E degjojme, prape e prape, njesoj si me pare. Flet e flet para mediave, sikur te jete ai fituesi.  Kryeminister ne detyre te jete ky,  qe po flet perdite, si dhe para zgjedhjeve ? Thone gje ligjet per kete rast? Se sikur po kthehet ne kryeminister per mynxyren e fituesit, me ato qe po ben.

71 Komente

Kur ka energji akoma per te shpenzuar per te miren e atij vendi, pse mos te flasi? smiley

Eshte ne grahmat e fundit dhe ne keto raste sado i lig qe te jet robi nuk ngacmohet. Ju prehte shpirti ne ferr!

pyetje idiote.

po deri ne shtator akoma ky esh.

Nuk eshte ceshtje ne flet perdite kryeministri ne ikje.  Berisha dhe te doje s'ben dot ndryshe.  Per krahasim, Nano s'drejtoi me mbledhje qeverie (ia la Dokles) dhe nisi "pushimet."

Por ceshtja eshte cfare po ben kryeministri ne ikje.  Vetem dje jane marre 18 vendime qe prekin vleren 40 miliarde leke.  

Para disa ditesh u mor nje tjeter vendim per licensa peshkimi kur "Ligji per Akuakulturen" s'eshte miratuar ende.  Dhe akoma me keq ky vendim ndikon ne zona, laguna te mbrojtura me ligj.

C'thote ligja per qeverine ne ikje? 

ky eshte problem si me vendimet e marra e paret e harxhume. pikepytja eshte nese vendimet e reja nga qeveria e re do mund te c'fuqizohen. ka nje klecke, per ata qe njohin ligjshmerine, ajo puna e mos-paraveprimit. une nuk e marr vesh fare kete fushe, po drejtesine ne dore e kane ata qe jane ne qeveri, keshtu qe edhe te c'fuqizosh, prape fitojne me drejtesine. thjesht hipoteze. nuk do duhen lopata me duket po ekskavator nese do e marrin seriozisht keta qe do vijne per sefte ne pushtet.

 Ky Qelbesire , megjthese i ndeshkuar ne gjithe Shqiperine vazhdon  te shperdoroje parate dhe pasurite  Shqiptareve duke ja u dhene  klienteve dhe paramilitareve te vete te # Trustit te Geshtenjave. 

 Ky Qelbesire do ta lere toke te djegur c'do gje . Eshte ne Genin e tije.

C'gjen qenka ky?  

smiley

s'e themi, jo.

do te marr patent galipi per zbulim gjenesh. smiley

Geni i "Skllavit" Monda,

Qe s'eshte e thene te behet nje diskutim i hajrit, s'eshte e thene.  Por te pakten ngushellohemi nga fakti qe kemi ne mes tënë teoriciene e izolues gjenesh e me tej. 

me pyt cfare do te dish per gjenetiken, dhe une do ta tregoj. smiley

 

Po ja, si ndikon mjalti i geshtenjes ne gjenetike psh.  Se ky aspekt eshte i qenesishem. Dhe a mund te behet nje lidhje midis mjaltit te geshtenjes dhe organizmave gjenetikisht te modifikuara.  OMGJ apo OhMyG?  

lidhje edhe mund te behen. vera nga mjalti qe kane pas pire iliret mendohet qe shtoi nje kodon te ri me kater monomere (jo tre) qe nuk  lejon ta marresh JO-ne si pergjigje (fjala zhmontohet rruges per ne tru) si dhe ta perkthesh realitetin gjithnji ne favor vetjak. Hipoteza qe ai mjalti ka qen geshtenjs po gje goxha perkrahje nder hulumtusat.

OhMyG.  Mead in action. Mead for all.  And some Levi-Strauss to boost smiley.

sipas eksperimentit me mjalt geshtenje kyer mbi kavie te buta tregojne nje reagim me te eger, me te guximshem ne situata qe me pare i zgjidhnin duke bishtnuar. smiley

si dhe agresivitet i panevojshem, tu nejt mir e bukur, grrap, dhomet kavjes ne krah.

