Jeantel dhe i merr erzin gjithe miletit me ngjyre. Pas kesaj interviste besoj dhe ata qe ishin te pavendosur do e kene mbledhur mendjen. E tmerrshme te mendosh qe nje % e madhe e kesaj popullsie eshte ne nivelin e Jeantel dhe Jeantel do pjelle te tjere si vetja. Duhet me i majt kalamajt afer......smileysmileysmiley

 

Juve qi jeni dhe ngjalista dhe racista, vertet ju ka pare Zoti.

Ilustroheni tamam me ate shprehjen popullore "Beje miletin me fat dhe hidhme tek Peshku qe t'i ndricoj si qíri". 

Po ku e pe racizmin o qurrs. Ik futi nej dorjane se nuk je per gjo tjeter ti klluf.

Pse ime e more vesh ti smiley

Na plasi cari per Zimin e per Martinin, fuck, une vete jetoj ne florida e as kam degju e marr vesh se ca carin behet, kete lajm e kam marre te peshku pa uje lol, Pale noshka ne nje koment thoshte qe mjer ata qe jetojne ne florida qe jane armet neper kembe! Baaaahaaasmiley

ore ata pitonet i vute nen kontroll??. se pash ne nje dokumentar se para ca vitesh ishin rrit shume pitonet...
smiley

Keshtu me logjike, te dalesh vulllnetar i lagjes eshte normale (te pakten ne Amerike, mesa kuptoj). Edhe te ndjekesh dike se te ngjall dyshim, eshte normale. Te mbash pisqolle ne brez, kjo eshte normative.

Tek e tek si veprime, brenda normales jane. Por t'i besh te gjitha keto veprime bashke mesa duket nuk paskan perfundim edhe aq  "normal".

Tani, edhe roje i vetemeruar, edhe me arme, edhe ndjek ke te doje trapi ty, edhe muhabeti perfundon me nje viktime, edhe pastaj del i pafajshem.

Dmth Zimermann qenka Gjykatesi Dred.

ke supremacista te bardhe qe kane hektare pa fund ranch, kulla vrojtimi se mos afrohet njeri, armatim te rende etj... per nje info professionale drejtoiu Bames. smiley

 

Kavo, kam pare nje reportazh para ca kohesh bere andej nga Teksasi.. nejse, ishin organizuar ca banore amerikane ne kufi me Meksiken dhe patrullonin pergjate kufirit te armatosur deri ne dhembe, bile me uniforma lara larasmiley, sepse mendonin qe shteti nuk e bente punen mire per te perballuar emigrantet ilegale..smiley eh c'gallate. thjesht paramilitare, qe i bejne karshilek shtetit! e pakuptueshme per nje shtet normal dhe demokratik!

Belulo edhe ti e paske pare ate reportazh smiley 

Kavir, imagjino nje komunitet ne Shqiperi, te themi Laguna Blu ne Qerret. Banoret kane zgjedhur dike qe te mbaje syte hapur per keqberes dhe njerez qe nuk banojne aty por qe duan te shfrytezojne dhe abuzojne ambjentet e perbashketa per te cilat keta banore kane paguar qimet e kokes dhe shto qe kane ndodhur edhe ca vjedhje kohet e fundit. Ky dikushi ka nje bicak qe e mban me vete se helbete nuk i dihet, duhet qeruar ndonje shalqin ose nej qen endacak mund ti iki truni dhe kafshon. Nje dite kur ky eshte me "sherbim" shef dike qe se ka pare ndonjehere dhe qe nuk duket qe i perket atij ambjenti nga veshja dhe sjellja qe sillet verdalle neper lagje dhe afrohet prane dritareve te katit te pare dhe kerkon me sy etj etj. shkurt muhabeti super i dyshimte. E pyet c'kerkon aty ky e shan me rob shpie, i thote qe nuk eshte banor i zones dhe duhet te largohet, ky e peshtyn dhe ja rras n'grusht, e palos pertoke, i kercen siper dhe gati e vret ne grushta. Ai tjetri nuk arrin dot te kunderveproje se eshte icik mbipeshe dhe nuk ka fuqine e nje adoleshenti te terbuar, bertet per ndihme dhe si shef dhe qe nuk eshte askush afer ta ndihmoje qet bicakun dhe nuk shef ku godet dhe pastaj dihet historia. Pavaresisht nga ngjyra e robve, kjo ngjarje do perfundonte patjeter me nje viktime ne cdo vend te botes. Vetmbrojtje e paster, te pakten per syte e mi.

 

Ne fakt cfare duket paster eshte qe ti e ke vendosur ne koken tende me paragjykim se ne cilen ane do qendroje pa i njohur faktet mire dhe pa u dhene vendimi.

Ti je n'rregull mer lal, vre punen ti.

Po ne rregull jam une, po c'lidhje ka kjo me temen?

Polici vullnetare mesa di une kane qene vetem SA. Ata ishin vullnetare, te armatosur qe mbronin ligjin dhe shtetin nga elementet turbullues.

Ne shtetet qe ne i quajme normale, organet policore jane te vetmet qe kane te drejte te ndjekin, te ndalojne, marrin ne pyetje nje te dyshuar...dhe te gjitha keto ne baze te nje justifikimi apo dyshimi te arsyeshem. 

