Pa censurë me c si cicërima, jo me ç si çartaqejfas.

349 Komente

The rival groups hurled fireworks and stones at each other.

Paqensure me pikepyetje kjo, hmmmm.....

Mos doje te thoje 'çakerrqejf'?

Ne pergjithesi dua te them ate qe them.

Oqej. Por pyetja ishte ne vecanti (me c si cakerrqejf), jo "ne pergjithesi" smiley

Miremengjes njehere.

Prurjet automatike nga blogjet jane shprehje e paster e diskriminimit shoqeror ndaj opinionit individual dhe individit ne teresi -- lufte ndaj barazise, perdhosje nen driten e diellit e demokracise. Gjerat duhet te ndryshojne, gjerat do te ndryshojne. Rilindja tashme ka filluar!  smiley

Krim(b) i ractecishem

- albaneze

 

Me dhemb kemba

nga perbrenda,

kemba ajo qe permenda

parmenda;

Shadija, me vija-vija

erdh' te shtepia,

me zu uria;

A ishte menga

ajo qe hengra

alla frenga?

 

 

Me keq do qie te ishe pa qen apo pa qensure? - qie mendimi i fundit q'i kaloi neper tru Qerqizit para se ta *inte qiken qukse q'ate nate.

xhibole cfare ke pire sot ?

Hiq.

Ty t'paskan qi* nga burgu "Socialisti" Peshkut? Pse te burgosen gjanem...?

Me liruan brenda 24 oreve.. urdher nga lart, e di ti si vene keto punesmiley

Po pra. Meta u be i xhindosur kur e morri vesh peshkburgosjen tende, la direkt berxollen n'tepsi dhe pa fshire doren rrembeu telefonin dhe morri Ramen, ai i dha urdher Endri Fuges i cili kercenoi Peshkun me prerje aksesi tek ujvarja e rrjedhjes se #Rilindje-lajmeve.

Peshkadministrata pas kesaj beri nje mbledhje, pati zera pro e kunder, jo duhet te jemi me te rampavarur se po humbasim kredibiliteti, jo po e leshuam prap Gjergji do filloje te beje nga 3 parashikime te fundit ne dite, jo kshu jo ashtu...me ne fund kish pasur nje perleshje me sopata dhe litari yt qe prere aksidentalisht.

Me i zhgenjyeri nga kjo histori ngeli Vilajet Qyrku; tani as per Peshkun s'me pyesin me, i kishte thene ai Braces, ngaqe s'kish kujt tjeter ti qahej ne parti.

smiley Jo jo ishte thjesht nje keqkuptim arrestimi im

Ketlina pse na provokon ne kete ore.. ti je ketu ?

eshte reklama e re per turizmin ne Ç"qiperi.

Juve te #rilindjes vetem per provokime nuk keni nevoje..smiley

Cfare kuptove ? E kisha fjalen qe po na fut ne seder ta bejme dhe ne kete akrobaci... po sa hengrem darke dhe jemi te renduarsmiley

eeee ne ketej akoma po piqemi ne diell....

duhet te besh akrobaci para buke o gjeke se ndryshe si do rrish ne forme? dhe pas buke nuk te ben me pershtypje kembalart e ketlines.

Mos u bej xheloze Gaia..smiley

une e bej ate edhe kur jam duke ngrenesmiley

Çoç më ha këma, thoshte lazaratasi çprej tre muajsh pa hequr opingën.

Një ditë, u be kurioz.

Një ditë, u be kurioz.

Ca beri i ngriti lart? smiley

Depuis huit jours, j'avais déchiré mes bottines
Aux cailloux des chemins. J'entrais à Charleroi.
- Au Cabaret-Vert : je demandai des tartines
Du beurre et du jambon qui fût à moitié froid.

Bienheureux, j'allongeai les jambes sous la table
Verte : je contemplai les sujets très naïfs
De la tapisserie. - Et ce fut adorable,
Quand la fille aux tétons énormes, aux yeux vifs,

- Celle-là, ce n'est pas un baiser qui l'épeure ! -
Rieuse, m'apporta des tartines de beurre,
Du jambon tiède, dans un plat colorié,

Du jambon rose et blanc parfumé d'une gousse
D'ail, - et m'emplit la chope immense, avec sa mousse
Que dorait un rayon de soleil arriéré.

cinq  heures du soir....Octobre '70 ...(attention 1870)

pa bjondet i terezisim, nuk eshte hall ay,

c't'u bejm ezmerkave thoj, kur te dalin dore,

c'orizonte apen per poesi me sy

te qene kurmi e kokerdhoku emra ne femerore

dhe te mos keshem vec nje temth, por dy

dhe kurmi e kokerdhoku 'mos qene mashkullore...

 

Ca njeriu! Vdiq vetem pak dite me pare.

Margherita Hack (Firenze, 12 giugno 1922 – Trieste, 29 giugno 2013) è stata un'astrofisica, divulgatrice scientifica e attivista italiana

 

« È l'icona del pensiero libero e dell'anticonformismo »(Umberto Veronesi)

 

Shume interesante!

Nje burre u ul ne nje stacion metroje ne Washington Dc dhe filloi te luante ne violine. Ishte mengjes i ftohte janari. Ai luajti 6 pjese te ndryshme per rreth 45 minuta.
Gjate asaj kohe u llogarit qe 1.100 njerez hyne ne stacion, shumica prej tyre ishin duke shkuar ne pune. Pasi kishin kaluar 3 minuta, nje meso burre vuri re qe nje muzikant po luante, ai ngadalesoi hapin, qendroi per disa sekonda dhe vazhdoi rrugen per ne punen e tij. Nje minute me vone violinisti arriti te merrte dollarin e tij te pare, nje grua e hodhi ne koshin perpara tij dhe u largua me shpejtesi pa ndaluar.
Pak minuta me vone dikush u afrua per ta degjuar, por shpejt pa oren dhe u largua. Dukej qe ishte vone per pune.
Ai qe i kushtoi me shume vemendje, ishte nje vogelush 3 vjecar, i cili, megjithese e ema vazhdonte ta terhiqte, ndaloi per te degjuar violinistin.
Ky veprim u perserit prej disa femijeve. Ne 45 minuta qe muzikanti luajti, vetem 6 njerez ndaluan dhe qendruan pak per ta degjuar. Rreth 20 njerez i dhane para, por vazhduan te ecin me hapat e tyre normale. Ai mblodhi gjithesej 32 dollare.
Kur mbaroi se luajturi dhe ra heshtja, askush nuk e vuri re, askush nuk e duartrokiti.
Askush nuk e dinte por violinisti ishte Joshua Bell, nje prej muzikanteve me te talentuar te botes. Ai luajti nje prej pjeseve me te bukura shkruajtur ndonjehere, me nje violine qe kushtonte 3.5 milion dollare. 2 dite perpara se te luante ne metro Joshua Bell shiti me qindra bileta me te pakten 100 dollare secilen.

Kjo eshte nje histori e vertete. Joshua Bell ishte e organizuar nga Washington Post si pjese e nje eksperimentimi rreth perceptimit, shijes dhe prioritetit te njerezve.
Qellimi ishte te dihej: Ne nje vend te zakonshem, ne nje ore jo fort te pershtatshme, a mund te perceptojme bukurine? A ndalojme se vleresuari ate?
A mund te dallojme nje talent ne nje kontekst te papershtatshem?
Dhe nje nga perfundimet e ketij eksperimenti ishte: Nese ne nuk kemi nje moment te ndalojme te degjojme nje prej muzikanteve me te medhenj te botes, duke luajtur nje prej muzikave me te bukura te shkruajtura ndonjehere, sa gjera te tjera nuk i veme re dhe i humbim?!

Je nja 6 muaj mbrapa, lajmi ka bere buje ne janar.

Sa erdhi ne fcb kaluan kohe..smiley

Eksperiment i perseritur, eshte bere disa dhjetra vjet me pare ne metrone e Parisit, tregues i sakte se tani nuk ka art pa sallonin e sinjora Bertinit.

Na mori frymen ne pune Amerika.

Kendo o Migjen:

Kange Perendimi, kange njeriu te dehun nga besimi ne vete

Kanga e tij nje fe tjeter, me tempuj te tjere, me meshe solemne,

ku prej mengjesit deri ne mbramje shkrihen ndjesite, trute njerzore

n'apoteozen e hekurit; shpirtent pershkohen ne tymore...

 

Pune pune nate e dite qe te shohim pakez drite - thote Naimi..smiley

Aman thuj Naimit, se na mbyti syte drita ketu ku jemi. Boll. smiley A ka mundesi njecik pushim? 

Seriozisht, ne pergjithesi flas, ketu punohet per hater te punes e jo se megjithemend duhet. Well, kaihere kshu te pakten.

Une i them po nuk di a do me degjoj?

Relaksohu me kete..smiley

Njӫ grua...

Një grua të merr për dore dhe...

ulëret këngën e çmendur të dashurisë...

Një grua të tërheq fushave fustanegrisura nga mjegulla gri...

Një grua, shndërrohet në bareshë

për të të mbrojtur nga shkelmat e lopës.

Një grua bëhet lopë e Ti...nga sisa e saj pi...

Një grua shpupuris flatrat në terrin e ndezur të natës...

Një grua vjen e të rrëmben prej divanit në kuzhinë

Një grua të zhvesh nga lëkura dhe...

të mbyt me afsh luaneshe.

Një grua...në fantazinë tënde...ngrin.

Një grua do frymë për të shkrirë “qumështin e premtuar”.

Një grua që...paska një humnerë në kraharor

Një hapësirë, e cila, ka...(ekzaktësisht) përmasat e tua.

Një grua që...i mban “fjalën” e “zemrën” në dorë...

Një grua pikon qumësht nga çdo qelizë.

(Pikon edhe një lopë,

edhe një bareshë të pafaj...)

Një çast,

bëhet mbret i botës tënde prej "fëmije":

Tingulli vrastar i zërit të saj...

Një grua që...ka frike të të shohë në sy...

Nje grua dhe...një burrë.

I cili

Je

Ti…

 

smiley 

te pakten te mbron nga shqelmat lopes... smiley

Nje grua i duhej Migjenit. 

Kot nuk thone, gruaja force e madhe..smiley

11:11smiley

Keti pse s'e vure tek "te zgjedhura" ti kete? Nje teme kaq fondamentale, shkruar me kaq pasion dhe vertetesi... smiley

Po je se kemi akoma dhe nuk dime cilen te zgjedhim, ate lart apo kete poshte?

Shekspiri im...

Gjendet dikush, këtu...në kraharor, që shkruan, për mua, për ty:

“Nata është e errët. E nxirë është dhe dita. Univers i zi…

Hamletët mes territ enden barkzbrazur…

Laertët “pikturojnë” një mbretëri në mbrëmje dhe e gëlltisin në mëngjes…

me “kështjella” ne bregdet e varre si bizhu…

Brinjë e eshtra hashashi, shqyhen së qeshuri

me Lolon që për një copë buke

vdes në krye të detyrës…oiiii…oiiiiii…

Kafka Ofelish, përtypin fallosët* e semaforeve,

nderur mbi reklamat e shoqatave për ardhmëri…

Makbethët, i gjen ngado, varur në stërkëmbësha nderi. Dunkanët ha dheu i zi…

Në të dymbëdhejtën natë, Violat,

fekondohen në fund-det me vezë “peshkaqenësh”,

Foshnjat, ngujohen në thellëdhomat e nje trageti,

varur ne ëndërra te lagështa identiteti.

Sebastianët, paguajnë “Kartën e sigurimit të shëndetit” për në Ferr.

Mbretërit nëpër shalë dashnoresh, tek shtrydhin brekë parash, pikojnë uri…

Strukmu, strukmu thellëshpirtit Kalndesitin i Zemrës,

dhe mos resht së shkruari…që:

Hijet dhe njerëzit i mbulon mëria…

Mashkulli nuk është mashkull Dhimbja ndihet femër…

Karta e identitetit – false. Emrat - konvencione me/pa/siguri

Siiii…? Ne qeniet moderne , nuk qenkemi dhe aq të egër?

Fli, atdheu im, gjumin e pëllumbit, lebrosur e ngjyer realitetit bardhë e zi…

Ka haraç zhvillimi, ha e nginju Ti!

Se vjen Ai, hamshori që t’i rrejp lëkurët si shpirtrat e maceve…

Të ngre, të ul, të flak, të përdor…

Dhe…një palë zgjedhje të servir në pusetën e librit të gatimit,

me garniturat: Lolo, Lir, Ledi Makbeth, urrejtje, intelektual, farsë…dashnor…

Ejani, me gjak emrat t’ua rishkruaj…

T’u rilind, t’u rivras e numrin përkatës (të identifikimit në Purgator),

t’ua gdhend mbi lotin.

Që dallga e mashtrimit ta zhysë në bojë e gishti të shpallet theror…

Dhemb…

Dhemb…

Dhemb…

Dhemb…Shekspiri im…këtu…në kraharor…

 

 

definitli ajo e para. S'jane degjuar ndonjehere ne peshk vargje kaq te gjetura si:

fushave fustanegrisura... 

për të të mbrojtur nga shkelmat e lopës... .smiley

vjen e të rrëmben prej divanit në kuzhinë... smiley

Tingulli vrastar i zërit të saj... smiley

e sa e sa te tjera

smiley Te iku lodhja?

Lol

Oh sa  kom qesh, sa kom qesh

Kjo e dyta si titullohet, vajza ne kerkim te Shekspirit? Apo te Milloshit?

Vajza ne kerkim te don zhuanit..smiley

Endesh

si hije,

Mes ecejakesh të pasosura…

Dashnor i përjetshëm.

Tragjik i shekujve.

Ti.

Donzhuani

shqiptar

i legjendave.

Ti.

Fantazma

ironike

e netëve…!

Kostandin!

“Vëlla”i përbaltur.

Pse frikë patën?

Pse s’thanë të vërtetën?

Doruntinat,

ti,

i ndërroje përditë.

Pse

e përçudnuan kështu legjendën?

Pse mbyllën sytë?

Shkatërron dhe rilind.

Shuan dhe ndez,

Ëndërrat e vajzave,

të prera

në mes...