Ne rast se gjendet vetem ne kafaz, kafshon bishtin e vet. smiley

+1

 Monda ! Nuk e kuptoj perse kapesh pas nje gjeje secondare , dhe nuk perqendrohesh tek thelbi : Ai po shet . jep me koncension Laguna , ai po shkarkon dhe emeron funksionar te larte , sikur populli ta kish votuar ate monster. ky eshte thelbi.. dhe meru me thelbin. persa i perket genit.. te siguroje nuk eshte ajo qe ti ke ne mendje (pekatesia krahinore)  ndersa termi # Trusti i Geshtenjave Te tropojes ( Shprehje e Shinasi Rames dhe Shuuume e Gjetur sipas meje, dhe mund te merremi edhe me te po deshe)

 Monda  Eshte i Lig ne shpirt pertej bindjeve ideologjike , Shprehja e tije : "Pas meje Qameti" i ve kapak karakterit (genit ) te tije. Nqs nuk e shikon kete , nuk kam se c'te them

E ndriti Shinasiu me trustin e votes se bardhe, qe do merrem une tani me trustet e tjera. Flm per ftesen, por me mirekuptim, jo.  

me voten e bardhe s'ke pune po deshe, se shyqyr qe beri thirrje shinasiu dhe alidea dhe keto zgjedhje vota te bardha ishin vetem gjysma e atyre qe kane qene gjithmone. do zoti vazhdojne keshtu, te pakten ndergjegjesohen njerzit qe duhet medoemos te votojne smiley

Monda  . Prape nuk po merresh me thelbin qe eshte edhe tema e ketij diskutimi : " C'do ai plehre qe Jep concesione , neneshkruan kontrata,emeron dhe shkarkon Zyrtare te larte, ne nje kohe qe Populli e ka hedhur ne Kosh te plehrave." . ky eshte thelbi . Te tjerat jane garnityra monda , une ti shpjegova pse i vura ti mund te jesh ose jo dakort 

 

C'do ai plehre?!

Po e ka ne gen moj moter. E ka ne gen.

o debil po eshte akoma kryeminister deri ne shtator. ky esh thelbi.

Debil e rrote kuri je ti .. Por kur nuk ke sy te shikosh c'te te them ? 

Ngaterron Kekun me byrekun Ti.. Eshte Kryeminsiter Ne detyre i votuar jashte nga zyra qe do te thote qe ai duhet te thete qe fuqite e tije jane te  KUFIZUARA vetem ne trasferimin e qeverise nga njera dore tek tjetra.. 

PS. kur ishte ne presidedece # Trusti i Geshtenjave mori edhe Tapetin atje .. hajt shiko hallin tani..

ore mire Saliu, po mediat pse i vene prapa?? sikur ta shikonit edhe nga ky kendveshtrim, them une..

Ore, kush e ka hap at llafin qe burrat malsor jan fjale pak? smiley

PS: grave, cfare do me thene tamam tamam murrqinje?

Murriqne eshte nje kepushe e vogel qe ka dy grepa te mprehte me te cilet ngulet ne mishin e bagtise dhe pa o sterngop me gjak nuk shqitet.Aty jeton

ne s'na durohet sa te iki sala si Kocit qe s'i durohej pa pa Melin. Do shkojm ne poliklinik smiley

ba ba ba 1 dite duket sa i muj tani... (nji sahat me duket nji muj, jom jabanxhi ne mehallen tuj)

Bradi ka ik ne Franc me zhvendos florinin. merruni me fjalimet e Sales ju!!! 

Mendoj se aspektin me te rendesishem e ka prekur Monda.

Do ishte mire qe koalicioni fitues te deklaronte qe tani qe te gjitha vendimet kyce te marra nga qeverie gjate kesaj periudhe tranzicioni do te anullohen, mqs. qeverise ne ikje i paska hypur zelli i madh i punes.

Me pelqeu Edi sot. Audit nderkombetar per te kontrolluar financat e qeverise perpara se ti marin socialistet. Ashtu duhet, biles rezultatet te behen publike. 

po shtrohet bazamenti per tre mandate, kuaz. Normal, dmth.

Shume mire.

Nqs nuk ju del mire auditi nderkombetar c'ndodh, do e refuzojne marrjen e qeverisjes? smiley

Aspak, thjesht do te rritet me shume niveli i takses progresive per ate 5% e famshem Gjembo. Sa me shume kane vjedhur aq me e larte taksa.  

