100 here kaloj  ne rr. Myslym Shyri , po kush eshte ky personazh mqs as ne internet nuk ka ndonje te dhene per te ..

 

280 Komente

Cen, Myslym Shyri, Hero i popullit, ishte pjestar i njesiteve guerrile ne Tirane. U vra nga fundi i luftes (8 Korrik 1944), ishte 26 vjec.

flm . Se dija , po ne web asigjo kur e kerkon , vetem ''dyqane'' smiley

O t'u thyfshin syzet ty qe s'me kape telefonin pardje!

Po ti i kuq "RED" do ngelesh gjithmone! smiley

Per me shume informacion duhet te lexosh serialin e volumeve/librave te shkrimtarit/publicistit Resul Bedo me titullin "Yje te Pashuar". Aty do te gjesh biografine dhe aktivitetin patriotik te te gjithe deshmoreve te atdheut tone. Besoj se bibloteka kombetare duhet ta kete te plote serialin me 20 volume te "Yje te pashuar". Une ne bibloteken time kam me pak se gjysma. Nese te interesojne per ti lexuar ti huazoje me kenaqesi. 

Flm por jo ishte thjeshte ishte nje pytje qe me sillej ne mend tesh sa kohe

Sa per kurioziet ato volume kane aktivitetin patriotik te te gjithe 28 mije deshmoreve te atdheut tone ?

Cdonjeri prej volumeve mund te kete aktivitetin patriotik te rreth 250-300 deshmoreve. Jane gjithsej 20 volume, keshtu i bie qe te kete pasqyruar jo me shume se 6000 syresh. 

oh ...me kete infoirmacion kuptohesh ma mire...po e paske koken plot me gunga ...jo vetem te sales hahahahah

flm per sygjerimet , s'eshte ide e keqe , po ndoshta per ndonje info tjeter , se tashma e mora informacionin.

Myslym shyri e myslym Peza jane te ndryshem...ah po ,ky qenka vrases 26 vjeçar...

Ca ti thuash kesaj debiles? Debile!

wow...

Zana, te te bej nje verejtje. Ndonjehere flet me shume se c'duhet, dhe ai qe flet me shume se c'duhet keput budallalleqe. Madje me keq se budallalleqe

Zane motro,ne kohe lufte vrasja asht zanat i perhap shume,se lufta bahet me t'zaptu trullin,ne ti vret me e mrojt.Ai vret me ta marr,ti vret me e mrojt, ai vret me ta marr-vrit ti e vret ai,vrit ti e vret ai.Zakonisht ai qe vret ma shume e vritet t'u vra, shpallet hero.Keshtu ka qan e asht m'tan boten.

Pse moj zana qenka vrases?se luftonte kur te tjeret dridhnin zinxhiret?a po harrova kemi zogun hero qe iku kur na pushtuan.po ne shqiperi maskarenjte Jane bere heronj dhe heronjte tradhetare

Kjo Zana kur ka qene e vogel i hante karamelet Zana me gjithe leter se kujtonte se letra ka vitamina.

Mire...meqe jane budallalleqe ju mos u merrni me to...tesh...cilado kohe ka fjalorin e vet.ne ato kohna ishin atentatore...sot e gjithmone jane persona qe kane vrare.Non uccidere!!!Ne ato kohra ,te rinj te ekzaltuar e te perdorur ,te manipuluar nga komunistetvrisnin pa iu dridhur dora....per mua eshte vrasje e paster me fe' e politike.Mandej kur trashej puna i eleminonin edhe ata vete,siç...Debile jnei ju qe i thoni vrasjeve marshallah...

Zana, mos e thello idiotesine tende. E dime qe je nga qyteti nr. 1 ne bote dhe je qytetare par excellence, e c'jane parizienet e londinezet para shkodraneve, por pa vere pak trurin ne  pune. A ka franceze qe t'u thote deshmoreve te Rezistences vrases. Po e tregon veten krejt bastarde, me fal edhe nje here per gjuhen, po mbase vetem keshtu kupton. 

mire..po pse duhet te marr per model francezet?Une flas te verteten time e pikeveshtrimin tim...Mandej idotesine mbaje per evdi....nuk po kerkon kush me te imponu mendimin.Lexoje ,mos ji dakort e kalo matane.LANC ka qene nje gje per ty...per mua nje tjeter.Kaq,ku eshte idiotizmi...Apo t'ju heqesh kanan Tafilet nga jeta juaja apo t'jua prekesh ju shkermoqetgjithe struktura....eshte e genjeshtert ,nuk mban...Rezistenca francese me kanan  tafilin....u ku ku moj nane...

francezet nuk kane patur pothuaje fare rezistence, ose shum pak

desha te them qe nje pjese e mire e francezve kane qene kolaboracioniste dhe qe ne shqiperi ka patur shume here me teper rezistence

O Ahmadinexhad, po holokaust ka pasur?

Te thashe ti s'duhet te marresh per model asnje, se je shkodrane, je shume me lart se franceze, amerikane e ruse te marre bashke, por te them qe s'ka komb t'i quaje heronjte e vet vrases. Ne mos per gje tjeter, si nene qe je me duket, te kesh respekt per moshen e tyre te re. 

maria oktober.

kush e vrau kastijin?

si dhe: "kush e vrau kaporal peligrinin"?  per kunderpeshe...

Edhe Kavua ve ne dyshim rradhet tona... Jena si NSA thuji Kavos, asnje provokim nuk na shpeton, thjesht i pergjigjemi kur dhe si na intereson ne. 

 

 

e di ai, e di... smiley

 

s'keni pse e zgjatni , une e mora vesht kush ishte Myslym Shyri smiley

Ti e more te taten o Cen, po tjeterkush vuan per te marr ne veten, e ne frustracion e siper, do te frustroje t'tane. 

ok , ishalla po kalon si teme tek gjoksi i Ciljetes pra smiley

te doli fjala me duket smiley

Sipas hulumtuesit Robert Dizdari, Myslim Shyrri eshte vrare ne pabesi nga nje njesit guerrill partizan ne grykederdhjen e lumit erzen per shkak te nje akti te pamoralshem asaj kohe... kishte konsumuar dashurine e tij te prej disa muajsh me partizanen serbe Ludmilla Kaktovic nga Nisi, e cila faktikisht i ishte premtuar kryekomisarit te divizionit te XII te jugosllavise.   

smiley

kush tha me i tem tjeter: erdhen mer erdhen ... smiley

 

ja qiten ne Ludmilles emrin... wikileaks WW2 krejt... smiley 

Ludmillen e ka meshtjell mire ai, po ec ti. E qime heroi, babam! smiley

 

Si e Vasilit ke "Enemi et dhe geits" smiley .. do thosh STALKER.. smiley 

simas hulumtuesit Kozma Dushi (i riu), Luda vinte mesatarisht 4 here, ndersa Myslymi yne vazhdonte te qendronte i paepur.

Si shenje e rezistences ndaj komunisteve yugosllav, i duhet erektuar patjeter nje monument!!!!!

uuu, te fala ke nga Teuta te ajo tema per neshjen Brazil - Spanje smiley

Cer neshje!!!!! ku iku ajo teme?? Nuk pata mundesi me komentu dje, po syte ke neshja, e zemren ke peshku!!! smiley 

Spanjen e kam per zemer n'evrop, po Brazili ish shuuuuumeeee ne forme!!!! me kane kenoq Fred-Neymar. Virtuoz ne kombinim!!!!!! Iku kupa vitin tjeter, vateeeee!!!!!