Meqenese vendi ka patur probleme me rendin, vjedhjet dhe kriminalitetetin, dmth policia qenka mangut ne efektiv, keshtuqe ky vullnetari te behej polic, mendoj une.  Por pasi te kalonte testet psikologjike qe nuk eshte psikopat. Keshtu edhe lagjen e mbron, edhe merr ndonje lek, edhe brenda te gjitha ligjeve e normave.

ps. Ore ata tipat "no trespassing" jane lule, se ke nje tabele, ke nje gardh etj. Po te hash koqen e plumbit se dikush mendon qe ti ke kapuc te dyshimte? Apo te dalesh me mitroloz te mbrosh kufirin, keta jane tamam SA.

 

"Po te hash koqen e plumbit se dikush mendon qe ti ke kapuc te dyshimte?" - Je shume gabim, s'ka hic lidhje me kapucin apo pantallonat poshte bythes. Ai sulmoi nje njeri qe qelloi te ishte i armatosur, deshi ti thyeje koken, hengri koqen e plumbit. Tragjedi e madhe te humbesh jeten ne ate moshe por mentaliteti i "thug" atje te con heret ose vone pavaresisht nese ndodhesh ne Texas, Florida apo New York.

o dajosh,

Perse shprehesh me siguri per dicka qe edhe vete ata qe dhane verdiktin thane se ishin te pasigurte? 

Ate verdikt e dhane pikerisht se kish hije dyshimi qe EDHE MUND te kish ndodh keshtu. Por edhe po te kish ndodh, situata u ngjiz pikerisht se Z nuk i la rrugedalje tjeter adoleshentit, e ndoqi i armatos dhe e konfrontoi. Pra kish OBJEKTIV per te bere dicka. Edhe sot e kesaj dite nuk ka thene se cili ka qene OBJEKTIVI i veprimeve te tij qe cuan gjer ne ndezjen e barotit. 

Ai sulmoi

Je i sigurte qe ky e sulmoi i pari?

Dajosho, 

Mire e ke, vetem se supozimet i ke stisur per te dale aty ku do. smiley Faktet, pervec atyre te skenes se ngushte te konfrontimit fizik, jane te ditura, nuk ka pse hamendesohen. 

Une di te them se ka shume femije shqiptaresh qe veshin shallvare xexakesh, faze kalimtare per shume kjo. Mos u rente llotaria te perballen me ndonje psikopat te tille. Pse ta them kete, se ne pergjithsi pa na djegur bitha jone, nuk para e vrasim mendjen. smiley 

Bame , nuk te jep askush te drejte te sulmosh dike dhe ta masakrosh vetem pse po te kerkon "llogari" edhe per dicka qe ty te duket carllik, pavaresisht moshes, ngjyres apo kombesise. 15 vjet eksperience jete ne NYC jane me teper se te mjaftushme per te kuptuar ne sekonde si reagon dikush kur ndodhet ne nje situate te sikletshme. Dhe qe ti jap dhe ca municion "anti racisteve" kam nje parafytyrim sh te qarte si mund te reagoje nje adoleshent zezak qe thith marijuane 3 here ne dite, qe muzika qe mban ne vesh 24 ore ne dite uleret vetem per dhune, seks, droge, vrasje, kurva etj etj.............Shif Jeantel amon, shif per cfare niveli behet fjale dhe s'mund te kem asnjelloj dyshimi.

Ke pire ndonjehere marijuane per vete?

A meriton kush te drejte te vetembrohet nga nje njeri i panjohur i armatosur? Ti ke jetu ne NYC kurse une kam bere xhiro veri jug e lindje perendim... Ketu ku jam psh, akoma skermisin dhembet kur ndonje zezak i edukuar i jep ndonje argument ndryshe ne mbledhje...

Ky mund mos te ket pas qellim me e vra adoleshtentin, por qellimi qe ai i vuri vetes coi ne vrasjen e nje adoleshenti... qellimin akoma nuk e kemi marr vesh... Pra mbase vrasje me paramandim jo, por vrasje ishte gjithsesi.

Absolutisht ke te drejte te mbrohesh nese te prek me dore, ne ket rast per mua eshte shume e qarte kush ishte agresori fizik. Ama nese vetem te flet dhe ti e sulmon atehere beje mend mire. Kaq gje e kemi mesuar. Miku im me i ngushte ne pune eshte zezak dhe ke qejf te besh muhabet. S'kam patur akoma rast ta diskutoj kete rast.

po si sih e qarte per ty o burr kur nuk ish e qarte per jurine? shiko intervistat ke CNN o dajosh.

Fakti qe ky puftja ra ne toke nuk do te thote se ky nuk e nisi konfrontimin. Po te jesh perpara nje pistolete, cduhet te besh? te presesh gjer sa te prekesh nga plumbi? 

nuk po mbrojme thag-llekun ketu mor burr, po lirine me bo jeten tate pa i ra kujt ne qafe...

Per shume arsye, duke perfshi edhe presupozimet, mbase nuk bim dakord, por a mendon se njerez te armatosur kane te drejte te te bejne ate qe beri ky? a nuk eshte dhunim i privacise, i jetes tende kjo qe beri ky? Nga e di ti se nje psiko si ky, nese ndjehet i kercenuar nuk do te te qelloje? Apo do presesh qe te te qelloje?