Ah, ide e mire.

Prit, po sikur #rilindja tha qe do kemi me pak taksa?

S'e ke kuptuar mire.

Behet fjale per me pak taksa per 95 perqindshin si edhe 90 perqindshin e te pasurve socialiste dhe leseiste tek 5 perqindshi qe mbetet nga njeqindperqindshi.

Pra, te te themi qe taskat do rriten per 10 perqindshin e 5 perqindshit qe i bie ne mos gabohem 0.5 perqind i njeqindperqindshit.

Aahhh. Tani po me kthellohet ca.

haha, sa objektiv qe eshte mer...m'pelqeu sot thote. A thu ti se deri tani, berberi ka qene naj kritik i rrepte

Berberi ne fakt qe kritik per dy dite, nga data 1 Prill deri ne daten 3.

edi ja fut katundit. po pse si auditohet? keshtu sa hap e mbyll syte. auditoret rrine 1-2 vjet neper kembe. do presi kaq kohe ky i lajthituri tjeter sa te marri frenat? pu pu c'degjojme nga shqiperia. 

o zot qetesoi dhe jepu llogjike !!!!!!!

Deri ne shtator eshte ne detyre. (besoj edhe pas shtatorit do jete indirekt smiley).. te pakten mediave sdo ti mungoj smiley

te pakten mediave sdo ti mungoj

ja, kshu prishet dita.

amon mer... se s'du as me e menu! 

hahaha, me vjen keq po si mund ti imagjinosh edicionet informative pa kryeministrin... sidomos ato te TV Klan smiley...

smiley

Realisht, Berisha shfaqi një “të metë” që në fillimet e tij si lider politik. Duke kapërcyer kurajon dhe guximin e njohur të tij, ai ishte edhe një optimist i pandreqshëm në krahasim me varfërinë e aspiratave të masës së madhe të njerëzve, ndërgjegjja e të cilëve ishte shtypur e dhunuar nga diktatura gjysmëshekullore. Ky optimizëm u bë adrenalina e rinisë gjatë lëvizjes demokratike dhe më pas. Për Berishën e pamundura ishte veçse fantazma e të druajturve dhe streha e frikacakëve. Veç kësaj, ai ishte edhe shumë inteligjent, tepër energjik, një punëtor i palodhur dhe me një dinamizëm të pakrahasueshëm me liderët e ngathët e të rënduar, të kredhur në përtacinë dhe mediokritetin e tyre proverbial, që ne kishim njohur gjatë regjimit të mëparshëm. Këto cilësi, shto edhe joshja që u afronte të huajve, e bënë atë sa popullor (kundërshtarët i thonë populist), aq edhe të distancuar nga liderët e tjerë politikë, të formuar në shkollën e Partisë së Punës dhe Institutin e Studimeve Marksiste-Leniniste. Kjo ishte arsyeja që agjencitë e lajmeve të vendeve perëndimore thanë se komunizmin në Shqipëri e mundi karizma e Berishës. Fjalë për fjalë, e cituar nga Agjencia spanjolle e Lajmeve.

http://www.rilindjademokratike.com/web/index.php?option=com_content&view=article&id=420:apologjia-e-berishes&catid=45:editorials&Itemid=115

fajin e ka diferenca kohore mes dates se zgjedhjeve dhe hapjes te parlamentit te ri dhe betimit te qeverise se re. Normalisht, qeverise ne ikje i mungon autoriteti per te ndermarre reforma ne politika fiskale apo ne industri te caktuara. Po ligjerisht? sepse kjo ka dhe anen tjeter te medaljes. Funksionimi normal i qeverise eshte i domosdoshem ne cdo shtet normal (perjashto Beligjiken smiley ), ca me teper ne nji si yni. Tjeter pune qe merren vendime te pambeshtetura ne ligj, sic permend Monda. Nqse eshte ashtu, keto mund te denoncohen ne gjykate si te paligjshme. Dmth, me shume arsye per te kerku ndjekje ligjore. Sa per shifrat pastaj, nuk du me i paragjyku. Ka link per kto 18 vendime me vlere 40 miliarde lek?