 

 

Qe ku e ke:  swed - 1 Korrik 2013 - 02:03 Permalink përgjigjuHajt noten, po e pate Bamen verdalle urojeni nga une dhe thojini qe Brazili ishte tulle fare, e ka hallall vendin e dyte vitin tjeter   Teuta - 1 Korrik 2013 - 02:46 Permalink përgjigjuUrime 'Bame nga Swed! Para se te flinte, la porosi qe Brazili ishte tulle fare, e ka hallall vendin e dyte vitin tjeter! I bashkohem urimit dhe jam shume dakord me parashikimin e tij! smiley 

smiley Ju falenderojme per urimin!! Do perpiqemi ne maksimum jo vetem te arrijme projeksionet tuaja, por edhe ti tejkalojme ato!! smiley 

mos keshtu, meshtjelle, shkepe etj se merzitet Zana. Sipas saj ai akt duhet konsumuar gjithmone me muzike e nje gote vere nen driten e zbehte te kandelave smiley

Nuk e do Zana kshu si bagetite, eshte shume vulgare tha.

Po pse drite e zbehte?

ca ke o burr, edhe kauza e farfalles kauz nobile eshte. 

i paharrushem qofte emri i Myslym Shyrit, deshmorit te farfalles.

myslymi ishte edhe i kesaj (luhet gishti i kembezes) edhe i asaj (luhet gishti i mesit).

Q.... q.... Lymi! Q.... q.... Lymi smiley

Respekt. 100 here me mire te vdesesh per hiret e Ludmilles se sa per revolucionin proletar. 

smiley

nc nc nc shum qejf e paske at placken mer hunter. nje kshu njifet robi. ne muhabet e siper.... smiley

 

Si tha kolonel Al Pacino, - e vetmja gje per te cilen ja vlen te jetosh (dhe vdesesh) eshte .... 

smiley

tesh qe mora vesh per Ljuden po e du fort kete shyretin....smileyM'raft pika ..ky paska kene ashik...

smiley as ashik as dylber, o Zane, ky ka qene **rderr . Aparte i scherzi ky ka qene Burre trim me gjithe karakteristikat e shqiptarit. 

Edhe kur permend emrin e ketij e te cdo heroi tjeter qe i dha ketij vendi duhet ta lash e ta shplash gojen, ky nuk eshte Mustafa Merlika as Gjergj Fishta as soj e sorollop qe veshen kemishet e zeza as ata qe bashkepunuan me cdo lloj pushtusi.

Ik e degjo Lepa Brenen tani.

ksaj i thon me qi e me dek...

O Zana, robi edhe hesht ndonjehere kur nuk ka gje me vlere per te thene.

Po une pata ça me thane Endrju...smileyqe edhe neser e masneser po shkoj do dite me pushime.L'isola d' Elba.Nuk marr as komp e cell rigorozisht i fikun....pra po ju bien veshte ne qetesi .smiley

Ceno, je qe je, lexo dhe  "Heronj te heshtur" kushtuar deshmoreve qe kane mbrojtur atdheun ne kufi kunder bandave qe donin te permbysnin pushtetin popullor. 

tani nqs nuk me interesojne Yje te pashuar pse do me interesojne Heronjte e heshtur ?

Te zbulosh komplotet, he pra... smiley

jo me jo per kete ke peshkun shkurt bukur sakte konciz smiley

po meso mer i gjo te hjrit, shpirtnore, se te iku jeta vetem tu bo pare dhe sex! c'paskshit qen!

keto kohe po degjoj Muziken Sufi , a mjafton smiley

smiley

 

fotografite e heronjve ishin shumica vizatime te fantazuara 

te vetmin qe bente kadro me nusen ne ate kohe, e vrau kanani.

ata te tjeret qe u vrane, ishin pa resme. s'kishin lujt naj film. plus qe s'kishin as celulare smart, qe ti bojshin foto vetes ne sekonden e fundit, dmth t'i thoshin italianit, gjermanit ose ballistit prit i cik sa te boj kadron e funit e ta nis me email, masanej m'vrisni.

 

Sapo e hapa Zan ! Me tu dhims Gjindi qe s'asht tuj te kuptue .Por mu dhimbe dhe ti shtojzovalle dhe nuk munem me çkoqirtur  kuptimin e ndrhymjes tuej .Dhe e di se më ke pritun smiley

Shoh se po te trajtojne si thone shkodrejt si" fmi i mbrapsht , si me le prej bythet." smiley Po kush te kupton ty ta marrsha ? Askush vetun Jozefajne kishte me e pa vleresumun nji kyt    nderhymjen tuej me tane odoren e shpyrtit .

A ka kene  Gigolo njaj Shyri ?..... ka pvete Jozefaini Tufen

.Joe....... i kane pas thane ... As herojt e Vigut nuk ishin Gigola . .E oerdorshin por drejtperdrejti !

E c'ka po na duhen ? Prejani mer tytat !...ka pas thane .

Po nga Gur Kusarsit mos prit ndonji Gigol  .Ani pse  kane do gjana te medha , po s'kane dit me i punue per te mire te te bukurave signorina !

 

 

 

lere zanen po na trego noi histori si te myslymit me ludmillen. nese di gjithmone.

dashnia e partizaneve underground eshte teme qe me terheq, se propaganda kishte vetem dashuri te paster partie.

ps. zana kot bo se vdes per mevlan komisarin. e ka pohu me kohe.

kto po bojn ate qe asnji lidhje shkrimtaresh nuk qe ne gjendje me e bo: po e bojn sexy revolucionin e thate komunist.

qemali qinte nexhmijen, enveri vret qemalin (per xhelozi dhe me majt nexhin), enverin e qinte dulla, dhe me pastaj ilir butka, ndersa dushani qinte fiqretin, te cilen e qiu me pas vrasesi mehmet... qe e vrau dandy me floke te gjata, qe akuzoi kadriun qe vrau beqirin qe kishte nje dashnore ne peze e cila i bente edhe fergese, se ai vdiste per fergese cilesore dhe muzike me dajre, huq i mbetur qysh nga koha e njesiteve guerile te tiranes, qe kishin mision pllenimin e jugosllaveve te bukura, dhe te cdo kaureje orthodokse marksiste, nderkaq nakua ngrihej si fantazem e xhindosur nga xhelozia per zaho koken, flokegjati shikonte me durim, duke dredhur nje zinxhir sermi, nuk mund te thuash se e kam qire une, bertiste zaho, ndaj ata floke te zgjatur mos m'i tund ashtu...

shekspiri te maj venin. ne kemi gjysmen balliste te lidhjes, te kryesuar nga ai poeti i madh qe vdiq, ia harrova tashti...

smiley, pjesen qiu, qiu, e mora vesh dhe e kisha degju. po du me mesu me shume per pjesen ciu, ciu, se vetem qiu, qiu sikur e ul shume punen vezhgimore dhe bindese nga ana e lakmuesit. aty eshte tensioni, se po te ishte aq e thjesht qiu, qiu s'ka aq shume lezet. pjesen e gjuajtjes se prese, se drenusha nuk shko ke goja ujkut kollaj. smiley

per kto kena "hulumtuesit" smiley

smiley

qiu, qiu s'ka aq shume lezet

vallai, duhet te jesh vertet i fiksum mbas biodiversitetit qe mendon se ka me shume lezet ciu-ciu smiley

mos mi nxirr fjalet jasht kontekstit. ciu, ciu eshte torta mbi qershi. role-playing ka rendesi para aktit sublim. te tjerat i dini vete. smiley po ku te shkoj dynjaja pa qiu, qiu, nuk e thashe kete.

psh per te arrit ke qiu, qiu, partizanet mund te merrnin malet ne kembe me ore. ket pjesen ne kembe une e quj ciu, ciu.

se kavo tha psh, po kete kafshimin pas te qiut ce keni? smiley

kjo me te vertet ka kuptim , se ne kohe te Zogut u importoshin puntoret e seksit ndersa pas revolucionit seksi u liberalizue e biles pas '90  ishte produkti ma i randesishem i  eksportit . C 'do gja ka anet pozitive dhe negative ,

ja keto komente keshtu te shpetojne nga vrima e erret...smiley

Po ,Mevlani i atyne kohnave nuk ishte i keq (jo te vdesesh)per komisarin jo...