Bame, le ta biem dakort qe nuk biem dakort. E respektoj mendimin tat, shume bile. Une kam formuar kete timin dhe besoj qe jam drejt sepse dhe vendimi i jurise i tille ishte.

Ta them troc fare, nese dikush me flet me goje le te thote c'te doje nuk kam te drejte ti prek me dore as qimen e flokut. Nese do me prekte me dore sigurisht do i kthehesha por jo per ta vrare. Nese do me drejtonte armen dhe do me kerkonte te largohesha do ikja si lepur dhe ne nje distance te sigurte do i telefonoja policise.

dajosho, e di une realitetin qe flet ti, bro.

po kot bo llafe te peshku.

gjonat jon te kushtezume: nuk eshte isoj te flasesh per kushte e komunitete ku shumicen absolute e bejne afroamerikanet, dhe ku duhet me pas menien se mos po i duket nonjonit sikur po e shef shtremet, dhe ku nen dhe te majn pergjegjes ty per skllaverine.

teorite i lejm per ne libra me utopi. sec ka ndodh ne rastin Zimmerman, ate Allahu dhe baba Fetahu e di. Ama qe gjonat kane nji matrice ku ndodhin, e nuk jon aq te thjeshta sa te kalohet ne text book scenario "ti s'ke te drejte me me fol mu ne rruge", edhe ashtu nuk jon.

Ajo e drejte eshte rezultat i kushedi sa vjedhjeve te vogla, molestimeve, parakalimit para shpive pa banu aty etj etj. Askush normal nuk besoj ka qejf me bo zbor e me patrullu noten. Askush nuk ka qejf me u bo paramilitar me mbrojt kufinin nga imigrantet nga meksika.

Pra duhen mor parasysh te gjithe faktoret, e jo kshu, sade, pa garnityre, kush je ti qe bo kte e ate... Neper komunitete ka tabela "no soliciting" si dhe ka gated communities. ne te cilat jo rralle ndodhin vjedhje e me teper. Kjo sjell reaksione, te cilat edhe dalin natyrsiht jashte kontrolli.

Dakort cimo. Rrofsh.

Ta harrojme fajin ne ket rast, ti thu qe eshte OK qe dikush te kete te drejten te te afrohet ty i armatos, qartesisht me nje qellim a tjeter? 

Po as policia mer burr nuk te ndalo dot pa pat nje dyshim konkret!! A e di ket? 

Si mund te jete OK qe nje pisoms ta veje veten ne pozitat e perendise? Si i bi tani, duhet me qen te gjith te armatos, e ta bojme si wild west? Gjujta i pari se e pash me pistolete e me pa shtremet e per ket arsye mendova se do me qellonte? Jo pra, eshte e papranueshme!!!!! Nigjoja sot ne radio qe nonat ishin duke u ble femijeve te tyre arme, ne lagje ku femijet e tyre ishin minoritet, nga frika!!! Cmenduri or burr!!!!! 

te kam rixha, me thuaj, cfare donte naten ai adoleshenti me kapuc neper neighborhood? <-- belul 

Emo, jam ne linje.... po te pres....

C'kerkon femra maleve te kam rixha smiley

po nje cop litar donte ai e.. ca donte..smiley. ore ju thoni ca te doni, une pas pas asaj copes se litarit do mbahem..smiley

Ore kush karin je ti, pa uniforme, pa qene polic, te me kerkosh mua llogari ne lagje time, 60 metra nga shpia ime? Ca thu mer palle se le nam. Pale sa here i ka thene diteziu se eshte ne lagje te vet dhe ky kari ka kujtu se po e rren (se s'e di une ca njerezish jeni ju, ju kom pa ne Jenatel, normal qe rreni, hajduta, plera jeni) e i eshte qep nga mbrapa deri sa ia ka sjell ne maje te hundes. Amon mer jahu, as nje lloj rekordi nuk ka pas i shkreti se ka qene i dhunshem, mariuane, kari n'pidh e ca ngaterron ti. Out of the fucking blue, pa u provokuar fare vajti e sulmoi Zimermanin, kot fare?

Edhe mos e fut "anti rascista" ne thonjeza here tjeter, se nje cope racisti bythgrisur, katnar tirone qe shyqyr pe Amerike e ben gam gam kunder zezakeve je.

Pse e ul kaq shume nivelin o Lulian!! Secili gjykon me mendjen e tij. Nuk po du me tu kthy me te njejten gjuhe per respekt te te tjereve.

Po mire, une po e ul nivelin, apo ti, qe thua "he se e di une, "fucking punks" e ka merituar." Ti tashti per cfare po shkruan ketu, po i del ne mbrojtje Zimerman me mentalitet racisti? Kaq nuk te shkon ne mendje, se eshte pikerisht ky mentalitet qe po shpreh ti ketu, qe e meritonte, e kishte hak, se i kom pa une ke Jeantel, qe edhe solli ne vrasjen e nje njeriu te pafajshem. Vete dhe jep nje version te fakteve, pike me pike si c'e ka dhene Zimerman, fjala e te cilit eshte pikerisht ajo qe dyshohet. Dyshimin se ai qe ka bertit nuk ka qene fare Zimerman, por Martin, as nuk e llogarit. Fakti qe Zimerman i eshte qep nje njeriu ne pune te vete, ne lagje te vet, pse i eshte duk si punk Jeanteli as nuk te ben pershtypje fare, perkundrazi i del ne mbrojtje. Dhe jam une qe po e ul nivelin? Ngrije ti nivelin nga ky lloj racizmi ashiqare fare pasiv agresiv qe po shpreh, edhe te ngritur e kam une nivelin.