Herë – copa balte

tragjike

lëshon.

Herë – ar – eliksir dashurie.

Herë Doruntinën – princeshë, përqafon.

Herë i frikshëm shfaqesh si hije.

Qëndron - statujë,

mes jetës dhe varrit.

Stepesh!

Të hysh atë dalësh?

Të rendësh mes territ

skandalit,

A hapin, gjëkundi, ta ndalësh?

Kostandin!

Don Zhuani im shqiptar.

Oqeane lotësh mblodhe në altarët e pritjes.

Pasione pa fund

ndeze.

Shuajte zjarre tragjikë.

Me alibinë- satirë të Ngritjes,

Nga i yti varr alegorik…

Endesh

fantazmë,

Mes ecejakesh të panumërta...

Dashnor i përjetshëm.

“Vëlla”...!!!

Ah, sikur...

Doruntinat e dhimbjes nuk vdesin.

Rilindin nga brinjët e tua…

Si Eva,

nga Adami,

Dikur …

Bah c'jeni ju grate per thashetheme. Edhe kte e thate per Konstandinin? S'e lini tjetrin rehat as n'vorr!

Ka bo c'ka bo ne jete, pas vdekjes flitet mire per robin.

Ja, shi Doruntinen... s'pranon te shkoje ne hetuesi. smiley

Ketu e paske rendu doren Keti.

Ketu e paske rendu doren Keti smiley

E kam nje cike te rende..smiley

smiley po pra, varianti copy/paste. Hajt na e trego website ku gjenden tani.

Mos i lexo te gjitha pernjeheresh smiley

Po perse eshte me pikpyetje pa censure ??

Edhe kete abuzuese kur do e hiqni se lat nam . Si plasi njeriu ktu per llogjet e mia sikurse sme plas shume sa here shahen  me fjale te pista peshqit e tjere , sa e kam mbyll fare se sja vlen me lexu gomarlliqe. Edhe hapni tema per drejtesi e padrejtesi ktu ne blog ??  smiley

Elba, rilleks e dashur smiley

Elba ckemi? smiley

Elba

komentusja me simpatike e ketij forumi

bisousssssss

Ku jeni me goca si ja keni kalu ?

Thjesht doja te thoja se me duket shume utopike nga ana e nje "incidenti" te zgjidhe "shfarosjen" e Elbes nga peshku me nje "abuzuese.

kerkohet te vihet ne dukje fakti qe kerkojne apo cfare ?  smiley

 Ndoshta  nuk kane te gjithe shpirtin artistik dhe frymen poetike te dedikojne libra apo ndjekin politiken shqiptare hap pas hapi ........o ndoshta kemi te tjera shkalle te matjes se njohurise
Megjithate po filloj te besoj seriozisht qe ne kete blog  gjenden recetat me origjinale ne fushen e imponimit!!

Nese dikush nga ne do te kishte durimin ti lexonte te gjitha jam e sigurt qe ndonje liber per tu dedikuar do shpetonte ketu
 

Elba nuk di pse te kan bo abuzuese por une kam kohe qe e frekientoj peshkun dhe mund te them qe rregullat jan "selfevident". Askush me sa di une nuk eshte ere abuzues per pikpamet e tij por vetem per menyren se si i shpreh ato pikpamje. Madje mund te them qe adminet e peshkut e kane doren goxha te lehte.

E kane e kane , kur duruan shfryrjet e fjalet e pista para zgjedhjeve , ashtu them dhe une se ne pergjithesi e kane . po them se edhe jane profesionale ne recetat e imponimit se si te shprehen njerezia. perjashto pm  smiley   te tjeret le te kruajne dhembet me kunjat e vjetra smiley

vertete, ia vlente. Flm

Per duhanpiresit..

 

Pirja e duhanit në
mëngjes, e rrezikshme TIRANE - Të gjithë ne kemi njohuri për rrezikun dhe pasojat që sjellë pirja e duhanit për shëndetin tonë, por studimet e reja tregojnë se kur pi duhan sapo zgjohesh në mëngjes, rreziku mund të jetë edhe më e i madh. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Duhani mbetet shkaku kryesor i vdekjeve të parandalueshme.

Kjo organizatë vlerëson se 6 milionë vetë vdesin çdo vit nga sëmundje që lidhen me duhanin, pjesa më e madhe në vende me të ardhura të ulëta dhe të mesme. Mirëpo një studim i ri nga studiuesit e Universitetit Penn State i hedhin një vështrim duhanpirësve që ndezin cigare sapo zgjohen në mëngjes.

Sipas këtij studimi, personat të cilët ndezin cigare sapo të zgjohen nga gjumi janë më të prirur që të preken nga kanceri i mushkërive ose i gojës. Steven Branstetter dhe kolegu i tij profesor Joshua Muscat, ishin pjesë e këtij studimi dhe ata mendojnë se e dijnë arsyen pse njerëzit janë të prirur të ndezin një cigare posa të zgjohen në mëngjes.

“Ne mendojmë se është një tregues i mënyrës sesi njerëzit e konsumojnë duhanin. Njerëzit që pijnë duhan posa zgjohen në mëngjes, e thithin më thellë tymin. Ata ndoshta e thithin më shpesh cigaren. Prandaj është në të vërtetë më shumë një tregues i mënyrës sesi konsumohet duhani”. Thithja më e thellë dhe e shpeshtë, mbajtja e duhanit më gjatë në mushkëri, e rrit rrezikun për të gjitha toksinat.
 

 

rrofsh!

Harmonika

Accordion

Fizarmonike

Une jam rritur me fizarmonike. Edhe ngjyra ishte e kuqe. Im ate i binte gjithmone dhe kendonte..Eh sa kujtime me sjell ne mend kjo vegel muzikore!

Instrument i vecante. Une vetem te kuqe e imagjinoj, ndonese sigurisht ka te ngjyrave te tjera.

Nuk mendoj se ka te ardhme si instrument ne kuadrin e muzikes se sotme. Por i shkon muzikes popullore.

Bravo, Andy Murray!! smiley

 

 

O rob! A perdorni mo neper shpija pe e gjylpone?

 

Shpjegim i panevojë: Kjo pytje erdhi si pike kulminante debati mes miqsh per, e kujt i kishte shku mendja, jo sa rraqe qi si hyjne me ne pune mbledh njeriu, lidhja mistike-familike-shtresike ike ike, ça duhet hudh qi te lirosh vend etj etj.

Tashi e kuptoj qi gjilpera me pe nuk ze aq vend smiley po argumenti dhe çeshtja kshtu u lidhkerkerkerkan.

flm

Une po njehere, e pranoj me krenari qe jam duararte. smiley

Jo per tu bo i bezdisshem, po pliz ( sa pa ardh Xhibi se ai ka per te fol #riqepje smiley per cfar hyjn ne pune? 

 

Per ti qepur mikrocip burrit/gruas/dashures(it) tek breket qe ta pergjosh me motion sensor nese i heq gjate kohes qi s'eshte me ty apo jo.

Kshu qi, edhe po te shpetoi ne breke ndonjehere Fiqo, mos i hiq pa ardhur ne shtepi smiley

Hahaha

Ja ta shpjegoj une perse hyjne ne pune. Bie kopsa e kemishes apo e pantallonave(se jo te gjitha jane me zinxhir) a duhet ta qepim kopsen? Eshte shqepur pak fundi, ose pala e tij apo e pantallonave a duhet qepur? Gjithmone ne canten time gjendet nje gjilpere me pe dhe nje karfice per situata jo te kendshme qe mund te me ndodhin se keshtu me ka mesuar gjyshja..smiley

dmth qenkam gabim smiley thank you anyway.

Madje shuuume gabim. Jo vetem qe u dashka rujt gjilpera e dores por u dashka rujt edhe qesja me komça. Kjo e fundit ne funksion te ruajtjes se pantallonave/ kmishes. Qe i rujm e funksion te ruajtjes se gjese/lekut/afeksionit etj etj. Dhe kto te fundit duhen rujt se rujn familjen/ pamvarsine/ prosperitetin etj. Se ky prosperitet eshte fundja ajo qe njerzimi pastaj e perkthen ne progres, se progresi pastaj na çon ne nje shkalle te re nga e cila.. I bie qe,

 

interesante si mungesa e nje komçe e prish rregullsine e gjerave dhe se si njekohesisht çrregullsia nuk arrihet me vetem nje komçe te keputur, duhen te pakten te pakten dy.

Uf, do vazhdosha po çkuptim do kishte, dikur do ndaloja gjithsesi smiley 

çte flakesh, çte mbash. 

Naten dhe flm per pergjigjen ndonese e paskam bastin te humbur smiley

Thuhet që dashuria nuk ka moshë. Kjo mbi të gjitha vlen për Moussali Mohammed al-Moujamaie, një burrë 92 vjeçar irakian, i cili sapo është martuar, për herë të dytë në jetën e tij, me një vajzë 70 vjet më të re se ai.

Martesa u kremtua me shumë gëzim kur i moshuari vendosi të celebronte martesën në të njëjtën ditë me atë të dy djemve të tij të vegjël, të moshave 16 dhe 17 vjeç.

“Jam shumë i lumtur që jam martuar në të njëjtën ditë me dy djemtë e mi”, u shpreh Moujamaie. “I kam shtyrë dasmat e dy bijve të mi disa herë në mënyrë që të mund të arrija të gjej një grua të mirë dhe të martohem të njëjtën ditë me djemtë”, shtoi ai.

Bashkëshortja e tij, Mouna Moukhlif al-Joubari, 22 vjeçe, po ashtu me origjinë nga fshati i tij, Goubban, në afërsi të Samarras, tha se shpreson “ta bëjë të lumtur bashkëshortin dhe të pranohej nga fëmijët e tij”.

Moujamaie, i ve që prej tre vjetësh, ka fëmijë 12 djem dhe katër vajza nga martesa e tij e parë, që zgjati 58 vjet.

Festa, ku të pranishëm ishin liderë të fiseve më të njohura të rajonit, zgjati katër orë dhe u shoqërua nga këngët, vallëzimet dhe të shtëna me armë zjarri.

 

50 cent just got fired smiley

Thank you Mos Def for doing this.

Mos Def? Yasiin Bej!!!!

O

heart

involuntary muscle 

heart

mute lover

without a tongue

of your own

I would speak for you

whenever you

(seeing a certain someone)

feel love

Nderkohe, nderkohe...

Tefta nga Durrësi: I dashur Flamur. Jemi të shqetësuar çfarë do bëhet me Olldashin pas datës 22. A është e sigurt që nuk do ta largoni nga PD dhe ka leje për këto që bën?

Përgjigjet Flamuri: E nderuara zonja Tefta. Lideri historik Sali Berisha e lexoi mesazhin tuaj dhe u prek shumë. Më porositi të të them se Olldashin nuk do ta prekë askush pas datës 22 korrik dhe se ai do ketë një post të rëndësishëm në PD si vartës i Lulit. PD është e vendosur të zbatojë parimin që kur kryetari humbet, duhet të dorëhiqet. Ne do provojmë lulin deri më 2017 se ai na ka dhënë fjalën se njeh Metën dhe ashtu ka lënë një muhabet me të. Po s’u bë gjë, do flasim. Olldashin aty e kemi, por po ishte nevoja, aty është dhe Doktori. Të përshëndes.

Tefta nga Durresi!! smileysmiley 

S'e kuptoj cfare ka per te qesh! smiley

Square shume flm per compilationin. Do ta provoj on road pas nja 10 ditesh.

linku ka nje nga keto kodet e figurinave qe dalin automatikisht, une e kisha seriozisht smiley

np, drive safely smiley

kush peshk di me rrit bonsai?

love them 

Manifesti i Artistit i Marina Abramovic:

1. Condotta dell’artista:
- L’artista non dovrebbe mentire né a sé stesso né agli altri
- L’artista non dovrebbe rubare le idee di altri artisti
- L’artista non dovrebbe scendere a compromessi con sé stesso o con il mercato dell’arte
- L’artista non dovrebbe uccidere altri esseri umani
- L’artista non dovrebbe trasfomare sé stesso in un idolo
- L’artista non dovrebbe trasfomare sé stesso in un idolo
- L’artista non dovrebbe trasfomare sé stesso in un idolo
2. Rapporto dell’artista con la sua vita amorosa:
- L’artista dovrebbe evitare di innamorarsi di un altro artista
- L’artista dovrebbe evitare di innamorarsi di un altro artista
- L’artista dovrebbe evitare di innamorarsi di un altro artista
3. Rapporto dell’artista con l’erotismo:
- L’artista dovrebbe sviluppare un punto di vista erotico sul mondo
- L’artista dovrebbe essere erotico
- L’artista dovrebbe essere erotico
- L’artista dovrebbe essere erotico
4. Rapporto dell’artista con il dolore:
- L’artista dovrebbe soffrire
- Dal dolore deriva il lavoro migliore
- Il dolore porta trasformazione
- Attraverso il dolore l’artista trascende il proprio spirito
- Attraverso il dolore l’artista trascende il proprio spirito
- Attraverso il dolore l’artista trascende il proprio spirito
5. Rapporto dell’artista con la depressione:
- L’artista non dovrebbe essere depresso
- La depressione è una malattia e andrebbe curata
- La depressione non è produttiva per l’artista
- La depressione non è produttiva per l’artista
- La depressione non è produttiva per l’artista
6. Rapporto dell’artista con il suicidio:
- Il suicidio è un crimine contro la vita
- L’artista non dovrebbe uccidersi
- L’artista non dovrebbe uccidersi
- L’artista non dovrebbe uccidersi
7. Rapporto dell’artista con l’ispirazione:
- L’artista dovrebbe guardare in profondità dentro sé stesso per trovare l’ispirazione
- Più in fondo guarda, più diventa universale
- L’artista è universo
- L’artista è universo
- L’artista è universo
8. Rapporto dell’artista con l’autocontrollo:
- L’artista non dovrebbe avere controllo della propria vita
- L’artista non dovrebbe avere controllo totale del proprio lavoro
- L’artista non dovrebbe avere controllo della propria vita
- L’artista non dovrebbe avere controllo totale del proprio lavoro
 

...

...