Dmth shumica ketu mendon se zonja Zana nuk eshte aristrokrate. Gabin e kane. E kane zili.

Te tane te plasni prej marrinave me heroj e me partizane .Na kem cue edhe familjet per Pigal ani pse e qujn perfaqesi diplomatike .Na kem moral tjeter ta marrsha .Apo jo Zane ? Dun me na kujtu ca rob qe as me ba at pune s'dijshin ! Po na kishim mamallaret e Kombit qe  shkuen pas Rrotave Italianeve , Rrote me Rrote si italiankat . Fisnike .

Gaia Vegla kane kene dhe pa u perdor NDRYSHKESHIN .Nji me  xha Shefqet ta kam tregue po si duket nuk e ke lexue smiley

ka vdek dhe i ndrit shpirti po thirrja e tij

me che Cosa Shefchet ( endrit me ...Y ne turqisht ) asht akoma jehone nder na smiley tash jane kohe te reja dhe Brazili kadal kadal po del nga Historia .U ba ndeshja ne Hollande midis Roboteve smiley Fitun te KUQT !

lere Zanen ne Marrinat e saj smiley Ma e cyt .Ose si po thojn vet nga Nahija Zanes ...Mic Sokoli shujte driten kur hyte shpaj me shpaj se nuk mujt me i pamun "lakuric , lakuric " smiley Gjithsesi per ke po don me dite se une vetem per Enverin ne Korce di , atje ku acdc nuk e kishte zbulu se e perdorte veglen 

 

a ka pas gjo me teto poliksenin, Ziko?

nuk kam kuriozitet per histori te vecante tip thashethem. nje vetem kam lexu me nje shoqe te nexhit qe e vrane, se ishte e fejuara e nakos. me ka pelqyer shume. zaho me duket e kishte ai cuni qe kjo kishte ra mrena ene e harroi nakon.

sot them se kohet kane ndryshuar. ndahen dynjaja per i vend pune. smiley

ho pra. fol po deshe. e imagjinon dot ti te vritet vet nanji nga kta qafderrat e sotshem per dashni? ti shkoje gjermonit me gjoks hap, t'i thot gjuj, ca pret, a t'esht tha gishti a cfare...

une e kom shtepine

ke pusi qy lahet vet-e...

 

J0ooooooooooooooo . A e ke pas njof Fizikisht Poliksenin ???? 1 m e 50 ..... Se Enverin e di qe e ke pa ne fotografi ne ato kohnea me shall dimnuer qafet smiley Nji nga me te famshmet e Korces (lastar , yll bukurie ) qe e kishin si Mik shpie atje ku qe martuar Thojte :

O zot kur po vjen rradha me na i fut !

Te tregume me gojen e saj por qe VJETRUMUN dhe kalamojt i kishte dy me te medhej se une smiley

smiley

legjenda, mer Ziko. Nejse s'du me i dhon gojes mo, per thashethemet e tjera, se kemi te bojm me persona reale, qe u jane te shtrenjte njerzve reale qe jetojne per bukuri te Zotit sot e gjithnji, teksa ne flasim ktu per nji llaf e muabet.

Meqe ra llafi tha smiley

An arab at airport: 

Name? - Abdul Al Razhib.

Sex? - Three to five times a week.

No, no, I mean: male or female?  - Yes... male, female, sometimes camel.

Holly cow! - Yes... cow, dog, even sheep.

But isn't that hostile? - Horse style, doggy style, any style!

Oh, dear! - No, no... deer run to fast!

meqe ra llafi smiley kjo policja paska pas shonc derri. duhet te transferohet urgjentisht ne airport te Dubait.  duhet te besh shume squads qe te ecesh pa ra n'toke po kalove tranzit atje.

Edhe nji tjeter .Emo !

Ne kampin e Voskopjes nje ish k/montator i sht tensionit te larte ( vitet 69 70 ) me prezantoi me MARIEN ...Nje yll i rralle ne Shkodre Miss nga Trupi  dhe nga Pamja , por qe e kishte shkatrru turbekulozi . Mjeku ,dhe shpesh edhe nga Tirana qe vinin e vizitonin, tregonin nje kujdes te "tepruar " ne raport me te tjeret ..E vetmja qe rrinte dy myj behari .

E pyta apsi zume miqsi , pinte shujme vere dhe pinim po thuj cdo nate . ..

Nga i tere ky kujdes ..

Nga qejfliu JUJ me tha smiley

E kishte llafne per Veken smiley

kshu nga jasht s'u kuptonte hic, o Ziko. Apo c'te bo diabeti s'ta bo as Perenija, thuj... smiley

Nuk u kuptojte as nga jashte as nga mrene ....Thone dikur qe porositi te "prishej " nje barre  e padesherume .Pati nje kshilltar te mencur qe tha

Lere si do qe te vije Puna do beje ndonje emision me Opinione ose do shkruaje Kujtime  Gjyshesh e Gjyshrish ose edhe artistikisht si Arshiu  Dhe shyqyr zotit me bismilah e ndigjoi per te mire te Shqiperise !.Ma tej nuk di .Po po kuptoj qe  kete fat Sot , te mesojme gjera te reja e kemi nga ai  "Nostradamusi" per Kohen smiley

Diabetei ne fazat e para te ben HASHARI dmth thone qe eshte i "pangopur " si semundje ! Bo hesap qe nga 48 i pari e deri ne 68 ....smiley

flm per "hasharitjen", ket fjale te mrekullueshme te thesarit me te madh (sic ka thene xhaxhi per popullin).

i pashterrshem je!

Në vitin 1990, kur regjimi komunist nuk kishte rënë ende në Shqipëri, Arshi Pipa, njëri prej antikomunistëve aktivë në mërgim, përmblodhi në një libër anglisht të titulluar "Albanian Stalinism", gjithë veprimtarinë e tij publicistike dhe studimore kundër regjimit komunist të Tiranës. Në fund të librit ai rendiste edhe një vjershë të shkruar vite më parë, per  Enver Hoxha qe në të ritë e tij kishte qenë Gay.

"O bandill të lumtë bitha,/

Ajo i shpjegon të gjitha!

Ç'duhen dituri e mend/

Kur njeriu ka fatin tënd!"

Pas vitit 1991 kjo zhurmë, për të cilën mund të dënoheshe me vdekje në Shqipëri nëse shkonte në vesh të Sigurimit të Shtetit, u bë një lloj akuze thuajse publike.

Faleminderit!

Vjersha ishte sebepi kryesor i prishjes se fejeses se Nelit me Silva Turdiun (qe e kishte daje Arshiun). Thone qe Enveri nuk e dinte, prandaj edhe i vajti per vizite Mehmetit per urim. Por kur e mori vesh, oj nene, oj nene...aty filloi dhe renia e ish- Komandantit te Brigades se Lavdishme te Pare Sulmuese (qe mos i gjette shpirti rehat, se gojet e liga thone qe ishte me kriminel se Dulla ).

Ironike duket se aty gjithca eshte sjelle rreth seksit !

Po ky komandanti i brigades se pare sulmuese si spjegohet qe s' bani asnji rrezistence por u servir si cjapi ne thertore .