Nese do lexosh postimet e mia pa paragjykim do shohesh qe une askund nuk mbeshtes dhunen.Je ne nivel 0 qe me shpifjen kur thua qe une kam thene "fucking punks". Me kusurin as qe e marr mundimin te merrem.

Qe nuk ke inteligjence mjaftueshem te te ofendohet, e kuptova, por ca dreqin ke qe ofendon inteligjencen e tjetrit nuk e marr vesh? 

Plasi syte:

"Dhe qe ti jap dhe ca municion "anti racisteve" kam nje parafytyrim sh te qarte si mund te reagoje nje adoleshent zezak qe thith marijuane 3 here ne dite, qe muzika qe mban ne vesh 24 ore ne dite uleret vetem per dhune, seks, droge, vrasje, kurva etj etj"

Dhe tashti me thuaj prape qe te vura fjale ne goje me qe nuk paske thene fjale per fjale "fucking punks" por ke thene "thith marijuane 3 here ne dite, qe muzika qe mban ne vesh 24 ore ne dite uleret vetem per dhune, seks, droge, vrasje, kurva etj etj."

Ej, po mjaft mer burre se u bone legen fare. Me siguri po te del shkume nga goja. Ik or derezi shiko punen dhe mjaft me fyerje se nuk te bejne nder. E ngrite shume lart steken e harbuterise.

O dajosh, po ca thu mo burre, pse vetem ti qeke i zoti te dallosh sojin e tocave tu pa Jeantel, ndersa une tu pa ty nuk qenkam ne gjendje? Te thashe edhe nje here, ti thjesht me ben per te qeshur se cfare katnari je duke urryer pikerisht veten tende kur e sheh tek Jeantel. Shkume nga goja me del pse u vra nje femije, pa per tipa si ty hic s'me rruhet, se mjafton te hap Jeantel dhe e marr dozen e qesharakes.

Ke nevoje per ilace miku im ose me e pakta nje kapele do te ndihmonte. Kjo vape ta paska heq trunin krejt. Veji men trunit plako se po te iku nuk e gjen mo. Boji derman vetes he xhan.

patjeter doktor

Lulian i dashur smiley po ç'pate more djale qe u nxehe per ngjarjen. Po ne Amerike vriten perdite more djale dhe nuk e çan me nderen kush. Apo se u bo objekt media kjo ngjarje. Mos e vrit menien ore djale, a ke mundesi te dalesh si letrar dhe kritik letrar atje me anglishte, kjo eshte pune, pa te vriten e capalohen hajvanet, nuk eshte keq, digjo plakun qe e shoh planetin nga siper dhe jo drejperdrejt si ty. 

Nxehem, sepse jetoj ketu. Nxehem, sepse nuke can menderen kerkush edhe pse vriten perdite. Nxehem, sepse neser pasneser Trayvon Martin mund te jete pikerisht nje miku im, femije e mikut tim, apo vete femija im. Por, e kaloj disi edhe me te lehte, sepse dajoshi, per shkak te asaj injorance te formuar prej anti-jeantelit, tregon se ne fakt eshte vete materiali tipik qe shikohet tek Jeantel.

Mir e ke ti , po shih dhe anen tjeter te medaljes, se keshtu si je nxehur ti, mund te jete nxehur edhe ai Zimermani nga ai adoleshenti. Dhe ti e di se si jane adoleshentet e sotem, pa pik respekti per moshen e madhe, provokuesa, indiferenta, tallsa, agresiv, etj. 

nuk ka pas asnje arsye pse te nxehej zimerman nga ai adoleshenti.

Zimmermani eshte 29 Pjer, e jo ndonje mesoburre apo plak.  Plus edhe vete Zimmermani njehere qeka arrestuar njehere se ka shtyre nje polic dhe njehere tjeter nje ish e fejuar e ka akuzuar per dhunim fizik.

pa te vriten e capalohen hajvanet, nuk eshte keq, digjo plakun qe e shoh planetin nga siper dhe jo drejperdrejt si ty

 

aaaaaa jo keshtu Pjer , jo keshtu , ata hajvane i kemi perqark, jetojme mes tyre dhe s'mund te mos "infektohemi" nga prezenca e tyre , sepse eshte e pashmangshme, me kupton kur te them , jo keshtu Pjer ?  smiley  (asgje per keq qe mos keqkuptohemi )

Shume zhgenjyes ky postim Pjer qe vrasjet e qytetareve dhe dhunen e cileson si larje hesapesh mes hajvanesh.

Elba + I Pakapshem, mos u merzisni, se ashtu si po shkon situata ne Amerike, keni per te me kujtu, e keni per te thone se u dashka vertet nje disipline dhe arsimim i brezit te ri ne Amerike mbi baza te shendosha. 