9. Rapporto dell’artista con la trasparenza:
- L’artista dovrebbe dare e ricevere al contempo
- Trasparenza significa recettivo
- Trasparenza significa dare
- Trasparenza significa ricevere
- Trasparenza significa recettivo
- Trasparenza significa dare
- Trasparenza significa ricevere
- Trasparenza significa recettivo
- Trasparenza significa dare
- Trasparenza significa ricevere
10. Rapporto dell’artista con i simboli:
- L’artista crea i propri simboli
- I simboli sono il linguaggio dell’artista
- Il linguaggio deve poi essere tradotto
- A volte è difficile trovarne la chiave
- A volte è difficile trovarne la chiave
- A volte è difficile trovarne la chiave
11. Rapporto dell’artista con il silenzio:
- L’artista deve capire il silenzio
- L’artista deve creare uno spazio perché il silenzio possa avere accesso al suo lavoro
- Il silenzio è come un’isola nel mezzo di un oceano in tempesta
- Il silenzio è come un’isola nel mezzo di un oceano in tempesta
- Il silenzio è come un’isola nel mezzo di un oceano in tempesta
12. Rapporto dell’artista con la solitudine:
- L’artista deve ricavarsi il tempo per lunghi periodi di solitudine
- La solitudine è estremamente importante
- Lontano da casa
- Lontano dall’ufficio
- Lontano dalla famiglia
- Lontano dagli amici
- L’artista dovrebbe passare molto tempo vicino a una cascata
- L’artista dovrebbe passare molto tempo vicino a vulcani in eruzione
- L’artista dovrebbe passare molto tempo vicini a fiumi dal corso rapido
- L’artista dovrebbe passare molto tempo a guardare l’orizzonte, dove mare e cielo si incontrano
- L’artista dovrebbe passare molto tempo a guardare le stelle nel cielo di notte
13. Condotta dell’artista sul lavoro:
- L’artista dovrebbe evitare di andare in ufficio ogni giorno
- L’artista non dovrebbe trattare il proprio lavoro come una tabella di marcia alla pari di un impiegato di banca
- L’artista dovrebbe esplorare la vita e il lavoro solo quando gli arriva un’idea in sogno o durante il giorno in forma di visione che suscita sorpresa
- L’artista non dovrebbe ripetersi
- L’artista non dovrebbe produrre eccessivamente
- L’artista dovrebbe evitare l’inquinamento prodotto dalla sua stessa arte
- L’artista dovrebbe evitare l’inquinamento prodotto dalla sua stessa arte
- L’artista dovrebbe evitare l’inquinamento prodotto dalla sua stessa arte
...

...

14. I possedimenti dell’artista:
- I monaci Buddhisti avvertono che è bene avere nove possedimenti in vita:
1 abito per l’estate
1 abito per l’inverno
1 paio di scarpe
1 ciotola da questuante per il cibo
1 zanzariera
1 libro di preghiere
1 ombrello
1 materasso su cui dormire
1 paio di occhiali, se necessari
- L’artista dovrebbe decidere da solo il numero minimo di possedimenti da avere
- L’artista dovrebbe avere più e più di meno e meno
- L’artista dovrebbe avere più e più di meno e meno
- L’artista dovrebbe avere più e più di meno e meno

15. Lista di amici dell’artista:
- L’artista dovrebbe avere amici che elevino il suo spirito
- L’artista dovrebbe avere amici che elevino il suo spirito
- L’artista dovrebbe avere amici che elevino il suo spirito
16. Lista di nemici dell’artista:
- I nemici sono molto importanti
- Il Dalai Lama ha affermato che è facile avere compassione degli amici ma molto più difficile averne dei nemici
- L’artista deve imparare a perdonare
- L’artista deve imparare a perdonare
- L’artista deve imparare a perdonare
17. Diversi scenari di morte:
- L’artista deve essere cosciente della propria mortalità
- Per un artista, non è importante solo come vive la propria vita ma anche come muore
- L’artista dovrebbe guardare i diversi simboli del proprio lavoro per trovare i segni di diversi scenari di morte
- L’artista dovrebbe morire con consapevolezza e senza paura
- L’artista dovrebbe morire con consapevolezza e senza paura
- L’artista dovrebbe morire con consapevolezza e senza paura
18. Diverse possibilità per un funerale:
- L’artista dovrebbe dare istruzioni prima del funerale in modo che tutto venga fatto come desidera
- Il funerale è l’ultimo prodotto artistico dell’artista prima della sua scomparsa
- Il funerale è l’ultimo prodotto artistico dell’artista prima della sua scomparsa
- Il funerale è l’ultimo prodotto artistico dell’artista prima della sua scomparsa

fantapeshku... smiley

per fgm:

arb - 9 Korrik 2013 - 16:01 Permalink përgjigju
Shkuli me rrenje!!! Te mos mbijne me!! Fare e keqe!!!

lojtari im i par. i dyti esh ai me lart.
smiley

Ismail Kadare

Përkthimi dhe vlerësimi i veprës sime në Perëndim në fillim të vitit 1970 ka qenë ngjarja më e befasishme dhe unikale në jetën time si shkrimtar. Ndoshta këto fjalë duken të tepruara, por unë do t’jua shpjegoj pse. Ky ishte një paradoks për një shkrimtar të njohur të një vendi stalinist, shteti më antiperëndimor i Europës nga të gjitha pikëpamjet. Pyetja “pse?” do të bëhej nga të gjithë, e në radhë të parë nga vetë Shqipëria komuniste. “Pse na e pëlqejnë këtë shkrimtar armiqtë tanë?” Pyetja do të bëhej në një tjetër sens nga njerëzit liberalë në Shqipëri, nga lexuesit perëndimorë, nga unë vetë.

Nuk isha përfaqësues i ndonjë lëvizjeje kundër regjimit, një gjë e tillë as që përfytyrohej në Shqipëri, as disident i shpallur, i burgosur etj. Isha thjesht një shkrimtar. Nga ky botim dhe nga ky vlerësim në Perëndim kisha bërë një zbulim të madh: mundësitë e mrekullueshme të letërsisë. Duke qenë në një vend që konsiderohej si një burg i madh, kisha shkruar letërsi që pëlqehej, që çmohej në botën e lirë. Shkurt, kisha bërë letërsinë që duhej. Kisha hyrë në klubin e letrave europiane. Me fjalë të tjera, kisha ndërruar kohë: nga koha e rendit stalinist kisha hyrë në kohën universale të artit. Ishte sikur të kapje të ardhmen, ta prekje, të jetoje në të.

http://oi39.tinypic.com/2lucdwz.jpg

 

SIMFONI NGJYRASH SHQIPTARE:
E ARTA, E KALTRA , E KUQJA, E ZEZA

Një vajzë me flokë dyllë të verdh, me sytë blu e të kristaltë aq sa dukeshin si të vjedhur në fund të detit, e veshur edhe ajo me kostumin e bukur tradicional, një kostum cohe të kuqe të kuqe dhe të zezë, i shtrënguar dhe i përbërë, nga shpatulla të fryra dhe nga pjesa e trupit në ar, stolisur me zinxhirë, xhingla dhe medaljone.

... ----------------------------------

Una bimba biondissima, dagli occhi azzuri e transparenti che sembravano rubati in fondo al mare, vestita anch'essa del bel costume regionale, un costume di panno rosso e nero attillato e composto, dalle spalle sbuffanti e del corpetto in oro, ornato da catene e ninoli e medaglioni.
p.6

BOLLETTINO “DRINI”- BULETIN I PERMUEJSHEM I TURIZMIT SHQIPTAR
RIVISTA MENSILE DEL TURISMO ALBANESE- ANNO III – N. 9 – TIRANA, 1 SETTEMBRE 1942
Direttore responsabile: Dott. F.Tagliarini
Redattore capo: Skender Shkupi
Redazione: Viale Mussolini N. 83 – TIRANA
Edizione: «DISTAPTUR» - TIRANA

Nga faqja ne FB: Libri sull'Albania

Perse te vene masakren greke ne libra historike  , kur akoma masakrohen shqiptaret edhe sot nga dora e zeze greke dhe ne nuk e djegim jorganin per nje plesht !

Kush u masakrua sonte nga dora e grekut smiley? Nuk kisha mundesi te shija lajmet...

Pse ste del Bollano , Dule dhe Janullatos , bejne nje pune te palodhur dhe te pakundershtueshme, mos ja heqim hakun

2009, Harper:

A cynic studying the latest batch of nominees might conclude that the price of an ambassadorship has soared from roughly $200,000 under the Rovian regime to $500,000 under Rahm Emanuel.

2013, The Guardian:

US diplomats cry foul as Obama donors take over top embassy jobs.Former ambassador likens practice to 'selling of public office' as figures show average amount of cash raised is $1.8m per post. 

Barack Obama has rewarded some of his most active campaign donors with plum jobs in foreign embassies, with the average amount raised by recent or imminent appointees soaring to $1.8m per post, according to a Guardian analysis. The practice is hardly a new feature of US politics, but career diplomats in Washington are increasingly alarmed at how it has grown. One former ambassador described it as the selling of public office.

On Tuesday, Obama's chief money-raiser Matthew Barzun became the latest major donor to be nominated as an ambassador, when the White House put him forward as the next representative to the Court of St James's, a sought-after posting whose plush residence comes with a garden second only in size to that of Buckingham Palace.

Per Barzun, gjyshi i tij Jacques Barzun (the most fun historian ever) ndjese paste do ia kishte shkul veshin.  

per kuriozitet, rezidenca e ambasadorit? Une kom qen ke ambasada atje... meh...

Nashti ideja s'eshte vetem per rezidencen, por per destinacionin, paketen e turizmit dhe titullarizmi qe shkon me te. 

normal, thjesht desha me pa nai foto te rezidences, nese ai kopshti i dyte per nga tipari lidhej me te...

eeend hir it iz...

E prishem dhe Obamen me nje llaf.

'Bama do thoje qe une i kam thene qe ashtu ka ardh qe ne 2008.  

And he drones for peace, yes he can, Nobel Prize be damned.  And some. 

Epo se bem ndonje anonime tani, su be nami...

O Monda o Obamafile:

[Signature strikes are] when the CIA or the military makes the decision to fire based not on who the targets are but on whether they are exhibiting suspicious patterns of behavior thought to be "signatures" of terrorists (as seen on video from the drone). Given that the CIA is killing people it's never identified based on their behavior, one would assume a certain rigor has gone into defining the criteria for the kinds of behavior that get one killed.

So what's a signature behavior? "The definition is a male between the ages of 20 and 40," former ambassador to Pakistan Cameron Munter told the Daily Beast's Tara McKelvey.

...

That day in Datta Khel [when missiles killed 42 people], the signature behavior was a meeting, or "jirga," which is an assembly of tribal elders who convene to settle a local dispute. In this case, a conflict over a chromite mine was being resolved. And, in fact, the elders had informed the Pakistani army about the meeting 10 days in advance.

...

In February, Robert Gibbs told MSNBC's Chris Hayes that when Gibbs became Obama's press secretary he was told not to acknowledge the drone program at all. "You're not even to discuss that it exists," Gibbs remembers being told.

...

As Klaidmanpoints out, by the time Obama accepted his Nobel Peace Prize 11 months into his presidency, he'd already ordered more drone strikes than George W. Bush had in his entire presidency. By the end of 2012, he'd ordered six times as many strikes in Pakistan as Bush had. One study, conducted by professors from Stanford (including Cavallaro) and NYU, found that from 2004 to 2012, between 474 and 881 civilians were killed in Pakistan drone strikes. This includes 176 children...

...

The president also claimed that "conventional airpower or missiles are far less precise than drones, and likely to cause more civilian casualties and local outrage." Wrong again. In theGuardian last week, Spencer Ackerman reports on a study by Larry Lewis, of the Center for Naval Analysis, that found that drones strikes in Afghanistan were 10 times more likely to cause civilian casualties than strikes from manned fighters.

http://www.huffingtonpost.com/arianna-hu...

Videoja: http://www.bravenewfoundation.org/datta_...

Per perkthim nuk di ne ka nevoje.

Well manned fighters, ti tropizma, drejtohen nga pilote te cilet pasi dalin ne pension jane civile.  Pra kemi nje keqkuptim mbi ate cka nenkuptuar presidenti me termin civile...

Leon Panneta pati idene e ndritur t'u jepte ketyre luftetareve qe shtypin butonat nga kolltuqet nje medalje fringo te re" Distinguished Warfare Medal."  U ankuan veteranet dhe u mbyll ai muhabet. 

vetem inxhinjereve nuk ua di njeri per nder...

O Bame kto pilotet pasi cilesohen si persona qe vuajne nga semundje mendore per shkak te sherbimit marrin $2500 muj per muj deri sa vdesin.

 

i knoi dhe pinkfllojdi, wellkem tu meshin tha...

Besoj i ke lexuar shifrat mbi gjendjen mendore te luftetareve nga barrakat: 1 nga 12 prej tyre vuan nga semundje mendore, nderkohe qe me pilotet tradicionale (viktimat civile te ironise mengjesore te Bames) shperndarja eshte 1 nga 17.

Ndoshta eshte koha qe ne PPU te kete edhe gjera te ketilla ne faqe te pare. Po deshe e perkthejme bashke?

Shoh qe vazhdon lufta e propagandes gjetke. Nuk eshte mire. Nuk eshte hic mire. Peshku eshte bere koshe grerezash. Gjynah.

Dmth ta kishin lejuar medaljen si tip antidepressant?  (Retorike.)

Per te tjerat, me qejf e me interes. 

Cdo dite te pakten nje ushtar amerikan vret veten etj etj une nuk di cer mund te them rreth kesaj, shifra i thote te tera.

Nga ana tejter qe thu ti Tropizma, ne bangladesh, industria 90 miliard dollarshe e rrobave, hengri kokat e 500 puntoreve, njeheresh. Rroga mesatare 35 dollar ne muajt. Kemisha jeme qeka prodhu atje (ma paskan fut me cmimin ketu); me vone do kontrollj edhe pantallonat... 

'Bama, te them te drejten nuk e kuptoj perse me je drejtuar dy here me 'ti Tropizma'.