Jack Baba. Duket qe e ke me te nigjume ate kohe. C'er rezistence mer daj ? Atij ia tereziten m'gjum. Mbasi u perqyr duke bo "autokritike" ne Mbledhje te Birose, ku nuk ngeli Pal e Shenka pa e kritiku konstruktivisht . Masanej, kujtoi hajdari i lales se do ia falte "shoku i llogoreve". Sic ia " fali" kunotit te vet, burrit te Sanos qe e kishte rujt gjate Luftes se Lavdishme NC. 

dmth per nji bejte, o Qemol, e? hajde, hajde, forca modhe e artit. 

T'kena kujdes, se me gjith kto bejte qe kena bo per Ilirin, mos na vret veten edhe buri i vatanit!!! 

le qe kot dhe un, ai "ngorth e veten s'e vret"!

Per nji vic, m'zu nata jashte , tha ai tjetri, plako. Masanej, nuk e di a e ke kuptu, po Qemolit nuk i rruhet per asnji "politikan" ne ate kadosh veni. Per mu jon te gjith isoj, duret deri ne brryl...

te ish per politikanet, pa rrujt do ishim te gjithe. 

e provova i her, por nuk u rrinte. nejta ca dit, jepte nji ndjenje te krrujtme ne ftyre, qe ababuja.

Lene, lene se kom i gjys plani me ik ne Dhjetor. ...Kemi shpresa te na e anullojne, hahaha. C'ti boj plakes, qe po me lut per dite, se per mu Tirona s'njifet mo. Me zgjo nga gjumi ne Aeroportin e Kabulit, nuk kom per te mor vesh gjo...

Ky vjershetori per pak morri ne qafe dhe Molin e shkrete, kur tha se eshte disident, si me te rone Dajti ne kaptine.  

smiley te thella punet po nuk te lejne rehat mushkonjat qe po e krimnalizojne seksin e temes.

Hala s'i ka dale inoti Molit. S'ka faj, ku Spaci e ku Parisi. 

po normal si ti dali inoti. tjetri nga kontinenti tjeter, bo fajtor dike qe as i kishte fut i gjem n'kome. kete lloj desidence nuk e duroj dot.

Njoni thote qe cdo gje eshte ceshtje kohe a paresh. Sikur te kishte prit ca vjet per akuzen, Moli do ta kishte shume xhan.

Ashtu-ashtu, psikoanalize dhe disidence bashkuar ne nje bejte te vetme.

e mrekullueshme. e keqja eshte se do jem i zene per nje cike me punera pune... por do e shijoj duke e rilexuar 20 here Pipen, kete filozof vigan qe bente traktate ne karte cingari.

Sa shume dika ky Qemoli mer jahu smiley

kapo nuk ka shkrujt gjo qe e ka pallu Arshiun ...Do e kete mbulu ramizi ate sektor .Ti ke ndonje brenge personale ...?

Po, Idrizo. I kom ngja gjyshes komshiut perballe, nga ana nones. Jo dite qamet ...

E shef ti a jo. Paskom harru i "A" aty ke "Jo"...

Paska pas dijte nga Brenda . Po c'beri nje A me pak .Mos u sekelldis .Me citjane ka qene koha .sa te liroje Ushkuret , humbisnin shume germa , jo vetem nje A .Plus qe nuk prishte pune shume ..njesoj ishte .Qejfi qejf smiley Te tjera thone qe behen gaggace ....dmth nuk is hqipotjne germat te plota smiley

Po jua kam thone qe çdo gje ne bote shpjegohet "me t'futme", ne politike i keni shpjegu ju t'gjitha me lart, ne gjeopolitike dhe ekonomi shpjegohen te gjitha: "amerikoni ja ka fut gjermonit, kinezi ja ka fut amerikonit, jugosllavi ja ka fut italionit" etj, etj te gjithe ja fusin njeri tjetrit sa andej kendej fut e qit.

Gjithanej keshtu eshte, psh ne shkence Ajshtajni ja ka fut Njutonit, Koperniku ja ka fut Ptolemeut, ne filozofi Engelsi ja ka fut Dyringut, ne muzike Wagneri ja ka fut Betovenit, ne pikture Pikaso ja ka fut Madmazel d'Avinjon etj etj.

He se harrova me te rendesishmen: ne biollogji Darvini ja ka fut majmunit.

Menje te keqe do kete pas Ai kur beri dunjane, ose ...

smiley

eh çar teme ,hyri muaji i ngrohte mer jahusmiley

Nje kriminel komunist.

Myslym Shyri vrases, kriminel komunist?  Ja pse e humen WWII dhe zgjedhjet e funit kta rob. smiley

Po per Lymin e Tutit, a ka dale noi llaf?

ua ua paska plas e qimja knej e s'dijshim gjo smiley po ne uiqend ishit ore maluketer , nuk cit hic a u qivja udhet smiley  o xhibi t'u shtoftë fara/sëlloja përherë, Përpara smiley

Kush ka qene me trim Dahnor Sula i PD-hit apo Myslym Shyri i PKSH-se? Une them i pari se ka luftu edhe me arme por edhe me komisione parlamentare. 

trim mbi trimat ash njaj sALI Bërisha. aj ka pallu malet e ka hap tunele smiley

Sula osht me i forte, po Lymi e hante me teknik ...

Lym Alla smiley

smiley

 

Ver Shehu ishte mo valut...

Qemolo, i her ne sene shkoj te nji kafe ne Bronks te NY, pjesa e Pelham Pkwy, kafja quhet "Portofino", nji miniere e vertete e historis se sportit shqiptar. Kom taku psh nji qe kish pa neshjen e shprefese me gjermont  ne kohe te luftes smiley 

Ai u mate per "dojckultur" ne kafe. kur i fola pak gjermanisht, ilariteti ne tryeze e me gjere arriti kulmin. smiley nji krenari teutone e permyti lokalin per shum ore...

ka ca boksiere te vjeter aty... si dhe cuni i nji legjende te boksit, te cilin e kom shok. Por s'un qis emra ktu, kuptohet.

Next time do mledh info per Shik Stermasin.

Portofino.. smiley

te krruhet i cik ty me ate kulturen tjeter.smiley

kom shahid qe kafja eshte totalisht e asimilume prej "nesh". 110%! Per cudi, kamarjeret asiher nuk i gje shqiptare atje smiley

 

A mor Cen Cen Durimmadhi ca ju bone Çunave te peshki, Ma shkodran kopil s'te bo nona.

e dishe qe po filloj muhabeti Myte, Meshtillja, Shkepe, Bjeri store store fare, i lane naçut normat dhe etike dhe me manall ne dore si Roco Sifredi smiley

Nuk eshte mision i kryer nqs nuk komenton edhe kristi smiley

Po per Lymin e Tutit, a ka dale noi llaf ?... smiley

Erdhe me se fundi .... Armik . Spiun i Asfalise , Simit , Udbas ,  kgb .. Poliagjent .Pefiton qe nuk eshte lefGOPEJA .Por je i demaskuar ! Po po te pergjigjemi ta marre vesh Bota mbare si si sillemi ne me tytat

Tyten , jo vetem te Lymit , ka dhane urdhen Jozefina me i PRE .Nuk jane per gja ,Tyta kan pas Italianet e WWII ..Shume tyta te reja kemi dhe akoma do prodhojme per Inat te GRA te Torontos , do syresh i kemi ekspozue edhe ke PPU me prurjen ne fjale .

Le te plas anmiku !