Keshtu po smiley

Amerika eshte 300 milione o  Pjer, dhe vendi me nje diversitet racor, etnik, kulturor e social qe s'e ka vend ne bote.  Nga nje oqean tek tjetri, nga klime tropikale ne klime artike.  Shume e veshtire te pergjithesosh Ameriken.

Pikerisht se eshte 300 milion i Pakapshem, duhet seriozisht qe diçka te ndryshohet aty, se ka per tu bo me keq. Dhe po nuk u morren masa qe diçka te ndryshohet, ta thote plaku qe me mirre nje socializem aty, qe tu vijn mend amerikanve. 

Duhet ndryshuar per cfare?

Ketu gjerat ndryshojne gjithe kohes Pjer.  Socializmin qe ke ti ne mendje Pjer hiqe nga mendja se mund te vihet ketu tani per tani.

@ Dajoshi.

"imagjino nje komunitet ne Shqiperi, te themi Laguna Blu ne Qerret. Banoret kane zgjedhur dike qe te mbaje syte hapur per keqberes dhe njerez qe nuk banojne aty por qe duan te shfrytezojne dhe abuzojne ambjentet e perbashketa per te cilat keta banore kane paguar qimet e kokes dhe shto qe kane ndodhur edhe ca vjedhje kohet e fundit. "

---Po dhe jo... me shume qe qe disa te lagjes, me GZ-ne kryeorganizator rane dakord per kete gje. Nuk qe se u mblodhe pallati tek shtepia e njerit sic benin per shembull kur binin dakord per shtesat ne shqiperi.

"Nje dite kur ky eshte me "sherbim" shef dike qe se ka pare ndonjehere dhe qe nuk duket qe i perket atij ambjenti nga veshja dhe sjellja qe sillet verdalle neper lagje dhe afrohet prane dritareve te katit te pare dhe kerkon me sy etj etj. shkurt muhabeti super i dyshimte."

200% gabim. 1) GZ-ja nuk qe ne "sherbim" (wtf, sherbim being a self-called cop) ne ate kohe, por ne pune private.

2) Qe nuk i perket ambientit? Por cfare budalleqe more aman, ai jetonte tek ajo lagjeje. Lol, juve nuk beni dote as 1+1=2, ne rast se GZ-ja qe polici i zgjedhur i lagjes, te dinte minimalisht qe Martini jeton ne lagje.

3) 20% e lagjes qe Afrikano-Amerikane. Po dhe sikur 1% te qe kjo nuk e justifikon kete sjellje...

4) Sipas SB-se, kater veta ne 21 Janar u vrane me stilolapsa nga nje kokebardhe. Sipas GZ-se, TM-ja shikonte poshte dritareve. E verteta qe qe sapo kishte blere karamele e ice tea, dhe qe gjithashtu fliste me te dashuren.

"E pyet c'kerkon aty ky e shan me rob shpie, i thote qe nuk eshte banor i zones dhe duhet te largohet, ky e peshtyn dhe ja rras n'grusht, e palos pertoke, i kercen siper dhe gati e vret ne grushta."

Dhe informacioni per kete pune ka ardhur nga GZ-ja. GZ-ja nuk ka fare interes ketu ta beje situaten ashtu sic do...

"Ai tjetri nuk arrin dot te kunderveproje se eshte icik mbipeshe dhe nuk ka fuqine e nje adoleshenti te terbuar, bertet per ndihme dhe si shef dhe qe nuk eshte askush afer ta ndihmoje qet bicakun dhe nuk shef ku godet dhe pastaj dihet historia. Pavaresisht nga ngjyra e robve, kjo ngjarje do perfundonte patjeter me nje viktime ne cdo vend te botes. Vetmbrojtje e paster, te pakten per syte e mi."

Po, mire shyqyr qe e bere GZ-ne mbi-peshe tani se deri dje juve thoshnit qe TM-ja qe 100 kile, dhe GZ-ja me i vogel se jessica alba...

muhamet,

1- Ka nje arsye pse "sherbim" ishte futur ne thonjza.

2- Dakort, po e konsideroj si gabimin tim. Por lagjja ne komunitetet e USA eshte shume e veshtire per t'i percaktuar sinoret.

3- Ne nuk dime me fakte si ka ndodhur, thjesht ndertojme situaten sipas perceptimeve qe krijojme nga informacioni ne media. Mund te kete qene qe GZ mund te kete qene shume i sjellshem dhe megjithate ka ngrene grushtin ballit (tentoj ta besoj kete) ose qe ka filluar te shaje viktimen pa u prezantu hic (shume e veshtire per tu besuar sepse kur nuk ndodh ne mes te xhungles se NYC gjasat jane qe nuk mund te ndodhe ne nje cep te Florides.

4- Sic ti nuk pranon versionin e GZ ( qe une e besoj) atehere edhe une kam te drejte te mos besoj versionin e viktimes (qe ti beson) te treguar nga "girlfriend" qe nuk di as te shkruaje, as te lexoje dhe qe 3 ne 4 fjale i ka nigga dhe ass. GZ paraqet me teper besueshmeri ne opinionin tim se sa pala tjeter.

5- Nuk kam thene gjekundi qe GZ ishte ka qene "elegant" por pesha nuk me duket se ka ndonje rol. Ne syte e mi GZ duket si nje cope palluqe kurse Trayvon dukej tip atleti. Por prape kjo nuk ngre peshe. E faktuar eshte qe GZ kishte nje fytyre te masakruar pas ngjarjes dhe nuk besoj qe ka rrahur veten.