Bangladeshi eshte gjithashtu teme per t'u diskutuar meqe shume 'filozofi zhvillimi' jane studiuar, eksperimentuar, aty, e dergjen te paperkthyera ne zyra ministrish apo dosje grupesh pune. Apo te flasim per kolonializmin britanik, per armet amerikane ne Egjypt, per te ardhmen kur rrogat dalengadale do te behen 45, 55 dollare ne muaj? Eshte normale qe biseda here ta zgjeroje, here ta ngushtoje kontekstin. Meqe ne PPU degjeneron cdo gje ne Enver, Sali dhe Irfan, cdo perpjekje e ka te garantuar abortin.

"ti Tropizma" shkurt per "edhe qe thua ti Tropizma"...

Pranje perzierje mes konfidencialitetit dhe kundershtise, mu duk interesante, qendrim pertej paleve dhe halleve, cinizem dhe mbeshtetje njekohesisht. Tension i fillit. smiley

fshatce, ti tropizma, t'tanet jemi dmth... smiley 

so close, no matter how far, united by feta cheese... smiley

ene kallamata allivs... 

para nja nje muaj nje oficer ne Gjermani vrau veten. ishte ai qe shtypte butonin per te leshuar bombat dronet. aksioni i fundit rezultoi me 4 femije te vrare, ne total ai kishte vrare nga 5.000 km larg 18 femije smiley

doruntinat e dhimbjes nuk vdesin, tha.

no more pics ha? smiley 

Yea, uasap ui-dhet? Hidhe, hidhe po s'po del gjo tek kutia e komentit.

???

A eshte mbyll rrubineti imazheve per fare e, di gje njeri?

smiley

Nard Ndoka

I pyetur nëse do i bashkojë votat për hir të numrave me mazhorancën e re socialiste, për qëllim të reformave, Ndoka theksoi se ai do të qëndrojë opozitar, por vota e tij do jetë flaksible.

smiley

2013 eshte viti i kultures italiane, dhe ministria e jashteme italiane po organizon shume koncerte, shfaqe filmash, simpoziume etj etj. edhe ketu ku jam une, nga konsullata italiane jane organizuar shume koncerte. me e mira e kesaj eshte qe jane edhe free per publikun, pasi paguan Italia. paskan ardhur  edhe te ju.

Po, alba, kane organizuar ca aktivitete te bukura, nja dy i kam ndjekur dhe vete. koncertin e Musica Nuda, ke Tirana expres, ne maj dhane disa filma te Pasolinit, ke galeria Miza kane hapur nje ekspozite me foto.  Ne fakt, qe kur jam kthyer, ne Tirane ka pas ca gjera per te ndjekur. 

bravo shqiperia. pse ankoheni pastaj???

Kemi vape. smiley

vape eshte ne fakt, dhe po t'i mbash hapur kondicioneret tere kohes, paguan shume shume.  hani ca me pak qe te freskoheni me kondicioner.

smiley flm ana

Me vjen keq qe do ta humb kete.

epo busy person ti.

Ca gricje nervash qe je ti alba? Simpatike gjithsesi. Je brenda normave te pranueshme.

po ti kthehesh nje dite me mbrapa, shkojme e shofim ne Apolloni. Nje rruge e dy pune. smiley

Pashe dy cuna dje ne bulevard qe ngarkonin ne shpine nga nja karton te madh publiciteti, te nje dickaje qe behej ne Vlore (disco, e gjera kshu), edhe po pyesja me vete sa njerez mund te zhvendosen nga Tirana ne Vlore per te ndjekur gjera te tilla.

Plot ka, ne fakt. Po une jo, faleminderit. Ate lloj muzike kam kohe qe e kam lene. smiley

OK, shume mire. Ci sto. Ma kujto ama. smiley

Bye, bye peshku! smiley

Lamtumire ketlina. smiley

Ku po vete ketlina ?

Eshte pyetja qe, te shqetesuar, po i shtrojme vetes te gjithe.

Where is Ketlina going?

To sleep maybe?smiley

Shkatërrojnë skulpturën e Idriz Seferit për shkak se ‘është katolik’

 

[idriz] Atdhetari Idriz Seferi ka pasur një njollë “të fortë”. Ka qenë katolik. Kështu mendojnë banorët e fshatit Muçibabë të komunës së Gjilanit.

Ata kanë shkatërruar një skulpturë të heroit, e cila po gdhendej nga skulptori shqiptar, Hevzi Nuhiu.

Ky i fundit, duke folur për gazetën Zëri, thotë se banorët e fshatit nuk e kanë lejuar të punojë me arsyetimin se Seferi është katolik.

Skulptori, që jeton në Itali, tha se ai zgjedh vende të dukshme për të bërë punën e tij.

Por kësaj here ai është përballur me dhunën e banorëve, që fillimisht i kanë shkatërruar skulpturës një këmbë dhe më pas e kanë dëmtuar më shumë.

Policia thotë se skulptori nuk ka marrë leje për punën që po bën. Ajo thotë se palët duhet të bëjnë denoncime përkatëse./ep

...he xhibi ca do shtosh, se mezi po te mbajne gishtat, duket deri ktu smiley ... cudi qe te kap etika morale najhere smiley

Edhe kete e beri Saliu?! do thoshte ai i barcaletes se Baxhakut.

Po ti Xhibo perfundimisht je "perversofon"

S'ka bo vaki! 

Si mer na i paskan qi plakat e Nartes??

Para na 1 jave nigjova ne radio se "granny porn" qeka e dyta ka preferenca por kjo e Nartes takes the biscuit.

Jangllesh milet perversitet: Ja ve fajin atyre qi ngrene zerin kunder plakaperdhunuesve. smiley

Si mer na i paskan qi plakat e Nartes??

Le te shpresojme se s'eshte Berberi i Peshku...

Berberi ka shume mundesi! Ka motivin, mundersine, edhe mjetin per t'a kry ket krim te shemtut. Plakat e Nartes mund shkojne fare mire me bo na1  trekondsh te vogel ke berberi ene ai ne vend qe t'ja rruje sipas deshires, paf i fut pataten. 

Megjithate s'ma mush neri menjen qi e ka bo vetem. Gisht m'ket mes duhet te kete samarxhiu.

Se ca roli ka lujt prifti s'e dime hala po jom i sigurt qe gjithcka do t'zubulohet ne kapitullin tjeter.  

Me nje llaf bej ti ke rrefuzuar te vizualizosh seksin me plake kur te plakesh vete nga frika se mos kjo te le me pasoja qi tashi? lol

Tobenestakfulah!!! Larg qofte,

megjithate there is all this popular wisdom not to be ignored

"Gallina vecchia fa buon brodo" thot italioni

Apo si thot i cer irlandezi ktu ke una

"Many a good tune played on an old fiddle!!!

 

Kastriot Islami, po i pershtatet partise se re...

http://www.gazetatema.net/web/2013/07/12...

Do të vijë për njerëzit një kohë në të cilën qeverinë do ta marrin në dorë budallenjtë, dhe do të vijë një kohë në të cilën njerëzit e zgjuar e të urtë do të përbuzen”, Ibrahim ibn Ed’hem,” shkruan Islami./ep

Respublica interesohet per shendetin e Berishes. 

http://www.respublica.al/artikuj/2013/07...

Stalker, i qendron akoma idese, se do vrase veten? 

Po mua nje tjeter teme me shqeteson, a do shkoje ne Jon per te thyer rekordin?

Respublica interesohet per shendetin e Berishes. 

http://www.respublica.al/artikuj/2013/07...

Stalker, i qendron akoma idese, se do vrase veten? 

Po mua nje tjeter teme me shqeteson, a do shkoje ne Jon per te thyer rekordin?

FRIDAYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY!! 

It is, of course, possible to try to give economic or rational explanations for religious and cultural phenomena, and thus to try to fit them into some larger theory of social behavior based on rational choice. There was for some time a school of "functionalist" sociology and anthropology that tried to find rational utilitarian reasons for the most bizarre social rules. The Hindu ban on eating cows was ascribed, for example, to the fact that cows were resources that had to be protected for other uses like plowing and dairy-farming. Similarly, one could try to explain the Protestant Reformation in terms of the economic conditions prevailing in central Europe in the sixteenth century that led people to respond to religious reformers like Luther, Calvin, and Melanchthon. But ultimately, these accounts prove to be unsatisfying because they are too reductionist; all such historical developments usually incorporate a substantial measure of chance, genius, accident, or creativity that cannot be explained in terms of prior conditions. Max Weber stood Marx on his head by arguing that the cultural "superstructure" actually produced the economic "substructure": it was the moral values inculcated by Puritanism, and particularly the fact that virtues like honesty and reciprocity now had to be practiced beyond the family, that made the modern capitalist world possible in the first place. In Weber's account, culture was the uncaused cause, the product of "charisma."

f. fukuyama

Sherbimi per turiste ne nje lokal buzdetit vlore, keto dite:
Nje cift u ul ne tavolin dhe pyeti pronarin
- Ju lutem ca keni
-ca te te doje ...k..! Ulen koken qe te du te ciftit por e lane te kapercehej.E pyeti prape
- ju lutem menu-ne!
- Po nuk e shikon? Ne tavoline e ke o L...! Ka plas turizem i math e Vlore...!

Nuk e di ku paska shkuar ky cifti Grave, por te siguroj nga ekperienca ime ne Vlore (si edhe Radhime/Orikum), sherbimi dhe ushqimi jane te shkelqyer. Kuptohet nuk ka pyll pa derra, ndaj klientet duhet te bojkotojne restorantet/hotelet jo cilesore (dhe ku sherbimi nuk eshte brenda normave minimale te edukates se paku) e te mbeshtesin subjektet e tjera qe jane cilesore. Kjo vlen per Vloren dhe per gjithe Shqiperine e boten.

The economists' approach to understanding how social capital is generated is ultimately very limited, however. The problem is that social capital more often than not is produced by hierarchical sources of authority, which lay down norms and expect obedience to them for totally a-rational reasons. The world's major religions like Buddhism, Hinduism, Christianity, or Islam, or large cultural systems like Confucianism, are examples. Not only do norms from such sources not come about through decentralized bargaining; they are transmitted from one generation to the next through a process of socialization that involves much more habit than reason. Path dependence-another word for tradition-means that norms that are clearly socially suboptimal can persist for very long periods of time.

f. fukuyama

fak!

In-group solidarity reduces the ability of group members to cooperate with outsiders, and often impose negative externalities on the latter. For example, in the Chinese parts of East Asia and much of Latin America, social capital resides largely in families and a rather narrow circle of personal friends. It is difficult for people to trust those outside of these narrow circles. Strangers fall into a different category than kin. A lower standard of moral behavior applies when one becomes, for example, a public official. This provides cultural reinforcement for corruption: in such societies, one feels entitled to steal on behalf of one's family.

Fukuyama

Revanshi te verbon, te ben Enver por dhe Don Kishot!
Nga Republika parlamentare tek Republika e Edi Rames!

Te dashur miq, z.Rama ka hapur ne seline mavi, ngjitur me zyren e tij prej kryetari te PS, zyren e tij te "kryeministrit te zgjedhur". Ne Kushtetutat e vendeve te lira, President apo Kryeminister i zgjedhur njihet vetem Presidenti dhe Kryeministri qe zgjidhen direkt nga populli ne periudhen nga dita e fitores se zgjedhjeve deri diten e inaugurimit ne detyre. Kushtetuta e Shqiperise dhe e te gjitha Republikave parlamentare dhe Mbreterive konstitucionale te Europes nuk njohin Kryeminister te zgjedhur pasi ne zgjedhje te pergjithshme zgjidhen vetem deputetet kurse vete kryeministri emerohet nga kryetari i shtetit ose Parlamenti dhe gjithnje votebesohet ne Parlament. Keto norma themelore kushtetuese, institucionet kushtetuese te vendit, Presidenti dhe Parlamenti nuk ekzistojne per Edi Ramen me 63 deputetet e tij. Ai eshte veteshpallur kryeministri i zgjedhur dhe nuk paska nevoje te emerohet nga Presidenti as dhe te votebesohet nga Parlamenti. Revanshi te verbon, te ben dhe Enver por dhe Don Kishot! Ndryshim! Perpara drejt te shkuares!!! 

Sali Berisha

smiley

Oreksi vjen duke ngrene!

Te dashur miq, ne seline mavi revansh i papare. Pas hapjes se tenderit online per fshesen ndaj administrates, z.Rama njofton se konkurset per vendet e punes ne administrate nuk kane qene te hapura (paçka se botoheshin ne te gjitha mediat e kontrolluara prej tij), prandaj per t'i hapur ato ai ka vendosur qe çdo njeri per te marre pjese ne konkurse per punesim ne administrate duhet me pare te aplikoje online dhe te prese bileten ne seline e PS. Por siç thote fjala e urte oreksi vjen duke ngrene z.Rama njoftoi se fshesa e partise do te fshije (pastroje) edhe sektorin privat, i cili se shpejti do te "ndihmohet" me aplikantet e "virtutshem" online te selise se PS. Kjo eshte lule. Prisni prisni tenderin e miellit. Aty deti behet jo kos por flori. Tepron edhe per ndonje mik te çmuar qe çmendet pas gjahut dhe trafiqeve! Ndryshim!! Me vrap drejt te shkuares!

Sali Berisha

smiley

Te dashur miq, sot u mbajt mbledhja e 200-te e rradhes e qeverise. Ne keto 200 mbledhje, nepermjet 3990 akteve: 581 ligjeve, 31 akteve normative dhe 3378 vendimeve, te miratuara gjate ketyre viteve te fundit u be e mundur firmosja e Marreveshjes se Stabilizim- Asociimit me BE, anetaresimi i Shqiperise ne NATO, levizja e lire pa viza ne BE, rekomandimi i statusit te vendit kandidat per Shqiperine qe e bllokoi Edi Rama me mos votimin e tre ligjeve por qe u detyrua ti votonte me se fundi. Me keto akte u realizua reforma ekonomike dhe revolucioni fiskal qe bene te mundur dy - tre fishimin e bizneseve te mesme dhe te medha, trefishimin e eksporteve dhe investimeve te huaja, uljen e papunesise, mbi dyfishimin e rrogeve te uleta dhe te mesme dhe pensioneve te uleta, u ndermorr projekti Shqiperia e zhvilluar, u ndertua Rruga e Kombit, Rruga Tirane - Elbasan gjysma, jane ndertuar mbi 10 mije km rruge, 1300 shkolla, 370 ujesjellesa, 420 sisteme kanalizimesh dhe qindra te tjera vepra publike. U financuan 45 mije femere shqiptare. Projektet kombetare te ullirit dhe arroreve leshuan shtat me shpejtesi. Shqiperia arriti ne moshen dixhitale, rriti me 14 here perdorimin e internetit dhe sot ajo renditet ne 10 vendet me rritjen me te shpejte te turizmit ne bote. 