Qemolo qeke i vjeter ..smiley

Vllai ijm Nuria nuk esht i forte fizikisht , por eshte i shkathet dhe teknik ...Ta fut per shalesh ...smiley

Paskemi tradita  "Popull i qute"  qe ta Fusim pa le mo qe e kuptojme smiley Biles nji me "ta futi : eshte paraqit me shije dy funksinonshe "edhe qe ha M..edhe qe ja fut "

Hajt na i futshi ne ndonje pruje tjeter smiley

Kur diskutojne qytetaret e 1944,aristrokracine apo klasin e Zanes,mos ngelte njeri pa u quajtur qytetar ne kete vend.

Keshtu eshte kur ne pushtet ka tash e 100 vjet qe eshte boshti i injorances Jugperendim-Verilindje dhe jo ai i qytetarise Veriperendim-Juglindje.

Boshtit te injorances,sado Rimel te kene apo te udhetojne me Benz,u del fytyra menjehere sa ju prek Enver Hoxhen dhe te tjeret.

Po ky bosht eshte po i njejti qe pa pike klasi kalon nga ekstremi ne ekstrem,nga vrasjet masive te qytetareve te thjeshte dhe klerikeve,tek konvertimi ne Deshmitar e Jehovait,kampion i te drejtave gay etj,kauza qe edhe nje shoqeri qytetare e emancipuar do nje periudhe ti adoptoje.

Kleriket e sotem te pakten ata ortodokse qe njoh,kane qene shumica anetare te zellshem te PPSH-se ndersa keshillat laiko fetare te KOASH-ite jane mbushur plot me sigurimsa te kohes se Enverit.Nuk di gje per fete e tjera,por besoj se situata eshte  e ngjashme.

Edhe ketu ne PPU qytetaret e 1944-es jane kampion te te drejtave gay,apo te ceshtjeve te tjera sociale qe as Perendimi nuk i ka adoptuar plotesisht.Dhe kur mendon qe baballeret e tyre apo vete ata jo me pak se 23 vjet kane qene persekutoret e gjysmes se shoqerise shqiptare,eshte per te vene duart ne koke.

Zana ju beri nje provokim,dhe ju e flaket masken e rimelit, qe ju tregon qytetare qe fluturoni me presh,dhe u kthyet atje nga erdhen baballaret tuaj,tek kasollja e Galigadit.

 

s'kishin gjume malet, s'kishte gjume enveri...

kjo na sjell tek gjumi monokel i haxhi lleshit!!!

apo duhet me thon gjumi ciklopik, Qemolo?

100 vjet qe eshte boshti i injorances Jugperendim-Verilindje dhe jo ai i qytetarise Veriperendim-Juglindje.

mmmmmm gjetje interesante!!!

Ore, dic dinin Francezet e Venecianet...

U munduan dhe Italianet ti benin njerez ate te Jugperendimit po aha...ata kishin mendje te hidhnin gunat mbi tela!

si s'ke pertuar! smiley 

eh, nevojat biologjike...

o ACDC, se kam harruar te te pyes:  Toko je ti?smiley

Faleminderit i dashtun,Mbete zotni tane jeten.smiley

i ka ren pikes ACDC:

Boshti Historise

me gjurme  te thella

qe nga shoku Shpati

gjer te shoku Shpella

Ne fakt duhet te shtosh dhe shokun Rama dhe Meta.

po ore n vend:

Rruga drejt Europes

s'ka me tatepjeta

timonier eshte Rama

komandant eshte Meta

 

S 'te le ti spiritus ...Po une te persheneta mre ...na i futshin ne prurje te tjera , dmth kane kohe sa te qisin Hunjte nga mrena , ti masin kush e ka honger me te gjate dhe pastaj te zgjedhin ...t'ja fusin njoni tjetrit smiley Dmth labce " 'hengshin shoshojne i fundit veten " smiley

ACDC e ka fjalen per Kollodokun e Historise .Boshtin e hengert Jozefina se nuk ka Gunga . Ai e do me te qare me Oi Oi . Eshte me origjine baritore dhe Hunjte i parapelqen jo me kot si te kasolles Galigatit smiley Hu rapi me gunga ! Eh kohe te Lavdishme .Iken baballaret e Kombit qe i hengren smiley Ata paten FAT ..thote xhelozia e ACDC .Po i ngushellon se do gjene Kollodok per te ardhmen !

Me i qete dhe me i perqendruar ne parashtresat Filosfike te Kokes Kedhit i nderuar ! Mendim e kisha ! Munc qe ka edhe interpetime te tjera .Ishte dhe nje rrenjasi pa shifra po ishte ama ' rrote me rrote si rrenjsiu i shifrave smiley .Nje si pune ..e Kam  Bunkeri ...u prezantua !

Si thote ajo kenga tjeter ....Nje tjeter ne Novosel e ka sa nje Bunker ....smiley Hajt kalofsh Gezuar !

smiley 

Sa keq e ngaterrut e kishit mire me gun's and roses , kaluet ne gjeografi

Ate isha duke shkrujt, i kane q...robt kesaj teme, nuk e merr vesh per ca po flitet me smiley

Po edhe ai qe e hapi kte teme per gallade e kishte anyway

rruga drejt evropes

s'ka me tatepjeta

e beri gata Sala

do gezonet Metasmiley

he mi xhen, tamom ke fol.kush e hap i pari eshte puna, se me e gjet gati, kollaj fare smiley

 

po ,kur lexo kamanistat,bohesh si ato,duhet me u largusmiley

po mi po, kamunistat jan gjith sharm smiley se e lexova gabim ate largu, thash ca ka bo vaki smiley

smiley une kam klas,nuk them ashtushesmiley

Sa kohe jam ne Shqiperi sec me ze nje dashuri e papritur per barcaleta femijerie. M'u kujtua ajo e atij tipit qe lodhi kokrren e ullirit duke e ndjekur me pirun, kur "tak" tjetri, me fatin e fillestarit e zu pernjehere.

po ajo tjetra me fatin e marinarit smiley

s'me kujtohet smiley, pervec qe ajo buzeqeshja e madhe ne fund te fjalise s'parathote asgje me namuz 

brenda temes qe i ka ik namuzi me kohe smiley

me teme prej ullirit vec ate me msusen qe pyt nji nxens nga fshatrat e Beratit per nji fjale qe nis me germen "K":
- po koqe ulliri ere - tha ky mistreci i Beratit

Meta is never boring ... always something is going

Per t'iu kthy temes ky Myslymi a eshte vra te Zogu i Zi ?

kto po thojn qe shkak per t'u vra ka qene nji zog i zi

I zi sterr do t'ket qen se tjetrit i ka shku jeta

Mustafa Matohiti - Figurë e shquar e patriotike i cili që nga viti 1934-1935 dha kontributin e madh në organizimin e lëvizjes komuniste, për organizimin e luftës NAÇL në krahinën e KurveleshitPërmetit e Delvinës, për të cilat dha jetën më 29 mars1944, u vra gjatë luftimeve të pabarabarta me forcat gjermane. Heroi i Popullit.

Respekte!

te cili nga 20 volumet e yjeve te pa shuar eshte kjo se spo e gjej dot smiley smiley 

Kjo pytja e Lymit, si pytja e Refikut.

Ne fakt, duket qe eshte pytje mashtruse. Po emri eshte emer i vene para '90, kete e dine te gjithe. Si rrjedhim o Rilindas (nga ata te vertetet e kam llafin), ose ka qene partizan. Rilindas do ia kishe degjuar emrin. Keshtuqe vetem partizan ngelet ne tryeze.

Para ca vitesh, degjoj nje interviste te Agron Tufes. Dhe Goni me nje indinjate te madhe, merr ne pyetje gazetaren:

A e di ti qe akoma edhe sot nje nga rruget kryesore te Tiranes quhet Myslym Shyri? Po a e di ti kush ka qene M.Shyri? (Heshtje kuptimplote e gazetares!). -PARTIZAN ka qene!

