Vrasje dhe aksidente pa mase ne periudhen Korrik Gusht . Sa ndikon i nxehti ne ''ikjen e trunit '' ne Shqiperi ?

Cfare thote shkenca bashkohore e ppu , po Vizionet ... smiley ?

40 Komente

truni ka ik me kohe, vetem nai stimulant duhet. vapa, dashnia, bixhozi, humbja zgjedhjeve

Ne France jam. smiley

Korrik-Gusht muaj sulmi..smiley .....per korrje- shirjet .smiley

Po le tu iki. Ske ci do budallenjte me shumice. Rrofte vapa. Sa ka shku temp atje?! smiley

i keni keqkuptuar lajmet, pasi po vriten personat me tru ne rregull. Budallat po i mbajme edhe me buke ne burg.

Jane shume te komplikuara, sjam tuj u fut ne details tani. Gjynah viktimat, po. Por ka vite qe truri ka marre super xhiro atje. Nuk ndodh vec ne vape tani. Ka vite qe lexoj Kshu historish atje. Nga me makaber. Si psh I presin copa copa si nepe filma horror. Nejse. Vape sot dhe ketej! Le te shpresojme per me mire. Per paqe ne te gjithe boten! smiley

JO MER dak kta skane nevoje as per sarkazem as ironi e as metafora. Keta duan plumbin ballit.

mos u merzit o Ceno.......

.....se me Gusht bashke iken dhe vapa,
dite me te mira do te vijne prapa.....smiley

Jo jo kete vit edhe vjeshta do jete e nxehte smiley

Zakonisht me shkence ne pranvere nderron gjaku dhe shume njerez i kap ankthi, stresi, depresioni, ndryshimi i hormoneve qe ndikon negativisht ne sistemin nervor , por per stinen e veres smiley, duhet me be research

Megjithate t'i leme shakate ( se me duket pak cinike pyetja , por jo per faj tendin qe ke hap temen )  nuk ka asnje shfajesim per vrasje makabre te tilla vetem nqs truri vertet kalon ne erresire ( mental illness) dhe nuk sheh se e nesermja eshte me drite

Mendja ne erresire e semure me depresion, nuk ka perse ndikohet nga stina e veres , ajo vjen si pasoje e ndonje goditje shpirterore ku truri s'ka qene i gatshem apo i forte t'a perballoje dhe e vetmja zgjidhje eshte DOREZIMI, ose me vetvrasje ose vrasjen e partnerit apo anetareve te tjere te familjes , ose me vrasje masive ne publik.

Problemi tjeter eshte sepse shume njerez e kuptojne gabim ( ikjen e mendjes) , ky proces vuajtjeje  kurohet me suportim.

Jane shenjat qe te ndihmojne te kuptosh veten apo personin qe ke afer nqs jeni ne rrezik per "ikejn e mendjes"

psh : Humbje interesi ne pune apo per marrdhenie te shendosha me partner

Ore te gjata gjumi , ose pak fare duke mos dashur te perballen me boten jasht

Pirje alkoolike ne mase te larte ose droge te llojeve te ndryshme

Idera fallco se "Kjo bote do te ishte me e mire pa mua !" ose pa " ate "

Fshehjen e mendimeve personale nga frika se cdo mendojne te tjeret per te

nga keto shenja  njeriu duhet te kurohet dhe diagnostikohet sepse ka kura q ete ndihmojne te kalosh ne nje situate me te mire shpirterore.

 

Klesidra ja paska lene Cenit stafeten e pyetjeve te vecanta me karakter (#fryme) te pergjithshem.
Po Ravi kujt ja dorezoi flamurin e omniparalajmerimeve?

Ala skam fillu me pytje te tipit : sa ju duron bateria e celularit smiley

Ne ceshtje ikje truni, si nderrohet passwordi i internenit, se me duket se ma kane vjedh dhe mezi me hapen faqet. do 7 sahat te ngarkohet nje faqe. 

ha mo,u vra naj gru sot, ca thone lajmet?

pse ?

...te gjithe jemi psikopate dhe potencjalisht kriminela po thuaj shyqyr qe permbahemi dhe bejme vetem peshkterapi smiley 

Ore po ato plakat e Nartes kush I perdhunon? Kujt I ka shku skic truri aq keq e? Po lexoja nje rrefim te njeres 78 vjece. Yack . smiley

si kishte thon nji plak:
tani kemi frike dhe ne burrat...
xhibi, pytje pa t'keq: kur ke qene per here te fundit ne Narte ti?

Ceno, ikja e trunit, nuk ka t'boj vetem me klimen e nxehte, temraturen, por dhe me klimen politike, sa me shume nxehen politikanet me njoni-tjetrin dhe sa me shume puthen pastaj, apo me sakte bojne sikur puthen, e perseri nxemje e perseri gjoja sikur duhen, kjo iu shkakton me te drejte ikje truni njrzve smiley

winderigheid hersenen

Ca te bojme , Kadareja iku se sduronte dot regjimin e Ramiz Alise smiley

Brad, ç'lidhje ka kjo me temen, hane dat e hane bagdat. Kujdes nga vapa i dashur. 

A po flasim per ikjen e trunit .

a haaa smiley e kapa me vonese smiley

+1

Po ti pse shkon kaq larg. Po ti ke Pierre qe iku se nuk duronte dot buall mavrine. Dhe per mua demi qe i ka shkaktuar ikja e Pierre eshte me e madhe se ikja e Kadarese. Se ne fund te fundit si te shkruaj nje roman ne France apo ne Shqiperi nuk perben ndonje ndryshim, ndersa humbja e nje ekonomisti eshte vertet vajtuese.

Shume e vertete.

Edhe kjo prurje eshte interesante smiley

Lexoni me kujdes ...Ka ike me tere mend Truri ....Xhibolja Flamur amerikan , I Tredhuri kanadez ,Alba si me nje si me shuem zamete Flamur amerikan , Gjembi amerikan , Beu i fshatit e ndrroi e vuri anglez dmth njeqindflamuresh ,Bunkeri 100 flamursh dhe ky po se fundi Francez , Zana Italian ... e me rradhe nje tufe antikomunistesh te shperndare si zogjt e qyqes neper Bote .

Ne fund te fundit ka te drejte cen durim pasosuri ...e kush ka mbet ne Memedhembje ? Pse vetem Bradi do e mbaje Shqiperine , te mos kthehet komunizmi ?

Ke harru nje person

o elba leje pse e nagacmon cunin

jorgot dhe pepinot i shkaktojne gjithe aksidentet

pse ?

Nuk e di pse po ecin jashtezakonisht keq, edhe me kalamajt e vet ne makine. ta heqin trunin

impresion

ndoshta

edhe ato rruge qe ishin i prishen keto derdimene te paafte. po nuk investove per rruget ke prishur garancite per jeten ne rruge. vetem aksidente lexojme ne gazeta, dhe korrupsion, nje turp i vertete...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).