Nderimin dhe mirenjohjen time me te thelle ndaj te gjithe atyre punonjeseve te administrates dhe te tjere, qe me mendjen, perkushtimin e tyre bene te mundur keto arritje. 

Sali Berisha

smiley

Roni, ky kusari ka dhe nje difekt ..te lindur.Ky nuk e ka idene e ngjyrave.per kete egziston vetem nje ngjyre....mavia, qe i. Vjen nga mavria e vet..

Emigrant, meqe u merrke me Weber protestantin, shif i çike edhe kete protestantin tjeter, presor universiteti me dypllom mjeker, qe pretendon se e ka kaperxu Weberin:

Stark will have no truck with Weber’s theory of the Protestant origins of capitalism, noting that capitalism’s principal institutions were in place long before Protestantism emerged, both in the Italian city-states and even in the great monastic estates, many of which were dedicated to large-scale production of a variety of goods. In the twelfth century, nearly all of the 742 Cistercian monasteries had their own factories, using water power for crushing wheat, sieving flour, fulling cloth, and tanning. Stark cites Hugh Trevor-Roper’s point that “the idea that large-scale industrial capitalism was ideologically impossible before the Reformation is exploded by the simple fact that it existed” (p. xii).

http://www.independent.org/publications/...

Masanej po pate kuriozitet, ka thene edhe gjera te tjera akoma me interesante per rrena Peshku:

Unfortunately, in today's intellectual environment, that simple and obvious statement is widely regarded as both unfortunate and false. Proponents of this revisionist claim overcome its inherent contradiction by assigning many of the most unfortunate aspects of history to religious causes, while flatly denying even the most obvious and overwhelming evidence that religion was the basis for any of the "good" things that have come to pass. For example, it is argued that Christianity played no significant role in sustaining the abolitionist cause but was a major factor in justifying slavery.

The second episode is the rise of science. Chapter 2 shows that there was no "scientific revolution" that finally burst through the superstitious barriers of faith, but that the flowering of science that took place in the sixteenth century was the normal, gradual, and direct outgrowth of Scholasticism and the medieval universities. Indeed, theological assumptions unique to Christianity explain why science was born only in Christian Europe. Contrary to the received wisdom, religion and science not only were compatible; they were inseparable. Hence the last portion of the chapter demonstrates that the battle over evolution is not a conflict between religion and science but between True Believers on both sides.

http://press.princeton.edu/chapters/i750...

 

Tezen kunder weberit nga i njejti autor dhe liber si me lart e ke te shpjeguara shume me mire ketu ne italisht:

http://www.cesnur.org/2006/mi_stark.htm

Che il capitalismo sia nato nel mondo protestante, per modernizzare la vecchia e polverosa Europa cattolica, come spesso si legge ancora sulla scia di letture spesso neppure di prima mano del sociologo tedesco Max Weber (1864-1920), è tesi da tempo abbandonata dagli storici e dai sociologi dell’economia. Si sa da tempo che l’economia moderna, la cui «invenzione» è stata attribuita da Max Weber alla seconda generazione, battista e metodista, del protestantesimo (non già alla prima, luterana e calvinista[1]), era già fiorente secoli prima della sua presunta nascita. Rodney Stark, oggi professore di Scienze Sociali alla Baylor University di Waco, in Texas, dopo una lunga carriera che lo ha portato a presiedere la prestigiosa Society for the Scientific Study of Religion (Società per lo Studio Scientifico della Religione) e a essere considerato uno dei maggiori sociologi delle religioni viventi, nel terzo volume, The Victory of Reason[2], di una trilogia dedicata alla «sociologia dei monoteismi»[3], va molto oltre le critiche correnti alla tesi di Max Weber. Sostiene da una parte che il cattolicesimo è alle origini non solo del capitalismo, ma anche della scienza e della nozione di libertà personale (senza le quali il capitalismo non sarebbe mai sorto), e dall’altra che semmai il protestantesimo ha danneggiato l’economia moderna nascente e ne ha ritardato il progresso.

Ketu nga i njejti autor dhe liber si me lart per rrenat e organizates baze te partise KomunisteBalliste te Pakapit qe feja eshte kunder shkences dhe rrena te tjera revolucionare:

http://www.cesnur.org/2003/mi_stark.htm

Falemnderit, heretik!

Do me duhej ta lexoja professorin, per te guxuar te kisha qofte ndonje opinion timin. Vetem se me duket se lindja dhe zhvillimi i kapitalizmit jane dy gjera te ndryshme - mbaj mend qe lindjen e kapitalizmit (dhe bankave te para) edhe te marksi & engelsi e gjejme ne qytetet italiane ( e ca me vone dhe holandeze, ne mos gaboj - anglia dhe gjermania ishin akoma ne gjume pare nga kjo ane). Por kjo pak lidhet me hedhjen shtat te kapitalizmit prej kolekttvit te sipermarresve guximtar me etiken protestante ne prodhim dhe shkembim. (edhe fubolli lindi ne angli, por behet tjeterkund sot.)

Nuk behet fjale kush zbuloi i pari kapitalizmin si analogji e diskutimit qesharak se kush zbuloi i pari Ameriken, vikinget apo Kolombi? Kapitalizem kishin edhe sumeret. Per te zgjidh kete pune duhet rene dakort me perkufizim se çfare quhet kapitalizem. Pune qe nuk behet, ose me mire behet me perkufizim sipas Stark, Weber, Marks, Abdyl Kellezi, Zhizheku, Genc Ruli e kush mos. Me ta hudh kafken ne ere, çdonjeri niset nga disa premisa, per te arrit ne fund aty ku do vete, qejfi dhe interesi. Njeri thote pasuria eshte bekim nga Zoti (kalvinizem anglosakson), tjetri jo mer jau se Jezui kame me shkelma nga tempulli bankieret, Jezui ishte i varfer mer jau, luftonte per te varferit (teologjia e liberacionit katokomunist). Jo mer jau ja bo ai tjetri, Jezui e kishte fjalen per te varferit ne shpirt, ishte Baraba shoku Enver qe na mori tapite. Jo mer jau thote protestanti i bulevardit Ezra Pound duke i ra qemones me poezi dhe teori ekonomike mesjetare katolike, se Lenini e beri revolucionin me paret e çifuteve amerikane. Jo mer jau se Dolfi ja dhiu te gjitheve, e mer jau, jau jau … ushton jehona ne kafkat tona.

Nje gje eshte me se e qarte qe edhe ekonomia eshte e kushtezuar teologjikisht, pra nga feja, pra kemi dy konceptime te ndryshme fetaro-ekonomike qe ndajne zonat veri jug ne Evrope, dhe veri jug ne kontinentin amerikan. Po te kuptohet kjo eshte gjysma e punes, te tjerat vijne vete me krahet e pellumbave.   

sociologet qeshen hidhur, 'weberi eshte i marre

i marri thote s'eshte primare ekonomija',

kjo ndodhi nja 100 vjet me pare,

kush ish i marre e shkroi istorija.

Weberi solli ne tryezen e sociologjise nocionin e "likelihood method", nje determinizem i papare qe pranon aksidentin historik si mjet. Kete gje e solli ne menimin analitik sasior, afersisht ne te njejten kohe, gjigandi tjeter i mendimit, Ronald Fisher.

Keta Perendi (per mua gjithnje) te mendimit njerezor natyrisht qe nuk do marrin ndonjehere fiks ate qe u takon nga njerezimi, i cili by default eshte mosmirenjohes, cingun dhe pacak - edhe pse s'mundet me mire, kuptohet. Te kujtoj se si iu hodhen per koke James Watson-it te varfer, s'ka shume. te kujtoj edhe klikimet e te ka lali xhan, per thjeshtim.

Emigrant, tani mos e tepro me qujt sociologet Perendi, shume e kane t'i quash gjeni, dhe Weberin e kane quajt gjeni, Marksi i borgjezise. Per kete tjetrin, Fisherin, nuk e njof sa per te fol.

Ndersa per Watson eshte tjeter muhabet, me sa di une si shkencetar eshte nderuar aq sa i takon, ndersa eshte sulmuar kryesisht si racist per shprehjen e tij qe zezaket jane me pak inteligjente se te bardhet. Une nuk jam ne gjendje ta vlersoj kete, sepse s'kam se si, nuk jam shkencetar biolog genetist. Edhe po te jete keshtu nuk me pelqen kjo gje, masanej nuk eshte e thene qe te vlersohet njeriu vetem nga inteligjenca (shoku Enver, Stalin dhe Hitler ishin teknike te mesem dhe katranjose), ka gjera me te rendesishme ne shumen e pergjithshme te shpirtit njerzor (inteligjenca eshte vetem nje komponente). Psh raca ariane nuk mund te beje kurre çfare kane bere zezaket ne spirituells, xhaz, bluz. Te gjitha racat kane funksione te caktuara, dhe sipas teorive te mia biologjike, fjalen fundit (ate estetike) do ta thote kontinenti i Afrikes. Sigurisht nese planeti nuk do te shkaterrohet nga raca e bardhe ariane tere lesh majmuni neper trup.   

  

e teproj sepse jam i mbrojtur nga koraca e celikte e "ne mendimin tim". e cila ia ul automatikisht vleren gjese, ama i jep asaj liri. liri vs. vlere; zgjedh te paren - asnje cudi pse e lashe marksin per weberin. smiley

watsoni tha vetem qe mos u habisni qe pse investimet qe beni ne afrike per zhvillim nuk u kthejne rezultatin e deshiruar. nuk eshte tek investimi, tha. por tek gjindja. edhe paraqiti ca tabela me te dhena reale. mirepo, sapo u paraqet tabela apo aksioma njerzve, kur keto nuk u interesojne, bejne c'eshte e mundur t'i rrezojne... a ke vesh te degjosh... ne, grupi afroamerikan f4 i bronksit jugor pa vajtur ne harlem, protestojme fuqimisht... etj etj etj. ne fund, mbyllet me nje talk nga kris roku, ndersa xhejms watsonin nuk e lejojne te futet me ne zyre...

Fisherin lere te jete per mua, specialitet si me thene smiley

Watson eshte 85.. dhe i ka ikur komplet mendja jo vetem ne lidhje me cfare tha per afriken, por keshtu ne pergjithesi.

Gjithashtu, pervec se double helix, Watson nuk ka arritur shume, ne sa 50-vjet tani? Per ata qe kane lexuar librin gjithashtu kuptojne se arritja qe "nje matter of time," nje gare si per shembull gara per bomben automatike, dhe jo dicka komplet ndryshe nga cfare benin ose mendonin te tjeret ne ate kohe.  Eshte shembull klasik, poster boy, i njeriut qe strikes it lucky nje here e pastaj mendon gjate gjithe jetes se eshte gjeni.

well, edhe puna e watsonit kaq e pat.

smiley

 

Emigrant, edhe nje here tjeter: ne bote nuk ka te vetem te vertete, aq me teper vetem te vertete shkencore, e akoma me teper te vertete humaniste te shpjeguar me tabela dhe shifra shkencore.

Perveç kesaj ne bote ka entropi, ne kete rast: nese shpirterorja eshte edhe materiale (genetika), nuk eshte e vertete e anasjellta, qe materialja eshte ekuivalente me shpirteroren. Per te mos permendur rastin shkencor qe shpirti nuk ekziston, ose nuk merret vesh kjo pune mer jau, te cilat jane rezultat nderlidhjes shpirt-materia, te cilen lidhje  e ka kap pikerisht shkenca e mekanikes kuantike.

pikerisht, pra. pse u nxefen aq shume nga e verteta e watsonit? kte s'e kuptoj. nje nder shume te vertetat...

Po ja qe asnjeri nuk di te jetoje ne epoken postmoderne ku nuk ka te vertete, por ka vetem interpretime personale ose grupi (lukunie) te se Vertetes.

Per vete ja kam marre doren, psh ketu tek Peshku kur me thone Tiku islamiku, kataliku, fashisti, komunisti tregon se jam ne rruge te drejte. Dhe kur me thone Tiku psikopat kancerozi pa shpirt qe perdhunon seksualisht grate e blogut, atehere bindem qe une jam misherimi i te vertetes dhe miresise absolute.

Te ftoj edhe ty Emigrant qe ta kuptosh kete ndjenje çlirimtare, meqe edhe ty te kane quajtur shpesh enverist, komunist.

Sikur ta marrim si fakt qe ka diferenca midis kapaciteteve mendore te racave te ndryshme, per shembull, ne provimet per universitetet amerikane te paret gjithnje dalin njerezit nga azia, e te fundit nga afrika, si mund te perdoret ky informacion per te arritur rezultatin qe problemet e afrikes, ose si eshte pesimizmi rreth afrikes eshte rezultat i kesaj puneje. Mos harro qe diferencat jane shume te vogla, dhe qe gjithashtu brenda cdo grupi ka enormous variety. Flasim per disa these ketu, te mbushura me topa, me gjyra nga e kuqja tek e verdha, and all sorts of in between; gjithashtu ne rezultatet e universiteteve amerikane duhet pakez discounting per socio-economic factors (ky discounting mund te jete aq i madhe sa ti eliminoj keto diferenca);  ti tani mendon se ne keto diferencat, ku disa nga theset kane me shume topa te kuqe, mund te nxjerrim rezultatet mbi nivelin e zhvillimit ekonomik ose social te nje vendi?

Per mua faktor te tjere, historik, gjeografik etc... luajne rol shpjegues shume me te madhe.