Fjalia e fundit, u tha me nje ton te fuqishem, me akuze te vetkuptuar. Imitim artistik i Ilia Shytit kur i tha Jani Rizes (se jane bere per rahmete te dy):

BALLIST ORE BALLIST, KE QENE!

p.s Bame, vertet Amerika eshte ne kompetencat e tua, por mos kujto se ne hame bar. Por kur t'i shkruaje Gaia revistes "Bota e Re" atehere do llafosemi ndryshe bashke.

 

ca do beja une qe te llafosesh ti me bamen se nuk e mora vesh.

Pse hapni thashetheme qi shoku Enver s'dinte gerqisht?

Pra me nje fjale me pak gja u ba biografia e Shyri .shyretit .Pra:qe e paskan rehatu komunistet ,normalish keshtu ndodhte e qe ishte Romeo e Ljuda Serbe.hahahah.Kur ti lexoni perralla femijve kur ti vini ne gjume i lexoni historine e atentatorit Myslym...eh dunja dyja...dojne me ba histori me yje te pashuar smiley

Zana je bo si Elena e Trojes, po fillove ti muhabetin direkt degjenero ne te meshtjellme e te shkepme.

Nuk them kot une qe je nona

tesh per mu ende s'asht ba ndoj lufte.Po nje muhabet i merzitshem ,medioker du e palle kur thone italianet se i jepen do ickra jete ku asht e keqja...tesh ljuden nuk e solla une..se ju komunistet jeni msu me akuzu e me te ngjit edhe ato qe nuk i di ...une thashe vetem qe shyreti ne fund e rehatojne shoket..hak e hyqmet njashtu doli smiley

Po pse moj Zana, ku ka histori ma t bukur? Tjeteri eshte bere therror  nga dashnia per vendlindjen.ydh i pashuar , ne jete te jeteve smiley

Zane, dynjaja ne kete rast jemi ne. ti, mesa kuptoj me vetedije e ke bere seleksionimin se cfare eshte e keqe per ty, dhe vazhdon i msho fort publikisht. kjo s'ka rendesi per mu fare, sic nuk ka rendesi per ty se cfare thote dynjaja. lere dynjane rehat e mos u merr hic me te.

Shyri ty personalisht nuk te ka bo asnji te keqe dhe nuk perfaqeson te keqen qe ke ti ne botekuptim.

gaia ,kur thu me vetesiej kam ba seleksionimin eshte shenje pjekurie.Pra kam vlerat e mia qe ti nuk i ndan..e mandej....a nuk vijme te lire ketu te themi ç'mendojme,mandejpak si teper pretendon me marr vesh kur thu se Ashiku atentator nuk qenka e keqja qe kam une ne botekuptim....wow...edhe pak e nuk e di as une e do me e dite tihahahah

Ik o Gaia lere se kjo eshte nga ato qe te qepen ne facebook e te ngacmon familjen per inate peshku.

he berber erdhe ti? kujt i kam ngacmuar familjen ..?Me i thane tjeterit se je barkalec nuk i kam ngacmu familjen...po hiqu se deri tesh tema ishte pa jarge .Kerkoj admineve te nderhyjne...si su lodh tu ndrru nick...

Ma no Zana, devi capirli, cioè dal tuo punto di vista, che puoi abitare in una strada che si chiama ad es. Lorenzo Il Magnifico oppure Leonardo da Vinci, eroi del Rinascimento e invece cè chi abita in una strada che si chiama Myslym Shyri, atentatore comunista aka amante della donna del generale jugoslavo. smiley 

tesh qe une ta kuptoj ky eshte hero si atentator apo si jarani i gruas se gjeneralt?smiley

nji dimensional vetem sistemi analog eshte. sot jemi ne moshen e HD and 3D. ishte pra edhe i kesaj edhe i asaj. hulumtusit thone qe e vrane per jaran. historia e njeh per azgan. edhe ajo historia e ri-shkruar nga krajli.

Nuk dihet sakte. U be atentator per ti terhequr vemendjen gruas te gjeneralit apo i terhoqi vemendjen asaj, sepse ishte atentator, kjo mbetet per tu sqaruar nga historianet? 

 

ta kujtosh per te dyja. ishte hero dhe njeri ...

Fantastike Avokati duke je gjujt "live" Grida Dumes!

te lutmi shume, links! Grida eshte nje bibe e atij kalibri qe e ben N.N te duket zhhheni!!!

Mo e nga the o popull, po kush te degjoi...

Ore, akoma s'paskeni dale ke kryqezimi me "4 dashmoret" ju? smiley

ta hane dhe ata thua ti? 

Me mire, ua permbledhim te gjithe deshmoreve ke rruga "5 maji" dhe te fleme rehat.

Jo.jemi ala ke Shkolla e Kuqe!

jep llogari andej nga vllaznit ti...

Po nje hap te ndan nga rr. Qemal Stafa! Sa te thella i paskeni pas rrenjet, mer ti! Keni manipulu mendjen e gjithe tironsave te vjeter.

s'kemi kalu akoma ke vojo kushi smiley

Te con autobuzi i Kombinatit Stalin, per cerek ore ke Misto Mame!

Ju pres ke Mine Peza, atehere. smiley

E pime kafen ke Sabaudin Gabrani.

 

larg shume shkove, kam me afer Asim Vokshin. 

tani po nisem nga Irfan Tomini.

Gaia, vonohu 5 minuta, se jam akoma ke Dervish Hekali. ka trafik. smiley

pa shaka kY Hekali e shte i luftes?

Po Zana. Eshte edhe ky deshmor si Mustafa Matohiti. Nip i Rrapo Hekalit.

Shok me Riza Ceroven.

Lajmi i Fundit: 4 heonjte e vigut do kthehen se shpejti ne Qendren e Shkodres. mbas 2 vjetesh Bashkia e Shkodres do # rilindi. smiley

pse po e han nji?ishin pese heronjte hahahaha

ate qe beri shkodra ( ca shkodrane, dhe pjesa tjeter s'u ndie) me heronjte e luftes s'e ka bere asnje qytet europian, pas renies se komunizmit.

Po lene se njoni u bo me Partine Demokratike, qe ne '92shin. 

5 o galile, 5, jo 4 smiley 

hahaha kur i keni harruar edhe ju femite e komunisteve dhe partizaneve, merre me mend car behet smiley hahahaha

smiley i pesti  ka vajte te mbaroje nje pune te nisur me pare me  J...smiley

po lereni myslymin. ai ate qe ndieu beri kundra spiuneve qe spiunonin antifashistet tek okupatori. sa djem e vajza jane kalbur burgjeve dhe vrare nga spiunet?  lymi ja u numroi ne lule te ballit. 

sipas llogjikes se mbrapshte te disave dhe avni rustemi, nje vrases ishte ...

Ah, te lutem ne nuk kemi pas okupator... ata ishin ketu thjesht per nje pasexhata...

Madje kishin ardhur te na çlironin nga zgjedha e mbretit fanatik e injorant. 

si ai brez, nuk i vjen me shqiperise. respekt per sakrificat, idealizmin dhe dashurine per atdheun.

