Pershendetje.

Jam nje emigrant qe kam jetuar per 10 vjet ne itali. Kam nje vit qe kam ardhur ne Shqiperi dhe jam kthyer pergjithmon dhe doja te hapja nje biznes ketu.  Si ta kuptoj nese tregu eshte i ngopur apo ka hapsira per ket lloj biznesi qe dua te hap un dhe a e duan klientet kete produkt qe une shes apo jo?.

40 Komente

Po ca produkti do hedhesh ne treg pra qe ta dime dhe ne , ja psh tani tregu ka nevoje per Shalqi dhe Fiq , nje shoqja ime futi Dysheke , skishte leke me bo reklame dhe ke takonte e pyeste , a ke dyshek ?

?

(ke harruar pikpyetjen)

pyetjen, se piken ia ke vene. smiley

he ke takonte e pyeste , a ke dyshek ?

smiley

ai i shkreti mase e ka pat me nxitim, e ka ber pyetjen ne oren 00.16. Bradi i pergjigjet rreth 12 ore me pas. yhyy kohe e gjate, cdo gje mund te ket ndodh.

ops e teprova pak me komentet smiley

Eeee ...kujdes , jo shume komente se te bojne abuziv smiley

sa doli tirana ?

kerkoj falje

po edhe ti 1 vit ne Shqiperi dhe akoma nuk ke nuhatur pak gjendjen rreth tregut apo produktit qe kerkon te shesesh? dua te them nese ai produkt ekziston ne tregun shqiptar already.. importohet, prodhohet ne vend.. shitet me shumice, me pakice.. nese importohet bie llafi nga Italia me x kosto, ndofta ti e importon te njejtin produkt nga Kina (bie prape llafismiley) me kosto me te ulet etj... ja pra, ky eshte "studimi i tregut"..

Pyet direkt, Pjerin Toma , specialist marketingu per peshkun Pa uje ! Mos u vono! smiley

Shume kollaj, bej nje studim tregu. Nese nuk di ta besh vete adresoju tek ndonje ekspert apo kompani qe miret me kete pune. Do paguash ca para por ja vlen.

qe te paguje edhe leket edhe qe ti vjedhin idene eee  smiley

Besoj se nevoja ne rritje do jete per mamì, pelena dhe legena. Gjithe kto rilindje smiley

nuk e besoj se duhen te gjitha keto Fiqo.. meqense thote ri-lindje, jo lindje, do te thote se duhet te ri-perdorim ato qe kemi pasur.. tip ri-ciklimi dmth..smiley

Pse qa do pillka rilindja qi do nevojiten legena, uje materniteti?

E terheq. I paskam ra nqaf kot. Sapo mnjoftun se ne Shqiperi ka legena sa te haje dreqi.

s'di tani ku e kur e kam degjuar, por e sigurte qe kshu kane thene: Ne Tirane edhe m...  te shesesh, do e blejne.

Tamom si n'nev jork siti aptaun, thashe me vete, po s'bera ze se do kujtonin se po tallesha.

eh kane ike ato kohe te arta smiley

Te gjithe biznesmena behen keta qe kthehen?! smiley

Pordhe shesin te gjithe, por asnjeri nuk blen. smiley

Mu me than qe ka plas kleringu. Nje meter kub tulla=dy dele. Nje makiato= dy metra e gjys tel korenti.

Po kjo nje makine=nje hyrje pallati. Aq shume pallate jane ndertuar sa pronaret nuk kane leke te paguajne puntoret dhe u japin hyrje pallati..smiley

Aha, kto pune jane me te dhonme, jo me te thonme, or bir! Megjithate, nuk di a e ke nigju ndonjehere termin market research!

ku vajten milionerat qe e fillonin si shegerte dhe ne fund ia merrnin fabriken pronarit (si edhe gocen per nuse). Ku jane Jurajah Hipet, Nikot e Foqion Postolit te Lulja e Kujtimit.

Na mori malli per nje cike kapitalizem nga ai i miri, i vjetri. Qe thua ti.

Tani e duan me shkence smiley

 

E co italiani cunin ne shkolle biznesi ne NY. Kthehet cuni nga shkolla dhe i thote te jatit "Babe, tani do fillojme ta organizojme ndryshe biznesin, sic ma mesun ne shkolle". "Jo" i thote i jati. "Ti po te dush hap biznesin tat, une i kam dal per zot t'imit".  "Po mire" i thote cuni, "e di ti p.sh. sa leke ke bo gjithsej me biznesin e restorantit". "Posi jo" thote plaku. "Kur kam ardh ne Amerike e fillova pune ne restorant, kisha vetem nje pale pantallona te shkurtra ne qese. Hiqi ato nga vlera e tanishme e restorantit, nji ku doli sa leke kam bo fitim.".

Njof une nje kompani qe mund te te beje market research shume te mire per vetem 20.000 Euro.

smiley llafe i ke smiley

E kam seriozisht, vetem me shqeteson fakti qe djali tani do e lej idene e vet te biznesit dhe do mendoje "po sikur te hap nje biznes per market research"? smiley

atehere thuaji atij : Njof une nje kompani qe mund te te beje market research shume te mire per vetem 20.000 Euro. smiley

Pyetje e shtruar gabim. Per nje mall/sherbim me cmim konkurues tregu eshte gjithmone i pangopur, per gjera bazike kuptohet, tip qofte, raki, xaxiqe, hudhra (te njoma), babanace, etj. po u more me tangerlliqe ncuk. Leku oqi.

Ja nje biznesmen i kthyer prej Greqie.

smiley

ky/kjo do ket eksperienc me bidet. smiley gjera luksi, tangerlleqe...

sipas nje mikut tim qe eshte njohes i mire i tregut dhe burses, biznesi i qofteve ecen goxha mire atje.. konsideroje, them une

Nuk gabohesh. Biles une do ti sugjeroja qe emrin e lokalit tia vere "La fume du Pierre Thomas" shoqeruar me nje foto te Pierrit duke pire nje krikell birre sic di ta shijoje vetem ai!

Hap nje ferme me meshtjerra, eshte biznes qe ka treg shume te perhapur per furnizim qebaptoresh me mish taze

Meshqerrat jane vicat femra mbas 12 muajt e pare dhe si te tilla nuk therren por mbarsen per te lindur vica e prodhuar qumesht. Keshtu qe keshilla juaj eshte tejet e gabuar dhe do ta merni ne qafe investitorin potencial. smiley

Hap ose behu ortak perkohesisht me nje qe ka gazete .Filloja me ca artikuj te "barazlarguar " pastaj JEPJA , qaj Nonen Rames ..me qeveri M...ti ( ate4 qe eshte thene per Berishen vetem hiqi emrin ) etj etj .Sikur 5000 mije kopje Koder Kamze -Breg lumi  te shesesh here 200 L ..i thone Nje Meleone me rte vjetra ne dite ....

O duke mbajte premtimet mer, sepse Ai i mban premtimet! smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).