Sa per Weberin, analiza e tij eshte shume shpjeguese dhe per mua interesante. Jane te veshtira ne practice... but ok... mua ideja qe botekuptimi i protestanteve luajti nje rol, midis faktoreve te tjera, me duket normale. Sic me duket normale ideja qe familjet e emigranteve aziatik dhe botekuptimi i tyre i shtyne femijet e tyre ne subjekte me praktike, kurse dyshimi qe familjet afrikane-amerikane dhe ato te varfera mbi institucionet amerikane i dergon femijet e tyre ne rruge pa shume zgjidhje.

Ps, ky dyshim eshte historikisht shume i dokumentuar, ne fakt sonte jemi ne nje kapitull te ri; Zimmerman del nga makina se shikon nje femij adoleshent duke ecur ne lagjen e tij e duke ngrene skittles, del nga makina, nuk dime se cfare ndodhi ne mes, por perfundimi eshte qe femija ka vdekur nga nje plumb. Pothuajse e sigurt qe zimmerman nuk do denohet... eshte e pamundur per prokurorine. Arsyeja, zimmerman u arrestua 45 dite me vone se policia e besojti historine e tij, dhe nuk mblodhi ndonje evidenc nga ngjarja... oh well.

Ok, arsyeja pse Watsoni u prit kaq keq eshte se nuk tha qe mbase diferenca ne provime eshte rezultat i gjenetikes; por nga qe tek fjala e tij, e filluar nga pesimizmi, e vazhduar teki momenti kur e tera "agency" i jipet perendimoreve ("nuk ma merre mendja ne ti rregullojme dote ata"), dhe e mbaruar tek ndryshimi gjenetik ngjalle (si ne ato momentet e filmave ku protagonisti perpara vdekjes shikon jeten e tij) nje histori te tere ku justifikime te tipit "ata jane te pacivilizuar, ata jane budallenje, ata kane IQ me te ulet," te vulosura nga shkencetar (te cilit me vone dolen te gabuar) u perdoren per disa nga gjerat me te pista qe ka kryer njerezimi.

Gjithashtu, nuk mendoj se ajo qe tha Watsoni qe nje tundje uji atje ku nuk pritej, nje thyerje e nje tabuje: ka patur studime mbi kete ceshtje dhe ka studime te tilla gjithe kohen. Mendimi i tij qe i pranuar pothuajse komplet deri ne vitet 70, meqenese sonte eshte vetem nje minoritet ne shkence. Por stjudime dalin gjithe kohen, shume larg thyerjes sa tabus...

Shumica e shkencetareve nuk e dine pergjigjen. Gjera qe nga ushqimi (kjo luan rol dhe ne gjatesi; brenda 50-vjeteve vendet evropiane qe ishin te varfera si greket jane zgjatur, e njejta gje me korene e jugut ku njerzit jane me te gjate nga ne Kore te Veriut), tek mundesia per te shtyre trurin ne moshe te re (IQ-ja eshte rritur me kalimin e kohes, per shembull 1940, 1970 dhe sonte), tek arsye socio-ekonomike, si dhe mbase arsye gjenetike (big mbase ne mendimin tim) luajn rol.

Per mua informacioni statistikor mbi zgjuarsine e racave te ndryshme nuk eshte shume interesante, por kure kjo gje vjene ne nje menyre kaq loaded sa e solli Watson, eshte pakez e veshtire ta kapercesh. Problemi nuk eshte se tha mbase gjenetika luan nje rol, por sepse e shtyu butonin shume here me thelle se aq.

 

eshte nje gje e pazgjidhur, dhe qe nuk besoj se do zgjidhet ndonjehere - them se do shuhet vetiu, si shteti - kjo puna e races. ja nje sinopsis. te 4 statements e unsescos, me shume se  vete tekstin mbi te cilin eshte rene dakord eshte interesante t'u shohesh diskutimet  qe i pasojne (pros dhe cons - mund te gjenden ne net, me siguri)  dhe te kuptohemi, aty flasin burra te rende  smiley

kerkimi vazhdon edhe sot - por eshte "plagued" by too much politics qe fut hundet kudo dhe qe gjithnje kujton se ka dicka per te thene, nga rendimenti i grunjerave tek lopet ne vietnam.

Nje gje eshte me se e qarte qe edhe ekonomia eshte e kushtezuar teologjikisht, pra nga feja, pra kemi dy konceptime te ndryshme fetaro-ekonomike qe ndajne zonat veri jug ne Evrope, dhe veri jug ne kontinentin amerikan. Po te kuptohet kjo eshte gjysma e punes, te tjerat vijne vete me krahet e pellumbave.   

smiley

Nje fakt i thjeshte qe me ka bere pershtypje: Shen Meria. Po te shohesh protestantet ne veri, akoma dhe ata ne Amerike, qeshin me venerimin e jugoreve evropiane te virgjereshes. C'eshte kjo virgin Mary? thone pa pike turpi. Ne fakt, sipas meje, Maria eshte kryeshenjuese e modus vivendi te jugoreve evropiane. Si kult i matriarkalitetit dhe lidhjes familjare. Ate barcoleten: Jezusi ka qene italian, pse mendon qe e ema ka qene e virgjer, merreni seriozisht.  

Kujt ja pillte mendja qe JezuSSi, qe kundershtoi farisejte dhe krishterimi si teologji e perqafuar nga sklleverit do themelonte me pas Kapitalizmin, rendin e skllaverise moderne smiley

po analizonte nje politikan grek, natyren e krizes njehere, dhe me beri pershtypje. Ndersa ne veri te Evropes thosh, kriza eshte klasore dhe e ndare sipas grupmoshave - te rinjte e ndjejne me shume, ne jug eshte totale - e ndjen gjithe shtepia.

Gjasme i thu me te tallme i nerumi SpirituS, por keto qe thua (dhe ne fakt i thua seriozisht) tani quhen nga te gjithe specialistet si spekulime injorante te kohes se Engelsit.

Jo i them me buzagas, jo me te tallme.Une di qe Hegeli dhe Marksi ishin ne nje linje per kete ceshtje. Per E-ngelsin nuk di gje.Qe Krishterimi u dha sklleverve dinjitet dhe deshira per pranim te dinjitetetit eshte ne themel te progresit-fundit te rendit skllavopronar e deri ne Kushtetuten ameriakne qe sanksionon parimin  e barazise ne dinjitet, kete se luan as topi.Ka akoma qe zbritjen ne hene e quajne speculim

"Qe Krishterimi u dha sklleverve dinjitet dhe deshira per pranim te dinjitetetit..."

Kjo po, por jo qe krishterimi u perqafua nga Spartaku dhe Eftibida, u perqafua edhe nga Valeria dhe Krasi, sepse eshte shprese per shpetim kolektiv. Keshtu beji te fala Hegelit dhe Marksit, sigurisht edhe Zhizhekut qe eshte duke tall koqet sepse filozofia ka kohe qe ka marre fund.

Engelsi eshte çiraku i Marksit (perveç shkences dhe familjes, ka shkruar edhe per origjinen e Ungjijve), e megjithkete shume nga çirakerite e tij akoma vlersohen idelogjikisht nga kujt ja ka qefi. Psh levizja feministe radikale.

me ne fund u zbulu edhe pika G qe  lun mendsh gjysmen me te embel te botes.

un per vete e besojsmiley

“Do të vijë për njerëzit një kohë në të cilën qeverinë do ta marrin në dorë budallenjtë, dhe do të vijë një kohë në të cilën njerëzit e zgjuar e të urtë do të përbuzen”, Ibrahim ibn Ed’hem,” shkruan Kastriot Islami.

Deri tani kush e kishte marre ?!! 

http://www.gazetatema.net/web/2013/07/12...

Berisha është një njeri hiperaktiv, hiperenergjik, me një vullnet të tmerrshëm.

Olldashi

Thank you Mr. Peter for sharing this! An enjoyable read.

Nderkohe:

he has long since traded in his camouflage gear for dark designer suits.

 

Armani he? smiley

Dhe qershia mbi torte: 

Mr. Thaci insists that he and his fellow soldiers were freedom fighters. He quoted the lyrics of a favorite Sting song he said he had listened to as a young guerrilla leader:

“Takes more than combat gear to make a man. Takes more than a license for a gun. Confront your enemies, avoid them when you can. A gentleman will walk but never run.” 

Be yourself no matter what they say!!!

Tani na doli edhe Thaci marksisti si familje antikomuniste.

Ndonje nga Toronto ne Ryerson University studying French  this year ?

C'thote peshkteoria per femrat qe pelqejne te dominohen deri ne dhimbje fizike?

nga stersi, leku dhe tepeleku. po Doktori e ka me ate masken e botoxit?

Joe THE GREAT  --- something really majestic for a change!!!!

The night gang started working
With a mile of southern road
As I watched
I got to thinking
You ain't never coming home
I looked out of nowhere
There was nobody at all
To get me help
To get through to you
I'm here making night calls

Night calls
Making night calls
Night calls
Making night calls

I tried too hard to reach you
But you must be moving fast
All my hopes about the future
Will just live on, into the past
You know that it ain't easy
And the twilight starts to fade
Sittin here
In the chill of the morning
Thinking of the plans we made

Oh, night calls
Making night calls
Let it ring
The night calls
Making night calls
Oh, night calls
Give up those night calls

I put a spell on you  -  by JC

You know I love you
I loved you
Girl, I don't care if you don't want me
You know, I'm yours right now
I put a spell on you
I put a spell on you
Because you're mine
You better stop the things you do
I ain't lyin'
I ain't lyin'

You know I can't stand it
You're runnin' around
You know better babe
I can't stand it cause you put me down
I put a spell on you
Because you're mine
Baby
I put a spell on you
Because you're mine

Babe, you better stop the things you do
Oh, I ain't lyin'
I ain't lyin'
Girl, I love you
I love you
And I don't care
If you don't want me
You know, I'm yours right now
I put a spell on you
Because you're mine

You know I love you
I loved you
Girl, I don't care if you don't want me
I put a spell on you

Everybody hurts - by Joe C.

When the day is long and the night
The night is yours alone
When you're sure you've had enough of this life
Well hang on
Don't let yourself go
'Cause everybody cries and everybody hurts sometimes
Sometimes everything is wrong
(Now it's time to sing along)

When your day is night alone
If you feel like letting go
When you think you've had too much of this life
Well, hang on
Everybody hurts
Take comfort in your friends
Everybody hurts
Don't throw your hand
Oh, no, babe. Don't throw you-your ha-hand

If you feel like you're alone, no, no, no, you are not alone
If you're on your own in this life, the days and nights are long
When you think you've had too much of this life to hang on
Well, everybody hurts sometimes
Everybody cries. And everybody hurts sometimes
And everybody hurts, I say, sometimes. So, hold on, hold on...

When The Night Comes - Joe the Great!

Hold On I'll Be Back For You It Won't Be Long
But For Now There's Something There That's Calling Me
So Take Me Down That Lonesome Road
Point Me East And Let Me Go
This Suitcase Weighs Me Down With Memories

I Just Want To Be The One You Run To
I Just Want To Be The One You Come To
I Just Want To Be There With Someone When The Night Comes
Lets Put All Our Cares Behind Us
And Go Where They'll Never Find Us
I Just Want To Be There Beside You 
When The Night Comes
When The Night Comes

Two Spirits In The Night
We Can Leave Before The Morning Light
When There's Nothing Left To Lose
And Nothing Left To Fear
So Meet Me On The Edge Of Town
Won't Keep You Waiting I'll Be Around
Then You And I Will Just Roll Right Out Of Here

I Just Want To Be The One You Run To
I Just Want To Be The One You Come To
I Just Want To Be With Someone When The Night Comes
Lets Put All Our Cares Behind Us
And Go Where They'll Never Find Us
I Just Want To Be There Beside You
When The Night Comes
When The Night Comes

I Know There Will Be A Time For You And I
Just Take My Hand And Run Away
Pick Up All The Pieces Of This Shattered Dream
We'll Make It Out Some Day
We'll Be Coming Back To Stay

I Want To Be The One You Run To
To Be The One You Come To
I Want To Be The One You Run To

I Want To Be The One You Run To
I Want To Be The One You Come To
I Just Want To Be There With Someone
When The Night Comes
Lets Put All Our Cares Behind Us
And Go Where They'll Never Find Us
I Just Want To Be There Beside You
When The Night Comes
When The Night Comes

 

ca t'thush? po hic o, asgje, ri rehat ne xerron absolute ku pate fatin te meshtillesh si kermill mengjesi.

Ave, Joe! And thanks!

Sara Paddison
Being vulnerable doesn't have to be threatening. Just have the courage to be sincere, open and honest. This opens the door to deeper communication all around. It creates self-empowerment and the kind of connections with others we all want in life. Speaking from the heart frees us from the secrets that burden us. These secrets are what make us sick or fearful. Speaking truth helps you get clarity on your real heart directives.

Ralph Nichols
The most basic of all human needs is the need to understand and be understood. The best way to understand people is to listen to them.

Faleminderit Corovode!!!

Eshte vetem fillimi i rritjes sone. Do te vazhdojme te rritemi akoma me tej sepse ne gjithcka e bazojme te puna e perditshme e vazhdueshme dhe tek permiresimi i vetvetes.

Rritja e LSI eshte mesazhi me i qarte se shqiptaret duan te ecin me shpejt !

 

Do kete ndonje gabim se s'ben. Dihet boterisht qe vec Tropja e ka ne #kulture te votoje per bijte e saj.

wow gjembi! une ti...ty une...harroje xhibin...du t'them sa kohe e bukur sot, nuk di a m'kupton

si ishte ai muhabeti i votes klanore? apo ndodh vetem kur tropoja votonte berishen?

LSI, ti je e pare,

admirues e antare, 

historia do te marre,

Ke Ilirin kryetar!

 

Reagimi juaj nuk mund te jete gje tjeter vecse xhelozi karshi LSI-se.

Vetem LSI-ne nuk mund ta quash parti krahiniste: Mori deputet ne Shkoder, ne Lezhe, ne Kukes!

Largojuni urrejtjes! Eshte koha per bashkpunim! Per nje Shqiperi me te mire, me te lumtur, me te begate!

nje politike qe flet pak dhe ben shume

Ilir 

E pe sa kish rene ne peshe kryetari?

