Ketu mund te pyesim zotin Meksi per artin, letersine dhe ceshtje kulturore - mundesisht te ndara nga poltika e paster (lojrat qe lidhen me pushtetin)

36 Komente

Nuk e di a mund te ma konfirmoje Zoti Meksi, por perpara Revolucionit te Dhjetorit, ne Shqiperi prodhoheshin 2.4 ton libra artistike ne vit. Brenda dy viteve te para te demokracise ky prodhim arriti ne nivelin 3.6 ton libra artistike ne vit. Dhe ne kulmin e tij, ne vitin '96 arriti ne plot 5.8 ton. Pothuajse ne nivelin mesatar te Komunitetit Europian, qe ne ato vite ishte 6.1 ton ne vit.

 

 

eehhh po cilsia? Letra ka kam llafen si ish ne krahasim? Lidhja? Lekura (per veprat) etj etj

Flm admin.
Meksi, cili eshte rapolrti juaj me artin dhe letersine. Sa veend zene keto ne jeten tuaj? A ndikojne drjeetperdrejte ne nje jete politikani apo shtetari?

Gjithashtu edhe une do e falenderoja Admin nqs do me publikonte nje artikull qe sapo postovasmiley

si mund te integrohet pasuria kulturore me turizmin ne shqiperi?

Keto jane pyetje me ja bo kucedres e jo Meksit. Biles duhet te dale dikush me emerin e frymorit dhe keshtu do te kemi kenaqesine ta peshtyme balle per balle ose direkt. Apo duhet te presim Shtatorin kur te kthehet nga noti ne Jon?

Po çfare pyetjesh jane keto mer daj???? Po pse, a ka politikan qe nuk ka lexu qe ne femijerine e hershme, Kafken, Solzhenicimin, Remarkun, Pasternakun, Niçen apo Frojdin...????? pffff .... nuk ka politikan ne Shqiperi, qe nuk osht rrit me radio tek veshi duke nigju, Bitellsat, Di Purrple, apo ku di une, abbat apo O mami blu....Edhe NN ka 5 m linear libra ne fasaden e murit te shtepise se vet...... Po ne kena qene qysh ne veze inteligjenta mer çun... dhe nuk kena lon liber pa lexu, pewrfshi edhe kuranin e biblen, dhjaten e re dhe ate te vjetren....qe i ka dal boja.....

A mendoni se fryma antikomuniste (thanatos) e letersise postsocrealiste, ka ngushtuar hapsirat e paaqyrimit te erosit si nje realitet i ri ne demokraci? Populli yne erosdashes po perjeton nje bum  ne kete drejtim.Cfare keshilloni per artistet e rinj>cfare duhet te bejne me shume qe te pasqirojne erosin ne krijimtarine e tyre? flm paraprakisht.*

*mund te pergjigjet dhe Bradi.kur s-ke sorren do hash dhe pulen smiley

Gjo e keqe kur kalon nga pula ne pule pa provu sorren me perpara smiley

Mir pyetjet u hodhen , po Meksi ku eshte. 

edhe ky eshte nje test per te vertetu autenticitetin e z. Meksi.

Bazuar ne drejtesine amerikane, une prezumoj qe eshte z. Meksi i vertete, derisa te vertetohet e kunderta.

Bazuar ne drejtesine amerikane

Nuk i kuptojne keta shqiptaret e europes punet e amerikes...kot e ke!

ti po ti, ke shume nuhatje ti.smiley

natyre e qete skrapari alpin: le t'i ftohim emocionet negative me bore skrapari.

jeta eshte e mundur.

sa bukur...di perendia ku e zgjedh fronin

sa bukur...di zoti ku e zgjedh fronin

aman vere dhe foton e Metes prane dhe ec babe ...smiley

ce ke gjith kete urrejte?

urrejtja dhe te shemton!

urrejtje per ke? dhe si eshte urrejtja se nuk e njoh ? a mund te ma pershkruash?

Le te shplodhemi me pak poezi...

Çel agimi,hapet dita, 
Unë dal jashtë në oborr, 
Nga Veriu i kthej sytë: 
-Mirëmëngjes,mali Tomorr!

Përshëndes,e zemra mbushet 
Plot me shpresë e me gëzim.
Mbi atë s'më del kurrëkush,
Ai është vendi im! 

Atje gjyshër e stërgjyshër 
Lindën,u rritën,shkuan jetë,
Në tokën e tij të ëmbël 
Eshtrat,shpirti prehen qetë.