E fundit, i qendroj asaj qe kam thene shume here me siper qe nuk mund ti pergjigjesh fjaleve me dhune. Se ty (e kam fjalen per viktimen) te duket qe dikush (GZ) po te bie ne qafe kot duke te pyetur nga vjen dhe ku shkon nuk do te thote qe mund ti kthehesh dhe te tentosh ti marresh jeten sepse dalim tek mentaliteti i te forteve shqiptare qe humben jeten me kile viteve 90 thjesht sepse e shihnin njeri tjetrin shtrember. Ky vend shyqyr ka ligje dhe gjykata se te ish ndryshe mund ishte fare kollaj nje xhungel.

Ketu paska patur krasitje ne komente, por nuk e kuptoj se pse komentet e mia qenkan hequr te tera thuajse. 

Dhe cudi se ti Pierre nuk shquhesh per fraza pa vend apo me keq akoma per ofendime dhe racizem. Mbase dikush nga moderatoret nuk te ka me sy te mire. Nuk ke c'te besh vec ti luash syrin. lol

Kuazo, une nuk para perdor shprehje te pista ketu, por kam frike se pasi kam ra gjum mbreme, ketu do t'kete filluar noi zenie shqiposh, per 5 miza ha beleci, siç thosh plaku im. 

jo Pjer jo, nuk plasi sherr po ti nxite nje debat mbi VQ dhe filloi konspektimi i ca pjeseve te VQse dhe ti e kupton vete reagimin pastaj...fshese me korent!

Bredharako smiley po ata qe paskan filluar konspektimin e VQ, nuk e dine se VQ (qe shkaktoi krizen) eshte e ndaluar nga disa qarqe. 

Me falni, po pse ankohen shqipot per ish-frontin demokratik, atehere? Different country, same shit. 

Aspak.  Mos i ngaterroni gjerat kot me kot tani dhe nxirrni paralele midis neighborhood watches dhe frontit.

Pse, mo kaq serioz dukej komenti? Apo pa surreter nga pas nuk dallohet me toni i fjalise?

Po tani nuk ta shohim fytyren e s'ta degjojme zerin kur te lexojme komentet.

Ah, m'u dashka te persos stilin e te shkruarit, atehere. 

Drejtesia amerikane eshte si powerball.... ncncncnc

Temar Boggs me siguri nuk do kete mbulimin mediatik "Zimmerman", ama eshte aty per te na dhene nje tjeter tablo: shpeton nje te mitur vajze 5 vjec nga rrembyesi i saj i bardhe, me moshe 50-70 vjec, i cili eshte ende i pakapur (at large). <-- Vdekje pedofileve!!!

Dhe Boggsi eshte afroamerikan!!!

lule!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Emo, 

Nderkohe Bass Pro lokale, qe e kam nje te hedhme guri lart, shpalli shitje rekord armesh personale gjate fundjaves...

Thash qe nga ky vendim vetem prodhuesit dhe shitesit e armeve perfitojne. 

well, kesaj nuk ka per t'iu gjet funi naj her o Bame. Im ate (ka qen nga ata qe te qerojshin hesapin per ksi gjonash) thoshte "qe kur humbi plumi e baruti, e ngriti kryen harbuti".

jo nuk ka per tju gjet, por edhe "the way of the gun" duhet limitu icik... I'm tired me hec me ate te mbushme nen sedilje... 

te ishin njerzit kaq te pergjegjshmen e kaq te zgjut nuk do ishim ketu ku jemi si shoqeri... 

Sa per ate qe ke shkrujt me siper, per n-watch etj... ky legeni ka qen self-apointed, rejected nga akademia e policise, dhe ne perpjekje per tu tregu se ishte material per polic. A e ke parasysh se cer materiali duhet te jesh me u refuzu nga akademia e policise apo jo? 

Besoj se ceshtja s'ka mbarur. Z do perfundoje ne burg per disa vjet, dhe gjithe psikopatet si ai do mesojne si te sillen e mos i bien kujt ne qafe kot.

San Jose, CA - Isha nje nate me nje shokun tim (albo) dhe meqe se pinim duhanin ne shtepi dolem ke cepi rruges perjashta. Binte nje shi shume i lehte, asnje njeri ne rruge (rruge lagjeje) kur shofim nje makine policie tu be patrullim. Kaloi afer shkoi pak me anej, beri nje U-kthim edhe na ndalet para kembve. Ishte nje polic cunak 20 e dicka (me hamendje). E pame disi te habitur por edhe koshient qe prezenca jone mund te dukej cik si e dyshimt. Nejse! Prape se prape mbizoteronte ideja se "Ku i gjen ky bolet me na ndalu keshtu kot". 

Mirmbrema! thote polici - Si po kaloni? Ne: Mire, si eshte puna? Kot ndalova tha se ka pasur nja dy vjedhje te lagja. Juve ketu banoni? Ne: Po. 

Ok me falni, naten e mire. 

Padyshim ne sna erdhi mire po fundi fundit dhe ai bente ate punen e vet. Kaq. 

Tani dua te di se si faktikisht ka ndodhur biseda ne kete rastin e zimermmanit dhe si denigroi deri aty sa adoleshenti ta vinte poshte dhe ti perplaste koken pertoke. 