Shume nuk kane te qarte emertesen "...ne detyre"?.Dhe bejne si ai bunkeri, qe edhe nuk di kurrgje edhe ben te diturin. Ne kete perjudhe ai nuk mund te programoje VKM a te marri vendime, por vetem procedon me detyrat ne sherbim te te qeverisurve.Lexoni te drejtat dhe detyrat e Kryeministrit! Ky derdimen ....i pjerdhur tashme, po ben VKM dhe ndan Licensa e favorre.Qe te gjitha te pazbatushme.Po pse ben keshtu valle ky?
Sepse akoma nuk pajtohet dot me gjemen qe e ka gjetur.Ai kete vertet e ka quajtur gjeme...Kerkon te hakmerret .Ashtu i duket se po ben.Po hakmerret...

sa i ditur jam une, vetem nje kerric si puna jote mund ta hamendesoj...

per te tjerat s'kam ca them, qenke teoricien.... me munde. tani ik beji reklam shpive qe ke per te dhen me qera...

Une nuk te ofendova edhe pse e di mire ca...je?Sepse nuk merrem me miza.Ju thate pytje idiote, duke e bere frymore, gje qe normalisht edhe i lare me uje Sene, do merrje vesh qe nje pyetje eshte pyetje.
Reklame humori vetem nje i ditur si puna jote mund ta interpretoje...Meso se po dite mente vine nuk te ikin

grave..  mos e caj fareee.. une do shqetesohesha nqs tipa si ky do lavderonin

Opo yni eshte edhe ai po me ben pershtypje pse menjehere e llafin e keq.Kan nje nervozizem qe nuk perligjet.Une them kemi ambjente por nuk mu d te futesh ne uje se te ze xbegu, ky thote u ben reklama aparatamenteve te tua.Nuk kupton as kaqe...Neise disa njerez duan medoemos llogore, front" ne dhe ju.."

pyetja esh edhe mbetet idjote. e para sepse pergjigjja dihet. dhe e dyta, ngase edhe ti vet e di pergjigjen.
keto pyetjet jane per kalamjt e kopshit. ata sugjestionohen. po nuk cuditem kete nivel gjen ktu.

Prap nuk ke kuptuar thelbin pa qendro ne tenden.Fjala eshte per debatim, rreth mentalitetit, qe vijon te "...qeverise... " duke bere deme.Ne shkelje te plote te ligjeve.Po merre shtruar, qete, pse nervozohesh?Mos thuj pytja eshte idiote, me thuaj, je ti ..qe pyt se pytja nuk mund te jete idiote.Per kete ta ngava llafin...Ja kaqe besoj u kuptuam?

u nxefa pak, se isha duke u dhen ushqim kavieve. thash ca po bej... shkava?
ika.

Ta dishe, e kuptoj fare mire nga vjen ky vrull.Eshte ceshtje me e komplikuar se sa hatallek ne ushqimin e minjve.Duhen...shekuj, prova te shumta tamam me kavjet, per te ndryshuar presionin e gjakut.Nuk jeni vetem ju ashtu, por ne te gjithe.Neise mbetem te nje rrenje.E mbyll paqsisht me ju

Do i lesh keto dervishlleqet ti Grava ? Po pse cfare hape qe e mbylle ?? Meshoi ore Gomereve sa te kesh e sa te dish se nuk jane per gje tjeter .Vetem per tua Hypur babasqapi e te tunde kembet mbi ta nga kenaqesia ..Deri ne 23 Korrik QESH smiley

Hajde muhabet hajde ...Paqetim ky ? I paqti i PPU qe nuk do Lufte ???  Nuk eshte Lufte , se nuk ke me ke Lufton , eshte eshte bisede Normale qe shumeniksherve nuk u mjaftioon nje NOFKE si "Koke Kedhi me shkarje Ledhi "  smiley duan ta shumefishojne  Tjetrit i thone " Ik mbaro Pushimet " ai thote "Ika " dhe vjen e ndrron Nikun smiley

Gravaaaaaa mos jep pergjigje e mos fut me ne personale .Ata per cfaredo e per cdo ndodhi e per cfaredo qe te thuash jane produkt i sh Enver "pse se njohim ne ate Mut Muti "

Nejse ti ben si te duash smiley Mbase dhe te pelqen !!!!!!!!