Kur vjen dimri,plak i rëndë 
Na vesh gunëzën e bardhë,
I bukur posi një ëndërr, 
Që rrallëkush në jetë ka parë.

Vjen pranvera,shkrin dëbora,
Po në kokë ajo qeleshe 
Fort e bardhë,sa të shkoka,
Hije,bukuri me derte .

Çfarë piktori e ka bërë? 
Kjo tablo është e paparë,
Që nga maja,gjer në rrezë
Është një bukuri e rrallë.

Në dy krahë të plakut t'mocëm
Varg i rrinë dy lugina 
Fustanella palëshpalosur, 
Osumi dhe Tomorrica. 

Përtej vargut,Ostrovica,
Bukuroshe borëngarkuar,
Ballë për ballë me Ramijen,
Hedhin vallen duar për duar.

Ahe të moçëm shekullorë,
Degëgjerë,madhështorë,
Pisha,bredha kryelartë
Veshin malin e begatë.

Rrjedh Bogova e Guhaku,
Kërpica e Ujaniku 
Ujë kulluar posi ari, 
Gjetkë nuk gjendet,o lumë miku.

Ky Osumi me kanione
Shumë të thellë,të ngushtë ,si hone, 
Breza-breza gurët stisur, 
Mjeshtër i madh siç ka qëndisur.

Shih Luginën e Osumit,
Gjelbëron ajo përherë, 
Oshëtin në dimër lumi,
Fëshfërin lehtë në pranverë.

Marja,ilqa e mështekna,
Rrapi,shkoza,valanidhi
E plot shkurreza të tjera
Gjelbërojnë,gjallon lugina.

Arat radhë,ku djersë e bujkut
Jetën mbjell e jetën rrit,
Afsh' i ngrohtë i baltës së kuqe
Edhe natën ia bën ditë.

Lisash varet fre i rrushit
I madh sa një çilimi,
Nëpër tava gllukon mushti,
Reçel,pekmez,rehani.

Pak më tej ngrihet kazani,
Ku zien e ëmbla raki,
Pe i hollë del nga llullaja 
I kulluar si flori. 

Kumbulla,molla,pjeshka,dardha 
Dhe gjithëfarë pemësh të tjera,
Me kostume lara-lara
Na vishen kur vjen pranvera.

Me lart lisa dhe gështenja, 
Që ky dhe i do aq shumë,
Më e mirë s'bëhet qeresteja, 
E për zjarr është mbret'i drusë. 

I gëzojnë njerëz bujarë,
Trima e burra të fortë,
Që të parën besën kanë, 
Shpinën kurrë nuk ua sheh dot. 

Edhe gratë punëtore, 
Nëna trime,gra besnike, 
Nikoqire,pastërtore, 
Fjalë urta e fisnike. 

Djemtë trima si sokola 
Edhe vajzat yll e dritë, 
Flakë në punë e mend në shkollë, 
Ky Skrapar fisnik i rrit.

rrofsh o Bame, kisha kohe qe e kerkoja numrin e celularit te Fatmir Greves!

Sa hutohesh dhe ti, Likja e ka ne spid dajell...

Meksit do ja fusesh ti? Ehuuuu smiley

Pse vec per letersi?! E pyesim per muzike, kinematografine, komedi apo teatrin ne pergjithesi. Apo dhe thjesht fotografi apo balet, kercim smiley

Jo vetem kaq, mund te pyetet psh: sot ne epoken dixhitale dhe te barazise dhe rrenimit te autoritetit, dmth qe jemi bere te gjithe si kembet e dhise, a mund te beje muhabet dixhital presidenti i Amerikes me ndonje lapanjos qe flen poshte ures?

Epoka dixhitale eshte shume powerful ditet e sotme. Te Ben me krahe. smiley

edhe, po qe se "s't'plq" kto te vjetrat, qe baba nji te tanishme, same title, poooor me afer 9 milion kliqe (si puna e te ka lali xhon pak a shum), ndersa ai "orgjinali" s'ka per t'i kap najher pezetmij.

http://youtu.be/I2wvaWTTmz8

terqeta juj!

Filloi radiposta me Bob Dylan smiley

s'i jap dum kerkun ca ke dash me thon me ket qe shkel synin ne fun. po thu qe s'esht bob dylan? apo radiposta s'esht gjo, se s'ka kerkesa?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).