 

jalla kurre mos ardhshin, injorante, analfabet, idealist, te cmendur. 

ti sikur ke thene qe ke respekt per deshmoret e luftes?

apo keshtu tak-fak i nderron ngjyrat ti?

ju o njerez keni ardhur nga rrethet dhe keq me vjen po jeni aq mendje mbyllur sa eshte e trishtuar te bisedosh me ju. pyesni tirancit qe e dine se c'benin spiunet, dhe per faj te tyre u burgosen, turturuan dhe u vrane shume antifashiste. dikush do ja u merrte hakun, dhe ky ishte myslym shyri. ne gjithe boten ka vetem nje parameter per heroizmin, dhe sipas ketij parametri, ai ishte hero. ju doni te nxirrni parametra te tjere. provincializma me nje fjale ...

alba po na i nxirrka deshmoret dhe heronjte vetem nga tirana... smiley

moj une po them historine e tij. ai ishte atentator dhe vriste ata qe spiunonin antifashistet. kaq!

edhe ne france i vrisnin spiunet dhe ai qe i vriste ishte hero. kaq! 

tani vjen hunter & co dhe thone marrezira. ka ca aksioma qe s'i rrezon dot kush.

C'lidhje ka? Une kam respekt, por te tille i konsideroj, injorante, te cmendur, te iluzionuar, te ideologjizuar, brutal.

me mire injorant dhe te duash vendin, se sa i kulturuar dhe spiun i fashisteve ...

me mire injorant dhe te duash vendin, se sa i kulturuar dhe spiun i fashisteve ...

Lira

Mire e ka Hunter, e çfare respekti te kesh per te feminizuar qe shesin qofte, birre, kokoshka, stofra flamujsh dhe çarçafe mendafshi per shtratin e ngrohte te sinjora Bertinit.

hunter, nuk mund te gjykosh jashte kontekstit nje epoke dhe ngjarje te permasave te tilla. Mbase kane qene te paditur, te pashkolluar pjesa me e madhe, por s'mund t'i quash kurre te cmendur. Cmenduria ndodhi me vone, me gjithe egersite qe pasuan me pas "ne emer te popullit". Ne familjen e nenes sime kane nje deshmor, i mbetur ne Mat'hauzen, ama ca vite me pas nipin e deshmorit e moren dhe e plasen ne Spac per 28 vjet. Kjo ishte cmenduria dhe jo idealizmi i tyre per lirine. 

E kuptoj, ashtu kane qene kohet, s'eshte aspak faji i tyre. Po ashtu, per hir te vertetes, them jalla ato personazhe qe prodhoi ajo kohe, kurre mos ardhshin.

Dole edhe ti e persekutuar Ana Hoksa. Papapa vetem une paskam qene spijun ketu tek Peshku. Sa i vetmuar qe jam!

me ke flet o ana, aman? llogjika ka marre arratine nga bota shqiptare, ka kohe. ndoshta zoti nje dite na e kthen ate. me ke flet? s'e shikon qe ai s'ndan dot a-ne nga b-ja, c-ja dhe keshtu me rradhe.

dmth nje rremuje ...

jam serioze...ketu ndrron puna Ana,max e nderimit per viktimen e mathauzenit....por si thu ti duhet pare konteksti.Atentatori qe ne menyre logjike(e mbrapshte komuniste)e eleminuan ne fund kur behet scomodo,qe u manipulua si e deshen.....ndrron puna...ke vrau,fashiste ,naziste as me shkon mendja...gjoja "kolaboracionistet"

Zonja Zana, me shume klas te lutem se je dhe grua ne moshe. Mos jep shembull negativ se i tremb keta djemte e rinj. Se je dhe shoqja e Gjuzepines pa jo per gje.

Zana, po nuk jane vrare te gjithe ne pabesi, se mire paskan qene ca, po 28 mije veta nuk u manipuluan te gjithe. Apo dhe ky numer thuaj eshte i sajuar per hir te ngritjes se lavdise se Hoxhes? E kam fjalen qe packa rrjedhes qe moren gjerat pas clirimit, idealizmi i tyre per clirimin e Shqiperise ka qene i sinqerte dhe ata qw u hedhin poshte gjakun sot per mua jane bukeshkale. Italia ka ne mes te Romes Altarin e Atdheut, (makinen e shemtuar te shkrimit sic e quajne romanet) dhe i nderojne, tashi ne i veme flaken te digjet i njomi bashke me te thatin. 

Ja këtu një shembull: stërhollimi i diskutimeve për shifrën e dëshmorëve, kinse qenkësh e sajuar nga historianët e Enver Hoxhës. Ja ku po i qetësoj duke u thënë se është, përkundrazi, shifër e prodhuar nga propaganda e qeverisë kuislinge nën pushtimin gjerman, nga organi i saj zyrtar “Bashkimi i kombit”. Kam këtu mbi tryezë fotokopjen dhe mund ta lexoni në “editorialin” e datës 21 tetor 1944 me titull “Mjaft më!”: “Sipas një statistike, që kur shkeli Italija në vëndin t’onë, më 7 prill 1939 e gjer më sot, janë vrarë në veprime  luftarake kundra okupatorit ose për pasojë të luftës që prej të huajvet është zhvilluar në tokat t’ona, njëzetetetëmijë shqiptare…”.

ja te fillojme prej ketu ana,28 mije eshte absurde....nuk ka snje logjike...eshte ushtari i panjohur...edhe ne e kemi e eshte nderimi me i madh  per te gjithe te renet pa dallim ne çdo kohe.Nuk te pelqen piazza venezia ana? che peccato,vertet...

Mua me pelqen cdo gur i Romes, oj Zane, po romanet vete, dhe kete e di nga miq te mite italiane, kete emer i kane vene altarit, sepse nuk shkon bardhesia e tij e akullt me ndertesat rreth e qark. Nejse, se s'eshte ky thelbi i muhabetit. 

Dua te them qe ne kohera lufte, dikush do luftoje, do vrase se ndryshe do ta vrasin! E per me teper, kur kjo vrasje behet per nje kauze te madhe sic eshte clirimi, eshte krejtesisht e perligjur, perndryshe do ishim asimiluar me kohe e me vakt. 

 

Kur e shtro keshtu ke te drejte ,por une kam dyshim madje bindjese asgje nuk u be per nje kauze te madhe si çlirimi....ishte lufte civile,lufte civilizimesh nejse histori e gjate.Une nuk besoj as nje grime te lufta per çlirim.

Po kjo eshte e keqja, Zane, qe i prisni gjerat me thike, pa i dhene mundesine e dyshimit asgjeje. 

Po te ishte lufte civilizimesh gjeja e pare qe do benin te pacivilizuarit do ishte djegja e gjithe dokumentave te pronave te te civilizuarve, po perkundrazi, i ruajten si syte e ballit komunistet e mutit, dhe sot ajka e shkodres, jozefina & co, marrin pronat me letrat qe ruajten komunistet (dhe nganjehere edhe duke fallsifikuar letrat e komunisteve te pacivilizuar). Po nejse, histori e gjate

lol i sekuestruan shtepite, pronat, i burgosen, i internuan, i hodhen ne pune prodhuese,ndersa katundari nga thellesite e zonave partizane i zuri shtepite e postet drejtuese ne qytete. 

Ah po i ruajten letrat e pronave smiley te civilizuarit moo, as emrin e tye nuk dinin te shkruanin, por ngjyenin gishtin ne boje per firme lol

... pronat dhe letrat qe ruajten komunistet 

ahahahaha smileysmiley o sa kam qeshe, smiley pronat e letrat qe ruajten komunistet smiley i madh hahahaha

hahahah swed ,po akoma paska bunkera ne atdhe ?