 

Mbetet akoma ne detyre. Qeeveria e re ben mire te anulloje te gjitha ose pothuaj te gjithe vendimet qe ky firmos perdite per ti vene shkopinj nen rrota qeverise se re dhe per ta falimentuar ate.

 ..edhe  1  minute jete ti ket ngelur si Kryeminister,  Sali Berisha nuk ndrsyhon ! 

Opo ai e di mire se çdo beje, do ta beje si neroni, do i vere zjarrin, siç ja vuri ai Romes, por mua me vjen çudi, se si i shkon ende media nga pas, kete nuk e kuptoj dot une..... ai e merr fuqine nga media siç e merrte Anteu nga toka..... i duhet prere kjo mundesi ushqimi, por me medie te tilla zorr se do behet prokopi ne kete vend.....

Problemi alidems, eshte se fituesit merren me dasmen kur i ligu punon per prishjen e saj...Do degjojme thagma.Keni per ta pare...

vera nga mjalti qe kane pas pire iliret 

Hidh parrulla Jani Guri, hidh. Po ketu do lahen te gjitha.

Po degjo, hyqymeti e ben nje sy shurdh, e ben edhe nje vesh qorr. Po kur e tepron zullumin te hedh prangat e te ve zinxhiret. Po nuk eshte faji i perkthyesit merr vesh ti, prandaj  keto llafet merri mbrapsht, dhe futi ne xhep.

 

 

HAHAHA, 

dashki "lame duck" juve?

S'ka!!

E kishit nje Lame Josephine, dhe i rate te mires me gure!

 

E shkrujta dhe tek nje teme tjeter, si ka mundesi qe e kane kete kohen midis dy qeverive kaq te gjate??

Ka dikush ketu ndonje link, per te na shpjeguar se si do te "digjen" keto 40 miliarde leke, nga keto 18 vendimet 'e famshme'. Persa i perket rritjes se rrogave me 11.3 %, ato shkojne vetem per pagat minimale, qe zene vetem nje perqindje te vogel ne piramiden e pagave shteterore, pra dhe efekti i tyre ne buxhet do jete jo shume i madh. Firma tjeter e rendesishme ishte per gazsjellesin TAP, apo dhe per kete jeni kunder?

Ky nuk eshte kryeminister ne detyre por kryeministri i vendit deri ne momentin qe Rama do beje betimin.Gjate periudhes se fundit si tradite  marrin vetem vendime operacionale te perditshme dhe jo vendime afatgjata, megjithese me sa di  une ndonje ligj qe ti ndaloje te marrin vendime te tilla  nuk ka .

Qelbsi akoma ne detyre por i shkarkuar me votim popullor absolut, ne mbledhjen e qeverise vendosi te rise rrogat e administrates dhe te pensionisteve. Kete e ben sepse ka dhene fjalen/besen por burimin e ketyre fondeve e shikon tek borxhi qe ju merr bankave tregetare e sidomos financimin spekulativ qe merr nga Banka e Shqiperise. Keshtu, diten e marte date 9 Korrik qeveria kerkon te marre borxh nga bankat dhe publiku gjithsej 25 miliard e 400 milion leke ose qe te kuptohet me mire kundravleften ne leke te 240 milion USD!!!!! , nga te cilat 1/3 me afat maturimi 1 vjecar dhe pjesa tjeter 6 mujor. Nga kjo shume gjithsej 60% ose 145 milion USD (ne leke) do te financohen nga Banka e Shqiperise kuptohet nepermjet emetimit abuziv. Pra shikoni kete ndyresise qe edhe mbasi vrau 29 njerez ne Gerdec, 4 te tjere ne bulevard, abuzime pa fund me fonde per rruge e investime, koncesione te dhena e te mos dhena si te ishte mbret i ketij vendi, edhe tani qe ka ngordhur perpiqet te fundose financat e mjeruara duke e futur vendin ne borxhe pa fund. Kete kafshe eshte pak ta burgosesh. Duhet djegur qelbesira. 

Mos u zini djema smiley le te shpresojm se te tere do shkojne ne plazh dhe do u iki stresi smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).