Hallet per popullin ja kane prere oreksin!

u caperlu per at popull. mire e ke thon.

duhet cu naj llaf nga kryesia, te detyrohet nga forumet udhheqse t'i vej men shnetit, se ai vete, as qe ka per te menu naj her per veten. vetem pune, tjetri, ene prej hekri te ishte mo...  smiley

O Ron, s'esht thjesht te vota,

s'ka dolli vec me dy gota,

epoke te re do shohi bota

si nisi nga Corovoda.

PS. i thane qeveri e rigonit, por na u be qeveri e celikut!!!

se ti gjembi mund t'jesh nga skrapari, po mu as me plas fare cari!

gjembi, te dua!

smiley

P.S. nuk je i vetmi.

ne gjithcka e bazojme te puna e perditshme e vazhdueshme dhe tek permiresimi i vetvetes.

Neqoftese kjo nuk eshte MERITOKRACI, atehere me thoni ju se cfare ceshte!!!

 

Do zgjerohemi me tej, sepse kjo i sherben stabilizimit te Shqiperise

Ilir 

Ne jemi per nje politike e cila meret me ekonomine dhe nuk merret me retorika boshe

I.M

gjembi, po i shef red sox tu lujt me oakland? po t'pys se njoni i ktyne athletics e ka koken sa gjersia e shpatllave dhe qafen inekzistente. A thu t'jete prej skrapari?

E pse mos te jete, bredhi? Skraparllinj nuk ka vec ne Skrapar.

Bredho, njehere vaktiti kryeredaktori i Hostenit u paralajmerua per pushim nga puna se u tall me qerosken e Krushovit. "Ne nuk kemi asgje me individin Krushov, dhe as me aspektet e tij fizike, por me sistemin politk anti-marksist" - ishte verejtja e Partise.

Merru me idete Bredho, jo me aspektet fizike. A eshte share ndonjehere Berisha se ka hunden si sqep hute? Jo! Sepse ne nuk merremi me aspektet fizike te Berishes, por me frymen anti-demokratike qe ai perfaqeson.

Nese ke ndonje gje kunder ideve te LSI-se, ne jemi shume te gatshem te te degjojme. Jo vetem ty, por kedo. Sepse kjo eshte demokracia ku ne synojme te shkojme. Kurse talljet personale jane fyerje qe as PPSH nuk i pranonte.

ju lumte Kavir!

Bonne fête nationale de France smiley
 

Do you hear the people sing?
Singing a song of angry men?
It is the music of a people
Who will not be slaves again!
When the beating of your heart
Echoes the beating of the drums
There is a life about to start
When tomorrow comes!

Will you join in our crusade?
Who will be strong and stand with me?
Beyond the barricade
Is there a world you long to see?
Then join in the fight
That will give you the right to be free!

Will you give all you can give
So that our banner may advance
Some will fall and some will live
Will you stand up and take your chance?
The blood of the martyrs
Will water the meadows of France!

Do you hear the people sing?
Singing a song of angry men?
It is the music of a people
Who will not be slaves again!
When the beating of your heart
Echoes the beating of the drums
There is a life about to start
When tomorrow comes!

Remember, you cannot be both young and wise. Young people who pretend to be wise to the ways of the world are mostly just cynics. Cynicism masquerades as wisdom, but it is the farthest thing from it. Because cynics don’t learn anything. Because cynicism is a self-imposed blindness, a rejection of the world because we are afraid it will hurt us or disappoint us. Cynics always say no. But saying “yes” begins things. Saying “yes” is how things grow. Saying “yes” leads to knowledge. “Yes” is for young people. So for as long as you have the strength to, say “yes'.”
― Stephen Colbert

 Marreveshja BE-SHBA  Nën hijet e spiunazhit  Të negociohet apo jo? 

Pas zbulimeve të ish-punonjësit të shërbimit sekret të SHBA-së, Edward Snowden, Komisionerja e BE-së për drejtësinë, Viviane Reding, pati kërkuar që të mos flitet në asnjë mënyrë për tregti të lirë mes BE-së dhe SHBA-së, për sa kohë nuk bëhet e qartë nëse shërbimi sekret amerikan NSA ka përgjuar vërtet institucionet evropiane. Bëhet fjalë për marrëveshjen që në të ardhmen duhet të lehtësojë tregtinë, të heqë taksat doganore dhe të krijojë qindra mijëra vende pune.

Të hënën bisedimet filluan megjithatë sipas planit, edhe pse shërbimet sekrete të SHBA-së kishin spiunuar me aparate përgjimi përfaqësinë e BE-së në Uashington. Indinjata është e madhe, besimi është lëkundur. Politikani liberal Rainer Brüderle (FDP), kërkoi që negociatat të fillojnë me temën e spiunazhit ekonomik. “Nuk sjell asgjë që të ulim doganat, kur në të njëjtën kohë firmat përgjohen”, tha ai për kanalin e parë televiziv gjerman ARD. Nuk mund të ketë asnjë marrëveshje pa sqaruar pastër dhe me besim çështjen e spiunazhit ekonomik.

Paralelisht me çështjet tregtare filloi punën edhe një grup pune për të diskutuar akuzat për përgjim, siç bëri të ditur përfaqësia e BE-së në Uashington. Në bisedimet në nivel zyrtarësh do të diskutohen fillimisht çështje procedurale dhe afatet. Hollësi të tjera nuk u bënë të ditura.

Shumë zhurmë shkaktoi zbulimi se shërbimi i fshehtë NSA ka survejuar edhe qarkullimin e të dhënave në Gjermani. Politikanët druajnë se amerikanët nuk interesohen vetëm për luftimin e terrorizmit, por edhe për informacione për sipërmarrjet. Spiunimi i ekonomisë së shteteve anëtare nuk pajtohet me një zonë tregtie të lirë, tha kryetari i grupit parlamentar të konservatorëve (CDU-CSU) Volker Kauder, për gazetën “Rheinische Post”. Ministrja gjermane e Drejtësisë, Sabine Leutheusser-Schnarrenberger, (FDP) kërkoi në gazetën “Süddeutsche Zeitung” që në nagociata fillimisht të flitet për mbrojtjen e sekretit të firmave dhe bizneseve dhe për mbrojtjen e të dhënave. 

(vazhdon, nga Metropol) 

Deri tani Kina konsiderohej si sulmuesi kryesor kur ishte fjala për spiunazh të firmave. Kjo nuk ndryshon edhe pas zbulimeve të fundit, thotë eksperti i ekonomisë në institutin “IFO”, Gabriel Felbermayr. Ai nuk sheh asnjë lidhje mes spiunazhit ekonomik dhe marrëveshjes së ardhshme të tregtisë së lirë mes SHBA-së dhe BE-së. Nëse kjo marrëveshje ka diçka negative kjo nuk ka të bëjë me spiunazhin ekonomik, por me rritjen e konkurrencës për sipërmarrjet e vogla të mesme. “Ato do ta kenë më të vështirë në të ardhmen”, thotë Felbermayer, por është i sigurt: “Përparësitë megjithatë mbizotërojn.

Megjithatë, ka ekspertë që nuk ndajnë të njëjtin mendim me Felbermayr dhe i akzojnë shërbimet sekrete perëndimore se përgjojnë në mënyrë sistematike firmat gjermane. Akuzat nuk janë fare pa bazë. Shërbimi sekret britanik GCHQ ka si detyrë pikërisht të kujdeset për “mbarëvajtjen ekonomike”. Gjithësesi raportet mes SHBA-së dhe Gjermanisë janë të tendosura, thotë eksperti për politikë nga Regensburgu, Stephan Bierling. “SHBA e ka tepruar shumë sa i takon metodave të përgjimit. Veçanërisht problematik është përgjimi i përfaqësisë së BE-së”. Këtë, thotë eksperti, evropianët nuk do ta pranojnë lehtë. Raportet e tendosura mes dy vendeve nuk do t’i bëjnë aspak të lehta negociatat për marrëveshjen e tregtisë së lirë. “Por ato nuk do të dështojnë për këtë arsye”, vlerëson Bierling. “Ka probleme më të mëdha që mund të bëhen shkak për dështimin e tyre, si mishi i trajtuar me hormone apo kërkesa franceze për të një zonë të mbrojtur për përmbajtje audiovizuale. Mundësitë që këto negociata të dështojnë janë relativisht të mëdha, dhe në këtë kontekst skandali i përgjimeve është vetëm një problem i vogël mes shumë të tjerësh”.

SNOWDEN A duhet mbrojtur? Në një farë mënyre vendi është në kontradiktë, sepse nga njëra anë SHBA mban vendin e parë në botë për lirinë e shprehjes dhe nga ana tjetër, kur flitet për njerëz, që flasin të vërteta të ndjeshme, SHBA nuk mbron lirinë e shprehjes, të paktën në këtë rast. Ish-agjenti i NSA, Edward Snowden, nuk mund të gjejë asnjë vend, që e pranon. 

(vazhdon) 

Christian Mihr, drejtor ekzekutiv i Reporterëve pa Kufij, thotë se Eduard Snoëden, personi që nxorri informacionet në lidhje me programet e survejimit të përgjimit të NSA, duhet që të mbrohet me çdo kusht. Absolutisht mendoj se një vend evropian duhet të pranojë Snowden. Ndoshta do të jetë e vështirë për ta marrë me ligjet e azilit, por ka mënyra të tjera. Meqë jemi në Gjermani, le të flasim për Gjermaninë. Vendi ynë mund ta ndihmojë, mund t’i garantojmë atij të qendrojë në baza humanitare dhe kjo gjë është e garantuar me ligj. Gjermania duhet të bëjë një gjë të tillë.

Po pse nuk po e bën Gjermania një gjë të tillë? Me siguri sepse Amerika është një aleat i rëndësishëm. Por në një farë mënyre vendi është në kontradiktë, sepse nga njëra anë SHBA mban vendin e parë në botë për lirinë e shprehjes dhe nga ana tjetër, kur flitet për njerëz, që flasin të vërteta të ndjeshme, SHBA nuk mbron lirinë e shprehjes, të paktën në këtë rast. Ish agjenti i NSA, Edward Snowden, nuk mund të gjejë asnjë vend, që e pranon.

Une do te thoja se ky eshte nje rast qe i bën qeveritë europiane të duken të dobëta. Ne jemi duke shpresuar se presioni publik do të bëjë, që qeveritë tona të mendohen edhe njëherë. Unë mendoj se qeveritë evropiane dhe qeveritë në gjithë botën duhet të forcojnë ligjet e tyre dhe të pranojnë njerëzit si Snoëden. Dëshimtë e tij janë shumë shumë të rëndësishme dhe pa dyshim që janë në interesin e opinionit publik, duke qenë se flitet për një përgjim në masë. Ky zbulim nuk do të kishte qenë i mundur, nëse ai nuk do të kishte folur.

Sigurisht që tek të gjithë verehet një farë frike se mos “merzisin” Uashingtonin. Njerëz si Snoëden japin alarmin për gjëra, që bëjnë qeveritë, ose çfarë ndodh në ambientin e tyre, prandaj ka ambivalencë kundrejt tyre, sepse njerëzit në pushtet i tremben gjithmonë dëshmive të tyre.

Dëshmitë e Snoëden kanë theksuar edhe një problem të madh për Evropën, duke përmendur numrin e kompanive të përgjuara dhe të dhënat, që ka marrë SHBA për qytetarët evropianë. Mbi të gjitha ne kemi nevojë për transparencë. Merita e dëshmive të Snowden, që janë publikuar në gazeta të rëndësishme, si Guardian në Britani dhe “Der Spiegel” në Gjermani, ështe se tani kemi pak më shumë transparencë për skandalin e përgjimeve. Ne tani duhet të sigurohemi, që të mos kemi më standarde të dyfishta. 

 

Ne besojmë se përgjimet në masë janë në kundërshtim me të drejtat e njeriut, lirinë e informacionit dhe lirinë e shtypit. Prandaj ne i kërkojmë qeverisë gjermane dhe qeverive të tjera të Bashkimit Evropian të rishikojnë traktatin e ashtuquajtur “porti i sigurtë”. Ky traktat mes BE dhe SHBA-së duhet të sigurojë standarde për të dhënat. 

METROPOL 

Juli: Ju rrëfej takimin me Berishën, u mallëngjye kur pa tatuazhin

TIRANE - Ai është sot taksixhiu më i famshëm në Shqipëri, për shkak të një lajmi aspak të zakonshëm. Juli, 34 vjeç, me origjinë nga Lura, sapo ka dëgjuar se politikani i tij preferuar Sali Berisha ka dhënë dorëheqjen, ka nxituar për të përjetësuar imazhin e tij në trup. Tatuazhi me portretin e Berishës në gjoksin e Julit tashmë ka bërë xhiron e mediave dhe rrjeteve sociale, ndërkohë që ky gjest nuk ka lënë indiferent as vetë Berishën. Mësojmë nga Juli se sapo lajmi ka dalë në media, Kryeministri në detyrë Berisha e ka thirrur Julin në zyrë. 

“U mallëngjye kur pa tatuazhin dhe më pyeti përse e kam bërë. Iu përgjigja e kam bërë në anën e zemrës, sepse e kam në zemër”, – rrëfen Juli. Më pas, ai tregon se natën që Berisha dha dorëheqjen, ai e ka gdhirë poshtë shtëpisë së Berishës së bashku me disa fansa të tjerë të tij. Ai pohon se Berishën e ka adhuruar qëkur ka qenë i vogël, dhe meqë punon si taksixhi, pothuajse të gjithë klientëve u flet për idhullin e tij. Madje, gjatë fushatës u ka kërkuar atyre të votojnë numrin 44. Juli thotë se nuk ka kërkuar dhe as nuk do të kërkojë asgjë në këmbim të kësaj dashurie dhe se nuk pëlqen asnjë politikan të majtë, ndërkohë që preferon që vendin e Berishës në PD ta zërë Lulzim Basha. 