28 mije te vrare  ne 800 mije banore i bie qe pothuaj cdo familje te ishte familje deshmori e pas clirimit nuk do ishte nevoja te persekutohej njer .duke ditur qe gjysma e popullsise jane meshkuj  dhe vetem  gjysma e kesaj gjysme jane ne moshe te dyfekut i bie qe shqiperia te kete humbur 10% te burrave te saj ne WWII..1500-2000 deshmore  maksimumi, pjesa derrmuese e tyre ne zonen e kurveleshit e te lumit te vlores.Nderim e respekt maksimal e te perjetshem atyre qe dhane jeten po numri i tyre nuk ishte aq i madh sa pretendojne Edison Ypet e krahut te majte.

po mire, ja e zeme se ne menyre hipotetike ata s'ishin 28.000, ok? NUK ishin aq, por nuk ishin as 2000 sic thua ti, e zeme se ishin 5000, atehere si do reflektonte mbi ty fakti se mohove 3000 prej tyre?

fjala jote ne vesh te allahut Alba...pra si ai brez te mos vije

smiley

Jo Allahu, ne kemi fjalen e bukur shqipe, Jezu Krishti! smiley

po une demek me iu gjete n'ujdismiley po as kur e kam njetin e mire nuk funksionon

Jo, moj se nuk ta morem per keq injetin. Po ne komunistat anojme icik nga ortodoksizmi. Nuk e dime pse na terheq krraba andej. E kupto vete ti. smiley

Jo jo ne shqip eshte Jezus Krishtamurti, nje si pune guruje indu, tip hipi, qe e kane qef te gjithe robt se flet per dashuri delesh qe kullosin bar, biles edhe e tymosin kur ujku nuk eshte verdalle.

ma ke borxh alba....

Avokati drejtuar Grida Dumes - Zonje keshtu si flisni ju nuk behet kariere, ja u tregoj une perjashte se si behet kariera!!!

smiley

"pushteti te korozon"...

"I munduri tolerohet por jo deri ne kete pike!"

"ju keni qene i mundur per kohe me te gjata se une"

"Jane ne rruge te gabuar"

Avokati

"mbarove?" edhe ai shikimi tip ik pirdhu qe ndoqi nga pas... smiley 

"Politika eshte shkolle, nuk eshte deshire individuale"

Avokati

Dmth i ka thene qe te tregoj si behet karriere, sic i tregova Arnides?

"Ka dy momente per tu menduar ne kete moment"

Grida Dume

Ulerin filozofi kjo thenie.

"demode dhe ne skifo" smiley "Ju si gazetari nuk jeni gati per kete qe po vjen..." smiley 

"do te ngrihet niveli i detit"

"Rritja e spektrit te lirive do te emancipoje te dyja partite"

Avokati

Erdha Spiritus po kesaj rradhe me ftoi shtojzovallja me ate Zanin e amel te sirenave ose Zanave te Mrizave Qi po ankohej se dikush i ka cenue mevetesine e te gjykumit duke fute nocken si Hundderr smiley por po ta nap Llafen se nuk vij ma tek kjo teme ...smiley

Nje shok te te ndiert Myslym Shyri  e vune  Drejtor ne nje Ndermarrje ne Shkoder .I rekomandun si Roje te dera nje mikun e vjeter qe kishte "honger" ca muj  se ishte qejfli VERE  . Ishte dhe i cik i Deklasum po ashtu i trazum edhe me Luften. Nje dite e shef te merzit Drejtori dhe e pyt :

He si po shkon ? Pse je i merzit ......

Ma punoi ajo e Deklasumja qe keni marre ne Finance .Ja lypa po me tha du 5 mije lek .I thash o shume , po ma ktheu " Raca Jone me Italianet e jepte me franga ari , ti po e dashke me pare te qelbta " . Nejse mo bom pazar i dhashe 5 mijshen e lekut ...dhe u bo nji muj as ma jep as 5 mijshen e lekut s'ma kthen

Iku drejtori pa fol duke i rene pak shpatllave me te qeshme . Te nesermen e thirii ne zyre

Na 5 mijshen e leku dhe mos u merr me me kto pune , as vec e vec as ne TUFE  smiley Ka ngarku te tjere Partia smiley

........ kur thu se Ashiku atentator...... Po c'ke moj Zan qe je pezmu . Ashtu qene kohet kunder hasmit ...ishin qe ishin gjushin nga nje Plumb ne mish  , te futshin dhe nga nje gje tjeter ...smiley Do thush ti pse si rrembenin ti shisnin per kurva .Po eshte koh e sotme shtojzovalle , koha qe na pruri Saliu me te tijet ne TUFE smiley

A e din ti Zane perse ka ra Hero GJINI i Skanderbeut ? Mos me e dij tie , pyt Hundderrin ose acdc smiley

ne fakt taman taman asht kohe e Nanos Idriz.Berisha i ndaloi ,gomone e trafiqe,iu dha si n'do Zot ka nje pas ne dore e iu tha smileyhkoni ku te keni qejf,bani si te keni qejf por zgjidhni vete smileyJa marrsha t'ligat si krajl asht gjithnje...tesh ka marre edhe ma shume fascino...i bukri i dheut tesh ndejshi me t'mira se shuri shyretin e rehatume ,neser na bini nji tjeter e po i bajme lesh e li yjet e pashuarhahahaNaten Idriz ,amico smiley

Zane ma hiq dhe nji Merak  po jashte merakut qe kishe per Shurin sa ta sqarosh per GJININ smiley

Tesh kjo Grida ka qene ke qearset e Berishes apo jo ? Dhe ne se Po , me Ulurima apo dhe me shkulje Leshesh ? Po deshte , po s'deshte une nuk te imponoj ,lenija Hundderrit ose ndonje te mallengjyeri tjeter me M/Shyrin ta sqaroje

pse kater ..po sa ...Aq thelle u paska Hyre sa kamunistet nuk i mbane mend JU i dini permendsh ..Ku Ku Nane , si zonj je ta marsha , me memorje me ta pas zili dhe njaj Bunkeri 23 vjecar , qe s'po vjen me smiley

Naten dolce Zana , grande amico smiley

 

njiktu e lexova per here te pare.Nuk e di kush asht...une shyqyr qe kam nga me u marr me krajlin jo edhe me Griden...naten Idriz ,a domani me ndihme te zotitsmiley

Ti merru me Krajlin po ne duam me u marr me Griden. Luli-Grida , i shof si nje dyshe SIMPATIKE per rilindjen e PD smiley

Grida qeka bishe, kjo do e hudhi Topallin nga shkallet, si zhele ka per ta ndjek nga PDja, vetem mos e marshin PD kjo dyshja.

 

I kish thene Birisha, Topallit: Jozefine, boll e mbjata une pushtetin per 23 vjet me Karizem.Duhet me punu per nje opozite te re, me estetike smiley

Po pra, edhe moren griden ta mbajne dhe pidhizem tani. Per ate pune kishin ciljeten ata, ajo eshte me mire se grida se te pakten s'te can trapin si byth turtulli me budallalliqe

po cili ishte p posht, p lart or ti.Kjo eshte intelektuale eksituese/

Qenka nxehur shume debati.

Aman zoti oidris se sa kam ngrene ca "pastra".

I nxehte ne kuptimin "hot".

Grida: Sali Berisha reformator i madh!!  smiley   smiley

Rrrotullohet nga rrotullohet muhabeti prape tek Sala perfundon. Paska qene derman Sala per komunistat si Enveri ne kohe! smiley

po c't'u desh mer Cen. Here tjeter po pate kshu pytjesh, pyt Pjerin nqse nuk e ke nji kopje te VQ

ViQi rocks! smiley

Ky qie nje ilustrim i mire i nje sere konfliktesh qi do ishin parandaluar nese populli do qie ViQiluminuar.

O Cen, a u sqarove, mer?

Dhe qe ta dish perfunimisht, se te gjitha gjonat e mira jon tre, kshu ene Lymat:

Myslym Peza, Myslym Shyri dhe Myslym Keta.

smiley

smiley ke nje pergjigje ne prive smiley

wow, just wow...

budallalleku ne kete teme nuk paska fund....

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).