Ose ky debili i patrulles e ka provokuar 'shume shume shume keq' ose ai zezaku i ish nis rruges se dhunes ne jete sidoqe te jete. Po nese je i pafajshem mund te ofendohesh nga kesi lloj tipi po ku kalohet caku qe ta sulmosh fizikisht? Kete se di. Ne kete prizem menyra se si zhvillohen ngjarjet me pas eshte e pranueshme. 

Ai doli me pistolet ne xhep, e ndoqi Travinin kur Travin fillojti te vraponte, adrenalina e GZ-se ne maj te malit, me histori abuzimi dhe dhuneje ne dy raste te jetes se tij me perpara, pasi i kishte thene policave "these assholes always get away."

Martini fliste me te dashuren ne telefon, kthehej tek ajo, sapo kishte blere karamele (for god's sake) dhe ice tea ne 7 eleven... gjate gjithe rruges ecte drejt shtepise se tij (trupi u gjete midis 7 eleven dhe shtepise, jo ne pyje 300 metra larg)... dhe keta i bejne gjyqyn Martinin... hajde peshku...

Me duket sikur u tha qe edhe viktima kish thene ne tel qe kam mbrapa nje barbon te bardhe. Pra ne deklarata keta te dy jane njesoj. Eshte mire te rrish drejt kur flet shtrember se ste merr dot njeri seriozisht.

Po mire krahasohen ato te dyja? Nga mbrapa kam nje te tille, me "these assholes always get away." Domethene ne rast se e dashura/i dashuri jote thote ne telfon "a creepy old man is following me," ti pastaj mendon se ai/ajo ka ndermend ta vrasi?? Ose ti i thu, "shi e dashur, pse nuk rri atje ku je, dhe ai do vi te te pyesi?"

Ka rezik qe shumica e njerezeve do thoshnin vrapo (sic Martini beri) e do mendonin me te keqen, se ne fund te dites, asnje nuk do nje creepy person nga mbrapa... apo jo?

Pastaj, imagjino sikur e dashura/dashuri, te thote, "pu pu pu, shikoj nje te rezikshem, fillon te vrapoj mbas tij, e thote keta b*thq*rat (vrima e by*thes sikur nuk shkon ne shqip) always get away"

I tha gje Martini asaj qe to t'ja tregoj une qejfin atij, dhe per shembull si mund t'ja tregonte Martini qejfin atij kur per Martinin ai mund te ishte dhe nje polic?

Njesoj eshte. Njeri ka thene na mbyten llumrat neper lagje, tjetri ka thene qe po me ndjek nje zagar. Gjuhe qe te ben te mendosh qe konfrontimi nuk eshte larg per te dy. Cka ndodhur me vone zoti e di. Cdo presupozim tjeter nuk eshte i bazuar ne fakte reale por ne fakte imagjinare te ngjizura nga kendveshtrimet personale te indivdeve per rracen, etnine, jeten etj etj. Ndaj une i besoj gjykates si me e besueshmja ne kete mesele.

Well, then you are missing the point... pa surprize ketu. Gjykata do dilte ashtu dhe kjo qe e ditur. Ne fakt ja shkruajta emigrantit (tek tema mbi Watsonin) perpara rezultatit. Abuzimi ketu qe qe policia i ngrohu krahet ketij. Hidhi nje sy kesaj ideje nga azia, por puna e policise nuk eshte te jete the blind man tek ajo histori.

Sa per muhabet, ju pse nuk zeni ne gojen dhe faktin qe Martini vrapojti, dhe ky doli nga makina kur Martini fillojti te vraponte?

Kush eshte ju? Edhe ca se doli ky kur ai filloi te vraponte? Lidhja?

Pjese kryesore e "betejes" rreth kesaj ngjarjeje eshte kush qe agresori. Zakonisht ai qe vrapon nga zona nuk eshte agresori?! Nje njeri qe vrapon nga nje tjeter e ndjen veten ne rrezik... Zakonisht ai qe te ndjek nga mbrapa, and is stalking you, eshte agresori...

Ca do me thene fajin kryesor e ka policia se nuk e kuptova? Qe policia qe rraciste dhe e motivuar te vonoje hetimin e te fshehe faktet? Dhe qe une ne menyre konveniente jam ne anen e policise per shkak se ndaj te njejtin mentalitet si policia? E kupton se cthua o njeri apo jo? Une 4 dite kam qe e degjova per here te pare kete ngjarje, dhe kjo per shkak te bombardimit nga cnn, e skam asnje lloj qendrimi kundrejt kesaj ngjarje pervec se bie dakord me gjykaten dhe jam kunder cdo parajonaku qe do qe cdo rast kontroversial me pak nuanca rrace brenda gjen hapesiren per ti dhene vetvetes dhe teorive pafund rracore kuptim. Ca humba kohe kot me ty, naten, vazhdo tirr filma ti me rracizem imagjinar.

smiley 

Shiko, e para, perpara se te ndertosh keshtu straw men prej kashte, mire do qe ti pergjigjeshe linjes se argumentin mbi vrapimin. Nuk do, nuk do, okay.