Si nuk i eshte helmuar gjaku me gjithe ate Tatu dhe ku ne Zemer?!!! Tatuazhi Foto,  i bllokon poret e lekures! 

kinezi donte ta kish sa me prane kryetarin, dhe e nguli stemen e mao ce dunit drejt e ne mish, ne ane te zemres. s'kaloi shume dhe vendi iu malcua keq. kjo i solli probleme, sepse mund te intepretohej edhe ne menyre dashakeqe, pra qe nga stema e kryetarit na ardhkesh semundje... 

rono, kjo eshte pjese nga koncerti ne fund te dimrit, mbase romani me i nenvleftesuar shqiptar!

plus: zvarritjen e shtatores se enverit e ke te parashikume me saktesi te frikshme te dimri tjeter. 

Ca budall njeri! Retard! 

Ai  prej Lure qe ka bo ate Tatune e ka bo  per t marr noi byth ven nTiron per Taksi qe te haj nji cap buk! 

Burri eshte shoke i qenit!

Burri mbyllet në kafaz për 35 ditë
për të treguar si jetojnë qentëBritani – Një 35 – vjeçar ka vendosur që të jetojë në një kafaz të kafshëve për 35 ditë me rradhë së bashku me një qen.

Arsyeja pse ai e bën këtë gjë ëshhtë fakti se ai i dashuron kafshët. Sean Vegan do të dalë nga kafazi vetëm një orë në ditë sa për të përdorur banjon dhe për t’u freskuar. Vegan është një dizajnues webi dhe gjithë qëndrimi i tij në kafaz do të monitorohet nga një kujdestar.

Ai ka vendosur të sillet tamam si qentë dhe për këtë, 4 ditët e para nuk do të hajë ushqim, ashtu siç bëjnë qentë kur mbyllen në një mjedis të çuditshëm dhe të panjohur për ta. 35 – vjeçari është vetëofruar për të qëndruar në kafazin e kafshëve.

“Njerëzit mendonin se isha i çmendur kur vendosa të bëj këtë gjë. Do të jetë diçka e vështirë”, tha 35 - vjeçari. Ai gjithashtu shtoi se ashtu si qentë, do të pijë vetëm ujë dhe do të ketë një batanije për rehati.

A bete ndonjecik plazh sot o peshq ?

Jemi bere ngjyre cokollate..smiley

Getto Whaaaa?

term mjeksor, i veshtire per tu kuptu...

Tek doktori:
-Duhet te mos e besh me me dore.
-Pse?! - e pyet pacienti.
-Se nuk t'i degjoj dot mushkerite.

Me hahet nje gje e ftohte, por jo akullore!!!!!!!!!!!!smiley

frozen fruit ?smiley

Hengra Frozen yogurt..smiley

Une spara e blej , dhe kur e zgjedhin femijet nuk e provoj, po sot me qelloi qe dolem nga puna me ate vape me nje shoqe hyme ne Yo Yo's Yogurt Cafe , me ka pelqy me shume se akullorja smiley

bobo c'pasket qene ju me , me bere te marr ca akullore se skam gje tjeter tani smiley

Mora vesh si i vadisin lulet e varura ne shtylla neper Tirane.

luten per shi?

jo, jo, i vadisin vertet. se une habitesha qe si ka mundesi qe jane gjithnje te mirembajtura. mora vesh qe cdo mengjes dalin edhe i ujitin me nje ujitese lidhur maje nje shkopi smiley 

Mucca sfonda tetto e gli cade sul letto , Muore brasiliano di 45 anni

100 here te kam thane
Me mu mos u kap
Sakat kam me te lane
Per zotin e madh.

Beteja jeme shum e fort
Noshta nuk e din
Por e qan token
E ne zemer hin.

-Tom Doshi

shume e ndjere mer ti Deion. Ka botu naj liber apo thjesht "e vjedhme"?

n'fejzbuk mar e ka postu! ca din ti per ksi gjanash!!

Jim Carrey touching geniuses (in all meanings, personas and roles!!!)

I am the walrus

Per i cik info te detajume, qe te mos bim pre e diletantizmit, ja thagma ne te bere e siper (sekuenca 40:50 deri 41:15 - ndoshta nga gjerat me ekzuberrante qe historia e re e muzikes ka per te ofruar).

Mall  smileysmileysmiley  jena knaq vjet

He Monda, what's the deal?

purgatori eshte preludi i burgut - atij civil. or otherwise an escape from the death penalty. 

Sa katolike ka SHBA? 

.

Bame ajde knej mer. Ketu jena sot.

si gjej asihere keto tema...

shif meqe erdhe, turkun arvanitet e kane perzene me keto arme.

Marka ishte Carlo e figli, keta i thoshin: karjofili.

Tek po mendonim se Saliu iku "ne paqe", duke mbajtur ne dore breket e plazhit, bashke me endrrat ne koke per te pasme rrumbullake greckash (and not only) aty ne rere tek bejne sfilate, here comes the BOOM!

http://www.gazetatema.net/web/2013/07/19...

 

Duke kerku shtepi, gjen dhe thagma si kjo: smiley

pershendetje/jam jam nje djale 27 vjec kerkoj nje apartament me qera ose garsoniere deri 100 mi lek te vjetra thekosoj se jam i rregullt sic permenda jam i martuar larg veseve te keqija pi donje birr por nk rri ne dyert r klubeve jam serjoz korrekt edhe respektoj fqinjet qe jan rreth meje mudnesisht banese me duhet urgjentisht je te lutur te kantotoni ne kete adres e-mail> studio_olti&# x40;libero.it » ose ne nr tel +39380217431 theksoj brenda vlerse sipercaktuar dhe ne zonen e tiranes faleminderit per mitkuptimin>me respek Olti

 

haha lol

mire qe e ktheka "ndonje birr" me raste vllai.

"jam i martuar" por du shpi me vete, me nji llaf 

hallall plako.

djale per t'u pire ne kupe.  smiley

djale per shtepi. smiley

s'e pi veren, as rakine...

Analfabetizmi nuk e kapka ,pavarsisht (mjerisht) se si e perdorka "drejtshkrimin".  Fillon fjalia pa germen e madhe , copetohet gjate rruges dhe mbyllet e hapur . smiley

Kryeveper ka qene rubrika "Vajzat kekojne djem" tek gazeta Intervista para ca vjetesh. (dmth deri para ca vjetesh e kam lexuar une, nuk e di a vazhdon me). Por ishte perle.

cute smiley

a nice list

Karlovy Vary, Kotor, Veliko Tarnovo

s'eshte per shaka. kjo eshte tmerr dhe kaluar tmerrit. shpellaret duheshin lene neper shpella dhe ca kohe.

shpellaret ( kafshet e xhungles) kane dale hapur neper qytet.

nuk kane dale ne qytet jooo, ne Paskuqan jane.. dhe duhet patur kujdes atje se te bejne te "kuq" me boje..smiley

Rono, e paskan qelluar burre e grua, thote.. burri me thike per llogari te 10 mijelekshit te vet, dhe gruaja me sopate per llogari te 10 mijelekshit te saj. hesap i qeruar!smiley

nuk e ke kuptuar mire belul. ata qe e vrane, burre e grua, ishin ATA qe i kishin borxh atij.

u be kjo pune ata, atij. tmerr tmerr tmerr. si mund te kthehet njeriu dhe t'i bjere me sopate dhe nje here tjeter. dhe kush? nje grua. tmerr tmerr tmerr ...

Indi, vret veten 23 vjeçari pasi i ndalet korbi mbi kokë

 

Një 23 vjeçar në Indi ka pirë helm, pasi një korb u ul dy herë mbi kokën e tij. I frikësuar nga fati i tij i keq, Anand VH, e parapriu tersin duke e ndjellë tek vetja e tij. Të riun e ka gjetur pa jetë vëllai i tij, i cili ishte shqetësuar ku për disa orë nuk kishte dëgjuar për të. 23 vjeçari ishte inxhinier, pranë njërës prej firmave më të mëdha ajrore në Azi.

 

 

Magjike, sikur nga ndonje perralle. Emri Anand/a ka nje kuptim te tille qe e ben historine te qendisur. Nuk mungon as detaji i punedhenesit ajror.

edhe e keqa, vdekjedhenesi, nga ajri i erdhi mavrise... me mire ti ishte ulur nje aeroplan 2 here mbi koke, sesa nje korb.. pasojat do ishin me te lehta...

"ne pyet se c'krushq i vane, korba e aeroplane ta hane..."

e dua per vete kete lajmin

Nja 4 te vrare te tjere dje, dhe per te qen brenda le te themi qe do kemi dhe nja 5 sot...

Na gjen dot ato leksionet e gjermanishtes qe jepte tvsh?

smiley 

Nuk dija si titullohej, me dilnin rezultate pa lidhje ne youtube. Thanks.

queefing; now I know what its called lol

Tani FRD-ja e peshkut me ke do bente aleance? Me kete dhe Sotir Idrizin... keta do ishin e ardhmja e te djathtes shqiptare, te bashkuar. And I shit u not.

Kjo teme e do nje diciture: Ky Kreshnik Spahiu, bijte e shqipes (dhe sterniperit e Skenderbeut) ne bythe perdesh i ciu. 

Odeta Nishani: Dhuna ndaj grave të etiketohet "akt kriminal"
[Odeta Nishani: Dhuna ndaj grave të etiketohet "akt kriminal"] TIRANË- Zonja e Parë, Odeta Nishani ka shprehur shqetësimin lidhur me dhunën dhe krimin e ushtruar mbi gratë këto kohët e fundit.

Nëpërmjet një mesazhi të publikuar në rrjetin social "Facebook", Zonja Nishani thekson se "jeta e shumë grave e vajzave që po këputet, në moshë shumë të re, nuk është më një fenomen sporadik , ajo tani ka filluar të marrë përmasa dhe po trondit nga rrënjët familjet shqiptare".

"Por ky shqetësim nuk duhet të ndahet vetëm midis nesh, ky shqetësim duhet të përfshijë gjithë opinionin publik si dhe vetë dhunuesit. Ka ardhur koha që kjo dhunë të etiketohet me emrin e saj të vërtetë “akt kriminal”, të luftohet dhe ti jepet dënimi i merituar si një nga krimet më të shëmtuara të shoqërisë njerëzore", deklaron Odeta Nishani.

Sipas saj, kjo dhunë që sa vjen dhe po shtohet përbën një kërcënim publik për shkatërrimin e të ardhmes së Shqipërisë, kjo dhunë nuk mund të injorohet më dhe heshtja është e pafalshme për çdo nënë, baba, motër, vëlla, të afërt, shokë e miq të këtyre viktimave të dhunës.

"Kjo dhunë sjell pasoja negative tek fëmijët dhe të rinjtë dëshmitarë të kësaj dhune. Fëmijët ndikohen thellë nga jetesa në një mjedis të dhunshëm, të frikës dhe kërcënimit, pavarësisht nëse mbi ta ushtrohet dhunë fizike ose jo. Dhuna ndaj grave është ndoshta dhuna më e turpshme ndaj të drejtave të njeriut- ka theksuar Kofi Annan. Ajo nuk njeh kufij as gjeografi, kulturë ose mirëqenie. Derisa ajo të vazhdojë, nuk mund të pretendojmë se kemi bërë arritje reale drejt barazisë, zhvillimit dhe paqes", thekson më tej Zonja Nishani.

Mesazhi im është i thjeshtë, shprehe ajo, këto gra dhe vajza që jetojnë në makthin e dhunës duhet ta ndjejnë që shoqëria është pranë tyre, ato nuk duhet të ndihen vetëm, ato duhet ti denoncojnë partnerët abuzues dhe shteti duhet të vërë dorë dhe ti ndëshkojë rëndë këta kriminelë.

Në përfundim, Zonja e Parë thekson se "gruaja është burimi i jetës, gruaja është ajo që zhvillon dhe çon përpara shoqërinë njerëzore, le të kujdesemi të gjithë së bashku për këto gra që gdhihen dhe ngrysen me frikën e dhunës dhe të vdekjes në shpirt".
(m.a/ata/BalkanWeb)

“Do I disappoint you?”

“Yes.”

“Why?”

“You treat me like a gift. You admire the pretty wrapping, play with the bows and ribbons, handle it all with great care and consideration but never bother to open to see what is inside.”

“The gift is hard to open. Give me more time.”

“Don’t expect me to have limitless patience. I’m like milk, I will eventually go off.”

smiley

na rikujtoi kete http://www.peshkupauje.com/2013/07/si-ps...

  • Zimbardo’s prison experiment: When we see someone doing bad things, we assume they’re bad people to begin with. But what we know in our study is that there’s a set of social-phsychological variables that can make ordinary people do things they never could imagine doing.
  • What makes prison’s study interesting and the Milgram’s study interesting is really about the transformation of the character. There are environments that solicit the worst from the good people.
  • One of Milgram’s basic contribution is that you don’t ask people what they would do, given that hard pathetical situation. You put them in the situation.
  • According to Milgram, one of the things that are the prerequisites for carrying out acts that are evil, is to shed the responsibility and hand it over to the person in charge.

"Shushurima e shiut vinte që jashtë zbutëse. Duhej ta harroja me çdo kusht, ta nxirrja nga vetja ime atë grua. Por, së pari, duhej të nxirrja atë mbrëmje. Ishte gjëja më e ngutshme.
Duhej ta nxirrja të grua, sepse gëzimet që më jepte ishin përherë më të pakta se mërzia.
E gjeta veten duke lëvizur nëpër ato pjesë të dhomës ku kishim lëvizur dhe ishim zhvendosur të dy gjatë atyre orëve të çmendura. Dhe përsëri hirnorja me bishtat e cigareve më mbajti në vend.
E mora, e ktheva në pëllëmbë të dorës atë grusht bishtash, si të kisha përpara syve një gjë të pabesueshme. Të ftohura, të shkrumbuara vende-vende, ishin tani ato që pak më parë kishin qenë më afër se çdo gjë tjetër pranë fjalëve tona, frymëmarrjes së furishme, pendimit, dënesës.
Iu afrova dritares, shtyva flegrën dhe i flaka përjashta, në terr. Kështu hidhet hiri i të vdekurve, kur e lënë me testament, mendova. Duhej ta harroja patjetër atë grua.

 

lirikashqiptare kisha ca kohe qe ste kisha pare  smiley

Kete qe solle do t'a lexoj neser se po me mbyllen syte tani    , po te falenderoj  per prurjen

Nc nc nc, Zogu paska sjelle "interior", thote dott.ssa Duka te Fevzi smiley 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).