E dyta, argumenti im gjithnje ka qene pakez me "nuanced." Nuk kam shkrujatur qe GZ-ja qe racist, dhe gjithashtu kam shkruajtur qe nuk do ti dihet cfare ndodhe ate nate, that's an implication qe historia e GZ-se mbase eshte e vertete.

Kam shkruajtur qe nga ana psikollogjike GZ-ja nuk duket si njeri normal; histori abuzimi, paranoje ne kete situate, plus nuk me duket i shendetshem nje person qe vetequan veten polici i lagjes, ndalon makinen, mere ne telefon policine disa here, e udheton me arm. Plus, historia e tij eshte shume "contrived" sikur shpjegonte nje film e jo sikur shpjegonte nje ngjarje normale. Perdorte slang policije, e batutat i kishte si te Clint Eastwood. Por jo qe qe racist, ose po e kam shkruajtur (se shkruajta shume tek kjo teme, e kam balancuar me rast ku kam thene qe nuk qe).

Tani sa per policine. Ne rast se nje person 17 vjec eshte i vdekur, e tjetri eshte me kobure, nuk i merre historine atij me kobure per granted. Dhe policia shqiptare ne raste me korrupsion do bente sikur bente me shume. Solla dje a pardje nje artikull te NYT mbi gabimet e policise. Mendoj se te qe ndonje tjeter, policia nuk do ta kishte trajtuar me kaq indiference. Por gjithashtu shkruajta qe nuk e di ne rast se policia qe thjesht inkompetent, neglizhuese, apo raciste. Kete se di. Mendoj, humble opinion, se kishte nje lloje rracizmi te brendshem, te tipit "zezak eshte ky, duhet te kete qene per no good," por jo te tipit "pune e madhe, nje i tille i mire eshte nje i vdekur."

Mendoj qe gjithashtu ne rast se policia e trajtonte situaten me me seriozitet, puna e prokuroreve do qe shume, shume me e lehte. Por dhe sikur GZ-ja te ecte i lire, sjellja korekte nga ana e policise nuk do ta bente gjithe peshkun, pa le ameriken, lemsh.

Erdhi dhe Dajoshi tani qe nuk kishte nje fakt te sakte...

 

Ca ka ndodhur aty vetem zoti e di, e si jane rrokullisur punet deri ne vrasje. Ndaj ne mungese te deshmitareve gjykata besoj ka marre vendimin me te arsyeshem. Kush do te gjeje rracizem brenda nje ngjarjeje qe sja di mire detajet do te thote qe eshte nga ata njerez qe mezi pret nje rast per te zbrazur dufin e vet antirracist dhe keshtu ti jape kuptim vetvetes dhe gjerave qe beson.  Dhe ne fakt kjo zbrazje dufi kuturu ja zhvesh ne fakt vlerat luftes fisnike kunder racizmit. Qe kur vajti sharpton dhe jackson aty e kuptova qe u 10je puna e filloi cirku.

Vetekuptohet qe gjykata mori vendimin e duhur. "Beyond reasonable doubt" do te thote qe ne rast se ka nje mundesi te tjeter, dhe shume e rralle te jete ajo mundesi por brenda arsyes (per shembull, no UFO), atehere nuk eshte guilty...

Problemi qe qe policia i ngrohi kurrizin ne fillim e duhej te zgjohej i tere vendi per ata te leviznin kunder GZ-se.

Tani per mu ku Martini ra ne hundeleshin qe nuk duhej kaq.

[CA]  Br3dharaku - 17 Korrik 2013 - 03:44 Permalink

përgjigju

Lul, e dije ket?

Mire degjova qe dhe faqja e KKK-se ka nje teori ta saj....

On the same site: Asiana Pilot was Blinded by Mysterious Light Prior to Crash.

 

E thashe edhe ne nje koment me pare qe as kam djeni per lajmin ne fjale, por duke lexuar komentet u bera kurioz dhe me ra ne sy linku i br3dhit, per me shume linja ne studjo...

A permendet ndonjehere Amerika , per genocid? Pytje kot, pa lidhje por mbase na sjell ndonje mendim nonjeri....,

Oui, po eshte histori e gjate...

Eh media... thuaj... ne fillim e nxorri Martinin 100 kile. Pastaj doli qe GZ-ja qe me i madhe, por qe keshtu mbi peshe e nuk mbronte dote veten.

Okay... Pastaj Martini na doli qe kishte pire marijuana perpara disa diteve (c'do njeri qe ka bere universitet ne amerike e di qe rreth 40% te studenteve e  provojn disa here)... po si nuk u fole njehere per faktin qe GZ-ja qe akuzuar per dhune nga e fejuara e tij, ose per shembull qe GZ-ja qe rrahur me nje polic, ose qe GZ-ja qe nje bouncer te cilen e hoqen nga puna se shperthente dhe behej agresiv. Keto nuk kishin shume rol ne gjykymin, por interesante kur shikon njerez qe sjellin argumentin e "kur te hidhet nje i zi persiper si dihet," por harrojn sec cfare njeriu qe GZ-ja.

Ok, peshko-fansave te GZ-se do ti hedhe dhe nje argument qe ta perdorin ketej e tutje, policia i beri nje "bluff" GZ-se, e i tha, shiko, ne gjetem nje kamera dhe dime sec ndodhi ate nate. GZ-ja tha "thank god."

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).